Hypofýza – vše o zdraví

     Hypofýza, podvěsek mozkový se skládá ze tří laloků – předního, středního a zadního. Je dalekosáhle kontrolována, regulována a ovlivňována hypotalamem.

     Prostřední lalok je ve srovnání s velikostí celé žlázy malý. Jeho vliv na člověka je obrovský v tom směru, že reguluje výron spermatu při pohlavním styku a kontroluje a ovlivňuje typ vznikajícího embrya. Obyčejně reprodukuje znaky otce.

     Přední lalok hypofýzy reguluje sekreci a tvorbu hormonu štítné žlázy, nadledvinek, jater, mužských a ženských pohlavních žláz, stejně jako vylučování inzulínu ve slinivce břišní.

     Zadní lalok hypofýzy, který je také ovlivňován hypotalamem, reguluje a kontroluje tělesnou teplotu. Tento regulační mechanizmus je zázrak komplexnosti. Podílí se na teplotě krve, tvorbě potu na celém těle od hlavy až k patě, na činnosti kožních pórů, které se za horka otvírají a v zimě zavírají.

     Zadní lalok hypofýzy reguluje vodní hospodářství

v těle. Jestliže si uvědomíme, že je tělo složeno z velké části z vody, pak je to úloha enormně důležitá. Do této funkce patří neustálá výměna vody mezi krví a tkáněmi. To je důvod, proč se musí voda v těle udržovat čistá.

     Úlohou hypofýzy je také regulovat vylučování vody ledvinami. Jako regulátor teploty jsou ledviny za chladného počasí aktivnější, protože jsou kožní póry uzavřeny a zabraňují tak odevzdání tepla kůží: Na druhé straně se v horkém prostředí póry otvírají, aby odvedly teplo, a tím dochází k odpovídající redukci činnosti ledvin.

     Hypofýza vyrábí několik druhů hormonů. Jeden se zabývá látkovou výměnou tuků a sacharidů tím, že zvyšuje tvorbu glykogenu pro srdeční i ostatní svaly. Ovlivňuje také růst kostí a svalů.

  •      Jiný hormon reguluje vylučování hormonů nadledvinek.
  •      Další hormon stimuluje sekreci a distribuci hormonů štítné žlázy a jiných hormonů stejné důležitosti a účinnosti.
  •      Nejužitečnější potravou pro hypofýzu jsou následující druhy zeleniny, zvláště když jsou konzumovány ve formě šťáv nebo šťávových směsí: řepa, karotka, okurka, celer a petržel.
  • Sezónní ovoce je stejně hodnotné. 3
  • ———————————————-

 

Hypofýza - Vše o zdraví

    Pohled na kresbu normálního tlustého střeva vám ukazuje formu zdravého tlustého střeva. Na neštěstí najdeme tyto dokonalé obrysy pravděpodobně jen u malých dětí, než dostane špatná výživa příležitost je změnit.

     Člověk se svobodnou vůlí ničí potraviny a nápoje, které konzumuje stále víc a víc a ty vedou s přibývajícím věkem k bizarnímu znetvoření tlustého střeva. Tlusté střevo neonemocní přes noc.

Vždy, když se v něm nahromadí odpady vedoucí ke kvašení a hnilobě, dojde k poruchám jednak v postižené oblasti, ale i v odpovídající části těla.

Ty současně postižené části těla se vztahem k různým vydutím tlustého střeva, jsou znázorněny na obrázku

     Tlusté střevo začíná na vaší pravé straně, přesněji řečeno v pánvi nad tříslem. První výduť na pravé straně obrazu a na konci vzestupného tračníku, tvořící jakýsi vak, se nazývá slepé střevo, dole, přesně uprostřed tohoto vaku, stojí slovo „hypofýza“.

To znamená, že mozkový podvěsek (hypofýza) má spojení s tímto úsekem tlustého střeva. Ukazuje-li rentgenový snímek že tento vak má formu písmene V, jak je to ilustrováno skice, můžeme si být jisti, že se zde uhnízdili paraziti (červi). Zjistil jsem, že se obyčejně jedná o tasemnici.

Toto onemocnění vaku zvaného slepé střevo, vede často ke stavu trvalé únavy.

     Jak je zřejmé z nákresu, skládá se hypofýza ze tří částí: ze zadního laloku, zvaného také neurohypofýza; název naznačuje zvláštní vztah této části k nervovému systému těla; z předního laloku, který se nazývá také pars glandularis; část třetí je nejmenší a leží mezi oběma shora jmenovanými.

     Každá vážnější porucha v oblasti slepého střeva se dotýká všech tří laloků hypofýzy. Zadní lalok hypofýzy, který má přímé spojení s mozkem, se podílí prakticky na všech aktivitách těla, takže všechno nenormální může mít neočekávané účinky na odpovídajícím místě ve slepém střevě.

     Zadní lalok hypofýzy kontroluje také tělesnou teplotu. Při horkém počasí se kožní póry otvírají a vy se potíte, zatímco za chladného počasí jsou póry uzavřeny, aby se zabránilo odpařování a teplo zůstalo v těle. Mimoto má zadní lalok hypofýzy na starosti také vodní hospodářství těla.

Tělo obsahuje 75 – 80 % destilované vody, která je životně důležitá pro tok lymfy. Tato voda přijímá všude v těle nečistoty, které předává jednak ledvinám a jednak tlustému střevu. Jedna z poruch slepého střeva může způsobit nahromadění tekutiny v tlustém střevě, která vede k průjmu.

Jiná porucha brání vodě, aby se dostala do tlustého střeva, což může vést zase k bolestivé zácpě. Existuje tedy úzký vztah mezi zadním lalokem hypofýzy a slepým střevem.

Přední lalok hypofýzy se podílí na funkci žláz a produkuje hormony pro pohlavní žlázy, nadledvinky, štítnou žlázu, játra a slinivku břišní.

Hypofýza - Vše o zdraví

     Všechny tyto žlázy si v následujících kapitolách probereme. Je zřejmé, že poruchy v krajině slepého střeva mohou mít mnoho následků.

     V mé knize „Omládněte“ jsem citoval případ mladého muže, který se jako voják podrobil všem předepsaným očkováním a trpěl potom na všeobecnou slabost imunitního systému.

Medikamenty zhoršily jeho stav, byl propuštěn z armády, ačkoliv u odvodu byl shledán zcela zdráv Když přišel ke mně; byl zhotoven rentgenový snímek jeho tlustého střeva. Typické obrysy slepého střeva ukazovaly na hnízdo parazitů.

Vyloučil velké množství červů a dařilo se mu líp.

     Jen málo lidem je jasné, jak bezprostředně souvisí stav tlustého střeva se stavy slabosti, zvláště se stresem a nervozitou. Dříve než se u těchto nemocí dosáhne nebezpečného stupně, pokouší se tlusté střevo vysílat varovné signály, někdy pomocí křečí, ale obyčejně ve formě zácpy. Nezasáhnou člověka „zčista jasna“.

Je-li práh tolerance dosažen, mohou být problémy vyvolány negativním zážitkem, jako na příklad úmrtím v rodině, finančními nesnázemi, nebo desítkami jiných osobních katastrof. Je téměř nemožné zachovat klidnou hlavu a správnou duševní rovnováhu, když jsme se příliš dlouho nestarali o vlastní tlusté střevo.

Souvislosti mezi hypofýzou, slepým střevem a funkcemi těla jako celku, jsou spolu příliš úzce spjaty, než aby mohly být přehlédnuty.

     Zjistil jsem, že lidé si nejsou vědomi toho, kolika nemocem mohou zabránit výplachy střev. Nestačí provést jeden nebo dva výplachy a tím skončit.

Mělo by se provést tolik výplachů, kolik je k dokonalé čistotě střeva nutných. Když je tlusté střevo jednou řádně vyčištěno, měly by následovat nejméně dvakrát do roka dva výplachy – až do konce života.

Za prvé je prevence lepší než léčení a za druhé lze zabránit předčasnému stárnutí.

———————————————–

         Další žláza, kterou se budeme zabývat, je podvěsek mozkový (hypofýza). Stará se o rovnováhu celého žlázového systému v těle. Už toto by byl dostatečný důvod, kdyby nebylo jiných, abychom svoji chuť k jídlu drželi na uzdě a tím nejlepším možným způsobem ji vyškolili. Přivede nás to na cestu k omládnutí.

     Přední část této žlázy se zabývá růstem těla a rozmnožováním. Jeden z hormonů této žlázy řídí pohlavní žlázy. Zadní část žlázy má co do činění s koordinací svalovou, s tlakem v krevním oběhu a kožním pigmentem. Ovlivňuje také činnost ledvin tím, že určuje množství vody, které jimi protéká. Střední část této žlázy má naopak brzdicí účinek na činnost ledvin.

     Jak vidíte, jsou obě funkce jednoho orgánu nebo jedné žlázy regulovány různými částmi jiné žlázy. Je tedy snadné pochopit, že porucha hypofýzy by vedla k nadměrnému nebo nedostatečnému odtoku moče. 

     Zjistili jsme, že molekuly škrobu ve výrobcích z obilí a mouky mohou být zodpovědny za četné poruchy hypofýzy, které ovlivní funkci ledvin. To mě napadlo hlavně u dětí, které se počurávaly.

Když se u nich úplně vysadilo obilí, chléb a jiné škrob obsahující potraviny, nahradily se syrovou stravou a mléko se nahradilo šťávami, přestalo noční pomočování. Není to náhoda.

Potíže, které mají staří lidé s udržením moče, se dají obyčejně také vysvětlit bohatou konzumací potravin obsahujících škrob.

     Správná výživa a péče o všechny buňky našeho těla umožní žlázám pracovat co nejlépe a umělé vitamíny nebo hormony jsou naprosto zbytečné. Jenom když naše žlázy pracují naplno, víme, že náš omlazovací proces probíhá. 17

Co všechno může způsobit adenom hypofýzy

Aktualizace: .. : Vydáno: 21.03.2011, 01:00

Hypofýza - Vše o zdraví Třiatřicetiletý Leonid Stadnik z ukrajinského městečka Podoljantskij ustrojuje svého koně na snímku z 8. června. Tento Ukrajinec v Kristových letech dorostl do výšky 2,53 metru a nezdá se, že by to byla výška konečná. Podle všeho je tak Stadnik nejvyšším člověkem na světě. ČTK-AP/

Hypofýza neboli podvěsek mozkový – malá žláza, která ovšem díky produkci hormonů koriguje mnoho pochodů v těle a jakákoliv její porucha může téměř okamžitě vyvolat poměrně zásadní hormonální dysbalanci. Nejčastěji jsou tyto poruchy vyvolány nezhoubnými nádory – adenomy. Jak tedy mohou nádory hypofýzy ovlivnit hormonální pochody v těle?

Když hormony zlobí

Nejčastěji se nádory hypofýzy projeví zvýšením produkce hormonů, které se v této části mozku tvoří. Toto zvýšení pak v ostatních tkáních těla vyvolá reakci, která je přímo úměrná účinkům toho hormonu, jehož produkce je zvýšena.

Prvním z hypofyzárních hormonů je růstový hormon neboli somatotropin, který ovlivňuje nejen růst kostí u dětí, ale i svalů, vnitřních orgánů a kloubů. Jeho nadbytek se v dětství projeví nadměrným růstem – gigantismem –, v dospělosti, po uzavření růstových štěrbin na kostech, zvětšením periferních částí těla – akromegalií.

Prolaktin je třeba hlídat

Dalším hormonem, jehož hladina v krvi může být díky nádorům hypofýzy zvýšena, je prolaktin. Ten ovlivňuje především tvorbu mléka u těhotných žen. Pokud je ale uvolňován ve zvýšené míře, může naopak působit potíže s menstruačním cyklem a sterilitou u žen. U mužů pak poruchy potence a sexuálního apetitu.

Zajímavé:  Co Dělat Když Mě Bolí Krční Páteř?

Nádory hypofýzy ale ovlivňují i nadledviny, a to prostřednictvím tzv. adrenokortikotropního hormonu. Jeho působením se z nadledvin uvolňuje kortizol, jehož nadbytek způsobuje tzv. Cushingovu nemoc. Nedostatečná produkce naopak způsobuje nadledvinovou nedostatečnost, která je nebezpečná například ve stresu.

I štítná žláza může být ohrožena

Nádory hypofýzy ale ovlivňují i uvolňování hormonů štítné žlázy a v neposlední řadě i hormony pohlavních orgánů. Tyto poruchy ale nejsou, mimo poruch štítné žlázy, příliš časté nebo významné, protože nezpůsobují pacientům zřetelné obtíže.

Nádory hypofýzy tedy pacientům nejčastěji způsobují buď akromegalii, gigantismus, poruchy z nadměrné produkce prolaktinu, nebo Cushingovu nemoc. Ostatní poruchy už tak časté nejsou, nicméně mohou pacienta také velmi potrápit.

zdraví hypofýza

  • Autor: uLékaře.cz

Přírodní adaptogeny proti stresu

Hypofýza - Vše o zdraví

„Jsem pod stálým tlakem a cítím se úplně vyčerpaný. Slyšel jsem, že v některých případech mohou proti stresu pomoci adaptogeny. Jsou tyto látky vhodným řešením nadměrného stresu a jak vůbec působí?“ 

Je to i Váš případ? Nedávno naše redakce obdržela hned několik dopisů od čtenářů, kteří nás žádali o radu k látkám s antistresovými účinky. Kdy a jak tyto látky využít jsme se rozhodli popsat v našem článku.

Adaptogeny jsou látky přírodního původu, které pomáhají organizmu lépe odolávat stresovým faktorům, a to jak psychickým, emočním, tak biologickým pocházejících z přírody.

V podstatě a velmi jednoduše řečeno nám umožňují přizpůsobit se podmínkám nové situace. Přírodní adaptogeny se používají v medicíně již celá staletí.

Zmiňuje se o nich hlavně čínská medicína, podle které je nejdůležitější nastolit rovnováhu mezi protiklady.

Jak adaptogeny působí?

Odolnost organizmu vůči stresu podporují přes tzv. osu HPA (hypothalamus pituitary adrenal axis). Hlavním řídícím centrm je tedy mozek.

Hypotalamus je část mozku, která velmi spolehlivě měří biochemické změny organizmu.

Jinými slovy, když se hladina některých složek naruší, zvýší nebo sníží, spouští se odezva hypotalamu a žláza v mozku, hypofýza, dostane pokyn k vylučování kortizolu (stresového hormonu).

Osa HPA je součástí našeho endokrinního systému. Ten zahrnuje produkci hormonů, jenže je také odpovědný i za energii v organizmu, imunitní funkce a náladu. Dále se v organizmu nacházejí dvě malé žlázy o velikosti grapefruitových semínek umístěné nad našimi ledvinami.

Ty hrají rovněž velkou roli v boji organizmu proti stresu a v takovém období produkují hormony. Kortizol, hlavní stresový hormon, odpovídá za okamžitou energii, která je nutná pro vyburcování organizmu v určité situaci.

Problém nastává při chronickém stresu, když je hladina kortizolu dlouhodobě zvýšena. To pochopitelně vyčerpává adrenalinové žlázy, které jsou unavené a nejsou schopné adekvátně reagovat na podněty. Nastane-li tato situace, snadno to poznáte.

Cítíte se unavení, vyčerpaní, pociťujete hlad anebo naopak odmítání jídla až nechutenství, dostavuje se podrážděnost, chlad a neschopnost zahřátí.

Zapamatujte si

Chronický stres trvale oslabuje imunitní systém, způsobuje záněty, potíže s trávicím systémem, zvyšuje hladinu cukru v krvi a vede k cukrovce, negativně ovlivňuje hormonální nevyváženost, osteoporózu. Je to krok k chronickým nebo civilizačním nemocem.

Herbální adaptogeny

  • Sibiřský žen-šen (eleuterokok) – Jeden z nejznámějších bylinných adaptogenů. Je používán po staletí v Rusku a Číně. Cení se pro schopnost obnovovat energii, povzbuzovat zdraví, zlepšovat paměť a pomáhat při se stresu.
  • Chisandra chinensis (Klanopraška čínská) – V tradiční čínské medicíně se využívá k zlepšení nálady a mentálního zdraví. Má rovněž povzbudivé účinky, dodává energii při pocitech přepracování.
  • Rhodiola rosea (Rozchodnice růžová) – Zlatý kořen ze sibiřských plání využíván v tradiční čínské medicíně proti depresím, pro dobrou náladu k povzbuzení psychických a fyzických sil. Zvyšuje bdělost, zlepšuje paměť a zvyšuje hladinu dopaminu.

V boji proti stresu nám tedy adaptogeny mohou významně pomoci.

Abychom naše snažení završili a dosáhli co nejlepších výsledků, doporučuje se propojit jejich užívání se změnou životního stylu a vhodné uzpůsobení jídelníčku. Tím pomůžeme našemu organizmu zlepšit jeho schopnost reagovat na stresové situace a předcházet symptomům vyhoření.

Vychytávka

Kromě adaptogenů, které patří mezi přírodní látky s tisíciletou tradicí, se v posledních letech výzkum zaměřil na další látku přírodního původu Lactium. Jedná se o hydrolyzát mléčného proteinu, který obsahuje bioaktivní αS1 dekapeptid.

Zjistilo se, že pomáhá lépe zvládat stres, neboť omezuje projevy jím vyvolané, jako například zvýšený krevní tlak nebo bušení srdce. Přitom neovlivňuje vnímání, bdělost či schopnost soustředění.

Blahodárně působí při regulaci sekrece stresových hormonů, při zklidnění a harmonizaci mysli, při psychické zátěži a zlepšuje odolnost proti stresu. Více najdete na www.hypnox.cz.

Zdroj: redakce DZ, časopis Alive 2011

  • adaptogeny
  • hypnox
  • lactium
  • stres

1 Comment on Přírodní adaptogeny proti stresu

“Zabetonovaná žena”

Hypofýza - Vše o zdraví

Menstruační cyklus je řízen hormony, pomocí střídajících se hladin estrogenu a gestagenu. V první části cyklu se sliznice připravuje na přijetí oplodněného vajíčka. Jestliže nedojde k oplodnění, sliznice se postupně odlučuje a odchází v podobě menstruačního krvácení. Hladiny hormonů musí být přesně regulovány. Regulace probíhá na ose hypothalamus, hypofýza, vaječníky. Vaječníky jsou až tím posledním vykonavatelem – regulace.

Většina poruch probíhá na úrovni centrální nervové soustavy (CNS). Rozhodující žlázou, která pomocí příslušných řídících hormonů rozhoduje o pravidelnosti cyklu, je hypofýza. Ta musí být v dobré kondici, aby nedošlo k poruše.

Na vzniku potíží se dost často podílejí psychické zátěže, stresy, opakované záněty, užívání antibiotik, hormonální antikoncepce, váhové výkyvy spojené s mentální anorexií a bulimií. Hypofýza je spojena s dalšími strukturami CNS.

Dobře pracující hypofýza dokáže kompenzovat různé negativní vlivy, přicházející z CNS a jiných orgánů, například ze štítné žlázy a nadledvinek.

Menstruační cyklus je od přírody účelný a velmi citlivý mechanismus, který se řídí přirozenými biologickými hodinami. A takové hodiny má každý člověk v sobě již od narození.

Když se naruší v těle přirozené rytmy například ponocováním, požíváním alkoholu, kouřením, nepravidelným pracovním procesem a mohl bych uvádět nespočet dalších faktorů, pak je zcela logické, že se nabourá také menstruační cyklus.

Moderní medicína má pestrou nabídku hormonálních prostředků, kterými dokáže cyklus srovnávat. V hektické době je samozřejmostí plánované rodičovství pomocí hormonální antikoncepce. Současná mladá generace považuje hormonální antikoncepci za běžnou součást života a otevřeně o ní hovoří. Novinářům to řekla sexuoložka Hanka Fifková.

Klasická medicína tvrdí, že HA neškodí, energetická medicína zase ví, že vše, co nějak narušuje, reguluje nebo mění biologické rytmy a pochody, vyvádí z rovnováhy energetický systém živého organismu. S ním moderní medicína nepracuje.

A proto nezpozoruje, že nepříznivé důsledky se projevují velmi jemnou formou, sčítají se a po různě dlouhé době se projeví nežádoucími a někdy i nebezpečnými stavy – píše zase makrobitička Průchová. Dnešní dívky se dívají na antikoncepci už zcela jinak než jejich matky či babičky.

“Mladí se dívají negativně na dívku, která neužívá antikoncepci; považují ji za lehkovážnou a nezodpovědnou,” řekla. Gynekoložka Dagmar Makalová uvedla, že na českém trhu je zhruba 35 přípravků pro zabránění nechtěnému početí.

Z pohledu celostní medicíny máme pro hormonální antikoncepci výraz “beton”, “zabetonovaná žena”. Co to znamená? Pokusím se to vysvětlit. Když má naše tělo problém, dává nám to najevo například bolestí, nemocí apod.

Naším úkolem je poslouchat, co nám tělo říká – bolest je signál – je to varování. Když si na bolest vezmu lék, zbavím se jí, ale neodstranil jsem příčinu a pokračuji v nějakém špatném počínání.

Je pak otázkou času, kdy se zase objeví nějaká bolest.

Když žena užívá hormonální antikoncepci, je “zabetonovaná” a příznaky nemoci se neprojevují. Z pohledu zvenku je všechno v pořádku, ale pod betonem se něco tlumeně děje. Až se to objeví na povrchu, již je to v plné síle a objevují se různé příznaky, hormonální cyklus je v nerovnováze, objeví se cysta, naroste myom…

Celá problematika je velmi složitá, jestliže žena má trpět a být neustále v nejistotě, v depresi, ve stresu, protože si z různých důvodů nemůže těhotenství dovolit, pak je užívání hormonální antikoncepce asi řešením. Ale s otazníkem. Obvykle říkám – ať zasedá “rodinná rada”, protože se to týká obou partnerů.

Často se setkávám s tím, že zpočátku se užívá hormonální antikoncepce, aby dítě nebylo, a potom když se chce, tak to nejde, protože jsou různé potíže.

Hlavním mechanismem účinku hormonální antikoncepce je útlum ovulace, to dělají progestiny a estrogenní složka zajišťuje především pravidelnost cyklu. Po vysazení může dojít k selhání této účinnosti. A vaječník pak není schopen sám produkovat vajíčko.

Žena, která užívala hormonální antikoncepci, najednou nemůže otěhotnět. Gynekolog pak musí aplikovat další hormon, aby se vajíčko vytvořilo. Je to v pořádku?

Tuto situaci hormonální nevyrovnanosti pomáhá řešit kořen z rdesna mnohokvětého (Asie), který stimuluje všechny žlázy s vnitřní sekrecí a harmonizuje jejich funkce.

Čínští lékaři hovoří o energii CCHI, používá se jako tonikum a také ke snižování hladiny cholesterolu. Je to přípravek pro celkovou harmonizaci hlavně v ženském těle.

Z homeopatických prostředků používám Hormeel kapky 3x 10 kapek- vyrábí firma Heel a lze je sehnat kdekoliv v lékárně bez předpisu.

ADAM – syndrom nedostatku testosteronu

Hormonální změny u mužů v průběhu jejich života jsou v popředí dlouhodobého zájmu medicíny. Mužský hormon testosteron hraje zásadní roli ve vývoji a také ve správné funkci mužského organismu.

Nedostatek testosteronu má vliv na řadu tělesných i psychických funkcích.

 Tento individuální pokles hladiny mužských pohlavních hormonů, na který navazují psychické a funkční změny mužského organismu, se často nazývá andropauza.

Jedná se však o ne zcela přesné přirovnání, vzhledem k jinému typu změn, kterými muž prochází a které jsou často kvalitativně a kvantitativně jiné v porovnání se změnami u žen v menopauze. Správnější pojem je syndrom stárnutí muže, tzv. Aging men.

Co jsou to androgeny?

Androgeny jsou mužské pohlavní hormony. Jejích hlavní představitel je hormon testosteron. Produkce testosteronu probíhá hlavně ve varlatech muže (90 %). Zbylých 10 % je syntetizováno v nadledvinách.

Zajímavé:  Řapíkatý Celer Vliv Na Zdraví?

Hladina mužských pohlavních hormonů (androgenů) začíná prudce stoupat v začátku puberty. Díky tomu se formuje mužský maskulinní typ postavy, definitivně se  formuje mužský genitál, zesiluje se sexuální orientace a sexuální touhy. Dostatečně vysoká hladina androgenů se udržuje do 30-40 let věku muže.

Celý proces produkce testosteronu v lidském těle začíná v hypotalamu, což je spodní část mezimozku. Zde jsou produkovány tzv. spouštěcí („releasing“) hormony, které se jednotně nazývají jako gonadoliberiny (GnRH).

Místem účinku gonadoliberinů je hypofýza (neboli podvěsek mozkový), přesněji její přední část (adenohypofýza), která pod vlivem gonadoliberinů produkuje gonadotropiny: folitropin (FSH) a lutropin (LH). Oba gonadotropiny stimulují gonády (neboli pohlavní žlázy) ke tvorbě pohlavních hormonů.

U mužů jsou tedy hlavním cílovým orgánem gonadotropinů varlata, kde se tvoří androgeny (z řeckého andros = muž). Každý z gonadotropinů se liší místem a výsledným efektem  působení ve varlatech

Folitropin (folikulostimulační hormon) zodpovídá za tvorbu spermií v Sertoliho buňkách varlat. Lutropin (luteinizačního hormonu)odpovídá za produkci testosteronu v Leydigových buňkách varlat.

Denní produkce testosteronu činí u dospělého muže 3 – 10 mg a normální plazmatické koncentrace celkového testosteronu se pohybují mezi 8 – 34 nmol/l.

Testosteron se v plazmě nachází buď volný (2 %), nebo vázaný (98 %) na specifický plazmatický protein (SHBG – sex hormone binding globulin a TeBG – testosterone binding globulin; 44 %) či na albumin (54 %).

Samotné biologické účinky má pouze forma volná a forma vázaná na albumin, zatímco testosteron vázaný na plazmatický protein (SHBG nebo TeBG) je biologicky neaktivní. Příliš vysoká  nebo příliš nízká hladina testosteronu může způsobovat závažné zdravotní potíže muže.

Jaké jsou příznaky úbytku testosteronu?

Příznaky nedostatku testosteronu jsou poměrně  široké a velmi často se kombinují. Často jsou to potíže, s kterými nemocný navštívil již velkou skupinu specialistů z různých oborů medicíny.

  • potíže postihující sexuální život nemocného – pokles zájmu o sex (pokles libida), pokles hladiny sexuální vzrušivosti a různou míru poruchy erekce.
  • potíže neuromuskulární tj. úbytek svalové hmoty, osteoporóza (řídnutí kostí), centrální ukládání tuků („pivní břicho‘).
  • potíže psychického rázu jako jsou napřiklad například zhoršení paměti, návaly melancholie a deprese. Často se může jednat o tzv. nenaladěnost, zvýšenou podrážděnost bez zjevného podkladu.

K rozhodnutí o návštěvě urologa-androloga napomáhá dotazník ADAM:

1 Trpíte sníženým libidem (sexuálním apetitem, touhou)? Ano Ne
2 Máte pocit nedostatku energie? Ano Ne
3 Trpíte poklesem síly a energie? Ano Ne
4 Klesá vaše tělesná výška? Ano Ne
5 Ztrácíte radost ze života? Ano Ne
6 Býváte smutný nebo mrzutý? Ano Ne
7 Trpíte poruchou erekce? Ano Ne
8 Zaznamenal jste v poslední době zvýšenou únavu,sníženou výdrž u sportu Ano Ne
9 Usínáte po obědě Ano Ne
10 Klesá, zhoršila se  vaše pracovní výkonnost v zaměstnání? Ano Ne

Dotazník je určen mužům nad 40 let. Upraven a převzat z článku: Morely JE et al. Validation of screening questionaire for androgen deficiency in aging males. Metabolism journal 2000.

VýsledekPokud jste odpověděl Ano na otázku 1  ev. 7 a nebo na jakékoli jiné 3 otázky nelze vyloučit nízkou hodnotu testosteronu, poraďte se se svým urologem či andrologem.

Vyšetření a terapie zvýšení hladiny testosteronuV případě, že Váš praktický lékař ev. Vy sám máte podezření na tento sysndrom, je namístě vyšetření specialistou, urologem či andrologem.

Vyšetření se skládá z pečlivě odebráné anamnézy (Vaše zdravotní historie, nemoci, užívání léků, nástup obtíží atd.

), fyzikálního vyšetření, včetně vyšetření zevního genitálu a prostaty, ultrazvukového vyšetření ledvin, močového měchýře, varlat, prostaty a specifických hormonálních testů (testosteron, volný testosteron, FSL, LH) krevní obraz, lipidový profil a PSA (prostatický specifický antigen- test používaní k detekci karcinomu prostaty). „Cílem vyšetření je zhodnotit hormonální a lipidový profil muže, vliv hladiny testosteronu na potíže nemocného. V rámci vyšetření dále provádíme preventivní vyšetření za účelem vyloučení možného karcinomu prostaty, infekce moče a onemocnění ledvin,‘ říká MUDr. Josef Stolz z UroKlinikum.

Jak zvýšit testosteron?

Hypofýza - Vše o zdraví

Kauzální léčba (léčba konkrétní příčiny) spočívá v přesné identifikaci příčiny nízké hodnoty testosteronu a směřuje k restituci, obnovení jeho přirozené produkce. Vychází  ze znalosti  fyziologické funkce hypothalamo- hypofýzo-gonadální osy, morfologického nálezu na varlatech a vaskulární perfuze varlat.  Poruchy perfuze varlat jsou nejčastěji způsobené aterosklerózou na podkladě poruchy lipidového metabolismu a nikotinismu. Následně nízká hodnota testosteronu podněcuje změny metabolismu tuků a bludný kruh se uzavírá. I z tohoto  důvodu je  vhodné provést  během vyšetření krevní testy na  hodnoty tuků v krvi, lipidový profil.

Substituční terapie se doporučuje tehdy, kde kauzální terapie není účinná, eventuálně není možná. Jedná se o léčbu trvalou aby se předešlo vývoji patologických změn při nedostatku testosteronu. Tato léčba vyžaduje pravidelné kontroly lékařem. U správně indikované terapie by zlepšní mělo nastat v rozmezí 3-5 týdnů.

Každá terapie může mít různé vedlejší účinky. Z tohoto důvodu substituční terapie je přísně individuální. Na začátku vyšetření je bezpodmínečně nutné vyloučit skrytý karcinom prostaty (vyšetřením PSA a vyšetření prostaty konečníkem). Terapie je přisně kontraindikována u nemocných s karcinomem prostaty.

V UroKlinikum je základní ambulantní péče hrazena zdravotními pojišťovnami. Objednat se můžete ZDE.

Onemocnění hypofýzy

Onemocnění hypofýzy jsou charakterizována nadbytkem či nedostatkem jednoho či více hormonů, které jsou tvořeny hypofýzou, a v případě nádoru, který se šíří do okolí hypofýzy, pak také příznaky, které jsou způsobeny kompresí sousedních tkání. Hypofýza je žláza velikosti hrášku, lokalizovaná uprostřed hlavy.

Nachází se pod mozkovou spodinou v sousedství hypotalamu. Hypotalamus a hypofýza jsou součástí endokrinního systému; systému, který tvoří a reguluje tvorbu hormonů ovlivňujících všechny tělesné tkáně. Hypotalamem přitom komunikuje endokrinní systém s mozkem a nervovým systémem.

Hypotalamus zjišťuje potřebu organizmu pro jednotlivé hormony a stimuluje hypofýzu k jejich tvorbě.

Hypofýza se skládá z přední a zadní části. Přední část vytváří růstový hormon (GH), adrenokortikotropin (ACTH), tyreotropin (TSH), luteinizační hormon (LH), folikuly stimulující hormon (FSH) a prolaktin.

Tyto hormony se uplatňují v řízení tělesného růstu, nárůstu svalové hmoty, tělesné odpovědi na stresové situace, krevního cukru, způsobu, jakým organismus využívá energii k metabolickým dějům, ve vývinu sekundárních pohlavních znaků, fertilitě a v řízení tvorby mléka při kojení.

Ovlivňují přitom specifické cílové tkáně v organizmu včetně endokrinních žláz, jako je štítná žláza, nadledviny, vaječníky a varlata. V zadní části hypofýzy se ukládají hormony oxytocin a antidiuretický hormon (ADH), které se tvoří v hypotalamu a dostávají se do zadní části hypofýzy po nervových vláknech.

ADH řídí množství vody, které vylučují ledviny, a tím udržuje v organizmu vodní bilanci. Oxytocin stimuluje kontrakce dělohy při porodu a stimuluje výtok mléka z prsů při kojení.

Co může být chybné?

Nejčastějším postižením hypofýzy je vznik nádoru. Většina těchto nádorů je nezhoubná (adenomy), ale některé z nich mohou vytvářet excesivní množství specifických hypofyzárních hormonů a utlačovat tvorbu hormonů ve zdravé hypofyzární tkáni. Navíc se mohou šířit do sousedství hypofýzy a komprimovat tam uložené tkáně. Růst nádoru tak může způsobit bolesti hlavy a zrakové poruchy.

Jiná postižení hypofýzy vznikají na podkladědědičných genetických mutací, jsou kongenitální, mohou být způsobena traumaty nebo ozářením hypofýzy, vzácně se vyskytuje zhoubný nádor nebo příčina není dosud dobře známa. Hormonální deficity nebo naopak zvýšená hormonální tvorba při těchto postiženích způsobují pestrou řadu příznaků v závislosti na tom, které hormony a cílové tkáně jsou postiženy.

Tvorba hypofyzárních hormonů je často postižena při poruchách hypotalamické funkce. Nadbytek či nedostatek hypofyzárních hormonů může být též způsoben špatnou funkcí endokrinních žláz, které hypofýza řídí.

Kupříkladu v případě nedostatečné tvorby hormonů štítné žlázy je tento deficit zjištěn hypotalamem, a ten prostřednictvím svého tyreotropin uvolňujícího hormonu stimuluje hypofyzární tyreotropní hormon (TSH). Ten pak stimuluje štítnou žlázu ke zvýšení tvorby jejích hormonů.

Není-li však štítná žláza schopna vzhledem ke svému postižení tvorbu svých hormonů zvýšit, pak zůstává tvorba těchto hormonů defektní i přes zvýšenou tvorbu a hladiny hypofyzárního TSH.

Příklady obvyklých postižení hypofýzy

  • Hypofyzární nádory: Mohou být sekreční i bez sekrece (afunkční). Většinou jsou nezhoubné. Mohou způsobovat svým růstem a útlakem sousedních tkání bolesti hlavy a zrakové poruchy. Některé vytvářejí nadměrná množství hypofyzárních hormonů, důsledkem jejich expanzivního chování mohou být naopak způsobeny hormonální deficity.
  • Deficit růstového hormonu: Vzniká z četných příčin. U dětí způsobuje zástavu růstu s rezultující podnormální výškou postavy. U dospělých může vést ke svalovým slabostem, únavě, ztrátě kostní hmoty a obezitě.
  • Hypopituitarismus: Je způsoben dlouhou řadou příčin: nádory, trauma, porucha cévního zásobení, infekce, sarkoidoza, autoimunitní proces, ozáření, chirurgické odstranění či poškození hypofýzy. Projevuje se poklesem tvorby hypofyzárních hormonů.
  • Hyperprolaktinemie: Je způsobena hypofyzárním adenomem, který vytváří prolaktin či tumorem, který přeruší spojení hypotalamu s hypofýzou a zabrání tak uplatnění z hypotalamu navozeného útlumu prolaktinové tvorby. Způsobuje galaktoreu (tvorbu mléka u nekojících žen a vzácně i u mužů), poruchy menstruačního cyklu u žen a snížení potence u mužů.
  • Syndrom prázdného sedla: Turecké sedlo je kostěná struktura, ve které je hypofýza uložena. V případě, že do tureckého sedla pronikne otvorem v diafragmatu sedla mozkomíšní mok, dojde k tlakovému zmenšení hypofýzy, což je někdy spojeno s poklesem hypofyzární hormonální tvorby. Stejně tak se může hypofýza zmenšit např. léčebnými zákroky jako je operace.

 Příklady vzácných postižení hypofýzy

 Akromegalie a gigantismusJe způsobena nadměrnou tvorbou růstového hormonu v hypofyzárním adenomu.

Vznikne-li adenom v dětství, způsobí gigantismus spojený s nadměrným růstem a abnormálně vysokou postavou. U dospělých vzniká akromegalie.

Dochází při ní k zhrubění rysů v obličeji, zvětšení rukou a nohou, zvyšuje se kostní tloušťka, dochází k syndromu karpálního tunelu, bolestem hlavy, nadměrnému pocení, syndromu spánkové apnoe, únavě a hypertenzi.

  • Cushingova choroba: Projevuje se symptomy Cushingova syndromu. Je způsobena nadměrnou tvorbou ACTH hypofyzárním adenomem. ACTH vede k nadměrné tvorbě nadledvinového hormonu kortizolu. Příznaky jsou různé, ale obvykle je přítomna obezita trupu a obličeje, tenká kůže, fialové strie v břišní krajině, svalové slabosti, osteoporóza, zvýšená hladina krevního cukru a hypertenze.
  • Diabetes insipidus: Je způsoben sníženou tvorbou ADH v hypotalamu. Ledviny nemocného nejsou schopny zadržovat v organizmu vodu a koncentrovat moč. Nemocný trpí žízní a močí velká množství zředěné moči.
  • Nelsonův syndrom: Dochází k němu, když jsou při léčbě Cushingovy choroby odstraněny nadledviny. Zvětšuje se hypofyzární adenom s tvorbou ACTH a způsobuje tmavé pigmentace kůže.
  • Mnohočetná endokrinní neoplazie 1. typu (MEN 1): Zděděná genetická mutace, která také zvyšuje riziko vývoje adenomů v oblasti hypofýzy.
  • Kallmanův syndrom: Defektní tvorba gonadotropiny uvolňujícího hormonu hypotalamu (GnRH). Vede k snížené tvorbě hypofyzárních hormonů LH a FSH. Nedochází k normálnímu pubertálnímu vývoji. Je spojena s nevývinem čichu. Vyskytuje se pouze u mužů.
  • Infarkt hypofýzy: Vzniká při omezeném krevním zásobení v hypofýze. Způsobuje poškození hypofyzární tkáně a vede k hypopituitarismu.
  • Sheehanův syndrom: Za těhotenství se hypofýza zvětšuje. Při porodu dochází k poklesu krevního tlaku a tím se omezí krevní zásobení hypofýzy a dochází k hypofyzárnímu infarktu.
  • Kraniofaryngeom: Nejčastější nádor, který se vyvíjí v oblasti hypofýzy v dětství. Může utlačovat hypofýzu, způsobovat hypopituitarismus, bolesti hlavy, zrakové poruchy a zpomalení růstu.
Zajímavé:  Léčba Průjmu A Bolesti Břicha?

Nemoci hypofýzy

Hypofýza ( tj. podvěsek mozkový ) se již dávno nepovažuje za dominantní žlázu. Činnost hypofýzy je řízena hypotalamem ( tj. částí mozku kolem třetí mozkové      komory ). Hypotalamus upravuje aktivity předního a zadního laloku hypofýzy dvěma odlišnými způsoby.

Neurohormony produkované v hypotalamu se do předního laloku hypofýzy ( tzv. adenohypofýzy ) dostávají přímo prostřednictvím cévního systému a regulují tvorbu a vylučování šesti hlavních peptidových ( peptidy jsou organické látky obsahující několik aminokyselin ) hormonů adenohypofýzy.

Hypofyzární hormony naopak upravují činnost periferních žláz s vnitřní sekrecí ( tj. žláz, které vylučují hormony do krve ) – tedy  činnost štítné žlázy, nadledvin, pohlavních žláz a dále ovlivňují normální růst a vývoj a také laktaci ( tj. tvorbu a sekreci mléka ).

Nejdůležitějším hypofyzárním hormonem je adrenokortikotrofní hormon  ( označovaný ACTH ), který stimuluje kůru nadledvin k sekreci hormonu kortizolu ( jedná se o tzv. kortikoidní hormon ) a androgenů ( tedy mužských pohlavních hormonů ). ACTH je ústředním článkem v odpovědi organizmu na stress. Mezi hypotalamem a adenohypofýzou ( tj.

předním lalokem hypofýzy ) neexistuje přímé nervové spojení. Naproti tomu zadní lalok hypofýzy ( tzv. neurohypofýza ) obsahuje výběžky ( tzv. axony ) nervových buněk ležících v hypotalamu.

Tyto výběžky jsou jakýmsi skladištěm dvou peptidových hormonů produkovaných v hypotalamu, které na periferii regulují vodní bilanci, sekreci mléka a děložní stahy. Ve skutečnosti jsou všechny hormony produkované v hypotalamu a hypofýze vylučovány pulsovitě nebo v dávkách během rychle se střídajících krátkých období aktivity a nečinnosti.

Nejčastější příčinou obtíží pacientů se sníženou nebo zvýšenou sekrecí hypofyzárních hormonů jsou nádory hypofýzy a hypotalamu. Ale příčina obtíží může být i jiná. Zvětšená sella turcica ( tedy tzv. tureckého sedla, což je hluboká jamka v jedné z lebečních kostí –  v kosti klínové ) může představovat tzv.

syndrom prázdné selly, pokud nenajdeme žádnou endokrinní poruchu ( tedy poruchu produkce hormonů ) nebo poruchu zraku ( tj. vizuální poruchu ). Příležitostně se u takto postižených nemocných vyskytnou malé nádory hypofýzy produkující růstový hormon, hormon prolaktin nebo ACTH ( tj. adrenokortikotrofní hormon ).

Nemocní s hypotalamo – hypofyzárními poruchami mají vždy určitou kombinaci obtíží: 1) obtíže z expanze ( tj. zvětšení ) hmoty hypofýzy – to jsou bolesti hlavy, defekty zorného pole 2) obtíže způsobené hypersekrecí ( tj. nadměrnou produkcí jednoho či několika hypofyzárních hormonů 3) obtíže způsobené hyposekrecí ( tj. sníženým vylučováním ) jednoho či několika hypofyzárních hormonů.

Mohou být postiženy i jiné hypotalamické funkce. Zvětšená hypofýza nádorem může způsobovat neurologické příznaky a příznaky komprese ( tj. stlačení ) optického chiasmatu ( tj. oblasti překřížení zrakových nervů ), které se projevuje obzvláště tzv. bilaterální hemianopií ( tj. výpadky v zorném poli obou očí ).

U pacientů se syndromem tzv. prázdné selly jsou funkce hypofýzy nejčastěji normální. Typickým nemocným s tímto syndromem je žena ( tvoří přes 80 procent těchto pacientů ), obézní ( asi 75 procent pacientů ), s hypertenzí – tedy s vysokým krevním tlakem ( kolem 30 procent pacientů ) a může mít benigní ( tj.

nezhoubnou ) intrakraniální hypertenzi – tedy vysoký nitrolební tlak ( kolem 10 procent pacientů s tímto syndromem ) a dále rinoreu  ( tedy výtok z nosu ).

Při výskytu hormonálně aktivních nádorů hypofýzy se mohou projevit příznaky z nadměrné sekrece růstového hormonu, prolaktinu nebo adrenokortikotrofního hormonu.  

Podezření na onemocnění hypofýzy můžeme pojmout již na základě klinických příznaků snížené ( tedy hyposekrece ) nebo zvýšené sekrece ( tedy hypersekrece ) hypofyzárních hormonů. Podezření na expanzi ( tj. zvětšení ) postihující hypotalamus nebo hypofýzu bychom měli získat tehdy, pokud rentgenový snímek lebky zobrazí zvětšenou sella turcica ( tedy tzv.

turecké sedlo, což je část lebeční klínovité kosti ) nebo pokud se u pacienta projevují neurologické obtíže a příznaky stlačení oblasti překřížení obou optických nervů – tedy především tzv. bilaterální hemianopie ( tj. výpadky v zorném poli obou očí ).

Není ale nikterak vzácné, že se nalezne zvětšená sella turcica zcela náhodně při zhotovení rentgenového snímku lebky ze zcela jiného důvodu. Při syndromu tzv. prázdné selly, kdy nenalézáme žádnou hormonální poruchu ani poruchu zraku, by měla být diagnóza potvrzena vždy buď rentgenovou počítačovou tomografií nebo vyšetřením magnetickou rezonancí.

Příležitostně u hormonálně aktivních nádorů hypofýzy můžeme nalézt zvýšené hodnoty hladin růstového hormonu, dále hormonu prolaktinu nebo adrenokortikotrofního hormonu.

U syndromu tzv. prázdné selly není nutná žádná léčba. V případě snížené sekrece hypofyzárních hormonů směřuje léčba k náhradě chybějících hormonů z cílových žláz, jejichž činnost je utlumena nedostatkem hypofyzárních hormonů. Léčba nádorů hypofýzy může být operační a radiační ( tedy vysokonapěťovým ozařováním ).

Jak chirurgický zákrok, tak i ozařování s vysokou voltáží mohou způsobit ztrátu dalších hormonálních funkcí hypofýzy. Ozařovaní nemocní mohou v průběhu dalších let pomalu ztrácet endokrinní funkce ( tj. normální fungování různých žláz s vnitřní      sekrecí ) a mohou se u nich také vyvinout zrakové obtíže způsobené fibrózou ( tj.

vazivovou přeměnou ) optického chiasmatu ( tedy překřížení obou zrakových nervů ). Proto musí být po léčebném zákroku hormonální stav pacienta často kontrolován, nejlépe po třech a šesti měsících a pak jedenkrát za rok.

Kontrolní vyšetření musí zahrnovat stanovení funkce štítné žlázy a nadledvin, stejně tak jako rentgenové vyšetření lebky se zaměřením na rentgenový obraz klínovité lebeční kosti, a sice především oblasti tzv. tureckého sedla, a dále vyšetření zrakového pole obou očí.

U nadměrné sekrece hypofyzárních hormonů je plně indikován léčebný postup, který kombinuje chirurgický zákrok a ozařování a je zaměřen na odstranění nemocné hypofýzy. V současnosti se dává  přednost tzv. transsfenoidálnímu operačnímu odstranění nádoru ( tedy odstranění nádoru operačním výkonem vedeným přes klínovitou lebeční kost ).

Dále se používá ozařování oblasti nádoru zářením s vysokou voltáží, přičemž na nemocnou hypofýzu dopadne záření v dávce 5000 radů. Léčba ve většině případů nevyvolává tzv. hypopituitarismus – tj. syndrom snížené produkce hypofyzárních hormonů, a také ani obvykle nezpůsobuje poškození hlavových nervů. A poškození tkání hypotalamu je rovněž ojedinělé.

Léčba metodou tzv. akcelerovaných protonů ( tj. ozařování těžkými částicemi ) dovoluje vystavit hypofýzu ( tj. podvěsek mozkový ) větším dávkám záření ( odpovídajícím až dávce 10 000 radů ). Tento typ léčby je však obvykle spojen s větším rizikem poškození hlavových nervů a tkáně hypotalamu.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti. 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

1Jana Lacinová20. 1. 2016 19:13:37

Dobrý den, dnes jsem obdržela výsledky krve na hormony, jelikož mi v mých 42 letech zmizela menstruace. Hodnoty jsou..FSH- 96,8, LH- 45,3, Progesteron- 0,25 a Estradiol 144,10. Lékař mi předepsal hormony na srovnání menstruace. Na otázku čím je to způsobeno, mi sdělil, že mi nefunguje tzv.podvěsek mozkový, kde se hormony vytváří. Čím je to způsobeno mi neřekl, tudíž se bude léčit důsledek a ne příčina, z toho opravdu nadšená nejsem..mpodotýkám, že jsem v roce 2013 prodělala operaci páteře, po ní absolvovala čtyři kaudální opichy a několik PRT opichů, jelikož mé potíže neustaly..po dotazu na lékaře zda je možné, že opichy měly vliv na nynější zdravotní stav, mi řekl, že to není pravděbodobné..dále sem se pět let léčila na Hematologii s nízkým počtem bílých krvinek, kde mi pouze kontrolovali krev, hodnoty byly většinou kolem 3. Při poslední návštěvě mi lékařka sdělila, že již není třeba docházet k nim na Hematol., prý jsem jedna z těch co holt mají nižší leukocyty a mám si zajít k praktické lékařce , ať mi kontroluje krev. Dále jsem se od cca 10 let léčila na Endokrinologii a před cca 8 lety mi bylo řečeno, že je vše v pořádku a není třeba se léčit dál. S menstruací jsem nikdy problém neměla, poprvé mi vynechala loni v únoru a to na tři měsíce, lékař mi píchl dvě injekce a po deseti dnech ještě další a menstruace se dostavila a do listopadu byla skoro pravidelná. Jsem ze všech těchto problémů zoufalá a potřebuji poradit jak dál, hormony se mi brát nechtějí a je mi neustále zima, studené ruce a nohy. Budu ráda za každou radu. Děkuji moc Lacinová Jana, email: [email protected] 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

2doc.MUDr. Martin Wald, Ph.D.17. 2. 2016 23:20:43

Vážená paní Lacinová,soubor Vašich zdravotních problémů, které popisujete, nelze při nejlepší vůli řešit cestou elektronické komunikace.Navíc nejsou u hodnot hormonů uvedeny jednotky. Nicméně se zdá, že hodnoty FSH a Progesteronu jsou abnormální. Rozhodující slovo však ve Vašem případě bude mít zřejmě endokrinolog (včetně vyšetření štítné žlázy).Doporučuji vyhledat pracoviště typu Endokrinologického ústavu v Praze apod.S pozdravemZa redakci www.anamneza.cz

doc.MUDr. Martin Wald, Ph.D.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector