Bulka u konečníku – vše o zdraví

Rubrika: Prevence, rss-feed, Zdraví, Zdravotní potížeBulka u konečníku - Vše o zdraví

Nepříjemnost přezdívanou zlatá žíla dobře znají nastávající maminky, starší lidé i ti, kteří trpí zácpou. Zvětšené cévy v okolí konečníku umí způsobit takové bolesti, že člověk nemůže sedět ani spát.

Když člověka začne bolet konečník, jako první věc ho nejspíš napadne, že jde o hemoroid. Nemusí to tak ale být – bolesti jsou často způsobeny i rupturou (natržením) tkáně v oblasti konečníku nebo třeba úplně jiným onemocněním.

Navíc abychom si ujasnili terminologii, hemoroidy máme všichni, celý život – je to název pro cévní struktury v oblasti konečníku, které nám pomáhají při vyprazdňování; jenže zatímco většinou o nich nevíme, protože jsou zdravé a dobře fungují, v případě zánětu nebo trombózy (tedy ucpání krevní sraženinou) o sobě mohou dát vědět poměrně významně. Poradíme vám, jak si ulevit, když podobný problém postihne i vás.

Jak je poznat?

Problémy s hemoroidy má podle odhadů asi 40 % Čechů, po padesátce dokonce více než polovina. Týká se mnohem častěji žen než mužů; ženy se navíc s těmito potížemi často seznamují v těhotenství, kdy se orgány v pánvi musí vyrovnat se změnou prostorové situace.

Hemoroidy (v lidovém slova smyslu, tedy jako onemocnění) dnes navíc postihují často i mladé lidi, především v důsledku sedavého způsobu života, který je pro oblast konečníku zatěžující. Příznaky onemocnění hemoroidů jsou různé – podle toho, o jaký typ potíží se jedná.

Může jít o krvácení, které nebolí, nicméně se projevuje troškami čerstvé krve na toaletním papíru, na míse nebo na povrchu stolice. Může to být nepříjemné pocity v konečníku: pálení, podráždění nebo přímo bolest. V okolí řitního otvoru se také může objevit otok či bulka, která může být citlivá nebo bolestivá.

Velmi nepříjemným projevem je také únik stolice, který se objevuje v nejzávažnějších stadiích hemoroidů. Bolestivé jsou především ty hemoroidy, které ucpe trombus, tedy krevní sraženina. Céva pak oteče, zanítí se a opravdu hodně bolí.

Větší pravděpodobnost vzniku hemoroidů přitom mají lidé s některými rizikovými faktory nebo s jejich kombinací. Jedná se o dlouhodobé sezení (především na toaletě) nebo stání, napětí během vyprazdňování, chronický průjem nebo zácpu, obezitu, těhotenství, anální pohlavní styk, nedostatek vlákniny ve stravě, o vyšší věk a nedostatečnou hygienu.

Léčba nemusí být složitá

Dobrá zpráva je, že hemoroidy nejsou příliš závažné onemocnění. Zdraví mohou ohrozit pouze v případě intenzivnějšího krvácení (pak hrozí anémie) nebo při nejvážnějším stupni hemoroidů, kdy už tkáň odumírá (vznik gangrény). Tak daleko to ale u nikoho dojít nemusí. Stačí se nebát a při prvních příznacích navštívit lékaře.

Praktický lékař, či lépe proktolog, provede diagnostiku, jejímž cílem je určit, zda jde opravdu o hemoroidní onemocnění, nebo o něco jiného – podobné příznaky může mít trhlinka či píštěl v oblasti konečníku, ale třeba také křečové žíly v konečníku či nádor v kolorektální oblasti. Pokud jste si všimli krve ve stolici, může jít i o zánět střev.

Jestliže se potvrdí, že jde o hemoroid, navrhne lékař terapii podle toho, jak závažné potíže jsou. Základem je konzervativní léčba, tedy úprava životního stylu plus postupy, které zmírní akutní stav. Od bolestí a otoků ulevuje ošetření přímo na místě, kde potíže máme.

Je možné použít masti a čípky potlačující bolest i příznaky (například Faktu, Procto-Glyvenol, Prepration H, Spofax) nebo sedací koupele (hypermangan, odvar z dubové kůry). Cévám pak pomůže k ozdravení podávání léků, takzvaných venotonik – medikamentů, které pomáhají zpevnit žilní stěnu.

Některé jsou na předpis (například Detralex, Ginkor Fort), jiné se dají koupit i volně jako potravinové doplňky (například Diosminol, Hemostop).

I když tato léčba často nějakou dobu trvá, je pro pacienta šetrná a výsledky časem přinese. U závažnějších obtíží je ovšem potřeba tělo hemoroidů zbavit, protože už to samo nezvládne. U mírnějších potíží postačí použití šetrnějších metod, takzvaných lokálních nebo miniinvazivních.

Při nich jsou cévy odstraněny bez většího zásahu – jsou podvázány, sklerotizovány injekcí nebo kauterizovány laserem, teplem či chladem nebo infračerveným zářením. Až pokud tyto postupy nezaberou, přicházejí na řadu zákroky operační.

Při nich se hemoroidy odstraní chirurgicky nebo se přeruší přívod krve do nich.

Co můžete ještě dělat sami

Pokud, zejména při mírnějších obtížích, k lékaři opravdu nechcete, kromě volně prodejných přípravků a patnáctiminutových teplých sedacích koupelí několikrát denně si můžete ulevit i chladem. Přikládání ledu na oteklou tkáň otok zmírní.

Rovněž pomůže, pokud přejdete z běžného toaletního papíru na hebký vlhčený bez obsahu parfémů a alkoholu či na dětské vlhčené ubrousky. Dbejte také na hygienu – nutné je každodenní omývání sedacích partií bez použití mýdla či dráždivých ubrousků, které nejlépe místo otření zakončíte vysušením fénem.

A kdyby i přesto hemoroid bolel tak, že nebudete moci sedět nebo spát, ulevte si analgetiky, například Ibuprofenem nebo Paracetamolem.

Jak potížím předcházet?

Tipy pro prevenci hemoroidů vycházejí z toho, jaké jsou jejich příčiny. Ale základem je nemít zácpu. Toho dosáhneme především zdravou stravou, která bude obsahovat potraviny bohaté na vlákninu (zelenina, ovoce, celozrnné potraviny). Pokud nejste schopni mít dostatek vlákniny ze stravy, můžete užívat vlákninu v potravinových doplňcích (např.

psyllium). Potom ale velmi důsledně dbejte na příjem tekutin, aby se zácpa naopak nezhoršila! I bez doplňků je ale třeba si hlídat pitný režim. Pro vhodnou konzistenci stolice tělo potřebuje denně šest až osm sklenic tekutiny, nejlépe vody. Alkohol vhodnou složkou pitného režimu není. Nebuďte napjatí.

Pokud při tlačení na záchodě zadržujete dech a jste v napětí, jen zvyšujete tlak, který okolí vašeho konečníku musí zvládat. Nedělejte to! Je třeba také jít na záchod hned, jak pocítíte pnutí, a stolici nezadržovat. Tím se totiž konečník také namáhá, což se může projevit vznikem či zhoršením hemoroidů.

Stejně si můžete uškodit i tím, že budete spěchat, abyste měli vyprázdnění už za sebou. Samozřejmý je i zdravý pohyb. Pravidelné cvičení alespoň pár desítek minut denně vám pomůže nejen rozhýbat trávicí trakt, ale třeba také shodit nadbytečná kila, která rovněž k onemocnění hemoroidů přispívají.

A poslední tip bude pro mnoho lidí těžké dodržet, přesto: snažte se dlouho nesedět! Celé dny v sedě jsou pro konečník zátěží, takže se snažte alespoň občas vstát a projít se. Zvláště zatěžující pro konečník je, když se dlouho sedí na nízkém záchodě – noviny nebo časopis si proto čtěte raději vestoje.

Problémy ovšem můžete mít naopak i při dlouhém stání nebo při zvedání těžkých předmětů. Pokud už musíte náklady zvedat, snažte se při zvednutí vždy vydechovat – rozhodně nezadržujte dech.

Těhotné ženy by měly spát na boku; v této poloze je totiž tlak na oblast konečníku menší. Ostatním postiženým uleví od otoků spánek na břiše s podložením sedacích partií – například polštářem.

Co si pamatovat

  • Onemocnění hemoroidů není příliš nebezpečné, spíše jen nepříjemné.
  • Dělíme je na vnější (okolo řitního otvoru) a vnitřní (uvnitř konečníku); vnitřní hemoroidy klasifikujeme na stupně podle toho, jak jsou potíže rozsáhlé.
  • Zatímco nejnižší stupně hemoroidů se dají léčit konzervativně, u hemoroidů, které jsou závažnější (přesahují ven z konečníku po stolici nebo i trvale), je potřeba lokální léčba nebo operace.

Text: Gabriela Zelinková Foto: Shutterstock

Bulka u konečníku - Vše o zdraví

  • Bulka u konečníku - Vše o zdravíLéto a výlety k sobě neodmyslitelně patří. Pokud si chcete na cestu přibalit i vydatnou svačinu či osvěžující nápoj, budou se hodit praktické krabičky, láhve a termosky.
  • Bulka u konečníku - Vše o zdravíVědci spočítali, že každý z nás v průměru onemocní rýmou za svůj život více než dvěstěkrát. Vy ji ale dostat nemusíte! I když rýma dokáže člověka někdy pěkně potrápit, máme tendenci ji spíše podceňovat. Lékaři…
  • Bulka u konečníku - Vše o zdravíPři tvorbě zahrady můžeme vycházet z barevné palety jehličnanů. Dokážou být nenápadnou kulisou pro květiny či nižší listnaté keře, prozářit nudné zákoutí či vnést hravost do travnatých ploch i skalek.
  • Bulka u konečníku - Vše o zdravíVýkonné pily s dlouhým štíhlým pilovým listem využijete především pro rychlé řezání dřeva, kovů a plastů. Nejsou ideální pro přesné rovné řezy, ale pracují rychle a efektivně. Zmíněný typ elektrické pily označují různí prodejci jako…
  • Bulka u konečníku - Vše o zdravíKaktusy pocházejí původně z amerického kontinentu, dnes jsou však kaktusy a sukulenty rozšířeny prakticky po celém světě. Vzhledem k tomu, že nevyžadují nijak náročnou péči, můžou být za oknem téměř každé domácnosti.     V…
  • Bulka u konečníku - Vše o zdravíPrincipem kořenové čističky je průtok předčištěné odpadní vody kořenovým filtrem. Kořenový filtr je naplněn jemnými kamínky, na jejichž povrchu sídlí bakterie, které zajišťují čisticí proces.
  • Bulka u konečníku - Vše o zdravíAlternativní dům zvaný slamák vznikl z touhy svého stavitele vyzkoušet si dostupné přírodní bydlení. Sen si splnil a v současné době ho pronajímá zájemcům o netradiční ubytování. Namísto do pohádky jsme se vydali do Žďárce u Skutče,…
  • Bulka u konečníku - Vše o zdravíNejhezčí je bezesporu v zahradě cesta, která působí co nejpřirozeněji, ale i u ní musíme připravit kvalitně podklad a položit finální dlažbu. Jen tak bude dobře sloužit svému účelu.
  • Bělotrn modrý, kterému se také říká kulatý bodlák, roste běžně na loukách, ale pěstuje se i jako okrasná trvalka. Kvete od července do září, a tak si ještě ne zcela rozkvetlé modrofialové květy nezapomeňte nasušit,… https://www.casopis-rozmaryna.cz/
  • Jsou kvetoucí, vonící, léčivé, nenáročné a především krásné. Šalvěje můžete pěstovat v desítkách nádherných kultivarů. https://www.floranazahrade.cz/
  • Pražská Malá Strana si i přes nánosy obchůdků s křišťálovými zbytnostmi, potrhlými klobouky, cetkami a pohostinstvími velmi odlišné kvality stále dokázala uchovat malebnou atmosféru, alespoň v některých částech. Stačí poodejít o ulici mimo hlavní turistický… https://www.peknebydleni.cz/
  • Záhon cibule, záhon kořenové zeleniny, záhon s okurkami… Není to tak dávno, kdy se vysazoval jeden druh zeleniny na jedno místo. Proč se od tohoto principu ustupuje? https://www.floranazahrade.cz/
Zajímavé:  Vliv Plisni Na Zdravi?

Bulka u konečníku

Dobrý den, v oblasti konečníku jsem si nahmatal asi 0,5 cm podlouhlou bulku, je tuhá, pod kůží pohyblivá. Žádné bolesti nemám, ani svědění. O co se může jednat a mohu si nějak pomoct sám? Děkuji Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Pane Michale, je možné, že se jedná o hemoroid, ale doporučila bych Vám nejprve vyšetření praktickým… Celá odpověď

Dobry den je Mi 17 a uz delsi dobu mam na konecniku bulku,ktera je vebku a ne vni(nevim jak to popstat)podival jsem se tam a je to neco jako otekli a fialovi nevite co to je? Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Lukáši, bez vyšetření mohu pouze jen navrhnout možnosti. Může se jednat o hemorhoidy, nebo… Celá odpověď

Dobrý den, je mi 36, cca před 3 roky jsem byl na částečné kolonoskopii a mimo vnějších hemeroidů, které mě trápí už řadu let bylo vše v pořádku. Před zhruba měsícem mi dost krvácely, připadalo mi, jakoby to šlo ze svěrače. No a v těch místech na svěrači se mi udělal něco jako beďar, tvrdá kulička o… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den pane Petře. Bez alespoň fotografie Vám nemůžu blíže říct, o co se jedná. Nepíšete ani, zda… Celá odpověď

Dobrý den, už asi podruhé či potřetí s přibližně ročním opakování se mi uvnitř v ústí konečníku na jedné straně vytvořila oválná měkká bulka přibližně 1×2 cm. Bolí mě to jak při vyprazdňování, tak i mimo něj. Z dřívější doby vím, že tato asi po týdnu zmizí a bolesti přestanou. Můžete mi poradit o jaké… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den,Petře, s velkou pravděpodobností půjde o hemoroidy, bez vyšetření však s jistotou diagnózu… Celá odpověď

Dobry den….chci se zeptat zda se objevuje na konecniku uvnitr bulka…nahmatala jsem si ji tam.kustka dekuji za odpoved Zobrazit více

Bulka u konečníku - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den. Pravděpodobně máte hemoroidy. Na váš dotaz odpoví ještě konzultační ambulance, lékař specialista… Celá odpověď

Bulka u konečníku - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Zřejmě se jedná o trombozovaný hemorhoid, který se takto projevil a bolí. Stav sám jistě odezní, ale… Celá odpověď

Dobrý den, již druhý den mě trápí svědění v oblasti konečníku. Nahmatala jsem si malinkatou bulku ktera svědi a bolí. A veškeré svědění a podráždění bolestivost atd vychází právě z ni. Nutno podotknout ze se tento problém objevil po analnim styku bez ochrany. Již jednou se tento problém objevil zašel… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Lindo, je těžké hodnotit na dálku něco co nevidím, ale Fucicort je kombinovaný přípravek obsahující… Celá odpověď

Dobrý den.chtel bych se zeptat. Před deseti dny jsem chytil nejakou střevní virozu.slo to vrchem a hlavně spodem.ted je to již v pořádku avsak pri koupani jsem si na hraně konečníku nahmatal menší bulku o velikosti malinkého hrasku.na dotek trochu boli.co by to mohlo byt? Děkuji za odpoved Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Marku, podle toho, jak to popisujete, by se mohlo jednat o zevní hemoroid. Přesná diagnóza… Celá odpověď

Dobry den. nepravidelne…cca 4 x rocne me trapi bolestiva cervena jakoby mala bulka u konecniku.neni velka a vzdy po cca 1 tydnu to prestane svedit a na dotek bolet.krev jen vyjimecne pri velke stolici.jde o hemeroid.pokud ano.tak jak resit.dekuji Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Karle, dle foto to vypadá skutečně na vnitřní hemorhoid, který může někdy vyhřeznout a způsobovat… Celá odpověď

Dobrý den, cca před týdnem jsem zjistil bulku na konci konečníku. Nevím zda mohu ještě počkat s vyšetřením. Není to nijak bolestivé, skoro o tom nevím. Je mi 60 let. Dosud jsem žádné problémy neměl. Děkuji. Zobrazit více

Bulka u konečníku - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, jedná se o mírně vyhřezávající vnitřní hemeroidy, co jsou uzlovitě rozšířené cévní pleteně… Celá odpověď

Dobrý den Řekněme že poprvé jsem si změny všiml asi před 3 mesíci, kde to bylo ještě málé a nevýrazné a nepřikládal jsem tomu žádnou váhu. Střídavě to mizelo a vracelo se to a teď 90% dne tam mám takovouhle bouli. Je možné, že v době kdy to tam není, je to zatažené do střev. Na dotek je to tvrdší než… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, s největší pravděpodobností se jedná o ztrombotizovaný zevní hemeroid. Nejlépe uděláte, když… Celá odpověď

Dobry den, je mi 32let, pred tremi mesici sem prodelal abces konecniku, byl hluboku a zasahoval az ke kostrci, byl mi mi v narkoze chirurgicky odstranen a zadrenovan. Bral jsem antibiotika a detralex a cca po ctrnacti dnech jsem se vratil do prace. V oblasti zahojeneho drenu, se kazdou chvili obevi tvrda… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Martine, pokud máte opakované potíže, doporučila bych vám kontrolní vyšetření na chirurgii-proktologii,… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý den Martine, určitě bych neotálela s chir. vyšetřením, nejlépe na pracovišti, kde jste byl operován…. Celá odpověď

Dobry den, uz davnejsie som pocitoval u analneho otvoru akusi bulku, bola tvrdsia mala a v podstate nebolestiva ani nekrvacala , nesposobovala ziadne potiaze, po stolici sa vzdy umyvam. stolicu mavam skor maksiu. posledny tyzden som citil trocha diskomfort v oblasti konecnika trochu aj svrbenie a… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, Mariane, opravdu se jedná nejspíše o hemoroid.Doporučuji si nechat lékařem (může i praktik)… Celá odpověď

Jako ve všech orgánech i v prsu se může kterákoli buňka zvrhnout a odstartovat vývoj nádoru….

Dobrý den, v patek jsem mel diraz ohledne bulky u konecniku, ktery mi byl zodpovezen ze je ti tromboza a nejcastejdi komplikace zevnich hemeroidu. Bulka po tydnu uz skoro nejde videt, tak se chci zeptat jestli se muze krevni srazenina vstrebat a zmizet bez leku apod? A druhy dotaz mam takovy ze kdyz… Zobrazit více

Zajímavé:  Kdy Se Objeví První Těhotenské Příznaky?

Odpovídá lékař:

Dobrý den, jedná se určitě o komplikaci hemoroidů, kdy u vnitřních hemoroidů může docházet k vyhřeznutí… Celá odpověď

Dobrý den, mám asi druhý den pod kůží cca u řitního otvoru při nahmatání bolestivou bulku která se hýbe při tlaku lehce.Bolestivé je to ikdyž sevřu zadek.Co se s tím dá dělat? Děkuji Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Tomáši, jedná se nejspíše o trombotizovaný zevní hemerhoid. Můžete lokálně zkusit aplikovat… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Patrně hmatný zevní hemorhoid, kde je cévní sraženina. po několika dnech zánětlivé změny odezní nebo… Celá odpověď

Dobrý den, před 2 dny se mi udelala na vnejsku konecniku svedici na omak mekci bulka. Jiz se mi to stalo po nekolikate a po par dnech to vzdy zmizi. Nemuze se jednat o neco vaznejsiho? Muj vek je 33 let. Foto prikladam. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, pravděpodobně jde o zevní hemoroid. Na Váš dotaz bude nyní odpovídat specialista, který Vám… Celá odpověď

Dobrý den, je mi 19 let netrpím nadvahou mam 48kg pri svych 165 cm…ale pri vyprazdňování (stolice) me nic neboli nekrvacim atd..párkrát se mi stalo ze mi ale praskl asi vnější hemoroid-bolestiva modra bulka. Ted opravdu zadne problemy ani bolesti nemam, ale kdyz zatlačím pri stolici, vylézá mi z… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Jano, vzhledem k obtížím, které popisujete bych Vám doporučovala došetření u odborníka,… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý den, může to být hemoroid – zvetšená žíla – zevnitř konečníku, v určitém stadiu při stolici vyhřezává… Celá odpověď

Dobry den pred 2 dny se mi objevila na konecniku tato boule ktera je trochu bolestiva..ted jsem nemocny mel sem zimnici a neni mi dobre…chci se zeptat co by to mohlo byt a jedtli je nutna navsteva lekare..dekuji Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Martine, dle mého názoru se jedná o zevní hemerhoid, který je ztrombotizovaný ( obsahuje trombus-… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý den Martine, souhlasím s Dr. Harnovou, že se nejspíše jedná o trombotizovaný hemoroid – tj…. Celá odpověď

Dobrý den,chtěla bych se zeptat už týden mám přímo u řitního otvoru bulku velikosti hrášku. Nebolí nemám žádný další problémi jenom občas svědí a vadí mi když se utírám. Je mi 14 a jsem stydlivá proto sem to nikomu neřekla ani rodičům . Byla bych ráda kdybych nemusela kvůli tomu k doktorovy. Děkuji. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Anno, mohlo by se jednat o počínající zevní hemerhoid nebo kožní záhyb (normální jev). Nelze… Celá odpověď

Dobrý den. Před týdne jsem si nahmatala bulku v konečníku. Když jsem po stolici, je jako by ve stejné úrovni řitního otvoru. Když jsem ve stavu mimo toaletu, je bulka kousek od řitního otvoru – vevnitř. Bulka nebolí, nepálí, nesvědí, nekrvácí. Mám ale pocit, že se zvětšuje. Na pohmat může být tak +/-… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, mohlo by se jednat o zevní hemeroidy, ale bez vizualizace projevů se jenom těžko vyjadřuji…. Celá odpověď

Dobrý den, mám několik posledních týdnů občas bolestivou stolici, na okraji konečníku je hmatná měkká bulka. Jedná se o hemeroidy? Je nutné navštívit lékaře? Děkuji za odpověď. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, pravděpodobně se jedná o hemorhoid. Lokálně můžete použít čípky a masti, se kterými Vám poradí… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý den, pravděpodobně se jedná o zevní hemeroidy, pokud by Vám nepomohly běžně dostupné lokální přípravky… Celá odpověď

Dobry den.chtel jsem se zeptat na to ze se mi zrobiła bułka cervena nad zadkem na levecasti tela u cary konecniku vypada ze mi vyskocila pater nemohu vstat z postele pro sednuti na zidlu jsou tezke bolesti mam stoho depresję ze bych mohl skoncit na vuzku Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Lukáši, pokud máte pocit, že Vám vypadla páteř, domnívám se, že byste měl osobně navštívit… Celá odpověď

Prostata a pivo. Jak spolu souvisí?

Pivo, víno i tvrdý alkohol do naší kultury historicky patří a neobejde se bez něj téměř žádná oslava. Do zdravého životního stylu ale alkohol patří jen v omezeném množství. Výzkumy ukazují, že pozitivní vliv na zdraví má pravidelné pití menšího množství alkoholu, nejlépe k jídlu. Pod tím si můžete představit pivo k obědu, nebo pravidelnou večerní skleničku vína.

Naopak nárazový příjem většího množství alkoholu představuje pro tělo velkou zátěž a je rizikovým faktorem pro zvětšení prostaty i řadu dalších onemocnění.

Jaké množství alkoholu se považuje za bezpečné? Současná doporučení pro pravidelnou denní konzumaci jsou 2 jednotky alkoholu pro muže a 1 pro ženy. 1 jednotka znamená 10 g ethanolu. Kolik gramů ethanolu má jedno pivo či sklenka vína?

Druh nápoje Množství Množství ethanolu
Pivo 10° 0,5 l 16,2 g
Víno 0,2 l 15,0-19,7g
Lihovina 40 % 0,05 l 15,8 g

Tato doporučení se týkají zdravých osob, u většiny onemocnění vám lékař nařídí alkohol zcela vynechat. Týká se to i pacientů se zvětšenou prostatou.

Jak poznat, že vaše prostata není v pořádku

Zvětšující se prostata tlačí na močovou trubici a způsobuje tak různé potíže s močením.

  • častá potřeba močení
  • slabý proud moči
  • obtížné močení (hlavně ráno)
  • slabý proud moči
  • potřeba při močení tlačit
  • nedokonalé vyprázdnění močového měchýře

Tyto obtíže mohou vést k inkontinenci z přetékání, tedy k samovolnému úniku moči.

Proveďte si samovyšetření prostaty

Udělejte si každý měsíc chvilku na samovyšetření prostaty i varlat. Zdravá varlata mají přirozenou velikost a barvu kůže. Pohmatem oběma rukama ověřte, zda uvnitř varlat nenahmatáte nějaké bulky, zatuhnutí či nepravidelnosti.

O zdraví prostaty vám hodně vypoví ejakulace. Důvodem k návštěvě lékaře by měla být nevýrazná ejakulace, malé množství semene i změny jeho kvality, jako je barva či hustota.

Masáž prostaty jako prevence

Masáž prostaty je účinnou prevencí proti benigní hyperplazii prostaty i rakovině. Masáž upravuje hladinu hormonů a díky tomu pozitivně ovlivňuje také sklony k plešatění.

Zní to lákavě, ale nevíte, jak prostatu masírovat? Masáž si může muž udělat i sám sobě, ale je to poměrně obtížné, protože se provádí přes konečník.

Lepším řešením je masáž začlenit do sexuálních praktik s partnerkou, případně existují i specializované masážní salóny, které tuto preventivní techniku nabízejí.

Jak na masáž prostaty?

  • Nejlepší poloha je v lehu na břiše, nebo na zádech.
  • Začněte drážděním okolí konečníku, muž by měl být zcela uvolněný.
  • Prstem pronikněte dovnitř a nahmatejte prostatu (nachází se v podbřišku, má kulovitý tvar velikosti vlašského ořechu).
  • Jemnými pohyby prostatu masírujte.

Jak často se doporučuje tuto preventivní masáž provádět? Ideální frekvence je jednou až dvakrát měsíčně. Pokud je prostata na dotek citlivá a bolí, navštivte lékaře.

S vyhledáním speciality ve vašem okolí vám pomůže naše databáze odborníků.

Hemoroidy, častý problém v těhotenství

Vaše osobní údaje jsou zpracovávány v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb. Správcem osobních údajů je CHIMARE clinic s.r.o., Senovážné náměstí 22, 110 00 Praha 1, IČO: 28935071 („Správce“).

Účelem zpracovávání osobních údajů je primárně poskytování zdravotních služeb (zpracování je nezbytné pro splnění právní povinnosti Správce) a to v rozsahu jméno; příjmení; adresa; datum narození; pohlaví; rodné číslo; číslo pojištěnce; informace o svéprávnosti; profese; informace o zdravotním stavu a o postupu, průběhu a výsledcích poskytnutých zdravotních služeb, rodinná, osobní, pracovní příp. sociální anamnéza. Zpracování Vašich údajů za tímto účelem bude probíhat po dobu nezbytně nutnou, a to dle lhůt stanovených přílohou č. 3 vyhlášky č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci). V případě nahlížení do zdravotnické dokumentace může být za účelem ověření Vaší totožnosti zpracováváno též číslo Vašeho dokladu totožnosti a Váš podpis. Dovolujeme si Vás také informovat, že bez poskytnutí výše uvedených osobních údajů Vám nebude moci zdravotní služba být poskytnuta.

Zajímavé:  Nejlepší Pilulky Na Hubnutí?

V souvislosti s poskytováním zdravotních služeb jsou v užším rozsahu zpracovávány osobní údaje i mimo zdravotnickou dokumentaci, např.

v objednávacích systémech pro účely plánování Vašich návštěv (jméno a příjmení, kontaktní údaje – telefon, e-mail, doručovací adresa, typ zdravotní služby) nebo v dokladech zasílaných zdravotním pojišťovnám (číslo pojištěnce a poskytnutá zdravotní služba) a jiných účetních podkladech, v případě, že služby nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění (jméno, příjmení, adresa a poskytnutá zdravotní služba). I tyto údaje jsou zpracovávány z důvodu právní povinnosti, případně oprávněného zájmu Správce, který spočívá v plánování práce či prokázání plnění právních povinností, pouze po dobu nezbytně nutnou, v případě objednávacích systémů po dobu jednoho roku, v případě podkladů pro zdravotní pojišťovny po dobu určenou na základě smlouvy s příslušnou zdravotní pojišťovnou a v případě jiných účetních podkladů po dobu stanovenou předpisy upravujícími vedení daňové evidence a účetnictví.

Osobní údaje v rozsahu výše uvedeném jsou zpracovávány na základě právem stanovených titulů, a tedy bez nutnosti Vašeho souhlasuSprávce se při zpracování osobních údajů bude řídit ustanoveními nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES („GDPR“).

Osobní údaje budou předávány třetím osobám, a to dalším poskytovatelům zdravotních služeb; zdravotním pojišťovnám; zpracovatelům Správce a příslušným orgánům veřejné správy dle příslušných právních předpisů. Osobní údaje nebudou předávány do jiných zemí. Po dobu zpracování osobních údajů máte právo:

  • a) požádat Správce o informaci, zda jsou Vaše údaje zpracovávány, za jakým účelem, které osobní údaje jsou zpracovávány, o zdrojích těchto údajů, plánované době, po kterou budou údaje zpracovávány a o příjemcích osobních údajů. Požádáte-li o informace týkající se zpracování Vašich osobních údajů, Správce Vám bez zbytečného odkladu a bezplatně poskytne kopii zpracovávaných údajů (za každou další kopii může Správce účtovat přiměřený poplatek);
  • b) na opravu nepřesných nebo doplnění neúplných osobních údajů, které se Vás týkají;

c) podat stížnost u Úřadu pro ochranu osobních údajů se sídlem Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7 ([email protected]);

d) žádat výmaz osobních údajů a právo vznést námitku proti zpracování; tato práva se však netýkají osobních údajů, které je Správce povinen zpracovávat pro splnění právní povinnosti, tzn. např. v souvislosti s vedením zdravotnické dokumentace.

V případě jakýchkoli dotazů či žádostí týkajících se zpracování Vašich osobních údajů se obracejte na Správce: [email protected].

Hemoroidy

Hemoroidy jsou oteklé a zanícené žíly v konečníku. Mohou vzniknout například jako důsledek namáhání během stolice či zvýšeného tlaku na rektální žíly během těhotenství. Hemoroidy se mohou vyvinout uvnitř rekta nebo pod kůží řitního otvoru. Doprovází je svědění, bolest v rektální oblasti a krvácení. 

Hemoroidy jsou poměrně obvyklé onemocnění. Nějakou formou trpí zhruba polovina lidí okolo padesátky. Naštěstí je k dispozici mnoho efektivních způsobů léčby. K ustoupení symptomů často stačí úprava životního stylu a domácí léčba. V těžších případech může pomoci některý z mikroinvazivních zákroků nebo klasická operace.

Symptomy hemoroidů

  • Krvácení během stolice, v míse nebo na toaletním papíru se objevuje jasně červená krev 
  • Svědění či podráždění v anální oblasti 
  • Bolest či otok v konečníku
  • Bulky v okolí konečníku, které mohou být citlivé nebo bolestivé 

Projevy hemoroidů obvykle závisejí na tom, kde se onemocnění manifestuje. 

Hemoroidy uvnitř rekta nejsou viditelné a obvykle nezpůsobují nepohodlí. Mechanické namáhání způsobené procházející stolicí ale může poškodit citlivý povrch hemoroidů a způsobit krvácení. Tlak na stolici také může způsobit, že se vnitřní hemoroid vytlačí ven z konečníku a je pak zdrojem bolesti a diskomfortu. 

Vnější hemoroidy se objevují pod kůží v oblasti konečníku. Při podráždění mohou svědit nebo krvácet. Krev se navíc v žíle může hromadit a vytvořit trombus, který nepříjemně bolí, je oteklý a zanícený. 

Kdy navštívit lékaře

Krvácení během stolice je nejčastějším symptomem hemoroidů, může být ale způsobeno i jinými onemocněními včetně rakoviny tlustého střeva a konečníku, proto je dobré ho vždy konzultovat s lékařem a automaticky nepředpokládat, že se jedná „jen“ o hemoroidy. Návštěva lékaře je také namístě, pokud vás hemoroidy hodně bolí, krvácejí často či hodně a domácí léčba nepomáhá. 

Pokud se symptomy hemoroidů objeví společně s výraznými změnami ve vylučování nebo je stolice černá, dehtovitá či jsou v ní krevní sraženiny, navštivte lékaře okamžitě. Tento typ stolice může signalizovat krvácení ze zažívacího traktu. Projeví-li se silné anální krvácení spojené s točením hlavy, závratí či mdlobami, volejte pohotovost. Může se jednat o život ohrožující stav. 

Příčiny vzniku hemoroidů

Hemoroidy se mohou rozvinout následkem zvýšení tlaku v oblasti konečníku, protože žíly kolem řitního otvoru mají tendenci pod tlakem měnit tvar a zvětšovat objem. 

K faktorům, které mohou zvýšit tlak v anální oblasti, patří: 

  • Silné tlačení na stolici 
  • Dlouhé sezení na toaletě
  • Chronický průjem nebo zácpa
  • Obezita
  • Těhotenství
  • Anální sex
  • Strava s nízkým obsahem vlákniny
  • Hemoroidy jsou častější v druhé polovině života, protože s věkem se odolnost žilního systému zhoršuje 

Komplikace hemoroidů 

Komplikace hemoroidů jsou poměrně vzácné. Mohou zahrnovat tyto příznaky: 

  • Anémie: Chronická ztráta krve způsobená hemoroidy může být příčinou anémie, při které vzniká nedostatek zdravých červených krvinek a krev se špatně okysličuje. Anémie se projevuje únavou a slabostí. 
  • Uskřinutí hemoroidu: Uskřinutí zamezí přítoku krve do tkáně, dostaví se silná bolest a může dojít k odumření uskřinuté tkáně, k tzv. gangréně. 

Diagnostika hemoroidů 

Diagnostika zahrnuje prohlídku rekta zrakem či manuální vyšetření postiženého místa. Vnitřní část konečníku lze vyšetřit rektoskopem. Pro důkladnější vyšetření tlustého střeva může být provedena také kolonoskopie, zejména pokud je podezření na jiná onemocnění tlustého střeva.  

Léčba hemoroidů 

Konzervativní léčba

Hemoroidy lze často zvládnout změnami životního stylu a léčebnými metodami, které nejsou invazivní. Na lehčí projevy lze použít krémy nebo čípky. Pokud se vytvoří krevní sraženina na vnějším hemoroidu, může ji lékař odstranit jednoduchým řezem a manuálním vytlačením sraženiny.

Jedná se o krátký ambulantní zákrok, který pacientovi přinese okamžitou úlevu. Ve vážnějších případech je namístě chirurgické řešení. V současné době přistupuje medicína nejčastěji k tzv. mikroinvazivním zákrokům, které jsou méně bolestivé a rekonvalescence po nich je kratší.

V některých případech je ale nutné provést klasickou operaci. 

Léčba hemoroidů mikroinvazivními zákroky 

  • Barronova ligatura (zaškrcení gumičkami): Lékař zaškrtí cirkulaci krve v hemoroidu gumičkou. Takto ošetřený hemoroid zhruba po týdnu sám odpadne. Jedná se o efektivní metodu léčby, ale pacient může zaškrcení vnímat jako nepříjemné a ve zřídkavých případech se objevuje krvácení.  
  • Sklerotizace: Během zákroku lékař pacientovi vpraví do hemoroidu pomocí injekce chemickou látku, která omezí průtok krve a hemoroid zmenší. Jedná se o bezbolestnou metodu, ale na rozdíl od ligatury nemusí být tak účinná a je určená spíše k léčbě lehčích stadií onemocnění. 
  • Koagulace: Koagulační techniky užívají laser, infračervené světlo nebo teplo. Ošetřená tkáň odumře a zajizví se. Metoda nemá mnoho vedlejších účinků, ale má větší míru relapsů než léčba gumičkami. 

Operační metody 

Klasická operace: Jde o poměrně velký operační výkon v konečníku, kdy se hemoroid odřízne. Operaci doprovází krvácení a otok a je bolestivá. Šetrnější operace se provádí u prolapsů, ale i zde může dojít ke krvácení.

 Technika HAL-RAR: Tento výkon je nebolestivý a vykazuje velmi dobré výsledky. Podvazuje se tepénka, ošetří se pouze místa, kde jsou hemoroidy, nevzniká žádná operační rána. Rekonvalescence je rychlá.

Léčbu touto metodou lze použít jak na jednotlivé hemoroidy, tak i na prolapsy. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector