Artróza – vše o zdraví

Mezi nejčastější artritická onemocnění patří osteoartróza. Ta poškozuje chrupavky, klouby i kosti. Postihuje asi 12% populace a u osob starších 65 let postihuje dokonce 70% populace!

Revmatoidní artróza je dalším typem tohoto onemocnění, které útočí na kloubní výstelky, a způsobuje tak bolestivost, ztuhlost, otoky a omezenou pohyblivost kloubů. Stále více studií však v současnosti naznačuje, že změna stravování může od chronické bolesti spojené s artrózou ulevit.

Užijte si sílu sedmi účinných látek v unikátním doplňku stravy pro zdraví kloubů ARTENAL by Brandeis Clinic!

Artróza - Vše o zdraví Kloubní výživa ARTENAL 7 účinných látek v silné koncentraci, které vám pomůžou ulevit při bolestech kloubů! ARTENAL pomáhá podpořit jak pohyblivost kloubů, tak jejich ochranu před poškozením a regeneraci. Díky zázvorovému extraktu přispívá ke snížení zánětu kloubů a pomáhá snížit bolest kloubů.

Na co se v boji s artrózou zaměřit?

Omega-3 tuky

Omega-3 mastné kyseliny mohou působit preventivně proti rozvoji zánětu v organismu a redukují projevy spojené s artritidou. Enzymy, které jsou zodpovědné za zánět kloubů (COX-2) jsou totiž výrazně aktivnější, je-li ve stravě více omega-6 než omega-3 mastných kyselin.

Omega-6 mastné kyseliny však bohužel v naší stravě převládají, protože se nachází v mase, pamlscích a slunečnicovém oleji, které často konzumujeme ve větší míře. Pro zdravé klouby je proto vhodné zvýšit příjem zdravých omega-3 tuků konzumací lososa, sardinek, makrel, pstruhů, lněných semínek či vlašských ořechů a snížit příjem omega-6 tuků. A poděkují vám nejen vaše klouby!

Brokolice, květák a spol

Podle jedenáctileté studie provedené na prestižní americké klinice Mayo Clinic chrání konzumace brokolice, květáku a další brukvovité zeleniny organismus před rozvojem artrózy.

Artróza - Vše o zdraví Artróza – informace v kostce Artróza je nemoc, které je nejčastěji spojována s nemocemi kloubů. Nemocí, které bolest kloubů způsobují, je samozřejmě více, můžeme zmínit například revmatoidní artritidu, nicméně nejčastěji, pokud nás bolí klouby, se jedná o artrózu, kterou můžeme najít i pod názvem osteoartróza.

Vitamín D

Další rozsáhlá studie provedená na 29 000 ženách, u nichž se artróza nikdy nerozvinula, naznačuje, že artróza ohrožuje výrazně méně ženy, které mají dostatečné hladiny vitamínu D. Vedle toho jsou vyšší hladiny vitamínu D spojeny také s nižším stupněm rozvoje artrózy u už postižených jedinců.

Olivové ‚zlato‘ a zázvor

Strava bohatá na olivový olej ulevuje od bolesti a ztuhlosti pacientům postiženým revmatickou artrózou.

Olivový olej v organismu totiž působí protizánětlivě stejně jako zázvor, další oblíbená potravina, která se konzumuje jak pro svoji pronikavou chuť, tak kvůli zdraví.

Stovky let se zázvor využíval pro léčbu nachlazení, závratí, migrén a vysokého krevního tlaku, v současnosti je stále oblíbenější i pro své schopnosti ulevovat od artritických bolestí.

Antokyany

Tyto silné antioxidanty jsou zodpovědné za červeně zbarvené pigmenty u ovoce a zeleniny, jako jsou třešně, ostružiny, maliny, jahody, hroznové víno a lilek. Napomáhají snižovat zánět, protože snižují hladiny C-reaktivních bílkovin. Jejich obsah v organismu je jedním ze znaků zánětlivých procesů.

Artróza - Vše o zdraví Zacvičte s artrózou Artróza vzniká opotřebováním a poškozením kloubové chrupavky. Většinou se objevuje u lidí nad 40 let. Často nás na tento problém upozorní až bolest při různých aktivitách nebo při velké zátěži. Příčiny nadměrného opotřebování jsou různé. Velký vliv na rozvoj artrózy má jednostranné přetěžování kloubů, vrozené vady, genetická dispozice, následky úrazů a samozřejmě také nadváha.

A jakým jídlům byste se měli vyhýbat?

Kromě doporučení, co pro zdravé klouby jíst, existuje i pár typů potravin, kterým byste se artrózou měli vyhýbat. Patří mezi ně:

  • Červené maso, protože nadbytek bílkovin, zejména těch z živočišné stravy, může omezit hybnost kloubů
  • Mléčné výrobky a mléko jsou známé alergeny, které způsobují zánět a zhoršují symptomy artrózy. Vynechání těchto potravin může stav artrózy výrazně zlepšit
  • Kofein, který dehydratuje organismus a zbavuje jej minerálů, bývá někdy spjat s bolestí kloubů

Funkční obranyschopnost je základem našeho přežití. Přečtěte si, jaké vitamíny a minerály vám nesmí chybět!

V období, kdy se střídají chladnější teploty a takřka letní horka, dostává pleť opravdu zabrat. Měli byste se jí proto obzvlášť teď věnovat. Na co byste se tedy měli zaměřit?

Jarní únava sice není medicínský termín, ale občas se s ní potýká každý z nás, zejména jedinci citlivější na vliv počasí. Projevuje se celkovým úbytkem energie, konstantní únavou, sníženou koncentrací a zvýšenou potřebou spánku.

Jaro je období, kdy se mnoho lidí trápí špatnou náladou, nedostatkem energie nebo dokonce depresí. Proč se ale soužit, když je často možné tyto nedostatky vyřešit adekvátním příjmem vitamínů a minerálů?

Источник: https://www.medaprex.cz/cs/magazin-krasy/zdravy-zivot/bojite-se-artrozy-jezte-brokolici-565.html

Mýty o artróze

Artróza - Vše o zdraví

OMYL Č. 1: když budu jíst želatinové medvídky, budu mít zdravé klouby

Ani kdybyste za den zkonzumovali několik pytlíků gumových medvídků, nedoplníte potřebné množství kolagenu. Maximálně vám hrozí kila navíc a poškození chrupu.

Vědci totiž přišli na to, že kolagen nelze ve výživě tkání kloubů nahradit JINAK než jedinou látkou – opět samotným kolagenem. Kolagen tvoří až 70 % sušiny kloubních chrupavek a je tak základní stavební bílkovinou, která tvoří pojivové tkáně našeho pohybového aparátu.

Jedině tak se pojivová tkáň může správně vyvíjet a následně mnohem lépe odolávat přetěžování, bez toho aniž bychom v budoucnu museli řešit zdravotní následky.

Vhodným řešením, jak se o své klouby starat a dopřát jim dostatečnou výživu, jsou doplňky stravy s hlavní účinnou látkou – tzv. kolagenní peptidy (např. Geladrink), které podporují a zvyšují tvorbu kloubního kolagenu.

OMYL Č. 2: lékař mi diagnostikoval artrózu, a proto nemůžu sportovat

Odborníci doporučují vyvarovat se pohybu, který může zvýšit riziko osteoartrózy, rozhodně to ale neznamená vzdát se pohybu na dobro. Mezi aktivity, které riziko onemocnění mohou zvýšit, patří zejména dřepy, prudké nárazy, dopady, výskoky, klečení, náhlé změny pohybu či dlouhé stání.

S rozmyslem bychom tedy měli přistupovat ke sportům jako je squash, tenis, aerobik, zumba, fotbal, basketbal, volejbal či v poslední době stále populárnější a oblíbenější běh. Takové a jim podobné sporty totiž při příliš častém provozování nadměrně zatěžují celý pohybový aparát.

To může mít za následek opotřebování chrupavky v přetěžovaných kloubech.

Artróza - Vše o zdraví

Chceme-li však předejít vzniku nepříjemných a nebezpečných revmatických onemocnění, neměli bychom se sportu a pravidelnému cvičení vyhýbat. Ne nadarmo se říká „sportem ku zdraví“. O to vše je přitom třeba dbát již od raného dětství, aby naše pohybová soustava dostala možnost se správně vyvinout a vytvořit si dobrý svalový základ. 

Svou roli hraje v tomto ohledu i pravidelnost. Cvičit bychom měli ideálně každý den – např. pro zlepšení kloubního rozsahu či okolního svalstva stačí 15-10 minut denně. Je-li vaším cílem shodit nějaké to kilo, vyhraďte si každý den alespoň 30 minut. První výsledky na sebe jistě nenechají dlouho čekat. Ideálním pohybem je např. jízda na kole, chůze, plavání, jóga nebo i obyčejný strečink.

Zajímavé:  Černý Čaj Vliv Na Zdraví?

Strečink, neboli protahovací cvičení, je velmi důležitá součást regenerace každého aktivního člověka. Udržuje svalstvo namáhané po sportovní či pracovní činnosti stále ve formě a dostatečně elastické, čímž předchází svalovým poraněním. 

OMYL Č. 3: osteoartróza se týká jen starších lidí

Osteoartróza se může projevit již v relativně mladém věku, a to již po 20. roce života. Jde o selhání obnovy kloubní chrupavky. Poškození kloubů osteoartrózou je tím větší, čím více zatěžujeme své klouby sportem či nevhodným pohybem. Onemocnění lze rozpoznat podle několika příznaků.

„Mezi nejvýraznější patří především bolest a ztuhlost kloubů při zátěži, dále pak citlivost na chlad a počasí, bolesti svalů, výrazné zhoršení pohyblivosti nebo dokonce i bolesti během noci. Typická je také tzv.

startovací bolest a ztuhlost, která vzniká především ráno po probuzení, případně po jiném delším klidu“ vysvětluje MUDr. Pavel Drbal.

Rozvoj onemocnění bývá velmi pozvolný a někdy může trvat i několik let. V případě, že není zánět včas rozpoznán a léčen, může vést až k ubývání chrupavkové hmoty a postihovat i další kloubní tkáně, především pak kloubní kost. Ta se v konečné fázi začne postupně rozpadat a nezbývá než zvolit chirurgické řešení – instalaci totální endoprotézy.

Pro více informací navštivte www.orling.cz

Источник: https://www.receptyprimanapadu.cz/zdravi/myty-o-artroze/

Prevence a výživa při artróze

Artróza - Vše o zdraví

Artróza kloubů je bez pochyb nejvíce časté kloubní onemocnění. Objevuje se nejčastěji po 50. roce věku, ale v dnešní době i v budoucnosti kvůli nevhodným návykům budou stále častější případ mladších pacientů s tímto onemocnění. Nejvíce postihuje klouby rukou, kyčle, kolena i obratle. Postih přichází pro nedostatečný metabolismus nebo nevhodnou či nerovnoměrnou zátěž kloubní chrupavky. Mění se její mechanické vlastnosti. V primární fázi se jedná o degenerativní změny na chrupavce a následně se přidají i zánětlivé pochody. Degenerace chrupavky jsou v oblasti největšího zasažení pozměněny regeneračními snahami organismu ve formě kostní degenerace s tvorbou kostních výrůstků.

Primární příznak je bolest, nejdříve jen po náročném pohybu, větším fyzickém výkonu. Ale později se objevuje i v klidu, hlavně v noci.

Nejtypičtějším příznakem je ztuhlost kloubů po ránu a bolestivost na začátku dne, než se klouby zahřejí a rozhýbou. Jsou i období klidu a progrese onemocnění.

Proto ne vždy vyšetření musí hned odhalit správnou příčinu bolestí. Správně by se nejen pomocí rentgenu měly dát zjistit:

  • zhrubělá kresba kloubu
  • deformace kloubu
  • poruchy osy končetin
  • svalová ochablost
  • bolestivost při dotyku u šlachových úponů ke kostem
  • bolestivost vazů
  • otok tkání okolo kloubů
  • výpotky
  • bolestivá hybnost až omezení pohybových možností

Artróza velice ovlivňuje kvalitu života, důležitá je prevence již od rané dospělosti, ne až v pokročilé dospělosti. Základ je zatěžovat klouby šetrně, pravidelně se hýbat, naučit se správné technice chůze a pohybu v práci a doma, umět nevhodný pohyb nebo sezení správně kompenzovat.

Byl prokázán vliv nadváhy, vrcholového sportu nebo naopak velké neaktivity. Velké množství tukové tkáně v oblasti břicha naruší jeho přirozený postoj a v kombinaci s nevhodnou obuví a vyšší váhou dochází k vyosení těla a vyššímu tlaku na oblast kyčlí, kolen, ale i kotníků a obratlů v oblasti beder.

Na prevenci artrózy se musí myslet u rekreačních a vrcholových sportovců, kde dochází k velkému a nerovnoměrnému zatížení určitých kloubů. Například u fotbalistů trpí nejvíce kolena a kyčle. U tenistů naopak loket, u kulturistů obratle a kolena.

Proto všichni sportovci, atleti musí provádět pravidelně strečing nebo kompenzační cvičení, musí se umět správně rozehřát. Klouby a vazy musí i odpočívat, proto není na místě trénovat denně. Svaly, kosti i klouby rostou a regenerují se, když odpočíváme.

Chceme-li po těle výkony, musíme mu i dopřát relaxaci, odpočinek, funkční terapii. Potvrdí každý fyzioterapeut. Vhodná rehabilitace je i plavání.

Je velmi důležité chránit klouby před sekundární záněty, správně je léčit, regenerovat. Protože i  zánětlivé procesy probíhající v kloubech přímo souvisí s opotřebením kloubních ploch. Možností prevence také může být konzultace žen s gynekologem při a po menopauze, kdy navrhne dobrou hormonální substituci hormonů.

To samé platí, pokud v důsledku velké nadváhy trpí žena polycystitidou. Nebo když má po karcinomu provedenou resekci vaječníků. Estrogen jako hormon produkovaný vaječníky se přímo podílí na zabudovávání vápníku do kostí a stavebních kamenů do kloubů. Proto jsou ženy po menopauze více rizikovou skupinou pro vznik artrózy.

Výživa má na kvalitu, regeneraci a stav kloubů velmi velký vliv. Stavební kameny a regenerační složky se nevezmou samy od sebe, ale je důležité je dopravit do těla jídlem. Bílkoviny mají velký smysl, především kolagen – želatina. Želatina je pojivová bílkovina. Největší zastoupení má hydroxyprolin, hydroxylyzin a arginin.

Společně s L-cystinem, který obsahuje ve své vazbě síru, jsou důležitou sloučeninou pro tvorbu i regeneraci kolagenu v chrupavce. Klinické studie potvrdily přínos kolagenu v regeneraci a ochraně proti odbourávání chrupavčité hmoty.

Pokud budete želatinu a potraviny, co ji obsahují, pravidelně konzumovat, budete mít základ pro regeneraci struktur chrupavky.  Existují i preparáty a doplňky ze želatiny.

O jejich účinnosti se mohou vést spory, protože když nesportujete a nehýbete se, jsou Vám k ničemu, a když jíte pestře a máte pravidelný pohyb, tak je nepotřebujete vůbec. Nejúčinnější je hydrolyzát získaný biochemickým postupem s využitím enzymů. Tato forma je nejlépe zpracována trávicím ústrojím a je i dobře vstřebávána resorbována.

Kolagen vyskytující se v potravinách se nijak podstatně neliší od kolagenu, který je obsažen ve farmaceutických preparátech a draze prodáván jako podpůrný lék při onemocnění pohybového aparátu. Přitom běžné zdroje jsou masné výrobky, tlačenka, aspik, gumoví medvídci a jiné výrobky se želatinou.

Z tuků je skvělé konzumovat zdroje EPA a DHA, což je rybí olej. Význam v prevenci i léčbě může být kyselina gamma-linolenová (GLA) se přirozeně nachází v oleji pupalky dvouleté, v oleji brutnáku lékařského a oleji černého rybízu. Studie potvrzují i výhodu konzumace extra panenského olivového oleje, dýňového a lněného oleje. Pravidelně také zařazujte lněná semínka, ideálně čerstvě podrcená.

Z vitaminů se nejlépe v prevenci a léčbě může uplatnit kyselina askorbová, ale je potřeba více výzkumů pro potvrzení předchozích studií.

Vitamin C je důležitý pro správnou regeneraci celého těla, působí jako antioxidant i protizánětlivý vitamin. Vše ale záleží na dalších faktorech. Hlavně na zdroji vitaminu C, jeho vstřebatelnosti a dalších faktorech.

Důležité je proto jíst pravidelně ovoce a zeleninu, aby se do těla dostával vitamin C v pravidelných denních menších dávkách.

Pro prevenci je velmi důležité i vitaminy rozpustné v tucích, jako vitamin D a vitamin K. Nebo z dalších mikronutrientů síra a selen.

Je ale zatím i mnoho potravin, které nebyly vědecky prozkoumány, či jejich výsledný efekt nebyl dostatečně uspokojivý, a přesto jsou všeobecně známé a pomáhají zmírnit i příznaky. Některé z nich prokázaly ve vědeckých studiích skutečně pozitivní efekt při léčbě artrózy.

Prospěšnými potravinami jsou potraviny s obsahem síry, jako jsou pórek, křen, cibule, česnek, dále třešně, černý rybíz, citrony, petržel, maliny, brusinky.

Z bylinek jsou nejvíce prospěšná bříza bělokorá, nebo i dokonce konzumace březové šťávy, výhodné mohou být i tinktury a odvary z pupenů břízy. Osvědčují se i nálevy z pupenů borovice lesní a plodů jeřábu ptačího.

Prospěšné jsou i rakytník řešetlákovitý, kořen smetánky lékařské, extrakt z kořenů šípku. Skvěle působí i protizánětlivé byliny, co obsahují baktericidní a protizánětlivé silice. Jako je například skořice.

Zajímavé:  Zánět Žaludeční Sliznice Léčba?

Velký prospěch má i rozpustná vlákniny z kořeně čekanky, obecné.

Existuje studie, která semknula všechny výzkumy o glukosaminu a chondroitinu od roku 1966 do 1999.

Závěr byl takový, že existují nějaká zlepšení, ale byly nadhodnoceny, protože byly zaujaté – nechaly si to vypracovat firmy, co to výrobky prodávají a vyrábí.

Sice ze studií je zřejmé, že doplňky mohou pomoci, nedokážou sice úplně nahradit farmakologickou terapii, ale lze s jejich pomocí snížit jednotlivé dávky léků od bolesti.

Existují ale důkazy o prospěšnosti MSM- methylsulfonylmethan. Přirozeně jen nalezneme v malinách, cizrně, vojtěšce, řepě, zelí, jablkách, pivě, čaji, rajčatech, rybách, chřestu, celozrnných obilovinách.

Studie prokázaly významné snížení bolesti a obtíží při běžném pohybu. Podle Profesora Jason Theodosakis, MD, z University of Arizona College of Medicine (tvrdí, že jde o 1 ze 45 kamenů zdraví.

Navíc měl MSM pozitivní vliv na snížení homocysteinu, což je faktor pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění).

Můj postoj: investujte do svého zdraví čas, najezte se kvalitního a běžně dostupného jídla, jezte hovězí maso, mléčné výrobky, celozrnné obiloviny, česnek, cibuli, ryby, kvalitní oleje, používejte při vaření i při pití bylinky, hýbejte se, cvičte, v případě potřeby navštivte fyzioterapeuty, investujte do odborníků a až v poslední řadě si kupujte doplňky. Doplňky jsou od slova doplnit, ne nahradit. Když jste se ani nepokusili změnit ve svém životě priority…

Jak jsem psala výše, význam má jíst i vývar z méně tučného masa, kde kolagen také je a již ve středověku se tím běžně léčily kloubní obtíže. Proč si tedy neudělat kvalitní poctivý domácí vývar, nakonec do nej přidat a chvíli povařit nebo zblanšírovat zeleninu, přidat česnek a bylinkové koření na polévku.

Bylinky s Moringou tvoří vynikající směs plnou antioxidantů a vitaminů, co polévce dodají správnou chuť a přidají i výživné nutrienty nejen pro klouby! Jen je dávejte až nakonec, ať zůstane vitamin C co nejvíce zachován.

Přeji mnoho zdraví a pohody do těchto dnů.

Источник: https://www.celostnimedicina.cz/prevence-a-vyziva-pri-artroze.htm

časopis se speciálním zaměřením na personalistiku, zdraví a balneologii

„Po bohatých zkušenostech své více než třicetileté praxe chirurga-ortopeda a po zkušenostech s mnoha jinými případy svých kolegů musím přiznat: Nevím, kdy je správná doba na výměnu kloubu“, říká známý český ortoped doc. Václav Smetana z FN Motol.

Nemám artrózu a je mi sedmdesát…

Čím to je, pane docente, že někomu pohybový aparát vydrží dlouho v pořádku a jiný má problémy s klouby ve čtyřiceti?

Je nesmírně složité vám dobře odpovědět. Každý živočišný druh, zrovna tak jako člověk, má určitou dobu stáří, po kterou žije. My dost dobře nevíme, jak dlouhou ji má určenou člověk. Dříve byl lidský život podstatně kratší. Během doby se lidský věk prodloužil a tím pádem se objevilo i víc přetěžování organismu. Já do svých sedmdesáti let neměl žádné obtíže.

Teď mám obtížnou artrózu pravého kolene, které jsem celý život přetěžoval. Zcela vědomě jsem dělal celý život sport aktivně, byl jsem zakladatelem sportu invalidů. Hrál jsem mnoho sportů závodně, byl jsem dokonce jeden z nejlepších v plavání. Až na to plavání ostatní sporty člověka zatěžují. Věděl jsem jako ortoped, že následky se musí dostavit a kupodivu se dostavily pozdě.

Ono záleží, jaký život chcete vést. Já prakticky neujdu ani 100 metrů, neustále beru bolest utišující prostředky Diklofenac. Když jsem byl letos ve Florencii, kam jsem se celý život chtěl podívat, najednou ze mě vše spadlo, prochodil jsem Florencii pěšky a neměl jsem žádné bolesti. Prošel jsem dokonce i celou galerii Uffici. Můj zájem vidět Florencii přehlušil bolesti kolene.

Sám jsem to nechápal. Večer mě samozřejmě nohy bolely, ale byl jsem šťastný.

Nelze tedy, pane docente, moji otázku jednoznačně zodpovědět?

Člověk má různou hranici bolesti. Jednou jsem měl pacienta, který měl strašný nález na kyčelních kloubech a přitom nepociťoval žádné bolesti. A přitom máte jiné lidi, které sužuje nesnesitelná bolest kyčelních nebo kolenních kloubů a nález je tam minimální.

Pak je pro klouby také důležité, s jakým základem se člověk narodí, jaké jsou dané podmínky pro vývoj jednotlivých orgánů i tkání. Mohou být vadné některé zárodečné listy. Často vidíme poslední dobou u dětí, že mají příliš volné klouby, což dřív nebylo tak časté.

Pohyb kloubů je nadměrný v určitém rozsahu a to je špatně, kloub se tím přetěžuje. Každý úraz, který poškodí pohybový aparát – když nejsou správně zaléčené – vede k poškození kloubu. Kloub je trochu deformovaný, kost třeba po zlomenině už není rovná, a trochu uhýbá, nebo kloubní kosti nejsou sesazeny správně k sobě.

Lidské klouby – kostěná a chrupavčitá tkáň – mají tu vlastnost, že se snaží nerovnosti pohybového aparátu pořád nějak opravovat a to někdy ke své vlastní škodě. K artróze vede také třeba špatně léčené vrozené vykloubení kyčlí. Artróza je prostě proces z opotřebování a to může být dáno různým způsobem.

Zaprvé nějakou vrozenou vadou, nebo klouby prodělaly nějakou nemoc (revmatismus, úraz, hormonální problém, cukrovka). Tohle jsou všechno věci, které potom ten stav zhoršují. K artróze u mladých lidí vede jakási dispozice.

Jako primář v Kolíně jsem měl možnost v osmdesátých letech operovat zlomené krčky stehenní kosti u skupiny starých sedláků. Vždy jsem se bál, co najdu, když kloub otevřu. A vždy jsem jen koukal na krásné klouby, které jsem našel.

Je tady otázka určitých možností těla, stravování, pravidelné činnosti i otázka přetěžování a nepřetěžování. Také jsem viděl v Kolíně takzvaný „syndrom stavby rodinného domu“. To byli lidé, kteří celý den pracovali v továrnách či jinde, pak šli domů a místo, aby si odpočinuli, stavěli do noci rodinný dům. Tito lidé potom skončili u nás na ortopedii, protože nemohli chodit, měli bolavá záda, měli artrózu kolen i kyčlí.

Jste odpůrcem toho, aby děti vzhledem k vývoji pohybového aparátu, chodily doma bosé…

Ano, jsem odpůrcem chození naboso po rovné podlaze. Noha se musí rozvíjet stykem s přírodním terénem. Na rovné podlaze si dítě nohy akorát zničí, tam se mu pořádně nevyvine klenba. Když se klouby na noze vyvíjejí normálně, nevznikají dramatické změny, ale když si klouby sedají jinak, je to desaxace, vedoucí k artróze.

Zaujal jste mě dopadem špatného léčení vrozeného vykloubení. Trpí tím většinou holčičky?

Ano, trpí tím spíše holčičky, vrozenými deformitami chodidel trpí kluci. Dnes už se vykloubení léčí dokonale a včas. Dříve se s tím otálelo nebo se dlouho používalo různé zařízení, strojky a nechávalo se to dětem moc dlouho. Děti pak měly problémy si sedat, měly slabé břišní svaly a vždy to mělo následky v podobě artrózy kyčelních kloubů.

Kdy je optimální stav pro výměnu kloubů, kdy je to předčasné a kdy už je pozdě?

Zajímavé:  Modřiny na nohou bez příčiny - Vše o zdraví

Implantací umělého kloubu už dochází pouze k jeho opotřebovávání (jako u kteréhokoliv jiného stroje). Je potřeba se snažit dát umělý kloub co nejpozději – pokud je to pro pacienta únosné. Rozhodnutí o implantaci se musí řídit řadou příznaků a nálezů, svědčících pro i proti operaci.

U mladších lidí budeme určitě muset ve větším užívat i jiné prostředky z dřívější operační techniky. To se již nakonec mnohde děje. Pro mne osobně je nejdůležitějším signálem pro doporučení k implantaci kloubů soubor klinických příznaků: vylíčení obtíží pacientem, rozpoznání vlivu páteře a někdy i mezi kloubem kyčelním a kolenním.

Pak je tady rozsah hybnosti postiženého kloubu a jeho vliv na klouby ostatní, pak různé typy aktivního a pasivního pohybu se ztrátou nebo změnou celých sdružených pohybů (sed, typ sedu, stoj, vztyk, pravé zkrácení končetin nebo pouze důsledky omezení pohybu, hodnocení sebeobsluhy, osobní hygieny, hodnocení bydliště – výtah, doprava).

Je třeba zhodnotit i celkový zdravotní stav, kdy některá onemocnění a jejich stupeň operaci znemožňují. Mám zkušenost s operacemi kloubů u lidí, kdy se zdálo, že je vše zbytečné a operace nemůže pomoct lidem ke kvalitnějšímu životu.Nejsilnější dojem mám z operace osmdesátileté paní, kterou už jsem operovat nechtěl.

Uprosila mě argumentem, že má nemocného manžela, o kterého se nemá kdo postarat. Odoperoval jsem jí kyčelní kloub a třetí den upadla do bezvědomí na celých čtrnáct dní. Málokdo věřil, že se může z nemoci dostat. Ona se probrala 15-tý den, rozcvičila se a rozchodila.

Po deseti letech jsem dostal od ní dopis, v němž mi děkovala za krásných deset let, po čas kterých mohla ještě pečovat o svého muže. Druhým pacientem byl devadesátiletý lékař, kterého jsem se bál operovat kvůli mnoha souběžným nemocem. Když řekl, že takto žít nemůže a když umře, bude to pro něj vysvobození, odoperoval jsem jej.

Opravdu se po operaci velmi zhoršil a s rodinou jsem se dohodl, že jej propustíme, aby mohl umřít doma. Dlouho jsem nebyl vůbec schopný ani rodině zavolat, tak jsem byl ze situace nešťastný. Za rok přišel pohled ze Švýcarska, na kterém tento pacient děkoval za skvělý život, za to, že může ve svých 91 letech sjíždět na lyžích švýcarské stráně.

Nezapomenutelnou stopu v mé paměti zanechalo také špinavé stvoření se skrčenou kyčlí přitaženou k břichu, sprostě nadávající a dožadující se okamžitě operace. Doporučil jsem doprovodu, aby ženu doma vykoupali a až jí vysvětlí, jak se má chovat, přijmu ji po interním vyšetření k operaci.

Byla relativně mladá a operace dopadla výborně – i když jsem ji těsně před operací dal pro sprostotu odvézt ze sálu. Vše dopadlo dobře, „výchovu“ prováděly sestřičky. Po rehabilitaci se dostavila ke kontrole zcela jiná žena – bez berlí a bez hole, s upravenými vlasy, uměla slušně poděkovat. Zní to možná neuvěřitelně, ale je to pravda.

Přibývá podle vás dětí, které mají velmi volné klouby. Čím to je?

To je vada zárodečného listu, proč to je, to já nevím. Vyskytuje se to častěji, než to bylo dříve. Opravdu nedovedu to posoudit, čím to je. Jestli je to větší promíchaností dědičností… Když jsem byl mladý, operoval jsem množství křivých palců na noze. Ženy měly dříve velmi ošklivé prsty.

Dnes, když se podívám na ženy, tak jsem nadšený, protože většinou mají velmi hezké prsty. Mám deformitu z povolání, koukám na ženy, jak stojí, když čekají na tramvaj. Vidím, co je neléčených kloubních dyslalií – projevuje se tím, že ženy stojí s chodidly směřujícími dovnitř. Krčky jejich bederních kloubů jsou dopředu otočené.

Není to úplné vykloubení, ale je to jedna z příčin artrózy.

Co se vlastně děje ve špatně vyživovaném artritickém kloubu?

Výživa chrupavky není ideální, nevyživuje se od kostí, ale z kloubního moku. Je to mazivo a tekutina, ze které žijí ty chrupavčité buňky. Když se tekutina změní v důsledku zánětu (po pádu nebo se něco odlomí, rozlomí, utrhne se vaz), a krev se hned neodstraní, složení tekutiny se změní a poškozují se buňky. Ty potom odumírají, trhají se a kvalita chrupavky klesá.

Místo kvalitní hyalinní chrupavky se vytvoří chrupavka vazivová, která je ale pořád lepší než když se chrupavka snižuje, klouby se k sobě blíží a v nějakém místě vzniká eventuálně dření, dostavují se tak stále větší a trvalejší bolesti.

Již dříve se během uvedeného desintegračního procesu tvoří okrajové výrůstky, které kloub deformují spolu s možným rozpadem kostní tkáně.

A co léčba?

Snahy o jiné než medikamentózní léčení a aplikaci různých suspenzí do kolena probíhají dlouhou dobu. I já jsem v osmdesátých letech v kolínské nemocnici v případě zjištění defektů chrupavky v místě zátěže přenášel části dobré chrupavky na místo defektu.

Dnes na naší klinice vedené profesorem Trčem jedna pracovní skupina provádí implantaci vlastní vypěstované chrupavky. Dělá se to tak, že po odebrání vlastní chrupavky z kloubu se na pracovišti tkáňových kultur vypěstuje růstem nová chrupavka. Tu jako autogenní implantát přenášíme do postiženého kloubu.

Jde o léčbu velmi drahou a naše klinika čeká na potřebné schvalovací povolení.

Tekutina je v kloubu daná jednou provždy?

Ne, obnovuje se z vnitřní vrstvy kloubního pouzdra. Když vznikne zánět, vyprodukuje se tekutiny mnoho a koleno oteče. Podobně negativně působí krevní výron v kloubu.

Obojí je špatně, protože tekutina se mění, má špatné složení a už ani neplní svou funkci. Mění se pH původní tekutiny a není tam dostatek výživných látek.

Naopak tam plavou odtržené části chrupavky, které pak mohou v kloubu vytvořit takzvané kloubní myšky.

Jaké máte zkušenosti s podáváním látek podporujících výživu kloubů?

Dobré to je, stal se z toho sice obchod, ale je to potřeba. Condroitin sulfát, kyselina hyaluronová, to jsou základní stavební kameny chrupavky. Nemůžou sice artrózu vyléčit, ale mohou ji výrazně přibrzdit.

Jakmile artróza jednou vznikne, už ji nezastavíte, lze ji jen brzdit a to dvěma způsoby: tím, že dodáváte uvedené látky a tím, že snižujete zánětlivou reakci a tlumíte tím i bolest. Bolest samotná totiž pacienta ničí.

To ví jen ten, kdo tu opravdovou bolest kloubů zažije.

Источник: http://www.mojegenerace.cz/clanek/mam-artrozu-a-je-mi-ctyricet

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector