Břišní kýla – vše o zdraví

Kýla je onemocnění, které všichni známe. Ovšem ne každý už ví, jak vlastně tento problém, který postihne v průběhu života až 5 % populace, vzniká. Jak ji poznat a kolik typů vlastně máme?

Jak vzniká kýla

Kýla se objeví ve chvíli, kdy svaly, membrány či tkáně, které mají za úkol držet vnitřní orgány na místě, začnou ochabovat, jsou čím dál slabší a tvoří se v nich otvory. Vnitřní orgán se tímto otvorem snaží protlačit ven.

Je prokázáno, že pevnost břišní stěny je závislá na kvalitě pojivové tkáně. Ta se příliš ovlivnit nedá, protože je člověku dána geneticky. Kýla se objevuje z různých příčin a nikdo před ní není úplně ochráněn.

Je důležité vědět, jak si můžete zkontrolovat, zda ji nemáte.

Projevy kýly

Samotná kýla vypadá jako podkožní bulka. Její obsah lze při zmáčknutí trochu zatlačit zpět. Když se nezačne léčit, hrozí riziko zaškrcení (uskřinutí) kýlního obsahu. Břišní stěna čelí zevnitř tlaku, který se různě mění.

U některých lidí můžete být i zvýšený (obezita, těhotenství, chronická zácpa či zvětšená prostata). V těchto chvílích se kýla častěji projeví, ale nejedná se o přímou příčinu.

Stejně tak musíme rozvrátit názor, že si způsobíte kýlu tím, že budete zvedat těžké věci.

Koho kýla ohrožuje

Kýla se může objevit v podstatě u kohokoliv, častěji však u dospělých mužů. Jak roky přibývají, ochabuje svalstvo a zhoršuje se kvalita pojivových tkání. Častěji se také problémy objevují u kuřáků.

Příznaky kýly

Už máte představu, jak kýla vzniká. Ale jaké jsou její příznaky? Hned na začátek je nutné podotknout, že se mohou projevovat postupně nebo akutně a mohou být i různě bolestivé.

Jak zpevnit pánevní dno. 15 minut cvičení zlepší vaše sexuální prožitky

Patří mezi ně:

  • bulka v břiše, tříslech, v šourku,
  • slabost, tlak, pálení či bolest v břiše, tříslech nebo v šourku,
  • větší bolestivost při námaze, kašli nebo zvedání,
  • pocit, že něco v břiše křuplo či prasklo.

Jaké typy kýl vás mohou potrápit?

  • Tříselná kýla – nejčastější druh kýly, který se vyskytuje u asi 75 % všech případů. Vzniká v tříselném kanálu, kde u mužů prochází chámovod a u žen děložní vaz.
  • Kýla v jizvě – po chirurgickém zákroku v dutině břišní vzniká riziko, že jizva po operaci povolí a vznikne kýla. Asi v 15 % případů se po nějaké době od operace jizva rozestoupí a střeva či tuková tkáň se může protlačit pod kůži.
  • Břišní kýla – objevuje se pod pupeční jizvou a spíše trápí muže.
  • Pupeční kýla – vyskytuje se nejčastěji u novorozenců, protože mají zeslabené místo v břišní stěně tam, kde prochází pupečník. Ohrožuje také ženy, které již byly několikrát těhotné.
  • Stehenní kýla – ta vzniká pod tříselným vazem, kde prochází stehenní žíla a je mnohem častější u žen.
  • Brániční kýla – typ vnitřní kýly, která vznikne tehdy, když se kýlní vak vtlačí přes bránici do mezihrudí.

Posilování pánevního dna zabrání inkontinenci. Naučte se ho aktivovat!

Léčba kýly

Jakmile začnete mít podezření na kýlu, měla by vaše první cesta vést k lékaři. Po dohodě s ním se pak můžete rozhodnout pro konzervativní léčbu nebo operaci. První alternativa spočívá v zatlačení obsahu kýly zpět do břišní dutiny, naprostý klid a žádná zátěž na břišní stěnu a nošení kýlních pásů.

Je nutné podotknout, že tato opatření kýlu nevyléčí a dříve nebo později vás stejně operace čeká. Chirurgického řešení se není potřeba obávat. V celkové nebo místní anestezii provede lékař krátký řez, vrátí obsah kýlního vaku zpět do břicha a místo pečlivě zašije.

Některé nemocnice provádějí operaci kýl laparoskopicky.

Pamatujte, že neléčená kýla může být i život ohrožující, zejména pokud by došlo k uskřinutí. Proto běžte k lékaři včas a návštěvu neodkládejte.

  • Břišní kýla - Vše o zdraví
  • Břišní kýla - Vše o zdraví
  • Břišní kýla - Vše o zdraví
  • Břišní kýla - Vše o zdraví
  • Břišní kýla - Vše o zdraví
  • Břišní kýla - Vše o zdraví
  • Břišní kýla - Vše o zdraví

Kýla | zdraví, nemoci, medicína

Břišní kýla - Vše o zdraví

Kýla znamená vyhřeznutí určitého orgánu z dutiny břišní oslabeným místem buď do jiné dutiny, nebo navenek. Nejčastějším místem, kde může kýla vzniknout je buď část těla, kde se napojují vrstvy, anebo místo, které vzniká oslabením zásahu po operaci či úraze, tedy v jizvě.

Kýly jsou dvojího typu, a aby to nebylo jednoduché, oba typy se ještě dělí.

Prvním dělením bývá na vrozené a získané. S některými se dotyčný již narodí, jsou tedy tzv. kongenitální (vrozené), které vznikají neuzavřením fyziologických otvorů, většinou u nedonošených dětí. Mezi takové patří např. kýla tříselná, brániční nebo pupeční.

Druhým typem jsou kýly získané za života, ty mohou být, stejně jako vrozené, tříselné, pupeční a brániční.

Navíc se ještě mohou během života objevit femorální (v tříselné oblasti), obturátorové (druh vnitřní kýly, která se vyskytuje v oblasti kostěné pánve) či kýly v jizvě.

Další typy jsou odvozené podle toho, zda vzniknou uvnitř těla, nebo na jeho povrchu, mluvíme tedy o vnitřních nebo zevních. Vnitřní vznikají logicky uvnitř těla, většinou mezi orgány dutiny břišní, zatímco obsah zevních kýl prostupuje oslabeným místem v dutině břišní, a tu nakonec i opouští. Taková je viditelná okem, na povrchu těla.

Kdo je nejvíce ohrožen vznikem kýl?

Většina lidí se s pojmem „kýla“ setkala, buď u sebe samého, nebo někoho v rodině. Jedná se o poměrně častý jev, někdo s kýlou může žít bezproblémově celý život, jiný musí podstoupit okamžitou operaci. Záleží na umístění, útlaku ostatních, v blízkosti ležících, orgánů a také na celkovém stavu dotyčného.

Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé, kteří zvedají těžká břemena a obecně jsou vystaveny stavům, při nichž je na oslabené místo vyvíjen větší tlak.

Dalším faktorem vedoucí ke vzniku kýl je těhotenství, kvůli vyššímu tlaku břicha na ostatní orgány, dále obézní lidé nebo lidé, kteří trpí objemným nádorem v oblasti dutiny břišní.

V neposlední řadou je vina kladena také na fakt, kdy pojivo tkání je oslabené, kdy se objevuje v dutině břišní větší množství vody nebo také muži se zbytněním prostaty, což utlačuje ostatní orgány a vede též ke vzniku kýly.

Mám kýlu???

Toto onemocnění je příznakově poměrně slabé, můžete si všimnout netypického vyklenutí, můžou vás trápit střevní potíže nebo můžete pociťovat bolest.

Ale také nemusíte cítit ani vidět, vůbec nic, a kýla je přesto vaším nezvaným společníkem. Záleží na jejím umístění a na obsahu, který v kýle je.

Tím obsahem může být střevo, omentum (předstěra břišní), močový měchýř, příp. jeho výchlipka.

Samotná diagnostika není vůbec nepříjemná. Jde vlastně jen o palpační (pohmatové) vyšetření zkoumaného místa a pokus navrátit kýlní obsah zpět do dutiny břišní (u zevních kýl).

V případě vnitřních kýl je žádoucí provést sonografické vyšetření břicha, což je nebolestivý výkon, kdy se pouze zjišťuje uložení, případné pronikání kýly do ostatních orgánů.

V ojedinělých případech se přistupuje ke gastroskopii (endoskopické vyšetření žaludku) či ezofagoskopii (endoskopické vyšetření jícnu), a to především u bráničních kýl.

Kýlu zatlačím, na operaci nemusím….?!!!

Ano, mnoho lidí, v případě, že trpí zevní kýlou, se domnívá, že postačí kýlu zatlačit zpět do dutiny, ze které vystupuje, případně používat kýlní pás, jehož pravidelné nošení brání kýle znovu se dostat na povrch těla. Jenomže takovýto způsob terapie je naprosto nedostatečný.

Zde totiž neléčíte příčinu, ale samotný, již vzniklý problém, a to kýlu z těla nedostane.

Mnohokrát je pacient s kýlou objednáván k plánovaným operacím, které mají různě dlouhou čekací lhůtu, proto, v tomto období „čekání“ je žádoucí zatlačit na kýlu a případně nosit kýlní pás, ale jindy to vhodné není.

Pokud lékař usoudí, že je nutná chirurgická terapie, dochází k operaci, kdy je buď kýlní vak vrácen zpět do dutiny, a chirurgicky se zpevní oslabené místo, kudy kýla prostupovala. Nebo dojde k totálnímu odstranění kýlního vaku spolu s obsahem a následnému provedení tzv. plastiky. Kýlních plastik je několik druhů, záleží na druhu kýly.

Jaké jsou preventivní kroky?

Velmi důležitá je prevence, jako taková. Nejlepší je samozřejmě dělat vše proto, aby ke kýle vůbec nedošlo. Ne vždy to však jde, především vnitřní kýly jsou téměř neovlivnitelné. Pokud už tedy dojde k operaci, je nezbytné dodržovat několik postupů, které zabrání opětovnému vzniku kýl.

  • Nezvedat těžká břemena
  • Dbát na správnou životosprávu s omezením vzniku zácpy a následnému tlaku při vyprazdňování stolice
  • Pomáhat si rukou přidržet inkriminované místo při kýchání, kašli či smíchu
  • Snažit se regulovat svoji hmotnost, a to i ve smyslu hubnutí, špatná je nadváha, problémem bývá i prudké snížení hmotnosti
  • Pravidelné posilování břišních svalů

A co komplikace? Velký problém..

Mezi nejzávažnější patří uskřinutí kýly, kdy dojde k zaškrcení obsahu kýly, právě velkým tlakem. V tomto případě nedochází k výživě střeva, střevo je neprůchodné (ileus) a hrozí postupné odumírání střevní tkáně. Dalším problémem mohou být srůsty, zánět kýlního obsahu, případně městnání obsahu kýly.

Vždy se jedná o nebezpečné komplikace, jejichž léčbu posuzuje lékař. Abyste však těmto nepříjemnostem předešli, je dobré sledovat prvotní projevy, netypické příznaky či problémy a bez váhání navštívili lékaře. Někdy hrají důležitou roli i „obyčejných pár minut“.

Více článků najdete na medicka.cz

Diskuse – Tříselná kýla – prosím o uklidnění:-))

Přeskočit na nejnovější příspěvek Babr, 1.2.2012 21:34:58, IP: ***.***.15.44, #158937Ahoj, čeká mě ted operace tříselné kýly a už začínám šílet. Nikdy mi nic nebylo a představa pobytu v nemocnici mě děsí…

na vše jsem se chtěla zeptat doktora,ale při diagnoze a sdělení termínu jsem se nezmohla ani na slovo.

Tak tady pár dotazůBolí to po operaci hodně?(Podotýkám že nejsem citlivka,mám poměrně dost snížený práh bolesti,co je také vnímáno jako problém)Takový blbý dotaz, doufám,že pak si dojdu normálně na WC,ne?Nejsem totiž schopná ani doktorce načurat do skleničky na předoperačních,musela jsem jet dom a zkumavku jí pak dovézt……takže by mi asi radši puknul močák,nažbych to msuela udělat jinak…Co sportování a zátěž po operaci?Jak jste se dostávali zpět do formy?A také ještě jeden dotaz, omezí mě to na nějakou dobu při plnění manželských povinností?:-))

Zajímavé:  Tuňák Z Konzervy Zdraví?

Děkuji za každou radu a hlavně zkušenosti:-))

boban, 1.8.2012 17:59:01, IP: ***.***.6.16, #167009Zdravím …tak tyto písmenka mi připomínají sebe jj,to je ale fukec ,jsem p**era z duvodu ne že by neco bolelo ale nikdy v nemocnici atd ,tak jsem si to domluvil na jednodenní chirurgii ráno v 8 NA SÁLE A v 10,40 jsem chodil se setřičkou po pokoji personál luxuxsní lidičky užasný a ve 12,30 jsem byl už doma.

a co bolesti se týče jak to jen říci prostě to bolí ale není to bolest že by človeku tekli slzy je to zvláštní ale říkám si když jsem to vydržel já tak snad všichni hihi.

Co se týká dojít si na WC tak první dva dny s nekým s podperou a pak už je to jen a jen lepší den odedne nekecám,ted dnes je to přesně týden človeka to bolí ale prostě jako by ta modřina dá se to vydržet muže se chodit a člověk cítí že je to vážně lepší a lepší a doufám že bude vše jako dřív tak přeji hodně štestí

Kamil, 19.2.2013 13:03:39, IP: ***.***.242.53, #174378

Ve čtvrtek 8.2. jsem nastoupil do nemocnice s velkou pravostrannou tříselnou kýlou. V pátek ráno proběhla laparoskopická operace, předtím antibiotická injekce, injekce proti embolii, těsně před operací na sále injekce proti bolesti, posilující kapák a plyn. Njeprve kyslík a na stole k němu uspávací plyn.

Probral jsem se na lůžku na operačním sále po operaci. Na pokoji jsem chtěl vstát, samozřejmě při velkých bolestech, slabosti a točící se hlavě. Překonal jsem se a po 2 hodinách jsem se vyčůral do bažanta, ale chtělo to obrovské úsilí. Nechali mě pod kontrolou jít v den operace v poledne. Celý pátek jsem byl o hladu.

Na záchod jsem chodil sám, ikdyž jsem při čůrání na záchodě ztrácel půdu pod nohama. Nebral jsem žádné prostředky proti bolesti – trpěl jsem. Další den jsem snídal, ale už jsem po noci nebyl moc při chuti. Snědl jsem i kolegův rohlík.

V neděli mě pustili domů, šel jsem pěšky z nemocnice manželce, která pro mě přijela autem, naproti. V pondělí jsem vstal ráno v 5h a ulehnul po 21. hodině. Šlo to vydržet, a tak jsem jel autem v úterý do práce. Dnes, další úterý, mi vytáhli stehy. Na místě kýly mám dost velký otok a břicho pořád větší než před operací.

S měkkými kalhotami s pasem spuštěným pod rány se už týden nechá jezdit do práce (sedím na židli) i absolvovat nákupy. Samozřejmě nesmím zvedat těžší věci, nesmím pořádně ani kašlat, pčikat ani smrkat. Nesmím cvičit břicho. Největším problémem je otok, ale snad ustoupí.

Lékař mi nabídnul možnost odsátí obsahu otoku injekční stříkačkou, ale zatím čekám.Pomohlo mi posilování týdny před operací. Lépe se pak hýbe.

Gasovic, 5.7.2013 7:19:59, IP: ***.***.168.1, #178555

ja byl na klasické operaci.Sítku mě nedavali to zjistí až tě otevřou jak budou posupovat.Operace proběhla jako každá jina když dostaneš narkozu.Dva dny se z toho dostávaš a pak třetí den jsem byl propuštěn.Bolest je velká první tři dny pak se to kařdy den lepší.Hodně síly

Slabé břichno. Kýla je na chirurgii nejčastějším druhem operace | Časopis Vital

Zmínky o operacích kýly se objevují už v Chamurappiho zákoníku starém takřka čtyři tisíciletí. Také na mumiích z doby faraona Menemptaha byly objeveny stopy po chirurgickém ošetření kýly. Současní lékaři mají samozřejmě mnohem dokonalejší techniku, jak k diagnostice, tak i léčebným zákrokům. Přesto není radno tento neduh podceňovat.

Za všechno může oslabená stěna pobřišnice. Někdy jde o nedostatečnost vaziva a tkání, což je dáno geneticky, ale kýla vzniká hlavně v průběhu života. U lidí s nadváhou, u maminek, kterým se oslabily a rozestoupily přímé břišní svaly po porodu, u lidí, kteří trpí chronickým kašlem, zácpou nebo častým močením v důsledku zvětšené prostaty.

Ke vzniku kýly může přispět i nadměrná fyzická námaha a někdy jsou na vině i pooperační jizvy, které narušily a zeslabily stěnu pobřišnice. Zvýšeným nitrobřišním tlakem se pobřišnice vychlípne v jakýsi vak, kam se kýlní brankou protlačují břišní orgány. Teoreticky se tak mohou vyklenout všechny pohyblivé orgány uložené v břišní dutině kromě slinivky.

Nejčastěji však jde o střeva. A právě tam hrozí nebezpečí.

Kýlní branka je zprvu široká, ale jak se střevní kličky ve vaku plní střevním obsahem a plyny, zvětšují se a branka pak už není dostatečně veliká, aby prošly zpět. Dochází k tzv. uskřinutí kýly.

Střevo může nakonec prasknout a jeho obsah vyvolá masivní zámět pobřišnice. Jen včasná pomoc může takového pacienta zachránit od smrti. Podobné nebezpečí vzniká ve chvíli, kdy dojde k uzávěru přívodních cév ke střevu ve vaku.

Střevo není dokrvováno, následuje nekróza a toxické bakterie šíří infekci do celého těla. Poměrně často se lékaři setkávají i s kýlou hiátovou. Vzniká tak, že část žaludku nezůstává na svém místě, ale vysouvá se nad bránici.

Nejen že má pacient potíže s refluxem, tedy návratem žaludečních štáv do jícnu, ale pokud tato kýla uskřine, způsobí další závažné zdravotní komplikace.

Kýla nepostihuje jenom starší lidi. Trpí jí i malé děti. U nich se však dá předpokládat, že časem, kdy se jejich tělo dál vyvine a zesílí, nemoc ustoupí. Zatímco ženy mají většinou břišní kýlu, u mužů se častěji setkáváme s kýlou tříselnou.

Jak kýlu poznáte? Zprvu malou bulku výdutě si asi nahmatáte sami. Dokonce se vám někdy podaří zatlačit ji zpět. Jindy ale může být vak tak veliký, že spíš připomíná fotbalový míč. Závažnější stav se projevuje bolestí, pálením, zvracením, teplotami. Pokud máte podezření na kýlu, zapamatujte si pravidla, která odborníci shrnuli do pěti „o“. Odborné vyšetření.

Okamžitá pomoc (zvláště pokud cítíte celkovou nevolnost a máte horečku). Operace. Odkládání léčby. (Nikdy!) A nakonec – o sto šest. To znamená, že plné aktivitě se můžete znovu věnovat už po šesti až osmi týdnech od operace.

S těmito doporučeními a odbornou konzultací se setkáte na specializovaných pracovištích – což jsou kýlní centra fungující už v celé řadě našich nemocnic.

Z operace nemusíte mít strach. Můžete si vybrat méně invazivní laparoskopickou, po níž vám na břiše zůstanou jen nepatrné ranky a po dvou dnech můžete domů, nebo tradiční chirurgický řez. Operující vám břišní stěnu zpevní síťkou, která se z velké části časem rozpadne, ale po dobu jejího trvání nehrozí, že by kýla propukla znovu.

Po každé operaci se doporučuje užívání břišního pásu. I ten má za úkol udržet vaše břicho v klidu. A otázka nejdůležitější. Dá se kýle předejít? Jistěže ano. Pravidelným cvičením na posilování břišního svalstva, rychlou chůzí, během, jízdou na kole, omezením nadýmavého jídla a bublinkových nápojů.

Pak se mezi pěti lidmi ze stovky ani v letošním roce určitě neobjevíte.

Tříselná kýla – příznaky, léčba a prevence

Tříselná kýla sama o sobě není nebezpečná. Může ale vést k vážným, až život ohrožujícím komplikacím. Co je vlastně tříselná kýla a jak poznat její příznaky? Co znamená uskřinutá kýla, jak probíhá léčba, jaká je prevence a proč kýlou častěji trpí muži? Čtěte dál.

Tříselná kýla častěji postihuje muže. Foto: cottonbro, Pexels

Tříselná kýla

„Tříselná kýla vzniká proniknutím měkké tkáně (někdy i střeva) z břišní dutiny k povrchu v oblasti třísel – v důsledku oslabení břišní stěny.

Vzniklá výduť může způsobovat bolest třísel např. při kašli či při zvedání těžkých věcí.

U drtivé většiny případů je chirurgický zákrok jediný účinný způsob léčby,“ vysvětluje prim. MUDr. Jiří Duben, Ph.D., z EUC Kliniky Zlín.

TIP: O dalších druzích kýly (hernie, hernia) si můžete přečíst v našem obecnějším článku Kýla – velmi častý problém.

Příznaky tříselné kýly

Některé tříselné kýly mají velmi nenápadné příznaky. Většinou se ale projevují hmatatelnou bulkou v tříslech – zvětšuje se, když si stoupnete nebo zakašlete. Pokud se projeví některý ze symptomů níže, určitě navštivte svého lékaře. Jak poznat kýlu?

  • vyboulení v oblasti stydké kosti, pálení a bolest ve výduti,
  • slabost, pálení, tlak či bolest v tříslech (zvlášť při sklánění, kašli nebo zvedání věcí),
  • pokud střevo vystupuje na povrch v oblasti šourku, může se projevit i otok v oblasti varlat.

Uskřinutá kýla

Kýlu lze většinou vleže jemně zatlačit do břišní dutiny. Pokud ne, znamená to, že tkáň ve výduti uvízla. Právě to může vést k tzv. uskřinutí kýly. Do uskřinuté tkáně totiž neproudí krev, tudíž může odumřít. Pokud se tento stav neléčí, ohrožuje pacienta na životě. Žádá si tedy okamžitý chirurgický výkon.

Příznaky uskřinuté kýly

Pokud se objeví některý z těchto příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě.

  • náhlá a rostoucí bolest,
  • kýlní výduť měnící barvu (rudne, tmavne či se barví do fialova),
  • nevolnost a zvracení,
  • horečka,
  • rychlý srdeční tep.

Příznaky uskřinuté kýly vyžadují rychlé a odborné řešení. Foto: Andrea Piacquadio, Pexels

Tříselná kýla u mužů

Muži mají častěji oslabenou tříselnou oblast, protože se před narozením vyvíjejí jinak než ženy. Varlata rostou v dutině břišní, až pak sestupují do šourku. Poté se oblast uzavře a zůstane jen průchod pro chámovod. V případě, že toto uzavření neproběhne správně, zůstávají třísla oslabena.

Tříselná kýla u dětí – novorozenců

Tříselná kýla u novorozenců je důsledkem oslabení břišní stěny, které je vrozené. Někdy je kýla viditelná, jen když miminko pláče, kašle, nebo během vyprazdňování.

Zajímavé:  Leky Na Tlak Tezeo?

Tříselná kýla u žen

U žen je tříselná oblast zpevněná vazy, které pomáhají udržet dělohu. Kýla se tak spíše objevuje v místech, kde tyto tkáně navazují na stydkou kost.

Příčiny a rizikové faktory tříselné kýly

Tříselná kýla leckdy nemá zjevné příčiny. Někdo má břišní stěnu oslabenou od narození, u někoho se oslabení a následná kýla rozvinou v pozdějším věku – důsledkem stárnutí, namáhavé fyzické aktivity nebo chronického kašle. Ke vzniku tříselné kýly mohou tedy přispět tyto rizikové faktory:

  • Mužské pohlaví – muži trpí tříselnou kýlou častěji než ženy. Naprostá většina novorozeneckých tříselných kýl postihuje chlapečky.
  • Rodinná anamnéza – máte-li kýlu v rodině, je větší pravděpodobnost, že postihne i vás.
  • Chronický kašel – i ten riziko rozvinutí kýly zvyšuje. Také u pacientů s cystickou fibrózou se tříselná kýla objevuje častěji.
  • Chronická zácpa – častá námaha během vyprazdňování je běžnou příčinou kýly.
  • Nadváha – již střední obezita způsobuje zvýšený tlak na břišní stěnu.
  • Těhotenství – může oslabit svaly v břišní stěně a zvyšuje tlak uvnitř břicha.
  • Povolání – povolání vyžadující dlouhé stání nebo tvrdou fyzickou práci zvyšují riziko vzniku tříselné kýly. Stejně tak častá manipulace s velmi těžkými předměty.
  • Nedonošené děti – u předčasně narozených dětí je riziko rozvinutí tříselné kýly větší.
  • Osobní historie kýly – pokud už vás někdy tříselná kýla postihla, je vyšší pravděpodobnost, že se objeví další (obvykle na protější straně).

I těhotenství je rizikovým faktorem tříselné kýly. Foto: Daniel Reche, Pexels

Komplikace tříselné kýly

Tlak na okolí tkáně

Pokud se kýla neodstraní chirurgicky, zvětšuje se. Velká kýla pak může tlačit na okolí (například na varlata) a způsobovat bolest a otok.

Obstrukce

Kýla může omezit průchodnost vyhřezlého střeva. Tento stav je spojen s bolestí, nevolností či zvracením – vyžaduje rychlé chirurgické řešení.

Uskřinutí

Nejzávažnějším stavem je již zmiňované uskřinutí, které zamezuje průtoku krve v uskřinuté části. To může vést k odumření tkáně nebo k prasknutí střeva a vylití jeho obsahu do dutiny břišní. Jedná se o velmi závažný stav vyžadující akutní chirurgické řešení. 

Léčba tříselné kýly

„Jediným účinným způsobem léčby tříselné kýly je zpravidla chirurgický zákrok – klasický, případně laparoskopický. Pobyt v nemocnici při operaci tříselné kýly většinou nepřesáhne 2 až 3 dny,“ upozorňuje prim. MUDr. Jiří Duben, Ph.D., z EUC Kliniky Zlín.

Klasická operace

Chirurg rozřízne tkáň, pronikne do tříselného kanálu, zatlačí obsah kýly zpět do dutiny břišní a provede plastiku tkání. Tento postup se používá u menších počínajících kýl, dále u žen a u dětí.

Trendem v posledních letech je tzv. beznapěťová plastika, kdy se vkládá do tříselného kanálu síťka, která zpevní břišní stěnu.

Po operaci se sice doporučuje přiměřený pohyb, ale návrat do obvyklého pohybového režimu trvá až 6 týdnů.

Laparoskopická operace

Jde o miniinvazivní zákrok provedený speciální technologií několika malými otvory v břišní stěně. Po zákroku zůstávají pouze malé jizvy, i rekonvalescence je kratší. Podstata operace je ale stejná jako u klasické operace – kýla se musí uzavřít a břišní stěna se zpevní síťkou. 

Účel operace tříselné kýly je jen jeden – uzavřít kýlu. Foto: Anna Shvets, Pexels

Prevence tříselné kýly

Vrozenému oslabení tříselného kanálu nelze zabránit. Můžete ale omezit namáhání břišních tkání a riziko kýly tak snížit.

  • udržujte si rozumnou váhu,
  • jezte stravu s vlákninou (zabráníte náročnému vyprazdňování),
  • vyhýbejte se zvedání velmi těžkých věcí,
  • nekuřte – kouření mj. způsobuje chronický kašel, který namáhá tříselnou krajinu.

Recidiva kýly

I po správně provedené operaci kýly dochází k recidivám. Recidiva kýly vznikne nadměrnou fyzickou zátěží nebo nedodržením klidového režimu v časném pooperačním období. Příznaky recidivy jsou stejné jako u primární kýly.

Nikdy nepodceňujte příznaky

Tříselná kýla může vést k velmi vážným potížím. Nepodceňujte proto její příznaky u sebe ani u svých dětí. Nenechávejte nic náhodě a vždy raději vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

TIP: Vyskytly se u vás nebo u vašeho blízkého příznaky tříselné kýly? Objednejte se k profesionálům v oboru na některé z našich pracovišť. Jsme největším poskytovatelem ambulantní lékařské péče v ČR, svěřte se do dobrých rukou.

EUC Klinika Zlín            

prim. MUDr. Jiří Duben, Ph.D.

Jak poznat kýlu a lze ji léčit svépomocí?

Tahali jste něco těžkého a najednou jste pocítili tlak v okolí břicha? Vyskočila vám v břišní stěně vypuklina, která vás nemile překvapila? Tato vypuklina, která se kromě břišní stěny může vyskytnout prakticky kdekoliv na těle, vzniká vysunutím tkáně mezerou, případně defektem ve svalu. Je to jakási kýlní branka, kdy se vysune část břišní dutiny i společně s orgány, a to nejčastěji při zmiňovaném zvedání těžkých břemen, případně při nadváze nebo při namáhavém vyprazdňování. 

Takzvaná kýla je poměrně častý problém, se kterým však řada lidí nic nedělá. Důvodem toho je domnění, že kýla sama zmizí stejně rychle, jako se vyskytla. Kýla ale není problém, který se vyléčí sám. 

Jaké jsou typické příznaky kýly?

Kýla, stejně jako jiné onemocnění, kterým člověk může trpět, má své typické příznaky, které je dobré registrovat co nejrychleji.

Nejčastějším příznakem je měkká podkožní zduřenina na břiše nebo na tříslech.

Dochází také k pocitu plnosti nebo tíhy v břiše, také se vyskytne bolest v tříslech nebo v břiše při zvedání se, kašlání nebo v předklonu. Někdy vlivem této bolesti dochází i tendence zvracet. 

Kýla u ženy

Jak se kýla léčí? Lze ji léčit svépomocí?

V současné době existuje tolik superpotravin a domácích pomocníků, že se řada lidí ptá, jestli i kýlu, stejně jako rýmu nebo angínu, lze léčit svépomocí, a sice bez zásahu lékaře. Kýla však není obyčejné nachlazení, je to vážný zdravotní problém, na který existuje jenom jedno jediné řešení, a sice operace

I když slovo “operace” může v člověku vzbudit respekt, pravdou je, že se nejedná o žádný komplikovaný zákrok, kterého by se člověk měl bát.

Během operace lékař provádí jen krátký řez, díky kterému může kýlní vak i jeho obsah vrátit do dutiny břišní. Navíc operace v dnešní moderní době znamenají moderní postupy.

Při léčbě kýly se využívá takzvaná laparoskopická plastika, kdy se zkombinuje mini invazivní zákrok s využitím síťky. Dojde k více řezům menšího rozsahu. 

Existuje také léčba kýlní pásy

Možná jste se s kýlou mohli v minulosti setkat, ovšem z počátku nebyla kýla léčená operací, ale kýlní pásy. Kýlní pásy jsou součást léčby kýly a nastupují v případě, že pacient z nějakého důvodu není schopen operace či nemůže na operaci nastoupit.

Aby nedocházelo k nebezpečnému vyklenování kýly, využívají se již zmiňované kýlní pásy, které však nejsou řešením. Ve chvíli, kdy je operace u pacienta možná, stejně ji ihned podstupuje.

Tudíž se opět potvrdilo to, co již bylo sděleno, a sice že operace je skutečně jediný způsob, jak se zbavit kýly. 

Kýlní pás

Kýla a její typy

Mezi lidmi je zaužívaný především jeden typ kýly, a sice břišní kýla, která se vyskytuje poměrně často. Někdy se jí také přezdívá kýla v jizvě a vzniká všude jinde na břiše, jen ne v okolí pupku a třísel. Kýla v jizvě se říká tomuto typu onemocnění proto, že se nejčastěji vyskytuje v oblasti jizev, kde je místo na břiše nejvíce oslabené. 

Kromě břišní kýly se však můžete setkat také s pupeční kýlou, která se objeví v okolí pupku. Nejčastěji se vyskytuje u žen, ale ani pánové nejsou před touto nemocí úplně chránění. Hlavními příznaky je nebolestivé vyklenutí v oblasti pupku. Toto vyklenutí se však může různě objevovat nebo také mizet.

 Podobně je tomu u tříselné kýly, která vzniká nejčastěji z důvodu vysoké zátěže. V oblasti třísel se však kýla vyskytuje i z důvodu dosažení určitého věku nebo na tom má svůj podíl genetika, respektive vrozené dispozice. Zaznamenáte ji díky pocitu pálení v břiše, který pocítíte při vyšší námaze.

Teprve poté se objeví vyklenutí, jež je už nebolestivé a jež si klidně může sem tam zmizet, jak již bylo zmíněno.

Všechno, co potřebujete vědět o kýle – s předním chirurgem Romanem Fraškem

Kýla, ať už vrozená nebo získaná, přitom patří k rozšířeným onemocněním: podle České herniologické společnosti je v České republice ročně operováno více než 35 tisíc nemocných právě s touto diagnózou. Stejně jako v Evropě se tak jedná o vůbec nejčastější chirurgický zákrok. Proč ale se zdánlivou banalitou, která někdy ani nemusí příliš bolet, hned spěchat na operaci? 

Kýla může někdy signalizovat přítomnost jiného onemocnění, například zvětšené prostaty u mužů nebo poruchu vyprazdňování stolice z důvodu zácpy či nádoru tlustého střeva.

‚Zjednodušeně řečeno, kýla vzniká nejčastěji tak, že orgán nebo tkáň „vycestuje“ ze svého přirozeného místa v tělní dutině někam jinam, což se navenek – jde-li o zevní kýlu – projeví jako boule pod kůží. Napravit tento stav lze jedině chirurgicky,‘ vysvětluje je MUDr.

Roman Fraško, Ph.D., chirurg z Kliniky GHC Praha. Ten zde kýlu operuje především laparoskopickou metodou s využitím nové formy zobrazení 4K, které poskytuje lékaři mimořádně ostrý obraz během operace.

Pro pacienta pak laparoskopie znamená především menší zátěž a rychlejší zotavení.

Častý problém mužů i žen

‚Pokud se kýla vyklenuje směrem ven a dá se tedy většinou dobře zjistit při základním vyšetření pacienta, hovoříme o zevní kýle.

V případě, že se vyklenutí odehrává uvnitř dutiny břišní, hovoříme o kýlách vnitřních, které k diagnostice vyžadují použití zobrazovacích metod, jakými jsou například rentgenová vyšetření, ultrazvuk, výpočetní tomografie a magnetická rezonance,‘ říká MUDr. Roman Fraško.

Zajímavé:  Léčba glaukomu - Vše o zdraví

Kdo a jakou kýlou trpí nejčastěji? ‚Vrozené tříselné kýly se projeví už u malých dětí od narození do zhruba pěti let.

Druhou skupinou obyvatel s nejčastějším výskytem tříselné kýly jsou pacienti mezi sedmdesátkou a osmdesátkou – z důvodu stárnutí vazivových tkání. S kýlou se na nás ale obracejí i mladé ženy po porodu.

Zatímco tříselnou kýlou bývají z 90 procent postiženi muži, u stehenní kýly naopak tvoří 70 procent nemocných ženy. U kýly vnitřní je postižení u obou pohlaví přibližně stejně časté.‘ 

Přibližně 80 procent tohoto onemocnění připadá na tříselné kýly, 10 procent tvoří kýly v jizvách a v přední části břišní stěny, 3 procenta představují kýly v oblasti pupku a na všechny ostatní zbývá zhruba 7 procent.

A jak se kýly vyvarovat? Zdravým životním stylem ani cvičením ji prý příliš neovlivníme, ale pozor bychom si měli dát na kouření. To vede ke kašli, a tím zvyšování nitrobřišního tlaku. Některé studie také prokazují, že kouření zhoršuje kvalitu kolagenní tkáně. A právě kolagen je důležitý pro pevnost a pružnost břišní stěny.

Je-li břišní stěna oslabená, stačí úporný kašel, dlouhodobá zácpa, těhotenství a potíž je na světě. Vyvarovat bychom se měli zvedání těžkých břemen, nadváhy, ale také drastické diety a nadměrného hubnutí. Tělo pak postrádá důležité bílkoviny, vitamíny; svaly jsou zesláblé, což se může opět neblaze projevit na stavu břišní stěny.

Pomůže jedině operace

Záludnost kýly spočívá v tom, že kýla může, ale také nemusí pacienta příliš bolet a obtěžovat. Což někdy svádí k tomu ji až tak rychle ‚neřešit‘. Neléčená kýla se ale může uskřinout. To znamená, že orgánům obsaženým v kýle hrozí nedostatečné zásobování krví, začnou odumírat a může dojít až k zánětu pobřišnice. Okamžitá operace je pak doslova životně nutná.

Proto lékaři doporučují podezření na kýlu vyšetřit bez zbytečných odkladů a s operací neotálet. ‚Jen u nemocných, pro které je operační zákrok příliš rizikový, zůstává variantou přikládání kýlního pasu. Jeho dlouhodobé nošení však vede k dalšímu ochabnutí svalstva břišní stěny,‘ upřesňuje doktor Fraško.

Laparoskopicky nebo ‚klasicky‘?

Principem operace kýly je vyprázdnění obsahu kýlního vaku zpět do břišní dutiny, po němž následuje odstranění neboli resekce vaku a plastika zeslabeného místa. ‚Plastiky tříselné kýly můžeme operovat otevřeně, z řezu v třísle nebo minimálně invazivně, a to zpravidla laparoskopicky,‘ vysvětluje MUDr. Roman Fraško.

Kýly byly předmětem zájmu chirurgů odnepaměti – psaly tak vlastně i historii samotné chirurgie. První zmínky o kýle a její léčbě ve starověké Mezopotámii se nacházejí v Chamurappiho zákoníku z doby před 3 700 lety.

Výhodou laparoskopie pro pacienta je menší operační rána, a tedy i jizva, menší potřeba analgetik k utišení pooperační bolesti. Reakce organismu na stres je prokazatelně menší, zkracuje se tak délka pobytu v lékařském zařízení a rychleji probíhá také rekonvalescence.

Pacienti si pochvalují i lepší kosmetický efekt a možnost rychlejšího návratu k běžnému životu. ‚U nás provádíme operace kýl jak laparoskopickou, tak otevřenou technikou.

Vzhledem k nesporným výhodám laparoskopických operací jim však dáváme jako lékaři přednost a raději je volí i naši pacienti,‘ říká doktor Fraško.

Rychlý zákrok, rychlé zotavení

Do břišní dutiny pacienta jsou malými řezy o velikosti asi 1 cm zavedeny potřebné nástroje a laparoskopická kamera. Síťka je pak vložena a upevněna mezi pobřišnicí na jedné straně a svaly a vazivovou tkání břišní stěny na druhé straně. Poskytuje tak dobrou podporu zadní strany přední stěny břišní.

‚Většinu tříselných a pupečních kýl lze u nás operovat v režimu jednodenní chirurgie, pokud to zdravotní stav klienta umožňuje. V ostatních případech se jedná o krátkodobou hospitalizaci na nadstandardních pokojích hotelového typu.

 Používáme nejmodernější přístroje a také 4K zobrazení, které poskytuje mimořádnou ostrost obrazu během operace, díky němuž můžeme operovat přesněji, šetrněji k tkáním a také kratší dobu,‘ dodává lékař.

První moderní operaci kýly za využití narkózy provedl v roce 1882 italský lékař Eduardo Bassini.

Podle něj je laparoskopie náročnější na dovednost operatéra, ale zároveň výrazně komfortnější pro pacienta. Je méně bolestivá a vyžádá si kratší dobu pracovní neschopnosti – přibližně týden až 14 dní, zatímco u otevřené metody je to několik týdnů. Vždy samozřejmě záleží i na typu zaměstnání, které pacient vykonává.

Ke zpevnění břišní stěny se někdy používá i speciálně tvarovaná trojrozměrná chirurgická síťka. Ta vytváří bezpečnější podporu tkáně až do jejího zhojení. Kýla je totiž onemocnění, které se může vrátit. ‚Díky síťce se však recidiva odoperované kýly snížila z původních pěti až deseti procent na přibližně jedno procento,‘ uzavírá MUDr. Roman Fraško.

Obyčejná kýla vás může zabít! – Proženy

Kýla! Tušíte rostoucí problém, ale prohlídku odkládáte? Bojíte se operace? Odborníci radí: kýlu řešte rychle! Včasný zákrok je nic ve srovnání s tím, když se vám kýla uskřine. Pak může jít i o život. Přečtěte si, co je to kýla a co se s ní dá dělat.

Vznik kýly zdravým způsobem života neovlivníte. Hlavním faktorem je totiž pevnost břišní stěny, přesněji řečeno její pojivové tkáně – a její pružnost nelze ovlivnit cvičením.

Je dána částečně dědičností a pak také dalšími vlivy: stačí například dlouhodobá zácpa, úporný kašel, těhotenství či obezita a potíž je na světě.

Mimochodem, pozor na kouření – snižuje množství a ničí kvalitu kolagenu, který je zásadní právě pro pružnost a pevnost břišní stěny. Proto kuřáci trpí všemi druhy kýl více než nekuřáci.

Víte, že kýla postihuje především muže?

KDY ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL NESTAČÍ?

Zjednodušeně řečeno je kýla otvor mezi svaly v břišní stěně. Působením nitrobřišního tlaku pak dochází k vyklenování nebo vysouvání části útrob z dutiny břišní ven tímto otvorem.

Navenek se to projevuje jako bulka či boule pod kůží. Kýla může být vrozená, ovšem častěji se vyvíjí během života. Pokud se v rodině tento problém již objevil, zvyšuje se riziko vzniku kýly i u vás.

Může se vytvořit v kterékoli části břišní stěny, nejčastěji však vzniká v oblasti třísel.

Alici bylo 37 let, když ji začalo pobolívat břicho zvláště při námaze, trpěla nadýmáním a měla dojem, jako by ji za břicho kdosi zevnitř tahal. Pokusila se začít pravidelně a zdravěji jíst, ale břicho bolelo dál už i při vyprazdňování. Měkké vybouleniny u pupíku, jež byla patrná jen někdy, si všimla až po čase.

Chirurg Alici sdělil, že má pupeční kýlu, která vzniká v blízkosti pupku – existuje tu přirozené oslabení v místě, kde bývaly kdysi napojené cévy pupeční šňůry.

Někdy toto ztenčení vydrží po celý život a pupeční kýla se pak může vytvořit kdykoli – stačí jen delší nebo opakované zvýšení nitrobřišního tlaku.

Spouštěčem bývá často obezita (jestli vás trápí kila navíc, hubněte s námi) a namáhavé vyprazdňování při zácpě. U dětí se tato kýla někdy objevuje po narození.

Při opakovaných bolestech břicha zkuste najít bulku

Kýlu vyřeší pouze operace – nejvhodnější způsob vybere operatér. Při laparoskopickém zákroku v celkové či lokální anestezii se nejprve naplní břišní dutina kysličníkem uhličitým, malými řezy se zavedou potřebné nástroje a kamera a poté se zevnitř břicha kýla ošetří speciální síťkou odpovídající velikosti.

Další možností je klasická operace, tedy řez v místě kýly, její odstranění a sešití rány. Oba typy zákroků jsou hrazené pojišťovnami. Pokud pacient žádnou operaci nechce nebo není možná, je možné nosit kýlní pás, ten však problém rozhodně nevyřeší.

Alice nakonec vzhledem k velikosti kýly podstoupila laparoskopii. Dva dny pobyla v nemocnici, po čtrnácti dnech mohla zpět do práce. MUDr.

Ondřej Čech z kýlní poradny k tomu říká: „Lze obecně říci, že po laparoskopických výkonech je kratší doba rekonvalescence a jen drobné jizvy.“

Jak se starat o jizvy, aby byly neviditelné?

POZNÁTE, KDY MUSÍTE K LÉKAŘI?

Mnoho lidí žije s kýlou řadu let, aniž by ji řešili. Ne vždy se to vyplácí, protože někdy dojde ke komplikacím. Tou nejzávažnější je uskřinutí.

Chirurg Jan Buček vysvětluje: „Vyklenutí kýly se dá více či méně zatlačit zpět do dutiny břišní. Při větší námaze se ale elastický okraj rozšíří, útroby se více povysunou a po skončení námahy jsou sevřeny v kýlním otvoru – dojde k uskřinutí.

Tkáně začnou odumírat, a je-li uskřinuté střevo, dochází ke vzniku neprůchodnosti.“

Střevo se může protrhnout, zaplavit dutinu břišní svým obsahem a způsobit masivní zánět pobřišnice. To už je život ohrožující stav. Proto odborníci radí: máte-li na kýlu byť jen podezření, poraďte se vždy co nejdříve s lékařem.

  • Jiné názvy – Břišní kýla, hernie
  • Popis – Vnitřní orgány břicha pronikají pod kůži otvorem, který mezi svaly v břišní stěně vznikl vlivem oslabení pojivové tkáně. Oslabení břišní stěny je většinou vrozené, někdy ho způsobí operace.
  • Příznaky – Často se projevuje jako bulka pod kůží, která se při námaze vyklenuje, může se vytvořit kdekoliv na břiše (třísla, pupek, bránice, jizva po operaci). Postižené místo může bolet nebo být citlivé.
  • Léčba – Jedině včasná operace, aby se předešlo nebezpečnému a velmi bolestivému uskřinutí, kdy se část břišních orgánů pod kůží zaškrtí, zůstane bez přísunu kyslíku a jedná se o život ohrožující stav.
  • Statistika – V ČR zemře na uskřinutou kýlu několik lidí ročně.
  • Prevence – Nekouřit, posilovat břišní svaly, netahat těžká břemena, udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost, léčit zácpu

Akutní bolest břicha: Poznáte banalitu od nebezpečného problému?

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector