Prolaktin – Vše o zdraví

Prolaktin - Vše o zdraví

Nejdůležitější hormon pro těhotenství, tak se zvykne někdy označovat hormon prolaktin, ve zkratce i PRL. Hormon je produkován žlázou zvanou hypofýza, přičemž v menším měřítku se může tvořit i v děloze, prsní tkáni, tukové tkáni a v případě mužů i v prostatě. Jedná se však svými účinky o typický ženský hormon.

Během těhotenství je důležitý pro tvorbu mateřského mléka, mimo toto období ovlivňuje některé metabolické procesy a u žen i menstruaci a ovulaci. Mimo těhotenství je produkce hormonu omezována, pokud nenastane nějaká patologická příčina.

Na hladinu hormonu však ovlivňují i ​​mnohé jiné faktory, například je možné jeho zvýšenou hladinu regulovat a normalizovat i prostřednictvím přírodních prostředků. V určitých případech, zejména při poruchách hypofýzy, je ale třeba lékařské řešení.

Co je prolaktin a jaký má význam

Hormon prolaktin pochází ze specifické oblasti adenohypofýzy zvané Pars distálně, konkrétně jde o přední lalok hypofýzy. Hormon je produkován luteotropnými buňkami nazývanými i mammotropné buňky, podle kterých se nazývá i luteomammotropný hormon.

  • Prolaktin je produkován v hypofýze v pravidelných 2 až 3 hodinových intervalech, přičemž během dne se ho ale produkuje odlišné množství
  • Fylogeneticky se jedná o jeden z nejstarších hormonů obratlovců vůbec
  • Samotná sekrece prolaktinu je nejvyšší během spánku a je regulována dopaminem, přičemž platí, že čím více dopaminu v těle je, tím více tlumí produkci prolaktinu

Absolutně nejzásadnějším účinkem prolaktinu v ženském organismu je vliv na laktaci, jak již název hormonu napovídá. Stimuluje totiž množení buněk prsní žlázy a po porodu spouští laktaci, čili tvorbu mléka. Stimulem pro tvorbu samotného hormonu v těle ženy po porodu je počáteční dráždění prsních bradavek během prvního kojení.

A jaké jsou další významné účinky prolaktinu v těle? Zejména tyto:

ovlivňuje mateřské chování ženy po porodu, pomáhá k vytvoření vztahu mezi matkou a dítětem, stejně tak ovlivňuje ovulaci a také menstruaci po porodu
ovlivňuje metabolismus vápníku a glukózy v těle, má také vliv na lipolýzu, čili na štěpení tuků a pomáhá na tvorbu hormonů ve vaječnících
u žen a také u mužů ovlivňuje hladina prolaktinu celkové reprodukční zdraví, míru sexuálního uspokojení a také kvalitu sexuálního života

Během dne se hladiny hormonu liší, nejvyšší jsou během spánku a krátce po probuzení. Nízké hladiny se není třeba příliš obávat, problémem však může být nadbytek prolaktinu v těle. Pokud nastává u žen mimo období těhotenství nebo mimo období kojení, kdy je přirozený, může být za ním vážný problém, kterým je třeba zabývat.

Hyperprolaktinémie, tedy zvýšená hladina hormonu, má nejčastější příčiny:

těhotenství a kojení, což ale samo o sobě nezpůsobuje ještě žádné problémy
nadměrné množství stresu nebo nedostatek spánku
příliš vysoká teplota organismu, například přehřátí v důsledku externího tepla
nesprávná redukční dieta
některé druhy léků
problémy se správnou funkcí štítné žlázy nebo nádor týkající se hypofýzy
některá onemocnění jater nebo ledvin

Prolaktin - Vše o zdraví

ZVÝŠENÁ NORMA U MUŽE

Problémy a zvýšení prolaktinu může nastat pochopitelně nejen u ženy, ale také u muže. Pokud je u muže hladina nad 15 mg / ml, může přijít k problémům s erekcí nebo ke ztrátě ochlupení na tváři. U mužů v tomto případě spolu souvisí i prolaktin a přibývání na váze.

Nadbytek a zvýšený prolaktin u žen a příznaky či poruchy s tím spojené

Nakolik nedostatek prolaktinu bývá velmi vzácný, budeme se nyní zabývat právě stavem hyperprolaktinémie, čili nadbytku tohoto hormonu v těle. Zvýšená hladina hormonu se zvykne projevovat s problémy týkajícími se zejména reprodukční soustavy.

Zde jsou symptomy a problémy, které jsou s nadbytkem prolaktinu nejčastěji spojené:

  Poruchy menstruačního cyklu: Nakolik samotný hormon reguluje menstruační cyklus, jeho hladina úzce souvisí s pravidelností menstruace. Příliš vysoká koncentrace prolaktinu v organismu může mít za následek nepravidelnost menstruace nebo její úplné vymizení. Objevit se mohou i symptomy typické pro tzv. předmenstruační syndrom.

  Snížená plodnost: V souvislosti s poruchami menstruace třeba hovořit také o snížení plodnosti. Nepřichází totiž k dostatečné stimulaci vaječníků, prolaktin brzdí dozrávání vajíček a jejich uvolňování. Může také dojít k celkovému zastavení procesu ovulace. Nadbytek prolaktinu se může vyskytovat také v souběhu se syndromem polycistických vaječníků.

  Problémy s prsy: další kategorií typických projevů spojených s nadbytkem prolaktinu je bolestivost prsů a jejich zvýšená citlivost. Objevit se také může sekrece mléka mimo období kojení, protože hormon ovlivňuje i v této oblasti. Produkce mléka se může dokonce objevit i u žen, které nikdy nerodily nebo nebyly těhotné.

  Problémy v sexuální oblasti: Pokud je prolaktinu v organismu příliš mnoho, má negativní vliv na prožívání sexuálního styku. To s sebou přináší nedostatečné uspokojení, ale například i příliš nízký sexuální apetit do budoucnosti. Může také nastat snížená sekrece pochvy, což způsobí problémy s kvalitou pohlavního styku na straně ženy.

  Narušená psychika a problémy se spánkem: Zvýšená hodnota prolaktinu může způsobovat vlivem snížení dopaminu i poruchy spánku. Příliš nízká hladina dopaminu ovlivňuje i psychické a mentální zdraví, zejména na nestabilitu a velké emocionální výkyvy. To se projeví v extrémních případech i na kognitivních funkcích.

  Přibývání a obezita: Jedním z častých problémů souvisejících s nadbytkem tohoto hormonu je přibírání hmotnosti. V tomto případě však nejde ale o příznak, spíše o následek. Příliš rychlé nabrání hmotnosti je důsledkem výskytu tzv. prolaktinomů, což jsou malé nádorky v mozku a jejich jediným typickým syndromem je právě nadváha.

Snížení prolaktinu

Jelikož příliš vysoká hladina tohoto hormonu v těle ženy je opravdu problém, je třeba se v případě výskytu výše uvedených příznaků či problémů zaměřit na snížení hodnot prolaktinu. Za tímto účelem můžete zkusit několik cest a možností, přičemž jejich výběr závisí zejména na tom, jak vysoká je intenzita a závažnost problémů.

Zde jsou nejvíce využívány způsoby, jak snížit prolaktin:

  Potraviny, vitamíny a minerály

Potraviny konzumujeme každý den a proto asi nejpřirozenější a nejjednodušší cestou snížení hladiny prolaktinu je změna jídelníčku. Zde je třeba se zaměřit na látky spadající mezi inhibitory prolaktinu, čili ty, které působí proti jeho tvorbě a zároveň i proti jeho účinkům, které mají negativní dopad na organismus.

Do jídelníčku se doporučují zařadit potraviny bohaté například na vitamin B6, vitamin E nebo minerál Zinek. Vhodné jsou ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny, oříšky, semena, rybí maso a kuřecí maso. Při kuřecím si ale třeba dát pozor, aby šlo o bio kvalitu, jinak může být efekt na hladinu prolaktinu opačný.

  Byliny a rostliny

Velmi podobně jako potraviny a v nich obsažené minerály či vitamíny fungují i ​​několik rostliny. Zajímavostí je, že jde obvykle o rostliny, které jsou považovány za přírodní afrodisiaka nebo stimulanty a vyžívají se již ve velkém počtu v různých přípravcích určených na podporu sexuálního zdraví mužů i žen.

Jde například o Ženšen, Řeřichu peruánskou, Gingko biloba, Dong Quai, Šalvěj nebo dokonce i o úplně obyčejnou nať z petržele. Tyto rostliny můžete využívat ve formě například čajů a odvarů, při ženšenu a řeřichy doporučuji i speciální prášky obsahující extrakty z částí rostlin, které mají nejsilnější zastoupení přirozených inhibitorů prolaktinu.

  Volně dostupné tabletky

Právě účinky rostlin a bylin zmíněných výše využívají výrobci výživových doplňků ve formě volně dostupných tablet. Ty totiž obsahují extrakty a výtažky z kořenů, listů či jiných částí zmíněných rostlin, případně mohou být doplněny o některé podpůrné látky, například i vitamíny nebo minerály.

Výhodou těchto látek je zejména to, že s sebou přinášejí přirozené působení a jen minimum vedlejších účinků. Zároveň jsou jednoduché na dávkování a užívání je možné i dlouhodobě. Mnoho z nich má navíc podpůrné účinky například na libido či vitalitu, což znamená, že působí na organismus celkově a mohou zlepšit i kvalitu sexuálního života.

  Specifické techniky

Kromě výše zmíněných možností, na které ještě nepotřebujete žádnou lékařskou indikaci, se dají využít i některé specifické techniky spadající mezi symptomatické způsoby řešení. Mluvím například o speciálních masážích určených na podporu plodnosti, například o akupresuře pod odborným vedením.

Další možností jsou dýchací cvičení určené na zlepšení prokrvení pohlavní soustavy, zejména dělohy a vejcovodů. Tato cvičení mohou ženám pomoci i při menstruaci a problémech s ní. Také se využívají různé cvičení z jógy nebo techniky určené k lepší zvládnutí stresu.

  Léky

Pokud se jedná o vážnější příčinu, která se vyžaduje lékařskou indikaci, nejčastěji jsou první volbou medikamentózně přípravky, čili léky na předpis. Pokud jde o stav zvýšení prolaktinu vlivem nádoru hypofýzy, předepisují se léky z kategorie dopaminergních agonistů. Tyto léky dokáží snížit hladinu hormonu v krvi bez ohledu na příčinu.

Alternativou jsou léky přímo působící na snižování sekrece prolaktinu, které se však používají pouze při léčbě nezhoubných nádorů týkajících se hypofýzy. V každém případě, tento způsob léčby zvolí vždy endokrinolog nebo jiný specialista i podle toho, jak vysoká je hladina hormonu a jaké příznaky či poruchy s tím spojené se již u ženy objevili.

  Operační a další odborné lékařské zákroky

Pokud selže farmakologická terapie, je možné přistoupit k odbornější lékařským zákrokům. V případě, že je za problémy s hypofýzou nějaký nezhoubný nádor, nejlepším řešením je ho odstranit chirurgickým zákrokem. Nejčastěji se operuje s minimálním invazivním zákrokem, obvykle přes nosné průchody.

Zajímavé:  Suché fleky na kůži - Vše o zdraví

Pokud je nádor komplikovanější nebo je zhoubný, využívá se ozařování Leksellovým gama nožem nebo jiný způsob radioterapie, například fokální radiační terapie. Využívá se i kombinovaná léčba, která spočívá v působení radioterapie s chemoterapií.

CO NEJVÍCE PŘIROZENÉ ŘEŠENÍ

Pokud chcete dosáhnout snížení prolaktinu a nepotřebujete okamžitou lékařskou léčbu, doporučuji kombinaci co nejvíce přirozených možností. Nejlepší je změnit jídelníček, zkusit i přírodní prostředky a vyzkoušet například dýchací cvičení či masáže.

Nejčastější otázky o prolaktinu

V souvislosti s prolaktinem jsem našel na internetových fórech a v různých diskusích poměrně dost otázek a podnětů. Několik se týkaly praktického života, některé byly zas naopak spíše odbornějšího typu. Rozhodl jsem se na ty nejčastější otázky odpovědět na jednom místě, ať se líbí, tady jsou:

Jaké jsou zvýšené a normální hodnoty prolaktinu u žen a u mužů?

Hladina prolaktinu se sice během dne mění, ale i tak existují hodnoty, které udávají jeho zvýšenou koncentraci. Za zvýšenou hodnotu u žen se považuje množství více než 500 až 800 tisíc UI na litr krve, u mužů 200 až 500 tisíc UI. Norma je tedy pod těmito limity.

Opravdu může prolaktin tak velmi ovlivnit plodnost?

Ano, ale neplatí to hned o první a mírné zvýšení hormonu v těle. Plodnost souvisí zejména s menstruačním cyklem, takže snížení plodnosti jde ruku v ruce s jeho nepravidelností či nepřítomností. Kromě toho ovlivňuje hormon i libido, čili snižuje sexuální apetit.

V čem spočívá diagnostika hyperprolaktinémie?

Základem diagnostiky je anamnéza, tedy zjišťování souvisejících problémů a symptomů. Pak následují krevní testy, krev se musí odebrat ráno testy se i vícenásobně opakují. Pokud je podezření na výskyt nádoru, využívá se i magnetická rezonance.

Mohou mít léky nebo odborná lékařská léčba i vedlejší účinky?

Ano, ale to platí při léčbě jakékoli nemoci. Nejhorší jsou radioterapie a chemoterapie týkající se nádorů hypofýzy, ale i běžné léky mají nežádoucí účinky. Jde zejména o nevolnost, bolest hlavy a únavu. Určitě to ale není důvod neužívat je, pokud je potřebujete.

Jak fungují volně dostupné přípravky s rostlinným složením?

U přípravků, které obsahují rostlinné účinné látky, spočívá působení zejména ve vlivu na jednotlivé symptomy. To znamená, že takové přípravky působí proti negativním příznakům a problémům. Kromě toho patří mezi přírodní inhibitory prolaktinu.

Jak fungují pilulky na podporu snížení prolaktinu a proč jejich doporučuji

Mezi významné inhibitorů prolaktinu, čili prostředků k potlačení jeho stimulace a vlivu, patří i několik druhů bylin. Právě tohoto efektu využívají výrobci některých druhů volně dostupných výživových doplňků ve formě tablet.

Princip fungování těchto přípravků je jednoduchý:

Tabletky jsou rostlinného charakteru a jejich nejdůležitější účinnou látkou je rostlinný extrakt, který se na základě dlouhodobého užívání dostane do organismu a tam působí

Velkou výhodou je, že v tabletách nenajdete žádné syntetické látky, právě naopak. Zakládají si na působení čistě na základě výtažků nebo extraktů z rostlin, které patří mezi inhibitory prolaktinu. Nejvíce využívané rostliny jsou Maca, Gingko biloba a Ženšen, které já osobně znám i z přípravků určených pro muže, zejména na podporu libida.

Tabletky s obsahem těchto rostlin mají i další benefity:

přípravky jsou volně dostupné, čili je možné je získat bez předpisu, bez receptu nebo bez předchozího lékařského vyšetření
díky přírodnímu složení je působení maximálně přirozené a naopak riziko vedlejších účinků minimálně
oproti jiným formám využívání rostlin a bylin jsou tabletky odzkoušeny, testovány a schváleny pro prodej, takže i bezpečné

V případě, že si zvolíte cestu snížení hladiny prolaktinu právě pomocí těchto přípravků, je třeba počítat s tím, že působení musí být dlouhodobé. Obvykle jde o užívání tablet i po dobu 3 či 6 měsíců, ale výsledky jsou pak i opravdu viditelné.

Prolaktin - Vše o zdraví

Pokud budete vybírat tabletky, jejichž cílem by mělo být působení proti zvýšené hladině prolaktinu, soustřeďte se zejména na kvalitní složení. Doporučuji přípravky obsahující co nejvíce koncentrované extrakty z rostlin Maca, Gingko Biloba a Ženšen.

Tabletky, které jsem vyzkoušel a moje zkušenosti s nimi

Osobně jsem užíval zejména přípravky obsahující extrakty z rostlin Maca, Gingko biloba a Ženšen a u mě měly tyto tabletky pozitivní vliv. Vliv související s prolaktinem u žen však posoudit osobně nevím, ale moje partnerka má v této oblasti jisté zkušenosti. Často totiž takové tabletky užívala.

V zásadě se dá říci, že i v oblasti těchto přípravků platí, že na trhu jsou účinné i méně účinné produkty založené na rostlinných látkách. Mezi ty nejlepší patří zejména známější značky. Zde jsou ty, které mají nejlepší ceny:

Prolaktin – jeho funkce, zvýšené hodnoty, léčba vysokých hodnot prolaktinu

Prolaktin - Vše o zdraví

Prolaktin je hormon, který umí neaktivní mléčné žlázy v tu pravou dobu přeměnit tak, aby žena dokázala bez problémů kojit své narozené dítě.

Prolaktin je hormon, který je tvořen hypofýzou (podvěsek mozkový nacházející se v mozku. Prolaktin se používá hlavně k tomu, aby umožnil ženám produkovat mléko po porodu – pro kojení novorozence. Kojení je samozřejmě zásadní pro blahobyt novorozence. Po narození dítěte prolaktin spouští laktaci a udržuje dostatečnou tvorbu mléka. Funkce prolaktinu u mužů není nijak významná, ale je důležitý pro reprodukční zdraví mužů i žen. Hladiny prolaktinu jsou tedy někdy používány k měření sexuálního apetitu u mužů i žen. Test hladiny prolaktinu může odhalit různé problémy způsobené hormony. Mezi nejtypičtější příznaky vysoké hladiny prolaktinu u muže patří sexuální dysfunkce a snížená tvorba testosteronu.

Zajímavost: Prolaktin je opravdu zajímavý hormon. Umí neaktivní mléčné žlázy v tu pravou dobu přeměnit tak, aby žena dokázala bez problémů uživit své narozené dítě. Také pomáhá vytvořit silné citové pouto mezi matkou a dítětem.

Proč se provádí testy na hladinu prolaktinu v těle?

U žen

Například ženy s příznaky prolaktinomu mohou tento test potřebovat. Prolaktinom je nekarcinogenní nádor na hypofýze, díky kterému nastávají vysoké hladiny prolaktinu v těle. Symptomy prolaktinomu u žen jsou často následující:

  • nevysvětlitelné bolesti hlavy
  • různé problémy se zrakem
  • galaktorea – tvorba a vylučování mléka mléčnou žlázou mimo období kojení laktace
  • bolesti nebo pocity nepohodlí během sexu
  • abnormální růst chloupků na těle a obličeji
  • abnormální akné
  • problémy s plodností nebo nepravidelné období

Prolaktinový test může také vyloučit jiné problémy hypofýzy nebo hypotalamu.

U mužů

Také muži mohou podstoupit test, pokud vykazují příznaky prolaktinomu. Symptomy prolaktinomu u mužů jsou například:

  • nevysvětlitelné bolesti hlavy
  • různé problémy se zrakem
  • snížení libida nebo problémy s plodností
  • erektilní dysfunkce
  • abnormální nedostatek chlupů na těle a obličeji
  • dysfunkce varlat

Také u mužů může tento test vyloučit problémy s hypofýzou nebo hypotalamem.

Jak se test provádí test na hladiny prolaktinu?

Prolaktinový test je jako krevní test. Trvá několik minut v ordinaci lékaře nebo v laboratoři. Nemusíte se na to nijak připravovat. Vzorek se obvykle odebírá tři až čtyři hodiny po probuzení. Krev je klasicky odebrána z žíly na ruce.

Některé antikoncepční pilulky, léky na vysoký krevní tlak nebo antidepresiva mohou ovlivnit výsledky testů. Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, ještě před provedením testu. Dále i problémy se spánkem, vysoký stres a namáhavé cvičení před testem mohou ovlivnit výsledky.

Jaké jsou normální hladiny prolaktinu v těle?

Váš lékař zhodnotí, zda jsou vaše výsledky normální na základě mnoha faktorů, včetně vašeho celkového zdravotního stavu. Normální výsledky obvykle vypadají takto (ng / mL = nanogram na mililitr):

  • Ženy, které nejsou těhotné < 25 ng / ml
  • Ženy, které jsou těhotné, 34 až 386 ng / ml
  • Muži < 15 ng / ml

Co znamená vysoká hladinu prolaktinu v těle?

Nízká hladina prolaktinu obvykle nezpůsobuje obavy ani u žen, ani u mužů. Vysoká hladina prolaktinu, známá jako hyperprolaktinémie, však může naznačovat hlubší problém. Asi 10 procent populace má hyperprolaktinemii.

Vysoké hladiny prolaktinu jsou normální během těhotenství a po porodu. Nicméně hyperprolaktinémie může být také způsobena anorexií, nějakým jaterním onemocněním, onemocněním ledvin a hypotyreózou. Hypotyreóza může způsobit zvětšení hypofýzy. Vysoké hladiny prolaktinu mohou být také způsobeny nádory hypofýzy. Tyto nádory lze léčit (např. i chirurgicky).

Také některé léky mohou způsobit vysoké hladiny prolaktinu. Léky používané v psychiatrii, jako je risperidon a haloperidol, mohou zvýšit tyto hladiny. Metoklopramid může také zvýšit hladinu prolaktinu. Tento lék se obvykle používá k léčbě refluxu kyseliny nebo nevolnosti způsobené rakovinovými léky.

Některé běžné stresory také mohou zvýšit hladinu prolaktinu. Mezi tyto stresory patří nízká hladina cukru v krvi, namáhavé cvičení a dokonce i mírné formy psychického nepohodlí. Pokud zjistíte, že vaše hladina prolaktinu je vysoká, možná budete muset zkusit najít způsob, jak snížit stres a udržet hladinu cukru v krvi v konzistentních úrovních.

Červený jetel (neboli Jetel luční), pískavice řecké seno nebo i fenykl mohou zvýšit hladinu prolaktinu. Pokud zjistíte, že máte vysoké hladiny prolaktinu, vyvarujte se tomuto koření.

Zajímavé:  Revmatická Artritida Biologická Léčba?

Co znamená nízká hladina prolaktinu v krvi?

Většina lidí s nízkými hladinami prolaktinu nemá žádné specifické zdravotní problémy, i když předběžné důkazy naznačují, že by mohly snížit imunitní odpovědi na některé infekce.

Prolaktin a plodnost

V některých případech může vysoká hladina prolaktinu vést k neplodnosti. Prolaktinomální nádory mohou vyvíjet tlak na hypofýzu a zastavit tak produkci hormonů. Tento stav je známý jako hypopituitarismus. U mužů to způsobuje snížené libido a ztrátu vlasů. U žen to může vést k neplodnosti.

Hyperprolaktinemie může pro ženu znamenat to, že je pro ní těžší otěhotnět. Vysoké hladiny prolaktinu mohou přerušit normální produkci hormonů estrogen a progesteron. To může ve finále způsobit, že vaječníky uvolňují vajíčka nepravidelně nebo se uvolňování zcela zastaví.

Léky a další možnosti ošetření prolaktinomu pomáhají obnovit plodnost u většiny žen. Pokud zjistíte, že máte vysoké hladiny prolaktinu nebo nádor prolaktinomu, poraďte se okamžitě s lékařem o léčbě.

Léčba vysoké hladiny prolaktinu

Agonisté (tj. stimulující látky či léky) dopaminu, jako je bromokriptin (Parlodel a Cycloset), jsou častou volbou při léčbě vysoké hladiny prolaktinu. Tyto léky pomáhají mozku produkovat dopamin, který ovlivňuje vysokých hladin prolaktinu. Mohou také zmenšit prolaktinomální nádory.

Lékař Vám může doporučit užívat kabergolin. Cabergolin je novější léčba prolaktinomu s mírnějšími vedlejšími účinky než je tomu u jiných běžných léků prolaktinomu. Poraďte se svým lékařem o kabergolinu, pokud čelíte závažným vedlejším účinkům jiné léčby.

Váš lékař také může doporučit radioterapii, pokud léky moc nezabírají.

Lékař vám také může doporučit chirurgický zákrok. Kombinace chirurgického zákroku a léky dohromady dokáží vrátit hladiny prolaktinu zpět do normálu.

A co ještě zkusit?

Další kroky, které můžete použít ke snížení hladin prolaktinu, zahrnují:

  • zkuste změnu vaší stravy
  • zkuste udržet stres na uzdě
  • omezte intenzivní cvičení nebo aktivity, které jsou pro vás hodně náročné
  • vyhýbejte se oděvu, který způsobuje nepříjemné pocity na hrudi
  • vyhýbání se aktivitám a oděvu, které hodně stimulují vaše bradavky
  • zkuste užívat vitamín B-6 a vitamín E (ideálně po poradě s lékařem) – Vitamin B-6 je součástí procesu produkce dopaminu a jeho vyšší hladiny mohou snížit hladinu prolaktinu. Vitamin E přirozeně zabraňuje zvýšeným hladinám prolaktinu.
  • vyhněte se anabolickým steroidům
  • zkuste užívat zinek, to může velmi pomoci.

A co vy? Jaké máte zkušenosti s prolaktinem vy? Budeme rádi za vaše rady a komentáře pod článkem.

A co si dále ještě o prolaktinu přečíst?

  • Informace o prolaktinu na wikipedii

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zvýšený prolaktin – důsledek nerovnováhy

Prolaktin - Vše o zdraví

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Podvěsek mozkový produkuje hormon prolaktin, který je odpovědný za růst prsních žláz a tvorbu mléka u kojících žen. Také tlumí uzrání vajíčka ve vaječníku a menstruační cyklus. Ovlivňuje rovnováhu vodního a minerálního metabolizmu, imunitu, růst a vývoj jedince.

Řízení sekrece prolaktinu představuje zvláštní komplex zahrnující různé mediátory. Jmenuji například dopamin, což je látka umožňující přenos mozkových signálů, jeho působením se hladina snižuje.

Co zvyšuje hladinu prolaktinu

Hladinu prolaktinu zvyšuje dráždění bradavky, estrogenní hormony, také narušení rovnováhy psychiky související s nástupem stresu, nervozita, hektický způsob života, trvalý spěch atp. Na zvýšení hladiny prolaktinu se podílí také regulační mechanizmus štítné žlázy pomocí tyreotropního hormonu předního laloku hypofýzy. Jistý vliv na vylučování prolaktinu má i kyselina gama-aminomáselná (GABA).

V těhotenství a při kojení je koncentrace prolaktinu v krvi zvýšená, nejsilnější tvorba se objevuje ke konci těhotenství a v době po porodu: Během prvních dní je jeho hladina velmi vysoká, protože tomu napomáhá i stimulace prsních bradavek ústy dítěte během kojení.

V době, kdy matka začne dítě přikrmovat a interval mezi kojením se začne prodlužovat, hladina prolaktinu spontánně klesá až na normální hladinu. Pak je již normálně koncentrace prolaktinu v krvi nízká. Je takto produkován během celého života.

Vyšetření koncentrace prolaktinu

Hladina prolaktinu se zjišťuje laboratorně, odběrem krve, který musí být proveden nejméně 2 hodiny po probuzení, protože v noci je koncentrace prolaktinu mírně zvýšená i u zdravých lidí. Vylučuje se především v REM spánku.

Vyšší hladina prolaktinu

Zjištěná vyšší hladina prolaktinu signalizuje chorobný stav. Zvýšení prolaktinu v krvi je stav nazývaný hyperprolaktinemie a má mnoho příčin.

Je třeba nejprve rozlišit vliv některých chemických léků, které navozují vyšší hladinu prolaktinu.

Sem patří estrogeny dodávané do těla hormonální antikoncepcí, některé léky na vysoký tlak, psychofarmaka, léky na žaludeční vředy, ale také je znám účinek kopřivy, který může hladinu zvýšit.

Pak hledáme příčiny v důsledku nemocí, nádorových procesů, nejčastěji procesů v oblasti podvěsku mozkového, např. adenomy, a také v důsledku jiných nemocí mozku.

Dále v důsledku snížené funkce štítné žlázy, nedostatečnosti ledvin, patologických procesů na hrudní stěně (úrazy, operace, pásový opar), chorob jater (třeba cirhóza) a jiných nemocí mozku.

Důsledky zvýšené hladiny prolaktinu

U žen se zvýšená hladina prolaktinu projevuje neplodností, nepravidelnostmi až vynecháním menstruačního cyklu. U mužů poklesem libida, potence a neplodností. Dalším projevem je vylučování mléka u žen mimo období kojení, buď spontánně, nebo po zatlačení na prs. Jak u žen, tak u mužů se dostavují bolesti hlavy, spojitost s poruchami zraku a osteoporózou.

Léčba

Léčba je vždy individuální podle zjištěné příčiny a mechanizmu patologie a závisí na tom, jak se podaří příčinu eliminovat. Podávají se chemické léky, které potlačují zvýšenou hladinu prolaktinu, nezávisle na příčině zvýšení. Je jasné, že tento způsob léčení nepřinese vyléčení, ale dokáže odlehčit potížím, často ovšem za cenu nežádoucích účinků.

Prevence

Mnohem podstatnější je skutečná prevence než pozdější řešení následku. Způsob života, který vede k celkové nepohodě a nerovnováze, způsobí také hormonální nerovnováhu, a tím nemoc. Pokud si otevřete některý debatní „kroužek“ na internetu, zjistíte, že se tam přicházejí svěřovat lidé, kteří do problému spadli, a nevědí, jak. Jsou často v šoku, zaskočeni nemocí.

Například jedna mladá žena užívala kvůli pracovní kariéře dlouhá léta hormonální antikoncepci. Těhotenství bylo nežádoucí, proto se chránila hormony.

Potom se rozhodla, že by chtěla dítě, a zjistila, že je neplodná, našli jí vysokou hladinu prolaktinu. Lékař ji uklidnil, předepsal lék na srovnání hladiny prolaktinu a hle, těhotenství se podařilo.

V diskuzním příspěvku to pak oslavuje, chválí svého doktora a všem „holkám“ doporučuje ten báječný lék.

Tak tento postup není dobrý, není v souladu s přirozenými tělními funkcemi. Takové hodnocení je krátkozraké. Musí dojít k velké změně myšlení, ke změně životní morálky, neboť příště to nemusí projít tak snadno.

PROLAKTIN: HORMON, KTERÝ OVLIVŇUJE PLODNOST I LIBIDO

Hormon prolaktin vzniká a je produkován předním podvěskem mozkovým. U prolaktinu je stejně jako u ostatních hormonů v těle ženy i muže důležité, aby byla jeho hladina vyvážená. Pokud se v organismu objeví vyšší hodnota prolaktinu, značí to zpravidla hormonální nerovnováhu, která často způsobuje neplodnost, ale může znamenat i předzvěst vážnějších zdravotních problémů. 

Příčiny vysoké hladiny prolaktinu

Vyšší hladina prolaktinu může být důsledkem užívání některých léků na vysoký krevní tlak, antidepresiv, léků na žaludeční vředy, antikoncepce a stresu.

Příčinou nadměrné produkce hormonu prolaktinu mohou být kromě užívání léků také vážnější zdravotní obtíže.

Zvýšený prolaktin v těle může signalizovat například nesprávnou funkci ledvin, onemocnění jater, sníženou funkci štítné žlázy či být následkem nádorového onemocnění.

Co způsobuje vysoká hladina prolaktinu 

Prolaktin a jeho nadměrná produkce způsobuje u mužů neplodnost, zároveň je příčinou potence a má rovněž za následek i pokles libida.

Vysoká hladina prolaktinu nepříznivě ovlivňuje i růst předstojné žlázy, jejíž sekret je součástí ejakulátu a má za úkol zvyšovat životaschopnost spermií.

Hormonální nerovnováha je pak z velké části příčinou nejen problémů s mužskou plodností, ale také může negativně působit na sebedůvěru a celkovou psychiku muže. 

Doporučujeme sadu pro muže, která obsahuje extrakt z kotvičníku zemního a vitamíny pro muže Fertilman. Kotvičník zemní neboli (Tribulus terrestris) přispívá k hormonální aktivitě a funkci reprodukčních orgánů muže.

Kotvičník zemní dále přispívá k tvorbě testosteronu v krvi.

V sadě také naleznete vitamíny pro muže Fertilman,  které obsahuje spoustu důležitých vitamínů a minerálů jako je například Zinek přispívající k normální plodnosti a reprodukci muže, podílí se procesu dělení buněk

U žen je prolaktin spojován především s neplodností a nepravidelností menstruačního cyklu. Vysoká hodnota prolaktinu v ženském těle nepříznivě ovlivňuje přirozené dozrávání vajíček ve vaječníku, což způsobuje poruchy ovulace.

Výjimkou nejsou ani časté bolesti hlavy. Hormon prolaktin stimuluje během těhotenství růst mléčných žláz a laktaci po porodu.

Dalším projevem zvýšené hladiny hormonu prolaktinu u ženy tak může být i vylučování mléka z prsních žláz mimo kojící období.

Ručně vyráběný, čistě přírodní bylinný čaj Početí je sestaven tak, aby pomáhal v boji s konkrétním problémem. Bylinky obsažené ve směsi podporují správnou menstruaci u žen, správné funkce ženských pohlavních orgánů, hormonální komfort u žen, celkovou imunitu, relaxaci, uvolnění, celkový metabolismus, vitalitu, dodávají přírodní minerály.

Zajímavé:  Pavel kolář - Vše o zdraví

U žen i mužů je rovněž prokázána spojitost mezi vysokou hladinou prolaktinu s poruchami zraku a osteoporózou.

S prevencí pomohou přírodní tinktury

Nejlepší obranou proti vysoké hladině prolaktinu a hormonální nevyváženosti je prevence v podobě přírodních doplňků či tinktur, jenž podstatně zvýší šance páru na přirozené početí.

Pokud žena užívala delší dobu hormonální antikoncepci, mohou se u ní objevit potíže s plodností a cesta přirozeného početí se může jevit jako nesplnitelný cíl.

V takové chvíli může být správnou volbou vysoce koncentrovaný extrakt Energy Gynex obsahuje chaluhu bublinkatou, která podporuje pokles estrogenu u žen, mochnu husí a kontryhel obecný který podporují menstruační komfort a jiné byliny.

Gynex je velice oblíbený bioinformační přípravek se širokospektrálním účinkem.

Zdroj:

https://www.pfizer.cz/va%C5%A1e-zdrav%C3%AD/hyperprolaktin%C3%A9mie/p%C5%99%C3%AD%C4%8Diny-nemoci

Prolaktin

Jak je vyšetření využíváno? Kdy je vyšetření požadováno? Co výsledek vyšetření znamená? Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.

Jak je vyšetření využíváno? Testy na hladinu progesteronu se používají, společně s dalšími testy, aby:

  • se zjistila příčina samovolného odtoku mléka
  • se zjistila příčina bolestí hlavy a poruch vidění
  • se diagnostikovala neplodnost a nefungující erekce u mužů
  • se diagnostikovala neplodnost u žen
  • se diagnostikovaly prolaktinomy
  • se vyhodnotila funkčnost přední části hypofýzy (společně s dalšími hormony)
  • se monitorovala léčba prolaktinom a aby se zjistil opětovný výskyt nádorů

Kdy je vyšetření požadováno? Testy na hladinu prolaktinu mohou být vyžádány, když má pacient symptomy prolaktinom, jako například: nevysvětlené bolestí hlavy, poruchy vidění a/nebo samovolný odtok mléka.

Společně s dalšími testy mohou být také vyžádány, pokud žena trpí neplodností nebo nepravidelnou menstruací, nebo pokud má muž symptomy jako: snížená sexuální energie, samovolný odtok mléka nebo neplodnost.

Hladina prolaktinu se u mužů často také vyžaduje jako další krok zjištění nízkých hodnot ve výsledku test na testosteron.

Pokud má pacient prolaktinomu, může se test na hladinu progesteronu vyžádat, aby se dal monitorovat postup nádoru a jeho odpověď na léčbu. Mohou se také používat pravidelně, aby se mohla monitorovat recidiva prolaktinomy.

Test na hladinu prolaktinu může být vyžádán, společně s testy hladin dalších hormonů, například růstového hormonu, když má váš lékař podezření na obecnější hypopituitarismus (nízká hladina funkčnosti hypofýzy, z čehož vyplývají snížené hladiny hormonů štítné žlázy nebo nadledvin). Hladina prolaktinu může být monitorována, pokud to váš zdravotní stav vyžaduje nebo pokud berete léky, které mohou ovlivnit dopamin (chemická látka v mozku, která reguluje a inhibuje produkci prolaktinu).

Co výsledek vyšetření znamená? Poznámka: Pro tento test neexistují standardizované referenční tabulky.

Referenční rozmezí je ovlivněno řadou různých faktorů, jakými jsou věk pacienta, pohlaví, vzorek populace, testovací metoda, proto mají numerické hodnoty výsledku v různých laboratořích odlišný význam. Zpráva z vaší laboratoře by měla obsahovat specifickou referenční tabulku pro váš test.

Lab Tests Online vám doporučují, abyste si o výsledcích testu pohovořili s lékařem. Pro další informace o referenčních rozmezích si přečtěte Referenční škály a jejich význam.

Muži a netěhotné ženy budou mít obvykle jen velmi malé množství prolaktinu v krvi. Nicméně hladina prolaktinu musí být vyhodnocena podle části dne, ve které byl vzorek odebrán.

Hladina se během 24 hodin mění, stoupá ve spánku a dosahuje nejvyšších hodnot ráno.

Ideálně by měl být vzorek krve odebrán pár hodin po probuzení, nejlépe poté, co jste 30 minut odpočívali (přestože lékař může mít své vlastní důvody, proč testy provést i jindy).

Vysoká hladina prolaktinu (hyperprolaktinemie) je normální v průběhu těhotenství, po porodu a pokud matka kojí.

Hladina se také zvyšuje u:

  • anorexia nervosa
  • léků: estrogen, tricyklické antidepresiva a léky, které zabraňují vlivu dopaminu (chemická látka v krvi, která reguluje a inhibuje tvorbu prolaktinu), například: léky na uklidnění, některé léky na léčbu vysokého krevního tlaku nebo některé léky, které se používají na gastroesofageální reflux
  • onemocnění hypothalamu
  • hypothyroidismus (snížená funkce štítné žlázy)
  • onemocnění ledvin
  • stimulace bradavek (mírný nárůst)
  • další nádory hypofýzy a její onemocnění
  • prolaktinomy

Hladiny prolaktinu, které jsou pod normou, se běžně neléčí, ale mohou poukazovat na obecnější formu hypopituitarismu. Nízké hodnoty mohou být taktéž způsobeny léky jako dopamin, levodopa a námelové alkaloidy

Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením. Stres z onemocnění, úrazu nebo dokonce ze strachu z krevního odběru mohou způsobit mírný nárůst množství prolaktinu.

Prolaktinomy jsou často malé. Společně s testem na prolaktin může lékař požádat i o MRI (magnetickou resonanci) mozku, aby se jednak pokusil najít místo výskytu nádoru v mozku v rámci hypofýzy a jednak aby se podíval na velikost nádoru a na velikost hypofýzy (která se často zvětšuje).

Hyperprolactinemie

Prolaktin je hormon vytvářený buňkami předního laloku hypofýzy. Chemicky je to bílkovina.

  • Stimuluje růst prsní žlázy a řídí tvorbu mléka v době kojení.
  • Dále tlumí vyzrávání vajíčka ve vaječníku a menstruační cyklus, a tím i možnost oplodnění.
  • Navíc také tlumí imunitní reakce.

Prolaktin se účastní řady dalších dějů v organismu. Ovlivňuje udržování vodní a minerálové rovnováhy a růst a vývoj. Má také nezanedbatelný vliv na žlázy s vnitřním vyměšováním. Kromě ovládání některých metabolických dějů navíc působí také na imunitní systém.

HYPERPROLAKTINEMIE

Hyperprolaktinemie je zvýšená hladina hormonu prolaktinu v krvi.

Protože je množství hormonu v krvi obvykle velmi malé, udává se jeho výše v počtu mezinárodních jednotek (international units – IU). Zvýšená hodnota znamená u žen vyšší množství hormonu než 500–800 tisícin IU v jednom litru krve. U mužů je hranice o dost nižší, 200–500 tisícin IU/l.

Široké hraniční rozmezí je jen orientační a ve skutečnosti při každém měření závisí na použité metodě zjišťování koncentrace hormonu v krvi. Výskyt zvýšené hladiny prolaktinu je stejně častý u žen i u mužů.

U mužů však bývá méně často zjištěn pro později se vyskytující příznaky choroby. Zvýšená hladina prolaktinu je na vině přibližně u čtyř procent neplodných mužů. U žen se zástavou menstruace, která neodpovídá věku (tj.

nejedná se o přechod), se zvýšená hladina tohoto hormonu vyskytuje v 10–20 % případů.

PŘÍČINY ZVÝŠENÉ HLADINY PROLAKTINU V KRVI

Přirozené zvýšení:

  • v těhotenství
  • při kojení
  • po stimulaci bradavek
  • stresu
  • spánku
  • přehřátí organismu (například v sauně)
  • hladovění

Zvýšená hladina prolaktinu navozená léky a léčivými bylinami:

  • estrogeny (například hormonální antikoncepce)
  • většina psychofarmak (léků na duševní nemoci)
  • některé léky na vysoký krevní tlak
  • na žaludeční vředy aj.
  • některé léčivé byliny (kopřiva aj.)

Příčiny zvýšené hladiny prolaktinu v důsledku nemocí:

  • nádorové procesy hypofýzy
  • jiné expanzivní procesy v oblasti podvěsku mozkového, jiné onemocnění hypotalamu a hypofýzy
  • periferní hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy, kde příčina je přímo ve žláze)
  • ledvinná nedostatečnost
  • patologické procesy na hrudní stěně (operace, pásový opar) – ty zvyšují hladinu prolaktinu v krvi stejným mechanismem jako kojenec při sání
  • choroby jater (jaterní cirhóza)
  • idiopaticky zvýšená hladina prolaktinu – nejasného původu, neznáme příčinu

NÁDOROVÉ PROCESY HYPOFÝZY

Nejčastěji jde o nezhoubné nádory hypofýzy – adenomy. Obvykle jsou tyto nádory malé, nepůsobí obtíže.

PŘÍZNAKY ZVÝŠENÉ HLADINY PROLAKTINU V KRVI

Zvýšená hladina prolaktinu v krvi se projevuje u žen neplodností a poruchami menstruačního cyklu (nepravidelná nebo i vynechaná menstruace).U mužů je zvýšená hladina prolaktinu v krvi často méně nápadná. Projevuje se poklesem libida a potence a neplodností.

Dalším příznakem je galaktorea. Ta je u žen obvykle nenápadná (zjišťuje se tlakem na prs) a u mužů zcela výjimečná.

Nádor o větších rozměrech, který se šíří do okolní tkáně z oblasti tureckého sedla, kde je hypofýza uložena, může způsobit až snížení funkce hypofýzy. Jeho prorůstání do okolí může vést také k poruchám zraku a případně i k útlaku okolních mozkových struktur.

Jedenáct příznaků zvýšené hladiny prolaktinu v krvi u žen:

  1. oligomenorea až amenorea
  2. neplodnost
  3. galaktorea

DIAGNOSTIKA

U pacientů s podezřením na zvýšenou hladinu prolaktinu se stanoví koncentrace prolaktinu v krvi (odběr krve ráno, nalačno).Při potvrzení zvýšené hladiny je nutno hledat příčinu.

Zjišťuje se užívání léků ovlivňujících tvorbu prolaktinu, vyšetřují se hladiny hormonů štítné žlázy a tyreotropního hormonu (k vyloučení zvýšené hladiny prolaktinu v krvi při periferní hypotyreóze) (viz příčiny zvýšené hladiny prolaktinu v krvi).

LÉČBA

Léčba se liší podle příčiny zvýšené hladiny prolaktinu v krvi.

Péče o pacienta se zvýšenou hladinou prolaktinu v krvi – diagnostiku a léčbu zajišťuje lékař – endokrinolog.

U zvýšené hladiny prolaktinu v krvi zjištěné na gynekologickém oddělení pak sledování pacientky provádí gynekolog, který se zabývá diagnostikou a léčbou hormonálních odchylek u žen. Léčba probíhá většinou ambulantně, i když v některých případech je nutný pobyt v nemocnici.

U 85 % pacientů s prolaktinomem (viz nádorové procesy hypofýzy) dochází po podání léků ke snížení hladiny prolaktinu v krvi. To vede k zástavě růstu nádoru a většinou i k jeho postupnému zmenšení.

Často dochází i k obnovení plodnosti (pokud nádor nevedl k trvale snížené funkci hypofýzy). U zbývajících pacientů je odpověď na léky částečná nebo selže. Zde je nutná neurochirurgická léčba nebo zevní ozáření.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector