Epikondylitida – vše o zdraví

Epikondylitida - Vše o zdraví

Jak si ulevit od tenisového lokte?

Tenisový loket (laterální epikondylitida) je bolestivý stav, který nastává, když jsou šlachy v lokti přetěžovány, obvykle opakovanými pohyby zápěstí a paže.

Přes jeho jméno, sportovci nejsou jediní lidé, kteří u kterých se vyvíjí tenisový loket (říká se mu také golfový loket či oštěpařský loket). Obecně lidé, jejichž práce obsahuje stereotypní typy pohybů, které mohou vést k tenisovému loktu, jsou instalatéři, malíři, tesaři a řezníci. Bolest se také může rozšířit na předloktí a zápěstí.

Odpočinek a léky proti bolesti často pomáhají uvolnit tenisový loket. Pokud konzervativní léčba nepomůže nebo pokud jsou příznaky stále horší, může vám lékař doporučit i operaci.

Příznaky (symptomy) tenisového lokte

Bolest spojená s tenisovým loktem může vyzařovat z vnější strany lokte do předloktí a zápěstí. Bolest a slabost mohou ztěžovat:

  • Používání rukou nebo uchopení předmětu
  • Podání rukou
  • Držení šálku kávy

Příčiny tenisového lokte

Tenisový loket je nadměrného používání a svalového napětí v tomto místě. Příčinou jsou opakované kontrakce svalů předloktí, které používáte k narovnání a zvednutí ruky i zápěstí. Opakované pohyby a stres na tkáni mohou mít za následek řadu drobných trhlinek ve šlachách, které připevňují svaly předloktí ke kosti na vnější straně lokte.

Jak název napovídá, hraní tenisu – zejména opakované použití úderu backhandu špatnou technikou – je jednou z možných příčin tenisového lokte. Existuje ale mnoho dalších pohybů, které mohou způsobit tenisový loket, včetně například:

  • Používání instalatérských či klempířských nástrojů
  • Malování
  • Utahování šroubů
  • Porcování přísad na vaření, zejména masa
  • Opakované používání počítačové myši, takzvaná myšitida

A co rizikové faktory u tenisového lokte? Faktory, které mohou zvýšit vaše riziko tenisového lokte, jsou:

  • Věk. Tenisové lokty ovlivňují lidi všech věkových kategorií, ale jsou nejběžnější u dospělých ve věku od 30 do 50 let.
  • Zaměstnání. Lidé, kteří mají práci, ve které musí opakované pohyby zápěstí a paže, mají větší pravděpodobnost, že u nich vznikne tenisový loket. Mezi příklady patří instalatéři, malíři, tesaři, řezníci a kuchaři.
  • Některé sporty. Účast na některých sportech zvyšuje riziko tenisového loktu, zvláště pokud používáte špatnou techniky.

Léčba tenisového lokte

Tenisový loket se často sám zlepšuje, co se týče jeho příznaků. Zejména při odpočinku. Pokud však léky proti bolesti a jiné vlastní péče nepomáhají, může vám lékař doporučit fyzikální terapii. Těžké případy tenisového lokte mohou vyžadovat operaci.

Fyzikální terapie

Pokud vaše příznaky souvisejí přímo s tenisem, může lékař doporučit, aby jste zlepšili svou techniku úderů v tenise. Pokud jde o vaši práci a o pohyby spojené s vašimi pracovními úkoly, je dobré zjistit nejlepší kroky ke snížení stresu na poškozené tkáni.

Fyzikální terapeut vás může naučit procvičovat postupné roztahování a posilování svalů, zejména pak svalů předloktí. Excentrická cvičení, která zahrnují cvičení zápěstí (klesání -> zvednutí), jsou zvláště užitečná. Popruh nebo výztuha předloktí může snížit stres na poškozené tkáni.

Chirurgické nebo jiné procedury

  • Injekce. Váš lékař může také navrhnout injekci plazmy bohaté na destičky, Botoxu nebo nějakou formu látky (proloterapie) do bolestivé šlachy. Suchá jehla – Dry Needling – při této metodě jehla na mnoha místech propichuje poškozenou šlachu – může být také užitečná. Léčba suchou jehlou je moderní, miniinvazivní léčba bolesti pohybového systému.
  • Ultrazvuková tenotomie (postup TENEX). Při tomto postupu lékař pomocí ultrazvuku vloží speciální jehlu do poškozené části šlachy. Ultrazvuková energie vibruje jehlu tak rychle, že poškozená tkanina se zkapalňuje a může se odsát.
  • Chirurgická operace. Pokud se vaše příznaky po šesti až dvanácti měsících neoperační léčby nezlepšily, můžete být kandidátem na operaci k odstranění poškozené tkáně. Tyto typy procedur lze provádět velkým řezem nebo několika malými řezy. Rehabilitační cvičení jsou pak samozřejmě zásadní.

Životní styl a jak dále si můžete pomoci

Lékař může doporučit také následující opatření:

  • Odpočinek. Vyhněte se aktivitám, které zhoršují bolesti loktů.
  • Léčivé prostředky proti bolesti. Vyzkoušejte léky proti bolesti, jako je ibuprofen a podobně.
  • Ledujte. Aplikujte led nebo studené zábaly po dobu 15 minut třikrát až čtyřikrát denně. To pěkně ulevuje.
  • Technika. Ujistěte se, že používáte vhodnou techniku při vašich aktivitách a vyhýbejte se opakovaným pohybům zápěstí.

Tenisový loket a cviky

Tyto cviky vám mohou pomoci při tenisovém lokti.

1. Pohyby zápěstím

Dělejte pohyby zápěstím nahoru a dolů, tak jako je na obrázku. Ne moc dolů, ani moc nahoru. Tak, abyste cítili procvičování.

Epikondylitida - Vše o zdraví

Takto pohybujte zápěstím nahoru a dolů.

2. Vertikální pohyby zápěstím

A zkuste také vertikální pohyby zápěstím. Jako je na obrázku.

Epikondylitida - Vše o zdraví

Zkuste cvičit zápěstí i takto.

3. Otáčení dlaněmi

Otáčejte dlaněmi jako na obrázku.

Epikondylitida - Vše o zdraví

Otáčejte dlaně.

4. Cvičení se závažím (třeba plechovkou)

Pohybujte zápěstím nahoru a dolů i s malým závažím. Dobře poslouží třeba plná plechovka.

Epikondylitida - Vše o zdraví

Pohyby zápěstím spolu se závažím.

5. Cvičení se závažím 2 (třeba s kladivem)

Vezměte si do ruky kladivo a předělávejte ho ze strany na stranu tak, jak je naznačeno na obrázku níže.

Epikondylitida - Vše o zdraví

Hýbejte s kladivem ze strany na stranu.

6. Protahování

Takto ruku protahujte.

Epikondylitida - Vše o zdraví

Takto ruku protahujte.

S jakýmkoliv cvikem vám samozřejmě pomůže i fyzioterapeut či jiný odborník. Neváhejte někoho takového oslovit.

Mezi bolestivé syndromy v oblasti loketního kloubu řadíme syndrom tenisového lokte (bolest na vnější straně lokte), syndrom golfového nebo také oštěpařského lokte (bolest na vnitřní straně lokte).

A co si dále přečíst o tenisovém lokti?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Tenisový či oštěpařský loket?

Jestliže vás zlobí chronická či akutní bolest v okolí lokte a verdikt zní, že se jedná o „tenisový či oštěpařský loket“, hned vás napadne: „Tenis nehraju a větví v podobě oštěpu jsem házel v 10 letech, jak je to možné?“

Jedná se o běžně užívaný název pro laterální epikondylitidu (tenisový loket), tedy zánětlivé onemocnění úponu šlach v oblasti vnějšího lokte.

Zánět je uniformní reakcí organizmu na chronické přetížení. Bolestivost na vnitřní straně lokte se zákonitě nazývá mediální epikondylitida (oštěpařský či golfový loket).

Zlidovělý název charakterizuje sport, kde se s tímto zdravotním problémem nejčastěji setkáváme.

Epikondylitida - Vše o zdravíNemusíme být vrcholoví sportovci, a přesto se s nepříjemnou bolestí lokte můžeme setkat. Potvrdit to může kadeřnice, kytarista, ale i např. překladatel denně pracující na počítači s myší, nebo svědomitá hospodyně obden nosící těžké nákupy z nedalekého supermarketu.

Bolest může být až ostrá a může vystřelovat směrem k rameni či k dlani. Proč to ovšem potká jen jednoho člověka z deseti? To nám hezky vysvětluje tradiční čínská medicína.

Každý jsme jiný, máme jinou konstituci, do života jsme si přinesli odlišnou genetickou výbavu.

Nyní si dejte dohromady tělesnou konstituci, kde Játra dostatečně nevyživují šlachy (v čínské medicíně jsou Játra zodpovědná za šlachy stejně tak, jako Ledviny za kosti), protože máme např.

více stresu, než je pro nás zdrávo, s pravidelným přetěžováním lokte sportem nebo pracovní činností, a jejím průsečíkem je epikondylitida. Stav může komplikovat chlad nebo průvan.

  • Účinným nástrojem je akupunktura s moxováním (= prohřívání bolestivého místa bylinným doutníkem) a výživa šlach čínskými bylinkami prostřednictvím posílení Jater.Epikondylitida - Vše o zdraví
  • Důležitou součástí léčby je úprava dietetiky a nezatěžování lokte, jinými slovy, na pár týdnů přestaňte hrát tenis ???? a v práci změňte myš a ergonomiku jejího užívání.
  • Na chlazení ledem, jak je zvykem v západní medicíně, rychle zapomeňte.
  • Na zdraví!

Tenisový loket (laterální epikondylitida): příčiny, příznaky, léčba a prevence

Epikondylitida - Vše o zdraví

Tenisový loket (odborně laterální epikondylitida humeru) je onemocnění, které se projevuje bolestmi v okolí lokte a vzniká hlavně v důsledku dlouhodobého přetěžování svalů a šlach předloktí, které se upínají na dolní část pažní kosti (latinsky humerus).

  • Tenisový loket vzniká kvůli poranění svalů a šlach předloktí.
  • K tomu nejčastěji dochází při jejich přetěžování opakovanými jednostrannými pohyby nebo při těžké fyzické námaze.
  • Někdy může být příčinou laterální epikondylitidy humeru také náraz nebo poranění lokte.
  • Při přetěžování nebo nadměrném protažení svalů a šlach na předloktí v nich vznikají drobné trhlinky a v okolí vnějšího hrbolu pažní kosti (latinsky epicondylus lateralis humeri), který se nachází na zevní straně lokte, se rozvine zánět.
  • Tenisový loket nejčastěji dostanete při přetížení svalů předloktí z důvodu provádění činností, které běžně neděláte (například po práci na zahradě nebo po malování bytu).
  • Nicméně se může vyskytnout při poranění svalů a šlach i u lidí, kteří těžce fyzicky pracují a jejichž svaly a šlachy na předloktí jsou na zátěž zvyklé.
  • Mezi nejčastější příčiny tenisového lokte patří veškeré aktivity a činnosti, při kterých opakovaně otáčíte zápěstím a předloktím, jako jsou například:
  • raketové sporty, jako jsou tenis, badminton nebo squash
  • házecí sporty, jako jsou hod oštěpem, diskem nebo koulí
  • používání zahradnických nůžek
  • používání malířské štětky nebo válečku při malování
  • manuální práce, jako jsou například instalatérské nebo zednické práce
  • činnosti, vyžadující opakované pohyby rukou a zápěstí (například užívání nůžek nebo psaní)
  • ostatní činnosti, při kterých je nutné opakovaně ohýbat loket (například hra na housle)
Zajímavé:  Jak Rozhýbat Bederní Páteř?

Raketové sporty zvyšují riziko tenisového lokte, zejména pokud hrajete po delší době poprvé, ale navzdory svému názvu jen 5 % lidí dostane tenisový loket z raketových sportů.

Příznaky tenisového lokte

Tenisový loket se projevuje bolestí a napětím na vnější straně lokte. Někdy pacienta bolí i předloktí nebo hřbet ruky.

  1. Bolesti u tenisového lokte mohou být různého stupně závažnosti, od mírného napětí, které se objevuje jen při pohybu v loketním kloubu, až po silnou bolest, kterou pacient pociťuje i v klidu.
  2. Bolesti jsou často horší pokud paži zatěžujete a používáte, zejména při rotačních pohybech (otáčení předloktí).
  3. Opakované pohyby zápěstí (například střídavé uchopování a pouštění předmětů z ruky) mohou rovněž bolesti zhoršovat.
  4. Pokud máte tenisový loket, obvykle se u vás objeví tyto příznaky:
  • bolest na vnější straně předloktí, těsně pod loktem, která se někdy může stěhovat až dolů směrem k zápěstí
  • bolest při zvedání paže nebo při ohnutí paže v lokti
  • bolest při psaní nebo uchopování drobných předmětů (například psacích potřeb)
  • bolest při otáčení předloktí (například při otevírání šroubových uzávěrů nebo při otevíránídveří)
  • bolest a ztuhlost při plném natažení paže

Jedna epizoda tenisového lokte trvá zhruba 6 měsíců až 2 roky, nicméně drtivá většina (90%) lidí se plně uzdraví do jednoho roku.

Léčba tenisového lokte

Tenisový loket je spontánně mizející onemocnění, což znamená, že příznaky postupně odezní i bez léčby.

Nicméně potíže mohou přetrvávat několik týdnů až měsíců, protože šlachy se hojí velmi pomalu. V některých případech mohou příznaky tenisového lokte pacienta trápit i déle než rok.

Existuje řada jednoduchých možností jak zmírnit bolesti spojené s tenisovým loktem. Nejdůležitější je přestat poraněnou paži namáhat a vyvarovat se činností, které problémy způsobily (viz. dále).

Na zmírnění bolesti můžete použít ledový obklad (například pytlík zmražené zeleniny, který zabalíte do utěrky nebo jiné tkaniny a na několik minut přiložíte na bolavý loket. Tento postup můžete opakovat několikrát denně.

U těžkých případů, kdy se potíže a bolesti spojené s tenisovým loktem nedaří zvládat ostatními způsoby léčby, se používají invazivní postupy léčby, jako je například operace.

Vyhněte se problematickým činnostem

  • Pokud máte tenisový loket, měli byste přestat provozovat činnosti, které zatěžují postižené svaly a šlachy.
  • Pokud musíte pracovat manuálně a například často zvedáte těžká břemena, měli byste tyto činnosti přestat dělat, dokud bolesti neodezní a váš stav se nezlepší.
  • Jestliže to není možné (například kvůli práci), musíte změnit naučené pohyby a začít je provádět jinak, a to takovým způsobem, který nadměrně svaly a šlachy postižené horní končetiny nezatěžuje.
  • Promluvte si se svým zaměstnavatelem o změně pracovního zařazení, pokud máte tenisový loket a musíte provádět činnosti, které váš stav zhoršují.

Léky proti bolesti a nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

  1. Léky proti bolesti, jako je například paracetamol a nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je například ibuprofen, mohou přinést úlevu od bolestí a zánětu, které jsou s tenisovým loktem spojeny.

  2. Nesteroidní protizánětlivé léky jsou k dispozici nejen jako pilulky pro perorální užívání (tedy užívání ústy), ale také ve formě mastí a gelů pro topickou (místní) aplikaci přímo na zánětem postižená místa.

  3. Nanesení gelu nebo masti s obsahem nesteroidních protizánětlivých léků přímo na postižený loket či předloktí vám rovněž může přinést úlevu od bolesti.

  4. Při onemocnění svalů a kloubů, jako je například tenisový loket, lékaři doporučují na postižená místa aplikovat nesteroidní protizánětlivé léky ve formě gelů či mastí, protože je to lepší než užívat nesteroidní antiflogistika ve formě tabletek.

  5. Jedním z důvodů je i skutečnost, že při topické aplikaci nesteroidních protizánětlivých léčiv se nevyskytují nežádoucí účinky spojené s perorálně (ústy) užívanými léčivy, jako je například nevolnost nebo průjem.

Některé nesteroidní protizánětlivé léky jsou volně prodejné, zatímco jiné jsou k dispozici pouze na lékařský předpis. Vhodný lék vám doporučí lékárník nebo lékař.

Fyzioterapie (rehabilitace)

  • Pokud bolesti přetrvávají nebo se zhoršují, může vám praktický lékař napsat rehabilitaci u fyzioterapeuta.
  • Fyzioterapeut je zdravotnický (rehabilitační) pracovník, který využívá různé techniky k obnově pohyblivosti končetin po úrazech, operacích nebo při různých onemocněních.
  • U tenisového lokte fyzioterapeuti používají různé manuální techniky, včetně masáží a manipulací pro zmírnění bolesti a ztuhlosti a pro zlepšení prokrvení postižené paže (1).
  • Dobrý fyzioterapeut vám také ukáže techniky a cvičení, které vám pomohou zachovat si hybnost postižené paže a posílit svaly předloktí.
  • V některých případech vám lékař nebo fyzioterapeuti doporučí nošení ortézy nebo takzvané epikondylární pásky, která snižuje zatížení šlach a svalů a urychluje tak jejich hojení.

Injekce kortikosteroidů

Kortikosteroidy jsou léky, které obsahují syntetický hormon kortizol a protože mají protizánětlivé účinky, lze je, mimo jiné, použít i v léčbě bolestivých muskuloskeletálních potíží (bolestí svalů a kloubů).

Pokud se tenisový loket po vyčerpání ostatních možností léčby nelepší, mohou některým pacientům pomoci injekce kortikosteroidů.

Injekce je aplikována přímo do bolestivé oblasti v okolí lokte. Někdy vám lékař předem místo vpichu znecitliví lokálním anestetikem, které současně pomáhá i zmírnit bolest.

Injekce kortikosteroidů obvykle pomohou jen na krátkou dobu a jejich dlouhodobá účinnost je špatná (2).

Pokud pacientovi pomáhají, lze je podat opakovaně, a to až 3x v rozmezí 3 – 6 měsíců mezi jednotlivými injekcemi.

Rázová vlna

Rázová vlna je neinvazivní způsob léčby, při které se přes pokožku na bolavé místo aplikují akustické vlny, které pomáhají zmírnit bolest a zlepšit pohyblivost v postižené oblasti.

Většinou budete potřebovat několik aplikací rázové vlny (podle závažnosti bolesti a celkových příznaků).

Léčba rázovou vlnou je bezpečná a její nežádoucí účinky jsou jen velmi mírné. Jedná se zejména o zčervenání kůže nebo modřiny (hematom) v místě aplikace.

Studie naznačují, že rázová vlna v některých případech může pomoci zmírnit bolesti při laterální epikondylitidě (3).

Nicméně nefunguje vždy a je nutné provést další výzkum, než budeme moci tuto metodu začít široce používat a doporučovat.

Plazmaterapie (PRP – injekce plazmy bohaté na krevní destičky)

Plazmaterapie neboli injekční podání plazmy bohaté na krevní destičky (PRP) je novější způsob léčby, který lze využít i v léčbě tenisového lokte.

Krevní destičky lidské tělo potřebuje k opravě poškozených tkání.

Proto některé studie naznačují, že plazmaterapie neboli injekční podání krevní plazmy bohaté na destičky (PRP) urychluje hojení poškozených svalů a šlach u některých pacientů s tenisovým loktem. Nicméně zatím nevíme, jak je to s dlouhodobou účinností a zda tento způsob léčby dokáže pacientům pomoci i na delší dobu (4).

Jak plazmaterapie probíhá?

Lékař vám nejprve odebere krev a umístí jí do speciálního přístroje, který oddělí krevní destičky, které se následně naberou do stříkačky a aplikují do postiženého kloubu. Celý výkon trvá zhruba 15 minut.

Operace

  1. Pokud žádná léčba nepomáhá a tenisový loket vám způsobuje silné a setrvalé bolesti je posledním řešením operace.
  2. Při operaci lékaři odstraní poškozenou část šlachy, což pacientovi přinese úlevu od bolesti.
  3. Operační řešení naštěstí většinou není nutné (až 95% pacientů s laterální epikondylitidou se uzdraví bez nutnosti operace).

Prevence tenisového lokte

  • Zabránit vzniku tenisového lokte je často velice obtížné, protože toto onemocnění postihuje manuálně pracující lidi, kteří jsou nuceni podávat pracovní výkony a ruce namáhají bez přestání i několik hodin.
  • Dobrou prevencí je nošení epikondylární pásky, která zmírní zatížení svalů a šlach předloktí.
  • Je také vhodné naučit se pohyby provádět úsporně a správně tak, aby nedocházelo k přetěžování svalů a šlach.

Tipy a rady pro domácí léčbu a prevenci tenisového lokte

  1. Níže uvádíme některá opatření, která vám mohou pomoci zmírnit příznaky tenisového lokte alespoň snížit riziko, že vás toto onemocnění postihne:
  2. Pokud máte tenisový loket, přestaňte vykonávat činnosti a pohyby, které vám způsobují bolest a snažte se najít alternativní možnosti provádění potřebných pohybů, které nezatěžují šlachy a svaly v takové míře
  3. Snažte se nepřetěžovat zápěstí a loket, ale naučte se rozložit zátěž na celou paži a rameno
  4. Pokud provozujete sporty, které vyžadují opakované pohyby zápěstí a předloktí, jako jsou tenis nebo squash, poslouchejte rady svého trenéra a zlepšete úderovou techniku tak, abyste zbytečně předloktí a loket nepřetěžovali
  5. Před sportováním, které vyžaduje opakované pohyby ruky a předloktí se pořádně rozcvičte a svaly předloktí, paže a zápěstí si jemně protáhněte, abyste zabránili jejich poranění
  6. Používejte lehké sportovní náčiní s co největší velikostí gripu (obvod držadla rakety, který držíte v ruce). Čím větší grip a čím menší váha, tím menší zatížení šlach a svalů
Zajímavé:  Špatně od žaludku - Vše o zdraví

Noste epikondylární pásku, která pomůže zabránit dalšímu poranění šlach a svalů. Tuto pásku byste měli nosit jen při sportování nebo činnostech, kdy zatěžujete svaly předloktí. Na noc je potřeba jí sundat. S výběrem vhodné epikondylární pásky nebo ortézy vám poradí praktický nebo rehabilitační lékař nebo fyzioterapeut.

Posilujte svaly předloktí jako prevenci tenisového lokte. Zeptejte se svého fyzioterapeuta jaká cvičení jsou na posílení svalů předloktí vhodná a jak je správně provádět.

Co si z článku odnést?

Tenisový loket (odborně laterální epikondylitida) je časté bolestivé onemocnění, které vzniká při chronickém přetěžování svalů předloktí, které se upínají na vnější hrbol (epikondylus lateralis) pažní kosti. Při nadměrném nebo jednostranném zatěžování těchto svalů a jejich šlach dochází ke vzniku mikrotrhlinek, které se obtížně a dlouho hojí, což způsobuje pocity bolesti a napětí kolem loketního kloubu.

V léčbě a prevenci tenisového lokte se uplatňují režimová opatření (změna naučených pohybů nebo zanechání pohybů, které potíže způsobují), fyzioterapie (různé mobilizační techniky a masáže nebo nošení epikondylární pásky či ortézy), rázová vlna, plazmaterapie (injekční podání velkého množství krevních destiček přímo do kloubu či na postižené místo – PRP), léky (injekční kortikosteroidy, masti a gely s nesteroidními protizánětlivými léky, apod.) nebo operace.

Pokud máte bolesti v oblasti loketního kloubu a těsně nad ním nebo vás trápí pocity brnění, mravenčení nebo napětí v oblasti lokte a předloktí, navštivte svého praktického lékaře, případně rehabilitačního lékaře, neurologa nebo ortopeda.

Tenisový loket

Trápí Vás ostrá vystřelující bolest v oblasti lokte, která se objevuje postupně i se sebemenší námahou? Příčinou může být takzvaný tenisový loket. Jedná se o poměrně časté přetížení svalů předloktí a to i u nesportující populace.

Nemoc si své označení získala podle typických obtíží rekreačních tenistů (vrcholoví hráči jimi trpí díky lepší technice jen zřídka) způsobených chybně prováděným backhandem.

Porovnáme-li však anamnézy pacientů, jimž byla laterální epicondylitis (jak je tenisový loket odborně pojmenován) diagnostikována, zjistíme, že spíše než sport je spojuje dlouhodobě opakovaná manuální činnost nebo setrvalé zatěžování svalů natahujících předloktí a prsty (extenzorů) a svalů obracejících ruku dlaní vzhůru (supinátorů).

Tenisový loket je druh tendopatie (poškození tkání) úponových šlach. Věkem pokračující degenerace, ale především drobná poranění při zátěži (povětšinou opakované dlouhodobé jednostranné přetěžování) jsou příčinou zmíněných obtíží.

Na základě určité činnosti (šroubování, nahazování omítky, psaní na počítači, hnětení těsta a mnohé další) vznikají zánětlivé změny v přechodu šlachy v kost, které jsou v případě tenisového lokte lokalizované na zevní stranu dolního hrbolku kosti pažní (laterální/radiální epicondylus humeru).

Akutní vs. chronická forma

Často při fyzicky náročné nebo nezvyklé jednorázové práci dochází k funkční poruše (což znamená, že prozatím nejsou přítomny strukturální změny, jako například jizvy ve svalu či kostní výrůstky). Svaly, které byly namáhány, se nacházejí ve vyšším napětí než je optimální (takzvaném hypertonu), jsou přetíženy.

Chronická forma se rozvíjí v delším časovém úseku a označována tak bývá, trvají-li obtíže déle než 6 týdnů. V tomto případě již může docházet ke strukturálním změnám ve svalu, šlaše nebo při úponu do kosti.

Bolest je vyvolávána dlouhodobým přetěžováním svalů předloktí, ale také toxickými či metabolickými vlivy (vznikají v důsledku poruchy látkové přeměny), celkovou bakteriální infekcí v těle a dalšími.

Postižený člověk se navíc snaží vyhýbat pohybům, které mu způsobují bolest, a vytvoří si náhradní pohybové vzory. Toto nevhodné pohybové chování může způsobit přenesenou bolest i ve vzdálenějších oblastech těla.

Příznaky a projevy

Jedním z prvních příznaků bývá bolest při dotyku na zevní stranu loketního kloubu. Jsou pociťovány nepříjemné pocity při úchopu a nošení břemen (taška, dítě…), v pokročilé fázi například i při zvedání hrnku či jiné drobné manuální činnosti.

Typické jsou bolesti vyzařující do zápěstí a ruky, ale mohou se objevit i bolesti s propagací do ramene a šíje. Úlevovou polohou bývá mírné ohnutí lokte i zápěstí, kdy nejsou přetížené svaly v protažení. V klidu většinou bolesti ustupují.

Někdy bývá patrné zarudnutí, zvýšená teplota nebo otok nad postiženým místem.

Diagnostika

Základním prvkem je pečlivá anamnéza, která většinou odhalí příčiny obtíží. Velice citlivý je test natažení 3. prstu proti odporu: pokud je pozitivní, natažení prstu vyvolá mohutnou bolest v oblasti loketního kloubu.

Klinické vyšetření lze doplnit RTG snímkem pro vyloučení přítomnosti ostruh nebo výběžků. Sonografické vyšetření může diagnostikovat případný otok, prosak tkáně, degenerativní změny či ruptury svalu.

Léčba

Důležité je neignorovat primární obtíže, protože v těchto chvílích většinou postačí klidový režim, případně užívání protizánětlivých mastí. Pro rychlejší zotavení lze využít účinků Fokusované rázové vlny v místě postižení a přetížené svaly uvolnit pomocí Radiální rázové vlny.

Pokud nelze pracovní činnost či sportovní aktivitu přerušit, je možné využívat epikondylární pásku, ortézu nebo kineziotape pro zmírnění obtíží.

Avšak rozhodně by to nemělo být dlouhodobým řešením Vašich obtíží, a to kvůli vzniku již zmíněných vadných pohybových stereotypů. Někdy bývá doporučován šátkový závěs či dokonce sádrová fixace.

Podle mého však toto řešení není zcela optimální, protože dochází ke zkrácení, kontrakturám a atrofii svalů.

Klíčovou roli při těchto onemocněních hraje fyzioterapie.

Ta se v počáteční fázi zaměřuje na odstranění bolesti, úpravu svalového napětí, uvolnění kloubních blokád a dalších příčin, které odhalí kineziologické vyšetření a způsobují Vám obtíže. V neposlední řadě je nutné zavést režimová opatření a poučit pacienta, aby se obtíže znovu neobjevily.

Návody na cvičení

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Tenisový loket – příznaky, léčba a cviky

Tenisový loket je zánět šlach, které spojují svaly předloktí s vnější stranou lokte. Často vzniká při nadužívání svalů a šlach předloktí a kolem loketního kloubu.

 Tenisový loket je také známý jako laterální bolest lokte nebo laterální epikondylitida a nemusí být nutně spojena s tenisem. Tenisté však často tento stav mají, jelikož to vyplývá z opakovaného použití daných partií.

Polovina všech tenisových hráčů prodělá ve své kariéře tenisový loket.

Předpokládá se, že tenisový loket postihuje 1 až 3% populace USA. Stav obvykle nastane mezi 30. a 50. roku[1].

Fakta o tenisovém loktu

  • Tenisový loket je způsoben malými trhlinkami ve šlachách, které spojují předloktí s vnější stranou lokte.
  • 50 % tenisových hráčů zažije tenisový loket.
  • Nadužívání předloktí s nesprávným pohybem zápěstí může vést k tenisovému lokte.
  • Fyzioterapie, podpůrná zařízení a steroidní injekce mohou být použity k léčbě stavu.
  • Některá cvičení, která poskytují sílu podpůrným svalům v paži a rameni, jako je cvik zvaný Tyler Twist, mohou pomoci symptomům.
  • Vždy se pečlivě se protáhněte před sportovní aktivitou, abyste zabránili tenisovému lokte.

Příznaky

Tenisový loket postihuje 50 % tenisových hráčů. Nejčastějším příznakem tenisového lokte je opakující se bolest na vnější straně horního předloktí, těsně pod ohybem lokte. Bolest může být také cítit dále podél paže směrem k zápěstí.

Mikroskopické trhliny a zasažená oblast.

Bolest může nastat, když jednotlivec zvedá nebo ohýbá ruku. Je také cítit při provádění základních činností, jako je psaní nebo při uchopení malých předmětů.

Tenisový loket může způsobit bolest při rotaci předloktí. To je patrné, když otáčíte klikou dveří nebo zcela natáhnete předloktí.

Příčiny

Příčina tenisového lokte pochází z opakovaných nesprávných pohybů paže. To může vést k malým trhlinám v místě upevnění šlachy k loktu. Nesprávná technika při tenisu může způsobit, že rotující síla při pohybu rakety se přenese na zápěstí. To vytváří tlak a pohyb zápěstí, namísto aby se síla přenesla do lokte nebo ramene. To může zvýšit tlak na šlachu a způsobit podráždění a zánět.

Nejčastěji se extenzorové svaly stávají bolestivými v důsledku tohoto tlaku na šlachy. Extensorové svaly jsou ty, které natahují zápěstí.

Jiné příčiny

Přes svůj název, tenisový loket odkazuje na jakéholi zranění této šlachy způsobené nadužíváním. Tenisový loket se může objevit i v důsledku provádění každodenních činností, jako jsou:

  • práce nůžkami
  • řezání tvrdých potravin
  • práce na zahradě
  • sportovní aktivity, které zahrnují házení
  • plavání
  • ruční práce, která zahrnuje opakované otáčení nebo zvedání zápěstí, jako je instalatérství, psaní nebo zednické práce.
  • někdy také není zřejmá příčina.
Zajímavé:  Kouření dýmky - Vše o zdraví

Diagnóza

Existuje snadný test, který si můžete udělat doma, abyste zjistili, zda máte tenisový loket. Postavte se za židli k ní čelem a položte ruce na horní část opěradla s dlaněmi obrácenými dolů a rovnými lokty. Zkuste zvednout židli. Pokud tato akce způsobuje bolest na vnější straně lokte, je to pravděpodobně indikátor tenisového lokte.

Pro vyloučení jiných závažnějších stavů, jako je artritida nebo zranění kloubů lokte, je někdy zapotřebí rentgenové vyšetření (MRI scan). Obrázky jsou však zřídkakdy nutné. Lékař si většinou vyzkouší řadu pohybů s paží, než se zeptá na polohu a povahu bolesti. To je většinou dostatečně informací pro určení diagnózy tenisového lokte.

MRI scan poskytuje detailnější obraz než rentgen (X-Ray), protože zobrazení zahrnuje i měkké tkáně, svaly a šlachy uvnitř paže. Toto vyšetření může být nutné v případě, že bolest vnějšího lokte nereaguje na léčbu po uplynutí jednoho roku.

Elektromyografie (EMG) může být použita ke zjištění, zda jsou nervy ztlačeny a kompresovány.

Léčba tenisového lokte

Může být použito několik způsobů léčby doma nebo po konzultaci s lékařem.

Metoda RICE

Metoda RICE – Rest, Ice, Compression & Elevation (odpočinek, led, komprese a elevace) je doporučovaná první pomoc při tenisovém loktu.

Jakmile se příznaky tenisového lokte stanou zřejmé natolik, aby vám způsobily znatelnou bolest, prvním krokem je odpočinek a zastavení opakovaného pohybu lokte, který způsobil tento zdravotní stav.

Následně můžete použít led (zejména po zranění), aby pomohl kontrolovat otoky. Led je nejužitečnější během 24 až 48 hodin po otoku.

Vyzkoušejte ledové obklady loktu a předloktí po dobu 15 až 20 minut, několikrát denně. Komprese a elevace také napomáhají udržet stav zánětu, aby se nezhoršoval. Může být vhodné dočasně nosit obvaz, dlahu nebo ortézu, abyste tak zabránili většímu otékání zanícené šlachy. Snažte se pevně stáhnout postiženou oblast a zároveň ji nadzvednout (elevace), abyste tak snížili průtok krve.

Jakmile budete pokračovat ve cvičení, nezapomeňte si odpočinout mezi tréninky. Odpočinek je důležitý, aby umožnil poškozené tkáně regeneraci. Ve skutečnosti, období mezi tréninky je to, kdy zesilujeme a stáváme se silnějšími a umožňujeme svalům plnou regeneraci.

Cvičení na tenisový loket

Může se to zdát kontraintuitivní, ale ve většině případů mírného až středně těžkého tenisového lokte, může pohyb ruky a loktů ve skutečnosti pomoci se ztuhlostí a vyřešit některé příznaky.

Jinými slovy, není nutné, nebo dokonce prospěšné, zcela znehybnit ruku nebo loket, pokud máte diagnostikovaný tenisový loket (pokud nemáte závažný zánět šlachy).

S těžkým poškozením a zánětem lokte, otok pravděpodobně způsobí nehybnost paže.

Dr. Ernest Johnson, americký lékař, vytvořil cvičení na posilování svalů a programy pro tenisisový loket. Ukázal, že excentrické a koncentrické pohyby zápěstí mohou pomoci zmírnit bolest tím, že zastaví tvorbu husté kolagenní jizvy v oblasti spojení mezi loketním svalem a kloubem / šlahou.

Dokud můžete pohybovat rukou, zkuste jemně protáhnout a cvičit postiženou oblast, abyste pomohli narušit tyto kolagenové tkáňové adheze, které ve skutečnosti zhoršují tenisový loket. Zároveň buďte opatrní, abyste příliš nenamáhali bolestivou oblast.

Tyto protahovací cviky vždy začínejte pomalým tempem a buďte trpěliví. Zpočátku se zaměřte na co nejmenší tlak na loket, zároveň ho protahujte a časem zvyšujte odpor.

Dávejte pozor na vaši úroveň bolesti a pokračujte tím, jak se vaše síla zvyšuje a symptomy se zmírňují.

Cviky pro tenisový loket zahrnují:

  • Excentrické natahování zápěstí: dejte předloktí dolů na stůl se zápěstím přes okraj, dlaní nahoru. Držte velmi nízkou hmotnost (2 kg nebo méně) v ruce. Pomalu zvedněte a položte zápěstí. Proveďte 10 opakování, 3x denně nebo dle pocitu.
  • Extenze předloktí: udržujte postižené zápěstí pokrčené před sebou. S vaší zdravou rukou se natáhněte a uchopte prsty postižené ruky, pak je vytáhněte dozadu, abyste natáhli předloktí. Vydržte po dobu 30 vteřin, provádějte několikrát denně.
  • Protažení tricepsu: ohněte postiženou paži za záda nad hlavou, dalní dotýkající se zad, a lehkým tlakem na loket druhou rukou tlačte směrem dolů. Držte mírný tlak po dobu 30 vteřin, provádějte 3 krát každý den.
  • Posilovací gumový míček: držte míček v ruce a cvičte úchop a stahování svalů mačkáním míčku. Začněte stiskem po dobu 3 vteřin, pak postupujte až na 10 sekund.
  • Jak se vaše síla zvyšuje, můžete začít provádět standardní cviky na biceps s kladivovým úchopem pro udržení silného předloktí.

Zpráva z roku 2010 publikovaná v North American Journal of Sports Physical Therapy zjistila, že nové zařízení nazvané FlexBar by mohlo být použito k provádění cvičení pro tenisový loket. Výzkumníci zjistili, že pomůcka by mohla být ještě účinnější než fyzikální terapie nebo cvičení na vlastní pěst.

Ve studii pacienti používali FlexBar k provádění 3 sad po 15 cvicích každý den, postupně získávali sílu před zvýšením intenzity rezistence. Příznaky zmizely do 7 týdnů.

Studie také zjistila, že pacienti provádějící cvičení pomocí FlexBar spolu se standardní fyzioterapii, zaregistrovali významně výraznější zlepšení než skupina užívající pouze standardní fyzioterapii[2].

Zkuste Egoscue metodu

Metoda Egoscue (podle zakladatele Pete Egoscue) se zaměřuje na řadu jemných protažení a cviků k nápravě nesouladu v pohybovém aparátu, které přispívají k bolesti a špatnému držení těla.

Metoda Egoscue pomáhá snižovat bolesti šlach nebo kloubů tím, že se zaměřuje na správný způsob držení těla při cvičení nebo při použití různých svalů.

Ve skutečnosti, podle metody Egoscue, nesprávná technika a držení těla je skutečný důvod pro tenisový loket, dokonce více než nadměrné používání dané partie.

V případě tenisového lokte se Egoscue zaměřuje na korekci postoje ramen, zad a svalů předloktí tak, aby klouby lokte nebyly ohroženy a neztratily svůj plný rozsah pohybu.

Cviky Egoscue pro tenisový loket jsou poměrně snadno zapamatovatelné a snadno se praktikují doma.

Bez ohledu na to, jaký typ aktivity děláte, naučit se správnému držení těla pomocí metody Egoscue, vám pomůže lépe se chránit před budoucím zraněním a budoucí bolestí.

Zvažte akupunkturní léčbu

Akupunktura je holistická zdravotní metoda, která vychází z tradiční čínské medicíny.

Pomáhá snižovat bolest tím, že stimuluje specifické body na těle prostřednictvím vložení velmi tenkých, prakticky bezbolestných jehel.

Studie ukazují, že ve srovnání s kontrolními skupinami pacienti užívající akupunkturní léčbu uvádějí méně bolesti, včetně menších bolestí svalů, příznaků osteoartrózy a chronických bolestí hlavy.

Studie z roku 2002 publikovaná v časopise Journal of Rheumatology zjistila, že po 2 týdnech léčby akupunkturou došlo u pacientů s tenisovým loktem k výraznému snížení intenzity bolesti. Ve srovnání s kontrolní skupinou také zaznamenali zlepšení funkce ramene. Akupunkturní skupina měla i po dvou měsících lepší funkci než skupina, která nebyla léčena touto metodou.[3]

Zvládněte zánět zdravou dietou

Pro udržení zánětlivých procesů na nízké úrovni, vyhněte se silně zpracovaných potravin včetně: přidaného cukru, potravin s vysokým obsahem sodíku (které zvyšují retenci vody), potravin s vysokým obsahem nasycených a rafinovaných tuků, alkoholu a zpracovaných zrn (zejména potravin obsahujících lepek).

„Protizánětlivé“ potraviny, které pomáhají tělu opravit poškozené tkáně, zahrnují:

  • všechny druhy zeleniny, zejména zelené listnaté zeleniny
  • vysoce kvalitní „čisté“ proteiny, jako jsou ryby ulovené ve volné přírodě, syrové mléko, vejce z volného výběhu nebo kvalitní hovězí maso
  • bobule, citrusové plody, meloun a ananas
  • potraviny s vysokým obsahem draslíku a hořčíku, včetně kokosové vody, avokáda, sladkých brambor a banánů
  • vývar z kostí, který obsahuje kolagen pro zlepšení zdraví tkáně.

Závěr

  • Tenisový loket je stav způsobený zánětem kolem loktů a předloktí. To zbůsobuje to, že je těžké uchopit věci, provádět činnosti, zvedat věci a cvičit nebo jinak sportovat.
  • Tenisový loket je způsoben nadužíváním předloktí, loktu a zápěstí. To zatěžuje a poškozuje tkáň v loketním kloubu a šlaše. Nesprávná forma a technika při cvičení nebo jiných aktivitách může také přispět k symptomům tenisového lokte.
  • Strategie pro léčbu tenisového lokte přirozeně zahrnují odpočinek citlivé oblasti, použití ledových obkladů pro kontrolu otoků, a protažení / cvičení předloktí.
  • Akupunktura, egoscue, fyzioterapie, zdravá strava a používání éterických olejů mohou také pomoci snížit příznaky a zabránit tomu, aby se tenisový loket znovu objevil.

[1] NCBI – Tennis elbow no more – Can Fam Physician. 2008 Aug; 54(8): 1115–1116.

[2] NCBI – A New Excercise for tennis elbow that works – N Am J Sports Phys Ther. 2010 Sep; 5(3): 189–193.

[3] Rheumatology – Acupuncture in chronic epicondylitis: a randomized controlled trial

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector