Dehydratace – vše o zdraví

Ne nadarmo se už na základní škole učíme o koloběhu vody. Jeden, na první pohled menší koloběh vody, totiž probíhá i v našem těle. Vodní bilance, která je neustále v pohybu by měla být asi 2,5 litru v jejím příjmu i výdeji.

Tolik se vyloučí tekutin průměrně za den močí, pocením, dýcháním a stolicí. Část z tohoto množství si tělo zvládne samo metabolizovat a v těle zachovat, ale na nás je, abychom zbylou část doplnili.

Stravou a přímo ve formě tekutin bychom každý den měli přijmout alespoň 1,5 litru vody.

Dehydratace - Vše o zdraví Nebezpečí jménem dehydratace

Proč je dehydratace tak obávaná a démonizovaná? Nejde totiž jen o to, že pokud člověk dostatečně nepije, že může nejen v horkém počasí i omdlít, nebo si zadělat na těžký úpal, šok, přehřátí i oběhové selhání, ale mírnou dehydrataci či jinou komplikaci. Už se ztrátou 2 % tělesné hmotnosti na bázi tekutin ztrácíte až 20 % svého výkonu. A nemusíte zrovna fyzicky pracovat, vaše výkony to ovlivní i při práci u počítače. 

Dehydratace zvyšuje riziko vzniku:

  • zácpy,
  • otoků končetin a zadržování vody v těle,
  • bolestí hlavy,
  • zánětu slepého střeva,
  • infekcí močových cest,
  • poruch funkce ledvin
  •  a ledvinových i močových kamenů.

Příznakem dehydratace může být nenápadná bolest hlavy, ale i únava a malátnost.

Člověk má často okoralé a suché rty i jazyk. Při močení vylučuje tmavě žlutou moč. Při jídle špatně hydratovaný člověk škytá a tlačí ho okolí žaludku. Špatně se koncentruje a jeho psychická i fyzická výkonnost je na ústupu. Trpí zácpami. Na pokožce člověka s trvalou mírnou dehydratací pak sledujeme její suchost a sklon k tvorbě drobných šupinek.

Neobvyklá únava se časem překlápí i do zvýšené spavosti.

Dehydratace - Vše o zdraví Jakým množstvím správně doplnit denně tekutiny

Pokud vaše tělo už strádá a máte díky nedostatku tekutin i pocit žízně, k této fázi už nemělo vlastně ani dojít. Signál žízně totiž přichází, pokud jste ztratili už 1-2 % tělesných tekutin.

Je nutné tedy pít pravidelně. Kolik byste měli denně vypít tekutin zjistíte jednoduchým výpočtem. Na každých 15 kilogramů vaší tělesné váhy byste měli denně zvládnout přijmout 0,5 liru tekutiny.

Ukázkový výpočet při hmotnosti 75 kg by pak mohl vypadat takto:

75 : 15 = 5 … 5 x 0,5 = 2,5 litru

Dehydratace - Vše o zdraví Hubnutí za pomoci správného pitného režimu

I když si vhodné množství přijímaných tekutin můžete jednoduše vypočítat podle váhy, váš příjem bude záviset i na dalších okolnostech.

Na vašem věku, tělesné konstituci, na stravě a jejím složení, teplotě a vlhkosti prostředí, vašem aktuálním zdravotním stavu, tělesné teplotě a také hlavně na fyzických aktivitách.

Tělesné aktivity a dietní režim jsou pak pro zvýšené množství přijímaných tekutin rozhodujícími faktory.

Při zvýšené fyzické zátěži totiž ztratíte za den i 5 litrů tekutin. Pokud si nasadíte tvrdší dietní režim plný vlákniny je třeba myslet na to, že ta na sebe váže vodu.

Při cíleném hubnutí, při kterém se pravidelně a intenzivně hýbete a zapojujete stravu plnou bílkovin a vlákniny je třeba doplňovat nejen dostatek tekutin, ale i dostatek minerálů. Ty získáte nejen z potravy, ale můžete si dopřát čas od času i minerálku.

Při hubnutí je vhodné střídat pití čisté vody, minerálních nápojů a neslazených čajů, ze kterých doslova vypocené minerály vrátíte tělu zpět. 

Dehydratace - Vše o zdraví Co vlastně pít a co už hubnutí nepomůže?

Každého hned napadne, že moderní doba velí při hubnutí dopřávat si různé freshe, džusy či odšťavněné šťávy. Zdravý rozum nám ale velí, že hlavní složkou pitného režimu a to nejen při hubnutí by měla být čistá pramenitá voda. Ta kohoutková mnohdy kvalitou předčí i tu nejvěhlasnější pramenitou vodu z hor, kterou byste zakoupili v lahvi.

Pokud si pitný režim chcete obohatit je dobré si jednou do týdne dopřát kvalitní pramenitou minerální vodu, která by vám dodala potřebný hořčík, vápník, sodík a další minerály. Dopřejte si ji nejlépe po tréninku. Dalším vhodným nápojem jsou slabé bylinné, ovocné a zelené čaje. Čas od času dopřejte svému tělu i vodou ředěnou ovocnou nebo zeleninovou šťávu.

Dehydratace - Vše o zdraví Jakým nápojům se při hubnutí vyhnout?

Nejen při hubnutí ale i při snaze žít zdravějším životním stylem se vyhýbejte nadměrné konzumaci silně sycených minerálních a slazených nápojů. Průmyslově zpracovaným džusům z koncentrátu, které jsou mnohdy doslazovány a především tzv. „soft drinkům“.

Sem patří nejrůznější limonády, kolové nápoje, energetické nápoje, nektary apod. Hlavním strašákem je v těchto nápojích cukr. Ten nepomůže úbytku váhy, ale navíc podporuje i chuť k jídlu. Další kapitolou samou o sobě jsou pak nápoje s obsahem kofeinu a alkoholu.

Obojí je jak známo i více či méně návykové a zvyšuje tvorbu moči a působí tedy diureticky. Takže společně s nimi odchází z těla více tekutin, než se jejich vypitím získá. Rozhodně by se měly konzumovat s mírou.

Každou kávu doplňte sklenicí vody a u alkoholu by se při pravidelnější konzumaci nemělo přesáhnout množství 0,5 litru u piva a 0,2 litru u vína denně. Při hubnutí se obojímu raději na čas vyhněte.

Dehydratace - Vše o zdraví Jak doplnit při cvičení minerály?

Jak už jsme zmínili, při cvičení z těla odchází velké množství tekutin a s nimi i minerály. Ty pokud nedoplníte přímo s vodou, například středně mineralizovanými vodami, můžete bez problému přijmout v dostatečném množství i v potravě.

Skvělým způsobem je solení přírodní solí s prokazatelně širokým spektrem minerálních látek, dále ořechy, semena, luštěniny, zelená zelenina jako špenát, brokolice a kapusta, nejrůznější rostlinné klíčky, ale i mléčné výrobky, vejce a tmavé a rybí maso.

Pokud se bojíte, že si takto vyváženou stravu při hubnutí nezvládne pohlídat, sáhněte po některém doplňku stravy, který je výrobcem často šitý na míru podle věku a pohlaví spotřebitele.

Doplnit pitný režim Doplnit minerály

Dehydratace a role tekutin ve sportu

Voda tvoří průměrně 60 % naší tělesné hmotnosti a je základem života. Zatímco bez jídla můžete žít i více jak měsíc, bez vody vydržíte zhruba týden. Už po jednom dni bez této životadárné tekutiny pocítíte žízeň, únavu, snížení výkonnosti a slabost.

Voda tvoří prostředí pro veškeré životní děje, proniká do všech buněk, pomáhá regulovat tělesnou teplotu a vylučovat škodlivé látky.

Vaše tělo ztrácí vodu neustále. Denně vyloučíte močí, potem, dýchaním a stolicí přibližně 2,5 litru vody. Toto ztracené množství byste měli nahradit.

Pokud tak neučiníte, hrozí vám dehydratace. Pojem dehydratace znamená, že z těla ztrácíte více vody, než kolik do těla dodáte. Dehydratace může být způsobena buď nízkým příjmem tekutin nebo jejich nadměrnou ztrátou, případně obojím.

K dehydrataci může dojít vlivem intenzivního cvičení, teplého počasí, horečky, zvracení, průjmu, popálenin či žaludeční nevolnosti.

Pokud tyto stavy nebudete kompenzovat dostatečným příjmem tekutin, dehydratace vás nemine. K dehydrataci organismu může také dojít, pokud trpíte cukrovkou.

Jakmile má totiž tělo nadbytek glukózy (cukru) v krvi, glukóza začne ledvinami přecházet i do moči a „táhne“ s sebou vodu.

Dehydratace - Vše o zdraví

Dehydratace a její důsledky pro sportovce

Pro sportovní výkon i regeneraci není důležitá pouze sportovní výživa, ale také dostatečný příjem tekutin.

Během sportu ztrácíte obvykle velké množství vody pocením, což při nedostatečném příjmu tekutin vede k dehydrataci organismu. Potit se je ovšem důležité, aby nedošlo k přehřátí organismu.

Stav dehydratace u sportovců je mnohem častější problém, než se na první pohled zdá. K dehydrataci při sportu totiž často dochází pomalu a skrytě. A to představuje nebezpečí.

Většina sportovců v průběhu aktivity nepociťuje počínající problém a tekutiny nedoplňuje tak, jak má.

Sportovci dehydrataci často nezpozorují a ztráta tekutin pro ně představuje skryté nebezpečí.

Pokud chcete zabránit vzniku dehydratace, pamatujte na to, že musíte ztracenou vodu přiměřeně nahradit.

V případě, že se hodně potíte, a navíc sportujete za teplého počasí, musíte doplňovat tekutiny, i když zrovna nemáte žízeň. Abyste v těchto případech předešli dehydrataci, je nutné znát, jak správně tekutiny doplnit.

Pokud ztracenou vodu nenahradíte, můžete si přivodit řadu komplikací, o kterých se dočtete dále.

Zajímavé:  Míček Sebevýchova A Duševní Zdraví?

Dehydratace - Vše o zdraví

Důsledky dehydratace 

Dehydratace způsobuje únavu, snižuje vytrvalost i sportovní výkon. K podobným následkům může také dojít vlivem nedostatku kalorií. 

Dehydratace může vést ke svalovým křečím, které vznikají v důsledku nadměrného pocení. Při pocení dochází nejen ke ztrátě vody, ale také minerálů, které jsou důležité pro správný pohyb svalů.

Když ztratíte velké množství potu, dojde k růstu tělesné teploty, krev se zahušťuje, dochází k nerovnováze minerálů v organismu a tato nerovnováha vede ke vzniku křečí. Svaly se začnou stahovat a váš výkon tak může být zmařen. Předejít dehydrataci při namáhavé tělesné aktivitě v teplém počasí je pro vás nutností.

Dehydratace může vést k únavě, snížení sportovního výkonu a vytrvalosti, křečím, nízkému tlaku a malátnosti.

Málokdo ví, že ztráta tekutin vedoucí k dehydrataci podstatně zhoršuje fyzickou výkonnost. A to i taková, kdy ještě sportovec nepociťuje žízeň a dehydrataci nevnímá. K tomu dochází, pokud ztratíte asi 1 % tekutin. Je známo, že pouhý 2,5% úbytek vody může zhoršit fyzickou výkonnost až o 15 %. O pitný režim a zamezení dehydratace by se tak každý sportovec měl pečlivě starat.

To, jestli jste dehydratování, poznáte orientačně podle zabarvení moči. Při optimální hydrataci má moč světlou barvu. O dehydrataci pak svědčí tmavá moč (zbarvená do hněda). Pokud je vaše moč tmavá i v případě, že pijete dostatek tekutin, může se jednat o zdravotní problém. Při dlouhodobé změně barvy moči neváhejte navštívit lékaře. 

Už mírná dehydratace přináší zhoršení výkonu a těžká dehydratace se může odrazit na zdraví sportovce.

Každý sportovec by měl začít sportovní aktivitu s nulovým deficitem tekutin, v jejím průběhu je přiměřeně doplňovat a pokračovat v doplňování i dlouho po výkonu.

Pokud sportovec při intenzivním výkonu v extrémních podmínkách nedoplní tekutiny, může vést dehydratace i k životu ohrožující situaci.

Tělo v této situaci začne snižovat produkci potu, aby zachovalo dostatečný objem krve v těle, který je nutný pro činnost srdce a dalších orgánů.

Snížením produkce potu a prokrvení kůže se také sníží schopnost těla se ochlazovat a hrozí přehřátí doprovázené snížením krevního tlaku. Za této situace je nebezpečné v aktivitě pokračovat.

Sportovcům, kteří pravidelně doplňují většinu ztracených tekutin, stav těžké dehydratace nehrozí.

Zejména u vytrvalostních sportů je nutné zabránit dehydrataci dostatečným příjmem tekutin. Běžci, cyklisté i další vytrvalostní sportovci musí myslet na pitný režim ještě dlouho před výkonem.

Pokud patříte k nadšený vytrvalcům, bez funkčního oblečení se neobejdete. Vyberte si kvalitní funkční běžecké oblečení do každého počasí! Cyklisté si také jistě přijdou na své a ocení zejména membránové cyklistické dresy.

Dehydratace - Vše o zdraví

Jak předejít dehydrataci

Běžně se doporučuje vypít 2,5–3 litry tekutin za den. Pro většinu lidí je toto množství dostačující, ale doporučený příjem nelze brát jako dogma.

Sportovci musí přijmout tekutin daleko více. Množství tekutin se odvíjí od toho, jak namáhavá aktivita a v jakém počasí, je čeká. Když víte, že půjdete odpoledne na delší dobu sportovat, pijte dostatek tekutin průběžně po celý den.

Hydratujte tělo nejlépe vodou, v chladnějších obdobích se hodí také bylinkové čaje (šípkový, rakytníkový, mátový atp.). Milovníci sladké chutě mohou pít 100% džusy (nejlépe ředěné vodou 1:1), nebo si vodu doslazovat přírodními sirupy (bezový, černý rybíz atp.).

Vhodným hydratačním nápojem je také nealkoholické pivo.

Na běžné popíjení nejsou vhodné iontové nápoje, ty zařazujte v průběhu dlouhodobé aktivity nebo po ní. Pití iontových nápojů v době odpočinku může vést k rozvratu minerálů v těle. Při nadbytku iontů může například docházet k problémům se srdcem a ledvinami. Jedna sklenička nápoje vám neublíží, ale zařazovat je několikrát denně už není zdraví prospěšné. 

Co to znamená pít dostatek tekutin?

Pro každého něco jiného. Celkové množství tekutin, které musíte přijmout závisí zejména na trvání aktivity, teplotě prostředí, intenzitě výkonu a míře pocení. Rozhodně ale nepřijímejte nižší než doporučené denní množství 2,5–3 litry.

Pitný režim před sportovní aktivitou

Ať už se chystáte na závod nebo si jen jdete pro radost zasportovat, nikdy byste neměli začínat sportovní aktivitu s pocitem žízně. Zhruba 2–3 hodiny před aktivitou byste měli zvýšit příjem tekutin a každou půl hodinu si dopřát sklenku nejlépe čisté vody.

Nejvhodnějším nápojem před fyzickou aktivitou je voda.

Není vhodné do sebe násilím tlačit litry tekutin, ale také není radno tuto přípravu podcenit. Abyste na pitný režim před sportem nezapomněli, nařiďte si například na každých 30 minut upozornění a alespoň nějakou tekutinou si na váš sportovní výkon připijte.

Dehydratace - Vše o zdraví

Pitný režim při sportovním výkonu

Otázka pitného režimu při sportu je důležitá zejména pro vytrvalce. Kolik a co pít opět závisí na tom, jak dlouhý a namáhavý výkon vás čeká.

Při pohodové hodinové aktivitě většinou není nutné pít a tekutiny stačí doplnit po sportu. Takovým příkladem může být běh na 10 km.

Pokud se jedná o delší vzdálenosti, doporučuje se minimálně každou půl hodinu přijmout 200–300 ml vody nebo iontového nápoje. Někdy to podmínky i druh sportu neumožňují, a ne vždy je toto množství vhodné.

Je velký rozdíl, jestli jedete na kole nebo běžíte závod. Při běhu jste často omezeni občerstvovačkami, které byste měli pokaždé využít. Většinou nelze vypít celý obsah podávaného nápoje, ale je to stále lepší než nic.

Při intenzivních výkonech je lepší pít po malých doušcích, protože velký objem tekutiny by mohl vést k žaludečním potížím.

Při lehkých trénincích či vyjížďkách na průběžné doplňování tekutin myslete také. Na delší jízdu na kole či běžecký trénink byste se neměli bez tekutin vydávat. Na běh si pořiďte vhodnou ledvinku na pití či batoh s vakem na vodu.

Pitný režim po sportu

Doplnit tekutiny po fyzickém výkonu je zásadní pro správnou regeneraci organismu.

Napijte se vždy bezprostředně po skončení aktivity a v doplňování tekutin nepřestávejte i několik hodin poté. Toto doporučení se týká zejména vytrvalostních sportovců, kteří v průběhu sportu vypotí velké množství vody a minerálů.

Po hodinovém běhu v pohodovém tempu stačí k doplnění tekutin obyčejná voda.

Pokud se jedná o závod ve vysokém tempu, je lepší sáhnout po iontovém nebo sacharidovém nápoji. Stejně tak po půlmaratonu nebo maratonu. Pokud jste příznivci těchto vzdáleností nebo se na podobné závody teprve chystáte, přečtěte si, jak je zdolat.

  • Chci číst více o půlmaratonu Chci číst více o maratonu
  • Dehydratace - Vše o zdraví

Základní opatření proti dehydrataci: 

  • vždy, když máte žízeň, vypijte nejlépe sklenici vody
  • čeká-li vás sportovní aktivita pijte v průběhu celého dne, i v době, kdy nemáte žízeň
  • při pohybové aktivitě delší jak 1 hodinu je vhodné doplnit 200-300 ml každých 30 minut
  • po sportovním výkonu je nutné tekutiny doplnit okamžitě a nadále v jejich doplňování pokračovat

Jak předcházíte dehydrataci vy? Dodržujete pitný režim? Pro váš výkon je to velmi důležité, stejně jako dodržování správného jídelníčku s dostatkem všech základních živin. Přečtěte si také, jak a co byste měli jako sportovci jíst.

Chci číst více o příjmu kalorií a živin Chci číst více jak správně jíst

Poznejte jednou provždy svět výživy. Naučte se zařazovat do jídelníčku všechny základní živiny – sacharidy, tuky i bílkoviny. Osvojte si návyky, jak správně jíst při sportu a nastavte si co nejlépe váš denní příjem kalorií a živin, ať vám nepřebývají ani nechybí kalorie.

Při sportu pamatujte také na pitný režim a potřebné doplňky stravy, které vám mohou pomoci ke zdraví a lepším výkonům. Zjistěte, jaký užitek vám mohou přinést proteinové nápoje, BCAA aminokyseliny, gainer, glutamin, či kreatin.

Objevte také pozitivní účinky kávy a kofeinu ve sportu. Udělejte si přehled o všech dostupných a potřebných vitamínech a přesvědčte se o benefitech antioxidantů, vitamínu C, vitamínu D a omega 3 mastných kyselin.

 Znalosti, které od nás získáte vám pomohou ke zdraví, lepším výkonům a k vítězství, a to nejen na sportovním poli.

Zajímavé:  Příznaky nádoru na mozku - Vše o zdraví

Od dehydratace až ke kolapsu aneb Jak se naučit nenuceně pít

Podělte se o váš výtvor

10.6.2020

Čtenář reportér

Žízeň je projevem nedostatku tekutin v těle. Pokud tedy pijeme až v případě pocitu žízně, je už pozdě. Nedostatek tekutin může vést k únavě, bolestem hlavy, v těžkých případech ke zmatenosti, křečím, ke kolapsu organismu, nebo dokonce i k úmrtí. Proč je pro nás pitný režim tak důležitý?

Pitný režim | Foto: Archiv čtenáře reportéra

Voda se například podílí na transportu, rozpuštění pro tělo potřebných látek jako jsou kyslík a živiny. Podporuje proces detoxikace, předchází poruchám termoregulace a je nepostradatelná pro naše vlasy, nehty. V neposlední řadě pak zabraňuje stárnutí.

V průběhu dne se přirozeně ztrácí močí, potem, dechem, stolicí, a proto je tak nezbytné si pitný režim hlídat a neustále doplňovat, aby nedošlo náhle k dehydrataci. Množství pití vždy záleží na věku, pohlaví, fyzické aktivitě, psychické zátěži apod.

Kdy a co pít

Kdy pít? V průběhu dne v menším množství, pít před jídlem, ne v průběhu konzumace jídla.

Co pít, aby došlo k upevnění zdraví? Vhodná je například čistá voda, ovocné, zelené čaje, ředěné ovocné, zeleninové šťávy, minerální vody (pro obsah minerálů nezbytné střídat).

Co se nedoporučuje započítávat do pitného režimu?

Například káva, alkohol – dehydratují a odvádí z těla důležité látky pro správné fungování organismu. Stejně tak sladké nápoje a nápoje s vysokým obsahem sodíku, zadržují vodu, zvyšují hmotnost a mléko, které je považováno za potravinu.

Dehydratace - Vše o zdravíZdroj: Deník

Co se týká energy drinků, ty mohou ohrožovat děti i dospělé přímo na jejich životě. Někdy obsahují v jedné plechovce až 160mg kofeinu – normální káva má zhruba 40 mg. Obsahuje i konzervant benzoan sodný, který může poškodit nervové buňky. Umělá barviva se dávají do souvislosti s hyperaktivitou u dětí. Množství uváděných sacharidů bývá alarmující.

Doporučení na závěr?

Pijte nápoje nekalorické. Pití mějte neustále u sebe. Pokud nejste na pitný režim zvyklí, začínejte pozvolna, postupně navyšujte přijaté množství. Nechte děti, ať si vyberou láhev s pitím, kterou budou rádi nosit do školy třeba s oblíbeným obrázkem.

I děti by měly mít pití neustále na očích – na stole, v batohu, v autě, v pokoji. U svých miláčků rovněž pozor na sladké nápoje.

  • Dehydratace - Vše o zdravíZdroj: DENÍK/Petra Martinásková
  • Děti si vyčerpají svůj energetický podíl sacharidů a následně dochází velmi rychle k nadváze a ke zdravotním problémům.
  • Pavlína Podloučková

Volkswagen Golf první majitel, nehavarované Volkswagen Passat první majitel, servisní knížka, koupeno v D, nehavarované Škoda Fabia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Škoda Yeti první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Octavia servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Jeep Wrangler první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované, v záruce Škoda Fabia koupeno v CZ + PRODAT AUTO

Dehydratace - Vše o zdraví

NE NADARMO se naší planetě říká modrá – všechny organismy, které na ní pobývají, potřebují k životu vodu a my, ač si velmi často myslíme, že jsme výjimeční, rozhodně nejsme výjimkou. Dokonce na rozdíl od některých našich živočišných či rostlinných kolegů, kteří dokáží s vodou v těle hospodařit a dávkovat si její využívání, my potřebujeme vodu daleko víc. Pokud našemu organismu vodu nedodáváme vůbec nebo jen ve velmi malých dávkách, mohou se dostavit velmi nepříjemné zdravotní problémy a potíže. Které například?

V případě, že náš příjem tekutin je nedostatečný, můžeme se připravit na to, že nám naše sobectví tělo vrátí, a to i s úroky. Především v horkých letních dnech, ale i v zimě, kdy na nás útočí mrazivé počasí a přehřáté místnosti, nebo při zátěži můžeme ztratit až deset litrů tekutin za den, a pokud je nedoplníme, zaděláváme si na dehydrataci organismu.

První signál, že něco není v pořádku, nám vyšle mozek, který je tvořen 75 procent z vody, a právě proto už mírný nedostatek tekutin způsobuje bolest hlavy. Voda má v našem těle mimo jiné čisticí funkci – zbavuje nás škodlivých toxických látek, a v případě, že nejsou vyplavovány a hromadí se, dostavuje se malátnost, únava, nesoustředěnost, ospalost a cítíme se zkrátka „bez energie“.

Dehydrataci signalizují i naše ústa. Tekutina v nich má mírně dezinfekční funkci, zbavuje dutinu ústní zbytků potravy. V opačném případě se v ústech a krku množí bakterie, jazyk získává bělavou barvu způsobenou povlakem. Dostavuje se i známý pocit, že se nám „jazyk lepí na patro“, což jsou jednoduše vyschlá ústa, protože díky vodě se tvoří sliny. Náš dech je všechno možné, jen ne svěží.

Ne nadarmo se říká, že jak se cítíme uvnitř, projeví se i na povrchu, a tak se nedostatečné pití projeví také na naší pokožce, která je suchá, bledá a má sklon k tvorbě skvrnek. Oči se začnou být lesklé a působit zapadlým dojmem a nehezké kruhy pod očima budou dalším varováním. Může se dostavit i mírně zvýšená teplota, a to hlavně u dětí a seniorů.

Už při ztrátě pěti procent tekutin se objevují křeče a celková nevolnost. Nad deset procent už začíná být stav kritický a kromě horečky se mohou objevit i halucinace. Při dlouhodobé dehydrataci začne tělo pracovat na své záchraně a bere si vodu z tkání a orgánů, zároveň se začne zahušťovat krev.

Následuje celkové zpomalení procesů v těle včetně trávení a vyprazdňování a z těla se nedostávají metabolické zplodiny. Dehydratace může vést až ke kolapsu organismu a při ztrátě 20 procent tekutin až k úmrtí.

Je opak dehydratace, tedy nadměrný příjem tekutin. Může být stejně nebezpečná jako jejich nedostatek. Jejím následkem mohou být otoky, křeče, poruchy vidění, mozkové činnosti a krevního oběhu a nesprávná funkce ledvin.

Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, které nám příroda nadělila. Kontrolují složení vnitřního prostředí, objem tělních tekutin, starají se o správnou hladinu chemických látek v těle, hlavně sodíku, fosforu a draslíku.

Tvoří důležité hormony, které stimulují tvorbu červených krvinek v kostní dřeni, regulují krevní tlak, pomáhají udržovat kosti v dobré kondici, a především čistí krev od odpadních látek.

V lidském těle koluje zhruba pět litrů krve, které ledviny za pouhý jeden den přefiltrují zhruba 40krát – to je neuvěřitelných 200 litrů krve! Ledviny zbavují krev škodlivých odpadních látek a přebytečné vody, obojí pak vylučují ve formě moči.

Aby mohly správně a naplno pracovat, potřebují pravidelný a dostatečný přísun čerstvé vody, protože pokud ji nemají, snižuje se množství vylučované moči a škodlivé látky se hromadí v našem těle.

Dlouhodobý nedostatek tekutin může podle odborníků ledviny poškodit, a dokonce způsobit jejich kolaps. To vše může vést k následným nepříjemným problémům, protože snížená funkce ledvin zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév – od infarktu myokardu přes srdeční selhání až po cévní mozkové příhody.

  • K velkému a někdy dokonce abnormálnímu úbytku tekutin dochází nejen vlivem počasí, ale také v období, kdy naše tělo bojuje s nějakou nemocí. Tekutiny musíme dostatečně doplňovat nejen při průjmech nebo zvracení, kdy logicky dochází k jejich velkému úbytku, ale i při onemocněních, která doprovázejí horečky, a my ztrácíme tekutiny pocením. Důležité je pít i z toho důvodu, že například při onemocnění horních cest dýchacích dochází při nedostateč né hydrataci k zahušťování hlenů v dýchacích cestách.
  • V období diet nebo redukčního režimu dochází často i k tomu, že méně pijeme. Nejenže se vystavujeme všem rizikům, která s tím souvisejí, ale ještě si zhoršujeme zácpu, která často redukční režim provází.
  • V těhotenství dochází ke zvýšení látkové výměny, takže by měl být zvýšen i příjem tekutin. Kromě toho, pokud nastávající maminka trpí zvracením, průjmy a nadměrným pocením, nepřipravuje se jen o tekutiny, ale také o vitaminy a minerály, které je nutné především v tomto období doplnit. Proto je ženám v těhotenství doporučováno pít vody s vyšší mineralizací anebo ještě lépe naředěné ovocné nebo zeleninové džusy, které ideálně kompenzují tyto ztráty.
  • U obou těchto věkových kategorií je velký problém subjektivní vnímání pocitu žízně. Snadněji může dojít k dehydrataci, ale také problémům s ledvinami a močovými cestami.
  • Manažeři a duševně pracující lidé mají tendenci na pravidelný přísun tekutin zapomínat. Aby vydrželi nebo aby jim to myslelo, je pro ně nejdůležitější, a tak se dopují kávou nebo energetickými nápoji – oboje odvodňuje a může vést k dehydrataci. Lidé, kteří naopak vykonávají těžkou fyzickou práci nebo se věnují sportovním aktivitám, si zase neuvědomují, kolik vody ztratí pocením, a dostatečně ji nedoplňují.
Zajímavé:  Léky V Kabinovém Zavazadle?

Podrobnosti najdete v červnovém vydání měsíčníku Zdraví.

Kateřina GRIMMOVÁ

FOTO: Zdravie/ profimedia a archiv redakce

Dehydratace u koček: přijímá moje kočka dostatek tekutin? | v magazínu zoohit

Množství vody, kterou Váš chlupáč potřebuje, můžete vypočítat na základě následujících faktorů:

  • Hmotnost (kočky pijí v průměru 45 mililitrů na kilogram tělesné hmotnosti)
  • Obsah vody v krmivu
  • Teplota okolí
  • Aktivita kočky

Mnoho koček má přístup ven a při každodenních procházkách přijímají vodu, například z kaluží, bazénů, mělkých nádrží nebo jakýchkoli nádob s vodou. V tomto případě rádi nechají misku na pití nedotčenou, takže doma přijímají tekutiny pouze prostřednictvím mokrého krmiva. To je důvod, proč často nemůžeme vědět, kolik vody naše kočka skutečně přijala.

Jak můžete jako majitel kočky odhadnout vodní bilanci Vaší kočky? Existuje jednoduchý trik, který funguje i bez předchozích veterinárních znalostí:

Voda je absorbována všemi buňkami těla včetně kůže. Pokud je v těle dostatek vody a buňky jsou plné, kůže se napne. Pokud je kočka dehydratovaná a buňky jsou prázdné, kůže se zdá ochablá a vrásčitá.

Tuto skutečnost můžete vyzkoušet jemným vytažením kůže na krku kočky a rychlým uvolněním. Dehydrataci Vaší kočky lze vyloučit, pokud se kůže rychle vrátí zpět. Pokud se však pokožka vrací velmi pomalu, jedná se o známku nedostatku vody.

Stejnou kontrolu můžete také provést na očích své kočky. U dehydratovaných koček jsou oční bulvy zapadlé do očních jamek.

Pod pojmem dehydratace se mezi lékaři rozumí snížení obsahu vody v těle. Jedná se tedy o nedostatek vody. Protože dehydratace může být způsobena mnoha různými příčinami, nejedná se o nezávislé onemocnění, ale o symptom (příznak choroby).

Vodní rovnováha hraje ústřední roli pro všechny živé organismy. Protože voda dává tělním buňkám potřebný tvar a slouží také jako chladicí prostředek v horkých dnech. Navíc obsahuje také důležité minerály, jako je sodík.

Sodík je jako elektrolyt hlavní složkou stolní soli a je nezbytný pro přenos nervových podnětů, činnost srdce a svalů. Normálně je sodík v těle zadržován ledvinami, zatímco voda se vylučuje ve formě moči. Porucha funkce ledvin může vést k narušené rovnováze vody a elektrolytů.

V závislosti na tom, jak k tomu dochází, může být dehydratace doprovázena změnou elektrolytové rovnováhy, a proto je ztráta vody rozdělena do tří forem:

  • Isotonická dehydratace: Slovo „iso“ je odvozeno z řečtiny a znamená „rovno“. „Tonus“ znamená „tlak“. S touto formou dehydratace zůstává poměr vody a sodíku v organismu kočky vyrovnaný.
  • Hypertonická dehydratace: Pokud dojde pouze k poklesu množství tekutiny, je v těle příliš mnoho sodíku. Známou příčinou této formy je diabetes insipidus, kdy je vylučováno v moči více vody.
  • Hypotonická dehydratace: Ztráta soli je větší než ztráta vody. V tkáni může docházet k zadržování vody, případně k otoku mozku.

Většina koček je dehydratována kvůli nedostatku pitné vody. Čím méně pijí, tím méně tekutin je v těle. To lze často pozorovat zejména v horkých letních měsících.

U koček existují i ​​jiné příčiny dehydratace. Patří sem například následující příznaky nebo základní onemocnění:

  • Zvracení a průjem v důsledku infekčních chorob nebo otravy
  • Vážné poškození ledvin
  • Nadledvinová nedostatečnost (Addisonova nemoc)
  • Popáleniny
  • Léčba odvodňujícími léčivy (diuretika)
  • Úplavice močová (diabetes insipidus)

Dehydratace - Vše o zdravíV nejčastějších případech jsou kočky dehydratovány kvůli nedostatku pitné vody.

Nedostatek vody je často podceňován, a to nejen v horkých letních dnech. Protože i při nízkých teplotách mohou mít kočky narušenou rovnováhu vody. V závislosti na příčině se mohou objevit vážné příznaky. Návštěva veterinárního lékaře je nezbytná, zejména pokud dojde k masivní ztrátě vody!

Dehydratované kočky mohou trpět následujícími závažnými vedlejšími následky:

  • snížený celkový zdravotní stav až do ztráty vědomí
  • snížené nebo chybějící močení
  • urémie: příznaky intoxikace v důsledku nedostatečného vylučování složek moči (např. močoviny, kyseliny močové nebo kreatininu)
  • nízký krevní tlak (hypotenze)

Obzvláště závažný nedostatek vody může také dojít až k tzv. „vysušenému organismu“. Tento stav může ohrozit život kočky.

Pokud Vaše kočka vykazuje známky vážného nedostatku vody, může veterinář vodu šetrně doplnit pomocí tekutinové terapie. Tekutina (infuze) může být umístěna pod kůži nebo do žíly.

Složení infuze závisí na typu dehydratace:

  • Isotonická dehydratace: isotonické infuzní roztoky jako Ringerův roztok
  • Hypertonická dehydratace: isotonický infuzní roztok plus pětiprocentní cukerný roztok
  • Hypotonická dehydratace: isotonický infuzní roztok plus sodík

U kočky krmených suchým krmivem nedostatek vody není neobvyklý. Pro vyváženou rovnováhu vody a elektrolytů je proto vhodné nabídnout kočce také mokré krmivo.

Některé druhy krmiv jsou dokonce přizpůsobené zvýšeným obsahem tekutin.

Je také vhodné denně čistit misku s vodou a rozmístit v domě několik misek nebo fontán s pitnou vodou.

Dejte si pozor na dehydrataci. Pití vody přes celý den prospěje vašemu zdraví

Podívejte se na miminka v okrese

24.8.2020

Čtenář reportér

V horkých dnech by lidé neměli zapomínat na příjem dostatku tekutin. Předejdou tak závažným zdravotním komplikacím. Pít bychom měli  v průběhu celého dne v menším množství. Vhodná je například čistá voda, ovocné, zelené čaje, ředěné ovocné, zeleninové šťávy nebo minerální vody.  

V horkých dnech by lidé kromě příjemného osvěžení ve fontáně měli dbát také na pravidlený pitný režim. | Foto: Archiv Deníku

Voda se podílí na transportu, rozpuštění pro tělo potřebných látek jako jsou kyslík a živiny. Podporuje proces detoxikace, předchází poruchám termoregulace a je nepostradatelná pro naše vlasy, nehty. V neposlední řadě pak zabraňuje stárnutí.

V průběhu dne se přirozeně ztrácí močí, potem, dechem, stolicí, a proto je tak nezbytné si pitný režim hlídat a neustále doplňovat, aby nedošlo náhle k dehydrataci. Množství pití vždy záleží na věku, pohlaví, fyzické aktivitě nebo psychické zátěži.

Co se nedoporučuje započítávat do pitného režimu? Například káva, alkohol – dehydratují a odvádí z těla důležité látky pro správné fungování organismu. Stejně tak sladké nápoje a nápoje s vysokým obsahem sodíku, zadržují vodu, zvyšují hmotnost a mléko, které je považováno za potravinu.

Přečíst článek ›

Co se týká energy drinků, ty mohou ohrožovat děti i dospělé přímo na jejich životě. Někdy obsahují v jedné plechovce až 160mg kofeinu – normální káva má zhruba 40mg. Obsahuje i konzervant benzoan sodný, který může poškodit nervové buňky. Umělá barviva se dávají do souvislosti s hyperaktivitou u dětí. Množství uváděných sacharidů bývá alarmující.

Doporučení na závěr? Pijte nápoje nekalorické. Pití mějte neustále u sebe. Pokud nejste na pitný režim zvyklí, začínejte pozvolna, postupně navyšujte přijaté množství.

Nechte děti, ať si vyberou láhev s pitím, kterou budou rádi nosit do školy třeba s oblíbeným obrázkem. I děti by měly mít pití neustále na očích – na stole, v batohu, v autě, v pokoji. Vyvarovat by se ale měly sladkých nápojů.

Děti si vyčerpají svůj energetický podíl sacharidů a následně dochází velmi rychle k nadváze a ke zdravotním problémům.

PAVLÍNA PODLOUČKOVÁ

Škoda Yeti první majitel, servisní knížka, koupeno v A, vyrobeno v EU, dovezeno, garážované, nehavarované Škoda Fabia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Škoda Fabia servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Škoda Yeti první majitel, servisní knížka, koupeno v F, nehavarované Ford C-Max první majitel, servisní knížka, koupeno v A Ford Mondeo první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Ford Mondeo první majitel, servisní knížka, koupeno v D Ford Galaxy první majitel, servisní knížka, koupeno v D + PRODAT AUTO

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector