Steatosa – Vše o zdraví

Steatosa - Vše o zdraví

Některé mýty o zdraví mohou mít jen zdraví neprospěšný účinek, jiné mohou být velmi nebezpečné….

Steatosa - Vše o zdraví

Řešení ztukovatění jater je snadné a neinvazivní, tak jako vyšetřovací proces u naprosté…

Steatosa - Vše o zdraví

Zatímco nad prostým ztukovatěním jater většina lidí mávne rukou, jaterní cirhózy, která…

Steatosa - Vše o zdraví

Máte ztučnělá játra? Nejste sami. To ale neznamená, že tuk v játrech je normální, nebo…

Steatosa - Vše o zdraví

Játra jsou orgánem s řadou funkcí, které jsou pro život nezbytné. Narušit je může proces,…

Steatosa - Vše o zdraví

O rizicích ztukovatělých jater (odborně nealkoholické steatózy jater) se na veřejnosti…

Steatosa - Vše o zdraví

Řekl vám lékař, že máte tučná játra? Zamyslete se nad tím. Není to rozsudek smrti, ale…

Steatosa - Vše o zdraví

Překvapuje vás, že se vám ukládá tuk v játrech? Nejedná se o nic vzácného. Může se vás…

Dobrý den, navazuji na předchozí otázku. Prošel jsem gastroskopickym vyšetřením a je negativní. Byl jsem odeslán na ultrazvuk břicha a závěr zni: nezvetsena homogenní slezina do středního stupně hyperechogneity výrazně naplněný m.m. – steatosa sleziny. Můžete mi prosím teď říct jaky bude přibližný postup… Zobrazit více

Steatosa - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, pane Martine. Léčba nebude žádná, popis vyšší echogenity sleziny lze ve vztahu k Vašim potížím… Celá odpověď

Dobry den,obcas me tlaci v pravem podžebri.byla jsem na sonografii,nic mi nerekli,jen do zpravy mi napsali-zaver-znamky difuzni hepatopatie,hypertofie stredniho segmentu leve ledviny,jinak normalni nalez na vysetrovacich organech.prosim o vysvetleni.dekuji Zobrazit více

Steatosa - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, na ultrazvuku byly popsány známky difuzní hepatopatie, co znamená postižení celého jaterního… Celá odpověď

Dobrý den, mám již několik let steatozu jater, jsem po LCHE 2010 (kvůli velkým konkrementům). Na vánoce 2016 jsem měl jednodenní střevní infekci, po ní jsem 3 týdny moc nejedl, jakékoliv jídlo kromě sucharů způsobovalo bolesti břicha. Nyní už jím normálně, ale jen dietní jídla (važené brambory, mrkev… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, podle popisu to opravdu vypadá na poruchu jater- po infekci trávicího traktu se stává, že… Celá odpověď

Dobry den. Prosim mam vysledky z odberu a rada bych znala nazor i jineho lekare. Mam reflux spodni. Jestli to pisu dobre. A jsem kuracka 10 – 15 cig.denne. A mela jsem ve 14 nemoc jater. Bohužel ted nevim jak se jmenuje, ale nebyla infekcni. Vysledky – ALT – 1,37, AST – 0,80, GMT – 1,47, ALP – 1,93…. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, v laboratorních odběrech máte mírně vyšší parametry jaterní, a to v celém spektru, příčinou… Celá odpověď

Steatóza jater: příčiny, projevy,diagnostika a léčba

Steatosa - Vše o zdraví

Steatóza neboli ztučnění jater je jedním z velmi častých onemocnění, které v játrech narušuje klíčové metabolické pochody. Jedná se o nadměrné ukládání tuku v jaterních buňkách, způsobené buď zvýšenou tvorbou nebo sníženým uvolňováním tukových částic. Jejich hromadění způsobí výrazné zvětšení jater. V případě, že je steatóza dlouhodobě neléčena, může onemocnění přejít až na jaterní cirhózu, která významně zvyšuje riziko vzniku rakoviny jater.

Mezi nejčastější příčiny vzniku patří  na prvním místě nadměrná konzumace alkoholu. Větší množství alkoholu způsobí  zahlcení jaterních enzymů a aktivaci takzvané alternativní cesty jeho odbourávání. Produkty trávení alkoholu vyvolají v jaterních buňkách (hepatocytech) nadměrnou tvorbu tuku.

Rychlost odstraňování vzniklých kapének tuku se pak při déletrvajícím nadměrném požívání alkoholu nedokáže vyrovnat rychlosti přibývání nových buněk. Dochází tak v podstatě k nafukování buněk a ke vzniku steatózy (ztučnění). Vliv alkoholu na jaterní buňky dobře ilustruje následující obrázek.

Steatosa - Vše o zdraví

Druhou častou příčinou steatózy jater je dlouhodobě zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Zvýšený cholesterol je doprovodným znakem například u obezity, kde je nejčastěji způsoben zvýšeným příjmem tuků. Vyšší riziko vzniku steatózy je také u pacientů s diabetes mellitus I. i II. typu. 

Steatóza se může vyskytnout i u těhotných žen, v drtivé většině se však vše samo upraví po ukončení těhotenství. Pokud ne, hrozí akutní těhotenská steatóza, stav, který může vyžadovat až přerušení těhotenství.

Mezi méně časté důvody vzniku jaterní steatózy patří i léčba kortikoidy nebo třeba otrava muchomůrkou zelenou. Ztučněním jater se projevuje Reyův syndrom vyvolaný neznámým mechanismem po podání aspirinu dítěti s virovou infekcí. 

Příznaky a projevy

Steatóza se projeví zvětšenými a tužšími játry, ta mohou tlakem na orgány v břišní dutině vyvolávat pocity naplnění nebo i bolesti. Mezi další příznaky může patřit i žloutenka, protože játra, jejichž funkce je narušena nejsou schopny normálně tvořit žluč.

Steatóza může být v některých případech bez výraznějších příznaků a nemusí být objevena, může však přejít do stavu akutního.

Akutní steatóza, ve kterou se alkoholická či těhotenská steatóza může zvrhnout, se projeví únavou a nevolností, později dochází k poškozením srdce, mozku a slinivky břišní vlivem nepřítomnosti detoxikační funkce jater. Následuje selhání ledvin a nemocný upadá do kómatu. Akutní steatóza tak může končit až smrtí, alkoholická i náhle, bez předcházejících příznaků.

Diagnostika

Pro diagnózu steatózy jsou vhodné zobrazovací metody umožňující vidět, jak jsou játra velká a jaký je charakter jejich tkáně, např. ultrazvuk nebo CT vyšetření s podáním kontrastní látky. Stoprocentním důkazem je pak histologický rozbor jaterní tkáně získané biopsií. 

Léčba

Léčba tohoto onemocnění spočívá hlavně v abstinenci a úpravě stravování.

Může být doplněna podpůrnými prostředky, léčivy kterým se říká hepatoprotektiva (léky chránící játra před poškozením), nemají však bez spojení s dietou a absolutním vyloučením alkoholu žádný význam. Dodrží–li pacient popsané kroky, onemocnění ve většině případech samo ustoupí.

V případě alkoholiků jevšak třeba brát v úvahu abstinenční příznaky, a také fakt, že steatóza nemusí být zdaleka jediným onemocněním jater i v případě, že se ještě nevyvinula jaterní cirhóza.

Steatóza jater: příčiny, příznaky a léčba

Steatosa - Vše o zdraví

Jaterní choroby jsou mezi lidmi stále častější, což souvisí třeba s narůstajícím počtem obézních pacientů, ale také se zvýšenou konzumací alkoholu nebo se stále běžnějším výskytem cukrovky. Jedním z problémů, s nimiž se potýká poměrně velké procento populace, je steatóza jater. Její projevy jsou obvykle nenápadné, ale v závažnějších případech může člověka ohrozit na životě.

Funkce jater

Játra jsou podobně jako mozek nebo srdce pro život člověka naprosto nepostradatelná. Jedná se o centrální orgán látkové výměny, který hraje klíčovou roli v metabolismu tuků, sacharidů a bílkovin, ale má i celou řadu dalších funkcí. U dospělého člověka váží zhruba 1,5 kilogramu a za minutu tudy proteče asi 1,5 litru krve.

Na břišní stěnu se játra dospělého člověka promítají v podobě pravoúhlého trojúhelníku. Nachází se pod pravou částí klenby brániční, konkrétně v horní pravé části břišní dutiny. Téměř celou jejich plochu pokrývá pobřišnice (až na místo, kde jsou přirostlá k bránici), což jim dodává částečně lesklý vzhled. V těle člověka pak plní následující funkce:

  • detoxikace organismu – játra filtrují z krve všechny škodlivé a odpadní látky, čistí krev od produktů metabolismu a zároveň ji zbavují různých zplodin, které vznikají například při užívání léků,
  • produkce enzymů – játra produkují látky bílkovinné povahy, které hrají důležitou roli při srážení krve a hojení ran, jsou potřebné pro přenos železa a zároveň stimulují odpověď imunitního systému,
  • zásobní funkce – játra uchovávají glykogen (komplexní cukr) a tuky na dobu, kdy je tělo bude potřebovat ke svému fungování, a jsou zde uskladněny také některé vitamíny a minerály (například železo),
  • tvorba žluči – játra vytváří žluč, která je následně uložena ve žlučníku, přičemž spolu se žlučí z jater odchází také odpadní látky, které putují do střev a poté jsou vyloučeny z těla,
  • látková výměna – játra regulují metabolismus cukrů, tuků, bílkovin, vitamínů a minerálů.

Kromě toho, že játra plní v lidském organismu řadu důležitých funkcí, jsou také schopná se rychle regenerovat.

Tato obnova představuje neustále probíhající proces, kdy při čištění krve od odpadních látek dochází k postižení jaterních buněk, které pak znovu dorostou. Funguje to ovšem jen do určité míry.

Při dlouhodobém vystavení toxickým látkám může dojít k nevratnému poškození jaterní tkáně.

Co je steatóza jater?

Jaterní steatóza, kterou lékaři označují také jako ztučnění nebo ztukovatění jater, v dnešní době představuje poměrně běžný zdravotní problém. Jedná se o stav, kdy u pacientů dochází k abnormálnímu hromadění lipidů v játrech, což může výrazně narušit jejich funkci nebo způsobit jejich nevratné poškození.

V rámci steatózy dochází v játrech ke změnám normálních metabolických pochodů. Nadměrné ukládání tuku v buňkách je přitom způsobené buď jeho zvýšenou tvorbou, nebo naopak sníženým uvolňováním tukových částic. Pokud se v organismu pacienta hromadí, postupem času dochází ke zvětšení jater a v některých případech se může rozvinout také jaterní cirhóza.

Steatóza často představuje první stupeň poškození jater vlivem nadměrné konzumace alkoholu (tzv.

alkoholická steatóza jater), ale za ztučnění jater může být zodpovědná i celá řada jiných faktorů, které nemají s alkoholem nic společného.

V hepatocytech, což jsou jaterní buňky, se přitom hromadí tuk v podobě kapének. Ty se pak volně pohybují v cytoplazmě nebo jsou obalené membránou.

Podle toho, jak tukové kapénky na mikroskopické úrovni vypadají, lékaři rozlišují dva druhy steatózy.

Jedná se o malokapénkovou steatózu, kdy se v játrech nachází větší množství drobných kapének, a dále o velkokapénkovou steatózu, pro kterou je typická jedna velká kapénka, jež utlačuje organely buňky na periferii. Makroskopicky pak játra bývají žlutá a na řezu mastná.

O steatóze lékaři hovoří ve chvíli, kdy je tukem poškozeno více než 5 % hepatocytů. Pokud je poškození menší než 33 %, jedná se přitom o lehkou steatózu, v rozmezí od 33 % do 66 % se pak mluví o středně těžké steatóze, a pokud je akumulovaným tukem postiženo více než 66 % hepatocytů, jde o steatózu těžkou.

Proč ke steatóze jater dochází?

Že se jaterní steatóza rozvíjí u pacientů, kteří příliš často holdují alkoholu, je mezi lidmi dobře známé. Nadměrná konzumace alkoholických nápojů se řadí mezi poměrně běžné příčiny poškození jater a může mít velice závažné následky. Ve skutečnosti však steatóza postihuje i osoby, které alkohol buď vůbec nepijí, nebo si ho dopřávají pouze příležitostně.

Zajímavé:  Jak Dlouho Trvá Léčba Antidepresivy?

Nealkoholová steatóza jaterní (nonalcoholic fatty liver, NAFL) byla poprvé popsána v roce 1980 a od té doby jejích případů neustále přibývá.

Tento stav přitom spadá do široké kategorie nealkoholických onemocnění jater (NAFLD, nonalcoholic fatty liver disease), která zahrnují několik na sebe navazujících jaterních obtíží.

Ta vedou k jejich poškození a výrazně omezují jejich funkčnost.

Zatímco steatóza představuje první stupeň postižení jater, u některých pacientů se nemoc brzy přesouvá do další fáze, kterou je nealkoholová steatohepatitida (NASH, nonalcoholic steatohepatitis). Ta pak může přejít také do fibrózy nebo cirhózy a často vede k rozvoji hepatocelulárního karcinomu.

Jaké má steatóza jater příčiny?

Existuje tedy celá řada činitelů, které mohou způsobit rozvoj jaterní steatózy.

Na prvním místě je samozřejmě nadměrná konzumace alkoholu, která způsobuje zahlcení jaterních enzymů a hledání alternativní cesty pro jeho odbourávání.

Produkty trávení alkoholu pak v hepatocytech stimulují zvýšenou tvorbu tuku a rychlost odstraňování kapének se nedokáže vyrovnat jejich přibývání.

Kromě alkoholiků mají vyšší riziko usazování tuku v játrech jedinci, kteří jsou obézní a trápí je vysoký cholesterol v krvi. Příčinou těchto obtíží často bývá zvýšený příjem potravy (přejídání se) a nevhodné složení stravy. To pak souvisí s těmito problematickými aspekty:

  • zvýšený přísun tuků, mastných kyselin a sacharidů do jater,
  • porucha výdeje triacylglycerolu z jater do krevního oběhu,
  • zvýšená tvorba tukových substancí v játrech.

Více ohroženi rozvojem steatózy jater pak bývají také diabetici, kteří svůj zdravotní problém neřeší nebo cukrovku léčí špatným způsobem.

Na rozvoj steatózy ovšem může mít vliv také porušený metabolismus lipidů (hyperlipoproteinémie a hypercholesterolemie), nedostatečná výživa (hlavně chybějící bílkoviny) či porucha vstřebávání živin vlivem resekce střev nebo odejmutí části střeva.

Problematické pak samozřejmě bývá také požití některých toxických sloučenin, jako jsou různé jedy (například konzumace muchomůrky zelené), a s rozvojem steatózy často souvisí také užívání některých léků. Jedná se především o kortikoidy, tetracykliny, salicyláty nebo valproát. V některých případech se však příčinu vůbec nepodaří odhalit.

Rizikové faktory:

  • alkoholismus,
  • obezita,
  • vysoký cholesterol,
  • nevhodné složení stravy,
  • hyperlipoproteinémie,
  • hypercholesterolemie,
  • cukrovka,
  • malabsorpční syndromy,
  • malnutrice (špatná výživa),
  • užívání některých léků,
  • toxické látky,
  • nadměrný stres.

Steatóza se může vyskytnout také u těhotných žen, ale ve většině případů se po porodu vše postupem času opět vrátí do normálu. U některých nastávajících matek ovšem hrozí akutní těhotenská steatóza, která v nejhorším případě může vyžadovat i ukončení těhotenství.

Smrtnost v tomto případě dosahuje až 20 %.

Poměrně specifickým stavem je pak Reyův syndrom, což je označení pro smrtelně nebezpečné ztučnění jaterní tkáně. K tomu může u některých malých pacientů dojít při podání Aspirinu nebo jiného léku, který obsahuje kyselinu acetylsalicylovou. Z toho důvodu se doporučuje u dětí nahradit tyto léky paracetamolem.

Jaké má steatóza jater příznaky?

Rozvine-li se u pacienta steatóza jaterní tkáně, obvykle si své obtíže vůbec neuvědomuje, jelikož probíhají asymptomaticky (bez viditelných příznaků).

Většinou se pak jedná o náhodný nález, který lékař objeví v rámci některých vyšetření nebo během předoperační přípravy.

Pokud se nějaké symptomy dostaví, souvisí obvykle se zvětšením jater a jsou spíše nespecifické. Patří sem:

Zvětšená a tuhá játra mohou tlačit na okolní orgány v břišní dutině, což vyvolává nepříjemné pocity plnosti a svíravé bolesti břicha.

Mezi další možné příznaky se pak řadí také žloutenka, jelikož tukové částice v játrech narušují jejich funkci, což omezuje normální produkci žluči.

Kromě toho pak může steatóza přejít do akutního stavu, který je pro pacienty velice nebezpečný.

Akutní steatóza jater, ve kterou se může alkoholická nebo těhotenská steatóza vyvinout, se obvykle projevuje zvýšenou únavou spolu s nevolností a zvracením.

Kromě toho může dojít k poškození srdce, mozku či slinivky břišní, protože játra neplní svou detoxikační funkci. Následovat pak může selhání ledvin a pacienti většinou upadají do kómatu.

Ačkoliv se zpočátku nemoc může zdát jako obyčejná viróza, někdy končí i smrtí pacienta (u alkoholiků často náhle).

Možné komplikace

Zatímco někteří pacienti trpící steatózou jater nepociťují prakticky žádné obtíže, u jiných se může tento stav brzy vyvinout ve steatohepatitidu, což je zánětlivé postižení jater. Dále pak může steatóza pomalu přejít v cirhózu (tvrdnutí jater). Toto závažné chronické onemocnění způsobuje celkovou přeměnu jaterní tkáně i jejího cévního řečiště.

Diagnostika

Příznaky steatózy jater se obvykle nijak neliší od běžných trávicích obtíží, a proto je pacienti většinou nepovažují za důležité. V některých případech se pak toto onemocnění nemusí projevovat vůbec. Do lékařské ordinace tak pacienty nejčastěji zavedou jiné problémy a steatóza bývá pouze náhodným nálezem při vyšetření z jiné příčiny.

Pro diagnostiku těchto obtíží se nicméně používají hlavně zobrazovací metody, díky kterým lékaři vidí, jak jsou játra velká a jak vypadají. Jedná se například o CT vyšetření s podáním kontrastní látky nebo o ultrazvuk. Jasným důkazem je pak i histologický rozbor jaterní tkáně, který lékař získá pomocí biopsie.

Léčba steatózy

Jaterní steatóza, která ještě nepokročila do dalšího stádia poškození jater, představuje reverzibilní stav.

V případě alkoholiků, u nichž prozatím nedošlo k vývoji cirhotických změn (přestavba jaterní tkáně), tak může plná abstinence pomoci vrátit játra opět do normálu.

To samé pak platí i pro obézní pacienty, kteří mohou díky dietnímu režimu stav jater výrazně zlepšit.

Léčba steatózy se pak samozřejmě odvíjí od toho, co potíže u pacienta vyvolalo. Žádný speciální lék v tomto případě neexistuje, a proto se lékaři soustředí hlavně na potlačení jednotlivých příčin. Pokud je na vině nadměrná konzumace alkoholu, je nutné s jeho pitím přestat, u obézních jedinců zase může pomoci zavedení dietetických opatření a snížení příjmu tuků ve stravě.

Je-li na vině jiná příčina (například užívání léků nebo otrava houbami), i zde hraje nejdůležitější roli odstranění těchto faktorů. To platí také v případě, že se steatóza jater u pacienta rozvinula na základě nedostatečné léčby cukrovky. Stejně tak se musí vyvolávající příčina obtíží řešit i za předpokladu, že pacienta trápí nějaká porucha, jako je hyperlipoproteinémie.

Zlepšit pacientův stav pak mohou i hepatoprotektiva, což jsou léky, které chrání játra před toxickým poškozením a zároveň zvyšují jejich detoxikační kapacitu. Jejich efekt bez dodržování zdravé životosprávy však bývá omezený. U akutní těhotenské steatózy, kde je stav pacientky velice vážný, je někdy nutné přistoupit k ukončení těhotenství.

Steatóza jater: jídelníček

Jak odtučnit játra? Vzhledem k tomu, že nealkoholové ztučnění jater většinou souvisí s obezitou a nadměrným příjmem potravy, nejlepším řešením je v případě steatózy jater dieta. Úprava životního stylu by ovšem měla zahrnovat také pravidelný aktivní pohyb, který pomůže pacientovi spálit tuky, rozproudí krev a roztáhne cévy.

Pokud člověka trápí hepatomegalie se steatózou, je nutné zaměřit se na dietní jídelníček, který má základ v racionálním stravování. Důležité je zcela se vyhnout konzumaci alkoholu.

Při jaterní dietě byste pak měli omezit příjem tuku (hlavně živočišného) a jednoduchých cukrů. Z jídelníčku je potřeba vyloučit také nadýmavé potraviny, kam patří čerstvé pečivo, luštěniny nebo zelí.

Jestliže patříte mezi pacienty, kteří se zároveň léčí s cukrovkou II. typu, o vhodném jídelníčku při steatóze jater byste se raději měli poradit s výživovým specialistou.

Pozvolná redukce tělesná váhy většinou vede ke snížení obsahu tělesného tuku, zmenšení steatózy a poklesu inzulinové rezistence.

Snížení nadměrné hmotnosti by pak mělo ulevit nejen játrům, ale také kloubům, svalům a cévám.

Zdroje: internimedicina.cz, stefajir.cz, wikiskripta.eu, nemoci.vitalion.cz

Steatóza (ztučnění) jater – příčiny, příznaky, léčba i jídelníček

Steatosa - Vše o zdraví

Steatóza obvykle nemá zvláštní příznaky, podle kterých bychom ji dokázali zpozorovat.

Steatóza jater vnikne, když se tuk v játrech nahromadí v jaterních buňkách. Játra jsou orgán, kde se potravou přijatý tuk metabolizuje. Ke ztučnění jater dochází zejména u alkoholiků a u obézních pacientů, ale také při infekční hepatitidě (žloutence) typu C, v těhotenství, při cukrovce, při poruchách výživy.

Může vzniknout i jako vedlejší účinek některých léků (jako např. Tetracyklin, Kortizon, …) a chemických výrobků (jako např. Chlorid uhličitý). Přečtěte si, proč steatóza vzniká a jak ji úspěšně zastavit.

Přítomnost tuku v jaterních buňkách je normální. Ale pokud jejich počet stoupne nad 5 – 10% a tuk se přestává metabolizovat, začínají zdravotní problémy.

Nadbytek tuku v játrech se spojuje se vznikem zánětů a jizev. Toto stádium se později mění na fibrózu – mezi tukovými buňkami vzniknou fibrózní vlákna.

A pokud se stav stále zhoršuje, může nastat až cirhóza jater.

Proč steatóza jater vzniká

Ztučnění se netýká jen starších ročníků, stále častěji ho zažívají i lidé do 30 let. Známým spouštěčem je alkohol, ale významnou roli hraje i obezita (riziko se zvyšuje o 50%) a dlouhodobé nezdravé stravování.

Rozvinout se může i u lidí, kteří mají cukrovku, problém s metabolizováním tuků nebo opakovaně překonaly hepatitidu.

Ve velmi vzácných případech má na vzniku onemocnění podíl i genetika a těhotenství (ale to opravdu výjimečně).

Příznaky steatózy jater

Steatóza obvykle nemá zvláštní příznaky, podle kterých bychom ji dokázali zpozorovat.

Často se odhalí v rámci podrobnějšího zdravotní prohlídky – ultrazvukovým vyšetřením nebo zvýšenými hodnotami jaterních enzymů v testech. V pokročilém stádiu se projeví trávicími obtížemi, nevolností, únavou.

V těžkých případech se může vyskytnout zvětšení jater, zežloutnutí kůže a očního bělma. Bolest v horním kvadrantu břicha, nevolnost, zvracení.

Jak se diagnostikuje?

Diagnostika steatózy jater probíhá nejčastěji pomocí těchto metod:

  • Stanovení hladin jaterních enzymů v krvi.
  • Ultrazvuk.
  • Biopsie – odběr vzorku jaterní tkáně na mikroskopické vyšetření.
Zajímavé:  Ischemická choroba dolních končetin - Vše o zdraví

Léčba steatózy jater

Naštěstí jde o diagnózu, kterou můžete snadno zvrátit úpravami v životním stylu a stravování. Pokud vám diagnostikují steatózu, měli byste značně omezit příjem alkoholu, živočišných tuků a také smažených jídel. Nemusíte začít podávat rekordní výkony, ale pravidelný pohyb by se měl stát samozřejmostí.

Pomoci regenerovat játra vám mohou i tyto domácí suroviny:

1. Jablečný ocet

Rozmíchejte lžíci jablečného octa ve sklenici vody a vypijte ráno a večer. Pomůže vám s metabolizováním tuků a bude bránit vzniku zánětů.

2. Konzumace citronu a ovoce s vysokým obsahem vitaminu C

Vitamín C pomáhá tvořit glutathion – důležitý enzym, který játra potřebuje na metabolismus tuků.

3. Pampeliška

Její pozitivní účinky na trávicí trakt jsou nám dobře známé. V případě steatózy se doporučuje zejména lidem, u kterých je hlavní příčinou obezita. Vyzkoušejte čaj z pampelišky.

4. Zelený čaj

Katechiny v zeleném čaji podporují funkci jater, hlavně metabolismus tuků. Doporučují se lidem, kteří bojují s nealkoholovou formou steatózy.

5. Kurkuma

Díky silným protizánětlivým účinkům kurkuma zabrání zhoršení steatózy a současně podpoří metabolismus tuků. Určitě také jezte zakysané mléčné výrobky a ryby.

Jídelníček při ztučnění jater

Co je vhodné jíst?

Velmi dobré účinky má tzv. středomořská strava bohatá na obiloviny, zeleninu, ovoce a rostlinné tuky (olivový olej, řepkový olej, vlašské ořechy), ryby, a velmi chudá na nasycené mastné kyseliny, červené maso a sladkosti.

Co není vhodné jíst?

Obecně nejíst příliš tučná a sladká jídla, nepřejídat se a rozhodně zanechat pití alkoholu.

VIDEO: Příčiny a následky ztučnění jater

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Steatóza jater: příznaky, léčba (ztukovatění jater)

Jaterní steatóza je nejčastější metabolickou poruchou jater, což
znamená, že v jaterní tkáni dochází ke změnám normálních
biologických pochodů.

Postihuje zejména dospělé ve středním věku a výše, ale může
postihnout i děti.

Mezi nejčastější příčiny steatózy se řadí
alkoholismus, zvýšený přívod živin –
obezita, porušený metabolismus tuků (lipidů) –
hyperlipoproteinémie (sem patří i onemocnění známé pod termínem
hypercholesterolemie – tedy zvýšený cholesterol), cukrovka (diabetes
mellitus), malabsorpční syndromy (porucha vstřebávání živin, např. po
resekcích střev – odejmutí části střeva), špatná výživa
(malnutrice) – zejména pak nedostatek bílkovin v potravě, některé léky
(tetracykliny, kortikoidy, salicyláty, valproát) a v některých případech
se příčinu nepodaří odhalit.

V civilizovaných zemích je hlavní příčinou nadměrný přísun
potravy. Ke ztukovatění jater dochází především díky poruše tří
pochodů.

Těmi je nadměrný přívod tuků (lipidů),
mastných kyselin a sacharidů do jater, porucha výdeje
triacylglycerolu (forma tuku v krvi) z jaterních buněk do krevního oběhu
či zvýšená tvorba tukových substancí v játrech.

Nejčastěji je problém ve zvýšeném příjmu energetických substrátů
v potravě, tedy přejídání a nevhodné složení stravy. Velmi často
onemocní lidé, u nichž se později projeví cukrovka (diabetes
mellitus).

Nemocní nemívají obvykle žádné potíže. Častěji se jedná
náhodný nález v rámci předoperační přípravy nebo
sledování pro jiné onemocnění apod.

Pokud už se nějaké potíže objeví,
souvisejí obvykle se zvětšením jater a zvýšením jejich hmotnosti
(hmotnost jater se může zvýšit až 4×) .

Takový nemocný si pak stěžuje
na tlak v břiše, pocity plnosti, únavnost, sníženou výkonnost,
střídání zácpy a průjmu.

V těžších případech (např. u akutní steatózy u alkoholiků,
v těhotenství, u tzv.

Reyova syndromu – viz dále) se může vyskytnout
únava s nevolností a zvracením, žloutenka
(ikterus), porucha vědomí až kóma se selháním ledvin,
poškozením srdečního svalu, slinivky břišní (pankreatu) a mozkových
funkcí (tedy centrálního nervového systému). Počátek takového stavu
může být mylně hodnocen jako obyčejná „viróza“. Příčinou smrti
není samotné jaterní poškození, nýbrž následně vzniklé komplikace.

Reyův syndrom je metabolické onemocnění, které
postihuje děti ve věku od 6 týdnů do 16 let. Obvykle
předchází nějaká virová infekce léčená kyselinou acetylsalicylovou
(léky jako aspirin, acylpirin).

U predisponovaných dětí dojde k poškození mozku a
těžké steatóze jater či ještě jiných orgánů.
V rámci předcházení tomuto stavu se doporučuje tyto léky dětem
nepodávat a nahrazovat je v případě nutnosti paracetamolem
(panadol, paralen – s účinnou látkou paracetamolem).

Jsou však
i popsány jiné případy tohoto onemocnění, které s kyselinou
acetylsalicylovou nesouvisí.

Co se týče těhotenské steatózy, je důležité si
uvědomit, že těhotenství je pro ženu zatěžující stav.

U některých
žen může dojít k vývoji steatózy, která po ukončení těhotenství
odezní a nijak se během těhotenství klinicky neprojeví.

Pokud se rozvine
akutní těhotenská steatóza, tedy vážný stav, situace pak není
příznivá jak pro plod, tak pro matku a je nutné přerušení těhotenství.
V současné době se udává smrtnost 20 %.

Čistá steatóza je plně reverzibilní stav. Tzn., že
pokud je vyvolána alkoholem a nedošlo ještě k vývoji cirhotických změn
jaterní tkáně (přestavba jaterní tkáně), tak po úplné abstinenci dojde
k návratu k normálu. Stejně tomu tak je i u obézních lidí, kteří
začnou držet dietu a znormalizují svou váhu.

Rizikové faktory steatózy jater

Rizikovým faktorem pro vznik onemocnění je zejména zvýšený
příjem potravy
, nevhodné složení stravy a obezita. Tyto tři
faktory jdou obvykle ruku v ruce.

Dále pak alkoholismus
(který je v našich krajinách asi nejčastější příčinou steatózy),
cukrovka, porucha metabolismu tuků (hyperlipoprotinémie),
resekce střeva, střevní bypassy (přemosťující operace na střevech,
např.

z důvodu překážky, nádoru), některé léky jako jsou tetracykliny
ze skupiny antibiotik, kortikoidy (léčiva tlumící zánětlivou reakci),
salicyláty (léky proti bolesti a horečce – acylpirin, aspirin) a valproát
(lék užívaný mimo jiné na epilepsii).

Prevence steatózy jater

Steatóza je víceméně civilizační onemocnění,
nejlépe je možno mu předejít snížením obsahu tuků a cukrů ve stravě,
snížením tělesné váhy, správnou kontrolou cukrovky (diabetu) a omezením
alkoholu.

Příznaky a projevy steatózy jater

Nealkoholická steatóza se obvykle nijak
neprojeví a probíhá tedy skrytě. Její nález je tedy
náhodný. V některých případech, kdy dojde k výraznějšímu zvětšení
jater, může nemocný pocítit tlak, tah či pnutí v pravém podžebří,
někdy i bolest. Přidružuje se pocit plnosti, snížení výkonnosti, únava,
střídání zácpy s průjmem.

Akutní alkoholická či
těhotenská steatóza probíhají
závažněji. Zpočátku dominuje únava, nevolnost a
zvracení, v pozdějším vývoji se objeví žloutenka, poruchy vědomí,
selhávání ledvin, poškození slinivky břišní, srdce a stav může
vyústit v koma.

Léčba steatózy jater

Léčba závisí na příčině. Pokud je vyvolána alkoholem, je nutné
zanechat pití alkoholu a dodržovat dietetická
opatření
se snížením tuků ve stravě.

U těhotenské steatózy, která probíhá akutně, je stav buď
zvládnutelný nebo je nutné ukončení těhotenství.

U steatóz vznikajících na podkladě obezity či primární metabolické
poruchy jater je obvykle vhodné zahájit správnou dietu nejen s cílem
snížení váhy, ale také úpravou krevních hodnot tuků a cukrů
(u cukrovkářů/diabetiků).

V některých případech jsou indikována tzv.
hepatoprotektiva, což jsou léky chránící jaterní buňky
před (toxickým) poškozením a zvyšují detoxikační kapacitu jater (jsou
předepisovány např. Essentiale forte N a Silymarin).

Jak si mohu pomoci sám

Pokud Vám byla diagnostikována steatóza, měl byste se řídit
doporučeními lékaře, tj. jíst střídmě, nejíst příliš tučná a
sladká jídla, nepřejídat se a rozhodně zanechat pití alkoholu. Tyto
základní kroky výrazně zlepší stav jaterní tkáně.

Komplikace steatózy jater

Možnou komplikací steatózy jater je vývoj tzv.
steatohepatitidy, tj. zánětlivého postižení jater.

Na
tento stav upozorní vyšetření jaterních enzymů v krvi,
které jsou zvýšeny, vyšší mohou být i krevní cukry (porušená
glukózová tolerance či hyperglykémie), tuky (hyperlipoproteinémie) či
ještě kyselina močová (hyperurikémie). Vždy je nutné vyloučit
infekční, metabolický a alkoholický původ tohoto stavu.

Steatóza může pokračovat ve vývoj cirhózy, což je
vazivová přestavba jaterní tkáně a může se jednat o závažný stav
spojený s významnou poruchou funkce jater.

Diskuse

Další názvy: ztukovatění jater, ztučnění jater, tučná játra , jaterní steatóza

Játra nepoškozuje jen alkohol. Jak poznat steatózu?

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

O ztučnění jater neboli steatóze se nejčastěji mluví v souvislosti s nadměrnou konzumací alkoholu. Původcem ale může být i přejídání, špatná životospráva nebo cukrovka. Jak se tato zcela nenápadná porucha projevuje a co může způsobit?

Steatóza je nejčastější metabolickou poruchou jater a narušuje průběh důležitých funkcí, které největší orgán lidského těla zastává. „Játra čistí tělo od toxinů, produkují žluč potřebnou k trávení a vstřebávají živiny,“ přibližuje Hana Mojžíšová, lékařka zabývající se výživou a léčbou obezity.

Podle čeho poznáte, že játra nefungují, jak by měla?

Při steatóze se do jaterních buněk ukládá tuk, proto se steatóze říká také ztučnění. Nejčastější příčinou je nadužívání alkoholu, nicméně stále častěji se objevuje i steatóza nealkoholová.

„Dochází k ní zejména při přebytku příjmu energie nad výdejem a jaterní tkáň je postupně prostupována tkání tukovou,“ vysvětluje profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství na LF MU v Brně.

Ať už je steatóza způsobena alkoholem, nebo ne, příznaky i komplikace ztukovatění jsou stejné.

„Ztučňování jater výrazně přispívá nadměrná konzumace cukru a obzvláště fruktózy, která je jednak obsažena v cukru, kterým sladíme, a jednak je v hojné míře v ovocných nápojích nebo ji konzumujeme v podobě glukózo-fruktózového sirupu. V případě metabolického nevyužití se pak velmi ochotně mění na tuk,“ potvrzuje biochemička a odbornice na výživu Michaela Bebová.

K rozvoji nealkoholové steatózy přispívá ovšem také výživa s nedostatkem bílkovin a podvýživa, játrům tedy neprospívá ani hladovění. Příčinou může být i užívání některých léků (antibiotika, kortikoidy, salicyláty a léky proti epilepsii) a ztučnění může vzniknout i po operaci střev a při žloutence typu C. Toto vše narušuje vstřebávání živin, což může vést k poruše jater.

Foto: TravnikovStudio, Shutterstock.com

Ke ztučňování jater nevede jen alkohol, ale i nevhodný životní styl, metabolické poruchy, léky i nemoci

Nealkoholová steatóza většinou probíhá skrytě a její nález bývá náhodný při ultrazvuku břicha nebo při předoperačním vyšetření. Pokud se vlivem ztučňování játra zvětší (až čtyřikrát!), může se objevit tlak, tah, pnutí či bodavá bolest v pravém podžebří, k tomu se přidávají pocity plnosti, únava nebo střídání zácpy a průjmu.

Zajímavé:  Imunosupresivní Léčba Po Transplantaci?

Jak poznáte selhání jater z dechu?

Běžné ztučnění jater není nijak závažné a při zhubnutí, úpravě stravy a větší fyzické aktivitě se může samo upravit. Nebezpečné jsou komplikace.

Ve ztučnělých játrech je vyšší riziko rozvoje zánětu: jedná se o nealkoholovou steatohepatitidu a to už problém je.

V takovém případě se značně zvyšuje pravděpodobnost vzniku nebezpečné portální hypertenze (= zvýšený krevní tlak v okolí jater) i smrtelné cirhózy jater a rakoviny. Poškozená játra pak bývá někdy nutné transplantovat.

Velice vzácná je akutní nealkoholová steatóza v těhotenství. Vzniká náhle a příčiny ani léčba nejsou známé. „Při závažném průběhu může být onemocnění pro matku i plod velmi nebezpečné, a proto je někdy nutné těhotenství předčasně uměle ukončit,“ říká Hana Matějovská Kubešová.

Cirhóza není jen nemoc alkoholiků. Komu také hrozí?

Foto: comzeal images, Shutterstock.com

Léčba i prevence? Vyřazení alkoholu, snížení energetického příjmu a pravidelný pohyb

Trpíte nealkoholovou steatózou a chcete játrům ulevit? Zásadní je změna stravy (méně cukrů a nezdravých tuků) a pravidelný pohyb, a pokud jste obézní, pak je velice vhodné zhubnout. Dále je nutné důsledně léčit další případné potíže, například cukrovku či metabolický syndrom. Cílem léčby je zlepšit stav jaterní tkáně a uchránit se tak před vznikem rizikového zánětu.

S očistou jater pomohou i zázračné adaptogeny. 

  • Jiné názvy – Ztučnění jater, ztukovatění jater, jaterní steatóza
  • Popis – Metabolické onemocnění jater, kdy se v jaterních buňkách ukládá tuk.
  • Příznaky – Většinou žádné, někdy se může po jídle objevit bodání v pravém podžebří, pocit plnosti a střídání průjmu a zácpy.
  • Komplikace – V tukem oslabené tkáni se může objevit zánět (= nealkoholová steatohepatitida), který výrazně zvyšuje riziko vzniku cirhózy a rakoviny jater.
  • Léčba – Úprava životního stylu, zhubnutí, pravidelný pohyb, vynechání alkoholu, důsledná léčba dalších potíží (cukrovka, metabolický syndrom)
  • Prevence – Střídmost, omezení alkoholu a cukru, pravidelný pohyb

Mrkněte, jak játra fungují! Bude se vám to líbit.

Jaterní steatóza

Steatóza jater znamená zvýšené ukládání tuku v jaterních buňkách ( tzv. hepatocytech ). Je to nejčastější reakce jater na jejich poškození. Játra hrají klíčovou úlohu v organizmu v látkové přeměně lipidů, jsou odpovědné za  odbourávání tuků.

Hromadění tukových látek v játrech je výsledkem buď jejich zvýšené syntézy, nebo sníženého uvolňování tukových látek z jaterních buněk. Při ukládání tuku v játrech dochází postupně k jejich zvětšování. Játra mají při tom hladký povrch a jsou světlá. Mikroskopicky je hlavní architektonika jaterní tkáně zachována.

Vzhledem k tomu, že tuky se nejčastěji ukládají ve formě tzv. triacylglycerolů ( to jsou komplexní tukové sloučeniny ), je tuk v jaterní buňce obvykle ve formě velkých kapének, které postupně splývají a vytlačují jádro buňky na periferii. V typickém případě, jako je alkoholická steatóza, jsou jaterní buňky téměř vyplněny tukovými kapkami.

Při malokapénkové steatóze se malé kapénky volných mastných kyselin hromadí v buněčných organelách – tzv. lyzosomech, které nesplývají. Jaterní buňky pak mají pěnovitý charakter s centrálně uloženým jádrem.

Steatóza jater znamená zvýšené ukládání tuku v jaterních buňkách ( tzv. hepatocytech ).

Je to nejčastější reakce jater na jejich poškození. Játra hrají klíčovou úlohu v organizmu v látkové přeměně lipidů, jsou odpovědné za  odbourávání tuků. Hromadění tukových látek v játrech je výsledkem buď jejich zvýšené syntézy, nebo sníženého uvolňování tukových látek z jaterních buněk.

Při ukládání tuku v játrech dochází postupně k jejich zvětšování. Játra mají při tom hladký povrch a jsou světlá. Mikroskopicky je hlavní architektonika jaterní tkáně zachována.

Vzhledem k tomu, že tuky se nejčastěji ukládají ve formě tzv. triacylglycerolů ( to jsou komplexní tukové sloučeniny ), je tuk v jaterní buňce obvykle ve formě velkých kapének, které postupně splývají a vytlačují jádro buňky na periferii. V typickém případě, jako je alkoholická steatóza, jsou jaterní buňky téměř vyplněny tukovými kapkami.

Při malokapénkové steatóze se malé kapénky volných mastných kyselin hromadí v buněčných organelách – tzv. lyzosomech, které nesplývají. Jaterní buňky pak mají pěnovitý charakter s centrálně uloženým jádrem.

Při jaterní steatóze můžeme při fyzikálním vyšetření velmi často objevit zvětšená tužší játra. Tato zvětšená játra obvykle nevyvolávají obtíže, ale mohou se projevit tlakem v pravém horním břišním kvadrantu, citlivostí a žloutenkou.

Nebo nález zvětšených steatotických jater může být jedinou fyzikální abnormalitou, kterou nalezneme při náhlé a nečekané smrti, která je pravděpodobně způsobena metabolicky.

Jaterní steatóza je v řadě případů vyléčitelná a sama o sobě není nebezpečná, i když při alkoholické steatóze se může objevit náhlá smrt.

Malokapénková steatóza (například akutní steatóza v těhotenství, Reyeův syndrom, intoxikace jaterními jedy ) se projevuje nevolností, zvracením a bolestmi břicha. Tyto příznaky se obvykle rychle zhoršují a posléze převládají příznaky jaterního selhání.

Jaterní steatóza v naprosté většině případů nevede ke vzniku cirhózy, poškození je vratné, a to dokonce i v těžkých život ohrožujících případech ( například  akutní jaterní steatóza v těhotenství či intoxikace tetracyklinem ).

Steatóza u obezity a cukrovky zřejmě nepřechází do cirhózy jater. I když jaterní toxiny, jako jsou alkohol či tetrachlormethan, který také vyvolává nekrózu jater, mohou být příčinou cirhózy jater. Není zcela jisté, zda steatóza sama o sobě vede k cirhóze.

K tomu je nezbytné přidružení další vyvolávající příčiny.

Při fyzikálním vyšetření můžeme nalézt zvětšená tužší játra s hladkým povrchem, která mohou být při pohmatu citlivá. Velikost jater a stav jaterní tkáně můžeme dobře posoudit při použití zobrazovacích metod – ultrazvukové vyšetření či rentgenologické vyšetření počítačovou tomografií ( tzv.

CT vyšetření ) s podáním kontrastní látky do žíly. Biochemická vyšetření bohužel nepřináší významnější informaci, protože existuje jen malá souvislost mezí přítomností jaterní steatózy a abnormalitami v biochemických testech všeobecně používaných při diagnostice jaterních onemocnění.

Přesná diagnóza jaterní steatózy může být stanovena pouze na základě histologického vyšetření ( tj. provedením jaterní biopsie – tedy odběrem vzorku jaterní tkáně na histologické vyšetření ). Nález jaterní steatózy může upozornit na působení jaterních toxinů nebo na přítomnost dosud nepoznané nemoci či poruchy látkové výměny.

Tento nález by měl vždy být podnětem k dalšímu podrobnému vyšetření nemocného.

Není známa žádná specifická léčba kromě odstranění vyvolávající příčiny nebo léčby existující poruchy.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti. 1 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

1maminka 191. 2. 2014 16:10:52

.Asi 5.dní zpět jsem zjistila, že mám velmi reflexně žlutou moč a i docela zapáchá. To už jsem zjistila že semnou tedy není něco v pořádku, začlo mě svědit i tělo, ale vyrážku ani pupínky nemám, ale za dva dny potom jsem zežloutla i po těle a obličej ten nejvíce, hned mě napadla žloutenka, ale kde bych ji vzala?? také mi začlo být na omdlení a na zvracení, ale nezvracím a ani jsem zatím neomdlela uplně-hned jsem si raději lehla. Prášky žádné neberu, před 4.mi lety jsem měla vyšetření a játra i ledviny byly zdravé, Přiznám se že jsem dosti pila rum i po litrech, před 6.ti lety-léčila jsem svůj nezvladatelný život alkoholem.Pak jsem si našla přítele se kterým mám dnes ve skoro 40.ti letech 3.a 1.roční děti, sem tam si dám pivo, když sednu s přáteli v létě někde na zahrádce. Na děti jsem sama, nemohu do nemocnice, kvuli malému, nemám kam ho dát, dcerku mohu k mamce, ale bude jí 70.let a obě děti by nezvládla a hlavně malej jí skoro ani nezná a ona o něj taky moc zájem nejeví. Jinak mám štítnou žlázu, na kterou se neléčím i kdybych měla a jsem silně chudokrevná, ale léky neberu, vždy je vyzvracím. Tak končím můj,,román,,a prosím zda někdo ví co by to mohlo být, že bych si dělala léčbu doma sama, při koupi léků-do nemocnice opravdu nemohu kvuli malému-nemám žádnou pomoc ani hlídání pro něj. děkuji za odpovědi-Myslíte že to jsou játra ?? 3 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

2Skalová Květa20. 2. 2015 22:11:29

Vážená paní, ve vašem případě je nutné alespon ambulantní vyšetření s odběry krve.Obratte se na obvodní lékařku nebo přímo na internu přísl.polikliniky.Pokud jste delší dobu užívala alkohol ve vyšších dávkách, můžete mít cirhozu jater nebo podobné onemocnění.Nezbytné je okamžité vyšetření u lékaře, který rozhodne o dalším postupu.Právě proto, že máte malé děti musíte se začít léčit. S pozdravem dr.Skalová 3 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

3martina čevelová29. 3. 2015 23:53:54

Dobrý den, našli mi steatozu, prý dosti pokročilou, ale nic mi nedali a ani se to nijak neřeší, v těhotenství sem měla těžkou preeklampsii, můžete souviset? a mám se zeptat, paí doktorky na nějakou léčbu? chtěly bychom další miminko… 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

4antonín6. 11. 2019 16:56:51

dobrý den, bohužel to nikdo neřeší, řeknou Vám ať jíte zdravě, hýbete se a vynecháte alkohol, přitom toto všechno dělám 5 let a mám ji stále. Oni neví, neví, že každý jsme jiný, že budou muset udělat více rozborů i DNA stěrů, třeba na funkčnost gluthation transferáz, prostě protokol se všemi možnostmi, které je doberou k příčině i za cenu že kdo to bude chtít dozjistit si to částečně bude hradit. Ale oni neví, neumí, lékaři by se měli jít dovzdělávat. Omlouvám se vyjímkám. Komentujte, hodnoťte, ptejte se!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector