Slinivka – Vše o zdraví

Mnohými podceňovaná slinivka břišní v organismu zastává životně důležitou roli. Nezbytná je především pro normální funkce trávicího systému a regulaci hladiny cukru. Její funkce však ohrožuje zánět a rakovina. Jedná se o vážná onemocnění, kterým se lze vyhnout vhodnou péčí. Víte, jak slinivku udržet ve zdravé kondici?

Co je pankreas a jaké jsou její funkce

Slinivka břišní(latinsky pancreas, česky také pankreas)je součástí lidské trávicí soustavy. Tento životně důležitý vnitřní orgán má protáhlý tvar, měří 12 až 16 centimetrů a váží 60 až 90 gramů. Nachází se hluboko v horní části břišní dutiny nad žaludkem. K hlavním funkcím slinivky patří produkce enzymů a hormonů.

Slinivka - Vše o zdraví
Slinivka břišní hraje roli při bezproblémovém trávení.

Slinivka břišní a její role v trávicím systému

Pankreas je tzv. podvojná žláza. To znamená, že v organismu plní dvě funkce. První jako žláza s vnější sekrecí, kdy produkuje trávicí enzymy, druhou jako žláza s vnitřní sekrecí, kterou tvoří Langerhansovy ostrůvky, kdy produkuje hormony.

Trávicí enzymy obsažené v pankreatické šťávě jsou nezbytné pro štěpení základních živin bílkovin, sacharidů a tuků. K aktivaci enzymů dochází v tenkém střevě, kde podpoří rozklad živin na látky, které je tělo schopné vstřebat. 

  • trypsin – hydrolyzuje bílkoviny na aminokyseliny,
  • lipázy – štěpí tuky na glycerol a mastné kyseliny,
  • amylázy – hydrolyzují sacharidy na glukózu.

Ve slinivce se také tvoří hormony. K nejdůležitějším patří dva hormony inzulin a glukagon.  Zatímco inzulin snižuje hladinu cukru v krvi, glukagon ji naopak zvyšuje. Společně se podílí na udržování správné koncentrace glykémie (hladina glukózy v krvi).

Které nemoci postihují slinivku břišní

Pankreas patří k vnitřním orgánům, které pracují “nadoraz”. K omezení funkcí dochází až v momentě, kdy poškození zasáhne více než 90 % objemu orgánu. Poškození v raném stádiu lze obtížně zjistit a tak i malé zranění břicha, při němž dojde k poškození orgánu, může vést i k ohrožení života. 

Poškození tohoto orgánu se nejčastěji projevuje třemi příznaky:

  • bolestí v oblasti nadbřišku pronikající k žebrům či páteři,
  • silným nadýmáním,
  • nucením ke zvracení po vydatnějším jídle.

Slinivku často postihují dvě základní nemoci: zánět (pankreatitida) a rakovina. Obě nemoci jsou vážné, ohrožují život a vyžadují včasnou a důslednou léčbu.

Pankreatitida může ohrozit zdraví i život

Nejčastějšími příčinamipankreatitidy jsou alkohol nebo žlučové kameny, vzácně vysoká hladina krevních tuků či léků. Rovněž může jít i o genetické onemocnění. Náchylnější ke vzniku zánětu jsou obézní lidé a lidé se špatnými stravovacími návyky. Cca u 10 % případů je příčina neznámá a jedná se o tzv. idiopatický zánět.

Dva typy zánětu slinivky břišní:

  • akutní zánět,
  • chronický zánět.

Slinivka - Vše o zdraví
Při problémech se slinivkou je doporučeno vyhýbat se alkoholu, cigaretám a potravinám s vysokým obsahem tuků.

Akutní pankreatitida

Při akutním zánětu dochází k samonatrávení slinivky vlastními enzymy. Projevuje se bolestí a tuhnutím břicha, nevolností, zvracením, zrychleným tepem a zvýšenou teplotou. V horším případě může dojít až k selhání organismu.

Součástí léčby je přísná dieta, která spočívá v omezení bílkovin a vyloučení tuků. Rychlost léčby podpoří abstinence, nekouření, vyšší příjem antioxidantů, vitaminů (zejména C a B) a minerálů (vápník a hořčík).

Chronická pankreatitida

Hlavní příčinou chronického zánětu slinivky, při kterém pankreatickou tkáň nahrazuje vazivo, je téměř vždy alkohol konzumovaný na denní bázi. K poškození slinivky stačí mírná, avšak dlouhodobá konzumace alkoholu. U žen jsou to například dvě sklenky vína denně po dobu cca 5 let.

Na rozdíl od akutního zánětu se příznaky objevují až při poškození podstatné části orgánu. Nemocní trpí poruchami trávení, bolestmi břicha a pocity na zvracení. Bolesti břicha mohou být občasné, opakované i trvalé. Nedostatečná funkce způsobuje také váhový úbytek a objevuje se i cukrovka. 

Tento zánět se léčí léky na zmírnění bolesti, užíváním pankreatických enzymů a dietou, která spočívá v menších porcích, vyšším obsahu kvalitních sacharidů a bílkovin a nízkým obsahem tuků. Nezbytné je omezení tuků a jednoduchých cukrů a samozřejmě alkoholu. 

Rakovina slinivky

Nejzávažnější je nádorové onemocnění. Rakovina slinivky nejvíce ohrožuje diabetiky a také osoby trpící již rozvinutým chronickým zánětem slinivky.

Slinivka - Vše o zdraví
Silná bolest v nadbřišku, nadýmání a nutkání ke zvracení mohou signalizovat vážné problémy se slinivkou.

Slinivce břišní prospívá zdravá strava a žádný alkohol

Nemoci slinivky zní životu nebezpečně, což také mohou být, pokud se nezačnou včas léčit. Pozitivní zpráva je, že stačí dodržovat známá preventivní opatření, díky nimž lze slinivku udržet zdravou, funkční a v dobré kondici.

Preventivní opatření podporující normální funkce slinivky břišní:

  • vyvážený a zdravý jídelníček,
  • rozumné porce a nepřejídání se,
  • přiměřený příjem zdravých tuků,
  • pravidelný pohyb,
  • nižší příjem nasycených tuků (tučné maso a uzeniny, výrobky obsahují palmový a kokosový tuk apod.),
  • umírněná konzumace alkoholu,

Video: Jak posílit slezinu, žaludek i slinivku za pomoci čínské medicíny:

Menší porce a více jídel denně

Dodržování všeobecně známých zásad zdravého stravování, pravidelný pohyb a umírněná konzumace nezdravých potravin a alkoholu patří k hlavním radám na podporu zdraví a normální funkce nejen slinivky, ale také ostatních vnitřních orgánů. 

Při potížích se slinivkou už  je úprava stravy nutností a v případě opakované pankreatitidy je doporučeno změnit i systém stravování, aby nedocházelo k přílišnému zatěžování trávicí soustavy. To znamená šest až sedm menších porcí jídel denně místo obvyklých tří až pěti jídel.

Nejlepší potraviny pro zdravou slinivku

  • česnek má protizánětlivé účinky, rozšiřuje cévy, zlepšuje krevní oběh a podporuje tvorbu hormonů ve slinivce,
  • borůvkymají antioxidační účinky a přispívají k lepší citlivosti buněk na inzulin,
  • batátyobsahují sacharidy a vlákninu, které pomáhají udržovat zdravou hladinu cukru v krvi,
  • pampeliška detoxikuje vnitřní orgány včetně slinivky a napomáhá regeneraci poškozených tkání,
  • kurkuma podporuje tvorbu inzulinu,
  • bílý jogurt je zdrojem zdraví prospěšných probiotik důležitých pro střevní mikroflóru i zdravé trávení,
  • červené hroznové víno obsahuje  resveratrol, látku s antioxidačními a protizánětlivými účinky, která přispívá k ochraně cév i podporuje činnost slinivky,
  • bylinky se používají i při léčbě pankreatitidy, doporučována je například čajová směs čekanky obecné, kořene smetanky lékařské a měsíčku lékařského. Z dalších bylinek slinivce svědčí přeslička, oregano, hořec, vodilka kanadská, jalovec a lékořice.

VÍTE, KTERÉ POTRAVINY SLINIVCE BŘIŠNÍ NESVĚDČÍ? Dieta při léčbě pankreatitidy zakazuje konzumaci červeného masa, vnitřností, smažených jídel, majonézy, mléčných výrobků s vysokým obsahem tuků, sladkostí, pečiva a slazených nápojů.

Závěrečné shrnutí: O slinivku je třeba pečovat

Slinivka je pracovitý orgán, který bývá označován jako “továrna na zdraví”. Je nezbytná ke zdravému trávení a fungování organismu jako celku. Zapamatujte si, že:

  • slinivka břišní neboli pankreas je součástí trávicí soustavy,
  • má na starosti tvorbu trávicích enzymů a hormonů inzulin a glukagon,
  • prospívá jí zdravá životospráva, 
  • nesvědčí jí tučné potraviny, každodenní pití alkoholických nápojů a kouření,
  • příznaky omezení funkcí slinivky se většinou objeví až při poškození 90 % objemu tohoto orgánu.

alkohol rakovina slinivka trávení zdravá strava zdraví

Slinivka břišní – vše, co o ní víme

Slinivka břišní je životně důležitý orgán. Veškerá onemocnění, která jsou s ní nějakým způsobem spojená, ohrožují pacienta na životě. Proč je zrovna slinivka břišní tak nepostradatelný orgán a jak se o ni starat? Podívejme se na to.

Základní informace o slinivce břišní

Slinivka břišní, latinsky pancreas, nejvíce nejvíc ovlivňuje trávení. Ptáte se, kde je slinivka břišní? Slinivka břišní je velká žláza, která leží částečně za tenkým střevem a částečně za naším žaludkem. Podílí se na vnitřní, ale současně i na zevní sekreci hormonů, a to je pro náš organismus opravdu velice důležité.

Zevní sekrece

Zevní sekrece znamená, že lalůčky, které jsou uloženy na slinivce břišní, tvoří pankreatickou šťávu.

Postupnými vývody tato šťáva ústí do tenkého střeva a obsahuje hned několik velmi důležitých enzymů, ovlivňujících trávení veškeré přijaté potravy.

Pomáhá štěpit bílkoviny na aminokyseliny, štěpí tuky a složitější a cukry na jednoduché.

Vnitřní sekrece

Slinivka se podílí i na vnitřní sekreci, protože má uvnitř drobné útvary zvané Langerhansovy ostrůvky produkující 2 druhy buněk. Významný inzulín, který umožňuje vstup glukosy do našich buněk.

Při jeho nedostatku se nám glukosa hromadí v krvi a vzniká diabetes neboli cukrovka. Druhý je glukagon, který působí zcela opačně než inzulín.

Pokud je cukru v organismu málo, je to právě glukagon, kdo uvolní ze svalů nebo jater zásobní cukr glykogen a pak jej dodá buňkám.

Slinivka - Vše o zdraví

Zánět slinivky břišní

Zánět slinivky břišní neboli pankreatitida je velmi závažný stav. Akutní zánět slinivky břišní je život ohrožující onemocnění. Enzymy pankreatické šťávy se v tomto případě aktivují už ve slinivce.

Za normálních okolností se ve slinivce enzymy jen vytvoří a k aktivaci dojde až v tenkém střevě. Pokud dojde k aktivaci enzymů už ve slinivce, dojde následně k natrávení buněk slinivky a k jejich poškození. Nakonec dojde i k takzvané odúmrti buněk slinivky.

Důvodem může být biliární pankreatitida, kdy třeba vznikne kámen, který uzavře vývod ze slinivky. Pak šťáva nemůže odcházet. Dalším důvodem může bát i cestující infekce v těle, protože se zánět rád stěhuje. Příčinou může být i nadměrné pití alkoholu.

Alkohol působí na buňky slinivky toxicky a to způsobuje jejich zánět.

Více typů zánětu pro určení správné diagnózu

Podle druhu probíhajícího zánětu a jeho typických příznaků se dá rozpoznat, o jakou nemoc jde a dokonce i to, v jakém se nachází stádiu. Nejlehčí formou je otok pankreatu s dobrou prognózou.

Pak dochází k hromadění pankreatické šťávy ve slinivce a toto větší množství způsobuje otok slinivky. Těžší formou jsou ohraničené nekrózy. To už dochází k trhání buněk ve slinivce kvůli nadměrnému množství pankreatické šťávy.

Pak dochází postupně k nedokrvení a nekrózám.

Obě neléčené formy mohou vést až k nejtěžšímu stupni, jakým je krvácení ve slinivce. Jde sice o velmi vzácný stav, ale přesto není vyloučený.

Jak poznat zánět

Kde bolí slinivka břišní? Pacient při zánětu cítí krutou až nesnesitelnou bolest v epigastriu neboli mezižebří. Najít polohu, která by ulevila od bolesti, se nedaří. Bolest se rozvíjí pomalu, stupňuje se, může trvat hodiny i dny.

Někdy vystřeluje do zad a tím tak trochu simuluje počínající zánět žlučníku nebo akutní zánět ledvin. Dostaví se zvracení, nevolnost, nechutenství, pobledlost, zchvácenost a zvýšená teplota. Typickým příznakem je prknovitě stažené břicho v obranné reakci organismu díky břišním svalům.

Podrážděná slinivka břišní umí potrápit.

Operace a léčba

Slinivka se podílí především na trávení. Proto je cílem léčby uvést slinivku do funkčního klidu a pacient nesmí nic jíst minimálně 2až 3 dny. Nutná je hospitalizace pro dodání výživy a léků. Výživa se podává jen parenterálně v infuzi.

 Pak asi po 2 dnech dojde k postupnému vracení k perorálnímu příjmu potravy. Opravdu velmi pomalu a postupně se pacient vrací přísnou dietou k jídlu. Začíná se tekutinami, kdy se podává čaj a voda. Pokud to pacient snáší dobře, strava se postupně velmi pomalu obohacuje o cukry, tuky a bílkoviny.

Zajímavé:  Biologická Léčba U Ulcerozní Kolitidy?

Dietu musí dodržovat pacient opravdu dlouhodobě. Po propuštění z nemocnice jde o několik měsíců.

Slinivka - Vše o zdraví

Rakovina slinivky břišní

Rakovinné buňky nereagují na okolí ani zamezení růstu a neposlouchají pokyny, které jim naše tělo dává. Mají neomezenou schopnost se dělit.

Mezi největší rizikové faktory, které tyto nádory způsobují, patří celková životospráva a životní styl. Nějakou roli může hrát i dědičnost, obezita nebo věk. Ovšem ani dnes není známo, co opravdu způsobuje rakovinu.

Nádory se dělí na benigní – nezhoubné, které rostou omezeně a utiskují okolní tkáň, ale nezakládají další ložiska. Maligní – zhoubné nádory ničí okolní tkáně a naopak zakládají dceřiná ložiska neboli metastázy.

Nekontrolovatelný růst zmutovaných buněk nemůže tělo kontrolovat a napravit. Nádor je schopen velmi agresivního růstu a rozšíření do okolních tkání.

Příznaky rakoviny slinivky břišní

  • žloutenka
  • bolest břicha
  • nevolnost
  • nechutenství
  • celková slabost

Co jí škodí?

Při zánětu slinivky nejsou vhodné tuky, čokoláda a alkohol. K přísnému opatření je třeba se postavit čelem a vše dodržovat. Porušení přísné diety a pravidel stravovacího režimu může mít katastrofální následky. Pacient si musí hlídat, co jí, co slinivce škodí a co vyhovuje. Čím pomaleji, tím lépe. Pak se teprve slinivka pomalu, ale jistě, zase uzdravujete.

Zánět slinivky břišní – jak vypadá její průběh, léčba a proč vzniká?

Slinivka - Vše o zdraví

Zánět slinivky břišní nebo pankreatitida je onemocnění patřící mezi nejzávažnější břišní příhody. Slinivka břišní je orgánem uloženým v pravé části dutiny břišní. Odborně se nazývá pankreas. Tato žláza zastává exokrinní i endokrinní sekreci: Exokrinně vylučuje trávicí enzymy do duodena. Ty mají za úkol trávit potravu a štěpit přijaté živiny. Endokrinně vylučuje hormony inzulín a glukagon, které hrají nezbytnou roli v harmonizaci hladiny cukru v krvi.

Podle doby trvání a opakování záchvatů rozdělujeme záněty slinivky břišní do dvou skupin:

  • Akutní pankreatitida
  • Chronická pankreatitida

Vzniká náhle a trvá krátkou dobu. Závažnost postižení slinivky se liší, odlišné jsou tedy i příznaky. Ty se pohybují od středního diskomfortu po život ohrožující stavy. Prognóza akutní pankreatitidy ve většině případů bývá dobrá. Po vhodně nasazené léčbě tedy následky nezanechává. V závažných případech se ale může zvrhnout ke krvácení do žlázy, infekci, postižení tkáně a tvorbu cyst. Natrávením slinivky jejími enzymy může dojít až nekróze tkáně. Závažná pankreatitida ohrožuje vitální orgány jako srdce, plíce a ledviny.

  • bolest v horní oblasti dutiny břišní, která vystřeluje do zad nebo levého ramene (může se stupňovat po tučném jídle)
  • nevolnost a zvracení
  • horečka
  • nateklá a citlivá břišní dutina
  • bradykardie (snížený srdeční tep)
  • agresivita a nervozita
  • bledost

Zánět slinivky břišní trvá dlouhodobě. Často nastupuje po epizodě akutní pankreatitidy nebo v důsledku dlouhodobého nadužívání alkoholu. To se může projevit až po letech v podobě závažného záchvatu pankreatitidy. Nejčastěji postihuje muže ve věku mezi 30. a 40. rokem života.

  • konstantní bolesti horní části břišní dutiny vyzařující do zad
  • průjmy
  • změna stolice na zažloutlou, mastnou a páchnoucí
  • úbytek na váze (způsoben malabsorbcí živin díky dostatku štěpících enzymů)
  • diabetes u inzulin produktivního zánětu
  • může se objevit žloutenka

K postižení slinivky dochází, když se trávicí enzymy aktivují dříve, než-li v duodenu. V tomto případě dochází k procesu zvanému samonatrávení slinivky. Mezi hlavní příčiny můžeme zahrnout:

  • žlučníkové kameny
  • nadužívání alkoholu (alkoholový abúzus)
  • autoimunitní příčiny
  • metabolické poruchy
  • vrozené poruchy pankreasu
  • některé druhy léků
  • infekce
  • traumatická poranění
  • poškození slinivky po operačním zákroku či vyšetření (ERCP)
  • cystická fibróza
  • vysoká hodnota triglyceridů
  • V některých případech, jak akutních, tak chronických zánětů, příčiny nejsou známy

Mezi rizikové faktory vzniku pankreatitidy patří žlučníkové kameny, alkoholismus, cystická fibróza lupus a zvýšené triglyceridy. Krevní odběry – enzymy amyláza a lipáza jsou zvýšeny nad míru referenční hodnoty.

Vyšetření exokrinních funkcí – není rozšířenou metodou, ale může být provedena u chronické pankreatitidy. Koncentrace enzymů produkovaných slinivkou břišní je vyšetřena ze vzorku stolice.

  • Test glukózové tolerance
  • Ultrazvuk
  • Magnetická rezonance
  • Počítačová tomografie (CT)
  • Invazivní vyšetření

ERCP (Endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie) – rndoskopické vyšetření žlučníku a žlučových cest, které ke svému úkonu využívá lateroskop a rentgenový přístroj.

Biopsie – odběr malé části tkáně k laboratornímu vyšetření

Při akutním zánětu slinivky břišní je nezbytná hospitalizace v nemocnici, příjem tekutin skrze intravenózní (žilní) aplikaci a tlumení bolesti analgetiky. Konzumace jídla i pití není povolena, aby nedošlo k další produkci trávicích enzymů, a tím i k postupnému rozvoji zánětu slinivky. Enzymy amylázy a lipázy musí být pravidelně kontrolovány. Někdy je potřebná hospitalizace na lůžku intenzivní péče. Je totiž nezbytné monitorovat vitální funkce. Pokud je akutní pankreatitida způsobena obstrukcí žlučových cest (žlučovým kamenem) nebo kameny ve žlučníku, je nezbytný operativní zákrok, který tento zánět následně vyřeší. U chronické pankreatitidy je léčba trochu obtížnější. Znamená to velké sebezapření v podobě přísné diety s omezením tuků, alkoholu a kouření. Někdy je potřené doplnění enzymů, spazmolytik a léků regulujících střevní peristaltiku. V některých případech je nezbytný i operační zákrok (drenážní operace, resektivní operace – odstranění části slinivky břišní). Můžeme nějakým způsobem zánětu slinivky předejít? Samozřejmě. Do jisté míry můžeme riziko vzniku eliminovat omezením pití alkoholu, jídelních excesů v podobě tučných a smažených jídel a zaměřením se na zdravý životní styl. Dalším krokem k úspěšné prevenci je řešení obtíží se žlučovými kameny. Pokud na sobě nějaké obtíže po konzumaci jídla pozorujete, nenechte to vyšumět. Autor: Zuzana Pitříková

Zánět slinivky břišní může být akutní nebo chronický. V obou případech postiženého trápí bolest horní části břišní dutiny. Akutní pankreatitida se navíc projevuje zvracením, nevolností, horečkouZdravá výživa

Slinivka břišní

Slinivka - Vše o zdraví

     Slinivka břišní je podlouhlá, úzká žláza se zevní a vnitřní sekrecí. Je uložená mezi slezinou a ohbím dvanáctníku. Její hlavní vývod ústí společně se žlučovodem do dvanáctníku. Složením se podobá slinným žlázám v dutině ústní.

     Slinivka je jedna z nejaktivnějších žláz v těle. Všechno co prochází tenkým střevem potřebuje ke trávení několik šťáv, které produkuje a dodává slinivka. Pankreatická šťáva obsahuje trávící enzymy a má zásaditou (alkalickou) reakci. Poskytuje optimální předpoklady pro správnou funkci trávících enzymů, aby mohly svoji funkci v tenkém střevě splnit.

Asi uprostřed slinivky břišní je uložena skupina žláz s vnitřní sekrecí, nazývaná Langerhansovými ostrůvky, které produkují inzulín regulující metabolizmus cukru (hladina cukru v krvi) a ostatních uhlovodanů.

Je-li tělo zaplaveno toxickými látkami a tlusté střevo zatíženo hnilobou a kvašením, je tvorba inzulínu ztížena až znemožněna a vede k nesnášenlivosti cukrů.

     Za takových okolností se zvyšuje množství cukru v krvi, který se začne vylučovat močí. Dochází k cukrovce, diabetu.

Mnohým takto postiženým lidem se podařilo vysadit syntetický inzulín, jestliže se podrobili střevním výplachům a přešli na stravu s převahou čerstvé, syrové zeleniny, pili zeleninové a ovocné šťávy, jedli ořechy a naklíčená semena.

Zjistili, že je velmi užitečné pít denně až litr zeleninové šťávy z karotky, celeru a růžičkové kapusty (viz také knihu Normana W. Walkera: Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy).

     Slinivka břišní je velmi důležitá žláza našeho těla a měli bychom ji věnovat veškerý respekt, který si zasluhuje, chceme-li dosáhnout všestranného, dynamického zdraví. Přitom musíme začít tlustým střevem.

     Není to podivné, že my lidé se musíme nejprve zhroutit, než si začneme všímat moudrosti, kterou nás Stvořitel vybavil. Povinnost člověka by se dala říct jednou větou asi takto: musí poznat pravdu, aby dělal co je správné.

—————————–

     Slinivka břišní (pankreas) je nejaktivnější žláza našeho zažívacího systému. Produkuje současně rozličné druhy zažívacích šťáv, které štěpí nejrůznější složky naší potravy.

Slinivka pracuje nejlíp, jestliže jíme syrovou zeleninu, saláty a ovoce.

Nemá prakticky se štěpením molekul nic společného, pomáhá jen atomům a molekulám se oddělit, aby mohly být přijaty krví a proudem lymfy a všude v těle rychle využity žlázami, buňkami a tkáněmi.

     Jíme-li potravu obsahující škroby, cukr nebo maso, je slinivka nadmíru zaměstnána. Škrob jako takový je nestravitelný a musí se proto nejdřív rozložit na prvotní cukry.

Slinivka břišní musí nejen dodávat trávicí šťávy pro tyto cukry, ona musí i pomáhat při přeměně nebo rozložení škrobu. Tato práce navíc může vést k cukrovce.

Jíme-li maso, ryby nebo drůbež, nemůžeme koncentrovanou bílkovinu nebo aminokyseliny zužitkovat tak, jak jsou. 

     Všechno se musí rozložit na atomy, aby tělo mohlo tyto atomy nově složit a vytvořit tak svoji vlastní bílkovinu. Pankreas vykoná největší část této práce tím, že dodává nutné zažívací šťávy. Tato úloha vyžaduje velký pracovní výkon a nejen že přetěžuje slinivku, ale dává také vznik velkému množství kyseliny močové, jak jste si již v této knize měli možnost přečíst.

     Tuky v naší potravě se musí rozložit na glycerol a mastné kyseliny. K tomuto pochodu dodává slinivka také příslušné zažívací šťávy. 

     Protože slinivka břišní musí i za příznivých podmínek pro nás tvrdě pracovat, je nesmyslné, abychom ji ještě přetěžovali tím, že jíme a pijeme škodlivé potraviny. Ba naopak – měli bychom se s ohledem na to zamyslet nad naší chutí k jídlu a nad našimi potřebami, chceme-li omládnout.

     Lidé, kteří trvají na tom, aby jejich děti dostaly bonbony, keksy a jiné moučné výrobky, stejně jako cukrem slazené nápoje, jistě nechápou, co tím dětem způsobují.

Hrozivý přírůstek onemocnění cukrovkou u dětí by měl být pro rodiče poučením. Jestliže chceme v dnešní době a v této generaci omládnout, potom musíme použít rozumu a moudrosti.

Nemůžeme si jednoduše dovolit nechat se svádět nesprávnou reklamou. 17

Průběh zánětu slinivky a rekonvalescence

Běžný život s oslabenou slinivkou je především o každodenní dietě, která by se měla stát pro nemocné trvalým životním stylem. V současné době, kdy se lidstvo potýká s civilizačními chorobami, se změna životního stylu stala velice populární.

Ze všech stran se na nás hrnou informace o tom, jak bychom se měli stravovat a co bychom měli jíst, abychom se vyvarovali různých zdravotních problémů.

Dieta při oslabené slinivce vychází především z těchto doporučení, takže moc nového zase neuvádím. Od zdravého životního stylu se však přece jenom odlišuje.

 Je totiž o mnoho přísnější ve výběru vhodné stravy.

Moje slinivková dieta se liší především ve dnech, kdy právě léčím slinivku z nějakého zánětu nebo jsem ještě v rekonvalescenci. Délka rekonvalescence může být také různá. U někoho je návrat do několika dnů nebo týdnů a někdo se v tomto období pohybuje třeba stále.

Zajímavé:  Kolorektální karcinom - Vše o zdraví

Já mám zatím štěstí, že nemám slinivku tak zničenou a mohu ji ještě vrátit po prodělaném zánětu až do klidového stavu, kdy mohu jíst mnohá uvedená jídla. Pouze musím dodržovat zásady a omezení, které jsem uvedla v samostatném článku Dieta při oslabené slinivce.

Je to tedy o tom, jak nám v daný okamžik naše tělo funguje, v jakém stavu se nachází naše slinivka, jak trávíme potravu a co zrovna pociťujeme. Je něco jiného prožívat přímo akutní záchvat anebo se pouze nacházet v období dodržování diety.

U mne bývá vybočení z diety většinou způsobeno nějakým stresem. Stres spotřebovává krevní cukr a je pak příčinou, že se vrhnu na jídlo v důsledku hypoglykémie a poklesu životní energie. Ve snaze doplnit chybějící energii stravou se mi někdy nepodaří se natolik ukáznit, abych zavčas přestala, nepřejedla se, třebas zdravými potravinami, a neštěstí je hotovo.

Přiznám se, že největším prohřeškem je u mne konzumace ořechů a mandlí, které moc miluji v kombinaci s datlemi nebo rozinkami.

Za normálních okolností je strávím dobře, ale v nevhodnou dobu, právě po prožitých stresech, se tuky spolu s fruktózou ze sušeného ovoce stávají, při současné případné další nezvládnuté kombinaci potravin, spouštěčem akutního zánětu.

Velkou roli zde sehrává stav naší psychiky, protože člověk může těžce stravovat nejen potravu ale i své vnitřní prožitky.

Záchvat u mne začíná obvykle trávicími problémy po výše popsaném stravovacím vybočení. Nadýmání a vyprázdnění útrob mimo pravidelný režim mi pak nedovolí ulehnout do postele, natož usnout a dokud podstatná část problematické potravy z těla nevyjde, neuleví se mi.

Současně začnu cítit i silné bolesti u mne více vlevo, pod žeberním obloukem a i v zádech. Začne mne bolet hlava, rozklepu se i z nevyspání a možná mi vystoupí teplota. To přesně nevím, neměřím se. Spíše je mi ale většinou zima a mám studené nohy. Cítím se velmi slabá, jako bez života, nemám chuť se v posteli ani pohnout.

Když již konečně usnu, ráno mne probudí opět další nutkání na očistu, nadýmání a silné bolesti, které rozhodí vnitřní klid.

Bolest se dostavuje i v klidu a bez příjmu potravy. Cítím, že se děje něco, co mne ohrožuje a na jídlo nemám ani pomyšlení. Snažím se pít hodně vodu, která podpoří dokončení očisty. Doporučuji v tomto stavu vyhledat lékaře a popsat své potíže a nechat si udělat krevní testy, které prověří zvýšenou přítomnost pankreatických trávicích enzymů v krvi.

Pokud se potvrdí předtucha akutního zánětu (pankreatitidy), je dobré raději vždy dobře zvážit doporučení na případnou hospitalizaci. Radím se vždy sama se sebou, zda to zvládnu bez ní.

Hospitalizaci se zatím úspěšně vyhýbám, protože jsem již dříve zvládla jeden těžší zánět slinivky bez ní a přežila jsem jej pomocí níže popisovaných opatření. Z tohoto důvodu, díky nabraným zkušenostem a také vnitřnímu pocitu, pokračuji zatím jen v léčbě ambulantní.

Rozhodně bych však neriskovala a nesuplovala odborný dohled, kdybych cítila, že jde o něco jiného.

Snažím se i přes bolesti, dodávat tělu dostatek tekutin, abych zabránila dehydrataci. Čistou filtrovanou vodu popíjím po celý den a nejvíc dopoledne. Čaje první den ještě nezařazuji. Místo čajů si obvykle ohřeji vodu.

 Teplá voda mi pomůže zahřát tělo při ztrátě energie. Když mne moc trápí zimnice, zvolím vodoléčbu a dám si nohy prohřát do teplé vody. Pak si suchá a prohřátá chodidla natřu tymiánovým prohřívacím krémem a navleču si ponožky.

Na oblast břicha si přikládám Tibetský jílový obklad jaterní z řady bylinných výrobků Epam od Borise Tichanovského. Toto „bahno“ si namažu na bolestivá místa na břiše a i na zádech, pak přikryji látkou a snažím se obklady během dne často střídat.

Jinak polehávám. Žádná velká další aktivita než péče kolem sebe se nedoporučuje.

Hladovku držím tak dva až tři dny, do ústupu akutních bolestí. Většinou během tří dnů vyjde z člověka veškeré nestrávené jídlo, dokonale se vyčistí a slinivka se uklidní.

Druhý den po záchvatu již většinou zkouším popíjet teplé bylinkové čaje.

Používám především heřmánek; někdy nať čekanky nebo kořen smetánky lékařské a také pro uklidnění třezalku nebo meduňku.

Co si budeme povídat, kdo ví o čem mluvím, dá mi za pravdu, že uklidnění je nutné a pomůže i to, že si ověříme příčinu akutních bolestí u lékaře a tím pádem víme, jak budou příští dny probíhat.

Doporučuji pracovat při záchvatu i s psychikou. Věřit, že se vše zlepší a pak je to den ode dne lepší. Ono rčení: „Víra Tvá Tě uzdraví“ má zde své opodstatnění.

Každý člověk je vždy sám ve své bolesti, ale je velice povzbudivé pro duši, najde-li při svých potížích pochopení blízkého okolí a je mu dopřáno bohatě klidu, odpočinku a najde se někdo, kdo mu alespoň uvaří a podá čaj.

Protože již roky neberu léky proti bolesti, snažím se zaměstnat mysl a na bolest, která mne donutila ležet, raději nemyslet. Pospávám nebo si čtu, popř. sleduji nějaké dokumentární pořady v televizi.

 Ne však o jídle nebo jeho přípravě. Zde je nebezpečí zbytečného dráždění slinivky k vylučování trávicích šťáv, viz. Pavlovův reflex. Bolesti dávám čas„vybolet“ a protože ji netlumím, tak alespoň vím, jak ustupuje.

Strava v období rekonvalescence

Rekonvalescence je velice důležité období, protože se začíná opět přijímat potrava. Vnímám toto období jako radostné. Je mi už lépe a pohled na svět je zase optimistický. Je nutné se stravovat velice umírněně, zodpovědně a doopravdy to myslet se sebou vážně. Návrat k akutnímu stavu by mohl být velice rychlý.

Člověk musí sám vnitřním pocitem zvažovat jídla, která konzumuje a raději být na sebe víc přísný. Toto období může být u každého různě dlouhé. U mne tři týdny až měsíc nejsou výjimkou. Protože nejdůležitější jsou dny po ukončení hladovky a půstu o čajích, uvedu vám svou ověřenou stravu pro pár svých prvních dnů v rekonvalescenci.

1. den

V tento den zahajuji postní režim, který obsahuje velice skromná a jednoduchá jídla. Jako první stravu si obvykle uvařím Léčivý vývar z ovesných vloček, ale scezený, tj. bez vloček.

Většinou se moc na své první jídlo těším, protože vím, že tento čistý vývar z ovesných vloček strávím. Vývar z ovesných vloček byl „lékem“ pro nemocné již za 2.světové války a i po ní.

Vím od své maminky, že si ovesnými vločkami léčila podvýživu a také poničený žaludek z válečného období. Od dob, kdy i mne maminka v mém dětství „kurýrovala“  ze střevních katarů vývarem z ovesných vloček, nedám na tento pokrm dopustit.

Ať si kdo chce ohrnuje nos nad konzistencí této řídké kaše, v tom případě neví, co je hlad.

Tato teplá polévka či řídká kaše, lehce přisolena, byla pro mne vždy úžasným jídlem po době, když jsem se jako dítě s nemocným bříškem nemohla na jídlo pár dnů ani podívat. Někomu však může vyhovovat více třeba vývar z rýže nebo dušená mrkev, ale já mám ověřen tento pokrm. Vzpomínky mne nasměrovaly a vím, že správně.

Protože se člověku, jak začíná jíst, zvyšuje apetit, nemá většinou chuť stejné jídlo opakovat. První den však neudělám chybu, když si tento vývar dám víckrát a po menších dávkách. Mezi jídlem ještě popíjím bylinkové čaje pro zahřátí.

Pro zpestření si dám třeba podušenou mrkev, kterou uvařím lehce v soli, s mletým kmínem a pak ji umixuji do podoby řídké polévky. Víc druhů jídel první den nevolím. Stačí jenom střídat tato dvě. Bohatě zasytí a dodají tělu vlákninu a pomohou šetrně nastartovat trávení. Jídla střídám dle probuzené chuti v menších časových intervalech.

Někdy i po dvou hodinách, ale ne ve velkých dávkách. Večer se snažím dodržet poslední jídlo do 18.hod. Opatrnost v jídle se určitě vyplatí.

První dny také nejím ještě nic syrového, žádné ovoce ani zeleninu. Ani zatím syrové šťávy, i když jsou rychlým zdrojem energie. Ty přijdou na řadu později. Kromě bylinkových čajů ještě popíjím čistou vodu.

2. den

Ráno zahájím nejdříve teplým čajem z kořene smetánky lékařské nebo heřmánkem. Ke snídani si uvařím většinou zase léčivý vývar z ovesných vloček a v poledne již zkusím podušenou zeleninu v mixované podobě Zeleninového pyré nebo opět nějakou kaši.

Druhý den je již pestřejší. Zkouším si dát i kaši z rýžové krupice, ale vařenou jenom ve vodě. Vezmu 40 g rýžové krupičky a 400 ml vody a vařím za míchání. Lehce osolím a také přidám trochu mletého kmínu na podporu trávení.

Většinou v těchto dnech nastartuje nejen trávení, ale i vyměšování. To podpořím vývarem z ovesných vloček, konzumovaným druhý den odpoledne již i s vločkami. Ovesná vláknina je velice šetrná a společně s vlákninou ze zeleniny pomůže pohybu střev.

Protože se vrací chuť k jídlu, je velice důležitě odolat probuzenému hladu a nepřejíst se byť kaší vařenou na vodě. Ta nám pak může ležet v žaludku jako „kámen“.

Raději jíst častěji a menší porce. Většinou mám chuť také něco kousat a tak si zařadím na prostřídání do diety třeba pufované rýžové chlebíčky. Dobré jsou i rýžové nebo kukuřičné extrudované křupky.

Ovšem opět jenom trochu.

3. den

Většinou si dám pro změnu zeleninové pyré k snídani. Na svačinku pár rýžových chlebíčků. V poledne trochu uvařené rýže a nemixované dušené mrkve. Je nutno začít zatěžovat trávení většími kousky jídla.

Proto k večeři volím v páře dušenou brokolici pro změnu s rýžovými těstovinami nebo opět pufovanými chlebíčky. Také mi chutnají spařená, oloupaná a podušená rajčata, která nasytí moji touhu po „kyselkavém“jídle.

Komu by jejich konzistence po udušení připadala nevzhledná, může je rozmixovat na jakousi „rajskou“ omáčku a doplnit trochu vařenou rýží.

A opět je důležité dávat tělu dostatek tekutin v podobě čisté vody a různých bylinkových čajů. K potravě začínám již v této době přidávat doplněk stravy v podobě kapek Chola směs od Herba Vitalis a do kaší mletý fenykl. Obojí pomáhá s trávením.

4. až 7. den

Tyto dny pojídám většinou různé druhy kaší, které lze připravit dle uvedených návodů, ale neslazené, bez přídavku sušených obilných nápojů a také samozřejmě bez jakýchkoliv oříšků.

Mám-li chuť na „jakoby sladké“ jídlo, tak si kaše, které se mi stejně sladké zdají samy o sobě, tedy pokud je nesolím, posypu trochu skořicí, která je „osladí“ a také pomůže tělu bojovat se zánětem.

Ke kaším si už uvařím nějakou hořkou obilnou kávu.

Co ale nekonzumuji první týden vůbec, jsou jakákoliv jídla z brambor, i když vařené brambory bývají doporučovány jako šetrná a dietní strava. Nevím, ale mně osobně brambory v jídelníčku nevyhovují a jím je i v klidovém období své slinivky velmi sporadicky.

Množství jídla během prvního týdne můžeme postupně zvyšovat a odstupy mezi jídlem prodloužit. Při pití již zařazuji i čerstvé zeleninové šťávy, připravené na odšťavňovači. Třeba z mrkve, červené řepy, okurky, pastináku, popř. celeru. I ze směsí zeleniny.

Šťávy je dobré v tyto dny více ředit vodou v poměru 1 díl vody na 2 díly šťávy. Rozhodně se vyhýbám šťávám předem připravovaným a baleným, kupovaným byť v prodejnách zdravé výživy.

Zajímavé:  Intolerance Na Vejce Priznaky?

Nadále zůstávají mým průvodcem bylinkové čaje i čaje přímo na slinivku dle receptů od bylináře Pavla Váni.

V tyto dny již zařazuji také více syrové zeleniny. Ke konci týdne zkouším trochu syrové strouhané mrkve nebo spařená rajčata a také trochu strouhané okurky. Tu třeba v letním období. V zimě raději moc ne, protože tělo ochlazuje. Syrovou zeleninu si dávám pouze v poledne nebo tak do 15 hod.

Večer určitě jenom vařenou zeleninu s rýží, s jáhlami, s pohankou nebo obiloviny v podobě kaše. Asi od 6. dne zkouším i ovoce. Většinou si dám nejdříve dušená jablka jako Dietní jablečnou kaši nebo kompot, obojí ještě bez hřebíčku jen s trochou skořice a až později je zkouším syrová jako samostatné jídlo.

8. den až konec rekonvalescence

V tyto dny si již povoluji přísnou dietu a zařazuji postupně po malém množství sušené obilné nápoje do kaší, pudingu a stravu si zpestřuji při zachování dietních opatření.

 Trávení bílkovin si ověřím na čistém tofu, které si přidám k dušené zelenině. Se sýry, byť kozími nebo nízkotučnými, doporučuji raději počkat. Také tuky doporučuji zařadit dle vlastního uvážení později.

Stravu si již obohacuji pečivem, nejlépe nějakými plackami, které si dám k zelenině nebo k ajurvédské kávě.

Osobně se obzvlášť v tomto období vyhýbám i studeným pokrmům přímo z ledničky. Ovoce a zeleninu, kterou mám ráda syrovou, nejím vychlazenou. Možná to nemá moc spojitosti se slinivkou, ale spíš se žaludkem, ale není potřeba zažívání zkoušet při celkovém oslabení.

Slinivka - Vše o zdraví

Postupně zařazuji k již uvedeným alternativním pomocníkům také podpůrné trávicí enzymy (Bio enzymy) a Bromelain v podobě tabletek. Je dobré se také poohlédnout po tinkturách z rostlin nebo ještě lépe z pupenů od paní Mgr. Podhorné, tzv.

 gemmoterapeutika a začít užívat něco pro posílení aktivity slinivky. Velice jí to prospěje a pomůže s léčením. Existují také různé tibetské bylinné produkty Epamy od již zmíněného pana Borise Tichanovského, které také mohou s bolavou slinivkou pomoci.

Je potřeba si vyzkoušet na vlastním těle, co vyhovuje nejlépe. Mám dobré zkušenosti s uvedenými produkty a moc mi pomáhají. Správné funkci střev lze pomoci i užíváním laktobacilů při jídle.

S vyrovnáváním hladiny krevního cukru a při chutích na sladké mi účinně pomáhá řasa Spirulina, kterou je dobré zařadit k dlouhodobému používání jako potravinový doplněk.

Návrat k normálu

Období rekonvalescence u mne přechází pomalu a plynule do dietního režimu, který jsem si nazvala pro sebe jako klidové období. Snažím se dodržovat dietní omezení a pokud mnoho nevybočím, daří se mi udržet slinivku jen s malými výkyvy delší dobu bez akutního zánětu.

Jelikož sama řeším dopady stravování z mládí, moc bych vám přála, abyste se nemuseli nasměrovat na nový stravovací styl až po zdravotních problémech.

Je snazší nezavdávat příčinu případnému onemocnění v budoucnu, než pak bolestně řešit důsledky.

Poznámka: Doplňuji dne 7.4.2019 .

Tento článek jsem psala v roce 2008 v přítomném čase. Tehdy jsem měla po čtyřech akutních zánětech slinivky, které mne postihly v letech 2007 – 2008 s čtvrtletní pravidelností po ztrátě zaměstnání.

Od této doby se díky dietním režimu držím již bez akutního zánětu (klep, klep, klep).
Mám tzv. klidové období, které je někdy více a někdy méně klidové, ale jídlo musím určitě stále přísně zvažovat, aby neublížilo.

I přes dietní opatření, které uvádím i zde na webu, jsem se nevyhnula v uplynulých deseti letech dvakrát těžšímu podráždění slinivky. Bolestivý stav mne v obou případech dovedl na kontrolu k lékařce, abych zjistila co se v těle děje.

Stejně jako po zánětu jsem musela mít na 6 – 8 týdnů přísnou dietu, která je téměř totožná s výše uvedenou v rekonvalescenci.

S oslabenou slinivkou lze podle mých zkušeností žít, ale je potřeba stále naslouchat svému tělu. Za roky jiného stravovacího režimu mi již ani nepřijde, že jsem někdy jedla jinak 🙂

Alemari

Potraviny pro zdravou slinivku: Co škodí a co prospívá?

Slinivka břišní neboli pankreas je protáhlá žláza, která leží za žaludkem a je součástí trávicí soustavy.

Produkuje enzymy, které ve dvanáctníku štěpí sacharidy, tuky a bílkoviny, aby živiny mohly být vstřebány a zužitkovány.

Kromě toho uvolňuje hormony inzulin a glukagon, které regulují hladinu krevního cukru, a porucha slinivky proto může vést k rozvoji cukrovky. Víte, jak se liší cukrovka 1. a 2. typu?

Zdravá slinivka pomáhá trávit potravu, zprostředkovává cestu glukózy do buněk a udržuje trávicí systém v chodu. Jaké nemoci pankreatu hrozí? Zánět slinivky (= pankreatitida) poškozuje schopnost zpracovávat přijaté jídlo. Akutní zánět se projevuje opakovaným zvracením a velmi silnou bolestí břicha, která nemocného dožene k lékaři. Je to velice vážný stav a může skončit smrtí.

Chronický zánět se projevuje nenápadně – nejprve bolestí břicha, později poruchami trávení a metabolismu tuků či cukrů, po čase může dojít k rozvoji cukrovky 2. typu. Chronický zánět výrazně zvyšuje pravděpodobnost propuknutí rakoviny slinivky.

Které rizikové faktory mohou vést k rozvoji zánětu a lze je ovlivnit? Alkohol, kouření, onemocnění žlučníku, strava plná tuků a stres. A podobné je to u diabetu 2. typu: tam nemoc přivolává obezita, vysoký tlak a cholesterol i nedostatek pohybu.

Abyste slinivku co nejvíce šetřili, je nutné maximálně omezit nebezpečný životní styl. A nejpozději je to nutné ve chvíli, když se potíže objeví – v takové situaci je kromě léčby důležitá i dieta.

 „Při opakovaných problémech s pankreatitidou je dobré upravit systém stravování.

Nejíst například tři velká jídla denně, ale spíše šest sedm menších tak, aby nebyl trávicí systém najednou zatížen velkým množství živin ke zpracování,“ radí Michaela Bebová, biochemička zabývající se výživou.

Chcete svému pankreatu prospět co nejvíc? Zaměřte se na potraviny podporující celkové zdraví – takové totiž prospívají i slinivce. Které to jsou?

Foto: goffkein.pro, Shutterstock.com

Při potížích je zásadní vyřadit alkohol a kouření. Obojí je uznáváno jako faktor ohrožující přímo slinivku

Jako jedno z nejsilnějších rostlinných antibiotik chrání česnek před rizikem zánětu. Kromě toho rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh. Díky tomu slinivku stimuluje k produkci hormonů podílejících se na správném metabolismu sacharidů.

Batáty neboli sladké brambory jsou cenným zdrojem vlákniny a komplexních sacharidů, které slinivce pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Chutnají příjemně sladce a pankreatu lahodí také vysokým obsahem silného antioxidantu betakarotenu, který chrání před působením volných radikálů a rozvojem rakoviny.

Borůvky pomáhají v prevenci cukrovky. Antokyany (modrý pigment v borůvkách) zlepšují metabolismus glukózy. „Vyšší citlivost buněk na inzulin pomáhá snižovat riziko vzniku cukrovky 2. typu, která v současnosti patří mezi nejzávažnější onemocnění,“ vysvětluje Jiřina Mačková, výživová poradkyně z Kralup nad Vltavou.

Foto: puhhha, Shutterstock.com

Modré pigmenty v borůvkách zlepšují metabolismus glukózy a chrání před cukrovkou, což slinivce usnadňuje práci

Červené hrozny jsou vynikajícím zdrojem antioxidantu resveratrolu, který pomáhá předcházet poškození krevních cév a navíc snižuje záněty. Obojí všestranně prospívá činnosti slinivky, která je tak zásobena krví a chráněna před infekcemi.

Bílý jogurt je dobrým zdrojem probiotik. To jsou přátelské bakterie podporující trávení i imunitu, a tedy i slinivku. Pomáhají organismu vytěžit z přijímané stravy maximum živin.

Zánět slinivky břišní a dieta

Slinivka břišní je velmi důležitý orgán a jeho zánět Vás může přímo ohrozit na životě! Obvykle se objevuje zcela nečekaně a projevuje se silnou bolestí břicha. Nikdo nedokáže přesně určit, jaký průběh zánět bude mít. Zánět někdy odezní sám, avšak v těch horších případech dochází k prasknutí.

Lékařskou pomoc by jste proto měli vyhledat okamžitě. Co je vlastně slinivka? Je to orgán, který se nachází mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Slinivka produkuje trávící šťávy, které se podílejí na zpracování potravy a také produkuje velmi důležitý hormon – inzulín.

Dieta u slinivky je ke stažení na konci článku!

Jak vzniká zánět slinivky břišní?

Jsou známé dvě hlavní příčiny vzniku zánětu: alkohol a žluč (žlučové kameny). Konzumace alkoholu aktivuje trávící enzymy uvnitř slinivky a ty ji pak poškozují. Naopak žluč se normálně do slinivky nedostane, avšak pokud kamínek ucpe společný vývod slinivky a žlučovodu, dochází k velkému podráždění slinivky. Každé takovéto podráždění může člověka přímo ohrozit na životě.

Jak už bylo výše zmíněno, zánět slinivky se může objevit náhle a zcela nečekaně. Jeho hlavním příznakem je silná bolest nad pupkem.

Zánět je doprovázen nevolností, zvracením, zvýšenou teplotou, zrychleným pulsem, slabostí atd.

Pokud se objeví po konzumaci většího množství alkoholu nebo po tučném a smaženém jídle, vyhledejte pomoc okamžitě. V případě záchvatu se vyhněte jídlu a přijímaní tekutin.

Vyšetření u lékaře

Lékař musí nejdříve rozeznat zánět slinivky od jiných potíží, takže se zajisté nevyhnete otázkám o posledním jídle nebo konzumaci alkoholu. Důležité je pak vyšetření z krve, kde se zjišťuje zánět. Lékař vám také může doporučit hospitalizaci, kdy bude následovat zavedení „kapačky“ a podávání léků od bolesti. Zjištění stavu slinivky probíhá ultrazvukem, CT anebo ERCP (endoskopie).

Průběh zánětu není možné nijak ovlivnit, proto je návštěva lékaře opravdu nejlepším řešením. Prudký zánět může dokonce vyvolat těžký šokový stav, kdy je zásah odborníka naprosto nezbytný. Dlouhodobý zánět může být příčinou vznikajících cyst anebo dokonce zhoubného nádoru. Včasná léčba a pravidelné návštěvy lékaře jsou jediným řešením.

Informace a fakta

Nejčastějším onemocněním slinivky je akutní zánět a chronický zánět, rakovina, cukrovka prvního a druhého typu atd.
Chronické onemocnění hodně souvisí s konzumací alkoholu, proto je lepší se mu vyhýbat.

Mezi další rizikové faktory patří: dedičnost, cukrovka, dietní návyky, kouření, vleklé chronické onemocnění, věk na 65 let. Častěji jsou postiženi muži.
Rakovina slinivky se léčí chirugicky. Lepší šance na vyléčení maji pacienti s menšími nádory (2–3 cm).

U větších nádorů je průměrná doba života 12 – 20 měsíců po operaci, šance na vyléčení výrazně klesá.
V Čechách ročně onemocní rakovinou slinivky zhruba 2500 lidí.

Dieta a jídelníček po zánětu slinivky

Důležité je dodržovat zásady zdravého životního stylu, což předpokládá nekouřit, vyhýbat se mastným a smaženým jídlům. Základním atributem je také omezení kávy, silného černého čaje a alkoholu.

Jaké potraviny můžete jíst a čemu se vyhýbat? Odpověď na tuto otázku naleznete v přiložených dokumentech, které pocházejí z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Kliknutím na dokumenty soubor stáhněte.

Dieta při zánětu slinivky břišní část 1

Dieta při zánětu slinivky břišní Část 2

Dieta při zánětu slinivky břišní Část 3

Dieta při zánětu slinivky břišní Část 4

Zdroj: Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, ordinace.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector