Krev mimo menstruaci – Vše o zdraví

Barva i intenzita krvácení se během menstruace mění. Krev může být světle růžová až tmavě hnědá. Její podobu a průběh ovlivňuje stres, hormony i úbytek nebo přibývání na váze. Pokud se zabarvení příliš neliší od normálnu, ani hnědá menstruace vás nemusí děsit.

Krev mimo menstruaci - Vše o zdraví

Hnědá krev ženy často vyděsí. Obávají se těhotenství, potratu nebo vážného onemocnění. Tmavší menstruace ale často značí pouze starší krev, která se dostává z těla ven. Paradoxně byste měly zpozornět u světlejší barvy menstruace, která může signalizovat např. nutriční deficit. 

Najčastěji se menses barví dohněda ke konci menstruace, kdy s krví odchází i starší kousky sliznice. Přijít může i na začátku menstruace, kdy se jedná o pozůstatky krve z minulého cyklu, která zůstala např. v záhybech dělohy. Objevuje se také často u žen, které menstruují častěji než jednou za 21 dní. 

Obyčejné vložky většinou vysušují citlivou sliznici a navíc tvoří ideální podmínky pro množení bakterií. TianDe proto vyvinulo speciální vložky, kde na svrchní vrstvě najdete výtažky z máty peprné, aloe vera, děhelu nebo kamélie japonské.

Tato vrstva rychle vstřebává tekutinu a uzavírá ji uvnitř vložky. Po celou dobu tak máte pocit sucha a čistoty. Boční křidélka a zvětšený objem vložky zajistí spolehlivou ochranu před únikem krve. A to i v noci.

Přírodní výtažky navíc pohlcují pach a dodávají vám pocit svěžesti a komfortu. 

  • pozitivně ovlivňují mikroflóru intimních partií (podporují zásadité PH a zvlhčují)
  • působí antibakteriálně (zamezují tvorbě bakterií a kvasinek)
  • eliminují zápach
  • zlepšují krevní oběh
  • i během sportu drží vložky pevně na svém místě
  • při dlouhodobém používání bude menstruace slabší a kratší

Poševní oblast má zásadité pH, které zamezuje množení bakterií a kvasinek. Menstruační krev má ale mírně zásadité pH, takže během menstruace dochází k oslabení obranyschopnosti intimních partií.

V tomto citlivém období byste proto měly věnovat intimní hygieně zvláštní péči. Důležité je používat šetrné intimní gely, které podporují zásadité PH a pokožku nevysušují.

Tato péče působí jako prevence infekcí a problémů s kvasinkami.

Krvavý výtok: Všechno, co potřebujete vědět

Krev mimo menstruaci - Vše o zdraví

Vaše tělo je magická, a někdy záhadná věc. Jsme tu proto, abychom vám pomohli odpovědět na všechny vaše palčivé dotazy na téma, co se „tam dole“ děje, abyste pak mohla být odbornicí na své vlastní tělo. Dnešní téma: krvavý výtok.

Možná jste si na svém spodním prádle všimla krvavých skvrn. Možná má váš výtok nahnědlou barvu. Nebo je to narůžovělý výtok či jakýsi čirý výtok se stopy krve.

Nepropadejte panice! V závislosti na tom, v jaké fázi cyklu se právě nacházíte, to může znamenat různé věci. Pojďme se na to podívat.

Na samém konci menstruačního cyklu můžete mít krvavý vaginální výtok. To je naprosto normální a nemějte obavy. Je to vaše tělo, které se po menstruaci čistí. Krev je hnědá, protože to není čerstvá krev.

Některé ženy to zažívají také uprostřed svého cyklu. Říká se tomu špinění a je to naprosto běžné. Pokud je to pro vás neobvyklé nebo pokud přetrvává déle než několik cyklů, můžete se obrátit na svého lékaře. Ve vzácných případech může být krvavý výtok známkou infekce.

Výtok a těhotenství Špinění může být také příznakem toho, že jste těhotná. Přibližně třetina žen trpí krvavým výtokem v důsledku oplodněného vajíčka, které se usazuje na stěně dělohy. Možná můžete zvážit nákup těhotenského testu.

Pokud už jste těhotná a trpíte krvavým výtokem, vždy se poraďte se svým lékařem, zejména pokud jde o hustý krvavý výtok doprovázený křečemi. Lehké vaginální krvácení během časného těhotenství je běžné a není důvod se jím trápit, ale měli byste o něm vždy mluvit se svým lékařem. V této situaci můžete použít slipové vložky, které vám pomohou sledovat množství krvavého výtoku.

Výtok po sexu Pokud jste v poslední době měla divoký sex, můžete si poté ve spodním prádle všimnout několika skvrn krve. To je způsobeno jemnými tkáňovými oděrkami a není čeho se obávat. Vaše tělo se přirozeně uzdraví.

Ať už je příčina vašeho výtoku jakákoli z vložek Discreet vám pomůže zůstat svěží a sebevědomá po celý den. Jsou vyráběny v různých velikostech a savosti, aby vyhovovaly všem vašim požadavkům. Také se pružně přizpůsobují vašim pohybům, takže je budete při nošení sotva cítit.

Slipové vložky ALWAYS mají za cíl porazit běžné mýty kolem vaginálního výtoku. Ve skutečnosti je vaginální výtok zcela normální a stává se všem ženám. Proč je to toto téma tabu? Chceme vám poskytnout veškeré informace, které potřebujete. Napište si o ně.

Krvácení mimo menstruační cyklus

Výkyvy v menstruačním cyklu nejsou ničím neobvyklým a většina žen je již zažila. Jestliže se však krvácení dostaví uprostřed menstruačního cyklu či v další jinou dobu, než by mělo, je nutné tomu věnovat pozornost.

Na vině totiž může být jen hormonální nerovnováha, ale rovněž vážné choroby, jako například zhoubný nádor v děložní dutině či nádor děložního čípku.

Jestliže se tedy u vás objevilo krvácení mimo menstruační cyklus, navštivte svého ženského lékaře co nejdříve.

Existuje však i mnoho dalších a méně závažných příčin tohoto jevu. Krvácení se může dostavit po pohlavním styku, při němž se poranila poševní sliznice, avšak pokud se vyskytlo ojediněle, není třeba se znepokojovat. Jestliže se krvácení objeví o pár dní dříve a je velmi silné, může se jednat o spontánní potrat.

Při vynechání hormonální antikoncepce, stejně jako při nepřijetí antikoncepce organismem kvůli zvracení či střevním potížím mohou ženy očekávat intermenstruační krvácení, které se dostaví uprostřed cyklu.

Při menopauze může docházet k nepravidelnému krvácení a objevit se může rovněž postmenopauzální krvácení, jež způsobuje snižování hladiny hormonů při menopauze.

Přesto je však vhodné navštívit ženského lékaře v případě, že se dostaví krvácení mimo menstruační cyklus. Jedině tak získáte jistotu, že je s vaším zdravím vše v pořádku, a můžete předejít vážným zdravotním komplikacím.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti. 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

1Martina Smutná5. 6. 2018 13:45:57

Dobrý den,poslední menstruace začala 14.5. Vždy vše v pořádku. Antikoncepci neberu. V sobotu 26.5. jsem začala lehce krvácet. V pondělí jsem zašla na pohotovost, jelikož krvácení nepřestalo. Vyšetření nic neukázalo a krev byla v pořádku. Teplotu nemám. Nicméně krvácela jsem dál a v pátek jsem zašla ke gynekologovi(dříve to nešlo, byla jsem pořád v práci) Vyšetření v podstatě nic neukázalo, jen pře prsty hmatem mi bylo nepříjemné mačkání v podbříšku. Předepsali mi Xorimax 500. Dnes dobírám a krvácím pořád, mnohem víc než dřív. Krev je tmavá jsou na ní kusy(sraženiny) Bojím se dalšího postupu. Mohlo by to být něco vážného? Děkuji 5 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

2Helena 22. 11. 2019 17:24:02

Dobrý den chtěla jsem se zeptatZačala jsem silně krvácet mimo menstruační cyklus menstruaci jsem měla 9.11 a skončila mi 15.11 a dnes 22.11 jsem začala silně krvácet u gynekoložky jsem byla ale ta nic neviděla ani jakýkoliv náznak těhotenství Děkuji HelenaTak se chci zeptat jestli to nemůže být něco vážného Je to 14 dní co jsem po nemoci měla jsem antibiotika ale bohužel si nepamatuji název léků

Může to být i příznak že krvácím protože jsem byla nemocná

0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

3Anna Matušů7. 10. 2020 14:00:00

dobry den, chci se zeptat na krvaceni mimo cyklus . je me 49 a krvacim po sexu nebo kdyz jdu na velkou a musim zatlacit.dekuji Komentujte, hodnoťte, ptejte se!

Barva menstruační krve: Co je v pořádku a co značí, že máte potíže?

Zdroj: Shutterstock

Oslabené pánevní dno, výrůstky v děloze či infekce. To všechno je možné poznat z toho, jak probíhá menstruace a případně jakou barvu má krev. Co by vás mělo varovat a co to říká o vašem zdraví?   

Problémy s menstruací a odchylky od jejího běžného průběhu mohou být prvními varovnými signály, že s tělem není něco v pořádku. Sledujte nejen barvu menstruační krve, ale i intenzitu krvácení, přítomnost sraženin, nepravidelnosti a vynechávání periody či případné křeče a bolesti v podbřišku. 

Zajímavé:  Zablokovana Bederni Pater Cviky?

Obezita může způsobit nepravidelnost menstruace

Víte například, že obezita negativně ovlivňuje tvorbu hormonů a způsobuje poruchy menstruace a ovulace? „Ne každý člověk, který trpí nadváhou nebo obezitou, bude mít potíže s početím dítěte. Je ale prokázáno, že obezita ovlivňuje hormonální situaci v těle ženy.

V tukové tkáni se totiž produkují hormony, které způsobují nepravidelný cyklus. Může jít o poruchy menstruace nebo ovulace. Pacientky to bohužel většinou nerady slyší a nechtějí si přiznat, že by problém s početím mohl být právě v jejich životním stylu,“ říká MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.

, z IVF Clinic. 

Podle lékařů nebývá překážkou početí dítěte mírná nadváha, ale opravdu až obezita, kdy index tělesné hmotnosti (BMI) přesáhne číslo 30. „Přibližně 20 % pacientek, které se u nás chtějí léčit, má problém s vyšší hmotností.

V některých státech lékaři pacientky, které přesáhnou určitou hranici BMI, ani neléčí. Nejprve jim doporučí poradní programy pro snížení hmotnosti a úpravu životního stylu. Za úspěch se obecně považuje snížení hmotnosti alespoň o pět procent,“ vysvětluje MUDr.

Pavel Otevřel z kliniky reprodukční medicíny Reprofit.

Pokud tedy máte nepravidelné krvácení, je rozhodně namístě poradit se s lékařem. Jemu je také dobré se svěřit, pokud vám přijde, že vaše menstruační krvácení se liší od běžného průběhu.

Jak se mění menstruace v čase

Samotná menstruace trvá obvykle 3 až 7 dnů a žena během ní ztratí v průměru 20 až 80 ml krve. „Menstruační krev se od běžné liší, například má méně krevních destiček.

Její součástí je stará děložní výstelka a cervikální hlen a jsou v ní přítomny i vaginální bakterie. Podle toho, kolik hlenu obsahuje, se mění její hustota.

Nejčastěji je ale hustější než běžná krev – konzistencí připomíná gel,“ vysvětluje renomovaný gynekolog Pavel Turčan.

V průběhu menstruace se také běžně mění barva menstruační krve. Ta se může pohybovat od růžové přes jasně rudou až po černou a může být mimo jiné důležitým indikátorem zdravotního stavu ženy. Většinou se však barva menstruační krve mění pouze podle toho, jak rychle krev z dělohy odtéká.

Šedá krev

Varovat by vás měl šedý nebo špinavě bílý výtok během menstruace. Ukazuje na infekci, jako je například bakteriální vaginóza. Ta se projevuje i dalšími symptomy: horečkou, bolestí, svěděním a nepříjemným zápachem. Šedavý výtok se může objevit také při mimoděložním těhotenství a spontánním potratu. V každém případě by měl být impulzem pro návštěvu gynekologa.

Oranžová krev

Ta značí asi největší potíže.

Červenooranžové nebo oranžovožluté zbarvení menstruační krve totiž může znamenat bakteriální infekci nebo nákazu pohlavně přenosnou chorobou, jako jsou například kapavka, syfilis, chlamydie, mykoplasmata, trichomoniáza nebo HPV.

Pokud se navíc přidá i svědění, bolest či nepříjemný zápach, nechte se co nejdříve vyšetřit svým gynekologem. Je-li menstruační krev jen lehce naoranžovělá a žádné další projevy případné infekce nepozorujete, může být krev pouze naředěná cervikální tekutinou.

Hnědá až černá menstruační krev

Menstruační krev v odstínech hnědé a černé se často objevuje na samém začátku nebo naopak ke konci menstruace. Toto zbarvení je indikátorem stáří krve, neboť vzniká její oxidací. Hnědá nebo černá menstruační krev je jednoduše stará krev.

Objevuje se zvláště v případech, kdy je krvácení velice slabé a pomalé, krev v důsledku toho odtéká z dělohy nedostatečně rychle. Hnědá či černá barva může rovněž signalizovat problémy se svaly pánevního dna.

Jsou-li stažené a napjaté, krev nemůže správně odtékat a déle zůstává v těle.

Tmavě rudá krev

Tmavší zabarvení menstruační krve je opět způsobeno oxidací a je asociováno s krví starší, ale nikoliv tak starou jako v případě hnědé nebo černé krve. Tmavě rudá krev se obvykle objevuje poté, co žena delší dobu v klidu leží, což odtok krve zpomalí – typicky ji tudíž ženy uvidí po ránu.

Jasně červená krev

Typicky červená menstruační krev se většinou objevuje na začátku krvácení. Je čerstvá a rychle odtéká, takže nemá čas zoxidovat. Někdy se její barva nezmění během celé menstruace, jindy může k jejímu konci ztmavnout.

„Jasně červená krev v kombinaci s neobvykle silným krvácením však může naznačovat nezhoubné útvary v děloze – polypy nebo fibroidy.

Tyto výrůstky sice někdy nemusejí znamenat žádné komplikace, jindy ale mohou značně narůst a způsobovat silné bolesti břicha a těžké průběhy menstruace,“ podotýká lékař Pavel Turčan.

Růžová krev

Takto zbarvená krev se může objevit na začátku nebo ke konci menstruace, obzvláště při takzvaném špinění. Světlý odstín naznačuje, že se krev více zředila cervikální tekutinou, bývá však i signálem nízké hladiny estrogenu, obzvláště je-li tento odstín menstruační krve doprovázen i slabším krvácením.

S nízkou hladinou estrogenu se často potýkají ženy trpící anorexií či aktivní sportovkyně. Pokud je žena na prahu padesátky, může jít i o známku blížící se menopauzy. „Estrogen kromě jiného také pomáhá stabilizovat děložní výstelku a při jeho nedostatku se často stává, že žena během celého cyklu špiní, přičemž barva špinění může být právě růžová,“ doplňuje gynekolog.

Kromě toho může světlý odstín menstruační krve poukazovat také na anémii a špatně vyživený organismus ženy.

Menstruace – Wikipedie

Menstruační cyklus

Menstruace je periodicky se opakující krvácení, které nastává u žen v rámci menstruačního cyklu.

Kromě lidí menstruuje asi 1,5 % druhů ostatních savců (převážně jiní úzkonosí primáti), na rozdíl od estrálního cyklu u většiny druhů savců.[1]

Název, etymologie (původ slova)

Menstruační krev či menstruace samotná se dříve nazývala čmýra, poněkud zastaralé je i označení perioda, obvyklé je označení měsíčky či v současnosti nejběžnější menzes, v lidové mluvě pak silně expresivně zabarvený výraz krámy. První menstruace se označuje jako menarche.

Termíny „menstruace“ a „menses“ pocházejí z latinského mensis (měsíc), které souvisí s řeckým mene (Měsíc).

Mezi menstruačním cyklem a fázemi Měsíce není přímé spojení, ale za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu ženy se obecně považuje 28 dní, což přibližně odpovídá době oběhu Měsíce kolem Země (synodický lunární měsíc, perioda mezi 2 novými Měsíci, trvá asi 29 a půl dne).

Přehled

Menstruace je normální částí přirozeného cyklického procesu vyskytujícího se u zdravých žen mezi pubertou a koncem reprodukčního věku. Začátek menstruace nazývaný i menarche nastupuje průměrně ve věku 13 let, ale může nastoupit kdykoli mezi 10 a 15 lety.

Poslední perioda – menopauza se vyskytuje obvykle ve věku 45–55 let. Odchylky od těchto hodnot vyžadují lékařskou prohlídku. Amenorea označuje prodlouženou absenci menses během plodného věku ženy z jiných příčin nežli těhotenství. Např.

ženy s velmi nízkým tělesným tukem jako např. sportovkyně nebo anorektičky mohou přestat menstruovat. Přítomnost menstruace nedokazuje, že nastala ovulace a ženy, které nemají ovulaci, mohou mít menstruační cykly.

Tyto anovulační cykly mají tendenci nastat méně pravidelně a mají větší variabilitu v délce cyklu.

V průběhu menstruačního cyklu se v sexuálně zralém samičím těle vyvine 1 vajíčko (příležitostně 2 i více, z nichž mohou vzniknout neidentická dvojčata či „vícerčata“) a uvolní se v době ovulace. Výstelka dělohy – endometrium – roste synchronně. Po ovulaci se výstelka změní a je připravena na potenciální uhnízdění oplodněného vajíčka a vznik těhotenství.

Pokud nenásleduje oplodnění a těhotenství, děloha se zbaví výstelky a začne nový menstruační cyklus. Proces zbavování se výstelky se nazývá menstruace. Menstruace se navenek projevuje formou menses: základní část endometria (výstelky) a krevní produkty, které vycházejí z těla vaginou.

Třebaže se tento krevní výtok obvykle označuje jako krev, složením se od žilní krve liší.

Toto krvácení znamená, že nezačalo těhotenství, třebaže ne jednoznačně, neboť někdy se může v raném stupni těhotenství krvácení vyskytnout. V zásadě však lze říci, že v plodném věku ženy vynechání menstruace indikuje těhotenství.

Zdravotní potíže spjaté s menstruací jsou v euroamerické společnosti svízelnější než dříve, neboť průměrná žena dnes za svůj život prožije kolem 400 menstruací, zatímco na přelomu 19. a 20. století to bylo jen kolem 40 cyklů. To je zapříčiněno hlavně dnešním většinou menším počtem dětí na rodinu a převažujícím kratším či zcela chybějícím kojením.[2]

Průběh normálního menstruačního cyklu u žen

Podrobnější informace naleznete v článku Menstruační cyklus.

I když se délka cyklu může měnit, 28 dní se obecně považuje za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu ženy. Konvence považuje začátek menstruačního krvácení za začátek cyklu, proto první den krvácení se nazývá „prvním dnem cyklu“. Menstruační cyklus lze rozdělit do 3 fází:

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Menstruace

Menstruace trvá několik dní (obvykle 3–5 dní, ale hodnoty 2–7 dní jsou považovány za normální) a představuje ztrátu asi 50 ml krve (včetně vyloučeného endometria).

Enzym plazmin – obsažený v endometriu — inhibuje (tlumí) srážlivost krve. Kvůli této ztrátě krve mají ženy vyšší potřebu přijímat v potravě železo než muži k prevenci nedostatku železa.

Mnoho žen prožívá v této době křeče dělohy, zvané dysmenorhea (menstruace je bolestivá).

Folikulární fáze

Pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu (FSH) začne ve vaječníku růst několik folikulů (váčků), které následně produkují estrogeny, primárně estradiol.

Tyto estrogeny iniciují vývoj nové vrstvy endometria s vývojem typického histologického (tkanivového) vzorku zvaného proliferační endometrium. Estrogeny poskytují negativní cyklus zpětné vazby do hypofýzy a snižují sekreci FSH. Inhibin vylučovaný největším folikulem též snižuje FSH.

Standardně jen nejvyvinutější folikul se může dále vyvíjet, protože má více receptorů FSH; ostatní folikuly růst zastaví.

Ovulace

Podrobnější informace naleznete v článku Ovulace.

Když folikul dozraje, vylučuje dostatek estradiolu na spuštění akutního uvolňování luteinizačního hormonu (LH). V 28denním cyklu tato LH vlna začíná okolo 12. dne cyklu a může trvat 48 hodin. Uvolněním LH dozraje vajíčko a oslabí se stěny folikulu ve vaječníku.

Tento proces vede k ovulaci: uvolnění nyní již zralého vajíčka, což je největší buňka těla (s průměrem asi 0,5 mm). Zdá se být náhodné, který z vaječníků ovuluje; žádná známá pravo-levá koordinace není. Vejcovod potřebuje uchytit vajíčko a poskytnout prostor k oplodnění.

Charakteristicky jasný a vláknitý hlen vykazující elasticitu vznikne v cervixu (děložním hrdle) a je připraven přijmout spermie z pohlavního styku. Některé ženy mají v době ovulace charakteristickou bolest zvanou „middle pain“ („bolest uprostřed“), která trvá několik hodin.

Mnoho žen vnímá vaginální změny a změny cervikálního hlenu během ovulace, zvláště pokud si kontrolují známky plodnosti.

Neoplodněné vajíčko se rozloží.

Menstruační symptomy

Podrobnější informace naleznete v článku Premenstruační syndrom.

Různé nepříjemné symptomy vyvolané působením účastnících se hormonů a křečemi dělohy mohou předcházet nebo provázet menstruaci.

Závažnější příznaky mohou zahrnovat značnou menstruační bolest (dysmenorhea), abdominální (břišní) bolest, migrénu, depresi a dráždivost. Některé ženy zažívají syndrom předmenstruačního stresu (PMS nebo premenstruační syndrom) — cyklickou klinickou entitu. Seznam a intenzita prožívaných potíží je individuální.

Navíc i u jednotlivých žen se může intenzita symptomů měnit od cyklu k cyklu. Bolestivý průběh menstruace se může upravit po prvním porodu.

Abnormality menstruace

Výtok

Normální menstruační výtok obsahuje 50 ml ± 30 ml. Výtok nad 80 ml (hypermenorea nebo menorrhagie) může pocházet z hormonální poruchy, děložních abnormalit včetně děložního leiomyomu nebo rakoviny a jiných příčin. Opačný jev — velmi malé krvácení — se nazývá hypomenorea.

Trvání

Prodloužené krvácení (metroragie, též meno-metroragie) nezapadá do pravidelných intervalů. Dysfunkční děložní krvácení naznačuje abnormality hormonálně způsobeného krvácení, typicky anovulace. Všechny tyto abnormality krvácení vyžadují medicínské vyšetření. Protože i těhotné pacientky mohou krvácet, test těhotenství tvoří součást vyšetření abnormálního krvácení.

Hygienické aspekty

Pro potřeby menstruujících žen vznikl celý průmysl. Ženy obvykle používají menstruační vložky (nošené zvenku vaginy, přiložené na vulvu) nebo menstruační tampóny (zaváděné do pochvy), oblíbené jsou i tenké slipové vložky používané jako prevence ušpinění oděvu. Vložky se vyrábějí z celulózy a syntetických produktů.

Během historie byly používány pratelné látky; moderní verze se produkují z bavlny, podobně jako pratelné nebo jednorázové plenky. Tampony (savý materiál vložený do vaginy) se staly populárními v posledních letech, ale vyžadují častou výměnu pro možnost vzniku zánětu z bakteriálního rozkladu krve.

V některých případech může dojít až ke vzniku syndromu toxického šoku, což je závažné, život ohrožující, toxické onemocnění. Je vyvoláno bakterií Staphylococcus aureus, která produkuje toxin TSST–1 (toxic shock syndrom toxin) a enterotoxin A.

Od roku 2000 je na trhu také menstruační kalíšek – silikonový kalíšek, který se zavádí do pochvy, kde sbírá menstruační krev (nenasakuje ji tedy jako tampón). Kalíšek je znovupoužitelný a nehrozí u něj nebezpečí toxického šoku.

Historické aspekty

Menstruaci byl v průběhu historie připisován značný, ač různý význam. U primitivních národů s objevením se první menstruace byla dívka považována za dospělou a vdavekschopnou.

Některé kultury stále vnímají menstruaci, zejména pak první, jako pozitivní aspekt dívčího života. Např.

v jižní Indii dostávají dívky po své první menstruaci dárky a probíhají oslavy, aby si tento zvláštní den zapamatovaly.

Obecně však byla žena v čase menstruace považována za nečistou (v některých kulturních prostředích dokonce byla vyloučena ze styku s ostatními členy komunity) a po jejím skončení se musela často rituálně očistit.

Podrobnější informace naleznete v článku Menstruační tabu.
Podrobnější informace naleznete v článku Nida (judaismus).

Bible v patnácté kapitole knihy Leviticus popisuje období menstruace a uvádí, že v tomto období je žena rituálně nečistá. Toto tabu je natolik velké, že nejen sama žena trpí touto nečistotou, ale i „každý kdo by se jí dotkl, bude nečistý až do večera.“

Někteří vědci se domnívají, že křesťanské učení tohoto tabu stojí za zapovězení ženám stát se v římskokatolické církvi knězem (resp. kněžkou). Uvádějí, že církevní právo zavedlo tento zákaz kvůli „rituální nečistotě.“[zdroj?]

Ostatní náboženství menstruaci rovněž vnímají v negativním světle. Například hinduismus zapovídá menstruujícím ženám účastnit se normálního života. Žena tak musí být „očištěna“ předtím, nežli je jí povolen návrat domů. Ženy žijící v jižní Indii nesmějí v období menstruace po tři dny spát ve svém domě.[zdroj?]

Silně negativní zmínka je uvedena v středověkém byzantském encyklopedickém slovníku Suda, kde je popisována epizoda ze života filosofky Hypatie: ta, aby odradila neodbytného ctitele, mu ukázala svou použitou látku určenou k zachycování menstruační krve se slovy, že takto odpudivá je pravá přirozenost toho, po čem touží a co považuje za krásné.

Podobné, třebaže ne natolik výrazné příklady lze nalézt i v našem prostředí v nedávné minulosti – podle lidových zvyků ženy v době menstruace nesměly vykonávat některé činnosti (např.

zadělávat těsto, péci chleba), aby nezapříčinily jejich nezdar; tyto konsekvence lze klást do souvislosti s častými objektivními potížemi (jak fyzickými, tak psychickými) při menstruaci nebo s premenstruačním syndromem, nepochybně však i s nepříjemnými projevy doprovázejícími menstruaci v důsledku nedostatečné hygieny (znečištění těla a oděvu krví, následný zápach).

Odkazy

Reference

  1. ↑ BELLOFIORE, Nadia; ELLERY, Stacey J.; MAMROT, Jared. First evidence of a menstruating rodent: the spiny mouse (Acomys cahirinus). American Journal of Obstetrics & Gynecology. 2017-01-01, roč. 216, čís. 1, s. 40.e1–40.e11. PMID: 27503621. Dostupné online [cit. 2020-09-07]. ISSN 0002-9378.

    DOI 10.1016/j.ajog.2016.07.041. PMID 27503621. (English) 

  2. ↑ Magowan, Brian – Owen, Philip – Drife, James. Clinical obstetrics & gynaecology. 2nd edition. Edinburgh – New York : Saunders, 2009. ISBN 978-0-7020-3069-7. Kapitola 14 – Heavy menstrual bleeding and dysmenorrhoea, strana 135.

Literatura

  • Ferin, M., Jewelewicz, R., & Warren, M. (1997). Menstruační cyklus. Praha: Grada + Avicenum.
  • Standard Dictionary of Folklore, Mythology, and Legend. Příprava vydání Maria Leach. Svazek 2, J–Z. New York: Funk & Wagnalls, 1950. 1196 s. S. 706–707. (anglicky) 

Související články

  • Menstruační cyklus
  • Ovulace
  • Plodné období
  • Menstruační tabu

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu menstruace na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo menstruace ve Wikislovníku
  • Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž tématem je Menstruace
  • Menstruace Archivováno 26. 3. 2009 na Wayback Machine – Menstruace a vše o ní. Najdete zde vše o menstruačním cyklu, zjistíte co dělat při opožděné a první menstruaci, jak se používá menstruační kalíšek nebo co dělat při menstruaci v těhotenství. Je možné stáhnout menstruační kalendář do mobilu nebo ho kalendář online.
  • Menstruace.name – menstruační cyklus a jeho fáze, nejčastější problémy menstruačního cyklu, hygiena při menstruaci, možnost využití antikoncepce, anatomie a fyziologie pohlavní orgánů, nejznámější pohlavní choroby a jejich projevy.
  • Změny v chování ženy – Stručné shrnutí výsledků práce Dr. Bena Jonese z University of St. Andrews ve Skotsku, jíž se účastnilo 600 žen ve věku dvaceti let
  • iDNES.cz – Sex při menstruaci: pravidla, která musíte dodržovat
  • Museum menstruace (anglicky)
  • Menstruační a ovulační kalendář Informace o menstruačním cyklu, výpočet ovulace a plodných dnů
  • Menstruační kalendář Online kalendář s přehledem plodných a neplodných dnů, podpora tisku a grafů
Autoritní data

  • NKC: ph194786
  • BNE: XX525224
  • BNF: cb11978596g (data)
  • GND: 4038666-1
  • LCCN: sh85083604
  • NDL: 00562317

Portály: Medicína

Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Menstruace&oldid=20061659“

Barva krve při menstruaci: Světlá, hnědá nebo tmavá? Rozpoznejte hrozící zdravotní problémy

Vaše menstruace může být dobrým ukazatelem vašeho zdraví. Cokoli od délky vašeho cyklu až po texturu a barvu krve může naznačovat něco důležitého o vašem zdraví.

Barvy menstruační krve se mohou lišit – od černé až po jasně červenou. Ačkoli většinu barev lze považovat za „normální“ nebo „zdravou“, jiné mohou být jasným důvodem, abyste navštívila svého gynekologa.

Černá barva

Možná vás vyděsí, když vidíte téměř černou krev, ale nemusí to být nutně důvod k obavám. Tato barva souvisí s hnědou krví, což je stará krev. Černá krev je tedy obvykle ta, které trvá déle, než opustí dělohu.

Hnědá barva

Hnědé zbarvení krve všech odstínů je obvykle známkou staré krve. Krev měla čas na oxidaci, a proto změnila své odstíny ze standardní červené.

Hnědá krev je také spojena se začátkem nebo koncem menstruace

Když je tok krve pomalý, může trvat déle, než krev opustí vaše tělo. Pokud krev zůstane v děloze déle, může míz hnědou barvu. Krev může dokonce v děloze zůstat z poslední menstruace.

Tmavě červená barva

Často po probuzení nebo poté, co nějakou dobu lenošíte, můžete vidět tmavě červenou krev. Není třeba panikařit. Tmavá barva může jednoduše znamenat, že krev byla nějakou dobu v děloze, ale nezoxidovala do té míry, že zhnědla.

Vaše menstruace může začít jasně červeným krvácením. To znamená, že krev je čerstvá a rychle proudí. Vaše krev může zůstat takto barevná po celou dobu cyklu nebo se může postupně ztmavovat kvůli zpomalení toku.

Růžová barva

Vaše krev může na začátku nebo na konci menstruace vypadat růžově, zvláště pokud si všimnete jemného špinění. Tento světlejší odstín pravděpodobně naznačuje, že se krev smísila s vaší cervikální tekutinou a zředila její odstín.

Oranžová barva

Když se krev mísí s cervikální tekutinou, může také vypadat oranžově. Ve výsledku můžete vidět oranžový odstín ze stejných důvodů jako ten růžový.

Šedý, šedobílý odstín

Pokud vidíte šedý nebo šedobílý výtok, sledujete pravý důvod k návštěvě svého lékaře. Tento odstín může naznačovat, že máte infekci, jako je třeba bakteriální vaginóza. Mezi další příznaky infekce patří horečka, svědění, zápach nebo bolest.

  • Změny barvy krve v období menstruace jsou normální.
  • Tmavě červená, hnědá nebo hodně tmavá menstruační krev je jednoduše krev, která reagovala s kyslíkem.
  • Poraďte se se svým lékařem, pokud máte šedavý nebo narůžovělý vodnatý výtok, protože to může být známkou infekce nebo něčeho vážnějšího.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli

5 důvodů krvácení uprostřed menstruačního cyklu. Co ho může způsobit?

Krvácení mimo menstruaci může leckoho nepříjemně překvapit, a mnohdy i pořádně vyděsit. U spousty žen v produktivním věku to však není nic neobvyklého. Jaké jsou nejčastější příčiny krvácení uprostřed menstruačního cyklu? Představíme vám 5 důvodů, kterým byste měli věnovat pozornost.

Krvácení po sexu

Mezi možné příčiny kratšího a slabého krvácení uprostřed cyklu může patřit lehké poranění poševní sliznice po příliš vášnivém nebo nešetrném sexu, nebo jako následek používání nevhodných sexuálních pomůcek.

Ke krvácení po sexu dochází i tehdy, když sliznice pochvy není dostatečně vlhká, žena trpí kvasinkovým či bakteriálním zánětem pochvy nebo dysbiózou poševního prostředí.

Například také u žen v klimakteriu bývá sliznice pochvy vlivem snížené hladiny ženských pohlavních hormonů více suchá, proto může snáze nastat poranění a lehké krvácení po sexu.

Krvácení, nebo jen slabé špinění, nastává bezprostředně po pohlavním styku či jiné koitální praktice. Pokud žena objeví pár kapek čerstvé krve světlé barvy, může si být jistá, že se jedná o poranění, nikoli třeba o menstruační krev.

Příčinou může být také pohlavně přenosná nemoc nebo chlamydie, případně také endometrióza. Každopádně je vhodné dát si své ženství do pořádku a při milování v těchto případech používat vhodný lubrikant.

Pokud žena nemá jiné příznaky a další potíže, není třeba s drobným poraněním sliznice na gynekologii – všechno se samo brzy zahojí.

Jsou menstruační kalhotky Snuggs dostatečná ochrana?

Prasklá cysta na vaječníku

Možná ani nevíte, že trpíte cystami na vaječnících. Cysta na vaječníku se většinou pozná na ultrazvuku v ordinaci vašeho gynekologa, jinak se projevuje souborem různých příznaků v souvislosti s menstruačním cyklem.

Mnohé ženy ale o svých cystách ani neví – jakmile totiž přijde menstruace, cysta se někdy automaticky vyloučí spolu s neoplodněným vajíčkem, krví a kousky sliznice.

V případě výskytu cyst se u žen objevuje bolestivá menstruace, bolesti břicha a páteře i mimo menstruaci, pocit plnosti, zadržování vody v těle, psychické potíže, výrazný premenstruační syndrom (PMS), bolesti při sexu nebo krvácení mimo cyklus.

Pokud vám cysta praskne, může dojít k silné bolesti a masivnímu krvácení i uprostřed vašeho menstruačního cyklu. Zpravidla se vám rychle změní nálada a tělo se nečekaně chystá na menstruaci, která měla nastat až o dva týdny později. Krvácení a vyloučení cysty se často projevuje stejně jako menstruace, která jen zkrátka přišla dříve.

Cysty na vaječníku ale mohou v těle ženy pořádně rozhodit hormony, proto může docházet k menstruačním poruchám, nepravidelnostem cyklu, k výrazným změnám nálad, k přibírání na váze, k většímu výskytu akné a pochopitelně také k problémům s otěhotněním. Pokud vás zaskočí silné bolesti v podbřišku a krvácení mimo cyklus, může se jednat o prasklou ovariální cystu a měla byste určitě vyhledat svého gynekologa.

Zánět děložního čípku

Krvácení a bolesti po sexu také mohou souviset s problémy na děložním čípku, které rozhodně není radno podceňovat. Jakékoliv krvácení mimo cyklus spojené s bolestí, které nemá zjevnou příčinu, byste měla konzultovat se svým gynekologem. Může jít totiž také o infekci HPV – lidským papilomavirem, který způsobuje zánětlivé změny na děložním čípku a může v budoucnu vyvolat i rakovinu.

HPV se přenáší nejen pohlavním stykem, ale i nekoitálními praktikami a dotykem. U mužů se většinou nijak výrazně neprojevuje, ale mohou vzniknout kondylomata – malé kožní bradavičky, které se vyskytují v oblasti genitálií.

Žena však na nákazu HPV může doplatit rakovinou děložního čípku, která se může nečekaně rozvinout až za několik let po přenosu viru.

Proto by žádná žena neměla podceňovat pravidelné kontroly na gynekologii a cytologické vyšetření stěru z děložního čípku, které se provádí jednou ročně.

Jak vyvolat menstruaci bez hormonů? Babských rad je spousta

Dívka měla menstruaci 5 let v kuse. Jak je to možné?

Těhotenství a špinění

Krvácení mimo cyklus se běžně může objevit v těhotenství. Nemusí vás nijak znepokojit, na počátku těhotenství je zcela běžné slabé špinění anebo náznak krvácení, především v době kdy by za jiných okolností měla přijít menstruace.

Vlivem působení hormonů to však může být zcela jinak a slabé špinění nebo krvácení v těhotenství ještě neznamená, že byste měla o děťátko přijít. Mnohé ženy třeba ještě ani neví, že jsou těhotné a právě nepravidelnosti krvácení v podobě slabého špinění mohou pomoci zjistit, že je žena gravidní.

Krev u těchto případů bývá velmi světlá a není ji mnoho.

Užívání některých léků, chronická onemocnění a stres

V souvislosti s mnoha chronickými nemocemi a užíváním léků může docházet i k poruchám menstruace a nepravidelnostem menstruačního cyklu. Velmi snadno se pak třeba může objevit i krvácení uprostřed cyklu.

Léky, které ovlivňují ženský cyklus, mohou být různé. Může jít například o užívání některého typu hormonální antikoncepce, dále o léky na ředění krve, hormony na štítnou žlázu – i poruchy funkce štítné žlázy způsobují problémy s menstruací.

V neposlední řadě můžou menstruaci ovlivnit i různá psychofarmaka.

Poruchy menstruace u žen často souvisí s psychikou. Jak si pomoct bylinkami?

Jste dobrá v posteli? Odhalte, jaká jste milenka s naším sex testem

Menstruace se velmi snadno dokáže měnit v souvislosti s křehkou ženskou psychikou a útočí na ni i přemíra stresu. Pokud není žena psychicky v pořádku nebo prožije duševní otřes, může se jí snadno menstruace zpozdit, nebo i žena na nějakou dobu přestane menstruovat úplně. Vlivem stresu, nervozity či různých neznámých faktorů se může menstruace i urychlit a žena pak krvácí uprostřed cyklu.

Svou roli hraje také strava a správná životospráva. Pokud máte menstruační problémy, dbejte na dostatek vitamínů a minerálů ve stravě, případně můžete vyzkoušet i některý z mnoha osvědčených přírodních prostředků pro vyrovnání hladiny hormonů, zklidnění psychiky a navození pravidelné menstruace.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector