Červené kruhy pod očima – vše o zdraví

Červené kruhy pod očima - Vše o zdraví

Estetická nedokonalost, která trápí řadu z nás, sice není životu nebo zdraví nebezpečná, na druhou stranu na naší tváři rozhodně nepůsobí přitažlivě. Řeč je samozřejmě o kruzích pod očima, které mohou být signálem spánkového deficitu nebo toho, že organismu něco chybí.

Rada: Korekce kruhů pod očima není řešením.

Primárně bychom se neměli zaměřovat na to, jak kruhy a vaky pod očima zamaskovat, ale co dělat pro to, aby se na naší pokožce vůbec neobjevovaly. Máme pro vás rovnou 9 rad našich babiček a prababiček (tvz. babské rady), které s otoky a kruhy pod očima také bojovaly. Řešení problémů však nehledaly v drahé kosmetice, ale spíži nebo přírodě.

Jaké jsou příčiny kruhů pod očima?

Pomineme-li spánkový deficit, pak za jejich vznik může nedostatečný pitný režim, příliš mnoho soli v jídelníčku, konzumace průmyslově zpracovaných potravin, kouření a nadměrné užívání alkoholu, nedostatek vitamínů a minerálů nebo minimální pobyt na čerstvém vzduchu.

Kruhy a vaky pod očima mohou v některých vzácných případech poukazovat na závažnější autoimunitní onemocnění nebo metabolickou nerovnováhu. Je zde i jistá míra genetického zatížení. Pokud tedy na kruhy a pytle pod očima trpěla už vaše maminka, pravděpodobně se této estetické nedokonalosti nevyhnete ani vy.

Je-li tomu tak, vyzkoušejte některou z následujících rad:

Černý čaj

Červené kruhy pod očima - Vše o zdraví

Zalijte teplou vodou dva sáčky černého čaje, které necháte pár minut louhovat. Poté sáčky přiložte na unavené oči alespoň na 5 minut.

Zázračná okurka

Večer před spaním si přiložte na oči na kolečka nakrájenou salátovou okurku. Zatížit ji můžete vatovým tamponkem namočeným ve studené vodě nebo kostkami ledu. Opět nechte působit alespoň pět minut.

Brambory pomáhají

Nejen v kuchyni, ale také proti váčkům a kruhům pod očima. Plátek rozkrojené brambory přiložte na obě oči a nechte působit alespoň čtvrt hodinku. Nejen, že brambora dokáže zmírnit otok, ale také místo opticky zesvětlí.

Kouzelná arnika

Bylinky jsou všemocné. To věděly už naše babičky. A skvělé jsou také k odstranění kruhů pod očima. Stačí si připravit odvar z arniky, do něj namočit vatový tampon a ten přikládat na postižená místa dvakrát denně alespoň po dobu jednoho týdne.

Jahodový zábal

Červené kruhy pod očima - Vše o zdraví

Jak se zbavit kruhů pod očima? Na to mají svou jasnou odpověď i jahody. Sladké červené plody pečlivě omyjte a nechte je do druhého dne vychladit v lednici. Poté rozkrojte a přiložte na nevzhledné kruhy. Jahody opět zmírní otok a ještě místo krásně vybělí.

Mléčná péče

Tmavé kruhy pod očima dokáže kromě jahod vybělit i mléko. Stačí do něj namočit vatové tamponky a ty pravidelně pod oči přikládat. Nejen, že dosahují svých kvalit v boji s kruhy pod očima, také pokožku příjemně zjemní a prozáří.

Pyré z avokáda

Na pytle pod očima skvělé platí i avokádo. Večer si připravte husté pyré a to naneste na oční okolí. Nechte působit přes noc a ráno smyjte nebo jemně setřete namočeným vatovým tamponem s trochou pleťového mléka.

Maska z kávy

Červené kruhy pod očima - Vše o zdraví

Jednu lžičku kávového lógru smíchejte se čtvrtinou lžičky mletého pepře a polovinou lžičky kokosového oleje. Směs naneste na postižené místo, nechte pět minut působit a poté očistěte vatovým tamponem.

Pohanka plná rutinu

Za kruhy pod očima může nedostatečná výživa cévek a žil, které se pod tenkou kůží ukrývají. Posilte je pořádnou dávkou rutinu, který je k dostání v tabletách, ale i v přírodní podobě. Zařaďte do jídelníčku pohanku a počkejte si na výsledky.

Kdy je potřeba navštívit lékaře?

Pokud nic z výše uvedeného nepomáhá a vy s tmavými kruhy a otoky dlouhodobě bojujete bez uspokojivého výsledku, je na místě návštěva lékaře. Tento problém totiž může signalizovat některé z následujících onemocnění, které se nevyplatí podceňovat:

  • Narušenou činnost štítné žlázy
  • Špatně fungující metabolismus
  • Onemocnění srdce, ledvin, jater nebo střev

Máte nějakou osvědčenou radu, jak se jednou pro vždy kruhů pod očima zbavit? Podělte se o ni s ostatními v diskuzi pod tímto článkem

Co prozradí okolí našich očí o našem jídelníčku a celkové vitalitě?

Pokud jsou oči zrcadlem duše člověka, pak můžeme říct, že jejich okolí je zase zrcadlem našeho zdraví. Jediný pohled na okolí očí člověka vám může prozradit mnohem víc, než si myslíte.

Kruhy a váčky pod očima si nejčastěji spojujeme s únavou a vyčerpaností. Nedostatek spánku ale nemusí být jedinou příčinou jejich vzniku.

Když se pod očima objevují kruhy, váčky nebo různá zbarvení, jedná se často o komplexnější problém.

Maskování očního okolí kosmetickými přípravky představuje rychlé řešení, nikoli však ideální. Zakrývání estetických nedostatků kolem očí nám totiž nepomůže odkrýt skutečné příčiny projevených symptomů.

V tomto článku si přiblížíme, co o našem zdraví prozrazuje stav okolí našich očí. Zaměříme se na jednoduché tipy, jak pečovat o zdraví tak, aby nejen z našich očí, ale i z jejich okolí zářila vitalita.

Část 1.: Diagnostika na základě okolí očí[1]

I. Kruhy pod očima

Každý má občas dny, kdy se vzbudí s kruhy pod očima. Občasná přítomnost kruhů pod očima je důsledkem nekvalitního spánku, jenž vede k celkové únavě organismu, která se projevuje navenek tímto způsobem.

Jak tedy vylepšit kvalitu spánku, aniž byste museli spát o hodinku, dvě více? 

  • Vyhněte se konzumaci jídla před spaním (zejména těžších kombinací). Zabezpečíte tak svému tělu oddech od trávení.

Pochutnat si na dobrém jídle hodinu před spaním je předzvěstí neklidného spánku. Když totiž v noci trávíme, téměř jistě se ráno vzbudíme unavení. Mnohem víc si v noci odpočineme, když necháme odpočinout i své trávicí ústrojí.

Jak dlouho před spaním je vhodné nejíst?

To záleží na individualitě každého člověka. Jestli své tělo skutečně znáte, znáte i jeho „výkonnost“, tedy rychlost svého trávení.

Když dopřejete svému tělu dostatečný čas na trávení po posledním jídle dne, můžete tím výrazně vylepšit kvalitu svého spánku a zkrátit čas potřebný na regeneraci.

Není totiž pravidlem, že po osmi hodinách spánku budete odpočatí jako rybičky… zejména když usínáte s plným žaludkem. ????

II. Zbarvení kolem očí jako indicie (ne)vyvážené stravy

Zbarvení pod očima vám prozradí, jakým směrem byste mohli vylepšit svůj jídelníček.

  • Tmavé, sivé zbarvení – je projevem nadměrné konzumace soleného, grilovaného, pečeného jídla. Je vhodné vypustit z jídelníčku živočišná a těžce stravitelná jídla. Oslabené jsou nejen ledviny, ale také vyměšovací funkce.
  • Červené zbarvení – je projevem nahromadění horka v organismu. Doporučuje se omezit výrazné koření jako černý pepř, chilli, kardamom, skořice (teplá koření).
  • Fialové zbarvení – signalizuje stagnaci krve v těle. Mohou se vyskytnout i průvodní bolesti těla. V takovém případě je potřebné tělo spíš jemně rozhýbat, zahrnout víc pohybu do denního režimu, dopřát si masáž a přidat do jídelníčku trošku koření. Důvod bolesti je vhodné prověřit u kvalifikovaného terapeuta.Možnou příčinou fialového zbarvení pod očima je i dlouhotrvající psychické vypětí a nervozita.
  • Žluté zbarvení – signalizuje přetížená játra a žlučník. Toto zbarvení je spojené s nadměrnou konzumací sýrů, mléčných výrobků nebo kořenové zeleniny jako mrkev, tykev a dýně.

Červené kruhy pod očima - Vše o zdravíIII.  Váčky pod očima a jejich příčiny

To, co se zpočátku může jevit jako estetická nedokonalost v podobě kruhů pod očima, se časem může rozvinout v chronický problém. Když se pod očima vytvoří váčky, jedná se o jasný signál oslabené funkce ledvin. Váčky pod očima mohou být tužší nebo měkké na dotek.

  • Měkké váčky pod očima – signalizují přijímání nadbytku tekutin. Ledviny tento nadbytek tekutin „nestíhají“ filtrovat a to se odráží v hromadění vody v oblasti očí.
  • Tužší váčky pod očima – signalizují přijímání nadměrného množství nezdravých tuků. Nadbytek nezdravých tuků v potravě oslabuje funkci ledvin a hromadí se v podobě různých usazenin. Tužší váčky pod očima jsou projevem tvorby hlenů, kamenů nebo cyst v okolí ledvin.

Část 2.: O ledvinách z pohledu tradiční čínské medicíny

O tom, jak pečovat o své ledviny a jak předcházet jejich oslabení, jsme si popovídali s kvalifikovanou terapeutkou TČM, Juditou Petríkovou. Judita působí v jógovém studiu Joga Dita.

Ve své praxi se zaměřuje zejména na diagnostiku zdravotních potíží dle TČM, redukci váhy a omlazovací techniky obličeje.

Právě z důvodu zajímavé kombinace její dovednosti jsme si s Juditou popovídaly na téma zdravé ledviny.

Judito, můžeš nám prosím přiblížit, jakou funkci sehrávají ledviny v našem těle dle tradiční čínské medicíny?

Na ledviny se tradiční čínská medicína (TČM) dívá jako na kořen života. Uchovávají v sobě esenci (Jing, čti: Ťing), „životní šťávu“, která je životodárná před narozením a kterou pak v sobě nosíme po celý život. Tato esence je přirozeně vyčerpatelná, jinak bychom mluvili o nesmrtelnosti. Nicméně je v naší moci podílet se na urychlení nebo zpomalení jejího vyčerpávání.

Ledviny jsou zásobárnou energie jako takové, jsou zdrojem veškerého yin a yang těla.

Mimoto, mezi ledvinami je místo, kde je umístněn zdroj veškerého tepla pro naše tělo, který by se dal přirovnat k plamenu pod kotlem, je to oheň Ming Men.

Ledviny jsou tedy místem jednak pro teplo, oheň jako takový, a rovněž jsou zásobárnou esence, která se podílí na vzniku a udržování života.

  •  Jak si tuto energii neboli esenci můžeme představit?
  • Dá se to hezky přirovnat k polévce: polévka jako taková je esence Jing, teplo polévky je yang ledvin, voda z polévky je yin ledvin.
  • A jak můžeme tuto energii pocítit a uvědomit si?
  • V ledvinách může ubývat ta která „složka“ a každá se projeví jinak.

Pokud ubývá yang ledvin, je to jakoby zhasínal plamen pod kotlem, tak se v těle zpomalují veškeré funkce – a tím myslím trávení, což se u někoho projeví průjmy (pozor, průjmy mohou mít i jiné příčiny), nebo termoregulaci (dotyčné osobě je neustále zima nebo má ledové nohy). Také se snižuje vůle a vytrvalost anebo je problém s neplodností.

Zajímavé:  Jedlá Soda Léčba Rakoviny?

Když ubývá z té druhé složky, může být sucho v krku, šedivějí vlasy, může přicházet pocit návalu horka (např. u žen v klimakteriu atp.).

Jaké symptomy nejčastěji upozorňují na oslabené ledviny?

Jedním z projevů oslabení ledvin je

  • častý zánět močových cest, zejména u žen,
  • časté noční močení,
  • otékání dolních končetin,
  • u žen se může dostavit neplodnost nebo vynechání menstruace a u mužů problémy s erekcí.

Oslabení ledvin se také může projevit

  • rychlým šedivěním vlasů nebo jejich nadměrným vypadáváním,
  • bolestí v bederní oblasti,
  • bolestí nebo pobolíváním kolen.

Na oslabení ledvin odkazují i průvodní symptomy jako:

  • šumění v uších,
  • otoky nohou,
  • časté nachlazení (oslabená imunita),
  • astma (ale ve spolupráci s plícemi),
  • alergie (detto)
  • a psychologické projevy jako strach, úzkosti, ztráta vůle nebo deprese.

Jak lze oslabení ledvin „vyčíst z obličeje“?

Na obličeji se oslabení ledvin projevuje váčky anebo kruhy pod očima. Váčky taktéž mohou souviset s oslabenou slezinou nebo plícemi.

Varovných signálů oslabených ledvin je hodně… Jak si tedy udržovat životodárnou energii a docílit optimálního stavu ledvin? Čemu se vyvarovat, abychom neoslabovali své ledviny?

Na oslabování ledvin se podílí např. dlouhodobé přepracovávání se, kdy sice člověk fyzicky pociťuje únavu, avšak vůlí únavu potlačí a přetěžuje se – opakovaně a dlouhodobě.

Nemalý podíl má i nadměrné vybíjení se aktivním sexuálním životem. Za zmínku stojí i nevhodné oblékání se, a to zejména nechránění si bederní oblasti, oblasti, kde máme ledviny.

Zejména v zimě bychom měli dbát na to, aby byly ledviny chráněny před chladem.

U žen mají na vyčerpávání ledvin vliv porody, proto je hodně důležité dbát o ženy v kterékoli fázi těhotenství, a snad ještě víc po porodu.

To jsou docela praktické tipy, nad nimiž se může zamyslet skutečně každý. A co jídelníček? Jak se vyvarovat oslabení ledvin prostřednictvím stravy?

Pokaždé doporučuji přizpůsobit stravování ročnímu období. Je nesmyslné jíst v létě v 35°C horké polévky, stejně jako si při −10°C  dát k obědu nebo k večeři ledový salát jako hlavní jídlo. Paradoxem je, že „salátové“ jsou zejména ženy, které se díky tomu snaží zhubnout. Ve skutečnosti však nabírají na váze nebo se jim váha nehýbe ani o gram. Ale to je už jiné téma.

Nicméně i tohle pravidlo může mít svoji výjimku a někdy není rozumné bránit se okurce v zimě, zejména u lidí, kteří jsou horkokrevní. K velkému překvapení, až se v těle správně pročistí horko a zreguluje se termoregulace, chuť na okurku v zimě přirozeně ustoupí. ????

Taky zastáváme názor, že jídelníček by měl kopírovat rytmy přírody. Člověk je totiž nedílnou součástí přírody. Pod vlivem moderní doby, kdy je docela běžné konzumovat v zimě avokádo, mango nebo citrusy, jsme na toto přirozené propojení s přírodou zapomněli. A naše zdraví pak trpí… Jaké přírodní doplňky stravy bys doporučila pro posílení ledvin?

Červené kruhy pod očima - Vše o zdraví

Vlašské ořechy, černý sezam, fazole adzuki.

Nejlépe posilují ledviny vlašské ořechy, černý sezam, fazole adzuki a taky dobrý domácí vývar.

Důležité je ještě vědět, že ledviny náleží do zimního období. V zimě se má člověk stravovat tak, aby tělo zahříval, a ne ochlazoval. Tudíž žádné ledové limonády a studené pivo. ???? To spíš sklenku červeného vína, svařák, teplý čaj s medem a kořením a někdy i kousek hořké čokolády.

Nicméně co může dělat preventivně každý, je:

  • V zimě jíst teplé potraviny a zbytečně se nezchlazovat.
  • Oblékat se teple a ženám (i mužům) doporučuji košilky.
  • Kdo je zimomřivý, ať si dává horkou sprchu na večer a zejména na nohy.
  • Nohy/chodidla je vhodné 3–4x týdně namočit do horké vody se skořicí.
  • Chránit si ledviny. 
  1. Kdo na podzim jedl pečené kaštany, do ranní teplé kaše z jáhel a žita si sypal černý sezam, v zimě jedl zmíněné ořechy, teplé koření, do čaje si dával hřebíček a skořici – ten si ledviny výrazně podpořil.
  2. Červené kruhy pod očima - Vše o zdraví
  3. A jak může na jaře a v létě dohnat péči o své ledviny ten, kdo ji v zimě zanedbal? ????

Na jaře se dostáváme do elementu dřeva, které náleží játrům. Ty mají trošku jinou potřebu a jinak se projevují. Avšak v cyklu rození elementů jsou jejich zdrojem ledviny, takže to „dohnání“ zdravých ledvin je nejoptimálnější způsobem:

  • Podporou jater (aby pak nevyčerpávala ledviny). Játra se podporují vším, co jaro nabízí, např., špenát, červená řepa, pampeliškové listy, celer, vojtěška, ale taky vajíčka, kozí mléko, brokolice atp. Opět mohou být individuální doporučení dle konstituce, ale pokud je někdo „zdravý jako řepa“, ať jí, co příroda nabízí a co mu chutná. Na jaře je taky zdrávo zařadit pohyb, chůzi, lehce jogging, trochu kolo, ale není nutné běhat co dva týdny maraton! ????
  • Respektování jarní únavy a nenucení se do ničeho, co je nad rámec pociťované fyzické únavy. Říká se, že na jaře se pozná, kdo jak dbal o ledviny. A proto když někdo cítí trochu jarní lenost, ať si ji dopřeje. Pokud se bude honit za každou cenu, doběhne ho to.

 Co v případě, kdy výše popsané symptomy neustávají? 

Pokud u někoho přetrvávají některé z uvedených symptomů, doporučila bych konzultaci u lékaře i terapeuta čínské medicíny. Mnohdy není možné jen aplikací výše uvedených doporučení navrátit stav ledvin do plné funkce.

Jaké řešení může nabídnout tradiční čínská medicína k posílení ledvin?

Jedním z řešení TČM, kterým může efektivně posílit funkci ledvin, je moxování.

Čínská medicína užívá tzv. doutníčky z pelyňku; je to moxovací tyčinka připravená z lístků pelyňku. Existují i jiné formy, např. kužílky a také jsou doutníky kouřivé a nekouřivé (pro použití v interiéru).

Proč právě moxování? Čím je specifické?

  • Moxování je způsob, jak přivést do těla a do vybraných akupunkturních meridiánů teplo a tak jednak zahřát organizmus/dráhu/orgán, vyhnat chlad a rozproudit Qi a krev.
  • Moxování tedy doslova „probudí“ ledviny k aktivitě… Je účinné i v jiných případech?
  • Moxa se užívá třeba i u těhotných žen pro podporu otočení miminka (hlavou směrem k porodním cestám), což ovšem patří pouze do rukou kvalifikovaného terapeuta.
  • Moxovací tyčinky může užívat doma kdokoli – doporučuji však konzultaci s terapeutem, protože ne všechny body jsou vhodné k moxování a stejně tak moxa není vhodná u všech typů onemocnění!
  • Děkujeme, Judito, za cenné tipy na téma jak pečovat o ledviny.

Okolí očí je zrcadlem ledvin. Správnou péčí o ledviny se můžete zbavit kruhů a váčků pod očima. Nemaskujte své zdravotní problémy kosmetickými přípravky. Místo toho se raději zamyslete nad objevením příčiny problému… Stačí jen rozlousknout vzkaz ukrytý kolem očí.

Bonus na závěr: Psychosomatický aspekt oslabených ledvin

Ledviny jsou párovým orgánem. Z psychosomatického hlediska rovněž zrcadlí stav našich vztahů. Vztahy s partnery, rodinnými příslušníky, přáteli… Harmonické vztahy jsou pro člověka výraznou oporou.

Ty disharmonické naopak mají negativní vliv na naši vitalitu a oslabují naše zdraví, což se projevuje zejména v oblasti ledvin. I to je jeden z důvodů k zamyšlení, proč pěstovat vztahy, které jsou pro nás naplňující, a osvobodit se od těch patologických.

Koneckonců zdraví a vztahy jsou spjaty silným poutem.

 Ať z vašich očí září zdraví a spokojenost!

[1] Zpracované dle knihy Michio Kushi: Orientální diagnostika. Váš obličej nikdy nelže (I. díl). Východoslovenské vydavateľstvo, Košice. 1991.

Kruhy pod očima – 22 rad, jak se jich zbavit

Jak a proč vznikají, jak proti nim bojovat pomocí osvědčených „babských rad“ i moderními technologiemi – na to vše se vám pokusíme odpovědět v tomto článku.

Červené kruhy pod očima - Vše o zdraví1. Kruhy pod očima jsou vlastně hlubší vráska

Jaké jsou příčiny kruhů pod očima? Může za ně propad tkáně pod vnitřním očním koutkem dosahující leckdy až nad střed tváře, kde vznikne jakási hlubší vráska. Mnohdy má pokožka této části obličeje tmavší zbarvení. Často se oba problémy kombinují a nezřídka bývají doplněny nevzhlednými váčky, které vznikají z otoků v oblasti pod očima.

2. Vznikají při zadržování vody a tuku

Nejčastěji kruhy pod očima vzniknou kvůli omezení průtoku krve a lymfy v této oblasti. Za vznikem váčků pod očima zpravidla stojí zadržování vody a tuku. Tmavý nádech pokožky mívá na svědomí roztažení cév, které chtějí k očím přivést více krve, a ta skrz extrémně tenkou kůži pod očima namodrale prosvítá. Případně kožní buňky pod očima obsahují vyšší množství pigmentu, tzv. melaninu.

3. Na vině je genetika i špatný životní styl

Genetika, špatný životní styl, UV záření, ale také nejrůznější onemocnění – to jsou další obžalovaní v kauze kruhů pod očima.

Největší roli přitom hraje právě genetika, například stavba lebky nebo zděděná jemná a průsvitná kůže.

A ti, k nimž byla dědičnost vlídná, si mohou na problémy zadělat velkou námahou očí třeba při dlouhé práci na počítači, nedostatkem spánku, stresem a nezdravým životním stylem.

4. Kruhy hlásí nebezpečí!

Za vznikem kruhů pod očima však mohou stát také nejrůznější onemocnění, například poruchy cévního nebo mízního systému, anémie, hormonální poruchy, alergie, onemocnění štítné žlázy, trávicího systému či jater.

Náhlý výskyt tohoto kosmetického problému proto není radno podceňovat a při dalších doprovodných obtížích se raději obrátit na lékaře. Varujícím vykřičníkem by mělo být zhoršování se kruhů pod očima i tmavnutí kůže pod spodním víčkem.

V těchto případech s návštěvou lékaře neotálejte.

5. Pište si, co je příčinou kruhů pod očima

Jakmile zjistíte, kdy a proč se vám kruhy pod očima dělají, máte půlku hotovo. Do zápisníku či diáře pak alespoň dva týdny, raději však měsíc pište, kolik času a jak kvalitně spíte, jaký je váš přirozený biorytmus, co ho narušuje, jak se stravujete, kolik tekutin za den vypijete a jakou máte životosprávu.

Zajímavé:  Měření cukru v krvi - Vše o zdraví

Značte si, kdy chodíte cvičit a kdy se dlouho do noci bavíte. Také si zapisujte míru stresu a zdravotní potíže a jak se v závislosti na dění stav kruhů pod očima mění. Zkuste se pak vyhýbat situacím, které vám nedělají dobře a vyvolávají vznik kruhů pod očima.

Spolu s dobrou a pravidelnou péčí o pokožku kolem očí, kterou popisujeme v dalších bodech, vylepšíte nejen svůj vzhled, ale i svůj život.

6. Na kruhy pod očima platí studené obklady i vychlazené sáčky čaje

Překvapivou spoustu problémů vyřešíte pomocí „babských rad“ a jednoduchých receptů. Na unavené oči a kruhy pod očima téměř zázračně působí chlad, který prokrví pokožku. Po náročné noci si můžete pomoci například kostkou ledu zabalenou do čisté látky, přiloženou na okolí očí.

Pozor, led nesmí přijít přímo na kůži, mohli byste ji popálit! Nedržte ho dlouho na jednom místě, spíš ho jemně přikládejte a kůži s ním zlehka masírujte. Stejnou službu vám udělají i studené gelové polštářky nebo vychlazený sáček bylinkového (nejlépe heřmánkového) či zeleného čaje.

7. Pusťte kruhy k vodě

Genetice asi neporučíte, ale životosprávu máte ve svých rukách. Pijte minimálně dva až tři litry pramenité, neperlivé a neslazené vody denně, aby se zlepšila činnost ledvin i lymfy. Všude s sebou noste lahev s vodou a dodržujte denní pitný režim. Do něj však nepočítejte černý čaj, kávu, slazené limonády ani alkohol.

8. Máte železnou zásobu?

Tmavé kruhy pod očima mohou podle vědců vypovídat o vaší chudokrevnosti. Zařaďte proto do jídelníčku potraviny, které železo obsahují, například játra, jakékoliv netučné červené maso, žloutky, luštěniny, jako je čočka, cizrna či fazole, produkty ze sóji, mořské plody nebo nejrůznější semínka (nejlépe slunečnicová či dýňová).

9. Kruhy pod očima zničí rutin, jezte pohanku

Jedním z viníků kruhů pod očima bývají oslabené stěny cévek v této oblasti. K vynikajícím zpevňovačům cév patří rutin, jehož cenným zdrojem je například pohanka. Pohanková polévka nebo kaše ostatně chutnají výtečně, o palačinkách a jiných výrobcích z pohankové mouky nemluvě. Pokud jim přece jen nepřijdete na chuť, sáhněte po doplňcích stravy s obsahem rutinu a vitaminu C.

10. S kruhy zatočí vitaminy

Potraviny, které dělají pleti dobře, obsahují vitaminy C, E, K a kyselinu listovou. Nakupte si tedy jakoukoliv listovou zeleninu, citrusové plody, avokádo nebo ořechy. Naopak omezte sůl a přespříliš kořeněná jídla, ta jsou zabijákem krásné pokožky. Skvěle je nahradí čerstvé bylinky, ideálně vypěstované doma. Na otázku, co přesně vašemu tělu chybí, odpoví podrobné krevní testy.

11. Nasaďte si kúru z brambor a okurek

Naše babičky připisovaly bramborám bělicí účinky i schopnost zmírnit otoky kolem očí. Stačí na oční víčka na deset minut přiložit tenčí bramborové plátky. Stejnými kouzly disponuje okurka, jejíž tenká kolečka můžete přiložit na oči, jejich okolí i celý obličej.

12. Spánek léčí

Každý má jiný biorytmus a vyhovuje mu odlišný čas večerky i budíčku. Obecně však platí, že byste měli spát 7 až 8 hodin denně a do postele uléhat nejpozději před 24. hodinou, aby tělo stihlo pořádnou noční regeneraci.

13. Pomůže speciální masáž

V kosmetickém salonu si lze dopřát řadu speciálních masáží, které se zaměřují na oblast kolem očí i přímo na kruhy pod očima a zlepšují průtok krve i lymfy. Odbornice zvolí krém i následnou péči vhodné pro vaši pokožku.

Mikromasáž oblasti kolem očí můžete ovšem provádět také doma, třeba při raním a večerním nanášení speciálního očního krému. Stačí po dobu jedné minuty bříšky ukazováčku a prostředníčku lehce poklepávat na pokožku směrem od vnitřního očního koutku k vnějšímu.

Případně přiložte kloub palce pod oko, ukazováček nad oko, jako byste drželi dalekohled, a prsty lehce rozevírejte. Opakujte pětadvacetkrát.

14. Triky, jak zamaskovat kruhy pod očima

Pokud máte kromě kruhů pod očima také otoky, před samotným líčením použijte oční sérum s chladivým efektem. Pak do pokožky kolem očí jemně vklepejte speciální oční krém a chvíli ho nechte působit.

Důležitý je výběr správného odstínu korektoru a make-upu, abyste problém ještě nezvýraznili. Sytě modré až fialové kruhy neutralizuje speciální žlutý či broskvový korektor na kruhy pod očima, hnědé až černé kruhy nejlépe zamaskuje oranžový odstín.

Korektor naneste nejprve k vnitřnímu koutku oka, kam vrhá nos stín, a rozetřete ho k vnějšímu koutku oka do ztracena. Následuje korektor, který by měl být o stupeň až dva světlejší než vaše pleť. Ve finále na tvář naneste make-up a velice jemně ho vklepejte i pod oči.

Dílo završte rozjasňovačem a lehce zafixujte pudrem.

15. Speciální krémy opravdu zabírají

Okolí očí a kruhy pod očima vyžadují speciální péči. Používejte výhradně krémy určené přímo k péči o tuto partii. Osvědčené jsou ty, které obsahují tzv. peptidy.

Ty umějí díky zlepšování pružnosti a pevnosti pleti nejen redukovat tvorbu vrásek, ale především zmírnit otoky, váčky pod očima i zesvětlit tmavé kruhy.

Vyzkoušet doporučujeme oční krémy které obsahují právě peptid Eyeseryl peptide a další účinné aktivní látky jako jsou Cytobiol Lumin-Eye, kofein, Liftonin-XPress, Pepha-Tight, skvalen či potřebný vitamin E.

16. Pořiďte si roll-on, který zchladí i zklidní

Na otoky kolem očí platí také speciální kuličkový roll-on, který oční okolí zchladí a zklidní. Stačí jím několikrát během dne přejet pokožku pod očima a uleví se vám.

17. Šikovná kyselina hyaluronová

Jestliže vaše kruhy pod očima přežily všechny předchozí procedury, přichází na řadu odborná pomoc v podobě aplikace některého z výplňových materiálů na kruhy pod očima. Nejčastěji se používá gel s kyselinou hyaluronovou. Ten se aplikuje rychle a téměř bezbolestně kanylou či tenkou jehlou. Viditelné zlepšení vydrží zhruba rok.

18. Nová technika výplně kruhů pod očima tukem

Stále větší popularitu získává také výplň vlastním tukem, tzv. lipotransfer. Tuk se nejčastěji odebírá ze zadní strany stehen pod hýžděmi, z vnitřní strany stehen nad koleny nebo z břicha. Pročištěné tukové buňky se v lokální anestezii vpraví do kruhů pod očima kanylou. Po tomto zákroku musíte počítat s několika dny rekonvalescence.

Z odebrané tukové tkáně lze rovněž získat kmenové buňky, které se po přenosu na místo promění v buňky kožní, a tím se pleť posílí.

19. Chemický zmizík funguje

Chemický peeling na kruhy pod očima provádějí speciálně školené kosmetičky. Bělicí krémy nejčastěji obsahují kyselinu glykolovou nebo alfa-hydroxy kyseliny a další pomocné látky. Ty kůži rozjasní, vypnou a postupně zesvětlí pigmentaci. Odbornice doporučují minimálně tři ošetření, aby se dostavil náležitý výsledek.

20. Kruhy pod očima řeší laser

Laserové ošetření sníží množství pigmentu či žilek v kůži pod očima, díky tomu ji vypne a zesvětlí. Laser má jemně vybrušující efekt, po zákroku proto počítejte s časem na rekonvalescenci.

21. Speciální mezonitě vypnou pokožku

Poměrně novou metodou, jak se zbavit kruhů pod očima, jsou mezonitě. Pokožka se vypíná pomocí speciálních rychle vstřebatelných nití. Ty se fixují v tkáni a stimulují ji k tvorbě kolagenu, aby se zpevnila a vypnula. Ošetření se provádí v lokální anestezii pomocí krému a efekt vydrží zhruba dva roky.

22. Pomůže vlastní plazma

Velký boom zažívá také tzv. plazmaterapie, při níž dochází k buněčnému omlazení.

Na klinice vám odeberou krev, z té separují plazmu bohatou na krevní destičky, jež jsou důležité pro regeneraci tkáně a dokážou zvýšit tvorbu kolagenu i kyseliny hyaluronové.

Ošetření se provádí tenkými jehličkami v lokální anestezii po nanesení znecitlivujícího krému. Efekt se postupně dostaví do tří týdnů a přetrvá i dva roky.

A jak se tedy zbavit kruhů pod očima? Změňte životní styl, zkuste žít co nejzdravěji, používat správné krémy určené přímo na péči o oční okolí, dopřejte si speciální masáže a návštěvy salonů a hlavně, v případě, že se jedná o dlouhodobou záležitost, u níž nic z výše uvedených řešení nezabírá, vyhledejte včas lékaře. Život bez kruhů pod očima je totiž rozhodně lepší než s nimi.

Pokud hledáte další tipy, jak kruhy pod očima maskovat, přečtěte si náš další text Korektor na kruhy pod očima: Tajné maskovací tipy a triky.

Kruhy pod očima neznačí jen únavu. Před čím nás mohou varovat?

Nevzhledné kruhy pod očima dovedou potrápit nejednoho z nás. Někdy jde o důsledek probdělé noci, jindy však za tyto obtíže může náš věk, genetika nebo i nemoc. Příčin kruhů pod očima je celá řada. Co s nimi?

Co způsobuje kruhy pod očima?

Jedním z nejčastějších důvodů vzniku kruhů pod očima, je nadměrné namáhání očí nebo očního okolí nebo pobyt v nevhodném prostředí.

V reálu to znamená, že oči dlouhodobě hledí do počítače, zdržujete se v zakouřeném prostředí, málo spíte, máte špatnou životosprávu, trápí vás pylová alergie, mnete si oční okolí a mnoho dalšího. Samozřejmě i stres, nepohoda, vyšší věk a genetika, hraje svou významnou roli.

Stejně i nedostatek tekutin.  Faktorů je celá škála. Některé můžete eliminovat, jiné můžete ovlivnit, ale jsou i takové, které si vyžadují odbornou pomoc.

Zbarvení otoků, vaků nebo kruhů pod očima může být nahnědlé, ale také temně fialové. Výsledná barva je ovlivněna několika faktory. Roli hraje rozličná síla (tloušťka) naší kůže (starší lidé jí mají velmi tenkou), a také rozdíl mezi přirozeným a umělým světlem. Světlo dokáže výsledný odstín snadno zkreslit.

Většina lidí se domnívá, že tmavé váčky pod očima vznikají opravdu jako příznak únavy, úzkosti, stresu nebo nedostatku spánku.

Zajímavé:  Simonton Návrat Ke Zdraví?

Ano, to je jedna z možností, ale otoky, kruhy a váčky jsou obvykle důsledkem špatného prokrvení v okolí očí, což způsobuje méně okysličenou krev a namodralý vzhled. Nejčastěji lidé trpí tmavě hnědým až načervenalým zbarvením.

Tato barevná změna je způsobena krevními sraženinami z krevního séra, které uniklo z jemných kapilárek v oblasti pod očima.

Čtěte také: Jak zamaskovat kruhy pod očima a být svěží

Kruhy pod očima mohou signalizovat nejen kosmetický problém, ale někdy jsou projevem probíhající nemoci. Může jít o chudokrevnost, ale i jaterní potíže. Pokud kruhy pod očima přetrvávají i přes vaši péči a upravení spánkového režimu, raději vyhledejte odbornou pomoc.

Kruhy pod očima a jejich odstranění

Kruhy pod očima, ať už je nazýváte pytle nebo otoky, trápí každého z nás. Ráno stačí jediný pohled do zrcadla, který vás dokonale otráví. Bože! Tohle přece nejsem já?! A kdyby šlo „jen“ o kruhy pod očima. Tohle jsou hotové pytle!  Říkejte si tomu, jak chcete! Pryč s nimi! A hned!

Rychlá pomoc přichází v podobě kostky ledu. Ano, za předpokladu, že vám k dovršení špatné nálady, nevypnuli v noci proud! Led prý dokáže hotové zázraky. Pokožku kolem očí ochladí, vyhladí, rozjasní a zmírní otok. Jen to, prosím, s tím ledováním nepřežeňte! Nenechávejte led působit na jednom místě, spíše pomalu obtahujte okolí očí, lehce masírujte, jinak si můžete způsobit omrzlinu.

Kruhy pod očima a babské rady

Stejnou službu vám prokáže i kávová lžička, vložte ji do lednice a počkejte pár minut, lžičku vyndejte a celou ji položte na oko. Nebo si raději připravte dvě lžičky na obě oči.

Chvíli vyčkejte a proces můžete několikrát opakovat. Pokud se kýžený efekt nedostavuje, zkuste trik se studenou vodou.

Pozor, oči nemněte, pouze vodou opatrně postříkejte či polévejte nebo ponořte do vody celý obličej. Ani tak to není lepší?

Dobře! Zkuste tedy ještě jeden osvědčený, babský recept.

Ráno jste si uvařili čaj? Byl zelený nebo černý? A díky vaší marnivosti s nepříjemným vzhledem sáček ještě neskončil v odpadkovém koši? Pak máte vyhráno! Dejte ho vychladit do lednice, obrňte se trpělivostí a počkejte několik minut. Vyndejte a přiložte na oči, kterým tato kosmetická péče s blahodárnými účinky prospěje, očím se uleví a otok se určitě zmírní. Pořád to není ono?

Pak je tady ještě jedna rada. Půjdeme na to jako naše babičky. Vezměte si bramboru! Látky, které tato ve všech domácnostech snadno dostupná zelenina obsahuje, mají nejen mírnit otoky, ale dokáží i lehce potlačit barevný pigment.

Použití je snadné. Bramboru očistěte od případných zbytků hlíny, slupky si nevšímejte. Nakrájejte na tenké plátky a přiložte na unavené a bolavé oči.

Nechte působit zhruba deset minut a čekejte trpělivě na zářivý, jiskrný a svůdný pohled.

Stejným způsobem můžete využít salátovou okurku. Nakrájíte ji na tenké plátky, přiložíte a necháte několik minut působit.

Kruhy pod očima u dětí

Kruhy pod očima netrápí pouze dospělou populaci, ale můžeme se s nimi setkat i u našich dětí. Mohou se objevit náhle a vzniknou důsledkem dočasné nemoci nebo špatného spánku.

Nejde tedy o trvalý jev a my víme, že velmi brzy, tak jak se objevily, zase zmizí. Pokud, ale vidíme, že naše děťátko má otoky a tmavé kruhy pod očima několik týdnů, určitě se poraďte s dětským lékařem.

Jedině pediatr může určit jejich skutečnou příčinu a navrhnout následnou léčbu.

Kruhy pod očima a jejich léčba

Pokud máte kruhy pod očima nebo se budíte s otoky, měli byste zůstat ostražití. Výrazně tmavé zbarvení pod spodním víčkem může být varovný příznak. Pokud se snažíte s kruhy pod očima bojovat delší dobu a stále nedochází ke zlepšení, navštivte svého praktického lékaře, protože kruhy pod očima mohou informovat o:

  • narušené činnosti štítné žlázy,
  • nedostatečné funkci metabolismu,
  • onemocnění srdce,
  • onemocnění ledvin,
  • onemocnění jater,
  • či onemocnění střev.

A všechny tyto nemoci si žádají neodkladnou a cílenou léčbu.

Kruhy pod očima a naše játra

Tmavé kruhy pod očima mohou signalizovat, že naše játra nejsou úplně v pořádku. Neznamená to jasně fakt, že se jedná o onemocnění, ale třeba to, že by bylo dobré dopřát jim očistnou kůru, například čistící jaterní čaj z bylinek nebo tinkturu.

Čtěte také: 7 důvodů, proč máte kruhy pod očima

Bylinkáři tvrdí, že pokud vyčistíte svoje játra, kruhy pod očima zmizí a vy budete vypadat výrazně mladší. Co vy na to?

Tento orgán hraje v našem těle důležitou roli. Je jedno kolik let máte. Vyplatí se udržovat ho zdravý, pečovat o něj a zlepšit jeho funkci. Játra zvyšují vitalitu, jsou zdrojem životní energie, zdravého vzhledu i dobré nálady.

Játra se podílejí na čištění krve, pomáhají posilovat a zlepšovat trávení a zvyšovat váš imunitní systém. Jejich nejdůležitější funkcí je schopnost očistit tělo od všech toxických a chemických látek, které se v něm mohou vyskytovat.

Postup jak očistit játra a zatočit s kruhy pod očima

Postup je to velmi jednoduchý. Každé ráno polkněte polévkovou lžíci olivového oleje a lžíci citronové šťávy. Můžete olej a citronovou šťávu polknout odděleně nebo smíchat a vypít naráz.

Výsledky se dostaví zhruba po jenom měsíci užívání. Tmavé kruhy pod očima zmizí, pleť bude vypadat čistě, zářivě a zdravě. Budete působit výrazně mlaději a zlepší se nejen to. Změnu budete pozorovat i v zažívání a vyprazdňování.

Za chvíli si nevzpomenete, že jste kdy trpěli třeba zácpou.

Čistit a pečovat o svá játra se prostě vyplatí stále, nejen v době, kdy vás kruhy pod očima otravují…

Kruhy pod očima versus krém

Tmavé kruhy pod očima se výraznou měrou podílejí na tom, že vypadáte unaveně, opotřebovaně a staře. Vlivem procesu stárnutí se i tak tenká pleť v okolí očí ještě více ztenčí. Tuk, který má schopnost udržovat kůži vypnutou, mizí.

Kůže je tak neustále tenčí a průsvitnější a začínají být přes ni vidět jemné cévky. Člověk stárne, oběhový systém pod očima začíná propouštět krevní sérum a vzniká tzv. degradace krevního barviva – hemoglobinu.

To má za následek modro-červené zabarvení pokožky.

Je proto potřeba zaměřit se nejen na zbarvení očního okolí, ale na samotné ztenčení kůže pod očima, její cirkulaci, degradaci hemoglobinu a posílení kapilár v citlivé oblasti pod očima.

Kruhy pod očima stále hyzdí váš obličej?  Vy jste už vyzkoušeli opravdu všechno a výsledek se rovná nule? Potom je nejvyšší čas obrátit se na kosmetické a farmaceutické firmy a podívat se co nabízejí k potlačení nebo odstranění problému.

Dobrá zpráva na začátek. Krémy na tmavé kruhy pod očima opravdu existují! Dokáží nejen zjemnit a zesvětlit kůži, ale napomáhají zpomalení, stárnutí a ztenčování kůže v dané oblasti. Obsahují velmi účinnou látku Haloxyl a komplex ovocných kyselin. Výrobce se zaručuje, že Haloxyl, je primárně určen na viditelné odstranění tmavých kruhů pod očima.

Haloxyl velmi dobře působí:

  • na tmavé kruhy pod očima,
  • mají zesvětlující efekt,
  • je určen k použití ženám i mužům.

Vědecké studie ukazují, že Haloxyl dokáže redukovat viditelnost tmavých kruhů pod očima až o 60% a je právem nazýván „revoluční“ látkou, která se používá nejen v boji proti zmírnění nevzhledných kruhů či otoků, ale dokáže posílit i kůži v této oblasti.

Jejich použití je velmi jednoduché. Večer před spaním naneste krém velikosti zrnka rýže na obličej. Neopomeňte tmavá místa pod očima. Jemně vmasírujte nebo lehce vklepejte do pokožky od středu oka směrem ke spánku. Pro dosažení optimálních výsledků se doporučuje používat krém po dobu  5-6 týdnů.

Na trhu naleznete různé krémy, různé značky za různou cenu. Zvolit a najít si ten správný musíte sami. Myslete však na to, že krém si nevybíráte podle typu pleti obličeje. Suchá, mastná nebo smíšená pleť zde nehraje žádnou roli.

Pokožka v okolí očí je prostě specifická, tudíž potřebujete opravdu speciální krém nebo gel na okolí očí.

A ten, který zakoupíte v drogerii, nemusí mít ty správné aktivní látky, ani účinky, i když vám může imponovat atraktivním balením či pořizovací cenou.

Kosmeceutika

Kosmeceutika jsou kosmetické přípravky, které obsahují složky napomáhající nejen zlepšení vzhledu, ale vykazují i pozitivní fyziologický účinek na buněčné úrovni. To znamená, že uspokojí nejen potřebu krásného, zdravého a bezchybného vzhledu, ale mají i prokazatelný zdravotní účinek.

Pokud se rozhodnete pro nákup kosmeceutik, musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.

Kruhy pod očima a diskuze na internetu

Než si zvolíte ten správný postup při boji s kruhy pod očima, přečtěte si některé recenze nebo diskuze, kterých je na internetu k danému problému poměrně mnoho.

Klidně se do nich zapojte a obraťte se na ostatní s konkrétním dotazem. Určitě někdo uspokojivě odpoví. Často jsou dotazy směřovány přímo na konkrétní odborníky, potom se dočkáte odpovědí opravdu fundovaných.

Nebojte se a ptejte se, ať najdete snadněji konkrétní řešení.

Kruhy pod očima mají svá řešení, ale snažte se jim raději předcházet.

Pokud je vyloučeno závažné onemocnění, potom dodržujte spánkový režim, omezte pobyt v zakouřeném prostředí, nepřetěžujte své oči hraním her na PC, omezte pití alkoholických nápojů, silně kořeněných jídel, uberte sůl (i když je nad zlato) a zamyslete se nad tím, že mít neustále kruhy pod očima není žádná norma. Tělo vám zřejmě naznačuje, že byste opravdu měli změnit, a to minimálně, svůj životní rytmus.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector