Meniskus – Vše o zdraví

Meniskus - Vše o zdraví Kateřina Hájková 31. 08. 2021   |  07:21

Koleno hraje v mobilitě člověka důležitou roli a jeho zranění může vést k celé řadě nežádoucích příznaků, včetně otoku a bolesti. Ono zranění přitom často probíhá právě v menisku. Co byste o něm měli vědět, jak se zranění menisku řeší a jak probíhá rekonvalescence?

Možná, že vám při běhu nepříjemně vrže v koleni, nebo cítíte, že při tak jednoduchém pohybu jako je vstávání ze židle není koleno úplně stabilní. Přestože vám to všechno neznemožňuje chodit, vnímáte, že to není ono, koleno je možná dokonce oteklé a bolí.

Pokud vám je popisovaná situace v něčem povědomá, možná jste si poranili část kolene známou jako meniskus.

Jeho nejobvyklejší zranění se nazývá menisková slza (natržený meniskus), je poměrně běžné a může postihnout jedince všech věkových kategorií a různých profesí, včetně profesionálních i rekreačních sportovců a všech mezi tím.

Co je meniskus Meniskus je část chrupavky mající tvar písmene C. Slouží jako tlumič nárazů mezi kostmi vytvářejícími kolenní kloub, patří sem kost stehenní i holenní.

V každém koleni se nachází celkem dva menisky, které koleno pomáhají chránit při pohybu a v podstatě se dá říci, že vás udržují na nohou.

Vzhledem k této důležité funkci je logické, že když se meniskus poraní, nepříjemně a výrazně se to projeví na mobilitě kolene a člověka celkově.

Co může způsobit zranění Jak již bylo řečeno, meniskus si může poranit každý, bez ohledu na věk, pohlaví, zaměstnání a fyzickou kondici. Nicméně je pravda, že lidé, kteří se aktivně věnují sportu nebo ti, kteří již dosáhli seniorského věku, jsou k tomuto typu zranění náchylnější než jiní.

Akutní poranění menisku může vzniknout jako důsledek úrazu jako je zkroucení nebo prudká rána do kolene, může být doprovázeno zraněním dalších struktur v koleni, jako jsou vazy nebo chrupavky.

U starších lidí se častěji objevují zranění degenerativního charakteru, která jsou způsobena opotřebením kolenního kloubu, třeba i následkem artritidy, která chrupavku kolene oslabuje a činí ji náchylnější ke vzniku trhlin vznikajících při nárazech způsobovaných pohybem.

Jak poznáte, že máte natržený meniskus Pro natržený meniskus jsou typické bolesti na vnitřní nebo vnější části kolene, kde se může objevit také otok.

Mohou se projevit i mechanické příznaky, jako jsou potíže s pohybem, pocit uvolnění – že koleno nedrží při sobě, nebo zablokování – kdy není možné úplně natáhnout nohu, což nastává, když se část menisku převrátí do kloubu, což koleno zablokuje a znemožní natažení nohy.

Kdy je nutná operace Aby bylo možné diagnostikovat, jakým typem natržení trpíte, musí lékař provést fyzikální vyšetření a k tomu také zobrazovací testy jako je rentgen.

Ačkoliv chirurgie je jednou z možností následné léčby, není vhodná ve všech případech.

Zejména u natržení vzniklých degenerací, která jsou spojena s opotřebením chrupavky, nemusí nabídnout operace ideální nápravu, protože nevyřeší opotřebení chrupavky.

Proto je v takové situaci lepší zvolit fyzioterapii kombinovanou s užíváním protizánětlivých léků příležitostně doplněných injekční aplikací.

Akutní poranění mohou samozřejmě vyžadovat jiný přístup k léčbě a to v závislosti na místě, kde vznikla i na jejich závažnosti a velikosti. Menší poranění mohou být ošetřena částečnou artroskopickou menisektomií, což je procedura, která odstraní malou část menisku, čímž dojde ke zmírnění mechanických symptomů a bolesti. Větší poranění vyžadují složitější nápravu.

Samozřejmě platí, že každý případ je nutné posuzovat individuálně. Jako součást léčebného plánu lze doporučit také odpočinek, ledování, kompresi a elevaci (zvednout nohu nahoru).

Jak dlouho trvá zotavení po zákroku Délka zotavení závisí na několika faktorech včetně velikosti a místa poranění, roli hraje i skutečnost, zda je nebo není nutný operativní zásah a jak nemocnému jde a sedne fyzioterapie.

Po částečné menisektomii se většina pacientů k aktivnímu životu vrací do šesti až osmi týdnů, samozřejmě je nutná fyzioterapie zohledňující jejich stav.

U složitějších případů může zotavení trvat až šest měsíců: meniskus potřebuje čas na to, aby se uzdravil, obnovil sílu a rozsah pohybu kolenního kloubu.

Zdroje: www.keckmedicine.org, www.nextsteportho.net

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Meniskus - Vše o zdraví

Muzikoterapie ve světě vstupuje stále do většího zájmu veřejnosti. To má svůj důvod. Pozitivní efekty terapie, či chcete-li léčby, hudbou totiž potvrzuje celá řada studií. Co všechno muzikoterapie zahrnuje,…

Čtěte dál Meniskus - Vše o zdraví

Jedná se o nejznámější a také vůbec nejužívanější vitamín. Jeho popularita mezi doplňky stravy jednoznačně vede. Ve složení nejrůznějších…

Meniskus - Vše o zdraví

Sluch se může začít zhoršovat už kolem čtyřicátého roku věku. To není dobrá zpráva. V té době už začínáme hůře slyšet vysoké tóny,…

Meniskus - Vše o zdraví

Každý má povinnost podat první pomoc člověku v nouzi, nebo alespoň zavolat zdravotnickou záchrannou službu (ZZS), která se o nemocného…

Meniskus - Vše o zdraví

Lidé vynechávají preventivní prohlídky u praktického lékaře z mnoha důvodů – nemají zdravotní obtíže, z časových důvodů, v poslední…

Meniskus - Vše o zdraví

Molusky jsou kožní výrůstky barvy kůže, které si můžeme snadno splést s malou bradavicí. Mívají hrbolovitý povrch a propadlý důlek…

Meniskus - Vše o zdraví

Potřebujeme je každý den – abychom vstali z postele, došli si na toaletu, přichystali se a vyrazili do práce; abychom trefili tam,…

Meniskus - Vše o zdraví

Začátek školního roku a pomyslný konec léta neznamená velkou změnu jen pro děti, které po prázdninách vyrážejí do školy. I rodičům…

Meniskus - Vše o zdraví

V poslední době se hodně mluví o ekologickém řešení ženské periody. Na trhu se objevují produkty, které pomalu vytlačují klasické vložky…

Ačkoliv existují návyky, které jsou pro srdce a celkové zdraví špatné na první pohled, jsou i takové, které škodí plíživě, aniž byste…

Zajímavé:  Bolesti zad v těhotenství - vše o zdraví

Zatímco před lety každý z nás znal či konzumoval maximálně vitamín C pro lepší imunitu, aktuálně jsou hitem doplňky stravy s různorodou…

Minerály si naše tělo nedokáže samo vytvořit, jsme tedy závislí na jejich příjmu stravou. Jinak tomu není ani v případě hořčíku, který…

Pupík je známkou toho, že jsme kdysi byli s matkou spojeni pupeční šňůrou, jejímž prostřednictvím nám předávala výživu. Mluví se o…

Blog – Kamenné zdraví

Meniskus - Vše o zdraví Volání přírody, záchrana zdraví, a možná i skvělý dárek? 9.5.2021

Milí přátelé, již 20 let s vámi sdílíme kvalitní produkty Schindeleho minerálů – léčivé horniny, jak ji v německy mluvících zemích nazývají. Jsme si dobře vědomi, při jakých obtížích minerály pomáhají – stačí se jen začíst do ohlasů od našich zákazníků. Jeden z nových ohlasů vám nyní představíme trochu podrobněji. Sešli jsme se s pánem, který je již dlouholetým uživatelem Schindeleho minerálů, a který nám o svých zkušenostech s léčením svých potíží vyprávěl osobně. Seznamte se s příběhem Ladislava Krajčíra: „Od roku 1990 jsem začal pociťovat bolesti v kolenou. Každým rokem se to stupňovalo. Lékařský posudek zněl artróza. Došlo k poškození postupně obou menisků, takže jsem musel podstoupit dvě operace. Léčba pokračovala užíváním vše…

Meniskus - Vše o zdraví Schindeleho minerály – důrazná odpověď přírody na mnoho zdravotních neduhů 8.3.2021

Pro všechny, kteří jste ještě neslyšeli o léčivých horninách, vězte, že v Rakousku se nachází místo s nalezištěm prastaré horniny vulkanického původu bohaté na minerální látky. Pan Robert Schindele senior, majitel okolních pozemků a lesů, si všiml opětovného zazelenání nemocných stromů určených k pokácení.

Při stavbě lesní cesty došlo k rozprášení oné horniny do okolí a silné deště se postaraly o její prosáknutí ke kořenům. A začaly se dít věci.“Když jsem nechal provést první analýzu minerální moučky, začal jsem se studiem vší dostupné literatury o minerálech a došel jsem k závěru, že budu malé množství těchto minerálů jíst sám.

Trpěl jsem po těžké otravě masem už mnoho let velmi bolestivým nadýmáním, měl jsem velmi vysoký obsah kyselin…

Meniskus - Vše o zdraví Nedostatek vody a minerálů může mít devastující účinky na lidské tělo… 18.1.2021

Lidské tělo je tvořeno z necelých 70 % vodou a minerály. Dále to jsou proteiny a tělesný tuk. To pro vás zřejmě není objevení Ameriky.

Jenže, co se s lidským tělem děje, pokud má některých látek nedostatek? Od, řekněme, „banalit“ jako je únava, špatné soustředění, horší výkonnost, až po vážné zdravotní problémy obvykle začínající špatným zažíváním, problémy s trávením, vyměšováním, v důsledku neschopnosti těla zbavit se odpadních látek. Jedů, které se následně usadí v těle a škodí.

Způsobují záněty, zatěžují metabolismus, člověk není schopný vzít si z přijímané stravy potřebné živiny, pokud tedy strava samotná nějaké živiny vůbec obsahuje. Takto to tlačíme před sebou nějakou dobu, nepřipouštíme si bolesti, nepohodlí. Většinou t…

Meniskus - Vše o zdraví Schindeleho minerály – drobnost, která dokáže velké věci 3.12.2020

Nejsme tu zase tak krátce, příští rok tomu bude 20 let. Za tu dobu jsme odlomili mnoho tun z rakouského lomu, naplnili statisíce plechovek rozemletou horninou s obsahem unikátních minerálních látek, blahodárných pro život, a rozeslali je mezi vás.

 V roce 2017 rakouský výrobce dokončil certifikaci tohoto produktu na mezinárodně uznávaný zdravotnický prostředek. Jedním z důvodů bylo, že za doplněk stravy bývá označováno ledacos a hůře se vysvětluje jeho zdravotní přínos.     Zdravotnické prostředky podléhají přísným auditům a studiím, které musí potvrdit účinky na lidské zdraví.

Pravda je, že Rakušané těží horninu již 35 let a velmi dobře ví, při jakých obtížích je vhodné nasadit ozdravovací kůru se Schindel…

Meniskus - Vše o zdraví Vážou toxiny, harmonizují zažívání – Schindeleho minerály pomáhají 19.10.2020

Už jste slyšeli o léčivých horninách? Lidé a také mnohá zvířata je užívají už tisíce let. Minerály a stopové prvky v nich obsažené totiž působí blahodárně na jejich organismus. Dobrý důvod, proč je zařadit do svého jídelníčku.

    Sigrun Kerschus-Schindele – jednatelka společnosti Schindele's Mineralen   Historie léčivých hornin Schindeleho minerály jsou od dubna 2017 certifikovány jako zdravotnický prostředek IIa třídy. Užívat je lze kdykoliv už jen pro doplnění tolik potřebných prvků, které naše běžná strava obsahuje stále méně.

Cíleně je možné nasadit minerály při obtížích s trávením a zažíváním, při podráždění žaludku a střev, průjmech a na celkové zklidnění trávicího traktu. „Naše minerály vážou endo a my…

Meniskus - Vše o zdraví Schindeleho minerály jako výživa pro vaše čtyřnohé mazlíčky 14.2.2020

Užíváte Schindeleho minerály?   Nezapomínejte na své domácí mazlíčky. Bez minerálů se neobejde žádný živý tvor. Od křečků a papoušků, přes králíky, psy a kočky, po koně a krávy.   Úměrně velikosti zvířete jednoduše zamíchejte mleté minerály do krmiva. Velice rychle můžete pozorovat nastupujícíc pozitivní účinky.

Lepší nálada, více energie, hravost, lepší stav srsti nebo peří, skvělé vyměšování, u starších zvířat ustupují bolesti kloubů, možná ještě nápadněji a rychleji než u lidí.     V neposlední řadě máme z Rakouska a Německa potvrzené velmi pozitivní ohlasy při nasazení Schindeleho minerálů u krav a koní pro lepší zabřeznutí jalovic a klisen.

Za pár korun, oproti výdajům na různé pochoutky, ale i veterináře, …

Meniskus - Vše o zdraví Účinky Schindeleho minerálů 14.2.2020

Zpochybňovat účinky Schindeleho minerálů?   Výrobek má 35letou tradici, původ v Rakousku. Jedná se o 100% přírodní produkt, bez jakéhokoliv zásahu člověka na složení. Konzumuje se tak, jak nám ho zanechala příroda. Jde o vyvřelou horninu sopečného původu, v německy mluvících zemích nazývanou také jako Heilerde, tedy „léčivá hornina“.

  Za poměrně dlouhou historii propagace tohoto produktu v České Republice jsme nasbírali nápadně velké množství ohlasů na to, aby to byla náhoda. Stačí mít vlastní rozum, nebýt zatvrzelý, nebát se vyzkoušet novou věc a nevidět ve všem, mimo zavedené pořádky, snahu o snadné obohacení nebo dokonce podvod.   Výsledky bývají často až překvapující.

Zajímavé:  MZ: Tři čtvrtiny kuřáků se stanou závislými ještě v době nezletilosti – vše o zdraví

Začtěte se do ohlasů na tomto odkaze, snězte je…

Poranění menisku

Menisky jsou vazivové chrupavky uvnitř kolenního kloubu. Koleno je kloub složený, kde se stýká kost stehenní a kost holenní, z boku se přidává kost lýtková. Vpředu je kloub doplněn o čéšku (lat.

patella), která společně se svaly stehna funguje jako kladka. Aby do sebe kost stehenní a holenní lépe zapadaly, máme mezi nimi dva půlměsícovité menisky. Ty se při pohybu v koleni posunují dozadu a zpět a zároveň mění svůj tvar.

Mezi menisky jsou natažené vazy, který celý kolenní kloub zpevňují.

Menisky tlumí nárazy, přenáší hmotnost těla z trupu a stehna dále do dolní končetiny a chrání kolenní chrupavky proti oděru.

Výskyt poranění

Vzhledem k tomu, že kolenní kloub má poměrně složitou stavbu, dochází v něm často k poškození během pádu (při úrazu na lyžích, špatném doskoku nebo došlapu apod.).

Nejčastějším mechanismem poranění je protočení bércových kostí vůči kosti stehenní (torzní pohyb). Při tomto pohybu dochází k natažení vazů a často i k poranění menisků. Může dojít k ruptuře (natržení) menisků nebo i k odtržení části menisku.

Tento zcela uvolněný nebo z části odchlípnutý kousek pak může v koleni překážet a blokovat pohyb.

Klinické projevy

Při úrazu cítíme prudkou bolest, může být přítomno lupnutí a pocit, jakoby koleno vyskočilo.

Když v koleni dojde k poranění menisků a natažení vazů, kloubní dutina, která je mezi stehenní a holenní kostí, se naplní synoviální tekutinou – tzv. výpotkem. V krátké době po nehodě koleno zepředu a ze stran pod čéškou otéká.

Podle rychlosti tvoření otoku můžeme odhadovat, jak je poranění závažné. Pro bolest nelze koleno plně či vůbec zatížit. Přichází pocit nestability a nejistoty (zvláště je-li porušený i přední zkřížený vaz).

Někdy máme koleno jakoby zablokované v lehké flekční poloze (ohnutí), což způsobují okolní svaly, které se bolestivým drážděním reflexně stáhnou. Toto zvýšené svalové napětí vyvolává další bolest v koleni.

Vyšetření u lékaře

V této době je určitě dobré koleno zafixovat pružným obvazem a co nejdříve navštívit lékaře. Ten provede funkční manévry, které odkrývají jaké poranění v koleni vzniklo.

Někdy doplní obraz zobrazovací metody jako magnetická rezonance, CT či sonografie (vyšetření ultrazvukem).

Na RTG snímku je patrný jen stav kostí (zlomenina), poškození měkkých tkání RTG snímek neodkryje, je tedy zbytečné jej vyžadovat.

Podle závažnosti nálezu či obtíží se volí konzervativní nebo chirurgická terapie. Pokud je meniskus poškozen výrazně a je doporučena operace, je vhodné terén připravit rehabilitací, protože operace může být i až za několik měsíců.

Během artroskopické operace je poraněný meniskus podle konkrétního stavu sešit nebo je jeho část odstraněna a poškozená chrupavka se očistí. Koleno je fixováno ortézou. Po přibližně 2 týdnech od operace následuje rehabilitace, která podle stavu trvá 4–10 týdnů.

Kromě měkkých technik, mobilizací a cvičení svalové síly se běžně využívají vodoléčebné procedury pro terapii otoku a rozhýbání kloubu, aplikace elektroléčby pro stimulaci oslabených svalů a magnetoterapie pro podporu hojení, která nepřináší výraznější efekt.

Často se nasazují léky a masti – tzv. nesteroidní antirevmatika pro terapii otoku a bolesti.

Jindy volí lékaři takovou strategii, že nechají pacienta rehabilitovat a podle úspěchů léčby zvažují operaci. Při volbě operace lékař zohledňuje intenzitu bolesti a velikost poranění, věk pacienta, aktivní zapojení/sporty, motivaci a další onemocnění.

Jak může pomoci fyzioterapie

Meniskus - Vše o zdravíV návaznosti na klinické vyšetření nastavujeme individuální plán fyzioterapie. Pokud došlo k poškození menisku, je vhodný klidový režim asi měsíc až 6 týdnů s použitím ortézy či stabilizačního tapování (čti tejpování, aplikace pružných nebo pevných lepicích pásků), které pomáhá zachovat aktivitu receptorů ve svalech kolem kloubu a v měkkých tkáních i při současné fixaci kloubu pro optimální zhojení a regeneraci. V tomto období je velmi vhodná aplikace fokusované a radiální rázové vlny, které se kombinují ve svých účincích a urychlují proces hojení, tlumí bolest a pomáhají v léčbě otoku a bolestivých stavů svalů v okolí kloubu. Na otok kolene velmi dobře pomáhá již od samého začátku přístrojová či manuální lymfodrenáž v kombinaci s kinesiotapem. Jakmile bude koleno méně bolestivé, můžeme začít s fyzioterapií, kde se zaměříme na aktivaci utlumeného velkého stehenního svalu (m. quadriceps femoris), stabilitu kolene a odstraňujeme reflexní spasmy (křeče) v antagonických svalech v zadní části stehen (hamstringy). Pokud pohyb v koleni není blokovaný, můžeme aktivovat i ostatní svaly v oblasti kolene a začít cvičit v tzv. svalových řetězcích, které nám zajistí centrované postavení kostí v kolenním kloubu (styčené plochy kloubu mají vůči sobě největší kontaktní plochu). Poškozený meniskus se při takto vedené léčbě rychleji uzdravuje a operace nemusí být nutná. Tuto kombinaci fyzioterapie a radiální rázové vlny jsme vypracovali a nazvali Fyzioterapie All-Inclusive. Pokud chceme podpořit hojení měkkých tkání ještě více, můžeme volit i léčbu pomoci fokusované rázové vlny, kterou v kombinaci s fyzioterapií nabízíme jako FOKUS All-Inclusive.

Videoukázka fyzioterapeutického vyšetření kolene

Meniskus - Vše o zdravíMeniskus - Vše o zdraví

Návody na cvičení při bolesti kolene:

Související články:

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., PrahaZdroj: klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie

Meniskus může pořádně zabolet

Nejvíc zatěžujeme klouby a meniskus při prudkých změnách pohybu, například při sportování.
Foto: Profimedia.cz

Jak vypadá a kde je přesně umístěný, můžeme dobře vidět na obrázku vpravo. Tyto dva půlměsíce z chrupavčité hmoty vytvářejí v kolenním kloubu jakýsi tenký polštář, který dobře tlumí nárazy, rozkládá hmotnost těla a brání opotřebení chrupavky na kloubech.

Zajímavé:  Dna Volně Prodejné Léky?

Nejčastěji si ho poraníme při sportech, při kterých dochází k prudkým změnám pohybu a k rotacím. Jako třeba při fotbale, tenisu, squashi, volejbale, na lyžích apod. Větší riziko samozřejmě hrozí lidem s mnoha nadbytečnými kily.

Někdy se však tento úraz přihodí i jedincům štíhlým, jak mě upozornil MUDr. Jiří Neumann, chirurg, který se zabývá sportovní medicínou. Třeba při relativně poklidné józe, když udělají hluboký podřep. Ale nemusí k němu dojít jen při cvičení a sportování. Může nás potkat i ve všedních, skoro až banálních situacích, jako je například chůze do schodů nebo vystupování z auta.

To má svoji logiku. Při chůzi do schodů zatěžujeme kolena silou třiapůlkrát větší, než pro ně představuje zatížení našeho těla v klidu. Při hlubokém podřepu bývá zátěž skoro osminásobná. Ještě větší přetížení musejí kolena zvládat při prudkých změnách pohybu.

Řada lidí nejde s poraněným meniskem k lékaři. Zvlášť když je koleno normálně nebolí a ozývá se jen při větší zátěži: při běhu, v dřepu, při kopnutí do míče a podobně. Bolest se u nich nejčastěji projevuje na vnitřní straně kloubu, v místě kloubní štěrbiny. Ale jinak mají klid. Proto se utěšují tím, že se poranění zahojí.

Meniskus si nemusíme poranit jen při sportu, ale i při obyčejné chůzi do schodů nebo při nastupování či vystupování z autobusu a tramvaje.

Je to samozřejmě hloupost. Úraz se může při určitém pohybu nebo zátěži snadno obnovit a stav zasažených tkání zhoršit.

„Navíc poranění menisku, které dlouhou dobu zanedbáváme a neléčíme, dokáže velmi rychle poškodit kloubní chrupavku i příslušné části kloubu,“ říká doktor Neumann. Úplně zbytečně si tak můžeme rozjet nebo zhoršit artrózu.

Proto je rozumné zajít s tímhle problémem co nejdřív k ortopedovi, případně k lékaři, který se zabývá sportovní medicínou.

Lékař musí přesně zjistit, co se vlastně stalo. Od toho se odvíjí léčba, která může být velmi různá. Někdy doktor navrhne klid a ortézu, aby se drobné poranění zhojilo, jindy je nutná operace, šití, lepení tkání, v krajním případě i transplantace.

Roli totiž hraje: typ zranění, jeho rozsah, ale také to, jaké místo jsme si poškodili.

Chce to zkušeného lékaře, protože u menisku nemusí problém pacienta přesně zachytit ani jinak spolehlivá magnetická rezonance nebo počítačová tomografie.

Po úraze navíc postižené místo často oteče, někdy se udělá i podlitina. „Spolu s meniskem si totiž většinou poraníme i vazy,“ vysvětluje MUDr. Neuman. „Vnitřní postranní vaz a přední zkřížený. Lékař musí vyšetřit a případně léčit i je.“

Prasklý meniskus se dnes neodstraňuje celý, jako se to dělalo kdysi, ale jen jeho utržená část. Je totiž zbytečné zbavovat se tohoto pružného polštáře, který tlumí některé pohyby a jiné zase podporuje. Tímto zákrokem se navíc zrychlilo opotřebení chrupavek kloubů a následně i rozvoj artrózy.

Jaký způsob léčby lékař zvolí, ovlivňuje rovněž to, jestli jde o běžného člověka nebo výkonnostního sportovce, který klouby a meniskus zatěžuje mimořádně. U něj totiž hrozí větší riziko toho, že se jeho potíže znovu zopakují. Navíc bývá i pod větším tlakem času, aby se rychle uzdravil.

U běžných pacientů s menším poraněním je možné koleno zafixovat pomocí ortézy, která navíc nohu odlehčí. Enzymy zmírní otoky a zlepší výživu tkání.

Malé a drobné trhliny v menisku se obvykle bez problémů zahojí. U větších poranění sahají ortopedové obvykle k artroskopii, tedy k využití speciálních sond, díky kterým se dostanou do kolene ze dvou malých řezů.

Jak to vypadá uvnitř a co se tam vlastně stalo, to vidí na obrazovce monitoru díky optickému zařízení v sondách. Tento přístup je mnohem šetrnější než celkové otevření kolene. Pacient může jít díky miniinvazivnímu postupu během jednoho až dvou dnů domů.

Operované místo se navíc rychleji hojí.

„Nejčastější chyba, které se klienti dopouštějí, je ta, že nedodržují klid a riskují obnovu zranění nebo komplikace při hojení,“ říká MUDr. Neumann.

Když se meniskus zahojí, je dobré s lékařem probrat to, jaký druh sportu a jaká míra fyzické zátěže jsou pro nás vhodné. Pohyb bývá důležitý, protože přispívá k lepší výživě a stavu chrupavčitých tkání.

Jejich kondici mohou podpořit také injekce s kyselinou hyaluronovou. Doplňují kloubní tekutinu, podporují promazávaní kloubů a zlepšují tlumení nárazů.

Ale hlavně zpomalují přirozené opotřebování chrupavčitých tkání.

Podstatné je také udržovat rozumnou váhu. „Každé kilo navíc zvyšuje při pohybu zátěž kloubů hned o několik kilogramů,“ upozorňuje doktor Neumann. „Závisí to na rychlosti pohybu.“

Vedle pohybu přispívají k dobrému stavu chrupavčitých tkání také vitamíny. Ukázaly to klinické studie s vitamíny E, D, C a K.

  • Dobrým zdrojem éčka jsou například mandle, semena slunečnice i olej z nich, arašídy a lískové ořechy.
  • Relativně hodně déčka je v tučných mořských rybách: v lososovi, makrele, tuňákovi apod.
  • Na céčko je bohatý šípek, černý rybíz, paprika, růžičková kapusta, brokolice a zelí.
  • Vysoký obsah vitamínu K bývá v listové zelenině: špenátu, kapustě, brokolici a tuřínu.

Podrobnější informace o zmíněných studiích najdete na www.synviscone. cz, proklikněte rubriky Co mohu udělat pro svá kolena a Potraviny pro zdravá kolena.

Rozumné je rovněž navštívit fyzioterapeuta a nechat si od něj zkontrolovat postavení nohou i kloubů. Pokud není dobré, měl by ho zkorigovat, obvykle pomocí tvarovatelných vložek a zdravé obuvi.

Podobně důležité bývá i odstranění případné nerovnováhy svalů, které zbytečně přispívají k nerovnoměrnému zatížení, a tedy také k opotřebení menisku i kloubních chrupavek.

I s tím by si měl fyzioterapeut poradit.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector