Elektronická cigareta – vše o zdraví

Kouření je čím dál tím víc na ústupu. Nejen, že byli kuřáci vyhnáni z restaurací a barů, ale kouření již rozhodně není symbolem nezávislosti a životního stylu jako v 50. letech. Naopak, současný moderní trend zdravého životního stylu odsunul kuřáky na okraj. O tom, že je kouření škodlivé ví každý.

Jak ale zdravotní rizika inhalace nikotinu eliminovat na minimum, když se nám přestat kouřit prostě nedaří? Rozhodně zdravější a společensky přijatelnější variantou kouření je tzv. vaping. Víte, co je vaping? Kouření elektronické cigarety namísto té klasické.

Podíváme se podrobně na výhody vaporizéru oproti klasické cigaretě!

Čtěte také: Dáváte si často nohu přes nohu? Pozor! Tento zvyk může škodit zdraví

Co je vaping?

Elektronická cigareta byla patentována v Číně v roce 2006. Toto zařízení vytváří páru, respektive aerosol namísto klasického kouře. Aerosol vzniká zahřátím kapalné náplně nazývané e-liquid. Tento aerosol pak kuřák elektronické cigarety vdechuje.

V elektronické cigaretě nedochází ke spalování, ale k odpaření náplně – oproti tabákovým cigaretám obsahuje aerosol 9 x až 450 x nižší koncentrace škodlivých a rakovinotvorných látek! A to už je dobrý důvod rozloučit se jednou pro vždy s klasickými cigaretami.

Teď už víte, co je vaping!

Vape – elektronická cigareta

Historie elektronických cigaret sahá do 20. let 20. století. Prvním, kdo přišel s myšlenkou daného principu, byl Joseph Robinson, který si dal svůj elektrický vaporizér, tedy zařízení, díky němuž bylo možno inhalovat léčivé látky za pomoci elektrického vyhřívání, patentovat v roce 1927. Přestože jeho myšlenka upadla na delší čas v zapomnění, znovu se jí chopil v 60.

letech Herbert A. Gilbert a zkonstruoval první netabákovou cigaretu bez kouře, čímž se vaporizér přiblížil své dnešní podobě i uplatnění. Posledním mužem v řadě těch, kdo si mohou nárokovat autorství e-cigarety, je Číňan Hon Lik, který se zasloužil nejen o vzkříšení této myšlenky, ale spolu s ním o čistší a bezproblémovější průběh olympijských her v Pekingu roku 2008.

Je vaping škodlivý?

V současnosti je přístup k elektronickým cigaretám ve světě poněkud rozporuplný, zatímco některé země jejich využívání preferují, jiné jsou k nim více než kritické a poukazují na fakt, že neexistují žádné potvrzené studie o neškodnosti jejich používání, kterým zastánci argumentují.

Čtěte také: 10 rad, jak přestat kouřit. Odvykání od nikotinu nemusí být těžké

Rozdíly mezi elektronickou cigaretou a běžnou cigaretou

Prodejci elektronických cigaret často označují dým vycházející z elektronické cigarety jako páru. Takové označení není přesné, protože jde ve skutečnosti o aerosol, směs pevných a kapalných částic v plynu. V elektronických cigaretách není náplň zapálena, takže aerosol neobsahuje látky vznikající hořením, jako je oxid uhelnatý, dehet, atd.

Problematická je již jen forma tabákové cigarety před použitím. K výrobě filtru se používá acetát celulózy, k výrobě papírku např. uhličitan vápenatý, uhličitan hořečnatý, oxid titaničitý a dusičnan draselný. Samotný tabák má mnoho přidaných látek jako např. čpavek, který zlepšuje vstřebávání nikotinu.

Tzv. e-liquid v elektronické cigaretě se skládá převážně z propylengylokolu a glycerolu, nikotinu a aromata. Složení e-liquidu se může měnit dle typu příchuti.

Vape – škodlivost

Během kouření tabákové cigarety do sebe kuřák prokazatelně inhaluje více než 4000 nebezpečných látek! A co je vaping? Při zahřátí e-liquidu dochází k částečnému rozkladu glycerolu a propylenglykolu v náplni podle bodu varu každé z látek.

Dle typu použitého e-liquidu lze ve výsledném aerosolu najít některé nebezpečné látky – např. se tak vyskytovaly v japonských e-cigaretách mimo jiné mutageny glyoxal a methylglyoxal, které se v tabákovém kouři nevyskytují.

V aerosolu elektronických cigaret zkoumaných na VŠCHT byl zjištěn trimethylpyrazin, který je dle zprávy nepříznivý pro zdraví kuřáka. Mezi krátkodobé účinky kouření elektronických cigaret patří zvýšené množství vydechovaného oxidu dusnatého, což je látka signalizující zánětlivou reakci v plicích.

Formaldehyd, těžké kovy i některé další škodlivé látky se vyskytují jak v tabákovém kouři, tak v aerosolu elektronických cigaret.

Podstatným rozdílem je ovšem koncentrace těchto látek v elektronických cigaretách. Ta je nižší než v klasických cigaretách 9 x až 450 x, což je skvělé. Nicméně účinky dlouhodobého kouření elektronických cigaret zatím nejsou pochopitelně známy.

Čtěte také: 7 nemocí, které způsobuje pasivní kouření

Vaping bez nikotinu

V současné společenské diskusi se objevuje potřeba vyvážit přínosy elektronických cigaret s jejich riziky.

Na jednu stranu přechod kuřáka na elektronické cigarety vede k menšímu poškození zdraví jak u kuřáků, tak u dalších lidí vystavených aerosolu místo tabákového kouře.

U některých kuřáků se při půlročním výzkumu ukázalo, že jim e-cigarety můžou nahradit běžné cigarety a na konci výzkumů již běžné cigarety nekouřili.

Nejlepší je nekouřit vůbec!

Pokud kouříte cigarety, je určitě dobré přejít na vaping a časem se pokusit přestat kouřit zcela, příp. to čím dál tím více omezovat.

Všichni nekuřáci a zejména mladí lidé by ovšem měli být důsledně varováni, že vaping rozhodně není zcela neškodný! Bohužel podle rozsáhlých výzkumů došlo k jevu, kdy jen ve Spojených státech tvoří pětinu kuřáků elektronických cigaret lidé, kteří nikdy nekouřili nebo přestali kouřit před více než pěti lety. Čím je člověk starší, tím více zodpovědnosti by měl mít jak vůči svému zdraví, tak vůči svým nejbližším. Vždy se snažte kouření omezovat, jak je to jen možné!

Nižší riziko požárů

Vzhledem k tomu, že v elektronických cigaretách náplň nehoří, je obrovským přínosem také skutečnost, že vaping radikálně snižuje riziko požáru oproti běžným cigaretám.

Je potřeba si uvědomit, že běžné cigarety způsobily např. v letech 2001 až 2010 jen na území České republiky celkem 8176 požárů, což je okolo 4 % všech požárů vůbec.

Navíc při nich bylo usmrceno 176 osob!

Bohužel ani vaping není zcela bez rizika v tomto ohledu – v několika málo případech totiž došlo k výbuchu baterie elektronické cigarety a vážným poraněním kuřáků.

Jak však konstatuje americký úřad pro požáry, na to, že nyní se nyní v USA nachází okolo 2,5 mil kuřáků elektronických cigaret, tak se toto riziko řadí do velmi nízkého.

Od roku 2009 do roku 2014 bylo evidováno pouze 25 těchto případů, z toho 80 % vzniklo při nabíjení, pouze 8 % při užívání (tedy pouze 2 případy za 5 let).

Čtěte také: Neničte si svoji přirozenou krásu kouřením! Víme jak na to

Vaping je levnější

Díky vysokému zatížení tabákových výrobků spotřební daní je u nás vaping daleko levnější variantou kouření. Přes tvrzení některých prodejců není primárně určena pro odvykání kouření. Je určena pro kuřáky, aby mohli holdovat své zálibě jiným, méně škodlivým způsobem.

Vaping a pasivní kouření

Úroveň vstřebaného nikotinu u nekuřáků vystavených aerosolu elektronických cigaret je podobná jako u nekuřáků vystavených kouři běžných cigaret.

Množství vstřebaného nikotinu pasivním kuřákem je tak malé, že nemá vliv na jeho zdraví ani nemůže způsobit jeho závislost na nikotinu.

Teď, když už víte, co je vaping a co kouření elektronické cigarety obnáší, je nejvyšší čas rozloučit se s cigaretami jednou pro vždy!

  • Elektronická cigareta - Vše o zdraví
  • Elektronická cigareta - Vše o zdraví
  • Elektronická cigareta - Vše o zdraví
  • Elektronická cigareta - Vše o zdraví
  • Elektronická cigareta - Vše o zdraví
  • Elektronická cigareta - Vše o zdraví
  • Elektronická cigareta - Vše o zdraví

Fakta a mýty o škodlivosti e-cigaret – Gallagher.cz

Od doby, kdy se na trhu objevila první e-cigareta, se začali výrobci klasických cigaret bránit nejrůznějšími argumenty, proč by kuřáci neměli měnit běžné cigarety za ty elektronické.

Z argumentů se následně vlivem šíření mezi lidmi začaly tvořit mýty, o jejichž pravdivosti se nepřesvědčíme, dokud se sami nerozhodneme po informacích zapátrat a ověřit si je.

Jak je to se škodlivostí e-cigaret? Lze se předávkovat nikotinem? A používání e-cigaret vůbec kouření? Opravdu při jejich používání dochází ke snižování kapacity plic? Na nejrozšířenější fakta a mýty jsme se zaměřili v následujících řádcích.

Lze se otrávit nikotinem?

Ano, stav označovaný jako otrava nikotinem skutečně existuje.

Dochází k němu v situaci, kdy je v těle asi 0,5-1 mg na 1 kg tělesné hmotnosti, tedy například vážíme-li 80 kg, k otravě může dojít, je-li v těle 40 a více mg nikotinu v závislosti na tom, jak organismus nikotin zpracovává.

Uvádí se, že do těla se z jedné klasické cigarety opravdu dostanou asi 2-3 mg nikotinu, což by znamenalo, že při hmotnosti 80 kg bychom museli vykouřit zhruba 14 cigaret, a to tak, aby se nikotin nestačil během postupné inhalace vstřebávat.

Při kouření e-cigarety můžete do těla dostat v jednom e-liquidu i 30 mg nikotinu. Takové množství ale obyčejný kuřák nespotřebuje ihned a riziko otravy nikotinem je tedy minimální.

Pokud se opravdu stane, že k otravě dojde, poznáme ji podle specifických příznaků, k nimž patří bledost, studený pot, průjem, závratě, zrychlení srdečního tepu.

Při dávce vyšší než 50 mg dochází k dechovým potížím a poruše vědomí.

Úmrtí na otravu nikotinem není nijak běžné, nastává pouze v extrémních případech, k nimž nedochází často, protože jakmile se intoxikované osobě udělá nevolno, není naštěstí zpravidla schopna dále kouřit.

Zajímavé:  O Zdraví A Nemoci?

Pasivní kouření – existuje, nebo ne?

Ano, pasivní kouření existuje, dokonce se stává předmětem vědeckých studií a má prokazatelně negativní účinky na zdraví.

Obvykle se s ním setkávají lidé, kteří sami nekouří, ale pohybují se v prostředí, kde je kouření běžné – může se jednat o servírky, barmany, ale i nekuřáky, kteří tráví čas s kuřáky a jejich „zálibě“ se nevyhnou. Elektronická cigareta - Vše o zdravíTedy pokud jde o kuřáky klasických cigaret. Uživatelé e-cigaret nikoho škodlivým látkám nevystavují. Když kouří, vědí o tom jen oni sami. Z e-cigarety nevychází žádný „boční kouř“, do vzduchu se dostává pouze to, co kuřák vydechuje.

Co vdechuje kuřák?

To mnohdy nikdo neví. Záleží na tom, jaké cigarety kouří a jaké látky výrobce používá, aby je mohl poslat na trh. Koneckonců se to můžeme u prověřenějších značek dočíst, jenže laik tomu pravděpodobně příliš neporozumí.

Ve většině klasických cigaret ale bývá koktejl složený z kadmia, oxidu uhelnatého, toluenu, nikotinu, kotininu, amoniaku, arsenu, polonia, methanolu, formaldehydu, akroleinu, kyanovodíku, nitrosaminů, dehtu, oxidu siřičitého a oxidů dusíku.

Dohromady můžeme mluvit o uhlovodících, těžkých kovech, toxikologicky výrazných nitrosaminech nebo o toxických plynech, alkaloidech a jedech. Dým z kuřiva se skládá asi ze 4000 chemických substancí.

E-cigarety jsou jiné v tom, že u zodpovědných výrobců najdete složení e-liquidu. Koncentrace obsažených látek jsou odstupňované a lze si vybrat koncentraci velmi vysokou, která je srovnatelná s běžnou cigaretou, střední (light cigareta) nebo nízkou (ultra light cigareta).

Ojedinělé nejsou ani náplně s velmi nízkým, nebo dokonce nulovým obsahem nikotinu. V takovém případě vdechuje uživatel e-cigarety směs látek, které by neměly nikterak ovlivnit činnost mozku. Základem bývá propylenglykol, glycerol nebo kombinace těchto dvou látek – jedná se o tzv. nosný plyn.

Přidávají se aromatické látky, voda nebo organické kyseliny a ono volitelné množství nikotinu.

Mýtus: e-cigarety nejsou účinné nebo jsou škodlivější než klasické cigarety a vzniká na nich větší závislost

S téměř 100% jistotou můžeme říci, že e-cigarety jsou účinné.

Při jejich používání totiž dochází k odpařování základní látky – propylenglykolu nebo glycerolu – která obsahuje nikotin (jak jsme si řekli, jeho koncentraci lze při koupi e-liquidu zvolit). Tím je zajištěna podstata kouření – inhalace nikotinu.

Nedochází však k inhalaci doprovodných látek, které vdechuje kuřák vychutnávající si klasickou cigaretu – jde o citelný rozdíl, nelze však říci, že bez zápachu a kouře nejde o kouření.

Co se druhého tvrzení týče, zde už se názory podstatně rozcházejí, a to jak na laické, tak i na vědecké úrovni. Zatímco jedni tvrdí, že e-cigareta není tak škodlivá jako běžná cigareta, ba dokonce ji někdy doporučují jako prostředek k odvykání, druzí to striktně odmítají.

Z dostupných zdrojů lze ale dojít k závěru, že užívání e-cigarety neškodí více než kouření běžných cigaret, naopak je k tělu šetrnější, škodí méně. K odvykání ale neposlouží, protože obsahuje nikotin – ten je hlavní příčinou vzniku závislosti na cigaretách.

A může se člověk stát na e-cigaretě více závislý než na klasické cigaretě? Výsledky mnoha testů potvrdily, že ne. Nikotin totiž do těla nevstupuje tak efektivně jako při běžném kouření. Navíc se kuřáci mnohdy řídí tím, že vykouří například půl krabičky cigaret denně. Uživatel e-cigarety přestane v momentě, kdy mu tělo vyšle signál, že je nikotinem dostatečně nasyceno.

Mýtus: e-cigarety způsobují zavodnění plic a snižují jejich kapacitu

Ke snižování kapacity plic dochází u běžného kouření. Mnoho lidí ale při přechodu na e-cigaretu zaznamená posun k lepšímu – nezadýchávají se tak často nebo mohou vykonat větší fyzickou aktivitu, aniž by se zadýchali. Právě tito lidé jsou důkazem toho, že užívání e-cigaret se na kapacitě plic nepodepisuje.

Mýtus: kouř z cigaret není škodlivý

Další mýtus, který se z nepochopitelných důvodů mezi lidmi šíří neskutečnou rychlostí. Cigaretový kouř obsahuje tisíce různých chemických látek, které můžeme označit jako kouřové emise. Mezi nejznámější složky patří nikotin, dehet a oxid uhelnatý.

Asi 70 složek cigaretového kouře řadí odborníci mezi zdraví škodlivé, které mohou způsobovat rakovinu nebo rozedmu plic a různá srdeční onemocnění. Kouř z cigaret, kterými kuřáci zásobují své okolí, tedy škodlivý je.

Oproti tomu je logické, že když z e-cigarety boční kouř nevychází, je riziko přenášení škodlivých látek vzduchem omezeno na minimum – do vzduchu se dostává pouze to, co uživatel e-cigarety vydechne.

Při používání e-cigaret se nesnižuje kapacita plic, jejich uživatelé neohrožují ostatní tím, že by je vystavovali tzv. pasivnímu kouření, na e-cigaretách ani nevzniká větší závislost než na klasických cigaretách.

A mají ještě mnohé další výhody. Nenechte se při rozhodování, zda si pořídit e-cigaretu, ovlivňovat mýty a neověřenými informacemi, které se šíří mnohdy jen proto, aby bylo o čem mluvit. Fakta totiž mluví jasně.

Elektronická cigareta - Vše o zdraví

Jednou z hlavních věcí, které kuřáky a uživatele e-cigaret zajímají, je právě otázka zdravotních dopadů. Jsou e-cigarety „zdravější“ než klasické cigarety? Dají se e-cigarety využívat při odvykání kouření? Koncentrace zdraví škodlivých a rakovinotvorných látek v aerosolu je u e-cigaret mnohonásobně nižší než v kouři z klasických cigaret. Elektronické cigarety jsou tedy v porovnání s běžnými cigaretami méně rizikovou variantou, jak získat nikotin – děje se tak totiž bez kouře. Vdechování nikotinu a dalších chemických látek v jakékoliv podobě ovšem nelze obecně považovat za zdraví prospěšné. Elektronické cigarety se neobejdou bez kapalných náplní, které se označují jako e-liquid nebo jen liquidy. Jedná se obvykle o roztoky na bázi vody, které neobsahují žádné oleje. Právě oleje jsou při vapování e-cigaret rizikovou záležitostí. „Nebezpečné jsou především olejnaté látky s výtažky marihuany. V USA, kde nedávno proběhla „epidemie“ poškození plic při vapování, obsahovaly některé náplně sloučeniny vitaminu E, který se do olejů přidává kvůli zahuštění a pravděpodobně stál za uvedenými problémy. Panika, která v této věci vznikla v médiích, bohužel vrátila řadu uživatelů e-cigaret k běžným cigaretám. V USA se jednalo o přibližně 3000 případů poškození plic a 60 úmrtí. V této souvislosti je ale dobré připomenout, že stejný počet úmrtí v USA způsobí kouření cigaret zhruba každou hodinu,“ přibližuje prof. Eva Králíková. Britská vládní agentura Public Health England (PHE) spadající pod tamní ministerstvo zdravotnictví a sociální péče uvádí, že e-cigarety jsou méně škodlivé pro lidské zdraví než klasické cigarety, jejichž kouření má jen v Anglii na svědomí dvě stovky úmrtí denně. Zároveň ale upozorňuje na rizika související s vapováním roztoků obsahujících marihuanu a varuje před používáním e-liquidů neznámého původu. To potvrzuje i lékařka z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze, která upozorňuje, že nelegální a neregistrované, tedy nekontrolované výrobky jsou nebezpečné stejně jako jejich domácí upravování.

Přesné dopady vapování na zdraví nejsou zdaleka tak dobře prozkoumány a popsány jako důsledky kouření klasických tabákových výrobků. E-cigarety jsou v porovnání s těmi klasickými naprostými nováčky ve světě kouření, a na rozbor dlouhodobých dopadů si tak budeme muset počkat.

Přestože vapování má na rozdíl od kouření díky absenci spalování (tedy přísunu dehtu a dalších tisícovek škodlivin) méně nežádoucích vlivů na zdraví, stále se jedná o zdroj nikotinu a dalších chemikálií.

„E-cigarety tak jistě mohou udržovat, prohlubovat nebo způsobovat závislost a nekuřákům nebo dokonce mladistvým je rozhodně nikdo nedoporučuje,“ uvádí prof. Eva Králíková.

K problematice vapování mladistvých zveřejnila statistiku například Lékařská fakulta Harvardovy univerzity, podle níž se v roce 2018 k vapování dostalo téměř 40 % amerických středoškoláků. U náctiletých, kteří vyzkoušejí vapování, je podle dosavadních poznatků větší pravděpodobnost, že začnou kouřit klasické cigarety než u vrstevníků, kteří e-cigarety nevyzkoušeli.

Na výrobu, dovoz, prodej, ale i užívání elektronických cigaret musely samozřejmě reagovat i právní předpisy. V květnu 2017 vstoupil v platnost revidovaný zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

České právní předpisy musely zohlednit také směrnici Evropského parlamentu o tabákových výrobcích, a proto byla v roce 2017 vydána vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 37/2017 Sb., o elektronických cigaretách, náhradních náplních do nich a bylinných výrobcích určených ke kouření.

Tato vyhláška upravuje například požadavky na složení, vzhled, jakost a vlastnosti elektronických cigaret a jejich náhradních náplní a také pravidla jejich označování a další související záležitosti. Elektronické cigarety podléhají rovněž regulaci, co se týče reklamy a jejich propagace.

Spolu s úplným zákazem kouření ve veřejných prostorách, který v ČR začal platit v květnu 2017 na základě tzv. protikuřáckého zákona, došlo rovněž k zákazu užívání elektronických cigaret na veřejnosti.

Text: Petra Dulíková, foto: Shutterstock a archiv redakce Z výsledků průzkumu Státního zdravotního ústavu na téma užívání tabáku v ČR vyplývá, že elektronické cigarety využívá přibližně 5 % kuřáků.Více než 50 % uživatelů e-cigaret zároveň kouří klasické cigarety.Přibližně pětina uživatelů e-cigaret jsou bývalí kuřáci cigaret a podobné množství lidí před užíváním e-cigaret nekouřilo.Více než tři čtvrtiny uživatelů e-cigaret vapují náplně s obsahem nikotinu.Nejčastějším důvodem pro užívání e-cigaret je podle výzkumu experimentování s tímto prostředkem. Na druhém místě figuruje argument, že e-cigareta je prostředkem k ukončení nebo omezení kouření klasických cigaret. K dalším uváděným důvodům patří menší škodlivost pro zdraví, větší tolerance okolí k e-cigaretám či nižší cena.

Zajímavé:  Radioaktivita Dopad Na Zdraví?

Způsobů, jak přestat kouřit, je hodně. Většina kuřáků to zkouší jen tak, bez odborné pomoci. V takovém případě se povede jen asi třem až pěti osobám ze sta alespoň rok nekouřit. Intenzivní léčba, tedy intervence a léky k potlačení abstinenčních příznaků, mohou úspěšnost až zdesetinásobit.

To znamená, že kouřit přestane kolem 30 % osob. Toto číslo ale ukazuje, že většině se to nepodaří ani tak. Pro ty, kdo nedokázali přestat kouřit ani s pomocí nejúčinnější léčby, jsou elektronické cigarety zcela jistě méně rizikovou možností, jak dostat nikotin bez kouře.

Tato účinnost elektronických cigaret je již prokázaná, ale musí se jednat o typ, který dodává nikotin dostatečně rychle a v dostatečné dávce, jinak také nepomohou.Odpovídá Prof. MUDr. Eva Králíková, CSc., Centrum pro závislé na tabáku 1.

lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Více informací naleznete v květnovém vydání časopisu Zdraví.

Elektronické cigarety pod lupou amerických vědců: škodí, nebo prospívají?

V úterý byla v USA zveřejněna zpráva, která popsala, jaká jsou rizika elektronických cigaret a takzvaného vapování. Experti se shodli, že tato činnost může být návyková, přestože vznik dlouhodobé závislosti studiemi prokázán zatím nebyl. Dospívající, kteří tyto přístroje používají, stojí podle vědců navíc před větším rizikem, že přejdou ke kouření klasických cigaret.

O možném riziku, které je s elektronickými cigaretami spojené, se mluví už delší dobu, tyto přístroje však zatím existují tak krátkou dobu, že doposud vzniklo jen málo prací, které by se tomuto fenoménu podrobně věnovaly. O to důležitější je nová zpráva, kterou vytvořila National Academies of Sciences, Engineering and Medicine – jde o nejrozsáhlejší analýzu výzkumu, který se vapování týká.

Zpráva uvádí, že tato zařízení jsou bezpečnější než klasické kuřácké produkty a také, že pomáhají s odvykáním kouření. Opírá se přitom o důkazy, že přechod od cigaret k elektronickým cigaretám může snížit vystavení kuřáka rizikovým látkám, jako je třeba dehet a další karcinogeny.

Zatím však vědci neříkají, že jsou elektronické cigarety bezpečné: chybí k tomu zejména výsledky vědeckých studií, které by zkoumaly, zda dlouhodobým používáním nevzniká závislost a také jaký je dlouhodobý dopad na lidské srdce, plíce a reprodukční orgány.

Odvrácená stránka vapování

Vědecký panel současně popsal některá z rizik, která jsou díky řadě studií jistá. Tím největším je, že vapování může mladé lidi přivést ke kouření klasických cigaret, které jsou mnohem nezdravější než e-cigarety.

Vědci zatím ale nebyli schopní potvrdit, zda je nějaká souvislost mezi vapováním a vznikem následné závislosti na nikotin v cigaretách  u teenagerů– je tedy možné, že teenageři s klasickými cigaretami jen experimentují.

Obecně ale platí, že na samotné vapování lze vybudovat závislost.

Kouření zakazovali církev, sultán i Hitler. Přehled dějin boje proti tabáku

Pro dospívající jsou dnes elektronické cigarety nesmírně populární. Sledují na webu spousty videí, kde s nimi youtubeři předvádějí nejrůznější zábavné kousky. Vliv těchto „influencerů“ na mladé je podle řady studií velmi výrazný, dá se srovnat s kouřícími kovboji ve starých reklamách na cigarety.

Elektronické cigarety se navíc prodávají s nejrůznějšími vůněmi a příchutěmi, což je pro mladé kuřáky velmi atraktivní a může je to ke kouření přitáhnout lépe a rychleji než poněkud specifická chuť klasického tabáku.

„Co se týká otázek na dopad e-cigaret na lidské zdraví, je jich stále ještě mnoho nezodpovězených,“ uvedl David Eaton, který výzkum vedl. „Elektronické cigarety se nedají snadno zaškatulkovat jako pozitivní nebo škodlivé.“

Právě proto, že zatím nemáme jistotu, co s lidmi dělá dlouhodobé vapování, doporučila zpráva, aby vědci tomuto tématu věnovali i nadále – důležitý by měl být zejména výzkum důsledků na těhotenství.

Kouření už mladé nebaví

V posledních desetiletích došlo mezi lidmi k výraznému poklesu množství kuřáků. Podle posledního velkého výzkumu kouřilo roku 2015 asi 37 milionů Američanů – což je 15 procent dospělých.

Ještě roku 2001 to přitom bylo 21 procent a v šedesátých letech dvacátého století dokonce 42 procent dospělé populace USA.

Tento pokles je výrazný také u mladých dospělých: tam se jedná o pokles ze 34 procent na 22 procent.

Elektronické cigarety jsou pro velké firmy jednou z cest, jak se s tímto obrovským úbytkem zákazníků vypořádat.

E-cigareta škodí zdraví: Mladík (19) má plíce jako starý silný kuřák

Anthony Mayo (19) z americké Pensylvánie se minulý týden dozvěděl zdrcující zprávu.

Po dvou letech „vapování“, tedy kouření elektronické cigarety, mu doktoři nalezli v plicích ztuhnutý liquid (tekutou náplň do elektronické cigarety, pozn. red.).

Jeho dýchací orgány jsou tak ve stavu, který odpovídá zhruba 60letému muži, který vykouří dvě krabičky normálních cigaret denně. Informuje o tom web britského deníku Daily Mail.

Snímky z rentgenu plic devatenáctiletého mladíka šokovaly i samotné lékaře. Ti v současné době pracují na plánu, jak Anthonyho plíce vyčistit. Není však vůbec jisté, zda se pacient bude schopen plně zotavit.

„Minulý týden jsme zaznamenali, že mu dýchání dělá vážné problémy. Navíc hrozně zbledl a bylo mu neustále špatně,“ popsala mladíkův stav před návštěvou nemocnice jeho matka.

Lékaři přirovnali strukturu škodlivého obsahu Anthonyho plic k vepřovému sádlu.

Elektronická cigareta funguje na principu zahřívání tekuté náplně, která se při kouření mění na páru. Je však možné, že se určité množství tzv. liquidu dostatečně nezahřeje a je vdechnuto do plic.

Devatenáctiletý mladík s poškozenými plícemi tak nadále zůstává v nemocnici, přičemž jeho hladina kyslíku dosahuje výrazně nižších hodnot než u zdravých jedinců.

Kouříte elektronické cigarety? Je to větší zlo, než si myslíte

Autor: istock.com

Klasické cigarety jsou už nějakou dobu na ústupu a kuřáci čím dál častěji sahají po těch elektronických nebo po jiných variantách. Teď se ovšem ukazuje, že tyto náhražky jsou minimálně stejně nebezpečné.

Počátkem září vydalo Centrum pro kontrolu a prevenci chorob varování pro širokou veřejnost, aby zvážila kouření elektronických cigaret. Další organizace pak upozornila na to, aby je lidé kupovali pouze od ověřených prodejců a v žádném přípravě se nesnažili chemicky upravovat náplně, které do cigaret patří. To už je samo o sobě dostatečně varující.

Astma a vážné plicní nemoci z kouření. Víte, jak je odhalit?

V USA bylo ovšem navíc potvrzeno šest úmrtí v šesti různých státech, které zavinily elektronické cigarety, a je hlášeno 380 případů vážných plicních chorob spojených s tímto kouřením. Škodlivost e-cigaret potvrzují ale i čeští lékaři. ‚Lidé si myslí, že je tento typ kouření bezpečný, ale není.

Je to jen dobře promyšená marketingová záležitost, a bohužel nekontrolovaná, protože elektronické cigarety nepodléhají zákonu o tabákových výrobcích,‘ říká plicní lékařka MUDr. Romana Davidová z pneumologické ordinace na pražském Chodově. ‚Dokonce si myslím, že na nich může vzniknout větší závislost, než na klasických cigaretách.

U nich je totiž množství nikotinu a dalších látek kontrolované, u elektronických cigaret to už tak jednoznačné není,‘ dodává pro web mojezdravi.cz.

Náplně plné škodlivých látek

E-cigarety jsou do značné míry stále novým trendem (i když od roku 2011 do roku 2018 se zvýšil počet amerických studentů, kteří je kouří, z 1,5 % na 20,8 %). Odborníci ale poukazují na to, že pro nás opravdu mohou být škodlivé.

„Některé látky v elektronických náplních jsou spojované s kardiopulmonální toxicitou a rakovinou,“ říká kardioložka Tamanna Singh z kliniky v americkém Clevelandu. Jako příklad uvádí formaldehyd, což je dezinfekční prostředek užívaný k uchovávání mrtvých těl v márnicích.

Kromě karcinogenů obsahují e-cigarety pochopitelně také vysoce návykový nikotin. 

„Negativní účinky nikotinu jsou velmi dobře známé a zahrnují zvýšení rizika kardiovaskulárních příhod včetně srdečních záchvatů, mrtvice i infarktu − abychom jmenovali alespoň některé,“ říká doktorka Singh. Dodává, že nikotin způsobuje také výkyvy krevního tlaku a cholesterolu. ‚Elektronické cigarety jsou ale pochopitelně plné i dalších škodlivých látek, stejně jako ty klasické,‘ souhlasí i MUDr Davidová.

Záhadné zdravotní problémy 

Jedna ze studií publikovaná v září se zabývala třiapadesáti pacienty se „závažným nevysvětlitelným onemocněním dýchacích cest“ ve Wisconsinu a Illinois, které souviselo s kouřením e-cigaret.

Všichni pacienti byli přijati do nemocnice s dýchacími a gastrointestinálními příznaky − včetně nauzey, zvracení, kašle, bolesti na hrudi, dušnosti, horečky a úbytku hmotnosti − a všichni potvrdili, že v průběhu 90 dní před onemocněním začali kouřit e-cigarety.

Zajímavé:  Příznaky Blech U Psa?

Hlavním důvodem, proč lidé tomuto způsobu kouření propadli, je samozřejmě velmi dobrý marketing. Už dlouhou dobu jsou e-cigarety prosazovány jako zdravější, často se ovšem zapomíná na to, že původně měly sloužit hlavně jako prostředek postupnému odvykání kouření. Při takovém způsobu užívání bývaly překvapivě účinné.

Kouření zabije ročně až 16 tisíc Čechů. Jaké máte riziko vy?

Ústa jako popelník: Jak vyčistit zuby od nikotinu?

Autor: Marie Bezděková

Jak na vaping

wiki:zdravi

V první řadě je potřeba říct, že několik měsíců až pár let zpět (to spíše) tu byl celkem boom s tím, že elektronické cigarety jsou horší než ty klasické, tabákové. Zde jsem našel některé odpovědi na otázky a zpracoval je tak, aby to každý pochopil, a udělal si obrázek sám, zda a jak moc je tedy kouření e-cigaret nebezpečné.

V cigaretovém kouři je cca 4000 látek, přičemž několik desítek rakovinotvorných či nebezpečných, které mají vliv především na plíce. Dále je jisté, že kouření cigaret výrazně ovlivňuje akutní a tím pádem i dlouhodobou funkci srdce.

To, co člověk „kouří“, když tahá z el. cigarety, je rostlinný glycerin či propylenglykol (v různých poměrech, jak uživatel chce). Dále samotný čistý nikotin v různých poměrech a samotné aroma, které je tvořeno přírodními a potravinářskými aromaty.

Můžete se setkat s názvy jako linalool a podobně, což jsou pouze přírodně se vyskytující alkoholy v rostlinách a jiných přírodních zdrojích. Jsou to tedy přírodní ochucovadla. Dále je tu nikotin, ano, ten je škodlivý.

Aromata jsou regulována různými směrnicemi a ISO, v dnešní době od ověřeného výrobce tedy dostanete nezávadná aromata/příchutě. Z Číny bych je nekupoval.

Glycerin i propylenglykol se zahřívá skrz cívku. Současně s přívodem vzduchu člověk tohle natáhne do svých plic. Nic zde nehoří. To je zásadní věc, pouze odpařuje. Jde tedy o aerosol. Jen pro zajímavost, teplota odpařování je u různých aromat jiná.

Například tedy, pokud rádi kouříte jahodu s ořechy, ale budete svoji cívku zahřívat jen málo, ořechy vůbec nemusíte cítit. Ořechy můžou být vmíchány pomocí substance, která má jiný/vyšší bod varu.

Jednoduše řečeno, pokud si namícháte liquid, kde bude 5 příchutí, to vše nalijete do tanku, který máte na TC – kontrolu teploty, a tu budete mít opravdu nízkou, některé příchutě ani nemusíte cítit, dokud teplotu nezvednete.

Akutní vliv na srdce

  • dle Evropské kardiologické společnosti žádné

U několika klasických kuřáků a kuřáku elektronických cigaret byl proveden akutní test, resp. kouření během připojení na EKG a zkoumání funkcí srdečních síní a jednotlivých podrobných markerů.

U kuřáků cigaret se objevovaly výrazné akutní změny v levé síni (a další…), které po dlouhé době užívání mohou vést ke kardiovaskulárním onemocněním.U kuřáků e-cigaret nenastaly žádné akutní změny! Píšu „akutní“, protože dlouhodobé nejsou známé.

Ale jednoduchou logikou – „akutní poškozování vede k dlouhodobému poškození“ (cigarety), se může uvažovat „žádné akutní účinky přece nepovedou k dlouhodobému poškození“(vapování).

Odkaz na studii: https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Electroniccigarettes-do-not-damage-the-heart

Vliv na plíce

  • minimální dle Americké farm. společnosti

Tato společnost farmakologie provedla testy na krysách a opicích, 12-18 měsíců je vystavovala velkým dávkám propylenglykolu, poté provedla pitvu ledvin, jater, sleziny a kostní dřeně – žádné nálezy ani změny nebyly nalezeny.

Odkaz na studii: http://jpet.aspetjournals.org/content/91/1/52

Vliv na ledviny či játra

Propylenglykol (PG) metabolizuje v ledvinách na kyselinu mléčnou a pyrohroznovou, oboje spadají do cyklu kyseliny citrónové, pak se metabolizují na vodu a CO2. Okolo 50% PG je vyloučeno močí bez metabolizace.

Tady je těžké dělat nějaké závěry, především lidé s nízkou glomerulární funkcí by se měli vyhnout vapování – stejně tak, jako alkoholu a kouření.Jedno je jisté. Do ledvin a jater se nedostávají produkty spalování, jako je tomu u klasických cigaret.

Decentním doporučením může být zvýšit příjem tekutin a to celkem razantně. Vapování totiž dehydratuje, současně metabolity z aromat, metabolizovány v ledinách či čištěny v játrech, můžou očistnou činnosti ztěžovat. Je tedy potřeba filtrát ředit.

Pokud vapujete často a hodně jako já, zvyšte příjem tekutin. Je to podstatná věc a ulehčíte tak svému tělu.

Další studie zkoušela samotné vapování a došla k závěru, že se při něm uvolňuje více formaldehydu než při klasickém kouření. Studie byla ale špatně provedena (seriózně je o tom taky psáno, že je to nepovedená studie, naopak bulvár psal, jak si kuřáci e-cigaret ničí zdraví víc, než kouřením klasických cigaret).

Proč byla studie špatně provedena? Klasická e-cigareta zahřívá cívku napětím 3-4.2 voltů (bavíme se o neregulovatelných modech, na modu s wattovým režimem se to dá přeskočit). Více než 5 voltů zničí cívku natolik, že je prakticky nemožné takto kouřit dlouhodobě. Navíc vaše elektronická cigareta takové napětí ani nepustí.

Možná desetkrát potáhnete a cívka bude buď horká nebo se bude pálit vata. Což ale prakticky vylučuje denní vapování. Navíc je většina e-cigaret neregulovatelná a hlídá si to tak sama.Takže, kuřák e-cigarety kouří s napětím na cívce 3-4.2 Voltů. (4.2 V je totiž pouštěné maximální napětí ihned po nabití vaší baterky).

Studie došla na to, že při 5 Voltech a více, se uvolňuje cca 15x více formaldehydu než z klasických cigaret. Aby ne, když pálíte cívku a současně to spálené taháte. Současně vyzkoušeli páru, která byla vytvořena napětím 3.3 voltů.

Výsledek? ŽÁDNÝ formaldehyd, nebo jen zanedbatelné množství nezachycené citlivostí přístroje (méně než jeden pikogram = 150x méně než jedna cigareta). Výsledek je ten, že rozpětí od 3.3 do 5 Voltů je naprosto bezpečné, a kolem tohoto napětí se 99 % elektronických cigaret pohybuje.

Ponaučení? Pokud si volty regulujete, nechoďte moc přes 5 voltů. Dalším faktem ale je, že nevím, na jaké cívce byl pokus proveden. Je dost možné, že u sub-ohm tanků či namotaných spirálek bude hranice vyšší.

Odkaz na studii: https://www.scientificamerican.com/article/ramping-up-e-cigarettevoltage-produces-more-dangerous-formaldehyde/

Za prvé, jak u nás, tak americká FDA klasifikuje PG jako „obecně známý jako bezpečný“, dále jen taková malá vsuvka je srandovní test už z roku 1942, kdy dokonce PG označil Dr. Robertson za prospěšný – http://www.churnmag.com/news/1942-study-uncoversincredible-health-benefits-of-inhaled-propylene-glycol/

Opravdu velmi rozsáhlý rozbor PG a jeho vdechování, se zabýval tím, jestli je škodlivé vdechování PG. Porovnali objem vdechování PG nás, e-kuřáků, s maximálními dovolenými normami na pracovištích, což jsou směrnice vydávané EU a každou zemí EU zvlášť. Výsledkem bylo to, že vdechováním PG se držíme velmi daleko od povolené hranice obsahuPG v kubickém metru.

To je přeci pozitivní, že vdechujeme míň „škodlivin“, než kolik je stanoveno směrnicemi EU jako bezpečné či nezávadné množství.

Současně vystavili myši a psy vdechování PG – opět žádné změny, krom pár drobných – podráždění očí a sliznice, ale to je naprosto normální, protože lidské ústrojí jednoduše není uzpůsobeno na přijímání čehokoliv jiného než vzduchu. Výsledkem je to, že si občas zakašleme, nebo nás pálí v krku.

To je ovšem vykoupeno tím, že nevdechujeme dehet, rakovinotvorné látky, a jako bonus, obsah vdechnutého PG je daleko pod hranicí stanové bezpečné normy.Dále bylo vystaveno velkému množství PG 27 lidí – opět žádné změny či poruchy, krom lehkého podráždění sliznice.

Vapováním 95% PG (což nikdo z nás stejně nevapuje), 25 ml denně (což taky nikdonezvládne), je objem vdechnutého PG zhruba 6 mg na kubický metr. Porovnejme si to s maximálními povolenými hodnotami na pracovištích – v USA či UK je povoleno 10 mg/m3. Takže, 10 mg v kubíku, je klasifikovánojako zdravotně „nezávadné, či minimálně závadné“. My reálně vdechujeme daleko méně,než 6 mg/m3.Z tohoto si udělejte sami obrázek, jak je PG závadný, či nezávadný. Dle mého to je jasné.

Odkaz na studii: https://www.ecigarettedirect.co.uk/ashtray-blog/2016/02/propyleneglycol-e-cigarettes.html

Krom toho, že ho vdechujeme společně s PG, tak ho i jíme (sladkosti, buchty, maso, cereálie…) a používáme např. v kosmetice. Obecně není rozdíl ve zdravotním účinku mezi PG a VG.

Hlavní rozdíl je komfort při kouření, respektive VG je jemnější a „hladší“, také lehce nasládlý, dá vám menší hit, a především, o mnoho méně škrábe v krku než PG.

Stejně jako PG je klasifikován jako „obecně neškodný“.

Odkaz na studii: https://www.ecigarettedirect.co.uk/ashtray-blog/2011/10/vegetableglycerin-what-the-health-conscious-vaper-needs-to-know.html

Z těchto několika odstavců si udělejte závěr, zda-li je kouření elektronických cigaret výraznýmsnížením zdravotním rizik, stejně škodlivé, nebo snad dokonce škodlivější než klasickécigarety, jak vám určitě v životě povědělo už mnoho lidí.

– Mirek Frýbort

wiki/zdravi.txt · Poslední úprava: 04.07.2017, 01:57 autor: dominojirotka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector