Paradentoza – Vše o zdraví

Paradentóza vzniká nahromaděním zubního plaku v ústech. V něm se vytvoří bakterie, které postupně putují až k závěsnému aparátu zubu, kde vznikne zánět. Vysvětlíme vám, jak paradentóze předcházet, jak ji včas poznat a jak v případě jejího vzniku dásně i zuby léčit.

Zánětlivé onemocnění způsobují bakterie

Paradentóza neboli správně řečeno parodontóza je zánět parodontu, tedy onemocnění týkající se vazivového a kostního závěsného aparátu zubu. Zánětlivé onemocnění způsobují bakterie usazující se v ústní dutině.

Bakterie se usadí na sklovině zubu a vytvoří tenkou vrstvu, kterou známe pod označením zubní plak. Pokud se zubní plak usazuje na zubu, kde se vyskytuje i zubní kaz, vytváří tím podhoubí pro vznik paradentózy. Z dásně potom zánět putuje dál do podpůrných tkání zubů (parodontu).

V závěsném bodu zubu se pak začne bakterie rychle množit, vytvářet hnis a způsobovat bolest.

Onemocnění bývá hovorově označováno nejčastěji jako paradentóza či paradontóza. Správný tvar je však parodontóza, odvozený od termínu parodont – což je soubor tkání spojujících zub s kostí čelistní.

Příznaky paradentózy

Paradentoza - Vše o zdraví Upraveno dle: Wikimedia Commons, autor, CC BY-SA 4.0

Onemocnění můžete poměrně dobře rozpoznat už v jeho rané fázi. Začíná nepříjemným zarudnutím dásní, které jsou obvykle podrážděné a někdy hned od počátků nemoci dokonce bolavé. Bolesti mohou být provázeny krvácením, ovšem někdy krvácení přichází až později.

Při čištění zubů dochází k drobnému praskání či zarudnutí dásní, aniž byste vyvinuli nějakou přehnanou sílu. Paradentózu poznáte i po čichu – v závěsném bodu zubu se totiž vytvoří tolik hnisu, že postupně začíná způsobovat zápach z úst.

Pokud si nepovšimnete drobných projevů popisovaných výše, dojde v další fázi onemocnění k viklání zubu. Pevný nosný bod zubu je totiž dlouhodobě nemocný a ztrácí své stabilní ukotvení v dásni. S tím souvisí i postupné odhalování zubních krčků, protože se dásně začnou stahovat z okrajů zubů. Při neléčené paradentóze pacient může o zub také nevratně přijít.

Paradentoza - Vše o zdravíZdravé, dobře ošetřované dásně jsou pevné a světle růžové.

Vznik paradentózy souvisí s nedostatečnou zubní hygienou. Při nedbalé zubní hygieně se v ústech postupně začne tvořit větší a větší množství zubního plaku a zubního kamene. Obě složky pak napomáhají vysoké hladině bakterií v ústech.

Nejzásadnější prevencí tedy je čistit si důkladně zuby ráno a večer. Samozřejmostí jsou pravidelné návštěvy zubního lékaře, aby se případné známky paradentózy podchytily včas. A velkou podporou jsou i pravidelné návštěvy dentálního hygienisty.

Dentální hygienista odstraňuje zubní kámen, pomůže vám zbavit se pigmentace zubů i povlaků, které často paradentóze předcházejí. Součástí návštěvy ordinace dentálního hygienisty je instruktáž techniky čištění zubů a představení dalších dentálních pomůcek. Přečtěte si, jak si správně čistit zuby.

Pokud si myslíte, že omezením sladkého omezíte zároveň i kazivost zubů, můžete být na omylu. Záleží totiž na tom, čím sladíte. Když si dáváte do čaje a kávy bílý cukr, určitě je omezení na místě, protože ten zubní kaz způsobuje. Pakliže ovšem sladíte medem, nemáte důvod k obavám. Med totiž naopak pomáhá proti bakteriím, které za příčinou zubních kazů stojí.

Na kvalitu vašeho chrupu má kromě techniky a frekvence čištění zubů vliv i zubní pasta, kterou používáte. V naší nabídce najdete dvě zubní pasty, které vám pomohou nejrůznějším problémům se zuby předcházet.

Paradentoza - Vše o zdraví

Zubní pasta s propolisem je naší tradiční dlouholetou zubní pastou, která má velmi svěží chuť i vůní. Neštípe a není příliš výrazná, ovšem účinná je velmi. Protože propolis má protizánětlivé účinky, potlačuje růst bakterií, které jsou při vzniku paradentózy klíčové.

Zubní pasta s propolisem je vhodná i pro všechny, kteří paradentózou již trpí.

Paradentoza - Vše o zdraví

Naše nejnovější Propolisová zubní pasta pro svěží dech se pyšní přírodním složením bez fluoru. Díky pořádnému podílu máty osvěžuje dech a díky propolisu zabraňuje rozšíření bakterií.

Zubní pasta obsahuje mimo jiné i přírodní bělidlo, které postupně navrací sklovině přirozený odstín. Právě díky pomalému a dlouhodobému účinku probíhá bělení zubů maximálně šetrně a zubní pasta je vhodná i na citlivé zuby.

V oblasti ústní hygieny je nejúčinnější pravidelnost a důslednost. Kromě kvalitní zubní pasty a dobré techniky čištění zubů vám s udržováním zdravého chrupu pomůže také ústní voda.

Paradentoza - Vše o zdraví

Naše Ústní voda s propolisem má antimikrobiální účinky a obsahuje výtažek z heřmánku, který nádherně zklidňuje dásně. Zatímco zubním kartáčkem odstraňujeme plak a nečistoty ze zubů, o dásně se staráme jenom zřídka.

Pravidelné používání ústní vody pomáhá dásně zpevnit, omezuje jejich krvácivost i kazivost zubů. Kromě toho také subjektivně osvěží a určitě budete mít příjemnější dech. Ústní voda zároveň pomáhá od chronické bolesti citlivých zubů.

Nezbytní pomocníci

Kromě zubní pasty a ústní vody byste si do výbavy pro čištění zubů měli pořídit mezizubní kartáčky. Ty vyčistí těžko dostupné mezizubní prostory, kde zůstávají zbytky jídla a bakterie mají doslova živnou půdu pro svůj růst. K dostání jsou zpravidla v různých velikostech, rozlišené barevným označením.

Správnou velikost mezizubního kartáčku vám sdělí zubní lékař nebo můžete jednotlivé druhy vyzkoušet a určit ji sami. Například dentální hygienisté často žádají své pacienty, aby si k nim přinesli vše, čím si zuby čistí, a jejich pomůcky zkontrolují a poradí případné úpravy.

Kromě mezizubních kartáčků můžete používat také dentální nit a zubní irigátor (ústní sprchu).

Dá se paradentóza léčit?

Léčba paradentózy u zubního lékaře je složena z několika kroků. Po pečlivém vyšetření a zjištění stavu chrupu se lékař zaměřuje především na snížení množství bakterií, které onemocnění vyvolaly a na vytvoření optimálních podmínek pro odeznění nemoci.

Prakticky léčení paradentózy v této fázi vypadá tak, že odstraňuje zubní kazy a zuby, které již zachránit nelze, odstraňují se také nevhodné výplně zubů, nepřesně zhotovené korunky a můstky, které zabraňují správnému čištění zubů.

Součástí této fáze léčby paradentózy mohou být i antibiotika.

Druhou fází léčby paradentózy je odstraňování zubního kamene a zubního plaku. Zubní kámen má okem viditelnou i neviditelnou variantu, lékař se zpravidla věnuje oběma. Důležitou součástí léčby paradentózy je i domácí aktivita pacienta – tedy správné a důkladné čištění zubů a masáž dásní.

Mírnými i závažnými formami paradentózy trpí až 80 % obyvatel naší republiky. Velký vliv na vznik onemocnění mají životní styl, stravovací návyky a především ústní hygiena. I ke vzniku paradentózy však můžete mít jisté genetické dispozice, kvůli kterým může nemoc snadněji propuknout. Paradentózou trpí nejčastěji silní kuřáci a těhotné ženy.

Babské rady a domácí pomoc při paradentóze

Čaj podle Marie Treben

Velký věhlas si právem vysloužil čaj rakouské bylinkářky Marie Treben, která v devadesátých letech minulého století vydala knihu Zdraví z boží lékárny, z níž je radost čerpat dodnes. Její čaj pomáhající zmírňovat bolest dásní je složen ze samých bylinek.

Připravte si: dubovou kůru, kontryhel, truskavec ptačí, šalvěj

Postup: Všechny bylinky v poměru 1:1:1:1 smícháte a přes noc dáte louhovat do studené vody. Na 0,5 litru vody budete potřebovat 2 vrchovaté čajové lžičky bylinkové směsi. Ráno čaj přecedíte, ohřejete a nalijete do termosky. Celý den ho pak můžete kloktat. Čím častěji, tím lépe.

Paradentoza - Vše o zdraví

Druhou účinnou pomocí je tinktura z hřebíčku a skořice. Naprosto běžné koření vám může velmi dobře pomoci proti ústním problémům.

Hřebíček i skořice jsou totiž bohatým zdrojem esenciálních olejů, díky kterým mají přirozené protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.

Hřebíček má navíc mírně znecitlivující účinky, díky nimž si ho oblíbili naši předkové ještě v dobách, kdy se místo k zubaři chodilo ke kováři. Jako prevence paradentózy se doporučuje užívat obojí koření ve formě tinktury.

Připravte si: 10 g hřebíčku, půl tyčinky skořice, 500 ml alkoholu (60%)

Postup: Hřebíček a skořici rozdrťte a zalijte alkoholem. Nechte dva týdny louhovat v pokojové teplotě. Poté tinkturu přeceďte a uskladněte v lednici. Používejte ji zředěnou na kloktání nebo si s ní pokapejte zubní kartáček, kterým si budete masírovat dásně.

Bylinky na hojení dásní

Bylinnými pomocníky na léčení paradentózy jsou i mochna nátržník a přeslička rolní. Obě bylinky se používají na hojení ran a krvácení.

Mochna se užívá ve formě odvaru ze sušeného kořene. Na jeden šálek vody budete potřebovat půl lžičky sušeného kořene. Odvarem si následně vyplachujte ústa po čištění zubů.

Z přesličky rolní se používá sušená nať. Na šálek vody budete pro odvar potřebovat jednu až dvě lžičky sušené natě. Povaříte asi 15 minut a necháte odstát. Kloktat můžete podobně jako v případě mochny.

Paradentoza - Vše o zdraví Pomocníci z kuchyně

Na uzdravování a zklidňování dásní mají vliv i další rostliny a suroviny. V kuchyni můžete sáhnout po citronu, který je plný antibakteriálních složek. Můžete jím dásně masírovat, nebo jeho šťávou vyplachovat ústa. Protože však kyselina citronová oslabuje zubní sklovinu, vyčkejte po aplikaci citronu minimálně půl hodiny, než budete zuby jakkoli zatěžovat – i čištěním.

V boji proti paradentóze můžete využít také proti zánětům velmi účinnou kurkumu.

Zhruba z jedné lžičky kurkumy vytvořte pastu s pomocí kokosového oleje, který poslouží nejen jako spojovadlo, ale sám disponuje dezinfekčními a protizánětlivými účinky.

Pastu naneste na dásně, můžete i lehce promasírovat, nechte 2 – 3 minuty působit a poté si vypláchněte ústa vodou. Opakujte každý den před spaním. Pokud si pravidelně děláte Zlaté mléko z kurkumy, zůstane vám kurkuma v ústní dutině přirozeně poměrně dlouho.

Vaše zkušenosti

„Zubní pasta s propolisem mi zmírňuje krvácení při paradentóze.“

Markéta

„Propolisové kapky mě pomáhají na zatahování zubních krčků, mám s nimi letitou dobrou zkušenost.“

Jarmila

„Vždy mi při čištění zubů krvácely dásně, po Vaší propolisové pastě pro svěží dech se tento problém výrazně zlepšil.“

Ilona

„Ústní voda s propolisem je výborný prostředek na potlačení krvácivosti dásní. Vřele doporučuji.“

Jiří

„Propolisová pasta pro svěží dech je bezva, přestaly mě bolet krčky. Super!“

Jiřina

„Mám parodentozu. S propolisovou pastou pro svěží dech mě nebolí zuby ani dásně.“

Lenka

„Ústna voda s propolisom je jednotka na trhu s ústnými vodami. V tehotenstve ma trápili bolestivé a krvácajúce ďasná. Už pri prvom použití som pocítila úľavu. Po pár dňoch bol zápal preč. Veľmi odporúčam, je fakt účinná.“

Katarina

„Ústní voda s propolisem funguje na bolavé a krvácející dásně.“

Bohunka

„Zubní pastu s propolisem doporučuji všem, kteří mají problém s paradentózou.“

Evca

„Zubní pasta s propolisem má uklidňující účinek na ústní dutinu příjemnou chuť, dobrou přilnavost. Před časem začínající paradentóza se zklidnila. Už jinou pastu téměř nepoužívám.“

Jiřina

„Propolisové kapky (tinkturu) používám proti paradentóze a zjišťuji zlepšení. Ostatním produkt doporučuji.“

Karel

Co je to paradentóza a jak jí předcházet

Když se na své zuby i dásně podíváte každé ráno při ranní hygieně, ani by vás nenapadlo, že by se parodontitida mohla týkat i vás? Asi vás zklameme. Protože až 90 % populace má k tomuto onemocnění minimálně našlápnuto, díky lehké formě zánětu dásní tzv. gingivitidě.

Zajímavé:  Léky Na Zlepšení Soustředění?

Její příznaky totiž nemusí být tak výrazné a proto je při zběžném pohledu do zrcadla nemusíte ani zaznamenat. Pokud chodíte na pravidelné ošetření dentálním hygienistou, o tomto nepatrném zánětu by vás jistě upozornil. Proto neváhejte a raději vyrazte do ordinace odborníka.

A nemusíte se hned hrozit ztráty zubů, začínající zánět dásní je vratná záležitost, je třeba ale včas zakročit. 

Typické příznaky paradentózy

  • zanícené, bolavé a oteklé dásně
  • větší citlivost dásní a krvácivost nejen při čištění zubů
  • trnutí, brnění, tlak zubů při kousání tvrdého jídla
  • kumulace zubního kamene okolo dásní na zubech
  • ustupování dásní a obnažování krčků
  • vznik parodontálních chobotů
  • postupné vyviklání až vypadnutí zubů

Paradentoza - Vše o zdraví Co způsobuje parodontitidu?

Už jsme to vlastně zmínili. Parodontitidu opravdu způsobuje zanedbaná ústní hygiena. Naše ústa jsou totiž bezpečným domovem pro mnoho bakterií. Jak těch prospěšných, tak těch zlých. Pokud si dostatečně zuby nečistíme, získávají převahu ty škodlivé.

Profitují díky zbytkům potravy a množí se na zubech, v mezizubním prostoru ale i na dásních. Vytvářejí zubní plak, který se postupně mění na zubní kámen a pomalu takto pracují na zvětšování zánětu.

Dásně postupně ustupují a dávají tak možnost okolním podmínkám v ústech, aby zmenšovaly množství kostní tkáně na zubních krčcích. 

Pokud se postupující zánět neřeší, vytváří se i tzv. parodontální choboty. Každý zub má v této fázi svůj chobot (kapsu), ve které se hromadí bakterie, odumřelé buňky, zubní kámen a toxiny. To společně s ústupem kosti způsobí viklání a následné vypadnutí zubu. Nezanedbatelnými faktory, které způsobují zánět dásní a okolí jsou i kouření a dědičnost.

Paradentoza - Vše o zdraví Léčba a prevence parodontitidy

Léčba parodontitidy se odvíjí od stupně rozvinutí její závažnosti. U méně závažných a prvotních příznaků postačí pravidelné a důkladné čištění zubů a ústní dutiny a návštěva odborníka. Zubní lékař či dentální hygienista vám v této fázi odstraní přebytečný plak a zubní kámen.

Když vám odborně zuby vyčistí, vaše odhalené zubní kořeny budou rázem bez nečistot a dásně se začnou samy ozdravovat. Se správným a pravidelným čištěním se postaráte nejen gingivitidu, ale začne se lepšit i zápach z úst, který je se záněty v ústní dutině primárně spjat. Horší zprávou je, že toto onemocnění v těžkém stádiu už nijak výrazně léčit nejde.

Protože úbytek kosti zubu už ani lékař nezachrání. V nejhorších případech je nutné zakročit chirurgicky.

Co při léčbě omezte na minimum

  • kouření,
  • stravu bohatou na cukry,
  • a alkohol.

Paradentoza - Vše o zdraví Zdravé dásně nekrvácí

Pokud pocítíte některé z příznaků zánětu dásní včetně krvácení při čištění zubů, neváhejte navštívit svého stomatologa. Jistě vám doporučí absolvování dentální hygieny s odstraněním zubního kamene.

A poradí vám, jakou technikou zuby správně čistit. Dobré znamení je u zaléčení parodontitidy, pokud vám dásně pomalu přestávají krvácet.

To ale neplatí u kuřáků, ti většinou žijí v nevědomosti, protože kvůli kouření jim dásně krvácet vůbec nemusejí. 

Paradentoza - Vše o zdraví Využijte všechny prostředky k odvrácení zánětu

Plnohodnotné čištění ústní dutiny je základním předpokladem, jak zvrátit horšící se zánět dásní a parodontu. Pokud zdlouhavému stání u čištění zubů neholdujete, ulehčete si práci s elektrickými kartáčky.

Nezapomeňte se svého lékaře zeptat jaká tvrdost a hustota štětin zubního kartáčku je pro péči o vaše zuby ta nejvhodnější. Určitě s ním konzultujte i sílu mezizubního kartáčku a použití mezizubní nitě k čištění prostorů mezi předními řezáky.

Pro perfektní výsledek a pocit v ústní dutině sáhněte i po ústní vodě a speciální škrabce na jazyk, která šetrně dočistí povlak vašeho jazyka.

Vybrat zubní kartáček Pasty k prevenci parodontitidy

Paradentózou trpí třetina Čechů. Zánět dásně se musí léčit včas | Zdraví

Pokud nezačneme o zuby řádně pečovat a nenecháme si odstranit zubní kámen, riskujeme vznik paradentózy, neboli odborně parodontitidy. V takovém případě začnou bakterie sestupovat do hlubších vrstev a napadat i kost pod dásní. Těmito potížemi nyní trpí asi třetina české populace.

„Někteří mikrobi potřebují k tvorbě zubního povlaku víc času,“ říká stomatolog Ladislav Korábek ze Stomatologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, předseda České parodontologické společnosti.

„Čím je člověk starší, tím delší příležitost ke své činnosti mikrobi mají. Parodontitidu v pokročilém stadiu proto nejčastěji nalézáme u pacientů v pokročilém věku,“ konstatuje doktor Korábek. U mladých lidí může být spíše příznakem některého systémového onemocnění, jako je například vrozená vada metabolismu vápníku, či fosforu.

Prvním signálem je krvácení

Krvácení dásní bývá obvykle prvním příznakem zánětu. „Občas se ovšem také člověk při čištění zubů pouze poraní kartáčkem,“ říká zubní lékařka Tereza Urbánková z Dentální kliniky Hradčanská v Praze. „Jestli jde jen o drobné poranění, anebo o zánět dásní, dokáže ale posoudit jen zubní lékař pomocí testu krvácivosti.“

Mnohdy však do její ordinace přicházejí pacienti až ve chvíli, kdy už mají pokročilou paradentózu, a začínají se jim viklat zuby.

Paradentoza - Vše o zdraví

„Příznakem neléčeného zánětu dásní bývá také zápach z úst,“ dodává doktor Korábek. „Když k nám v devadesátých letech minulého století začali přijíždět američtí studenti, nejednou o Češích říkali, že nemají smysl pro humor a je jim cítit z úst.“

Dnes se však už podle jeho názoru situace v mnohém zlepšila. A zároveň s tím se i zvýšily šance pacientů uchovat si vlastní zuby až do pokročilého věku. Pokud jim dentální hygienistka včas odstraní nežádoucí povlak ze zubů a začnou o svůj chrup lépe pečovat, pak krvácení dásní většinou do dvou týdnů ustane. Když ale první varovné signály podcení, začne zánět ohrožovat kost.

Její úbytky může zubní lékař zachytit na rentgenovém snímku. Jestliže kost není příliš postižená, dá se ještě leccos správnou péčí a pravidelnou prevencí zachránit. Pokud ale ubude kost v rozsahu odpovídajícímu polovině délky zubního kořene, může se takový zub začít viklat.

Dalším příznakem paradentózy jsou i parodontální kapsy neboli choboty, obsahující pestrou směsicí bakterií. Proto je léčení parodontitidy složitější než léčení zánětu dásní.

Hrozba pro celý organismus

Pokud pacient navštíví ordinaci ve chvíli, kdy se mu už zuby začínají viklat a měnit místo, přišel doslova za pět minut dvanáct. Náprava je ještě možná, ovšem za předpokladu, že zlepší zubní péči. V takovém případě se chrup zpevňuje takzvaným dlahováním, při němž se speciální dlahy nalepují přímo na zuby. Paradentózní kapsy pak léčí zubní lékař v lokální anestézii.

Pacient musí počítat s tím, že hojení, při němž se měkká tkáň postupně připojí zpátky k povrchu zubu, trvá asi šest týdnů nebo déle. Léčení dokáže zastavit ubývání kosti. Podstatně obtížnější, a někdy bohužel nemožné, je kost nahradit.

Paradentóza znamená riziko nejen pro ústní dutinu, ale pro celý organismus. „Mikrobi, jejich části a toxiny se dostávají do krevního oběhu a mohou mít neblahý vliv třeba na srdce,“ upozorňuje doktorka Urbánková.

„Před operací srdeční chlopně proto kardiologové pacientovi doporučují návštěvu zubaře.“ Měl by ji ovšem absolvovat s předstihem.

Pokud se do zubní ordinace vypraví až na poslední chvíli, musí počítat s tím, že lékaři nezbude leckdy nic jiného než problematický zub vytrhnout.

„Jednoznačně je prokázaný i vztah mezi cukrovkou a paradentózou,“ dodává doktor Korábek. „Pokud mají lidé cukrovku nedostatečně léčenou, nedělají dobře ani pro své dásně.“ Problémy ovšem podle jeho slov riskují i diabetici s neléčenou paradentózou.

S protézou péče nekončí

Na správnou péči o zuby a dásně by měli myslet dokonce i ti, kteří mají v ústech protézy. „Především je třeba náhrady správně čistit, aby se na nich neusazovaly kvasinky,“ připomíná doktor Korábek. „Nezáleží příliš na tom, zda při této očistě použijí mýdlo, či zubní pastu.“

Rozličné šumivé roztoky, které jsou na trhu, ale podle jeho názoru nikdy nenahradí mechanické čištění zubním kartáčkem.

Diabetici by si měli navíc protézu dobře očistit večer a do rána ji nechat oschnout. Už proto, že kvasinky, které mohou být pro tyto lidi nebezpečné, nemají rády sucho. Ráno pak postačí protézu namočit do vody deset minut předtím než ji vloží do úst.

Na suché náhradě mohou navíc dobře zkontrolovat, zda je správně vyčištěná. Špatný stav protéz může nejen nepříznivě ovlivnit ústní sliznici a způsobit zápach z úst, ale i ztížit konzumaci potravy. Správně opečovávat zuby, ať už vlastní nebo umělé, se proto vyplatí.

Paradentoza - Vše o zdraví

Paradontóza

Paradontóza přichází ve chvíli, kdy se nejsme schopni v životě něčím prokousat. Ztrácíme sebeúctu, cítíme se nešťastní a nepotřební. Jde o chronické onemocnění. Poslední varování, kdy je ochromená naše sebedůvěra a odvaha.

Raději volíme kompromis nebo ústup, než bychom něco řešili. Rezignujeme, i když navenek vypadáme spokojeně a klidně. Uvnitř jsme, ale vyčerpaní a unavení.

Vypadávání zubů je pak již poslední stádium, kdy člověk začne ztrácet životní energii a zahodí poslední zbytky sebevědomí.

Paradontóza je chronické zánětlivé poškození vazivového a kostního závěsného aparátu zubů (parodontu – podpůrných tkání zubů). vzniká neléčeným chronickým zánětem dásní, který probíhá zpočátku nenápadně.

  • v Česku trpí praradontózou až 80% lidí po třicítce, celkově je to 30 % populace

Parodontitida  je podobná paradontóze, projevuje se především ustupujícími dásněmi, jejich krvácením a zápachem z úst. V pokročilém stádiu se již zuby viklají a uvolňují následkem porušeného vaziva v okolí zubu, konečným stádiem je jejich ztráta. Příčinou je množení mikroorganismů, který podporuje zubní plak a kámen.

  • příčinou paradentózy bývá velmi zatížený mozek (lidé kteří ho neumí tzv. vypnout), neumí uvolnit emoce (zablokované srdce), radovat se, smát se
  • neléčené krvácení dásní přechází v zánět a následně přechází na vazy a kost (vazy které drží zub se rozpouští)
  • dle současné medicíny je onemocnění dásní, závěsného aparátu a okolní kosti způsobeno hlavně nedostatečnou ústní hygienou (zubní plak a bakterie) a podceňováním příznaků
  • riziko výskutu paradontózy se zvětšuje, pokud se tato nemoc vyskytuje v rodině, používáte antidepresiva, jste diabetici nebo kuřáci
  • pvotními příznaky paradontózy jsou krvácení dásní, jejich citlivost, zápach z úst, obnažování krčků, opuchnuté dásně nebo kývání zubů
  • v případě paradontozy je výskyt infarktu a mozkové mrtvice až 3 x vyšší
  • „Pokud má jedinec v ústech neřešený chronický zánět dásní, tak pravděpodobně nepřijde jen o svůj chrup, ale svým nezodpovědným chováním může vyvolat obrovskou reakci imunitního systému vedoucí k vyplavování látek, které se usazují zejména v kardiovaskulárním systému a urychlují vznik zejména srdečních onemocnění a následnou příhodu v podobě srdečního infarktu nebo mrtvice,“ varuje prezident České lékařské komory Roman Šmucler.
  • neřešená paradontóza může podpořit rozvoj Alzheimerovy choroby, vznik zhoubných nádorů, rozvoji cukrovky II typu a narušení imunitního systému
  • „Jednoznačně je prokázaný i vztah mezi cukrovkou a paradentózou,“ dodává doktor Korábek. „Pokud mají lidé cukrovku nedostatečně léčenou, nedělají dobře ani pro své dásně.“
Zajímavé:  Čep na mandli - vše o zdraví

Příznaky paradontózy:

  • dásně jsou podrážděné, bolavé a zarudlé
  • dásne při čištění zubu popraskají a krvácí
  • silný zápach z úst z působený hnisem
  • viklání zubů, ztrácí se ukotvení v dásních, odhalují se zubní krčky
  • důsledkem je ztráta zubu

Afty jsou bolestivá poškození s bílošedým povlakem (někdy i pálí, při pití a jídle) v dutině ústní, nejsou nakažlivé, příčinou může být narušený ústní mikrobiom, stres, málo výživově hodnotná stava nebo oslabená imunita.

Pokud pacient navštíví ordinaci ve chvíli, kdy se mu už zuby začínají viklat a měnit místo, přišel doslova za pět minut dvanáct. Náprava je ještě možná, ovšem za předpokladu, že zlepší zubní péči. V takovém případě se chrup zpevňuje takzvaným dlahováním, při němž se speciální dlahy nalepují přímo na zuby. Paradentózní kapsy pak léčí zubní lékař v lokální anestézii.

  • hojení, při němž se měkká tkáň postupně připojí zpátky k povrchu zubu, trvá asi šest týdnů nebo déle. Léčení dokáže zastavit ubývání kosti. Podstatně obtížnější, a někdy bohužel nemožné, je kost nahradit.
  • Paradentóza znamená riziko nejen pro ústní dutinu, ale pro celý organismus. „Mikrobi, jejich části a toxiny se dostávají do krevního oběhu a mohou mít neblahý vliv třeba na srdce,“

Potraviny a bylinky vhodné při paradontóze a zánětech dutiny ústní:

Upozornění: níže uvedené informace (připisované vlastnosti bylinek či rostlin ve smyslu zabránění určité lidské nemoci, schopnosti zmírnit ji nebo ji vyléčit) nejsou schválená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU a nelze tyto účinky považovat za schválené lékařské účinky, jde tedy o neschválené nepotvrzené tvrzení, přestože byly převzaty z „odborné literatury“ (např. Janča, Zentrich, Váňa, E. Havelka, W.D. Storch, Alena Hamplová atd.) či informačního a vyhledávacího portálu seznam.cz. Provozovatel stránek AWAshop.cz upozorňuje, že nezodpovídá za špatné vyložení uvedených informací.

  • koření – česnek, medvědí česnek, zázvor, kurkuma
  • skořicový olej, přírodní antibiotiku, působí a prospívá při paradontóze
  • černý kmín, olej z černého kmínu
  • dýňové semínko a olej, působí jako prevence zubního kazu, pomáhá vypuzovat parazity a střevní cizopasníky – tasemnice
  • klikva velkoplodá, snižuje výskyt bakterií v ústech, brání vzniku zubního plaku, působí proti zánětům dásní, prevence zubního kazu, omezuje tvorbu zubního kamene
  • rezavec šikmý – čaga (houba nesmrtelnosti)
  • špenát, kopřiva, merlík bílý – podporuje zdraví, kostí, zubů, nehtů, vlasů a pokožky (vápník)
  • koenzym Q10, zastavuje krvácení dásní, působí proti parandontóze
  • chlorofyl, při zánětech dásní a na afty
  • hřebíček, dezinfikuje dutinu ústní a pomáhá při zánětech dásní, při akutní bolesti chrupu, proti paradontóze denně masírujte dásně tamponem namočeným v hřebíčkové tinktuře
  • kokosový olej, působí proti zánětům, používá se jako zubní pasta, dezinfekce a detoxikace dutiny ústní – oil pulling – pomáhá hojit citlivé dásně a dutinu ústní pomáhá hojit citlivé dásně a dutinu ústní
  • šípky, pomáhají při krvácení dásní a paradontóze
  • šalvěj lékařská, prospívá při krvácení dásní (výplach šalvějovou vodou), pomáhá při bolestech zubů a aftech (kloktání)
  • černucha setá, při zánětech dásní a ústní dutiny
  • kontryhel obecný, po vytržení zubu se používá jako kloktadlo (čaj), urychluje hojení
  • eukalyptus, k léčbě zánětů v dutině ústní (antiseptické kloktadlo), dezinfikuje ústní dutinu a lehce znecitlivuje
  • tymián obecný, používá se pro léčení a prevenci ústních infekcí, zabraňovat zubnímu kazu a problémům se záněty dásní
  • kostival lékařský, snižuje krvácivost dásní i riziko vzniku zánětu a paradentózy, posiluje zubní sklovinu
  • kakost smrdutý, při paradontóze (odvar jako kloktadlo)
  • heřmánek pravý, zmírňuje bolest zubů
  • ostružiny, při paradontóze a léčbě dásní (čaj z listů)
  • pěťour maloúborný, zpevňuje dásně postižené paradentózou
  • při paradontóze si potíráme dásně tee tree olejem (recept Evy Moučkové)
  • makleja srdčitá
  • neem, mladé větvičky (žvýkání) se používají k dentální hygieně, má schopnost hubit bakterie a plísně, antibateriální, protivirové, protiplísňové, sedativní a antimikrobiální účinky

Jak vyrobit přírodní zubní pastu (varianta 1)?

Domácí zubní pasta s kokosovým olejem: zubní pasty s kokosovým olejem lze snadno koupit i v Česku. Pokud ale za ni nechce utrácet peníze, můžete si vyrobitvlastní zubní pastui Stačí k tomu tyto přísady, vše smíchat a zubní pasta je na světě.

Březový cukr, který je součástí domácí pasty, nemá s běžným cukrem nic společného. Umí čistit zubní sklovinu, aniž by ji ničil. Navíc udržuje zdravé dásně. Je vhodný i pro diabetiky a má nižší kalorickou hodnotu než klasický bílý rafinovaný cukr. Plavená křída má rovněž jemné čistící účinky. 

Přírodní bělící pasta na zuby: v misce smícháme 2 lžíce panenského kokosového oleje (teplota musí být cca 25°C, aby byl tekutý)  s 1 lžící jedlé sody, vzniklou pastu skladujte v lednici

Jak vyrobit přírodní zubní pastu (varianta 2)?

rozehřejeme kokosový olej stačí na teplotu 30°C a přidáme lžičku drceného fenyklu, lžičku drceného hřebíčku a 1-2 lžičky jedlé sody. Ingredience důkladně promícháme a můžeme přejít zubní pastu do menších uzavíratelných doziček

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/paradentozou-trpi-tretina-cechu.A200203_092917_ln-zdravi_ape

Co je paradentóza?

SDÍLEJTE

Ústní dutina je branou do celého těla a může také vykazovat rané příznaky vážných zdravotních problémů, které vznikají v jiných oblastech. Proto je tak důležité docházet jednou za půl roku na kontroly k zubnímu lékaři.

Jde také o jednu z podmínek, jak předejít paradentóze. Paradentóza, která se velmi často pojí se zánětem dásní, je druhem onemocnění dásní, které může napadnout jiné části ústní dutiny, včetně zubů a jazyka.

Proto je důležité o tomto problému něco vědět, a to včetně způsobů, jak paradentóze předcházet a jak ji léčit.

Paradentóza, která patří mezi onemocnění dásní, představuje závažnější případ. Gingivitida začíná jako zánět dásní. Pokud se tento zánět dásní neléčí, může přerůst až do paradentózy nebo onemocnění dásní. Vnitřní vrstvy dásní se začnou odchlipovat od povrchu zubů. Při tom se na obou stranách zubů vytvářejí kapsy.

V prostorech mezi dásní a zuby se začínají hromadit zbytky jídla, které obyčejným čištěním zubů nelze vždy odstranit. To vede ke vzniku infekce v dásních a ustupování linie dásní. S tím, jak linie dásní ustupuje, kapsy se zvětšují a hrozí riziko vypadnutí zubů nebo propuknutí jiného závažného onemocnění ústní dutiny.

Největším viníkem paradentózy je zubní plak. Když se plak nahromadí kolem zubů, napadá tkáň dásní, což vede k zánětu dásní (gingivitidě) a nakonec k onemocnění dásní. Existují však i druhotné příčiny.

U žen mohou ke vzniku paradentózy přispět například hormonální změny způsobené těhotenstvím, menopauzou nebo menstruací.

Pak jsou to různé formy nemocí, od žloutenky po HIV, které napadají imunitní systém, což způsobuje ztrátu pružnosti dásní.

Některé perorálně podávané léky mají vedlejší účinek vedoucí ke snížení produkce slin. Sliny chrání dásně a zuby. Nedostatek slin může způsobit abnormální růst tkáně dásní nebo může bránit v tom, aby se zbytky jídla spláchly do krku.

Oba případy mají potenciál vyvolat onemocnění.

Pokud si každý den řádně čistíte zuby a používáte zubní nit, a přesto jste zaznamenali počáteční příznaky onemocnění dásní, měli byste vyhledat praktického lékaře, protože patrně trpíte jiným zdravotním problémem.

Krvácí vám při čištění zubů dásně? Pravděpodobně to není proto, že na kartáček příliš tlačíte. Je to kvůli počínajícímu zánětu dásní. Pokud jste začali znovu používat zubní nit, může se stát, že nějakou krev uvidíte, protože dásně jsou zprvu trochu podrážděné. Tento jev by však neměl trvat dlouho. Přesto by vaše dásně neměly krvácet pouze v důsledku čištění zubů.

Mezi další příznaky patří nateklé dásně, přetrvávající zápach z úst (nebo nepříjemná pachuť v ústech), kývání zubů a tvorba kapes mezi zuby a dásněmi. Můžete navíc trpět onemocněním dásní, aniž byste viděli příznaky. Záleží na oblasti dásní, která paradentózou trpí. Pravidelné návštěvy zubního lékaře jednou za půl roku pomohou se s touto chorobou vypořádat v samotném zárodku.

Prevence paradentózy a zánětu dásní není nijak komplikovaná. Jednoduše řečeno, prevence je nejlepší léčba paradentózy. Pokud chcete podchytit problémy v ústní dutině dříve, než se stanou vážnými, je dobré začít si v rámci celkové ústní hygieny denně kontrolovat ústa.

Všímejte si změn barvy nebo vzhledu zubů, dásní, jazyka a tkání. Dodržování postupů na odstranění zubního plaku se můžete paradentóze vyhnout celkem snadno. Musíte si především alespoň dvakrát denně čistit zuby a alespoň jednou denně používat zubní nit.

Použití antibakteriální ústní vody po čištění zubů může vyčistit těžko přístupný zubní plak a pokud se vám kolem dásní vytvořily kapsy, vyčistí bakterie a zbytky vody, které v kapsách zůstaly, čímž dásně získají čas, aby se mohly opět stáhnout zpět.

Doporučuje se také jednou za půl roku navštěvovat dentálního hygienistu , který zuby vyčistí.

Co s tím, když už onemocněním trpíte a potřebujete s řešením paradentózy pomoci? Zubní lékař vám poradí zubní pasty, které jsou určeny speciálně pro zdraví dásní. S odstraněním zubního plaku může pomoci i elektrický zubní kartáček Oral-B.

 Pokud situace ještě nedosáhla kritického bodu, skutečně nemusíte dělat nic víc (pokud ovšem věnujete pozornost redukci zubního plaku). Pokud jsou však už kapsy velké a nevrátí se do původního stavu samy, je nutný chirurgický zákrok, který dásním vrátí jejich původní tvar.

Léčba těžké paradentózy může také zahrnovat hloubkové čisticí ošetření, tzv. pískování a vyhlazení stěn kořene zubu, při němž dentální hygienista nebo zubní lékař odstraní zubní kámen jak nad, tak pod linií dásní a vyhladí drsná místa na zubních kořenech, kde se hromadí bakterie způsobující zubní plak.

Této extrémní situaci se ale vyhnete, pokud budete pravidelně navštěvovat zubního lékaře.

Paradentóza (parodontitida)

Pozorujete ustupující dásně v místě, kde dáseň přiléhá k zubu? Máte odhalené krčky zubů? Krvácí Vám dásně při čištění zubů nebo při pojídání ořechů, křupavých pochutin nebo topinek? Pokud pozorujete zarudlé dásně a trpíte na zápach z úst, může se jednat o závažný zánět dásní, obecně znám jako parodontóza, odborně nazýván parodontitida.

Jak vzniká parodontitida?

Paradentóza, parodontóza nebo parodontitida, to vše jsou pojmenování pokročilého zánětu v ústech, který často vzniká kvůli nesprávné péči o zuby a dásně. Neřešený zánět dásně vede k jeho chronicitě (gingivitida).

V důsledku neustále probíhající chronické zánětlivé reakce dojde k poškozování dásní a následně i dalších tkání parodontu včetně kosti, neboli závěsného aparátu zubu.V takovém případě již mluvíme o parodontitidě (laicky paradentóze).

Toto onemocnění se již nedá vyléčit, v lepším případě lze při správné péči zmírnit jeho dopady.

Jak se z chronického zánětu dásně vyvine parodontitida?

Pokud příčina (například špatná hygiena, kouření, zvýšená přítomnost bakterií z důvodů cukrovky, chemoterapie atp.) trvá příliš dlouho, naše tělo vyčerpá své možnosti potlačit příčinu pomocí akutního zánětu a zahojit poškozenou tkáň. Zánět tak přechází do chronického stavu.

To znamená, že tělo nastaví novou rovnováhu mezi stále existující příčinou (například přítomnost bakterií v plaku) a vlastní schopností se bránit.

Zajímavé:  Nedostatek červených krvinek - Vše o zdraví

Při této nové rovnováze dochází k pozvolnému poškozování a ustupování vlastních tkání, dojde k ničení buňek a jejich neustálému odstraňování samotným organismem.

Při parodontitidě dochází k destrukci vlastních tkání parodontu (závěsného aparátu zubu) a proto je to onemocnění nevratné, které může končit ztrátou zubů. Péči o chrup je třeba svěřit do péče odborníků a vyžaduje pravidelnou a častou návštěvu jak specialisty – parodontologa, tak dentální hygieny, kdy dojde k odstraňování usazeného plaku v odhalených prostorách mezi zubem a dásní.  

Závěsný aparát zubu je to vše, co obklopuje a upevňuje zub v jeho pozici. Také slouží jako vstupní bariéra proti bakteriím, nečistotám nebo jiným škodlivým látkám.

Parodont je tvořen dásní a dásňovým žlábkem (prohlubeň mezi okrajem dásně a povrchem zubu), zubním cementem pokrývajícím povrch zubu, kostěným lůžkem (otvůrek v kosti pro kořen zubu) a ozubicí (vazivová tkáň zajišťující pevnost, ale zároveň přirozenou pohyblivost).

Jak si mohu pomoci při zánětu dásní?

Zaprvé je třeba vyhledat odbornou pomoc.

Parodontolog, neboli specializovaný zubní lékař, Vám stanoví diagnózu a pravděpodobně ve spolupráci s dentální hygienistkou Vám ošetří (mechanicky očistí) napadené tkáně.

Podle stádia onemocnění zvolí potřebný zákrok. Ten může spočívat v pravidelném očišťování tkání, ale také v specializovaných chirurgických zákrocích spočívajících v doplňování nebo přesouvání vlastních tkání.

Zubní lékař Vám řekne, jak často budete chodit na prohlídky a může se stát, že se Váš stav tak stabilizuje, že bude stačit docházet jednou za půl roku spíše na preventivní kontrolu. Pokud by u Vás došlo ke zhoršení symptomů nebo k dalším obtížím, určitě se okamžitě objednejte na kontrolu.  

Nepodceňujte domácí péči

Při parodontitidě je k domácí hygieně vhodné použít po dobu 4-8 týdnů přípravky Enzymel® Intensive 35, zubní pastu i mukoadhezivní gel. Po dopoužívání modré řady přípravků Enzymel®, je vhodné na 4-8 týdnů použít červenou řadu Enzymel®  Parodont, zubní pastu i mukoadhezivní gel.

Následně se poraďte s odborníkem, zda je nutná opět modrá Enzymel® Intensive 35 obsahující chlorhexidin, nebo stačí červená řada Enzymel® Parodont, kterou lze používat dlouhodobě a proteolytické enzymy usnadňují hygienu v těžko dostupných oblastech.

Celou komplexní enzymovou péči lze doplnit mukoadhezivními pastilkami suchého gelu Enzymel® Parodont.

Paradentóza: příznaky, léčba (parodontóza)

Abychom správně pochopili, proč má parodontóza takové důsledky, jaké
má, je třeba na úvod zabrousit trochu do anatomie. Zub je uložený
v kostní „jamce“, latinsky alveolu.

Tam je relativně pevně ukotven, ale
na jeho pevném držení v daném místě má větší podíl
závěsný aparát zubu. Jsou to vazivová vlákénka, která
zub kotví a spojují povrch zubu s kostí v oblasti kořene zubu a s dásní
v oblasti krčku zubu.

Souhrnně se tato vlákna nazývají
parodont, odtud odvozen název parodontóza, parodontitida.

Tato vlákénka mají také na svědomí onu bolest při trhání (extrakci)
zubu, protože je jimi zub kotven k okolí opravdu velmi pevně.

Zároveň to,
jak pevně drží zub v kosti a dáseň u zubu, má pozitivní účinek
v tom, že k povrchu zubu nemají šanci proniknout bakterie, zbytky jídla a
další patologické materiály, které by citlivý povrch zubu, jež není po
povrchem krytý sklovinou, jako obrannou bariérou, mohly rozrušit. V tom
právě tkví princip parodontózy.

Parodontóza a parodontitis jsou dva pojmy,
které mají některé společné vlastnosti, ale přes to se od sebe liší.
Oba pojmy lze označit společným pojmem parodontopatie, což
si lze přeložit jako obecně onemocnění, patologie závěsného
aparátu zubu.

Parodontitida (zánět závěsného aparátu) je
zánět
, který má své umístění v oblasti dásně, těsně
přiléhající k zubu a má tendenci se šířit směrem ke kořeni zubu.

Příčina proč se takový zánět vyvine, spočívá převážně ve
špatné ústní hygieně, přítomnosti zubního kamene, ve vadách skusu a
dráždění vystouplými (nebo zčásti odlomenými) zubními výplněmi,
plombami.

Následkem vzniklého zánětu dojde k tomu, že se vazivová
vlákénka poruší, uvolní se uzávěr, který až do této
doby bránil vstupu patologických organismů nebo zbytků jídla a ty sem mají
najednou volný přístup. Vzniká tak zvaný patologický chobot
dásně
. Lze si ho představit jako podlouhlý rukáv, který vede při
okraji zubu, mnohdy relativně do hloubky.

Dochází v něm k zadržování potravy, k dalšímu ukládání zubního
kamene a hlavně k množení bakterií, které tak mají příležitost
udržovat hnisavý zánět závěsného aparátu a dásně.

Závěsný aparát
je postupně úplně zničen, zčásti ubývá i kost,
dochází k obnažování zubních krčků, později dojde
i k uvolnění zubu. Ten se může začít buď velmi
„kývat“, v nejhorším případě může i vypadnout.

Pokud je zhoršený
odtok hnisu z místa zánětu, vzniká hnisavý absces (ohraničené ložisko
zánětu, větších rozměrů, které je plné hnisu).

Parodontóza nebo též juvenilní parodontitida je
onemocnění, u něhož je původ neznámý. Nelze tedy s přesností říci,
co ji způsobuje. Začíná jako onemocnění závěsného aparátu, při němž
stejně jako v prvním případě dochází k jeho
rozrušování (degeneraci). Na rozdíl ale od předchozího
případu se zde neuplatňují zánětlivé vlivy.

Následky jsou ale úplně stejné, vyvíjí se chobot
v dásni
a komplikace, které byly popsány v předchozím bodě,
jsou stejné. Parodontóza je většinou přítomna u mladších jedinců,
častěji se vyskytuje u žen. Vyskytuje se i u lidí s vysokou úrovní
hygieny!

V rozvinutém stádiu jak parodontóza, tak parodontitida vypadají stejně
a prakticky je od sebe nelze odlišit. Největší komplikací rozvinutého
stádia je to, že dochází ke vstřebávání (resorpci) kosti, ve které je
zub ukotven. K resorpci dochází vlivem zánětlivého procesu.

Mnoho lidí také parodontitidu nebo parodontózu chybně zaměňuje
v případě, že jim při čistění zubů krvácejí
dásně
. Tento jev není způsobený jen onemocněním tak závažným,
jako je parodontitida.

Na krvácení se podílí například špatný výběr
zubního kartáčku, který je příliš tvrdý, jeho vlákna jsou příliš
ostrá nebo se člověk domnívá, že čím víc bude tlačit na kartáček,
tím lépe si zuby vyčistí. Opak je pravdou.

Spousta lidí má i špatné
hygienické návyky, čistí si zuby příliš krátkou dobu, takže plak
většinou není odstraněn a zůstává zachycen v mezizubních prostorách,
kde při větším nahromadění může způsobovat záněty – například
přilehlých dásní. Zdroj krvácení je pak možné hledat i zde.

Rizikové faktory paradentózy

Největší riziko pro vznik parodontitidy představuje špatná
ústní hygiena
. Nestačí si zuby čistit jednou denně, případně
i dvakrát denně, ale krátkou dobu, Opravdu se chce ústní hygieně věnovat
alespoň tři minuty při každém čistění. U parodontózy jako takové je
příčina neznámá, tudíž nadefinovat její rizikové faktory je
nemožné.

Prevence paradentózy

Předcházet parodontóze lze velice jednoduše a to tak, že člověk bude
dbát na ústní hygienu a bude pravidelně navštěvovat svého
zubního lékaře
. Zubní lékař tak může včas zasáhnout a
doporučit svému pacientovi návštěvu odborníka, případně upozornit včas
na to, že je třeba hygienu ještě posílit, jinak by k rozvoji parodontitidy
mohlo v brzké době dojít.

Je také dobré měnit zubní kartáček zhruba každé tři
měsíce
, protože po třech měsících jsou vlákna kartáčku
natolik promořena bakteriemi, že při každém čistění zubů se ústní
dutina spíše bakteriemi ještě zaplní, než by se jich zbavila. Také je
dobré používat kartáčky, které příliš nepoškodí dáseň, to znamená
měkká vlákna a čím větší počet
vláken
, tím lépe.

U kvalitních kartáčků, které můžete koupit v lékárnách nebo
u svého zubního lékaře, je i počet vláken přímo napsaný. Dalším
pozitivem u volby zubního kartáčku je malá čistící
ploška
, protože jedině takovým kartáčkem se dostanete v ústní
dutině opravdu do všech koutů.

Dalšími dobrými pomocníky v prevenci zánětů v ústní dutině jsou
například mezizubní kartáčky a mezizubní
nitě
, které spolehlivě odstraní zbytky jídel a zubního plaku,
které se zachytily v prostorech mezi dásní a zubem. Jako tečka za dobrou
ústní hygienou poslouží kvalitní ústní voda.

Příznaky a projevy paradentózy

Jsou pestré. Lidé obvykle vyhledají lékaře, až když je pozdě.
Přicházejí často až v koncovém stavu, kdy závěsný aparát zubu je
rozrušen a zuby se „viklají“.

Jiné příznaky mohou být, že si lidé stěžují na zadržování
stravy
v mezizubních prostorech, kde by při normálně fungujícím
uzávěru měly být zadržené zbytky minimální nebo nulové.

U některých jedinců se může objevit krvácení během
čistění zubů – ale ne z důvodu špatného výběru zubního kartáčku
a následného poškození dásní. Krvácení při parodontóze je mnohem
silnější.

Léčba paradentózy

Čistit, čistit, čistit.

Snaha o maximální možnou hygienu v dutině ústní, aby nedocházelo
k usazování nových bakterií v chobotech, aby se zánět pokud možno
minimalizoval.

Protože když bakterie nebudou mít živnou půdu a dostatek
živin, jejich ničivé chování nebude tak velké. Dále vám budou
doporučeny různá kloktadla na průplach, například na
bázi chlorhexidinu a podobně.

Vyléčit parodontózu úplně je bohužel nemožné. Ale při dodržování
pokynů lékařů je možné podstatně oddálit špatný konec i o několik
let. Špatným koncem je myšlena ztráta zubů, jejichž závěsný aparát se
rozruší natolik, že zub již v lůžku nebude držet a sám vypadne.

V dnešní době je navíc dostupná řada preparátů na hygienu při
parodontitidě nebo parodontóze, které jsou volně prodejné v lékárnách
i některých drogeriích – ať už speciální zubní
pasty
, ústní vody, krémy. Je
dobré se při výběru některých z nich poradit s odborníky, jistě Vám
doporučí pro Vás nejvhodnější preparát.

Jak si pomoci sám

V případě, že už se parodontitida vyvinula, je třeba dbát pokynů
odborníků, ať z řad lékařů nebo dentálních hygienistek a ve zvýšené
míře dbát o ústní hygienu.

Tím je myšleno pravidelné čistění
zubů
, alespoň dvakrát denně po dobu minimálně třech minut při
každém čistění, dbát o hygienu mezizubních prostor.

Je dobré si
opatřit mezizubní kartáčky nebo nitě, kterými si bezpečně vyčistíte
prostory mezi zuby, aniž by došlo k poranění dásní.

Nejlepší je snažit se parodontitidě předcházet hlavně tím, že jí
nedovolím propuknout a ústní hygienu budu dbát automaticky a samozřejmě,
ne v závislosti na onemocnění, které může ze zanedbané hygieny
vzniknout.

Komplikace paradentózy

Onemocnění závěsného aparátu zubu je nepříjemné samo o sobě.
Krvácení při čistění zubů, možná bolest nebo zápach z úst jsou ale
jen zlomkem toho, co při parodontitidě nebo parodontóze hrozí.

Nejvážnější komplikací, které se obávají jak lékaři, tak pacienti
je ztráta zubů.

Ztrátu zubů působí jednak rozvolnění
vazivového aparátu zubu a jednak vstřebávání kostního lůžka zubu vlivem
zánětu.

Bohužel, jak již zde bylo psáno, pokud onemocnění propukne, je
jen otázkou času, kdy k němu dojde. Ale snahou ze strany pacienta se tento
nepříznivý konec opravdu o několik let může oddálit.

Diskuse

Další názvy: parodontóza, parodontopatie, parodontosis

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector