Alopecie – vše o zdraví

Vlasům věnujeme značnou pozornost, neboť jsou okrasou našeho těla.

Podtrhují sexappeal, bezvadně doplní každý outfit, a pokud se těšíme hustému porostu, tak nám ranní úprava vlasů nezabere tolik času. Je mnoho důvodů, proč věnovat kštici mimořádnou pozornost.

Alopecie areata je obávané kožní onemocnění, které postihuje kolem čtyř miliónů Evropanů všech věkových kategorií.

Toto onemocnění se velmi často objevuje i u pacientů s poruchou chromozomů – Downův syndrom. Přesná příčina alopecie areata není známá.

Podstata onemocnění – negativním vlivem se změní buňky vlasových folikulů, imunitní systém je definuje jako cizí a začne je ničit. Bílé krvinky nemilosrdně zaútočí na buňky ve vlasových folikulech, vlasy přestanou růst a padají.

Alopecie areata není nakažlivá a nemá na ni vliv způsob stravování. Přirozeně nás toto onemocnění neohrožuje na životě, ale z emocionálního hlediska je zatěžující.

Alopecie - Vše o zdraví

Ohraničená ztráta vlasů je charakterizovaná nezánětlivými lysými ložisky ve kštici. Nejedná se o bolestivé onemocnění a rozlišujeme čtyři typy alopecie areata:

  • Běžný typ – trvá tři roky a nepřechází v totální alopecii, objevuje se ve věku od 20–40 let.
  • Atopický typ – začíná již v dětském věku a trvá i deset let, často je doprovázen astmatem, sennou rýmou nebo atopickým ekzémem.
  • Prehypertézní typ – objevuje se v rodinách s vysokým krevním tlakem a postihuje jedince už v mladém věku.
  • Kombinovaný typtoto vzácné onemocnění postihuje pacienty po čtyřicátém roku a je doprovázeno onemocněním žláz s vnitřní sekrecí

Alopecie - Vše o zdraví

Takto postižení lidé se snaží svůj defekt s vlasy kamuflovat nošením paruk a zabarvením alopetických ložisek. Vypadávaní vlasů a chlupů se objevuje na různých částech těla, a proto se rozlišuje několik typů. Výše zmíněná:

  • Alopecie areata – tvoří se ostrůvky s vypadanými vlasy,
  • Alopecie totaliskompletní ztráta vlasů na pokožce hlavy,
  • Alopecie universalis – kompletní ztráta vlasů a chlupů na celém těle.

Alopecie - Vše o zdraví Alopecie - Vše o zdraví Alopecie - Vše o zdraví

Hlavním příznakem alopecie areata je ložiskové vypadávání vlasů. Vlasy obvykle vypadávají ve tvaru malých nebo větších okrouhlých míst na pokožce hlavy. Tato lysá místa jsou obvykle rozsáhlá několik centimetrů nebo méně. V prvních stádiích můžete pozorovat chomáče vlasů na polštáři nebo ve sprše.

Avšak vypadávání vlasů mohou také způsobit jiné typy onemocnění. Mezi ně patří onemocnění štítné žlázy, nedostatek nutričních hodnot a stres. Samotné vypadávání vlasů nestačí na diagnostikování alopecie areata. Vlasy mohou kdykoliv znovu narůst a potom mohou znovu vypadnout. Rozsah vypadávání vlasů a jejich opětovného růstu se výrazně liší člověk od člověka.

Alopecia areata je autoimunitní onemocnění. Imunitní systém běžně chrání vaše tělo před cizím útočníkem jako jsou viry a bakterie.

Ale pokud trpíte alopecií areata, váš imunitní systém omylem napadne vlasové folikuly. Vlasové folikuly jsou struktury, z kterých vlasy rostou.

Folikuly se zmenšují, respektive smršťují a zastavují tvorbu vlasů, což znamená, že po jejich vypadnutí už nové vlasy nenarostou.

Ačkoliv neexistuje žádný zaručený lék na léčbu tohoto onemocnění, určité druhy léčby mohou pomoci vlasům opět růst a mohou zabránit budoucímu vypadávání vlasů. Zpočátku začnou růst velmi jemné a bledé vlasy, ale postupem času je možné, že se začnou zahušťovat a získají zpět svou původní barvu.

Na léčbu se používají látky jako je Minoxidil (Rogaine), Finasterid nebo Diphencyprone (difencypron – DFC), které pomohou stimulovat růst vlasů.

Další běžné způsoby léčby zahrnují injekce steroidů nebo kortikosteroidní krémy a masti. V některých případech se pro podporu růstu vlasů může použít fotochemoterapie.

Fotochemoterapie je druh radiační léčby, která využívá kombinaci perorální léčby a ultrafialového světla.

  • Někteří lidé s alopecií areata si vybírají alternativní terapie pro léčbu svého stavu. Ty mohou zahrnovat:
  • • aromaterapii • akupunkturu • bylinné doplňky
  • • vitamíny s účinky na vlasy

Источник: https://nanogen.cz/alopecie-areata/

Padají vám vlasy?

Alopecie - Vše o zdraví

Máte problém s vlasy

ÚVOD

Vypadávání vlasů a holohlavost jsou běžným a nepříjemným problémem mnoha lidí. K vypadávání vlasů dochází z mnoha důvodů, včetně výživových chyb, špatného krevního oběhu a hormonální nerovnováhy.

STRUKTURA VLASŮ

Vlasy jsou složeny z proteinových vláken, které jsou různými způsoby provázané. Typ příčné vazby způsobuje, že někteří lidé mají vlasy rovné, zatímco jiní kadeřavé, vlnité nebo kudrnaté. Specifické uspořádání proteinů určuje zdraví i vzhled vlasů.

Vlasové míšky (folikuly, kořínky) procházejí třemi fázemi tvorby vlasů – fází růstu (anagen), klidu (telogen) a odumírání (katagen). Pokud během některé z těchto fází dojde k nedostatku určitých živin, může se objevit vypadávání vlasů.

Alopecie

Vypadávání vlasů ( alopecia ) areata, celková a difuzní  jsou jednoznačně neznámé příčiny. Alopecia areata jsou charakterizovány výskytem aloptických ložisek (bez zánětlivých změn).  Bohužel poměrně často zůstávají trvale.

 Pro ty postižené touto nemocí je to vážný emocionální problém. Nedostatek zlepšení ve vzhledu může vést k duševním poruchám.

 Toto onemocnění se může vyskytnout v jakémkoli stádiu života i když je nejčastější u dětí a dospívajících.

Alopecia areata

Alopecia areata se často vyskytuje v rodině. V literatuře najdeme vědecké zprávy poukazující na genetický základ příčin plešatosti. Patří sem poruchy autoimunitního, vaskulárního, psychiatrického a nervového systému.

Průběh onemocnění vede k úplné ztrátě vlasů na pokožce hlavy, obočí a řasách. S alopecií  se  často vyskytují autoimunitní jevy: vitiligo, systémový lupus erythematodes, diabetes typu I, nebo zánět štítné žlázy (Hashimotova choroba).

Kompletní plešatost hlavy může být způsobena hormonálními změnami. Androgenetická alopecia je onemocnění, jehož základními příčinami jsou především genetické predispozice. To představuje více než 90% všech případů plešatosti. Tato porucha postihuje hlavně muže.

 Příčinou androgenetické alopecie je přecitlivělost těla na dihydrotestosteron (DHT), který vzniká z testosteronu. DHT způsobuje smrštění vlasových folikulů, což vede ke zkrácení fáze vývoje vlasů a zcela zabraňuje vývoji nových vlasů.

 Plešatost mužského vzorku je často doprovázena mastnou pokožkou hlavy, která je důsledkem nadměrné sekrece kožního mazu.

Androgenetická alopecie

Androgenetická alopecie se může objevit u dospívajících. První příznak onemocnění je takzvané „Vysoké čelo“, nebo vzestup vlasové čáry. V průběhu procesu může pokrýt celou pokožku hlavy. Androgenetická alopecie může také postihnout ženy.Tato nemoc je často doprovázena hirsutismem.

 V této situaci je to symptom hormonálních poruch. Může to být výsledek syndromu polycystických vaječníků, Cushingova syndromu (primární nebo sekundární hyperreaktivity nadledvin), adrenálního a genitálního syndromu, případně ovariálního nebo adrenálního nádoru.

 U žen je androgenická alopecie zcela běžná po těhotenství a během menopauzy.

ŽIVINY A VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

Elementární analýza vlasů

Správná strava, vitaminy a minerální látky doplněné v programu po analýze z vlasů a fyzická aktivita dávají velkou šanci k obnovení správné metabolické rovnováhy.

Nejčastější příčiny vypadávání vlasů  zjištěné z analýzy stopových prvků ve vlasech

Zinek a RNA transferáza. Zinek je potřebný pro RNA transferázu, což je enzym, který se účastní syntézy DNA a syntézy všech proteinů (bílkovin) těla. Zhoršení metabolismu zinku bude mít vliv na všechny bílkovinové struktury těla. Zinek je rovněž nutný pro syntézu karboxypeptidázy – enzymu potřebného pro trávení bílkovinné části potravy.

  • zinek – je katalyzátorem mnoha změn aminokyselin, přímo ovlivňuje tvorbu keratinu, což je nezbytné pro konstrukci vlasů; zinek ovlivňuje biologickou dostupnost vitaminu A a reguluje činnost mazových žláz – jeho nedostatek urychluje ztrátu vlasů;

Měď a lysyloxidáza. Lysyloxidáza je na mědi závislý enzym, který se účastní syntézy pojivové tkáně. Nerovnováha mědi často vede k mdlým vlasům a k jejich vypadávání. Nadměrné množství mědi způsobuje rozpad struktury vlasů. Měď je také důležitá pro tyrozinázu – enzym potřebný pro produkci melaninu. Melanin je pigment, který dává vlasům barvu.

Vitamíny B-komplex. Mnoho šampónů, kondicionérů a dalších přípravků na vlasy obsahuje vitamíny B-komplex, zejména pyridoxin, PABA a biotin. Tyto vitamíny se účastní metabolismu aminokyselin, které jsou stavebními bloky proteinů (bílkovin).

  • vitamín B6 – jeho nepřítomnost znemožňuje uvolnění nových růstových procesů; vitamín B5 – jeho nepřítomnost způsobuje ztrátu vlasů a praskání koutků úst a očí;
  • biotin vitamín H – jeho nedostatek je příčinou zánětu kůže, brání regeneraci kůže, vlasů a nehtů;
  • inositol – jeho funkce závisí na přítomnosti kyseliny pantothenové, kyseliny para-aminobenzoové, kyseliny listové a biotinu – nedostatek inositolu vede k rychlé alopecii;

Mukopolysacharidy. Mukopolysacharidy jsou součástí pojivové tkáně; jsou nápomocné pro růst vlasů. Jejich syntéza závisí na biologické dostupnosti mědi a dalších živin.

Mužské pohlavní hormony. Nadměrné množství mužských pohlavních hormonů může způsobit „mužský vzor“ vypadávání vlasů u mužů i u žen. Vyvážení biochemie těla může často vyrovnat i hladiny těchto hormonů a obnovit růst vlasů.

Nedostatek proteinů. Nedostatek proteinů (bílkovin) je známou příčinou vypadávání vlasů. Způsobuje snížení lineární rychlosti růstu vlasů a jejich zeslabení, což usnadňuje vypadávání vlasů. Špatné trávení a vstřebávání bílkovin může způsobit vypadávání vlasů, dokonce i když je množství bílkovin v potravě přiměřené.

Zajímavé:  Genitální Bradavice U Mužů Příznaky?

Další důležité živiny. Vypadávání vlasů může rovněž způsobovat nedostatek síry, vitamínu B6 a B12, stejně jako nadměrné dávky syntetického vitamínu A.

  • vitamín A a β-karoten – jejich nepřítomnost způsobuje suchost a předčasné šedivění vlasů, tvorbu nadměrného množství mazových zátek a komedonů, nadměrnou keratózu vlasových folikulů na kůži;
  • železo – mezi mnoho příznaků nedostatku železa v těle jsou: vši, drsná kůže a padající vlasy (rozlitá ztráta telogenových vlasů);
  • hořčík – prvek, který působí proti ischemii a hypoxii vlasových folikulů; jeho nedostatek zkracuje fázi „anagen“ – vzhled a růst vlasů.

BIOCHEMIE TĚLA A VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

Rychlé spalování

Lidé s rychlým spalováním mají zvýšenou hladinu sodíku. Sodík je částečně vylučován kůží a ochlupením včetně vlasů. Pokud máte rychlé spalování, můžete si povšimnout slané chuti své kůže.

První dva až tři centimetry vlasu (nejblíže pokožce) aktivně rostou, a mohou sem být ukládány minerály, které mohou být například v období stresu opět vytěženy.

Protože se sodík hromadí v tkáni, může vlasový míšek „zkamenět“, což má za následek vypadávání vlasů.

Lidé s rychlým spalováním jsou také náchylní k nedostatku mědi a zinku, což může přispívat k vypadávání vlasů. Nadměrná produkce mužských pohlavních hormonů nadledvinami rovněž souvisí s rychlým spalováním.

Lidé s rychlým spalováním mají nízké rezervy glykogenu a obvykle přeměňují na glukózu některé z tělesných proteinů (tkáňový katabolismus). Řídnutí vlasů u těchto lidí může být způsobeno přeměnou (štěpením) vlasových proteinů na palivo. Ztráta proteinů z vlasů je však mnohem lepší než ztráta proteinů z životně důležitých orgánů a tkání.

Pomalé spalování

Vypadávání vlasů u lidí s pomalým spalováním souvisí s nadbytkem mědi anebo s její biologickou nedostupností (nepřisvojitelností).

Nerovnováha mědi způsobuje rozklad struktury vlasů, což má za následek zhoršení růstu vlasů a „mdlé“ vlasy. Nadbytek mědi v tkáních rovněž přispívá k nízké hladině sodíku.

Když je sodíku v tkáních málo, zhoršuje se doprava živin do folikulu. Nemohou-li být živiny transportovány do vlasových buněk, objeví se vypadávání vlasů.

Zvýšená hladina mědi anebo vyčerpání nadledvin způsobuje hromadění vápníku v měkkých tkáních těla, včetně vlasů. Nahromaděný vápník zhoršuje transport živin přes buněčnou membránu, což zhoršuje výživu vlasů.

Pomalé spalování často souvisí se zpomalením aktivity štítné žlázy a nadledvin, s nízkým krevním tlakem a se špatným krevním oběhem. Zhoršené prokrvení pokožky může rovněž přispívat k vypadávání vlasů.

Hypotyreóza

Ztráta vlasů při snížené činnosti štítné žlázy je dobře známa. Řídnutí vlasů je jedním z rozpoznávacích znamení snížené činnosti štítné žlázy. Indikátorem snížené činnosti štítné žlázy je vysoká hladina vápníku zjištěná při rozboru vlasů.

Těhotenství

Ztráta vlasů u žen nastává často po porodu. Nahromadění mědi v průběhu těhotenství oslabuje štítnou žlázu, což má za následek vypadávání vlasů.

Nízký poměr sodík / draslík ve vlasech

Poměr Na/K ve vlasech nižší než 2,5:1 naznačuje rozklad proteinů (katabolismus). Draslík je uvolňován z buněk, což způsobuje zvyšování jeho koncentrace vzhledem k sodíku. Protože vlasy jsou tvořeny bílkovinami, může jejich nadměrný rozklad způsobit vypadávání vlasů.

Stres

Často se stává, že k vypadávání vlasů dojde bezprostředně po stresující situaci. Stres může být tělesný, způsobený například chorobou nebo chemoterapií, nebo duševní či emocionální.

Stres způsobuje rychlé vyčerpání zinku, u lidí s rychlým spalováním dochází i ke ztrátě mědi. U lidí s pomalým spalováním se může stát měď vlivem stresu biologicky nedostupnou (nepřisvojitelnou). Stres může zhoršit prokrvení pokožky na hlavě a také trávení a vstřebávání bílkovin. Stres rovněž zvyšuje potřebu vitamínů skupiny B, což může vést k jejich nedostatku.

Chemoterapie

Určité cytotoxické léky používané při léčbě rakoviny mají za následek vypadávání vlasů. U osob podstupujících chemoterapii bylo pozorováno zpomalení ztráty vlasů, pokud spolu s chemoterapií užívali potřebné vitamíny a minerály.

Jak postupovat pokud nemám provedenou analýzu z vlasů?

Obecně lze doporučit používání přírodních  doplňků . Špičkou na trhu je   zn. Nutrilite.

  • Základní varianta:
  • Mutivitamín Daily 1-0-0
  • Biotin C       1-0-0
  • Zinek  1-0-0
  • Mytí a masírování vlasů a vlasové pokožky ojedinělými výrobky na trhu zn. Santinique

ZÁVĚR

 Hlubším pochopením vlivu živin a metabolické rovnováhy na růst a zdraví vlasů je možno problému vypadávání vlasů předcházet, nebo jej i zvrátit

Источник: http://zdraviahubnuti.cz/padaji-vam-vlasy/

Není alopecie jako alopecie

Alopecie označuje proces narušení přirozeného životného cyklu vlasů. Vlasy rychleji vypadávají, než rostou, což má za následek řídnutí kštice a tvorbu lysin na vlasové pokožce. Vypadání vlasů je součástí přirozeného životního cyklu. Pokud denně vypadne cca 100 vlasů, nejedná se o alopecie, ale o zcela běžnou obměnu kštice. 

Alopecie - Vše o zdraví

Příčin nadměrné ztráty vlasů je celá řada. Mezi nejčastější příčiny alopecie patří genetické predispozice, stres, onemocnění či přirozený proces stárnutí. Řídnutí vlasů způsobené přirozeným stárnutím je více častější u mužů než u žen.

Nadměrné vypadávání vlasů a v některých případech dokonce úplná ztráta vlasů může být způsobena také chirurgickým zákrokem, akutním záchvatem stresu nebo při poporodních hormonálních změnách.

Zvýšené padání vlasů je velmi často symptomem onemocnění jako je diabetes, lupus nebo hormonálních problémů.

Nejčastější typy alopecie

  • – Androgenetická alopecie (AGA)
  • – Alopecie areata (AA)
  • – Alopecie totalis (AT)
  • – Alopecie universalis (AU)
  • – Alopeciea barbae (AB)
  • – Trakční alopecie (TA)
  • – Jizvová alopecie
  • – Anagenní effluvium (AE)
  • – Telogenní effluvium (TE)

Androgenetická alopecie

Androgenetická alopecie (AGA) je také velmi často známá jako mužské či ženské plešatění. Jak u mužů, tak u žen se jedná o progresivní dlouhodobé řídnutí vlasů.

Jedním z hlavních faktorů jsou genetické predispozice. Androgenetická alopecie patří mezi nejčastější typy progresivního vypadávání vlasů.

 U obou pohlaví dochází k redukci délky růstové fáze, zmenšování vlasových folikulů, ztenčování vlasů.

Mužské plešatění neboli androgenetická alopecie u mužů velmi úzce souvisí s hormonálními procesy a genetikou.

Za hlavního viníka je považován nadbytek hormonu testosteronu a jeho přeměna na dihydrostestosteron. Androgenetická alopecie se vyznačuje postupnou ustupující linií vlasů ve frontální horní části hlavy.

Androgenetická alopecie postihuje až 80 procent mužů ve věku 70 let.

Ženské plešatění, neboli androgenetická alopecie u žen se obvykle projevuje řídnutím vlasů v horní části hlavy. Až 40 procent žen ve věku  okolo 40 let trápí nadměrné vypadávání vlasů. Hlavní příčinou jsou hormony, především klesající hladiny estrogenů v organismu při menopauze a relativnímu zvýšení androgenních hormonů

Alopecie areata

Alopecie areata (AA) je autoimunitní stav, který je příčinou nerovnoměrným vypadáváním vlasů, které postihuje muže i ženy všech věkových kategorií. Vlastní imunitní systém napadá kořenový systém vlasových folikul.

 Velmi ojediněle je alopecie areata diagnostikována také u dětí.  Jedná se o vznik malých zřetelně ohraničených lysin v různých partiích vlasové pokožky.

U více než 70 % pacientů dojde do dvou let k opětovnému zarostení holých míst.

Alopecie totalis

Alopecie totalis (AT) je pokročilejší forma alopecie areata, která za následek úplnou ztrátu vlasů na vlasové pokožce.

Alopecie universalis

Alopecie universalis (AU) je nejpokročilejším forma alopecie areata, která se vyznačuje kompletní ztrátou všech vlasů, řas, oboří a chlupů po celém těle. Alopecie universalis postihuje necelé procento pacientů trpících alopecií areata. Pravděpodobnost totální ztráty veškerého ochlupení je 1:100 000.

Alopecie barbae

Alopecie barbae (AB) se vyznačuje ztrátou obličejového ochlupení u mužů. Alopecie barbae je charakteristická zejména vypadáváním vlasů a vousů na bradě.

Trakční alopecie

Pro trakční alopecie (TA) je charakteristické lokalizované trauma vlasových folikul. Mezi nejčastější příčinou trakční alopecie jsou velmi těsně účesy jako jsou těsně drdoly či copánky,

Jizvová alopecie

Jizvová alopecie je nejčastěji způsobena zánětlivým procesem vlasové pokožky. Mezi nejčastější spouštěče patří bakteriální infekce, pásový opak, zranění či popálení, autoimunitní onemocnění). Poškození vlasové pokožky může způsobit poškození vlasového folikulu a lokální ztrátu vlasů v oblasti poškození.

Telogenní Effluvium

V případě, že organismus prochází vyčerpávajícím či traumatizujícím obdobím jako je například porod dítěte, podvýživa, závažné infekční onemocnění, chirurgický zákrok či extrémní stres může dojít k skokovému vypadnutí vlasů.

Telogenní effluvium (TE) je charakteristické tím, že až 90 % vlasů nacházející se momentálně v růstové (anagenní) fázi okamžitě přechází v telogenní fázi. Telogenní fáze představuje uvolnění kotvícího systému vlasového stonku a vypadnutí vlasu.

 Pro léčbu je nutné přesně identifikovat příčinu a poté je vyloučit, nebo alespoň zmírnit.

Anagenní Effluvium

Anagenní effluvium (AE) je nevratné poškození vlasů během jejich aktivního růstu v anagenní fázi. Anagenní effluviumje ve většině případů vyvolané chemickými látkami, které jsou běžně užívány k léčbě rakoviny.

Zajímavé:  Krev V Moči Příznaky?

Anagenní efflucium se zpočátku projevuje nerovnoměrným vypadáváním vlasů, které končí úplnou ztrátou vlasů. Po ukončení léčby dochází k opětovnému růstu vlasů.

Regeneraci a obnovu vlasů lze podpořit pantenolem, želatinou, vitamíny a stopovými prvky.

Trichotillomania

Trichotillomania (TT) není běžnou formou alopecie, ale představuje neodolatelné nutkání vytrhávání vlasů z vlasové pokožky. Vytrháním vlasů zanechává holé nepravidelné skvrnité lysinky. Léčba je v současné době velmi omezená. Léčba spočívá především v kombinaci psychoterapie a antidepresiv.

Diagnostika vlasů a vlasové pokožky

Ztráta vlasů je velmi častý estetický problém, které může mít negativní dopad na psychiku jedince. Muži trpící alopecií velmi často trpí nízkým sebevědomím, propadají depresím a izolují se od společnosti. Ženy většinou ztrátu vlasů citově snáší ještě hůře nežli muži.

Tým technologů a špičkových trichologů pro Vás ve spolupráci s profesionální vlasovou kosmetikou MedaVita připravil unikátní Diagnostiku vlasové pokožky a vlasů. Na základě jednoduchého testu Vám pomůžeme vybrat správnou vlasovou kosmetiku nejen pro zdraví vlasové pokožky, ale také pro krásu vlasů.

Vypadávání vlasů

Источник: https://akademie.inhair.cz/neni-alopecie-jako-alopecie/

Alopecia areata: Když ztratíte i poslední vlas a chlup

Množství a kvalita vlasů hrají v našem životě velmi významnou roli. A nemluvíme jen o ženách, i muži jejich důležitost pociťují, zvláště tehdy, když jim začnou řídnout, šedivět nebo vypadávat.

A co teprve, když taková ztráta vlasů přijde jako blesk z čistého nebe, když se znenadání vytvoří na hlavě holá kola jako pětikoruna, které začnou splývat v obří lysinu. Nebo když začnou vypadávat vousy, chlupy v nose, obočí a řasy.

Tehdy je diagnostikována alopecia areata.

Jak toto onemocnění vzniká, jak se diagnostikuje a léčí, s tím nás seznámí Petr Arenberger z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Alopecia areata čili ložiskové vypadávání vlasů

„Jedná se o autoimunně podmíněné onemocnění, kdy vznikají takové ošklivé bílé krvinky, které likvidují růstovou zónu vlasů. Dost často souvisí s dalšími autoimunními chorobami, např. nemocemi štítné žlázy. Toto onemocnění postihuje asi jedno procento populace,“ říká Petr Arenberger.

Alopecia areata je onemocnění charakteristické kruhovým ložiskem ve vlasech, vousech nebo ochlupení. Chvíli se pár koleček dá začesávat, ale když je jich více, mohou začít splývat v jedno velké, a postihnout tak celé tělo, včetně řas a obočí. „Paradoxně tímto onemocněním dost trpí i muži.

Ne vždy se jim totiž daří dobře oholit, prázdná místa jsou pak na tváři hodně vidět,“ vysvětluje Petr Arenberger. (Je však třeba odlišovat i jiné typy alopecie. Podobnou alopecii s malými vypadanými ložisky může způsobovat syfilitická alopecie, viz fotografie.

) Doprovodným znakem nemoci je i velmi nepříjemné onemocnění nehtů.

  1. typ – izolovaná ložiska bez vlasů vznikající mezi 20.–40. rokem.
  2. typ – vzniká většinou už v dětství (doprovází ho často ekzémy či alergické rýmy).
  3. typ – až ve 40 % je patrný přechod do totální alopecie (ztráty chlupů a vlasů), postihuje často mladé dospělé.
  4. typ – je pro něj typický častější výskyt přidružených endokrinologických onemocnění, mívá zdlouhavý průběh se začátkem po 40. roce života.

Zdroj: Zdravyvlas.cz Dermatovenerologická klinika FN Královské Vinohrady

Než léčba započne, musí vlasy k fotografovi

Než lékař přistoupí k samotné léčbě při výpadku vlasů, musí zjistit kolik, jak a jestli vůbec vlasy pacientovi ještě rostou.

K tomu slouží laboratorní vyšetření krve, mikrobiologické stěry, endokrinologické a imunologické vyšetření, oftalmologická kontrola a fototrichogram.

„Ten zjišťuje, kolik vlasů je v růstové fázi, kolik je v čekající fázi a jaký počet je připravený k vypadnutí. Podle toho se rozhodujeme, jakým způsobem budeme pacienta léčit,“ vysvětluje Petr Arenberger.

Lékař si vezme šablonu, ve které je kulatý otvor o průměru centimetr čtverečný, tímto otvorem protáhne vlasy a holicím strojkem je odstřihne. Tím si vytvoří plošku vlasů o délce asi dvou milimetrů, vyfotí je z dálky a poté z blízka. Tím je první sezení ukončeno, obvykle druhý den (někdy i za tři dny) přijde pacient na focení vlasů znovu.

Fotografie jsou přeneseny do počítače, kde je speciální program porovná a označí vlasy v růstové fázi nebo ve fázi k vypadnutí. Podívejte se do naší fotogalerie. „Fototrichogram používáme, když potřebujeme odlišit, jestli se jedná o urychlené vypadávání vlasů, při normálním růstu nebo je přibrzděn růst vlasů,“ dodává přední český dermatolog.

Lékaři se primárně snaží tlumit zánět, který postihuje vlasové folikuly a to systémovou či lokální formou léčby. Využívají efektu cyklosporinů a kortikoidů, tedy léků ovlivňujících imunitní systém.

„Jenže v těžších případech systémová kortikoidní léčba pacienta výrazně zatěžuje, proto volíme účinnou lokální terapii. Jednou z nich je aplikace difencypronu – chemikálie vyvolávající ekzém,“ říká Petr Arenberger. Možná si teď ťukáte na čelo: Má zánět, má toho málo, vytvoříme mu tam ještě ekzém.

Lékaři nejsou blázni, je to inteligentní strategie, jak zánětlivé elementy, které poškozují vlas, vyhnat jinými zánětlivými procesy. „Vytvoříme jiný typ zánětu, který je pro pacienta relativně nepříjemný, ale nepoškozuje vlasové folikuly.

Zánět vytvořený ekzémem také může urychlit metabolismus, díky čemuž vlasy rychleji rostou,“ vysvětluje Petr Arenberger. Takto vytvořená zánětlivá reakce změní poměr bílých krvinek v postižené tkáni, čímž dojde k snížení počtu těch buněk bílé krevní řady, které vyvolávají ložiskovou lysivost.

Pro léčbu ložiskové lysivosti je například v Centru Zdravý vlas k dispozici přístrojové vybavení pro celkovou nebo lokální terapii PUVA (světloléčba spojená s aplikací psoralenů – látek zvyšujících citlivost kůže k UVA spektru slunečního záření) nebo UVB hřeben, využívající další složky slunečního záření v oblasti UVB pásma. Všechny druhy léčby jsou velmi náročné a zpravidla trvají i několik let.

Použité zdroje: TK Zdravyvlas.cz, tiskové materiály

Источник: https://www.vitalia.cz/clanky/alopecia-areata-kdyz-ztratite-i-posledni-chlup/

Padají vám vlasy? Zjistěte, jak s tím bojovat

Padání vlasů je do určité míry normální, každý vlas má svou životnost, po jejímž uplynutí vypadne a je nahrazen vlasem novým. Pokud ale vlasy vypadávají předčasně a ve velkém množství, mluvíme o takzvané alopecii. Jak poznat, jestli alopecií netrpíte i vy? Odborníci se shodují, že pokud vám vypadne víc než 100 vlasů denně a na hlavě se začínají tvořit holá místa, je potřeba zpozornět a navštívit lékaře.

Silné a lesklé vlasy byly vždy výrazem zdraví a krásy. Vypadávání vlasů může být velice traumatizujícím zážitkem, způsobuje psychologický stres a negativně ovlivňuje naše sebevědomí.

Příčinou této nepříjemné nemoci může být mnoho faktorů: hormonální nerovnováha, poruchy štítné žlázy, těhotenství, chronické i infekční nemoci, nežádoucí účinek léků.

V neposlední řadě má na zdraví našich vlasů vliv stres a nedostatek spánku.

Věděli jste, že druhu alopecií je víc?

Druhů alopecií známe hned několik. O difúzní alopecii mluvíme, když vlasy vypadávají rovnoměrně po celé hlavě. Příznakem není pouhé padání vlasů, ale také jejich oslabování. Tento typ alopecie může postihovat muže i ženy, ale u žen je častější.

Pozitivní vlastností tohoto druhu je, že bývá dočasný. Pod difúzní alopecii spadá takzvaná androgenní alopecie, která je nejčastější příčinou vypadávání vlasů. Typicky začíná ústupem vlasů z čela a temene hlavy. Příčinou jsou dědičnost a mužské pohlavní hormony zvané androgeny.

Pravděpodobnost jejího výskytu bohužel ale stoupá s věkem.  

Z lokalizovaných alopecií je nejčastější takzvaná areátní alopecie.

Areátní alopecií trpí lidé, kterým na hlavě vznikají jasně ohraničené lysinky, které se objevují náhle a mohou se vyskytovat i na jiných místech těla. Velkým problémem je také takzvaná poporodní alopecie.

Tou dnes trpí až 90 % žen po porodu a způsobují ji hormonální změny. Ve většině případů se stav normalizuje do devíti měsíců od narození dítěte.

Čím dřív, tím líp – alopecie a její prevence

I když na vypadávání vlasů neexistuje stoprocentně účinná léčba, je ve většině případů možné jejich padání zastavit či alespoň zmírnit správnou péčí. Doporučuje se vlasy mýt šetrnými přípravky z lékárny, které nevysušují pokožku hlavy a vlasy vyživují.

Dnes už se ví, že používání šamponů s parabeny a sulfáty vlasům rozhodně neprospívá. Naopak masáže hlavy prokrvují pokožku a stimulují růst vlasů. Nesmíme ale zapomínat ani na správnou životosprávu a vyváženou stravu.

Vlasům určitě prospěje alespoň jednou ročně naordinovaná kúra.

Co dále mohu udělat?

V lékárnách je k dostání mnoho přípravků určených přímo na posílení vlasů. Správné vlasové přípravky by měly obsahovat patentované aktivní složky vyvinuté na základě poznatků výzkumu. Takové, které mají vědecky ověřené účinky.

Příkladem značky založené na vědeckém výzkumu, inovacích a špičkové expertíze je švýcarská vlasová kosmetika Revalid®. Kúra této značky je zaměřená na vypadávání vlasů. Revalid® Regrowth Serum obsahuje Redensyl® s klinicky prověřeným účinkem. Jeho základ tvoří dvě patentované molekuly. Má vědecky potvrzené účinky na růst vlasů a omezuje jejich vypadávání. Klinická studie prokázala, že Redensyl® cíleně působí na kmenové buňky vlasového folikulu, které jsou klíčové pro růst nových vlasů.  Až 28 000 nových vlasů po 3 měsících užívání. Navíc obsahuje pelyňkový extrakt ze Švýcarských Alp a panthenol, který je šetrný k pokožce hlavy a vlasy vyživuje. Revalid® Stimulating Shampoo vaše vlasy šetrně umyje a stimuluje jejich růst. Pokožka hlavy tak bude nejlépe připravena pro následnou aplikaci Revalid® Regrowth Serum.
Zajímavé:  Aronia Účinky Na Zdraví?

Zdroj: ZDE

Источник: https://supermamy.maminka.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-materstvi/646305/padaji-vam-vlasy-zjistete-jak-s-tim-bojovat.html

Alopecia u dieťaťa

  • Dobrý večer, 
  • moj
  • 14 rocny 

syn má atopický ekzém, poruchu štítnej zlazy a pred 3 rokmi u neho prepukla alopecia…sucasný stav už nemá nai obočie a mihalniceobry den…..mame s manzelom problem vo vztahu a neviem ci to nemoze byt pricina alopecie..dakujem za akukolvek odpoved

ďakujem za odpoveď

Dobrý den, 

padání vlasů je přímý důsledek užívání hormonů na štítnou žlázu, nevím, zda jste i atopický ekzém “neléčili” hormonálními mastičkami. Přečtěte si tuto odpověď na podobný dotaz, je tam naznačeno i řešení. 

Souvislosti s vámi sedí až neuvěřitelně…

Nemoci do min. šesti let jsou nevyřešené problémy matky, atopický ekzém vypovídá o uzavřenosti a neschopnosti mluvit o tom, co mě trápí – je to projev vašich dvou izolovaných jedniček. Přečtěte si o atopickém ekzému podobný příběh.

Ohromná touha něco změnit, ale prakticky člověk stojí na místě – chybějící pětka, a jen přemýšlí o tom, co by měl změnit ten druhý, všechno v hlavě až do extrémních představ a žárlivosti – izolovaná trojka.

Touha a chtění, ale skutek utek – snížená funkce štítné žlázy u syna, u vás plná rovina energie,, která vám dává tak velkou sílu, že byste měla překládat vagony k tomu, že rozhodně musíte dělat práci, kteoru milujete a kterou budete odvádět tuto silnou mužskou aktivní tlačící energii.

Nevím, zda to děláte, ale sedí to velmi. K tomu jste 3 Dřevo, kam patří orgány játra a žlučník a signál jejich přetížení jsou padající vlasy. Váš syn je 5 Země, je vaším energetickým žákem – viz vztahy podle A9P.

Podívejte se na Hamornické vztahy na AKADEMII CELOSTNÍHO ZDRAVÍ, dále na Tolerovat je láska – je to program pro vás Dřevo. A nejvíc potřebujete ženské programy a najít skutečnou cestu k ženství. Podívejte se na mé zpovědi na Žena je láska, přidejte se k výzvě Jsem skvělá žena, kupte si mou knížku Žena je láska, vše vám pomůže.

Ptáte se, jak pomoci synovi a zda jste nezapříčinili jeho nemoci. No, nenazvala bych to úplně takto, ale ano… Je to důsledek všech situací a okolnosti, toho, jací jste a jak tvoříte jeho svět.

Jenže on si vás pro svou životní školu vybral, věděl, do čeho jde a co budete tento život řešit, jeho duše rozhodně nestrádá, ale sbírá zkušenosti i skrze vás, a připravuje si půdu na to, co chce řešit vědomě v dospělosti. Vina neexistuje, nemusíte se ničím trápit.

Život je tak zařízený a naše děti jsou i pro nás učiteli – měla byste se od něj poučit a hledat způsoby, jak s ním jako jeho učitel fungovat, jak ho podporovat, jak s ním být přítel.

  1. Přečtěte si článek: Proč sem přicházíme
  2. Změňte sebe v tom, co vás váš syn učí, zastupte svou cestu a svého syna jen podporujte fyzicky, protože duchovní příčiny jeho nemocí jsou v základu vaše, on je přebírá a na vás uvidí, jak se s těmi výzvami vypořádáváte, jak se léčíte, staráte o sebe – a jen tak mu můžete pomoct, že ho budete inspirovat sama sebou. 
  3. Jemu bych dávala toto:
  4. Ocean (hormony vysadit) 3 polévkové lžíce ráno na lačno + Sylimarin Plus (2-2-2) na podporu jater + Super Soya Lecitin (5-5-5) + Arginin (1-1-1) + Super Mega 50 (1-1-1)  + vojtěšku Green Health 2-2-2
  5. Vše si pořídíte v empatia.shopu

Je toho hodně a bude to na dlouho, ale i váš syn toho má hodně a už dlouho ???? Je ale jen na jeho rozhodnutí, zda to chce polykat…. netlačte na něj!

Podívejte se na modul Jak mít zdraovu rodinu, projděte si vše doporučené a já vás čekám na startu vaší nové cesty kdekoliv! Začněte žít svůj život, hledejte sama sebe.

s láskou vaše Empatia

Zpět na přehled všech dotazů

Источник: https://empatia.cz/dotazy/alopecia-u-dietata/

Alopecie není banalita. S vypadáváním vlasů bojují ženy i muži – včasná pomoc je důležitá

Ani zdravé vlasy nevydrží na hlavě člověku po celý život. Mají svůj cyklus, během něhož rostou, poté zkrátka setrvávají na svém místě a nakonec vypadnou. O tom, jaký počet vlasů může denně zůstat po vyčesání v hřebeni, aniž bychom si museli dělat starosti, se podle jednotlivých lékařů různí přibližně od třiceti až po stovku denně.

Jde ale hlavně o to, aby se přibližně stejný počet nových vlasů denně na hlavě znovu objevil. Pokud začnou převládat vlasy vypadané nad těmi novými, dochází k řídnutí až případně k úplné ztrátě vlasů a tomu jistě chceme všichni předejít.

Proč vlasy padají?

Jak bylo uvedeno, příčin nadměrného vypadávání vlasů je mnoho a samotná alopecie, jako neinfekční onemocnění, má mnoho typů a také důvodů, které k ní vedou. Jde o genetickou dispozici, věk, ale i další a snáze řešitelné příčiny.

Rozhodně ale není vhodné nechat vše jen na přírodě, protože bychom se brzy mohli dočkat i nevratných změn. Zvláště u žen také může často dojít k vypadávání vlasů z důvodu jejich přílišného zatěžování úpravou – barvením, trvalou, narovnáváním a tak podobně. Pokud se chceme o své vlasy starat k jejich spokojenosti, měly by kromě výživy dostat co nejvíce volnosti a přirozenosti.

Vlasy padají – co teď?

Jestliže vlasy začnou padat více, než je normální, a řídnou nebo se dokonce objevují téměř holá místa, není na co čekat a je nutné navštívit odborného lékaře.

Ten má k dispozici specializované vyšetřovací metody, s jejichž pomocí dokáže určit druh a příčinu tohoto stavu a nasadit odpovídající léčbu.

Je ale potřeba připomenout, že se vždy jedná o dlouhodobý proces, nemůžeme tedy očekávat okamžité nebo rychlé výsledky.

Důležité je nespokojit se s pouhým konstatováním prvního kožního lékaře, že jde zkrátka o otázku věku a že na hlavě ještě nějaké vlasy zůstaly, tak vlastně není o čem jednat a hlavně je potřeba počkat a nemyslet na to, protože další stres a napětí k úpravě stavu určitě nepomůže. V takovém případě je načase vyhledat skutečného odborníka, který se na danou problematiku specializuje a nebude zlehčovat ani osobní pocity pacienta. Nejde “jen” o vlasy.

U žen jde často o dočasnou záležitost

V mnoha případech jde skutečně o přechodnou záležitost, způsobenou zvláště u žen hormonálními výkyvy například po těhotenství a porodu nebo v období přechodu.

I v takovém případě je ale vhodné nasadit odpovídající léčbu a pomoci vlasové pokožce v jejím prokrvení a výživě, aby byla celková ztráta vlasů, které bude později třeba nahradit, co nejmenší.

  Přesto je vhodné zajít do odborné ordinace, abychom nezanedbali případný větší problém.

Radikální řešení není pro každého..

Hormonální problém může ostatně za padání vlasů i u některých mužů. Vyvolavatelem jejich problému je látka, která vzniká z mužského pohlavního hormonu testosteronu, ta samá chemikálie, která podporuje růst vousů.

Na vlasy má bohužel zcela opačný vliv. Jedinou skutečně fungující terapií by v takovém případě bylo odstranění zdroje testosteronu, tedy kastrace. Rozhodnutí je tedy v tomto případě asi jednoduché. Pleš mužům přece sluší…

Pozor na lákavé krabičky

V případě, že se jedná prozatím jen o zvýšené vypadávání vlasů, kterého se můžeme dočkat zvláště v podzimních měsících, je možné jako první pomoc vyzkoušet i některé volně prodejné a poměrně cenově dostupné přípravky, které vám v lékárně doporučí.

Je ale vhodné zkontrolovat jejich složení a porovnat jej například na internetu, protože leckdy jsou prakticky stejné přípravky v lesklé krabičce prodávány za několikanásobnou cenu než ty, které působí mnohem skromnějším dojmem. Jejich složení je ale stejné.

Důležité látky v běžné stravě

Kvalitu vlasů můžeme ale podpořit i běžnou stravou, konkrétně dodáním větší dávky vitamínů A, B, B5, E, zinku, železa, lněného a konopného oleje nebo rybího tuku. Vhodné je tedy do svého jídelníčku zařadit více zeleniny, oříšků, tmavého masa a kvalitního oleje. Vaše vlasy vám určitě poděkují.

Источник: https://www.ctidoma.cz/zdravi/alopecie-neni-banalita-s-vypadavanim-vlasu-bojuji-zeny-i-muzi-vcasna-pomoc-je-dulezita-55437

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector