Bakterie v moči – vše o zdraví

Bakterie v moči - Vše o zdraví

Dejte sbohem zánětům močových cest

Pálení, řezání, nepříjemné pocity při močení, v krajním případě až krev v moči. Každoročně se se zánětem močového měchýře setká více než jedna žena z deseti. Jak se mu vyhnout? A co dělat, když se objeví?

Co je infekce močových cest?

Je charakterizována přítomností mikroorganismů v moči, nejčastěji gramnegativních bakterií (staphylococcus saprophyticus, kvasinky a další). Až 90 % infekcí způsobuje bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje v naší střevní mikroflóře. Dostane-li se však do oblasti močových cest, ledvinové tkáně či do prostaty, nastává problém a naše tělo se potýká s infekcí.

Fakta o infekci močových cest

Je častější u žen než u mužů.Postihuje především močový měchýř nebo ledviny.V průměru postihne za život každou 5. ženu, celkem 20 % žen. V USA je tato infekce důvodem 6 milionů návštěv u lékaře za rok,

v ČR pak 240 tisíc.

Věděli jste?

Jen v ČR někdy prodělalo zánět močových cest až 70 % žen a u 15 % se záněty opakovaně vrací. Tyto obtíže navíc trápí dvakrát více žen než mužů.

Nejrizikovější skupiny

Nejvíce se vyskytuje u mladých sexuálně aktivních žen ve věku 18 až 30 let. Až 30 % žen ve věku 24 let má zkušenosti s cystitidou (zánětem měchýře). Druhá skupina s častým výskytem jsou ženy po přechodu, s nízkou hladinou estrogenů a často i se zhoršeným vyprazdňováním měchýře, např. při prolapsu. V těhotenství postihne asi 2 až 3 % žen.

Známky a příznaky

Bolest spojená s močením Zvýšená frekvence močení a naléhavé nutkání k močeníPocit plnosti měchýře, diskomfort v podbřišku, citlivost nad stydkou kostíZměny moče – zakalení i přítomnost krve v močiBolest zad v bedrech

Teplota a zimnice svědčí o počínajícím zánětu horních cest močových

Přecházet zánět se nevyplácí

„Infekce močových cest může mít formu lehkého zánětu, ale může se též vyvinout ve velmi nebezpečný stav ohrožující funkci ledvin. Pokud se ve vzorku moči potvrdí zánět, je nutné co nejdříve situaci řešit a nasadit antibiotika,“ objasňuje doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., přednosta Ústavu všeobecného lékařství.

Jak zánět zjistit – domácí test

Zánět močových cest způsobuje především bakterie Escherichia coli, která v momentě průniku do močové trubice vyvolá infekci.

Ta následně postupuje do močového měchýře, a proto je onemocnění možné poznat ze vzorku moči, která obsahuje vyšší množství leukocytů, nitritů a bílkovin. Právě k identifikaci těchto látek lze využít domácí test Veroval.

Je rychlý a přesný (97 %), srovnatelný s laboratorními testy. Výsledek se dozvíte už za minutu. Balení obsahuje hned dva testy. Je tedy možné si následně ověřit, zda léčba působí, jak má. Cena: 269 Kč

Kde: v lékárnách a na www.veroval.cz

Kam se obrátit – návštěva lékaře

Zánět močových cest a měchýře je velmi nepříjemný, pokud se však zachytí včas, je velmi dobře léčitelný. Proto by měla v případě pozitivního výsledku testu rozhodně následovat ná-vštěva lékaře, který se pokusí zjistit charakter obtíží, vyšetří vás, stanoví další kroky a léčbu.

Vyšetřovací metody:

  • Vyšetření moče – testační proužek 1) zjišťuje se přítomnost bílých krvinek v moči na základě průkazu leukocytární esterázy 2) nitrátový test detekuje produkty nitrát reduktázy (enzym produkovaný bakteriemi)
  • Chemická analýza moče
  • Zobrazovací metody, jako např. sonografické vyšetření (ne tolik běžné)

Mikroskopické vyšetření močeKultivační vyšetření moče (ne tolik běžné)

Mýty vs. fakta

01Problémy močových cest trápí častěji ženy

ANO

Důvodem je to, že ženy mají oproti mužům kratší močovou trubici, a její vyústění je navíc blíže konečníku. Bakterie se tak snáze dostanou do močového měchýře, kde se pak dále množí a způsobují problémy. K přenosu zmiňovaných bakterií může dojít třeba nesprávnou hygienou po použití toalety. Vždy se otíráme směrem dozadu!

02Bakterie se mohou přenášet při sexu

ANO

Sex je součástí našeho života a rozhodně bychom si ho měli užívat. Je ale pár zvyklostí, jejichž dodržování se ženám vyplatí. Ihned po sexu si dojděte na toaletu a dopřejte si rychlou sprchu. Proč? Během sexu se mohou bakterie dostat na sliznice močových cest, kde potom způsobí problémy. Od toho vás neochrání ani prezervativ. Zmíněná dvě pravidla jsou ale prevencí k nezaplacení.

03Extrémní hygiena

NE

Hygiena je určitě základ, ale nic by se nemělo přehánět. Nadměrná hygiena intimních partií totiž může podráždit sliznici a poničit ochranný faktor dolních močových cest, což nahrává opakovaným návratům infekce. Takže péče určitě ano, ale přiměřeně a s pomocí hygienických gelů přímo určených intimním partiím.

04Čekat, až to přejde

NE

Ozvaly se první nepříjemné pocity, nutkání na močení, delší čas strávený na toaletě? Nečekejte na další signál a ihned zakročte. Vaše močové cesty se potýkají s problémem. Existuje tu riziko reinfekce. Většinou se objeví po 2 týdnech.

05Bakterie jdou spláchnout

ANO

Naše tělo tekutiny pro správné fungování jednoznačně potřebuje. Když nás ale sužují problémy močových cest, je pitný režim naprostou nezbytností. Tekutiny nám pomohou bakterie z těla doslova spláchnout. Proud moči s sebou totiž vezme i bakterie, které ulpěly v močových cestách, kde mohou způsobovat problémy.

Prevence

Problémy s močovými cestami se rády vracejí. Díky změnám životního stylu jim však lze předcházet. Dodržujte pitný režim. Ideálně alespoň 3 litry čisté, neperlivé vody za den. V případě horka nebo zvýšené fyzické námahy i více.Pokud možno nezadržujte močení. Vymočte se po styku. Dbejte na dostatečnou hygienu intimních partií.

Hned při prvních příznacích reagujte.

tip H&B

Urinal Akut® pomáhá při prvních akutních potížích, obsahuje kombinaci zlatobýlu obecného, vitaminu D a extraktu z kanadských brusinek.269 Kč / 10 tablet, v lékárnách a na www.urinal.cz

Dýňové tablety pro ženu posilují díky tzv. lignanům, které jsou zastoupeny v bezolejnatých částech dýňového semene, močový měchýř. Dr. Böhm, od 184 Kč, 30 tablet, v lékárnách, www.drboehm.cz

Standardní léčba

Podání antibiotik. Používá se například Nitrofurantonin monohydrát (5–7 dnů), Trimethoprim – sulfamethoxazol (3 dny), Fosfomycin (jednorázově).

Léčba přírodní cestou

Voda jako první pomocPřepadnou-li vás nepříjemné pocity v podbřišku a potíže při močení, voda by měla být tím prvním, po čem sáhnete. Močové cesty je totiž potřeba propláchnout a nežádoucí bakterie z nich vyplavit.

Vsaďte na borůvky a brusinkyPřírodním antibiotikem je sice od pradávna česnek, na záněty močových cest jsou ale nejlepší brusinky nebo borůvky. Snažte se je využít v maximálním možném množství.

Borůvky mají úžasnou schopnost zastavit množení bakterií, brusinky obsahují A proanthocyanidin a zase brání už proniknuvším bakteriím v uchycení se v močovém měchýři.

Obojí je nejlepší konzumovat zasyrova, a to v případě akutní infekce i preventivně.

Využijte účinky magnetického poleTrápí-li vás zánět močového měchýře často a chronicky, snažte se najít takovou léčbu, která uleví vašemu organismu od chemických léků, které se podávají k akutnímu řešení.

Jednou z možností může být využití magnetického pole. „Velmi dobře se v tomto případě osvědčilo použití přírodního magnetického pole, které uleví od bolesti a pomáhá likvidovat zánět. Zároveň napomáhá regeneraci sliznic.

Pálení a řezání při močení tak rychle odeznívá,“ vysvětluje MUDr. Václav Cikánek.

Pro řešení prvotních příznaků i jako prevenci lze využít např. magnetoterapii Renaissance. Aplikace je vhodná ze začátku prvních několik dní 1–2krát denně po dobu 5–10 minut, pak lze dávky postupně zvyšovat. V případě chronických zánětů je magnetoterapie snadným, dostupným a efektivním způsobem léčby bez nežádoucích účinků chemických medikamentů.

3 otázky pro…

MUDr. Marek Krolupper, primář Urologického oddělení Nemocnice Na Bulovce

Čím je způsobeno, že ženy trpí na tyto záněty častěji? „Močová trubice u žen je kratší než u mužů a vzdálenost mezi ní a konečníkem je daleko menší. I z tohoto důvodu ženy trpí podobnými infekcemi častěji než muži. Bakterie to totiž do močové trubice nemají daleko.“

Je zánět močového měchýře opravdu dědičnou záležitostí? „Náchylnost k bakteriální infekci je dána vlastnostmi buněk epitelů, které umožňují bakteriím adherovat. Tato náchylnost je geneticky dána.

S infekcí močových cest je spojen genotyp vazba HLA A3 (human leucocyte antigen). Pacientky s HLA A3 mají skutečně změněné vlastnosti buněk slizničních povrchů, které umožňují bakteriím ve zvýšené míře adherovat. Je to prostě takový typ imunity.

Jiné HLA jsou zase spojené například se vznikem autoimunitních chorob.“

Pokud už si ženy prošly zánětem močového měchýře, jak poznají, že se třeba infekce znovu vrátila? Kdy se nejčastěji dostavují do ordinace?„Je třeba říct, že prostým okem nelze – ani ty pacientky samy nemohou – podle vzhledu moče infekci močových cest hodnotit. Samozřejmě jsou tu nějaké signály, ale třeba až zápach moče patří mezi ty momenty, kdy pacientky často přijdou do ordinace a mají obavu z reinfekce, z opakování zánětu. Ten zápach moče je nejčastěji ovlivněn složením stravy nebo používanými léky.“

Bakterie v moči - Vše o zdraví

Источник: https://www.beautygurucz.cz/zdravi/980-dejte-sbohem-zanetum-mocovych-cest/

Zánět močového měchýře může být nakažlivý! Na co si musíte dát pozor?

Ženy jsou k problému daleko náchylnější než muži, a to především z anatomických důvodů.

Zatímco muži mají delší močovou trubici a bakterie se k měchýři dostávají poměrně složitě, ženská trubice měří jen pět centimetrů, takže bakterie můžou měchýř ohrozit snadněji.

Negativní roli pak hraje i blízkost konečníku – bakterie ze střeva můžou ke krátké ženské močové trubici doputovat velmi snadno. Tam se rychle množí a stoupají vzhůru k měchýři. Výsledek? Tkáň se zanítí a ohlásí se silnou bolestí.

Pozor na prkýnka a ručníky

Přestože je nejčastější příčinou onemocnění nákaza vlastními patogeny ze střeva, zánětem se můžeme i od někoho nakazit. Například tehdy, když si sedneme nebo se rukama opřeme o toaletní prkýnko na záchodě. Při utírání pak může dojít k přenosu patogenů. Stačí, když předtím WC použil a znečistil někdo nakažený.

Zajímavé:  Léky Na Bolesti Krční Páteře?

„Ještě pravděpodobnější je přenos střevních bakterií z ručníku nebo kliky – nemocná žena si po odchodu z toalety neumyje důkladně ruce, otře si je do ručníku a vezme za kliku. Patogeny se na předmětech uhnízdí a můžou se dostat na ruce další ženy, která se na WC při manipulaci s intimními partiemi nakazí,“ říká infektolog Jaroslav Rubeš.

Proto je podle lékařů i hygieniků důležité mýt si po použití záchodu ruce důkladně a pečlivě vodou a mýdlem.

Pohlavní přenos infekce

Vedle střevních bakterií zvaných E. coli, které jsou nejčastější příčinou cystitidy, můžou zánět měchýře způsobit i jiné mikroorganismy. Jsou to kvasinky, některé viry a bakterie jako například stafylokoky nebo enterobakterie. Ty způsobují také záněty střev a průjmy.

„Původcem choroby ale můžou být i pohlavně přenosné patogeny jako např. gonokoky nebo chlamydie. Dokonce způsobují i chronický zánět dělohy, vejcovodů a vaječníků,“ říká doktor Rubeš. Pokud je infekce močového měchýře způsobena těmito původci, je důležité léčit i sexuálního partnera.

Je to způsob, jak zabránit opakované infekci.

Tělo se umí bránit

Náš organismus má přirozené mechanismy, jak se infekci močových cest ubránit. „U žen je to především kyselé poševní prostředí. To zabraňuje množení bakterií a také chrání vstup do močové trubice.

Vedle toho jsou patogeny při každém močení spláchnuty, a nemůžou se tak usazovat a množit,“ vysvětluje uroložka Simona Vydrová. Proto lékaři při pocitech pálení v močové trubici radí víc pít, ideálně vlažnou vodu, aby bylo močení častější.

Když se podchytí cystitida v počátku, zánět se nemusí rozvinout, protože bakterie se z močových cest vypláchnou.

Když obrana selže

V řadě případů si ale tělo s původci cystitidy neporadí. „Některé důvody jsou lehko odstranitelné. Mezi ně patří dehydratace: při ní málo močíme a močové cesty se neproplachují. Důvodem může být i oslabený imunitní systém. Může to být kvůli jiným nemocem, jako je cukrovka, dále kvůli stresu, fyzickému přetížení.

Příčinou můžou být také hormonální změny a snížená hladina estrogenů v období menopauzy nebo přehnaná intimní hygiena. Dalším důvodem bývá intenzivní sexuální styk, který dráždí sliznice v pochvě, a oslabuje tak její přirozenou ochrannou funkci. Tento typ zánětu měchýře se nazývá cystitida medových týdnů, protože bývá častý u novomanželek.

Důvodem mohou být i ledvinové kameny nebo příliš úzká močová trubice,“ říká uroložka.

Vyšetření moči

Cystitida začíná většinou celkem nevinně. Při močení pocítíte pálení. Později se přidávají tlak a bolest v podbřišku. Ty můžou rychle nabírat na intenzitě. Silnou bolest pacienti cítí při močení, nejhorší pak při domočování. Přidávají se celkový pocit únavy, slabost, někdy nevolnost.

K obrazu běžného zánětu měchýře naopak nepatří horečka a bolesti v zádech – to svědčí o závažnější diagnóze, nejčastěji o zánětu ledvin. Moč může zapáchat, být zakalená, v horších případech s příměsí krve. V tom případě je nutné vyšetření u lékaře.

Pacient by měl s sebou rovnou vzít vzorek moči, vhodná je pro něj sterilní zkumavka, která se dá za pár korun koupit v lékárně.

Lidové recepty na léčbu močového měchýře najdete v červnovém čísle Blesk zdraví, které seženete na stáncích. Nebo si ho můžete objednat v tištěné či elektronické podobě ZDE >>>

Источник: https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/646390/zanet-mocoveho-mechyre-muze-byt-nakazlivy-na-co-si-musite-dat-pozor.html

Infekce močových cest u dětí

Infekce močových cest je souhrnný pojem pro zánět močových cest podmíněný většinou bakteriemi, ojediněle viry nebo houbami. Tyto záněty se týkají ledvin, močovodu, močového měchýře a močové trubice.

U chlapců může být postižena prostata, chámovod a nadvarlata. Pokud je postižen měchýř, hovoříme o zánětu močového měchýře. Tento zánět probíhá bez horečky.

Pokud se přidá horečka, jsou často postiženy i ledviny; pak hovoříme o zánětu horních močových cest (pyelonefritida).

Infekce močových cest není zpravidla nakažlivá, patří ovšem k nejčastějším onemocněním v dětském věku. V prvním roce života jsou děvčata postižena méně často než chlapci, později ovšem podstatně častěji, protože mají kratší močovou trubici a její zakončení je umístěno blíže řitnímu otvoru. Ve věku do 10 let prodělá alespoň jednou infekci močových cest asi 1 % chlapců a 3 % děvčat.

Co způsobuje infekci močových cest?

Většinou jsou původcem infekce močových cest bakterie, které pocházejí z vlastního střeva, především Escherichia coli, Proteus, Pseudomonas, Klebsiella a enterokok.

Mohou se dostat z močové trubice do měchýře nebo až do ledvinné pánvičky. Ojediněle mohou způsobit infekci močových cest také viry nebo houby.

K možným rizikovým faktorům opakujících se infekcí močových cest mimo jiné patří:

  • chybějící/nedostatečná hygiena po stolici,
  • poruchy vyprazdňování měchýře,
  • malé množství tekutin,
  • operace,
  • snížená obranyschopnost,
  • zácpa,
  • zpětný tok moči z měchýře do močovodu a ledvin (tzv. vezikoureterální reflux),
  • močové kameny,
  • anomálie a abnormality urogenitálního traktu: např. uretrální ventil, obstrukce vývodu ledvinné pánvičky, zúžení předkožky.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Typickými příznaky zánětu močového měchýře (cystitida) jsou především:

  • bolest při močení,
  • časté nutkání na močení,
  • úniky moči (včetně dětí, které již nenosí pleny).

Malé děti většinou ještě nemohou správně odpovídat na cílené otázky k obtížím. Někdy si nelze nepovšimnout nepříjemně zapáchající moči. Kůže je především u kojenců často našedle bledá.

Pokud se přidá horečka, bolesti boku a břicha a/nebo zvracení, jde často o zánět ledvinné pánvičky (pyelonefritida).

Především u kojenců se může zvýšit teplota, mohou zvracet, prodělat šok a sepsi (otravu krve).

Poznámka: Obzvláště u dívek se může příležitostně objevovat tzv. asymptomatická bakteriurie (bezpříznaková infekce močových cest), při níž se bakterie nacházejí dlouhou dobu v měchýři, nezpůsobují však žádné akutní obtíže nebo následné projevy.

K jakým komplikacím může dojít?

Zánět močového měchýře nemá bezprostředně žádné zvláštní následky, kromě obtíží s močením. Občas se z něj může rozvinout porucha vyprazdňování měchýře, když děti moč zadržují ze strachu z bolesti. Tím se zvyšuje riziko další infekce močových cest. Neléčený těžký zánět ledvinné pánvičky oproti tomu může mít akutní těžký průběh, vést k septickému šoku a zanechat trvalé následky.

Infekce močových cest mají sklon stávat se chronickým onemocněním, případně se často vracet. Poté mohou vést také k poškození tkáně a vytváření jizev, především na ledvinách.

Následkem mohou být pozdější zdravotní komplikace jako vysoký krevní tlak, chronické poškození ledvin a u žen komplikace během těhotenství.

Proto by měly být močové cesty vždy dostatečně dlouho léčené a výsledek terapie kontrolován.

Jak se stanoví diagnóza?

U každého dítě s horečkou nad 38 °C by měla být vyšetřena moč.

V případě přítomnosti infekce močových cest mohou být v moči často prokázány pomnožené leukocyty (zánětlivé buňky) a bakterie, občas také krev, nitrit (dusitan), proteiny (bílkoviny) a buněčné válce.

V ideálním případě se testuje ranní moč. Zevní genitální oblast by měla být před odběrem vzorku moči čistá. Pokud lze dítě nechat načurat do kalíšku, je třeba odebrat střední proud moče.

Občas je zapotřebí měchýř stlačit. Proto se na kůži břicha nalepí náplast tlumicí bolest. V případě nutnosti se musí moč odebrat pomocí katétru. U přebalovaných dětí se nalepí u vývodu močové trubice sáček na zachycení moči.

Případně lze využít zobrazovací metody – ultrazvuk nebo rentgen, aby se např. u novorozenců rozpoznaly vrozené anomálie a hydronefróza (rozšíření pánvičky a kalichů ledviny v důsledku městnání moče) ledviny.

V kojeneckém věku by měla být infekce močových cest vyšetřena ultrazvukem.

Jak probíhá léčba?

Zpravidla se užívají antibiotika, u bakteriální infekce močových cest bez horečky po dobu 5–7 dní, u infekcí s horečkou po dobu 10–14 dní. V případě vysoké horečky a indispozice by mělo být dítě léčeno v nemocnici a mělo by dostávat výživu nitrožilně.

Mezi další podpůrná opatření, která mohou sloužit částečně také k prevenci dalších infekcí močových cest mimo jiné patří:

  • hodně pít: častější močení přispívá k lepšímu pročistění močových cest;
  • lokální aplikace tepla: nádoby s teplou vodou, teplé heřmánkové koupele;
  • klid na lůžku, především při horečce;
  • léky uvolňující křeče a tlumicí bolest;
  • zamezení prochladnutí;
  • zamezení chybným způsobům očisty po stolici: vždy se utírat zepředu dozadu;
  • v případě nutnosti antibiotická profylaxe po několik měsíců;
  • pravidelné kontroly;
  • u často se opakujících infekcí močových cest bez horečky je důležité identifikovat příčinu; při dalších anomáliích vývodů močových cest je třeba další vyšetření a zvolení postupů k jejich odstranění.

U opakujících se infekcí močových cest (více než 5 infekcí za rok) lze užívat také produkty z brusinek. Jejich působení není ale vědecky podloženo.

Na koho se mohu obrátit?

Pokud máte podezření, že má vaše dítě zánět močového měchýře, měli byste se okamžitě obrátit na dětského lékaře.

Источник: https://www.nzip.cz/clanek/642-infekce-mocovych-cest-u-deti

Často kladené otázky – Fakultní nemocnice Ostrava

Výše popsané příznaky mohou svědčit např. pro infekci dolních močových cest, počínající zánět ledvin, retenci močovou (nemožnost se vymočit) atd.

V takovém případě se obraťte na urologickou ambulanci bez nutnosti předchozího objednání. V pracovní dny v čase 8:00-14:30 na urologickou ambulanci ve 4. patře budovy polikliniky FNO.

Mimo tuto dobu pak na urologickou pohotovostní ambulanci, která se nachází ve 3. patře lůžkového monobloku. Více informací zde

Mám zájem o vyšetření v urologické ambulanci FNO, jak mám postupovat?

V případě zájmu o vyšetření v urologické ambulanci FNO se stačí telefonicky objednat na tel. čísle 59 737 3051 (anebo 3050) v pracovní dny v čase 13:00-14:30. Bližší informace zde 

Zajímavé:  Kvasinková Infekce Léčba Jogurtem?

Můj urolog (soukromý či z jiného zdravotického zařízení) mi doporučuje určitý urologický zákrok. Mohu se sám objednat k určité operaci na urologické oddělení FNO?

Ne. Pacienti se nemohou sami objednávat (na základě vlastního přání) ke konkrétní operaci na urologické oddělení FNO. V případě zájmu je nutné se nejprve odbjednat k návštěvě do urologické ambulance FNO, kde bude vše s lékařem urologického oddělení FNO probráno. Jak se objednat ke kontrole do urologické ambulance FNO – více zde

Mám podstoupit plánovanou urologickou operaci na urologické klinice FNO a chtěl bych nadstandardní pokoj, jak mám postupovat?

V případě zájmu o nadstandardní pokoj je nutné jej si rezervovat. Rezervace se provádí na tel. čísle 59 737 5312 (anebo 5307) a to ve všední dny od 8:00 do 14:30. Cena za pokoj je 600 Kč/noc. Doporučujeme případnou rezervaci provádět s dostatečným časovým předstihem, cca 6-8 týdnů před plánovanou hospitalizací. Více o nadstandardním pokoji zde 

Čeká mne plánovaná urologická operace na urologické klinice FNO, co vše si musím zařídit?

V případě, že Vás čeká plánovaná operace na urologickém oddělení je potřeba si zajistit tzv. předoperační interní a předanestetické vyšetření. Součastí předoperačního vyšetření bývají krevní odběry, EKG, RTG plic a srdce a zhodnocení obvykle ošetřujícím obvodním lékařem. Tato vyšetření obvykle bude zajišťovat Váš praktický lékař (popř.

odborný lékař v oboru vnitřní lékařství). S vyhotoveným předoperačním vyšetřením pak budete absolvovat i tzv. předanestetické vyšetření, které se již provádí, po předchozím telefonickém objednání, v anesteziologické ambulanci ve 4. patře polikliniky FNO. V některých případech (zvláště před náročnými operacemi, jako např. radikální prostatektomie, tj.

odstranění celé prostaty pro zhoubný nádor) je nutné mít předoperační vyšetření doplněno i o vyšetření některých odborných lékařů, u kterých jste sledování (např. kardiologa, neurologa, diabetologa atp.). Bližší informace Vám sdělí lékař-urolog v urologické ambulanci FNO při kontrole, když s Vámi bude probírat plánovanou urologickou operaci anebo na tel.

čísle 59 737 3051 (volat je možné v pracovní dny 13:00-14:30).

Co je to močová infekce?

Močová infekce je patologický stav, při kterém prokazujeme přítomnost patogenních mikroorganizmů v moči nebo ve tkáních močového ústrojí. Co do častosti výskytu v populaci se močové infekce řadí na druhé místo za infekce dýchacích cest.

Nejčastěji je močovou infekcí postižen močový měchýř a močová trubice, méně často přestupuje infekce i na ledviny.Projevuje se častým nucením na močení, bolestmi při močení nebo v bederní krajině, teplotami.

Můžete pozorovat přítomnost krve v moči nebo kalnou moč.

Jak se dostávají baktérie do močového ústrojí?

Zdaleka nejčastěji pronikají baktérie do močového ústrojí vzestupnou (ascendentní) cestou z konečné části tlustého střeva a u žen z pochvy.Krevní (hematogenní) a mízní (lymfogenní) infekce patří mezi vzácné původce infekcí močových cest. Téměř výhradně se jedná o infekce horních močových cest.

Jaké jsou rizikové faktory vzniku močové infekce?

  • Onemocnění, která přispívají ke vzniku močové infekce – vezikoureterorenální reflux (VUR) všech stupňů, překážka odtoku moči jakékoliv původu (zúženina močové trubice, zvětšená prostata), neurogenní měchýř, zbytková moč v močovém měchýři.
  • Cukrovka (diabetes mellitus) – častost infekcí močových cest u diabetika je přímo úměrná koncentraci cukru v moči.
  • Těhotenství – jedním z důvodů je útlak zpravidla pravého močovodu plodem a rozšíření kalichopánvičkového systému ledviny na téže straně, které je navíc podporováno gestageny (hormony). Ve vyšším stupni těhotenství dochází k většímu útlaku měchýře a snížení jeho funkční kapacity. U většiny gravidních žen je pH moči významně alkalické.
  • Stav po instrumentaci – významně zhoršuje riziko infekce, stav po zavádění katetrů, manipulacích v urotraktu i zavedení cizích těles.
  • Nechráněný anální styk, fimóza (zúženina předkožky), sexuálně přenosné infekce.

Jak se léčí infekce močových cest?

Základem správné léčby je urologické vyšetření s určením diagnózy. Nedílnou součástí léčby je klidový režim, dodržovat pitný režim a antibiotika. To vše platí pro nekomplikovaný zánět močových cest. Při komplikovaném uroinfektu musíme řešit vyvolávající příčinu (např. překážka odtoku moči). Po doléčení zánětu by měla proběhnou klinická kontrola s vyšetřením moči.

Co je LERV, ESWL?

Litotrypse extrakorporální rázovou vlnou (LERV, Extracorporeal shock wave lithotripsy – ESWL) je neinvazivní metodou léčby urolitiázy (močových kamenů ledviny a močovodu). Rázové vlny působí nejen přímo – mechanickým stresem – ale i nepřímo – prostřednictvím kavitace.

Několik stovek až tisíců rázových vln soustředěných elipsoidním zrcadlem stačí k tomu, aby se ledvinový kámen změnil na písek, který může odejít přirozenými cestami. Přitom míra poškození okolních měkkých tkání je poměrně malá. Je metodou první volby u konkrementů lokalizovaných v ledvině a v proximálním močovodu.

Mezi absolutní kontrindikace LERV řadíme graviditu, nekorigovatelné koagulopatie (poruchy krevní srážlivosti) a infekce močových cest. Závažné komplikace jsou vzácné.

Co je prostatický specifický antigen?

PSA (prostatický specifický antigen) je enzym produkovaný normálními i rakovinovými buňkami prostaty. Jeho naprostá většina je secernována do semenné tekutiny, kde přispívá ke zkapalňení ejakulátu.

V séru je přítomen ve formě volné (freePSA) nebo vázané. Součet volného a vázaného PSA se nazývá celkové PSA (totalPSA).

Index % freePSA (poměr freePSA/total PSA) umožňuje lépe odlišit nezhoubné a zhoubné onemocnění prostaty.

Co je nezhoubné zvětšení prostaty?

Benigní hyperplazie prostaty je nejčastější nezhoubnou formou buněčného bujení u mužů. U novorozence má prostata sotva velikost hrášku a její hmotnost se pohybuje od 3 do 5 gramů. Objem a hmotnost se nemění až do puberty, kdy dochází k její stimulaci a růstu androgenů.

U dospělého muže ve věku 20 let prostata váží přibližně 20 gramů. Tak tomu je asi až do 4. – 5. dekády života, pak se u naprosté většiny mužů začíná zvětšovat.

Vývoj, zvětšení a následná benigní hyperplazie prostaty jsou závislé na přeměně testosteronu, mužského pohlavního hormonu, na dihydrotestosteron uvnitř prostaty.

U některých mužů, může benigní hyperplazie prostaty způsobovat vážné problémy, včetně infekcí močových cest, náhlé neschopnosti močit (akutní retence moče), právě tak jako nutnost chirurgického výkonu.

Příznaky, které svědčí pro obstrukci (překážku) v odtoku moče z měchýře, jsou známkou potenciálně závažnějšího onemocnění, které může někdy – pokud není léčeno – vést k poškození močového měchýře nebo ledvin.

To může ve vzácných případech skončit akutní (neodkladnou) operací.

Jaké jsou příznaky karcinomu prostaty?

Karcinom prostaty nemusí vykazovat žádné typické příznaky řadu let.

Pokud roste v prostatě, neprojevuje se většinou žádnými obtížemi, při větší velikosti se pak mohou objevit symptomy způsobené prorůstáním nádoru do močové trubice (obtížné močení, krvácení do moče), v pokročilém stádiu po vzniku metastáz pak příznaky generalizovaného onemocnění (váhový úbytek, chudokrevnost, bolesti v zádech či kostech, patologické fraktury).

Příznaky v souvislosti s lokálním růstem karcinomu:

  • retence (zástava močení)
  • krev v moči nebo v ejakulátu, bolestivý výron semene (prorůstání nádoru do semenných váčků)
  • obtížné vyprazdňování stolice (prorůstání do konečníku)
  • porucha funkce ledvin, městnání moče v horních močových cestách (prorůstání do baze měchýře a močovodů).

Příznaky v souvislosti s metastatickým postižením kostí, lymfatických uzlin:

  • bolesti v kostech, častá bolest nebo strnulost v dolní části zad, bocích nebo horní části stehen (metastázy)
  • anémie (chudokrevnost, snížený počet červených krvinek), úbytek na váze
  • otoky dolních končetin (blokáda odtoku lymfy při postižení hlubokých pánevních uzlin).

Co je močová inkontinence?

Močová inkontinence znamená výskyt nechtěných úniků moči, které pro ženu představují sociální nebo hygienický problém. Tyto obtíže postihují velkou část ženské populace. Jsou příčinou stresu, úzkosti, zhoršeného sociálního zařazení a často omezují pacientku v běžných denních činnostech.

Žena postupně omezuje své aktivity, přestává cvičit, sportovat, straní se společnosti a zkracuje pobyt mimo známá místa. Naštěstí, většinu příčin močové inkontinence je možné vyléčit.

Prvním krokem ke zvládnutí problému je návštěva u specialisty – urologa či gynekologa se zaměřením na urogynekologii.

Co je to hyperaktivní měchýř?

Syndrom hyperaktivního měchýře je definován jako: urgence, která může být provázena inkontinencí. Většinou se vyskytuje zvýšená frekvence močení a nutnost močení v noci (nykturie).

Pacienti však popisují své problémy různě, třeba jen jako „problémy s močením“, nebo je pro ně těžké vůbec o těchto záležitostech hovořit. Nemocní většinou čekají s vyhledáním pomoci 6 až 12 měsíců od začátku příznaků, často proto, že se stydí o tomto problému hovořit.

Podnětem pro vyhledání pomoci je až zhoršení příznaků, poruchy spánku nebo znepokojení, že by se mohlo jednat o vážné onemocnění.

Co je zhoubný nádor ledvin?

Ledvinu postihuje několik druhů zhoubného bujení. Nejčastějším nádorem je ale adenokarcinom ledviny u dospělých. Tvoří 86 % všech zhoubných nádorů parenchymu ledviny. Nádor postihuje přibližně stejně obě dvě strany, vzácněji se nachází současně na obou stranách.

Adenokarcinom ledviny může být různé velikosti, od velikosti třešně až po obrovské nepravidelné masy, vážící několik kilogramů.Tumor nejčastěji vyrůstá z malého uzlu v některém z ledvinných segmentů. Dlouho roste expansivně a opouzdřeně, přičemž deformuje tvar ledviny a postupně svým růstem nádoru dochází k zvětšení ledviny.

V dalších fázích svého vývoje začíná nádor prorůstat svým pouzdrem do tkáně ledviny, do jejího cévního zásobení, zvláště pak do žil, kudy se potom šíří do organismu (metastazování). Nejčastěji probíhá metastazování cestou krevní – do všech míst organizmu. Nejčastěji jsou postižené kosti, plíce a centrální nervový systém.

Dále se nádor šíří cestou lymfatickou přes uzliny. Biologické chování metastáz je špatně předvídatelné. Mohou se objevit po vyjmutí primárního nádoru i po 10-15 letech.

Zajímavé:  Knedlík - Vše o zdraví

Co je zhoubný nádor močového měchýře?

Zhoubný nádor močového měchýře nejčastěji vychází ze slizniční výstelky měchýře. Bývá označován jako karcinom z přechodních buněk nebo uroteliální karcinom.Nádor postihující jen sliznici a neprorůstající do hlubších vrstev stěny je nazýván povrchový neboli superficiální.

Nádor, který postihuje svalovou vrstvu stěny měchýře nebo přes ni prorůstá do okolních orgánů, se nazývá nádor invazivní.Nádorové buňky se mohou šířit do mízních uzlin v okolí měchýře a do jiných orgánů, jako jsou játra, plíce a kosti. Tato druhotná ložiska jsou označována jako metastázy.

Stále se však jedná o jeden a ten samý nádor mající původ ve slizniční výstelce močového měchýře.

Jaké jsou příznaky nádoru varlete?

Nejčastějším příznakem je změna velikosti varlete, tedy jeho zvětšení, často pohmatem nebolestivé.Častá je rovněž změna konzistence (tuhosti) varlete, nález zatvrdnutí, tuhého uzlíku či hrbolu na povrchu varlete.

Zvětšené varle svojí vahou může vést k tupé a tahavé bolesti v podbříšku a třísle nebo k nepříjemným pocitům ‚těžkého‘ varlete.

Zvětšení, otok a citlivost prsou bývá způsobeno hormonální aktivitou nádoru.Při těchto příznacích se nemusí vždy jednat o nádorové onemocnění, ale je nutné ihned navštívit lékaře, protože včasný záchyt nemoci a léčba vede ve vysokém procentu (až 90 %) k trvalému vyléčení.

Pacienti však často přicházejí k lékaři až s projevy pokročilého onemocnění, s metastatickým postižením mízních uzlin a orgánů (plíce, játra, či jiných).

Pokročilé onemocnění se může projevit bolestmi v zádech, v bedrech nebo břicha při postižení nitrobřišních mízních uzlin, které při zvětšení nad 5-10 cm mohou být hmatné přes břišní stěnu. Postiženy mohou být i uzliny nitrohrudní nebo nadklíčkové.

Při rozsáhlém metastatickém postižení plic a nitrohrudních uzlin se může objevit dušnost, bolest hrudníku, vzácně i chrapot a kašel s příměsí krve.

Je možné léčit všechny poruchy erekce?

Erektilní dysfunkce je bez ohledu na to, co je její příčinou, bez ohledu na délku trvání i bez ohledu na věk muže ve většině případů léčitelná.

Ve skutečnosti může být zlepšení erektilní funkce způsobeno již pouhou úpravou životního stylu nebo změnou léčby jiného onemocnění. U jiných mužů může mezi efektivní možnosti léčby patřit poradenství či dočasná léčba.

Pamatujte však, že pouze lékař může rozhodnout o tom, co je vhodné právě pro Vás.

Mohou poruchou erekce trpět i zdraví muži?

I muži, kteří jsou jinak zdrávi, mohou mít čas od času problém s erekcí. Ve skutečnosti může erektilní dysfunkce souviset s běžnými zdravotními problémy, životním stylem, psychickým stavem a některými léky.

Někdy stačí dlouhodobý stres v práci, starosti s finančním zajištěním rodiny či v podnikání, nedostatek spánku kompenzovaný nadměrným kouřením a pitím kávy, konzumace alkoholu anebo problémy v partnerském vztahu, a projeví se problém – selhání při sexuálním styku.

Navíc opakované selhání může vést k obavě z dalšího sexuálního styku a tak zafixovat bludný kruh, který pomůže přetnout až porada s lékařem vedoucí k úpravě životního stylu a dočasné léčbě, do té doby než se vše upraví.

Jedná se o poruchu erekce, když selžu jen občas?

Pouze 20 % mužů s erektilní dysfunkcí má trvalou poruchu erektilní funkce. U většiny mužů s poruchou erekce se tento problém vyskytne pouze někdy. Tito muži obvykle lépe odpovídají na léčbu ve srovnání s těmi, kdo nejsou vůbec schopni dosáhnout erekce. Pamatujte, že dnes se nikdo s erektilní dysfunkcí nemusí smířit.

Mám svého praktického lékaře informovat o potížích s erekcí?

Sexuální zdraví je důležitou součástí celkového zdravotního stavu a Váš lékař již pravděpodobně léčil i jiné muže s tímto problémem.

Navíc ve většině případů lékař očekává, že trápí-li pacienta problém s erekcí, nadnese tento problém pacient sám. Často lékař, a zvláště lékařka, nechce svého pacienta uvádět touto otázkou do rozpaků.

Když seberete odvahu a lékaři problém odhalíte, s vysokou pravděpodobností se bude Váš problém dát řešit.

Je porucha erekce nedílnou součástí stáří?

Stárnutí, poruchu erekce nezpůsobuje. Je pravdou, že u starších mužů se poruchy erekce vyskytují častěji. To však souvisí s přítomností jiných onemocnění, jež vedou k poruše erekce a která se ve stáří vyskytují častěji.

Kamarád má problém s erekcí, má navštívit lékaře?

Nejlepším řešením je vždy návštěva lékaře. Mnozí muži s erektilní dysfunkcí vnímají tuto poruchu jako ‚ztrátu mužnosti‘. Ve skutečnosti jde o poruchu, kterou lze ve většině případů úspěšně léčit.

Jaká vyšetření budu muset při léčbě poruchy erekce podstoupit?

V řadě případů stačí pro stanovení pracovní diagnózy a doporučení léčebného postupu jedna návštěva lékaře. Vyšetření je velice jednoduché, bezbolestné a pouze u nízkého počtu pacientů je nezbytné další podrobnější odborné vyšetření.

Způsobují poruchu erekce jen psychické příčiny?

Poruchy erekce byly vskutku ještě před dvaceti lety považovány za převážně psychogenní problém. Miliony mužů byly přesvědčeny, že jde o jejich osobní problém.

Díky pokroku současné medicíny je již jasné, že opak je pravdou. Ve většině případů (udává se až 80 %) je porucha erekce způsobena tzv.

organickými příčinami – tedy postižením cév a nervů, jejichž správná činnost je nezbytnou podmínkou pro dosažení erekce.

Источник: https://www.fno.cz/urologicka-klinika/casto-kladene-otazky

Jak léčit akutní a chronický zánět močových cest?

Zánět močových cest bývá často podceňovaný a i přes velmi nepříjemné a bolestivé projevy ponechaný ve stavu nedoléčení. Právě v tomto případě hrozí rozšíření infekce do ledvin s následkem jejich poškození a ohrožení jejich funkčnosti.

Infekcemi močového ústrojí trpí hlavně ženy, které s příchodem teplejších dnů ztrácejí obezřetnost a dávají přednost lehčím kouskům oblečení. Odhalená záda a mokré plavkynabízejí ideální podmínky pro přemnožení bakterií odpovědných za infekci.

Zánět močových cest u žen způsobuje nejčastěji bakterie Escherichia coli a to až z 80% případů. U mužů bývají na příčině jiné bakterie a to ze skupiny streptokoků a stafylokoků. Za záněty močového ústrojí však mohou i chlamydie, stres, zadržování moči, prochlazení, nevhodné oblečení a také nedostatek tekutin. Příčin však bývá mnohem více. Co dělat, když vás zánět překvapí?

Akutní zánět močových cest

Pociťovat příznaky infekce můžeme několik dnů, jenže často onemocnění propukne v plné síle během pár hodin. V počátku, kdy zaznamenáme první příznaky zánětu, lze infekci ještě zvrátit.

Pokud se však infekce plně projeví, objeví se krev v moči, horečka nebo silná bolest v bederní oblasti, je zapotřebí okamžitě vyhledat lékaře.

Léčba probíhá nasazením antibiotik, chemoterapeutik a případně dalších léků proti bolesti.

Při prvních příznacích (časté močení, pocity pálení) se doporučuje co nejdříve zvýšit pitný režim a nasadit koncentrovaný brusinkový extrakt.

Důvod, proč brusinky dovedou velmi účinně zápasit s bakterií Escherichia coli je v omezení uchycení této bakterie na sliznici močových cest. Bakterie se tak snadněji „vyplaví“.

Brusinky mají navíc vysoký obsah organických kyselin, které příznivě ovlivňují kyselost močových cest a omezují tak rozmnožování streptokoků a bakterie E. coli.

Jak vybírat výrobky z brusinek?

Lékárny nabízejí různé přípravky na bázi brusinkového extraktu, avšak mnohé z nich neobsahují dostatečné množství účinné látky – proanthokyanidinů (PAC).

 Často slýchávaný argument, že v jedné kapsli nebo odměrce vypijete až několik skleniček brusinkového džusu, má jeden vážný nedostatek. Samotné množství brusinkového džusu není žádnou garanci k obsahu účinných látek – již zmiňovaných PAC.

Navíc výrobci sázejí kromě brusinek i na další pomocné látky obsažené v jejich přípravcích, na které však doposud nebyla stanovena žádná křivka nebo kritérium o potřebném množství, i když v budoucnu možná bude existovat. Vyjma PAC.

Řada klinických testů totiž stanovila minimální potřebné množství PAC, které je účinné při urologických infekcích, na 36 mg denně.

Chronický a často se opakující zánět močových cest

Záludnost urologických infekcí spočívá v oslabení imunity a časté recidivě zánětu. V takovém případě mluvíme o chronickém zánětu močových cest, který se může opakovat i víckrát do roka. Tento stav je důvodem k návštěvě lékaře.

Zánět může souviset i s jiným onemocněním, proto je nutné tuto možnost předem vyloučit. U chronických případů je důležitá prevence a omezení faktorů, které mohou podnítit zánět. Užívání léků ve snaze předcházet onemocnění není reálným řešením.

I v tomto případě nám skvěle poslouží preparáty z brusinek, jelikož jsou bezpečné i při dlouhodobé konzumaci.

Zapamatujte si

Abychom udržely potřebné množství účinných látek v moči, je zapotřebí užívat brusinky v pravidelných zhruba šestihodinových intervalech.Nabízí se také pití urologických čajů a zvýšení příjmu vitaminu C. Naopak vyvarovat bychom se měli konzumaci kávy, černého čaje a slazených nápojů.

Nejznámější přípravky s obsahem brusinek na trhu

Walmark Urinal Akut® (10 tbl.) – obsahuje výtažek z brusinek (Vaccinium macrocarpon) a výrobce udává, že denní dávka (1 tableta denně) zajišťuje 36 mg PAC. Neudává však analytickou metodu, jakým bylo toto množství měřeno a to je poměrně zásadní.

Barny´s SuperCranberry™ (20 kapslí) z kanadských brusinek je vhodný pro akutní případy a obsahuje v denní dávce až 22,5 mg (měřeno metodou BL-DMAC) anebo 125 mg (měřeno metodou Eu. Pharm.) Tím se stal až 3,5 krát silnější než ostatní výrobky na trhu. Má navíc prodloužený účinek a působí i během spánku.

GS Brusinky Akut (10 cps.) – obsažené jsou velkoplodé brusinky (Vaccinium macrocarpon) v dávce 500 mg brusinkového extraktu. Negarantuje obsah PAC.

Swiss Mega Brusinky (50 cps.) – 500 mg přírodního extraktu z koncentrované šťávy a vlákniny – ekvivalentní 17000 mg čerstvých velkoplodých kanadských brusinek (Vaccinium macrocarpon). Nezmiňují se o obsahu PAC.

Barny´s Cran-Urin megaPAC brusinky (60 kapslí) obsahuje dostatečné množství PAC v denní dávce (40 mg PACEu.Pharm. v každé kapsli), je vhodný pro dlouhodobé užívání.

Autor: redakce DZ

Zdroj informací: web stránky výrobců a popisky výrobků ke dni 4.5.2012

Источник: https://www.doktor-zdravi.cz/jak-lecit-akutni-a-chronicky-zanet-mocovych-cest/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector