Ledvina – Vše o zdraví

O zdraví 12. 6. 2020 | Ledvina - Vše o zdravíDaniel Mareš

V letních dnech je nezbytný příjem většího množství tekutin. To ale neznamená, že byste měli vypít litry sycených slazených limonád nebo minerálek. Naše ledviny kvůli tomu totiž docela trpí. Vadí jim toho ale mnohem víc.

Ledvina - Vše o zdravíFoto – autor: Romariolen /Shutterstock.com

Ať už se chystáte do posilovny, na výlet, nebo si připravujete pití do práce, rozhodně se vyhněte perlivým nápojům. Taky se vám zdá, že vás osvěží mnohem víc? Není to ale pravda – žádný rozdíl mezi nimi není.

„Zejména pití slazených sycených nápojů může vést až k poškození ledvin,“ uvádí praktická lékařka Lucie Nováková s tím, že jejich konzumace mimo jiné zvyšuje krevní tlak.

Lékařka připomíná, že sycené nápoje zvyšují přítomnost bílkovin v moči. „Právě to je jedním z hlavních problémů pro naše ledviny.“ Obsahují ale i kyselinu, která způsobuje vznik takzvaných ledvinových kamenů.

„U limonád jsou pak problémem umělá sladidla a sodík,“ doplňuje  Nováková.

Poškození ledvin je velice často nevratné a pacientům může způsobit trvalé potíže v každodenním životě.

„Obecně pak platí, že dlouhodobé pití sycených slazených nápojů podporuje obezitu. Náhradní sladidla totiž ničí přirozenou schopnost těla regulovat příjem kalorií a také podporují chuť na sladké. Pro ženy i muže je největším problémem, že tuk ukládají v oblasti pasu. Podporují tak riziko zvýšeného cholesterolu aa také zvyšují riziko vzniku cukrovky“.

S masem to nepřehánějte

Ledvina - Vše o zdraví

„Neměli bychom to tak přehánět v solení potravin a maso bychom neměli konzumovat každý den – stačí, když si jej dáte třeba tak dvakrát, třikrát týdně a i tak záleží na jeho úpravě,“ popisuje doktorka.

Nejlepší je dušené maso. Aby si zachovalo veškeré tělu prospěšné látky, je nejlepší jej jíst dušené – k tomu skvěle poslouží různé parní hrnce. Vyhýbejte se naopak smaženému a příliš „tlustému“ masu, jako je například krkovice.

Onemocněním ledvin jsou podle Novákové nejvíce ohroženy například lidé s vysokým krevním tlakem, jedinci trpící obezitou či cukrovkou.

„Větší pravděpodobnost poškození ledvin se pak objevuje u jedinců se srdečními problémy. Komplikace se objevují i u lidí, které trpí onemocněním jater,“ říká lékařka.

Pozor na léky proti bolesti

Ledvina - Vše o zdraví

„Problémem je, že velké množství volně prodejných léků má různé nežádoucí účinky. Ty mohou nenávratně poškodit ledviny zcela zdravým lidem a ublížit i těm, kteří se s ledvinami již léčí. Velkým nebezpečím jsou zejména medikamenty, které obsahují paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou – pozor byste si tak měli dát na paralen i na ibuprofen,“ uvádí Nováková.

  • Kyselinu acetylsalicylovou obsahuje i acylpyrin či ibuprofen.

„Tato kyselina snižuje průtok krve hluboko ve tkáni ledvin. Paracetamol také poškozuje ledviny, ale zatím přesně nevíme, jakým mechanismem,“ uvádí lékařka a dodává, že je vždy nutné se poradit o lécích, které chcete aplikovat, se svým lékařem. Ten vám poradí, co je právě pro vás to nejlepší.

„Důležité je číst příbalové letáky. Pokud je budete užívat v menších dávkách, nežádoucí účinky se nemusí projevit. Pokud ale budeme užívat třeba šest až deset tablet denně, mohli bychom dojít až do stádia omezení funkce našich ledvin.

Jak už bylo uvedeno, lidé, kteří mají sníženou funkci ledvin nebo mají problémy s játry a se srdcem, by takové léky měli úplně vynechat. Nevýhodou také je, že příznaky onemocnění ledvin se ihned neprojeví.

Můžeme je začít pociťovat klidně až po několika letech užívání analgetik,“ připomíná doktorka.

Lékařka apeluje, že je vždy nutné si pořádně přečíst příbalový leták a vždy dbát rad svého ošetřujícího lékaře. V žádném případě pak analgetika nekombinujte, jejich účinky se totiž mohou navzájem ovlivňovat.

Ledvina - Vše o zdraví

Mohlo by vás také zajímat: Ledvina - Vše o zdraví Ledvina - Vše o zdraví Další článek

Onemocnění ledvin a jejich příčiny

Hned na první pohled lékaři rozdělují problémy s ledvinami na akutní a chronické. Akutní přicházejí náhle, jsou intenzivnější než chronické a po léčbě zase odezní. Oproti tomu chronické problémy v případě absence léčby mohou skončit až transplantací ledvin a pravidelným docházením na dialýzu.

Ledvina - Vše o zdraví Zánět ledvin – nejčastější akutní stav

K akutním stavům patří především zánět ledvin. Jak jej poznáte? Snadno – nejprve pocítíte bolest v zádech a břiše.

Následně se dostaví nevolnost a zvracení, které může doprovodit i horečka a zimnice. Kvůli zánětu v ledvinách a přítomnosti bakterií dochází k častému nutkání na močení, které je bolestivé a pálí.

I barva moče není normální, při zánětu ledvin je tmavá až zakalená, může obsahovat krev a dokonce i hnis. 

Léčba zánětu ledvin patří do rukou lékaře a někdy je potřeba i hospitalizace. Během ní lékaři podávají pacientům antibiotika. Ulevit od bolesti pomohou analgetika, ne všechny jsou ale vhodné, proto se vždy poraďte s lékařem. 

Chcete svým ledvinám pomoci? Dopřejte jim hodně tekutin – ledviny je potřebují na vyčištění. Ideální je příjem menšího množství v častějších intervalech.

V těchto případech však vynechejte kávu a alkohol – ty paradoxně odvodňují. Dopřejte si čistou vodu, třeba v kombinaci s čajem z kopřivy.

Při čištění ledvin umí pomoci i vybrané volně prodejné léky – jedním z nich je například Rowatinex.

Ledvina - Vše o zdraví Ledvinové kameny 

Dalším akutním stavem je vznik ledvinových kamenů. Ty sice vznikají postupně, proto i příznaky, které můžete pociťovat, přicházejí pozvolna, určitě ale nejde o situaci, kterou byste měli podcenit.

Bohužel však existují i případy, kdy ledvinové kameny přicházejí bez předchozích příznaků a mohou vás tak pěkně zaskočit – stává se tak tehdy, když kameny nemají vliv na tvorbu moči. Když se ale kámen dostane do prostoru, ve kterém brání odtoku moči, poznáte to.

Projevuje se bolestí v boku, která vystřeluje do třísla. Říkáme, že jde o koliku a nebo kolikovitou bolest. 

Léčba kamenů patří do rukou lékaře, který se pomocí léků pokusí kameny rozpustit anebo provede chirurgický zákrok, kdy kámen rozdrtí a odstraní.

K rozpouštění kamenů můžete pomoci bylinkami, a to čajem z přesličky rolní nebo kopřivy. Stejně jako při zánětu i v případě kamenů proplachujte ledviny pořádným množstvím vody a použijte lék Rowatinex.

Zmírňuje křeče a umožňuje rozpad a vyloučení ledvinových/močových kamenů.

Ledvina - Vše o zdraví Chronické onemocnění ledvin

Mnohem závažnější je chronické selhání ledvin. Jde o důsledek dlouhotrvajících a neléčených onemocnění. Nejčastěji selhání ledvin způsobuje neléčený diabetes mellitus 2.

typu a dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi (Nechte si zkontrolovat hladinu cukru v krvi na našich lékárnách).

Dále je rizikový i zvýšený krevní tlak, poškození cév v oblasti ledvin, metabolický syndrom, obezita a v neposlední řadě i záněty ledvin. 

Příznaky, které napovídají selhávání ledvin, jsou ze začátku nespecifické. Vyskytuje se časté močení, otoky, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder. Později se může projevit únava a bolesti.

S léčbou selhávání ledvin vám pomůže specialista – nefrolog.

Pokud máte podezření, že ledviny nefungují správně a léčíte se na diabetes nebo vysoký krevní tlak, je možné si pro kontrolu bílkovin v moči zakoupit testovací proužky DP TriPhan, které vám poslouží i jako dobrý ukazatel při výkyvu glukózy a pH v moči.

Vše pro zdravé ledviny

Jak podpořit funkci ledvin a rovnováhu organismu? — mojeambulance.cz

V lidovém léčitelství je období zimy spojeno s péčí o ledviny –⁠ párový orgán fazolovitého tvaru zodpovídá nejen za regulaci vody, ale i celkovou detoxikaci organizmu. Víte, jak jej podpořit?

Ledvina - Vše o zdraví

Proč jsou ledviny důležité?

Funkce ledvin spočívá především v udržení rovnováhy organizmu – odstraňují odpadní látky, regulují objem vody v těle, rovnováhu kyselých a zásaditých látek v krvi a také kontrolují množství minerálů v krvi.

Navíc produkují aktivní formu vitamínu D, který je důležitý pro zdravý růst kostí a hormon erytropoetin, který řídí tvorbu červených krvinek.

Ledviny tedy zodpovídají za mnoho důležitých funkcí, které ovlivňují celkové zdraví lidského těla.

Je všechno v pořádku?

Nevýhodou a také nebezpečím v krizových případech je, že onemocnění ledvin nebolí. Mnoho lidí proto častokrát netuší, že má nějaký problém. O oslabené funkci ledvin vám ale mohou napovědět některé z následujících příznaků:

  • časté nebo naopak méně časté močení
  • neobvyklé zbarvení moči
  • bolest v oblasti beder
  • otoky způsobené zadržením vody v těle
  • únava
  • slabé vlasy a kosti
  • psychické napětí a stres

Pokud u sebe pozorujete některý z těchto příznaků, určitě nepanikařte, ale v blízké době vyhledejte lékaře a pro jistotu si ověřte, jak jste na tom se zdravím.

Ledvina - Vše o zdraví

Ledviny jsou párový orgán a sídlí podél páteře.

Co ledvinám pomůže?

Správné fungování ledvin můžete vždy podpořit, a to i v případě, že na sobě nevidíte žádné příznaky jejich oslabení. Jak na to?

Vyvážená strava

Platí, že jsme to, co jíme a při nerovnováze organismu se to rychle projeví. Pro podporu funkce ledvin se proto zaměřte hlavně na teplé zeleninové pokrmy a čerstvé ovoce. Zkuste se aspoň pár dní v týdnu vyhnout masovým jídlům a všeobecně bílkovinovým potravinám.

Kromě toho omezte množství soli a vyhněte se taky jednoduchým rychlým cukrům. Namísto toho zařaďte do jídelníčku suroviny jako jsou fazole, borůvky, brusinky, kvašená zelenina a kvalitní obilniny jako oves nebo pohanka.

Dávejte si pozor na jídla s velkým obsahem draslíku, které ledvinám neprospívají –⁠ omezte banány, ořechy a sušené ovoce.

Pohyb

Máte sedavé zaměstnání a na cvičení není čas? Zkuste si ho najít. Už jen krátká procházka každý den vašemu zdraví velice prospěje. Časem zkuste přidat na tempu chůze a délce trasy, čímž prokrvíte celé tělo a pomůžete iledvinám. Pravidelný pohyb je přece základním pilířem celkového zdraví.

Doplňky stravy

Pokud chcete svoje ledviny opravdu nastartovat, doplňte vitamíny skupiny B a pro celkové posílení imunity vitamíny D a C.

Sáhnout můžete taky po bylinkách –⁠ v lidovém léčitelství se při onemocněních ledvin využívá například celík zlatobýl, který má močopudné a protizánětlivé účinky.

Celkovou detoxikaci organismu naopak podpoří jalovec obecný, který má pozitivní vliv i na zažívání.

Upozornění: Pokud berete léky nebo máte vážný zdravotní problém, užívání doplňků stravy vždy konzultujte se svým lékařem.

Zajímavé:  Léčba Bolesti Pri Sexu?

Varovné signály, že máte nemocné ledviny. Otoky, únava i pachuť v ústech

Většinou si jejich existenci vůbec neuvědomujeme a přitom v České republice trpí onemocněním ledvin každý desátý člověk. Počet nemocných se neustále zvyšuje a navíc nemocné ledviny vůbec nemusí bolet – přibližně u čtyřiceti procent lidí se onemocnění ledvin projeví až jejich selháním.

Právě proto byste měli věnovat pozornost všem varovným příznakům, kterými se mohou nemocné ledviny projevovat. Víte, na jaké symptomy si dát pozor?

Otékáte

Oteklá lýtka, kotníky, obličej, zápěstí, nebo další části těla jsou prvním varovným signálem, který byste nikdy neměli ignorovat.

Ledvina - Vše o zdraví

Otoky u onemocnění ledvin jsou nejčastěji způsobeny buď bílkovinami v moči, nebo neschopností ledvin regulovat hladinu sodíku v těle.

V prvním případě je vylučováno močí nadměrné množství bílkovin (příčinou je často takzvaný nefrotický syndrom).

Tím, že jsou bílkoviny masivně vylučovány močí, dochází k jejich poklesu i v krvi a z cév zjednodušeně řečeno prosakuje tekutina do okolních tkání. Právě to je příčinou otoků, které se poté objeví.

Druhou možností je onemocnění ledvin, které znemožňuje ledvinám správně vylučovat sodík. Jeho vysoká koncentrace v těle vede k zadržování vody ve tkáních, což je opět příčinou otoků, které se mohou objevit na různých částech těla. Otoky proto nikdy nepodceňujte a vždy byste je měli konzultovat s lékařem, který odhalí jejich příčinu.

Jste permanentně unavení, vyčerpaní a ospalí – a přitom máte problémy se spánkem a noci, které prospíte tvrdým, osvěžujícím spánkem, byste mohli spočítat na prstech jedné ruky. Právě to může být další varovný signál, že s vašimi ledvinami nemusí být všechno v pořádku.

Souvislost mezi únavou, nespavostí a onemocněním ledvin prokázal i výzkum, jehož výsledky byly publikovány v magazínu Renal & Urology News. Únava, slabost, problémy s koncentrací, ale i nekvalitní spánek souvisí s nedostatečným fungováním ledvin, ze kterého vyplývá hromadění toxinů v těle.

Suchá, svědící kůže

Mnoho lidí s onemocněním ledvin má zkušenost se suchou a svědící kůží, zejména na zádech, hrudníku a hlavě.

Tyto obtíže jsou často způsobeny neschopností nemocných ledvin udržet přiměřenou hladinu vápníku a fosforu v krvi. Právě zvýšená hladina fosforu je často spojena se svěděním pokožky.

Máte problémy s močením

Problémy s močením (včetně jakýchkoli změn spojených s vylučováním moči) si s onemocněním ledvin dokáže spojit i laik.

Možná ale netušíte, že je potřeba věnovat pozornost i takovým věcem, jako je častější frekvence močení nebo zakalený vzhled moči. U onemocnění ledvin se nutkání na častější močení objevuje především v noci.

Za problematickou je považována situace, kdy jdete v noci močit víc než dvakrát.

Ledvina - Vše o zdraví

Častější močení nemusí být nutně příznakem onemocnění ledvin (například u mužů může být spojeno se zvětšenou prostatou), ale rozhodně je potřeba věnovat mu pozornost a konzultovat jej s lékařem. Stejně tak je varovným signálem i výrazně nižší frekvence močení.

Na problémy s ledvinami upozorňuje i zpěněná nebo zakalená moč. Moč, která je zpěněná nebo jakoby „bublinkatá“, velmi pravděpodobně obsahuje bílkoviny, což je známkou toho, že ledviny nepracují tak, jak by měly. Samozřejmě je potřeba věnovat pozornost i tak zjevným symptomům, ukazujícím na onemocnění ledvin (či močových cest), jako je bolest při močení nebo dokonce přítomnost krve v moči.

Pachuť v ústech

Máte pocit, jako kdybyste neustále cucali něco železného a kovová pachuť v ústech se u vás objevuje bez ohledu na to, zda a co jste jedli? Může se jednat o další nenápadný symptom problémů s ledvinami. Pokud ledviny nepracují tak, jak by měly, hromadí se ve vašem těle toxiny, které jsou právě příčinou pachuti v ústech nebo i špatného dechu.

Při špatně fungujících ledvinách v těle stoupá hladina močoviny a s ní související čpavkové výpary jsou potom viníkem páchnoucího dechu.

Vše, co nezdravě nebo nadměrně zatěžuje organismus, se projeví v ledvinách, varuje lékař

Prevence je podle něj na prvním místě. „Bude-li člověk zdravě žít, vystříhá se většině civilizačních nemocí. Postižení ledvin je velmi vážné onemocnění, které často začíná zcela nenápadně a je spojeno s civilizačními zlozvyky: zdraví lidé si užívají života víc, než by měli, a tím riskují mimo jiné i zdraví svých ledvin,“ říká.

Ledviny jsou párový orgán, v němž se soustřeďuje většina metabolismu a právě tady dochází k odstraňování škodlivin z těla. Takže vše, co nezdravě nebo nadměrně zatěžuje organismus, se v ledvinách projeví. Může to být nezdravá výživa, nesprávný příjem tekutin, alkohol, kouření, málo pohybu, obezita, ale i obyčejné nachlazení a přecházení viróz či nedoléčení vážných onemocnění.

Neznamená to, že každý, kdo dlouhodobě nedodržuje zásady zdravého životního stylu, onemocní, ale pravděpodobnost, že se tak stane, je větší. „A jsou to nejenom onemocnění ledvin, ale i další civilizační choroby jako cukrovka druhého typu a vysoký krevní tlak. Ty mají navíc přímou souvislost se selháním ledvin. Jsou dokonce jeho nejčastějšími příčinami,“ zdůrazňuje Zdeněk Hobzek.

Časná stádia člověk nemusí poznat

Než dojde až k selhání, probíhá destrukce bohužel dost bezpříznakově. Cukrovka postupně poškozuje orgány jako oční sítnice, malé a velké cévy, ledviny či srdce. Problém se projeví až asi po deseti letech.

„To už v ledvinách dochází k takzvané hyperfiltraci – nadměrné filtraci krve, přičemž krev musí protéct klubíčky. Nadměrná zátěž poškozuje ta klubíčka, a to nejenom jejich buňky, ale především membrány těchto buněk. A ony pak propouštějí do moče bílkovinu. A to je zásadní příznak problémů s ledvinami,“ popisuje lékař.

Časná stádia člověk nemusí poznat. Ve chvíli, kdy už klubíčka vylučují bílkovinu do moče, lidé pociťují zadržování vody – otoky nohou, očních víček, nemusejí mít ale močové potíže.

Druhou velkou skupinou ledvinných onemocnění jsou záněty a koliky, tady jsou naopak močové potíže tak výrazné (pálení, bolest), že pacienta k lékaři dovedou.

Poškození ledvin se nedá zcela vyléčit, můžeme ho ale zastavit. A to právě změnou životních a stravovacích návyků, správným pitným režimem, zaléčením cukrovky či vysokého krevního tlaku. Například pro diabetika s vysokým krevním tlakem je zásadní snížit tlak pod 135/80. Pokud se to nepodaří, onemocnění bude dál postupovat. A dojde pravděpodobně až k selhání ledvin a dialýze.

Vlastní selhání ledvin se pak projeví celým souborem obtíží: člověk je slabý, chudokrevný, nevýkonný, trápí ho nadýmání a průjmy, vylučování moči spíše nefunguje, netvoří se jí dostatečné množství, pacient není schopen odstranit všechnu vodu z organismu, proto jsou lidé v takovém případě prosáklí, většinou se přidá i vysoký krevní tlak.

Jak předejít onemocnění ledvin

Je tedy třeba zachytit onemocnění včas, proto by lidé měli chodit na preventivní prohlídky. Především je ale potřeba dbát na prevenci. Co k tomu patří?

  • pít alespoň 1,5 litru tekutin denně, pokud chybí žízeň nebo návyk pít, vytvořit si ho
  • nekouřit
  • jíst zdravě
  • hýbat se
  • chodit občas k lékaři (lidé, kteří se chlubí, že 70 let nebyli u doktora, vlastně „kašlali“ na prevenci)

Také dlouhodobé užívání nevhodných léků je pátou nejčastější příčinou selhání ledvin. Nevhodné léky jsou převážně analgetika. Lidé, kteří mají bolesti hlavy, zad, revmatické bolesti, si často berou, co je napadne. Oblíbené růžové pilulky ale patří mezi rizikové. Jedna tableta týdně budiž, ale větším množství opatrně.

Zdravé ledviny

Jedná se o nejčastější formu transplantace v České Republice. Průměrná doba funkce kadaverózní ledviny bývá kolem 10ti let. Pacient jako potencionální příjemce ledviny musí být nejdříve evidován (zařazen) do tzv. čekací listiny. Toto zařazení provádí lékař transplantačního centra na základě reference pacienta jeho ošetřujícímnefrologem.

Jaký je postup při zařazování pacienta do čekací listiny k transplantaci ledviny?

Pacient je nejprve důkladně vyšetřen na přítomnost onemocnění, která by představovala příliš vysoké riziko při a po transplantaci. 

Žádost k zařazení pacienta na čekací listinu zasílá do transplantačního centra ošetřující nefrolog. Na jejím základě je pacient ambulantně vyšetřen v transplantačním centru, které pak rozhoduje o zařazení či nezařazení pacienta do čekací listiny.

Co pacienta čeká po zařazení do čekací listiny k transplantaci ledviny?

Po zařazení do čekací listiny pacient dále dochází ke svému ošetřujícímu nefrologovi. V případě, že je pro něj k dipozici vhodný dárce, je neprodleně telefonicky kontaktován transplantačním centrem. Průměrná doba čekání se pohybuje kolem 12 měsíců. 

U aktivních čekatelů se 1x ročně opakují některá předtransplantační vyšetření. V případě akutního onemocnění či změně klinického stavu se pacient dočasně z čekací listiny vyřazuje a pokud je problém vyřešen, je možné jej do čekací listiny znovuzařadit. O znovuzařazení do čekací listiny rozhoduje specialista transplantačního centra.

Jak transplantace probíhá?

Pokud je k dispozici vhodný dárce, pacient je telefonicky vyzván, aby se dostavil do příslušného transplantačního centra. Po příjezdu je mu odebrána krev, moč, natočeno EKG a posouzen jeho aktuální zdravotní stav.  Pokud není shledána překážka, pacient podstoupí operační výkon v celkové anestezii co nejdříve, zpravidla v horizontu několika hodin od příjezdu do transplantačního centra.

Vlastní operace se provádí v celkové anestezii a zpravidla trvá dvě až tři hodiny. Nová ledvina se umísťuje do pravé, popř. levé jámy kyčelní, vlastní ledviny se ponechávají na svém místě. K operačnímu výkonu je pacient zajištěn centrálním žilním katetrem (nejčastěji na krku) a močovým katetrem (cévkou).

Jak dlouho pacient zůstává v nemocnici?

Při nekomplikovaném průběhu se délka pobytu v nemocnici pohybuje okolo 14ti dnů. Poté pacient dochází na pravidelné ambulantní kontroly v příslušném transplantačním centru. Spolupráce pacienta je nezbytnou podmínkou pro úspěšný průběh transplantace.

Transplantace od zemřelého dárce se nedá naplánovat, proto je důležité být připraven na možnost výzvy k transplantaci ve kteroukoliv dobu a být trvale telefonicky dosažitelný!

Zajímavé:  Prostata operace - Vše o zdraví

Onemocnění ledvin nebolí. Jaké jsou příznaky toho, že nefungují správně?

04. 07. 2020 | Doba čtení 10 minut

Podle tradiční čínské medicíny jsou ledviny sídlem naší prazákladní životní energie, a proto si zaslouží velkou pozornost a péči. Ať už tomu věříme, nebo ne, o své ledviny bychom se rozhodně měli správně starat.

V lidském organismu hrají ledviny nezastupitelnou úlohu, přitom výskyt jejich onemocnění celosvětově narůstá. Podle odborných odhadů téměř každý desátý obyvatel České republiky trpí onemocněním ledvin, většina z nich o tom však neví. Onemocnění ledvin totiž nebolí a mnoho pacientů se svou diagnózu dozví až tehdy, když už se projeví nezvratné selhávání jejich funkce.

ledviny Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Téměř u třetiny postižených se vyvine trvalá porucha, jež se může časem prohlubovat, u desetiny z nich je pak nutné nasadit léčbu dialýzou. Ročně přitom na selhání ledvin na celém světě zemřou téměř tři miliony pacientů. Na druhou stranu při včasném rozpoznání nemoci ledvin a správné léčbě existuje velmi dobrá naděje na úplné zotavení.

Ledviny jsou párové orgány, na rozdíl od běžných laických představ jsou docela malé (mají tvar fazolí dlouhých 10—12 cm) a jsou umístěny v oblasti beder. Před nárazy, prochladnutím apod. je chrání vrstva svalů a především speciální tukové pouzdro.

Přes jejich malou hmotnost do nich proudí celá čtvrtina krve, kterou srdce pumpuje do celého těla — ledviny totiž čistí krev (vylučují z ní přebytečnou vodu, nadměrné množství minerálů a dalších látek) a k tomu potřebují její dostatečný průtok.

Pokud se tento průtok sníží například kvůli poklesu výkonnosti srdce, dostane se do ledvin méně krve a velmi často se následně sníží i funkce ledvin. V našem organismu zkrátka všechno souvisí se vším.

  • Abychom si zachovali zdravé ledviny, je nutné udržet si i zdravé srdce a cévy.
  • A naopak: Onemocnění ledvin doprovázené ledvinnou nedostatečností mnohonásobně zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév (změny přeměny látkové při ledvinné nedostatečnosti vedou k vysokému krevnímu tlaku a urychlenému kornatění tepen).

kornatění tepen Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak zjistit onemocnění ledvin

Vyšetření můžeme absolvovat u praktického lékaře, který zjistí rodinnou anamnézu, změří krevní tlak a doporučí na vyšetření krve a moči. Pokud zjistí odchylky od normálu, měl by nás odeslat ke specialistovi — nefrologovi.

Těžká práce ledvin

Ledviny mají v těle ještě spoustu dalších úkolů:

  • Vylučují zplodiny, které tělo už dále neumí využít (např. močovinu, kreatinin, kyselinu močovou a další).
  • Ovlivňují množství vody, sodíku, draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku a dalších minerálů v těle, řídí kyselost (pH) vnitřního prostředí těla (proto bývá při nemocech ledvin častý sklon k otokům, nadbytku draslíku, fosforu a hořčíku — někdy však i jejich nedostatku a zvýšené kyselosti krve).
  • Ledviny dále řídí krevní tlak (prostřednictvím množství tekutin a solí v těle a také hormonálně) a krvetvorbu (vytvářejí hormon nezbytný pro tvorbu červených krvinek. Proto bývá při onemocnění ledvin sklon k chudokrevnosti).
  • Umožňují vylučování celé řady cizorodých látek (například z léků).
  • Aktivují vitamin D vznikající v pokožce působením slunečního záření a odbourávají hormony a jiné látky vznikající v těle. Například inzulín. (Proto se při nemocech ledvin při cukrovce léčené inzulínem může stát, že postupně spotřeba inzulínu klesá. Dodaný inzulín totiž v těle déle vydrží.)

při potížích s ledvinami klesá u cukrovkářů spotřeba inzulinu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Onemocnění ledvin

Každý den v našem těle vzniknou 1—2 litry moče. Když se naplní močový měchýř na zhruba 300 ml, pocítíme nutkání na močení a moč odchází močovou trubicí ven.

Vstup močovodů do měchýře je uzpůsoben tak, aby se moč z močového měchýře nedostávala zpět do močovodů, případně do ledvin. Pokud tento „ventil“ nefunguje, jak má, dochází k návratu moče do močovodů, což s sebou nese zvýšené riziko močové infekce a po delší době vede k poškození ledvin.

Někdy se močový měchýř dostatečně nevyprázdní (například při zvětšené prostatě) a opět se zvyšuje riziko močové infekce. Pokud chodíme často močit (třeba každou hodinu), je na vině nejspíš infekce močových cest nebo tzv. hyperaktivní měchýř.

Infekce močových cest může vyústit až v zánět ledvin, který je velmi bolestivý a může oslabit správnou funkci ledvin.  

Velkým strašákem bývá močová inkontinence — nechtěný únik moči, která hrozí např. ženám po přechodu. Tento problém je ale dnes dobře řešitelný chirurgickou cestou, při občasných drobných problémech pomohou tzv. urologické vložky.

močová inkontinence Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Obávaným problémem jsou ledvinné kamínky, které někdy vyvolají obávanou ledvinnou koliku.

Kamínky obvykle vznikají při přílišném městnání či zahuštění moči (např. při nedostatečném příjmu tekutin) nebo zvýšeném množství kamenotvorných látek (např. vápníku nebo kyseliny močové, tento stav může nastat i při nevhodné dietě).

Možná právě diety a nezdravý životní styl jsou příčinou toho, že neustále vzrůstá především počet žen, trpících tvorbou ledvinných kamínků.

Nejzávažnějším onemocněním je rakovina ledvin (renální karcinom), nádor, který vyrůstá z buněk výstelky ledvinných kanálků.

Objevuje se nejčastěji u lidí starších 60 let, muže postihuje dvakrát častěji než ženy, jeho výskyt ovšem v poslední době stoupá u obou pohlaví.

Ke zvýšenému riziku jeho vzniku přispívá kouření, obezita, vysoký krevní tlak, dlouhodobá dialýza či působení toxických látek.

Obvykle se projevuje obecnými potížemi, které mohou doprovázet i jiné choroby. Nejčastějšími příznaky nádoru ledvin jsou

  • krev v moči, stálá bolest v oblasti boku či zad, hmatatelné zvětšení ledviny, horečka, úbytek váhy, únava, nechutenství, slabost, noční pocení.

stálá bolest v oblasti boku či zad Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Léčba nádoru ledvin ve většině případů spočívá v chirurgickém odstranění postižené ledviny, případně v následné biologické léčbě. Ozařování ani chemoterapie při tomto typu nádoru příliš nezabírají.

Omezení funkce ledvin člověk z počátku vůbec nepociťuje. Neléčené selhávání však může vést až k městnavému selhávání srdce, otoku plic, poruchám srdečního rytmu, změnám chování, křečím či bezvědomí.  

Pozor při cukrovce!

Při špatné kompenzaci cukrovky a genetických dispozicích k vysokému krevnímu tlaku se může objevit tzv. diabetická nefropatie, při níž se zhoršuje filtrační schopnost ledvin. V moči se nejprve objeví bílkovina albumin, později se přidávají všechny typy bílkovin a postupně dochází k poruše funkce až k selhání ledvin.

Odhalit poruchu ledvin může tzv. mikroalbuminurie. Při tomto vyšetření zjišťuje diabetolog nebo praktický lékař hladinu bílkoviny v moči, což je první signál možného poškození ledvin. Musí se však provádět pravidelně, aby bylo možné zjistit, zda hladina bílkoviny stoupá.

Jak pomoci svým ledvinám

  • Zvýšíme denní příjem tekutin na 2 l, ideálně čisté vody.
  • Omezíme příjem alkoholu a pokud možno přestaneme kouřit.
  • V chladném počasí udržujeme ledviny v teple.
  • Čas od času dopřejeme ledvinám oddech — pitím pročišťujících bylinných čajů.
  • V létě můžeme držet oblíbenou melounovou kúru (tři dny až týden jíme pouze vodní melouny a celozrnný chléb). 
  • V rámci preventivní prohlídky si u lékaře necháme vyšetřit obsah kreatininu v krvi a obsah bílkovin v moči (zvýšené či zvyšující se hodnoty obojího mohou signalizovat onemocnění ledvin).

(Zdroje: nefrologie.eu)

Co jsou vlastně ledviny a jak fungují

Co jsou vlastně ledviny a jak fungují? „Ledviny jsou párový orgán velikosti jedné sevřené pěsti uložený po stranách páteře v břišní dutině.  Odstraňují různé odpadní látky, které se v těle tvoří při zpracovávání potravy nebo při práci svalů, odstraňují přebytečnou vodu, kterou přefiltrují do moči.

Ledviny mají také další významné funkce – regulaci krevního tlaku a udržování minerálů v rovnováze, např. draslík a sodík. Dále regulují rovnováhu kyselých a zásaditých látek v krvi a produkují hormon erytropoetin, který vyvolává tvorbu červených krvinek. Ledviny také produkují vitamin D v aktivní podobě, který je důležitý pro zdravé a silné kosti.

 Ledviny jsou pro člověka stejně nezbytné jako srdce či plíce.“

Jak se projevuje onemocnění ledvin a může i laik toto onemocnění rozpoznat?

“Člověk může žít plnohodnotný život i s jedinou ledvinou. Jsou lidé, kteří se narodí pouze s jednou ledvinou a celý život nemají problém. Nicméně, jestliže výkonnost ledvin klesne pod 10−20 % původní kapacity, přestává to pro správné fungovaní organismu postačovat. Pokud ledviny selhávají, hromadí se v krvi odpadní látky.  To se může projevovat zhoršováním celkového zdravotního stavu − nevolností, zvracením, nechutenstvím nebo poruchami spánku. Tvoří  se méně moči a tekutina nashromážděná v těle způsobuje otoky tkání − např. dolních končetin, zejména v oblasti kotníků, či očních víček. U nemocných se objevuje dušnost a přibývání na váze. Tělo není schopno produkovat červené krvinky. Tento projev nemoci se nazývá anémie a je obvykle provázen únavou a celkovou slabostí. Nashromáždění škodlivin v těle může také vyvolávat svědění kůže. Zrádné na onemocnění ledvin je, že v počátečním stadiu je na sobě obvykle nepoznáte, ale přesto již může zvyšovat riziko dalších onemocnění, například infarktu myokardu. U většiny nemocných probíhá onemocnění pozvolna, pacienty NIC nebolí, nemají žádné zvláštní potíže. Není výjimkou, že od stanovení diagnosy onemocnění ledvin uplynou desetiletí, než ledviny přestanou zcela pracovat a pak potřebují pomoc ledviny umělé.“ 

Co je nejčastější příčinou onemocnění ledvin?

„Co způsobuje nejčastěji selhání ledvin?  Především cukrovka (diabetes mellitus), vysoký krevní tlak (hypertenze), opakované záněty močových cest, dále různá vrozená onemocnění – z nich nejčastěji tzv.  polycystická choroba ledvin.

Zajímavé:  Laserová Léčba Nehtové Plísně?

 Nemoci ledvin postihují poměrně velký počet lidí − podle odhadů trpí některou formou onemocnění ledvin každý desátý člověk.

Ne všichni však o skrytém onemocnění vědí, proto je důležité se na případná onemocnění ledvin zaměřit při preventivních kontrolách u svého praktického lékaře.

Pokud nevíte do jaké míry se vás či vašich blízkých onemocnění ledvin dotýká, tak si zkuste odpovědět na pár následujících otázek: Máte vysoký krevní tlak? Máte cukrovku? Má někdo ve vaší rodině (pokrevní příbuzní) onemocnění ledvin? Kouříte?

  • Bylo vám již 50 let?
  • A jestli jste alespoň jedenkrát odpověděli kladně, pak byste měli podstoupit jednouché vyšetření krve  (stanovení hladiny sérového kreatininu) a vyšetření moči u vašeho praktického lékaře, které napoví, zdali vaše ledviny pracují tak jak mají.“ 
  • Jaké jsou šance na uzdravení, pokud se některé z  onemocnění ledvin projeví?

„Podchycení onemocnění ledvin v jeho počátku je velmi, velmi důležité – jednou zničená ledvinová tkáň již nejde vyléčit. Čím méně funkční tkáně je zničeno, tím větší je naděje, že ledviny budou moci dále fungovat.

Zdravé ledviny mají velkou rezervní kapacitu, ani úplná ztráta celé jedné ledviny nemusí být pro organismus problém. Existují však některá onemocnění nebo jejich určitá stádia, jež vedou téměř vždy k nezvratnému selhání funkce ledvin.

V každém případě, i tehdy, kdy příčinu odstranit nelze, nebo není známa, je potřebné chránit zbytkovou funkci ledvin po co nejdelší dobu. Specialista – nefrolog v takových případech předepíše speciální dietu a léky, které zpomalují další zhoršování funkce ledvin.

Pokud ani to nepomůže, je nutné začít s léčbou, která alespoň částečně ztracenou funkci nahradí – dialýzou (peritoneální či hemodialýzou) nebo transplantací.“

Jak pečovat o ledviny a jak se léčí zánět ledvin?| Moliklub

Ledviny filtrují odpadní látky, které v našem těle vznikají při trávení nebo při zvýšené fyzické námaze.

Pomáhají také regulovat množství vody v těle, krevní tlak i hladinu minerálů. Vyrovnávají kyselé a zásadité látky v krvi a tvoří vitamin D, který je důležitý pro silné kosti i imunitu.

Ledviny jsou pro nás skutečně životně nezbytným orgánem a měli bychom se o ně správně starat.

Co ledvinám škodí?

  • kouření a nadměrná konzumace alkoholu
  • nedostatečný pitný režim
  • prochladnutí
  • obezita
  • časté užívání léků (například proti bolesti)
  • nedoléčené záněty močových cest
  • nadměrné solení

Co ledvinám prospívá?

  • pití vody a bylinkových čajů
  • zdravá strava
  • psychická pohoda
  • teplo

Příznaky zánětu ledvin

Rozlišujeme akutní a chronický zánět ledvin. Akutní zánět určitě nepřehlédnete. Projevuje se únavou, zvýšenou teplotou až horečkou, silnou bolestí spodní části zad a potížemi při močení.

Moč bývá zakalená, někdy i s příměsí hnisu či krve. Obvyklou příčinou je neléčený zánět močového měchýře, který se dál šíří. Věnujte proto pozornost už prvním obtížím při močení, nejlepší je podchytit onemocnění hned v počátku.

Zánětu močového měchýře jsme věnovali jeden z minulých článků.

Příznaky zánětu ledvin v chronické formě jsou mnohem méně nápadné. Může se objevit častější močení, otoky končetin, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder. Pokud chodíte na pravidelné preventivní kontroly, na zánět by se přišlo z výsledků rozboru moči.

Test na zánět ledvin a následná léčba

Při podezření na zánět ledvin se provádí rozbor vzorku moči. Zánět by se ve vzorku projevil přítomností bakterií, bílkoviny a bílých krvinek. Mikrobiologické vyšetření určí druh bakterie. Podívejte se, co vše vlastně lékař z vzorku moči pozná.

Podle výsledku testu vám lékař předepíše vhodná antibiotika. V některých případech i lék na snížení teploty a léky na tlumení bolesti. Během léčby je důležité zvýšit příjem tekutin a dodržovat klidový režim.

Co dělat při zánětu ledvin v těhotenství?

Akutní zánět ledvin bývá v těhotenství spíše výjimečný, častější je chronická forma. Pokud se projevuje pouze zvýšenou bílkovinou v moči, bývá léčba bez komplikací. V případě, že má nastávající maminka současně i vysoký krevní tlak, hrozí odumření plodu, nebo předčasný porod.

V těhotenství proto opravdu neriskujte a k lékaři vyrazte již při prvních potížích s močením. Záněty močového měchýře nejsou v těhotenství nijak neobvyklé, řešte je včas.

Na koho se obrátit při potížích?

Rozbor moči vám provede váš praktický lékař, u žen i gynekolog. Objednat se také můžete rovnou k urologovi. S vyhledáním specialisty ve vašem okolí vám pomůže naše databáze.
 

Ledviny – chraňte je nejen stravou

Ledviny jsou párovým orgánem o velikosti asi 1 sevřené pěsti. Jsou uloženy po stranách páteře v oblasti břišní dutiny. Pro nás jsou při fungování našeho organismu nezbytné. Odstraňují z těla odpadní látky, které vznikají při metabolismu živin z potravy nebo při svalové práci, odstraňují přebytečnou vodu.

Vše se přefiltruje v ledvinách do moči.  Ledvinami se vylučují ty látky, které jsou v těle v přebytku. Např. voda, sodík, draslík, fosfáty a vápenaté ionty, ale i zplodiny metabolizmu, jako např.

 kyselina močová, která je produktem metabolizmu purinů, močovina (jako konečný produkt metabolizmu bílkovin) a kreatinin jako konečný produkt kreatinového metabolismu svalů.

Kromě filtrační funkce mají na starosti i další činnosti. Díky tomu, jaké množství vody přefiltrují z primární moči zpět do krve, pomáhají regulovat krevní tlak. Pomáhají udržovat také homeostázu elektrolytů v rovnováze a rovnováhu sodno-draselné pumpy. Pomáhají dále regulovat rovnováhu kyselých a zásaditých látek v krevní plazmě.

Ledviny jsou také humorálně produktivním orgánem. Produkují hormon erytropoetin, který stimuluje tvorbu nových červených krvinek. Kromě tohoto hormonu ještě syntetizují vitamin D, který je v této formě již aktivní a je společně s dalšími minerálními látkami a vitaminy důležitý pro tvorbu a regeneraci kostní hmoty. Další endokrinní funkcí ledvin je syntéza reninu.

Ten je secernován juxtaglomerulárními buňkami, které se přeměnily ze svalových buněk cév, naléhajících na distální tubulus. Je secernován jako odpověď na snížené prokrvení ledvin, na stimulaci vegetativním systémem nebo na sníženou koncentraci sodíku a chloru v distálním tubulu.

Renin je součástí systému renin-angiotenzin-aldosteron, který udržuje složení krevní plazmy a podílí se na regulaci krevního tlaku.

Nedostatečné fungování resp. selhávání ledvin se projevuje tak, že v těle se hromadí odpadní látky, zvyšuje se krevní tlak, mění se složení krve, vzniká minerálová dysbalance (vápník, sodík, draslík, fosfor) a tělo nezvládá správně pracovat s vitamínem D.

Tyto příznaky se do určitého momentu nemusí projevovat nějakou bolestivostí.

Jsou ale viditelné projevy onemocnění ledvin:

  • Do moči uniká krev, mění se zabarvení moči do růžova anebo do barvy, jakou mívají nápoje s kolovou barvou
  • Moč je zpěněná
  • Máte otoky na rukou a kotnících, ráno a navečer máte otoky kolem očí

V případě výskytu těchto změn je opravdu důležité a nutné co nejdřív se nechat vyšetřit.

Akutní selhání ledvin

Jedná se o náhlou a zejména dočasnou dysfunkci ledvin, která může být způsobena omezením přítoku krve do ledvin, obstrukcí močových cest nebo traumatickým poškozením ledvin po velkých chirurgických zákrocích. Akutní selhání ledvin se léčí kontinuálními metodami náhrady funkce ledvin, nejčastěji na jednotkách intenzivní péče v nemocnici.

Chronické onemocnění ledvin

Pokud dochází ke ztrátě funkčnosti ledvin a ztrátě schopnosti plnit své funkce, jde o chronickém onemocnění ledvin. Jedná se o onemocnění, které může přijít často nepozorovaně, protože „nebolí“. Postihuje mnohem více lidí, než byste vůbec tušili.

Ani nevíte, kolik mých klientů o tomto onemocnění při návštěvě u mě ani neví. K chronickému onemocnění vede nejčastěji vysoký krevní tlak a diabetes mellitus.

Pokud se chronické onemocnění ledvin zhoršuje, může vést k jejich selhání.

U lidí s chronickým onemocněním ledvin se může vyvinout také onemocnění kardiovaskulární. Kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Lidé s chronickým onemocněním ledvin umírají 10x častěji na mozkovou mrtvici a srdeční infarkt než zdravé osoby.

Všechna tato onemocnění, co souvisí i s chronickým onemocněním ledvin, souvisí s metabolickým syndromem a vedou k němu jen naše nezdravé návyky a zlozvyky. Polotovary, slané uzeniny, smažená a jinak tučná jídla, sladkosti.

K tomu nedostatek pohybu, jídlo ve stresu, nedostatek kvalitního jídla, zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin a dále jinak výživných jídel spouští problémy s tlakem, na to se nabalují problémy s cholesterolem a TAG v krvi, objevují se problémy s cukrem v krvi, problémy s játry a na to vše se pak nabalují problémy s otoky a ledvinami.

Zdravá výživa je odrazem kvalitní činnosti ledvin, pokud se nejedná o nějaké akutní selhání nebo úraz, nebo pokud se nejedná a o nějakou vrozenou dysfunkci nebo chybějící ledvinu.

Ale i pacienti s 1 ledvinou mohou žít kvalitní život, který je až z 80 procent ovlivněn právě stravou!!! Proto se chronickému onemocnění, nebo až selhání dá předejít správně nastavenou a vyváženou stravou. Pomoci se správnou činností ledvin mohou i bylinné směsi. Vyzkoušejte například tuto blahodárnou ledvinnou bylinnou směs s Moringou olejodárnou, kterou naleznete na https://marketarozinkova.cz/eshop/sortiment/bylinne-smesi-s-moringou/bylinna-smes-pro-dobrou-cinnost-ledvin-detail

Směs obsahuje kromě Moringy ještě kopřivu dvoudomou, jitrocel kopinatý, břízu bělokorou, rakytník řešetlákovitý, eleuterokok ostnitý, zázvor lékařský a smetánku lékařskou. Vše v dokonalé harmonii pro podporu a ochranu správné činnosti ledvin.

Chronické selhání ledvin

Chronickým selháním ledvin v těle se rozumí stav, kdy už ledviny plní své funkce méně než z 10%. Předchází mu pomalá a progresivní ztráta funkce ledvin probíhající několik let. V případě vážného selhání ledvin je nutné, aby nemocnému byla buď transplantována jiná ledvina, nebo podstoupil dialýzu.

Pacienti s nezvratným selháním ledvin potřebují dialýzu nebo transplantaci ledviny, která nahrazuje funkci nemocných ledvin. Transplantace ledviny od příbuzného žijícího dárce je v současnosti nejlepší léčba chronického selhání ledvin s doporučeními viz.výše.

Přeji Vám všem mnoho zdraví a pozitivního myšlení do těchto podzimních dnů.

Mgr. Ing. Markéta Rozinková, nezávislá výživová poradkyně

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector