Menstruační cyklus – Vše o zdraví

Znám plno žen, které vnímají menstruaci jako nutné zlo. Bývala jsi na tom podobně? Vždycky to pro mě byl týden, na který jsem se ani trochu netěšila. Stejně jako mnoho z nás jsem i já od svojí maminky slýchávala, že měsíční krvácení je za trest a musím ho nějak přetrpět.

Přesně tak jsem k němu i přistupovala, a tak jsem zákonitě čelila celé škále obtíží od poměrně velkých bolestí až po nepravidelnost. Navíc jsem pracovala na místech, kde byly kladeny velké nároky na výkon, o ženské cykličnosti a potřebě odpočinku se tam vůbec nemluvilo.

Důležité bylo držet termíny a plnit zadání.

Často mluvíš o tom, že jsi se v té době chovala spíše jako muž, než jako žena… V sukni nebo v šatech bys mě rozhodně nepotkala. Cestu ke svému ženství jsem začala hledat až před pěti lety.

Tehdy jsem konečně zvolnila a díky tomu jsem pozvolna objevovala, že se v každé části měsíce cítím a chovám trochu jinak. Bylo nesmírně zajímavé sledovat, že spolu s narůstajícím respektem k vlastnímu tělu postupně vymizely všechny bolesti i nepravidelnosti.

Kromě pochopení vlastní cykličnosti mi pomohlo i pravidelné používání yoni vajíčka a hlavně vědomý odpočinek! Do té doby jsem byla zvyklá, že jedu na 100 %. Teď to mám nastavené tak, že si na první dva dny menstruace neplánuji žádnou práci ani žádné schůzky.

Je to prostě období čajů a deky, kdy si dovoluji být zachumlaná sama v sobě a ve svém světě. Samotnou mě překvapilo, jak se toto malé opatření promítlo do zbytku měsíce. Najednou mám mnohem více energie!

Menstruační cyklus - Vše o zdraví

Na sociálních sítích i v běžném životě se nijak nestydíš hovořit o budování láskyplného vztahu ke tvému lůnu. Pro mnoho žen je toto téma stále ještě tabu. Můžeš ho zkusit přiblížit? Dříve by mě vůbec nenapadlo s mým lůnem třeba v duchu promluvit, nebo mu posílat energii. Fungovala jsem převážně v hlavě.

Co bylo od pasu dolů, jako by neexistovalo. I proto jsem začínala pozvolna, krok po kroku. Nejprve jsem si vzala zrcátko a podívala jsem se, jak tam dole vlastně vypadám. Pak do mého života vstoupila yoni vajíčka, což jsou polodrahokamy, které se vkládají do pochvy a pomáhají nám s ní navázat lepší spojení. To byl první větší krok k péči o vnitřní ženu.

Naučila jsem se také plno dechových technik, kterými cíleně rozhýbávám energii v podbřišku. A do čeho jsem se úplně zamilovala, je bylinná napářka! Má úžasné účinky na ženské zdraví, přispívá k lepšímu prokrvení dělohy a pomáhá při celé řadě obtíží od gynekologických zánětů až po bolestivou menstruaci.

Všechny tyto kroky nezměnily jen můj cyklus, ale promítly se také do mého intimního života. Dříve jsem nebyla „tam dole“ ani zdaleka tak citlivá a vnímavá jako dnes, kdy je pro mě milování mnohem spontánnější a příjemnější. Celkově se cítím živější, odpočatější a přitažlivější.

Často proto ženám opakuji: Představte si své tělo jako zahradu, o kterou je třeba se starat. Když jí dáte dostatek pozornosti, světla, živin a vláhy, bude růst, kvést a plodit…

Menstruační cyklus - Vše o zdraví

CO NAŠÍ MENSTRUACI PROSPÍVÁ? ÚCTA. Tělo je chrám naší duše a jako k takovému bychom k němu měly přistupovat. Do našich posvátných prostor by mělo mít přístup pouze to, co nám dělá skutečně dobře – pečlivě si proto vybírejme nejen jídlo, ale také informace a osoby, které se dostávají do naší blízkosti.

VDĚČNOST. Zkuste menstruační cyklus vnímat jako klíč k přirozené obnově a znovuzrození. Každé krvácení v sobě ukrývá obrovskou očistnou moc, která z nás vyplavuje vše, co už nepotřebujeme.

AUTENTICITA. Zatímco se logické myšlení dává na ústup, na povrch se derou dříve potlačované emoce. Slzy mají stejně očistnou moc jako krev, dejte jim volný průchod. Stejně důležitou roli má i zdravé vyjádření vzteku či frustrace.

TICHO A SAMOTA. Chcete-li emocionální i fyzické čištění podpořit, stáhněte se alespoň na první dva dny menstruace ze světa, odložte notebook a telefon a místo koukání do obrazovky si naordinujte pobyt v přítmí, teple a tichu. Mnoho žen přestane trpět menstruačními bolestmi ve chvíli, kdy si přizná, že během krvácení potřebují především odpočinek a klid.

TĚLO, COPAK BYS CHTĚLO? V této fázi cyklu přirozeně zpomalují mentální procesy, proto se snažte co nejméně zapojovat hlavu a místo ní se nalaďte na tělo.

Někdy stačí položit ruku na podbřišek a vědomě sledovat, co se v něm odehrává. Pokud cítíte bolest, snažte se ji nepopírat, ale přijmout ji jako důležitý signál.

Mnohdy může pomoct, když ji pozvete do meditace a zeptáte se jí, proč přichází a co vám svou přítomností naznačuje.

Menstruační cyklus - Vše o zdraví

VÝŽIVA. Naslouchejte tělu, možná bude toužit po potravinách, které běžně nejíte. Obecně lze říct, že prospěšné je vysazení alkoholu, cukru a kofeinu minimálně čtrnáct dnů před menstruací.

Během krvácení mají zelenou zejména jemná nenadýmavá jídla, bylinné čaje (kontryhel, řebříček, dobromysl, máta, meduňka…) a potraviny bohaté na hořčík, vápník, zinek a omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

JEMNÁ MASÁŽ. Pokud trpíte bolestmi, pomůže kromě klidu velice jemná a intuitivní automasáž podbřišku pomocí směsi mandlového nebo pupalkového oleje.

Osvědčil se nám také Inlight Bio tělový olej s arnikou.

V některých případech je třeba pomoc zvenčí, zkuste navštívit doporučeného a prověřeného kraniosakrálního terapeuta nebo vědomého maséra či masérku, kteří pomohou odstranit případné blokády nejen na tělesné úrovni.

ROZKVÉTÁNÍ ŽENY. Klíč k lepšímu pochopení i přijetí našeho ženství nabízí Mohendžodáro – starodávná technika, s jejíž pomocí se uvolníte do svého těla a ženské energie, přijmete své emoce i samu sebe v nejrůznějších podobách a aspektech. Více na www.rozkvetanizeny.cz

Menstruační cyklus - Vše o zdraví

KDY K LÉKAŘI? Bolestivá menstruace nemusí souviset pouze s nepřijetím našeho ženství, jejím původcem mohou být i svalové problémy. Na vině bývá například přetížené pánevní dno.

Pokud jsou bolesti opravdu nesnesitelné a provází je zvracení, je na místě podstoupit lékařské vyšetření.

Obtíže totiž může způsobovat endometrióza – onemocnění, během něhož se buňky sliznice dutiny děložní objevují i na vejcovodech, vaječnících či střevech.

SAMA VÍTE NEJLÉPE. Menstruační kalíšek je nepochybně skvělý vynález, který významným způsobem šetří vaši peněženku i životní prostředí.

Pokud ale z jakýchkoliv důvodů cítíte, že není pro vás, rozhodně se do jeho používání nenuťte.

Raději sáhněte například po pohodlných vložkách z bio bavlny – jen tak máte jistotu, že nezatěžujete sliznici v oblasti intimních partií nepřirozenými či dokonce rizikovými látkami.

Zajímavé:  Příznaky Nemocí Žlutý Jazyk?

TEXT: EVA KARLASOVÁ FOTO: UNSPLASH.COM 

Celé znění článku najdete v biOrganica magazínu, který vyšel 11. 3. 2021.

Ženské zdraví aneb klíč ke štěstí žen

16. 3. 2021 • 16 min. čtení

Patříš mezi zástupkyně něžného pohlaví? V tom případě se s námi podívej na to, jak fungovat v souladu se svým ženským nastavením.

Pánové nám pro tentokrát odpustí – článek je věnován hlavně ženám. Pokud ale chcete lépe porozumět své partnerce a jejímu cyklu, pokračujte ve čtení.

Co je fyzické zdraví žen

Možná tě to překvapí, ale: fyzické zdraví ženy se zásadně liší od fyzického zdraví muže. Ne, nemusíš se bát, nechceme znít jako zarputilé feministky. Ženské fyzické zdraví narozdíl od toho mužského zahrnuje „být zdravá“ nejen ve smyslu „nebýt nemocná“, ale také „být plodná“.

 Samozřejmě, bez zástupců mužského pokolení se neobejdeme – a díky bohu za to – ovšem pokud bude mít žena problém s plodností (menstruačním cyklem), přirozenou cestou potomka na svět stěží přivede.

A nejen to: nefungující menstruační cyklus má často souvislost s dalšími negativními symptomy jako je neoptimální váha, výkyvy nálad, únava nebo problémy s pletí.

Klíč k plodnosti žen: Menstruační cyklus

Klíčem k plodnosti žen je mít pravidelný a zdravý menstruační cyklus. Nezoufej, pokud nemáš periodu jako hodinky, přesně 28 dní. Každá jsme jedinečná a stejně tak jedinečně funguje i tvoje tělo. Máš-li ovšem menstruaci nepravidelnou, různě dlouhou, různě silnou, něco v tvém těle nebude v pořádku.

Možná si teď v duchu říkáš – „jsem mladá, na děti mám spoustu času“.  Je ale důležité si uvědomit, že menstruace ti nedává jen možnost mít v budoucnu děti, ale je důležitá z hlediska celkové péče o zdraví. Hormony podílející se na cyklu mají v těle spousty funkcí.

Jeden příklad za všechny: nedostatek hormonu estrogenu se může projevit osteoporózou (řídnutím kostí).

Jak probudit ženskou energii = cykličnost žen

Narozdíl od mužů jsme my ženy cyklické a potřebujeme tak i trochu jiný přístup k tréninku, výživě nebo práci v souladu s fázemi našeho cyklu. Ačkoliv je délka cyklu individuální, průměrně se počítá na 28 dní. Celý cyklus v sobě ukrývá celkem 4 fáze. O jaké fáze jde a co ti v jaké fázi půjde nejlépe?

Menstruační fáze, 1.-6. den cyklu, slouží k odpočinku, regeneraci, urovnání si myšlenek v hlavě. Ze cvičení je vhodné pomalejší cvičení, jako jóga nebo pilates, protahování, procházka nebo pomalejší běh. Pokud se během menstruace cítíš dobře, určitě si můžeš odtrénovat i svůj obvyklý trénink.

Folikulární fáze nastává po menstruaci, zhruba 7.-13. den. V tomto období se budeš cítit soustředěně, nezávisle. Je to ideální doba k delším, náročnějším, vytrvalostním tréninkům, ale i k budování síly.

Ovulační fáze začíná několik dní před ovulací, končí několik dní po ní (cca 14.-20. den). Charakterizuje ji produktivita, týmovost, tvorba vztahů, podpora druhých.

Během téhle fáze žena obvykla vzbuzuje velké sympatie u svého okolí a sama se cítí krásná. Zároveň i výkonnost je na vrcholu, takže se na trénincích budeš cítit jako superwoman. 14.-20.

den cyklu je nejvhodnější doba pro testování osobních rekordů nebo závody.

Luteální fáze, cca 21.-28. den, se spojuje s originalitou, kreativitou a asertivitou. Tenhle týden budeš mít hlavu plnou nových nápadů a řešení. Těsně před menstruací nastane lehký útlum, únava, větší potřeba odpočinku. Neváhej si relax dopřát.

Pokud neužíváš hormonální antikoncepci, zkus si sama na sobě vypozorovat jednotlivé fáze. Uvidíš, že se ti díky tomu bude dělat spousta věcí snadněji. Naopak se na sebe můžeš přestat zlobit, když ti zrovna něco nepůjde.

Po pár měsících pozorování svému cyklu můžeš přizpůsobit i trénink: kratší relaxační nebo posilovací tréninky během menstruace, delší náročné tréninky během folikulární a luteální fáze, silovější tréninky nebo testování výkonnosti během ovulační fáze.

  A nejen to: pokud ti to práce dovolí, snaž se nejnáročnější úkoly vyžadující soustředěnost a kreativitu zvládat během folikulární, ovulační a začátku luteální fáze. Ke konci luteální a během menstruační fáze si naopak plánuj kratší pracovní dny a méně náročné úkoly.

Věnuj se v těchto dvou fázích sama sobě a své regeneraci.

Menstruační cyklus - Vše o zdraví Podtrhni své ženství sportovním outfitem,  ve kterém se cítíš dobře.

Omrkni sportovní oblečení pro ženy

Jak na zdravý menstruační cyklus

Aby tvé tělo správně fungovalo, potřebuješ pro něj dostatek energie. Stejně jako auto nepojede bez benzínu, tělo nebude dostatečně fungovat bez paliva ve formě jídla. Na co si dávat pozor?

Dostatečný energetický příjem. Při nedostatečném příjmu potravy organismus přijatou energii použije na základní fungování. Menstruační cyklus – tedy schopnost se rozmnožovat – do tohoto seznamu úplně základních funkcí nepatří.

Tělo bude bojovat o prospívání tvého organismu a nedovolí ti zátěž v podobě těhotenství. Nedostatečným příjmem energie dostáváš tělo do stresové situace. Správné složení stravy.

Vídáme případy, kdy množství přijímané energie je naprosto v pořádku, ale v jídelníčku chybí jedna ze základních složek: bílkoviny, tuky, nebo sacharidy. Také mohou scházet vitamíny a minerály. Je tedy nutné si hlídat nejen dostatečné množství energie, ale i pestrost stravy.

 Zařazuj kvalitní bílkoviny, sacharidy (zejména polysacharidy) a zdravé (zejména rostlinné) tuky. Dbej na pravidelný přísun zeleniny a ovoce. Žádné diety. Ani diety s velkým snížením energie ženskému tělu nesvědčí – opět jde o jistou formu stresu.

Pokud chceš hubnout zdravě, dělej tak vždy pod dozorem profesionálního nutričního terapeuta nebo výživového poradce a rozhodně se netrap hlady. Sója? Dej si pozor na sóju a výrobky z ní. Obsahuje totiž fytoestrogeny (=hormony podobné lidským estrogenům). Ty mohou negativně ovlivňovat ženský cyklus.

Vitamíny a minerály pro ženské zdraví

  • vitamin C – Paprika, citrusové plody – syrové, ničí se tepelnými úpravami.
  • kyselina listová – Kořenová, košťálová a listová zelenina, jižní ovoce, celozrnné obiloviny, ořechy, droždí. Opět se ničí tepelnou úpravou.
  • vitamín D – Žloutek, mořské ryby, obohacené margaríny, máslo, mléko, játra.
  • ostatní vitaminy rozpustné v tucích – A, E, K – Áčko najdeš v játrech, mléku, vejcích, zelené a žluté zelenině; Éčko v semínkách, oříšcích, rostlinných olejích, brokolici nebo avokádu; K1 v zelené listové zelenině (špenát) a rostlinných olejích; K2 ve žloutku, másle a přirozeně se vyskytuje ve střevní mikroflóře. U těchto vitamínů stačí přirozený přísun z potravy.
  • hořčík – banány, meruňky, datle, jahody, kiwi, maliny, mandarinky, meloun, ostružiny
  • železo – červené maso, vaječný žloutek, pistácie, vlašské ořechy, stačí ze stravy, suplementovat jen při prokázaném deficitu
  • jod – sůl, mořské ryby
  • selen – ořechy, dary moře, jablečný ocet, máslo, vločky, hnědá rýže
  • vápník – mléko, mléčné výrobky, mák, vlašské ořechy, brokolice
Zajímavé:  Léčba V Hyperbarické Komoře?

Menstruační cyklus - Vše o zdraví

Vyvážená a pestrá strava je klíčem k úspěchu i zdraví.

Doplňky stravy

Zjistila jsi, že zdroje některého vitamínu nebo minerálu ti v jídelníčku chybí, případně pociťuješ příznaky jeho nedostatku? Pomož si vhodnými doplňky stravy! Rozhodně doporučujeme suplementovat především vitamin D, kyselinu listovou, selen a hořčík.

Ostatní látky doplňuj při prokázaném nedostatku, nebo v těhotenství.  Jak vybrat správný doplněk stravy? Zkontroluj si složení: obsah suplementovaného vitamínu / minerálu by měl pokrývat doporučenou denní dávku.

A jako vždy platí zlaté pravidlo: čím méně přidaných látek, tím lépe.

Vhodná suplementace pro ženy – doporučené denní dávky:

Na běžné denní užívání:

  • vitamin C 100-110 mg
  • vitamin D 5-10 µg
  • kyselina listová 600 µg
  • vitaminy A, E, K – hrozí předávkování, neužívat denně, stačí v komplexu
  • selen 50 µg
  • jod 100-200 µg (pokud se nekonzumují mořské plody)
  • hořčík 310 mg (šumák)

Před plánovaným těhotenstvím:

  •  vitamin B12 3,5 mg (B komplex 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím)

V těhotenství:

  • vápník 1000ug (v těhotenství)
  • zinek 10mg (v těhotenství)

Při problémech s menstruací:

Na srovnání menstruačního cyklu, potlačení PMS nebo úpravu menstruačního krvácení jsou vhodné i bylinky. Například kontryhel, pupalka, maca, lékořice, hluchavka, jetel. Můžeš je užívat každou zvlášť nebo ve formě různých bylinných směsí či extraktů.

  • maca
  • pupalkový olej
  • čaj z kontryhele

Vhodné sporty pro ženy 

Obecně nejsou doporučovány aktivity s velmi vysokou intenzitou, časté silové cvičení, časté dlouhé běhy. Výjimkou je folikulární fáze, kdy naopak máš spoustu energie a v tomto období zvládneš i ty nejnáročnější tréninky.

  Jinak to z hlediska stresu pro tělo není dobré s těmito aktivitami přehánět. Trénuj s rozumem. Najdi si v týdnu pár dní odpočinkových (klidně aktivní formou procházek).

Zbytek dní pohybovou aktivitu střídej – běh x silový trénink x kardio.

Samozřejmě, každá jsme jiná. Jistě máš spoustu kamarádek, které jsou v posilovně jako doma, běhají půl maratony a menstruační cyklus mají v pořádku. Jestli ale zrovna ty do této skupiny nepatříš, je potřeba sportovní aktivity během týdne umírnit a dopřát si čas na odpočinek a regeneraci.

Psychické zdraví žen 

S fyzickým zdravím jde ruku v ruce psychické. Kromě péče o tělo pečuj i o svou duši. Dopřej si kvalitní odpočinek. Relaxuj během dne. S knížkou, hudbou, ve vaně, příjemnou procházkou. Každá máme svoje vlastni knowhow na odpoutání se od reality.

Říkáš si, že je to přežitek? Že to nepotřebuješ? Opak je pravdou. Chvíle klidu a pohody k načerpání nové energie nejen potřebuješ, ale i si je zasloužíš. Nezapomínej ani na kvalitní a dostatečný spánek. Už jen kvůli melatoninu, jehož tvorbu ovlivňuje doba spánku.

V několika studiích byl prokázán vliv nedostatku melatoninu na poruchy menstruačního cyklu.

Doufáme, že jsme ti článkem s determinanty zdraví pro ženy udělali radost a zasvětili tě do tajů ženského těla. Užívej si být žena. Načerpej novou energii. Nepropadej panice, pokud ti něco zrovna nejde nebo nejsi spokojená se svým tělem. Dost možná budou na vině hormony.

Autorka: Mgr. Kateřina Bártová, nutriční specialista, @nutrikacka

Citace (zdroje): 

  • ATTARCHI, Mirsaeed, Hamidreza DARKHI, Mahshad KHODARAHMIAN, Mandana DOLATI, Maryam KASHANIAN, Mostafa GHAFFARI, Elham MIRZAMOHAMMADI a Saber MOHAMMADI. Characteristics of Menstrual Cycle in Shift Workers. Global Journal of Health Science [online]. 2013, 5(3) [cit. 2021-03-14]. ISSN 1916-9744. Dostupné z: doi:10.5539/gjhs.v5n3p163
  • DRAPER, C. F., K. DUISTERS, B. WEGER, et al. Menstrual cycle rhythmicity: metabolic patterns in healthy women. Scientific Reports [online]. 2018, 8(1) [cit. 2021-03-14]. ISSN 2045-2322. Dostupné z: doi:10.1038/s41598-018-32647-0
  • GRAY, Miranda. Cyklická žena, aneb, Jak využívat svůj lunární cyklus k dosažení úspěchu a naplnění. České Budějovice: Osule, 2013. ISBN 978-80-905262-2-8.
  • Fernando, S., & Rombauts, L. (2014). Melatonin: shedding light on infertility?–A review of the recent literature. Journal of ovarian research, 7, 98. https://doi.org/10.1186/s13048-014-0098-y
  • LIEBERMAN, JAY L., MARY JANE DE SOUZA, DAVID A. WAGSTAFF a NANCY I. WILLIAMS. Menstrual Disruption with Exercise Is Not Linked to an Energy Availability Threshold. Medicine & Science in Sports & Exercise [online]. 2018, 50(3), 551-561 [cit. 2021-03-14]. ISSN 0195-9131. Dostupné z: doi:10.1249/MSS.0000000000001451
  • REITER, Russel, Sergio ROSALES-CORRAL, Lucien MANCHESTER a Dun-Xian TAN. Peripheral Reproductive Organ Health and Melatonin: Ready for Prime Time. International Journal of Molecular Sciences [online]. 2013, 14(4), 7231-7272 [cit. 2021-03-14]. ISSN 1422-0067. Dostupné z: doi:10.3390/ijms14047231
  • WILLIAMS, Nancy I., Heather J. LEIDY, Brenna R. HILL, Jay L. LIEBERMAN, Richard S. LEGRO a Mary Jane De SOUZA. Magnitude of daily energy deficit predicts frequency but not severity of menstrual disturbances associated with exercise and caloric restriction. American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism [online]. 2015, 308(1), E29-E39 [cit. 2021-03-14]. ISSN 0193-1849. Dostupné z: doi:10.1152/ajpendo.00386.2013

3 nejrozšířenější poruchy menstruačního cyklu

Pravidelný menstruační cyklus je odrazem zdraví každé ženy. Už by dávno nemělo platit tvrzení, že menstruace je něco, za co by se měla žena stydět a nebo hůře – nasnášet.

Ano, menstruace a určité části cyklu nemusí být vždy příjemné, ale jestliže žena porozumí tomu, proč se v určité fázi cyklu cítí tak jak se cítí, může z každé fáze vytěžit maximum.

Bohužel důsledkem dnešní uspěchané doby a stresem se mnohem častěji stává, že je ženské tělo vyčerpané do takové míry, že to zasahuje do samotného cyklu. Zde jsou tři nejčastější poruchy, se kterými se ženy a dívky mohou setkat.

Č.1 – Anovulace

Ovulace je část cyklu, ve která má žena největší pravděpodobnost otěhotnět. Anovulace tedy znamená, že k ovulaci nedochází. Ženy o tom nemusí ani vědět, protože menstruační krvácení se i přesto dostavuje.

Avšak hormonální rovnováha je narušena, vajíčko ve vaječníku nedozrává a žena tedy nemůže otěhotnět. Jestliže tento stav přetrvává a není odhalen problém, může to vést až k neplodnosti. V druhém případě by mělo být alarmující vynechání nebo častá nepravidelnost menstruace. I toto může značit anovulaci.

V případě dlouhotrvajících odchylek cyklu je vhodné navštívit gynekologa, pro včasné stanovení diagnózy.

Menstruační cyklus - Vše o zdraví

Č.2 – PCOS

Tato zkratka za sebou skrývá další onemocnění, které má negativní vliv na ženskou plodnost. PCOS neboli syndrom polycystických ovarií patří mezi nejčastější poruchu plodnosti. Většina žen a dívek nemusí vůbec vědět, že jím trpí, příznaky bývají velmi nejasné a lehce přehlédnutelné.

Zajímavé:  Plíseň Na Nehtech U Nohou Přírodní Léčba?

Proto se tento problém často řeší až v případě, kdy žena nemůže otěhotnět. Mezi příznaky se řadí například ztráta menstruace (amenorea), nepravidelná menstruace, akné, padání vlasů, hormonální nerovnováha, deprese, úzkosti, obezita v oblasti břicha.

PCOS se velmi těžko diagnostikuje, ultrazvukové vyšetření totiž nestačí. Důležité je podstoupit krevní testy, ve kterých se ukáže množství hormonů. Vyšší hladina androgenů, což jsou mužské pohlavní hormony, značí přítomnost PCOS.

Navzdory velkému množství informací všude kolem, je PCOS stále neprobádané téma, o kterém koluje velké množství otázek. Jeho vznik souvisí s genetikou, nadváhou a inzulinovou rezistencí. U každé ženy jsou se objevují jiné příznaky a doposud není žádný univerzální lék.

Pomáhá staré známé – jíst kvalitní potraviny bohaté na živiny, hýbat se, eliminovat stres, nebo také hormonální jóga, masáže a za zkoušku stojí také akupunktura.

Č.3 – Sekundární amenorea

Za tímto slovním spojením se skrývá jedna z nejvíce podceňovaných poruch cyklu. Sekundární amenorea, neboli ztráta menstruace, trápí velké množství dívek, hlavně v dospívajícím věku. Na vině bývá ve většině případů touha po dokonale štíhlém těle.

Malé množství jídla v kombinaci s častým a vysoce intenzivním cvičení zapříčiní to, že se dívka dostane do velkého kalorického deficitu. V případě dlouhodobého a drastického deficitu nastává stav, kdy ženské tělo nemá dostatek energie a omezuje určité funkce, které nejsou nutné k přežití. A mezi ty patří například menstruace.

Dívkám se nejprve může zdát, že ztráta menstruace je vlastně výhra. Opak je ale pravdou, tímto si zakládají na velké problémy s hormonálním zdravím. Návrat menstruace nebývá jednoduchý a vyžaduje to čas, úsilí a pevnou vůli. Proto není dobré si s tímhle zahrávat. Dívky se v tomto období stále vyvíjí a potřebují dostatek energie.

Jestliže i přesto mají nutkání snížit hmotnost, je na místě se poradit s nutričním specialistou, který navrhne stravovací plán tak, aby nebylo ohroženo hormonální zdraví. 

I když se v mladém věku poruchy cyklu nemusejí zdát jako velký problém, dokáží z dlouhodobého hlediska nadělat velké škody. Menstruační cyklus je pro ženské tělo velmi důležitý a jeho odchylky a poruchy je nutné neprodleně řešit s gynekologem.

O poruchách menstruačního cyklu

Nepravidelná menstruace může být projevem širokého spektra onemocnění.

Protože její příčinou mohou být i některé závažné stavy, je u nepravidelností cyklu nutný aktivní přístup lékaře při vyšetřování a léčbě.

 Najdete-li se tedy v následujících řádcích, nezapomeňte kontaktovat svého obvodního gynekologa. V případě, že jej nemáte, rádi o vás budeme pečovat v našem gynekologickém centru Gynclin

Menstruační krvácení

Menstruační krvácení je zevním projevem reprodukčního cyklu. Cílem pravidelně se opakujících změn hormonálních hladin je optimální příprava organismu k otěhotnění.

V průběhu reprodukčního cyklu dochází k výběru dominantního folikulu s vajíčkem ve vaječníku, jeho zrání, uvolnění (ovulaci), paralelní přípravě pohlavních orgánů k přijmutí oplodněného vajíčka a zajištění optimálního prostředí pro časný vývoj zárodku. Jestliže nedojde k oplodnění, vysoká výstelka děložní dutiny připravená pro zahnízdění oplozeného vajíčka se odloučí a odejde s malým množstvím krve v podobě menstruačního krvácení.

Krvácení, které následuje po poklesu hormonálních hladin, aniž by došlo k ovulaci, je označováno jako pseudomenstruační krvácení.

Takové krvácení probíhá při užívání antikoncepce, ale může provázet i řadu hormonálních poruch.

Součástí reprodukčního cyklu je však i řada dalších cyklicky se opakujících změn organismu – změn struktury prsů, růstu buněk výstelky pohlavních orgánů, proměnlivé viskozity hlenu produkovaného děložním čípkem atd.

Menstruační cyklus má několik fází:

  • Za první den menstruačního cyklu je považován první den menstruačního krvácení.
  • Následuje folikulární fáze, která trvá asi 14 dní.
  • Navazuje krátká fáze ovulace (uvolnění vajíčka).
  • Cyklus končí luteální fází, jejíž délka je mezi 12 a 15 dny.

Normální menstruační cyklus trvá průměrně 29,5 dne s kolísáním mezi 21 a 35 dny. Délka menstruačního krvácení je 2 až 8 dní a během něj odchází 20 až 80 ml nesrážlivé krve. Řízení menstruačního cyklu zajišťují vzájemné vztahy a křehká rovnováha mezi vaječníky a centrální nervovou soustavou (mezimozkem a podvěskem mozkovým).

Poruchy menstruačního krvácení

Poruchy menstruačního cyklu můžeme rozdělit na dvě skupiny.

  1. Poruchy ve smyslu plus, zahrnující silné, dlouhé a časté krvácení.
  2. Poruchy ve smyslu mínus, které zahrnují krvácení po dlouhých intervalech, krvácení slabé nebo zcela chybějící.

Nepravidelná menstruace má mnoho důvodů. Nejčastěji jsou poruchy menstruačního krvácení zaznamenávány v období dospívání a období přechodu, kdy je rovnováha hormonálních hladin nejkřehčí.

Příčiny poruch menstruačního krvácení mohou vzniknout na různých úrovních řízení menstruačního cyklu – v mozku (například u sportovkyň, u pacientek s bulimií, při užívání drog, po vystavení silnému stresu, při užívání některých léků), v podvěsku mozkovém (nádor produkující hormon prolaktin) nebo v jiných orgánech (poruchy štítné žlázy).

Poruchy menstruačního krvácení často vznikají na úrovni ženských pohlavních orgánů (cysty vaječníků, předčasné selhání vaječníků, onemocnění dělohy).

Každé nepravidelné (menstruační i mimomenstruační) krvácení je vhodné odborně posoudit a při podezření na abnormitu pečlivě vyšetřit.

V prvé řadě je třeba vyloučit, že by příčinou nepravidelností mohla být organická porucha – nádor, zánět, polyp, mimoděložní těhotenství a podobně.

Nezbytným krokem je proto komplexní gynekologické vyšetření včetně ultrazvukového vyšetření.

Po vyloučení organické poruchy následuje vyšetření hormonálních hladin, které je třeba provést v průběhu menstruačního krvácení, kdy jsou hladiny jednotlivých hormonů nejlépe reprodukovatelné. Vhodnou součástí hormonálních odběrů je i vyšetření hladin hormonů štítné žlázy, jejíž porušená funkce může vést k poruše menstruačního krvácení. V případě potřeby jsou doplněna další vyšetření.

Léčba poruch menstruačního krvácení

V ideálním případě by měla být zacílena na vyvolávající příčinu.

Je-li příčinou organická porucha, pak je její odstranění rozhodující pro úpravu cyklu. Léčba hormonálních poruch na úrovni jejich příčiny je mnohem svízelnější.

Krvácení slabá a v dlouhých intervalech ženu obvykle neobtěžují, a tak často léčbu nevyžadují. Při prokázání nedostatečné funkce vaječníků u žen plánujících graviditu může být jediným řešením léčba postupy asistované reprodukce.

Silná a častá hormonálně podmíněná krvácení lze ovlivnit léky, nejčastěji hormonálními antikoncepčními přípravky. U silného krvácení je výhodné zavést nitroděložní tělísko s hormonální složkou. Léčba hormonálních poruch cyklu je zároveň prevencí možných komplikací v budoucnosti, zejména osteoporózy a nádorů děložní výstelky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector