Srí lanka očkování – Vše o zdraví

Srí lanka očkování - Vše o zdraví

Dnešní moderní doba nabízí očkování na mnoho nemocí. Kromě povinných očkování, která se týkají vážnějších nemocí, nabízí lékaři také očkování proti chřipce či průjmu. Pokud se letos chystáte na exotickou dovolenou mimo Českou republiku – na Zanzibar, Srí Lanku, do Dominikánské republiky nebo jiné země, měli byste se ujistit, zda nejsou v dané destinaci nějaká povinná nebo doporučená očkování.

Co vše se v článku dozvíte?

Kde a jak zjistit, jaká cestovní očkování potřebuji?

Kromě dlouhého hledání na internetu můžete zajít do specializovaných středisek očkování a cestovní medicíny, kde vám pomůžou sestavit individuální očkovací plán na základě odhadu rizika získání přenosného onemocnění. Při stanovení takového plánu se samozřejmě hledí na řadu faktorů, jako je výběr cílové destinace, do které se chystáte, jak se do destinace dostanete, způsob stravování a ubytování či ročního období.

Srí lanka očkování - Vše o zdraví

Také je ale důležité, kolik vám je let a jaký je váš současný zdravotní stav – zda máte nějakou alergii či dlouhodobé onemocnění. V neposlední řadě se hledí i na váš imunitní stav a na to, zda jste prodělali nějaká infekční onemocnění.

Nejlepší doba pro návštěvu odborného lékaře jsou tři měsíce před odjezdem. Zdá se to jako dlouhá doba, ale během této doby má lékař čas posoudit váš stav a provést potřebná vyšetření. V případě, že máte nějaké dlouhodobé (chronické) onemocnění, je třeba upravit léčení a stanovit účelné očkování a dobu, kdy budete na očkování docházet.

Srí lanka očkování - Vše o zdravíOčkování Zanzibar

Pokud cestujete na ostrov Zanzibar a cestujete ze země nebo přes zemi, kde se žlutá zimnice vyskytuje, očkování do mezinárodního očkovacího průkazu je povinné.

Stejná situace platí i pro očkování před cestou do vnitrozemí Tanzanie.

V první řadě si ověřte oblast, do které se chystáte, protože je vysoká pravděpodobnost, že se ocitnete v oblasti Tanzanie s rozšířeným výskytem malárie.

Srí lanka očkování - Vše o zdravíOčkování Srí Lanka

Na Srí Lanku nepotřebujete žádná povinná očkování. Pro obezřetnější cestovatele se doporučují očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu, tetanusu a vzteklině. Na ostrově se malárie téměř nevyskytuje, proto jsou pro cesty na Srí Lanku antimalarika, vzhledem na nežádoucí účinky na organizmus, zbytečná.

Srí lanka očkování - Vše o zdravíOčkování Dominikánská republika

V současnosti nejsou při vstupu do Dominikánské republiky vyžadována žádná povinná očkování. Pokud se neplánujete vydat do džungle, nejsou potřeba ani doporučená.

Pro pořádek, doporučenými očkováními jsou vakcíny proti žloutence A a B, břišnímu tyfu, tetanusu a vzteklině. Před malárií a horečkou dengue vám bude stačit ochrana kvalitním repelentem nebo dlouhým tričkem a nohavicemi.

Jaká jsou povinná cestovní očkování?

Existuje několik cestovních očkování, která jsou při cestování do určitých zemí povinná.

Srí lanka očkování - Vše o zdraví

Žlutá zimnice

Jedno z nejdiskutovanějších je očkování proti žluté zimnici. Toto očkování je rozšířené hlavně v oblastech Afriky a Jižní Ameriky. Onemocnění je přenášené komáry.

Jednou z nejnavštěvovanějších zemí postihnutou žlutou zimnicí je Tanzanie (anebo Zanzibar), proto si před cestou ověřte, či vámi navštívená oblast nespadá do vysoko rizikové oblasti napadnuté tímto onemocněním.

Nemoc se projevuje vysokou horečkou, únavou, zvracením a zimnicí.

Do zemí, jako je například Angola, Burundi, Středoafrická republika, Francouzská Guyana, Gabon, Ghana, Guinea-Bissau, Kongo (včetně Demo. republiky Kongo), Libérie, Mali, Niger, Pobřeží slonoviny, Senegal, Sierra Leone, Surinam, Togo, Benin nebo Kamerun, vás bez očkování proti žluté zimnici nepustí.

Očkuje se živou vakcínou, u které obvykle postačí jedna dávka, a musíte počkat minimálně 10 dní, aby se vyvinula imunita proti tomuto onemocnění. Látka se aplikuje do ramene a vzhledem k tomu, že vakcína obsahuje vaječnou bílkovinu, se nemůžou očkovat osoby na ni alergické.

Meningokoková meningitida

Pokud se chystáte do Saudské Arábie, nesmíte zapomenout na očkování proti meningokokové meningitidě. Hlavně to platí pro cestovatele mířící do Mekky. Zde se v posledních letech objevila řada případů tohoto onemocnění. Toto onemocnění má velmi rychlý průběh, a proto jej není dobré podceňovat.

Mezinárodní očkovací průkaz

Obě tato cestovní očkování se musí zaznamenat do vašeho Mezinárodního očkovacího průkazu.

Ten obdržíte v očkovacím centru a bude obsahovat datum očkování, razítko očkovacího centra a samozřejmě informace o očkovaném.

Tento Mezinárodní očkovací průkaz může být požadován při vstupu do jakékoliv země. Pokud by se našel jakýkoliv problém, či vám chybělo povinné očkování, průkaz je neplatný. 

Kromě dvou výše zmíněných povinných očkování v zahraničí existují ještě další, která jsou doporučená. Znamená to sice, že bez nich můžete na dovolenou odjet, ale s rizikem, že se můžete nakazit a vaše kouzelná dovolená získá nádech trošku jiné magie.

Břišní tyfus

Očkování proti břišnímu tyfu se doporučuje při návštěvě rozvojových zemí Asie, Afriky, Střední a Jižní Ameriky.

Samozřejmě se můžete chránit také tím, že budete jíst pouze tepelně upravená jídla a ovoce se zeleninou, které se dá oloupat. Také byste neměli pít volně tekoucí vodu a kupovat raději balenou.

Vysoký výskyt břišního tyfu je úzce spojen s nižším hygienickým standardem.

Žloutenka typu A a B

Dále se doporučuje cestovní očkování proti žloutenkám typu A a B. V zemích teplých klimatických pásem hrozí nebezpečí obou těchto typů žloutenky. Žloutenka A se přenáší vodou a jídlem, zatímco žloutenka B krví.

Vzteklina

Cestovní očkování proti vzteklině sice není povinné, ale i tak velmi důležité. Největší pozor by si měli dát lidé, kteří se chystají do Asie, Východní Evropy, Afriky či Latinské Ameriky. Přenáší se díky nemocné zvěři, která člověka pokouše či vdechnutím prachu, který je kontaminovaný trusem netopýrů v jeskyních.

Jedinou ochranu, kterou si můžete proti tomuto onemocnění zajistit, je právě očkování. Očkování je doporučováno každému, kdo se bude v exotické oblasti vyskytovat déle než po dobu jednoho měsíce. Očkují se tři injekce po dobu jednoho měsíce a toto očkování vydrží chránit jeden rok.

Cholera

Dalším akutním onemocněním, se kterým můžete přijít při cestách do styku, je cholera. Přenáší se kontaminací vody, která se dále používá k pití či oplachování ovoce a zeleniny.

K přenosu také dochází pomocí kontaminovaných ryb a mořských plodů a výjimečnou situací ani není přímý přenos z člověka na člověka.

To se stává hlavně v oblastech, které jsou postiženy nízkou hygienickou úrovní.

Hepatitida typu A a B

Virová hepatitida typu A a B je nejčastějším onemocněním, které se ve spojitosti s cestováním objevuje. Vyskytuje se po celém světě, ale vyšší riziko onemocnění je v oblastech tropů a v zemích s nižším hygienickým standardem.

Hepatitida A se přenáší nejčastěji pomocí kontaminované vody. Hepatitida B se přenáší přes krev. Oba tyto viry jsou extrémně odolné a není radno je podceňovat.

U nás už je toto očkování povinné, i přesto existují lidé, kteří chráněni nejsou, protože nebyli očkováni. Takové očkování je doporučeno hlavně lidem, kteří se chytají na pobyt delší než 3 měsíce, lidem, kteří budou v úzkém kontaktu s místním obyvatelstvem či lidem, kteří se budou pohybovat v oblasti s vysokým výskytem virových hepatitid. 

Srí lanka očkování - Vše o zdraví

Jestli máte naplánovanou dovolenou, ale nevíte, proti čemu je doporučeno se očkovat mrkněte na seznam povinných a doporučených očkování podle jednotlivých zemí.

Můžu se chránit i jinak, než jen cestovními očkováními?

Samozřejmě existují další prostředky, kterými se můžete při cestování chránit. Ať už jste se rozhodli neočkovat, či se jen chcete více chránit, máme pro vás další tipy. Prvním tipem je kvalitní filtrační láhev. Vodou se přenášejí různé nemoci a bakterie, a proto je lepší mít vlastní filtrační láhev.

Filtrační mechanizmus dokáže zbavit vodu všech nečistot a bakterií. Na výletě v přírodě tak můžete bez obav pít z téměř jakéhokoliv vodního zdroje. Pro filtrační láhev však také platí určitá omezení. Nezkoušejte filtrovat vodu s evidentně kontaminované oblasti. Kromě filtrační láhve můžete používat i vodní filtry nebo dezinfekci v podobě kapslí.

Srí lanka očkování - Vše o zdraví

Důležitá věc, která by vám neměla chybět ve vašem zavazadle, je dezinfekce na ruce. Ta funguje na bázi alkoholu, která zajistí čistotu rukou. Nejčastěji se prodávají ve formě gelu, ale můžete je sehnat i v podobě ubrousků či spreje. Taková věc je velmi skladná a její použití je jednoduché.

Pokud se chystáte cestovat spíše do přírody, nezapomeňte na antibakteriální gel nebo repelent obsahující složku DEET. Poslouží vám i při prevenci proti klíšťatům, které přenášejí klíšťovou encefalitidu.

Antibakteriální gel je ideální také při dodržování všech hygienických zásad, které jsou doporučovány pro maximální ochranu před Korona virem (COVID-19).

Pro více informací o korona viru si přečtěte článek o tom, jak Korona vir omezuje cestování.

Mohlo by vás zajímat

Léky, žiletky, deštník? Co vše si (ne)mohu vzít do příručního zavazadla

Koronavirus COVID-19 na Srí Lance

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 na Srí Lance a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat.

Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální.

Zajímavé:  Překážka V Práci Lékař?

 Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. Stránka aktualizována k 29. září 2021.

Epidemiologická situace na Srí Lance se lepší. V zemi se dosud nakazilo 515 524 osob. Za uplynulý týden přibylo 8 194 případů oproti 16 373 případům v předchozím týdnu.

Denní počty v posledních dvou dnech poklesly již pod jeden tisíc, což bylo ovšem dáno i velmi nízkým počtem provedených testů, neboť denní míry pozitivity se příliš nezměnily a pohybovaly se od 11 % do 16 %.

   Geograficky nejhorší situace stále zůstává v hlavním městě Kolombo a celé Západní provincii, kde bylo dosud nejvíce případů evidováno v okresech Kolombo, Gampaha a Kalutara. Nejvyšší počet pacientů detekovaných mimo Západní provincii zaznamenaly okresy Galle a Kurunegala.

Počet aktivních případů se snížil o více než 14 000 osob na aktuálních 46 651. Náhlý výrazný pokles byl způsoben odečtem doma uzdravených osob od 15. září do 22. září. Uzdravilo se již 456 087 pacientů. Míra zotavení vzrostla na 88,5 % Nadále se snižuje počet úmrtí. Za poslední týden zemřelo 502 nakažených, celkem již 12 786. Smrtnost činí 2,5 %.  

Více statistiky:

https://covid19.gov.lk https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sri-lanka  

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Cestování na Srí Lanku je možné. Pro cestování na Srí Lanku plat í následující pravidla: Všichni občané ČR si před cestou na Srí Lanku musí obstarat tzv. elektronickou cestovní autorizaci ETA, a to prostřednictvím portálu http://www.eta.gov.lk/slvisa/. ETA je doručena cestujícímu e-mailem ještě před cestou na Srí Lanku. Získat vízum až po příletu na Srí Lanku na rozdíl od minulosti není možné. Držitel ETA již nemusí mít další souhlas srílanské turistické agentury ani ministerstva zahraničních věcí Srí Lanky.  

Zahraniční cestující, který hodlá přicestovat za obchodním účelem na pozvání srílanského subjektu, je povinen požádat o souhlas se vstupem MZV Srí Lanky prostřednictvím e -mailu: ([email protected]).

Zvoucí subjekt musí informovat o zamýšlené návštěvě srílanské ministerstvo zahraničních věcí. Cestovat za obchodním nebo oficiálním účelem není možné prostřednictvím Sri Lanka Tourism. Karanténní opatření jsou stejná jako o turistických cest.

Před cestou na Srí Lanku je nutné sjednání povinného pojištění Covid Insurance pokrývající období 30 dnů s pojistným krytím ve výši 50 000 USD.

Od 29. září 2021 do 31. října 2021 platí nová pravidla pro vstup do země a karanténní opatření (souhrn v angličtině viz https://www.epid.gov.lk/web/images/pdf/Circulars/Corona_virus/Quarantine_measures_for_travellers_2021-09-28.pdf)  

  • Pro všechny cestující platí  povinnost předložit po příletu negativní zprávu o výsledku PCR testu provedeného do 72 hodin před odletem a vyplněný zdravotní formulář. 
  • Po příletu na letiště v Colombu jsou neočkovaní cestující povinni absolvovat PCR test a zaplatit si jej (40,- USD) a uchýlit se do hotelu Level 1.  

Plně očkovaní cestující, kteří cestují na Srí Lanku s negativní výsledkem PCR testu, jsou od popříletového PCR testu osvobozeni a mohou volně cestovat do jakéhokoli hotelu bez nutnosti absolvovat karanténu.

Plně očkovaní cestující musí disponovat dokladem o ukončeném kompletním očkování. Dokument musí být v angličtině a musí v něm být uveden název vakcíny a data očkování.

Tento doklad se uznává pouze v případě, že od poslední dávky absolvovaného očkování uplynulo minimálně 14 dní.  

Za splnění přesně daných podmínek je možno upustit od karantény také v případě osob, které prodělaly covid-19, byli očkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny a mají potvrzení o dostatečné výši protilátek.  

Neočkovaní cestující jsou povinni strávit 14 dní povinné karantény v karanténním hotelu, karanténním středisku nebo v hotelu s certifikátem Safe and Secure 1. úrovně. Seznam určených karanténních hotelů (Hotel / Safe & Secure Certified Level 1 Hotel) je uveden na webové stránce https://srilanka.travel/helloagain/documents/Level1Hotels/Level1HotelListt.pdf. Cestující budou přepraveni do karanténních míst vládními úřady nebo příslušným hotelem. Nelze používat žádnou veřejnou dopravu. Z karantény jsou po 14 dnech propuštěni pouze v případě, že budou mít negativní výsledky PCR testů provedených v den příjezdu a také mezi 12. a 14. dnem pobytu v karanténě. Testy si hradí cestující.  

Zcela zakázáno (s výjimkou speciálních povolení) je přicestování na Srí Lanku všech cestujících, kteří v posledních 14 dnech navštívili Jihoafrickou republiku, Angolu, Botswanu, Lesotho, Mozambik, Namibii, Svazijsko, Zambii, Zimbabwe a státy jižní Ameriky (Argentina, Bolívie, Brazílie Chile, Kolumbie, Ekvádor, Falklandské ostrovy, Francouzská Guyana, Guyana, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay a Venezuela). Zákaz platí i pro cestující, kteří přes tyto destinace v posledních 14 dnech jen tranzitovali. Speciální povolení schvaluje srílanské MZV ([email protected]) a následně Úřad pro civilní letectví. Cestující jsou povinni absolvovat dvoutýdenní karanténu, přičemž 10. den pobytu v karanténě absolvují další PCR test. Podmínkou ukončení karantény je další, závěrečný PCR test.  

Letecký tranzit přes letiště Colombo je povolen za podmínky, že doba od plánovaného příletu do plánovaného odletu nepřesáhne 12 hodin a že cestující má letenku na následný let.

2. DOPRAVA

Letecká doprava na Srí Lanku a ze Srí Lanky funguje s omezenou kapacitou využití letadel. Platí zákaz dopravy mezi provinciemi.

 Cestovat mezi provinciemi je povoleno pouze zdravotnickým službám, policii, úředníkům státního sektoru při nezbytných oficiálních návštěvách, distributorům nezbytných dodávek, poskytovatelům základních služeb a dopravě nákladu a cestování do a z přístavů vstupu a výstupu.

3. OPATŘENÍ

Od 1.10. byl zrušen celostátní lockdown. Nadále však bude platit řada restriktivních opatření. Zrušen byl karanténní zákaz vycházení, opouštět domácnost je však povoleno pouze  za účelem zaměstnání, zdraví a nákupu nezbytného zboží a služeb. Nadále nebude povoleno cestovat mezi provinciemi.   Zakázána jsou veřejná shromáždění.

  Podniky, zemědělské činnosti a stavební práce mohou fungovat. Schůze, workshopy a konference se mohou konat s kapacitou do  25 %. Vnitřní a venkovní večírky, shromáždění a festivaly nebudou zatím během října povoleny. Obchodní centra budou fungovat pod dohledem regionálních zdravotních úředníků, stejně tak trhy a mobilní prodejci.

 Finanční instituce mohou operovat maximálně s pěti osobami nacházejícími se uvnitř.  Restaurace mohou až do 15. října provozovat venkovní provoz, poté mohou mít otevřeny i vnitřní prostory  30% kapacitou.  V restauracích však nebude povoleno podávat alkohol. Maloobchodní prodejny a supermarkety mohou fungovat s 10% kapacitou do 15. října a poté s 20%  kapacitou.

 Kina zůstávají zavřená. Kadeřnictví mohou fungovat na základě objednávek. Přijímána jsou opatření k opětovnému otevření škol, počínaje školami s méně než 200 studenty. Předškolním zařízením je povolen provoz do 50% kapacity. Centra denní péče mohou fungovat bez stanoveného kapacitního limitu.

Univerzity se mohou znovu otevřít na základě stanovených zdravotních pokynů a střediska odborného vzdělávání mohou fungovat na 50% kapacity. Tělocvičny mají povolen do 15.10. provoz až s pěti osobami,  poté se  kapacita zvýší na 30 % nebo až na 10 osob. Sportovní aktivity budou povoleny až od 15. října.  Svatby a pohřby jsou povoleny do určené kapacity.

Povoleny nejsou výstavy a veletrhy. Plné znění nových pravidel v angličtině je na webové stránce https://www.epid.gov.lk/web/images/pdf/Circulars/Corona_virus/Quarantine_measures_for_travellers_2021-09-28.pdf.

Od 15.9. jsou všechny osoby starší 30 let povinny nosit sebou při návštěvě veřejných míst očkovací průkazy.    

Pro zahraniční turisty bylo znovu otevřeno několik turisticky atraktivních míst. Patří mezi ně Chrám posvátného zubu, botanické zahrady Peradeniya, národní parky Yala, Horton Plains a Minneriya, sloní sirotčinec Pinnawala, safari park Ridiyagama, Mirissa a Sinharaja. 

Obecně platí povinnost nosit na veřejných místech po celou dobu roušku a udržovat sociální odstup nejméně dvou metrů mezi dvěma osobami.

Osoby, které nebudou respektovat zdravotní pravidla a předpisy, mohou být potrestány pokutou do výše až 10 000 srílanských rupií, případně odnětím svobody až na 6 měsíců.

Osoby pozitivně testované na COVID-19 jsou povinně umisťovány do izolačních zařízení, a to na dobu 10 dnů. 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdraví (epidemiologická jednotka): http://www.epid.gov.lk

Imigrační úřad : http://www.immigration.gov.lk/ 

Oficiální vládní informační portál: https://www.news.lk/

Statistika výskytu covid-19:

https://covid19.gov.lk  https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sri-lanka

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí: E-mail: [email protected] Telefon: +91 11 2415 5200

Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

Honorární konzulát ČR v Colombu (komunikace pouze v angličtině): E-mail: [email protected] Mobil a WhatsApp: +94 777 686 259 (honorární konzul ČR Dr. Lohitha Samarawickrema)

5. NÁVRAT DO ČR

Odlety ze Srí Lanky jsou povoleny.  Letecká společnost nebo země tranzitu či cílová země může vyžadovat potvrzení o negativním výsledku PCR testu absolvovaného před odletem ze Srí Lanky.

Pravidla vyžadovaná při návratu českou stranou lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

Ministerstvo přistěhovalectví a emigrace prodloužilo dobu platnosti všech typů víz cizincům pobývajícím v současnosti na Srí Lance do 7. října.

Do této doby budou účtovány pouze vízové poplatky platné pro uvedené období. Držitelé víz budou navíc osvobozeni od sankcí za překročení doby pobytu.

  Vzhledem k vyhlášenému lockdownu omezila  divize konzulárních záležitostí ministerstva zahraničí své služby pouze pro naléhavé případy.   

Na Srí Lance není žádná česká ambasáda, která by mohla pomoci, nejbližší je v indickém Dillí, její pomoc je tím pádem dost limitovaná. V Colombu je sice český honorární konzulát, který vede srílanský podnikatel Dr. Lohitha Samarawickrema, vzděláním lékař.

Zajímavé:  Jaterní encefalopatie - Vše o zdraví

Komunikovat s ním je třeba anglicky, nejlepší je napsat mu e-mail na adresu [email protected] a do kopie dát českou ambasádu v Dillí [email protected]. Pozor, odpověď většinou přichází z adresy [email protected].

Napište na sebe číslo na WhatsApp, ušetří Vám to případné peníze za roaming.

Doporučuje se zaregistrovat se do cestovatelské databáze DROZD na stránce https://drozd.mzv.cz/. Nic to nestojí, a pokud by se na Srí Lance cokoli vážného stalo, dostanete o tom z Ministerstva zahraničních věcí ČR informaci formou SMS nebo e-mailem. Už takové situace v minulosti byly.

Přehled očkování do ciziny – SRÍ LANKA

Volba země: — Volba —AFGANISTÁNALBÁNIEALŽÍRSKOANDORRAANGOLAARGENTINAARMÉNIEAUSTRÁLIEAZERBÁJDŽÁNBAHAMYBAHRAJNBANGLADÉŠBARBADOSBELGIEBELIZEBĚLORUSKOBENINBERMUDYBHÚTÁNBOLÍVIEBOSNA a HERCEGOVINABOTSWANABRAZÍLIEBRUNEJBULHARSKOBURKINA FASOBURUNDIČADČESKÁ REPUBLIKACHILECHORVATSKOČÍNADÁNSKODEMOKRATICKÁ REPUBLIKA KONGO (bývalý ZAIR)DOMINIKADOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKADŽIBUTSKOEGYPTEKVÁDORERITREAESTONSKOETIOPIEFIDŽIFILIPÍNYFINSKOFRANCIEFRANCOUZSKÁ GUAYANAFRANCOUZSKÁ POLYNÉSIEGABONGAMBIEGHANAGIBRALTARGRENADAGRÓNSKOGRUZIEGUADELOUPEGUATEMALAGUINEAGUINEA-BISSAUGUYANAHAITIHAWAIHONDURASINDIEINDONÉSIEÍRÁKÍRÁNIRSKOISLANDITÁLIEIZRAELJAMAJKAJAPONSKOJEMENJIHOAFRICKÁ REPUBLIKAJORDÁNSKOKAJMANSKÉ OSTROVYKAMBODŽAKAMERUNKANADAKAPVERDYKATARKAZACHSTÁNKEŇAKIRIBATIKOLUMBIEKOMORYKONGOKOREA jižní i severníKOSTARIKAKUBAKUVAJTKYPRKYRGYZSTÁNLAOSLESOTHOLIBANONLIBÉRIELIBYELICHENŠTEJNSKOLITVALOTYŠSKOLUCEMBURSKOMADAGASKARMAĎARSKOMAKEDONIEMALAJSIEMALAWIMALEDIVYMALIMALTAMAROKOMARTINIKMAURICIUSMAURITÁNIEMAYOTTEMEXIKOMOLDAVSKOMONAKOMONGOLSKOMOSAMBIKMYANMARNAMIBIENĚMECKONEPÁLNIGERNIGÉRIENIKARAGUANIZOZEMÍNORSKONOVÁ KALEDONIENOVÝ ZÉLANDOMÁNPAKISTÁNPANAMAPAPUA-NOVÁ GUINEAPARAGUAYPERUPOBŘEŽÍ SLONOVINYPOLSKOPORTORIKOPORTUGALSKORAKOUSKOŘECKORÉUNIONROVNÍKOVÁ GUINEARUMUNSKORUSKORWANDAŠALAMOUNOVY OSTROVYSALVADORSAMOASan MARINOSAUDSKÁ ARÁBIESENEGALSEYCHELYSIERRA LEONESINGAPURSJEDNOCENÉ ARABSKÉ EMIRÁTYSLOVENSKOSLOVINSKOSOMÁLSKOŠPANĚLSKOSPOJENÉ STÁTY AMERICKÉSRBSKOSRÍ LANKASTŘEDOAFRICKÁ REPUBLIKASÚDÁNSURINAMSVAZIJSKOŠVÉDSKOSv.KRYŠTOF a NEVISSv. LUCIEsv. TOMÁŠ a PRINCIPŠVÝCARSKOSÝRIETÁDŽIKISTÁNTANZANIETCHAJ-WANTHAJSKOTIMOR-LESTETOGOTONGATRINIDAD a TOBAGOTUNISKOTURECKOTURKMENISTÁNTUVALUUGANDAUKRAJINAURUGUAYUZBESKISTÁNVANUATUVELKÁ BRITÁNIEVENEZUELAVIETNAMZAMBIEZIMBABWE

Aktuální infekční rizika v této zemi najdete v databázi IRS – ZDE

Žlutá zimniceMezinárodní průkaz (certifikát) očkování proti žluté zimnici se požaduje od cestovatelů přijíždějící z výchozí nebo tranzitní země s výskytem žluté zimnice (tranzit delší než 12 hodin v rizikové oblasti). Očkování se zde vyžaduje jako ochrana vůči zavlečení žluté zimnice, jejímž přenašečem je komár Aedes aegypti, který se zde (v cílové zemi) vyskytuje. 

Země a oblasti považované za rizikové (od roku 2011, dle SZO: Wkly Epidemiol Rec. 2011 Sep 9;86(37):401-11.):

  • AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Středoafrická republika, Čad (pouze část země je riziková), Kongo, Kongo DR (pouze část země je riziková), Pobřeží slonoviny, Rovníková Guinea, Etiopie (pouze část země je riziková), Gabun, Gambie, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Keňa (pouze část země je riziková), Libérie, Mali (pouze část země je riziková), Mauretánie (pouze část země je riziková), Niger (pouze část země je riziková), Nigérie, Senegal, Sierra Leone, Súdán (pouze část země je riziková), Tanzanie, Togo, Uganda.
  • AMERIKA: Argentina (pouze část země je riziková), Bolívie (pouze část země je riziková), Brazílie (pouze část země je riziková), Kolumbie (pouze část země je riziková), Ekvádor (pouze část země je riziková), Francouzská Guayana, Guyana, Panama (pouze část země je riziková), Paraguay, Peru (pouze část země je riziková), Suriname, Trinidad a Tobago (pouze část země je riziková, pouze Trinidad), Venezuela (pouze část země je riziková, především stát Bolívar). Původně rizikové státy či oblasti Sv. Tomáš a Principe (nízké riziko v celé zemi), Tanzanie (nízké riziko v celé zemi), Somálsko (nízké riziko jen v některých oblastech, v ostatních není riziko žádné), Eritrea (nízké riziko jen v některých oblastech, v ostatních není riziko žádné) a Zambie (nízké riziko v celé zemi) byly překlasifikovány na státy s nízkým rizikem výskytu žluté zimnice.

V takovém případě se očkují všechny osoby starší 9 měsíců. Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.

Hepatitida AOčkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.

Břišní tyfusOčkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu, zejména plánují-li pobyt mimo městských oblastí v endemických oblastech s výskytem břišního tyfu. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.

Ostatní očkování

VzteklinaDo této země, kde vzteklina představuje stálé nebezpečí, se doporučuje preventivní očkování proti vzteklině všem cestovatelům, kteří plánují dlouhodobý nebo pracovní pobyt (přírodovědci, zemědělci, archeologové, geologové, speleologové atd.).

I když očkování poskytuje vysoce spolehlivou ochranu během prvního roku po očkování, podle některých doporučení zůstává vhodné, aby dříve očkované osoby pokousané zvířetem potenciálně nakaženým vzteklinou podstoupily ještě další dodatečné postexpoziční očkování. Děti by se měly vyvarovat mazlení se psi, kočky nebo dalšími savci.

Preventivní očkování se provede 3 dávkami aplikovanými během jednoho měsíce. Doporučuje se podávat 3. dávku minimálně 2 týdny před cestou.

Japonská encefalitidaOčkování se doporučuje cestovatelům pobývajícím v odlehlých venkovských oblastech nebo žijících a pracujících poblíž rýžových polí na venkově nebo příměstských oblastech, kde existuje zvýšená pravděpodobnost přenosu japonské encefalitidy komáry.

Očkuje se buď třemi (0-7-30 dní) nebo dvěma (0-28 dní) dávkami podle typu vakcíny a nejpozději se očkování zahajuje jeden měsíc před odjezdem. Sporadické případy se objevují v celé zemi, častěji však na západě s výjimkou horských oblastí. Období přenosu: celý rok; zejména v období monzunových dešťů.

Nejpostiženější oblasti jsou Anuradhapura, Gampaha, Kurunegala, Polonnaruwa a Puttalam. Vysoce riziková skupiny: děti mladší 15 let.

Hepatitida BVzhledem ke zdejšímu relativně vysokému počtu nositelů hepatitidy typu B se doporučuje očkovat zdravotníky (zubaři, lékaři, ošetřovatelky, laboranti), osoby pracující v blízkém kontaktu s místním obyvatelstvem (učitelé, misionáři, mírové armády) nebo osoby, které předvídají pohlavní styk s místním obyvatelstvem. Očkování lze provést podle zrychleného schématu, podáním 3 dávek během 3 týdnů, poslední dávka by měla být podána minimálně 14 dní před odjezdem. Zrychlené schéma očkování zajistí ochranu 60-80% cestovatelů, podobně jako první dvě dávky podané v měsíčním intervalu. Pro zajištění spolehlivější a dlouhodobé ochrany je třeba aplikovat ještě 3. dávku nejlépe do 6 měsíců po zahájení tohoto očkování. Vysoce spolehlivá ochrana je zajištěna očkováním se 3 dávkami ve schématu 0., 1. a 6. měsíc, tj. 3. dávka by měla být podána nejpozději 10 dní před odjezdem.

ZáškrtPokud bylo základní očkování proti záškrtu provedeno v dětství, tj. před více než 20 lety a existuje zvýšené riziko záškrtu (např. během humanitární pomoci, pracovního pobytu apod.

), lze očkovat od počátku třemi dávkami dospělé vakcíny proti záškrtu (tj. se sníženou koncentrací vakcinační látky) v měsíčních intervalech nebo ve schématu 0-6 týdnů-6 měsíců nebo podat posilující (booster) dávku 10-15 let po předešlém očkování proti záškrtu.

Kompletní očkování by mělo být ukončeno nejpozději 10 dní před odjezdem.

TetanusPři poranění existuje zvýšené riziko nákazy. Je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, stačí se nechat očkovat jednou dávkou tetanické vakcíny („přeočkování“).

Byla-li ale poslední dávka vakcíny podána před více než 15 lety, je nutné se nechat okovat kompletně třemi dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu).

Již dvě dávky dostatečně ochrání před tetanem.

SpalničkyPřed cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. očkování v dětství dvěma dávkami vakcíny. V opačném případě je vhodné se nechat před cestou očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem.

Malárie

  2012   2015

Nízké riziko malárie existuje v celé zemi včetně městských oblastí kromě okresu Kolombo, Gampaha, Kalutara (západní provincie), Galle a Matara (jižní provincie) a oblasti Nuwara Eliya (1880 m; centrální provincie). Podle CDC byl poslední případ malárie zaznamenán v říjnu 2012.

Ostatní zvláštní infekční rizika

  • Horečka dengue Filarióza, lymfatická – pobřeží na jihozápaděSkvrnitý tyfus, (blechy, vši) – na jihuChikungunya 
  • Venerické infekce

Vydáno / Aktualizováno: 07.08.2019

Autor: M.Petráš

Putování po Srí Lance: nutné doklady i očkování zařiďte včas!

Při plánování cesty na Srí Lanku nestačí vytvořit seznam míst, která chcete navštívit. Zodpovědný cestovatel si zjišťuje i informace o doporučeném očkování, bezpečnostní situaci a sleduje povinnosti, které musí jako turista dodržovat. Samozřejmostí je také vhodné odpovídající pojištění.

Pár injekcí pro jistotu 

Před cestou na Srí Lanku byste měli zkontrolovat, jaká očkování máte platná, a absolvovat sérii doporučených vakcinací pro danou lokalitu. Na vhodném očkovacím plánu se včas domluvte se svým lékařem, abyste všechny potřebné dávky stihli před odjezdem. Měli byste být chráněni proti:

  • tyfu,
  • tetanu,
  • dětské obrně,
  • meningitidě,
  • japonské encefalitidě,
  • hepatitidě A,
  • vzteklině,
  • neštovicím,
  • choleře.

Dále se během pobytu v této destinaci doporučuje užívat antimalarika. Pokud budete na Srí Lanku přijíždět z oblastí s výskytem žluté zimnice (např. z Afriky), musíte mít mezinárodní očkovací průkaz, kterým doložíte očkování proti této chorobě.

Pojištění není zbytečnost

Po příjezdu na Srí Lanku myslete na to, že tělo bude potřebovat čas na aklimatizaci. Její délka je individuální, někdy trvá až dva týdny. Můžete pociťovat únavu a apatii a trpět bolestmi hlavy. Při přechodu na místní stravu se často objevují žaludeční potíže. Hodně proto pijte, abyste předešli dehydrataci organismu.

Bezpečné jsou pouze balené nápoje. Pokud i přes dodržování základních hygienických pravidel a režimových opatření budete mít na Srí Lance zdravotní potíže, počítejte s tím, že běžná lékařská péče není na takové úrovni jako v České republice. Odpovídající zdravotnické zařízení vám nejlépe doporučí asistenční služba vaší pojišťovny.

Stejně jako při jakékoliv jiné zahraniční cestě se doporučuje mít sjednané cestovní pojištění. Vhodně zvolené limity plnění na léčebné výlohy a asistenční služby vám mohou při cestování ušetřit nejen nečekané výdaje, ale i organizační komplikace.

Pojištění by samozřejmě mělo zohledňovat i typ aktivit, kterým se při své asijské cestě budete věnovat.

Povinnosti cestovatele

Přestože je Srí Lanka turisticky přívětivá země, zastupitelský úřad z bezpečnostních důvodů nedoporučuje cesty do severní části ostrova. Ať už trávíte čas pobytem v letovisku, nebo putováním zemí, je důležité věnovat velkou pozornost svým osobním věcem, především cestovnímu pasu. Ten musí mít v den příjezdu platnost minimálně 180 dní.

Zajímavé:  Giardia U Psa Léčba?

Kromě pasu musíte být při příletu schopni ukázat zpáteční letenku a prokázat dostatečné finanční prostředky na celou dobu pobytu. Další povinností cestovatelů je elektronická registrace do systému ETA (Electronic Travel Authorization), která musí proběhnout ještě před příjezdem na Srí Lanku.

Můžete si ji vyřídit sami přes internet nebo ji za vás udělá cestovní kancelář.

Podmínky pro vstup na Srí Lanku a pobyt na ní, stejně jako bezpečnostní situace a zdravotní doporučení, se mohou měnit na základě aktuálního dění. Pokud budete tyto informace v rámci plánování cesty pečlivě sledovat, lze předejít mnoha komplikacím a cestovatelské zážitky si užít naplno.

(pak)

Zdroj: www.mzv.cz

Další článek

Líbí se Vám tento článek?

  • Čína: odvrácená tvář asijského giganta
  • Co takhle strávit silvestrovskou noc v zahraničí? Máme několik tipů
  • Desatero pro cestovatele – pravidla chování v zemích třetího světa
  • Desítka nejčastějších mýtů spojených s cestovními nemocemi
  • Dítě „na palubě“: tipy pro spokojenou posádku
  • Do Austrálie jen s očkováním, pojištěním a repelentem
  • Dovolená na čtyřkolce? Nezapomeňte doma zodpovědnost!
  • Dovolená na jachtě? Jen pro zodpovědnou posádku!
  • Dovolená na motorce aneb Co před startem nezanedbat
  • Dovolená příští rok? Vybírejte podle tipů Lonely Planet!
  • Dovolená se zážitkem: Láká vás sexuální turistika?
  • Dovolená v Egyptě – krása doprovázená riziky
  • Egypt: krásy a rizika země faraonů
  • Ekoturistika jako naděje pro budoucí generace?
  • Exotické nemoci v Evropě? Blíže, než jste čekali!
  • Extrémní dovolená? Zážitek (ne)jen pro drsňáky!
  • Hit současné dovolené? Obytné vozy a karavany!
  • Horečka dengue ohrožuje Čechy! Počet nákaz roste
  • Horečka při cestování v zahraničí. Víte, jak správně postupovat?
  • Horečnatá infekce – nechtěný suvenýr z dalekých krajin
  • Horská turistika: zahraniční velikány pokořujte jen s dobrým pojištěním
  • Hroch – nejnebezpečnější zvíře Afriky
  • Hygiena na cestách. Na co běžně nemyslíme?
  • I při cestách po Evropě nás ohrožují závažné infekce
  • I s astmatem se dá cestovat, chce to ale důkladnou přípravu!
  • Indonésie bez rizika: myslete na zdraví i osobní věci
  • Itálie, Španělsko, Řecko: víte, co musíte udělat před dovolenou?
  • Jak se při cestování po velkoměstech nenechat napálit
  • Jak se vyhnout nákaze z vody? Dodržujte 5 jednoduchých pravidel
  • Jak ve zdraví zvládnout pobyt v Tatrách
  • Jak zvládnout návrat z teplých krajin zpátky do zimy?
  • Jedete na dovolenou autem? Nezapomeňte se připravit!
  • Jet lag neboli nemoc z časového posunu
  • Kam na Blízký východ aneb Nejdůležitější je bezpečí
  • Kam za polární září aneb Podívaná nejen pro romantiky
  • Kam za teplem? Nejoblíbenější destinace českých cestovatelů
  • Když začnou v zahraničí zlobit zuby…
  • Klimatizace sice přináší zdravotní rizika, má však i své výhody
  • Klíšťata – hrozba doma i na cestách
  • Koupání ve sladkých vodách: pozor na skrytá nebezpečí
  • Koupání ve volné přírodě má i své stinné stránky, buďte raději o krok napřed
  • Krásy a rizika zlatého trojúhelníku: Barma, Thajsko, Laos
  • Kuba má své kouzlo – ale i dobře skrytá rizika
  • Kulinářská turistika: jak si nepřivézt „nákazu z talíře“
  • Kulinářská turistika: jak si nepřivézt „nákazu z talíře“
  • Láká vás Indie? Bez pojištění a očkování necestujte!
  • Láká vás poušť? Nezapomeňte na teplé oblečení!
  • Láká vás sexuální turistika? Pozor na nechtěný „dárek“ s následky na celý život
  • Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!
  • Lékárnička na cesty: co s sebou vzít do kufru
  • Letištní salonky: cestování na křídlech luxusu
  • Letíte na dovolenou? Pozor na velikost zavazadel!
  • Lyžování v cizině: znáte pravidla a dodržujete je?
  • Maghreb: vyjeďte do zemí zapadajícího slunce
  • Malárie by měla být vymýcena do roku 2030
  • Medvědí destinace: jen se sprejem a dobrým pojištěním
  • Mexiko: nebezpečná země plná lákadel
  • Milovníci hlubin, kryjte si při potápění záda!
  • Moderní trendy v cestování. Které jsou nejvíce v kurzu?
  • Mořská nemoc: jak se vyhnout strašákovi lodního cestování?
  • Na cestovatelské střevní potíže zabírá nejlépe prevence!
  • Na která jídla si dát při cestování pozor? Některá vás možná překvapí!
  • Návštěva deštného pralesa: na co si dát pozor?
  • Návštěva USA? Zjistěte vše o lékařské péči za velkou louží
  • Nebaví vás mrazivé počasí? Vyrazte za teplem!
  • Nebezpečí číhající v hotelových pokojích
  • Nebezpečí o dovolené: Na co si dát pozor v hotelech?
  • Nebezpečí pro cestovatele: V ČR je už osm nakažených virem Zika
  • Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci
  • Nejčastější mýty o cestovní medicíně. Znáte je?
  • Nejcennějším vybavením na cesty jsou informace
  • Nejkrásnější pláže světa: i na ně se vydávejte jen dobře vybavení
  • Nejnebezpečnější zvíře Austrálie? Překvapivě včela!
  • Nejužitečnější aplikace pro cestování. Máte je v mobilu?
  • Nemoc z letadla? Klimatizace viníkem nebude!
  • Nevíte, kam na dovolenou? Vydejte se do zemí bývalého Sovětského svazu!
  • Nezkazte si dovolenou žloutenkou
  • Ochrana před dotěrným hmyzem: jak se ubránit malým parazitům
  • Očkování před cestou: lepší v poslední chvíli než vůbec!
  • Očkování proti žluté zimnici: kam je aktuálně potřeba?
  • Odjíždíte na dovolenou? Čtyři tipy, jak odradit zloděje
  • Okradli vás v zahraničí? Tady je návod, jak postupovat
  • Olympiáda v Riu se blíží: 7 tipů pro vaše bezpečí
  • Osm pravidel pro bezpečné opalování
  • Paraziti: Kde všude na ně narazíte a co vám udělají
  • Parazitická infekce: pomoci může jen odborník!
  • Pásmová nemoc? Raději buďte o krok před ní!
  • Pět kritérií při výběru správné cestovní postýlky
  • Pět rad na cestu do muslimských zemí
  • Pět stravovacích přešlapů, které mohou zkazit dovolenou
  • Plánujete exotickou dovolenou s dětmi? Pozor si dejte hlavně na infekce a úrazy
  • Plně vybavená lékárnička – pro turistu to nejdůležitější!
  • Plnou parou vpřed aneb Karibikem na luxusním parníku
  • Pochoutky, kterým je lepší se na cestách vyhnout
  • Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo
  • Poranění od zvířat: nevyzpytatelná rizika cestování
  • Poznejte USA i z jiné perspektivy. Našli jsme utajené zajímavosti
  • Připojení k elektrické síti: Do zahraničí raději vozte adaptér
  • Průvodce po místech, kam míří jen ti odvážní
  • První exotická dovolená s dětmi: deset praktických rad na cestu
  • Putování za vínem? Poznejte kus světa se skleničkou v ruce!
  • Rádi cestujete na vlastní pěst? Pak nezapomeňte přibalit krabičku „přežití“
  • Rádi surfujete? Pak pozor nejen na žraloky!
  • Rizika potápění aneb hlubiny plné nebezpečí
  • Rok 2018 ve znamení festivalů. Víme, kam vyrazit
  • Rozhovor s odborníkem na cestovní medicínu
  • Rozzlobené slunce: v Austrálii pálí nejsilněji na světě
  • Rozzlobené slunce: v Austrálii pálí nejsilněji na světě
  • S udičkou do zahraničí? Jen po pečlivé přípravě!
  • Sama na dovolené? Deset pravidel, jak si to bezpečně užít!
  • Sedm důvodů, proč si zamilovat cestování mimo sezónu
  • Sedm tipů, jak si golf v zahraničí užít bez stresu a nepříjemností
  • Šest rad pro klidnou dovolenou v Thajsku
  • Šest tipů, jak při volbě dovolené nesáhnout vedle
  • Setkání s exotickými zvířaty – nebezpečí představují živá i ta na talíři!
  • Stali jste se obětí trestného činu v zahraničí? Víme, jak postupovat!
  • Stres z cestování na vás může zanechat trvalé následky
  • Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!
  • Svatojakubská cesta: po stopách dávných poutníků
  • Svrab: svědivá památka na zahraniční dovolenou
  • Těšíte se na safari? Pojistěte si návrat domů!
  • Tipy pro digitální nomády aneb Do světa za prací i zábavou
  • Top 5 afrických destinací
  • Top destinace pro rok 2019. Kam se letos vydat?
  • Transsibiřská magistrála aneb Dobrodružství na kolejích
  • Trápí vás dlouhé mezipřistání? Vyplňte čas rychlým výletem!
  • Tunisko: (ne)bezpečná exotika na dosah
  • Turecko: aktuální doporučení před cestou do země půlměsíce
  • Turistický průvodce aneb Co zabalit na cestu do Asie
  • Už máte dost horka a davů turistů? Vyrazte na sever!
  • Už vás nebaví mrazivé počasí? Vyrazte za teplem do exotiky!
  • Úžeh a úpal, nechtěný doprovod našich dovolených
  • Vánoce na pláži začněte připravovat včas!
  • Vánoce v zahraničí: kam vyrazit za netradiční oslavou svátků?
  • Vánoční trhy v Evropě lákají. Kam letos vyrazit?
  • Varování: blíží se epidemie na léky nereagujícího břišního tyfu!
  • Vietnam – nedoceněná perla Asie
  • Virus zika – hrozba současného cestování
  • Všechno, co potřebujete vědět o žloutence, než odjedete na dovolenou
  • Vybavte se na cesty novou mobilní aplikací
  • Vybírejte chytře. Rozdíly v cenách letenek mohou být značné!
  • Vydat se na dovolenou bez cestovního pojištění je hazard
  • Vyrážíte na dovolenou za hranice? Seznamte se s nejčastějšími infekcemi v okolí ČR!
  • Vyrážíte za sluncem? Tipy, jak předejít nebezpečným spáleninám
  • Výšková nemoc: neviditelný postrach horské turistiky
  • Vzhůru do evropských metropolí! Tallinn je neokoukaný a Vídeň za humny
  • Vzhůru na střechu světa Aneb cestování po Nepálu
  • Z banality se může na dovolené stát velký problém
  • Zácpa na dovolené? To se vás už týkat nebude
  • Zdravotní rizika cestování: nejčastější úrazy na cestách
  • Známé i méně známé ostrovy Evropy. Na který z nich vyrazíte?
  • Zpestření dovolené aneb zvířata na dosah ruky
  • Zvíře „na palubě“ – společné výlety bez stresu a v pohodě

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector