Latentní tetanie – Vše o zdraví

Latentní tetanie - Vše o zdraví zdroj: pixabay.com

Ne, určitě jsem to s názvem článku nepřehnala. To potvrdí každý, kdo někdy zažil akutní nedostatek hořčíku v těle. Protože projevy, které ho provází, nejsou nic příjemného. V posledních letech se rozrostl počet lidí, kterým byla diagnostikována latentní tetanie.

Jedná se o chronický nedostatek hořčíku, který vznikne z dlouhodobých stresových situací nebo může nastat po obzvláště stresujícím zážitku.

Většinou se ale jedná o nahromadění nedobrých prožitků, které jednoho krásného dne v člověku prostě vybouchnou, a tělo ukáže, že toho má dost.

Tato nemoc je bohužel lékaři stále podceňována a člověku, který trpí bolestmi a křečemi se obvykle říká: „To nic není!“ Opak je pravdou, protože mnohým z těch, kterým byla latentní tetanie diagnostikována, ovlivnila tato nemoc jak pracovní, tak osobní život.

Donedávna se na tetanii lidé dívali skrz prsty, protože byla pro mnohé symbolem „labilního člověka“, ale jen do doby, než se v jejich spárech ocitli také. Latentní tetanie je buď psychického nebo neurologického původu.

To, že souvisí se stresem, který vyplavuje z těla hořčík a další prospěšné a pro jeho dobré fungování nezbytné minerály, je jen potvrzení toho, jak moc nás ovlivňují stresové situace.

Takže pokud máte v okolí někoho, kdo se léčí s latentní tetanií, i když slovo „léčí“ je poměrně špatné, protože se vyléčit nedá, určitě víte, o čem tato nemoc je. Obzvláště u žen, které by chtěly otěhotnět, se lékařská hláška „nic to není“, mění v: „Budeme vás muset pozorovat a budete mít rizikové těhotenství”.

Otázkou je, zda to žena chce slyšet a zda jim dovolí „být pozorována“, protože to s sebou nese další stresové situace zhoršující křečové projevy. Což je to, co těhotná žena nepotřebuje.

Je ale pravda, že u takovéto budoucí matky je zvýšené riziko potratu, proto by měla věnovat zvýšenou pozornost svému tělu ještě před otěhotněním.

Je dobré zmínit, že má latentní tetanie více podob a u každého jedince probíhá trochu jinak. Hodně zjednodušeně jde rozdělit na tři stádia. Nejlehčí forma se projevuje jako lehké brnění prstů, které přejde, když si dáte tabletku hořčíku. Druhý stupeň jsou systematické, dlouhodobě trvající křeče, obvykle v dolních a horních končetinách.

Při záchvatu se může dostavit paralyzace končetin a člověk, který se v něm ocitne, je nucený ležet v posteli, protože není schopný se hýbat. Někdy se objevují dýchací potíže. Nejhorší forma latentní tetanie je ta, že nemocný ztrácí vědomí a musí být hospitalizován ve zdravotnickém zařízení. Tetanie se může projevovat i nervovými tiky.

Stravou k uzdravení

Co lze dělat, když už nám byla tetanie diagnostikována? Určitě si člověk musí uvědomit, že se jí nezbaví a bude její břemeno nést po celý svůj život. Prakticky nezbývá, než se řídit tím, co říká v Opráskách z českí historije Zikmund Husovi. Smířit se s tím a doplňovat hořčík.

My si tady napíšeme pár tipů, jak ho dostat do těla přírodní cestou. Musíme ale zmínit jednu věc. Pokud je hořčík doplňovaný samostatně, nemá tělo kapacity ho využít a spotřebovat. Mnoho těch, kteří užívají různá magnezia z lékárny, mají problémy s průjmy.

Vlastně je velmi těžké si najít správnou formu hořčíku, která nám bude vyhovovat. Navíc, abychom neměli zmíněný problém, je potřeba ho užívat ve směsi s draslíkem a vápníkem. Protože pokud jej užíváme samotný, je úplně jedno, jak vysoké dávky do sebe dostáváme, protože to nemá kýžený efekt.

Pojďme si tedy napsat, jaká strava je vhodná pro tetaniky.

Špenát je jedním ze skvělých zdrojů kyseliny listové a hořčíku. Lepší je ho jíst v raw formě (kterou upřednostňuji já), ale i ½ šálku vařeného obsahuje téměř 20% potřebné denní dávky hořčíku Potřebná denní dávka hořčíku je 300 g.

Mandle, kešu, a další ořechy: pouhých 30 g obsahuje 75-80 mg hořčíku. Pokud nemáte po ruce mandle, ani oříšky, ale máte doma kvalitní mandlový olej, není nic snazšího než si ho nalít na lžíci a polknout.

Latentní tetanie - Vše o zdraví

Ovesné vločky, otruby a hnědá rýže jsou dalšími potravinami, v kterých je hodně hořčíku. V ovesných vločkách ho najdeme 60 mg, v polévkové lžíci otrub 22 mg a v hnědé rýži 86 mg v jednom šálku. Pro zajímavost, v šálku bílé rýže je ho 19 mg.

Fazole jsou nejen plné vlákniny, ale pouhý jeden šálek této luštěniny je schopný doplnit do těla 134 mg hořčíku! Černé fazole obsahují 120 mg hořčíku a typické „ledvinové“ fazole 69 mg hořčíku. (Všechny po šálku).

Čokoláda – kvalitní, vysokoprocentní hořká čokoláda (70-85%) je také dobrým zdrojem hořčíku. Obsahuje 64 mg na 29 gramů. U kakaa je podíl hořčíku 25-26 mg na jednu lžíci.

Ryby a organické maso jsou nejen chutné, ale také prospěšné pro naše tělo.

Není lepšího a kvalitnějšího zdroje bílkovin a minerálů než maso ze zvířete, které vyrůstalo venku a mohlo se volně pohybovat na pastvě. Třeba organické hovězí maso obsahuje dvojnásobek hořčíku ve srovnání s průmyslovým.

Losos, který byl chycený ve volné přírodě, je také cenným zdrojem minerálů. Hořčíku v něm najedeme 57 mg na 29 gramů. A samozřejmě magneziové minerální vody.

Ke zklidnění mysli a navození lepší psychické pohody, která přímo úměrně souvisí s nervosvalovou dráždivostí, můžeme využít také služeb aromaterapie. Do uklidňujících směsí mícháme kadidlo, ylang-ylang, růži, jasmín, myrhu, nard, neroli, geránium levanduli.

Tetanie: příznaky, příčiny a vhodná léčba

Latentní tetanie - Vše o zdraví

Trápí vás pocit vnitřního napětí, brnění jazyka či konečků prstů, noční křeče lýtek, suchost v ústech nebo třeba celková podrážděnost, únava a poruchy soustředění? Pak se pravděpodobně potýkáte s tetanií, což je stav zvýšené nervosvalové dráždivosti, za jehož rozvojem většinou stojí deficit hořčíku a velká stresová zátěž. Léčba pak spočívá hlavně v dodávání látek, kterých je v těle nedostatek.

Co je tetanie?

Jako tetanie se označuje zvýšená nervosvalová dráždivost (centrální nervové soustavy i periferní nervové soustavy), která se projevuje například brněním prstů nebo jazyka, ale v závažnějších případech může způsobit také bolestivé svalové tetanické křeče. Za rozvojem tohoto syndromu přitom stojí nedostatek vápníku či nedostatek hořčíku v organismu pacienta.

Název onemocnění je odvozen z řeckého slova tetanos, které je možné volně přeložit jako stažení nebo také křečovité napětí. Příznaky společné všem formám tetanie tvoří tetanický syndrom, přičemž lékaři hovoří o latentní formě, pro niž je typický sklon ke křečím, ale také o manifestní formě, kdy pacienta trápí bolestivé svalové křeče v různých částech těla.

Výskyt onemocnění

Tetanie postihuje stejnou měrou muže i ženy. Nejčastěji se však jedná o mladší jedince, přičemž nejvíce se lékaři s těmito komplikacemi setkávají u pacientů ve věku od 20 do 30 let. V posledních desetiletích počet nově zaznamenaných případů výrazně stoupl, což ovšem může být spojeno také se zlepšením diagnostických kritérií a větší dostupností různých vyšetření.

Etiopatogeneze

V závislosti na původci onemocnění lékaři vyčleňují dva základní druhy tetanie, kam patří metabolická tetanie a neurogenní tetanie.

V prvním případě se jedná o tetanii metabolického původu, kdy lékaři u jednotlivých příznaků pozorují jasné abnormity laboratorních nálezů a také výrazné změny na EKG.

Nemocní přitom často vykazují projevy organického nebo funkčního postižení CNS.

Co se týče možných příčin metabolické tetanie, za nejvýznamnější dnes lékaři považují deficit hořčíku, ale na vině může být také hypokalcémie nebo alkalóza. Neurogenní tetanie se naopak často vyskytuje u pacientů s výraznou afektivní labilitou, s psychopatickými rysy nebo se sklony k neurotickým projevům. Svou roli ovšem hrají i potíže vegetativního původu.

V případě neurogenní tetanie se tetanický záchvat obvykle dostaví vlivem nějakého silného emočního prožitku, duševního traumatu nebo dlouhotrvajícího duševního napětí.

Na vině přitom může být snížená adaptabilita na zátěžové situace a stav zvýšené dráždivosti pak může vystupňovat prakticky jakýkoliv podnět.

I při těchto funkčních poruchách se ovšem sekundárně uplatňují metabolické vlivy (hyperventilace či nedostatek hořčíku).

Konkrétní příčiny tetanie

Nemoc tetanie vzniká v důsledku výrazného snížení koncentrace iontů. Podnětem k rozvoji těchto komplikací přitom může být hned několik různých faktorů, a to konkrétně nedostatek hořčíku v organismu pacienta (hypomagnezémie) nebo nízká hladina volného krevního vápníku (hypokalcémie). Svou roli zde ovšem hraje také stres a další činitelé.

Pokles koncentrace sérového hořčíku může být způsoben dlouhodobým užíváním některých léků, které nepříznivě ovlivňují metabolismus hořčíku. Jedná se například o diuretika, kortikosteroidy nebo sulfonamidy. Stejně tak ovšem mohou tyto komplikace vyvolat různé redukční diety a hladovění, kdy tělo pacienta nemá dostatečný přísun hořčíku v potravě.

Aby toho nebylo málo, při chronických zátěžových situacích dochází ke zvýšenému vylučování hořčíku v moči, což poté způsobí hypomagnezémii a případně i tetanický záchvat. Psychogenní příčiny se v tomto případě tedy mohou proměnit na biochemické. Co se týče hypokalcemické tetanie, zde může být na vině celá řada různých faktorů, kam patří:

  • nedostatečnost příštítných tělísek (hypoparatyreóza),
  • nedostatek vápníku v potravě, ztráty vápníku (při průjmech),
  • respirační alkalóza (hyperventilační tetanie, hysterické záchvaty),
  • nedostatek vitaminu D,
  • renální insuficience,
  • novorozenecká tetanie.
Zajímavé:  KEŠU NATURAL 75G – vše o zdraví

Ostatní etiologie jsou spíše vzácnější a jejich rozvoj může souviset s různými orgánovými chorobami. Na vině pak mohou být také různé organické poruchy centrální nervové soustavy (záněty, nádory nebo úrazy), ale i funkční poruchy centrální nervové soustavy (neurózy, psychózy).

Jaké má tetanie příznaky?

Vzhledem k poměrně široké škále možných příčin a rizikových faktorů může mít tetanie také celou řadu různých příznaků. Projevuje se pak buď sklonem ke křečím, který se označuje jako latentní tetanie, nebo různými křečovými stavy, pro které se vžilo označení manifestní tetanie.

Podle lékařů má tetanie dva hlavní klinické projevy, a to konkrétně tetanický záchvat a dále soubor pestrých nespecifických symptomů, s nimiž se nemocní dlouhodobě potýkají. Často pak hledají pomoc v ambulancích praktických lékařů, ale navštěvují také odborníky, jelikož si se svými obtížemi nevědí rady.

Tetanický záchvat

Jako záchvat tetanie se označuje úzkostný stav, který bývá doprovázen celou řadou specifických symptomů.

Pacienti mívají pocit tuhnutí, napínání a omezení volného pohybu, objevuje se mravenčení a brnění v prstech, které se postupně šíří do končetin a následují křeče tonického charakteru.

Dostavit se mohou také křeče mimického svalstva, kdy jsou ústa přivřená a rty našpulené.

Typické příznaky tetanického záchvatu:

  • pocit vnitřního napětí,
  • brnění jazyka a konečků prstů,
  • necitlivost a slabost končetin,
  • suchost v ústech (xerostomie),
  • bolest u srdce (nezávislá na námaze),
  • bolest hlavy (křeče hladkého svalstva cév),
  • pocit staženosti a bolesti kolem žaludku,
  • noční křeče v lýtkách (crampi),
  • pocit „nedodýchnutí“ (kámen na hrudníku, nedostatek vzduchu v plicích), který pacienti kompenzují zrychleným dýcháním,
  • celková únava, podrážděnost, přecitlivělost na hluk a poruchy soustředění (neurastenické příznaky).

Záchvat může trvat minuty, ale i hodiny a vzácně způsobuje také ztrátu vědomí, což si mohou lidé splést s epileptickým záchvatem. V takovém případě má totiž tetanický záchvat příznaky, které jsou tomuto stavu velice podobné. Rozsah křečí ovšem bývá rozmanitý a na rozdíl od epiparoxu si pacient na parestezie a tonické spasmy pamatuje. Situace přitom může vypadat velice dramaticky, ale většinou není život ohrožující.

Latentní tetanie a manifestní tetanie

V rámci latentní tetanie pacienti mívají sklon ke křečím (tzv. spazmofilie). Objevují se tedy spíše náznaky křečových stavů, jako je například křeč kolem úst nebo křeč žvýkacích svalů, což může způsobit velké nepříjemnosti při kousání potravy nebo potíže při mluvení. Zaznamenat můžete ale také křeče po ischémii či po elektrickém a mechanickém dráždění.

V případě manifestní tetanie se pacienti setkávají s bolestivými svalovými křečemi, a to v různých částech těla (ruce, nohy, obličej). Typické jsou především generalizované tonické křeče při plném vědomí, které začínají z konečků prstů a šíří se kraniálně. Mezi další projevy tetanie patří pocit stažení kolem úst, což lékaři označují také jako rybí ústa.

Kromě výše zmíněných obtíží pacienti mohou zaznamenat také karpopedální spazmy, tedy křečovité ohnutí zápěstí a natažení nohou.

Takové spazmy přitom bývají velice bolestivé a mezi záchvaty u pacientů přetrvává parestézie (zvýšená dráždivost periferních nervů končetin).

Typický je také laryngospazmus neboli křeč svaloviny laryngu doprovázená pocitem staženého hrdla a ztíženým polykáním.

Dalším charakteristickým příznakem je pak i porodnická ruka, což je označení pro křečovité postavení ruky, kdy jsou prsty křečovitě natažené, přičemž palec a malíček se nachází pod prostředními třemi prsty. Ruka pak tvoří jakousi „špetku“, a proto se tento symptom někdy označuje také jako špetkové postavení ruky. Může se objevit spontánně, ale lze ho také uměle vyvolat.

Nespecifické klinické příznaky

Kromě výše zmíněných symptomů mívá tetanie projevy nespecifické, které lze rozdělit na základě jednotlivých oborů, do jejichž kompetence spadají. Co se týče neurologických příznaků, sem patří především deprese, různé druhy fobií, vertigo, přecitlivělost na hluk či tranzitorní ischemické ataky.

Pokud je řeč o interním lékařství a kardiologii, u pacientů příznaky tetanie zahrnují třeba stenokardii, což je záchvatovitá srdeční bolest za hrudní kostí, která vystřeluje do levé ruky. Nemocní proto mohou mít dojem, že se jedná o infarkt myokardu. Kromě toho pacienty trápí sklon k trombózám, tachykardie nebo třeba hypertenze v artériích.

Mezi další nepříjemné zdravotní komplikace, které mohou tetanii doprovázet, se poté řadí různé poruchy spánku nebo kolapsové stavy.

Ženy zaznamenávají i různé gynekologické obtíže, jako je například premenstruační syndrom či bolestivá menstruace.

Kromě toho může rozvoj tetanie souviset i se zvýšeným počtem spontánních potratů a způsobuje také eklampsii nebo problémy s laktací.

Hyperventilační tetanie

V rámci neurogenní tetanie se někdy vyčleňuje také tetanie hyperventilační, která souvisí s déletrvajícím rychlým dýcháním v klidu (hyperventilace vedoucí k respirační alkalóze). Spouštěčem často bývá nějaká stresová situace (například něco, čeho se pacient obává), přičemž tyto psychické faktory později vyvolají úzkostnou reakci.

Pacient začíná zrychleně dýchat, což naruší rovnováhu vnitřního prostředí.

V těle se proto začne hromadit kyslík a ubývá naopak oxidu uhličitého, přičemž tento stav vede k rozvoji nepříjemných obtíží, jako je bušení srdce, zhoršená koncentrace, točení hlavy, dechová nedostatečnost, pálení na hrudi, křečovité držení horních končetin, bolest žaludku nebo třeba problém s polykáním.

Ačkoliv si pacient jednotlivé symptomy dobře uvědomuje, obvykle je neumí správně interpretovat, a proto bývá znovu vyvolána úzkostná reakce, dech se znovu zrychluje a celá situace se opakuje. Takový stav pak lékaři označují jako respirační alkalóza.

Možné komplikace

Ačkoliv sama o sobě není tetanie život ohrožujícím stavem, výjimečně může dojít k případům, kdy křeče způsobí, že pacient přestává dýchat, nebo naopak dýchá až příliš rychle. To pak vede k poruchám acidobazické rovnováhy. Silné křeče ale mohou způsobit také natržení svalu nebo jinou nepříjemnou deformaci, která zapříčiní jeho trvalé poškození.

Diagnostika tetanie

V dnešní době se můžete setkat hlavně s označením latentní tetanie nebo tetanický syndrom, což by mělo zahrnout pestré projevy, které s tímto onemocněním souvisí.

Existuje však i celá řada dodnes používaných synonym. Sem patří například neurastenie, vegetativní dystonie, anxiózní neuróza, spasmofilie či spasmofilní neuropatie.

Tyto terminologické rozdíly pak někdy mohou způsobit potíže při snaze o určení správné diagnózy.

K odhalení nedostatku hořčíku a příčiny tetanického syndromu se momentálně používají tři hlavní vyšetřovací metody, a to sice klinické testy, elektromyografické vyšetření a biochemické vyšetření. Když se provádějí u tetanie testy klinické, je nejprve nutné vyloučit organické onemocnění a dále by se lékaři měli soustředit na konkrétní příznaky zvýšené nervosvalové dráždivosti. Sem patří:

  • Chvostkův příznak – u pacientů způsobuje tetanie záškuby svalů obličeje při poklepu na tvář před čelistním kloubem, a to konkrétně v místě, kde probíhá obličejový nerv. Lékař ho vyšetřuje poklepem kladívka na část vnějšího ucha jménem tragus, přičemž odpovědí je pohyb ústního koutku na straně, kde došlo k poklepu.
  • Lustův příznak – jedná se o živé šlachosvalové reflexy na končetinách. Při poklepu na šlachu bicepsu na paži dojde k rozvoji briskní flexe předloktí, při poklepu na ligamentum patellae dojde k živé extenzi bérce.
  • Trousseaův příznak – jde o křečovité postavení ruky vyvolané omezeným přítokem krve do horní končetiny po dobu 10 minut při hodnotě tonometru nad systolickým tlakem. Jakmile se na paži přiloží manžeta tonometru, do několika sekund se objeví porodnická ruka.

Hlavní diagnostickou metodou je EMG, díky které je možné potvrdit zvýšenou nervosvalovou dráždivost.

Jedná se konkrétně o dvě specifická vyšetření, kam patří ischemický test (zjemnělý klinický Trousseaův test) a hyperventilační test (provokačním fenoménem je hyperventilace po dobu 5 minut). Určité nepravidelnosti lze však odhalit také při elektroencefalografickém vyšetření.

Jelikož nejčastější příčinou zvýšené nervosvalové dráždivosti bývá nedostatek hořčíku, provádí se také několik biochemických testů. Lékaři provádí u tetanie vyšetření:

  • magnesia v séru,
  • magnesia v erytrocytech,
  • vylučování magnesia v moči za 24 hodin,
  • atomovou absorpční spektrofotometrii (AAS).

V rámci diferenciální diagnostiky je pak nutné odlišit tetanii od jiných nemocí, protože řada příznaků může mít příčinu také v organické poruše konkrétního orgánu. Lékaři by se proto měli soustředit především na vyloučení jiných tělesných poruch, přičemž nejčastěji se může jednat o kardiální, neurologické či pneumologické obtíže.

Pokud jde o neurologické poruchy, podobné projevy jako tetanie mohou mít epileptické záchvaty. Dále je nutné odlišit hysterické záchvaty (disociační nebo konverzní porucha), migrény, poruchy krční páteře, Menierovu chorobu, vertebrobazilární insuficienci mozkových cév nebo třeba infarkt myokardu a další kardiologické a oběhové poruchy.

Zajímavé:  Zdraví Jako Podstatné Jméno?

Léčba tetanie

Pacienty obvykle nejvíce zajímá, jaká existuje pro různé druhy tetanie léčba a jak se zbavit tetanie co nejrychleji.

Budete-li přítomní tomu, jak se u někoho rozvinou výše popsané komplikace, mějte na paměti, že z vaší strany vyžaduje akutní tetanický záchvat první pomoc.

Důležité je především vést pacienta ke klidnějšímu dýchání, vysvětlit mu, co se s ním děje, pokusit se ho co nejvíce uklidnit a případně zajistit nitrožilní podání hořčíku či vápníku.

Ještě významnější roli však hraje dlouhodobá a preventivní pomoc, která pacientům uleví od potíží. Je-li na vině deficit magnezia, dá se doplnit pomocí přírodních zdrojů či vhodnou medikamentózní léčbou. Cenným zdrojem magnesia jsou přitom hlavně minerální léčebné vody, a co se týče potravin, nejvíce hořčíku obsahují:

  • krevety,
  • ovesné vločky,
  • naklíčená pšenice,
  • otruby,
  • čokoláda,
  • fazole a hrách,
  • ořechy a mandle.

Vzhledem k tomu, že obsah magnesia v potravinách je přímo závislý na jeho množství v půdě, jeho nedostatek většinou není možné léčit pouze prostřednictvím diety. Proto je nutné nasadit také medikamentózní léčbu, která pacientům zajistí dostatečný přísun hořčíku. V tomto případě rozlišujeme dvě základní metody užití magnesia, a to konkrétně parenterální a perorální.

V jaké formě máte hořčík užívat, vám doporučí váš ošetřující lékař. Při parenterálním podání se látka aplikuje intravenózně či intramuskulárně.

První způsob bezprostředně zvyšuje hladinu sérového magnesia, což je vhodné u akutních stavů, ale bohužel má pouze krátkodobý účinek.

Druhý způsob se pak hodí tam, kde lékaři chtějí obejít možné nedostatečné vstřebání z gastrointestinálního traktu.

Co pomáhá na tetanii v rámci perorální léčby? Používá se především celá řada solí, jako je Mg laktát, který se aplikuje nalačno a někdy vyvolává průjem, dále Mg citrát, levulinát, nikotinát, askorbát či orotát. Oblíbené jsou ale i šumivé tablety magnesia. Kromě toho pak existují také kombinované preparáty hořčíku a vápníku, ale jelikož se ve střevě přednostně vstřebává kalcium, lepší je používat preparáty odděleně.

Pacienti se také často ptají, jak spolu reaguje tetanie a kofein či tetanie a alkohol. Jelikož tyto látky mohou u některých pacientů vyvolat úzkostné stavy, díky čemuž je hořčík z těla odčerpáván rychlejším tempem, je nutné vysledovat, jak na ně organismus reaguje a případně jejich přísun raději omezit nebo se jim zcela vyhýbat.

Zdroje: internimedicina.cz, wikiskripte.eu, zzmsk.cz

Tetanie (Latentní tetanie) – nepříjemná nemoc – příznaky, příčiny a léčba

Latentní tetanie - Vše o zdraví

Nepříjemné křečovité sevření prstů rukou je jedním z častých projevů tetanie.

Existuje mnoho zdravotních stavů, které byste pravděpodobně nedokázali ihned identifikovat, pokud by se vám staly. Tak třeba nachlazení je docela zřejmé, že? Stejně jako třeba zažívací potíže. Ty samozřejmě s jistotou poznáte. Pak ale existuje něco jako tetanie – tento syndrom se projevuje zvýšenou dráždivostí nervosvalového ústrojí, zejména brněním v prstech a chodidlech, svěděním, křečemi nebo tiky. A není snadné ho poznat.

Tetanie je symptom. Stejně jako mnoho dalších příznaků jej může vyvolat celá řada podmínek. To znamená, že je někdy obtížné zjistit, co tento příznak způsobuje. I když pro tento stav existuje účinná léčba, jeho prevence často závisí na určení, co to na prvním místě způsobilo.

Tetanií nejčastěji trpí mladí lidé mezi dvacátým a třicátým rokem života. Ačkoliv by právě toto období mělo být charakteristické nejlepší kondicí a zdravím, tetanie z něj umí udělat opak. Slabost, úzkost, strach, a mnoho dalších zdravotních problémů – to je tetanie.

Kromě základních příznaků tetanie, jako jsou svalové křeče, ztuhnutí obličeje či migrény, se objevují i mnohé vedlejší projevy této choroby. Liší se v závislosti na stavu pacienta. Jsou mimořádně variabilní a přicházejí spontánně. Symptomy mohou rovněž zasáhnout jiné systémy a orgány v těle.

Pacienti často při těchto projevech podlehnou strachu a panice. Proto je nejlepší prevencí předem vědět, co máte očekávat. Abyste si tetanii nespletli s jinými zdravotními komplikacemi.

Šílené křeče v žaludku, brnění prstů, ztráta citlivosti, dušnost. Objeví se z ničeho nic, a když si dáte hořčík, zmizí. Aby se mohli vrátit, když budete mít zase toho mnoho.

Tetanie je nemoc mladých jednadvacátého století. Toto onemocnění není sice životu nebezpečné, ale pořádně znepříjemňuje život.

Léčba tetanie patří do rukou odborníků – neurologa, ale i psychologa či psychiatra.

Tetanie – zvýšenou nervosvalovou dráždivost

Tetanie je velmi časté onemocnění, životu ne nebezpečné a dobře léčitelné, ale má mimořádně košatý klinický obraz s mnoha příznaky.

Všechny tyto příznaky odrážejí společný prvek, kterým se dá tetanie definovat, a to je laicky řečeno, jde o zvýšenou nervosvalovou dráždivost.

Příčina nervosvalové dráždivosti je rozdílná, může spočívat v některém chybějícím prvku v lidském těle, například vápníku (což je méně častá příčina) nebo hořčíku a dokonce tetanie může být i vrozená.

Jaké jsou projevy tetanie?

Mezi nejčastější projevy patří:

1. Křečovité sevření rukou

Nepříjemné křečovité sevření prstů rukou. Prsty jsou skrčené a sevřené, stejné příznaky má postižený i na nohách. Je to symetrické neboli postihuje všechny čtyři končetiny.

2. Křeč drobných svalů kolem rtů

Velmi typická bývá i křeč drobných svalů kolem rtů, takoví lidé mají potom napjatou tvář a tomu se říká rybí ústa (zvýšené napětí svalstva).

3. Hluboké dýchání

Postižený má také tendenci hluboce dýchat (hyperventiluje). Hyperventilace je vnucena proti vůli pacienta a výrazně zhoršuje tetani. V takovém případě se doporučuje, aby postižený dýchal do sáčku. Vůbec tehdy neplatí uvolnit si límec, jít k oknu a zhluboka se nadechnout, při tetanii platí pravý opak.

4. Pocity mravenčení a mravenčení

Postižení mají různé pocity mravenčení, elektrizace, trnutí, mravenčení, které jsou typickým projevem zvýšené nervosvalové dráždivosti.

Mezi další příznaky tetanie se obecně řadí:

  • tlak na hrudi, bolest za hrudní kostí (mnoho lidí si myslí, že má infarkt)
  • problémy při polykání,
  • nadměrná únava
  • neschopnost koncentrace
  • ztráta energie
  • přecitlivělost na hluk
  • poruchy spánku
  • syndrom neklidných nohou
  • bolestivé křeče v žaludku a střevech
  • bolestivá menstruace
  • premenstruační syndrom
  • tromboembolické příhody při používání antikoncepce
  • zvýšený výskyt spontánních potratů a mnoho jiných

Lidé často ani nevědí, že mají tetanii

Nepříjemné příznaky, které se objeví jakoby z ničeho nic, mohou člověka pořádně vystrašit. Často se stane, že tetanie se podobá jinému onemocnění, mnozí si myslí, že mají infarkt. Lidé jsou často vyplašení, prožívají úzkost, která má svůj obsah, bojí se. Při záchvatu je určitě třeba vyhledat lékařskou pomoc, pohotovost.

Tetanie a její příčiny

A jaké jsou často příčiny tetanie?

1. Stres

Tetanie je někdy označovaná jako onemocnění vystresovaných. Většina lidí o něm nikdy neslyšela, tedy až do chvíle, dokud se u nich neprojevil tetanický záchvat.

Zde je jedna zkušenost přímo ze života: “Byla to moje první práce, opravdu jsem se snažil. Přesčasy, nepravidelná strava, nedostatek spánku a všudypřítomný stres.

Vždy jsem byl zdravý, proto mě tetanický záchvat pořádně vyděsil. Nejprve mravenčení v rukou a nohou, pak mělké dýchání, bolest na hrudi.

Myslel jsem si, že jsem ve svých dvaceti osmi letech dostal infarkt,” popisuje své zkušenosti s tetanií IT konzultant Daniel.

Tetanický záchvat, projev tetanického syndromu, je odpověď těla na stres a na přetížení organismu, který nemá čas regenerovat. V stresových situacích se mění koncentrace minerálů v mezibuněčné tekutině a nastává dramatický úbytek zejména magnézia, čili hořčíku.

Nedostatek magnézia v lidském organismu ovlivňuje funkce více orgánových systémů, ale nejvýrazněji se projeví ve fungování nervového systému, kde má za úkol tlumit jeho dráždivost. Narušují se základní funkce centrálního nervového systému, což má za následek podrážděnost, únavu, nespavost, depresi, nevýkonnost a bolesti hlavy.

Podávání magnézia tedy normalizuje fyziologické funkce a zajišťuje, aby v buňkách vše fungovalo tak, jak má.

2. Snížení hladiny vápníku

Stimulem jejího vzniku jsou změny koncentrace minerálů v mezibuněčné tekutině (jejich pokles). Jde hlavně o snížení hladiny volného krevního vápníku (hypokalcémie), která může nastat při:

  • Nedostatečnosti příštítných tělísek (hypoparatyreoza) nedostatku vitamínu D
  • Při nedostatku vápníku v potravě ztrátami při průjmech
  • Při hysterických záchvatech a psychických poruchách, když člověk rychle a prohloubené dýchá (hyperventiluje).
  • Syndrom připomínající tetanií, ale není spojen s hypokalcemií, se nazývá benigní křečový syndrom.

3. Pokles hladiny hořčíku

Pokles koncentrace sérového hořčíku (hypomagnezémie) může být způsoben:

  • Některými léky, nepříznivě ovlivňujícími metabolismus Mg (diuretika – léky na odvodnění, kortikosteroidy, sulfonamidy atd) zejména při jejich dlouhodobém používání
  • Redukčními dietami a hladověním
  • Při chronických stresových situacích dochází k jeho zvýšenému vylučování močí, následné hypomagnezémii, až projevem tetanického ataku.

Léčba tetanie

Soubor aktivit a procesů, které vedou ke zvýšené nervosvalové dráždivosti, je medicínsky velmi komplikovaný, nevyřeší ho internet ani kamarádská ráda, to je věc, která patří vždy do rukou lékaře. Léčí se ambulantně, některé stavy však vyžadují hospitalizaci. Onemocnění je ale velmi dobře léčitelné.

Zajímavé:  Péče O Veřejné Zdraví?

Pokud má pacient stanovenou diagnózu od svého neurologa, která zní tetanický syndrom nebo tetanie, musí se řídit a žít podle pokynů lékaře, který s touto diagnózou zachází.

Pokud by měl pacient nějaké nové prvky klinického obrazu, nějaké jiné nebo nové potíže nebo by se mu ty potíže, které má, zhoršily, znovu musí konzultovat s lékařem. Postiženému se provádí elektromyografické (EMG) vyšetření, které poskytne jednoznačný důkaz o onemocnění.

Na tetani se předepisují léky, v mnoha případech se doporučuje i konzultace s psychologem či psychiatrem.

Co tedy na tetanii často pomáhá?

  • léky
  • výživové doplňky v podobě magnézia a kalcia
  • správná životospráva
  • změna myšlení i životního stylu
  • pohyb, procházky v přírodě
  • vyhýbání se stresu
  • relaxační cvičení
  • dostatek spánku

Tetanie a kofein

Kofein či alkohol vyvolávají u někoho úzkostné stavy, odčerpávají hořčík rychleji z těla. Což je samozřejmě problém. Poté se tito lidé musí kofeinu vyhýbat.

VIDEO: Dá se latentní tetanie vyléčit?

Zdroje článku a studie o tetanii

  • Tetany: A diagnostic dilemma Autor: Aparna Williams

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

extrasilné bylinné přípravky|hubnutí|minerály|vitamíny|čistě přírodní|Dr.Bojda|medicinka.cz

Nikdy jste o ničem podobném neslyšeli a nakonec zjistíte, že tímto onemocněním trpíte? Rozhodně nejste sami, v posledních letech se počet lidí trpících tetanií značně rozrostl.

V podstatě se jedná o chronický nedostatek hořčíku, který vznikne z dlouhodobých stresových situací nebo může nastat po velmi stresujícím zážitku. Většinou se však jedná o dlouhodobé hromadění negativních situací, které jednoho dne v nás prostě vybuchnou.

Spoustu lékařů má tendenci stále tuto nemoc podceňovat. Není nic ojedinělého, že nad pacientem, který si stěžuje na bolesti a křeče, jen mávnou rukou s tím, že o nic nejde. Jenže tak to vůbec není.

Lidem toto onemocnění zásadně ovlivňuje pracovní a osobní život. Donedávna se na tetanii lidé dívali pouze jako na projev psychicky labilního člověka.

Dokud se podobné potíže neobjevily třeba právě u nich.

Latentní tetanie je buď psychického, nebo neurologického původu. To, že souvisí se stresem, který vyplavuje z těla hořčík a další prospěšné, nezbytné minerály, je jen potvrzení toho, jak moc nás ovlivňují stresové.

U každého člověka probíhá záchvat tetanie trochu jinak. Můžeme si zmínit zhruba tři stádia.

Nejlehčí forma se projevuje jako lehké brnění prstů, které přejde, když si dáte tabletku hořčíku.

U těžší formy dochází k dlouhodobě trvajícím křečím, obvykle v dolních a horních končetinách. Při záchvatu se může dostavit paralýza končetin a člověk, který se v něm ocitne, je nucený ležet, protože není schopný se hýbat. Někdy se objevují také dýchací potíže.

Nejtěžší forma latentní tetanie končí hospitalizací v nemocnici a to tehdy, když  nemocný ztrácí vědomí.  Může dojít i ke křečím hrtanového svalstva a dušení. Při ztrátě vědomí většinou hrtanové spasmy povolí, následky tedy nebývají fatální.

Jinak se tetanie může projevovat spoustou dalších příznaků, od nervových tiků, závratí, bolestí hlavy, pocení, zvýšené únavy, bušení srdce, pocitu vnitřní úzkosti, předrážděnosti, poruchy soustředění, až po sucho v ústech, bolestivé křeče, zejména dolních končetin, bolesti břicha, chronický průjem.

Diagnostika tetanie spočívá v laboratorních, přístrojových a klinických vyšetřeních včetně tzv. provokačních manévrů. Podrobnosti vám jistě vysvětlí odborný lékař..

Co lze dělat, když už vám byla tetanie diagnostikována? Určitě si člověk musí uvědomit, že se jí nezbaví, že se s ní bude muset smířit a pravidelně doplňovat hořčík. V jaké formě a s jakými minerály hořčík společně užívat, abychom dosáhli pozitivního efektu, a zabránili záchvatům, vám doporučí ošetřující specialista.

Ovšem pomoci si můžeme i vhodnou stravou. Zařaďte do jídelníčku syrový špenát, mandle, kešu a další ořechy, mandlový olej, ovesné vločky, otruby, hnědou rýži nebo třeba fazole.

Základem řešení problému je tedy včasná diagnostika a omezení příznaků a záchvatů vhodnými potravinovými doplňky, které vám lékař doporučí a předepíše (např. Magnosolf je pouze na lékařský předpis).

Latentní tetanie - Vše o zdraví

Magnesium Biokomplex se od ostatních preparátů liší zejména vysokou vstřebatelností, která je dána jeho složením. 

Obsahuje 4 formy organického hořčíku s vysokou vstřebatelností. Zásadní je hořčík z mořských řas v kombinaci s chelátovou bioformou a chlorofylem doplněný o vit. B6, který podporuje celkovou bioprostupnost magnézia.

V ČR neexistuje tak komplexní přípravek.

Zákazníci nepociťují vedlejší účinky jako průjmové potíže, což se dostavuje při užívání běžných preparátů. Přípravek je důležitý zejména pro lidi, kteří bývají postiženi bolestmi hlavy, migrénami a diabetem.

Nepostradatelný je pro sportovce a každého, kdo manuálně pracuje a potí se. Lidé s hypertenzí, srdečně-cévními problémy či užívající alkohol nebo držící diety by ho měli také doplňovat.

Zásadní je pro těhotné a kojící ženy a pacienty, kteří užívají léky, zejména diuretické popř. hormonální preparáty. Nepostradatelný je u seniorů.

Tetanie – nemoc, která by se neměla podceňovat

Latentní tetanie, deprese

Dobrý den Miluško,

jsem moooc ráda, že existuje Váš web. Vše do sebe zapadá. Dle lékařů mám vysoký stupeň latentní tetanie a depresivní sydrom. Už nevím kudy kam a celá situace mě trápí už rok a půl deprese, úzkostné stavy., zatím téměř žádné zlepšení.

Začalo to po rehabilitaci Dornovou metodou mám skoliozu a další věci-zablokovaná  dlouhodobě pravá ruka-rameno, údajně od páteře, po 4 rehabilitaci úleva, ale rozbrnění levé ruky , kolem pateře a levé nohy , následně pravé nohy. Absolovovala jsem řadu vyšetření, atb na boroliozu, kterou už jsem prodělala někdy dávno, nevím kdy, Po měsíci atb zhoršení, pálení těla, obličeje.

Půl roku akupunkutuy, bylin, pálení pomíjelo, zůstalo pálení , brnění štípání, přidala se bolest. Nohy nsmírně přecitlivělé na teplotu, dotek. Po ročním trápení mi řekli, že mám latentní tetanii-vsoký stupen z emg a rozvinut depresivní syndrom. Mezitím jsem vyzkoušela léčbu zaper, meditace, změnu stravy, vitamíny. 15 měsícu v prac. neschopnosti, momentálně ID částečný.

Beru léčivé konopí a AD, meditují-zkouším, jogu, měním stravu bez cukrů, bélé mouky, alkoholu. Zařazení hodně ovoce zeleniny, kváskový chlb, Vitamíny BCDE, omega vše přírodní. Nohy však se nelepší, nemůžu ujít vetší kus 400 m, štípání, pálení, bolest ,brnění chodidla, a levá dlaň trochu. Nesnesu plné boty, horko, při zimě bolestivý chlad.

Nejlepší pokud se nohy ničeho nedotýkají, pokud jdu, sedím, tak hrozný. Už nevím, co dál a kde začít a jestli opravdu má diagnoza je správna. Jako kdby ty nohy neměly termoregulaci, při horku pálí, v zimě studí. Suché a chybí jim vlhkost, chůze bolí.

Miluško mooc děkuju za pomoc, radu jakým směrem se dát.

Dobrý den,

zadejte si do vyhledávače na empatie latentní tetanie a najdete tam podobné dotazy a odpovědi, třeba tento.

Přečtěte si o svém dni narození, třech devítkách, dvou jedničkách a sedmičce.  Vy jste tvrdá, uzavřená energie 7 Kovu, máte jen samá lichá čísla – tedy jen mužskou energii.

Navíc silnou tlačící energii Roviny odhodlání, tedy máte tendence druhé vychovávat, vměšovat se do nich, říkat jim, co by měli nebo neměli dělat. Chcete, aby bylo vše podle vás, a když tomu tak není, jste nespokojená a vnitřně se překyselujete.

Příliš vše analyzujete a rozpitváváte v hlavě, ale jste příliš uzavřená a neumíte mluvit o svých pocitech. Je potřeba se otevřít a mluvit o tom, co vás trápí, co vás bolí, čeho se bojíte.

Potřebujete změkčovat jako sůl, pracovat na své ženské energii, učit se sdělovat žensky své pocity, naslouchat druhým (nemáte dvojku), pro vás je ideální kurz zdarma Žena je láska, kupte si knížku Žena je láska a začněte se věnovat sobě.

V Akademii celostního zdraví je pro váš prvek Kov kurz Odpustit je láska. Nohy symbolizují naši cestu, proto vás zastavují bolestí, abyste to změnila.

Je potřeba vyrovnávat překyselení, protože díky překyselení ztrácíte důležité minerály, které tělo bere ze zásob pro nervový a svalový systém. Minerály musíte doplňovat, ale ty přírodní v chelátové vazbě, aby je tělo dokázalo využít. 

  • Přečtěte si o odkyselení organismu, dále si přečtěte na stránkách o Aquarionu o působení volných radikálů v kyselém těle.
  • Doporučila bych vám Liquid Chlorophyll – 3 lžíce denně do 1,5 l vody popíjet během dne, New life 1-1-1 – multiminerál, Strong Boness – vápník a hořčík v chelátu -2-2-2, vitamín D v produktu D drops 3 kapky denně, Noni – harmonizuje psychiku a působí i od bolesti – 3 lžíce denně, Stress management – komplex vitamínu B – 1-1-1 na podporu nervů i zklidnění, a Rhodiolin 1-1-1, uvolní a zklidní psychiku.
  • Vše nakoupíte v empatia shopu.
  • S láskou vaše empatia

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector