Neštovice u dětí – Vše o zdraví

Neštovice jsou považované za běžnou dětskou nemoc, kterou si minimálně jednou za život musí projít každý. I tak ale mohou pupínky po celém těle některé nepřipravené jedince trochu překvapit. Co s nimi tedy máte dělat?

Když se řeknou neštovice, většina lidí si vybaví načervenalé boláčky a puchýřky po celém těle.

Málokdo si ale dnes vzpomene na to, že ještě před pár desetiletími Evropu, ale prakticky i celý okolní svět, obcházel strašák jménem pravé neštovice. Právě ony mají na kontě miliony úmrtí.

V současné době se s touto jejich agresivní formou naštěstí nesetkáváme, ale ani tak to neznamená, že se nemohou jednoho dne vrátit. O nich ale dnes řeč nebude. 

Víte, jak si poradit s planými neštovicemi, které si přinese váš potomek ze školky, či ze školy?

2 Příznaky nemoci

Co jsou to neštovice?

Plané neštovice jsou vysoce infekční onemocnění, které způsobuje virus varicella-zoster.

V populaci se šíří hlavně kapénkovou infekcí, takže se můžete nakazit tím, že budete v běžném kontaktu s nemocným, ale i tím, že na vás kýchne, nebo prskne při kašli.

Velké riziko nakažení představuje i sdílení jednoho jídla, nebo nápoje

Z těchto důvodů se šíří neštovice u dětí. Chytit je ale mohou pochopitelně i dospělí, u kterých pak mají trochu horší průběh. Jakmile člověk plané neštovice jednou prodělá, vytvoří se mu v těle imunita a je velmi nepravděpodobné, že by je chytil znovu. (I když, i takové případy se čas od času stávají.) 

Nakažený přenáší nemoc na ostatní cca 2 dny (i když inkubační doba před prvními projevy může být delší). Zpravidla jde o posledních 48 hodin před výsevem vyrážky.

Příznaky nemoci

V první fázi planých neštovic se nemocný necítí dobře, ale zatím u něj není viditelná vyrážka.

V této chvíli můžete pociťovat:

  • Slabost
  • Bolest hlavy
  • Horečku
  • Ztrátu chuti k jídlu

Zhruba po dvou dnech se vám začnou na kůži objevovat červené/růžové puchýřky, které se pozvolna plní tekutinou. Nejprve jich bývá pár, posléze se ale projeví v plné síle a můžete být puntikatí od hlavy až k patě.

Nevýhodou neštovic je skutečnost, že svého nositele svědí. Zvlášť malé děti to pak svádí k tomu, aby si tyto puchýřky škrábaly. To ale jako rodiče nesmíte za žádnou cenu dopustit. Kromě toho, že vodička z puchýřků je infekční si může dítě zavléct do těla infekci

Když se neštovice ošetřují správně, během několika dní začnou samovolně zasychat a mizet. (Z vašeho pohledu se začnou zmenšovat a hnědnout, až se úplně ztratí.) Tento proces je ale velmi pozvolný.

Neštovice u dětí - Vše o zdraví

Co se týče planých neštovic u dospělých, tak:

  • Mohou pociťovat příznaky podobné chřipce (bolest hlavy, horečka, bolesti celého těla…)
  • Se u nich, stejně, jako u dětí, objeví červené a růžové (svědivé) puchýřky

U dospělých ovšem mohou nastat i další komplikace, z nichž některé mohou dost zásadně zasáhnout kvalitu jejich života.

Potenciálně nebezpečné jsou plané neštovice pro:

  • Těhotné ženy, které neštovice ještě neměly
  • Pacienty s HIV/AIDS
  • Lidi se slabým imunitním systémem (onkologičtí pacienti…)
  • Lidi, kteří prodělali transplantaci orgánů, nebo jiných částí těla

Co se týče planých neštovic v době těhotenství, žena riskuje, že její dítě bude mít nízkou porodní váhu, nebo abnormálně vyvinuté končetiny. Také hrozí nebezpečné infekce a v krajních situacích i zápal plic. Z toho důvodu by se těhotné, které vědí, že plané neštovice ještě neměly, měly stranit všech potenciálně nemocných.

Mezi další rizika neštovic patří:

  • Kožní, ale i celotělní infekce
  • Sepse
  • Dehydratace
  • Zánět mozku
  • Zápal plic
  • Syndrom toxického šoku

Proto je moudré, když i byť jen při malém podezření na plané neštovice vyhledáte lékaře.

Léčba

Neštovice u dětí - Vše o zdraví

Co se týká diagnostiky neštovic lékařem, ten je dokáže (stejně jako spalničky) spolehlivě rozpoznat podle typické puchýřové vyrážky.

(Je ale možné, že budete muset přijít na objednání, nebo jiným vchodem, abyste neohrozili další pacienty v čekárně.

) Pokud si není lékař z nějakého důvodu jistý, může u vás, nebo u vašeho dítěte udělat laboratorní testy, které vaši nemoc potvrdí.

Pro léčbu planých neštovic ovšem neexistuje žádná konkrétní léčba. Jelikož se jedná o virové onemocnění na něj nelze nasadit například antibiotika.

Doktor vám proto může doporučit:

  • Klidový režim
  • Karanténu
  • Aplikaci tekutého pudru (vysušuje tekutinu uvnitř neštovic a zmírňuje svědění)
  • Koupele ve vlažné vodě
  • Nošení volného a prodyšného oblečení

Malým dětem by se mělo zabránit škrábání neštovic. Naše maminky to řešily tak, že dětem dávaly (hlavně na noc) rukavice. 

Neštovice u dětí - Vše o zdraví

Dále můžete vyzkoušet některou z babských rad, mezi které patří:

  • Koupele v ovesných vločkách
  • Koupele s jedlou sodou
  • Heřmánkové obklady
  • Mazání zinkovou mastí
  • Užívání léků na bolest

Určitě neuděláte nic špatného, když v době nemoci omezíte kontakt s ostatními lidmi na nezbytné minimum. Tyto dny buďte doma, odpočívejte a nabírejte síly na boj s nemocí. Také se snažte dodržovat trochu vyšší úroveň hygieny. 

Zajímavé:  Jaké Léky Pro Dítě Na Dovolenou?

To znamená, že si budete častěji mýt ruce, smrkat a kašlat do kapesníků, nebo to, že nebudete s nemocným sdílet jeden ručník. Pomoci by mohlo i častější vyměňování ložního prádla a větrání.

V jakém věku jste prodělali plané neštovice vy? A co vám na ně pomohlo? Napište nám své vzpomínky a zkušenosti do komentářů pod článkem. 

Neštovic přibývá, rodiče nechávají své děti nakazit

Zlínsko – Vyšší počet dětí nakažených planými neštovicemi zaznamenali vtěchto dnech pediatři na Zlínsku. Tuto informaci potvrdila rovněž vedoucí epidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice Zlín Hana Tkadlecová.

Ilustrační foto | Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Kvypuknutí nákazy přispívá současný ráz počasí, které připomíná spíše jaro nebo podzim. Mezi dětmi vzákladních a mateřských školách se potom nemoc rychlešíří.

„Plané neštovice, latinsky varicella, se zezačátku projevují zvýšenou teplotou, únavou a rozmrzelostí.

Během několika dnů se na těle objevují mokvavé puchýřky vrůzném počtu, od několika málo až po mnoho desítek, a to postupně vjedné až pěti vlnách,“ popsala zlínská dětská lékařka Marcela Křížová.

Podle ní děti musejí zůstat doma vteple, izolované od okolí. „Při běžném průběhu neštovic vpředpubertálním věku nemoc ustupuje během zhruba čtrnácti dnů,“ vysvětlila pediatrička.

Neštovice patří mezi tak zvané dětské nemoci, které jsou učlověka obvyklé právě vnízkém věku, kdy je zároveň lidské tělo nejsnáze překonává. Pokud si jedinec touto chorobou prošel, vytvoří si většinou dostatek protilátek zajišťujících odolnost proti stejné nákaze vbudoucnu.

„Umalých dětí bývá průběh nemoci snadný, přesto se nesmí podceňovat, protože je ukaždého jedince individuální. Vpubertě nebo ještě vyšším věku mohou být neštovice naopak poměrně nebezpečným vysoce horečnatým onemocněním, které trvá idéle než měsíc,“ doplnila Křížová.

Řada rodičů malých dětí proto záměrně vystavuje své děti této nákaze, aby došlo ke včasnému a kontrolovanému průběhu nemoci.

Matky tak získávají jistotu, že jejich ratolesti neštovice nebudou trápit až vdospělosti nebo vdobě, kdy by kvůli jiným souběžným zdravotním potížím mohla mít nemoc problematický průběh.

Při účelové nákaze vzimě dítě navíc může onemocnění překonat snáze než vteplejších obdobích roku, kdy pupínky na těle oto vícesvědí.

Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez omezení. Navíc získáte zdarma unikátní e-knihu Hobby s dětmi, plnou rad a tipů, jak kvalitně trávit čas se svými dětmi. Více zde.

Plané neštovice inkubační doba – plané neštovice kdy můžeme ven. MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Plané neštovice je vysoce nakažlivé virové onemocnění, postihující převážně děti, ale může onemocnět i dospělý člověk, pokud onemocnění neproběhlo v dětském věku.

Zdrojem nákazy je nemocný jedinec, nákaza se šíří vzduchem v uzavřených prostorách či téže budově, také přímým kontaktem s nemocným, vstupní branou jsou dýchací cesty. Proto také v kolektivech onemocní většina dětí, které dosud neštovice neměly.

Onemocnění se objevuje po celý rok, v dětských kolektivech v epidemiích, nejčastěji v zimním a jarním období.

2. Za jak dlouho po styku s nemocným se u dítěte nákaza planými neštovicemi projeví? Plané neštovice inkubační doba

Inkubační doba je v průměru 16-21 dnů, výjimečně může být kratší, u kojenců naopak až 28 dnů.

3. Plané neštovice příznaky

Asi 2-3 dny před objevením vyrážky se zvýší teplota, někdy až 39-40 st., která s postupujícím výsevem klesá, ale zvýšená teplota může přetrvávat po celou dobu výsevu, což trvá většinou týden.

Typické je, že první zarudlé skvrny se objevují ve vlasaté části hlavy a pak se šíří na trup, břicho a končetiny, přičemž na prvních skvrnách se objeví puchýřek, který se zkalí, postupně zasychá a mění ve stroupek. V průběhu dalšího týdne se stroupky postupně odlučují, po odloupnutí zůstává kůže většinou bez jizviček, ale je velmi citlivá na UV záření. Takže na kůži dítěte je možno pozorovat různá stadia výsevu.

Jedinec postižený neštovicemi je infekční pro své okolí již objevením se teplot a po celou dobu výsevu až do vyloupání krustiček.

5. Jak dlouho by dítě mělo zůstat v domácím režimu?

Od začátku onemocnění do vyloupání krust, což je zpravidla 14 dnů. Ale záleží samozřejmě na intenzitě výsevu, protože některé dítě může mít jen několik ložisek, jiné dítě může mít jedno ložisko vedle druhého.

U dětí trpících jiným onemocněním nebo poruchou imunity může být průběh onemocnění komplikovanější a proto i domácí režim může být delší.

Probíhá-li onemocnění v době zvýšeného výskytu onemocnění dýchacích cest (zimní a jarní měsíce), je vhodné v zájmu dítěte nespěchat s návratem do kolektivu, protože i při lehkém průběhu je dítě oslabené a může onemocnět jakoukoli jinou virózou.

Plané neštovice je infekční onemocnění, charakterizované tvorbou zarudlých skvrn, v jejichž středu se tvoří puchýřek. Velikost skvrn a puchýřků bývá různá – od velikosti špendlíkové hlavičky až po velikost cca 0,5 cm, rovněž hustota výsevu je různá. Puchýřky postupně tak, jak se objevují, zasychají a mění se ve stroupky, které se v dalším průběhu odlučují.

Protože postižená kůže svědí, dítě si může škrabáním do ložisek snadno zanést infekci.

Zajímavé:  JABLKA plátky 50G bez cukru a SO2 – vše o zdraví

Ke zklidnění kůže se používají různé tekuté pudry, které však vytvářejí na ložiscích po zaschnutí krusty a jestliže se dítě zpotí, tak pudr špatně zasychá a paradoxně může kůži dráždit – a navíc, děti se v průběhu onemocnění nemohou koupat, takže odpadající zaschlé zbytky tekutého pudru zhoršují hygienu okolního prostředí.

  • dítě se koupat nesmí proto, aby se nestrhly tvořící se puchýřky (riziko infekce kůže). Výjimečně při extrémním velkém výsevu je možno dítě krátce osprchovat a jemně přikládáním ručníku kůži osušit
  • k ošetřování ložisek lze použít emulzi TANO HERMAL, což je mléčně zbarvený přípravek, velmi dobře kůži zklidňuje a vysušuje. Natírejte jednotlivá ložiska několikrát denně bez obav, že se vytvoří podobná krusta jako při použití tekutého pudru. Navíc lze tento přípravek použít na lehké opruzeniny či jinak podrážděnou kůži
  • ke zklidnění dítěte zejména na noc lze použít Dithiaden tbl dle ordinace lékaře
  • jakmile se vytvoří stroupky, což je zpravidla do týdne po výsevu, začnou se postupně odlučovat, kůže je v místě ložisek zarůžovělá
  • jakmile všechna ložiska zaschnou a začnou se odlučovat stroupky, můžete dítě vykoupat (cca 10.den), a umýt hlavičku. Některé další stroupky se ještě ve vodě odloučí. Opět dítě jemně osušte a kůži, která je vždy suchá, promažte pleťovým mlékem, na které je dítě zvyklé.
  • plané neštovice mohou být komplikovány výsevem ložisek v okolí i uvnitř genitálu, což je zejména u děvčátek velmi nepříjemné. V takové situaci připravte sedací koupel z heřmánku nebo velmi světlého roztoku hypermanganu a vždy velmi jemně dítě osušte a často přebalujte nebo ponechte dítě bez plen (jde-li o kojence). U většího dítěte postupujte stejně, na oblečení použijte volné prádlo (př. dlouhé volné triko)
  • u planých neštovic mohou být první dny výsevu, zpravidla 3-4 dny, teploty kolem 38 stupňů, jakmile výsev skončí, teploty odezní. Lze podat samozřejmě přípravek na snížení teplot. Jakmile však přetrvávají, jsou vysoké, dítě je zchvácené, zvrací nebo si stěžuje na bolesti hlavy, ihned vyhledejte lékaře!
  • Jestliže jsou ložiska velká a puchýřky jsou žlutě zkalené, vyhledejte lékaře!

Popsané komplikace jsou sice méně časté, ale o to závažnější může být jejich průběh! Onemocnění se často podceňuje a je považováno za banalitu, dbejte proto, aby zejména větší děti zůstaly v prvních dnech na lůžku!

Očkování proti planým neštovicím

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Diskuze » Poradna »

Vše co byste měli vědět o neštovicích

Plané neštovice, odborně varicela, jsou vysoce infekční virové onemocnění, typické pro dětský věk. Původcem onemocnění je virus Varicella – zoster (HHV-3) z čeledi Herpesviridae. Výhradním hostitelem, tedy tím, kdo může onemocnět, je člověk.

Pravé neštovice, dříve nazývané černé neštovice, odborně variola, byla prudce nakažlivá akutní choroba, způsobená virem z čeledi Poxviridae. Jednalo se o jedno z nejnebezpečnějších život ohrožujících onemocnění s vysokou úmrtností.

Ještě ve 20. století, kdy se část dnešní populace ještě narodila, byly neštovice příčinou úmrtí 300-50 milionů lidí. Ještě koncem šedesátých let 20. století onemocnělo 15 milionů lidí a 2 miliony zemřely.

Díky předchozímu soustředěnému programu očkování byly pravé neštovice 8. 5. 1980 prohlášeny Světovou zdravotnickou organizací (WHO) za eradikované, tedy zcela vymýcené.

Po ukončení vakcinačního programu ovšem již nová generace není vůči chorobě imunní a virus sám pravděpodobně stále existuje v některých laboratořích.

Na tato fakta je zapotřebí velmi upozorňovat a hovořit o nich, zejména s přihlédnutí k současné antivakcinační hysterii části populace.

Jak onemocnění probíhá?

Virus planých neštovic se přenáší kapénkovou cestou při přímém kontaktu s nemocným. K nákaze virem planých neštovic dochází nejčastěji mezi 4 a 8 lety věku. Inkubační doba je 10-21 dnů. Poté se mohou objevit první, nespecifické příznaky, tzv. prodromy, které ohlašují příchod onemocnění. U malých dětí obvykle nebývají.

Výraznější jsou u dětí starších 10 let a u dospělých mohou být i závažnější. Příznaky zahrnují horečku, bolesti hlavy, žaludeční potíže, někdy svědění pokožky. Bolesti hlavy a horečka každopádně ohlásí příchod neštovic zhruba 24 až 36 hodin před výskytem první neštovičky – a v této chvíli začíná být pacient infekční.

Tyto prodromální příznaky předcházejí příznaky klinické o 3-4 dny. 

Výsev puchýřků

Pro plané neštovice je typická vyrážka, svědivé puchýřky vznikající z 2 až 3 mm velkých skvrnek, z nichž se po několika dnech stávají puchýřky vyplněné čirou tekutinou, která později přechází do mléčné. Puchýřky jsou 3 až 6 mm velké, během 6-8 hodin z nich vznikají krusty.

Vyrážka typicky začíná na hlavě, odkud se postupně šíří přes trup na končetiny, ale může se vyskytnout také na sliznici nosohltanu, na sliznici horních cest dýchacích, v konečníku, v pochvě nebo na očních víčkách a na spojivkách.

Výsevy puchýřků se objevují ve vlnách v intervalu 3-5 dní, proto je typický současný výskyt různých stádií vyrážky, kdy mohou být některé puchýřky už téměř zhojené a jiné se teprve vytváří.

Zajímavé:  Ozon - Vše o zdraví

 Akutní fáze onemocnění trvá obvykle 4 až 7 dní, do 20 dní se pak zahojí kožní projevy. Teprve po vytvoření krust na všech neštovičkách přestává být pacient infekční.

Virus prostupuje také placentou, kdy je možná infekce plodu, která může vést k těžkým vrozeným defektům. U novorozenců se mohou plané neštovice rozvinout v progresivní varicelu s postižením různých orgánů včetně centrálního nervového systému. 

Jak onemocnění léčit? 

Plané neštovice se zhojí i bez léčby, proto stačí tlumit projevy onemocnění. Protože je toto onemocnění způsobené virem, není léčitelné antibiotiky.

U běžných případů se nepoužívá ani antivirová terapie, jen u pacientů s komplikacemi, anebo u pacientů, kteří trpí nějakou základní závažnou diagnózou, kterou by plané neštovice zkomplikovaly.

Osobám s velmi špatnou obranyschopností je možné podat hotové protilátky proti varicele, tzv. lidský varicella zoster imunoglobulin, nebo lék proti herpetickým virům. 

Tekutý pudr ano, či ne?

Léčba planých neštovic je léčba je symptomatická. U léků proti horečce, u dětí nepoužíváme salicyláty pro riziko rozvoje Reyova syndromu.

Proti svědění podáváme perorální antihistaminika (léky proti projevům alergie).

Samotné puchýřky se neošetřují, po jejich prasknutí, ke kterému dojde během krátké doby, řádově den dva, se eroze ošetřují vysušujícími a dezinfekčními lotii a krémpastami.

Pudry, ani tekuté, nejsou pro léčbu vhodné. Po jejich použití vzniknou krusty, pod nimiž se pokožka špatně hojí. Pokud dojde k sekundární infekci poškozené pokožky, jsou na místě antibiotické masti. Kůže v místě výsevu se nechává volně dýchat, hojící proces se tím urychlí. 

Existuje vakcína proti planým neštovicím? 

Proti nemoci existuje účinná vakcína, která však není součástí pravidelného očkování. Vhodná je pro děti, které do dorosteneckého věku, které varicelu neprodělaly a děti, které trpí nějakou základní závažnou diagnózou, kterou by plané neštovice zkomplikovaly. 

A jak je to u dospělých, má u nich smysl se nechat očkovat?Očkování dospělých, kteří v dětství plané neštovice neprodělali, je zvláště vhodné. Zejména u zdravotníků nebo učitelů, kteří mají vysokou pravděpodobnost nákazy.

V České republice je vakcinace proti varicele dobrovolná, některé zdravotní pojišťovny na ni přispívají ze svých preventivních balíčků. Očkování mohou podstoupit děti od jednoho roku i dospělí, aplikují se dvě dávky v rozmezí šesti týdnů.

U zdravých dětí do 13 let je ochrana očkováním před onemocněním planých neštovic téměř 100 %. U dospělých činí jistota ochrany asi 90 %.

Vznikají při neštovicích komplikace?

Nejčastější komplikací planých neštovic je sekundární bakteriální infekce způsobená zejména stafylokoky a streptokoky. Infekci si pacient sám často zanáší do rány škrabáním svědivých míst.

Vzácně se může objevit postižení centrální nervové soustavy – zánět mozečku (cerebellitis), který vznikne do týdne od výsevu vyrážky, nebo generalizovaná encefalitida či aseptická meningitida – zánět mozkových blan.

U osob s narušenou imunitou se mohou objevit závažné komplikace – varicelový zápal plic, meningoencefalitida anebo hepatitida. Onemocnění planými neštovicemi během prvních pěti měsíců těhotenství může vést k poškození plodu. 

Existuje souvislost mezi planými neštovicemi a pásovým oparem?

Po prvotní nákaze přetrvávají původci choroby v některých nervových buňkách v němé, latentní formě a infekce může být po letech či desetiletích znovu aktivována. U dospělých může vyvolat nepříjemné onemocnění – pásový opar – herpes zooster.

Je dobré si zapamatovat, že…

  • Plané neštovice jsou vysoce infekční onemocnění, kterým onemocnění prakticky celá dětská populace a část dospělé populace. 
  • Většinou se jedná o lehké až středně těžké onemocnění, které probíhá tím hůře, čím je věk pacienta vyšší anebo trpí nějakou komorbiditou – tedy jiným závažným základním onemocněním. 
  • Jako virózu je plané neštovice zapotřebí léčit klidovým  režimem, léky na snižování teploty, tlumení svědění, léky na ošetření pokožky. V období rekonvalescence je zapotřebí dostatek vitaminů a v případě zbytkových jizviček po vyloupaných stroupkách je nutná ochrana proti UV záření tak, aby nevznikly nežádoucí pigmentace. 
  • Po dobu onemocnění je nutno dodržovat hygienicko – epidemický režim a děti neposílat do kolektivu. 
  • Jedinci, kteří do období dospívání neprodělali neštovice, by si měli nechat nabrat protilátky proti varicele a v případě negativního výsledku, tedy nepřítomnosti protilátek po prodělané nemoci se nechat naočkovat.   

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector