Dráždivý tračník – vše o zdraví

Syndrom dráždivého tračníku je onemocnění střev. Vhodným jídelníčkem je možné zmírnit obtíže nebo dráždivý tračník vyléčit. Zjistěte, jak postavit jídelníček, když nefunguje dobře trávení a přečtěte si příběhy těch, kteří se potíží s dráždivým tračníkem už zbavili.

Dráždivý tračník - Vše o zdraví Jídelníčky

Máte problémy s trávením? Nadýmání, plynatost, průjem? Takto se projevuje dráždivý tračník. Vyzkoušejte low fodmap dietu. Přinášíme 30 inspirací na pokrmy, které jsou šetrné k…

Dráždivý tračník - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů….

Dráždivý tračník - Vše o zdraví Nápoje

Lněný čaj je výborným pomocníkem při detoxikaci těla, hubnutí a jakýchkoliv trávicích potížích od nadýmání, plynatosti, až přes zácpu. Jedinečný je také v těhotenství,…

Dráždivý tračník - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Až 80 % z nás trápí trávicí problémy. Přispívá k tomu zrychlená doba, stres a špatná strava. Lékaři rádi tyto problémy shrnují pod diagnózu…

Dráždivý tračník - Vše o zdraví Jídelníčky

Tento týdenní zdravý jídelníček je sestaven pro všechny, kteří mají problémy s trávením a střevy. Je založen na principu LOW FODMAP diety (ale bez cukru, masa,…

Dráždivý tračník - Vše o zdraví Vaše příběhy

Silné průjmy ji nenechaly naplánovat cestu do míst, kde není WC. Ekzém, akné a váha ji na sebevědomí nepřidali. Ale největší strach měla z…

Dráždivý tračník - Vše o zdraví Jídlo pod lupou

Možná to znáte. Trpíte nadýmáním, plynatostí a dalšími nepříjemnými střevními problémy a nevíte proč. Vyřadili jste mléčné výrobky, lepek a další dráždivé látky, ale…

Crohnova choroba je velké téma, které se objevuje i v naší skupině. V diskusi na FB Jíme Jinak se objevil zajímavý komentář od další…

Zdraví, léčba, prevence

Jak postavit jídelníček, když nefunguje dobře trávení? Co pomáhá při nadýmání a plynatosti? Jak upravit stravu při Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě a dráždivém tračníku, aby…

Těžká životní situace mě donutila brát psychofarmaka. Bez nich to nešlo, ale s nimi taky ne. Přes dva roky jsem nespala, přišla o menstruaci,…

2. Co vám zdravé jídlo přinese

Tato přednáška s MUDr. Strnadelovou a Janem Zerzánem je o základu stravy, o tom, jak funguje naše trávení a co potřebuje pro správnou funkci. Vysvětlují, jaké potraviny…

Téma: stres a trávicí problémy, střevní mikroorganismy, pickles, zdravé potraviny, ulcerózní kolitida, snížení stresu, kombucha, fytoestrogeny, prdění, obiloviny, porod, hubnutí, jednoduché cukry, průjem, crohnova choroba, strava při diabetes, přírodní léčba, zařažené prdy, střevní potíže, reflux, trávicí soustava, celiak, polyfenoly, co pomáhá na zácpu, seboroická dermatitida, léčba zácpy, průjem u dětí, zácpa, diabetes, nadýmání byliny, oslabené trávení, E415, celulitida, bolest břicha od zad, low fodmap dieta, bolest břicha po jídle, přírodní lék proti nadýmání, jak detoxikovat tělo, jak léčit nadýmání, lněný vývar, odpočinek, toxiny, fitness strava, zahušťovadla, nadýmání ze stresu, hormonální systém, střevní rovnováha, bylinky, esenciální olejíček, sladkosti, máta, změna jídelníčku, střevní zácpa, střevní bakterie, SIBO, inuzulin, low food map, probiotikum, lněný čaj, dráždivý tračník babské rady, jablečný ocet, fodmap dieta, nafouklá střeva, xantan, křeče břicha, pasírování, jídelníček, trávení, co na průjem, joga, jak na zácpu, problémy s lepkem, břicho, jak snížit kortizol, průmyslově zpracované potraviny, celer, nadmuté břicho, dieta fodmap, jak srovnat hladinu cukru, co je to fodmap, hormony, dráždivý tračník příznaky, jak zdravě zhubnout, celozrnné pečivo, zácpa u dětí, kandida, dermatitida, nadýmání léčba, léčba střev stravou, detoxikace, nadýmání, trávicí enzymy, low food jídelníček, crohn, kousání, bobulovité ovoce, nervozita, zmrzlina, jídelníček nadýmání, zapáchající plynatost, vegetariánství, ekzém, lékořice, chronický stres, jak léčit zácpu, očista, strava při střevních potížích, trávicí problémy, léčba nadýmání, low carb, císařský řetz, cukrovka 1.typu, antibiotika, mikrobiom, jak léčit průjem, migréna, bolest svalů, léčení crohnovy choroby, časté prdění, fit strava, celistvé potraviny, častá plynatost, břišní tuk, celozrnná mouka, syrové ovoce, candida, oregáno, plynatost střev, děti, cukr, co jíst při nadýmání, podzimní detoxikace, syrová zelenina, léčba střevních nemocí, plný žaludek, pnava, léčba průjem, sója, živočišná strava, bezlepková dieta, bolest břicha vlevo, relaxace, zánět, vegetariánské recepty, nadýmání bolesti břicha, dysfunkční střevo, otoky břicha, prebiotika, zlaté lněné semínko, nafouklé břicho

Vzorové jídelníčky při dráždivém tračníku

Syndrom dráždivého tračníku může být příčinou dlouhodobých potíží, jako jsou bolesti břicha, zácpa, průjem či nadýmání. Lékaři udávají, že až patnáct procent lidí trápí bolesti břicha a střevní potíže dlouhodobě, a to i několikrát týdně.

  • IBS – Irritable Bowel Syndrome,
  • dlouhodobě trvající potíže se zažíváním,
  • provázejí ho různé příznaky, často bolesti břicha, zácpy, průjmy, nadýmání, plynatost ad.,
  • problémy se opakují, jsou poměrně časté a nemají jiné zřejmé příčiny.

Máte-li podezření a trápí-li vás nebo někoho blízkého podobné potíže, na webu www.cojeibs.cz lze v orientačním testu vyzkoušet, zda se nemůže jednat právě o syndrom dráždivého tračníku. Získáte zde také vzorové jídelníčky na víc dnů.

Důležité je obrátit se při přetrvávajících potížích na lékaře, aby se případně vyvrátily jiné příčiny potíží a zvolil vhodný postup.

Galerie: Zdroje probiotických bakterií v potravinách

Protože IBS má různé projevy, i léčba a jídelníček se musí lišit. Potraviny, které mohou podráždit trávicí systém a spustit příznaky, jsou individuální. Dietoložka Karolína Hlavatá připravila doporučení a varianty receptů, z nichž si vyberete, ať už trpíte průjmem, zácpou, nebo nadýmáním.

V jídelníčku omezte mléko, ale zařazujte zakysané mléčné výrobky. Pozor na perlivé nápoje, ovoce se slupkou a nadýmavou zeleninu. Naopak se nebojte mátového čaje, banánů, sušených borůvek či ovesných vloček. Ke zlepšení stavu střev mohou pomoci probiotické kvasinky.

Dráždivý tračník - Vše o zdraví

Suroviny:

  • 250 g ryby/rybího filé,
  • 1 malá cibule,
  • 2 rajčata,
  • 1 lžíce olivového oleje,
  • 5 černých oliv,
  • sýr na posypání,
  • nasekaná petrželka,
  • citrónová šťáva,
  • sůl,
  • pepř,
  • 250 g brambor

Cibuli a rajčata nakrájíme na tenké plátky, olivy nasekáme a rybu pokapeme citrónovou šťávou, osolíme a opepříme. Zapékací misku vymažeme olejem, vložíme rybu, přidáme zeleninu a posypeme nasekanou petrželkou a česnekem. Přikryjeme alobalem a dáme péct do trouby. Když je ryba téměř hotová, odklopíme alobal, rybu posypeme sýrem a necháme ještě krátce zapéct. Podáváme s vařeným bramborem.

Při bolestech břicha a opakované zácpě

V jídelníčku se snažte omezit bílé pečivo, rýži, sladkosti, kávu i perlivé nápoje. Naopak můžete vyzkoušet špenát, brokolici, hlávkový salát, rozinky i probiotika s vlákninou, která podpoří fungování střev. Nezapomínejte v průběhu celého dne dostatečně pít.

Dráždivý tračník - Vše o zdraví

Suroviny:

  • 160 g bezlepkové mouky,
  • 180 g oloupané a nastrouhané mrkve,
  • 60 g cukru,
  • 80 g hrozinek,
  • 140 g rostlinný olej řepkový,
  • 2 čajové lžičky prášku do pečiva,
  • čajová lžička skořice,
  • 1/2 čajové lžičky soli,
  • 1 ks vejce

Mrkev oloupeme a nastrouháme najemno. Hrozinky propláchneme horkou vodu a necháme okapat. Smícháme se všemi ostatními ingrediencemi. Plech vyložíme pečicím papírem, na který nanášíme těsto. Jednu sušenku upečeme z těsta o množství zhruba jedné polévkové lžíce.

Při bolestech břicha a opakovaném nadýmání

I syndrom dráždivého tračníku spojený s nadýmáním může velmi komplikovat život. Omezit v jídelníčku nadýmavou zeleninu přitom nestačí. Důležitý je také příjem probiotik a trávicích enzymů snižujících jak nadýmání, tak křeče a bolesti. Bát se nemusíte ani okurek, banánů, ananasu nebo máty či překvapivě malého množství fazolí nebo jiných luštěnin.

Dráždivý tračník - Vše o zdraví

Suroviny:

  • 150 g lososa,
  • citrónová šťáva,
  • polévková lžíce nasekaného kopru, fenyklu a petržele,
  • sůl,
  • pepř,
  • lžička olivového oleje

Čtverec z pevnějšího alobalu potřeme olejem a do středu vložíme plátek osoleného, opepřeného a citrónem pokapaného lososa. Posypeme bylinkami, zabalíme a dáme do trouby zapéct. Podáváme s rýží.

Mějte však na paměti, že dieta prospěje, ale sama o sobě komplikace nevyřeší. Dieta je součástí léčby, ale je také potřeba dbát na dostatek pohybu a omezení stresu. Více v článku: Běžná bolest břicha, nebo syndrom dráždivého tračníku?

Odborná spolupráce:

Dráždivý tračník - Vše o zdraví

PhDr. Karolína Hlavatá, Ph. D.

Odbornice na výživu. Pracuje jako dietolog na OB klinice a v Programu Healthy Plus. Je odborným garantem iniciativy Vím, co jím a piju. Publikuje v domácích i zahraničních časopisech, aktivně se účastní kongresů, konferencí a přednáškových akcí.

Syndrom dráždivého tračníku – příznaky a léčba

  • Pacienti se syndromem dráždivého tračníku pociťují úlevu od obtíží vždy po návštěvě toalety. Zdroj: Shutterstock.
  • Hlavním příznakem IBS je bolest břicha. Zdroj: Shutterstock
  • Něteří lidé krom bolesti břicha pociťují také nevolnost. Zdroj: Shutterstock
  • Pacienty IBS trápí také nadýmání a plynnatost. Zdroj: Shutterstock
  • Potřeba vyhledat toaletu může přijít kdykoli. Zdroj: Shutterstock
  • Někteří pacienti pociťují potíže v reaki na konkrétní potraviny. Zdroj: Shutterstock

Přepadají vás náhlé bolesti břicha a nepříjemný pocit obvykle mizí až po návštěvě toalety? Možná patříte zhruba k 20 % populace, která trpí takzvaným syndromem dráždivého tračníku. Tedy nemocí tlustého střeva, o níž se stále příliš neví.

Podle některých odborníků ale souvisí s psychickým stavem nemocného, konkrétně s nefunkční osou střevo-mozek.

Záchvatová bolest břicha, která se častokrát objeví v tu nejméně vhodno chvíli. I to je IBS, tedy syndrom dráždivého tračníku, který postihuje zhruba 20 % populace a o něco častěji ženy.

Zejména pak ty v produktivním věku. Důvod, proč jsou tyto pacientky postiženy více než ostatní někteří odborníci přisuzují hormonům, ale i odlišným reakcím, které část žen může mít na napětí všedního dne.

Ačkoli se jedná o poměrně rozšířený problém, jeho přesný původ zatím zůstává záhadou.

Obecně se ale má za to, že příčinou neurotického střeva, jak se nemoci také říká, je nefunkční osa střevo-mozek a podstatnou roli hraje i dlouhodobý stres.

Ke vzniku obtíží ale může údajně přispět také prodělaná střevní infekce s těžším průběhem, kvůli které došlo ke změně citlivosti stěny tlustého střeva.

Zajímavé:  Příznaky Chudokrevnosti U Dětí?

Jak se syndrom dráždivého tračník projevuje?

Typickým příznakem IBS je bolest břicha, která souvisí se změnou konzistence stolice a také s frekvencí návštěv toalety.

Tu jsou pacienti často nuceni vyhledat během nejméně vhodných situací, jako je například pracovní pohovor, schůzka anebo prezentace. Někdy se u pacientů může vyskytnout zácpa, jindy průjem.

Výjimkou není ani nadýmání či zvýšená plynatost. Stav obtíží obvykle trvá několik měsíců, během kterých dochází k opakovanému výskytu symptomů, a to zhruba jednou týdně.

Bolest břicha se většinou objevuje v oblasti podbřišku, může se ale s každým záchvatem přesouvat anebo zasahovat do celého břicha. Obvykle zmizí až s návštěvou toalety. Není to ale pravidlem, a tak u některých jedinců může přetrvávat i několik hodin vkuse.

Někteří pacienti pociťují i další příznaky, například hlen ve stolici anebo souvislost s konzumací určité potraviny, kdy střevo neúměrně reaguje na vnitřní podněty. V důsledku IBS pak pacienti pociťují také:

  • Bolest v zádech
  • Výkyvy nálad
  • Bolest hlavy
  • Bolest svalů
  • Poruchy spánku

Příznaky se navíc mohou u každého člověka lišit. Pravidlo, podle kterého by se nemoc dala rozpoznat, proto neexistuje, lze ale vypozorovat, který z příznaků doprovázející bolest břicha přetrvává. Jak už bylo naznačeno výše, nejčastěji se jedná o:

  • Vodnatou stolici nebo průjem
  • Zácpu
  • Nadýmání

Diagnostika IBS

Určit pouze na základě příznaků, zda se skutečně jedná o syndrom dráždivého tračníku, je téměř nemožné. Stejné anebo velmi podobné projevy má totiž celá řada chorob. Mezi ně patří třeba:

  • Ulcerózní kolitida
  • Crohnova nemoc
  • Rakovina tlustého střeva
  • Celiakie

Během diagnostiky by měl proto lékař pacienta pečlivě vyslechnout a vhodně volenými otázkami se pokusit syndrom dráždivého tračníku odlišit od jiných nemocí. Součástí vyšetření by měl být i rozbor krve či kolonoskopie. Pokud lékař na základě těchto testů nezjistí žádný nález, je pravděpodobné, že pacientovi diagnostikuje právě IBS.

Léčba syndromu dráždivého tračníku

Vzhledem k podstatě onemocnění je logické, že se léčí velmi složitě. Terapie se proto soustředí na dosažení dlouhodobé fyzické i psychické pohody pacienta. Někdy je proto potřeba i spolupráce psychologa. Hladina stresu, který může k rozvoji problému přispět, se totiž kvůli onemocnění paradoxně ještě zvyšuje, a to z toho důvodu, že se pacient cítí být nemocí uvězněn.

Záchvatová bolest břicha ho totiž může potkat kdekoli a kdykoli, což ho zejména ve společnosti může dostat do nepříjemné situace, která ho stresuje. Neustálý strach pak nemoc ještě více zhoršuje. V krajních případech je proto nutné dotyčnému předepsat antidepresiva.

Dále je nutné tlumit jednotlivé příznaky nemoci. Projevuje-li se syndrom dráždivého tračníku průjmem, užívá dotyčný antidiaroika.

Proti zácpě naopak pomáhají potraviny s vysokým obsahem vlákniny, v těžších případech projímadla. Před jejich užitím byste se ale měli poradit se svým lékařem.

Doporučuje se rovněž stravu doplnit o potraviny s obsahem probiotik, která přispívají ke správné funkci zažívacího ústrojí.

zdroje cojeibs.cz, imodium.cz

Dráždivý tračník – Mojezdraví.cz

Jedná se o funkční poruchu hybnosti tlustého střeva. Tato nemoc není životu nebezpečná, ale život umí velice znepříjemnit častou stolicí a nepříjemnými pocity v oblasti břicha. Onemocnění může být doprovázeno průjmy, zácpou i normální stolicí.

Typickým projevem je nepříjemný pocit v břiše. Dráždivý tračník se může projevovat zácpou či průjmem, nadýmáním, kolikovými bolestmi břicha, pocitem tlaku, plnosti a kručením v břiše.

Celkově bývá člověk oslabený, malátný, potí se, bolí ho hlava, cítí nechutenství, někdy až pocit na zvracení a je nervózní.

Může se objevit nutkavá potřeba se okamžitě vyprázdnit, která se dostavuje většinou ráno nebo po jídle, dost často se dostaví při stresové situaci.

Příčiny onemocnění nejsou zcela jasné, určitou roli sehrává psychika, někdy může dráždivost zvýšit infekce.

Léčba

Důležité je nastolení zdravého životního stylu se zdravou stravou, odpočinkem a co nejméně stresu. Vhodná je také pohybová aktivita v podobě cvičení. Účinná bývá také návštěva psychologa. Od bolesti mohou ulevit teplé obklady na břicho.

Léky

Pokud se onemocnění projevuje spíše průjmy, lze podávat některé léky proti průjmu, při zácpě zase vlákninu. Pokud trpíte nadýmáním, mohou pomoci probiotika.

Bylinky

Na bolesti, nadýmání a křeče ve střevech je vhodný čaj z heřmánku, kmínu, fenyklu, anýzu, kardamomu, kopru, meduňky, rozmarýnu, máty a růže.

Homeopatika

  • Argentum nitricum 15 ch – 5 granulí každou hodinu při problémech – průjem a nervozita, příčinou potíží je strach a úzkost.
  • China 9 ch 5 granulí 3–4x denně – nebolestivý opakující se průjem s nafouklým citlivým břichem.
  • Graphytes 9 ch – 5 granulí 3x denně – zácpa, stolice je suchá a pokrytá hlenem, bolest břicha při nafouknutí a páchnoucí plyny.

Vyšetření

Důležité je vyloučit všechny ostatní choroby, které mohou způsobovat střevní obtíže! Lékař si nejprve vyslechne vaše problémy, i z nich je někdy diagnóza patrná, přesto se pak provádí krevní obraz, vyšetření moči, bakteriologické vyšetření stolice a test na parazity. Lékař vám také může doporučit návštěvu psychologa, který vás naučí relaxovat.

V těhotenství

Při problémech se střevy v těhotenství je dobré zařadit do stravy vlákninu. Pomoci může například Psyllium, což je vláknina, kterou si jednoduše přidáte třeba do jogurtu. Vhodné je ale nejprve navštívit lékaře pro vyloučení jiných problémů.

Trvalé následky

Dlouhodobé onemocnění může způsobit poruchu vstřebávání živin nebo ztrátu hmotnosti.

Prevence

Dodržování zdravého životního stylu, tedy umět odpočívat, vyvarovat se stresu, dodržovat správnou životosprávu. Také je vhodný dostatečný přísun vlákniny.

Nutný je i dostatek tekutin, ovoce, zeleniny.

Kdy jít k lékaři

Je vhodné problém řešit co nejdříve.

Syndrom dráždivého tračníku – vše co potřebujete vědět

Syndrom dráždivého tračníku je funkční onemocnění tlustého střeva, se kterým má osobní zkušenost přibližně třetina populace. Přes poměrně vysoký výskyt, jsou však příčiny jeho vzniku stále nejasné a diagnostika velmi obtížná. Syndrom dráždivého tračníku vás sice na životě neohrozí, ale znepříjemnit ho umí pořádně.

O příčinách vzniku syndromu dráždivého tračníku můžeme zatím jen spekulovat. Nejsou zcela objasněny, ale s největší pravděpodobností mají úzkou souvislost s psychickým stavem pacienta. 

Řada skutečností poukazuje na provázanost trávící soustavy s centrálním nervovým systémem a psychickou pohodou. Tuto skutečnost podporuje i fakt, že nejrůznější psychické poruchy se mohou promítat do funkcí trávící soustavy a způsobovat její poruchy.

Není náhoda, že lidé ve stresu mívají nejrůznější potíže spojené s trávícím traktem – bolesti břicha, průjmy, či zácpu, a to samé i lidé psychicky labilnější a emotivnější.

Kromě psychické nepohody a nepřiměřené zátěže může ke vzniku syndromu dráždivého tračníku přispět i prodělání střevní infekce s těžším průběhem, díky čemuž může dojít ke změně citlivosti stěny tlustého střeva.

Příznaky syndromu dráždivého tračníku

Projevy syndromu dráždivého tračníku jsou velice rozmanité a podobné jiným funkčním onemocněním trávícího traktu. V případě syndromu dráždivého tračníku příznaky souvisí s nesprávnou hybností tlustého střeva, které neúměrně reaguje na vnitřní i vnější podněty (tj. střevní obsah a nervové podněty).

Pacienti si pak nejčastěji stěžují na bolest břicha, nadýmání, průjem, zácpu, popřípadě na hlen ve stolici. Absolvují řadu vyšetření a všechny s negativním nálezem. Zkrátka, nenajde se nic, co by vysvětlovalo jejich problémy.

Už toto je dost stresující – okolí si i může i myslet, že si postižený vymýšlí, že mu ve skutečnosti nic není a začarovaný kruh se roztáčí.

Diagnostika syndromu dráždivého tračníku

Určit, pouze z příznaků, že se jedná právě o syndrom dráždivého tračníku, je téměř nemožné. Stejné projevy má mnoho dalších onemocnění trávícího traktu – celiakie, ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc či rakovina tlustého střeva apod.

Cílem lékaře je tedy pacienta důkladně vyslechnout a cílenými otázkami se pokusit odlišit syndrom dráždivého tračníku od jiných nemocí.

Poté následují další vyšetření, jako laboratorní vyšetření krve či kolonoskopie, dle uvážení lékaře.

 V případě, že se pacientovi příznaky nedají odůvodnit jiným onemocněním ani viditelným nálezem na střevě, je pravděpodobné, že se může jednat o syndrom dráždivého tračníku.

Léčba syndromu dráždivého tračníku

Vzhledem k podstatě vlastního onemocnění, je jasné, že syndrom dráždivého tračníku se léčí jen velmi obtížně. Klíčové je dosáhnout dlouhodobé psychické i fyzické pohody pacienta.

Doporučení zní jednoduše: „Už žádný stres! Věnujte se sami sobě! Naordinujte si dovolenou, začněte cvičit, upravte svůj jídelníček a užívejte si života.“ ꟷ Ono se to snadno řekne, ale hůře provede.

Navíc často k dosažení vyrovnaného psychického stavu pouze dovolená a cvičení nestačí a je třeba vyhledat pomoc odborníka. Navštívit psychologa či psychiatra a o svých problémech si popovídat, zvláště, když už mají vliv na fyzické zdraví.

V těžkých případech pak mohou pomoci i antidepresiva, tj. léky na příznaky deprese.

Co se týče vlastních somatických problémů, zde je situace o něco jednodušší. Projevuje-li se syndrom dráždivého tračníku průjmy, užívají se tzv. antidiaroika tzn. léky proti průjmu, které je vhodné doplnit probiotiky s obsahem probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii.

Naopak proti zácpě pomáhá strava s vysokým obsahem vlákniny, v těžších případech i projímadla. S nimi ale vždy opatrně, nejlépe po poradě s lékařem či lékárníkem. S problémy s nadýmáním mohou pomoci probiotika spolu s trávícími enzymy.

Doplňování stravy probiotiky je vhodné ve všech případech projevů syndromu dráždivého tračníku, jelikož zajistí dlouhodobou rovnováhu střevní mikroflóry, která může být v těchto případech narušena.

Zajímavé:  ALERGIE - nemoc 21. století – vše o zdraví

Jste i vy ohrožení syndromem dráždivého tračníku?

Těžká otázka, a ještě těžší odpověď.

Samozřejmě, že záleží na každém jedinci, ale obecně platí, že pokud jste pod neustálým stresem, který navíc těžko snášíte, jste nervózní a máte sklony k depresi, je mnohem větší pravděpodobnost, že se u vás syndrom dráždivého tračníku vyvine, oproti lidem, kteří jsou klidní a v pohodě. Stojí vám to opravdu za to?

Syndrom dráždivého tračníku. Jak řeší lékaři západní přírodní medicíny

V tomto článku se dozvíte, že syndromu dráždivého tračníku se můžete zbavit během pár měsíců.  Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU působit na hlavní příčiny syndromu dráždivého tračníku.

  Pro Vás to znamená dodržovat určitou strukturu nedráždivé, nezakyselující plnohodnotné výživy (s dostatečným množstvím všech 46 esenciálních živin), užívat některé doplňky stravy na zkvalitnění výživy a mírně přizpůsobit svůj denní režim. Zavést do praxe podle našeho návodu je poměrně jednoduché.

Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Metody lékařů přírodní medicíny se výrazně odlišují od tisíců ostatních metod tzv. přírodní medicíny nebo i tzv. lidového léčitelství. Hlavně proto, že tyto metody rozvíjejí lékaři s vysokoškolským medicínským vzděláním, kteří dobře znají funkce lidského organismu.

Objevili různé metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Jakmile organismus začne zase správně fungovat, vytvoří se podmínky k tomu, aby se zbavil i chronických  zdravotních problémů.  To je podstata regeneračních metod lékařů přírodní medicíny.

Tyto metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsme završili v Německu a jsme certifikováni německou lékařskou komisí. Své vzdělání v oblasti regeneračních metod lékařů přírodní medicíny si stále rozšiřujeme. 

Poznámka: Poněkud jiným způsobem se musí řešit zánětlivá střevní onemocnění (např. ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, zánět dvanáctníku) – k tomu si případně přečtěte samostatné články zde na webu.  Upozorňuji  na to proto, že tyto zdravotní problémy se často zaměňují a každý z nich potřebuje trochu jiný přístup.

Jak přírodní medicína nahlíží na syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku nebo též dráždivý tračník se zařazuje mezi chronické zdravotní problémy, kde klasická medicína nezná příčiny. Klasická „bílá“ medicína také nemá žádný účinný lék.

Lékaři přírodní medicíny nahlíží na tento problém jinak. Při léčbě jakýchkoliv chronických zdravotních problémů, kam patří i syndrom dráždivého tračníku, spíše počítají s tím, že problém má více příčin. Samozřejmě nemusí úplně všechny znát, ale nic není bez příčiny. Každá z příčin působí u každého člověka v různé míře. Proto jsou často i trochu odlišné vnější symptomy.

  Proto je nemožné vybrat si jen jednu příčinu a tu odstranit (např. lékem). To nemůže výrazně pomoci. Je nutné současně působit na ODSTRANĚNÍ VŠECH PŘÍČIN a to SOUČASNĚ.  To je zatím ten nejlepší postup, jaký se dá při odstraňování chronických zdravotních problémů použít a lékaři přírodní medicíny zpravidla jdou právě touto cestou. Jejich znalosti možných příčin se postupně zpřesňují.

Nové poznatky o potravinách a syndrom dráždivého tračníku

V posledních desetiletích věda získává stále více a více nových poznatků o potravinách. Ukazuje se, že na potraviny je nutné nahlížet jako na chemikálie, které mají mnohem více vlastností než jen obsah kalorií, tuků, sacharidů a bílkovin. Tyto poznatky ovlivňují i přístup k řešení střevních onemocnění.

Skladba potravin hraje významnou roli i při při léčbě syndromu dráždivého tračníku. V souvislosti s tím je třeba zmínit práce australských lékařů – specialistů (gastroenterolog profesor Peter Gibson M.D. a nutriční specialistka Sue Shepherd PhD.

), kteří vědecky prozkoumali a dokázali pomocí lékařské studie účinek potravin s obsahem FODMAP složek právě u pacientů se syndromem dráždivého tračníku.

 FODMAP je zkratka která vychází z angličtiny a znamená – Fermentable, Oligosacharides, Disachariedes, Monosacharides And Polyols). Jedná se o fermentovatelné, špatně vstřebatelné sacharidy s krátkým řetězcem.

Tyto látky u citlivých jedinců způsobují nadýmání a průjmy. Tito vědci dokázali, že způsob stravování založený na potravinách s nízkým obsahem FODMAP složek při tomto zdravotním problému pomáhá. Jedná se v podstatě o eliminační dietu, to znamená, že jsou taxativně vymezeny všechny potraviny, které mají vysoký obsah FODMAP složek.

I když je tento poznatek významný, já osobně si myslím, že jen přístup s omezením FODMAP složek nemůže úplně pomoci. Proto také lidé se syndromem dráždivého tračníku, kteří se přidržují různých rozpisů na internetu s nízkým obsahem FODMAP složek (soudě podle různých diskusí), dosahují jen částečných a přechodných úspěchů. Já vám dále zdůvodním proč.

Role plnohodnotné výživy při syndromu dráždivého tračníku

Jen omezení potravin s vysokým obsahem FODMAP složek pro úspěch nestačí.  Je to totiž jen jedna příčina problému.

Totiž pokud se ve stravě omezí jakékoliv potraviny, zcela zákonitě dojde k tomu, že se současně také naruší celkový příjem živin a potrava, i když je správná z pohledu FODMAP složek není dostatečná z pohledu obsahu všech 46 esenciálních živin.

Tyto živiny organismus potřebuje, neumí je vyrobit a MUSÍ být přijaty potravou. To je problém, který většina lidí se syndromem dráždivého tračníku neřeší a v podstatě ani nemůže vyřešit bez odborné pomoci.

Problém je, že se lidé se syndromem dráždivého tračníku sice mohou přidržovat nějakých dietních pravidel (povolené a zakázané potraviny – např. podle systému FODMAP), ale stále se stravují podle chuti t.j CHAOTICKY. 

Chaotická strava nikdy nemůže být úplně plnohodnotná a hlavně nezajišťuje systematický přísun živin v potřebných dávkách.

Zde musím zdůraznit (to si nikdo neuvědomuje), že lidé si v podstatě sami nemohou naplánovat stravu tak, aby byla plnohodnotná z hlediska obsahu všech 46 esenciálních živin.

Jednoduše proto, že lidé většinou těchto 46 esenciálních živin ani neznají, navíc nemají k dispozici databáze složení potravin ani software, který by tuto stravu propočítal. A nemají zkušeností s modelováním výživy.

  Toto se plně týká i stravy, která bude obsahovat potraviny s nízkým obsahem FODMAP složek. Lidé se běžně snaží problém vyřešit jakousi „chaotickou a zpravidla neplnohodnotnou stravou“, i když s potravinami s nízkým obsahem FODMAP složek. Proto nemohou mít velký úspěch. I proto se syndrom dráždivého tračníku považuje za obtížně řešitelný problém.

Zde bych chtěl zdůraznit, že výživa může dobře sloužit jako regenerační metoda, ale jen při splnění 3 základních předpokladů: 1/ musí být plnohodnotná z hlediska obsahu všech 46 esenciálních živin a  2/ musí být dodržována delší dobu (v řádech měsíců) a musí 3/ být nezakyselující (o problému překyselení mluvím samostatně dále).

  Např. německá přírodní medicína a jmenovitě Německá lékařská společnost pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE) používá vlastní model plnohodnotné výživy, který svým klientům doporučuje dodržovat po skončení půstů. Dlouhodobým výzkumem zjistili, že právě jen plnohodnotná výživa má ozdravné účinky. Je to vlastně „prototyp“ zdravé výživy.

Plnohodnotná výživa může být poskládána z různého portfolia potravin (to znamená i z potravin s nízkým obsahem FODMAP složek). Ale bez důkladných propočtů není možné takovou výživu sestavit. Takže vedle potravin s nízkým obsahem FODMAP složek je plnohodnotnost výživy druhý problém, který je třeba při boji se syndromem dráždivého tračníku uspokojivě vyřešit.

Lidé k nám často přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

 Proč lidem nepomáhá jejich “zdravá výživa”? 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky. Výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. To je tzv. plnohodnotná výživa. Význam těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  2. Většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Není zajištěn SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  3. Proto lidem jejich „zdravá výživa“ při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  4. Podle lékařů přírodní medicíny může zdravotní problémy řešit pouze systematická a dlouhodoběji dodržovaná plnohodnotná výživa, která obsahuje všech 46 esenciálních živin. 
  5. Takový jednoduchý plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah 46 živin, je součástí všech našich regeneračních programů. I proto “zdravá výživa” v našich regeneračních programech funguje mnohem lépe než nahodilá “zdravá výživa”
  6. Žádné přesné jídelníčky, používat se naučí každý. A nepřijdete o vaše oblíbená jídla.

Překyselení organismu a syndrom dráždivého tračníku   

Další příčinou, kterou zejména německá přírodní medicína vidí u syndromu dráždivého tračníku, je problém překyselení organismu. Je třeba si uvědomit, že na rozdíl třeba od Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy, syndrom dráždivého tračníku není zánětlivým střevním onemocněním.

Většinou není třeba řešit zánět (to je obtížnější a je třeba postupovat ještě jinak), ale je třeba se zaměřit i na nekoordinované střídání období zácpy nebo průjmů. Potraviny v tom jistě hrají svou roli (jak prověřili australští odborníci). Ale další příčinu je třeba hledat ve fungování nervové soustavy – zejména tzv. enterické nervové soustavy.

Ta totiž vlastně řídí činnost celého trávicího traktu včetně pohybu střev. Nervová soustava je velice ovlivněna vnitřním stavem organismu a tzv. překyselením organismu – t.j. překyselením mezibuněčného prostoru. To je stav, kdy v prostoru mezi buňkami se nahromadí toxiny (produkty buněčného metabolismu).

V tomto zakyseleném prostředi (je tam špatné pH) nervy, ale i hormony a enzymy špatně fungují. Tím je také narušena správná koordinace stahování tračníku. Tak nějak podle přírodní medicíny přispívá překyselení k syndromu dráždivého tračníku.  

Zajímavé:  Léky Proti Vysokému Cholesterolu?

Další příčiny syndromu dráždivého tračníku 

Většina článků na téma “syndrom dráždivého tračníku” končí konstatováním, že tento problém může mít také psychický původ.

Příčinou mohou být jak stresy, tak i narušená činnost nervů, které řídí peristaltiku (stahování) střevního traktu.

Nyní v článku se nebudu zabývat stresy, které také mohou přispívat k zácpám a průjmům (i když tuto příčinu řešíme v našem Regeneračním programu také tím, že klientům poskytujeme několik snadných praktik ke zvládání stresů).

Pokusím se ale vysvětlit, (protože toto nikdo na internetu neřeší), jak se životním a stravovacím stylem dá narušit činnost enterické  nervové soustavy, která ovlivňuje stahy svalů střevního traktu.

Lze říci, že stahování střevního traktu je automatický proces, který probíhá nezávisle na naší vůli. Je řízeno mozkem a jeho prodlouženou „rukou“ enterickou nervovou soustavu tzv. bloudivým nervem. Tento nerv má mimo jiné na starosti také stahování cév a tlukot srdce.  Pomocí nervů jsou řízeny také všechny svaly v těle.

Dále si ukážeme, jak asi dochází k poruchám činnosti svalů na střevní trubici. Platí, že narušení svalové činnosti může být způsobeno buď narušením nervového přenosu, který ovládá sval nebo přímo poruchami při stahování svalových vláken. Svaly na střevní trubici se nijak neliší od jiných svalů v těle a platí pro ně tedy stejné zákony.

Nejprve se podívejme na narušení přenosu nervových signálů. K tomu může dojít především na spojení mezi nervovými buňkami nebo na napojení nervu se svalovou buňkou – na tzv. synapsích.

Synapse jsou malé prostory mezi buňkami, kam jsou uvolňovány speciální chemické látky tzv. neurotransmitery, které umožňují přenos signálu. Tyto látky pro své působení potřebují relativně stálé chemické prostředí, se stálým pH.

V organismu ale nastávají situace, kdy biochemické prostředí je narušeno. Takovou situací je např. překyselení organismu. To je stav, kdy okolí buněk je znečištěno buněčnými odpady, de facto je tam špatné pH. A v tomto špatném pH nervy špatně vedou signály.

Takže překyselení může narušit dobrou činnost nervů a to je jedna z příčin, proč může být narušena i dobrá koordinace stahů svalstva střevního traktu. 

Druhou příčinou špatného fungování nervů, ovlivňujících stahování svalstva střevního traktu (narušení peristaltiky), může být nedostatek některých minerálů a vitaminů potřebných pro správnou činnost nervů a zejména tvorbu neurotransmiterů.

Německá přírodní medicína přikládá při léčbě syndromu dráždivého tračníku velký význam odkyselení organismu. Používají se striktní půsty a odkyselovací programy, které jsou schopné velice rychle změnit vnitřní biochemické prostředí organismu.

A tím vytvořit i přijatelnější prostředí pro činnost nervové soustavy. To, že půsty a odkyselovací programy dobře působí i na psychické problémy potvrzuje fakt, že je lékaři přírodní medicíny s úspěchem používají i při léčení nervových problémů. Takže nervy se odkyselováním dobře ovlivňují.

To platí i pro činnost enterické nervové soustavy a syndrom dráždivého tračníku.  Ale samozřejmě jen počáteční odkyselení na plné vyřešení problému nestačí. Následná plnohodnotná výživa musí být naplánována tak, aby dále nezakyselovala.

Plán takové plnohodnotné výživy najdou zájemci v našem Regeneračním programu při syndromu dráždivého tračníku. 

Na příčiny je třeba působit současně

Cílem tohoto článku je upozornit na chyby, které lidé dělají tím, že se při řešení syndromu dráždivého tračníku (ale podobné je to i např. u ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby) přidržují jen dietních pokynů (t.j. zakázané a povolené potraviny) a přitom se dále stravují víceméně chaoticky. Tento přístup nemůže dlouhodobě pomoci.

Proto naše řešení syndromu dráždivého tračníku v podobě Regeneračního programu při syndromu dráždivého tračníku působí v duchu pravidel přírodní medicíny. Samozřejmě ctíme dietní pravidla, ale navíc dáváme klientům plán plnohodnotné a nezakyselující výživy, která je pro odstranění tohoto zdravotního problému klíčová. Všechny hlavní příčiny odstraňujeme SOUČASNĚ.

A to je zatím nejlepší přístup, který k řešení zdravotních problémů existuje.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.   

Pokud pokud potřebujete řešit hlavně syndrom dráždivého tračníku, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při syndromu dráždivého tračníku podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí se dozvíte více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2018

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013).

K datu copyrightu se oblastí zdraví a výživy zabývá 31 let, z toho 16 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu.

K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.

Dráždivý tračník je zpravidla dlouhodobé, velmi často celoživotní onemocnění

Na otázky ohledně dráždivého tračníku odpovídá.MUDr. Ing. Filip Závada, PhD, primář Interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Popište nám, co je to dráždivý tračník a jakou část zažívacího traktu postihuje?Dráždivý tračník patří mezi tzv. funkční onemocnění trávicí trubice, takže se nejedná o žádný zánět, infekci nebo nádor. Tračníkem rozumíme tlusté střevo, tzn. že postižena je tato část trávicí trubice.

Jde o onemocnění, které je v našich podmínkách poměrně časté a udává se , že postihuje až 20 procent populace. Muži a ženy jsou postiženy stejně často a většinou jde o mladé nemocné do 45 let věku. Častěji jsou jím postižení lidé s vyšším vzděláním, kteří se v práci setkávají s vysokou mírou stresu, studenti náročných škol.

To může být ale dáno i tím, že tito lidé věnují svému zdraví a nemocem větší pozornost. Mnoho pacientů s příznaky dráždivého tračníku ani lékařskou péči nevyhledá.

Jaké jsou příčiny vzniku této nepříjemné nemoci?Vznik tohoto onemocnění není bohužel přesně objasněn.

Mezi vyvolávající faktory se udává stres, nepravidelná životospráva, ale i proběhlé infekční onemocnění.

Střevo u dráždivého tračníku nepřiměřeně reaguje na různé podněty, což může vést k zrychlení průchodu stolice a průjmem, nebo může být naopak „líné‘ a projevovat se zácpou a plynatostí.

Podle jakých příznaků se pozná, že se jedná o dráždivý tračník?Syndrom dráždivého tračníku se projevuje bolestmi břicha, pocity nadýmání, zácpou a nebo průjmem. Příznaky se mohou různě kombinovat. Stejně tak se bohužel projevují i jiná závažnější onemocnění, takže laicky se dráždivý tračník třeba od infekce nebo nádoru spolehlivě odlišit nedá.

Proto je vždy potřeba konzultovat lékaře. Pokud se objeví některý z varovných příznaků, kterými jsou příměs krve ve stolici, hubnutí, chudokrevnost, teploty nebo zvětšení mízních uzlin, je třeba se nechat okamžitě vyšetřit.

Velmi záleží také na věku – pokud se obtíže poprvé projeví po 45 roce života, jde pravděpodobně o onemocnění jiného druhu a vyšetření lékařem musí být důkladné, vedené snahou o vyloučení nádoru.

Pokud nás takto zlobí naše střeva, jakého lékaře máme navštívit a co nás u něj čeká za vyšetření?Základní vyšetření může provést praktický lékař, ale definitivní diagnózu většinou stanoví specialista – gastroenterolog.

Ten podle charakteru obtíží určí, zda provést kolonoskopické vyšetření, vyšetření stolice na různé parazity a mikroorganizmy a vždy by měl vyloučit celiakii – alergii na lepek.

Nikomu bych nedoporučoval léčitelské metody, například očistné výplachy střeva bez předchozí konzultace s lékařem.

Jaká bude následovat léčba a jsou nutné nějaké změny stravování?Léčba dráždivého tračníku je velmi svízelná, protože příčiny onemocnění neznáme.

Můžeme se proto snažit ovlivnit příznaky onemocnění, aby pacienti měli dobrou kvalitu života a choroba je obtěžovala co nejméně. Používají se různá dietní opatření a snažíme se o zavedení pravidelné životosprávy a spánkového režimu.

Někdy stačí vyloučit stressové faktory a onemocnění se samo upraví, někomu stačí ujištění, že nejde o závažnou chorobu, ale často musíme podávat různé léky.

Existují rizika, která v případě neléčené choroby hrozí našemu organismu?Pokud je diagnóza stanovena přesně, dráždivý tračník nemůže přejít v nějaké život ohrožující onemocnění, třeba v nádor.

Život nezkrátí, ale může jej velmi znepříjemnit. Největší nebezpečí tedy plyne z podcenění příznaku jiné, potenciálně vážné choroby.

Dráždivý tračník je zpravidla dlouhodobé, velmi často celoživotní onemocnění, ale na rozdíl od ostatních chorob jeho intenzita s přibývajícím věkem spíše klesá.

Dagmar Čerňanská

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector