Mrtvé moře – Vše o zdraví

Mrtvé moře - Vše o zdraví Mrtvé moře - Vše o zdraví Mrtvé moře - Vše o zdraví Mrtvé moře - Vše o zdraví Mrtvé moře - Vše o zdraví Mrtvé moře - Vše o zdraví

Hubnutí ->

Nemoci–studie ->Novinky ->Strava ->Zdraví ->Životní styl ->

Nejslanější moře na světě se nachází na pomezí Jordánska a Izraele a nabízí psoriatikům jedinečné klimatické podmínky. Pobřeží je 423 metrů

pod hladinou moře. Jde o jedno z nejstarších míst na světě, které je známo pro své ozdravné účinky. V jezeře se koupal už král Herodes a produkty s minerály z Mrtvého moře využívali již staří Egypťané.

Mrtvé moře - Vše o zdraví

Ale i my  v klidu domova si na vlastní kůži můžeme užívat léčivých účinků moře.

Postačí nám k  tomu příjemná relaxační hudba, kvalitní aroma olej ,zapálená aromalampa či vonný difuzér  a to nejdůležitější kvalitní sůl z Mrtvého moře.

V ní je totiž obsaženo v podstatě všechno, co náš organismus ozdraví, potěší i povzbudí. A tak i při koupání doma ve vaně ,můžeme něco z léčivých darů moře využít. Pak už se  stačí jen  jedno ,ponořit  do  takové teplé lázně.

Voda z Mrtvého moře obsahuje 21 druhů minerálů, především hořčík, vápník, brom, draslík, zinek, chlor, sodík a další. Dvanáct z těchto cenných látek již není obsaženo v žádné soli.

Sůl z Mrtvého moře dezinfikuje a vyživuje pokožku, udržuje její optimální vlhkost, omezuje praskání jemných cévek, má posilující účinky na buňky kůže, pomáhá hojit kožní nemoci a poranění, uvolňuje svalové napětí, aktivuje oběhový systém, zmírňuje revmatické projevy a metabolické poruchy, respirační onemocnění.

Obsah jódu působí blahodárně při snížené funkci štítné žlázy. Mrtvé moře není rozhodně „mrtvé“, naopak, je životodárným zdrojem, který vrací zdraví a krásu.

Ve vodách Mrtvého moře se vyskytují vysoké koncentrace převážně těchto minerálů:

Hořčík – je součástí kostí, zubů, účastní se přenosu nerovových vzruchů, svalových vztahů. Navíc se podílí na správné činnosti metabolismu, zlepšuje imunitní funkce, zabraňuje vzniku ledvinových kamenů a srdečním nemocem. Pomáhá také čelit psychicky zátěžovým stavům a únavě nevysvětlitelného původu.

Účastní se řízení činnosti více než 300 životně důležitých enzymů. Hořčík reguluje srdeční rytmus a svalové stahy, uvolňuje svalové napětí a navozuje relaxaci. Zlepšuje mentální procesy, u starších lidí zlepšuje paměť, úsudek a myšlení. Chrání rovněž proti infarktu.

Je zcela nezbytný k udržení zubní skloviny a zvyšuje odolnost proti kazivosti zubů. Jeho nedostatek se projevuje poruchami hybnosti, křečemi, brněním, celkovou ochablostí, projevy výrazné nervozity a úzkosti, podrážděností. Výrazně zpomaluje procesy stárnutí, regeneruje celý organismus.

Je antialergický a snižuje přecitlivělost kůže.

Draslík – spolu se sodíkem udržuje rovnováhu tekutin v těle, pozitivně ovlivňuje krevní tlak a srdeční rytmus a je nezbytný pro přenos nervových vzruchů. Draslík je důležitý pro svalovou aktivitu.

Zlepšuje buněčný metabolismus, udržuje optimální úroveň vlhkosti pokožky a omezuje praskání jemných cévek.

Při nedostatku draslíku trpí postižený apatií, pomateností, extrémní žízní, srdečními a dýchacími problémy.

  • Vápník je důležitý pro tvorbu kostí a zubů. Má posilňující účinky na buňky pokožky a celého těla, aktivuje enzymy
  • Brom – má dezinfekční účinky, pomáhá hojit kožní nemoci, např. lupenku, zklidňuje citlivá nervová zakončení v pokožce, dále je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy
  • Zinek – urychluje hojení ran, působí proti akné a podporuje obnovu buněk Chlor – má dezinfekční účinky a zlepšuje vyváženost minerálů v buňkách

Sodík – je důležitý pro udržení osmotického tlaku a iontové síly tělních tekutin. Při nedostatku člověk trpí pocitem únavy a křečemi svalů. Napomáhá látkové výměně mezi buňkami a umožňuje z nich vylučovat toxické látky.

Podle světových studií tyto soli a jejich léčivé složení ,dokáží zmírnit i silné svědění atopie nebo ekzém na počátku léčby , která obvykle trvá asi šest týdnů . I když žádný lék na lupénku neexistuje, léčba solí z Mrtvého moře zmírňuje příznaky  této nemoci. Pro léčbu akné se často používá síru , tak síra v soli z Mrtvého moře může být užitečné i při čištění pleti .

Suchá pleť a vrásky jsou běžné příznaky stárnutí . Koupání v solí z Mrtvého moře může pomoci zmírnit suchou pokožku , protože vysoký obsah minerálních solí pomáhá při očistě a nahrazuje elektrolytů. Výzkum ukázal, že léčba se solí z Mrtvého moře může snížit hloubku vrásek až o 40 procent .

Výzkum u Mrtvého moře, lázně a další zařízení, ukázaly, že použité bahno zalité solí z Mrtvého moře , je užitečné při zmírnění bolesti a tuhosti u  různých forem artritidy. Atributy a účinnost solí z Mrtvého moře – minerály pomáhají zlepšit krevní oběh , pomáhají detoxikaci těla a pracují na  uvolnění svalů . To vše  zvyšuje  účinnost v léčbě artritidy.

Sůl  z Mrtvého moře může pomoci odstranit toxiny z těla a zlepšit  krevní oběh , který může pomoci  léčit celulitidu a tím  může pomoci zlepšit stav kůže.

Sůl z Mrtvého moře dokáže zmírnit příznaky stresu tím, že zlepší krevní oběh a detoxikaci těla a to u  vedlejších produktů stresu , nebo u stresových hormonů. Kromě toho , koupání ve solí z Mrtvého moře navozuje relaxaci a podporuje klidný spánek .

Několika světovými výzkumy bylo zjištěno, koupel  v soli může snížit i bolesti hlavy, migrény a také  snížit stres a nespavost .

Izraelská přírodní koupelová sůl z Mrtvého moře je 100% přírodní sůl, která pochází z Mrtvého moře je jedinečná tím, že je mnohonásobně více koncentrovaná než ostatní mořské soli.

(vice než mořská sůl z Mrtvého moře z Jordánska ) Její přírodní krystaly ,obsahují vysoké procento minerálních solí, ale navíc i takové, které nelze najít v žádném jiném moři. Soli z Mrtvého moře obsahují vysoké hodnoty více než 40 druhů minerálů, jako je např. hořčík, draslík, sodík, vápník, chlorid, brom a jod.

Každý tento minerál má jednu nebo více důležitých rolí v buněčném metabolismu, ale má také pozitivní vliv na nervový systém a přirozené buněčné omlazení pro tělo a kůži.

  1. Doporučujeme vám vyzkoušet naši SALT Coarse grade 100% Izrael (Sůl z Mrtvého moře 100% Izrael) nebo Salt ANTI STRESS 46% Magnes.  Je to zaručená kvalita soli za kterou si stojíme a je podložená  všemi certifikáty, 
  2. Více informací  kde koupit kvalitní sůl z Mrtvého moře
  3. nejdete zde  SALT Coarse grade 100% Izrael

Proč je Mrtvé moře jedinečné?

To, že Mrtvé moře má jedinečné složení vody v porovnání s ostatními moři či oceány už víme. Ale co je na něm tak jedinečné? Obsahuje totiž dvanáct minerálů, které se nenacházejí v žádném jiném vodstvu na světě. Zajímalo nás, které to jsou a jaké mají účinky na naši pokožku. Tento úkol jsme zadali naší Káji, která připravila tento článek. 

Mrtvé moře - Vše o zdraví

Lithium: je takový kouzelník s vaší náladou, pomáhá ji vyrovnávat a vy se cítíte uvolněně. Jeho hlavním účinkem je, že léčebně působí na lupénku a další kožní onemocnění.

Brom: je minerál, který pomáhá vyrovnávat hormony v pleti tím, že zvyšuje využití hořčíku a vápníku. Jeho působení má čistící účinky a pomáhá léčit akné.

  • Stroncium: působí protizánětlivě, ulevuje od svědění a podráždění.
  • Mangan: je antioxidant, podporuje zdravý stav pleti.
  • Živice: mají protizánětlivé účinky.
  • Chlór: je nepostradatelný pro udržení homeostázy a pH v těle.

Mrtvé moře - Vše o zdraví

Zdroj: vlastní

Jód: je nezbytný pro produkci hormonu thyroxinu a také pro správnou funkci buněčného metabolismu.

Draslík: je velice důležitý minerál, který se stará o vodu v těle.

Zlepšuje oxidaci, stimuluje a udržuje nervové signály a svalové kontrakce potřebné k udržení vodní rovnováhy v těle, aby mohl správně probíhat buněčný metabolismus, pomáhá buňkám absorbovat výživu a vylučovat odpadní produkty.

Nerovnováha draslíku často vede k zadržování vody. Příznaky nedostatku draslíku se projevují abnormálně suchou pokožku a akné.

Oxid křemičitý: podporuje tvorbu kolagenu, zlepšuje elasticitu pleti. Tento minerál je velice důležitý v boji proti vráskám.

Křemík: je důležitý pro udržení pružnosti a pevnosti pleti a rovněž pro produkci kolagenu.

Vanad: je potřebný pro udržený správného buněčného metabolismu.

Selen: je antioxidant ochraňující buněčné membrány, důležitý pro elasticitu vláken, prevenci proti suché pokožce a lupům. Nízké hodnoty selenu jsou spojovány s předčasným stárnutím, ekzémy a lupénkou.

Mrtvé moře - Vše o zdraví

Zdroj: vlastní

Tak už víte, proč je Mrtvé moře tak zázračné nejen pro tělo ale i mysl? Nejenže zde najdeme minerály působící léčivě na naše zdraví, ale i krásu a na náš nervový systém.

Zajímavé:  Faktory Ohrožující Duševní Zdraví?

Říká se, že lidem s kožními problémy stačí dva týdny relaxace u Mrtvého moře a mají na nějakou dobu s problémy klid.

Nejdříve dojde k hnisání lupénky, která následně odpadne a vytvoří se nová a zdravá kůže.  

Bohužel každým rokem tento poklad zdraví vysychá o zhruba jeden metr. Vědci předpovídají, že v roce 2050 dojde k úplnému vyschnutí.

 V Jordánsku už vláda začala budovat vodní kanál, který by měl dodávat vodu z Rudého moře. Tento projekt má, ale stále více kritiků, kteří nesouhlasí s mícháním vody s rozlišným složením.

Budeme tedy doufat, že se nakonec podaří vymyslet řešení, které Mrtvé moře zachrání. A pomůže svými nenahraditelnými účinky i dalším generacím.

My Vám dotek Mrtvého moře přivážíme až domů :). Léčivé účinky Mrtvého moře,byly důvodem k dovozu kosmetiky do České republiky.

Mrtvé moře - Vše o zdraví

Zdroj: vlastní

Jak jsme se měly u Mrtvého moře my s naší dámskou expedicí a proč jsme si začaly říkat „rajčátka na dovolené“, to se dozvíte ZDE. 🙂

Léčebné účinky Mrtvého moře – jaký má vliv na zdraví?

Mrtvé moře - Vše o zdravíLéčivé vlastnosti Mrtvého moře jsou známé již od starověku. Římané a židé budovali na březích Mrtvého moře lázně a speciální umývárny využívající vodu i bahno. Před dvěma tisíci lety římský historik Josephus Flavius napsal, že i král Herodes navštívil minerální prameny Mrtvého moře, kde se léčil a relaxoval. Také krásná královna Kleopatra používala sílu bahenních lázní vědomím, že mají léčivé a blahodárné účinky na organismus. Je to skutečný zázrak přírody, je považováno za nejstarší a největší přírodní lázně na světě.

Voda a bahno z Mrtvého moře slouží k regeneraci a léčení. Speciálnost bahna spočívá v odlišnosti dna moře. Obsahuje miniaturní krystaly, obrovské množství jódu a brómu.

Voda Mrtvého moře

Mrtvé moře je nejbohatším zdrojem minerálů a stopových prvků, které jsou obsaženy ve vodě a minerálním bahně. Po tisíce let termální minerální prameny plnily Mrtvé moře. Pouštní klima způsobuje, že se voda Mrtvého moře vypařuje, minerály se tak usazují a hromadí, proto je koncentrace minerálů v Mrtvém moři 10x vyšší než v jiných mořích a oceánech.

Musíme zdůraznit vysoký obsah iontů sodíku, draslíku, hořčíku, vápníku i bromu v Mrtvém moři. Jsou to velmi důležité ionty, které mají velký biologický – složením mikroelementů je identická s lymfou a krví člověka.

Obsah draslíku (K) v Mrtvém moři je 20-krát vyšší než v Atlantském oceánu, hořčíku (Mg) 35krát, vápníku (Ca) 42-krát, a bromu (Br) aż 80 násobně. Složení soli Mrtvého moře se odlišuje od ostatních moří naší planety.

Teplota vody se pohybuje v rozmezí od 19 °C v únoru, a 31 °C v srpnu.

Právě proto je voda z Mrtvého moře vhodná při léčbě nervového systému, revma, artritidy a kožních onemocnění (lupénka, ekzém). Kloktání slané vody zas pomáhá při léčení nachlazení a angíny.

Bahno Mrtvého moře

Bahno má obrovské léčivé účinky, detoxikuje a zbavuje pokožku odumřelých částic. Zrychluje krevní oběh a lymfatický systém, odvodňuje a okysličuje organismus. Má regenerační vliv na pokožku, zabraňuje vypadávání vlasů, brání tvorbě lupů.

Bahno z Mrtvého moře se přidává do kosmetiky a šampónů a často se využívá v kosmetických salonech. Obsahuje: montmorilonit, kaolin, ilit, křemen, kalcit, sodík, draslík, vápník, hořčík, stroncium, lithium, chloridy, sírany, bromidy a vodu.

Příliš dlouhé koupání může způsobovat opařeniny a vysušování pokožky. Je to tím, že pH vody má hodnoty mezi 8,5 až 9. do slané vody se nedá ponořit, nemůžeme v ní plavat. Pokud byste se jakkoli snažili, nepodaří se vám ponořit pod hladinu.

Léčivé vlastnosti

Současné medicínské výzkumy potvrzují, že jedinečné složení minerálů (makro i mikro prvky) obsažených v soli Mrtvého moře působí hojivě na množství zdravotních problémů. Voda Mrtvého moře efektivně pomáhá při léčení alergií, lupénky, ekzému, také zlepšuje krevní obraz, látkovou výměnu, zklidňuje nervový systém, očišťuje pokožku a zlepšuje její vzhled a pružnost.

Kloktání ústní vodou pomáhá při nachlazení a zánětu hrdla. Minerální bahno z Mrtvého moře léčí rány, oživuje vlasové kořínky, potlačuje tvorbu lupů.

Vyživuje pokožku obličeje, zvyšuje pružnost tkáně a pokožky, díky čemuž vyhlazuje vrásky a zpomaluje proces stárnutí. Působí léčivo při bolestech hlavy a migréně.

Aplikace bahna na klouby a páteř má blahodárné účinky na různé nemoci: artritida, zánět kostí a chrupavek, kostní dřeně, zánětu nervu, revmatismu, psychické zátěži, únavě a nespavosti.

Proč je vlastně léčivé?

Existuje mnoho důvodů, proč má Mrtvé moře unikátní léčivé vlastnosti. Jednou z nich jsou výjimečné klimatické podmínky:

  • 330 slunečných dní v roce,
  • v průměru méně než 50 mm srážek za rok,
  • vysoký barometrický tlak, nízká vlhkost vzduchu, intenzivní odpařování v kombinaci s vysokou koncentrací bromidu ve vzduchu, který podporuje metabolismus, odstraňuje zánět průdušek, otevírá cévy a normalizuje činnost nervové soustavy. To vše, což se vynásobí bohatostí minerálů ve vodě, přefiltrovaných troposférou slunečního záření a suchého vzduch z pouště, přitahuje každoročně tisíce koupajících na toto jedinečné místo na Zemi.

TIP: Jaké další zdravotní účinky na náš moře může mít?

VIDEO: Léčivé účinky Mrtvého moře a archeabakterie

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Krása a zdraví Mrtvého moře

21. 2. 2017

V dnešním článku bych Vás ráda seznámila s produkty Mrtvého moře, které u nás najdete v sekci zdravý styl – relaxace. Přestože tyto produkty u nás nabízíme relativně krátkou dobu, našli si už své uživatele jak na e-shopu, tak i v naší optice.

Zejména jsou vyhledávány zákazníky, kteří mají obtíže s lupénkou a bolestivostí kloubů a svalů. Velmi oblíbený je u nás krém na ruce a tělové mléko, oba tyto přípravky působí blahodárně na suchou a popraskanou pokožku právě v zimním období. Mrtvé moře - Vše o zdraví

Mrtvé moře leží 1300 stop pod hladinou moře v údolí Jordánu a je tak nejnižší přirozené místo na zemi. V průběhu 3 milionů let od svého vzniku obsah soli ve vodě postupně stoupal důsledkem odpařování vody. Obsah soli v ostatních mořích dosahuje kolem 3 %, koncentrace solí v Mrtvém moři je skoro 32 %.

Nejzajímavější je však fakt, jaké má tato sůl složení. Zatímco běžná mořská sůl obsahuje 97 % chloridu sodného, sůl z Mrtvého moře obsahuje jen kolem 16 % tohoto minerálu. Za to jsou hojně zastoupeny další minerály jako je draslík, hořčík, bromid a sulfát.

Sůl z Mrtvého moře je obecně doporučována jako regenerační a kosmetický prostředek pro zdravé lidi. Ovšem jsou prokázané i účinky u osob s kožními nemocemi, jako jsou ekzémy, akné, ichtyózy. Dále pak blahodárně působí při revmatismu, artritidě, bolestech kloubů svalových křečích.

Tato sůl se pečlivě vybírá a zpracovává pouze ze severní části Mrtvého moře. Dosahuje tak vysoké průhlednosti a čistoty krystalů soli s minimálním obsahem písku a kamínků. Je tak dosaženo díky opakovanému mechanickému čištění. Není použito žádného chemického  čištění, aby se neporušilo původní přirozené chemické složení této soli.

Sůl KAWAR svým minerálním složením zlepšuje metabolismus buněk a přispívá k jejich regeneraci a obnově. Působí také jako dezinfekční prostředek při odstraňování škodlivých látek z kůže.

Ionty sodíku odstraňují kožní šupiny, a tak zlepšují propustnost kůže. Ta se stává pružnější a zlepšuje stav suché pokožky.

  • Hořčík, který je obsažen v soli z Mrtvého moře je zas nezbytný pro metabolismus buněk.
  • Draslík zase zlepšuje oxidaci a reguluje elektrický proces svalů a nervového systému.
  • Bromid je v této soli obsažen 50x více než v jiných solích, což zvyšuje relaxační účinek.

Tuto sůl rozpustíte ve vaně s teplou vodou kolem 37°C. Doporučené množství soli je mezi 250 500 gramy.

Společnost KAWAR doporučuje do této koupele přidat malé množství stolního oleje, asi jednu čajovou lžičku. Doba lázně má být kolem 30ti minut a pak osprchovat tělo vlažnou vodou.

Nepoužívejte již mýdlo ani sprchový gel, sůl a minerály odstraní nadbytečný tuk a nečistoty sami. Opakovat lázeň lze kdykoliv podle pocitu nebo potřeby.

Omlazuje pokožku – bahno z Mrtvého moře pomáhá pleti regenerovat a obnovit buňky a tím zabraňuje jejich stárnutí.

Zajímavé:  Nehoda S Ublížením Na Zdraví?

Stimuluje krevní oběh – bohaté minerální látky a bahno podporují krevní oběh, a tak je zvýšen přísun kyslíku. Odstraňují se tak toxiny z kůže a pokožka je pak projasněná a zpevněná. Při aplikaci bahna i chvilku po umytí můžete cítit teplo a lehké brnění, což znamená, že bahno správně účinkuje.

Hluboce očišťuje – proniká do pórů pokožky a vstřebává nahromaděné nečistoty a nadbytečné tukové sekrety.

Odstraňuje odumřelé buňky – přírodní zrnka obsažená v bahně při jemné masáži účinně odstraňují odumřelé buňky pokožky.

 S obdivem k přírodě

Vaše Šárka Hánělová, DiS.

Načerpejte sílu Mrtvého moře

Mrtvé moře - Vše o zdraví

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Za nejbohatší vodní zdroj léčivých látek považujeme Mrtvé moře. Z Česka nás od něho dělí zhruba 2 700 km. Nachází se na pomezí Izraele a Jordánska. Ústí do něho řeka Jordán, ale voda z něho nikdy neodtéká, pouze se odpařuje. A právě odpařováním vody vznikají koncentrované krystaly vzácné soli.

Účinky vody a soli z Mrtvého moře znali již ve starověku. Sůl působí blahodárně na různá kožní onemocnění. Koupel v roztoku soli z Mrtvého moře rovněž uklidňuje a příznivě působí na bolesti zad, kloubů či svalů. Výrazně pomáhá i lidem s dýchacími nebo srdečně-cévními problémy.

Polévku nesolit!

Sůl z Mrtvého moře je velmi hořká, nehodí se tedy k dochucování pokrmů. Své místo si však najde jako přísada do koupele k omlazovací kúře pro vaše tělo. Například v Lázních Teplice nad Bečvou přidávají do koupele modrou sůl právě z Mrtvého moře.

Ta zlepšuje revmatické, artritické a kožní potíže (lupenka, ekzémy, alergie). Uvolňuje bolest těla a svalů, vyživuje a uklidňuje pleť, stimuluje cirkulaci krve. Přináší osvěžení a relaxaci a zároveň zanechává pleť jemnou a hebkou.

Pravidelné koupele se solí z Mrtvého moře se podílí na procesu detoxikace a regenerace pokožky.

Zahalte se do černé

Po tisíce let vyplavuje Mrtvé moře zvláštní jílovité černé bahno. Je bohaté na jód, brom, síru a hořčík. Tyto látky celkově regenerují organismus, napomáhají rovněž přirozené obnově pokožky. Zejména síra a hořčík odstraňují projevy lupénky a různých ekzémů. Bahno se proto aplikuje přímo na pokožku celého těla.

Pár nádechů stačí

Nikde na zemi nenadechnete takový vzduch jako na pobřeží Mrtvého moře. Důvodů je hned několik. Mrtvé moře se nachází 400 m pod standardní hladinou světových moří.

To způsobuje, že vzduch v okolí je například oproti tomu středoevropskému bohatší na kyslík asi o 10 %. Navíc odpařovaná voda je velmi čistá a bohatá na minerály.

Daří se zde tedy například astmatikům, kteří ze stejných důvodů jinak navštěvují solné jeskyně.

Užijte si mořské klima v plném pohodlí

Nasimulovat mořské klima dnes není složité ani ve středoevropském podnebí. Řada českých lázní nabízí pobyty zaměřené právě na účinky Mrtvého moře. Nemusíte tedy cestovat tisíce kilometrů, abyste načerpali sílu mrtvé soli. Balíčky procedur se solí i bahnem z Mrtvého moře nabízejí například v lázních v Teplicích nad Bečvou.

Lázeňská péče zde kombinuje účinky této vzácné soli s uhličitými koupelemi z místních silně mineralizovaných termálních pramenů. Můžete se tak vydat na pobyt jen kousek od svého domova, do útulných moravských lázní. Pobyt Mořské klima je možné absolvovat i během víkendu nebo jako týdenní program.

V lázních Teplice nad Bečvou budete moci čerpat blahodárné účinky těchto „darů“ moře, aniž byste museli umět cizí jazyky.

    • Tip: Voda v Mrtvém moři je 10x slanější než v jiných mořích či oceánech. Kvůli tomu v něm nežijí žádní živočichové, až na několik mikroorganismů. Voda je tak hustá, že člověka nadnáší! Sůl totiž tvoří více než čtvrtinu celkového objemu moře.
    • Tip: Voda Mrtvého moře obsahuje neuvěřitelných 21 minerálů! 12 z nich nenajdete v žádné jiné vodě.
    • Tip: Solné jeskyně kombinují soli různého původu. Základem bývá právě sůl z Mrtvého moře. V Teplicích nad Bečvou ji doplnila himalájská sůl z pravěkého moře a judo-bromová sůl z Polska.
  • Tip: Léčba koupelemi se obvykle doplňuje pravidelnými bahenními zábaly.

Záhada Mrtvého moře. Vědci zjistili, proč v tamních vodách "sněží" sůl

Už po tisíce let přitahuje Mrtvé moře davy turistů z celého světa. Jeho extrémně slaná voda se stala vyhledávanou zejména díky svým léčivým účinkům. Návštěvníci věří, že vysoký obsah minerálních látek působí příznivě na kožní choroby. Nepomáhá přitom jen voda, ale i sycené bahýnko, kteří si někteří z nich nanášejí na celé tělo.

Přečíst článek ›

Již méně se ale ví, že postupem času se Mrtvé moře – ve skutečnosti bezodtoké slané jezero – stává stále slanějším. V současnosti je tak salinita zdejší vody téměř desetkrát vyšší než mořské.

Tato změna přitom přímo souvisí s lidskou činností.

Voda řeky Jordán, tradičního přítoku Mrtvého moře, byla totiž v minulých letech odkláněna jinam, aby našla využití například v zemědělství, připomněl server Science Alert.

Asi nepřekvapí, že s klesajícím množstvím přitékající vody jezero postupně vysychá. A na místech, kde kdysi byla voda, zůstávají pouze tvrdé krystaly soli. Občas se dokonce zdá, jakoby se tyto krystaly samovolně pohybovaly. Zvláštní? Jistě, tajemství této záhady se vědci snaží rozluštit celá desetiletí.

Nejdelší solná jeskyně světa

A co jde? Krátce poté, co do Mrtvého moře přestala přitékat sladká voda, vědci zpozorovali, že se na hladině jezera vysrážely solné krystaly, které následně „padaly“ skrz vodní masu, aby se nahromadily na jeho dně. Tento jev byl přitom zpozorován pouze u Mrtvého moře, nikde jinde k němu nedochází.

„Zpočátku jsou tyto krystaly příliš drobné na to, abyste si všimli jejich pohybu. Ale jak postupují stále níž a níž, vzájemně se ovlivňují a jejich velikost narůstá,“ uvedl Raphael Ouillon, který působí na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře.

Mísení různých vrstev vody

Na začátku vysvětlení záhady Mrtvého moře stojí teplé počasí. Když totiž na hladinu jezera dopadají sluneční paprsky, horní vrstva vody se ohřívá rychleji než ty pod ní a postupně se odpařuje.

To také znamená, že se stává slanější než ostatní vrstvy, konstatoval server Science Alert.

Jak se ale krystaly soli dostanou na dno jezera? Tento přesun je zvláštní i proto, že vrstvy vody o různé teplotě se mezi sebou obvykle nemísí.

Přečíst článek ›

Jednu z možných odpovědí na tuto otázku nabídl právě Ouillonův tým.

Na základě nejrůznějších simulací totiž vědci zjistili, že některé vnější vlivy, například vlny, mohou vtlačit malé množství teplejší vody dolu, kde se smísí s tou chladnější.

A když se tak stane, původně teplá voda se ochladí a uvolní se z ní krystalky soli, které pak začnou klesat na dno jezera. S trochou nadsázky lze výsledný jev popsat jako „sněžení“.

Zdroj: Youtube

„Zatímco vrchní vrstva je nenasycená, ta spodní – chladnější – je přesycená, což vede ke vzniku krystalů soli. Ty následně rychle klesají ke dnu jezera,“ vysvětlil Ouillon.

Podle vědců přitom mohlo k podobným jevům v minulosti docházet i na jiných místech. „Na planetě Zemi existuje několik oblastí s velkými nánosy soli, které jsou mnohdy i kilometr tlusté. Nejsme si ale jisti, jak vznikaly,“ uzavřel další člen vědeckého týmu Eckart Meiburg s tím, že právě Mrtvé moře tak může napomoci lepšímu pochopení geologického vývoje naší planety.

Přečíst článek ›

Mrtvé moře v Česku: opravdu dokáže léčit? – iDNES.cz

  • Přesto lidí, kteří využívají a ochotně platí podobné terapie, jež slibují kromě odpočinku i pozitivní vliv na množství zdravotních problémů, stále přibývá.
  • Svědčí o tom mimo jiné fakt, že na většinu terapií není možné se dostat bez předchozí rezervace.
  • Na druhou stranu je možné si na ně rovněž kupovat permanentky, které cenu jednotlivých vstupů snižují.
  • „Nejvíc chodí rodiče s dětmi a pak důchodci,“ říká Hana Kozová ze solné jeskyně v Praze na Českomoravské.
Zajímavé:  Příznaky Pupeční Kýly U Dětí?

A pokud jde o zdravotní problémy, s nimiž přicházejí? Kozová vyjmenovala na prvním místě alergie a astma, dále ekzémy nebo lupénku a nově také vysoký krevní tlak.

Je libo mráz, nebo čerstvý kyslík?  Jaké neobvyklé terapie jsou největšími hity? Namátkou třeba floating, koupel ve speciální uzavřené vaně, v níž je voda odpovídající svým složením právě té z Mrtvého moře.

  1. Solné jeskyně zase díky soli dovezené z tohoto místa nabízejí tamní vzduch plný minerálů.
  2. Nebo se můžete rozhodnout pro pár minut v mrazivé komoře plné ledového suchého vzduchu, což má mimo jiné prospívat srdci.
  3. Jinde vás zase za necelé dvě stovky nechají dvacet minut dýchat kyslík, díky čemuž by člověk měl snáze překonávat problémy plynoucí ze znečištěného ovzduší, navíc kyslík má rovněž svědčit srdci a krom toho zahnat třeba chronické potíže s akné.

Zní to lákavě, ale může to doopravdy fungovat? Názory lékařů se do jisté míry různí, ale lze je shrnout takto: je to jen pomoc, rozhodně to není základní léčba.

U podobných terapií je třeba být opatrný, protože sice mohou stav zlepšit, ale zrovna tak se po nich může třeba ekzém zhoršit, reakce bývají hodně individuální.

„Lidé s vleklými potížemi by měli každopádně podobné věci konzultovat se svým lékařem,“ doporučuje pražská alergoložka a imunoložka Sausen Sládková.

Podle ní je potřeba brát například solné jeskyně jako přídatnou terapii, od které však není možné čekat zázraky. „Ale určitě to může pomoci třeba na odhlenění, lidé si pak lépe odkašlou,“ dodává lékařka.

Věřím, a proto platím  V poslední době jsou velmi populární také výplachy střev neboli kolonoterapie.

„Neškodí, ale neexistují ani žádné důkazy, že jsou prospěšné. Nicméně lidé, kteří na ně chodí, jim věří a cítí se po nich psychicky lépe, takže nakonec jim to může pomoci,“ soudí gastroenterolog Jan Martínek z mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice.

Podle něj však mají lidská střeva schopnost se podobně očistit sama, a tak jsou procedury trochu vyhazováním peněz.

Gastroenterolog však chápe lidi, že jsou ochotní za ně platit, byť jinak se výdajům za zdraví brání.

Pro podobné metody se často rozhodují lidé, kteří nemají dobré zkušenosti s klasickou medicínou a nevěří jí, zatímco třeba kolonoterapie nebo jiné méně obvyklé metody pro ně představují naději. Navíc hraje roli i fakt, že si je vybírají sami.

NETRADIČNÍ METODY LÉČBY

  • Kryoterapie  • krátký pobyt ve speciální místnosti zvané polarium v hlubokém mrazu, který však nevadí, protože v polariu je speciálně upravený suchý vzduch  • léčba mimo jiné spočívá ve velkém překrvení periferních částí těla, tím se mírní bolest a svalový tonus, zároveň má posilovat imunitu  
  • • cena například 270 korun/3 minuty 
  • Kolonoterapie  • vyčištěnou vodou se pomocí speciálního přístroje čistí střeva, která by se tak měla zbavit škodlivých usazenin a nánosů  • tato střevní sprcha by měla pomáhat jak proti mnoha zažívacím obtížím, tak zároveň přispět k celkové očistě organismu, mírní následky nevhodné stravy a hektického životního stylu  
  • • cena za čtyři výplachy 2400 korun, jeden za 800 korun 
  • Solné jeskyně  • hit poslední doby má napodobovat prostředí u moře, a hodí se tak zejména pro astmatiky, ekzematiky a lidi trpící častými chorobami dýchacích cest  • lékaři možné účinky potvrzují, ale bývají hodně individuální  
  • • cena 100 až 200 korun za jednu kúru (45 až 60 minut), doporučuje se navštívit jeskyně během jedné terapie desetkrát až patnáctkrát 
  • Floating  • koupele ve speciální, zcela uzavřené vaně, s vodou napodobující složení vody Mrtvého moře  • připisuje se mu celá škála pozitivních účinků na psychické i fyzické zdraví, kromě bolestí pohybového aparátu tlumí také potíže s lupénkou  • některé typy van napodobují i stav beztíže, což má prospívat kardiovaskulárnímu systému  
  • • cena 300 až 500 korun za hodinu

wall, MF DNES

MRTVÉ MOŘE

Mrtvé moře je skutečný zázrak přírody. Je považováno za největší a nejstarší lázně na světe. V hebrejštině se nazývá Jam Hamelach, což znamená „Moře solí“. Léčivé vlastnosti Mrtvého moře nemají obdoby.

I ta nejvyšší ocenění léčivých vlastností Mrtvého moře jsou velmi vzdálena skutečnému významu tohoto zázraku přírody, který je na světě jedinečný. Uzdravující možnosti tohoto přírodního fenoménu jsou nevyčerpatelné. Leží v jihozápadní Asii na území Izraele a Jordánska.

Délka Mrtvého moře je 76 km, je 17 km široké o rozloze 1 050 km. Hloubka 350-400m.

Regenerační schopnosti Mrtvého moře nemají obdoby. Již v dávné Judeji a Římské říši lidé věděli o léčivých vlastnostech Mrtvého moře a jeho vodu využívali k léčení široké škály nemocí.

Jílovitá slaná bahna nemají díky svému složení a terapeutickým účinkům konkurenci a v kombinaci s různými procedurami a koupelemi v Mrtvém moři mají vynikající výsledky při léčení různých druhů onemocnění. Starověké národy vybudovaly na pobřeží Mrtvého moře lázně a speciální koupele, kde využívaly bahno a mořskou vodu k ozdravení a posílení těla.

Minerální prameny Mrtvého moře navštívil i král Herodes, kde se léčil a relaxoval. Také egyptská královna Kleopatra využívala bahenní zábaly a koupele v Mrtvém moři, protože věřila v jejich omlazující účinky na celé tělo.

Voda Mrtvého moře je především charakteristická vysokou koncentrací soli. Je bohatým zdrojem minerálů a stopových prvků. Tyto důležité látky se nachází v mořské vodě a minerálním bahnu. Po tisíce let naplňovaly Mrtvé moře termální prameny.

Pouštní klima způsobuje, že se voda Mrtvého moře vypařuje, minerály se usazují a hromadí a proto je koncentrace minerálních látek v Mrtvém moři desetkrát vyšší, než v jiných mořích a oceánech. Mrtvé moře obsahuje vysoký obsah iontů sodíku, draslíku, vápníku a hořčíku, vápníku a bromu. Tyto minerály jsou velmi důležité pro zdravé fungování lidského těla.

Složením těchto mikroelementů je voda Mrtvého moře identická s lymfou a krví lidského organismu. Složení solí Mrtvého moře se liší od ostatních solí naší planety.

Až donedávna vědci předpokládali, že v Mrtvém moři není žádný živý organismus. Díky výzkumu hydrobiologů bylo prokázáno, že název „Mrtvé moře“ je v podstatě mylný, protože v jeho vodách byly objeveny žijící organismy v podobě jednobuněčných řas – prokaryoty, které jsou nejstaršími žijícími buňkami na Zemi.

Nazývají se Archebakterie. Jsou to jediné známé žijící organismy v Mrtvém moři již po tisíce let. Přežívají v extrémně slané mořské vodě.

Jejich schopnost přežít v nejtvrdších podmínkách vysoce koncentrovaného solného roztoku svědčí o nabytí vysoké odolnosti vůči nehostinným podmínkám vnějšího prostředí.

Současné výzkumy prokazují, že jedinečné složení minerálů, obsažených v soli Mrtvého moře pomáhají proti rozvoji mnoha zdravotních problémů. Voda Mrtvého moře působí proti alergiím, lupence, zlepšuje krevní obraz, látkovou výměnu, uklidňuje nervovou soustavu, vyživuje pokožku a podporuje její elasticitu.

Bahno Mrtvého moře napomáhá hojení ran, vyživuje vlasové kořínky a snižuje výskyt lupů. Dále regeneruje pleť, podporuje její pružnost a vyhlazuje vrásky. Zklidňuje při migrénách a bolestech hlavy. Aplikace bahenního zábalu na záda a klouby se osvědčila při artritidě, zánětu kostí a nervů, při revmatismu, stresu i nespavosti.

Kloktání ústní vody s vodou a solí Mrtvého moře chrání před nachlazením a bolestmi v krku.

Existuje mnoho důvodů, proč má právě Mrtvé moře tyto unikátní vlastnosti.

Jedním z nich jsou výjimečné klimatické podmínky – 330 slunečných dní v roce, v průměru méně než 50 mm srážek za rok, vysoký barometrický tlak, nízká vlhkost vzduchu, intenzivní odpařování v kombinaci s vysokou koncentrací bromidu – podporuje metabolizmus, prokrvuje cévy a normalizuje činnost nervové soustavy. To vše ještě znásobené vysokým množstvím minerálů ve vodě, přefiltrovaných troposférou slunečního záření a pouštního vzduchu, přitahuje každoročně na toto jedinečné místo tisíce turistů.

MRTVÉ MOŘE – ZDROJ ŽIVOTA A ZDRAVÍ

BIOORGANOMINERÁLNÍ KOMPLEX (HALO-KOMPLEX) je know-how vypracované vědci kliniky Lenom. Jeho hlavní funkcí je antioxidační účinek. Pro vypracování a výrobu preparátů Dr. Nona byla zpraována a analyzována informace z různých oblastní, týkajících se Mrtvého moře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector