Echokardiografie – vše o zdraví

Echokardiografie - Vše o zdraví

Echokardiogram používá zvukové vlny k vytváření snímků vašeho srdce.

Echokardiogram (echo) je vyšetřovací metoda, která využívá vysokofrekvenční zvukové vlny (ultrazvuk) k vytváření snímků vašeho srdce. Funguje to tedy velmi jednoduše: ultrazvukové vlny jsou do těla pacienta vysílány pomocí speciální ultrazvukové sondy, uvnitř těla se pak odráží od tkání a orgánů a sondou jsou zpět přijímány a dále zpracovány ve dvojrozměrný obraz, který pak může lékař sledovat na obrazovce ultrazvukového přístroje. Ultrazvuk nebolí a nemůže vám nijak ublížit.

Proč lidé mohou potřebovat vyšetření echokardiogramem?

Váš lékař může použít echokardiogram, aby se podíval na strukturu vašeho srdce a zkontroloval, jak vlastně vaše srdce funguje. Test pomůže vašemu lékaři zjistit:

  • Velikost a tvar vašeho srdce.
  • Velikost, tloušťku a pohyb stěn vašeho srdce.
  • Jak se vaše srdce pohybuje.
  • Sílu srdce.
  • Zda srdeční chlopně fungují správně.
  • Zda krev prosakuje přes vaše srdeční chlopně (regurgitace – nedomykavost mitrální chlopně).
  • Zda jsou srdeční chlopně příliš úzké (stenóza – zúžení).
  • Zda máte kolem srdečních chlopní nádor nebo nějakou infekci.

Tato vyšetřovací metoda také může pomoci vašemu lékaři zjistit, zda existují:

  • Problémy s vnější výstelkou vašeho srdce (perikard).
  • Problémy s velkými krevními cévami, které vstupují a opouštějí srdce.
  • Krevní sraženiny v komorách vašeho srdce.
  • Abnormální otvory mezi srdečními komorami.

Typy echokardiogramů

Existuje několik různých typů echokardiogramů.

Transtorakální echokardiografie

Toto je nejběžnější typ echokardiografie. Je to bezbolestné a neinvazivní vyšetření. Echokardiografie je vyšetření, kterým zobrazujeme srdce pomocí ultrazvukových vln. Je to tedy vyšetření přes hrudník.

Transezofageální echokardiografie (Jícnová echokardiografie)

Metoda využívá těsného sousedství jícnu a srdce. Při vyšetření se zavádí do jícnu ohebná sonda. Znecitliví vám hrdlo, aby tento postup usnadnil. Používá se, pokud pacienta nelze z nějakého důvodu vyšetřit transtorakálně.

Trojrozměrná echokardiografie

3D echokardiografie, která byla před několika lety dostupná jen na superspecializovaných pracovištích, se nyní rychle dostává do široké kardiologické praxe.

Trojrozměrný (3-D) echokardiogram používá k vytvoření trojrozměrného obrazu srdce buď transesofageální nebo transthorakální echokardiografii. To zahrnuje zkombinován více obrázků z různých úhlů. Používá se před operací srdeční chlopně.

Používá se také k diagnostice srdečních problémů u dětí. Lze předpokládat, že v nejbližších letech se 3D echo stane v kardiologii standardní metodou.

Fetální echokardiografie

Často se tento název zkracuje na FECHO. Fetální echokardiografie se používá u nastávajících matek někdy během 18. až 22. týdne těhotenství. Převodník je umístěn nad ženským břichem, aby zkontroloval srdeční problémy plodu. Test je považován za bezpečný pro nenarozené dítě, protože na rozdíl od rentgenového záření nevyužívá záření.

Existují nějaká rizika?

Ultrazvuk vám nemůže ublížit. Nebolí a nemá žádné vedlejší účinky. Rizika nehrozí.

Echokardiogramy jsou považovány za velmi bezpečné. Na rozdíl od jiných zobrazovacích technik, jako jsou rentgenové paprsky, echokardiogramy nevyužívají záření.

Transtorakální echokardiogram nepředstavuje žádné riziko. Když jsou elektrody odstraněny z pokožky, můžete cítit maximálně mírné nepohodlí.

Při transezofageální echokardiografii se může poškrábat strana vašeho jícnu a to může způsobit menší podráždění. Nejběžnějším vedlejším účinkem je bolest v krku. Můžete se také cítit trochu letargii – to kvůli sedativům použitým při této proceduře.

Jak se připravit na vyšetření?

Nemusíte dělat nic zvláštního. Před testem můžete jíst a pít, jako obvykle.

Jak probíhá vyšetření?

Toto vyšetření provádějí speciálně vyškolení technici. Vyšetření se dá provést v ordinaci lékaře, na pohotovosti, na operačním sále, na nemocniční klinice nebo i v nemocničním pokoji. Trvá asi hodinu.

  • Ležíte na stole a technik umístí malé kovové disky (elektrody) na vaši hruď.
  • Díky nim během testu elektrokardiogram (EKG) sleduje váš srdeční rytmus.
  • Technik nanese gel na hruď, aby vlny mohly lépe prostoupit pokožkou.
  • Lékař vás může požádat o nějaký pohyb nebo zadržení dechu, aby získal lepší snímky vašeho srdce.
  • Zvukové vlny se mění na obrázky a zobrazují se na monitoru. Snímky na monitoru jsou zaznamenávány, aby se na ně mohl lékař podívat později.

“Při vyšetření jsem na monitoru viděl i otevírání a zavírání srdečních chlopní.” pacient Martin (52 let)

Echokardiografie - Vše o zdraví

Takto může vypadat výstup z echokardiogramu.

A co po vyšetření?

Lékař zkontroluje vaše výsledky vyšetření. Výsledky mohou odhalit abnormality, jako například:

  • poškození srdečního svalu
  • různé srdeční vady
  • problémy s velikostí srdce
  • nesrovnalosti v jeho čerpací síle
  • problémy s chlopněmi

Je dobré výsledky testů probrat s kardiologem – odborníkem na srdce. Pokud máte diagnostikovanou nějakou srdeční chorobu, bude s vámi lékař spolupracovat na vytvoření léčebného plánu, který bude pro vás ten nejlepší.

A co si dále o srdci můžete přečíst?

VIDEO: Jícnová echokardiografie

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Žena si myslela, že prodělala infarkt. Byl to ale syndrom zlomeného srdce

syndrom zlomeného srdce Echokardiografie - Vše o zdraví

Je obecně známo, že nenápadná rostlinkajako je wasabi, má velmi silné štiplavé účinky. Právě ty u jedné ženy vyvolalypocity infarktu. Je to vůbec možné, aby wasabi dokázalo způsobit srdečnízástavu? Seznamte se s jejím příběhem, kdy za všechno mohla nevinná lžičkazelené pálivé pasty.

Příznaky byly podobné jako u infarktu

Pravdivý příběh popisuje BMJ Case Reports, kdese uvádí, že žena ve věku 60 let navštívila pohotovost poté, co si na svatběspletla wasabi s avokádem. Jaké bylo ale její překvapení, jakmile si dala celoulžičku této pálivé pasty do pusy.

Řekla, že o několik minut pozdějipociťovala náhlý tlak na hrudi, který jí vystřeloval až do paže. Tento stavtrval několik hodin, a další den, co jiní vyspávali kocovinu, ona se neustálecítila bolest a slabost kvůli wasabi.

Kvůli vyšetření zůstala několik dní v nemocnici

Nakonec se žena přemohla a navštívila místnípohotovost. Funkce srdce a plic byla v normálu. Lékaři si ženu v nemocnicinechali, aby jí mohli provést další vyšetření jako je ultrazvuk, EKG,krevní testy, angiografii a echokardiografii.

Diagnóza zněla: „syndrom zlomeného srdce“

A jaký byl výsledek? Žena měla tako-tsubokardiomyopatii neboli „syndrom zlomeného srdce“.

O něm se moc neví, poukazujese na to, že je často způsoben fyzickým nebo emocionálním stresem, stejnějako neurologickými poruchami, vzácnými nádory nadledvin nebo drogami.

Dříve si lékaři mysleli, že jediným způsobem, jak by jídlo mohlo totoonemocnění spustit, by byla závažná alergická potravinová reakce.

Stres je našim věčným nepřítelem

Příznaky syndromu zlomeného srdce jsou podobnépříznakům infarktu s tím rozdílem, že nedochází k zablokování tepen. Místotoho v těle probíhá dočasná dysfunkce srdeční tkáně.

Předpokládá se, že přitomto stavu jsou zapojeny stresové hormony jako je adrenalin, a proto tentosyndrom obvykle vyvolává stresující událost.

„Jakákoliv náhlá reakce na stresmůže způsobit oslabení srdečního svalu, ať už je to strach nebo úzkost,“ řeklDr. Wittstein.

Nepřehlédněte: Žena močila krev i stolici. Až cystoskopie ukázala příčinu

V tomto případě mohlo wasabi skutečně způsobitto, že její stresové hormony vyvolaly dočasnou dysfunkci srdeční tkáně. K tétodiagnóze se přiklání i fakt, že syndromem zlomeného srdce trpí často ženy pomenopauze a ženy s úzkostí nebo depresemi – ty mohou být zvláště ohroženy,protože léky na tyto stavy mění metabolismus adrenalinu.

Žena si v nemocnici chvilku poležela, k jejímuuzdravení potřebovala brát léky jako inhibitor ACE a betablokátory, aby jípomohly vrátit normální funkci srdce. I samotní lékaři se podivovali nadtím, co dokáže lžička wasabi, ale sami přiznali, že toto množství jeskutečně velké. Žena se svěřila, že wasabi už nikdy neochutná a bude si dávatpořádný pozor na to, co jí.

Syndrom zlomeného srdce

Syndrom zlomeného srdce je dočasný srdečnístav, který je často způsoben stresovými situacemi a extrémními emocemi. Příčinoumůže být také závažná fyzická nemoc nebo chirurgický zákrok. Můžete sesetkat i s názvem stresová kardiomyopatie, tako-tsubo kardiomyopatie nebosyndrom apikálního balonu.

Lidé se syndromem zlomeného srdce mohou cítitnáhlou bolest na hrudi, což vede k myšlenkám na infarkt. Syndrom zlomenéhosrdce postihuje jen část srdce a dočasně narušuje normální srdeční pumpovacífunkci. Zbytek srdce funguje normálně nebo může mít dokonce silnějšíkontrakce.

Zajímavé:  Odražená ledvina - Vše o zdraví

Příznaky syndromu zlomeného srdce jsouléčitelné a stav se obvykle vrací během několika dnů, nebo týdnů do normálu.

Příznaky:

Příznaky syndromu zlomeného srdce mohou býtstejné jako u infarktu.

  • Bolest na hrudi,
  • špatné dýchání.

Jakákoliv dlouhotrvající nebo přetrvávajícíbolest na hrudi by mohla být známkou infarktu, takže je důležité brát ji vážně.Pokud máte bolesti na hrudi, okamžitě vyhledejte lékaře.

Echokardiografie - Vše o zdraví Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Jednodenní protokol SPECT myokardu a ECHO po dobutaminové zátěži

Vyšetření SPECT myokardu se v naší FNsP provádí na detašovaném pracovišti Kliniky nukleární medicíny a echokardiografie po dobutaminové zátěži na klinice interní. Výhodné umístění obou pracovišť vedlo ke vzniku jednodenního protokolu pro provedení obou vyšetření, kde je přesně určen postup práce a úkoly, které sestry a lékaři postupně plní.

Echokardiografie - Vše o zdraví

Protože se každé vyšetření provádí jinou metodou, je vhodné přiblížit jejich rozdíly. U zátěžového SPECT myokardu zjišťujeme perfúzi myokardu a v porovnání s klidovým vyšetřením pak i reverzibilitu srdeční stěny.

Vyšetření zpracovává lékař ve vyhodnocovacím programu a podle barevného rozlišení srdečních segmentů provádí hodnocení. U zátěžové echokardiografie dochází při ischémii myokardu k poruše kontrakce myokardu levé komory. Při normální kontrakci levé komory dochází k systolickému ztlušťování myokardu a jeho pohybu do srdeční dutiny.

Fyziologickou odpovědí na zátěž je hyperkinéza (zvýšená hybnost stěn LK), zvýšení systolického ztluštění, zmenšení systolické plochy LK a neměnící se plocha diastolická.

Hlavní známkou ischémie je regionální asynergie (odlišnost) vyjádřená třemi stupni: 1) hypokinéza – snížená hybnost a ztlušťování myokardu LK, 2) akinéza – absence hybnosti a ztlušťování myokardu LK, 3) dyskinéza -paradoxní systolický pohyb a možné systolické ztenčení myokardu LK. Tyto poruchy jsou specifické a lze je diagnostikovat pomocí dvourozměrné echokardiografie. Mnozí pacienti s ICHS jsou indikováni k provedení obou vyšetření.

Povězme si něco o fyziologii a patofyziologii zátěže, abychom si přiblížili, proč se vůbec zátěžová vyšetření dělají.. Průtok krve v myokardu je určován perfúzním tlakem a odporem krevního řečiště.

Stálost průtoku koronárním řečištěm při změnách perfúzního tlaku je zajišťována změnou rezistence odporových cév – intramyokardiálních arteriol. Jejich dilataci lze vyvolat fyzickou námahou, rychlou stimulací nebo podáním některých farmak.

Poměr mezi koronárním průtokem při maximální vazodilataci srdečních tepen a průtokem v klidových podmínkách se nazývá koronární rezerva. Představuje schopnost dilatace krevního řečiště. Maximální dilatace při zátěži odpovídá přibližně čtyřnásobku průtoku krve ve srovnání s klidovým stavem.

Funkční a anatomické příčiny ischémie snižují koronární rezervu. U nemocných s ICHS se průtok krve zúženou věnčitou tepnou zvyšuje pouze omezeně nebo vůbec a příslušná část srdečního svalu se stává ischemickou.

U zátěžových vyšetření můžeme pacienta zatížit jak dynamicky, tak farmakologicky. Dynamická zátěž je z technických důvodů (pohyby pacienta) pro echokardografii nevhodná, a proto se provádí zátěž farmakologická. Ta spočívá v postupné aplikaci farmaka (např.

Persantin, Dobutamin), které svými účinky vyvolává stavy jako při fyzické námaze. Na naší kardiologii se u zátěžové echokardiografie provádí zátěž Dobutaminem.

Je to syntetický katecholamin s pozitivně inotropním účinkem – rozšiřuje tepny a zvyšuje tepovou frekvenci, stimuluje beta 1 receptory v srdci (způsobují vazodilataci) a minimálně způsobuje změnu TK (v periferii stimuluje alfa receptory, které způsobují vazokonstrikci).

Účinek se projeví během dvou minut po začátku infúze a odeznívá téměř ihned po jejím skončení. Dávkuje se od 5 ug/kg/min do 40 ug/kg/min.

Průběh vyšetření

Pacienta objednává sestra z kardiologie na KNM k vyšetření SPECT myokardu a oznámí mu, že současně bude provedena zátěžová echokardiografie s dobutaminovým testem.

Příprava je pro obě vyšetření totožná: pacient 48 hodin před vyšetřením vysadí betablokátory, 24 hodin nitráty, 24 hodin před vyšetřením také nesmí pít černý čaj, černou kávu a kakao. V den vyšetření přijde nalačno, ráno neužije léky. Přinese si 5 dkg čokolády a půl litru minerálky.

Příprava je odlišná pro diabetiky na inzulínu, kteří si ráno před vyšetřením naaplikují inzulín, posnídají a místo čokolády si přinesou tučnější svačinu.

S touto přípravou seznámí pacienta sestra na kardiologii a oznámí mu termín vyšetření. V den vyšetření přichází pacient na detašované pracoviště KNM se žádankou. Sestra provede registraci a připraví dokumentaci pro potřeby KNM. Seznámí pacienta s průběhem vyšetření a připraví pomůcky k zavedení kanyly do žíly.

Lékař KNM zavede pacientovi kanylu s hadičkou do LHK, sestra napojí stříkačku s fyziologickým roztokem a vše řádně zafixuje náplastí. Společně s dokumentací pak pacienta předá na kardiologické pracoviště. Lékař KMN si připraví do stříkačky s krytkou radiofarmakum – 99m/Tc, tetrofosmin podle váhy pacienta a umístí je do olověného toulce s krytem.

Sestra na kardiologii přebere pacienta, rovněž provede jeho registraci a poučí ho o průběhu zátěžové echokardiografie. Uloží pacienta na lehátko, nalepí mu na hrudník elektrody a napojí ho na EKG. Připraví infúzi s Dobutaminem do stříkačky, kterou umístí do injekční pumpy. V průběhu infúze určuje kardiolog její rychlost a provádí echokardiografii.

Protokol zátěžové echokardiografie

Postupně se dávkuje Dobutamin od 5 ug/kg/ min vždy po jedné minutě, pokud se nezvýší TF na submaximum (86 % maxima), maximálně však do 30 ug/kg/min, pak se aplikuje 1/2 mg Atropinu, pokračuje se v infúzi do 40 ug/kg/min a test končí. Při dosažení žádané TF přivolá sestra z kardiologie lékaře KNM, ten přenese v toulci připravené radiofarmakum a provede aplikaci.

Čas aplikace nahlásí sestře na KNM. Během vyšetření se mohou u pacienta objevit vedlejší účinky Dobutaminu – zimnice, třesavka, brnění v končetinách, pocit růstu vlasů. Tyto příznaky vymizí ihned po skončení infúze. Jakmile je pacient zcela oběhově kompenzován a cítí se dobře, odstraní sestra kanylu a převede ho na KNM, kde ho předá s celou dokumentací.

Přikládá rovněž závěrečný protokol zátěžové echokardiografie. Dále probíhá vyšetření dle protokolu zátěžového SPECT myokardu. Pacient se nasvačí a napije.

Nejdříve za půl hodiny po aplikaci radiofarmaka se provede 11minutová studie pod scintilační kamerou (32 obrázků po 20 vt.). Studii vyhodnocuje lékař a podle výsledku určí následný postup.

Při negativním nálezu vyšetření ukončí, při pozitivním pozve pacienta na klidové vyšetření, které se ale provádí jiný den a je zcela bez přípravy.

Pro tento způsob vyšetření máme v programu detašovaného pracoviště vymezenou kvótu 1 – 2 pacientů jeden den v týdnu. Ročně se vyšetří asi 35 – 40 pacientů. Shody v závěrech vyšetření vycházejí asi v 90 procentech. Doba trvání zátěžové echokardiografie a SPECT myokardu je asi 2 – 3 hodiny. Pacient odchází ke svému kardiologovi s výsledkem obou vyšetření.

Přínos tohoto způsobu vyšetření vidíme v menší zátěži pro vyšetřovaného pacienta. Příprava je poměrně náročná. Vysazení léků na tak dlouhou dobu, stejně jako opakovaná zátěž myokardu přináší mnohdy pacientům značné potíže.

Tímto způsobem jsou zatěžováni také pacienti, u kterých je kontraindikována farmakologická zátěž dipyridamolem (např. u astmatu či CHOPN). Velký přínos je také ve velmi úspěšné spolupráci obou klinik.

Vede nejen k rozšiřování znalostí a vědomostí, ale i k hlubšímu poznání práce sester a lékařů obou pracovišť.

Jarmila Schejbalová ([email protected]), Drahoslava Gebauerová, Andrea Radomská, Jana Kuchařová, MUDr. Irena Černochová, Klinika nukleární medicíny, kardiologické pracoviště Interní kliniky, FNsP, Ostrava-Poruba Fota archív FNsP

Nová epidemie – srdeční selhání

K rozvoji srdečního selhání může dojít následkem řady srdečních onemocnění.Foto: Profimedia.cz

Jeho kolega ze stejného oddělení, docent Filip Málek, dodává, že v posledních 30 letech vedlo zdokonalování léčebných postupů a jejich uvádění do praxe k prodloužení přežití a snížilo počty hospitalizací pacientů až o pětinu.

„Více a více pacientů přežívá infarkt myokardu, který je stále hlavní příčinou pozdějšího rozvoje srdečního selhání,“ uvádí.

Oba lékaři tvrdí, že vysokého věku se dožívá i stále více pacientů s arteriální hypertenzí, tedy vysokým krevním tlakem, a cukrovkou, což jsou další významné rizikové faktory pro rozvoj srdečního selhání.

Zajímavé:  Zácpa U Psa Zdraví A Nemoci?

Zlepšuje se také diagnostika tohoto syndromu, proto lékaři nyní zjišťují srdeční selhání častěji, než tomu bylo například před 20 lety.

Až pět procent občanů ve věku nad 60 let trpí srdečním selháním, přitom mají na první pohled dobrou srdeční stažlivost.

Jak obezita poškozuje krevní cévyZdraví

Odhalit srdeční selhání jako příčinu dušnosti u těchto nemocných není snadné, neboť jde o nemocné s celou řadou přidružených nekardiálních onemocnění, včetně plicních, kteří mohou mít další důvody pro námahovou dušnost nebo horší toleranci zátěže, jako je špatná kondice nebo nadváha.

Diagnóza srdečního selhání spočívá v rozboru příznaků a v průkazu poškození srdečních struktur a funkce.

K rozvoji srdečního selhání může dojít následkem řady srdečních onemocnění, například ischemické choroby srdeční, zánětu srdečního svalu, primárního poškození srdečního svalu – kardiomyopatie – atd.

Proto je nezbytné při diagnostice stanovit i příčinu. K tomu slouží moderní metody, které jsou nezbytné i při výběru optimální léčby.

Co s tělem po čtyřicítce dělá alkohol Zdraví

Mezi moderní diagnostické metody patří ultrazvukové vyšetření – echokardiografie, která je nejdostupnější a slouží k vyšetření srdeční struktury i funkce. Používá se dvourozměrná echokardiografie, nově trojrozměrná echokardiografie a dopplerovské metody při hodnocení pohybu krevních elementů v srdci a v hodnocení pohybu srdečních tkání.

Profesor Petr Neužil

Foto: archiv NNH

Mezi další nezbytné vyšetřovací metody patří počítačová tomografie (CT), nukleární magnetická rezonance a srdeční katetrizace s vyšetřením koronárních tepen.

Výzkum v posledních letech přinesl řadu novinek jak v oblasti farmakologické léčby srdečního selhání, tak v oblasti nefarmakologických metod. Zcela aktuální jsou výsledky klinického výzkumu s novými léky ze skupiny antidiabetik (léků na cukrovku), která příznivě ovlivňují průběh srdečního selhání.

Mezi nefarmakologické metody, které jsou nyní předmětem intenzivního výzkumu, patří ty, které ovlivňují takzvaný proces srdeční remodelace. Remodelace, zejména levé komory, je v podstatě ztráta ušlechtilého tvaru srdeční komory.

Srdeční komora se následkem různých chorobných procesů rozšiřuje a zhoršuje se její vypuzovací funkce. Nepříznivá remodelace vzniká například při hojení velkého infarktu myokardu. Tento proces je možné zmírnit pomocí léků, další možností je ovlivnit tento proces mechanicky.

Zástava srdce je nekompromisní, rozhodují vteřinyZdraví

Ve výzkumu jsou méně invazivní a katetrizační metody, které se provádějí na bijícím srdci – tedy bez nutnosti otevřené kardiochirurgické operace při mimotělním oběhu. Jako příklad je možné uvést systém Revivent (firma Bioventrix), kterým se šetrně odstraňuje nefunkční část jizvy po srdečním infarktu.

Tento výkon provádí kardiolog spolu s kardiochirurgem. Cílem je zmenšit objem levé komory, a tím zabránit srdeční remodelaci a zhoršení srdečního selhání.

Další novinkou je pak tzv. katetrizační ventrikuloplastika u pacientů s dilatací levé srdeční komory po infarktu myokardu nebo u pacientů s dilatační kardiomyopatií, kteří mají zároveň určitý podíl nedomykavosti dvojcípé chlopně – tedy chlopně mezi levou síní a levou komorou.

„Principem je mechanické stažení dilatované srdeční dutiny pod úrovní prstence dvoucípé chlopně speciálním vlascem, který se provléká kotvičkami fixovanými v srdečním svalu. Tento zákrok provádí pouze intervenční kardiolog katetrizačně, tedy zcela bez nutnosti otevřené chirurgie,“ tvrdí profesor Neužil.

Obě metody jsou nadějí pro pacienty, u nichž byly vyčerpány další možnosti léčby srdečního selhání.

Další možností je provedení mechanické fenerstrace síňové přepážky a uvolnění přetlaku, který vzniká v levostranných srdečních oddílech a způsobuje stagnaci proudění krve v plicích. Jde také o prakticky velmi jednoduchý intervenční zákrok metodou punkce mezisíňové přepážky.

„Do skupiny experimentálních metod můžeme zařadit i postupy, jejichž cílem je ovlivnit nervovou regulaci činnosti srdce a cév,“ uzavírá profesor Neužil.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Oficiální web

  • Objednávání online – ZDE
  • Ambulance se nachází v pavilonu I (budova interny).
  • Provozní doba na všech ambulancích:
  • Pondělí – Pátek 07:00 – 15:30

Interní příjmová ambulance

  • ambulance č. 4,  telefon: 321 756 203

Zde probíhá vyšetřování pacientů, u nichž se rozhoduje, zda bude léčba probíhat za hospitalizace na lůžkovém oddělení či ambulantně. Pacienti, kteří nejsou hospitalizováni, jsou podle potřeby předáváni do péče specializovaných ambulancí.

 

Alergologická a imunologická ambulance 

  • ambulance č. 1, telefon: 321 756 476

Tato ambulance slouží alergikům, astmatikům, nemocným s poruchami imunity (nedostatečná funkce imunity, autoimunitní onemocnění apod.)

Testovat alergiky lze celoročně! Mezi laickou veřejností stále převládá mylný názor, že alergici se vyšetřují pouze mimo pylovou sezonu.

Kožní testy nebolí! Již několik let se nepoužívají injekční testy, ale kapénkové „prick“ testy.

  1. Před první návštěvou nás, prosím, kontaktujte, abychom Vám vysvětlili, co vše je vhodné předem zajistit a připravit.
  2. Ordinační hodiny:
  3. Pondělí – Pátek 08:00 – 12:00 12:30 – 15:30

     

Kardiovaskulární centrum

  • ambulance č. 2, 3A, 3B, 3C, telefon: 321 756 593

Ambulance Kardiovaskulárního centra jsou umístěny v rámci jednoho komplexu v 1. poschodí interní budovy. Před ambulancemi funguje v pracovní době nepřetržitě recepce, kde se personál stará o potřebné informace pro pacienty, objednání, vystavení receptů na léky vázané na odbornost, nastavení antikoagulační léčby.

Kardiovaskulární centrum se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí onemocnění srdce a krevního oběhu. Je vybaveno moderní přístrojovou technikou. Již tradičně spolupracuje v oblasti provádění koronarografických vyšetření a řešení vysoce specializované kardiologické problematiky s IKEM v Praze a v oblasti řešení cévní periferních onemocnění s Angiocentrem Kolín a.s.

Prováděná vyšetření:

  • Komplexní kardiologické vyšetření – ambulance č. 3
  • Klidové EKG – ambulance č. 3
  • Zátěžová elektrokardiografie – ergometrie – ambulance č. 3C

ERGOMETRIE (‚jízda na kole‘)  – ambulance č. 3C

Vyšetření, kdy pacient jede na ergometru (kole), měří se mu při vyšetření tlak, puls, natáčí se ekg. Není třeba být na lačno. Vzít ranní medikaci (případné vynechání ranní medikace jen dle doporučení lékaře).

Zátěž se stupňuje a 1 minuta – standardně pacient jede 3-10 minut. Po provedeném vyšetření je třeba cca 2 hodiny čekat v čekárně, poté se provádí kontrola po zátěži (natočení ekg, klinické zhodnocení). Vyšetření je nebolestivé.

Zatěž nastavena dle výkonnosti pacienta (není třeba mít obavu z přílišného zatížení)

Echokardiografická vyšetření, včetně jícnového a dobutaminového

  • ECHOKARDIOGRAFIE (ECHO)
  • Ultrazvukové vyšetření srdce. Není třeba být na lačno, ultrazvukovou sondou se vyšetřuje na hrudníku, krátce i na břiše, výkon je nebolestivý, není třeba mít obavu z vyšetření, doba trvání do 15 minut, pacient leží na levém boku zády k vyšetřujícímu
  • TRANSESOFAGEÁLNÍ ECHOKARDIOGRAFIE (JÍCNOVÉ ECHO) – ambulance č. 2

Velmi podrobné ultrazvukové vyšetření srdce sondou, která se zavádí do jícnu (jde o tenkou ‚hadičku‘), výkon je nebolestivý, ale citlivé jedince sonda dráždí na zvracení, před testem jsou podány léky proti zvracení a na uklidnění, během vyšetření dále podávány léky dle tolerance pacienta.

Na vyšetření je nezbytné být na lačno – nejíst, nepít, nekouřit, ranní medikaci (kromě léků na cukrovku) vzít kolem 5h ranní a zapít malým množstvím tekutiny. Doprovod s sebou. Doba celého vyšetření do 45 minut (vlastní vyšetření do 15 minut). Pacient při zavádění sondy sedí či leží na levém boku, během vyšetření leží na levém boku. Pacient je podrobně s vyšetřením seznámen textem Informovaného souhlasu pacienta s vyšetřením

DOBUTAMINOVÁ ECHOKARDIOGRAFIE – ambulance č. 2

Ultrazvukové vyšetření srdce, kdy se během vyšetření aplikuje do žíly zvyšující se dávka dobutaminu. Lék postupně zatěžuje srdce a tímto vyšetřením je možné prokázat nedokrvení srdce. Vyšetření je možné provádět jen u dobře vyšetřitelných pacientů.

Vyšetření je nebolestivé, není třeba mít obavu. Doba trvání do 30 minut, pacient leží na levém boku, některé pacientem medikované léky je třeba před testem vysadit.

Pacient je podrobně s vyšetřením seznámen textem Informovaného souhlasu pacienta s vyšetřením.

Holterovské monitorování srdeční frekvence

EKG HOLTEROVA MONITORACE

24 hodinové zaznamenání akce srdeční. Elektrody jsou nalepeny na hrudník. Jeden den je přístroj navěšen, druhý den se vrací zpět, vyšetření nebolestivé.

Holterovské monitorování krevního tlaku

TLAKOVÉ HOLTEROVO MONITOROVÁNÍ

Měření tlaku během 24h. Jeden den je pacientovi přidělána tlaková manžeta na paži, TK se měří 1x za hodinu, druhý den se přístroj přinese k navrácení, tlaková manžeta někdy silně tiskne paži, což může pacient nepříjemně vnímat.

Ultrazvukové vyšetření periferních cév

DUPLEXNÍ SONOGRAFIE ŽIL ČI TEPEN (nejčastěji dolních končetin a krčních tepen)

Ultrazvukové nebolestivé vyšetření v poloze- vleže na zádech či na břiše. Délka vyšetření 10-60 minut dle náročnosti požadovaného vyšetření. Sondou vyšetřující jezdí na končetině či krku.

ODBĚR QUICKA (INR)

Vlastní odběr krve se provádí v Odběrovém centru (nutno mít s sebou žádanku + štítek na zkumavku) – není třeba být na lačno, pokud se odběr provádí dopoledne, na výsledek odběru si pacient zavolá odpoledne, je-li odběr odpoledne, na výsledek si pacient zavolá druhý den – bude informován o dalším podávání Warfarinu na čísle kardiologické recepce – 321 756 593

Centrum zajišťuje komplexní péči o pacienty s poruchami rytmu – implantace kardiostimulátorů, sledování pacientů s kardiostimulátory, sledování pacientů s poruchami srdečního rytmu. Ročně provádí cca 200 až 250 implantací kardiostimulátorů. Spádová oblast pracoviště zahrnuje kromě Kolínska a Čáslavska též Kutnohorsko, Českobrodsko a Nymbursko.

  1. objednávky pacientů:
  2. kardiologická a angiologická ambulance: 321 756 593
  3. kardiostimulační ambulance: 321 756 204
  4. ECHO: 321 756 222
  5. Ordinační hodiny:
  6. kardiologická, kardiostimulační a angiologická ambulance 07:00 – 15:00
    echo 07:00 – 15:00

Sonografická vyšetřovna interního oddělení (ultrazvuk)

Abdominální ultrasonografie (vyšetření břicha)

  • objednávky na tel. 321 756 594

ordinační hodiny:

Pondělí 08:00 – 09:30
Úterý 08:00 – 10:00
Středa 08:00 – 10:00
Čtvrtek 08:00 – 09:00
Pátek 08:00 – 09:30

Sonografie štítné žlázy

  • objednávky na tel. 321 756 223

Ordinační hodiny:

Úterý 8:30 – 11:30 12:30 – 14:30
Pátek 09:30 – 11:30

Angiologická sonografie

  • objednávky na tel: 321 756 594

Ordinační hodiny:

Pondělí 09:30 – 15:30
Středa 10:00 – 12:00 12:30 – 15:00
Čtvrtek 09:00 – 12:00 12:30 – 15:00

Ordinační hodiny:

Pondělí – Čtvrtek 12:00 – 15:00
  • objednávání na tel: 321 756 729

ambulance se nachází v 1. poschodí interní budovy, ordinace č. 7

Ordinační hodiny:

Pondělí (amb. č. 7) 13:00 – 15:00
Pátek (amb. č. 6) 10:00 – 12:00
Pondělí 12:30 – 13:00
Úterý 08:00 – 08:30
Středa 12:30 – 13:00
Čtvrtek 12:30 – 13:00
Pátek 11:00 – 11:30

    

Úterý 08:30 – 09:00
Středa 08:30 – 09:00
Pátek 08:30 – 09:00
Pondělí – Čtvrtek 07:00 – 08:00
Pondělí, Středa 07:00 – 08:00
Pondělí 09:00 – 11:30 12:00 – 14:30
Úterý 09:00 – 11:30
Středa 09:00 – 11:30 12:00 – 14:30
Čtvrtek 08:30 – 11:30 12:00 – 14:30
Pátek 09:00 – 11:30 12:00 – 14:30
Úterý 09:00 – 11:30
Čtvrtek 08:30 – 11:30
Pátek 09:00 – 11:30

* případně dle potřeby

Cévní a angiologická poradna

Pondělí 07:30 – 10:00 ambulance chirurgicko-cévní (sonografie)
Úterý 07:30 – 10:00 ambulance chirurgicko-cévní (sonografie)
08:00 – 12:00 interní oddělení C
11:15 – 15:15
Čtvrtek 08:00 – 10:00
11:00 – 11:45

Interní předoperační vyšetření

Úterý 08:00 – 11:00
Středa, Čtvrtek, Pátek 13:00 – 15:00

Revmatologická a interní ambulance

  • Pavilon ‚K‘, Telefon: 321 756 475

Lékaři se zde věnují nemocem pohybového aparátu, pojivové tkáně, svalů. Ambulance se věnuje léčbě a prevenci osteoporozy, dále léčbě nemocných s artrozou, degenerativnímu kloubnímu onemocnění, zánětlivým revmatickým onemocněním.

Ordinační hodiny:

Pondělí – Pátek 07:30 – 11:00 12:00 – 14:30

Denzitometr  – objednání na tel. 321 756 711Provozní doba: pondělí – pátek 07:00 – 15:30

  • ambulance č. 8, Telefon: 321 756 223
  • objednávání pacientů 07:00 – 08:00

Zabývá se problematikou onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, které v těle tvoří hormony. Nejčastější jsou poruchy štítné žlázy, pro určení správné diagnozy je nezbytný odběr krve a ultrazvukové vyšetření. Provádíme zde aspirační biopsie ze štítné žlázy pod ultrasonografickou kontrolou.

Ordinační hodiny:

Pondělí – Čtvrtek 08:00 – 12:00 12:30 – 14:30
Pátek 08:30 – 12:00 12:30 – 14:30

Zodpovídá: 2Vytvořeno / změněno: 17.4.2015 / 17.4.2015

Nejdřív hodiny u lékařů, pak až přestup. Co obnáší a kolik stojí zdravotní prohlídka fotbalistů?

„Formalita? To záleží. Když má hráč třikrát přetržený křížový vaz a zatají se to, doktoři to poznají a může to být problém,‘ vysvětluje hráčský agent Zdeněk Nehoda, proč jsou vstupní zdravotní prohlídky při fotbalových přestupech nutné. Součástí transakcí jsou běžně i hráči po operacích, zvykem ale je, že se o nich kluby informují.

Fotbalová Slavia a Sparta doufají, že díky zahraničním posilám přilákají i více fanoušků

Číst článek

Občas se ale při kontrolách předcházející změně klubu může přijít na komplikace, o kterých do té doby hráč neměl ani tušení. „Může se to stát, konkrétně u vyšetření srdce. Některé kluby vyšetřují jen klasické EKG, některé pomocí echo, to je důkladnější a ukáže se tam každá anomálie,‘ dodává agent.

Zdravotní prohlídka se v posledních letech stala nedílnou součástí každého přestupu. V době, kdy se ceny hráčů i na českém trhu šplhají až k 80 milionům korun a i platy jsou stále vyšší, snaží se kluby ochránit své investice a mít přehled o stavu fotbalisty, který do týmu přichází. I pro případ příštích zranění.

EKG, rentgeny, při nejasnostech rezonance

Základní zdravotní prohlídka je navíc povinná a vyžaduje ji fotbalová legislativa. „Je to vyšetření echokardiografie srdce, EKG, takže činnost kardiovaskulárního systému plus základní laboratorní vyšetření a anamnéza,‘ vysvětluje doktor Petr Krejčí mladší, který vedle reprezentace spolupracuje i s pražskou Slavií.

„Když kupujeme hráče do Slavie, je potřeba to povinné a pak si provádíme vyšetření pro sebe. Provádíme základní rentgenologické vyšetření, vyšetřujeme nosné klouby.

Děláme snímky kyčlí, kolen a hlezenních kloubů (kotníků, pozn. red),‘ říká lékař.

Čím dál častěji si i české kluby vypomáhají modernější a přesnější (a dražší) magnetickou rezonancí, která je prý už u špičkových zahraničních klubů standardem.

Kluby nedisponují potřebnou technologií a spolupracují se zdravotnickými zařízeními, v případě Slavie s Ústřední vojenskou nemocnicí. Vyšetření trvá přibližně 3 a půl hodiny. „Teď jsem dělal vyšetření hráče, který přicházel z Bundesligy a říkal, že nikdo to takhle pečlivě nedělá,‘ říká Kolář a myslí zřejmě chválu od Halila Altintopa.

Série vyšetření samozřejmě není zadarmo, kluby ho nemocnicím kompletně platí. Vyšetření srdce, rentgenové snímky a laboratorní vyšetření stojí kolem šesti tisíc korun. Násobně dražší je magnetická rezonance s cenou 12 tisíc za jeden kloub. „Ale pořád to jsou částky, které jsou relativně zanedbatelné k poměru k cenám hráčů,‘ myslí si ortoped.

Vaclíkův přestup ze Žižkova zhatila arytmie

Během své 12leté spolupráce se Slavií prý k nákupu nedoporučil pouze dva hráče, jeden Afričan neprošel vyšetřením srdce, další měl výrazně poškozené kotníky. Přesto zažil i případ, kdy zdravotní prohlídkou neprošel český reprezentant.

„Tomáš Vaclík měl tzv. WPW syndrom (formu srdeční arytmie, pozn. red) a naši experti nás ujišťovali, že tuto vadu má spousta hráčů, ale díky tomuto nálezu padl přestup do De Graafschapu. Následně absolvoval operaci srdíčka, byl to zákrok na týden, všechno se napravilo a nemělo to žádné následky,‘ vzpomíná agent Zdeněk Nehoda, co zhatilo přestup brankáře z Viktorie Žižkov.

Po operaci ale nynější česká reprezentační jednička už čtvrtou sezonu chytá za švýcarského mistra z Basileje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector