Bolest žil – vše o zdraví

Úvodní strana » Trápí mě » Krevní oběh a žíly » Zánět žil

Zánětem žil jsou častěji postiženy dolní končetiny, zvláště v případě sedavého způsobu života a nedostatečného pohybu. Krev je pumpována k srdci svaly na nohou, které jsou v případě jejich ochablosti málo aktivní. Zánět žil dělíme na zánět povrchových žil – tzv. tromboflebitidu a na zánět hlubokých žil – tzv. trombózu.

Bolest žil - Vše o zdraví

  • Bolest žil - Vše o zdraví K léčbě chronické žilní nedostatečnosti, křečových žil a otoků dolních končetin u dospělých. 189 Kč
  • Bolest žil - Vše o zdraví Při chronických žilních onemocněních ke zmírnění obtíží, jako jsou otoky, bolest, svědění a křeče dolních končetin, k podpoře hojení bércových vředů a při hemoroidech. 119 Kč
  • Bolest žil - Vše o zdraví Používá se při pocitu těžkých nohou, bolesti, edému, nočních křečí a zároveň pomáhá při hemoroidálním onemocnění. 186 Kč
  • Bolest žil - Vše o zdraví Venoruton je určen k léčbě chronické žilní nedostatečnosti ( pocit unavených, bolestivých nohou, křeče, otoky) a k léčbě hemoroidů. 465 Kč
  • Bolest žil - Vše o zdraví Při chronické žilní nedostatečnosti – pocit těžkých nohou, bolest, edém, noční křeče a pomáhá při hemoroidálním onemocnění. 365 Kč
  • Bolest žil - Vše o zdraví K léčbě chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin jako otok nohou, křečové žíly, pocit tíhy, bolest, únava, svědění, napětí a křeče v lýtkách. 179 Kč 159 Kč -11 %
  • Bolest žil - Vše o zdraví Při chronické žilní nedostatečnosti – pocit těžkých nohou, bolest, edém, noční křeče a pomáhá při hemoroidálním onemocnění. 156 Kč
  • Skladem už jen 1 – 2 kusy Přípravek snižuje otoky, potlačuje zánět a bolest u poúrazových stavů. 109 Kč 82 Kč -25 %
  • Bolest žil - Vše o zdraví K léčení místních otoků a zánětů, především poúrazových a pooperačních, k léčbě a předcházení vzniku rozsáhlých pooperačních podlitin, k léčbě žilních onemocnění dolních končetin. 99 Kč 79 Kč -20 %

Tromboflebitida se projevuje zarudnutím a bolestivým zduření podkoží podél povrchní žíly. Nejčastěji se tromboflebitida vyskytuje u pacientů s rozsáhlejšími křečovými žilami.

Při trombóze je naopak hlavním průvodním příznakem otok končetiny v místě zánětu. Končetina opět červená a na dotyk je velmi bolestivá. Trombóza je velmi nebezpečná, protože, zejména u ležících pacientů, může vést ke srážení krve a plicní embolii.

Ve velké míře je náchylnost k trombóze a srážení krve dána dědičně, ale onemocnění lze ovlivnit životním stylem. K zánětům žil jsou náchylnější lidé s nadváhou, častí kuřáci. Na trombózu má také vliv dlouhé cestování a sedavé zaměstnání.

Záněty žil ohrožují zejména osoby nad šedesát let a pacienty upoutané na lůžko.

  • Bolest žil - Vše o zdraví

Léčba onemocnění žil

Žily, jsou součástí krevního oběhu a v našem těle hrají životně důležitou roli. Jejich základní funkcí je odvádět krev z orgánů k srdci, kde se neustále okysličuje. Začínají v orgánech a tkáních jako drobné vlásečnice a postupně se pojí ve větší žilky a žíly. Na rozdíl od tepen mají jinou stavbu.

Uvnitř jsou vybavené chlopní, která brání zpětnému návratu a mísení krve. Zdravé žíly jsou dostatečně pevné pro plynulý tok krve k srdci, a zároveň pružné pro regulaci krevního tlaku. Při poruchách cirkulace krve z různých příčin dochází k zpětnému návratu toku krve, což má za následek vznik chronického žilního onemocnění a také hemoroidů.

Pečujte o své žíly včas, aby se zachovala jejich pružnost a pevnost.

Diosmin – účinná látka z citrusů

Jedním z léčiv, které působí na zdraví žil, je diosmin. Vyrábí se z citrusového ovoce, které není bohaté pouze na vitamin C, ale také na hesperidin a další flavonoidy. Technologickou úpravou se hesperidin proměňuje na diosmin.

Tyto účinné látky dohromady působí na pružnost a pevnost cév. Aby se diosmin co nejlépe vstřebával do krevního oběhu, prochází procesem mikronizace a rozdrobí se na co nejmenší molekuly.

Léky, které obsahují diosmin, se používají na léčbu hemoroidů, křečových žil a také dalších chronických žilních onemocnění.

Hemoroidy

Podle statistiky toto cévní onemocnění postihuje více muže než ženy. Žíla oblasti konečníku se uzlovitě rozšíří, což se projeví buď jako vnější nebo vnitřní hemoroid. Vnitřní hemoroidy jsou hlouběji v konečníku a někdy se nemusí ani neprojevují a nejsou viditelné.

Příznaky hemoroidů jsou krev na stolici a na toaletním papíru. Kromě toho vás může trápit taky zácpa nebo těžší vyprazdňování. Vnější hemoroidy jsou na povrchu konečníku a uzlíky možné i nahmatat. Projevují se svěděním a pálením, některé části i bolí, ale nekrvácí.

Obvyklá je kombinace obou typů. Příčiny hemoroidů tkví v sedavém způsobu života a nedostatku pohybu, nedostatečném pitném režimu, nedostatku vlákniny v potravě a naopak v oblibě kořeněných a pálivých jídel.

Ke vzniku hemoroidů přispívá dlouhé sezení na toaletě, nadváha, kouření i alkohol. Existují i příčiny hemoroidů, které nemůžeme zcela ovlivnit. Jsou to žilní nedostatečnost a oslabení svalů pánevního dna. Hemoroidy často trápí i ženy v těhotenství, kdy na ně mají velký vliv hormony a sklony k zácpě.

Pokud máte sklony k žilním onemocněním a zajímá vás prevence hemoroidů, máme pro vás několik typů.

Zkuste se zamyslet nad změnou životního stylu:

  • Jezte více vlákniny v potravě. Přidejte více ovoce, zeleniny, fíky, lněné nebo konopné semínko, psyllium. Obyčejné pečivo vyměňte za celozrnné.
  • Dbejte na dostatečný pitný režim, aby byla stolice měkčí a vyprazdňování snazší.
  • Pohyb a cviky na pánevní dno zlepšují průtok krve žilami, takže pokud máte sedavé zaměstnání, dejte si každou hodinu malou pauzu a projděte se.
  • Choďte na stolici pravidelně a neužívejte umělá projímadla.
  • Na toaletě nečtěte ani neluštěte křížovky. Dlouhé sezení totiž vytváří tlak na žíly v oblasti konečníku a zhoršuje se prokrvení.

Zakročte včas proti hemoroidům

Léčba hemoroidů by měla být komplexní. Kromě režimových opatření a zvýšené hygieně v tomto období léčbu urychluje i mast na hemoroidy, čípky nebo gel. Působí lokálně proti bolesti, svědění a pálení, také zastavují krvácení a hojí.

Ideální je kombinovat i lék na hemoroidy ve formě tablet s obsahem flavonoidů – kam patří účinná látka diosmin. Zvyšují napětí žilní stěny a odolnost cév, žíla je tak pružnější a pomáhají předcházet větším problémům s hemoroidy.

Pokročilejší stádia je pak už nutné řešit chirurgickým zákrokem u proktologa.

Bolest žil - Vše o zdraví Chronické žilní onemocnění 

Když se oslabí pružnost žíly a její stěna není dostatečně pevná, krev neproudí plynule k srdci a hromadí se v dolních končetinách.

Vlivem tlaku krve na stěny se žíla rozšíří, chlopně v žilách se oddálí od stěny a tím ztrácí svou funkci. Nejsou schopné se bránit zpětnému návratu krve, propouštějí krev zpět a krev se hromadí, což neustále zvyšuje tlak na žilní stěnu.

Mohou vznikat i krevní sraženiny. Tento stav se nazývá chronická žilní nedostatečnost.

Několik stupňů žilní nedostatečnosti:

  • Neklidné nohy, pocit těžkých nohou, bolest a křeče
  • Metličkové žilky
  • Křečové žíly
  • Otok nohou
  • Změny na kůži
  • Bércové vředy

Křečové žíly neboli varixy jsou nejen estetický problém, ale mohou být počátkem dalších komplikací.

Příznaky křečových žil jsou nenápadné a vznikají postupně. Začínají jako oteklé a těžké nohy, které se mění v bolest a křeče. Pokud nezačnete s léčbou křečových žil včas, žíly vystupují na povrch pod kůži a vytvářejí typický vinutý průběh žíly a modré uzly.

Prevence křečových žil tkví v dobrém odtoku krve a lymfy z dolních končetin. Pomáhá pravidelná chůze nebo plavání, a také cviky při dlouhém sezení: střídavě stoupat na špičky a na paty. Při dlouhé cestě si vezměte kompresivní punčochy nebo kompresivní podkolenky.

Vytvářejí tlak na žíly a krev se tak lépe vrací směrem k srdci.

Léčba křečových žil

Naštěstí existují způsoby, jak ulevit od křečových žil. Léčba křečových žil by měla začít již při prvních příznacích, aby se zdravotní stav postupně nezhoršoval. Na trhu jsou přípravky jako krém, gel nebo mast na křečové žíly.

Působí proti otoku, jiné zas proti tvorbě krevních sraženin. Vedle lokálních přípravků by se měla léčba skládat také z venofarmak – léků ovlivňujících pružnost a pevnost žil. Účinná látka diosmin zvyšuje žádoucí napětí žilní stěny, omezuje tvorbu otoků a má protizánětlivý účinek.

Je k dostání bez předpisu.

Léky na křečové žíly Léky na hemoroidy

ŽENA-IN – Co je to zánět žil a jak jej poznáme?

Protože se věnujeme intenzivně tématu křečových žil, chceme vám vysvětlit řadu možných komplikací, které jsou s tímto zdravotním problémem spojené. Zánětem žil často trpí lidé, kteří se potýkají s křečovými žilami.

Onemocnění, které lékař diagnostikuje jako „zánět žil“ se odborně nazývá tromboflebitida a jedná se o onemocnění povrchových žil. Povrchový zánět žil ale není tak nebezpečný, jako trombóza hlubokých žil.

Trombóza hlubokých žil – stav, kdy se v hlubokých žilách dolních končetin začne krev srážet a vzniká městek, v jehož okolí se vytvoří zánět. Tato nemoc může mít za následek až plicní embolii.

JAKÉ JSOU PŘÍČINY?

Rizikové faktory srážení krve – chirurgické výkony, úrazy, nádory, kouření nebo jen pouhé užívání hormonální antikoncepce. Rizikové faktory zpomalení krevního proudu v žilách – delší upoutání na lůžko, znehybnění končetiny např. při zlomenině či poruše nervového zásobení. Dalšími faktory jsou obezita, těhotenství, srdeční selhání, pooperační infekce, vysoký věk nad 50-60 let.

JAK SE ZÁNĚT ŽIL PROJEVUJE?

Při zánětu povrchových žil – postižené místo je zarudlé, na pohmat bolestivé, často zatvrdlé. Na postiženém místě může také zůstat pigmentace kůže. Končetina neotéká!

Zajímavé:  Mozek - Vše o zdraví

Při trombóze hlubokých žil – končetina je oteklá, velmi bolí a to hlavně po došlápnutí. Trombóza je velmi zrádná hlavně u ležících pacientů (např. po operaci), neboť může vzniknout bez výraznějších obtíží a projevuje se až plicní embolií. Končetina může mít také namodralou barvu. Trvá-li trombóza delší dobu, drobné žilky přemostí postižený úsek. Těmto žilkám říkáme kolaterály.

Hluboká žilní trombóza

Zákeřnost a nebezpečnost žilní trombózy však tkví v další věci, a tou je možnost oddrolení kousku sražené krve – embolu v postiženém žilním úseku, který je pak krevním řečištěm odnesen do malého oběhu, kde může ucpat některou z plicních cév, a tak dochází k rozvoji plicní embolie, která může mít velmi akutní průběh, spojený s náhle vzniklou dušností a bolestí na hrudi s častou následnou smrtí, nebo průběh pozvolnější, který se projeví zejména větší či menší dušností. O tom, zda dojde či nedojde k plicní embolii rozhoduje zejména lokalizace žilní trombózy, obecně platí, že čím blíže k srdci trombóza vznikne, tím je riziko embolie vyšší. Nejvíce jsou plicní embolií ohroženi pacienti s trombózou pánevních žil. Ročně zemře na plicní embolii v ČR asi 600 pacientů. Pokud není trombóza adekvátně léčena, může kromě plicní embolie dojít postupně během 2 let až v 60 % k rozvoji těžce zhojitelného bércového vředu.

Co je příčinou žilní trombózy? Již slavný německý lékař Wirchow formuloval základní příčiny žilní trombózy: 1. zvýšená krevní srážlivost 2. zpomalení krevního toku

3. poškození cévní stěny

Vysvětleme si význam jednotlivých příčin popořadě:

1. Zvýšená krevní srážlivost (trombofilie) je buď vrozeného nebo získaného původu. Vrozené příčiny dědíme většinou genetickým přenosem od svých rodičů a dnes je známo již několik odchylek v lidské srážecí kaskádě, které jsou geneticky podmíněné.

Většinou se na ně přijde při první atace žilní trombózy, kdy jsou pacienti mladší 40 let rutinně vyšetřováni, nebo je tato odchylka zjištěna v rámci vyšetření rizikových rodin, kde u některého z jejich členů byla zjištěna vrozená porucha krevní srážlivosti.

Pokud je tento stav znám, lze učinit v zátěžových situacích, kdy je vysoké riziko žilní trombózy (operace, úrazy, sádrové dlahy, delší cestování), účinná preventivní opatření.

Někteří pacienti získávají zvýšené riziko žilní trombózy během svého života, jedná se zejména o pacienty trpící nádorovými onemocněními (zejména urologickými či gynekologickými), krevními onemocněními, o obézní jedince, lidi ve vyšším věku, těhotné ženy, ženy užívající hormonální antikoncepci nebo pacienty užívající dlouhodobě hormonální léčbu kortikosteroidy. Příčin získané trombofilie je samozřejmě mnohem více a jejich podrobný výčet je nad rámec tohoto článku. Obecně však platí, že pacienti trpící trombofilním stavem by se vždy měli poradit s odborným lékařem o možných způsobech prevence rozvoje žilní trombózy.

2. Ke zpomalení krevního toku v žilách dochází zejména při dlouhodobém nehybném ležení (např. po operacích), při dlouhodobém ohnutí končetiny (např. při dlouhé jízdě autobusem nebo letu letadlem) nebo útlakem zvenčí (dlouhodobém zaškrcení, tlakem popruhů atd.). Zpomalení toku může být způsobeno i místní příčinou, jedná se často o útlak otokem tkáně nebo růstem nádoru.

3. K poškození cévní stěny dochází zejména v důsledku úrazu, ale také např. při vpichu jehly do žilního řečiště a vstříknutí léku, který dráždí žilní stěnu, po zavedení katetrů nebo v důsledku operace (např. při výměně kyčelního kloubu). Trombózou často trpí narkomani, kteří si sami aplikují, často nesterilní jehlou, drogy přímo do žíly.

  • Jaké jsou příznaky žilní trombózy? Mezi základní příznaky patří zejména: – otok – bolestivost, napínání v lýtku – zvýšená náplň podkožních žil
  • – změna barvy a teploty pokožky pod postiženým úsekem (zarudnutí, zfialovění, často proteplení)

Jaká jsou vyšetření při podezření na žilní trombózu? Pacient, u něhož se objevil některý z příznaků žilní trombózy, a zároveň má některá z výše uvedených rizik, by měl bezodkladně navštívit svého praktického lékaře, který na základě klinického vyšetření eventuálně zařídí další potřebná vyšetření. Jedná se zejména o provedení ultrazvukového (sonografického) vyšetření hlubokých žil postižené končetiny a laboratorního odběru tzv. D-dimerů, jejichž pozitivita může svědčit pro žilní trombózu, jejich negativita však žilní trombózu s velmi vysokou mírou pravděpodobnosti vylučuje. Je-li nález ultrazvukového vyšetření nejasný, je možno doplnit ještě tzv. flebografii pod CT, kde se nitrožilně podanou kontrastní látkou naplní žilní řečiště končetiny a velmi dobře se výpadkem náplně zobrazí neprůchodné místo. Většinou však vystačíme se sonografickým a laboratorním vyšetřením.

Jak se žilní trombóza léčí? Při zjištění žilní trombózy následuje bezodkladné zahájení podávání protisrážlivé (antikoagulační) léčby, aby se předešlo odlomení krevní sraženiny a jejímu vmetnutí do plicního řečiště.

Zpočátku se podává injekcemi podkožně či nitrožilně heparin, následně je pacient po několika dnech převeden na protisrážlivou léčbu tabletami warfarinu.

Tato léčba trvá po trombóze různě dlouho s ohledem na rizika a přítomnost trombofilie, zpravidla 6 – 12 měsíců, někdy však může být i celoživotní, a to zejména u pacientů po prodělané vícenásobné žilní trombóze či se závažnými vrozenými trombofiliemi a jejich kombinacemi.

U léčby warfarinem je nezbytné pravidelně, nejméně však 1x měsíčně, kontrolovat hladinu krevní srážlivosti pomocí tzv. Quickova testu, podle něhož se pak denní dávka léku upravuje.

Při léčbě warfarinem je nutné pečlivě dodržovat životosprávu a vyhýbat se alkoholu a některým potravinám, zejména některým zeleninám, které mohou účinek warfarinu ovlivňovat.

Dále je nezbytné, aby každý pacient užívající warfarin měl u sebe kartičku se záznamem o léčbě warfarinem a informoval každého lékaře o této skutečnosti, protože před některými zákroky, zejména chirurgickými či stomatologickými, je třeba warfarin v dostatečném předstihu vysadit, jinak hrozí velké riziko krvácení.

U některých trombóz lokalizovaných zejména v pánevním či podklíčkovém řečišti je nutné k rychlému rozpuštění trombu použít agresivnějších technik, zejména katetrového podávání speciálních látek schopných rozpouštět krevní sraženiny přímo do trombu, tzv. trombolýzu.

Tyto výkony provádějí specializovaná centra a pacienti jsou do nich odesíláni na základě přísných indikačních kritérií. Většinu trombóz, které jsou lokalizovány pod tříselným vazem, lze však bez problémů léčit klasickou léčbou, která je popsána výše.

V poslední době probíhá léčba trombózy zejména u mladších, méně rizikových pacientů ambulantně, bez nutnosti hospitalizace. Pacient si aplikuje sám podkožně nízkomolukelární heparin a svým ošetřujícím lékařem je postupně převeden na léčbu warfarinem.

V západních zemích je tímto způsobem léčena více než polovina pacientů.

Co je to podpůrná léčba? Tato léčba je zaměřena na zmírnění následků žilní trombózy a posílení žilního oběhu za účelem rychlejšího zprůchodnění trombotizovaného úseku. Jedná se zejména o časné cvičení svalů na končetinách od 2.

dne, nošení kompresivních punčoch (zejména třídy II) a podávání některých podpůrných léků zmírňujících otoky (např. Detralex). Pacient po prodělané žilní trombóze by měl cvičit pravidelně a měl by se vyhýbat delší statické zátěži, delšímu stání či sezení (polohy by měly být často střídány).

Vhodným sportem je plavání, s nataženými kompresními punčochami pak jízda na kole, turistika nebo běh na lyžích.

Jak lze hluboké žilní trombóze předcházet? Při zjištěném vrozeném či získaném trombofilním stavu je vždy nutné poradit se se svým ošetřujícím lékařem o způsobech nejvhodnější prevence a v zátěžových situacích (úrazy, operace, cestování, sádrová dlaha) si aplikovat podkožně nízkomolekulární heparin. I jedinci bez zjištěného trombofilního stavu si mohou riziko žilní trombózy snížit, a to zejména při cestování nebo v letním období pravidelnými zastávkami, cvičením, dostatečným příjmem tekutin a pokud trpí křečovými žilami, pravidelným nošením kompresivních punčoch.

MUDr. Tomáš Klimovičzdroj: Zilniporadna.cz

Doporučujemekvíz: Co víte o žilní trombóze? – zajímavý test najdete na http://www.zilniporadna.cz/temata/3-zilni-tromboza-zanet-zil-/41-kviz-co-vim-o-zilni-tromboze

Velmi důležitou součástí webu je sekce Zeptejte se odborníka, ve které máte vy, čtenářky a čtenáři, možnost požádat o radu některého z lékařů, kteří s námi v rámci žilní poradny.cz spolupracují

Redakční tip:

Víte, že …? Kompresivní punčochy II. kompresní třídy jsou zdravotní pomůckou, kterou Vám předepíše lékař. Nárok na předpis má pacient 1x za ½ roku. Punčochy hradí pojišťovna s doplatkem pacienta.

České zdravotní punčochy Avicenum 360 existují v mnoha provedeních: lýtkové, stehenní a punčochové kalhoty. Vyrábějí se s otevřenou či uzavřenou špičkou, v tělové, čokoládové či černé barvě, stehenní jsou v nabídce s krajkou či lemem.

Na výběr jsou výrobky z mikrovlákna či z bavlny… Stačí si vybrat!

Čtěte nás redakční rozhovor:

a další články a příběhy

Zajímavé stránky, jsou také www.krecove-zily.cz

Zánět žil na horní i dolní končetině – příznaky a léčba

  • Pro zánět povrchových žil jsou typické takzvané křečové žíly.
  • Zánět žil vzniká například důsledku zpomalení krevního toku či přítomné krevní sraženiny.
  • Nebezpečí představují krevní sraženiny, které se v žílách shromažďují. Jejich odtržení a vniknutí do krevního řečiště znamená nebezpečí ucpání plicní tepny, což může končit smrtí.
  • Pokud se chystáte na dlouhý let letadlem, je dobré si přibalit kompresní punčochy, které podporují správnou cirkulaci krve.
  • Zánětem žil jsou mimo jiné ohroženy těhotné ženy. Zvláště velký pozor musejí dávat ty, kterým byla diagnostikovaná trombofilní mutace.
  • Vznikem trombů jsou ohroženi pacienti, kteří jsou po operaci dlouho upoutáni na lůžko.
Zajímavé:  Rakovina Kostí Alternativní Léčba?

Zánět žil je onemocnění, které nejčastěji postihuje dolní končetiny, výjimečně se však může objevit i v ruce. Obvykle vzniká jako důsledek zpomalení toku v krve žilách, přímého poškození jejich stěn či vzniku krevních sraženin.

Zatímco zánět povrchových žil nebezpečný není, trombóza hlubokých žil může končit i smrtí.

Pokud vám lékař diagnostikuje tromboflebitidu, znamená to, že trpíte zánětem povrchových žil. Ačkoli to může znít děsivě, nejedná se o nijak nebezpečný stav. Ten představuje až trombóza, tedy zánět hlubokých žil, kdy se v místě zánětu tvoří nebezpečné tromby, tedy krevní sraženiny.

Obvykle se zánět žil týká dolní končetiny, není však vyloučeno, že se objeví i v jiné části těla. Postiženy bývají také:

Příčiny

Za vznikem zánětu žil stojí hned několik faktorů. Obecně nemoci předchází zpomalení krevního oběhu. Typicky se tedy objevuje u pacientů, kteří jsou dlouho upoutaní na lůžko.

Vyskytnout se však může také při dlouhých letech či cestách autem, kdy jsou nohy navíc špatně dokrvované vlivem ohnutí, ale také po zlomenině nebo poruše nervového zásobení.

Rizikovou skupinu představují také kuřáci, obézní jedinci, těhotné ženy a lidé starší 50 let.

Mezi další příčiny patří například:

  • Chirurgický výkon
  • Úraz
  • Nádor
  • Užívání hormonální antikoncepce
  • Stres
  • Nedostatek pohybu
  • Trombofilní mutace

Příznaky zánětu žil

Jak se pozná zánět žil? Záleží na jeho typu. Pokud se jedná o zánět povrchových žil, tedy tromboflebitidu, bývá postižené místo zarudlé, na pohmat bolestivé a často zatvrdlé.

V okolí postiženého místa může také docházet ke změně pigmentace, nikdy ale neotéká.

 Zánět povrchových žil také často doprovází takzvané varixy, které většina lidí zná pod pojmem křečové žíly.

Otoky se naopak vyznačuje trombóza hlubokých žil, kdy postižená končetina velmi bolí, a to hlavně po došlápnutí. U ležících pacientů však může probíhat poměrně nenápadně a projevit se až plicní embolií, tedy stavem, kdy se krevní sraženina dostane krevním řečištěm až do plic, kde ucpe plicnici – tepnu přivádějící krev do plic.

Tento stav se následně projevuje dušností, bolestí na hrudi a ztrátou vědomí. Pokud se postižený okamžitě nedostane do péče lékařů, končí zpravidla smrtí. Podobně mohou tromby postihnout i tepny vyživující jinou část těla, například srdce. Končetina postižená trombózou může mít rovněž namodralou barvu.

Tromboembolický stav

Během dlouhého sezení, sádrové fixaci končetiny či hospitalizace, kdy je člověk dlouho bez možnosti pohybu, se v cévách utvoří sraženina. Ta se v některých případech sama rozpustí, jindy ale narušuje průtok krve a zabraňuje prokrvení určitých částí těla.

Obzvlášť nebezpečnou se stává, když se oddělí od cévní stěny a je spolu s krví vedena směrem do pravé části srdce, odkud je „vystřelena“ do tepen vyživujících plíce. Cévy následně ucpává.

Důsledkem bývá akutní dušnost, vykašlávání krve, selhání srdce či okamžitá smrt.

Léčba zánětu žil

Pokud se u některého pacienta objeví příznaky zánětu žil, měl by neodkladně navštívit svého lékaře, který na základě klinického vyšetření zajistí další případná vyšetření.

Při pozitivním nálezu žilní trombózy následuje neodkladná léčba, která spočívá v podávání protisrážlivých (antikoagulačních) léčiv.

Jejich úkolem je krevní sraženinu rozpustit a předejít tak jejímu odlomení a vmetení do krevního řečiště.

Zpočátku se podává heparin do žíly a následně pacient užívá tablety warfarinu. Léčba přitom trvá různě dlouho, zpravidla se však ukončuje po 6 až 12 měsících. Ti jedinci, kteří trpí trombózami opakovaně, se však musejí léčit celoživotně.

Léčba může být i preventivní, a to zejména v případě, kdy je jedinec vystaven více rizikovým faktorům najednou. Příkladem je třeba těhotná žena s vrozenou trombofilní mutací. V takovýchto případech se k léčbě přistupuje již před vytvořením sraženiny.

Prevence

Základem prevence je zdravý životní styl, to znamená: vyvarovat se kouření, dostatečně se hýbat, nestresovat se a jíst vyváženou stravu.

V případě, že se chystáte na dlouhou cestu autem či letadlem, je vhodné si přibalit elastické kompresní punčochy, které podporují cirkulaci krve. Pokud jste dlouhodobě hospitalizovaní na lůžku a trpíte některým z rizikových faktorů, informujte o něm svého lékaře.

Důležité je také vědět, zda tímto onemocněním netrpěl někdo ve vaší rodině. Pokud ano, je dobré se nechat otestovat a případně nasadit preventivní léčbu.

Lékaři nepoznali zánět žil. Dcera ve 26 letech zemřela na plicní embólii

Časem se smíříte s tím, že zemřou rodiče, když mají svůj život odžitý. Berete to tak, že je to koloběh života, i když to taky bolí a vzpomínky na rodiče zůstávají. Ale u dítěte to jde těžko.

Naše dcera Petra nikdy nebyla vážně nemocná. Až v listopadu před deseti lety, když k nám přijela, si stěžovala na bolesti nohou. Říkala jsem jí, máš to asi z toho cvičení. Na noc jsem jí nohy natřela mastí Heparoid a dala Paralen. Ráno mi říkala, že je to lepší. Přesto dala na moji radu a šla na vyšetření.

Měla jsem podezření na zánět žil. Jako bývalá zdravotní sestra jsem o tom něco věděla. Odpoledne mi volala, že zánět žil podle vyšetření ultrazvuku nemá, ale že má snížený průtok krve v tříslech a má brát Glyvenol na posílení žilního systému.

Na kožním řešili jen alergii

Za tři dny měla na Glyvenol alergickou reakci. Hodně se osypala a zrudla v obličeji. Obvodní lékařka ji poslala k hospitalizaci na kožní do nemocnice. Zde se zaměřili na léčbu reakce na Glyvenol. Stále jim opakovala, že se jí špatně dýchá, pokašlávala a měla i zvýšenou teplotu. Udělali jen RTG snímek plic, dostala kapky na kašel a mazání na kůži.

Asi po týdnu mi volala a říkala, že už chce domů, že se tam nevyspí, že podepíše reverz. Přemluvila jsem ji, ať ještě zůstane, že snad udělají další vyšetření, ať jim důrazněji řekne, co má za obtíže. Chtěla jsem za ní přijet do Brna, ale ona mi říkala: „Maminko, brzy budou Vánoce, tak si doma uklízej a já příští týden přijedu za vámi.“

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás, či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu [email protected]. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Nakonec ji z nemocnice propustili v sobotu 6. prosince s tím, že je již v pořádku. Reakce na Glyvenol po vysazení pominula. Dostala zprávu z nemocnice s doporučením na vyšetření na alergologii, pro podezření na počínající astma.

V pondělí si u obvodní lékařky opět stěžovala, že se zadýchává při rychlejší chůzi a taky při chůzi do schodů, že je unavená. Doktorka ji vyslechla a dala žádanku na doporučené vyšetření. 

Zemřela sama v práci

Ukončila jí pracovní neschopnost a Petra šla do práce. Pracovala v administrativě, tak seděla celý den u počítače. Dle kolegyň byla hodně bledá a naříkala si, že se jí špatně dýchá.

Odpoledne zůstala v práci déle, že vše připraví do uzávěrky. Byla tam sama a zemřela na plicní embolii. Byl to pro nás rodiče i její sestry hrozný šok. Zastavil se čas a vznikla otázka, co budeme dělat dál? To není možné, vždyť byla v krajské nemocnici, jak to, že se nic nezjistilo?

Byla odvezena na soudní pitvu, kam jsme se hned s manželem a mým bratrem rozjeli. Nic nám ale nechtěli a nemohli říct. Podali jsme s manželem ještě ten den v Brně trestní oznámení na zanedbání zdravotní péče.

Já jako zdravotní sestra jsem trvala na tom, že chci vidět a znát výsledek soudní pitvy a také jak pokračuje šetření. Až v květnu, po velkém dohadování na policii jsme mohli nahlédnout do spisu. Zde bylo jednoznačně popsáno, že dcera prodělala několik drobných plicních infarktů a taky, že měla oboustranný zánět povrchových i hlubokých žil.

To nikdo z lékařů nevěděl? Byl to pro nás opět další šok a další trápení. Ale výsledek asi po půl roce byl ve zkratce takový, že soudní znalec uznal, že nemoc nebyla známa, tak nemohla být ani léčena.

Už jsme to ale vzdali. Dceru nám to nevrátí a pravdu, kdo zanedbal lékařskou péči se nedozvíme. Bohužel dnes víme, že naše trápení se jen tímto vyšetřováním a dovoláním pravdy jen prodlužovalo. Vždyť stačil rozbor krve na protrombinový Quick test, kde by se zjistilo, že má zahuštěnou krev a hned v nemocnici by se to dalo léčit a tak předejít embolii. Nemuselo to skončit tragicky.

Možná byla i chyba, že byla hospitalizována na kožním oddělení. Pokud by byla na interně, tam by se snad řádný rozbor krve udělal? To byla stále ta naše otázka, kdyby, kdyby?

Zajímavé:  Zánětlivý Karcinom Prsu Příznaky?

Zjistili jsme, že brala antikoncepci

Až po delší době jsme doma přebírali s manželem její pozůstalostní písemnosti a zprávy z různých vyšetření. Zjistili jsme, že Petra necelé tři měsíce brala antikoncepci.

Najednou mi bylo jasné, proč se to vše takto muselo stát. Antikoncepce výrazně zvýšila riziko ucpávání cév. To byly ty bolesti nohou, počínající zánět žil a následná plicní embolie.

Přesto mám stále jednu otázku: jak to, že tuto skutečnost u mladé ženy nikdo z lékařů nepředpokládal?

Proto se teď snažíme spolu s manželem mladá děvčata, nejen v rodině, varovat před braním antikoncepce, aniž by bylo provedeno předem řádné vyšetření krve. Při sebemenších obtížích, pokud se cítí unavené nebo mají bolesti nohou, zvýšenou teplotu a dušnost, ať se nechají včas vyšetřit.

Když jsem tuto skutečnost s úmrtím naší dcery Petry po delším čase popsala své gynekoložce, řekla mi jen: „Je mi to sice líto, ale vaše dcera byla bohužel jedna z tisíce, které antikoncepce nesedla.“ Jen mi vyhrkly slzy z očí a v srdci se ozvala hrozná bolest.

Čtenářka Zdeňka, pro iDNES.cz

Křečové žíly by se neměly podceňovat

Důvodem, který vede ke vzniku křečových žil, je zvyšující se žilní tlak. U zdravých žil tento tlak snižují zdravé chlopně. Pokud jsou tyto chlopně nefunkční následkem roztažení, zánětem nebo vrozeným nevyvinutím, vzniká křečová žíla.

Jednou z příčin vzniku křečových žil může být dědičnost. Zhruba u poloviny nemocných lze nalézt v jejich rodinách i další postižené. Výskyt onemocnění stoupá s věkem.

Například mezi šedesátiletými má křečové žíly už každý druhý! Lidé, kteří při své práci stojí, mají křečové žíly častěji, než zaměstnanci v kancelářích. Ženy jsou postiženy v průměru dvakrát častěji, než muži. Těhotenství je další rizikový faktor.

Roli zde hraje nejen mechanický útlak pánevních žil, ale hlavně hormonální vlivy.

Protože se křečové žíly vyskytují častěji ve vyspělých zemích, je zřejmé, že se jedná o civilizační onemocnění. S nadsázkou můžeme říci, že křečové žíly jsou jakousi daní za to, že chodíme vzpřímeně. To dokládá i fakt, že zvířata křečové žíly neznají.

Křečové žíly jsou většinou patrné na první pohled. Na dolních končetinách najdeme nejčastěji prosvítající, modré až fialové, rozšířené, vinuté žíly, o průměru 2 a více milimetrů. Mohou být na dotek i bolestivé.

Typickým příznakem je bolest dolních končetin, mohou se objevit i křeče. Končetiny se snadno unaví, charakteristický je pocit těžkých nohou. Potíže se zhoršují během dne, po delším stání či sezení, maxima dosahují navečer a v letních měsících.

U žen pak dochází nejčastěji ke zhoršení obtíží během menstruace.  

Později se mohou přidat otoky kolem kotníků, u pokročilých stadií nacházíme vymizení původně přítomného ochlupení bérců, tmavé zbarvení kůže a její zatvrdnutí, někdy i vznik obávaných vředů. Někdy naopak mají pacienti výrazné obtíže, ale na dolních končetinách není k nalezení téměř nic.

Při výše uvedených obtížích není třeba na nic čekat a je potřeba neprodleně navštívit praktického lékaře, který vás může při vážnějších nálezech dále poslat za cévním chirurgem nebo tzv. flebologem, což je specialista, který se zabývá onemocněním žil.

Než se k lékaři dostanete, omezte během dne pobyt vestoje a zkuste nosit podpůrné zdravotní punčochy. Uleví se vám také, když si dáte během dne dolní končetiny do zvýšené polohy. Večer vyzkoušejte studené obklady a nebo střídání teplé a studené sprchy na vaše lýtka – končit byste měli vždy studenou vodou.

ZAMĚSTNÁNÍ, KTERÁ VÁM ,,ZAJISTÍ‘ KŘEČOVÉ ŽÍLY
Prodavačka
Servírka
Kadeřnice
Kuchařka
Pracovnice u pásové výroby
Lékařka
Uklízečka
Učitelka

Pokud jste zodpovědní a navštívíte s křečovými žílami praktického či odborného lékaře, nečekejte nic hrozného. Lékaři popište podrobně svoje obtíže, nic nevynechejte, každý detail může být důležitý.

Lékař vás pravděpodobně pečlivě prohlédne, přičemž je potřeba poznamenat, že potřebuje vidět celé dolní končetiny bez punčoch či ponožek, nestačí vyhrnout sukni nebo nohavice. Lékař Vás dále vyšetří pohledem a hmatem.

Může se stát, že vám začne přikládat na dolní končetiny škrtidlo a nutit vás ke stoji, lehu či k chůzi.

Pokud lékař použije nějaký přístroj, pravděpodobně půjde o vyšetření ultrazvukem. To může provést i v ordinaci, pokud má k dispozici ultrazvukový přístroj, ale spíše Vám vystaví žádanku a odešle na jiné pracoviště, kde tato vyšetření provádějí. Vyšetření je naprosto nebolestivé, takže se nemusíte bát.

Léčba křečových žil může být neoperační nebo chirurgická. Neoperační léčba je vhodná především v počátečních stadiích onemocnění. Lékař vám pravděpodobně uloží omezit pobyt vestoje během dne a doporučí jízdu na kole, chůzi a plavání nebo navrhne stlačení postižené dolní končetiny elastickou punčochou a předepíše speciální léky.

Podpůrné punčochy, které si můžete běžně koupit, jsou jen pomocné. Dovolují sice tlak, ale ten není dostatečný. Nejvhodnější jsou klasické zdravotní elastické punčochy ve II.kompresní třídě.

Používají se nejčastěji lýtkové (od prstů pod koleno, vhodné jako udržovací) a stehenní (od prstů po tříslo, nejlépe se samodržícím lemem, vhodné jako pooperační). Obojí volitelně s otevřenou nebo uzavřenou  špičkou. Punčochové návleky (od prstů do pasu) se také vyrábějí, ale nejsou příliš komfortní.

Pojišťovna hradí jeden pár punčoch na půl roku. U punčoch se samodržícím lemem nebo s krajkou očekávejte malý doplatek.

U léků jde o látky přírodního nebo syntetického původu, které působí různými způsoby. Zvyšují ‚tekutost‘ krve, zlepšují oběh krve ve vlásečnicích, zvyšují napětí žilní stěny a mají protizánětlivý účinek.

Operaci vám lékař doporučí tehdy, pokud vás nohy výrazně bolí nebo pokud chcete preventivně předejít dalšímu zhoršování onemocnění a případným komplikacím, mezi které patří například zánět, krvácení, porucha prokrvení dolních končetin nebo bércový vřed. U některých druhů křečových žil nepomůže ani operace. Poslední možností je operace za použití laseru, ale zde zatím neexistují dlouhodobě ověřené výsledky.

Nebuďte překvapení, až vás chirurg před operací pomaluje fixem, aby si označil křečové žíly. Nejčastěji prováděná operace má několik částí, ale ne vždy je nutno provést ji kompletně.

Po operaci očekávejte, že budete mít jizvu v třísle cca 3-5 cm a dle rozsahu onemocnění několik drobných jizev na bérci a stehně velikosti asi 1-2 cm. Postižené žíly se při operaci nijak nečistí, jenom se co nejšetrněji odstraní a jejich funkci převezmou ostatní nepostižené žíly.

Takže se nebojte, že vám odoperované žíly budou chybět. Během operace můžete být při vědomí, nebo dostanete od anestesiologa něco na spaní a celou operaci prospíte.

Pokud budete uspaná po celou dobu operace, při probuzení čekejte na operované končetině elastickou bandáž nebo punčochu. Není třeba bát se velkých bolestí, v nemocnici si pobudete v průměru 1-5 dnů, průměrná doba pracovní neschopnosti trvá 4 týdny. Elastickou punčochu musíte nosit ještě 2-3 měsíce po operaci, což je v létě poměrně svízelné. Operace je hrazena zdravotními pojišťovnami.

Skutečným problémem je roky neléčená chronická žilní nedostatečnost. Krev v žilách zpomaluje svůj průtok, vázne vstřebávání vody a vzniká otok. Důsledkem je nedostatečný přísun kyslíku a odtud už je jenom krůček ke vředu.

Komplikací křečových žil může být také povrchní zánět žil, projevující se bolestivým zduřením a zarudnutí v průběhu žíly. Další nepříjemnou komplikací neléčených křečových žil může být i krvácení. Pokud se jedná o malé poranění, nepanikařte a přiložte tlakový obvaz.

Ponecháte-li ho jeden až dva dny, krvácení se již neobnoví. Pokud je příčinou větší tržná rána, tak tlakový obvaz přiložte také, ale navštivte neprodleně lékaře.

Komplikací neléčeného onemocnění je také vznik chronické žilní nedostatečnosti, porucha zásobení tkání kyslíkem a riziko vzniku kožního vředu. První známkou pokročilosti onemocnění bývá tmavá pigmentace kůže nad kotníky.

Pamatujte, že při křečových žilách více, než kdy jindy platí – žijte zdravě, zdravě jezte, pravidelně sportujte a když už křečové žíly máte, na nic nečekejte a navštivte svého praktického lékaře! Čím dříve problém začnete řešit, tím spíše se budete moci každé jaro těšit, že své nohy můžete ukázat sluníčku.

Čeho byste se měli bát, když nepůjdete k lékaři
Nepěkný vzhled končetin
Chronická žilní nedostatečnost
Trombóza postižené žíly
Zánět žíly
Těžký ekzém
Bércové vředy
  • **Pokud máte nadváhu, začnete s tím něco rychle dělat
  • **Zamezte dlouhému stání či sezení
  • **Udělejte si denně 10 až 15 minut přestávku a dejte si nohy vzhůru
  • **Nenoste příliš upnuté oblečení kolem lýtek a stehen
  • **Nenoste vysoké podpatky
  • **Nezvedejte nic těžkého
  • **Jezděte na kole, plavte
  • **Nekuřte
  • **Nepřekřižujte nohy, když sedíte

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector