Neutrofilie – Vše o zdraví

Imunitní systém je soubor buněčných mechanismů nezbytný pro naše přežití. Chrání nás před bakteriemi, viry a dalšími mikroby a působí jako prevence před infekcemi. Představte si imunitní systém jako štít, který vás nonstop chrání před útoky bakterií, virů a parazitů. Každý den se doslova brodíme mořem patogenů a bez IS bychom byli pro bakterie, viry a parazity velice snadnou kořistí.

IS je rozsáhlá síť buněk a tkání neustále hledající nepřátelské organismy v našem těle, které se snaží ničit.

IS dokáže rozlišit naše vlastní buňky od cizích, díky tomu zahájí útok jen proti patogenům, které v našem organismu nemají, co pohledávat. IS dokáže rovněž rozpoznat odstranit naše mrtvé a vadné buňky.

Když IS v rozpoznávaní selhává dochází k tzv. autoimunitním poruchám (celiakie, diabetes typu I, atd.). Hlavním pilířem imunitního systému jsou bílé krvinky.

Bílé krvinky (leukocyty)

Bílé krvinky neboli leukocyty kolují v cévách a neustále hledají patogeny. Jakmile najdou cíl, začnou se množit a vysílat signály do jiných typů buněk, aby dělaly totéž. Centra bílých krvinek jsou v těle uloženy na různých místech a nazýváme je lymfatickými orgány (slezina, mízní uzlina, kostní dřeň, mandle, apendix).

2 hlavní typy leukocytů (bílých krvinek)

Fagocyty

Buňky, které pohlcují jiné buňky, tedy patogeny a mrtvé či odumírající buňky.

Lymfocyty

Pomáhají tělu zapamatovat si minulé útočníky a rozpoznat je, pokud se znovu vrátí. Jsou dva druhy B lymfocyty a T lymfocyty. Díky schopnosti zapamatování si útoků a schopnosti produkce vlastních protilátek se naše imunita neustále zesiluje. Proto jsou dospělí méně nemocní než děti.

Jak funguje imunitní reakce

Jak jsem již psal, IS  dokáže prostřednictvím B Lymfocytů rozeznat naše buňky od cizích tzv. antigenů (jakákoli látka, která může vyvolat imunitní odpověď). To provádí detekcí proteinů, které se nachází na povrchu všech buněk. 

Jakmile lymfocyty narazí na antigen, začnou produkovat protilátky imunoglobuliny, které označí cizí objekt (bakterie, viry). Imunoglobuliny (protilátky) pouze označují antigeny. Zabíjení je úkolem fagocytů.

Neutrofilie - Vše o zdraví

Imunitní systém negativně ovlivňuje několik věcí:

  • Fyzická a psychická únava spolu s nedostatkem spánku: Vzpomeňte si, co předcházelo vašemu poslednímu nachlazení. Vsadím se, že polovina z vás si vybaví těžký trénink a chatrný spánek. Přesně takové momenty často předchází nemocem. K zajištění správného chodu imunitního systému potřebujeme 8 h spánku kvalitního spánku. Více informací o spánku si přečtěte v předchozím článku…
  • Nedostatek vitamínů a minerálů plynoucí především z nezdravého stravování.
  • Stres a úzkost: Zde hraje svojí roli starý dobrý kortizol, který potlačuje činnost IS snížením počtu lymfocytů. Krvinek, které bojují s patogeny. Stres negativně působí také na trávicí systém a srdce.
  • Kouření a alkohol: Alkohol nepůsobí špatně jen na játra, ale také na střevo, které je hlavním orgánem imunity. Kouření má negativní vliv na cévy, potažmo tedy i na bílé krvinky.
  • Nadměrné užívání léků: Mohou snížit funkci lymfocytů (bílých krvinek) a také mohou negativně působit na střevo, jeden z hlavních orgánu imunity.
  • Dehydratace: Voda se v našem těle účastní téměř každého procesu a její dostatek pomáhá udržovat zdravé všechny buňky v těle. Zároveň dostatečný přísun tekutin zajišťuje, že se z těla dostanou odpadní látky.

Neutrofilie - Vše o zdraví

10 způsobů jak posílit imunitní systém

1) Zdravé střevo

Ačkoli to na první pohled nemusí být zřejmé náš gastrointestinální trakt tvoří podstatnou část našeho imunitního systému. Až 70% imunitní buněk se nachází právě ve střevech.

Střeva obsahují jak dobré bakterie, které se podílí na naší imunitě syntézou vitamínů, tak špatné bakterie, které vyvolávají autoimunitní reakce a nemoci. Pro optimální funkci střev je vhodné užívat čas od času probiotika a prebiotika ať už ve formě suplementu nebo v přirozené formě (kimchi, kysané zelí, kefír).

Vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám. Jak se starat o své střevo se můžete dozvědět v knize: Nemoc začíná ve střevech.

Neutrofilie - Vše o zdraví

2) Přísun vitamínů

Vitamín D je pravděpodobně nejdůležitějším vitamínem, který je spojován s funkcí imunitního systému. Lidé s častými infekcemi mají nízkou hladinu vitamínu D. Doporučená denní dávka vitamínu D je 200 – 2000 IU rozhodně nestačí na pokrytí potřeb zdravého člověka. Já doporučuji každý den minimálně 5000 IU, ale spíš 9000 IU.

Nejpřirozenější infuzí Vitamínu D, je vystavit svou pokožku Vitamínu D. Takže využijte každou chvilku, kdy venku svítí slunce, protože pár minut na slunci po dobu než se pokožka mírně zčervená, může vyprodukovat od 10.000 IU až 50.000 IU vitamínu D.

Ale pozor je potřeba sundat sluneční brýle a triko :)Kromě doplňků stravy a sluneční paprsků můžete vitamín D přijímat tak z ryb, hovězího masa a vajec.

Neméně důležitý je také vitamín C. Jeho potřeba stoupá u osob se zvýšenou stresovou zátěží. Vitamín C dokáže zkrátit dobu nachlazení. Doporučená denní dávka vitaminu C je 80 mg, což je zase extrémně málo. Doporučuji minimálně gram a nejlépe z přirozených organických zdrojů, např. acerola.

Dalším zajímavým vitamínem, který má silné antioxidační účinky je také vitamín E. Jde o skupinu tzv. tokoferolů a najdeme je například v rostlinných olejích.

Neutrofilie - Vše o zdraví

3) Příjem minerálů

Na správnou funkci imunitního systému má vliv i hladina minerálů. Zejména jsou to minerály zinek a selen.

Deficit těchto minerálních látek oslabuje imunitní systém, protože právě zinek a selen jsou součástí celé řady enzymatických procesů.

Zdrojem zinku jsou především potraviny s vysokým obsahem bílkovin jako je hovězí maso, luštěniny, celozrnné obiloviny.

Neutrofilie - Vše o zdraví

4) Zvýšený příjem zeleniny

Zvláště brukvovitá zelenina a špenát by se v jídelníčku měly objevovat nejčastěji, obsahují totiž kyselinu listovou, která je důležitá pro tvorbu bílých krvinek.

Neutrofilie - Vše o zdraví

5) Příjem potravin zvyšující reakci imunitního systému

Mezi potraviny, které pozitivně působí na náš imunitní systém patří medicinální houby jako je (reishi, cordyceps, shiitake). Speciálně odrůdy jako je maitake a reishi zvyšují aktivitu bílých krvinek.

Další potravinou je česnek, který je považován za širokospektrální antimikrobiální látku posilující imunitu. Česnek obsahuje alicin, což je sloučenina, která bojuje proti mikrobům způsobujících infekci.

Pro stimulaci imunitního systému je vhodné také colostrum, které obsahuje imunoglobuliny, které bojují s patogeny. Colostrum najdete v Performance Protein společně nativní syrovátkou a kolagenem pozitivně působí na střevo, které je centrem imunity.

Neméně důležitou potravinou je zázvor. Kromě svých protizánětlivých účinků pomáhá zázvor také čistit lymfatický systém a odstraňovat toxiny z těla.

Neutrofilie - Vše o zdraví

TIP: Immunity shot

Udělejte si každé ráno vlastní shot na imunitu. Do sklenice s vodou vymačkejte limetku, přidejte lžičku sušeného zázvoru nebo nastrouhejte čerstvý zázvor, lžičku kurkumy a nakonec přidejte trochu pepře.

Neutrofilie - Vše o zdraví

6) Byliny podporující imunitu

Pokud se z nějakého důvodu vyskytnou opakující se infekce, můžete zkusit některé z bylin jako je ženšen (Panax ginseng), echinacea, astragalus nebo eleuterokok.

Adaptogeny jako ženšen zvyšují zároveň odolnost na stres, čímž hlídají kortizol, aby zbytečně neoslaboval imunitní reakce.

Pro stimulaci imunitního systému můžete vyzkoušet také medicinální houby.

Neutrofilie - Vše o zdraví

7) Dostatečný spánek

Nedostatek spánku spolu se stresem zvyšuje produkci kortizolu a jeho dlouhodobé zvýšení potlačuje imunitní funkce. Nedostatek spánku brání tvorbě cytokinů, které regulují imunitní systém. Vše o spánku si přečtěte v minulém článku.

Neutrofilie - Vše o zdraví

8) Omezit alkohol a kouření

Nadměrná konzumace alkoholu výrazně poškozuje imunitní systém, protože narušuje schopnost těla bránit se před infekcí a přispívá k poškození orgánů.

Gastrointestinální systém je první místo, kde se alkohol vstřebává do krevního řečiště, a v té chvíli také negativně ovlivňuje strukturu traktu tím, že zmenšuje počet pro nás důležitých mikrobů ve střevech, které přímo souvisí s funkcí imunitního systému.

Tabákový kouř významně oslabuje imunitní systém tím, že snižuje obranyschopnost v oblasti horních a dolních cest dýchacích.

9) Omezit stres a úzkost např. cvičením

Pokud jsme ve stresu, nebo zažíváme úzkost, imunitní systém je ochromen kortizolem. To se projevuje snížením počtu lymfocytů, bílých krvinek, které bojují s bakteriemi a viry. Je ve vašem vlastním zájmu a zdraví, abyste snižovali každodenní stresovou zátěž, jak jen to půjde např. cvičením nebo meditací. 

10) Omezit konzumaci jednoduchých cukrů

Konzumace jednoduchých cukrů negativně ovlivňuje schopnost bílých krvinek ničit škodlivé bakterie.

Imunitní systém je neuvěřitelně komplikovaný a naprosto zásadní pro naše přežití. A právě proto bychom ho měli každý den podporovat svým životním stylem, jak jen to půjde.

Jiří Votava

Nedostatek bílých krvinek (leukopenie): příčin, příznaky, diagnostika a léčba

Neutrofilie - Vše o zdraví

Leukopenie (též leukocytopenie) je odborný termín, kterým označujeme abnormálně nízký počet bílých krvinek v krvi. Pokud máme málo bílých krvinek, jsme náchylnější k infekčním onemocněním, protože bílé krvinky jsou důležitou součástí našeho imunitního systému a zajišťují obranyschopnost organizmu.

V krvi se nachází různé druhy krevních buněk. Bílé krvinky, které také označujeme jako leukocyty pomáhají v boji proti infekčním onemocněním, mikrobům či cizorodým látkám, zatímco červené krvinky (erytrocyty) zajišťují zásobování tkání a buněk kyslíkem a krevní destičky (trombocyty) jsou důležité pro srážlivost krve.

Lidé s leukopenií mají abnormálně nízký počet bílých krvinek v krvi, což snižuje obranychopnost jejich organizmu a zvyšuje náchylnost k infekcím.

Tento článek popisuje příčiny leukopenie, příznaky, kterými se tento stav projevuje a možnosti léčby tohoto problému.

Co je leukopenie?

Bílé krvinky pomáhají bojovat proti infekcím. Lidé s nedostatkem bílých krvinek jsou tak náchylnější k infekcím a fungování jejich imunitního systému je zásadně oslabeno.

  • U zdravého člověka je v jednom mikrolitru (1 μl nebo 1 mm3) krve přibližně 4 500 a 10 000 bílých krvinek bez ohledu na jejich konkrétní typ.
  • Jako leukopenii označujeme stav, kdy počet bílých krvinek (leukocytů) v jednom mikrolitru krve klesne pod hodnotu 4000.
  • Bílé krvinky se tvoří v kostní dřeni a jsou důležitou součástí imunitního systému.

Neutrofilie - Vše o zdraví

Nedostatek bílých krvinek (leukopenie) zvyšuje náchylnost k infekčním onemocněním

Pokud jich máme málo, bojuje náš imunitní systém proti infekcím a dalším onemocněním s podstatně menší účinností.

Existuje 5 druhů bílých krvinek a každý druh chrání před různými typy infekcí:

  • Neutrofily (neutrofilní granulocyty): tyto buňky tvoří 55 – 77 % z celkového počtu bílých krvinek a pomáhají v boji proti plísňovým (mykotickým) a bakteriálním infekcím (1).
  • Lymfocyty: lymfocyty jsou druhým početně nejvíce zastoupeným druhem bílých krvinek a chrání organizmus zejména před virovými infekcemi.
  • Bazofily (bazofilní granulocyty): bazofilní granulocyty jsou nejméně početně zastoupeným druhem bílých krvinek a podílí se zejména na zánětlivých reakcích vyvolaných alergeny.
  • Monocyty: monocyty jsou největší bílou krvinkou, podílí se na boji proti baktériím, plísním i virům a pomáhají také při reparaci (opravě) zánětem poškozené tkáně.
  • Eozinofily (eozinofilní granulocyty): tento druh bílých krvinek se uplatňuje v boji proti parazitům a hrají také roli v rozvoji alergických reakcích a některých onemocněních, jako je například astma.
Zajímavé:  Normální krevní tlak - Vše o zdraví

Existuje tedy 5 druhů leukocytopenie, podle toho, kterých bílých krvinek má postižený pacient nedostatek.

Leukopenie vs neutropenie

  1. Někteří lékaři považují termíny leukopenie a neutropenie za synonyma, nicméně každý z těchto termínů označuje něco trochu jiného.
  2. Leukopenie je obecný termín, který označuje abnormálně nízký počet bílých krvinek bez ohledu na jejich druh.

  3. Naproti tomu neutropenie (též neutrocytopenie) je označení pronedostatek neutrofilů (neutrofilních granulocytů), početně nejvíce zastoupený druh bílých krvinek.
  4. Neutropenie je tedy jednou z podskupin leukopenie.

  5. Počet neutrofilů v krvi je důležitým indikátorem rizika infekce.

Absolutní počet neutrofilů je vyšetření, při kterém se v krvi přesně změří počet neutrofilních granulocytů.

Toto vyšetření se provádí například při podezření na leukémii či jiná onemocnění kostní dřeně.

Může také lékařům pomoci zjistit, jak organizmus reaguje na léčbu různých onemocnění, včetně chemoterapie.

Příznaky

Leukopenie nemá žádné specifické příznaky, které by signalizovaly abnormální snížení počtu bílých krvinek.

Obecně platí, že lidé s leukopenií jsou náchylnější k infekcím, které se projevují příznaky jako jsou horečka, pocení nebo zimnice.

U osob, které mají nedostatek bílých krvinek se mohou objevit také další příznaky, v závislosti na konkrétní příčině (viz. dále).

Příčiny

Příčinou leukopenie jsou jednak onemocnění, která narušují tvorbu bílých krvinek v kostní dřeni a také některé léky a způsoby léčby některých onemocnění (například chemoterapie nebo radioterapie).

Onemocnění, která mohou způsobit leukopenii

Mezi onemocnění, které mohou způsobit abnormální nedostatek bílých krvinek, mimo jiné, patří: Viral infections:

  • Akutní virové infekce, jako jsou nachlazení, chřipka nebo COVID-19 mohou způsobit dočasné snížení počtu bílých krvinek. Virové infekce totiž mohou narušit tvorbu bílých krvinek v kostní dřeni.
  • Onemocnění kostní dřeně a krevních buněk: mezi onemocnění, která mohou způsobit leukopenii patří například aplastická anémie, myelodysplastické syndromy nebo hypersplenismus (výrazně zvýšená funkce sleziny).
  • Nádorová onemocnění: leukémie a další druhy nádorových onemocnění mohou způsobit poškození kostní dřeně a narušení tvorby bílých krvinek, což způsobí jejich nedostatek.
  • Infekční onemocnění: mezi infekční onemocnění, která mohou způsobit leukopenii patří například AIDS nebo tuberkulóza. Podle studie z roku 2015 mají vyšší riziko leukopenie ženy s tuberkulózou (2).
  • Autoimunitní choroby: některé autoimunitní choroby zabíjí bílé krvinky a mohou tak způsobit jejich nedostatek. Příklady takových chorob jsou například systémový lupus erythematodes nebo revmatoidní artritida.
  • Geneticky podmíněné (vrozené) choroby: mezi geneticky podmíněné příčiny leukopenie patří například Kostmannův syndrom (těžká vrozená neutropenie) nebo hypogamaglobulinémie.
  • Malnutrice: mezi vitamíny a minerály, jejichž nedostatek může způsobit leukopenii, mimo jiné, patří vitamín B12, kyselina listová, měď nebo zinek.
  • Sarkoidóza: jedná se o abnormální reakci imunitního systému, při které v těle vznikají drobné zánětlivé okrsky. Pokud postihne kostní dřeň, může být sarkoidóza příčinou leukopenie.

Léky a způsoby léčby

Léčba nádorových onemocnění může ovlivnit počet bílých krvinek a způsobit leukopenii.

Mezi způsoby léčby, u kterých se může vyskytnout nedostatek bílých krvinek patří:

  • chemotherapie
  • radioterapie
  • transplantace kostní dřeně

Rovněž některé léky ovlivňují počet bílých krvinek a mohou způsobit leukopenii nebo trombocytopenii.

Mezi tyto léky, mimo jiné, patří:

  • interferony užívané v léčbě roztroušené sklerózy
  • lamotrigin nebo valproát sodný užívané v léčbě epilepsie nebo jako stabilizátory nálady
  • bupropion (amfebutamon), antidepresivum užívané také jako lék na odvykání kouření
  • klozapin, lék ze skupiny antipsychotik, užívaný například v léčbě schizofrenie
  • minocyklin, lék ze skupiny antibiotik
  • imunosupresiva, jako jsou například sirolimus, tacrolimus, cyklosporiny nebo mofetil-mykofenolát
  • steroidní léky
  • penicilin

V případě, že vám lékař při vyšetření krve zjistí leukopenii, dejte mu seznam všech léků, které užíváte, aby vám mohl případně předepsat jiné, které tyto problémy nezpůsobují.

Pseudoleukopenie

U pacientů s infekčním onemocněním může někdy dočasně dojít k poklesu počtu bílých krvinek pod normální hodnotu. Pokud se po odeznění infekce počet bílých krvinek upraví, hovoříme o pseudoleukopenii.

V případě, že i po odeznění infekčního onemocnění abnormálně nízký počet bílých krvinek přetrvává, jedná se o leukopenii.

Léčba

  • Léčba leukopenie závisí na vyvolávající příčině.
  • Pokud jsou příčinou nízkého počtu bílých krvinek léky, které užíváte, předepíše vám lékař alternativní léky, které tyto nežádoucí účinky nemají.
  • Vždy ale platí, že byste žádné léky neměli nikdy vysazovat bez předchozího souhlasu svého lékaře.

Neutrofilie - Vše o zdraví

Léčba leukopenie závisí na vyvolávající příčině

  1. V případě, že je příčinou leukopenie nádorové onemocnění nebo způsoby léčby, které se v v terapii rakoviny využívají, může vám lékař doporučit dočasné přerušení léčby, dokud se počet bílých krvinek neupraví.
  2. V léčbě leukopenie způsobené chemoterapií nebo u vrozených forem tohoto onemocnění se používají růstové faktory, jako je například faktor stimulující kolonie granulocytů.
  3. Studie z roku 2015 zjistila, že riziko leukopenie je podstatně nižší, pokud se při chemoterapii užívají inhibitory tyrosinkináz (ITK), jako je například erlotinib (Tarceva) (3).
  4. V léčbě a prevenci leukopenie se uplatňují také následující tipy, které snižují riziko infekčních onemocnění:
  • zdravé stravování
  • dostatek odpočinku
  • dávejte pozor na různá poranění, včetně řezných ran či škrábanců
  • dodržujte zásady hygieny

V případě, že máte nedostatek bílých krvinek je nutné se hlídat a důsledně léčit veškerá infekční onemocnění. K tomu se užívají léky ze skupiny antibiotik (léky proti bakteriálním infekcím) nebo antimykotik (léky proti plísňovým infekcím).

Co si z článku odnést?

  • Leukopenie je označení pro abnormální snížení počtu bílých krvinek v jednom mililitru krve pod hodnotu 4000.
  • Vzhledem k tomu, že bílé krvinky jsou důležitou součástí imunitního systému, vede jejich nedostatek ke zvýšené náchylnosti k infekčním či dalším onemocněním.
  • Leukopenie bývá nejčastěji způsobena vrozenými poruchami krvetvorby, některými chorobami (například onemocnění kostní dřeně, nádorová, infekční nebo autoimunitní onemocnění), ale mohou jí způsobit i některé léky.
  • Při léčbě nedostatku bílých krvinek je často nutné vysadit některé léky nebo dočasně přerušit léčbu nádorových onemocnění.

V léčbě leukopenie pomáhají také faktory stimulující kolonie granulocytů a změny životního stylu (dodržování zdravého životního stylu a zásad zdravé výživy, dostatek pohybu a odpočinku, apod.).

V prevenci leukopenie uděláte nejlépe, když budete chodit k lékaři na pravidelné odběry krve v rámci preventivních prohlídek tak, aby se abnormální snížení počtu bílých krvinek zachytilo včas a mohla být nasazena vhodná léčba.

Neutrofily

Neutrofily představují jednu část bílých krvinek. Hrají klíčovou roli v obraně proti infekci. Jejich nepřítomnost anebo nedostatek dělá člověka více náchylného k infekci. Správná hladina neutrofilů v krvi se pohybuje mezi 47-72% (3000-7000 v ml krve) u dospělých.

O neutrofilech

Neutrofilie - Vše o zdravíVětšina neutrofilů se nachází v kostní dřeni, z níž se vyplavují v případě infekce. Jejich úhlavním nepřítelem jsou přitom bakterie, s nimiž neutrofily dokáží okamžitě zatočit. Likvidují je mechanismem fagocytózy. Čili neutrofily bakterii napadnou, usmrtí a zlikvidují. Pokud je však baktérií větší množství a neutrofily na ně nestačí, uvolňují signální látky, které odstartují zánět. Neutrofily však nejsou nesmrtelné, po zabití určitého počtu baktérií odumírají ony a stávají se součástí zánětlivého ložiska. Neutrofily spolu s bakteriemi pak tvoří hnis. Životnost neutrofilů, které nepřijdou do kontaktu s bakteriemi vydrží 5 dnů. Postupem stárnutí se mění jejich jádro v laločnaté. Mladé neutrofily mají jádro v podobě tyče. Změna tvaru není normální a může být způsobena nedostatkem vitamínu B12.

Nízká hladina neutrofilů – Neutropenie

Neutropenie může být vrozená, ale může se vyvinout i později kupříkladu v rámci aplastické anémie nebo některých druhů leukémie.

Vrozená neutropenie může být způsobena defektem na úrovni kmenové buňky krvetvorby; z důvodu chronické benigní neutrpenie (porucha zrání), Schwachmanova syndromu, dyskeratosis congenita, Fanconiho syndromu, Kostmannova syndromu aj. chorob. Někdy vzniká i jako vedlejší “produkt” užívání některých léků (zejména chemoterapie).

Objeví se i následkem prodělané leukémie, žloutenky typu A nebo B, deficitu bílkovin, B12, systémových onemocnění, mononukleózy, spalniček, salmonelóze, tuberkulózy, zvýšené hladiny IgG, revmatoidní artritidy, boreliózy, SLE a dalších důvodů. Nízkou hladinu neutrofilů mají i lidé, kteří chodí na dialýzu.

Lidé s nízkou anebo žádnou hladinou neutrofilů jsou náchylní k infekcím. Sníženou hladinu neutrofilů dále může způsobit například plicní emfyzém, amyloidóza, hyperglykémie. Trpět mohou i na kolonie tzv. intracelulárních neutrofilních parazitů.

Zvýšená hladina neutrofilů – Neutrofílie

Neutrofílie představuje zrychlené vyplavování neutrofilů do krve. Jde o typický příznak zánětu, a to zejména těch bakteriálních. Zvláště u těžkých bakteriálních infekcí je možno v krvi odhalit mladých forem neuftrofilů.

Vysoká hladina neutrofilů se objevuje u mononukleózy, žloutenky, toxoplazmózy nebo infekci cytomegalovirem. Neutrofily se ve velkém vyplavují rovněž i z důvodu stresu, hypoxie, generalizovaných maligních onemocnění, metastáz nebo při užívání některých léků (zejména kortikoidů, adrenalinu a lithia).

Zajímavostí je, že se objevuje i po transfuzích.

Neutropenie u dětí či dospělých – co je to – příznaky, příčiny a léčba

  • Lidé s neutropenií mají neobvykle nízký počet buněk nazývaných neutrofily. Neutrofily jsou buňky ve vašem imunitním systému, které napadají bakterie a jiné organismy, když napadnou vaše tělo.
  • Neutrofily jsou typem bílých krvinek. Vaše kostní dřeň vytváří tyto buňky.
  • Poté cestují ve vašem krevním řečišti a přesouvají se do oblastí infekce, kde pohlcují a poté neutralizují škodlivé bakterie.

Co je neutropenie?

Neutropenie je odborný název pro nedostatek určité skupiny bílých krvinek – tzv. neutrofilů.

Neutropenie se tedy týká nižších než normálních hladin neutrofilů v krvi. Neutrofil je druh bílých krvinek, který se produkuje hlavně v kostní dřeni. Bílé krvinky obecně a zejména neutrofily jsou důležité pro kontrolu infekce v těle.

Neutropenii lze klasifikovat jako mírnou, středně těžkou nebo těžkou v závislosti na počtu neutrofilů ve vzorku krve

Podle mnoha standardů je nejnižší přijatelný limit pro dospělé asi 1500 neutrofilů na mikrolitr krve. Někteří uvádějí mezní hodnotu 1 800 na mikrolitr. Rozsah počtu neutrofilů u mírné neutropenie je 1 000 – 1 500; počet neutrofilů u středně těžké neutropenie je 500–1 000; a počet neutrofilů u těžké neutropenie je méně než 500.

Neutropenie může být také klasifikována jako akutní (dočasná nebo krátkodobá) nebo chronická (dlouhodobá), vrozená (stav, s nímž se člověk narodí) nebo získaný (stav, který se vyskytuje po určitou dobu).

Kdo mívá neutropenii?

Neutropenie může nastat takřka u každého. Někdy je výsledkem infekce, ale často je také výsledkem léčby rakoviny. Odhaduje se, že u 50 procent lidí, kteří podstupují chemoterapii, se rozvine neutropenie.

Poznámka: Některé etnické skupiny mohou mít počet neutrofilů cca 1200, které jsou u nich považovány za normální.

Jaké jsou příčiny neutropenie?

Neutropenie se děje z jednoho z těchto důvodů: neutrofily jsou vyčerpány nebo zničeny rychleji, než jsou produkovány, nebo kostní dřeň nevytváří dostatek neutrofilů. Existuje mnoho faktorů, které spadají do těchto dvou kategorií.

Neutropenie může být způsobena těmito faktory:

  • Infekce, včetně hepatitidy, tuberkulózy, sepse nebo lymské boreliózy
  • Léky, včetně chemoterapie. Chemoterapie je jednou z nejčastějších příčin neutropenie.
  • Rakovina a jiné poruchy krve a / nebo kostní dřeně
  • Nedostatky vitamínů nebo minerálů, jako je vitamin B12, kyselina listová nebo měď
  • Autoimunitní onemocnění, včetně Crohnovy choroby, lupusu a revmatoidní artritidy

Jaké jsou příznaky neutropenie?

Neutropenie, zejména v mírné formě, nemusí mít žádné příznaky. Pokud příznaky existují, mohou být tyto:

  • Horečka
  • Boláky
  • Otok
  • Opakované infekce

Jak bude lékař diagnostikovat neutropenii?

Nejběžnějším testem je jednoduchý krevní test známý jako kompletní krevní obraz. V některých případech, například při podezření na určité onemocnění, může lékař chtít otestovat vaši kostní dřeň.

Léčba – jak se léčí neutropenie?

Některé typy neutropenie nemusí vyžadovat žádnou léčbu. V případě neutropenie s horečkou (febrilní neutropenie) je však léčba nutná. Lékař vám předepíše léky na boj s infekcí, například antibiotika.

Pokud se u vás rozvine febrilní neutropenie, je pravděpodobné, že vás přijmou do nemocnice. Antibiotika můžete dostávat intravenózně (do žíly). Léčba tohoto typu neutropenie je důležitá.

Neléčení febrilní neutropenie může mít za následek smrt.

Pokud je neutropenie způsobena léky, může vám lékař doporučit, abyste léčbu těmito ukončili. Pokud je příčinou základní onemocnění, musí být tento stav léčen (jako v případě nedostatku vitaminu). Lékař může předepsat kortikosteroidy, pokud máte autoimunitní poruchu.

Lékař vám může předepsat také léky, které podporují tvorbu bílých krvinek. Tyto léky, obvykle podávané jako injekce, se nazývají růstové faktory nebo kolonie stimulující faktory.

Prevence – jak můžete zabránit neutropenii?

Obecně není možné zabránit neutropenii, zejména těm typům, se kterými se narodíte. Pokud však podstupujete chemoterapii, může lékař doporučit injekci kolonií stimulující faktory na podporu produkce bílých krvinek. Dávky chemoterapie by navíc mohly být odloženy nebo změněno jejich načasování.

Jaká je prognóza (výhled) pro pacienty s neutropenií?

Neutropenii lze léčit, takže výhled je pro většinu pacientů dobrý. Léčba a zastavení infekce, která by se mohla objevit, je velmi důležitá.

Kdy mám zavolat lékaři ohledně neutropenie?

Pokud dostáváte chemoterapii nebo máte jakýkoli stav, který vás činí náchylným k neutropenii, okamžitě vyhledejte svého lékaře, pokud:

  • Máte horečku vyšší než 38 stupňů Celsia
  • Máte potíže s dýcháním
  • Máte průjem
  • Máte bolesti, zarudnutí nebo otoky v kterékoli části těla
  • Potíte se nebo máte zimnici
  • Máte problémy s močením: bolest, pálení nebo zvýšené močení
  • Máte bolest v krku nebo ztuhlý krk
  • Máte vaginální výtok nebo podráždění
  • Máte bolest břicha nebo konečníku nebo jakýkoli typ nové bolesti
  • Začali jste zvracet
  • Cítíte se zmatení nebo se cítíte mentálně jinak, než obvykle

Máte nějaké zkušenosti s neutropenií? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Zdroj článku a studie o neutropenii

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Leukopenie: příčiny, příznaky a léčba

  • Jako leukopenie se označuje výrazný pokles počtu bílých krvinek, který u pacientů způsobuje oslabení imunitního systému. Zdroj: Shutterstock.com
  • Bílé krvinky se dělí na několik typů včetně neutrofilů, eozinofilů, bazofilů, monocytů a lymfocytů. Zdroj: Shutterstock.com
  • Pokles množství bílých krvinek může být způsoben infekcí. Na vině bývá třeba otrava krve, infekční mononukleóza, virus hepatitidy B či virus HIV. Zdroj: Shutterstock.com
  • Na vině mohou být také účinky některých léků. Jedná se například o chemoterapeutika, imunosupresiva, analgetika, antiflogistika či antipsychotika. Zdroj: Shutterstock.com
  • K diagnostice leukopenie se využívají krevní odběry, kde se kromě celkového počtu bílých krvinek hodnotí také diferenciál (zastoupení jednotlivých typů bílých krvinek). Zdroj: Shutterstock.com
  • Léčba leukopenie se odvíjí od příčiny, která tento stav způsobila. Zdroj: Shutterstock.com

Jako leukopenie se označuje výrazný pokles počtu bílých krvinek, který způsobuje oslabení imunitního systému a má negativní vliv na schopnost organismu bojovat proti infekcím.

Tento stav může doprovázet celou řadu chorob včetně akutních zánětů, ale v některých případech bývá způsoben účinky léků nebo je průvodním jevem dalších onemocnění. 

Co je leukopenie?

Leukopenie, kterou lékaři označují také jako leukocytopenie, představuje pokles počtu bílých krvinek v periferní krvi pod obvyklou fyziologickou mez (přibližně pod hodnotu 4×109/l). Bílé krvinky (leukocyty) se tvoří v kostní dřeni a dělí se na několik různých typů. Jedná se o:

  • Neutrofily
  • Eozinofily
  • Bazofily
  • Monocyty
  • T-lymfocyty a B-lymfocyty

Vzájemná spolupráce těchto buněk napomáhá správné funkci imunitního systému a chrání náš organismus proti virům, bakteriím, ale i jiným patogenům. V jednom litru lidské krve se normálně vyskytuje zhruba 7,4×109 bílých krvinek. Pokud ovšem jejich počet klesne pod fyziologickou mez, organismus je oslabený a stává se náchylnějším k různým infekcím.

Příčiny leukopenie

Pokles množství bílých krvinek může mít mnoho různých důvodů.

Mezi nejčastější příčiny leukopenie patří infekce, jako jsou například septické stavy (otrava krve), infekční mononukleóza nebo také virus hepatitidy B.

Na vině ovšem může být také onemocnění AIDS, při němž virus HIV napadá T-lymfocyty a makrofágy, způsobuje pokles počtu těchto bílých krvinek a cíleně tím ničí imunitní systém člověka.

Počet bílých krvinek mohou výrazně snížit také účinky některých léků, a to většinou z důvodu poškození kostní dřeně. Komplikace mohou způsobit například tato léčiva:

  • Chemoterapeutika
  • Imunosupresiva
  • Tyreostatika
  • Analgetika
  • Antibiotika
  • Antiflogistika
  • Antipsychotika

Mezi závažné obtíže, které mohou léky způsobit, se řadí také febrilní neutropenie, kdy dochází k poklesu počtu neutrofilů v krvi. Tento stav bývá spojený s vysokou horečkou a může se velmi rychle proměnit v život ohrožující infekci. Aktivitu kostní dřeně poté narušuje také chemoterapie a radioterapie nebo nedostatek mědi a zinku.

Další příčinou leukopenie může být otrava některými těžkými kovy, jako je například arsen.

Tento stav ovšem bývá také průvodním jevem systémových onemocnění, hypersplenismu (zvýšená aktivita sleziny, která vychytává a skladuje krevní buňky a destičky) či onemocnění kostní dřeně.

Pokles množství bílých krvinek přitom může být způsoben některou z hematologických chorob, jako je aplastická anémie či myelofibróza.

Příznaky leukopenie

Nedostatek bílých krvinek může být spojený také s dalšími symptomy, kam patří pokles krevních destiček v krvi pacienta, emoční poruchy spojené s těžkými bolestmi hlavy, extrémní únava, návaly horka, náchylnost k infekcím a vředům, záněty sliznice či silné, nepravidelné a dlouhotrvající menstruační krvácení.

Co u vás způsobilo pokles bílých krvinek?

Diagnostika

Leukopenii dokáží lékaři odhalit díky krevním odběrům. Kromě celkového počtu bílých krvinek zkoumají také tzv. diferenciál, což je označení pro procentuální zastoupení jednotlivých podtypů bílých krvinek. Pokud přitom pojmou podezření, že by se mohlo jednat o onemocnění kostní dřeně, následují další vyšetření ve formě sternální punkce nebo třeba trepanobiopsie.

Léčba leukopenie

Jelikož leukopenie výrazně zvyšuje náchylnost organismu k různým infekcím, které pro pacienta mohou být velice nebezpečné, je důležité při jakékoliv známce obtíží navštívit lékaře. Ten po určení diagnózy zvolí vhodnou terapii na základě příčiny poklesu množství bílých krvinek.

K léčbě leukopenie se často využívají léky a vitamíny určené pro aktivaci kostní dřeně a zvýšení produkce leukocytů.

Pozitivní vliv pak může mít i dostatečný odpočinek a dlouhý spánek, díky kterému se tělo regeneruje. Pokud jsou na vině léčiva, jejichž vedlejším účinkem je pokles počtu bílých krvinek, lékař zvolí jinou variantu terapie.

Po vynechání původních léků by se měl počet bílých krvinek opět vrátit do normálu.

Zdroje: stefajir.cz, rehabilitace.info

Imunitní systém

… slovo, které slýcháme téměř denně. Zvláště v této době, a přitom si málokdo představí, o jak komplexní a nenahraditelný systém jde. Dokáže nás chránit, ale může naše tělo nevratně poškodit, pokud se buňky imunitního systému obrátí proti nám.

Imunitu můžeme dělit jednak podle doby nástupu a specifičnosti (Specifická X Nespecifická imunita) a hlavního efektorového mechanizmu (Látková X Buněčná imunita).

Abychom si to široké spektrum funkcí představili, musíme si uvědomit, co vše do imunitního systému patří.

Vše důležité se dozvíte v článku.

Co vše si představit pod pojmem imunitní systém?

Orgány, co nám zajišťují funkci imunity:

  • Primární imunitní orgány: brzlík (thymus) a kostní dreň (medulla ossium). Zde probíhá vznik a diferenciace imunitních buněk.
  • Sekundární imunitní orgány: lymfatické uzliny, slezina, slizniční lymfatický systém, lymfatické uzliny, krční a nosní mandle, či lymfatická tkáň střev a žaludku). Více, než polovina imunitních buněk je asociována s povrchem sliznic a slouží jako „strážní stanice“ – neboť jimi protéká lymfa (lymfatické uzliny) respektive krev (v případě sleziny) – případné patogeny jsou tak přímo vystaveny účinkům buněk specifické i nespecifické imunity, které tvoří převážnou část hmoty těchto orgánů.

Imunitu v těle zajišťují buňky imunitního systému nebo protilátky, hovoříme tak potom o buněčné nebo látkové imunitě

  • Buněčnou složka imunity jsou leukocyty, nebo bílé krvinky. Průměrné množství leukocytů u dospělého člověka je 4-9.109/l krve, a to u obou pohlaví. Zvýšený počet může signalizovat infekční onemocnění. Znatelně vyšší počet leukocytů najdeme u novorozenců. Obecnou vlastností bílých krvinek je schopnost vystupovat z krevního řečiště (kde se normálně nacházejí a cirkulují), do tkání, kde se uplatňují. Tato schopnost se označuje jako diapedéza.
  • Protilátky = látková imunita – imunoglobuliny

Podle dalších kritérií se dělí imunita na specificko = získanou a nespecifickou = vrozenou

  • Nespecifická imunita je vrozená a její mechanismy mohou být v případě infekce použity bez prodlení. Jsou to různé mechanické zábrany (pokožka, řasinky v nose), imunita sliznic (hlen, přítomnost probiotických bakterií ve střevech a poševní mikroflóře), přítomnost baktericidních látek v některých tělních tekutinách (slzy, sliny, žaludeční šťávy – HCl) a schopnost fagocytózy (pohlcování cizorodých částic) některých bílých krvinek (makrofágy, a neutrofilní granulocyty). NESPECIFICKÁ JE TEDY OBECNĚ BARIÉRA, JAKO KŮŽE, HLENY, ŘASINKY, PROBIOTIKA A DALŠÍ FYZIOLOGICKÁ FLÓRA.
    • Zánět, otok a teplota – přímé poškození škodliviny bez specifické reakce, účastní se toho cytokiny a leukocyty
    • Podílí se na ní leukocyty – neutrofilní, eosinofilní a bazofilní granulocyty a buňky bez zřetelných granul – agranulocyty = monocyty, tkáňové makrofágy a speciální lymfocyty – NK buňky)
  • Buněčná imunita nespecifická:
    • Neutrofilní granulocyty – hlavní úlohou je fagocytóza cizorodého materiálu (v průběhu fagocytózy bílá krvinka cizorodou částici obklopí svými výběžky, následně pohltí a zlikviduje pomocí účinných enzymů). Mají i schopnost reagovat na koncentraci určitých látek bakteriálního nebo vlastního původu. Neutrofily mají schopnost migrovat k místu s největší koncentrací těchto látek. Tento proces „nalákávání“ neutrofilů se označuje jako chemotaxe. Chemotaktický účinek mají různé molekuly bakteriální původu, některé cytokiny nebo určité části komplementu. Neutrofilní granulocyty mohou fagocytovat pouze jednou, potom buňka zahyne. Je jich nejvíce ze všech granulocytů i ze všech bílých krvinek. Vytéká-li z rány hnis – je tento tvořen především mrtvými neutrofily.
    • Eozinofilní granulocyty – mají schopnost fagocytózy, ale hlavně chrání proti různým parazitárním onemocněním, plus se uplatňují při alergických reakcích – jejich množství se u alergií může znatelně zvyšovat.
    • Bazofilní granulocyty – jejich granula obsahují především heparin a histamin, což jsou látky účastnící se především zánětlivé odpovědi a alergických reakcí. Teoreticky jsou schopné i fagocytovat.
    • Žírné buňky jsou obdobou bazofilních granulocytů, najdeme je v tkáních a pojivu.
    • Monocyty a makrofágy – Monocyty jsou největší ze všech leukocytů. Jsou to opět fagocytující buňky jako neutrofily. Monocyty vycestovávají z krevního řečiště, kde se změní na své aktivní formy – makrofágy = najdeme v játrech, v plicích, ve slezině nebo v kůži (jako tzv. dendritické buňky).
    • NK-buňky – patří do nespecifické imunity
  • Buněčná imunita specifická:
    • B-lymfocyty se u ptáků se stěhují do kloakálního výběžku zvaného Fabriciova bursa – odtud B-lymfocyty
    • T-lymocyty po vzniku v kostní dřeni putují do brzlíku (thymus – odtud T-lymfocyty, dále dělíme na cytotoxické T – lymfocyty (TC) a pomocné T – lymfocyty (Th). Dále sem patří i výše zmiňované NK (Natural Killers) buňky.
    • NK buňky

Rozeznávají antigeny, které nejsou tělu vlastní. Rychlost a efektivnost specifické imunity je (na rozdíl od nespecifické imunity) závislá na tom, po kolikáté se imunitní systém s konkrétním antigenem setkává.

Látková imunita= imunoglobuliny:

Imunoglobuliny jsou proteiny s globulární terciální strukturou. Co se týče typů protilátek – nejdříve jsou B – lymfocytem produkovány protilátky třídy IgM, teprve později po další stimulaci dojde k produkci dalších typů (třeba IgG).Obecnou schopností protilátek je vázat se svými vazebnými místy (epitopy) na vazebná místa antigenu (paratopy).

Pasivní imunizace je proces, při kterém do těla dodáváme již hotové protilátky proti určitému antigenu.

  • IgA – sekrety (slzy, sliny), sliznice
  • IgD – membránový receptor B – lymfocytů
  • IgE – alergické reakce a v imunitních reakcích zaměřených na parazity
  • IgG – prostupuje placentou
  • IgM – imunoglobulin časné protilátkové odpovědi

Cytokiny a interleukiny

  • Interleukiny = malé signální molekuly produkované různými leukocyty
  • Cytokiny = sem patří i produkty jiných buněk než bílých krvinek, například endotelu

Vidíte, že imunitní systém je složitý, komplení, mnohobuněčný a multiorgánový systém. Jeho fungování až z 80 % ovlivníte právě vy. Protože je to právě o Vás, jestli bude vše dobře fungovat, je to jen o Vás, jak se o své zdravé staráte, jak žijete a sportujete.

Co vše ovlivní, zda náš imunitní systém bude dělat, co má?

  • Aktuální zdravotní stav – BMI, procento tuku v těle, obvod pasu, autoimunitní onemocnění, metabolické obtíže
  • Odpočinek a kvalita spánku
  • Aktivita a sport
  • Úroveň stresu

Strava je jeden z hlavních faktorů, které můžete ovlivnit.

Je jen na Vás, jestli budete konzumovat polotovary, junk foods, fastfoody a jídla plná cukru a zpracovaného tuku bez jakékoliv výživné hodnoty, nebo jíte málo, nárazově a jednotvárně.

V jídelníčcích Čechů je přemíra sladkostí, umělých přísad, smaženého jídla, dále jídla plná bílé mouky bez trochy vitaminů. Jíte ve spěchu, hodně z Vás říká, že nemá na jídlo čas, ale na co bychom měli mít čas, když ne na to najíst se normálního jídla.

Musíme si uvědomit, že tělo je náš chrám a náhradní díly nejsou v obchodech jen tak k mání. A cokoliv nyní zanedbáme, se nám vrátí…

Ale je jasné, že ne vždy opravdu máme čas, život je nevyzpytatelný, ale pořád je to o našich volbách. Je jen na vás, jestli sáhnete po bagetě s vysočinou a margarínem, nebo po kvalitním mléčném výrobku s ovocem. Oboje zabere stejně času koupit i sníst… TO JE TA RELATIVITA. Hledejte způsoby, ne výmluvy…Navíc… nežijeme ve středověku, můžeme chtít pro naše zdraví ještě mnohem více.

Najde se spousta z Vás, co nemusí spoustu věcí. Někdo nejí maso, někdo nemá rád moc ovoce, jiné zase nepozřou ryby, nebo houby, nebo jiní zase nejí nic, co patří do holdingu Agrofert. To je v pořádku, Vaše volby, Váš život. Ale pořád chceme jedno = jíst zdravě, kvalitně, mít v jídle vitaminy a minerální látky. A co nejde z jídla, můžeme přijmout z opravdu kvalitních doplňků stravy.

A je to tak v pořádku…

Chtějte pro sebe jen to nejlepší a nemusí to znamenat, že za doplňky utratíte jmění… Více na konci článku

Stres a nezdravé vztahy a prostředí

Nadměrná zátěž oslabuje náš imunitní systém. Ten kdo se neustále něco řeší, pohybuje se v každodenním vleku pro něho „neřešitelných konfliktů“, ten kdo se cítí frustrovaný, nešťastný, zničený, může počítat i s problémy s imunitou.

Jeho tělo se permanentně domnívá, že se nachází v krizové situaci, připravuje všechny síly a vylučuje různé hormony, které negativně ovlivňují jeho imunitní systém. Rozhodně není vhodný ani dnešní nešvar, že jsme všichni zavření v mezi 4 zdmi s klimatizací a umělým osvětlením. I u nosných slepic se od toho upouští.

Přirozené světlo je nezbytné pro správnou funkci živého organismu. Ovlivňuje činnost žláz s vnitřní sekrecí hormonů, imunitní i nervový systém.

Sport

Negativní vliv na imunitu má samozřejmě také znečištěné prostředí a nedostatek pohybu. Logicky, nejsme stavění na to, abychom seděli. Máme být venku, 8 hodin pracovat, 8 hodin dělat něco pro sebe, domácnost, trávit čas s rodinou, vzdělávat se, objevovat, odpočívat a 8 hodin spát. To už dávno není pravda… A opět jsme u toho, kde je čas na sport?

Nemáte čas? A na co ano? Sedět 3 hodiny na tabletu nebo u PC? Čas je relativní!!! Zvládnete za hodinu tolik povinností, jako někdo za celý den, jen stačí hnout se a čas přestane být Vaše překážka.

Samozřejmě neznamená zase lítat a nevědět, kdy zastavit, ale pokud chcete, tak to nějak uděláte. Stačí obout boty a jít pěšky, stačí vystoupit o zastávku dříve a dojít to. Malé krůčky cesta k úspěchu.

Nyní spolupracuji nově s firmou Mcepharma. Moc se mi líbí, že jde o českou firmu, co si sama vyvíjí, inovuje a vyrábí produkty, co opravdu logicky dávají smysl.To znamená, že vyrobí a udělá symbiózu účinných látek tak, aby měly látky výbornou vstřebatelnost a účinnost, bez zbytečného balastu.

  • To mají potvrzeno i testy, spolupracují s Univerzitou Karlovou a mají některé výrobky i patentovány.
  • V souvislosti s imunitou se dost mluví o kurkumě, což tato firma povýšila na kvalitní a 100 % – ně vstřebatelný extrakt = NEOCURCUMIN, což je za mě úplná pecka:

Nakupujte Neocurcumin na mém e-shopu

Neocurcumin je patentovaný, zcela vyrobený v ČR a je to jediný doplněk stravy na světě s kurkuminem s vědecky prokázanou zvýšenou biodostupností, ve formě tablet rozpustných v ústech.

Komplexní přípravek té nejvyšší kvality na podporu normálního stavu imunitního systému, a kromě něj i nervové soustavy, trávicího systému, kloubů, kostí a pokožky.Tento zcela unikátní produkt vyvinuli s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy.

Jejich vědecká studie potvrdila až 220x zvýšenou rozpustnost a 100% buněčnou vstřebatelnost kurkuminu, pro srovnání vstřebatelnost běžného kurkuminu je pouhých 5%.

Tato speciální formulace obsahuje vysoce biodostupný standardizovaný extrakt Kurkumy dlouhé (95 % kurkuminu a dalších kurkuminoidů), vitamin D3, lecitin a piperin.

Moc se mi líbí jejich zajímavá cesta, zcela odlišná od jiných výrobců doplňků. Neocurcumin nemá First-pass efekt, který je běžný u klasických tablet, kdy aktivní látka prochází trávicím traktem a následně játry, přičemž je z větší části odbourána či přeměněna na neúčinné látky – tím se snižuje účinnost podané dávky.

Jejich výjimečná ODT forma znamená, že aktivní látka je absorbována a vstřebávána již v dutině ústní a v horní části jícnu, díky čemuž je dosaženo její zvýšené účinnosti i při malých dávkách. Aktivní látka, je v místě potřeby rychleji a ve větší koncentraci – což zajišťuje mnohonásobně silnější a rychlejší nástup účinku.

Tudíž není potřeba používat velké dávky, sníží se cena a tím i dostupnost pro všechny. I cenově dostupné je kvalitní, když víte, kam jít… Vidím tuto firmu jako pokrokovou a jsem zcela šťastná, že mi umožnili pustit se s nimi do vývojové spolupráce. Máme společnou vizi, představy a shodneme se na tom, co má smysl a co vám může opravdu pomoci.

Teď už jen začít a těšit se na novinky!!!

A věřte, budou brzy!!! A to teprve bude pecka..

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector