Obilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví

Mgr. Štěpánka Kutišová, výživová poradkyně NATURHOUSE v Jindřichově Hradci

Kdybych měla lidem přednášet na téma zdravých snídaní, nepochybně bych se nejdřív zeptala na to, jak to se snídaněmi mají oni sami.

A ve skupince několika lidí by se našla celá řada takových, kteří by mi řekli, že snídají chleba s něčím, další velmi častá snídaně by se jmenovala „nic“ anebo „káva“, následovaly by obilninové kaše, tzv.

overnight oats, tedy vločky namočené přes noc, pak jsou tu milovníci rohlíků, sladkého pečiva, někdy se setkávám i s milovníky polévek a nesmíme zapomenout ani na příznivce cereálií s mlékem a trend lehkých ovocno-zeleninových smoothie.

A kdybych potom sestavila poradní sbor odborníků na výživu, tedy kolegů, aby vám poradili, jak má snídaně správně vypadat, pak bych nejdřív vyzpovídala i je, a věřte nebo ne, i mezi odbornou populací byste našli různé názory.

Tak například můj první učitel ve věcech zdravé výživy, pan Rajko Doleček, kterého jsem jako dítě se zájmem sledovala na televizních obrazovkách, až do svých požehnaných více než devadesáti let denně snídal tvarohové pomazánky, které si sám mixoval v mixéru.

Doporučení snídat tvaroh je také jedním z prvních doporučení, které si naši klienti z poradny NATURHOUSE odnáší.

Pro osvěžení jako náhražku tvarohu můžeme doporučit například skvělé luštěninové hummusy, které lze připravovat nejen z cizrny, ale vlastně z jakýchkoli fazolí nebo čočky.

Kromě tvarohových nebo luštěninových pomazánek můžete volit také kvalitní typ šunky (vybírejte nejlépe krůtí bez konzervantů s vysokým podílem masa), vejce, tuňáka, krůtí plátky apod. Bílkovinu doplňte o zeleninu a alespoň špetku zelených bylinek.

Pokud si hlídáte váhu, pak je dobré starat se i o kvalitu pokrmu, se kterým danou bílkovinu konzumujete. Obecně se vyhýbejte pečivu z bílé mouky.

Takovou vhodnou variantou jsou suchary FIBROKI, které obsahují vlákninu a mají minimální kalorickou hodnotu, takže poslouží i jako vhodná alternativní svačinka k překonání pocitu prázdného žaludku. V pekárnách vyhledávejte pečivo s obsahem žitné mouky a rozhlížet se můžete i po nových trendech.

V poslední době mě zaujaly například poctivé žitné placičky z bio mouky. Kdo preferuje spíše sladkou snídani, může zvolit vlákninové sušenky FIBROKI s tvarohem dochucené nízkokalorickým džemem DIETESSE.3.

Hodně lidí preferuje vařené kaše, u kterých často argumentují zahřívacím efektem a tím pádem podporou trávicích procesů.

  Jakkoli se však zvláště bezlepkové verze v podobě quinoy, ovsa, jáhel nebo pohanky dají doporučit, jedná se o velmi výživná jídla, která se s přidáním mléka, lžičky medu, určitého podílu sušeného ovoce nebo ořechů mohou snadno proměnit v malou kalorickou bombu.

Podle mého názoru a dlouhodobé zkušenosti se jejich každodenní konzumace hodí spíše pro ty, kdo nemají problém s váhou.

Pokud se nechcete v případě redukce váhy své ranní kaše vzdát, pak vám poradím, abyste omezili množství vařené obiloviny na 30–50 g a objem kaše nastavili ovocem, například jablkem, které s obilovinou uvaříte. Jako přínosné vidím i omezení četnosti její konzumace například na jednou týdně.

Jsou také tací, kdo budou hledat teplé jídlo do žaludku hned po ránu, ale sladké prostě nemusí. V tom případě můžete začít den teplou polévkou. Zapomeňte však na čínské instantní polévky nebo gulášovku. Pokud chcete hubnout, uvařte třeba zelnou polévku s krůtím masem nebo minestrone. Vaše ranní polévka by měla obsahovat hodně zeleniny a kvalitní bílkovinu.

Pro spoustu lidí jsou trendy smoothie. Pro mě je borůvkové smoothie s bylinkami jasnou jedničkou. Bobulové plody jsou chutí spíše nakyslé a při přípravě smoothie budou potřebovat přisladit sladším ovocem. Nejčastějším řešením je použití banánu.

Banán zvýší energetickou hodnotu pokrmu natolik, že bude dostačovat pro potřeby snídaně. Za stejným účelem můžete přidat třeba lžíci ovesných vloček.

Pokud vám vyhovuje spíše bílkovinná snídaně, pak si borůvkové smoothie s půlkou banánu můžete samozřejmě přibalit s sebou do práce ke svačině.

Dalším trendem posledních let jsou snídaňové cereálie. Při jejich výběru dávejte pozor na obsah přidaného cukru a soli. Ideální variantu představují cereálie FIBROKI s obsahem CLA, vitamínů a minerálních látek.

SNÍDAŇOVÁ MISO POLÉVKAObilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví

Suroviny: 3 mrkve, 1 pórek, kus brokolice, horký zeleninový vývar, sůl, miso pasta, příp. tofu

Postup: Do horkého vývaru, nebo horké vody vložte nakrájenou mrkev a brokolici. Po chvilce přidejte pórek pokrájený na nudličky a lehce osolte. Vařte 10–15 minut doměkka.

Pak polévku vypněte a odstavte. Pro větší sytost nakrájejte tofu a nechejte ho v polévce prohřát. V trošce polévky rozmíchejte 1–2 lžičky miso pasty, přidejte do polévky a nechejte dojít.

Podávejte posypané čerstvou petrželkou.

TVAROHOVÁ RYBIČKOVÁ POMAZÁNKAObilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví

Suroviny: 1 nízkotučný (středně tučný) tvaroh, 1 cibule nebo 2 jarní cibulky, sůl, pepř, 1 konzerva sardinek ve vlastní šťávě (nebo tuňáka nebo divokého lososa nebo zbytku pečené makrely)

Postup: Cibuli očistěte a nasekejte najemno, nebo dejte do mixéru. V misce nebo mixéru utřete tvaroh, sardinky (nebo jinou rybu) včetně kostiček, přidejte cibulku, osolte, opepřete. Jako osvěžení můžete vyzkoušet i zelenou verzi s mixovaným avokádem. Do pomazánky ještě nejlépe přidejte jakékoli zelené koření, jako je koriandr nebo pažitka nebo jemnou žlutozelenou nať z řapíkatého celeru.

SNÍDAŇOVÉ BORŮVKOVÉ SMOOTHIEObilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví

Suroviny: 1 střední banán, 1 šálek lesních borůvek (mražené borůvky necháme přes noc povolit v ledničce), ¼ až ½ šálku zelených bylinek (koriandr nebo petrželka nebo lístky z řapíkatého celeru), ¼ až ½ lahvičky drinku PEIPAKOA BIRREGULARIS, lžíce bio ovesných vloček (můžete přes noc namočit)

Postup: V mixéru rozmixujte banán, bylinky, borůvky, namočené ovesné vločky a přidejte pomerančový nápoj PEIPAKOA BIRREGULARIS. V případě, že byste chtěli více tekutou verzi, přidejte půl šálku vody.

Smoothie můžete dozdobit lžičkou mletých lněných semínek.

Příležitostně lze nápoj doplňovat o lžičku zelených potravin (zeleného ječmene, spirulinu nebo namočené mořské řasy), které podpoří detoxikační funkci borůvky.

KOKOSOVÁ KAŠE S ČOKOLÁDOUObilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví

Suroviny na 2 porce: 100 g ovesných vloček, 1 rozmačkaný zralý banán, 1 lžíce chia semínek, 480 ml kokosového mléka (vzhledem k vyšší tučnosti mléka můžete ředit s vodou v poměru 1:1), 1 lžička vanilkového extraktu (nebo špetka mleté vanilky), nasekaná kvalitní hořká čokoláda alespoň 80 % kakaa (nebo nastrouhaná na hoblinky), strouhaný kokos na dozdobení

Postup: V nádobě s víčkem smíchejte banán, chia semínka a ovesné vločky. Přidejte kokosové mléko a vanilkový extrakt. Nádobu uzavřete a nechte přes noc v ledničce. Před podáváním přidejte trochu teplého mléka a kaši případně přihřejte. Ozdobte kokosem a čokoládou.

  • CEREÁLIE FIBROKI S OVOCEMObilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví
  • Suroviny: 2 lžíce cereálií FIBROKI, tvaroh, bílý jogurt do 3 % tuku, kakao APINAT, sezónní ovoce podle chuti
  • Postup: Tvaroh smíchejte s bílým jogurtem, přidejte cereálie FIBROKI a ozdobte ovocem podle chuti.

8 nejlepších ovesných kaší k snídani

Obilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví

Snídaně je prvním jídlem, kterým bychom měli zahájit každý den. Chutná a vyvážená snídaně potěší nejen naše chuťové pohárky, ale dodá nám především potřebnou energii, abychom mohli správně fungovat. Proto se dnes podíváme na tipy, jak připravit zdravé kaše, které nakopnou náš metabolismus.

Pečená ovesná kašeChcete-li si dopřát pro změnu trochu jinou snídani, zkuste pečenou ovesnou kaši. Ovesné vločky jsou zdrojem mnoha minerálních látek, vitamínů, vlákniny a dalších živin, které jsou nezbytné pro správné fungování našeho organismu.

  • Počet porcí: 3 – 4 porce
  • Ingredience:1 hrnek ovesných vločekšpetka sušeného zázvorupůl lžičky prášku do pečivapůl lžičky skořicešpetka soli1 hrnek ovesného mléka1 lžíce medu2 broskve
  • hrst kustovnice čínské (goji)

máslo k vymazání pekáčku

Postup:Nejprve smíchejte ovesné vločky s kypřícím práškem, špetkou soli, skořicí a zázvorem. Poté vyšlehejte mléko spolu s vejcem a medem a tuto tekutou směs přilijte k ovesným vločkám. Vše pořádně promíchejte.

Mezitím si nechte rozpéct troubu na 180 °C a připravte si menší zapékací mísu vymazanou máslem. Do mísy vrstvěte střídavě vločky s plátky broskví a posypte goji. Pečená ovesná kaše je hotová přibližně za půl hodiny. Při servírování ji můžete ještě vylepšit pár kapkami medu nebo lžící dobrého bílého jogurtu.

A pokud kaše nezmizne z pekáčku již během snídaně, můžete si ji dopřát i coby chutnou studenou svačinku.

Fitness ovesná kašeVěděli jste, že ovesné vločky jsou jednou z nejoblíbenějších fitness surovin? Je to dáno především tím, že tělu dodávají velké množství energie v lehce stravitelné podobě. I proto je je fitness ovesná kaše vhodná nejen k snídani, ale její účinky oceníte i před či po náročném tréninku.

Pokud ke kaši navíc přidáte kvalitní proteiny, jako v našem receptu níže, podpoříte tím nejen růst svalů, ale i regeneraci poničených svalových vláken.

Mezi oblíbené proteiny patří například kakaový protein, který se skládá z nepraženého raw kakaa, výživné spiruliny a dobře stravitelných bílkovin v podobě konopných, slunečnicových, chia a dýňových semínek.

Obilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví

  1. Počet porcí: 1
  2. Ingredience:80 g ovesných vloček hrnek mléka
  3. 30 g kakaového proteinu

hrst oříškůhrst rozinekčerstvé ovoce dle chuti

Postup:Do malého hrnce nalijte mléko a přiveďte jej k varu společně s 30 g kakaového proteinu. Mezitím si do misky připravte ovesné vločky. Jakmile bude mléko vařit, smíchejte jej s ovesnými vločkami. Směs pořádně promíchejte a nechte lehce vychladnout. Ovesnou kaši posypte oříšky a rozinkami. Popřípadě můžete dozdobit vámi oblíbeným čerstvým ovocem.

Dietní ovesná kašeOvesné vločky nemusí být nutně součástí jen müsli směsí, ale můžete si z nich připravit i rychlou a dietní snídani. Kromě toho, že jsou ovesné vločky doporučenou surovinou během hubnutí, pomáhají rovněž snižovat hladinu cholesterolu v krvi nebo udržovat optimální hladinu krevního cukru.

  • Počet porcí: 1
  • Ingredience:250 ml mléka / vody50 g ovesných vločeklžička javorového sirupulžíce bílého jogurtu
  • hrst oříšků

hrst čerstvých borůvek

Postup:Do mléka nasypte ovesné vločky a zalijte je mlékem. Takto připravenou směs přiveďte k varu.

Jakmile bude směs dostatečně hustá, zakápněte ji javorovým sirupem, zamíchejte a přelijte do připravené misky.

Do ovesné kaše přimíchejte lžíci bílého jogurtu, přisypte ji oříšky a nakonec přidejte čerstvé borůvky, které díky svému složení napomáhají například odvodňování organismu a účinně pomáhají v boji s nadváhou.

Ovesná kaše bez mléka (s rostlinným mlékem)Nemáte-li rádi mléko či trpíte intolerancí na běžně používané kravské mléko, můžete jej nahradit vodou či rostlinným mlékem. Mezi oblíbená patří například ovesné, sójové či rýžové mléko.

  1. Počet porcí: 1
  2. Ingredience:50 g ovesných vloček350 ml vodyšpetka solibílý jogurtlžíce medušpetka skořicemenší jablko
  3. hrst rozinek
Zajímavé:  Antibiotika v těhotenství - vše o zdraví

Postup:Směs vody (popřípadě rostlinného mléka), ovesných vloček, kostiček jablka a špetky soli přiveďte k varu a nechte přibližně 3 až 5 minut probublávat, než dosáhne směs požadované hustoty. Hotovou ovesnou kaši ozdobte bílým jogurtem, medem a špetkou skořice.

Ovesná kaše bez vařeníPři přípravě ovesné kaše bez vaření můžete sáhnout buď po instantní kaši, kterou zpravidla jen zalijete horkou vodou, nebo ji jednoduše připravíte podle našeho receptu. Místo hrnce si připravte zavařovací sklenici.

  • Počet porcí: 1 – 2
  • Ingredience:4 lžíce ovesných vloček
  • 4 lžíce mléka

1,5 lžíce chia semínek6 lžic bílého jogurtu

2 lžíce javorového sirupu

Postup:Všechny suroviny nasypte do zavařovací sklenice a důkladně protřepte tak, aby se jednotlivé suroviny promíchaly. Směs můžete již takto nechat, nebo do zbylého místa navrstvěte vámi oblíbené ovoce a sklenici opět uzavřete. Takto připravenou ovesnou kaši uložte do lednice, kde přes noc vločky změknou.

Výhodou ovesné kaše bez vaření je, že vám v lednici vydrží až tři dny.

Věděli jste, že chia semínka obsahují až pětkrát více vápníku než mléko nebo až třikrát více železa než špenát? Kombinací ovesných vloček, chia semínek a javorového sirupu tak tělu dodáte koktejl vitamínů, minerálních látek a dalších živin, které posílí imunitu organismu.

Ovesná kaše s banánemVíte, jaká je jedna z nejoblíbenějších kaší? Jestliže jste hádali ovesnou kaši s banánem, máte bod! V dnešním receptu vám však přinášíme tip, jak netradičně připravit banánovou variantu ovesné kaše.

Obilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví

  1. Počet porcí: 2
  2. Ingredience:1 hrnek ovesných vloček3 hrnky mlékašpetka soli1 banánpůl lžičky skořice
  3. 2 lžíce medu

Postup:V hrnci nebo hluboké pánvi přiveďte k varu ovesné vločky se špetkou soli a mlékem. Přibližně po 3 až 5 minutách směs odstavte. Mezitím si rozmačkejte banán a smíchejte jej s medem a skořicí a přidejte trochu mléka. Poté si vezměte na pomoc tyčový mixér a banánovou směs lehce rozmixujte tak, aby vznikla hustější banánová omáčka, kterou ovesnou kaši polijete.

Ovesná kaše s jahodamiChcete připravit zdravou snídani, na které si pochutná celá vaše rodina včetně vašich dětí? Zkuste oblíbenou ovesnou kaši se sladkými jahodami.

Obilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví

  • Počet porcí: 2
  • Ingredience:100 g ovesných vloček3 dl mléka3 dl vody150 g čerstvých jahod1 lžíce cukručerstvá meduňka
  • špetka soli

Postup:Do misky nalijte vodu a přisypte ovesné vločky. Zatímco vločky budou natahovat vodu, ve vyšší pánvičce povařte jahody posypané cukrem. Jakmile se jahody trochu rozvaří, přidejte k nim namočené ovesné vločky, přilijte mléko a vařte přibližně dalších pět minut. Hotovou kaši ozdobte čerstvou meduňkou a nakrájenými jahodami.

Ovesná kaše s jablkemJablka patří mezi nejoblíbenější ovoce u nás. A protože jablka dozrávají na nejedné české zahrádce, nesmíme zapomenout ani na svěží ovesnou kaši s jablky.

Obilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví

  1. Počet porcí: 2
  2. Ingredience:80 g ovesných vloček1,5 dl vody1,5 dl mléka1 jablko
  3. 25 g másla

20 g cukruhrst namočených rozinek

špetka skořice

Postup:Nejprve zalijte ovesné vločky vodou. Než vločky pořádně vodu nasáknou, na přepuštěném másle opečte na kostičky nakrájené jablko. Jakmile bude jablko dozlatova, přidejte k němu rozinky a vše zasypte cukrem. Poté nechte cukr zkaramelizovat a k jablkům přidejte ovesné vločky a špetku skořice. Směs míchejte přibližně pět minut a poté servírujte.

A protože ke zdravé snídani patří i řádný pitný režim, nezapomeňte si připravit dobrý čaj. K ovesné kaši s jablkem vyzkoušejte například čaj z lněného semínka, které je právem považováno za superpotravinu. Je totiž významným zdrojem omega-3- nenasycených mastných kyselin a dalších důležitých látek.

Jednou z častých výmluv osob, které nesnídají je, že prostě nestíhají. Naštěstí je na trhu k dostání řada instantních kaší, které můžete jíst během pár minut. Instantní kaši rovněž můžete využít jako základní surovinu, kterou si vylepšíte ingrediencemi a kořením dle své vlastní chuti.

Přidat můžete jak čerstvé, tak sušené ovoce, ořechy či semínka, která jsou komplexním zdrojem minerálních látek, vitamínů, bílkovin, vlákniny a dalších tělu prospěšných živin. A pokud vás zajímá, jaké účinky mají semínka na naše zdraví, nezapomeňte se podívat na článek o semínkách.

Autor: Kateřina Doul

Autor Kateřina Doul
Blog-datum 18.4.2017
Suroviny Goji kustovnice čínská, Chia semínka, Javorový sirup, Med, Ovesné vločky, Protein, Rozinky
Recepty Dezerty, Ostatní

Jak zdravě zhubnout jednou provždy 3 – zdravá snídaně

Obilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví

V dnešním díle se naučíme snídat. Pokud již snídaně tvoří běžnou součást dne, budeme se snažit do jídelníčku vpustit nové, zajímavé a hlavně zdravé druhy potravin, které jsme ještě neměli možnost poznat, které jsou však běžně dostupné a je tedy škoda si jimi nezpříjemnit ráno. Nejprve se však podívejme na to, proč je první ranní jídlo tolik důležité. V průběhu spánku, během kterého odpočíváme, naše tělo pracuje, regeneruje, buduje a sílí, energii čerpá ze zásob, většinou z glykogenu, což je takový zajímavý energetický balíček. Něco jako Tatranka. Vše, co přes den sníme, tělo zužitkuje, nepotřebné vyloučí, u cukrů je to však jinak.

Pokud jich zbaštíme více, než je zdrávo, tělo je dokáže přeměnit na tuky, případně z nich vyrobit ony zmiňované energetické balíčky, které nazýváme glykogen. Ty jsou přirozenou součástí našeho organismu.

Navýšíme-li zde energetickou zátěž, prostřednictvím které klesne hladina krevního cukru, tělo, protože pohonem každičké buňky je zde glukóza, vyžaduje opět doplnit zásobu a jednotlivé buňky nakrmit. Existují dva rezervoáry glykogenu, jedním z nich jsou svaly a druhým pak játra.

V případě potřeby využijí glykogen, který přemění na glukózu, čímž zajišťují plynulý chod organismu.

Abychom zde po ránu vyrovnali hladinu krevního cukru, doplnili glykogenové zásoby a hlavně rozhýbali spící metabolismus, naučme se tedy správně posnídat.

Vyhneme se tak návalům vlčího hladu během dne, únavě, ale také stresu, který se nás nedotkne, protože s ušetřenou energií vše snadno zvládneme.

Začneme-li správně, v průběhu dne pak zkonzumujeme mnohem méně jídla, tělo nebude muset vykrývat dopolední hladové mezery večerní gurmánskou hostinou, která se u mnohých může protáhnout až do pozdních nočních hodin, během kterých opakovaně otevíráme ledničku, protože pocit uspokojení stále nepřichází.

Jak však na to? Co si uchystat a hlavně, z čeho tu chystat?

Během dopoledne zkonzumujme více vitamínů, minerálů a naopak méně tuků a cholesterolu. Upřednostňujme komplexní polysacharidy, které níže vysvětlím.

Je totiž rozdíl, zda si zde do misky nasypeme sladké snídaňové cereálie z krabice, nebo uchystáme dobrou jahelnou kaši se strouhaným jablkem. První typ snídaně, díky vyššímu glykemickému indexu, nám rychle zvedne hladinu krevního cukru, díky čemuž již za hodinu pocítíme hlad.

Pokrm však ještě stále prochází zažívacím ústrojím, tělo tak získává minimum času, aby vše řádně strávilo. Naopak jáhly, které mají glykemický index nižší, představují skutečně kvalitní polysacharid, jež nás zasytí na dobré tři hodiny.

Mimo jiné nás zásobí hezkou dávkou křemíku, potřebného pro naše zuby, nehty, vlasy, pleť, ale také ledviny, zharmonizuje slezinu, prohřeje a díky zásaditému charakteru nás zbytečně nepřekysel-ují.

Co si tedy nakoupit, abychom pak mohli kouzlit a čarovat prostřednictvím zdravých surovin? Všechny níže sepsané suroviny jsou běžně dostupné a za přijatelnou cenu.

Samozřejmě, dnešní doba nabízí celou řadu BIO produktů, za ty si však povětšinou zaplatíme.

Já sama se snažím nakupovat s rozumem a spíše než BIO vločky a rýži bych preferovala dopřát si tu a tam kvalitní BIO zeleninku a ovoce přímo od farmářů.

Co si tedy na nákupní seznam poznačit?

  • jáhly,
  • pohanka, obsahující pěkné množství rutinu, který zpevňuje naše cévy,
  • ovesné vločky (pokud nemáme problém se zažíváním a příjmem nerozpustné vlákniny, upřednostněme raději klasické, před jemnými, které mají vyšší glykemický index a do redukčního jídelníčku se tedy nehodí),
  • amarant, pro svůj vysoký podíl amarantové vlákniny,
  • quinoa, jejíž glykemický index je pouze 35, obsahuje všechny esenciální aminokyseliny a ačkoli nemá nic společného s mlékem, obsahuje spoustu vápníku a hořčíku,
  • ovesné otruby, rovněž vláknina, dávejme však pozor, abychom příliš často nepřekračovali DDD 30 g na den. Přemíra vlákniny je kontraproduktivní, vytahuje z těla minerální látky,
  • karobový prášek, obsahující nižší množství tuku, než klasické kakao a kterým si můžeme zpříjemnit ranní kaši,
  • goji, neboli kustovnice čínská, bohatý zdroj železa, které se vstřebává nejlépe po ránu,
  • melasa, jež se řadí mezi kvalitní zdravá sladidla a která nám zajistí krásné množství vápníku, zinku, hořčíku a železa,
  • lněné semínko, pro svůj vyvážený poměr omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin,
  • chia semínko, opět omega 3 a 6 NMK, dále krásné množství vápníku, hořčíku, železa, zinku,
  • jablečná vláknina, která snižuje glykemický index pokrmu, vyznačuje se velmi příjemnou, jablíčkovou chutí,
  • skořice, která stabilizuje hladinu krevního cukru, prohřívá a je silně protizánětlivá,
  • spirulina, sladkovodní řasa, která přispívá k detoxikaci organismu, konzumujeme po ránu, kdy zapijeme vlažnou vodou,
  • psyllium, rozpustná forma vlákniny, která je šetřivá k zažívacímu traktu, lze rovněž rozmíchat ve vlažné vodě a po probuzení vypít,
  • kvalitní sušené brusinky, kterými si zpříjemníme ranní kaši. Kromě svého blahodárného vlivu na močový měchýř, obsahují větší množství železa, vápníku, draslíku, vitamínu A, C, E,
  • himalájská sůl, která, oproti běžné soli, obsahuje 88 různých minerálních látek,
  • Nori řasa, která je komplexem široké škály minerálních látek, jodu a chlorofylu, DDD 1g.

Pokud milujeme rozinky, lze si jich také pár dopřát, stejně tak sušené švestky, mějme však na paměti, že sušené ovoce je koncentrovaným sacharidem, povětšinou stojícím na fruktóze a glukóze, dvou monosacharidech, z nichž právě glukóza dokáže opravdu rychle zvednout hladinu krevního cukru.

Nejsme-li fandy sladkých snídaní, můžeme zvolit také pečivo, avšak, dbejme na to, aby bylo skutečně celozrnné, obsahovalo více žitné mouky, než té pšeničné. V redukční dietě, v klidovém režimu, většinou snídáme 50g pečiva.

To je jedna houska, jeden krajíček chleba.

V rámci dělené stravy, kterou vyznávám, bychom si k pečivu mohli dopřát velký zeleninový salát, pokud jsme si dělenou stravou již prošli a nevyhovuje nám, namažme pečivo dobrým tvarohovým sýrem, opět však mysleme na příjem zeleniny.

Níže si představíme několik zdravých snídaní:

Ovesná kaše s jablky, rozinkami a skořicí

  • 50 g ovesné vločky
  • 100 g jablko
  • 10 g rozinky
  • 5 g kustovnice čínská
  • 10 g medu
  • 1 g skořice
  • 2 g lněné semínko
  • 5 g jablečná vláknina
Zajímavé:  Chronická Lymfocytární Leukémie Léčba?

Ovesné vločky namočíme, případně povaříme. Posléze je přecedíme a dáme do mísy, přistrouháme jablko, přimísíme rozinky, kustovnici, jablečnou vlákninu, skořici a lněné semínko, které můžeme rozemlít, pamatujme však na to, že semínka podléhají vzdušné oxidaci, proto, pokud pomeleme, nenechávejme kaši dlouho ladem. Dosladit můžeme medem, případně pak melasou.

  • Obilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví
  • Namísto ovesných vloček lze použít také jáhly, případně pak amarant, pohanku, které, co se týká sacharidů, vycházejí pro redukci ještě lépe.
  • Celozrnný chléb s tvarohovým sýrem a miskou zeleniny
  • 50 g celozrnný chléb
  • 30 g tvarohový sýr
  • 5 g pažitka
  • 50 g rajče
  • 20 g rukola
  • 50 g strouhaná mrkev
  • 50 g paprika bílá
  • 5 g slunečnicové semínko
  • citronová šťáva
  • Himalájská sůl
  • 1 g Nori řasa

Chléb namažeme, posypeme pažitkou. Zeleninu zpracujeme v salát, pokapeme citrónovou šťávou, jemně posolíme, posypeme Nori a slunečnicí.

Obilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví

Čerpám ze své vlastní zkušenosti, kdy bychom zde měli snídat skutečně jako králové, o oběd se rozdělit a večeři dát svému nepříteli.

Dopoledne totiž většinou prožíváme spoustu shonu, jedeme do práce, pokud nemáme sedavé zaměstnání, většinou vyřizujeme a pobíháme a pokud chceme fungovat plni sil až k poledni, naučme se tedy snídat, dovolme tělu, aby si ze stravy vzalo vše potřebné.

Do ranních kaší využijme přirozenou sladkost ovoce, případně je doslaďme troškou medu, či melasy. Střídejme je, naučme se 1x za 10 dní uchystat také kaši z ovesných otrub.

Jablečná kaše z ovesných otrub

  • 50 g ovesných otrub
  • 100 g jablka
  • 10 g rozinek
  • 2 g skořice
  • 10 g vlašských ořechů
  • 5 g čerstvého fenyklu

Ovesné otruby nasypeme do misky, zalijeme vroucí vodou a pořádně rozmícháme. Po vychladnutí přistrouháme jablko, přidáme rozinky, skořici, trošku mletých vlašských ořechů, můžeme přimísit také trošku nastrouhaného fenyklu.

Často jsem se setkala s tím, že mnozí snídají výhradně bílkovinu. To znamená, míchaná vejce, případně pouze sýr se zeleninou, nějaký rádoby zdravý mléčný koktejl, se kterými si výživoví poradci jen předhánějí.

Opravdu mysleme na to, že ráno potřebujeme probudit spící metabolismus a doslova nakopnout, abychom zde byli výkonní, užívali si vší energii, kterou naše tělo jednoduše potřebuje.

Pokud bychom zde po ránu měli problém cokoli sníst, zkusme se naučit chystat alespoň Smoothie, mixovaný ovocný nápoj.

Jablečné smoothie se špenátem, fenyklem a chia semínky

  • 250 g jablek
  • 100 g špenátu
  • 25 g fenyklu
  • 10 g chia semínek
  • 200 ml vody

Do mixéru umístíme jablka nakrájená na čtvrtky, opraný špenát, namočená chia semínka a kousek fenyklu. Mixujeme v cca 200 ml vody.

Obilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdraví

Po snídani pak následuje ranní svačinka, tzv. desátá, o těch však ale příště, kdy si je srovnáme se svačinou odpolední a vysvětlíme si, v čem se liší a na co bychom si měli při redukci váhy dávat pozor. Zatím si tedy vybavme spíže a lednice, ať zde již pomalu můžeme skutečně začít hubnout do plavek.

Na jemnou počáteční detoxikaci organismu lze užívat přírodní přípravky z mladého ječmene. Díky obsahu chlorofylu a enzymů mohou šetrným způsobem detoxikovat organismus.

Mladý ječmen je mírně zásaditý, což je jeho další plus, protože pomáhá při překyselení organismu. Vláknina, která je v něm rovněž obsažena, pomáhá čistit stěnu střevní od usazenin.

Další plus jsou obsažené antioxidanty, které společně s chlorofylem a vlákninou pomáhají zbavit se odpadů vznikajících při metabolismu buněk.

Další užitečná rostlina je Uncaria tomentosa též označovaná jako vilcacora nebo kočičí dráp. Tato bylinka pocházející z Amazonie pomáhá silně aktivovat imunitní systém a ochraňovat organismus. Dále pomáhá harmonizovat činnost trávicího traktu a pomáhá nastartovat metabolické procesy.

Yucca, celým názvem yucca shidigera, je další bylinka z oblasti Ameriky, hlavně Severní a Střední. Obsahuje saponiny, které pomáhají čistit náš organismus od zanesených toxinů či škodlivin. Také pomáhají zvětšit filtrační plochu ledvin, odstranit kameny či písek v ledvinách či močových cestách vůbec a rovněž kladně působí v oblasti žlučníku a žlučových cest.

Pokračování naleznete v článku Jak zdravě zhubnout jednou provždy 4 – zdravé svačiny.

Jak jsou na tom ovesné vločky a dieta? Jsou skutečně zdravé a můžete po nich přibrat?

  • Slyšeli jste, že se pojmy ovesné vločky a hubnutí vzájemně vylučují?
  • Nebo jste se naopak setkali s názorem, že se díky vločkám dá snížit váha?
  • Zjistěte, zda skutečně můžete ztratit, pomocí ovesných vloček, nadbytečná kila a inspirujte se našimi recepty.

Zdravotní přínosy vloček

  1. Jaké jsou hlavní benefity ovesných vloček? 
  2. Vločky jsou bezlepkové, celozrnné a jsou skvělým zdrojem důležitých vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů. 
  3. Podívejme se na výhody ovesných vloček podrobněji. 

1. Nutriční složení je skvěle vyvážené

Ovesné vločky jsou úžasným zdrojem zdravých sacharidů a účinného beta-glukanu z vlákniny. Studie dokazují, že vločky obsahují také více bílkovin a zdravých tuků než jiná zrna. 

V ovesných vločkách najdete mangan, fosfor, hořčík, měď, železo, zinek, kyselinu listovou, vitamín B1 (thiamin), vitamin B5 (kyselina pantothenová), draslík, vitamin B6 (pyridoxin) a vitamin B3 (niacin). 

Oves je jednoznačně nabitý živinami!

2. Oves obsahuje Avenanthramidy a beta-glukan

Celý oves má vysoký obsah antioxidantů a prospěšných rostlinných sloučenin, zvaných polyfenoly. Nejpozoruhodnější je jedinečná skupina antioxidantů, zvaná avenanthramidy, které se, dle studií, nacházejí výhradně v ovsu. 

Avenanthramidy mohou pomoci snížit hladinu krevního tlaku, a to produkcí oxidu dusnatého. Tato molekula plynu pomáhá dilatovat krevní cévy a vede k lepšímu průtoku krve.

Kromě toho avenanthramidy také mají protizánětlivé účinky. 

Oves obsahuje také velké množství beta-glukanu, což je druh rozpustné vlákniny. Rozpouští se částečně ve vodě a ve střevě vytváří hustý roztok ve formě gelu. 

Přínosy beta-glukanové vlákniny jsou snížení hladiny cholesterolu, snížení hladiny cukru v krvi, zvýšení pocitu plnosti a zvýšení růstu dobrých bakterií v zažívacím traktu.

3. Ovesné vločky pomáhají s hubnutím

Nejen, že jsou vločky chutné, jsou také velmi syté. Budete-li vločky přidávat k jídlu několikrát denně (viz. ovesné vločky a dieta níže), sníte o dost méně kalorií, což vám pomůže zhubnout.

Beta-glukan, který vločky obsahují, může také podporovat uvolňování peptidu YY, hormonu, produkovaného ve střevě v reakci na příjem potravy. 

Studie ukázaly, že tento hormon sytosti vede ke sníženému příjmu kalorií a snižuje tedy riziko obezity.

4. Jemně mletý oves zlepšuje pleť

  • Není náhodou, že oves můžete najít v mnoha výrobcích pro péči o pleť. 
  • Oves se používá při léčbě svědění, podráždění a může zlepšit příznaky ekzému. 
  • Pamatujte ovšem, že zde hovoříme o výhodách péče o pleť, které se týkají pouze ovsa aplikovaného na pokožku, nikoli toho, který konzumujete.

5. Oves může snížit riziko dětského astmatu

Astma je nejčastějším chronickým onemocněním u dětí. Ačkoliv ne všechny děti mají stejné příznaky, mnoho z nich trpí opakovaným kašlem, sípáním a dušností.

Jedna studie uvádí, že podávání ovsa kojencům, před dosažením věku 6 měsíců, je spojeno se sníženým rizikem dětského astmatu.

6. Oves pomáhá zmírnit zácpu

Pro zmírnění zácpy se často používají projímadla. I když bývají účinná, bývají spojena také se ztrátou hmotnosti a sníženou kvalitou života. 

Studie ukazují, že ovesné otruby, vnější vrstvy zrna bohaté na vlákninu, mohou u starších lidí zmírnit zácpu. 

S čím dále vločky pomáhají:

  • snižují riziko srdečních onemocnění
  • snižují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku
  • pomáhají snižovat krevní tlak
  • pomáhají při trávení
  • snižují hladinu cukru v krvi

Jak začlenit vločky do stravy

Oves si můžete vychutnat několika způsoby. Nejoblíbenějším způsobem jsou vločky z ovsa. 

Aby byly ovesné vločky chutnější a ještě výživnější, můžete k nim přidat skořici, ovoce, ořechy, semínka nebo nízkotučný jogurt. 

Půl šálku ovesných vloček obsahuje:

  • 8 g vlákniny
  • 13 g bílkovin
  • 5 g tuku
  • 51 g sacharidů
  • 303 kcal 

Vločky z ovsa také obsahují 2 % doporučeného denního množství vápníků a 6 % železa. 

Ačkoli je oves přirozeně bezlepkový, mohou být některé produkty kontaminovány lepkem. Máte-li celiakii, vyberte si vždy ovesné výrobky, které jsou certifikovány jako bezlepkové.

Ovesné vločky a hubnutí

Obilninové vločky jako součást naší snídaně – vše o zdravízdroj: unsplash.com

Ovesné vločky jsou vyrobeny ze suchého ovsa. Ten je považován za celozrnný a má celou řadu nutričních výhod. 

Ovesné vločky jsou oblíbenou snídaní pro mnoho lidí, a to zejména v zimním období. Navíc můžete chuť vloček obohatit přidáním ovoce, oříšků a dalších ingrediencí. 

Je ale vločková dieta zdravá? Může vůbec fungovat?

Čtěte dále a zjistěte vše potřebné o ovesné stravě a o tom, zda je díky ní možné dosáhnout svých cílů v oblasti hubnutí. 

2 fáze vločkové diety

Jak už samotný název odpovídá, ovesná strava se točí kolem vloček. Základním konceptem diety s vločkami je, přidávat vločky k hlavnímu jídlu 1–3x denně

Fáze 1: Přidejte ovesné vločky ke každému jídlu, a to 3x denně, po dobu 1 týdne. Během této doby byste se měli vyhnout instantním ovesným vločkám plných cukru. K vločkám můžete přidat nějaké ovoce pro zpestření. 

Fáze 2: Po prvním týdnu můžete do stravy přidat také instantní ovesné vločky (ovšem s mírou), a to k hlavnímu jídlu 1–2x denně. Dbejte na přípravu zdravých, nízkotučných variant jídel. V této fázi přidejte více ovoce a zeleniny do každého jídla. ,

Nechcete-li dodržovat obě fáze, které dohromady trvají 14 dní, je možné ovesné vločky a dietu kombinovat po dobu 6 dní, a to podobně, jak je to popsáno v druhé fázi. Tzn., můžete jíst ovesné vločky k hlavnímu jídlu pouze 2x denně. 

Na co se zaměřit při snídani

 

Věra Boháčová, nutriční terapeutka

Fórum zdravé výživy (www.fzv.cz)

Výsledky průzkumů stravovacích zvyklostí české populace ukazují, že snídaně není běžnou součástí naší životosprávy. I když si na snídani čas uděláme, často nesnídáme tak, aby nám dodala dostatek té správné energie pro naše dopolední aktivity. Na co bychom měli, podle odborníků, dbát?

Pravidelně a v klidu snídat

Pravidelná snídaně má své výhody – vede k vyváženému stravovacímu režimu. Díky rozvržení příjmu energie v průběhu celého dne je organismus zvyklý na pravidelné dávky jídla/energie a nemá potřebu si vytvářet zásoby v podobě podkožního tuku.

Navíc při následujících jídlech (obědu a večeři) sníme díky snídani menší porce jídla. Pokud snídáme, snižuje se počet přejídání způsobeného velkým hladem, což působí pozitivně na naši váhu. Když už se rozhodneme jít správným směrem a snídat, je důležité jíst v klidu.

Rychlým jídlem sice možná stihneme o málo víc, ale snáze dochází k přejedení (než si žaludek jídla stačí všimnout a upozornit nás, že dávka jídla stačí, jsme schopni sníst daleko více, než když se na jídlo soustředíme).

Zajímavé:  Lecba Bolesti Zad Plotýnky?

Rychlé jídlo nebo jídlo ve spěchu s sebou přináší také trávicí obtíže.

Hlídat hladinu cholesterolu

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi je jedním z hlavních rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění, proto je důležité nechávat si ji v dospělosti pravidelně ve dvouletých intervalech u praktického lékaře měřit.

Průzkumy ukazují, že zvýšená hladina cholesterolu je problémem více než tří čtvrtin obyvatel ČR. Přitom hladinu cholesterolu lze ovlivnit úpravou stravovacích zvyklostí a začít můžeme právě snídaní.

Do stravy je v případě zvýšené hladiny cholesterolu vhodné zařadit rostlinný tuk obohacený rostlinnými steroly, u kterých je klinicky prokázán vliv na výrazné snížení hladiny cholesterolu o 7–10 % během pouhých 2–3 týdnů pravidelné konzumace.

Rostlinné steroly jsou látky přírodního původu, které jsou v malém množství obsaženy také v rostlinných olejích, obilovinách a zelenině.

Preferovat rostlinné tuky před živočišnými

Snídaně je samozřejmě pouze jedním z denních jídel, nicméně i u snídaně bychom se měli držet zásad zdravé výživy. Mezi ně patří omezení spotřeby uzenin (salámy, párky), paštik a nadbytku živočišných tuků. Denní spotřeba tuků by měla být ze 2/3 pokryta kvalitními rostlinnými oleji a tuky (resp.

tuky s vyšším obsahem nenasycených mastných kyselin), pouze z 1/3 tuky živočišnými (resp. tuky, ve kterých převažují nasycené mastné kyseliny). Mezi ty však nepatří pouze máslo, sádlo, slanina, šlehačka a výrobky z nich, ale také potraviny výše uvedené (více informací na www.nasyceneskodi.cz).

V případě zvýšené hladiny cholesterolu by měla být dávka tuků hrazena pouze z rostlinných zdrojů (případně tuky ryb).

Preferovat celozrnný chléb a pečivo před bílým

Celozrnné pečivo je pro zdraví mnohem vhodnější než pečivo bílé.

Energetická hodnota je téměř totožná, ale celozrnné pečivo obsahuje více vitaminů, minerálních látek a vlákniny, která má na naše zdraví velmi příznivý vliv.

Celozrnné pečivo nás také zasytí na delší dobu než pečivo bílé. (Pozor! V případě dětí tato zásada neplatí. Více o dětském jídelníčku se dozvíte v sekci Tuky v dětském jídelníčku.)

Více ovoce a zeleniny

Češi příliš nevnímají ovoce a zeleninu jako důležitou a pravidelnou součást jídelníčku. Přitom bychom měli snít denně alespoň 500 g ovoce a zeleniny, nejlépe v pěti porcích. Porce však neznamená plátek okurky či rajčete na namazaný chléb, ale např. 1 jablko, 1 banán, 1 větší rajče, sklenka 100% ovocné šťávy apod. Kousek ovoce či zeleniny by měl zpestřit také snídani.

Více tekutin

Na tekutiny se často zapomíná, zvláště pokud nemáme pocit žízně. Pitný režim je ale nezbytný pro správné fungování našeho metabolismu. Je důležité připomenout, že káva je sice nápoj, ale působí močopudně a organismus odvodňuje. Vždy je vhodné ji doplnit další tekutinou, nejlépe vodou. Navíc káva na lačný žaludek může působit trávící obtíže.

Nezapomínejte na pestrou vyváženou stravu a zdravý životní styl.

Sdílet:

Home

NESTLÉ CHEERIOS® jsou partnerem neziskové organizace Forsage ECO. Společně podporujeme a vzděláváme mladé včelaře napříč celou Českou republikou.

Zjistěte více  Read the full article „POMÁHEJME VČELÁM“

„A žili šťastně až navěky!“ Jestli už se vám tato fráze zdá ohraná, tak jsou Nedokončené příběhy s cereáliemi NESQUIK přesně pro vás a vaše děti.

Zjistěte více  Read the full article „NEDOKONČENÉ PŘÍBĚHY“

Celozrnné ovesné kroužky Nestlé Cheerios® jsou ideální volbou pro celou rodinu.

Zjistěte více  Read the full article „NOVINKA!
OVESNÉ CHEERIOS®“

A je to kvůli vám. Řekli jste, že máme používat více celozrnné mouky a méně cukru. Vyslechli jsme vás a pracovali na zlepšení. Z celozrnné mouky jsme udělali hlavní složku našich cereálií. Váš hlas nám ukazuje cestu k tomu, jak vaši snídani každý den ještě vylepšit.

Od roku 2003 jsme:

  • Zvýšili obsah celozrnné suroviny o 50 %
  • Snížili obsah soli o 25 %
  • Snížili obsah cukru o 20 %
  • Odstranili jsme umělá aromata

To vše při zachování stejné lahodné chuti, kterou MILUJETE.

Zavázali jsme se zvýšit obsah celozrnné suroviny a vlákniny, a zároveň výrazně snížit obsah cukru a soli v našem snídaňovém portfoliu.

Všechny naše cereálie, které jsou označeny zeleným proužkem, obsahují celozrnnou surovinu, jsou zdrojem vlákniny a všechny naše cereálie určené pro děti a dospívající obsahují celozrnnou surovinu jako ingredienci č. 1.

Přečíst všechny články Press to view all articles

(1) Vitamíny B2, B6, niacin a kyselina pantothenová přispívají k normálnímu energetickému metabolismu. Je nutné pamatovat na zdravý životní styl a vyváženou stravu.

  • Napište nám
  • Časté dotazy / FAQ
  • Osobně

Snažíme se odpovídat na co nejvíce dotazů. Můžete si je všechny vyhledat zde:

Jaké jsou zdravotní a nutriční výhody bezlepkových kukuřičných lupínků Nestlé? Bezlepkové kukuřičné vločky nejsou jen zdravou volbou pro lidi, kteří chtějí omezit obsah lepku ve svém jídelníčku, trpí celiakií nebo intolerancí na lepek. Jsou také obohacené o vitamíny B, kyselinu listovou a železo. Je „rostlinný olej“ totéž jako „palmový olej“? Označování sezónních olejů, tedy olejů, které nejsou dostupné po celý rok, je běžnou praxí v potravinářském průmyslu. Konkrétně uvádění rostlinných olejů používaných v potravinářských výrobcích je nyní v Evropě povinné. Není již tedy možné použít na etiketě označení „rostlinný olej“. Je lepší jíst bezlepkové výrobky nebo výrobky obsahující lepek, jako například pšenici? Lidé s celiakií nebo neceliatickou citlivostí na lepek se mu musí vyhýbat, ale i ostatní se někdy mohou rozhodnout, že chtějí lepek vyřadit ze svého jídelníčku. Celozrnné potraviny mohou být vhodné pro každého (kromě těch, kteří potřebují speciální stravu), protože obsahují živiny, které se přirozeně nacházejí ve všech 3 částech obiloviny. Stravovací doporučení v mnoha zemích podporují konzumaci celozrnných potravin jako části každodenního příjmu obilovin. Měly by děti a dospělí jíst stejné porce? Protože děti a mládež mají během dne jinou spotřebu energie než dospělí, potřebují i jiné porce, díky nimž dosáhnou referenční hodnoty příjmu živin. Obecně se doporučuje, aby snídaně dodávaly kolem 20 % denního příjmu energie. Pro dítě ve věku 4 – 8 let doporučujeme porci 25 – 30 g jako součást vyvážené snídaně, pro dospělého je to však v průměru 30 – 45 g. Zjistěte více o velikosti porcí Kolik celozrnných obilovin potřebujeme každý den sníst? Udělejte to jednoduše: udělejte z obilovin základ své stravy a vždy, když můžete, vyberte si celozrnné obiloviny místo rafinovaných. Americké stravovací zásady doporučují 3 porce (48 g) denně. Vždy, když hledáte snídaňové cereálie, chléb, těstoviny, rýži nebo mouku, hledejte slovo „celozrnné“. Nejlepší je, pokud se v seznamu složení nachází co nejvýše. UKÁZAT VŠECHNY ČASTÉ DOTAZY / FAQPress to see all FAQs

Zdravý talíř – PharmDr. Margit Slimáková

Zdravý talíř je nová a zdravější varianta zastaralé výživové pyramidy. Složení talíře odpovídá moderním vědeckým poznatkům, ukazuje nejlepší cestu k udržení zdravého těla i hmotnosti, tvoří základ zdravotní prevence a podpory účinné léčby.

  • Zelenina by měla tvořit nejméně čtvrtinu příjmu potravin. Čím více rozmanité zeleniny upravené na různé způsoby sníte, tím lépe. Hranolky se k zelenině nepočítají a brambory patří svým složením spíše k polysacharidům.
  • Ovoce tvoří druhou čtvrtinu talíře. Nejzdravější a nejvýživnější je jíst sezónní ovoce různých druhů a barev. Příjem ovoce je možné nahradit konzumací zeleniny.
  • Bílkoviny získáte nejlépe z ryb, luštěnin, ořechů, semínek, zakysaných mléčných výrobků, vajec či masa. Většině z nás prospívá vyšší podíl rostlinných zdrojů bílkovin. Vybírejte dle své chuti i stravovací filozofie.
  • Polysacharidy jsou nejlepší v přirozené podobě. Například jáhly, ovesné vločky, žitné kváskové chleby či divoká rýže. Důležité je omezovat pojídání výrobků z nehodnotné bílé mouky.
  • Oleje a tuky jsou nejhodnotnější v superzdravých potravinách jako ořechy, avokádo či ryby. Vhodné je i kvalitní máslo a zastudena lisované rostlinné oleje. Nejezte margaríny a omezte i další průmyslově upravené tuky a oleje.
  • Tekutiny jsou nejlepší v podobě čisté vody a neslazených čajů. Slazené nápoje a čaje raději zcela vynechte.

Celkově doporučuji upřednostňovat přirozené potraviny před polotovary, lokální a bio potraviny před nekvalitní velkoprodukcí a dovozem. Kromě zdravé stravy si dopřávejte také venkovní pohyb, dostatek spánku, přátel a dobré nálady!

Proč má talíř nahradit pyramidu?

Výživová pyramida již neodpovídá moderním poznatkům o zdravé stravě. Dodržování pravidel podle této pyramidy se podílí na epidemii obezity a cukrovky a může také přispívat k rozvoji srdečně cévních onemocnění.

První výživová pyramida vznikla již v roce 1974 ve Švédsku. Známější je americká verze z roku 1980 a o něco zdravější Středozemní pyramida z roku 2000 s výrazným posunem k rostlinné stravě. Přesto je na stránkách českých ministerstev zdravotnictví a zemědělství nadále doporučována obdoba nejstarší švédské pyramidy:

Za téměř 40 let historie výživové pyramidy se na ni nashromáždilo množství oprávněné kritiky. Zásadní výhrady vůči pyramidě uvádí následující srovnání se Zdravým talířem:

Výživová pyramida
Zdravý talíř
odborně zastaralá doporučení odpovídá moderním poznatkům
je nutné znát počet porcí a jejich velikost pro jednotlivé potravinové skupiny díky grafice odpovídající skutečnému talíři není potřeba složitě počítat porce
důraz na příjem polysacharidů se podílí na epidemii obezity a cukrovky zdraví prospěšný důraz na příjem zeleniny, které má většina z nás málo
nerozlišování mezi typy polysacharidů vede k nadměrné konzumaci bílé mouky u polysacharidů je doporučen příjem rozmanitých a přirozených obilovin
maso a mléko je zobrazeno zavádějícím způsobem tak, že vypadá jako nenahraditelná součást jídelníčku začlenění masa a mléka do kategorie bílkovin ponechává možnost volby mezi rostlinnou a živočišnou stravou
doporučení omezovat sladkosti i tuky vedlo k popularitě nezdravých nízkotučných diet a pojídání margarínů doporučuje konzumaci zdravých tuků a olejů, zatímco škodlivé trans tuky a sladkosti vylučuje
u ovoce a zeleniny chybí upozornění na obsah zdraví prospěšných fytochemikálií u zeleniny i ovoce je zdůrazněna barevnost, různost a výživová hodnota
chybějící informace o tekutinách výčet vhodných a nevhodných tekutin
důraz na kvantitu a prevenci podvýživy důraz na kvalitu a zdravotní prevenci

Zdravý talíř najdete také na samostatném webu. Zkuste si talíř stáhnout a začít používat ještě dnes. Uvítám vaše dojmy, reakce, zkušenosti a komentáře:

  • Jak Zdravý talíř používáte?
  • V čem se vaše běžná strava liší od Zdravého talíře?
  • Napadá vás nějaké vylepšení doporučení talíře?

Stáhněte si:

Zdravý talíř A4 / bez textu / bez obrázků

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector