Skříplý sedací nerv – Vše o zdraví

Sedací nerv je jedním z největších a nejdůležitějších nervech v našem těle, ovšem obvykle se o něj začneme starat, až když nás nesnesitelně bolí záda a dolní končetiny. Co na zánět sedacího nervu neboli ischias? Může vám pomoci cvičení i bylinky.

Zánět sedacího nervu – houser či ischias

O zánětu sedacího nervu jste možná slyšeli spíše pod lidovým označením houser či odbornějším ischias.

Sedací nerv je jedním z největších míšních nervů, jehož správná funkce je důležitá pro dolní končetiny, ale i pro bederní páteř a křížové kosti.

Zároveň jde ovšem o nerv, který je značně ohrožen nebezpečím zánětu při různých anatomických změnách v těle. K nejčastějším příčinám zánětu sedacího nervu patří vyhřeznutí ploténky, která dráždí kořen sedacího nervu.

Zánět sedacího nervu  – příznaky

Na ischias ukazují výrazné bolesti, a to v celkem široké oblasti. Objevují se na přední i zadní straně hýždí, mohou však vystřelovat až do lýtek či chodidel. Do toho přicházejí úporné bolesti v oblasti dolní části zad. Při zánětu sedacího nervu se bolesti zintenzivňují při sedu, kdy se sedací nerv stlačuje, a dále pak při pokusu protáhnout dolní končetiny.

Co na zánět sedacího nervu – léky a klid

Co dělat, pokud máte podezření, že trpíte zánětem sedacího nervu? Akutní bolesti zad a končetin můžete utišit prášky proti bolesti, ovšem pokud vás trápí často a omezují vás v běžném životě, co nejrychleji se vypravte k lékaři. Ten vás bolestí dokáže zbavit mnohem účinněji, navíc odvrátí riziko rozvoje zánětu do dalšího stadia s mnohem horšími příznaky.

Pacientům se zánětem sedacího nervu se doporučuje nezatěžovat zbytečně končetiny, tedy nejlépe odpočívat vleže. V průběhu léčby, kdy bolesti ustupují, je možné nohy postupně zatěžovat chůzí, která je pro sedací nerv méně náročná než dlouhé stání či sezení.

Čtěte také: 11 pravidel pro prevenci bolestí zad

Bylinky na ischias

Na akutní bolesti při ischiasu se doporučuje kopřivová koupel – 4 hrsti kopřivy dvoudomé nechte 12 hodin máčet ve vodě, poté chvíli povařte a přidejte do koupele.

Další babskou radou na zánět sedacího nervu jsou obklady se zázvoru – půl lžičky sušeného kořene zázvoru přelijte vařící vodou a v roztoku namočte obklad, který přiložíte na bolestivé místo. Pomáhá také střídat teplé a studené obklady.

Na bolesti zad rovněž pomáhá tinktura z ostropestřce nebo čaj z lipových květů.

Zánět sedacího nervu – cviky

Pokud máte jen mírné bolesti, které vám nezamezují pohyb, můžete si pomoci těmito jednoduchými cviky. Toto protahovací cvičení je dobré i jako prevence proti zánětu sedacího nervu.

Zánět sedacího nervu – cvik 1

  • lehněte si na rovnou podložku na záda
  • pokrčte jednu nohu, chyťte ji za koleno a za kotník (aby byla v pravém úhlu, k druhé noze)
  • nohu přitáhněte k sobě tak, abyste koleno tlačili k druhé noze
  • až ucítíte napětí, vydržte v této poloze půl minuty
  • s každou nohou cvičení opakujte třikrát

Zánět sedacího nervu – cvik 2

  • lehněte si na záda, pokrčte nohy a jednu přeložte přes druhou
  • spodní nohu chyťte pod kolenem a přitahujte k směrem k sobě
  • až ucítíte napětí, vydržte v této poloze půl minuty
  • s každou nohou cvičení opakujte třikrát
  • Skříplý sedací nerv - Vše o zdraví
  • Skříplý sedací nerv - Vše o zdraví
  • Skříplý sedací nerv - Vše o zdraví
  • Skříplý sedací nerv - Vše o zdraví
  • Skříplý sedací nerv - Vše o zdraví
  • Skříplý sedací nerv - Vše o zdraví
  • Skříplý sedací nerv - Vše o zdraví
  • Skříplý sedací nerv - Vše o zdraví

Rady lékařky při zánětu sedacího nervu (Ischias)

Skříplý sedací nerv - Vše o zdraví

Dlouhý a velmi silný nerv, který se nazývá sedací nerv (nervus ischiadicus), který vyživuje svaly stehna, nohou a chodidel a pokožku nohou, probíhá po celé délce nohy, se zanítí a způsobí zánět sedacího nervu (ischias). Bolest je pociťována ve stehně a v jiných oblastech spojených se sedacím nervem, v hýždích, v kolenou, v nohách, a ve vážných případech dokonce i v chodidle. Může být způsoben vyhřezlou ploténkou, nebo zánětem v páteřních kostech nebo v jejich okolí. Abnormální stav sousedních krevních cév může vyvolávat tlak na nerv. Ztvrdnutí tepen může způsobit snížení krevní zásoby a bolest v nervu. Slabý svalový tonus, nebo stažené vazy, mohou také způsobit problémy se sedacím nervem.

Nervová soustava

  • Prevence
  • Naučte se ohýbat v bocích a ne v pase.
  • Naučte se nesedat si na jednu nohu.

Vyhýbejte se jednostrannému pohybu k vykonání běžně prováděného úkonu, jako utržení toaletního papíru; vstávání z postele; zvedání sluchátka telefonu stále stejným způsobem. Přestavte svůj nábytek, abyste se vyhnuli stálému otáčení na stejnou stranu.

Vyhýbejte se trvalému ohýbání zad, jako shrbení při vaření, psaní, řízení auta. Vyhýbejte se dlouhému sezení.

Vstávejte správně z postele. Ohnutí boku při vstávání z postele může při ischiasu eventuálně přivodit bolest na opačné straně.

Zhodnocení zánětu sedacího nervu

Je to občas lepší nebo dobré; nebo je bolest trvalá? Pokud je to trvalé, pak je zapotřebí aktivní léčba, aby se předešlo progresi k akutnímu zánětu a invaliditě.

Bolest je pociťována v hýždích, kolenu, nebo chodidle? Čím větší vzdálenost od spodní části zad až do místa, kde bolest končí, tím obtížněji se léčí.

Je to po celé délce nohy až k chodidlu (spodní reakce pod kolenem)? Vážnost případu se odráží v délce postižení nohy.

Léčba

Léčba probíhá ve více fázích. První fáze má za cíl centralizovat bolest (přenést ji, pokud možno, na záda ze stehen, nohou, nebo chodidel). Oblast beder je potřeba  udržovat v teple například bederním pásem.

  1. Fáze A – používá se při akutním zánětu sedacího nervu, který vede k invaliditě.
  2. Lehněte si na břicho a pod hrudník si dejte dostatek polštářů, aby byl krk v pohodlí.
  3. Pak si dejte stejný počet polštářů, jako máte pod hrudníkem, plus jeden navíc, pod břicho, aby bederní páteř byla v neutrální pozici, nebo lehce ohnutá.

V této poloze je potřeba dát na záda teplo. Jistě vám někdo rád pomůže. Cílem je odstranit bolest z oblasti kotníků, i když je ve stehnech horší. Pacienti to často popisují slovy: „Bolest se přesunula nahoru po noze.“

Zatímco jste ještě na břichu, položte nohy na stranu, kde je bolest, aby byl pacient nakloněn na bok k bolavé straně. Zůstaňte chvíli v této poloze, asi 15-60 minut. Zvyšujte stupeň­ ohybu k bolestivému místu a vydržte 15 minut, pokud možno, nebo zmenšete sklon, jestliže si pacient vážně stěžuje, podle toho, jestli je bolest menší nebo větší.

Když u pacienta dojde k centralizaci bolesti nad kolenem, nebo nad stehno, anebo dokonce k významnému zmenšení bolesti v noze či v chodidle, pak můžete pomalu zmenšovat ohyb v páteři.

Dělejte to snižováním počtu polštářů pod břichem, anebo tak, že dáte další polštář pod hrudník. Neodstraňujte polštáře, ale jen je posuňte, abyste je přizpůsobili.

Nyní se můžete vrátit do neutrální polohy naklonění na stranu.

Potom postupně záda nepatrně roztáhněte (hlava a ramena dozadu, boky zpět, aby došlo k ohnutí dozadu). Nedělejte žádné prudké změny, abyste docílili roztažení. Možná budete muset postupovat velmi pomalu. U některých pacientů tato část léčby zabere mnoho času, hodinu či více. Připravte se na to a buďte trpěliví.

Skříplý sedací nerv - Vše o zdraví

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s ischiasem?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení.

V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.

Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Nervus ischiadicus neboli sedací nerv je naším nejsilnějším míšním nervem, který inervuje převážnou část dolních končetin. Vystupuje ze spodní části bederní páteře a křížové kosti. Jeho funkci poznáme až v momentě, kdy nás začne bolet v dolních končetinách.

Zánět sedacího nervu, lidově známý spíše jako ischias, je velmi bolestivé onemocnění, za jehož vznik může například nepřiměřené dráždění a utlačování samotného kořene sedacího nervu, který se nachází blízko páteře, za což může vyhřeznutá meziobratlová ploténka.

Zajímavé:  Čínská Medicína Na Klouby?

Projevuje se jako prudká bolest v dolní části zad, která může vystřelovat do vnější strany stehna a šířit se nohou až do oblasti chodidel. Zhoršení pak nastává při předklonu, kašli nebo kýchnutí. Bolest bývá velmi intenzivní, bodavá až palčivá.

Nezřídka zánět sedacího nervu zhoršuje kompletní funkci celé dolní končetiny, která se pak projevuje slabostí nebo podlamováním kolene. Příznakem ischiasu je silná bolest v kříži a dolních končetinách, která se objevuje zejména v noci.

Jaké jsou duševní příčiny potíží se zánětem sedacího nervu?

Sedací nerv nás začne zlobit v případě, že se obáváme o svoji finanční budoucnost. Pokud řešíme existenční problémy, sháníme peníze a bojíme se, že to finančně nezvládneme. V práci se přepínáme, možná máme i více prací najednou, jen abychom to vše finančně zvládli.

Ischias nás může postihnout i v případě, že jsme pokrytečtí. Ustrnutí ve své touze naplnit v životě svých blízkých jejich představy přináší bolest, která nám vystřeluje až do malíčku na noze. Obětování nic nepřinese a touha naplnit představy ostatních už vůbec ničemu nepomůže.

A až přijde ischias, tak si budou muset pomoci stejně sami.

Položte si následující otázky:

Myslíte více na ostatní než sami na sebe? Nemáte ráda sama sebe? Máte nedostatek lásky? Trestáte sama sebe? Máte problémy s financemi?

Zánětu sedacího nervu jsem se ve svém životě také nevyhnula. Ať to bylo v době, kdy jsem řešila existenční problémy, nebo v době, kdy jsem se rozdávala ostatním. Vždy jsem to nakonec odnesla ischiasem. V dnešní době, když mě pobolívá v kříži, začnu se sama sebe ptát, zda neřeším finanční problémy.

Pokud tomu tak je, uklidním sama sebe, že vždy mám možnost, jak tuto situaci vyřešit, a vždy jsem ji vyřešit uměla, tak proč by to mělo být tentokrát jinak. Pokud neřeším finanční problémy, začnu pátrat po tom, zda se nerozdávám ostatním a nezapomínám sama na sebe, což v mé profesi není tak složité.

A většinou se opravdu zastavím a začnu myslet více na sebe, věnuji se sama sobě, zeptám se sama sebe, co potřebuji a co by mi udělalo radost. A dokážu i odmítnout klienta nebo kamarádku, která má nějaký problém, s tím, že se ozvu, až se postarám o sebe. Pak bolesti odezní a mé tělo mi poděkuje zase pevným zdravím a vitalitou.

Důležité je jen poslouchat ho a neignorovat varovné signály.

Jak k nám problémy se zánětem sedacího nervu promlouvají?

Ischiasem.

Jak si vyléčit problémy se zánětem sedacího nervu?

Zánět sedacího nervu se většinou objeví ve chvíli, kdy to nejméně potřebujete. Vždy před tím přichází určitá varování v podobě problémů s páteří, kterým nevěnujete pozornost.

A nevěnujete především pozornost sami sobě, zapomínáte na sebe, upřednostňujete ostatní před sebou samými. Věnujete pozornost svým nejbližším, ale ne sami sobě. Zanedbáváte sami sebe.

Pokud vás akutní bolesti odloží na lůžko, musíte se konečně věnovat sami sobě. Umožňuje to tělu věnovat se regeneraci.

Na fyzické úrovni je správnou volbou klid na lůžku, pokud možno na tvrdé a nepohyblivé matraci. Při ischiasu nám také může dobře pomoci tzv. úlevová poloha. Ta je nejčastěji vleže na boku s pokrčenýma nohama. Dále se doporučují zábaly, a to studené na silné bolesti a teplé na bolesti mírnější. Dalšími prostředky mohou být (pokud není bolest akutní) masáž.

Na masáž se doporučuje olej z třezalky tečkované. Nebo si můžete připravit směs z 3 lžic prášku z muškátového oříšku a 1 šálku sezamového oleje. Tuto směs zahřejte a nechte vychladnout. Nanášejte ji několikrát na bolestivé místo v průběhu celého dne po dobu několika týdnů.

Pomáhá bodová masáž, protože bolest v dolní části zad, stehnech a hýždích ve většině případů souvisí s body v oblasti malého a středního hýžďového svalu.

Při léčbě ischiasu se může používat také kurkuma díky jejím protizánětlivým účinkům. Kurkumin, který představuje účinnou sloučeninu v kurkumě, může výrazně snížit bolest nervů a zánětu. Doporučuje se uvařit 1 šálek mléka spolu s 1 čajovou lžičkou kurkumy a malou lžičkou skořice. Pro zlepšení chuti se může přidat trochu medu.

Kapsaicin, který je aktivní sloučeninou v kajenském koření, se také považuje za významný přírodní lék proti bolesti. Použijte mast nebo krém, které mažte na bolestivé místo po dobu 1 týdne více než 4krát denně.

Kořen kozlíku lékařského je považován za velmi účinný pro snižování bolesti ischiasu způsobené svalovými křečemi a pro zmírnění chronické bolesti nervů. Akupunktura může zmírnit bolesti ischiasu, uvolnit svaly.

Stimulací konkrétních akupunkturních bodů můžete stimulovat centrální nervovou soustavu, což způsobuje uvolňování chemikálií, které mění vnímání bolesti nebo vytvářejí pocit pohody. Semena pískavice řecké mají protizánětlivé vlastnosti a jsou velmi účinná pro zmírňování bolesti při dně a revmatické artritidě.

Afirmace pro léčbu: „Směřuji k dobru a dobro je všude kolem, nebojím se.“

Šárka Vávrová

Skříplý sedací nerv - Vše o zdraví

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

  • Save
  • Save

Skřípnutý sedací nerv

Skřípnutý sedací nerv potká v průběhu života nejspíše každého. Potíže spojené se skřípnutím sedacího nervu totiž vznikají v důsledku dlouhého sezení nebo vykonávání nějaké činnosti, která jednostranně zatěžuje zádové svalstvo. Bolest spojená s uskřinutím sedacího nervu je dost úporná a povětšinou vás přivede k lékaři. 

Co je sedací nerv

Skříplý sedací nerv - Vše o zdravíSedací nerv, čili nervus ischiadicus, je jeden z nejsilnějších míšních nervů, který inervuje dolní končetiny. Najdete ho na zádech, kde vystupuje ve spodní části bederní páteře a křížové kosti. Probíhá od zadní části pánve až přes hýždě směrem dolů, dolními končetinami a končí dole v nohou. O jeho existenci se dozvídáme ve chvíli, kdy nás začnou urputně bolet dolní končetiny. Nerv se nachází v té nejvíce zatěžované oblasti, která má i velký sklon trpět na problémy spojené s výhřezem meziobratlové ploténky. 

Sedací nerv dokáže pěkně pozlobit

Sedací nerv se často ozve potom, co dlouho sedíte, nebo potom, co jednostranně zatěžujete zádové svalstvo. Potíže se sedacím nervem vznikají postupně, mají určitá stádia. Skřípnutý sedací nerv známe i pod označením houser, ústřel nebo ischias.

Pokud dochází k jeho utlačování nebo dráždění, cítit můžete nejen bolest, ale i brnění, mravenčení a necitlivost dolních končetin, které postupuje od dolní části zad až po chodidlo a prsty na nohou. Bolest  může být mírná, ale i velmi silná. Zhoršovat ji může sezení a kašlání. Někdy se pak může objevit i svalová slabost.

Ve spojitosti se zánětem skřípnutého sedacího nervu pak mohou bolet i hýždě a nakonec i celá záda. 

Příčiny skřípnutého sedacího nervu

K nejčastějším příčinám vzniku zánětu sedacího nervu je vyhřezlá meziobratlová ploténka, zúžení páteřního kanálu, spondylolistéza, syndrom cauda equina, záněty páteře, poranění páteře a okolních svalů a vazů, nádorové onemocnění. 

Co je Spondylolistéza? 

 Spondylolistéza je odborné označení pro stav, u něhož dochází k vysunutí obratle ze správného postavení. Při tom obratel zatlačí na sedací nerv, což vyvolává zánět. Stav jde opravit. Obratel se může dostat zase zpět do správné pozice. Problém je ovlivněn věkem a degenerativním opotřebováním meziobratlových kloubů. Může být spojena i s úrazy a zlomeninami. 

Co je syndrom caudy equiny

Syndrom caudy equiny je velmi vzácný, ale také i velmi závažný. Může vést ke skřípnutí sedacího nervu. Cauda equina je svazek nervů, který vede ven z konce páteřního kanálu, pokud dojde k jejich poškození nebo utlačení, vzniká syndrom caudy equiny.

Pokud není tento stav rychle a správně řešeno, může způsobit trvalé ochrnutí nemocného. Typickým příznakem u tohoto problému je ztráta kontroly nad močením a vyprazdňováním stolice. Projevuje se inkontinencí a bolestí střílející z  dolní oblasti zad přes hýždě do jedné nebo do obou dolních končetin až do lýtek.

Zajímavé:  Bolestivé bradavky - vše o zdraví

Stav vyžaduje okamžité zavolání Rychlé záchranné služby. 

Diagnostika

Stav se diagnostikuje na základě příznaků, prohlídky, provedení Laségueovy zkoušky. Ta se provádí v leže na zádech s nataženými dolními končetinami. Vždy se u ní zvedá jedna končetina. Skřípnutý sedací nerv má tuto zkoušku pozitivní. Čili zvedání nohy je bolestivé nebo je zhoršené. Dále je možné nemocného poslat na CT a MRI.

ZÁNĚT SEDACÍHO NERVU neboli ISCHIAS

Skříplý sedací nerv - Vše o zdravíO takzvaném „houseru“ neboli ischiasu slyšel snad alespoň jednou v životě již každý z nás. Ale o co přesně se jedná? Důležitou roli v tomto onemocnění hraje právě sedací nerv.

Co je to sedací nerv?

Nervus ischiadicus neboli sedací nerv je jedním z největších a nejsilnějších míšních nervů, který inervuje převážnou část dolních končetin. Tento nesmírně důležitý nerv vystupuje ze spodní části bederní páteře a křížové kosti.

O jeho funkci se většinou dozvíme až ve chvíli, kdy začneme pociťovat náhlou bolest v dolních končetinách. Je to proto, že i tento orgán stejně jako každý jiný ohrožují zánětlivá onemocnění, ke kterým může docházet vlivem nejrůznějších změn anatomických struktur např.

při velmi známém vyhřeznutí meziobratlové ploténky.

Potíže se sedacím nervem

Každého z nás již určitě někdy bolela záda například v důsledku dlouhého sezení nebo vykonávání nějaké činnosti, která jednostranně zatěžuje zádové svalstvo. Ne s každou bolestí je však třeba nutně pospíchat k lékaři.

Potíže se sedacím nervem a následné úporné bolesti však mohou postihnout každého z nás a ty nás rozhodně nenechají chladnými a lékařskou péči vyžadují.
Nejde však o žádnou náhlou záležitost.

Veškeré komplikace, které nás v konečném důsledku trápí, vznikají postupně a mají určitá stádia, která spolu na první pohled vůbec nesouvisí. Přestože se jedná nerv vystupující v bederní oblasti, na potíže s ním si zaděláváme již v oblasti krční páteře.

Pokud máme problémy s touto oblastí a místo řešení se s nimi naučíme žít, zaděláváme si na malér.

Zánět sedacího nervu

Zánět sedacího nervu lidově známé spíše jako Ischias je velmi, velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění, které může mít více příčin. Nejčastěji však za jeho vznik může nepřiměřené dráždění a utlačování samotného kořene sedacího nervu, který se nachází blízko páteře. Za toto dráždění může například již zmiňovaná vyhřeznutá meziobratlová ploténka.

Další příčiny vzniku zánětu

I když zrovna netrpíte žádnými vleklými problémy se zády, ani vám se toto onemocnění nemusí vyhnout. Zánět totiž může vzniknout také při prudkém a neopatrném pohybu, například když se velmi prudce otočíme nebo se snažíme zvednout něco velmi těžkého.

Mezi další příčiny také patří celkově špatné držení těla, v dnešní době častý sedavý způsob života, špatná poloha při spaní, nedostatek pohybu, či naopak nepřiměřená fyzická zátěž. Nerv může být také utlačen dlouhodobě křečovitě staženými zádovými svaly.

Ischias se nevyhýbá ani budoucím maminkám v těhotenství, kdy může dojít k dráždění nervu právě vlivem rostoucí dělohy v kombinaci se špatným držením těla.

Projevy zánětu sedacího nervu

Pokud už jste toto onemocnění někdy prodělali, jistě můžete potvrdit, že nezaměnitelným projevem zánětu sedacího nervu je prudká bolest v dolní části zad, která může vystřelovat do vnější strany stehna a šířit se nohou až do oblasti chodidel. Zhoršení pak nastává při předklonu, kašli nebo kýchnutí.

Bolest bývá velmi intenzivní, bodavá až palčivá. Nezřídka zánět sedacího nervu zhoršuje kompletní funkci celé dolní končetiny, která se pak projevuje slabostí nebo podlamováním kolene.

Nejcharakterističtějším příznakem ischiasu je ale právě silná bolest v kříži a dolních končetinách, která se objevuje zejména v noci.

Pomoc a léčba doma

Pokud se rozhodnete léčit sami, pak tou správnou volbou je klid na lůžku, pokud možno na tvrdé a nepohyblivé matraci. Stejné doporučení vám dá kterýkoliv lékař, pokud se jedná o první fázi tohoto onemocnění. Při ischiasu nám také může dobře pomoci tzv. úlevová poloha. Ta je nejčastěji vleže na boku s pokrčenýma nohama.

Doporučovány jsou také zábaly – studené na silné bolesti a teplé na bolesti mírnější. Při akutní bolesti však zapomeňte na po domácku provedenou masáž nebo napravování, nepomůže rozhodně ani horká koupel. Rozhodně neváhejte využít služeb odborného fyzioterapeuta.

Proti bolesti pak můžete využít účinku utišujících léků nejčastěji s obsahem paracetamolu, ibuprofenu nebo diclofenacu.

U lékaře

Při vleklých potížích, na které žádná z těchto metod nezabere, další postup určuje lékař. Diagnóza bývá přesněji stanovena rentgenovým snímkem, a pokud je problém způsoben právě vyhřeznutím meziobratlové ploténky, často je doporučeno její chirurgické odstranění.

Tedy v případě, že se ploténka zase sama nesvraští. Mezi alternativní možnosti léčby této nemoci patří především akupunktura (napichování jehel do akupunkturních bodů v oblastech tzv.

meridiánů), akupresura (stlačování akupresurních bodů prsty nebo tupými předměty), hydroterapie (spočívá v aplikaci ledových zábalů) a pak klasická léčba.

Prevence

Pokud chcete udělat maximum proto, aby vás toto bolestivé onemocnění pokud možno nikdy nepotkalo, je potřeba dbát na správnou a velmi jednoduchou prevenci. Základem je dostatek zdravého pohybu, správné a zdravé držení těla a také pečlivý výběr matrace na spaní.

Protože právě při spánku dochází k postupnému uvolňování a regeneraci svalstva našeho těla, rozhodně bychom místo na spaní neměli podceňovat.

Nezapomeňte rovněž na správný výběr židle, na které trávíme většinu dne při sedavém zaměstnání a občas si můžeme dopřát také nějakou příjemnou masáž.

VIDEO: Jak protáhnout páteř?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

VIDEO: Cvičení, které vám uleví od bolesti při zánětu sedacího nervu

Lidé trápící ischiasem, tedy zánětem sedacího nervu, procházejí obrovskou bolestí. Neexistuje způsob, kterým by se dala bolest popsat a dokonce i léčba musí být velmi specifická, aby člověku ulevila a vyléčila jeho nemoc.

Ischias vyžaduje fyzickou terapii, která má za cíl zmírnit bolest, spolu se speciálními léky. Bohužel terapie bývají pro pacienty často velmi obtížné, frustrující a bolestivé. My vám ale přinášíme tipy na cviky, které dokážou zmírnit bolest.

Samozřejmě, že byste se před tím měli o tomto cvičení poradit se svým ošetřujícím lékařem, nejlépe fyzioterapeutem. Pokud vám cvičení bude dovoleno a vy ho budete praktikovat pravidelně, dojde ke zlepšení zdravotního stavu a úlevě od bolesti.

Vyzkoušejte sami.

Cvičení začíná v sedě na podložce, s nataženýma nohama před sebou a rovnými zády. S nádechem pokrčte pravou nohu, přitáhněte co nejblíže k tělu a držte po dobu 10 sekund. Ten samý cvik opakujte i na druhou stranu.

V dalším kroku si lehněte na záda a pokrčte nohy v kolenou. S nádechem zvedněte chodidla nad podložku, nechte pokrčené nohy v kolenou. Postačí asi 15 cm. S výdechem vraťte. Cvik opakujte ještě 5 krát po třech sériích.

V dalším cviku zůstaňte ležet na podložce, nohy však natáhněte. S nádechem přitáhněte nohu k tělu. Můžete si pomoci rukama pro co největší protažení. V pozici vydržte 10 sekund. Cvik opakujte i na druhou nohu.

Poslední cvik začíná v sedě, s nohami nataženými a rovnými zády. S nádechem se vytáhneme ke stropu a s výdechem se snažíme dotknout rukami chodidel. Pokud nám to nejde, netaháme přes bolest. Postačí, když si ruce položíte alespoň na kolena, nebo lýtka.

Cvičení jsou velmi jednoduchá a zvládne je každý začátečník. Nebojte se proto a cvičení cvičte pravidelně, zabere vám pouhou minutu. Cvičte ho každý den, třeba i několikrát a uvidíte, že bolest zad vás bude postupně opouštět.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zajímavé:  TV reklama - PODZIM 2018 – vše o zdraví

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Diskuze Skřípnutý sedací nerv?

Ahojky maminky, měla jste některá uskřípnutý sedací nerv? Jak se vám
to projevovalo? Už asi týden, někdy víc, někdy míň mě při delším
sezení začne strašně bolet bederní páteř nebo spíš kostrč, bolest
někdy vystřeluje do nohou, někdy jako do přirození. Na netu jsem si
vyčetla, že by to mohlo být toto. Ještě musím napsat, že asi před
měsícem a půl jsem měla zánět moč. měchýře a nastydlou bederní
páteř. U lékaře jsem zatím nebyla. Díky za vaše reakce

Velikost písma:

Mám ho skříplej, mohlo by to být ono. jinak mě několikrát lečili atb
na zánět močáku a pak se zjistilo že to asi močák nebyl ale bylo to od
kostrče. jinak já měla bolesti „kyčlí“ z boku a ze zadu kde
nahmátneš kyč. kloub, brnění nohou a častý léakřsky nevysvětlený
bolesti břicha který se stěhovaly

Ahoj, nedávno jsem skřípnutý sedací nerv měla a vlastně stále mám,
ale jsem teď ve fázy, kdy jsem si na bolest zvykla.

Jeden den ráno jsem se vzbudila s neskutečnou bolestí v kyčli, nemohla
jsem se zvednout (zvedal mě přítel) chůze byla neskutečně bolestivá,
sezení nemožné, neustále jsme musela hledat pohodlnou polohu, ani v noci
jsem nemohla ležet, takže jsme několik nocí prochodila. Byla to neskutečná
bolest.

Když jsem volala své doktorce, byla v ordinaci jen náhodou, protože
měla zrovna dovolenou a když jí dovolená končila, odjížděla jsem na
dovolenou já, takže jsem několik týdnů brala ibalgin, abych mohla fungovat
s několika měsíčním mimčem.

Nakonec jsem si zašla k lékaři mojí
mamky, protože jsem stále nebyla v místě bydliště, ten mě poslal na
chirurgii, tam si semnou nevěděli rady, říkali, že to vypadá na zánět
kyčelního kloubu, dali mi obstřik, taky jsem byla na rentgenu kyčle a
páteře a stejně mi nepomohli.

Pak jsem se konečně dostala domu do Prahy a
zašla si ke své lékařce. Bolest už byla v celé noze a brněly mě
konečky prstů na noze. Moje lékařka okamžitě řekla, že je to
skřípnutý sedací nerv v oblasti bederní páteře a napsala mi deset
rehabilitací.

Tam mi dost pomohli, bolest se pomalu dostávala směrem nahoru,
fyzioterapeutka mi vysvětlovala, že čím je bolest níž, tím hůř.
Podařilo se jí dostat bolest zpět do kyčle v době, kdy mi končily
rehabilitace a další mi nikdo nechtěl předepsat, že už mi je prý
pojišťovna neproplatí, jedině, že bych si je platila sama (cca 200 kč na
hodinu) a to jsem si nemohla dovolit. Takže jsem se dostala do fáze, že jsem
si zvykla na bolest, na štěstí je minimální a noha se ozve jen při
nevhodném pohybu (předklon a podobně)

@spiky01 píše:
Mám ho skříplej, mohlo by to být ono. jinak mě několikrát lečili atb na
zánět močáku a pak se zjistilo že to asi močák nebyl ale bylo to od
kostrče. jinak já měla bolesti „kyčlí“ z boku a ze zadu kde
nahmátneš kyč. kloub, brnění nohou a častý léakřsky nevysvětlený
bolesti břicha který se stěhovaly

@maki3012 Koukám, že
to máme trápení se zádama. Podobné bolesti, jako teď jsem mívala
v posledních měsícíh těhotenství, bolest kříže, kyčle. No v mém
případě mám právě pocit, jestli jsem neprochladla od zad, z toho jsme
měla i zánět MM. Ten mám snad zaléčený a teď do toho zase tohle.
Ach jo

No já měla skříplý zádovosedací nerv, nevim, jestli je to to samé

a mně to bolelo přesně ve středu půlky zadku. Jsem nevěděla, proč mne to
na té půlce bolí. A někdy to bolelo hodně moc, hlavně když jsem si lehla
třeba a chtěla se otočit, tak to byla hrozná bolest. Jindy to nebolelo tak
moc. A začalo to zpočátku bolet třeba po celodenní procházce. a pak to
teda propuklo, že to bolelo pořád nebo večer a tak.. a udělala mi
neuroložka elektroobstřik, což nebolelo, a le ani mi nepřišlo, že by to
pomohlo. napsala mi aulin. No a pak to tak nějak samo odešlo, asi do týdne,
že jsem najednou zaregistrovala, že me to už vlastně nebolí 

@Bobca no,x let jsme
s tím běhala po dr kteří v podstatě netušili která bije, až jsme
objevila dobrýho fyzioterapeuta. mám pár uvolňovacích cviků když mě to
akutně chytí, jinak se snažim pravidelně chodit an masáže a rehabky.

co se
rehab týče tak mám jeden poznatek za 5let-placený fyzioterapeut se nedá
rovnat s tim co ti napíše dr (platí pojišťovna).

jinak u mě docela
pomáhá když sis toupnu proti zdi (jen jako jistotu) a snažím se dostat
s rovnýma zádama a propnutýma kolenama do předklonu, vypadá to asi jako
skokan na lyžích v letu jestli jsme to napsala srozumitelně

@spiky01 díky za
popsání cviku, zítra odzkouším a uvidím. Snad jsem ho správně pochopila,
Teď mám v sobš ibák a bolest ustupuje, uff, to je úleva. NO trápí mě to
teď tak 14 dní, někdy je to horší, někdy lepší.

Tak ti ani nevím,
jestli zajít k obvoďákovi, nebo na neurologii nebo rovnou za nějakým tím
fyzioterapeutem. Po pravdě na vysedávání po čekárnách nemám chuť ani
náladu. A to ti MUDr. nedělali ani rentgen nebo magnet.

rezonanci, kde by
něco viděli?

@Bobca právě že mi
dělali všechno možný, ale nikdo enpřišel an to že mám zlomenou a
špatně srostlou kostrč která mis křípá nerv. a to jsme lítala po
velkých špitálech i soukromých ortopedech.

takže pro mě už obor
ortopedie přestal existovat a všechno řeším s fyzioterapeutem. jiank pokud
máš doma nějaký léky na uvolnění kosterního svalstva (typu dorsiflex)
tak učinkujou mnohem líp než analgetika.

pokud jsi z phy tak ti mužu dát
tip na fyzio. pisni sz

@spiky01 jsme
z Poděbrady. Ale mluvila jsme s mamkou, je tu prý výborná doktorka
neuroložka, co dělá i svičení, masáže, všichni ji moc chválí, tak jí
asi zkusím. Ale přesto díky za tvoje příspěvky.

@Bobca nemáš vubec za co
a držim palce (zrovna v noci mě chytla pravá starna tak že
jsem pomalu brečela bolestí, takže odpo mažu na fyzio  )

Většinou tím lidi myslí radikulární syndrom S1 – někdy tomu taky
říkají „plotýnka“. Je celkem jedno, čím je to skříplé.

Příznaky jsou

  • bolest nebo brnění nebo necitlivost jde po zadní straně nohy v pruhu
    až do prstů – malíková hrana nohy.
  • v těžším případě oslabení plantární flexe – tzn nejde se postavit
    na špičku té nohy
  • bolest vystřeluje do nohy při kašli nebo tlačení na velkou
    (břišní lis)
  • bolí zvedání natažené nohy vleže (napínací manevry, lassegue)

ale je celkem jedno, co tě bolí – zajdi k lékaři a něco se s tím
udělá
sama si stejně cílený obstřik neuděláš, můžeš si tak maximálně něco
zobnout na bolest. Hlavně si prosimtě někam zaběhni, kdybys měla potíže
s močením.

Pardon aby jste byli v obraze,,bolí mě pravá půlka (zadek) přesně
uprostřed!! nevím si rady…  

TAk u mě to je to nakonec dle rehabilitační MUDr. kostrčový syndrom a
od toho blokace SI skloubení. Od ledna budu chodit na rehabilitace, měkká
technika a elektroléčba, tak uvidíme. Ani jsem nevěděla, že mě ta kostrč
bolí, ale vyšetřila mě na lahátku, zmáčkla mi ji a při nějakém cviku a
bolest teda pěkná.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector