Červené fleky na jazyku – vše o zdraví

Červené fleky na jazyku - Vše o zdraví

Co barva jazyka a jeho celkový stav říká o našem zdraví?

I když si to možné jenom málokdy uvědomíte, tak vám vaše tělo dokáže velmi často dát celkem zajímavé signály o tom, zda je s ním něco v nepořádku. Velmi často to můžete pocítit tím způsobem, že se takzvaně necítíte ve své kůži. Nejde ale o jedinou variantu, protože mnohdy vám napoví i váš jazyk. Proto běžte k zrcadlu, vyplázněte ho a k ruce si vezměte tento náš návod. Poradí vám, jak to s vaším zdravím je, nebo naopak není.

Jak prohlížet svůj jazyk?

Určitě není nutné pozorovat svůj jazyk několikrát denně. Stačí se na něho podívat třeba ráno, když si čistíte zuby, stejně jako stačí jeho pozorování několikrát do týdne.

Pokud bude něco v nepořádku s vaším tělem, dá se říci, že to nejenom uvidíte na svém jazyku, ale také lze v souvislosti s tím pociťovat celkem nepříjemnou a neznámou pachuť v ústech. I ta může značit určitý problém.

Jak tedy na prohlédnutí?

 1. Prohlédněte svůj jazyk ráno a při denním světle (světlo v koupelně může ovlivnit to, jak vnímáte barvu jazyka)
 2. Prohlédněte jazyk vždy ještě před čištěním zubů
 3. Nijak jazyk netiskněte ani příliš nevyplazujte, prostě normálně.

Barva jazyka a vaše zdraví

Té si samozřejmě všimnete jako první. Je třeba říci, že pokud jde o správný vzhled vašeho jazyka, jsou důležité hned tři věci, na které je nutné se zaměřit. O jakou trojici věcí se jedná? Je to celkem jednoduché. Jsou to tyto?

 • Narůžovělá barva
 • Vlhký vzhled
 • Jemný bílý povlak

Pokud váš jazyk přesně takto vypadá, můžete jásat, jelikož to o vás vypovídá, že jste zdraví. Co ale v případě, kdy jazyk tmavne, až do fialové barvy? Jasně to značí, že máte zvýšenou teplotu.

Pokud je naopak jazyk v odstínu barvy modré, může to značit problémy se srdcem.

Nejde ale o signály jediné, jelikož pokud začne na jazyku převládat výrazně červená barva, může mít vaše tělo problémy s psychickým rozpoložením, nebo se může jednat o trávicí komplikace.

Barvy jazyka si projdeme trošku podrobněji:

Červené fleky na jazyku - Vše o zdraví

1. Růžový jazyk

Je barva jazyka pěkně růžová? Tak to je super, protože pro vás máme moc dobrou zprávu. Váš jazyk vypadá tak, jak má vypadat u zdravého člověka.

A to je perfektní. Kromě růžové barvy na jazyku ještě můžete mít i jemný bílý povlak, to je také v pohodě. To je absolutně normální a zdravé. Takže ano, tohle je ok a můžete být rádi, že váš jazyk jen potvrzuje vaši dobrou kondici.

Červené fleky na jazyku - Vše o zdraví

2. Červený jazyk

Máte výrazněji červený jazyk? Existuje několik faktorů, které mohou způsobit, že normálně růžový jazyk začne být červený. Tak například nedostatek kyseliny listové a vitaminu B-12 může způsobit, že váš jazyk bude mít načervenalý vzhled.

Ve výjimečných případech to může být spála. Lidé, kteří dostanou tuto infekci, mohou mít dost červený jazyk. Okamžitě kontaktujte lékaře, pokud máte vysokou horečku a červený jazyk. Antibiotická léčba je nezbytná.

Obecně mohou v těle probíhat nějaká zánětlivá onemocnění.

Červené fleky na jazyku - Vše o zdraví

3. Jasně zářivý a jasný červený jazyk

Máte jasně červený (až zářivě červený jazyk)? To může poukazovat na srdeční poruchy nebo na některou z krevních chorob. Měli byste s tím zajít určitě k lékaři. Jasně červený jazyk také naznačuje nedostatek určitých živin, zejména železa a vitamínů B.

A co na jasně červený jazyk říká čínská medicína? V čínské medicíně ukazuje červený jazyk teplo. Barva jazyka se může vztahovat k různým orgánům v těle. Například červený kořen jazyka může znamenat nadměrné teplo ve střevech. Regulujte teplo chladícími potravinami, jako jsou okurky, meloun a zelený čaj. Zajímavé, že?

Červené fleky na jazyku - Vše o zdraví

3. Žlutý jazyk

Máte žlutý jazyk? Žlutý jazyk je často neškodný a samo o sobě odchází. Jen málo stavů, které způsobují žlutý jazyk, jako je žloutenka, jsou vážnější a vyžadují léčbu.

 • Častou příčinou žlutého jazyka je nahromadění buněk a bakterií na jazyku. Toto nahromadění je často způsobeno špatnou hygienou ústní dutiny.
 • Černý chlupatý jazyk – tento víceméně neškodný stav nastává přemnožením plísní a bakterií na jazyku, což bývá často způsobeno užíváním léků, které obsahují vysokou hladinu antacidu. Bakterie, nečistoty, potraviny a další látky se na jazyku mohou shromáždit a změnit ho různými barvami. Přestože je v názvu této poruchy “černá”, může jazyk předtím, než zčerná, být zbarven do žluté nebo jiné barvy.
 • Sucho v ústech je vlastně nedostatek slin v ústech. Sliny vyplavují bakterie z úst, což pomáhá předcházet zubnímu kazu. Sjogrenův syndrom a diabetes, stejně jako radiační a chemoterapeutická terapie, mohou způsobit vysušení úst. Dýchání ústy, zatímco spíte, přispívá také k vysušení úst. A pak můžete mít suchý jazyk.
 • Žloutenka je stav, kdy se kůže a oči změní na žlutou barvu. Stává se to, když jsou játra poškozena a nemohou správně zpracovat bilirubin odpadního produktu. Bilirubin je žlutý pigment, který se produkuje při rozpadu červených krvinek. Málokdo to ví, ale zbarven do žluta může být i váš jazyk.
 • Léky, které obsahují bismut – Pepto-Bismol a jiné léky obsahující bismut mohou změnit jazyk na barvu, která se pohybuje od žluté po černou.
 • Za žlutou barvou jazyka mohou být i žaludeční problémy a také problémy s játry.
 • Ústní vody, které obsahují oxidační činidla – Použití ústní vody obsahující peroxid nebo mentol může změnit barvu jazyka.
 • Tabákový kouř – Chemické látky v tabákovém kouři mohou způsobit, že jazyk se změní na zažloutlou barvu.

Červené fleky na jazyku - Vše o zdraví

4. Modrý jazyk

Je váš jazyk jakoby modrý? Může to být nějaká nemoc ledvin. A dále také:

 • Špatná cirkulace krve.
 • Otrava. Může se vyskytnout v důsledku otravou rtutí nebo jiným těžkým kovem.
 • Chybějící vitamin C. Modrý povrch na jazyku může být způsoben těžkým nedostatkem kyseliny askorbové a chorobou nazývanou kurděje.
 • Poruchy srdce. Pokud modrá barva pokrývá celý povrch jazyka, dochází k problémům s krevním oběhem a často jsou doprovázeny komplikacemi, například srdečním selháním. Takže na to pozor a určitě navštivte lékaře.

Červené fleky na jazyku - Vše o zdraví

5. Fialový jazyk

Máte fialový jazyk? Může to znamenat plicní choroby nebo i srdeční choroby. Ve srovnání s jinými typy zbarvení jazyka je fialový jazyk spíše vzácný.

Obvykle se rozvíjí, když člověk nedostává určité živiny, zejména vitamín B2 (riboflavin). Ti, kteří jsou ohroženi nedostatkem vitaminu B2, jsou alkoholici, vegetariáni a starší lidé kvůli špatné stravě.

Dále jsou nedostatky vitaminu B12 a kyseliny listové spojené s červenohnědově purpurovou barvou.

Dalším možným důvodem je problém s cirkulací. Cirkulační problém by mohl být důsledkem mnoha onemocnění a stavů, včetně onemocnění periferních arterií, krevních sraženin, křečových žil, cukrovky, obezity, Raynaudovy choroby, a jiné.

Chronická bronchitida může vést k jazyku, který je fialový, zejména tmavě purpurový nebo tmavě modrý. Chronická bronchitida může také způsobit modrofialovou kůži a žíly. Chcete-li vědět, zda se jedná o chronickou bronchitidu, očekávejte další příznaky, jako je pískání, dušnost, trvalý kašel, který vyvolává hlen (hlen), stejně jako časté infekce na hrudníku.

Pozor také na vysoký cholesterol. Vysoký cholesterol obvykle způsobuje problémy se srdcem, stejně jako problémy s cirkulací.

Červené fleky na jazyku - Vše o zdraví

6. Bledý jazyk

Máte bledý jazyk? Mohou to být problémy nedostatku vitamínů a obecně některých živin. Třeba opět nedostatek vitamínu B12 bledý jazyk často způsobuje.

Když jazyk je bílý či bledý, je to obvykle proto, že ústa jsou suché a papily se mohou zvětšit a mohou zachycovat bakterie a další nečistoty.

Suchá ústa mohou tedy příležitostně způsobit, že jazyk je bledý. Nemoci dýchacího ústrojí – záněty plic, bronchitida, tracheitida mohou způsobit podobný vývoj na povrchu jazyka.

Po zotavení člověka zpravidla přechází šedý jazyk zpět do růžové barvy.

Podávání léků – dlouhodobá léčba antibiotiky nebo hormonálními léky vede ke změně střevní mikroflóry (intestinální dysbiózy), která může způsobit změnu barvy plaku na jazyku. Někdy k předcházení takovým jevům lékař předepisuje pacientům probiotické přípravky, aby takto normalizovali činnost střev a zvýšili obranyschopnost těla.

Zajímavé:  Bolest Hlavy Krční Pater?

A zaměřte se také na ústní hygienu, více pijte vodu.

Červené fleky na jazyku - Vše o zdraví

7. Bílý jazyk

A co bílý jazyk? Ten může mít opravdu hodně příčin. Přečtěte si tento článek. Bakterie, houby, špína, potraviny a mrtvé buňky se mohou dostat do místa mezi rozšířenými papilami. Obecně tyto shromážděné nečistoty jsou to, co pak změní váš jazyk na bílý. Všechny následující podmínky mohou způsobit bílý jazyk:

 • špatná ústní a zubní hygiena
 • suchá ústa
 • dýchání skrze ústa
 • dehydratace
 • podráždění, například z ostrých okrajů zubů nebo dentálních nástrojů
 • horečka
 • kouření nebo žvýkání tabáku
 • užívání alkoholu

Červené fleky na jazyku - Vše o zdraví

8. Šedý jazyk

A co šedý jazyk? Ten může znamenat například nemoci zažívacího traktu. Dále to může být třeba leukoplakie – nepravidelně tvarované bílé nebo šedé skvrny jsou jejím příznakem.

Tvar jazyka

Tvar pravděpodobně příliš řešit nebudete, jelikož ten může být dán mnoha faktory. Nutno ale říci, že je dobré vědět, zda je tvar vašeho jazyka stále stejný, nebo se postupně mění.

Velmi časté mohou být třeba různé druhy zakřivení, které značí, že nemusí být něco v pořádku s vaším sluchovodem. Stejně tak to může znamenat dokonce i poruchy mozku. V obou případech doporučujeme být na pozoru.

Jinak se tvar zase až tolik nemění a tak zde není nutné pravidelně kontrolovat jeho případné změny.

Povlak jazyku

Jak bylo zmíněno, lehký a bílý by na jazyku měl být. Je to známka toho, že je s vaším tělem vše v pořádku. Problém ale může nastat, pokud je jeho vrstva příliš silná.

To je známkou špatného fungování trávicího systému. Stejné je to, pokud povlak odstraníte a on se zase velmi brzy objeví. I to může znamenat trávicí problém.

V daných případech obvykle stačí upravit svůj jídelníček a zařadit do něho zdravou a vyváženou stravu.

Mnohdy však může povlak, a jeho množství i barvu ovlivňovat hlavně to, co jíte, pijete, nebo zda máte nějaké neřesti. Je to podobné, jako u zubů. Proto povlak jazyka kontrolujte nejlépe ráno. Rozhodně ne po:

 • Šálku kávy
 • Hrnečku černého čaje
 • Cigaretě

TIP: Jak na bílý povlak na jazyku?

Vliv má i barva povlaku

Není to jenom množství povlaku, které může značit problém. Jak bylo lehce nastíněno výše, tak má vliv i jeho barva. Pokud dochází k tomu, že jde spíše do žlutého a někdy až do hnědého odstínu, tak to může jasně značit to, že špatně fungují játra.

Podobné zbarvení povlaku ale může znamenat i plísňové onemocnění. Ne vždy se ale musíte zase až tolik obávat, protože stejný odstín barvy může být jenom symbolem toho, že máte nedostatek vitaminu B3.

K lékaři v takovém případě není nutné jít, jelikož stačí tento vitamín doplnit a uvidíte, že se opět odstín povlaku vrátí k takzvanému normálu.

Nerovnosti na jazyku

Ano, i jazyk má své nerovnosti. Jaké jsou? Podívejte se do zrcadla a posuďte, zda jsou podélné, nebo příčné.

Pokud jde v obou případech o rovnoměrné rýhy, nemusíte se ničeho obávat, jelikož pokud jde o vaše zdraví, tak je vše v naprostém pořádku.

Pokud je ale patrná určitá nepravidelnost, může to znamenat problémy. A to například problémy s játry, stejně jako můžeme mluvit třeba o chudokrevnosti.

Rýh, které se na jazyku mohou objevit, je ale více. Některé, které jsou nerovnoměrné, mohou znamenat jenom krátkodobou dehydrataci nebo problémy s žaludkem. Jiné ale už ukazují na problémy se srdcem, nebo problémy s ledvinami.

Hlavně nepropadejte panice

Pokud jste si nyní prohlédli svůj jazyk a zdá se vám, že s ním není něco v pořádku, nepropadejte panice. Pokud vám delší dobu nic není, zkuste jenom doplnit tekutiny, stejně jako zlepšete svou stravu a doplňte vitamíny. Pokud bude za pár dní vše v pořádku, byl to jenom krátkodobý jev, který nic neznamená.

Zde připomeňme, že jazyk jako signalizace nemoci používejte hlavně ve chvíli, kdy na něm zcela jistě a patrně uvidíte, že něco není v pořádku. Bude jasně vidět, že jeho barva, tvar, nebo rýhy rozhodně nebudou vypadat nijak zdravě.

Určitě s tím budou spojeny i různé doprovodné efekty. V takovém případě je naše rada zcela jasná a souvisí s tím, že je dobré vyhledat lékařskou pomoc. Právě lékař dobře diagnostikuje, co s vámi je.

A co si dále o jazyku přečíst?

 • Co dále jazyk může říkat o vašem zdraví?
 • O jazyku na wikipedii

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Červené skvrny na jazyku

Dobrý den, na jazyku mám bílý povlak a také malé červené tečky. Jazyk si čistím ráno aji večer, ale stejně se toho nemůžu zbavit. Můžu to čistit jak chci, ale i tak tam zůstane, sice míň, ten bílý povlak. Nevím co s tím. Používám aji ústní vodu (listerin) a žvýkačky žvýkám furt. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Slečno Nikol, bílý povlak se na jazyku tvoří přirozeně, pokud ale máte pocit, že ho máte více něž je… Celá odpověď

Dobrý den. Potřeboval bych poradit. Již delší dobu se cítím nějak divně. Příznaky: – opakující se červená skvrna na jazyku viz foto, svalová slabost, více viditelné žíly po těle (což jsem dříve neměl), častější pocení, tiky ve svalech po celém těle, tik a popraskané žilky v očích, po zátěži bolest… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Pane Martine, ohledně červené skvrny na jazyku se bude jednat nejspíše o projev orální dysmikrobie, reakce… Celá odpověď

Dobrý den, jsem žena, je mi 19 let a mám atopický ekzem. Jsem již 4. den v Chorvatsku a různě po těle se mi dělají divné červené skvrny. Skvrna je nejdříve malá a poté se zvětší na takový puchýř. Na paži se mi tvoří ,,mapy‘ je to čím dal horší. Nikdy se mi to nestalo. Skvrny jsou na fotografii namazané… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Markéto, Váš dotaz je cílen na specialistu, proto ho přeposílám odborníkovi zabývající se kožními… Celá odpověď

Červené fleky na jazyku - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, zdravím vás a děkuji za dotaz, jedná se pravděpod. i infekční onemoc. na atopickém podkladě…. Celá odpověď

Dobrý den pane doktore, už delší dobu, zhruba 2 měsíce, mě bolí pravá strana jazyka, mám tam červené ‚bulky‘. Dále se mi špatně polyká a připadá mi, jak kdybych měla na kořenu jazyka nějaké těleso, ale nic tam není, jen postupně se zvětšující bílá skvrna, přikládám fotky, jak to vypadá. Budu ráda za… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

dobrý den, tento problém by měl vidět specialista, tedy stomatolog, případně ORL lékař, problém s jazykem… Celá odpověď

Červené fleky na jazyku - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Příčin může být více, může jít o chronické dráždění od zubu, mohlo by jít o recidivující aft, bílý povlak… Celá odpověď

Zdravím potreboval by som pomoc, asi pred 3týždnami sa mi urobila mala červena škvrnka na nohe tak som sa tým velmi nezaoberal ale k dnešnému dnu sa to dosť zväčšilo a pribudli dalšie vid. foto. vedeli by ste mi poradiť o čo sa jedná a ako to vyliečiť, vopred ďakujem za skorú odpoved. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Martine. Fotografie není uplně kvalitní. U kožních onemocněn je opravdu nutné důkladné prohlédnutí… Celá odpověď

Dobrý den, existuje možnost že skvrna (u mne prakticky stejná jako v článku na www.borelióza.cz) může být způsobena něčím jiným než infekcí boreliemi? Byl jsem s tím u lékaře, když zhruba po 3-4 týdnech byla skvrna stále k vidění, věděl jsem že mě před tím časem poštípal v noci na ruce komár. Byl… Zobrazit více

Červené fleky na jazyku - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, jediný způsob, jak by jste se při štípnutí komárem nakazil boreliozou je, že komára, který… Celá odpověď

Zajímavé:  Zánět Děložních Vazů Lecba?

Dobry den, Vzadu na jazyku se mi udelaly cervene puchyrky, mam dojem, ze mam trochu natekly jazyk a trpim zapachem z ust. Kdyz se s jazykem snazim ruzne pohybovat, tak me po stranach poboliva. Myslim, ze to trva uz tyden, dva. Dnes jsem si vzala prvni tabletku Zoloftu, tak nevim, zda to s tim muze souviset…. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Adélo, takto na dálku skutečně nemohu moc posoudit Váš nález, nicméně se Zoloftem to souvislost… Celá odpověď

Dobrý den, mému otci se z jedné skvrny na nohou vytvořili cca za 14 dní skupiny skvrn. Jsou červené a na povrchu je suchá odlupující se kůže. Podle všeho nevědí. Je těžké s ním něco pořídit, trpí panickým strachem z doktorů. Na přiložené fotografii by skvrny měly být dobře vidět. Otec trpí dlouhodobě… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Petře, jako praktický lékař nejsem schopna se relevantně vyjádřit k VAšemu dotazu, proto ho… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Milý Petře, podle fotografie se nejedná o nic vážného, ale chce to léčit. Je o smíšenou kožní infekcí(mykoticko… Celá odpověď

Dobrý den, včera se mi uprostřed hodiny ve škole objevili na celém těle červené skvrny. Hodně svědí. Přikládám foto. Děkuji za odpověď Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Matěji. Může jít o alergickou reakci ( např. na nějaký lék, na potravinu..), pro co svědčí… Celá odpověď

Dobrý den bola som na laparoskopii a mam na brušku dve červene tečkya v strede je černa bodka fotku prikladam ,yslite ze je to reakcia po vpichu a mam to rešit nebo? Pichala mi sestrička 2krst něco do briška na riedeni krvi a pak druha nevim. Děkuju za odpoved, myslim že klest to nsbude nebo jo? Snad… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, paní Kataríno, mohlo by se jednat o drobnou petechii po vpichu nebo o následek štípnutí hmyzem…. Celá odpověď

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,po nějakém škrábnutí,nebo bouchnutí se mi objeví velké červené skvrny i když je ranka malá a zmizí až po týdnu.Co to znamená, Děkuji za odpověd. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, paní Arnoštko, lepší by bylo při posuzování tohoto problému přiložení fotografie. Ale dle… Celá odpověď

Dobry den, v podpazi obou ruk a nove i na brichu se mi tvori tyto cervene skvrny viz priloha. Je to nejaka alergicka reakce ? nebo nejaka souvislost s klistetem ? Dekuji Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, mohlo by se jednat o mykotické postižení. Nedochází u Vás k nadměrnému pocení např. při práci?… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý den, přesně jak napsala Dr. Barchánková, může jít o mykózu, alergická reakce ton není, borelióza… Celá odpověď

Vážený/á pane doktore/doktorko, na těle, krku, rukách, nohou se objevují velké růžové fleky, které svědí a potom zmizí a objeví se zase na jiném místě. Jsou to pouze hladké fleky, bez vyrážky. Co by to prosím mohlo být a jak se toho mám zbavit? Děkuji mnohokrát za odpověď…. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den paní Jaroslavo, bohužel bez zaslání fotografie lze těžko posoudit charakter vámi uváděných… Celá odpověď

Dobrý den, uprostřed jazyka se mi udělaly červené fleky, spíše to vypadá, jako by mi rýha uprostřed jazyka se zbarvila hodně do červena. Žádné potíže na jazyku subjektivně nepociťuji. Jsem týden po dobrání ATB Ofloxin na zánět močových cest. Co by mohlo být příčinou těchto červených skvrn (resp. červené… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, může se jednat o změny sliznice po užívání antibiotik. Pokud nemáte žádné obtíže, stav se… Celá odpověď

Dobrý den, beru varfarin, chodím na kapaky proti bolesti kolenou. Při prvním kapaku se mi objevily červené skvrny na ruce za zápěstí, při druhé infuzi se objevily na druhé ruce, může to být infuzi? Děkuji Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, neznám bohužel složení infuzí (kapaček), které dostáváte. Ale pokud se tyto skvrny objevily… Celá odpověď

Dobry den asi 3 tydny mam na penisu cervene pupinky nepali ani nesvedi co to muze byt ? Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, fotografie je zcela nepoužitelná, rozmazaná, projevy, které Vás trápí z ní nelze rozpoznat…. Celá odpověď

Dobrý den, už několik let nevím co se skvrnatými na jazyku, stomatolog mi tvrdil, že se mi jen špatně loupe jazyk, jenže skvrny nejsou odstranit ani čistěním. Co to může být? Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, na jazyku máte normální povlak, jeho tloušťka je individuální a zbarvení většinou podmiňuje… Celá odpověď

Dobry den udelaly se mne na zaludu cervene pupinky viz.foto nejak neboli nesvedi.sexualne ziju nevite co by to mohlo byt? Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, žádné patologické projevy na penisu nevidím, mírné ložiskové zarudnutí je normální pigmentací… Celá odpověď

Dobrý den, trápí mě moje situace v oblasti intimnosti. S přítelkyní jsme spolu více jak rok, a po intimní stránce nám to klapalo. Měli jsme sex několikrát denně a bylo to krásně sehrané. Kolem 25.12 nastoupila přítelkyně do nemocnice se zánětem ledvin, kde si ji nechali přes týden , kde dostávala… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, nejspíše se bude jednat o kvasinkovou infekci, doporučila by jsem nadále sexuální abstinenci,… Celá odpověď

Dobrý den, již několik týdnů mám problém s červenými skvrnami (něco jako ekzém) pod žaludem na předkožce. Ty to místa občas hlavně při dotyku svědí. Nijak nebolí. Současně s tím jsem začal mít při erekci problém stáhnout předkožku přes žalud, jako by se zůžila a přetažení je bolestivé a nejde zcela…. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, podle fotografie a popisu potíží by se mohlo jednat o kvasinkovou infekci. Fungicidin je přípravek… Celá odpověď

Dobrý den, udělali se mi na levé noze dvě červene skvrnky jedna na stehne a druha pod kolenem bolí to jako modrák a druha spíše jako po bodnuti vosou pro dotyku Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, kousnutí hmyzem si vědoma nejste? Popř. nějakého poranění? Jiné problémy nemáte? Váš dotaz… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý večer, zdravím Vás a děkuji za dotaz. Bylo by potřeba dorazit na vyšetření a vidět na živo a probrat… Celá odpověď

Dobrý den, po sexu s přítelkyní se mi vždy druhý den v posledním měsíci zbarví žalud místy do červena, méně i na předkožce. Rok a půl mám stálou partnerku. Sex máme nechráněný. Skvrny nepálí, nesvědí, žádný povlak, zkrátka nijak mi to nepřekáží, jen opticky mě to znepokojuje. Užíval jsem v poslední… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, nepíšete, zda se barva zas upraví (a za jak dlouho), či zda je žalud zarudlý delší dobu. Protože… Celá odpověď

Dobrý den, je mi 20 let, a už druhý den mám na špičce jazyku ‚bílý‘ pupínek (občas to bolí), a z 50% na jazyku bílou vrstu, kterou nemůžu smít, stejně tak se mi na jazyku objevili červené tečky. Vůbec netuším z čeho bych to mohla mít a co s tím, jestli třeba klokat nějakou vodu nebo tak. Nebo jestli… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den. Pravděpodobně máte na jazyku kvasinky, ty nejdou umýt, jedná se o tzv. soor. Může vzniknout… Celá odpověď

Před 5 lety sem si nechala ve studiu píchnout jazyk.Píchali ho oranžovou kanylou,aplikovali piercing z chirurgické oceli-dostatečně dlouhou činku..Když sem přišla domů skoro sem radši nemluvila.Jazyk bolel,napuchnul.Jedla sem jenom přesnídávky,po každém jídle vyplachovala florsalminem zředěným z vodou… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Kristýno, nespojovala bych pálení po kyselém a zánět rány po piercingu. Je možné, že jste alergická… Celá odpověď

Zajímavé:  Dětské Léky Na Průjem?

Dobrý den, píši ohledně svého dlouhodobého problému. Je mi 23 let, již 4 roky trpím chronickými afty v puse, tvoří se neustále, často na jazyku a vždy několik najednou. Vzhledem k nadměrnému nadýmání a potížemi s trávením podezření padlo na celiakii, to se ale nepotvrdilo. Před rokem se objevila krev… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, a měla jste laboratorní vyšetření na zánět? Krevní obraz je v pořádku? Popř. vyšetření na… Celá odpověď

Mléko, vajíčka, měkkýši, oříšky, pšenice a sója. To jsou běžné potravinové alergeny, které…

Rakovina si své oběti nevybírá podle stavu finančního konta, dosažených úspěchů či…

Bolest v krku v zimních měsících asi nikoho nepřekvapí. Ale ani v teplejší části roku…

Období jara a léta jsou postrachem každého alergika na pyl. Nejen kýchání, vodnatá rýma…

Australští vědci přišli s objevem, že reakce po kousnutí klíštětem může u některých pacientů…

V místě přisátí klíštěte často i několik dní po jeho odstranění zůstává červený flíček….

Chicagský podnik Alinea se letos v žebříčku nejlepších restaurací světa zařadil na 21….

Pupínky, fleky, povlak nebo skvrny. Odhalte, co vás trápí, podle svého jazyka!

Vyplázněte jazyk! To jsou většinou první slova lékaře, který vás vyšetřuje. Důvod? Jednotlivé oblasti jazyka odrážejí stav jiných částí těla a napoví, co je v nepořádku.

Možná jste to ani netušili, ale na jazyku (latinsky lingua) se promítají všechny orgány. Tak například špička jazyka odpovídá srdci, část mezi špičkou a středem plícím, střed jazyka žaludku a slezině, jeho strany játrům a žlučníku a kořen ledvinám.

Z jeho barvy, tvaru, z barvy povlaku, pupínků nebo hrbolků na jeho povrchu se dá vyčíst, jakými zdravotními obtížemi trpíte. A diagnózu si můžete provést sami. Třeba ráno před čištěním zubů. Stačí před zrcadlem pořádně vypláznout jazyk! Čeho si všímat? A jak poznat, kdy vypadá zdravě?

Povlak má být bílýPovlak na jazyku je fyziologickým projevem činnosti žaludku a sleziny.

Jazyk zdravého člověka by měl mít bílý, lehce vlhký a tenký, pevně spojený s povrchem jazyka, který nelze seškrábnout nebo setřít – pamatujte proto, že jazyk bez povlaku také značí, že máte nějaké problémy.

Nejtenčí by měl být přirozený povlak na bočních okrajích a špičce, mírně tlustší ve středu a ještě silnější na kořeni. Pozor na odchylky!

+ Silný bílý povlak signalizuje nachlazení nebo zažívací potíže. Pokud je pouze ve středu jazyku, v ohrožení je slinivka.+ Žlutobílý povlak ve středu jazyku signalizuje problémy s játry, bývá i průvodním jevem horečky.

+ Nahnědlý povlak upozorňuje na poruchu trávení, nebo na problémy se střevy.

Pozorujte i barvu+ Třešňově červený a napuchlý jazyk může signalizovat zánět jazyka. Příčinou bývá alergie na nějaké jídlo, infekce nebo chybějící vitaminy.+ Zarudlý jazyk nebo jeho špička upozorňuje na psychickou vyčerpanost a úzkost. Bledý jazyk pak vypovídá o celkové vyčerpanosti organizmu.

+ Suché a bledé tělo jazyka znamená problémy s krví. Červené tělo jazyka nebo červené tečky naznačují přítomnost zánětu v organizmu.+ Jazyk červený uprostřed a tmavý po stranách upozorňuje na vážné onemocnění ledvin.+ Fialové tělo jazyka vypovídá o ztrátě krve. Namodralý jazyk znamená vážné problémy s krví a totální vyčerpanost.

+ Bledý jazyk s červenými flíčky je příznakem dýchacích potíží nebo astmatu.

 • + Našedivělý jazyk odhaluje chudokrevnost.
 • Co napoví rýhy, vřídky a fleky?

* Tmavé fleky mají na svědomí bakterie. Jejich množení zamezí pravidelné používání škrabky na jazyk.* Žlutošedý vřídek nebo bezbolestný hrbolek může signalizovat zhoubné bujení. Pokud za pár dní nezmizí, jděte k lékaři.

* Hluboké rýhy mohou znamenat problémy s trávením. Pokud máte jazyk propletený silnými žilami, nechte si prohlédnout srdce!

Pozor! Na povrchu jazyka se v jeho zadní části objevují tzv. papily – poměrně nevzhledné hrbolky, které by si člověk snadno mohl poplést s pupínky či vřídky. Papily by vás ale děsit neměly. Jejich funkcí je rozpoznávání chuti, a proto je jejich přítomnost na jazyku vysloveně žádoucí.

Také si uvědomte, že nejlepší prevencí před zdravotními problémy jsou pravidelné návštěvy lékaře. Pokud z jazyka vyčtete nějaké své neduhy, nesnažte se vyléčit se sami. Mohli byste za takové rozhodnutí zaplatit ještě zničenějším zdravím.

 1. Jak by měl vypadat zdravý jazyk, se můžete podívat v našem videu:
 2. Zdroj: Youtube

Udělejte áááá: Diagnóza z jazyka je snadná! | Žena.cz

I v Evropě často  při vyšetření ukazujeme jazyk. V tradiční čínské medicíně už lékař nic víc vidět nepotřebuje. Z jazyka totiž dokáže stanovit diagnózu rychle a především přesně. Zkuste to také!

Diagnostika tradiční čínské medicíny (TČM) vychází z poznání, že co se děje uvnitř těla, se projevuje navenek. Vyšetření jazyka  podá nejen základní informace, které orgány jsou narušeny, ale i mnoho informací o druhu poškození. Tato diagnostika je dost objektivní a další výhodou je, že se dá snadno naučit.

Co všechno se dá vyčíst z jazyka

Jednotlivé oblasti jazyka odrážejí stav jiných tělesných částí. Např.

 • špička jazyka odpovídá srdci
 • část mezi špičkou a středem plícím
 • střed jazyka žaludku a slezině
 • strany játrům a žlučníku
 • kořen ledvinám

Tzv. srdeční rýha v podélné ose jazyka, která vede úplně na jeho špičku nebo téměř k ní, svědčí, zvláště je-li spojena s červenou barvou jazyka, o závažném emočním stresu s výraznou úzkostí a duševním neklidem. Ty jsou podmíněny konstitučně, a tudíž těžko ovlivnitelné.

Doporučujeme: Je alternativní medicína bezpečná?

Tradiční čínská medicína (TČM) vychází mj. z existence životní síly čchi, která obsahuje dva základní protikladné, ale i spolupracující, principy, mužský (jang) a ženský (jin); výsledkem jejich působení jsou stálé změny v organizmu. Nemoc je brána jako narušení rovnováhy celku.

Barva jazyka vypovídá o citech

Barva je spolehlivým indikátorem např. skutečného původu citových problémů. Třeba pokud je člověk opravdu úzkostný a velmi neklidný, má zarudlý celý jazyk nebo jeho špičku. Ale pokud pouze vypadá úzkostně a neklidně a má jazyk bledý, pak je příčinou vyčerpání životní síly.

Barva těla jazyka poskytuje okamžitý a jasný obraz momentálního stavu. Je-li jazyk suchý, bledé tělo znamená problémy s krví. Červené tělo  jazyka oznamuje přítomnost zánětů v organismu.

Červené tečky nebo skvrny vznikají ze zánětů a stagnace krve. Fialové tělo značí stázu krve.

Například jazyk červený uprostřed a tmavý po stranách ukazuje na velmi vážný stav zapříčiněný onemocněním ledvin.

Namodralé tělo jazyka,  který je navíc bez povlaku, vypovídá o naprostém kolapsu životní síly a krve, u těhotných žen může namodralý jazyk avizovat hrozící potrat.

Povlak má být bílý!

Povlak na jazyku je fyziologickým projevem činnosti zejména žaludku a sleziny. Jazyk zdravého člověka by měl mít bílý, lehce vlhký a tenký povlak pevně spojený s povrchem jazyka, který nelze seškrábnout nebo setřít.

Náš tip:  Na nemoci zkuste tradiční čínskou medicínu

Nejtenčí je na bočních okrajích a špičce, mírně tlustší ve středu (na zóně žaludku a sleziny) a ještě silnější na kořeni. Povlak má zásadní význam např. při diagnostikování akutních onemocnění způsobených škodlivinami: tloušťka povlaku je přímo úměrná jejich intenzitě.

Odhad celého života

Pečlivá analýza barvy a tvaru těla jazyka, a barvy, tloušťky a rozmístění povlaku a různých abnormálních pupínků a prasklin může jasně informovat o povaze a způsobu vzniku nemoci.  Znalost diagnostiky podle jazyka umožní nejen odhalit patologie a sledovat průběh léčby, ale i ‚vidět za horizont‘ – udělat prognózu života.

V knize Diagnostika podle jazyka v tradiční čínské medicíně, kterou vydalo nakladatelství Svítání plus, tuto metodu pro zájemce velice vstřícně popsal přední západní učitel čínské medicíny Giovanni Maciocia. V knize přináší i desítky příkladů  jednotlivých pacientů, podle nichž se můžete orientovat při diagnostice podle jazyka i vy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

 • Čínská medicína: Teplé nápoje zvyšují imunitu
 • Trpíte zácpou? 10 tipů, jak se jí zbavit
 • Horoskop na duben: Jak se vám povede celý měsíc?

Vstoupit do galerie | 10 10 jídel, která nejsou tak dietní, jak si myslíte   Video Mohlo by Vás také zajímat:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector