Střevní bakterie v pochvě – Vše o zdraví

Střevní bakterie v pochvě - Vše o zdraví

Záněty pochvy jsou nepříjemným onemocněním, které během života potká takřka každou ženu. Dobrou zprávou je, že je lze úspěšně a většinou bez komplikací vyléčit. Dlouhodobě neřešené záněty ale mohou přerůst v chronické onemocnění, které nemusí zůstat bez následků, a dokonce může vést až k neplodnosti.

Bez laktobacilů to nejde

O zdravé poševní prostředí se starají laktobacily. Tyto přátelské bakterie svou přítomností v pochvě vytvářejí kyselinu mléčnou rozkladem glykogenu, a tím udržují přirozené kyselé prostředí typické u dospělé ženy.

Při úbytku laktobacilů, ke kterému může docházet z mnoha důvodů, typicky při užívání antibiotik, dochází k narušení vaginální mikroflóry a z kyselého prostředí se stává zásadité, ve kterém se množí nežádoucí mikroorganismy – bakterie a kvasinky.

Pro ochranu pochvy je proto nezbytná přítomnost laktobacilů.

Viníkem jsou bakterie a kvasinky

Zánětlivá onemocnění dnes tvoří asi polovinu všech gynekologických onemocnění. Vůbec nejběžnějšími druhy infekcí, kvůli kterým ženy navštěvují svého gynekologa, jsou kvasinkové a bakteriální.

Nejběžnější infekce a jejich příznaky

  • Bakteriální vaginóza – vyskytuje se při zmnožení bakterií, které se přirozeně vyskytují v pochvě, na úkor laktobacilů. Hlavním projevem je vodnatý výtok zapáchající po rybách.
  • Mykotická vulvovaginitida (kvasinková infekce) – vzniká při přemnožení kvasinek rodu Candida albicans, které jsou běžnou součástí vaginální mikroflóry. Příznakem je svědění, tvarohovitý nezapáchající výtok, pálení, zarudnutí či otok genitálu.
  • Aerobní vulvovaginitida – propuká přemnožením aerobních bakterií (stafylokoky, streptokoky, enterokoky, E. coly), které mohou být do pochvy zavlečeny ze střev nebo pohlavním stykem. Příznakem je hojný hustý výtok, většinou nažloutlý až smetanový, který může zapáchat.
  • Atrofická vaginitida – vyskytuje se při poklesu hladiny estrogenů v menopauze, během kojení a při dalších hormonálních změnách. Způsobuje vysychání a zkřehnutí sliznice, která je náchylnější k poranění a k infekci.

Příčiny vzniku zánětů

Důvodů vzniku gynekologických zánětů může být celá řada a nalézt pravou příčinu může být velmi složité. Výskyt zánětů však obvykle souvisí se zhoršením životního stylu. Mezi časté příčiny patří:

  • rizikové sexuální chování, například střídání partnerů či nedostatečná hygiena intimních partií před a po pohlavním styku
  • hormonální změny
  • nezdravá strava s vysokým podílem mouky a cukru
  • zdravotní obtíže, například diabetes či užívání antibiotik

Praktické rady, jak zánětům předcházet

Poševní záněty se mohou objevovat, aniž by žena dělala něco špatně. Existují ale pravidla, která pomohou snížit riziko jejich vzniku. Ne vždy zánětu zabráníte, ale určitě se o to můžete alespoň pokusit.

  • Nedostatečná intimní hygiena přispívá k množení bakterií a dalších mikroorganismů. Problém ale může vyvolat i nadměrná péče, například sprchování častěji než dvakrát denně a používání nevhodných přípravků, jako jsou vaginální výplachy.
  • K intimní hygieně samozřejmě patří mýdlo. Ovšem pouze to, které je určené pro intimní hygienu. Běžná mýdla totiž narušují přirozené pH pochvy, a připravují ji pro rozvoj zánětů. Ke každodenní hygieně můžete používat mýdlo GYNELLA® Intimate Wash nebo pěnu GYNELLA® Intimate Foam.
  • Pohlavní styk je nejen o příjemných chvílích, ale přináší také riziko vaginálních infekcí. Před a po styku by měla vždy následovat návštěva toalety a sprchy a důkladné mytí celého těla včetně prstů.
  • Kvasinky a bakterie mohou do těla pronikat i drobnými oděrkami a poraněními na kůži nebo sliznici. K těm může docházet při pohlavním styku ve chvíli, kdy je sliznice suchá. V péči o poševní sliznici postiženou suchostí pomůže přípravek GYNELLA® AtroGel.
  • Záněty se mohou šířit i pokud s někým sdílíte ručník nebo žínku. Tyto potřeby se nepůjčují a je potřeba je pravidelně měnit za čisté.
  • Tanga, vykrojené kalhotky nebo krajkové s nohavičkou. Na těle sice vypadají dobře, ale špatně odvádí vlhkost z povrchu těla a vytváří prostředí vhodné pro bakterie. Pro běžné nošení volte raději prádlo z přírodních prodyšných materiálů.
  • Bakterie „číhají“ také na povrchu dámských hygienických potřeb. Vyhýbejte se parfemovaným potřebám a dbejte na jejich častou výměnu. Pro ženy trpící vaginálními infekcemi nejsou vhodné pomůcky k opakovanému použití, jako jsou menstruační kalhotky nebo menstruační houby. Psali jsme zde.
  • Nadměrná konzumace bílé mouky, cukru a dalších sladkostí nebo kávy, nedostatečný pitný režim a vysoká hladina stresového hormonu kortizolu. Všechny tyto faktory se podepisují na stavu vaginální mikroflóry, která je otevřenější vzniku zánětů.

Při zánětech mohou pomoci i přípravky bez receptu

Vaginální infekce, zejména kvasinkové, jsou v dnešní době poměrně časté. Proto se rozvinula celá řada léčebných postupů, včetně těch určených pro domácí léčbu.

Ženy, které záněty trpí opakovaně a dokážou je spolehlivě rozpoznat, mohou vyzkoušet volně dostupné přípravky bez lékařského předpisu. Speciálně ke zmírnění projevů při akutních i opakujících se vaginálních infekcí byla vyvinuta i prémiová péče GYNELLA® Silver.

Pokud se opakovaně setkáváte se záněty, vyzkoušejte ji i vy. Při přetrvávajících obtížích vždy navštivte svého lékaře.

Laktobacily neléčí, ale zdraví organismu podpoří

Kromě mléčných výrobků jsou probiotika také součástí různých kapslí, které mají zlepšit zdraví. Na krabičkách prodávaných v lékárnách, drogériích či takzvaných zelených lékárnách si pak můžete přečíst, že mají dokonalé složení, jedna kapsle obsahuje několik druhů baktérií či miliardy léčivých buněk.

Co to vlastně ta probiotika jsou? V roce 1908 nositel Nobelovy ceny ruský vědec Ilja Mečnikov zveřejnil teorii o tom, že konzumace jogurtů obsahujících laktobacily přispívá k dlouhověkosti. Toto pozorování vedlo ke koncepci „probiotic“, což v řečtině znamená „pro život“. Termín byl poprvé použit v roce 1965 jako slovo opačného významu ke slovu „antibiotic“.

Probiotika jsou tedy kultury živých mikroorganismů, které člověka pozitivně ovlivňují, a to zlepšením vlastností jeho vlastní mikroflóry – především střevní. Nejčastěji se jedná o laktobacily a bifidobaktérie. Laktobacily se vyskytují v zažívacím traktu a v pochvě, v mateřském mléce a spolu s bifidobakteriemi jsou hlavní příčinou kvašení mléka.

Bifidobaktérie tvoří významnou součást flóry tenkého i tlustého střeva.

K snídani mléčný výrobek s živými kulturami

Proč jsou probiotika tak důležitá? Nejsou to léky, ale působí v těle na bakteriální mikroflóru – tedy na to, jaké baktérie budou ve střevech žít a případně způsobovat potíže. To velmi výrazně ovlivňuje zdraví konkrétního člověka. První probiotikum Lactobacillus gasseri se do těla kojence dostává spolu s mateřským mlékem.

Mikroflóra trávicího traktu je přitom složitě fungující systém. Uvádí se například, že povrch lidského těla dospělého jednice má přibližně 1,75 čtverečního metru, oproti tomu povrch zažívacího ústrojí je asi 150 – 200 čtverečních metrů.

Zažívací ústrojí dospělého člověka obsahuje asi 1014 živých baktérií, což je přibližně desetkrát více, než je celkový počet buněk lidského těla. Toto množství baktérií váží 1 – 1,5 kg a tvoří až 30 procent objemu stolice. Je tedy zřejmé, že udržet mikroflóru v pořádku je velmi důležité. Jak toho ale dosáhnout? Které výrobky si vybrat? Jsou v podstatě dvě možnosti.

Buď konzumovat probiotika z mléčných kysaných výrobků – tedy z jogurtů, jogurtových mlék a zákysů. Druhou pak je polykat pilulky s probiotiky.

Mléčných výrobků s probiotiky je na trhu velké množství. Přitom není třeba se příliš orientovat v tom, který laktobacil či bifidobaktérii obsahují. Je jich totiž veliké množství a jejich efekt je víceméně stejný.

Každý z laktobacilů a bifidobaktérií má dvouslovný název, například Lactobacillus gasseri, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium bioyoghurts, Laktobacilus casei. Ty mají další podskupiny, biochemici je rozlišují pouze čísly.

Potravinářské či farmaceutické firmy si ale mohou zaregistrovat svá (další) přízviska, která pak využívají především v reklamě. Pokud tedy výrobce o „svém“ druhu baktérie tvrdí, že je jedinečná či výjimečná, není to pravda.

Podstatné ale je, aby některé z těchto probiotik ve výrobku vůbec bylo. Jsou totiž jen v těch, které obsahují živé kultury. Nemají dlouhou dobu trvanlivosti a výrobce obvykle na obalu deklaruje, že jde o živé kultury. Můžete si to také otestovat sami.

Když totiž vyndáte jogurt či kefír na více než hodinu z ledničky, vyfoukne se obal. To značí, že probíhá kvašení, kterému se daří v teple. Výrobek by neměl být s baktériemi tepelně zpracován, upraven ani termizován. Pokud ano, musí být baktérie dodány až po této tepelné úpravě, která má většinou dezinfikující funkci.

Každý výrobek obvykle obsahuje převážně jeden druh probiotika.

Půl litru obyčejného jogurtu s živými kulturami může stát 15 korun, podobnou sumu ale zaplatíte třeba za deci nápoje s laktobacilem. Přitom druhý výrobek jiné výhody nemá. Při výběru těch správných tedy není – jako obvykle – dobré podléhat reklamním tahům daných firem.

Pokud tedy chcete dostat do těla dostatečné množství probiotik, dejte si každý den k snídani mléčný výrobek s živými kulturami. Je celkem jedno, zda je to jogurt, jogurtové mléko či zákys. Lepší je probiotika konzumovat po ránu, protože se organismus čistí a je vhodnější, když jiné potraviny nepůsobí proti. Ale není to zas až tak důležité, v podstatě je probiotika možné jíst kdykoli.

Probiotika ve formě mléčných výrobků mají jednu výhodu. Mléko je totiž dobrým zdrojem vápníku a ten je důležitý pro tvorbu kostí.

Je to podobné jako s vitamíny – v těch syntetických se není snadné vyznat a vlastně vždy nejlepší a nejbezpečnější je jíst zeleninu a ovoce.

A stejně jako přírodní vitamíny by probiotika neměla být lékem, po kterém saháte v případě onemocnění, ale běžnou a každodenní součástí stavy.

Obnoví flóru

Nicméně ani probiotika v tabletách není třeba zatracovat, na trhu je jich opět nepřeberné množství a ani odborníci nejsou přesně schopni říci, která z nich si vybrat.

Platí podobné zásady jako u vitamínů či jiných potravních doplňků. Nepodléhejte reklamě, vybírejte si spíše preparáty od větších a známějších firem, které jsou na trhu delší dobu.

Probiotika v tabletách jsou vhodná také pro ty, kdo nemají rádi nebo nesnášejí mléčné výrobky.

Jak již bylo uvedeno, probiotika jsou důležitá pro udržení rovnováhy vaginální a střevní flóry, která pak následovně ovlivňuje i další pochody v těle. Některé pozitivní vlivy byly již prokázány, jiné se pouze předpokládají.

Pozitivně tedy rozhodně působí u některých druhů průjmů, předpokládá se, že pomáhají při revmatoidní artritidě, střevních zánětech, cystické fibróze, zánětech pochvy a alergiích.Laktobacily brání růstu baktérií, které způsobují střevní záněty a průjmy. Proto je dobré je zejména v době dovolených užívat preventivně.

Okyselují totiž prostředí střev tím, že produkují kyselinu mléčnou, a brání tak růstu například salmonely. Probiotika také pomáhají proti průjmům následujícím po léčbě antibiotiky. Antibiotika totiž působí i proti mikroorganismům, proti nimž to není třeba, a ovlivňují tím následné osídlení mikroorganismů ve střevech.

Tělu pak déle trvá, než se střevní flóra, důležitá mimo jiné právě pro obranyschopnost organismu, dá do pořádku. Kromě průjmu je člověk zranitelnější i vůči další infekci.

Chrání před střevními potížemi a léčí je

Zajímavé:  Ovulace kalkulačka - Vše o zdraví

Laktobacily je tedy dobré tělu dodat okamžitě, jakmile je skončena antibiotická léčba. Přitom průjem může ještě trvat. Pokud není průjem léčen antibiotiky, pak probiotika přicházejí na řadu od začátku průjmů. Respektive první den se doporučuje půst a pak je již dobré jíst denně jeden živý jogurt.

Pokud máte pocit, že do sebe při střevních potížích kysaný mléčný produkt „nedostanete“, užívejte probiotika v tabletách (minimálně s 10 milióny baktérií). Probiotika je možné jíst spolu s léky, které se na průjem užívají nejčastěji – tedy Smecta, Endiaron či Imodium. Při užívání léků se ale raději poraďte s lékařem či lékárníkem, zda neexistují nějaké interakce.

Laktobacily také pomáhají zlepšit celkovou imunitu, zřejmě působí i proti zánětům horních cest dýchacích. Pozitivně působí i proti nebezpečné baktérií Helicobacter pylori, která je původcem zánětů střev a žaludečních vředů. Vliv mají i na hladinu cholesterolu, kterou snižují. Zároveň tak chrání proti infarktu a jsou důležité i v prevenci onemocnění srdce a vysoké hladiny cholesterolu.

Důležitá je jejich role v ochraně vaginální a močové oblasti u žen. Produkují totiž mimo jiné i peroxid vodíku a okyselují prostředí v této oblasti. Probiotické baktérie vytvářejí na vaginální sliznici bariéru proti pomnožení bakteriálních kmenů způsobujících záněty.

Proto existují i čípky a dokonce hygienické kapesníčky vhodné na ošetření daných míst. Ty jsou určeny zejména ženám, které jsou náchylné k infekci například po koupání či pohlavním styku. Někteří odborníci zdůrazňují i to, že prostředí v oblasti pohlavních orgánů ovlivňují pozitivně i probiotika, která sníte.

Tento efekt je v současnosti stále zkoumán, ale zcela určitě živé jogurty nemohou uškodit, vždy jen pomáhají.

Odborná spolupráce: Pavel Suchánek, odborník na výživu v Institutu klinické a experimentální medicíny

Probiotika jsou důležitá pro naše celkové zdraví

Probiotika bychom měli užívat častěji, nejen při léčbě antibiotiky. Předpokladem dobrého zdraví je rovnováha mikroorganismů v trávicím traktu. Tělo každého z nás obsahuje velké množství mikroorganismů, které označujeme jako fyziologickou mikroflóru, mikrobiom nebo mikrobiotu.

K výraznému ovlivnění střevního mikrobiomu může docházet při onemocněních a s nimi spojené léčbě. Příkladem je chemoterapie či radioterapie, nemoci spojené se sníženou sekrecí žaludeční kyseliny, po chirurgických výkonech.

Velký dopad mají také různá zánětlivá střevní  onemocnění, například idiopatické střevní záněty, či onemocnění spojená s poruchou motility (pohyblivosti) střev.Na střevní mikrobiom má negativní vliv podvýživa, kdy dochází k destrukci buněk střevní sliznice.

Ke zhoršení složení střevního mikrobiomu dochází také v seniorském věku, vlivem fyziologických i patologických změn ve stárnoucím organismu. Zásadní je tedy stabilita a kvalita stravování a také samozřejmě prostředí, ve kterém žijeme.

Každá změna ve stravování i prostředí vede k větší i menší změně ve složení střevního mikorbiomu. Zastoupení nebo skladba střevních bakterií a jejich prostředí přestávají být optimální a pak dochází k narušení imunitního systému a funkce trávicího systému.

Osídlení našich střev

Více než 1000 různých kmenů bakterií má vliv na naše trávení, metabolismus, tvorbu vitaminů, imunitu i na naši psychiku.

Dříve se tato skupina mikroorganismů nesprávně popisovala jako střevní mikroflóra, ale protože jde nikoli o rostliny, ale o bakterie, nový správný název je střevní mikorbiom. Kromě bakterií obsahuje střevo také viry, houby a další mikroorganismy.

Množství bakterií se mění díky mnoha vlivům a není konstantní ve všech částech střev. Celkové množství bakterií je v našich střevech stejné jako počet buněk lidského těla.

Mikrobiota každého z nás se vyvíjela postupně – v průběhu vývoje, stravovacími zvyklostmi a obecně faktory zevního životného prostředí. Je přitom zajímavé, že složení našeho mikrobiomu je unikátní, a dnes je přirovnáváno dokonce k otiskům prstů, jež nejsou zcela stejné ani u jednovaječných dvojčat.

Složení střevního mikrobiomu se postupně vyvíjí v průběhu celého života, ovšem velmi důležitým je období bezprostředně po narození.

Původně sterilní bezmikrobní prostředí během nitroděložního vývoje je nahrazeno novým prostředím s významným zastoupením mikrobů od matky, které postupně osídlují střevní sliznici i další sliznice a kolonizují i kůži.

Dále se prokázalo, že zásadní vliv na složení střevního mikrobiomu, a tím i na imunitu, má způsob porodu (v neprospěch císařského řezu), stravovací návyky matky, tedy i složení mateřského mléka. Složení mikrobioty se ustálí zhruba ve třech letech života a poté zůstává relativně stejné.

I přes výrazné zásahy, kterými je například léčba antibiotiky či střevní infekce, dochází po určité době rekonvalescence k návratu do zhruba původního složení, čili zůstanou zachovány hlavní rysy zastoupení jednotlivých druhů bakterií.

Předpokládá se, že v těchto případech zůstávají v relativně oddělených částech střeva kolonie, které jsou pak zdrojem obnovení původního střevního mikrobiomu, dále se na obnově podílí i hlen a slizniční protilátky, které přispívají ke vzniku takzvaného biofilmu chránícího určité kmeny bakterií. Předpokládá se i působení genetického nastavení konkrétního člověka.

Pravidelně jíst

Každý člověk má ve střevech přibližně kilogram a půl bakterií, které potřebuje pro zdravé zažívání. Jejich přítomnost pomáhá odbourávat především jedy, které vznikají při rozkládání potravy.

Zhruba 95 procent bakterií, které obývají tenké a tlusté střevo, má mezi sebou dobré vztahy a spolupracuje, čímž chrání náš organismus před střevními patogeny a posiluje jeho odolnost vůči nemocem. Střevní bakterie obývají trávicí trakt dlouhodobě a nepřetržitě se v něm rozmnožují. Naproti tomu probiotické bakterie v trávicím ústrojí pobývají dočasně.

Odvedou v něm prospěšnou činnost, ale nejsou schopné se v tomto prostředí rozmnožovat. Proto v případě, že stojíme o to, abychom v sobě měli stále dostatečné množství přátelských bakterií, je nutné užívat probiotika dlouhodobě, aby bylo možné zaznamenat pozitivní efekt.

Proto by jogurty – ale pozor, ne všechny obsahují probiotické bakterie – a také další zakysané potraviny měly být v našem jídelníčku každý den. Konzumovat můžeme také funkční potraviny. Vypadají stejně jako běžné potraviny, neliší se od nich ani chutí nebo vůní.

Obsahují ale větší množství látek důležitých pro lidské zdraví a jejich konzumace má vliv na snížení rizika některých chronických onemocnění. Zároveň zlepšují duševní i fyzickou kondici více než běžné potraviny. Funkční potraviny nejsou zázračný lék na nemoci a nevyrábějí se ve formě tablet.

Také je nelze zaměňovat s potravinami určenými pro zvláštní výživu, což jsou speciální potraviny například pro diabetiky nebo celiaky. V obchodě takovou potravinu na první pohled nepoznáte, protože nápis funkční potravina na obalu není. Jsou na něm ovšem informace typu: Výrobek se sníženým obsahem tuku nebo Výrobek se zvýšeným obsahem vlákniny.

K tomu, aby mohly probiotické bakterie ve střevním traktu fungovat, nutně potřebují vhodnou potravu, tedy prebiotika, což jsou nestravitelné potravinové látky. Při soustavném nedostatku vlákniny ve stravě nebo v souvislosti s přibývajícím věkem se mohou probiotické bakterie zcela vytratit. Aby prebiotika správně plnila svůj úkol, musí být odolná vůči žaludečním kyselinám a enzymům v trávicím traktu.

Důležitost střevního mikrobiomu

Dnes je již prokázána důležitost správného složení střevního mikrobiomu i mikorbiomu celého organismu, včetně jeho genetické rozmanitosti.

Střevní mikrobiom se podílí i na trávení některých živin, chrání střeva proti patogenům a potenciálním patogenům, ovlivňuje pohyblivost a prokrvení střevní stěny, stimuluje imunitní střevní systém, a tím obranyschopnost organismu.

Díky střevním bakteriím správně funguje systém krevní srážlivosti, vznikají vitaminy řady B, různé aminokyseliny a důležité mastné kyseliny. Dokud je poměr zdraví prospěšných a nepřátelských mikrobů v trávicím traktu v rovnováze, je vše v pořádku. Stačí však malá změna a mohou se objevit obtíže.

K těm častým patří nadýmání a plynatost, průjem, bolesti kloubů, bolesti hlavy, vyrážka, problémy s pamětí, nedostatek energie, poruchy nálady, potíže se spánkem, přibírání na hmotnosti, matná pleť, ale i snížená obranyschopnost vůči různým onemocněním.

Je třeba připomenout, že trávicí trakt obsahuje také buňky imunitního systému, tzv. GALT. Právě jeho vzájemné ovlivnění bakteriemi je nezbytné pro optimální fungování naší nespecifické přirozené imunity.

Nevyrovnané složení mikroorganismů ve střevě (dysbióza) může dále souviset s řadou dalších onemocnění, jako jsou nemoci srdce a cév či cukrovka II. typu, úzkost, deprese, autismus, ADHD, Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Dysbióza u žen se může projevit jako kvasinková infekce pochvy.

Střevní bakterie mohou ovlivňovat i metabolismus některých léčiv. Zcela zásadně složení mikrobioty ovlivňuje užívání antibiotik, zejména tehdy, jde-li o látky se širokým spektrem svého účinku.

V tenkém střevě se vedle imunitního systému nachází i část nervového systému, který je propojen s nervovým systémem v mozku. Je to tedy přímá cesta, propojení. Tyto dva konce spolu komunikují.

Lidé trpící obezitou mají odlišné složení střevního mikrobiomu než lidé s optimální tělesnou hmotností, V jejich střevech je zastoupeno vyšší procento bakterií využívajících daleko více energie z přijaté stravy – vytvářejí vysoce energetické molekuly, které se pak ukládají v podobě tuku.

Tělo dá najevo změnu

Změny ve stravování či pravidelnost ve stravování souvisejí například s cestou na dovolenou. Signálem bývá několik dní bez jindy pravidelné stolice.

Zvláště při cestách do vzdálenějších a exotických destinací se významně mění skladba stravy, často zásadně také sortiment potravin. Tím může být výrazně ovlivněno naše běžné střevní prostředí.

Například nemáme svůj denní jogurt, jíme více ovoce, tedy větší dávku sacharidů a stravu s vyšším podílem rozpustné vlákniny.

Změna ve stravování může být také důsledkem změny pracoviště nebo režimu práce, ponocování, absence času na jídlo či nedostupnosti stravování.

Významnou roli hraje také vliv léků a různých zdravotních obtíží, které změní skladbu stravy. Například odstranění zubu moudrosti je častou příčinou závažné dysmikrobie – od narušení až po totální destrukci stávajícího střevního mikrobiomu.

Pro bolestivé kousání a polykání je stravování nejprve kašovité, tedy významně sacharidové, navíc s antibiotiky jako standardní součástí pooperačního postupu.

Logicky následující průjem bývá laicky řešen suchou houskou nebo rýží a pak nastává bolest břicha a zažívací potíže.

Ve stravě je v souvislosti s dobrou kondicí střevního mikrobiomu důležitá pestrost bez výrazných excesů (různé bakterie se živí různými složkami stravy) a tuto pestrost je vhodné dodržovat i v méně standardních podmínkách při cestování, nástupu do zaměstnání nebo jeho změně.

V rámci požadované pestrosti stravy je důležitý pravidelný příjem potravin s probiotickou kulturou obsahující prospěšné bakterie (zakysané mléčné výrobky) a potravin obsahujících vlákninu, která funguje jako prebiotikum neboli živná půda pro tělu prospěšné bakterie. Při narušení střevního mikrobiomu například z důvodu nemoci je vhodné zařazení tzv.

Zajímavé:  Lupání v uchu - Vše o zdraví

symbiotik, tedy přípravků obsahujících jak probiotika, tak prebiotika.

Co nás připravuje o prospěšné bakterie?

  •          Cukr, umělá sladidla (sladké limonády, sladkosti, ale i žvýkačky nebo zubní pasta)
  •          Polotvary, alkoholické nápoje
  •          Znečištěné životní prostředí, chlorovaná voda
  •          Přípravky proti zácpě, přípravky proti překyselení žaludku (antacida), antibiotika
  •          Zvyšující se věk

Nenahraditelná probiotika

Dobrou cestou, jak vyrovnat hladinu prospěšných bakterií ve střevě, a zbavit se tak potíží, je užívání probiotik prostřednictvím doplňků stravy. Probiotické bakterie pomáhají organismu předcházet vzniku onemocnění způsobených jinými bakteriemi a předcházet infekcím, včetně těch způsobených plísněmi.

Dostatečné zásobení probiotiky je účinným prostředkem proti průjmům, ale také proti zánětům horních cest dýchacích. Probiotika taktéž pomáhají snižovat příznaky deprese. Existuje dostatek důkazů, že konzumace probiotik může pozitivně ovlivnit střevní mikrobiom a může ovlivňovat imunitní funkce. Stejně tak konzumace vlákniny s probiotickými účinky.

Zlepšují se příznaky vyvolané stresem, jako je deprese, poruchy nálady či zánět.

Užívání probiotik je považováno za bezpečné, obezřetnost by však měla být vyšší u osob s výrazně sníženou imunitou – v důsledku užívání tzv. imunosupresiv nebo v důsledku nějaké nemoci.

U naprosté většiny populace je však užívání probiotik spojeno s neutrálními nebo pozitivními účinky na zdraví, Obsah prospěšných bifidogenních bakterií v potravinách klesá. Dochází k podobnému poklesu také v doplňcích stravy? Vše má svoji trvanlivost.

Ta musí být vyznačena na každém výrobku, doplněk stravy nevyjímaje.

Při užívání probiotik je třeba počítat s tím, že sliznice žaludku je kyselá. A v kyselém prostředí se lépe stráví běžné jídlo, ale také probiotika – až 75 % jich v žaludku zahyne, než dosáhnou vytouženého cíle ve střevech.

Díky patentované technologii, při níž je každá jednotlivá probiotická bakterie uzavřena v tukovém matrixu chráněna před okysličením, horkem, vlhkostí, kyselinami, žlučí apod.

, se může do střeva dostat až pětkrát více živých probiotik, v porovnání s běžnými nekapsulovanými produkty.

Co nejčastěji obsahují probiotika?

  •          Bifidobacterium breve – hladina těchto bakterií, potřebných pro hladký chod trávení, klesá s věkem.
  •          Bifidobacterium lactis – unikátní probiotický kmen, jeden z nejsilnějších v boji za imunitu.
  •          Lactobacillus acidophilus – vyniká ve schopnosti zbavovat střevo nežádoucích špatných bakterií a funguje proti nadýmání.
  •          Lactobacillus plantarum – napomáhá ke správné funkci trávicího systému a efektivně je zbavuje nežádoucích bakterií.
  •          Lactobacillus rhamnosus – podporuje obranyschopnost a pomáhá v trávicím systému udržet ideální rovnováhu.

Jak užívat probiotika: Účinky a vhodný výběr

Probiotika jsou živé kultury mikroskopických organismů. Jsou zdraví prospěšná hlavně díky svému podílu na obnově a harmonizaci narušené střevní mikroflóry, například při užívání antibiotik. Vhodná jsou také při dietách, stresu či v těhotenství. Co všechno umí, jak fungují s antibiotiky a jak vybrat ta nejlepší probiotika?

Probiotika jsou důležitá pro správnou funkci trávení. Foto: silviarita, Pixabay

Výraz pro biotic (pro život) pochází z řečtiny a tvoří opak k výrazu antibiotikum. Nejčastěji jde o bakterie, ovšem patří mezi ně třeba i kvasinky.

Probiotika mají mnoho prospěšných funkcí – kromě toho, že upravují trávení a zpracovávání potravy, mají vliv také na imunitu, zneškodňují patogenní bakterie a jsou užitečná při srážení krve (díky produkci bioaktivního vitamínu K).

Probiotické mikroorganismy jsou přirozenou součástí lidského organismu a udržují nejen pořádek ve střevech, ale i dobré fungování imunity.

Při řadě stavů (špatné stravovací návyky, nemoc, infekce jako průjem či zvracení) je tato rovnováha narušena. Je tedy třeba ji obnovit, tzn.

znovu osídlit střevo hodnými mikroorganismy, které pak nedovolí těm špatným se množit a způsobovat problémy v trávicím ústrojí.

Probiotika můžete užívat preventivně i jako doplňkovou léčbu. Jsou vhodná pro všechny věkové kategorie a je možné je užívat i dlouhodobě. Jako doplňková léčba se doporučují například v těchto případech či potížích:

  • při užívání antibiotik,
  • při průjmu/zácpě,
  • při plísňovém onemocnění pokožky, úst, pohlavních orgánů atp.,
  • v případě výskytu ekzému,
  • v případě oslabeného imunitního systému,
  • při alergiích a intoleranci laktózy,
  • při zánětlivých a autoimunitních onemocněních střev,
  • při špatné funkci jater, slinivky a žlučníku,
  • při onemocnění cukrovkou,
  • během těhotenství a kojení.

Doplňková léčba probiotiky se doporučuje při potížích s trávením i při oslabení imunity. Foto: Darko Djurin, Pixabay

Zejména v zimním období je lidský organismus náchylný k řadě onemocnění – například zánětu průdušek, bronchitidě, angíně. Po prochladnutí přijde viróza, která se kvůli pomnožení bakterií časem změní na angínu. Také běžný kašel může přejít do bronchitidy či do zánětu průdušek. A taková onemocnění vyžadují léčbu antibiotiky.

Kvůli antibiotikům je ale zdravé prostředí ve střevech narušeno, je tedy třeba obnovit rovnováhu střevní mikroflóry. Narušení bakteriální rovnováhy má totiž za následek různé zažívací potíže a často také rozvoj kvasinkové infekce.

Proto se doporučuje začít užívat probiotika hned při zahájení léčby bakteriální infekce antibiotiky, následně 14 dní po jejich vysazení. Při předepisování antibiotik se probiotika pacientům doporučují jako možnost, nikoliv jako nutnost.

A to zvláště u širokospektrých antibiotik.

Probiotika jsou živé mikroorganismy, kterým je třeba vytvořit správné podmínky pro růst. Jsou totiž citlivá na pH, změny teploty, kyslík, a navíc se ovlivňují vzájemně.

Základem je dodržení pokynů pro užívání uvedených na obalu. Dozvíte se tam, zda se doporučuje jejich užívání s jídlem, nebo naopak nalačno, jak je správně skladovat a další informace.

Na zapíjení probiotik je nejvhodnější čistá voda. Jak vybrat nejlepší probiotika

V lékárnách najdete doplňky stravy v různých formách. Například probiotika ve formě kapek jsou vhodná pro děti.

Dále existují kapsle a tablety rozpustné v ústech, případně vaginální probiotika čili kapsle, které se zavádějí do pochvy. Každá probiotika obsahují více různých kmenů prospěšných bakterií.

Ve složení můžete narazit také na zkratku CFU (Colony Forming Units), která značí, kolik jednotek je schopných množit se a tvořit nové kolonie.

Mezi nejoblíbenější probiotické doplňky stravy patří např. řada Biopron, Hylak, Enterol nebo ProbioLact.

Laktobacily (bakterie mléčného kvašení)

Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus reuteri. Tyto bakterie rozkládají laktózu a jiné cukry na kyselinu mléčnou. Jsou běžně přítomné v různých prostředích a obvykle nejsou patogenní. Kromě pozitivních účinků na trávení také brání růstu bakteriím vyvolávajícím střevní záněty a průjem (např. salmonela).

Bifidobakterie

Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium animalis, Bifidobacterium infantis a další. V doplňcích se často vyskytují v kombinaci s laktobacily a jejich účinek se vzájemně doplňuje.

Jedná se o první bakterie, se kterými přijde do kontaktu novorozenec při průchodu porodními cestami. Nacházejí se i v mateřském mléce, vytváří kyselé pH a zdravé prostředí, tj. základ pro budování imunitního systému dětí.

Císařský řez, případně podávání umělé dětské výživy, může negativně ovlivnit mikroflóru dítěte i následný vývoj imunity a zažívání.

Enterobakterie

Enterococcus faecium. Pomáhají při průjmech, které způsobuje užívání antibiotik.

Kvasinky

Saccharomyces boulardii. Osvědčuje se při všech infekčních průjmech – zlepšuje totiž odolnost vůči cizím bakteriím. Dále pomáhá při léčbě a prevenci zánětu tlustého střeva a při průjmech spojených s užíváním antibiotik.

Probiotika lze získávat z výživových doplňků, ale také v rámci zdravé stravy, přičemž potraviny obsahující přírodní probiotika dodávají organismu další potřebnou výživu.

Mezi výjimečně zdravé (tuzemské i exotické) potraviny obsahující probiotika patří např.

kefír, jogurt, acidofilní mléko, podmáslí, kysané zelí, jablečný ocet, kvašené okurky, bryndza, zrající sýry, kimchi, kombucha, natto, tempeh a miso.

Přírodní probiotika naleznete ve velké míře ve zkvašené zelenině – vyzkoušejte kysané zelí, kimchi nebo kvašené okurky. Foto: Micah Tindell, Unsplash

Doplňování probiotik je důležité hlavně u nekojených dětí, nedonošených nebo předčasně narozených miminek, u dětí narozených císařským řezem a u dětí, jejichž rodiče trpí alergiemi. Nejdůležitější probiotické kultury pro děti jsou Bifidobacterium (B.) bifidum, B. infantis a Lactobacillus (L.) rheuteri a B. lactis BB-12.

TIP: Ve formě kapek jsou oblíbená např. probiotika pro děti BioGaia, ve formě tobolek třeba Biopron.

Prebiotika jsou nestravitelné cukry (tzv.oligosacharidy, prebiotická vláknina).

Ty tvoří vlastně potravu pro probiotické mikroorganismy – zajišťují jim vhodné podmínky pro růst, množení a zakládání nových kolonií. Tyto cukry také podporují trávení, střevní pasáž a mají další příznivé účinky.

Prebiotika jsou k dostání jako doplněk stravy, ale nejlepší je přijímat je z přirozených zdrojů – ze stravy.

Nejlepším prebiotikem je oligosacharid inulin, který se nachází například v kořenu čekanky (melta), v zelenině, česneku, cibuli, banánu a luštěninách.

Kombinací prebiotik a probiotik vzniká synbiotikum. Poslední dobou se častěji objevuje pojem postbiotika – látky vyráběné probiotickými přátelskými bakteriemi. Tyto látky mají význam pro dobrou funkci imunitního systému.

Pozitivní účinky probiotik jsou vědecky podložené. Je dokázáno, že úpravou střevní mikroflóry lze zlepšovat imunitu, a tudíž i průběh některých nemocí – třeba atopického ekzému, alergií a tak dále. Ve střevě se totiž nachází významná část našeho imunitního systému.

„Nezapomínejme, že probiotické bakterie jsou ve střevě normálně přítomné. Vytvářejí se tam díky prebiotické vláknině, kterou přijímáme ve stravě a která je obsažena například v mateřském mléce (pozor na pojmy probiotika a prebiotika).

Třeba při střevních infekcích jako průjem a zvracení jsou dnes probiotika jediným správným lékem (kromě rehydratačních roztoků), a to u dětí i dospělých,“ vysvětluje MUDr. Martina Spaziererová, pediatr, EUC Klinika Kladno.

  • Sháníte-li probiotika, neváhejte využít široký sortiment EUC Lékáren:
  • Probiotika                 
  • Potřebujete-li poradit s používáním probiotik nechte si poradit od odborníků v rámci sítě EUC:
  • Praktičtí lékaři v EUC

Probiotické tampóny ellen® – nová kvalita péče a ochrany intimního zdraví ženy

30.7.2012

Více než dvě třetiny českých žen pravidelně trpí vaginálními záněty, které jsou doprovázené nepříjemným pocitem svědění, pálení a výtokem.

Jednoduchým a přirozeným prostředkem, jak obnovit rovnováhu vaginální mikroflóry, je pravidelné používání probiotických tampónů ellen®.

Nejen, že tak ženy předejdou infekcím, ale zároveň se budou cítit pohodlně i během menstruace.

Zdraví ženy je i otázkou zdravé vaginální mikroflóry, která obsahuje zdraví prospěšné bakterie zvané laktobacily – bakterie mléčného kvašení.

Právě tyto bakterie chrání ženské tělo před vnějšími agresivními mikroorganizmy, které mohou být příčinou různých infekcí. Počet laktobacilů může být snižován např.

užíváním antibiotik, tabákem, nadměrnou nebo nevhodnou intimní hygienou, hormonálními změnami, nadměrným stresem, nošením syntetického nebo těsného oblečení, koupáním v bazénech, pobytem v saunách, ale i nechráněným sexem.

Přední český odborník v oblasti léčby vaginálního diskomfortu doc. MUDr. Vít Unzeitig říká: „Nejméně dvě třetiny českých žen se někdy setkaly s poruchou obranyschopnosti pochvy. Výtok je kromě těhotenství nejčastější příčinou návštěvy gynekologa a statisíce žen ve fertilním věku trpí těmito potížemi opakovaně a dlouhodobě.“

Zajímavé:  Léčba Zánět Patní Kosti?

Probiotické tampóny ellen® – prevence i léčba

Tampóny ellen®, obsahují laktobacily – bakterie mléčného kvašení, které jsou lidského původu a patří mezi nejčastější kmeny, nacházející se v přirozené zdravé poševní mikroflóře. Kombinace těchto laktobacilů je patentována pod obchodní značkou LN® (Lacto-Naturel®).

Přítomnost LN® v tampónech ellen® tak zaručuje pozitivní vliv na obnovení vaginální mikroflóry u žen, které je používají. Není nutné se obávat toho, že se laktobacily z tampónu „vytratí“ dříve, než jsou použity.

Aktivní probiotická složka LN® se z tampónu uvolňuje až při tělesné teplotě, přičemž tento proces žena vůbec nepociťuje.

Především během menstruace je vaginální mikroflóra obzvlášť nestabilní a zvyšuje se její pH. To vyhovuje rizikovým mikroorganismům, které se stávají biologicky aktivními a rizika rozvoje zánětu stoupají až pětinásobně.

Právě tehdy je vhodné dodat chybějící laktobacily prostřednictvím probiotických tampónů ellen®, aby byla rovnováha opět obnovena, jak potvrzuje doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc.: „V době menstruace dochází k přirozenému úbytku laktobacilů a naopak k pomnožení jiných nebezpečných bakterií. A právě ty si umí probiotické tampóny ohlídat.

Díky nim nabízíte pochvě pomoc ve chvíli, kdy to nejvíce potřebuje.“ Užívání probiotických tampónů ellen® je tak jednoduchým a přirozeným způsobem, jak toho dosáhnout.Příznivé účinky jsou zřejmé již po použití v průběhu první menstruace, ale žádoucí rovnováhy vaginální mikroflóry se dosáhne pravidelným používáním po dobu třech až šesti měsíců.

Během každé menstruace je mohou používat nejen ženy, které mají problémy se svěděním, zápachem a infekcemi, ale i dívky od první menstruace nebo ženy, které tampóny nikdy předtím nepoužívaly. Doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc.

dále dodává: „Bude-li žena používat probiotické tampóny stejně jako ostatní tampóny, zvolí správnou absorpční velikost a bude je měnit v intervalu maximálně osmi hodin, potom není třeba se obávat nežádoucích účinků. Předávkování pochvy laktobacily v době menstruace není reálné.“

 Probiotické tampóny ellen® lze užívat při vaginálních problémech i mimo menstruaci, jak potvrzuje doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc.: „V tomto případě je nutné probiotický tampón ellen® před použitím lehce navlhčit pod čistou tekoucí vodou a následně zavést.

Díky tomuto lehkému navlhčení bude zajištěna účinnost laktobacilů obsažených v probiotickém tampónu, stejně jako během menstruace.“ Bezpečnost a účinnost probiotických tampónů byla navíc zkoumána mnohými klinickými studiemi.

Nová studie, nedávno publikovaná v časopise Journal of Microbes and Infections prokazuje, že u žen, léčených pro narušení vaginální mikroflóry (bakteriální vaginóza nebo kvasinková infekce), se mohou probiotické bakterie LN® podílet na dlouhodobém účinku léčby tak, že zajistí zlepšení složení bakteriální mikroflóry, díky čemuž se sníží počet opětovných vzplanutí onemocnění. V České republice získaly probiotické tampóny ellen® doporučení České gynekologické a porodnické společností ČLS JEP.

Pro všechny uživatelky jsou probiotické tampóny ellen® nabízeny ve třech různých baleních. Balení mini obsahuje 14 ks (doporučená cena v lékárně: 230 Kč), balení normal obsahuje 12 ks (doporučená cena v lékárně: 199 Kč) a balení super obsahuje 8 ks tampónů (doporučená cena v lékárně: 177 Kč).

Absorpční schopnost tampónů je značena kapkami, podobně jako u klasických tampónů. Jejich pravidelné užívání má léčebný, jakož i preventivní charakter, který doplňuje například i vhodná osobní hygiena, bavlněné spodní prádlo a netěsné oblečení. Probiotické tampóny ellen® mají dvojí účinek – absorbují menstruační krvácení a obnovují přirozenou poševní mikroflóru.

I když má žena své dny, s probiotickými tampóny se bude cítit příjemně a sebejistě.

Zkušenosti žen s probiotickými tampóny ellen® Probiotické tampóny ellen® vyzkoušely jako první ženy ve Skandinávii, kde byly tyto tampóny vyvinuty a těší se zde velké oblibě. Postupně se probiotické tampóny rozšířily také do Německa, Francie, Švýcarska, Rakouska, Nizozemí, Itálie a Maďarska.

Pozitivní zkušenosti žen s tímto výrobkem potvrzuje i ocenění Německé asociace lékárníků, která vyhlásila probiotické tampóny ellen® „Produktem roku 2011“ v kategorii tampónů. Toto ocenění získaly probiotické tampóny ellen® již podruhé za sebou.

Nyní jsou již k dostání také v lékárnách v České republice.

Probiotické tampóny ellen® jsou certifikovány v EU jako zdravotnický prostředek.

  • Vše, co potřebujete vědět o probiotických tampónech ellen®
  • 1) Co probiotické tampóny ellen® obsahují?

Probiotické tampóny ellen® obsahují Lacto-Naturel® (LN®), patentově chráněnou směs tří kmenů bakterií mléčného kvašení, které zaručují pozitivní vliv na obnovení zdravé vaginální mikroflóry a tím podporují zdraví žen.

Už před šedesáti lety bylo prokázáno, že bakterie mléčného kvašení přítomné v pochvě hrají klíčovou roli v udržení její obranyschopnosti před nežádoucími změnami.

Bakteriální kmeny obsažené v LN® jsou přirozenou součástí zdravé poševní mikroflóry, a tím, že produkují kyselinu mléčnou, udržují příznivou hodnotu pH 3,8 – 4,2. Lacto-Naturel® (LN®) je patentovanou směsí probiotických kmenů laktobacilů: * L. gasseri LN40

* L. fermentum LN99 * L. rhamnosus LN113.

2) Popis zdravé vaginální mikroflóry:

U zdravých žen jsou bakterie mléčného kvašení z rodu Lactobacillus převládajícími bakteriemi v pochvě. Tyto příznivé bakterie produkují kyselinu mléčnou a tím udržují ve vaginálním prostředí přirozeným způsobem příznivou hladinu pH.

Ve zdravé pochvě je pH tak nízké (pH 3,8 – 4,2), že většina ostatních organizmů při něm nedokáže přežívat.

Kromě regulace hodnoty pH chrání laktobacily vaginální prostředí několika dalšími mechanizmy, mezi jiným i produkcí peroxidu vodíku, čímž se zdravá vaginální mikroflóra stává první linií ochrany před urogenitálními infekcemi.

3) Popis nerovnováhy vaginální mikroflóry:

Pokud je přirozená rovnováha vaginální mikroflóry narušena, pH postupně stoupá z předmenstruačních 4,4 až na 6,5 – 7,0 (jenom výjimečně překračuje hranici pH 7) a současně vzrůstá riziko rozvoje urogenitálních infekcí.

Mezi známé příčiny narušení rovnováhy vaginální mikroflóry patří především samotná menstruace, dále hormonální změny jak v průběhu cyklu, tak v jednotlivých fázích života, pohlavní styk bez ochrany, nadměrná nebo nevhodná intimní hygiena, nadměrný stres, koupání v bazénech a saunování, těsné oblečení ze syntetických materiálů a užívání antibiotik.

Důsledkem narušení rovnováhy v pochvě pak mohou být bakteriální nebo kvasinkové infekce, projevující se různými příznaky, jako je svědění, podráždění, nepříjemný zápach a zvýšený vaginální výtok.

4) Jak probiotické tampóny ellen® účinkují?

Probiotické bakterie jsou v tampónech ellen® chráněny v nosném médiu a uvolňují se pouze ve vlhkém prostředí a při tělesné teplotě.

Když tampón po zavedení dosáhne tělesné teploty, nosné médium se rozpustí a uvolní probiotické bakterie.

Přibližně za 90 minut se probiotické bakterie LN® rozšíří z tampónu do pochvy a přichytí se k poševní sliznici, aby tak podpořily zdravou poševní mikroflóru a obnovily ochranný biofilm na jejím povrchu.

Ani v případě pravidelného a častého používání probiotických tampónů ellen® nemůže dojít k předávkování těchto zdraví prospěšných mléčných baktérií LN®. Probiotické tampóny ellen® jsou při používání bezpečné.

5) Důvody k používání probiotického tampónu ellen®:

Při menstruačním krvácení se koncentrace všech bakterií v pochvě zvyšuje, jenom mléčných bakterií v této době ubývá. Tím klesá i schopnost pochvy bránit se případné infekci, jejíž vznik je v době menstruačního krvácení až 5x pravděpodobnější než mimo krvácení.

Používání menstruačních tamponů je lepší než používání vložek. Správně zavedený tampón menstruační krev ihned nasaje a v poševních klenbách se tak neshromažďuje žádná krev.

Pro patogenní bakterie je to „špatná zpráva“ – nemají médium potřebné k růstu a pomnožení jako u žen užívajících vložky. U nich krev v pochvě zůstává a jenom ta, která se do poševních kleneb už nevejde, z nich vytéká.

Zbytek je rájem pro všechny bakterie (a taky to tam tak vypadá).

Bez mléčných bakterií ztrácí pochva možnost přirozené ochrany před jakoukoliv infekcí.

Bez mléčných bakterií nebude v pochvě kyselé pH a všechny bakterie včetně těch patogenních budou aktivně přežívat, vázat se na povrchové buňky poševní sliznice a tím vytvářet zánětlivé změny. Mléčné bakterie tvorbou peroxidu vodíku spojení patogenních bakterií se slizničními buňkami rozrušují a tak vlastně chrání pochvu i ženu před infekcí.

Probiotické tampony jsou geniální v tom, že pomáhají pochvě přesně ve chvíli, kdy to sama nejvíce potřebuje.

Při léčbě antibiotiky zničíme nejenom patogenní bakterie, ale v naprosté většině i mléčné bakterie v pochvě. Proto je důležité jejich množství v pochvě rychle doplnit a oslabenému prostředí vrátit biologickou rovnováhu zajišťující přirozenou ochranu proti nežádoucím změnám.

Díky tomu, že probiotické tampóny ellen® obsahují patentovanou směs probiotických laktobacilů LN®, obnovují přirozenou poševní mikroflóru s obsahem mléčných bakterií.

  • Normální, přirozená bakteriální mikroflóra je první linií obrany proti vaginálním zánětům
  • Zvyšuje se zastoupení mléčných bakterií v prostředí pochvy
  • Laktobacily produkují kyselinu mléčnou a snižují pH v pochvě
  • Obsahuje několik různých kmenů laktobacilů přirozeně přítomných ve zdravé lidské pochvě
  • Kmeny laktobacilů mají schopnost osídlit pochvu a tak mohou pomoci při nastolení normální zdravé vaginální mikroflóry
  • Zlepšuje výsledek léčení poševního zánětu i dismikrobie, pro kterou je typický rybí zápach způsobený úbytkem mléčných bakterií a přemnožením některých jiných bakteriálních druhů v pochvě
  • Zmírňuje svědění a pocity podráždění či bolesti poševního vchodu a pochvy
  • Probiotické tampóny ellen® jsou vhodné jak pro ženy, u nichž se mikrobiální nerovnováha již projevila, tak pro ty, které jí chtějí předejít
  • Účinná absorpce menstruační krve v souladu se standardy EDANA

6) Za jak dlouho se projeví příznivé účinky probiotických tampónů ellen®?

Probiotické tampóny ellen® mohou mít příznivé účinky na poševní mikroflóru hned po užití v průběhu první menstruace. Některé z žen ale nepocítí příznivé účinky probiotik dříve než po třech až čtyřech po sobě následujících cyklech používání. K nejvýraznějšímu zlepšení zdraví pochvy dochází při pravidelném používání ellen® v průběhu každé menstruace.

Na základě dlouholetých zkušeností lze doporučit používání 3 tampónů ellen® po dobu tří dnů v průběhu menstruace minimálně tři po sobě následující cykly a pro zajištění dlouhodobého účinku pokračovat v průběhu dalších cyklů s aplikací alespoň během noci.

7) Jsou probiotické tampóny ellen® klinicky ověřené?

Tampóny ellen® jsou výsledkem mnohaletého výzkumu švédských odborníků z oblasti gynekologie, mikrobiologie a biochemie. Klinické studie prokázaly deklarovaný účinek probiotických tampónů ellen®.

Na základě výsledku četných studií bylo prokázáno, že tampóny ellen® zmírňují nepříjemné pocity v pochvě, jako je svědění a podráždění.

Mléčné bakterie LN® posilují přirozenou poševní mikroflóru, která chrání prostředí pochvy před bakteriální nerovnováhou.

Dvojitě zaslepená studie prokázala, že ve skupině žen používajících probiotické tampóny ellen® během jednoho cyklu menstruace došlo k výraznému zmírnění příznaků vaginálních zánětů o 80 % podle Nugentova skóre oproti skupině používající placebo.

Probiotické tampóny ELLEN ONLINE

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector