Čeští pěstitelé konopí mají šanci, jen když budou levnější – vše o zdraví

Současné trendy v pěstování konopí, alespoň ve velkých městech, dávají vzniknout specifickému konopnému trhu, trhu se sazenicemi – klony. Z těch se pěstuje častěji než ze semen. Ale než se dostaneme ke klonům, začít musíme u semen.

Doba, kdy se dostávaly semínka v hospodě zadarmo, dávno minula. I když se dají hlavně na venkově taková semena dodnes sehnat, je u nich vždy sporná kvalita genetického materiálu, pokud si je člověk osobně nevyzobe z paličky dobrého moravského outdooru.

Ve městech a v Čechách je však obvyklejší shánět semena přes Internet. Tam nalezneme celou přehršel (viz další díl speciálu o marihuaně) konopných bank, které nabízejí v cenově různých relacích své produkty.

Jde o kultivary, odrůdovou marihuanu, která vzniká v Holandsku a Spojených státech složitými genetickými manipulacemi, které jsou sice prováděny po kuchyňsku, ale o to úspěšněji.

Tak, jako existují slavné odrůdy vína – merlot, cabernet,frankovka – tak existuje bílá vdova, bílý žralok nebo Jack Herrer jako slavné odrůdy šlechtěného konopí, skunku.

Čeští pěstitelé konopí mají šanci, jen když budou levnější – vše o zdraví

Semínka se prodávají ve dvou zásadně odlišných formách – obyčejná, a feminizovaná. Ta obyčejná bývají až dvakrát levnější (to znamená obvykle několik eur za kus) než ta feminizovaná.

Když je zasadíme, máme šanci, že z těch deseti zasazených vyroste pět (když máme smůlu, tak osm) samců. A ze samců, jak známo, se marihuana nezískává, ti se zcela gender nevyváženě trhají a vyhazují, aby neoplodnili samičí květy.

Marihuany by pak bylo mnohem méně a rostlina by dala sílu do semen, ne do květů.

Druhou formou jsou geneticky upravená, takzvaně feminizovaná semínka, u kterých máme dobrou pravděpodobnost, že z deseti semen vyroste deset samic. Obvyklejší, alespoň v místech, kde je bohatší konopná sociální síť, je však pěstování ze sazenic, klonů, které se pěstují řízkováním z velké mateční rostliny. Jejich pěstitelé se nazývají matkaři a mají v konopné subkultuře respektovanou pozici.

Pěstování venku

Čeští pěstitelé konopí mají šanci, jen když budou levnější – vše o zdraví

Konopí se ještě za minulé generace pěstovalo především venku, pod širým nebem. Dnes je tomu jinak, ale při popisu pěstování chtě nechtě musím začít právě pod sluncem pěstovaným konopím, takzvaným outdoorem.

V našich klimatických podmínkách je optimální podnebí pro marihuanové konopí pouze v místech, kde se daří i vinné révě – to jest na jižní Moravě a ve vybraných lokalitách Čech. Ale i v řadě jiných koutů naší země dokážou venkovští pěstitelé z dobré genetiky i s omezeným slunečním svitem vyčarovat obdivuhodně kvalitní marihuanu, slangem „model, modely“.

Článek k tématu: Marihuana jako lék

Pro pěstování venku se v našich klimatických podmínkách musí užívat takové kultivary skunku, které dokvetou časně, nejpozději koncem září, ale lépe v polovině.

Po půlce září jen výjimečně bývá tolik slunce, aby si z nich rostlina vzala nějakou energii pro zrající květy.

Z jedné velké rostliny může teoreticky být až kilogram dobré marihuany, ale mnohem obvyklejší výnos je několik (tři až šest) set gramů skunku.

Pěstování doma

Pod umělým světlem je pěstování konopí o řád řízenějším procesem, než je pěstění venku. Musíme si vysvětlit nejprve rytmy a posléze krmení pod žárovkou, přesněji pod sodíkovou výbojkou speciálně zkonstruovanou pro pěstění rostlin pod denním světlem.

Rostlina konopí, je-li osvětlována osmnáct hodin denně, roste, probíhá u ní vegetativní fáze růstu. Ta trvá u obvykle pěstovaných kultivarů tři až čtyři týdny. Když změníme rytmus osvětlení na dvanáct hodin světla a dvanáct hodin tmy, začne rostlina kvést, a pro dozrání květů potřebuje růst asi osm až deset týdnů. Z toho je zřejmé, že je možné stihnout i tři sklizně za rok.

Čeští pěstitelé konopí mají šanci, jen když budou levnější – vše o zdraví

V řízených podmínkách domácí pěstírny je pod kontrolou vše – cirkulace vzduchu, osvětlení, a velmi často i hnojení rostlin. V současné době jsou totiž již standardem pěstírny s poloautomatickým hydroponickým pěstěním, kdy jsou rostliny pěstěny v neutrálním substrátu (například kokosové vlákno) nebo v nádobách s kořeny zanořenými do vody.

Pro pěstění (nejen) konopí pod umělým světlem se ve specializovaných obchodech – growshopech – prodávají nejrůznější pěstební komplety i hnojiva a stimulátory od nejméně pěti firem specializovaných právě na potřeby pro pěstění konopí.

Sklizeň a zpracování

Nejradostnějším obdobím pěstitelské sezony je pochopitelně sklizeň. Ta nastává po osmi až deseti týdnech kvetení, kdy květy – paličky – začínají hnědnout, kdy se ze světlezelena do hněda zbarví víc jak padesát procent květu. Zkušený pěstitel dobu květu pozná citem, pro začátečníky snad postačuje uvedená poučka.

Rostliny se sklízejí tak, že se ustřihne stonek těsně nad kořeny a pak se buď celá rostlina zavěsí hlavou dolů, nebo se rostlina ještě čerstvá ostřihá nůžkami a otrhá od listů tak, že zbývají jenom samotná poupata – paličky.

Když sušíme vcelku, trvá schnutí až několik týdnů (zvláště pokud máme možnost sušit někde na půdě). Pokud sušíme rostlinu napaličkovanou,  je suchá v několika málo dnech.

Tedy suchá – dobré je, když nenecháme konopí úplně vysušit, aby neztratilo aroma.

Uchování

Jak je těžké a dlouho trvá dobrou marihuanu vypěstovat, tak je snadné ji špatným skladováním zničit. Účinné látky marihuany totiž ničí teplo, světlo i vzduch, a aromatické pryskyřice marihuany zase velmi spolehlivě degraduje nekontrolované úplné vysychání marihuany.

Proto je pro skladování nutné paličky konopí uzavřít do zcela neprodyšných obalů – dobré jsou vzduchotěsné krabice do lednice – a tyto krabice natěsno zavázat do tmavé igelitky. Takto vytvořenou konzervu skladujeme v mrazáku nebo alespoň dole v chladničce.

  • Paličku marihuany nikdy nedrtíme předem, ale až těsně před konzumací, jinak se zaručeně připravíme o veškerý požitek z chuti i vůně.
  • Článek je součástí speciálu serveru Vitalia.cz o marihuaně
  • Autor je reportérem týdeníku Reflex

Mareš už chce výhru pro Teplice: Je to křeč. Vrátil jsem se přes hroznou bolest

Když naposledy žlutomodří slavili ligové vítězství, Jakub Mareš přispěl jednou trefou k dílu. Jenže od té doby uplynul měsíc, zkušený forvard vynechal osm zápasů kvůli zranění a ani jeho comeback proti Zlínu (0:0) nezlomil sérii bez tří bodů, která se protáhla již na osm utkání v řadě. „Na koukání to byl hrozný zápas,“ nebral si servítky 34letý útočník.

Série bez výhry se protáhla už na osm zápasů. Bod je proti Zlínu málo, že?„V naší situaci ho nebereme, potřebujeme tři body.

Věděli jsme, že Zlín šest zápasů nevyhrál, takže jsme chtěli doma naplno bodovat, ale je to od nás strašná křeč.

Zlín přijel s defenzivní taktikou, navíc věděl, že to moc nakopávat na Vukyho (Vukadina Vukadinovič) nechceme. Zápas na koukání to byl hrozný.“

Zlínští nezáživný výkon dávali za vinu i špatnému trávníku. Dá se s tím souhlasit?„Samozřejmě, my to hřiště známe, víme, že je špatné. Ale nechceme spadnout do dolů a v takové situaci musíme zápasy zvládnout jakýmkoliv způsobem a nekoukat na stav hřiště. Neomlouvá to fakt, že si doma nevytvoříme žádnou šanci.“

Poslední výhra přišla na začátku března s Opavou. Od té doby nic. Jako zraněný hráč jste měl nadhled. Všiml jste si, kde to neladí?„Nechci to moc hodnotit. Nadhled jsem měl, ale nechtěl bych to komentovat. Pro mě osobně to bylo ještě horší, když jsem nebyl na hřišti a nemohl klukům pomoct. Je to křeč. Musíme už vyhrát.“

V příštím zápase u toho opět nebudete. Po osmizápasové pauze jste obdržel čtvrtou žlutou kartu. Bizarní návrat…„Šel jsem holt do souboje natrvrdo. Nekoukám na to, kdo příště bude nebo nebude hrát. Potřebovali jsme vyhrát hned a podle toho jsem hrál. Holt si dám pauzu a mám 14 dní na to, abych pořádně dotrénoval, protože můj stav stále není ideální.“

A budete k dispozici na slabší soupeře, které potřebujete porazit?„Je to logičtější varianta. Ani jsem toho s týmem moc neodtrénoval. Doba léčení trvala déle, než jsme si všichni mysleli a pořád nejsem v dobrém stavu. Už jsme ale v takové situaci, že jsem se rozhodl jít do zápasu přes velkou bolest.“

Mimo byli i další dva klasičtí útočníci. Zažil jste to někdy vůbec?„To se mi ještě nestalo. Když už se to hroutí, tak pořádně… Momentálně máme v útoku Vukyho, všichni víme, že není typický útočník.

Je to jiný typ hráče, než jsem já nebo Řízek (Jakub Řezníček). Zlín na to byl perfektně nachystaný. Hrál z bloku, hlídal si Vukyho náběhy a věděl, že budeme muset nakopávat, čímž mají vyhráno, protože není hlavičkář ani silový typ.

Musíme hrát trochu jiným stylem.“

Víc fotbalově?„Jinak to nepůjde. Nesmíme se bát něco předvést, chodit jeden na jednoho. My se ale spoléháme jeden na druhého, že někdo něco vymyslí, nacentruje a padne z toho gól. Chybí nám odvaha a to souvisí s křečí, ve které v posledních zápasech jsme. Když si doma nevytvoříme šanci, je to k zamyšlení.“

FK Teplice Čeští pěstitelé konopí mají šanci, jen když budou levnější – vše o zdraví Vše o klubu ZDE

Byznys s marihuanou? Pro někoho kšeft, pro nás prestiž, říká děkan farmacie. | Téma

Zavedení léčby konopím do lékařské praxe nabírá na obrátkách. Od 1. srpna tohoto roku platí vyhláška, která upravuje jeho předepisování, přípravu, výdej a používání.

Zatím se bude léčit konopím z dovozu, od dubna příštího roku by mohly začít pěstovat léčebné konopí také české firmy.

Mezi největší zájemce o licenci na pěstování marihuany pro léčebné účely patří Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

ČESKÁ POZICE se vypravila za jejím děkanem Alexandrem Hrabálkem – zajímalo nás, proč si myslí, že by licenci měli dostat právě farmaceuti ze „salonu republiky“ na soutoku Labe a Orlice, či zda se neobává střetu původně bohulibé myšlenky s českou podnikatelskou realitou. Dostane se byznys s konopím do špatných rukou? Hrabálek varuje: „Je to docela možné, řekl bych, že dokonce i pravděpodobné.“

Ucházet se o licenci je naší povinností

ČESKÁ POZICE: V novinách jsem se dočetl, že se těšíte na obrovský byznys…

HRABÁLEK: Ten článek mě velmi rozčílil. Takové velkohubé prohlášení bych nikdy neudělal. Znevážil bych tím fakultu, a nakonec i sebe samého.

Jsme farmaceuti, léčivými rostlinami se zabýváme a máme k dispozici kvalitní zázemí fakulty Univerzity Karlovy. Ucházet se o takovou zakázku tedy vnímám téměř jako povinnost. Pro fakultu s rozsáhlou botanickou zahradou je to prestižní záležitost.

V žádném případě z toho ale nečekáme velký obchod. Budeme rádi, když se nám vrátí náklady a vyděláme něco navíc.

Zajímavé:  Kyselý výtok z pochvy - Vše o zdraví

ČESKÁ POZICE: O licenci se ale dle některých informací bude ucházet řada subjektů, a zajisté nikoliv pouze kvůli prestiži

„Opravdu neočekávám, že by se u nás léčebné konopí prodávalo po tunách. To určitě ne.“HRABÁLEK: Opravdu neočekávám, že by se u nás léčebné konopí prodávalo po tunách. To určitě ne.

Mluví se o tom, že by gram mohl pacienty vyjít na dvě stě korun. Když pohlédnete na spektrum těch, kteří by konopí mohli potřebovat, zjistíte, že jsou to většinou staří a nemocní lidé, často v invalidním důchodu.

Jak by si něco takového mohli dovolit?

ČESKÁ POZICE: Jaký objem se dle vás bude muset pro český trh vyprodukovat?

HRABÁLEK: To si netroufnu odhadnout. Bude to z velké části záležet právě na ceně.

ČESKÁ POZICE: Výběrové řízení by mělo být vypsáno někdy počátkem příštího roku. Jak se na ně připravujete?

HRABÁLEK: Nechci naší konkurenci nic prozrazovat. Mohu ale říct, že máme botanickou zahradu a nevyužité skleníky. Všechny prostory jsou náležitým způsobem zabezpečeny. Navíc disponujeme vědeckým zázemím, které je zapotřebí k tomu, abychom byli schopni dodat kvalitní standardizovanou drogu.

Tím mám na mysli sušenou část rostliny, nikoli bílý prášek. Jsme zvyklí pracovat podle standardů Státního ústavu pro kontrolu léčiv, naše laboratoře jsou akreditované.

Již dnes lze tedy říct, že konopí, které v Hradci vypěstujeme, můžeme rovnou prodat vybranému distributorovi, s „kulatým razítkem“ a se zcela jasně daným obsahem látek.

ČESKÁ POZICE: Jak vysoké by byly případné investice?

HRABÁLEK: Náklady rozhodně nebudou malé. Budeme muset koupit nádoby, substráty, zajistit zavlažování, dostatečný přísun světla, ráno i večer bude nutné přisvěcovat. Zajisté nelze opomenout ani dodatečné investice do dalšího zabezpečení areálu. Počítám tedy minimálně se stovkami tisíc korun.

ČESKÁ POZICE: Jak velké množství jste schopni vypěstovat?

HRABÁLEK: Dost pro to, abychom byli na tuzemském trhu s konopím důležitým hráčem.

ČESKÁ POZICE: Spočítali jste si návratnost takového projektu?

„Nebudeme si nic nalhávat: přístup ke konopí má dnes každý – ten, kdo ho potřebuje, i ten kdo ho nepotřebuje“HRABÁLEK: To lze jen velmi složitě. Je to naprostá novinka, a tak v současné chvíli nikdo neví, kolik konopí lze v Česku vůbec prodat.

Nebudeme si nic nalhávat: přístup ke konopí má dnes každý – ten, kdo ho potřebuje, i ten kdo ho nepotřebuje. Nevím, kolik v dnešní době marihuana stojí na ulici, obávám se ale, že těch navrhovaných dvě stě korun kopíruje černý trh.

Osobně jsem si konopí nikdy nekupoval, dokonce jsem ho nikdy ani nekouřil.

ČESKÁ POZICE: To máte tedy ještě méně zkušeností než náš pan prezident. Ten totiž nedávno přiznal, že marihuanu kouřil, ale prý to s ním nic neudělalo

HRABÁLEK: Zřejmě musí hledat sympatie, kde může – tedy i mezi těmi, kteří pravidelně užívají marihuanu. Bojím se, abychom ji nakonec nemuseli začít kouřit všichni.

ČESKÁ POZICE: Alespoň by to pak byl opravdu velký byznys… Ale vážně: při jakých onemocněních léčebné konopí pomáhá, tedy kromě alergie na politiku?

HRABÁLEK: Jsou to dva typy. Úlevu mohou čekat pacienti s kožními nemocemi a lidé trpící onemocněním centrálního nervového systému.

Marihuana působí velmi dobře například na lupénku, pomáhat může ale také lidem s roztroušenou sklerózou anebo Parkinsonovou nemocí. Ona ty nemoci samozřejmě nevyléčí, ale usnadní pacientovi život.

Na chvíli ho osvobodí od bolestí, uvolní se svalstvo – jednoduše se zvýší kvalita jeho života.

ČESKÁ POZICE: Lze vyčíslit, kolik takových pacientů v Česku máme?

HRABÁLEK: Zajisté to budou tisíce.

Která zakázka dnes není cinknutá..

ČESKÁ POZICE: Existuje nebezpečí, že si přes lékaře budou konopí obstarávat i lidé, kteří ho vlastně vůbec nepotřebují?

„Jakmile se z marihuany stane legální léčivo, bude také záležet na tom, jak s ním naloží nemocní“HRABÁLEK: Případy, ve kterých bude možné pacientovi konopí předepsat, budou jasně definované. Lékař si samozřejmě může stanovit diagnózu, jakou chce. To už je ale otázka lékařské etiky.

Podívejte se, mezi lékaři jsou i tací, kteří vám za třicet tisíc korun vyléčí rakovinu, kterou nemáte. Lékař Zbyněk Veselský za to nedávno dostal dvouletý trest. Existují lékaři, kteří předepisují a rozdávají, na co si vzpomenete. Stejní lidé jsou i mezi lékárníky. Takové chování je v Česku naprosto běžné.

Navíc, jakmile se z marihuany stane legální léčivo, bude také záležet na tom, jak s ním naloží nemocní.

ČESKÁ POZICE: Marihuana by se již dnes měla dovážet, přesto není v lékárnách k dostání. O dovoz zřejmě není takový zájem, jaký se očekával…

HRABÁLEK: Protože je to strašně drahé. Pokud se nemýlím, tak cena konopí z Holandska dokonce přesahuje těch již zmíněných dvě stě korun.

Ukažte mi invalidního důchodce, který si to může dovolit, pokud nemá například dobře situované děti. Pak je skutečně levnější pořídit si to na černém trhu. Tam ale člověk riskuje.

Nejen, že nevíte nic o látkách, které vámi zakoupené zboží obsahuje, vy vlastně kolikrát ani nevíte, zda kupujete opravdu konopí.

ČESKÁ POZICE: ČSSD si už v červenci stěžovala, že vyhláška, jež popisuje, jaké parametry má léčebné konopí mít, byla napsána na míru jedné konkrétní nizozemské firmě…

„Nemocný člověk je ochotný za své uzdravení vydat velké peníze. Nelze se tedy divit, že toho někteří lidé chtějí zneužít.“HRABÁLEK: Vůbec mě to nepřekvapuje. Někdo za tím zřejmě vidí kšeft.

Se zdravím se bohužel obchoduje velmi dobře, protože nemocný člověk je ochotný za své uzdravení vydat velké peníze. Nelze se tedy divit, že toho někteří lidé chtějí zneužít.

Takové chování je u nás přeci v posledních letech zcela normální.

ČESKÁ POZICE: Obáváte se, že by se ten „byznys“ i tady v Česku mohl dostat do špatných rukou?

HRABÁLEK: Je to docela možné, řekl bych, že dokonce i pravděpodobné. Bude záviset na výběrové komisi, která bude posuzovat potenciální pěstitele, a bude nesmírně důležité, jak bude vypadat výzva do soutěže.

ČESKÁ POZICE: Podmínky pro pěstitele má stanovit až prováděcí vyhláška. Řada lidí tam vidí velký prostor pro lobbing

HRABÁLEK: A čemu se divíte? Řekněte mně, která zakázka nebyla cinknutá. Vždyť je na denním pořádku, že se dozvídáme, že někdo někde lobboval. Já to slovo lobbovat úplně nesnáším. Je to prachsprosté podplácení.

Cena by neměla být hlavním kritériem

ČESKÁ POZICE: Máte představu, kolik by stálo konopí z vaší výroby?

HRABÁLEK: Já doufám, že v soutěži nebude cena hlavním kritériem, tak jak je to při zadávání veřejných zakázek zvykem. To je ta nejstrašnější věc, která náš stát mohla potkat. Tento zákon pro mě jako pro šéfa vědecké a pedagogické instituce přináší neskutečné množství problémů. A jestliže bude kritérium nejnižší ceny vloženo do této soutěže…

ČESKÁ POZICE: Pokud jsem dobře informován, tak tam už je…

HRABÁLEK: V tom případě my, instituce, která se věcí profesionálně zabývá, nemusíme mít vůbec šanci a vyhraje to někdo, za kým budou stát veliké peníze, peníze, o jejichž původu na tomto místě nechci spekulovat. Zákon o veřejných zakázkách je strašný zákon, který rozhodně neslouží pro dobro obyvatel této země.

ČESKÁ POZICE: Na léčebné konopí se nebude vztahovat žádný příspěvek od pojišťovny

„Jestliže konopí bude používáno k léčebným účelům a bude naprosto jednoznačně stanovena diagnóza, pak by pojišťovna měla minimálně přispět“HRABÁLEK: Ano, i když se chvílemi zvažovalo i to, že by pojišťovna v některých případech nějaký příplatek dala. Podle mě by dát měla. Jestliže konopí bude používáno k léčebným účelům a bude naprosto jednoznačně stanovena diagnóza, pak by pojišťovna měla minimálně přispět.

ČESKÁ POZICE: Podle některých expertů současná situace může nahrávat farmaceutickým firmám, na jejichž medikamenty pojišťovna přispívá…

HRABÁLEK: Nátlakové a lobbistické skupiny jsou samozřejmě všude. I toto je tedy možné. Na druhou stranu si myslím, že pokud se bude jednat o tisícovky pacientů, u kterých lékař určí, že by jim léčba konopím mohla pomoci, tak se bavíme o množství, které budoucnost farmaceutických firem zajisté neohrozí.

ČESKÁ POZICE: Nakonec se asi každému vyplatí vypěstovat si vlastní konopí, nemyslíte?

HRABÁLEK: Vždyť to každý tak také dělá. U nás to samozásobitelství funguje naprosto ve všem.

Legalizace léčebného konopí má tu výhodu, že ten, kdo ho bude opravdu potřebovat, bude vědět, že má kvalitní drogu se stanoveným množstvím obsahových látek a získal ji legálně. Ten dědeček si to tedy klidně může dát bez obav do kapsy.

Zajisté tedy bude skupina nemocných, která legální cestu přivítá. Budou rádi, že nemusí nic shánět načerno, že nemusí platit dealerům.

Česko jako velkopěstírna pro celý svět?

ČESKÁ POZICE: Nebylo by tedy lepší konopí úplně legalizovat?

HRABÁLEK: Uvádí se sice, že konopí není návykovou látkou, pouze na určitou dobu změní stav mysli, stejně jako například alkohol. Jenže člověk je od přírody experimentátor.

Když mu marihuana bude dělat dobře, časem bude chtít zkusit něco nového, a může se tak propracovat k mnohem nebezpečnějším látkám, substancím, které jsou silně návykové. Zejména v souvislosti s mladými lidmi jsem přesvědčen, že není radno šimrat čerta pod ocasem.

Drogy mají potenciál mezi mladistvými napáchat mnohem více škod než například alkohol.

ČESKÁ POZICE: Padly také úvahy, že by se v Česku mohlo konopí pěstovat pro vývoz…

HRABÁLEK: Proč ne? Těm obavám, že se z nás stane velkopěstírna pro celý svět, se mohu jen smát. Když už do toho ty peníze investuji a vypěstuji kvalitní drogu a legálně si najdu odbytiště v zahraničí, tak proč bych to tam nevyvezl? Logicky by tím klesla cena pro české uživatele.

ČESKÁ POZICE: Počítám, že se na fakultě výzkumem konopí už nějakou dobu zabýváte?

„Pokud bychom licenci na pěstování získali, tak nevylučuji, že zde vznikne vědecká skupina, která se marihuanou bude zabývat důkladně“HRABÁLEK: Naše katedra farmakognozie musí budoucí lékárníky připravit na to, že ve světě obecně stoupá poptávka po přírodních léčivech a potravinových doplňcích rostlinného původu. V této souvislosti se samozřejmě zabýváme i konopím. Jeho intenzivní výzkum na fakultě v současné chvíli ale neprobíhá.

Zajímavé:  Vitaminy Na Paměť A Soustředění?

Pokud bychom ale licenci na pěstování získali, tak nevylučuji, že zde vznikne vědecká skupina, která se marihuanou bude zabývat důkladně. Máme tady perfektní analytické zázemí a každoročně je na naší fakultě objeveno několik nových typů léčivých látek.

Konopí se ve světě sice věnují desítky vědeckých týmů, často to ale bývá tak, že se nový hráč dokáže na danou problematiku podívat ze zcela nové perspektivy.

Máme tady nemocnici i lékařskou fakultu, jsem tedy přesvědčen, že by mohla vzniknout velmi prospěšná spolupráce.

ČESKÁ POZICE: Předpokládáte ze strany pacientů velký zájem o léčebné konopí?

HRABÁLEK: Věřím, že ceny nakonec budou nižší než dvě stě korun a že se zdravotní pojišťovny časem rozhodnou na léčbu něco přispět. Zájem u pacientů tedy patrně bude. Otázkou ale také je, jaký bude zájem mezi lékaři to léčebné konopí předepisovat. Protože… no nic.

ČESKÁ POZICE: Protože jim se kolikrát vyplatí předepisovat raději něco jiného?

HRABÁLEK: To jste řekl vy.

České konopí míří do lékáren. Pěstitel dodá 40 kilogramů, oproti zahraničnímu je levnější

Konopí pro léčebné použití se už sice do českých lékáren dostalo před časem, ale bylo zahraničního původu a pro pacienty velmi finančně náročné. Od čtvrtku bude k dostání konopí české. Tuzemský pěstitel má do lékáren podle smlouvy dodat 40 kilogramů marihuany.

Základ ceny českého konopí je 68 korun za gram, kterou pěstitel nabídl v rámci veřejné zakázky, k tomu se připočítávají náklady za distribuci a skladování 9,75 korun a výslednou cenu navýší desetiprocentní DPH a obchodní přirážka.

Cena zahraničního konopí byla 300 korun za gram.

Praha – Do lékáren míří první české konopí pro léčebné použití. Smluvní lékárny mohou konopí začít odebírat ze skladu od čtvrtku. Jde o konopí Cannabis sativa L. s obsahem THC 19 procent a CBD méně než jedno procento. Celkem má český pěstitel dodat podle smlouvy 40 kilogramů konopí, další dodávka se očekává na přelomu dubna a května.

„Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se stal vlastníkem první části konopí pro léčebné použití, které vypěstovala společnost Elkoplast Slušovice s.r.o. na základě veřejné zakázky.

První dodávka o objemu 11,2 kilogramu zamířila v úterý od pěstitele přímo do distribučního skladu smluvního distributora SÚKL.

Odtud už může konopí putovat do jednotlivých lékáren napříč celou Českou republikou,“ informovala mluvčí lékového ústavu Lucie Šustková.

„Byla to první dodávka, pěstování léčebného konopí je náročné, pomáhali nám také naši holandští kolegové. Náročné to bylo také administrativně. Připravujeme už ale další dodávku,“ řekl výkonný ředitel Elkoplastu Ladislav Krajča.

Základ ceny českého konopí pro pacienty tvoří částka, kterou pěstitel nabídl v rámci veřejné zakázky, a to 68 korun za gram. K tomu se připočítávají náklady za distribuci a skladování 9,75 korun za gram konopí. Výslednou cenu navýší desetiprocentní DPH a obchodní přirážka, její výše závisí na rozhodnutí lékárny.

Za dovezené konopí pacienti dali 8000 korun měsíčně

Konopí je v Česku dostupné výhradně na elektronický recept s omezením. Registr v nové podobě je funkční od ledna 2015, aktuálně je v něm zaregistrováno osm lékařů a 16 lékárníků.

Léčbu konopím povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS.

Předepisovat ho mohou onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny, léčby bolesti, revmatologové, ortopedi, infekcionisti, internisté, oční a kožní lékaři, geriatři a psychiatři.

Doposud bylo v Česku dostupné konopí výhradně ze zahraničí, toho bylo loni v lékárnách vydáno 846 gramů. Pacienty odrazovala vysoká cena, gram za 300 korun. Měsíčně dali za dovozové konopí v lékárně v průměru 8000 korun. Levněji ho pořizovali na černém trhu nebo si ho sami vypěstovali, dostávali se tak ale do konfliktu se zákonem.

Počty léčených jsou zatím minimální, většina na koupi konopí nemá. Také lékaři mají na léčbu rozdílné názory, někteří ji podporují, jiní soudí, že mají dostatek klasických léčebných prostředků a konopí nepotřebují.

Pacientský spolek pro léčbu konopím KOPAC žádá, aby léčebné konopí hradily zdravotní pojišťovny. Ze 2000 až 3000 pacientů, kterým by pomohlo, si ho loni kupovaly v lékárnách jen dvě desítky. Valná většina na to podle pacientského spolku z invalidních důchodů nemá.

Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) léčebné využití konopí podporuje. Konopnou vyhláškou zvýšil povolené množství k léčbě z 30 na 180 gramů a rozšířil i spektrum schválených druhů konopí.

Byl u otevření Mezinárodního institutu pro konopí a kanabinoidy (ICCI) v Praze, jehož výzkum má přispět k využití konopí k léčbě na základě vědeckých důkazů i zkušeností pacientů.

Úhradu konopí ze zdravotního pojištění zatím ale nenavrhl.

16:50

Kanabidiol a extrakt z technického konopí mají opravdu úžasnou biologickou aktivitu, mohlo by to podkopat celou řadu léčiv na trhu, říká Jan Storch. | Video: Daniela Drtinová

O pěstování marihuany je zájem. Budou ale pacienti platit 300 Kč za gram?

České firmy si brousí zuby na „zelený byznys“. Stát totiž v nejbliží době vypíše tendr na domácí pěstitele, kteří budou lékárnám dodávat marihuanu pro léčebné účely. Největším problémem však zůstává cena.

Gram marihuany na recept totiž podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví přijde pacienty na 300 korun.

Tím smysl této částečné legalizace nabírá povážlivé trhliny – většina pacientů si zkrátka legální konopí nebude moci dovolit.

Úprava zákona, která povoluje prodej marihuany v lékárnách, platí od začátku dubna. Již povolený dovoz konopí pro lékárny z Nizozemí však především kvůli vysokým nákladům nikdo nerealizoval, a tak se zatím do Česka nedovezl ani gram legální marihuany. I proto stát plánuje vypsat tendr na domácí pěstitele.

A o tento „zelený byznys“ je už naopak zájem výrazný – hlásí se desítky českých firem. „Státní ústav pro kontrolu léčiv v polovině března zveřejnil předběžné oznámení. V tuto chvíli předpokládáme, že zadávací dokumentace bude zveřejněna do konce dubna,“ říká mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.

Marihuana má sloužit jak doplňkové léčivo pro pacienty s chorobami jako rakovina, roztroušená skleróza, či AIDS. Pacient si bude moci koupit až 30 gramů marihuany měsíčně. Pojišťovny však konopné léky nebudou hradit a gram sušiny tak bude mít určenou cenu 300 korun. Tedy vyšší, než je cena u pouličních dealerů, a téměř nesrovnatelná s náklady na „domácí“ pěstování.

Stát však vysokou cenu konopí neřeší a bez dalších argumentů tvrdí, že marihuana v lékárnách splní svůj účel. „Chceme zpřístupnit lidem léčivé konopí, kterým může pomoci zmírnit symptomy jejich onemocnění,“ řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

A firmy se také o odbyt neobávají. Potenciál zákaznické báze je v Čechách velký. „Obrací se na nás tisíce lidí s dotazy týkajícími se konopí. Jen pacientů s roztroušenou sklerózou u nás máme kolem dvaceti tisíc. Další desetitisíce trpí nemocemi, na které rovněž konopí funguje,“ tvrdí Jiří Stabla, zakladatel značky Carun a ředitel Carun Pharmacy.

Pacienti to ale vidí jinak. Tři sta korun za gram je pro ně příliš vysokou cenou. „Aby to mohlo fungovat, musela by být cena za gram minimálně o polovinu nižší,“ je přesvědčen Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů České republiky.

Podle Olejára je tak povolení legálního prodeje marihuany na léčebné účely jen prázdným gestem státu. „Tlačili na to aktivisté, tak politici ukázali, že s tím něco dělají. V skutečnosti ale pacienti nebudou mít na marihuanu peníze.

Kdo ji potřebuje, bude ji i nadále pěstovat svépomocně, nebo kupovat na ulici,“ varuje Olejár.

Problémem budou cena i recepty

Ke kritice se přidává i Česká společnost AIDS. Sdružení se zabývá zejména sociální pomocí pro lidi nakažené HIV. Finanční situace je u těchto pacientů špatná. „Pacienti s AIDS platí hodně peněz za drahé léky. Určitě si nebudou marihuanu s lékáren kupovat. Nemají na to,“ říká Július Szabó, tajemník České společnosti AIDS

Michala Ruman z občanského sdružení Konopa si ale myslí, že se jistá skupina pacientů, který dají přednost legální cestě, přece jen najde.

„Určitě existuje skupina pacientů, kteří nejsou ochotni se vystavovat rizikům černého trhu, nemají možnost pěstovat sami a bude to pro ně i finančně přijatelná volba. Nebude jich ale mnoho,“ říká Ruman.

Doplňuje, že hodně důležitá bude i role lékařů. Nemalá část z nich totiž odmítá léčební marihuanu předepisovat.

Firmy se kritiky nebojí a předpokládají, že navzdory problémům zabere samotné prolomení nelegálnosti marihuany.

„Když to bude legální a firmy budou investovat do marketingu, bude to mít úspěch,“ předpokládá Kamila Tichá, šéfka marketingu společnosti Phoenix.

Firma s konopnými produkty obchodovat plánuje a zaměří se zejména na produkty z marihuany, ne samotnou sušinu. Právě tam vidí trend růstu poptávky.

Finanční profit z byznysu očekává i stát. Sice prodej léčebného konopí nezatíží žíádnou speciální daní, ale i tak bude zkrátka inkasovaz zdaněním zboží, které dosud na trhu nebylo. Odhad, kolik by prodej konpí mohl na daních vynést, ministerstvo zdravotnictví ani resort financí zatím nemají.

Kontroly a dozor

Podmínkou pro zisk státního byznysu je splnění podmínek, týkajících se zejména technického zázemí a bezpečnosti. Možnost firem legálně provozovat profesionální konopnou pěstírnu totiž vzbuzuje obavy z toho, že by podniky mohly část kapacity využívat i pro produkci „podpultové“ marihuany. Ústav pro kontrolu léčiv chce vůči tomu bojovat neohlášenými kontrolami.

Jednou z možností, jak konopí dostat mimo legální výkup, by mohlo být označení marihuany jako nekvalitní. Ta by se podle pravidel měla zlikvidovat.

Jen stěží se lze ubránit podezření, že by některé z firem mohly konopí oficiálně zlikvidovat a ve skutečnosti užít k jiným účelům. Kontrola léčiv prý myslí i na to.

„V případě, že toto konopí nesplní kvalitativní požadavky, musí jej pěstitel na vlastní náklady zlikvidovat, a to za přítomnosti pracovníka krajského úřadu,“ říká Lucie Šustková.

Jiří Stabla: Snažíme se vyvrátit mýtus konopí jako drogy a navrátit ho zpět lidem

O legální konopí v lékárnách budou mít zájem tisíce lidí a z úniků z legálních pěstíren na nelegální trh není třeba mít obavy, je přesvědčen ředitel firmy Carun Pharmacy a provozovatel eshopu Konopnyshop.cz Jiří Stabla.

Jiří Stabla, Carun Autor: Carun

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Při Užívání Antikoncepce?

E15.cz: Kdy vznikla myšlenka vaši firmy začít pěstovat konopí v Čechách?

Zhruba před šesti lety let, než jsem se pustil do podnikání s konopnými výrobky, jsem pracoval u společnosti, která se zabývala doplňky stravy. Už tehdy jsem si všiml, že hodně lidí touží po zdravých přípravcích, které by jim pomohly od nemocí.

Postupem času jsem si řekl, proč v tom nezačít podnikat. Viděl jsem, že lidé jsou více nemocní a o alternativní způsoby léčení se zajímají. Tehdy jsme s přítelkyní narazili na konopí a prostudovali si jeho příznivé účinky na lidský organismus.

Na trhu chyběl přípravek, který by měl dobré účinky. Uvědomili jsme si, že zde o zdravých účincích konopí není v Česku žádné povědomí, převládala jen negativa. Pustili jsme se tedy do osvěty o jeho farmakologických účincích.

Už tehdy vznikla rovněž myšlenka, že pokud se uvolní české zákony, budeme usilovat o pěstování legálního konopí v Česku.

E15.cz: Jak jste zmonitoroval trh? Kolik nemocných lidí by o léčbu konopnými doplňky mělo zájem?

Nemohu říci konkrétní číslo. Každopádně jsou jich tisíce. Každodenně se mně či mých kolegů z Konopných lékáren dotazují nemocní lidé, kdy už bude k dostání v lékárnách. Situaci denně monitorují desítky našich pracovníků v terénu. Poptávka tedy je.

Obdobně jako v Izraeli, kde se zatím legálně léčí kolem třinácti tisíc lidí a dalších 40 až 100 tisíc lidí čeká na schválení legální léčby konopím. Další desítky tisíc lidí skrytě čekají. Na druhou stranu jsme národ, který se příliš nerve o svá práva, a tudíž jich mnoho vyčkává, jak se situace vyvine.

Z důvodu, že konopí stále v lékárnách není, věřím intuici skloubenou se zkušenostmi.

E15.cz: Ministerstvo zdravotnictví neuvolňuje jen prodej sušiny, ale taký výrobků z konopí. Co všechno se bude prodávat?

Půjde o extrakt z konopí, cigarety, sušinu z odrůd indického konopí s vysokým podílem THC a dalších léčivých kanabinoidů, včetně často skloňovaného kanabidiolu. Mohu říci, že jsme se inspirovali v Izraeli, respektive půjdeme jen cestou, u které víme, že skutečně funguje. Je zbytečné vymýšlet něco, co už je dávno vymyšleno.

Pokud se bavíme o konopí pro lékařské účely, tedy o pěstování vysokopotentních odrůd konopí indického a setého, doposud ho lidé pěstovali ilegálně. Včetně mnoho nemocných, na které stát na ně pohlíží jako na zločince.

Dělají to však ve velmi malém množství například pro výrobu mastí, tudíž nemají zkušenosti s velkovýrobou. Legální pěstování konopí pro lékařské účely pod dohledem státu je navíc věc pro nás naprosto nová a nevídaná.

I když jsou u nás jistě výborní botanici, pokud vzniknou nová místa, pěstírny pod dohledem, myslím, že v nich budou jiní fundovaní lidé, než z řad těch, kteří se nyní výrobou konopí zabývají načerno.

E15.cz: Vaše společnost se chce „školit“ v Izraeli. Jak jste se ke spolupráci dostali?

Jednání stále probíhají. Zavázali jsme se mlčenlivostí, a tudíž mohu jen říci, že know-how není přímo zaškolení, ale jen způsob, cesta, jak bychom mohli konopí pěstovat a zaručit veškerou bezpečnost v Česku. Věříme však, že se nám spolupráce povede.

Proč Izrael? Země má vše připraveno – tradici v legální léčbě konopím, dlouholeté zkušenosti s výzkumem, distribucí, ale také ochranou před zneužitím.

I v Izraeli probíhá válka argumentů a emocí, kdy bylo potřeba vysvětlovat, že konopí není droga, ale lék. Země je daleko před Holandskem.

Izrael je dokonalý příklad země, která má technologie, které i naší vládě mohou poskytnout jistotu, že se neztratí ani gram konopí. Vše je pod kontrolou, která tady zatím chybí, a to i včetně zaškolení lékařů.

E15.cz: Co očekáváte od uvolnění pěstitelského zákonu v Čechách?

Část obyvatel si bude moci ulevit, konečně bude dokončena legalizace k léčebným účelům. Nejde však tolik o to, za kolik bude možné konopí sehnat, ale aby se to už konečně dostalo do lékáren. Důležité je dostat konopí k lidem. To je první krok. Pacienti s roztroušenou sklerózou, revmatismem a mnoho dalších si budou moci konopí legálně pořídit.

Jiří Stabla, Carun Autor: Carun

E15.cz: Někteří odborníci mluví o chybách v zákoně. Třeba o nastavení příliš vysoké ceny. Má úprava zákona slabiny?

Ve vyhláškách o léčbě konopí se stále ukazuje řada překážek, a tím se potřebná pomoc oddaluje. Konopí má být pouze na elektronický recept a na jeden recept by mohl lékař napsat jen množství na jednoměsíční léčbu. Nad prodejem bude přísná kontrola.

Povolených 30 gramů marihuany přitom nebude řadě pacientů stačit a cena až 300 korun za gram pro ně bude nesmírně vysoká. Pacient zaplatí kolem devíti tisíc korun, a ani to jim nemusí stačit. Dostupnost léčby závisí na tom, zdali ji uznají lékaři. Ti bohužel příliš o konopí nevědí.

Raději sáhnou po běžných farmaceutikách.

E15.cz: V zahraničí je pěstování konopí lukrativním byznysem. Čekáte, že se mu bude dařit i v Česku?

Nezastíráme z obchodního hlediska, že byznys s léčebným konopím může být v řádu milionů korun, jak tomu ukazuje například uvolnění v USA.

O tom, jakých rozměrů to může dosáhnout, osobně svědčí země, jako je Kanada či USA, které jsou v pěstování a prodeji léčebné marihuany rovněž dále. Společnosti dodávají na trh desítky tisíc kilogramů konopí.

Tržby se pohybují ve stovkách milionů dolarů ročně. Konopný průmysl je aktuálně jedním z nejrychleji rostoucích odvětví v USA.

E15.cz: Jaké jsou vaše cíle? Jaké objemy byste chtěli pěstovat a jakých obratů dosáhnout?

V první řadě nyní samozřejmě chceme, aby se vše podařilo, ztvrdili jsme spolupráci a získali pěstitelskou licenci. Potom se můžeme bavit o dalších dlouhodobějších cílech.

Chceme uspokojit plány investorů, kteří do toho jdou, stejně jako my, se srdcem. Čísla je samozřejmě zajímají, ale ne až tak markantně.

Na uvolnění konopí do lékáren čekají tisíce lidí a nejdůležitější nyní je vůbec začít.

Pro konopí na předpis měsíčně chodí 26 lidí. Nelegální je levnější

Zákon povolil předepisování konopí od roku 2013, v lékárnách se však začalo nabízet hlavně od roku 2015.

  „První konopí bylo vydáno v listopadu 2014 na základě elektronického receptu první lékařky, která byla oprávněna konopí k léčebným účelům předepisovat – revmatoložka Eva Dokoupilová z Uherského Hradiště. Šlo o konopí, které bylo importováno z Holandska od firmy Bedrogan.

Cena jednoho gramu se pohybovala těsně pod 300 korunami,“ popsal iDNES.cz Ivan Dokoupil, majitel lékárny v Uherském Hradišti, která začala nabízet léčebné konopí jako první.

Celkem se od té doby vydalo 4 954 gramů léčebného konopí. Český výrobce Elkoplast dodal do lékáren dokonce více než 11 kilogramů. Češi pak v letech 2015 až 2018 v průměru spotřebovali 183,5 gramů konopí za měsíc.

Zájem o konopí byl na počátku roku 2015 okrajový a příliš se nezvýšil ani poté, co se na přechodnou dobu začalo nabízet konopí českého původu za 100 korun za jeden gram. Nyní je k dostání konopí z Kanady za 250 korun za gram (více v článku Pacientům uleví konopí z Kanady).

„Problém je stále jeho vysoká cena. Přes všechny výhody čistého výrobku a garantované kvality nedosáhnou na léčivé konopí především pacienti, kteří jsou odkázaní na invalidní důchody. Dalším problémem také bude skutečnost, že řada odborných lékařských společností dosud nemá jasný názor na léčbu konopím. Jsou zde i obavy lékařů samotných,“ doplnil Ivan Dokoupil.

Konopí předepisuje 27 lékařů

V současnosti může předepisovat marihuanu 27 lékařů, většinou onkologové, neurologové, ortopedi, geriatři nebo psychiatři a odborníci na paliativní péči.

Léčebné konopí z dovozu mohou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydávat všechny lékárny proti speciálně evidovanému elektronickému receptu.

Konopí vypěstované v Česku může vydávat pouze 34 lékáren, které mají se státním ústavem uzavřenou smlouvu.

Pacienti si léčebné konopí platí sami, od ledna si mohou pořídit pouze kanadské konopí od firmy Tilray za 250 korun za gram. Společnost chce v budoucnu začít pěstovat i v Evropě, což by cenu mělo snížit. Od poloviny roku by podle SÚKL mělo být dostupné i levnější české konopí od firmy Elkoplast.

Lékárnám dodával Elkoplast české konopí už v minulosti a lidé gram kupovali za 100 korun.

SÚKL měl však s firmou spory kvůli certifikátům potvrzujících jakost, a proto převzal jen část objednaného konopí (více v článku Druhá várka konopí skončí v peci). Na počátku loňského roku bylo české konopí k dostání naposledy.

Poté nebylo konopí žádné, v květnu se zhruba na měsíc objevila dodávka z Nizozemska, u které stál gram 300 korun. Letošní očekávaná cena bude kolem 165 korun.

Nelegální konopí proti bolesti užilo 880 tisíc Čechů

Podle výroční zprávy o stavu ve věcech drog za rok 2016 si vzalo konopí pro utlumení bolesti nebo zmírnění zdravotních příznaků zhruba 880 tisíc Čechů a Češek nad 15 let, tedy zhruba desetina populace. Užívali konopí z černého trhu, zejména kvůli mnohem nižší ceně, která se pohybuje od 50 do 150 korun v závislosti na kvalitě.

Paní Martina funguje při své nemoci jen díky konopí:

Sami pacienti si často stěžují, že na potlačení bolestí povolená měsíční dávka (180 gramů) nestačí a v lékárnách je konopí drahé. Loni v říjnu poslali ministru zdravotnictví otevřený dopis, v němž žádali, aby si ho mohli pěstovat sami. Podle dřívějších odhadů pacientského spolku Kopac by konopí mohlo být prospěšné pro několik tisíc pacientů.

„Konopí k léčebným účelům nepřineslo do medicíny žádné revoluční změny, nepřineslo a ani nepřináší lékárnám a ordinacím žádné zisky. Jde o možnou formu léčby některých nemocí, nejde však o primární, ale spíše o doplňkovou léčbu. Cílem lékárny a ordinací bylo především umožnit léčbu pomocí konopí a zpřístupnit ji pacientům,“ shrnul Dokoupil.

Konopí pomáhá při léčbě chronických bolestí lidem, u nichž normální léky nezabírají, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou. Léčebné konopí, neboli marihuana, obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC.

Její požívání mimo léčebné účely je v Česku nelegální. Téma legalizace marihuany před podzimními parlamentními volbami zvedli Piráti (více v článku Konopí zlegalizujeme a zdaníme, řekl Bartoš). Legalizace a zdanění by podle nich přinesla státu  3,2 miliardy korun.

Na černém trhu se podle nich objeví asi 60 tun marihuany ročně.

Podívejte se do výkumného centra konopí:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector