Menstruace zpoždění – Vše o zdraví

Menstruace zpoždění - Vše o zdraví

Tělesná hmotnost, krevní tlak, srdeční frekvence jsou standardní ukazatele, které lékaři prozradí mnohé o našem zdravotním stavu. Ale jsou tady ještě i další ukazatele, které bychom měly brát v úvahu. Lehce o našem zdravotním stavu zjistíme hodně informací, díky menstruačnímu období. Dává to smysl, když se nad tím zamyslíte.

Náhlé zpoždění či vynechání, křeče na určité stupnici bolesti, špinění mezi cykly, nevysvětlitelné změny a mnoho dalšího, kdy nám naše tělo jasně dává najevo, že něco není úplně tak v pořádku. Abychom mohly dekódovat náš menstruační cyklus, je dobré si o tom nejdříve něco přečíst a pozorně sledovat své tělo a signály.

1. Krevní sraženiny

Nejsou sice moc hezké, špatně se o tom i píše, ale k menstruaci to prostě patří. Krevní sraženiny, které jsou malé jsou běžné a nepředstavují nic závažného.

Objevují se, když je menstruace v silnější fázi a antikoagulanty, které normálně rozkládají sraženiny, než odejdou z těla, prostě nemohou udržet krok s tím, jak rychle tělo vylučuje děložní výstelku. Mají tendenci být tmavé nebo jasně červené barvy a mají nepravidelné tvary a velikost. Obavy by měly budit velké sraženiny.

Větší, silnější sraženiny mohou mít příčinu v hormonální nerovnováze, která má za následek silnou menstruaci a její těžký průběh, velké sraženiny mohou být také příznakem infekce nebo dokonce potratu.

2. Délka menstruace

Některé ženy mají období, které trvá pouze 3 dny. Jiné krvácí šest nebo sedm dní. Ale menoragie – lékařský termín pro prodlouženou či velmi silnou menstruaci – která trvá déle než týden, by mohla být alarmující.

Syndrom štítné žlázy a (PCOS) s nadměrnou aktivitou nebo nedostatečnou aktivitou jsou běžné problémy s hormony, které mohou způsobit nepravidelné a delší období. Léky, které narušují hormony, jako jsou štítná žláza, steroidy a antipsychotika, jsou také často zodpovědné za tento stav.

Pokud žádné léky neužíváte, přesto máte silnou a dlouhou menstruaci, může to být tím, že nemáte hormony v rovnováze. Délka a intenzita menstruace se mění i věkem. V případě pochybností navštivte svého lékaře.

3. Pravidelné špinění

Občasné špinění či slabé krvácení se může stát a nemusí přitom znamenat nic hrozného, může jít o kolísající hormony, pokud se vám to však stává často či dokonce pravidelně, je to docela alarmující. Informujte o tom svého lékaře. Příčinou může být hormonální nerovnováha, stejně jako fibroidy nebo infekce. Z těch vážnějších příčin může jít také o rakovinu dělohy nebo děložního čípku.

4. Barva krve

Barva krve se během menstruace mění. Na začátku může jít pouze o špinění, tak samo na konci může mít krev hnědou až černou barvu – záleží, jak rychle v určité fázi krev opuští tělo, je to v podstatě účinek kyslíku na krev. Pokud je však vaše menstruační krev vodnatá nebo šedavě zbarvená, mohlo by to signalizovat infekci – zvláště pokud má silný zápach.

Menstruace zpoždění - Vše o zdraví

5. Vynechání menstruace

Vynechání menstruace se může stát z různých příčin: přepracování, stres, náhlý úbytek tělesné hmotnosti. Extrémní hubnutí způsobuje snížení tělesného tuku a produkci estrogenu, což mnohé vysvětluje.

Ke kolísání hormonů může docházet i během kojení, v období menopauzy a z dalších důvodů.

Pokud však vynechání menstruace trvá déle než tři měsíce, případně se to opakuje často – a jste si jistá, že nejste těhotná a nemůže to být ani menopauza – promluvte si se svým lékařem, aby se ujistil, že není jiný a mnohem vážnější důvod této přestávky.

6. Velké křeče a bolesti zad

Je to sice nespravedlivé, ale bolesti k menstruaci patří. Je to dáno stahováním se dělohy. Bolest by neměla být však tak hrozná, aby ji žena nezvládla pomocí klidu a teplých obkladů. Zapomeňte na pilulky – tím už maskujete zdravotní problém.

Když se k bolesti podbřišku přidruží i nepříjemná bolest zad nebo pánevní bolesti, může jít o závažný zdravotní problém (endometriózu), kdy se děložní tkáň dostane do pánevní dutiny, přilne k okolním orgánům, jako jsou vaječníky, vejcovody či dokonce i konečník. Ženy trpící endometriózou zažívají značné křeče. Mimo reprodukčních orgánů může endometrióza zasáhnout také vzdálenější orgány, jako jsou mozek či plíce.

Endometrióza = hormonální nerovnováha, kdy je estrogen v těle ženy dominantním hormonem.

Neexistuje definitivní test na endometriózu, ale pokud si váš gynekolog myslí, že ji máte, může předepsat antikoncepční pilulky nebo jiné léky, které mohou přinést úlevu. Může se jednat o zvýšenou hladinu tohoto hormonu nebo také sníženou hladinou progesteronu.

Důvodů, proč je hladina estrogenu zvýšena existuje více, proto nelze jednoznačně říct, co je hlavním spouštěčem nemoci. Existují celkem čtyři druhy endometriózy, o jaký typ se jedná, pozná lékař dle řady vyšetření.

Náznak, že by se mohlo jednat o toto onemocnění můžete vypozorovat mimo nesnesitelných křečí během menstruace i podle dalších příznaků: stopy krve v moči, bolest při pohlavním styku.

Menstruace zpoždění - Vše o zdraví

Přidat ZdravéStravování.eu na hlavní stránku Seznam.cz

  • bolesti zad
  • estrogen
  • hormony
  • křeče
  • menstruace
  • menstruační období
  • sraženiny

Jak vyvolat opožděnou menstruaci?

9.8.2018

Je to tady. Tři dny předem se osypete jako kropenatka. Pohozené partnerovy ponožky, které obvykle berete jako roztomilý zlozvyk, sbíráte ze země se slovy, za která by se nemusela stydět parta dlaždičů.

Jste nafouklá, máte průjem nebo naopak zácpu, je vám teplo, pak zima, bolí vás břicho, pak zase záda. Modlíte se ke všem svatým, abyste „to“ už konečně dostala s vědomím, že tohle všechno za pár dní skončí.

 Jenže co dělat, když se „to“ rozhodne, že nepřijde? 

Menstruace zpoždění - Vše o zdraví 

Co vše může zpozdit vaši menstruaci?

1. Jste v tom

Jako by vás to už nenapadlo, co? Ale stále je tím nejzásadnějším, co může způsobit zpoždění či ve většině případů spíše úplné nedostavení se menstruace, je fakt, že se vám v bříšku usadil malý vetřelec.

🙂 Dokud tuto možnost úplně nevyloučíte, rozhodně se nepokoušejte menstruaci vyvolávat „babskými radami“. Mohla byste ublížit jak sobě, tak očekávanému miminku. Navíc, není nic jednoduššího, než si koupit těhotenský test.

Pokud mu nevěříte, zkuste koupit více značek a pro jistotu se otestovat několikrát nebo jít rovnou za lékařem. 

2. Stres a psychika

Stres. Funkční stav organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Kdo by ho neznal. Máte před zkouškami, zasedl si na vás šéf, zemřel vám někdo v rodině, hádáte se s milovanou osobou. Stres je mocnější, než si uvědomujeme, a odolat mu je bohužel čím dál těžší.

Věřte, že pokud je vaše psychika v nepořádku, podepíše se to stoprocentně také na fyzičce a naopak. Pokud se tedy nacházíte v některé z výše uvedených situací, nebo vás stresuje něco úplně jiného, vězte, že to může být důvod, proč jste to tento měsíc nedostala. Zkuste relaxovat, udělat si čas na sebe a uvidíte.

Třeba se červená spustí i bez babských rad.

3. Nemoc

Antibiotika, antivirotika, rýma, kvasinky. Pokud jste právě nemocná nebo jste nějakou nemoc přechodila, zbystřete. Tělo je v tomto období zesláblé a zatěžované léky a v kombinaci s nemocí se může stát, že se menzes prostě nedostaví. Na vině může být také vysazení antikoncepce nebo některých léků, období hubnutí či změna stravy. 

Zajímavé:  Léky Podporující Chuť K Jídlu?

Všechno začíná v hlavě. I opožděná menstruace

Jako Superžena pečujete o rodinu, domácnost a ještě si při tom občas dovolíte skočit do práce nebo nakoupit. Nakládáte si víc, než je zdrávo, a tak se není čemu divit, že vám dá tělo jasně najevo, že je čas zpomalit.

A co vás zpomalí nejlíp? Vana a červené víno! Asi nic, co už byste nevěděla, ale není na škodu si tuto osvědčenou babskou radu připomenout. Teplá voda postupně uvolňuje napětí a roztahuje cévy. Stejně tak je tomu u červeného vína. To navíc dodává tělu potřebné antioxidanty.

 Samotná koupel kromě spuštění periody může pomoci také při vyvolání porodu, rozehnání bolestivé menstruace nebo kyseliny mléčné rozlité v našich svalech po náročném cvičení.

Další babské rady, jak si poradit s opožděnou menstruací

1. Pupalka dvouletá

Ze semen této dvouleté rostliny připomínající diviznu se lisuje známý pupalkový olej, který má širokou škálu „zázračných“ účinků. Podporuje imunitu, pomáhá při vyvolání porodu, obezitě, cukrovce, hojí rány, léčí cévní poruchy.

A hlavně – napomáhá při PMS, vyvolává menstruaci, a dokonce zmírňuje menstruační bolesti.

 Pupalkový olej totiž obsahuje kyselinu linolovou, linolenovou a olejovou, které organismus neumí sám vytvářet, a tak je chtě nechtě musíme dodávat tělu stravou.

Než žvýkat semínka pupalky, to si raději zajděte do lékárny nebo zdravé výživy. Tam koupíte olej nebo dražé. Předem upozorňujeme, že si kvůli hořké chuti nejspíš důkladně procvičíte mimické svaly, ale pokud trpíte při menstruaci stejně jako já, pár hořkých chvilek v ústech za ty ušetřené hodiny plné utrpení určitě za to stojí. 

2. Sója

Při pročítání babských rad můžete najít zmínku o sóje. Některým ženám pomáhá k vyvolání menstruace konzumování sójového jogurtu — konkrétně dva až tři kelímky denně. Sojové boby obsahují fytoestrogen.

Jedná se o rostlinný estrogen, který se při průchodu ženským tělem mění na látku s estrogenními účinky. Používá se hlavně jako přírodní alternativa na zmírnění příznaků menopauzy.

Svou schopností narušit menstruační cyklus může ale také vyvolat opožděnou menstruaci. 

3. Kontryhel 

Tato rostlinka zasvěcená Panně Marii a rostoucí na okraji lesů a cest se ve středověku sbírala právě pro své účinky na periodu. Nemusíme ji sbírat za úplňku ani při tanci plodnosti, ale můžeme si ji sušenou zakoupit v už předem namíchané čajové směsi.

 Odvar z kontryhele můžete pít při menstruačních potížích, výtoku, při nepravidelnosti během menopauzy nebo při onemocnění ženských pohlavních orgánů. Pomáhá ženám s častými potraty nebo s oslabenými svaly pánevního dna. Nezřídka se pije v kombinaci s řebříčkem.

 

4. Řebříček

V minulosti se doporučovalo pít jeden šálek odvaru z řebříčku jako prevenci před pohlavními chorobami a infekcemi. Mladým dívkám pomáhal sjednotit menstruační cyklus a těm starším zmírňoval nepříjemné pocity během menopauzy. Kromě odvaru jej ženy přidávaly do koupelí.

Pomáhal při hojení ran po porodu nebo při léčbě vyhřezlé dělohy. Jako tinktura se používá s kontryhelem na masáže dolních partií. Dnes se konzumuje zejména jako odvar v poměru 1 : 1 s kontryhelem. Čaj se dá pořídit už jako namíchaná směs. K dostání jsou tyto bylinky i samostatně.

 

5. Petržel

Čerstvá petržel obsahuje řadu prospěšných látek — vitamíny C a A, minerální látky, hořčík, vápník a železo. Pomáhá při potížích s viděním, léčí záněty močového měchýře, odstraňuje kruhy pod očima, je spouštěčem menstruace a podporuje stahy dělohy. Během menstruace můžete využít vlastností petržele uvnitř i zvenku:

  • Akné v období PMS — zalijte jednu lžičku strouhané čerstvé petržele horkou vodou. Vatovým tampónkem pleť čistěte několikrát denně.
  • Vyvolání menstruace — nastrouhejte si čtvrtinu šálku čerstvé petržele a zalijte vroucí vodou. Nechte 5 minut odstát a vypijte. 

6. Třezalka tečkovaná a šalvěj lékařská

Tyto léčivky jsou skvělé pro správný vývin pohlavních orgánů a sjednocení menstruace u dospívajících dívek. S oběma ale opatrně. Po čaji z třezalky se může objevit bolest hlavy, může také snižovat účinky některých léků. Na šalvěj by si měli dát pozor zejména epileptici, těhotné a kojící ženy. 

Méně je někdy více, a pokud se budete muset s opožděnou menstruací někdy potýkat, nezkoušejte hned všechny babské rady najednou. Vyberte si jednu a až nezabere, popřemýšlejte, zda a jestli vůbec přejít na jinou.

V každém případě, pokud bude menstruace nesnesitelně bolestivá, nedostaví se několik měsíců, bude moc silná, nebo naopak moc slabá, rozhodně navštivte svého gynekologa.

Žádná z nás tam nechodí ráda, ale těch 5 minut strachu za následující rok klidu a pohody za to přece stojí, no ne? 🙂

Přečtěte si další články o menstruaci:

Fungují babské rady, jak oddálit menstruaci?Dovolená a menstruace? S kalíškem to nemusí být o nervyMenstruace po porodu – kdy ji čekat?Jak funguje menstruační kalíšek?Porovnání všech značek menstruačních kalíšků

Autorka článku:

Markéta Kuzmová

Stres, nemoc nebo těhotenství: Co může zapříčinit zpoždění menstruace?

Menstruace zpoždění - Vše o zdraví

Toto období si pečlivě hlídá každá žena. Co však dělat, když se menstruace o pár dní opozdí? Panikařit, že jste těhotná? Opožděná menstruace bývá častější, než si možná myslíte. Automaticky to neznamená, že jste těhotná, nemusíte jít do obchodu vybírat kočárek nebo se vzdát skleničky dobrého bílého vína. Není potřeba ihned panikařit, důvody, proč se menstruace nedostavila v termínu, v jakém měla je mnoho. Někdy jde o důvody, které nemusíte nijak zvlášť řešit, jindy může jít o nějakou nemoc. A někdy také zpoždění menstruace znamená, že za pár měsíců už budete v náručí držet malé miminko. Kdy je dobré začít panikařit a kdy být naopak v klidu?

Menstruace je pravidelné a periodicky se opakující krvácení, které nastupuje ve spojitosti s pubertou, kdy se vyvíjejí sekundární pohlavní znaky u žen. Menstruační cyklus trvá zhruba 28 dní, ale může to být 21 – 35 dní, u každé ženy je to jiné.

Délka jedné menstruace je pak přibližně pět dní, opět je to velmi individuální. Některé ženy o menstruaci takřka nevědí a mohou dělat vše, co předtím, jiné trpí křečemi, bolestmi a někdy také nevolnostmi. Toto období končí takzvaně v přechodu, který bývá zpravidla okolo 47 – 52 roku.

V tomto období k menstruaci nedochází.

Ne vždycky však jde všechno tak, jak by mělo. Může se objevit amenorea, což znamená vynechání menstruačního krvácení. Snad každá žena se někdy setkala s opožděnou menstruací. Pokud se tak stalo, obvykle přemýšlíte, kde je problém, co se stalo.

Některé ženy se „hrozí“, že jsou těhotné. Obvykle pomůže návštěva gynekologa, který vás vyšetří, vyloučí těhotenství a poté může aplikovat injekci. Během deseti dní by se menstruace objevit měla.

Co však taková opožděná menstruace mohla znamenat?

Nejčastějším problémem je stres

Stres je v posledních letech číslem jedna v mnoha bolestech a dalších problémech. Cítíte bušení na prsou? Bolí vás žaludek? Vypadávají vám vlasy? Tyto a spousta dalších příznaků může ovlivňovat stres. A tak je to také s opožděnou menstruací. Stres se podepisuje na lidském zdraví a umí ovlivnit také menstruační cyklus.

Během stresových situací a vypětí tělo začne vylučovat méně hormonů, které mají vliv na ovulaci a menstruaci. Je-li za opožděnou menstruací stres, nepotřebujete asistenci lékaře. Zkuste víc odpočívat, relaxovat, při stresových situacích vyzkoušejte uvolňující cviky nebo například meditaci. Vše by se mělo vrátit do normálu.

Zajímavé:  Jak ztloustnout - Vše o zdraví

Změny životního rytmu

Životní rytmus má každý člověk jinak nastavený. Někdo je aktivní během celého roku, jiný v zimě a další zase v zimě moc nefunguje a „probouzí“ se až s prvními slunečními paprsky. Nečekané a hlavně časté změny životního rytmu mají vliv na lidské tělo.

Typickým příkladem je cestování mezi časovými pásmy nebo nepravidelné střídání denních a nočních směn. Tělo je takovou situací zaskočeno a zmateno, snaží se jí řešit po svém a to nepravidelnou menstruací. V některých případech může menstruace úplně vynechat. Pokud se tento problém objevuje během cestování, musíte své tělo navyknout na tento systém.

Pracujete-li na směny, pak dodržujte pravidelný pitný režim a také nevynechávejte jídlo.

Váhové změny

Výrazný váhový úbytek nebo naopak rychlé přibírání má vliv na lidské tělo.

Držíte-li navíc drastické hubnoucí diety nebo dokonce hladovku, pak to má logicky vliv na ovulaci, protože jí mohou takzvaně „vyřadit z provozu“ a menstruace bude zpožděná či se vůbec nedostaví.

Když ženy naopak přiberou na váze vlivem nemoci nebo přejídání, pak to má opět vliv na lidské tělo. Neovulují-li ženy, pak je to problém, který může zapříčinit zdravotní komplikace. Je-li problém dlouhodobý, pak vyhledejte lékaře.

Těhotenství

Těhotenství bývá velmi krásné období v životě každé ženy, pokud je plánováné. Jestliže s tím tak úplně nepočítáte, popřípadě není vůbec žádoucí, může vás zpožděná menstruace pěkně vyděsit, protože automaticky máte pocit, že jste těhotná. A co teď? Co dělat? Vynechaná menstruace může být také vlivem těhotenství, ovšem není to jeden z těch hlavních a jediných důvodů.

Užívání nových léků

Nové léky, které vám předepíše lékař pro pravidelné užívání, mohou mít různé účinky. Někdo ani nepocítí, že se medikace změnila, vše přijímají naprosto bez problémů.

U jiných se mohou objevit problémy a vedlejší účinky jako bolest hlavy, bolest žaludku, nadýmání a mnoho dalšího. Kromě toho mohou mít léky vliv také na menstruaci a pravidelnost menstruačního cyklu.

Navíc, pokud berete nějaké další léky, mohou mít vliv i na ty, které aktuálně začnete brát. Ne nadarmo se vždy lékaři ptají, jaké léky berete.

Velké dávky cvičení

Snažíte se zformovat tělo, hodně sportujete? Tím pádem trávíte hodiny v posilovně, ráno, předtím než jdete do práce, chodíte běhat, plavat? O víkendu jste aktivní, takže jezdíte na kole, lyžujete, chodíte po horách a podobně? Jestliže začínáte velmi intenzivně cvičit a do toho si hlídáte jídelníček či jej rapidně změníte, může se stát, že menstruace se opozdí nebo se nemusí daný měsíc vůbec nedostavit. Najednou je to pro tělo šok a na takové fyzické vypětí nebylo předtím zvyklé a přirozeně se brání.

Objevující se nemoc

Když lidské tělo sužuje nějaká nemoc a nefunguje všechno tak, jak má, obvykle vám to dává najevo nějakými příznaky. Vypadávání vlasů, bolesti, vyrážky a podobně. Náhlé, prudké nebo dlouhodobé nemoci mohou mít vliv také na zpoždění menstruace.

Může to být onemocnění, které jednoduše vyléčíte, ale může jít také o vážnější diagnózu. Pokud se tento problém objevuje dlouhodobě a problémy s menstruací máte pravidelně, pak je určitě dobré nečekat, ale vyhledat lékaře. Ten vás může vyšetřit a odhalit možné problémy.

Může jít například také o cystu na vaječníku, který lékaři jednoduše vyléčí.

Nadměrné množství alkoholu

Alkohol v kontrolovaném množství umí uvolnit atmosféru, dokonce má na tělo pozitivní vliv. Je nutno znát svou míru, protože přílišné množství alkoholu může mít vliv na menstruaci. Játra regulují menstruační cyklus metabolizováním estrogenu a progesteronu. A právě spousta alkoholu může tomuto metabolizování škodit, což se projeví na nepravidelné periodě.

Menopauza

Období před menopauzou obvykle nastupuje u žen několik let před samotnou menopauzou (někdy to může být i deset let!). Pravidelná menstruace se mění a bývá jiná, než tomu bylo roky předtím. Menstruace může být silnější nebo naopak slabá, objevuje se jednou za dva měsíce a postupně se zcela vytratí. Může se objevovat bolest v podbřišku, pocení a podobně.

Životní změny

Objevily se ve vašem životě nějaké nečekané životní změny? Přestěhovala jste se do nového domu? Rozešla jste se s partnerem, změnila práci? Objevily se ve vztahu problémy či se objevila nemoc u některého z členů rodiny? Jsou to všechno nové situace, které přišly najednou, doprovází je stres. A lidské tělo si na to všechno musí zvyknout a popasovat se s nimi. To se může projevit na vašem těle, kdy se opozdí či úplně vynechá menstruace.

Příčiny opožděné menstruace. Za vynecháním měsíčků nehledejte jen těhotenství

Zpozdila se vám menstruace a nevíte, kde hledat viníka? Máme pro vás hned několik možností, proč si krvácení dává načas.

Délka cyklu je individuální

Opožděná menstruace nemusí nutně znamenat, že jste těhotná. Menstruační cyklus je u každé ženy jiný. Obvykle trvá 28 dní, ale u zdravých žen se může pohybovat od 21 do 35 dní. Jestliže vás trápí opožděná menstruace a negativní test, příčin může být hned několik. Cyklus dokáže rozhodit jakýkoliv stres, užívání některých léků i fyzické vypětí.

1. Těhotenství

Mnoho žen při zpoždění menstruace napadne, že by se mohlo jednat právě o těhotenství. Rané stádium gravidity poznáte podle únavy, křečí, nadýmání, nevolnosti, špinění a zvýšené citlivosti prsů.

Velmi často se u těhotných žen vyskytuje opožděná menstruace a bolest v podbříšku.

Protože se však příznaky těhotenství příliš neliší od premenstruačního syndromu, nejlepším řešením je těhotenský test, který graviditu potvrdí nebo naopak vyloučí.

2. Stres

Dlouhodobé vystavení stresu nebo jeho přemíra, může způsobit různé zdravotní potíže a také ovlivnit menstruační cyklus ženy. Pokud pracujete nebo žijete ve stresujícím prostředí, vaše tělo začne vyplavovat méně hormonů, které řídí ovulaci a také pravidelné krvácení.

A naopak začne produkovat stresové hormony kortizol a adrenalin, které nutí mozek rozhodnout se, které tělesné funkce jsou v této chvíli nezbytné a které mohou jít ve stresujícím období do pozadí. Velkou roli přitom může sehrát i náročné životní období, jako je smrt blízkého člověka nebo rozvod.

Pokud máte podezření, že opožděná menstruace ze stresu může být váš případ, snažte se více odpočívat a věnovat se sama sobě. Tělo pak bude vědět, že nemusí bojovat a může začít opět pracovat tak, jak má.

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

3. Kojení

Maminky, které své dítě kojí, mohou přestat menstruovat. Může za to prolaktin, který zodpovídá za produkci mateřského mléka a zároveň potlačuje ovulaci.

Během kojení je naprosto běžné i několikaměsíční zpoždění menstruace. Pravidelné krvácení se většinou vrátí k normálu do 6 – 8 týdnů po odstavení dítěte.

Pokud se vám pravidelný menstruační cyklus nevrátí ani za 3 měsíce po ukončení kojení, zajděte za svým lékařem.

4. Rozhození životního rytmu

Zpoždění menstruace může být důvodem významných změn v denním režimu. Většinou se jedná o změnu časového pásma kvůli častému cestování do zahraničí nebo o střídání denních a nočních směn. Tělo je v těchto případech dezorientované a může menstruaci zpozdit nebo ji zcela vynechat. Během nočních směn je proto důležité dostatečně doplňovat tekutiny a pravidelně jíst.

Zajímavé:  Světlá krev ve stolici - Vše o zdraví

5. Onemocnění

Velkou paseku s menstruačním cyklem dokáže napáchat akutní nebo naopak zdlouhavá nemoc. Naprosto běžné je zpoždění menstruace 10 dní i více a také opožděná menstruace po nemoci. Při vážnějších chorobách se nemusí menstruace dostavit vůbec. Tělo začne fungovat opět normálně, jakmile získá dostatek sil a po nemoci se zregeneruje.

Syndrom polycystických ovarií

Toto onemocnění je způsobené hormonální nerovnováhou. Ženské tělo produkuje více mužského hormonu, který dokáže zastavit ovulaci a menstruaci tím oddálit nebo zcela vynechat. A jak tuto nemoc poznáte? Nadmíra mužských hormonů podporuje růst ochlupení na nezvyklých místech, jako jsou záda nebo prsa. Dále způsobuje akné, přírůstek hmotnosti a často i neplodnost.

Trápí vás nepravidelná menstruace? Čím to může být?

Potíže se štítnou žlázou

Štítná žláza ovlivňuje velkou měrou vyplavování hormonů a celkový chod metabolismu. Ve chvíli, kdy se žláza poruší nebo oslabí, poznáte to i na menstruačním cyklu. Na potíže vám zadělá zvýšená i snížená funkce štítné žlázy. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza může způsobit, že je menstruace mírnější a méně častá.

Doprovodnými jevy jsou hubnutí, zrychlený tep, zvýšené pocení a poruchy spánku. Oproti tomu snížená funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza způsobuje, že je menstruace méně častá, ale zato silnější. Mezi další příznaky patří únava, nabírání na váze, suchá pokožka a vypadávání vlasů. Při podezření na onemocnění štítnice si raději nechte u lékaře vyšetřit hodnoty hormonů štítné žlázy.

Díky vhodné léčbě se cyklus časem vrátí zpět do normálu.

Zásadní příznaky poruchy štítné žlázy. Jak poznat, kdy jít k lékaři?

Opožděná menstruace cysta

Jak spolu souvisí opožděná menstruace a cysta? Menší cysty na vaječnících mohou být hormonálně aktivní a způsobovat poruchy menstruačního cyklu. Zároveň mohou významně ovlivňovat i ovulaci samotnou.

Hlavními příznaky cysty jsou pocity tlaku v břiše, bolesti v pánvi, bolesti při pohlavním styku, zesílené menstruační krvácení, tlak na močový měchýř a střeva, nepravidelná nebo slabá menstruace, vynechání menstruace, neplodnost, akné a deprese.

Chronická onemocnění

Opožděnou menstruaci mohou způsobit i chronické nemoci, jako je například diabetes, celiakie nebo zánět střev. Za hormonálními změnami stojí výkyvy hladiny cukru v krvi a také poškození tenkého střeva, které hůře vstřebává důležité živiny.

6. Léky

Pokud vám lékař nedávno předepsal nové léky, mohou být na vině právě ony. Poraďte se s ním, zda mohou zpoždění menstruace vyvolat a jak byste měla dále postupovat. Pravděpodobně vám doporučí ještě pár dnů počkat nebo vám léky vymění za šetrnější preparát. A jaký důvod může mít opožděná menstruace? Antibiotika, hormonální antikoncepci i antidepresiva.

Jak připravit dceru na první menstruaci. 11 věcí, které by o ní měla vědět

Hormonální antikoncepce

Opožděná menstruace při hormonální antikoncepci je velmi častá. Hormonální antikoncepce totiž funguje na principu blokování ovulace. Pravidelné měsíční krvácení při užívání HA není menstruací jako takovou, ale je způsobené poklesem hormonů. Z toho důvodu je běžné, že krvácení může být velmi lehké nebo se nemusí dostavit vůbec.

Pilulka proti početí

Postkoitální antikoncepční pilulka může výrazně ovlivnit ovulaci i následnou menstruaci. Zpoždění menstruace nebo její vynechání je v tomto případě naprosto běžné.

Další léky, které mohou mít vliv na zpoždění menstruace:

  • antidepresiva
  • kortikosteroidy
  • chemoterapeutika
  • některá antipsychotika

7. Nadváha

Vysoká nadváha může tělo rozhodit do takové míry, že přestanete pravidelně menstruovat. Obezita pak často krvácení zastaví úplně.

Přemíra tuku pod kůží a kolem orgánů ovlivňuje ovulaci tím, že tělo nutí vyrábět příliš mnoho hormonu estrogenu. Nejlepším řešením této situace je pravidelné stravování, kvalitní a pestré potraviny, dostatek vody, pohyb a trpělivost.

Pokud upravíte svůj životní styl a vytrváte, postupně shodíte přebytečná kila a vrátí se vám i ztracená menstruace.

Poruchy menstruace u žen často souvisí s psychikou. Jak si pomoct bylinkami?

8. Podvýživa

Stejně jako vysoká nadváha zamává s vaší periodou také podvýživa nebo náhlý úbytek váhy. Jakmile tělo nemá dostatečné množství tuku, ustane produkce estrogenu a menstruace zcela vymizí. Na hormony může mít vliv i drastická dieta a příliš intenzivní cvičení. Řešení je na první pohled jednoduché. Začněte pravidelně jíst a pohyb přidejte jen v rozumné míře.

9. Potrat

Velmi častá je i opožděná menstruace po potratu. Ženy většinou začnou opět krvácet do 6 týdnů po prodělaném potratu. Vše je ale velmi individuální a v některých případech trvá delší dobu, než se tělo vzpamatuje a cyklus obnoví. Vždy je dobré tyto případy řešit s gynekologem a být pod jeho dohledem.

10. Perimenopauza

Ačkoliv se vás menopauza ještě netýká, může perimenopauza (období 2 – 8 let před nástupem klimakteria), rozhodit váš pravidelný cyklus.

Menstruace se může opožďovat až o několik dní, v některých případech může zcela vymizet a pokud přijde, tak přinést slabší či naopak silnější krvácení než dříve. Perimenopauzu poznáte i podle návalů horka, nočního pocení, poruch spánku, změn nálad a nedostatečné lubrikace vagíny.

Pokud si myslíte, že se jedná o váš případ, zajděte za svým gynekologem, který vám doporučí nějaké léky či doplňky stravy, které cyklus upraví.

11. Menopauza

Ačkoliv se nástup menopauzy, její projevy i intenzita u každé ženy liší, přichází většinou ve věku mezi 49 a 51 lety. Nastoupit však může i před 40. rokem věku nebo naopak až po 55. roce života. Velký vliv na příchod menopauzy mají geny, životní styl a stravování.

Kdy spěchat k lékaři?

Důvod opožděné či vynechané menstruace vám pomůže zjistit lékař. Proto si pečlivě zapisujte veškeré změny ve svém menstruačním cyklu, které mu pomohou rychleji určit diagnózu.

A kdy začít řešit zpoždění menstruace? Na to neexistuje přesná odpověď, ale obecně je dobré začít pátrat po příčině, pokud menstruace nepřichází více než 14 dní.

S lékařem byste pak měly prodiskutovat také případné neobvykle silné krvácení, silné bolesti, horečku, nevolnost a zvracení a krvácení delší než 7 dní.

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

Opožděná menstruace – jak ji vyvolat?

Pokud víte, že nejste těhotná, pro vyvolání menstruačního krvácení můžete vyzkoušet pár babských rad.

Horká vana

Umožní vám dopřát si zasloužený relax a uvolnit se. Teplá voda uvolňuje napětí svalů a roztahuje cévy.

Víno

Červené víno stejně jako horká vana uvolňuje svaly a roztahuje cévy. Navíc tělu dodává některé antioxidanty.

Sex

Proč právě sex může přivolat opožděnou menstruaci? Pomůže vám přestat myslet na nepříjemné věci a uvolnit se. Během orgasmu se navíc uvolňují svaly pánevního dna, což může přivolat menstruační krvácení.

Bylinky

Příroda je všemocná a ukrývá hned několik pomocníků, kteří dokážou menstruaci přivolat. Skvěle funguje olej z pupalky dvouleté, čaj z kontryhele, třezalky tečkované nebo šalvěje. Nikdy však nezkoušejte všechny bylinky najednou a vyberte si jen jednu. Pokud ani po několika dnech užívání bylinka nezabere, vyměňte ji za jinou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector