Předkožka u dětí – Vše o zdraví

Penis se tvoří v 6. týdnu vnitroděložního vývoje plodu a předkožka se objevuje v 10. týdnu jako dvojitý záhyb, který se v 15. týdnu spojuje a vytváří otvor, do kterého vrůstá močová trubice. Žalud penisu je takto kompletně překryt kůží, s malým otvorem pro ústí močové trubice. Předkožka je k němu „přilepena“.

U novorozenců a malých dětí není vývin předkožky ještě zcela dokončen. Období, kdy dochází k separaci od žaludu, je různě dlouhé a věk ukončení vývoje je individuální, u malého procenta chlapců až v 17. roku života.

„Urychlování“ vývoje násilným přetahováním je nebezpečné a kromě velmi vážné parafimózy může vést v důsledku mikrotrhlin ke skutečným srůstům.

Po ukončení vývoje zůstává předkožka, po oddělení od žaludu, přichycená na jeho spodní stranu úzkým pásem tkáně – tzv. frenulem. Je to sexuálně nejcitlivější část penisu a při cirkumcisi (tj.

obřízka, chirurgické odstranění předkožky – např. z náboženských důvodů) bývá odstraněna.

Funkce předkožky jsou:

Ochranné

  • udržuje správnou vlhkost a teplotu v oblasti žaludu
  • chrání před poraněním
  • u kojence chrání glans (žalud) před stolicí
  • produkcí ochranného lyzozymu s antibakteriálním účinkem také chrání před inekcí
  • buňky předkožky produkují cytokiny a interlekin-1 stimulující buňkovou imunitu – významnou složku imunitní odpovědi organismu
  • Sexuální

Co je to fimóza a s čím se ve skutečnosti setkáváme u většiny chlapců

Fimóza je zúžený prepuciální prstenec, který brání stažení (retrakci) předkožky a vzniká z jizvovité tkáně po opakovaných zánětech, infekcích. Zřídka může být i vrozená. Fimóza může způsobovat překážku při močení.

Tento stav může vést ke chronickému zánětu žaludu, močových cest a v případě vážné obstrukce (překážky) i k poškození ledvin.

Skutečná fimóza se vyskytuje u přibližně jednoho až dvou procent 18 letých chlapců.

Stav, s jakým se běžně setkáváme u mladých chlapců, je tedy zcela odlišný. Jde o konglutinaci předkožky (fyziologická fimóza). Vnitřní list předkožky je „přilepen“ k žaludu. To způsobuje, že se předkožka nedá volně přetáhnout. Otvor je však dostatečný na volný průtok moče.

Fyziologická předkožka u kojence

V průběhu dalšího vývoje postupně dochází k jejímu uvolňování, v důsledku změn epitelu a produkce smegmy. Vrchní část předkožky se postupně stává širší a větší část žaludu je viditelná.

Oddělování od glansu (žaludu) zakončené kompletní retraktibilitou předkožky (možnost stažení až za žalud) se postupně objevuje mezi 9. měsícem až 3. rokem.

U velké většiny chlapců (90 %) je předkožka stáhnutelná za žalud do věku pěti až šesti let, avšak nejnovější studia poukazují na to, že mnoho chlapců nedosáhne plné retraktibility předkožky do puberty. Adhezie může v některých případech přetrvávat i do 17 let.

Dítě není zmenšeninou dospělého organismu, ale platí pro něj často rozdílné zákony
Předkožka u dětí - Vše o zdraví

Normální předkožka u 9 měsíčního kojence

Balooning

Možná jste se setkali s tím, že se při močení vašemu chlapci předkožka vydouvá, proudění moči však nebrání. Donedávna byl tento tzv. balooning fenomén při močení považován za příznak fimózy. Od roku 2002 po usnesení odborníků je považován za příznak odchylování předkožky od žaludu a není ničím patologickým.

Není třeba se znepokojovat, balooning fenomén je normálním stadiem vývoje, objevuje se nejčastěji kolem 3. roku života a postupně ustoupí. Je předzvěstí úplné separace předkožky od žaludu před tím, než se stane kompletně retraktibilní. Důležité však je, aby proud moče nebyl omezený.

Balooning fenomén bez jakýchkoliv těžkostí tedy není indikací k chirurgickému zákroku.

Co je to smegma a znamená u malých chlapců nebezpečí?

V předkožkovém (prepuciálním) vaku se shromažďuje bílý materiál složený především z odloupnutého epitelu, buněčné tkáně produktu mazových žláz, ale i jiných součástí.

Nazývá se smegma a u malých chlapců sice pomalu, ale jistě podporuje oddělování předkožky od žaludu.

Kromě zmíněných složek se do prepuciálního vaku uvolňují produkty žlázek vnitřního listu předkožky, například lyzozym a cytokin, které mají ochranný význam proti patogenním baktériím.

Tak jako v jiných oblastech těla (ústa, kůže…), tak i oblast prepucia se postupně kolonizuje symbiotickými baktériemi. Složení bakteriální flóry záleží na věku.

Existují však práce, které poukazují na to, že oblast prepuciálního vaku má náchylnost být kolonizovaná patogenními mikroorganizmy. Tyto práce však neanalyzují přirozenou mikroflóru u ještě nenarušeného mikroprostředí prepuciálního vaku u malých dětí.

Týkají se tedy období, kdy se již předkožka dá volně stáhnout.

Zajímavým zjištěním je, že smegma se vyskytuje i u 25 % chlapců, kteří byli obřezáni.

Infekce a předkožka

V současnosti se studují imunologické funkce předkožky u malých dětí.

Švédští autoři ze Stockholmu tvrdí, že infekce močových cest v útlém věku vznikají v důsledku kolonizace novorozenců cizími baktériemi v nemocničním prostředí.

Za nejúčinnější prevenci považují rooming-in (nastane kolonizace baktériemi matky) a kojení (dítě dostává v mateřském mléce prostředky na ochranu proti mikroorganizmům).

I zde bychom rádi připomenuli nevhodnost násilného stahování předkožky u malých chlapců – drobné mikrotrhlinky a narušení přirozené mikroflóry jen usnadňuje rozmnožení patogenních baktérií způsobujících infekce močových cest a balanopostitidy (záněty žaludu a předkožky).

Příčinou vzniku infekce žaludu a předkožky (balanopostitida), jakož i infekce močových cest může být delší pobyt dítěte ve špinavé plence. Je dobré si uvědomit, že na rozvoji zánětu žaludu se mohou podílet různé dráždící látky – prací prášek, kosmetické přípravky do koupele…

Jaký je správný postup a hygiena?

Co dělat:

  • Pokud je kompletní konglutinace předkožky, penis omývejte jen zvenku teplou vodou, nejlépe pod proudem. Je potřeba si uvědomit, že neporušená předkožka poskytuje přirozenou ochranu a dítě by mělo být první, kdo předkožku stáhne. Pokud se předkožka začíná uvolňovat, stahujte ji, jen dokud to jde samo, jemně, nikdy ne násilím a nesnažte se zbytečně proces separace urychlit. Pokud nejde vůbec, nepokoušejte se o to a omývejte genitál tak jako ostatní části těla.
  • Malé miminko přebalujte často, i když používáte jednorázové plenky. Přítomnost moče a teplota těla jsou ideálními podmínkami na rozmnožení baktérií a vznik infekce.
  • Kojte – uskutečněné studie poukazují na ochranný vliv kojení před infekcemi močových cest díky přítomnosti určitých oligosacharidů z mateřského mléka v moči. Oligosacharidy brání zachycení baktérií v předkožkovém vaku a na epitelu močových cest.
  • Postupem času, když váš synek začne objevovat svoje tělo, bude se pokoušet sám o stahování předkožky. Je to normální a vám to nabízí příležitost, jak dítě naučit hygieně – předkožku stáhnout (samozřejmě pokud jde) a nejlépe důkladně omýt pod tekoucí teplou vodou. Použití mýdla není vždy nutné. Samozřejmě v případě znečištění stolicí je potřeba mýdlo použít.
  • Předkožka u dětí - Vše o zdravíV souvislosti s pravidelným používáním mýdla při hygieně v oblasti prepuciálního vaku existují práce, které použití mýdla vysloveně nedoporučují právě kvůli ničení přirozeného mikroprostředí a dráždícímu efektu, čímž se vytvářejí podmínky pro napadení patogeny. Pokud už mýdlo použijete, dbejte na to, aby bylo jemné, nedráždivé, bez zbytečných parfémů – tedy obyčejné, dětské. Po umytí je potřeba předkožku opět přetáhnout přes glans.
Zajímavé:  Anatomie svalu - vše o zdraví

Co nedělat:

  • Násilné stahování předkožky – nikdy se násilím nesnažte o přetáhnutí předkožky přes glans. Nebezpečím je vznik akutního stavu – parafimózy. To znamená, že předkožka (ještě fyziologicky zúžená) uvázne za glansem a způsobí přiškrcení krevního proudu. V případě, že předkožka nejde stáhnout zpět, je nutné urychlené chirurgické řešení. Dalším nebezpečím je vznik mikrotrhlin, které mohou (kromě rizika infekce) vést k vzniku srůstů a vzniku skutečné fimózy. U větších chlapců: poučte vašeho syna, předejdete tím vzniku parafimózy, aby předkožku nikdy nestahoval násilím.
  • Stahování předkožky v koupeli – nepokoušejte se stahovat předkožku v koupeli, protože při natahování se předkožkový „svěrač“ otvírá, což umožní vniknutí koupelových nečistot a usnadní vznik infekce. Stahování předkožky v nečisté vodě není hygienické.
  • Násilné čištění předkožkového vaku – při konglutinované předkožce se nesnažte „vyčistit“ oblast předkožkového vaku.
  • Používání pěnových přísad do koupele – vyhýbejte se pěnovým přísadám do koupele. Mohou působit dráždivě, a vést tak k zánětům (nejen genitálu, ale i ostatní kůže). Kromě toho ničí přirozenou ochrannou mikroflóru. V případě, že dítě mělo koupel s pěnou, po koupeli ho ještě osprchujte čistou vodou. Používáte-li bavlněné plenky, používejte jen k tomu určené prací prášky a nezapomeňte je důkladně vymáchat.

Závěr:

Většina chlapců se rodí s úzkou, neretraktibilní předkožkou, která není separovaná od glansu. Postupem vývoje (jehož rychlost je vysoce individuální) dojde k jejímu uvolnění. nikdy tento vývoj neurychlujte! Jediné, čeho si je dobré všimnout, je dostatečně silný proud moče. Po pubertě je u převážné většiny chlapců předkožka uvolněná.

I v případě pohlavního orgánu platí to, co v celé pediatrii – a to, že dítě není zmenšeninou dospělého organismu, ale platí pro něj často rozdílné zákony.

Dětská předkožka – Jakbýtfit.cz

Předkožka u dětí - Vše o zdraví

Aktualizováno 16.2.2017

Maminky holčiček mají o jednu starost méně. Jestliže se vám však narodil chlapeček, pak i vy začnete dříve nebo později řešit jeho předkožku. Přestože může mít váš chlapeček problém s předkožkou, není to tak vážná zdravotní komplikace, kvůli které byste si měla dělat vrásky.

Pokud nejde vašemu chlapečkovi předkožka přetáhnout, nelámejte si s tím hlavu. Při přetahování předkožky buďte citlivá a spoléhejte na svůj rozum. Nedávejte na rady svých maminek, babiček či kamarádek, které mohou tvrdit, že by se měla předkožka přetahovat i násilím.

Vše má svůj čas a vy byste jej měla respektovat. Násilným přetahováním předkožky můžete způsobit svému chlapečkovi skutečně velkou bolest.

Mikrotrhlinky, které můžete násilným přetahováním předkožky způsobit mohou vzniknout skutečné problémy, které si následně vyžadují chirurgické a jinak nepříjemné řešení.

Penis a předkožka se vyvíjí v prvním trimestru těhotenství. Předkožka bývá u novorozenců  k žaludu přilepená. K úplnému oddělení předkožky od žaludu je potřeba skutečně mnoho času. Někdy se předkožka plně oddělí až v 15 letech.

Proč nám dělá předkožka starosti?

Předkožka jako taková není z medicínského úhlu pohledu tak velký problém. Je však nutno dodat, že se mohou objevit komplikace, které rodiče mohou zaskočit. První komplikací může být nahromaděný bílý sekret, který může připomínat hnis.

Může se totiž stát i zdrojem zánětu, který je potřeba následně řešit. Při násilnějším přetahování předkožky může dojít k malým krvavým rankám. A tu největší komplikaci představuje jizevnaté svraštění předkožky penisu, kterou nelze přetáhnout přes žalud a tím je znemožněna běžná hygiena.

Pokud však na vašeho chlapečka dává pozor zkušený pediatr, nemusíte se těchto komplikací obávat.

Mohlo by vás zajímat:  Zánět nosohltanu

Proč je předkožka tak důležitá?

Předkožka slouží především jako ochrana žaludu. Udržuje správnou teplotu a vlhkost a chrání jej před případným poraněním. U malých dětí, které nosí plenky, chrání předkožka močové močové ústroji před stolicí. Samozřejmě je zde i sexuální funkce.

Kdy tedy dochází k potížím s předkožkou?

Některé chlapce může postihnout tzv. fimóza. Jedná se o zúžení prstence obepínající žalud a ten brání stažení předkožky. K tomuto problému dochází většinou v případech, kdy je tkáň zjizvená po předešlém nešetrném zacházení.

Fimóza s sebou přináší také možné záněty močových cest, bolesti při močení apod. Jestliže se tento stav nepodchytí včas, může docházet také k zánětům ledvin. Mnoho maminek však nerozpozná fimózu od fyziologické fimózy, která se upravuje sama s vývojem chlapečka.

Většina chlapců si dokáže předkožku stáhnout za žalud již v předškolním věku.

Jak tedy zacházet s předkožkou vašeho chlapečka?

  • nikdy nepoužívejte násilí!
  • jestliže se snažíte předkožku přetáhnout přes žalud, dělejte tak vždy při koupeli v teplé vodě, popř. pod tekoucí teplou vodou
  • jestliže nelze předkožku přetáhnout, konzultujte stav s pediatrem
  • nechte své dítě v pozdějším věku, aby samo prozkoumávalo své tělo
Zajímavé:  Biologická Léčba Atopické Dermatitidy?

Štítky: Děti a těhotenství

Ošetřování předkožky. MUDr. Jiří Povolný

I když se nejedná o žádné závažné medicínské téma, problémy s předkožkou chlapců jsou často středem zájmu jejich rodičů. Jelikož je to dnes velmi diskutovaný a řešený problém, je také mnoho názorů a rad. Připojím tedy ještě několik svých rad a informací…

1. Co je to předkožka?

Předkožka je kožní kryt glandu neboli žaludu penisu. Vnitřní list je tvořen sliznicí, stejně jako je sliznicí pokryt žalud. Po narození je tento sliznicí krytý list pevně srostlý se sliznicí žaludu.

  Sliznice má sekreční schopnost – tvoří maz, který se běžnou hygienou z povrchu sliznice odstraní. V případě, že je sliznice vzájemně slepena, hromadí se tento mazový sekret mezi oba listy.

Poté, co chlapec dospívá, všímá si více svého penisu a při těchto příležitostech srůst obou listů postupně rozrušuje. 

2. Jaký problém může s předkožkou nastat?

Nahromaděný sekret, který je bílý a trochu připomíná hnis, se může stát zdrojem zánětu. Proto je nutno udržovat penis v čistotě.

Při částečném rozrušení slepení sliznic neopatrnou a nešetrnou manipulací vzniká výraznější bolest, někdy doprovázená krvácením. Krvácení vzniká z drobných prasklin neboli ragád po nepřiměřeném napnutí předkožky.

Ve většině případů se tyto ragády zahojí. Někdy se však zhojí jizvou a předkožka se zužuje. Často pak nelze předkožku přesunout přes žalud a vykonat běžnou hygienu.

3. Jak problémům předcházet?

Je-li patrná zvýšená tvorba mazu v předkožkovém vaku, můžeme jej jemně odstranit tamponem navlhčeným v oleji. Mnohdy postačí běžná hygiena, omýt penis pod vlažnou, tekoucí vodou. Předkožku i v těchto případech přetahujeme jen tak, abychom nečistotu odstranili. 

Penis udržujeme již od narození v čistotě, předkožku přetahujeme jen tak, jak je to možné, volně, bez násilí, a to právě za účelem hygieny. Primární není záměrné nacvičování přetahování předkožky přes žalud, ale vykonání potřebné hygieny této oblasti, aby nedocházelo k hromadění mazu s následnými záněty.

Tedy „podíváme se“ tam, kam nám to volnost předkožky dovolí, a tuto oblast vyčistíme. Není vhodné v uvolňování předkožky záměrně pokračovat a násilně ji přetahovat přes penis, kdy jemná, citlivá kůže a sliznice penisu může popraskat a hojit se jizvami – dítěti tím uškodíme.

To pak může být příčinou obtížného a traumatizujícího uvolňování předkožky.

4. Co když se objeví pod kůží z mazu boulička?

To je častý dotaz. Jedná se o nahromadění vytvořeného mazu mezi oběma listy předkožky. Není to nic nebezpečného ani akutního. Doporučuji pouze již zmíněnou hygienu, případně návštěvu u dětského chirurga nebo pediatra.

5. Kdy, v jakém věku většinou dochází k takovému uvolnění předkožky, že je možno přetáhnout ji přes žalud penisu?

Nějaký přesnější termín nelze určit. Je to záležitost velmi individuální. Většinou školáci mají předkožku již uvolněnou.

6. Co dělat v případě problémů?

Takovou záležitost je nutné posoudit na odborném pracovišti dětského chirurga, kde doporučí vhodný léčebný postup pro malého pacienta. V úvahu přichází terapie mastí, případně mechanické rozrušení předkožky. Došlo-li již neodborným zákrokem anebo proběhlým zánětem k jejímu zúžení, pak je nutno předkožku operativně upravit.

Pro úplnost uvádím, že bolestivé zákroky, jako je zmíněné mechanické rozrušení předkožky nebo operační zákrok, provádíme raději v celkové anestezii. A stejně tak, jako když operujeme dětské kýly, není dítě hospitalizováno v nemocnici a po výkonu jde ihned domů.

7. Přetahovat nebo nepřetahovat předkožku?

Závěrem bych shrnul následující: Nedělejme problém tam, kde není.  A ještě jednou bych zopakoval: Od narození chlapce udržujte jeho penis v čistotě, předkožku přetahujte jen tak, jak je to možné, a jen volně, bez násilí, a to právě za účelem hygieny.  Volnou část žaludu můžete namazat indiferentní mastí, např. bílou vaselinou.

Naše poradna:

V případě zájmu o konzultaci se můžete objednat na emailu [email protected].

Autor článku: MUDr. Jiří Povolný

MUDr. Jiří Povolný Dětská chirurgie Poliklinika Budějovická, A. Staška 80, Praha 4 Žlutá budova, vchod 6

www.chirurgie-amed.cz

email: [email protected] Předkožka u dětí - Vše o zdraví Diskuze » Poradna »

Fimóza: co to je?

Onemocnění mužských pohlavních orgánů

Pokud nelze předkožku mužského pohlavního údu (prepucium) vůbec nebo pouze s bolestmi přetáhnout přes žalud penisu
(glans), hovoříme o zúžení předkožky (fimóze).

Při tomto zúžení předkožky je navíc ztopoření penisu
a pohlavní styk většinou spojen s bolestmi. V kojeneckém a dětském věku je zúžení předkožky zcela normální.

Je třeba rozlišovat mezi zúžením předkožky a zkrácením uzdičky penisu.

Předkožka u dětí - Vše o zdraví

Při zúžení předkožky rozlišujeme tyto formy:

  • Úplné (absolutní) zúžení předkožky: Přetažení předkožky není možné ani na uvolněném penisu
    .
  • Neúplné (relativní) zúžení předkožky: Předkožku nelze přetáhnou pouze na ztopořeném (vzrušeném) penisu.

Poznámka: Zúžení předkožky v kojeneckém a dětském věku je zcela normální (fyziologické). Jedná se obvykle o slepení předkožky (slepení prepucia), které je také označováno jako fyziologické
slepení. Toto přirozeně se vyskytující slepení předkožky se téměř vždy samo uvolní v prvních letech života.

Fyziologická fimóza

V raném kojeneckém a dětském věku nejsou předkožka
a žalud většinou zcela odděleny, předkožka je prakticky přilepena na žalud a nelze ji snadno přetáhnout.

Teprve ve věku tří až pěti let se začíná toto spojení předkožky a žaludu pomalu uvolňovat. Předkožku lze postupně přetáhnout ve směru ke kořeni penisu.

Ve školním věku (šest až sedm let) má ještě až osm procent chlapců fimózu
, zatímco ve věkové skupině 16-18ti letých je postiženo pouze jedno procento dospívajících chlapců.

Poznámka: Je třeba rozlišovat mezi zúžením předkožky a zkrácením uzdičky penisu (frenulum breve), které se dá vyléčit v nejjednodušších případech oddělením uzdičky penisu probíhající v dolní části penisu.

Akutní stav
„španělský límec“

Parafimóza („španělský límec) vzniká, když je relativně úzká předkožka přetažena přes žalud a nelze ji přetáhnout zpět (u dospělých například při pohlavním styku nebo při uspokojování pomocí masturbace). U dětí se to může často stát, když předkožka není ještě zcela roztažená. Úzká předkožka přeruší krevní oběh a rychle se vytváří bolestivý otok žaludu a zbývajících částí předkožky.

Zajímavé:  Nádor Šlachové Pochvy Léčba?

Poznámka: Léčba se provádí komprimací, aby se otok vytlačil a předkožku bylo možné přetáhnout dopředu. Pokud se to nepodaří, provede se malý řez v předkožce (dorzální incize). Po opadnutí otoku
se provede obřízka (cirkumcize).

Související odkazy

  1. Česká urologická společnost: Fimóza (odkaz vede na web cus.cz)

Přetahování předkožky a péče o penis / Rozhovory, články

Nejprve je dobré si objasnit, jak vypadají zdravé pohlavní orgány chlapečka po porodu. Po porodu má chlapeček mezi nožičkama penis a šourek, v němž jsou uložena varlata. Přechodně můžou být varlata zvětšena, v brzké době tento jev odeznívá.

Ve většině případů je vrchol penisu (žalud) překryt předkožkou. Předkožka je kožní řasa, která jednoduše obaluje žalud penisu. Tento kousek kůže vlastně funguje jako ochrana žaludu před jeho poškozením. Kromě žaludu ochraňuje také močové cesty před nepříjemnými infekcemi.

Předkožka se skládá z vnějšího a vnitřního listu. Téměř u všech malých chlapců je žalud ukryt.

Vývoj pohlavních orgánů chlapců

Jak už jsem zmínila, po narození je žalud penisu ukryt vnitřním listem předkožky. Během prvních let chlapce se vnitřní list postupně uvolňuje a žalud je odhalen. Jedno z varlat nebo i obě varlata se mohou po porodu nacházet v oblasti třísel, při koupání však varle či varlata sestoupí do šourku.

Je třeba to hlídat, abychom vyloučili, zda chlapec nemá nesestouplá varlátka. Do 1 roku věku by varlata měla být ustálena v šourku. Pokud tento jev přetrvává déle, může nastat zničení spermotvorné výstelky vlivem vyšší teploty. V oblasti šourku je přibližně o 2 stupně nižší teplota než-li jinde v těle.

Proto tento jev pečlivě sledujte a případně konzultujte s pediatrem dítěte.

Základní péče o penis

Jakmile se dítě narodí, je zcela běžné, že šourek je po porodu oteklý a temně fialově zbarvený. U chlapců by měla obě varlata sestoupit do šourku. Jde o jeden z důležitých ukazatelů zralosti dítěte.

Pokud varlata nesestoupnou do dvánáctého měsíce věku dítěte, je třeba dítě zkontrolovat u dětského endokrinologa. Všichni novorozenci mají penis zcela překrytý předkožkou (kůžičkou), kterou nelze přetáhnout přes penis (nikdy nepřetahujte násilím!).

Tento nález je u novorozenců běžný a obvykle to není potřeba v prvních měsících, ba letech vůbec řešit.

Mnoho maminek se tím zbytečně stresuje, protože každý říká něco jiného – kdy začít přetahovat a jak často.

Nejlepší je poradit se s pediatrem, který by vás měl upozornit na to, že je vhodný čas začít přetahovat předkožku a také ukázat, jak na to. Dříve se to dělalo již v kojeneckém věku.

Od toho se dnes upouští a naopak je vhodné začít později, ideálně v době, kdy je dítě zcela bez plen. Čas ale máte až do pěti let věku dítěte, kdy už by předkožka měla jít přetáhnout.

Hygiena pohlavních orgánů

Péči o penis dítěte je třeba věnovat maximální pozornost. Důležitá je každodenní důsledná hygiena.

I když miminko není třeba koupat každý den, minimálně zadeček a penis důkladně omyjte dětským mýdlem a opláchněte vodou. Případný bělavý mázek v oblasti kořene penisu je normální.

Není třeba nějaké větší drhnutí, mázek se rozpustí běžným mytím. Po koupeli vždy pořádně usušte (otírejte jemně).

Někteří odborníci doporučují přetahovat předkožku při koupání. Není to však pravidlem. Předkožkový vak se lehce odlupuje, po přetažení je tedy vhodné omýt žalud vlažnou vodou.

Důležité však je přetahovat opravdu jemně, nikdy ne silou, aby nedošlo k natržení předkožky. To je pro dítě velice bolestivé a je nutná návštěva urologa. Tohoto traumatu se snažte své dítě ušetřit.

Je lepší přetahovat dlouhodobě, ale velmi opatrně, aby to nebylo dítěti nepříjemné.

Proč je přetahování tak důležité?

Přetahování předkožky je velmi důležité pro základní hygienu u chlapců. Pod předkožkou se tvoří maz, který musí odcházet pryč. Pokud se začne hromadit, hrozí zánět žaludu či předkožkového vaku. Nezoufejte, jestliže to zpočátku nepůjde. Trpělivě přetahujte.

Čím bude dítě starší, tím to půjde lépe. Navíc předškoláci už jsou schopni si přetahovat předkožku sami. Stane-li se, že má chlapec předkožku červenou, bolestivou, případně podrážděnou přetahováním, namažte ji heřmánkovou mastí.

Veďte však dítě od mala ke zvýšené hygieně.

Slepení či zúžení předkožky

Slepení předkožky k žaludu je běžný jev, který se vyskytuje u novorozenců, kojenců a batolat. Fimóza neboli zúžení předkožky je pro laika velmi obtížné rozeznat.

Od narození je při zúžení předkožky předkožka úzká a dlouhá a nelze ji přetáhnout. Všímejte si, zda se u chlapce na začátku močení nevytváří tzv. kukla naplněná močí.

Moč by se tak mohla dostávat zpět do močových cest a způsobit tak opakované infekce močového ústrojí.

Jakého odborníka navštívit?

V případě fimózy, kdy je třeba provést zákrok, raději navštivte dětského chirurga či urologa. Není vhodné, aby se o nápravu pokušeli sami rodiče nebo i pediatr.

Násilné přetahování předkožky může způsobit trhliny, stálé jizvy i psychický otřes. Zákrok je proveden paličkovou sondou v celkové nárkóze. Někdy se přistupuje k používání kortikoidových mastí, které kůži rozvolní.

Vždy ale způsob léčby konzultujte s odborníky, které jsem zmínila.

Péče po zákroku

Jestliže vám chirurg po zákroku synka doporučil přetahování předkožky v teplé koupeli, není třeba jej provádět denně, stačí jedenkrát týdně. Pokud v pozdějším věku dojde k opakovanému zánětu žaludu, je třeba opět přistoupit k chirurgickému zákroku. Hrozí zde opět jizvení. V případě zánětu je žalud rubínově červený a chlapce pálí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector