Bolest za očima – vše o zdraví

Známky špatného zdraví se v očích mnohdy projevují dříve než klinické příznaky jiné vážné nemoci. „Nález na oku skutečně může ukazovat na jiné onemocnění, které se ještě neprojevilo, takže o něm ani sám pacient neví,“ vysvětluje primář Oční kliniky dětí a dospělých ve Fakultní nemocnici v Motole Milan Odehnal. 

Pro většinu nemocí přitom platí jednoduchá rovnice: čím dříve se na ni přijde, tím větší je šance na uzdravení. Chorob, které se jako první projeví změnou na oku, je celá řada. 

Obvykle jde o tzv. systémová onemocnění, při kterých je postiženo více orgánů, včetně oka. „Oční lékař tak často přispěje nejen k včasné oční, ale i celkové diagnóze,“ říká primář Odehnal.

Do skupiny těchto nemocí patří třeba některá autoimunitní a zánětlivá onemocnění, která postihují různé orgány a především jejich pojivo, kolagen. Jejich zákeřnost spočívá v takzvané sebedestrukci, imunitní reakce organismu je totiž namířena proti vlastní tkáni.

čtěte každý pátekBolest za očima - Vše o zdravíČlánek vyšel v týdeníku Téma 15. února 2019

A oči jsou, stejně jako chrupavky, vazy i kosti, tvořeny z velké části bílkovinou zvanou kolagen. Proto se zánětlivá onemocnění kloubů mohou projevit i v očích. Působí totiž na kolagenní vlákna, která se zde vyskytují. 

„Zánět duhovky může být třeba prvním projevem Bechtěrevovy nemoci, ale i jiného kloubního onemocnění,“ vysvětluje doktor Odehnal.

Pozor na syndrom suchého oka

Zdaleka nejčastějším očním problémem je syndrom suchého oka, kdy si oko není schopné udržet vrstvičku slzy na oční kouli, tedy bulvě. Řezání a pálení očí, které syndrom provází, postihuje asi polovinu populace středního a vyššího věku. 

Potýká se s ním snad každý, kdo pracuje s počítačem. Málo se však ví, že může jít o následek nemocných kloubů. Takzvaně suché oko je mnohdy vůbec prvním projevem revmatoidní artritidy.

Bolest za očima - Vše o zdraví

Pokles víček a zhoršený pohyb oka zase mnohdy upozorní na poměrně málo známou autoimunitní neurologickou chorobu myasthenia gravis. Ta se projevuje slabostí a únavou různých svalů, včetně těch očních. U některých pacientů se mohou přidat i problémy při polykání nebo dýchání, kdy nemocný postupně není schopen dýchat bez plicního ventilátoru.

Záněty duhovky, rohovky nebo sítnice zase mohou nasměrovat lékaře k diagnostice pohlavně přenosných chorob, jako je HIV infekce nebo méně častěji syfilis. Zánět oka jakožto druhé stadium syfilidy se běžně vyskytoval ještě za první republiky. Jenže postupem let tato diagnóza díky penicilinu z oftalmologického „repertoáru“ takřka vymizela.

Nejsou ani ojedinělé případy, kdy se v ambulanci oftalmologa přijde na případy rakoviny. „Typické je to u leukémie, u žen s karcinomem prsu a u mužů s rakovinou plic,“ vyjmenovává primář Milan Odehnal příklady nádorových onemocnění, které se šíří i do oka, a doplňuje, že případné patologické změny najde lékař nejčastěji na sítnici nebo v očnici.

Rakovina, jejíž buňky zaútočí na lidský zrak, potká v průběhu života jednoho z tisíce pacientů s nádorem. U 25 % z nich je postižení zrakového orgánu prvním projevem zhoubné choroby. Každý čtvrtý pacient s metastázou v oku tak uslyší svou celkovou onkologickou diagnózu právě díky návštěvě očního lékaře.

Co oči nevidí, to srdce nebolí

Mnohem častěji ale poskytnou oftalmologům oči jejich pacientů klíč k odhalení rizika infarktu, mozkové příhody nebo cukrovky. Cévy v sítnici oka totiž podléhají podobným změnám jako ty v jiných částech těla. Ty, které protkávají sítnici oka, tak mohou ledacos vypovědět i o stavu našeho srdce a cévního systému.

Bolest za očima - Vše o zdraví

„Cukrovka je onemocnění, které pacienta nebolí, takže o něm zpočátku vůbec neví. Až rutinní vyšetření očního pozadí odhalí drobné změny na cévách a upozorní tak na možnost vzniku této choroby. Čím dříve se na to přijde, tím lepší je prognóza,“ upozorňuje primář Odehnal s dovětkem, že neléčená cukrovka může způsobit slepotu i postižení dalších orgánů.

Podle primáře mohou změny na sítnicových cévách ukázat na kornatění tepen (tzv. aterosklerózu), u mladých žen upozornit i na negativní účinky antikoncepce, případně na zvýšený krevní tlak, a tedy riziko kardiovaskulárních nemocí.

Lékaři se shodují, že většina systémových onemocnění, jako je cukrovka nebo srdečně cévní choroby, se u pacienta většinou odhalí standardní cestou. Statistiky, které by řekly, v kolika procentech případů je zjistí jako první oční lékař, neexistují. Odhaduje se, že by to mohlo být zhruba v deseti až patnácti procentech případů.

Rychlá diagnóza aneb co odhalí zrcadloKrvavé oko. Oko je vyživováno množstvím drobných cév, které mohou někdy krvácet přímo do oka. Nejčastěji je krvácení důsledkem rány do oka či nemá žádnou zřejmou příčinu, avšak vzácně může být krvavé oko způsobeno nebezpečně zvýšeným krevním tlakem nebo poruchami srážlivosti krve.Vypoulené oči. Pokud jde o čistě dědičný znak, je to většinou důsledek onemocnění štítné žlázy.Rozdílná barva oči. Pokud se změna barvy duhovky objeví pouze na jednom oku u dospělého člověka, obvykle jde o příznak onemocnění či úrazu. Příčinou může být krvácení do oka, cizí těleso v oku, zánět nebo některá vzácná onemocnění a syndromy.Pokleslé oční víčko. Kromě mozkové mrtvice může pokles způsobovat postupně rostoucí mozkový nádor nebo onemocnění myasthenia gravis, které se projevuje svalovou slabostí. Změny velikosti zornic mohou být způsobené mozkovou mrtvicí, nádorem, výdutí mozkové cévy, nebo se mohou objevovat při roztroušené skleróze.Kruhy na rohovce. Barevný kruh, který se jeví jako kroužek obklopující zorničku, může být způsoben vzácným dědičným onemocněním. To se nazývá Wilsonova choroba a vyznačuje se poruchou vylučování mědi z organismu.Ztluštění očního víčka. Pokud nejsou víčka jednoduše oteklá, může jít o neurofibromatózu (genetické onemocnění, které způsobuje mnohočetné nádory, zasahující nervovou soustavu).Žluté bělmo. Typický příznak žloutenky. Většina lidí zná žloutenku infekční, méně se ví, že může být způsobena i např. jaterní cirhózou nebo nádorem žlučových cest.Tmavé kruhy pod očima. Neznačí jen únavu a nevyspání. Mohou také signalizovat, že člověk málo pije, nebo mu ve stravě chybí důležité vitaminy, antioxidanty a železo. Bývají i příznakem potravinové alergie.Váčky pod očima. Znamenají zadržování vody způsobené zánětem dutin, infekcí močového traktu, případně onemocněním ledvin.Červené bělmo. Zarudlé bělmo způsobují popraskané žilky v oku, což může být kvůli alergii, při zánětu spojivek i při únavě očí. Hodně časté zčervenání očí možná znamená, že má člověk problémy se zrakem, špatně vidí a oči jsou proto abnormálně namáhány.

Téma

Bolest očí: příčiny, příznaky, léčba a prevence

Bolest za očima - Vše o zdraví

Bolest očí je poměrně běžným příznakem, který ale naštěstí jen vzácně bývá známkou závažného onemocnění. Ve většině případů bolest oka odezní bez nutnosti léčby či užívání léků. Odborně se bolesti očí říká oftalmalgie.

Bolesti očí lze rozdělit do dvou hlavních skupin, podle toho, kde pacient pociťuje bolesti.

Pokud pacient bolest pociťuje uvnitř oka hovoříme o takzvané orbitální bolesti, pokud oko bolí na povrchu hovoříme o takzvané povrchové nebo okulární bolesti.

Příznaky bolesti na povrchu oka jsou zejména pocity řezání, pálení nebo svědění. A nejčastější příčinou bolestí povrchu očí jsou poranění rohovky cizím tělesem, záněty nebo úrazy. Často se tento typ bolesti oka daří dobře vyléčit s pomocí různých druhů očních kapek v kombinaci s klidovým režimem.

Naproti tomu bolest vnitřních struktur oka (orbitální bolest), má spíše bodavý až pulzující charakter nebo se projevuje jako nepříjemný tlak v očích. Tento typ bolesti je většinou způsobený závažnějším onemocněním a vyžaduje důkladnější léčbu.

Bolest oka v kombinaci se zhoršením zraku, jeho úplnou ztrátou nebo dalšími fenomény, jako jsou dvojité nebo rozmazané vidění či mžitky před očima, mohou být známkou závažného onemocnění a v takovém případě je nutné okamžitě vyhledat očního lékaře.

Příčiny bolesti povrchových struktur oka

Mezi nejčastější příčiny bolesti povrchových struktur oka, mimo jiné, patří:

Cizí těleso

Nejčastější příčinou bolesti povrchu oka je cizí těleso v oku. Může to být například spadlá řasa, smítko, nebo kousek makeupu. Cizí těleso způsobuje podráždění, zčervenání, bolest a slzení postiženého oka.

Konjunktivitida (zánět spojivky)

Spojivka je tkáň, která vystýlá vnitřní povrch víček a také část vlastního povrchu oka. Stejně jako jiné tkáně v těle se tato tkáň může infikovat a vzniká zánět spojivek. Další častou příčinou zánětu spojivek jsou alergie, zejména různé druhy pylových alergií.

I když je bolest při konjunktivitidě obvykle jen mírná, je nepříjemná, protože bývá doprovázena dalšími příznaky, jako jsou zčervenání oka nebo nadměrné slzení.

Kvůli tomu, že zánět spojivek způsobuje zčervenání oka, se tato nemoc označuje také jako růžové oko (z angličtiny pink eye).

Podráždění povrchu oka kontaktními čočkami

Lidé kteří nosí kontaktní čočky i přes noc nebo si je správně nedesinfikují jsou náchylnější k podráždění či zánětům povrchu oka, což se, mimo jiné, projevuje bolestí.

Abraze (odření) rohovky

Rohovka je tenká průhledná blána, která kryje povrch oka a je velice náchylná k poranění. Abraze (odření) rohovky se projevuje stejně jako pocit cizího tělesa v oku. Nicméně narozdíl od cizího tělesa v oku v případě abraze rohovky nepomůže vypláchnutí očí a bolest bude stále stejná, ne-li horší.

Poranění nebo popálení očí

Popálení povrchu oka dráždivými chemickými látkami nebo poraněníči podráždění povrchu oka z jiných příčin (například poranění silnými zdroji světla, jako je sluneční záření nebo sváření nebo podráždění opalovacími krémy či makeupem, apod.) mohou vyvolat velice silnou a ostrou bolest.

Blefaritida (zánět očních víček)

Blefaritida je zánět očních víček způsobený infekcí mazových žlázek na očním víčku, který se, mimo jiné, projevuje otokem postiženého víčka, zčervenáním oka a bolestí oka.

Vlčí nebo ječné zrno

Příčinou bolesti oka může být také ječné nebo vlčí zrno. Obě tato onemocnění se projevují bulkou na očním víčku a jsou způsobena zánětem nebo ucpáním mazových a potních žlázek. Ječné zrno bývá obvykle bolestivější, protože postihuje mazové žlázy uložené blíže povrchu očního víčka, zatímco vlčí zrno obvykle není bolestivé, protože je to v podstatě jen ucpaná Meibomská žlázka.

Zajímavé:  První Příznaky Těhotenství Plynatost?

Příčiny bolesti vnitřních struktur oka (orbitální bolest)

Bolest vnitřních struktur oka je obvykle způsobena závažnějšími chorobami.

Mezi nejčastější příčiny orbitální bolesti, mimo jiné, patří:

Zelený zákal (glaukom)

Zelený zákal je onemocnění způsobený postupnou degenerací (poškozováním) zrakového nervu, což vede k dalším nepříjemným příznakům, jako je zvýšení nitroočního tlaku s pocitem tlaku a bolesti v oku, nevolnost, bolest hlavy a v neposlední řadě ztráta zraku (oslepnutí).

V případě náhlého zvýšení nitroočního tlaku vzniká onemocnění označované jako akutní glaukom s uzavřeným úhlem, což je akutní stav vyžadující okamžitou léčbu, protože pacientovi hrozí trvalé poškození nebo úplná ztráta zraku.

Zánět zrakového nervu (retrobulbární nebo optická neuritida)

Retrobulbární neuritida je zánět zrakového nervu, který se kromě bolestí oka projevuje zejména ztrátou nebo zhoršením zraku (pacient například k lékaři přichází pro dvojité vidění).

Zrakový nerv je druhý hlavový nerv (nervus opticus).

Příčiny retrobulbární neuritidy jsou bakteriální nebo virová infekce a/nebo některá autoimunitní onemocnění (typicky se například toto onemocnění vyskytuje v souvislosti s roztroušenou sklerózou).

Zánět vedlejších dutin nosních (sinusitida)

Mezi příznaky zánětu vedlejších dutin nosních (sinusitida), mimo jiné, patří pocit tlaku a bolesti za očima. Důvodem je otok, který při zánětu vzniká a protože vedlejší dutiny nosní se nachází v těsné blízkosti oka, může se jejich zánět projevit i bolestí jednoho nebo obou očí (podle toho, zda jsou postiženy dutiny na jedné nebo obou stranách).

Migrény

Bolest očí je poměrně častým vedlejším příznakem záchvatů migrény.

Úraz

Penetrující poranění oka, ke kterým nejčastěji dochází při úrazech (například v práci při broušení dojde k poranění oka ostrou šponou) nebo autonehodách jsou rovněž spojena s ostrou bolestí poraněného oka.

Zánět duhovky a další uveitidy

I když je toto onemocnění poměrně vzácné, může zánět duhovky způsobit bolest a tlak ve vnitřních strukturách oka. Stejně tak ostatní záněty živnatky (takzvané uveitidy) bývají spojeny se silnými bolestmi postiženého oka.

Záněty zubů

I když se na první pohled může zdát, že zuby jsou od oka poměrně daleko, není to tak docela pravda, protože kořeny horních zubů často přes horní čelist prorůstají do vedlejších dutin nosních a při zánětu zubů se tak infekce může rozšířit až do maxillárních dutin a odtud do oka. 

Pokud vás z jakéhokoli důvodu bolí zuby a současně vás začnou bolet oči, je vždy nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc – zubního a očního lékaře.

Kdy při bolesti oka vyhledat lékaře?

Pokud spolu s bolestí jednoho nebo obou očí máte pocit, že se vám najednou zhoršil zrak, může to být známkou závažnějšího problému a je nutné vyhledat co nejrychleji očního lékaře.

Stejně tak byste měli jít k očnímu lékaři, pokud se objeví kterýkoli z následujících příznaků:

  • bolest oka způsobená úrazem, vniknutím jakýchkoli chemických látek do oka a/nebo bolest oka způsobená ostrým světelným zdrojem (laser, sluneční záření, apod.)
  • bolest v oku, která je tak silná, že se nemůžete postiženého oka vůbec dotknout
  • bolest břicha a/nebo zvracení (v kombinaci s bolestí jednoho nebo obou očí)
  • náhlá změna kvality zraku (zhoršení zraku, dvojité vidění, mžitky před očima, apod.).

Léčba

Léčba bolesti oka závisí na vyvolávající příčině.

Mezi nejpoužívanější způsoby léčby, mimo jiné, patří:

Dopřejte očím odpočinek

V některých případech bolesti očí odezní, pokud očím dopřejete chvíli klidu a odpočinku.

Dlouhodobé koukání na televizi nebo na počítačový monitor vede k přetěžování očí, což se kromě bolesti očí projevuje také pálením nebo svěděním, syndromem suchého oka nebo naopak nadměrným slzením.

V takovém případě postačí dopřát svým očím alespoň několik dní klidu a následně je potřeba upravit si denní režim tak, abyste oči nepřetěžovali.

Brýle

Pokud jsou příčinou bolesti očí kontaktní čočky, může pomoci jejich nahrazení brýlemi, alespoň do doby, než potíže odezní.

Teplé obklady

V případě, že je příčinou bolesti očí blefaritida nebo ječné zrno, doporučují lékaři přikládat teplé obklady na oči (například ručník navlhčený v teplé vodě). Teplé obklady pomáhají uvolnit ucpané mazové žlázky nebo vlasové folikuly.

Vypláchnutí očí

Pokud se do oka dostanou chemické látky nebo cizí těleso vypláchněte si oko proudem vody, aby došlo k naředění a vymytí cizorodé látky nebo tělíska z oka. Vždy je v takovém případě nutné vyhledat lékařskou pomoc.

V případě, že je příčinou bolesti oka virová nebo bakteriální infekce a/nebo zánět spojivek a abraze rohovky, doporučují oční lékaři kapat do oka antibakteriální kapky a u bakteriálních infekcí také někdy předepisují perorálně užívaná antibiotika.

Antihistaminika

Pokud bolesti očí souvisí s alergiemi, předepíše lékař pacientovi oční kapky s obsahem léků proti alergii (antihistaminika). V některých případech je vhodné užívat antihistaminika i per os.

Oční kapky na léčbu glaukomu

Pokud je příčinou bolesti očí zelený zákal (glaukom), předepíší lékaři pacientům speciální, dlouhodobě užívané oční kapky, které obsahují účinné látky snižující nitrooční tlak.

Kortikosteroidy

U závažnějších infekcí, jako je například retrobulbární neuritida nebo přední uveitida (zánět duhovky), vám lékař může předepsat kortikosteroidy.

Léky proti bolesti

V případě, že jsou bolesti očí tak silné, že podstatně narušují kvalitu života pacienta, může lékař předepsat vhodné léky proti bolesti na zmírnění jejích projevů, dokud nebude vyléčeno vyvolávající onemocnění.

Operace

V případě popálenin, cizích těles, poleptání oka nebo úrazů oka je někdy nutné problém vyřešit oční operací. Operace zeleným laserem se používají také v léčbě glaukomu.

Komplikace neléčené bolesti očí

  • Ve většině případů bolesti oka odezní bez nutnosti léčby nebo po zaléčení očními kapkami či jinými léky.
  • Nicméně v některých případech může být bolest oka známkou závažnějšího onemocnění, které je nutné správně a rychle léčit, protože hrozí trvalé poškození zraku.
  • Například bolest oka způsobená glaukomem je známkou poškození zrakového nervu, což může vést až k oslepnutí, pokud se problém včas nezačne léčit.
  • Zrak je v podstatě nejdůležitější smysl, který máme a uvádí se, že až 80% všech informací z okolí přijímáme a vnímáme zrakem.
  • Proto není radno bolest očí a potíže se zrakem podceňovat a pokud se objeví, je vhodné vyhledat očního lékaře.

Prevence

Prevence bolesti očí spočívá zejména v ochraně očí před poraněním a poškozením.

Je proto vhodné dodržovat následující opatření:

Používejte ochranné pomůcky

Nejlepší ochrana před proniknutím cizího tělesa nebo chemikálií do oka je používání ochranných pomůcek (ochranné nebo bezpečnostní brýle) při práci, sporu, cvičení, sekání zahrady, apod.

Platí to zejména pro pracovníky ve stavebnictví, svářeče, chemiky a další osoby, které pracují se škodlivými nebo dráždivými látkami a/nebo nástroji a materiály, které mohou snadno vniknout do oka (svářeči, brusiči, apod.).

Opatrná manipulace s chemikáliemi

Při manipulaci s chemickými látkami, jako jsou kyseliny, zásady, rozpouštědla, hnojiva, biocidní přípravky, úklidové prostředky, apod. je nutné dbát zvýšené opatrnosti a používat při práci s nimi předepsané ochranné prostředky (brýle, štít, rukavice, oblek, respirátor, apod.).

Pozor na dětské hračky

Jednou z nejčastějších příčin bolestí oka u dětí je poranění oka hračkou. Proto je nutné dbát zvýšené opatrnosti a nedávat malým dětem do ruky hračky, které vystřelují různé předměty (kuličkové pistole, luky, samostříly, apod.) ani hračky, které mohou zranit dětské oko (meče, kordy, oštěpy, apod.).

Hygiena kontaktních čoček

Pečlivé a pravidelné čištění kontaktních čoček je důležité v prevenci infekcí, které jsou častou příčinou bolestí oka. Nenoste kontaktní čočky po delší dobu, než je nezbytně nutné, nepřekračujte dobu použitelnosti kontaktních čoček a alespoň občas dopřejte svým očím klid a namísto kontaktních čoček si vezměte brýle.

Co si z článku odnést?

  1. Příčin bolesti očí je celá řady, od infekčních onemocnění, přes alergie až po úrazy.
  2. Někdy může být příčina bolesti očí i poněkud neobvyklá, například od zubů, při jejich zánětu (pulpitidě).  
  3. Ve většině případů bolesti očí odezní bez nutnosti léčby.
  4. Nicméně někdy je nutné vyhledat lékaře, který předepíše oční kapky, nasadí antibiotika nebo doporučí operaci.
  5. Očního lékaře byste měli vyhledat vždy, pokud je bolest oka spojená s vniknutím jakékoli chemické látky do oka nebo s poraněním oka, pokud je bolest oka tak, silná, že si nemůžete na oko ani sáhnout nebo pokud máte pocit, že došlo k podstatnému zhoršení zraku.

Příznak – Bolest oka, očí

Bolesti očí jsou častým problémem. Mohou být velmi ostré, nepříjemné a život omezující – snižující schopnost ostrého vidění.

Rozlišujeme bolesti obou očí a jednoho oka, protože se může jednat o různé nemoci i s různými příčinami, následky a závažností.

Bolest oka je nepříjemný pocit, který může být způsoben celou řadou nemocí. Mezi základní příčiny bolestí oka patří glaukom (zelený zákal), ječné zrno, zánět spojivek. Vzhledem k důležitosti zraku by žádná bolest oka neměla být podceňována.

Příčiny bolesti oka

1. Glaukom (zelený zákal)

Časté onemocnění, vyskytující se většinou u dospělých lidí, existuje však i glaukom novorozenců. Je to onemocnění očí spojené s vysokým tlakem uvnitř oka, který tlačením na oční struktury způsobuje jejich poškození.

Zelený zákal způsobuje postupnou ztrátu vidění, především zužování zorného pole, až dojde k tomu, že oko vidí pouze to, co se nachází přímo v jeho pohledu, ne však okolní věci, jak je tomu u normálního oka.

Glaukom jako takový je onemocnění probíhající dlouhodobě bez větších příznaků, proto bohužel lidé často přicházejí až v pokročilém stadiu, kdy se u nich začíná projevovat zužování zorného pole.

Může však dojít k akutnímu záchvatu glaukomu, kdy se náhle zvýší tlak v oku natolik, že dojde k velké bolesti hlavy na straně postiženého oka, k bolesti samotného oka, nemocný může zvracet, má zamlžené vidění a trpí světloplachostí. Tento stav by měl být co nejdříve léčen, jelikož může nenávratně poškodit zrak.

2. Zánět spojivek

Záněty spojivek jsou nejčastější příčinou bolestí oka. Začínají často jednostranně, ale šíří se i na druhé oko, jsou proto popsány i níže v odstavci Bolesti očí.

Zajímavé:  Miminko - Vše o zdraví

3. Záněty hlubších částí oka

Méně častými jsou záněty hlubších částí oka. Nejčastěji k nim dochází po poranění oka cizím předmětem. Záněty zadních oblastí oka se neprojevují bolestí, ale náhlými výpadky vidění. Zde je VŽDY nutné co nejdříve navštívit očního lékaře.

4. Ječné zrno

Je to častá příčina bolesti v oku, která je zánětlivá – zánět žlázky víčka. Projevuje se bolestivou hrudkou ve víčku, otokem víčka. Léčbou je místní podávání antibiotik ve formě mastí či kapek do oka. Podobně se mohou projevovat i jiné záněty v oblasti víček. Pokud samy neustupují nebo způsobují obtíže, je třeba navštívit očního lékaře.

5. Cizí těleso, poranění

Cizí tělesa vyvolávají zánět mechanickým drážděním spojivky, která je typicky překrvená, červená, a to hlavně v místě největšího dráždění. Oko se snaží cizí materiál vyplavit, takže nadměrně slzí, mrká, při větším podráždění jsou víčka mimovolně zavřená, stažená.

Pokud jde o zrnko prachu, písku, řasu apod., můžeme se pokusit vyndat toto tělísko sami například namočenou tyčinkou do uší, vždy umytýma rukama. Pokud si však netroufáme, tělísko nemůžeme najít, nebo je ostré, zabodnuté v oku, NIKDY neodstraňujeme sami a vyhledáme pomoc očního lékaře.

Po každém vniknutí cizího tělesa hrozí zánět spojivek, při poranění hlubším i hlubokých částí oka, jež jsou velmi bolestivé a hrozí ztrátou zraku, proto by měly být jakékoliv známky zánětu (bolest, zčervenání, otok víček, slzení) vždy prohlédnuty lékařem.

Další příčinou může být poranění chemickými látkami, které se do oka dostaly neopatrným zacházením s nimi. Jde většinou o domácí úklidové přípravky, pracovní úrazy, či úrazy dětí ve školních laboratořích.

První pomocí zde je okamžitě začít dlouhodobé vyplachování oka či očí pod tekoucí vodou – rozevřít víčka, pustit studenou vodu z kohoutku a nechat ji stékat po oku klidně i několik minut až desítek minut trvale. Jde o snahu vypláchnout látku z oka.

Vždy voláme pomoc (155) a do jejího příjezdu můžeme oko vyplachovat.

6. Zánět optického nervu

Typickou bolestí za jedním okem se projevuje zánět optického nervu vedoucího informace o obrazu z oka do mozku.

Jde o onemocnění závažné, projevující se náhlou ztrátou všech zrakových funkcí daného oka a bolestí za okem především při jeho pohybech.

Často sice dochází k obnovení všech zrakových funkcí, ale může dojít k poruše nervu a tím k jednostranné slepotě. Příčinou jsou viry i bakterie, je to také často první příznak roztroušené mozkomíšní sklerózy.

Bolestí oka se mohou projevovat i onemocnění v jiných částech těla – např. záněty zubů, migréna, záněty dutin.

Bolest oka a rizikové faktory

Rizikové faktory se liší podle typu onemocnění. U zánětů je to kontakt s podobně nemocným, nebo stačí i dotknout se očí neumytýma rukama (zanesení mikrobů do oka neumytýma rukama, anebo spolu s cizím tělesem). Je potřeba vyvarovat se neopatrného zacházení s chemickými látkami, také důsledně doléčit jiná onemocnění v oblasti hlavy. Následky prostých zánětů nejsou žádné.

U zánětů hlubších částí oka či optického nervu hrozí ztráta zraku, stejně jako u poranění oka, ať už mechanického, nebo chemického. Je proto vždy potřeba vyhledat očního lékaře – zrak máme jen jeden a život bez něj je velmi složitý.

U neinfekčních zánětů je rizikový styk s různými dráždícími látkami, látkami vyvolávajícími alergii, nepoužívání ochranných prostředků. Oči může poškodit opakovaná práce s počítačem, ať už vlivem zaměstnání, nebo trávení volného času před obrazovkou. Následky výše jmenovaných příčin bolestí očí nemusí být žádné.

U zánětů však může dojít ke zkalení čočky, poruše zraku a vzniku tzv. šedého zákalu, poleptání či jiné chemické poškození oka často vede k úplné jednostranné ztrátě vidění. Syndrom suchého oka by měl být léčen, jinak také může vést k porušení i hlubších struktur a k vzniku poruch vidění.

Pociťujete-li Vy či někdo ve Vašem okolí bolesti oka, které neustupují, neváhejte a poraďte se prosím se svým lékařem, který vše zváží a může Vás odeslat k očnímu lékaři pro další vyšetření a léčbu.

Bolesti očí

1. Zánět spojivek

Zánět spojivek (konjunktivitida) – čili zánět průsvitné blány pokrývající jak samotné oko, tak vnitřní stranu víček.

Spojivka plní mnoho funkcí, především obrannou, ochrannou (jsou zde umístěny buňky obranného systému, tvoří určitou ochrannou bariéru), a také se v ní nacházejí žlázky, které produkují významné látky tvořící část slz. Nejčastější záněty můžeme rozdělit na virové a bakteriální, tedy podle původců.

Existují i záněty způsobené parazity, plísněmi apod., ale ty nejsou tak časté. Pro bakteriální zánět je charakteristický kromě bolestí daného oka také hlenohnisavý nažloutlý hustý výtok v oku, který lepí, a víčka bývají především po probuzení slepená, oko je prokrvené, červené.

Toto onemocnění vyžaduje léčbu antibiotiky, která bývají podávána nejčastěji ve formě kapek či mastí přímo do oka, v případě závažnějšího zánětu i celkově v tabletách.

Virové záněty spojivek charakterizuje kromě bolesti (mluví se o pocitu písku v očích) a zarudlého oka/očí, také průhledný výtok – oko jakoby více slzí, stejně jako u bakteriálního zánětu, může být přítomen i otok víček. Léčí se nejčastěji kapkami s desinfekčními vlastnostmi a mastmi na noc. Antibiotika zde, jako na žádnou virovou infekci, nejsou účinná.

Často tyto záněty po postižení jednoho oka přecházejí na oko druhé, potom jde již o bolest obou očí.

Zánět spojivek může být však vyvolán i bez účasti mikrobů – UV zářením, výpary dráždivých plynů a velmi časté jsou záněty alergické.

Nezávisle na příčině se tyto záněty podobají svými projevy – jde o bolest v očích, štípání, pálení, přidává se zarudnutí očí, zvýšené slzení, projevuje se také světloplachost – pohled do světla je pro člověka nepříjemný, nepříjemný je přechod z tmavších místností do dobře osvětlených prostor.

Je zde potřeba se především vyhnout rizikovým faktorům (látkám vyvolávajícím alergii, výparům, kouři z cigaret apod.). UV záření proniká o něco hlouběji do oka – typické je pro něj postižení rohovky, která je nejvíce inervovanou tkání v těle. Proto je její poškození velmi bolestivé.

K tomuto dochází především vlivem nepoužívání ochranných brýlí při sváření či vlivem nepoužívání brýlí během jasného slunečného dne na horách, ale i ve městě, pokud je zde sníh. Dochází ke vzniku tzv. sněžné slepoty, čili opět poškození rohovky.

Obě poškození se projevují velmi silnou bolestí očí, která nastupuje typicky po několika hodinách od poškození – nejčastěji v noci. Toto postižení samo odezní s odstupem maximálně několika dní, je však velmi nepříjemné. Nezapomínejte proto chránit sebe i své blízké slunečními brýlemi, při sváření dodržujte bezpečnostní pokyny – noste speciální brýle.

2. Syndrom suchého oka

Další příčinou bolestí očí je syndrom suchého oka – jde o onemocnění v dnešní době čím dál častější s rozmachem za poslední desetiletí. To vše vlivem zvyšujícího se počtu hodin strávených před počítačovou obrazovkou.

Pro naše oko jsou velmi důležité slzy – jsou roztírány mrkáním po povrchu spojivky a nesou v sobě výživu a ochranné protibakteriální látky. Oko sledující monitor mrká méně často a tím dochází k vysušování spojivky i rohovky uložené pod ní, k její nedostatečné výživě. Syndrom suchého oka se projevuje pocitem pálení očí, písku v očích, pocitem rozostřeného vidění.

Úlevou je zavření očí. K léčbě se používají speciální kapky, je třeba se také omezit dobu práce na počítači, dělat si přestávky.

3. Refrakční vady (dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus)

Dalšími příčinami jsou tzv. refrakční vady, čili dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus, pro které máme nevhodné brýle, anebo o těchto vadách nevíme. Spolu s bolestí očí se vyskytují i bolesti hlavy.

Dále je možné poranění obou očí např. chemikáliemi, častější je však poškození jednoho oka cizím tělesem. Bolest očí může také způsobit jakékoliv horečnaté onemocnění (např. chřipka). Tyto bolesti pomíjejí spolu s příčinou – nemocí.

Bolesti očí se vyskytují také u migrén, zánětů dutin atd.

  • Blíže viz sekce „Zdravotní problémy“ – „Hlava, uši, oči, nos a ústa“.
  • Máte-li pocit, že byste Vy, nebo někdo ve Vašem okolí mohli trpět některým z těchto onemocnění, pociťujete-li bolestí očí, neváhejte a obraťte se prosím na svého lékaře, či přímo na lékaře očního.
  • Zdroj: medixa.org

Nejběžnější oční infekce: zánět spojivek, ječné zrno, zánět očních víček atd

Jakmile nás začnou svědět, pálit nebo nám zčervenají oči, není to nic příjemného. Oční infekce, mezi které se řadí např.

zánět spojivek, ječné zrno a zánět očních víček, jsou častější, než si myslíte, a mívají celou řadu příčin.

LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje: Jaké jsou nejběžnější oční infekce? Jak infekce vzniká? Co způsobuje infekce, jaká léčba je k dispozici a jak infekcím nejlépe předcházet?

Oční infekce lze rychle léčit, je-li použita správná léčba. Vzhledem k tomu, že naše oči a obličej patří mezi nejcitlivější místa, mohou nám i sebemenší příznaky oční infekce – např. svědění či pálení – pořádně znepříjemnit život. Dobrou zprávou je, že nejběžnějším očním infekcím lze velmi snadno předcházet. A my vám povíme jak.

Mezi příznaky zánětu spojivek patří zarudlé oči, pálení očí, svědění, nateklé spojivky, pocit tlaku v očích, přecitlivělost na světlo a/nebo oční víčka slepená sekrecí.

Zánět spojivek způsobují bakterie (chlamydie, haemophilus influenzae, pneumokok, gonokok, stafylokok), viry (herpes, adenovirus, spalničky, zarděnky a plané neštovice), paraziti (larvy mušek, červi), alergie (rinokonjunktivitida, senná rýma) a externí stimuly. Mezi neinfekční příčiny patří leptavé látky, zranění, cizí tělesa v očích, kouř, UV světlo, prach nebo průvan. Zánět spojivek může způsobit také onemocnění zasahující slzné kanálky. Zánět spojivek patří mezi nejčastější oční infekce vůbec.

Léčba se liší podle příčiny zánětu spojivek. Rozlišuje se bakteriální, virový a alergický zánět spojivek. Dokud infekce neodezní, nedoporučuje se nosit kontaktní čočky.

  • Bakteriální zánět spojivek:  Méně závažné případy bakteriálních zánětů spojivek obvykle nevyžadují léčbu a odezní samy. Proces hojení je možné urychlit antibiotickými očními kapkami nebo gely na předpis. Vážné případy zánětu spojivek jsou léčeny antibiotiky.
  • Virový zánět spojivek:  Virový zánět spojivek obvykle nelze bez správného léku vyléčit. Příznaky je možné zmírnit studenými obklady a umělými slzami. Pokud je infekce způsobena herpesem, je možné předepsat aciklovir.
  • Alergický zánět spojivek: V případě alergického zánětu spojivek je nejprve nutné určit alergen. Teprve potom je možné zahájit léčbu pomocí tzv. stabilizátorů mastocytů a antihistaminik, které imunitnímu systému pacienta pomáhají bojovat s alergeny. Pro zmírnění příznaků je možné předepsat dekongestivní oční kapky s obsahem kortizonu či umělé slzy. Pomoci mohou také studené obklady.
Zajímavé:  Příznaky Covid U Malých Dětí?

Virovému a bakteriálnímu zánětu spojivek prakticky nelze nijak předcházet. Jestliže je zánět spojivek aktivován externími podněty (kouř, vítr, UV záření), nejlepší radou je vyhýbat se jim. Snažte se nosit sportovní brýle chránící zrak nebo sluneční brýle.

Lidé s ječným zrnem si stěžují na bolest a tlak v postižené oblasti. Ječné zrno může postihnout horní i spodní víčka bez ohledu na to, která žláza byla infikována.

Rozlišujeme mezi vnitřním a vnějším ječným zrnem: vnitřní ječné zrno (Hordeolum internum) se nachází na vnitřní straně víčka. I když je často neviditelné, způsobuje zarudnutí a otok očního víčka.

Vnější ječné zrno (Hordeolum externum) lze naopak jasně vidět.

Ječné zrno je zánět provázený hnisáním žláz očního víčka. Způsobuje jej bakteriální infekce (obvykle stafylokok a ve vzácnějších případech streptokok typu A). Ohraničený hnisavý zánět (absces) má tvar malého zrníčka, proto tedy ječné zrno a v latině hordeum, což v překladu znamená „ječmen“.

Tohle infekční onemocnění může mít celou řadu příčin, např. nedostatečnou hygienu. Ječné zrno mohou přivodit také různé rizikové faktory. Například cukrovka nebo oslabený imunitní systém. V obou případech žlázy očního víčka nefungují, jak by měly, a umožňují tak rychlejší množení bakterií.

Pacienti by si měli zapamatovat, že se ječné zrno nemají snažit vymáčknout. Díky hnisu by se totiž infekce rozšířila. Ječné zrno se obvykle ztratí samo a nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu. Procesu hojení může pomoci ozáření tepelnou lampou, antiseptické oční gely a antibiotické oční kapky. Pokud se ječné zrno po několika dnech nezmenší, budete muset navštívit očního lékaře.

Ječné zrno je infekce bakteriálního původu. Riziko infekce tedy může snížit dobrá hygiena a péče o oči. Jinými slovy si pravidelně myjte ruce, zejména než se budete dotýkat očí. Dalším rizikovým faktorem je oslabená imunita. Obecně lze ječnému zrnu předcházet zdravým životním stylem, např. vyváženou stravou a pravidelným cvičením.

Infekci očních víček obvykle poznáme podle zarudlých, na povrchu ztvrdlých, svědivých a/nebo pálících očních víček. Mezi možné příznaky blefaritidy dále patří pocit, že v oku máte cizí těleso, lesknoucí se okraje očních víček, šupinky u kořínků řas a vypadávající nebo slepené řasy.

Infekce očních víček způsobuje zablokování mazových žláz uvnitř očních víček. To může způsobit podráždění, infekce nebo přebytečná produkce maziva. Výše zmíněné mazové žlázy nacházející se pod řasami vypouští mazivo, které je při každém mrknutí rozprostřeno po očích a očním víčkům umožňuje bezproblémové klouzání přes oko.

Pokud je tohoto maziva vytvářeno příliš, dojde k slepení těchto žláz. Oční lékaři to nazývají neinfekční zánět očních víček, resp. seborea. Infekci očních víček obvykle způsobuje několik faktorů. Proces, při kterém se vyskytne infekce očních víček a seborea zároveň s infekcí stafylokokem a suchýma očima (Sicca syndrom), lékaři nazývají „syndrom trojitého S“.

Blefaritidu může vyvolat také prach, kouř a průvan.

Infekce je diagnostikována vyšetřením vnitřní strany očního víčka, rohovky nebo provedením stěru z okraje očního víčka. Oční lékař pak běžně předepíše antibiotický gel nebo tablety. Pokud dojde k poškození slzného filmu, doporučuje se předpis slzné náhražky (např. očních kapek).

Proces hojení mohou pacienti urychlit kvalitnější péči při čištění svých očních víček. Oči denně obkládejte teplými, vlhkými obklady po dobu 10 minut, které pomohou rozpustit sekret tvořící se ve žlázách. Poté použijte vatovou tyčinku, kterou ve směru k řasám setřete zkapalněnou hmotu.

Infekci očních víček můžete udržet v šachu vyvarováním se externím podnětům, které ji způsobují. Mezi tyto podněty patří prach a kouř a také další nečistoty přenášené vzduchem. Akutní blefartitidě je možné předejít také vyhýbáním se průvanům. Trpíte-li chronickou infekcí očních víček, s příznaky můžete bojovat každodenním čištěním svých očních víček.

Příznaky zánětu rohovky se liší podle příčiny a místa původu. Vzhledem k tomu, že je často zanícená také spojivka (zánět spojivek), lidé se zánětem rohovky často trpí na zarudlé oči, nadměrné slzení, ze kterých je vylučována vodnatá nebo hnis připomínající látka. U normální rohovky se infekce běžně drží na povrchu rohovky.

V případě povrchové infekce se jemně zamlží pouze vnější vrstva (epitel) rohovky. Pokud však dojde i k zanícení rohovkové vrstvy pod ní (stroma), např. v důsledku poranění, vede to k výraznému zamlžení v podobě bílé skvrny. Pokud se zanítí nejvnitřnější vrstva (endotel), rohovka může natéct.

Keratitida často způsobuje intenzivní bolest a vážně oslabuje zrak.

Hlavní příčinou je bakteriální infekce, např. nesprávná péče o kontaktní čočky. Mezi typické bakterie se řadí pneumokok, stafylokok a streptokok. Riziko bakteriálního zánětu rohovky zvyšují onemocnění jako cukrovka nebo oslabený imunitní systém. Zánět mohou vyvolat také viry.

Mezi nejběžnější viry patří adenovirus, herpes simplex a plané neštovice (varicella zoster). Velmi zřídka záněty rohovky způsobují také houby (candida albicans). Patogeny si cestu do očí často najdou prostřednictvím cizích těles nebo kontaminované vody, např. vody na koupališti nebo produktů určených na péči o kontaktní čočky.

Mezi neinfekční spouštěče se řadí mechanická dráždidla (zranění, kontaktní čočky, oční víčka a další cizí tělesa), závislost na alkoholu, příliš mnoho hodin práce u počítače a nekvalitní slzný film. Pokud slzné kanálky neprodukují dostatek slz nebo slzný film nedosahuje dostatečné kvality, může to způsobit chronicky suché oči a zdrsnění povrchu rohovky.

Tento stav mohou dále zhoršit deformity očního víčka, které způsobí nesprávné rozprostření slzného filmu po povrchu oka.

Způsobů léčby je hned několik a odvíjí se od příčiny zánětu rohovky.

  • Bakteriální zánět: Bakteriální zánět rohovky lze účinně léčit antibiotickými očními kapkami. Kapky omezí šíření patogenu a poskytnou rychlou úlevu. 
  • Virový zánět: Virové záněty se obvykle léčí očním krémem a tabletami. Mnoho očních lékařů volí aciklovir, který se používá k léčbě planých neštovic a oparů.
  • Chronicky suché oči: Pacientům jsou obvykle podávány speciální oční kapky, které stabilizují slzný film a oči udrží vlhké.

Mezi nejběžnější příčiny bakteriálního zánětu rohovky patří špatná hygiena při nasazování, vytahování nebo skladování kontaktních čoček. Nositelé kontaktních čoček tedy mohou bakteriální keratitidě předcházet náležitou péčí o své kontaktní čočky. Náležitá péče o kontaktní čočky zahrnuje:

  • Nošení kontaktních čoček pouze po dobu doporučenou výrobcem
  • Dodržování pokynů uvedených na čisticích roztocích
  • Pravidelná výměna nádobky na kontaktní čočky
  • Pečlivé umývání rukou mýdlem, než se kontaktních čoček dotknete
  • Opětovné očištění kontaktních čoček, pokud byly v čisticím roztoku déle než týden
  • Čisticí roztok nikdy nepoužívejte víckrát než jednou

Spustit kontrolu zraku nyní!

Mezi příznaky zánětu duhovky patří zarudlé oči, nadměrné slzení, oslnění, zamlžené vidění a bolest při tlaku na oči. Pacienti si často stěžují, že vidí chmýří, šupinky nebo šmouhy.

Zánět duhovky je souhrnný název pro celou řadu onemocnění postihujících vnitřní oko a způsobujících zánět částí uvey. Příčin zánětu duhovky je tolik, že by bylo nemožné je tady všechny podrobně popsat. Oční lékaři rozlišují mezi předním (anteriorním), středním (intermediárním) a zadním (posteriorním) zánětem uvey.

Podle typu zánětu duhovky existuje široká škála možností léčby. Léčba zánětu duhovky se zaměřuje na zánět v oku, čímž dochází k omezení příznaků. Tady přichází na řadu oční kapky používané na rozšíření zornic (např. atropin, skopolamin a tropikamid) obsahující protizánětlivé látky. Jestliže zánět duhovky způsobila infekce, pomoci mohou antibiotika nebo antivirotika.

Zánětu duhovky momentálně nelze nijak předcházet.

Příznaky infekce jsou určovány na základě jejich příčiny. Vzhledem k tomu, že příčin oční infekce je tolik, neexistují žádné standardní příznaky. U mnoha očních infekcí nicméně pacienti trpí zanícením spojivek, pocitem pálení očí různé intenzity a vodnatým, slizkým či hnisavým výtokem z očí. Bakteriální infekce často způsobují zarudnutí očí, zatímco virové infekce zrůžovění očí.

Oční infekce způsobují viry, bakterie, paraziti nebo houby. Oční infekce mohou způsobovat také alergie. Nejběžnější oční infekce způsobují viry, které se obvykle projevují na vnitřní straně očního víčka nebo na povrchu oka. Vůbec nejčastěji oční infekce způsobuje histoplazmóza a herpes a dále také pohlavně přenosné choroby jako chlamydie a kapavka.

Infekce se léči podle toho, co jí způsobilo. Podle vážnosti je možné oční infekce léčit antibiotiky nebo očními kapkami. Tato možnost léčby je zvažována, pokud se příznaky do tří dnů nevytratí.

Bakteriální a mnoho virových infekcí oka se obvykle ztratí bez nutnosti léčby. Pacientům trpícím akutními příznaky obvykle uleví ochlazování očí. Příznaky mohou omezit volně prodejné přípravky.

Pokud pacient zažívá alergickou oční infekci, alergii je možné léčit antihistaminiky, která výrazně sníží alergické reakce, jako je svědění či kýchaní.

Oční infekce jsou obvykle způsobeny kontaktem špinavých rukou s očima. Nejefektivnější prevencí je v tomto případě správná hygiena. Pokud se setkáte s nakaženou osobou nebo potenciálně nakaženými předměty, pravidelně si myjte ruce a nedotýkejte se obličeje ani si neprotírejte oči.

Upozornění: I když se většina těchto příznaků zdá neškodnými, mohou naznačovat vážné onemocnění. V případě pochyb nebo když se příznaky zhoršují okamžitě navštivte lékaře. To je důležité zejména, pokud se vám nedaří určit, co příznaky způsobuje. Konečnou diagnózu provede lékař podle vaší anamnézy.

10 tipů pro zdravé oči Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí. Zelený zákal (glaukom) – vše, co potřebujete vědět o druhé nejčastější příčině slepoty Zelený zákal je vážné onemocnění očí, které ovlivňuje nitrooční tlak. Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)? Výhody a nevýhody UV záření Proč je to důležité? Jaká jsou rizika?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector