Hypotenze – vše o zdraví

Od Michaela Romanova Bře 18, 2020 948

Nízký tlak může být nepříjemnou komplikací našeho každodenního života. Sice není velmi rizikovým faktorem pro zdraví, i přesto byste však měli na hodnoty svého tlaku dbát a zajímat se o svůj zdravotní stav. Co je příčinami nízkého tlaku a jak můžete jeho hodnoty uvést do normálu?

Co je to krevní tlak?

Krevní tlak je hodnota, která ukazuje, jakým tlakem působí protékající krev na stěnu cévy. Nejčastěji je tím myšlen tepenný krevní tlak, což je tlak, který je ve velkých arteriích. Během srdečního cyklu má dvě fáze, ta nejvyšší se nazývá systolický tlak, nejnižší (plnící) fáze je diastolický tlak.

  • U zdravého člověka by systolický tlak neměl překročit hodnotu 140, diastolický by se měl držet pod hodnotou 90.
  • Nízký krevní tlak je označován také jako hypotenze, naštěstí není pro náš organismus tak nebezpečný, jako vysoký krevní tlak.

Nízký krevní tlak

Ačkoliv nízký tlak není život ohrožující stav, i přesto byste měli dbát prevence a svůj tlak si hlídat. Hypotenze je totiž způsobena nedostatečným prokrvením, a tím i nízkým okysličováním mozku, právě z toho vznikají závratě a motání hlavy.

Hypotenze - Vše o zdravíZdroj foto: Bacho / Shutterstock.com

Příčiny nízkého krevního tlaku

To, proč má člověk nízký krevní tlak, nemá jednoznačnou příčinu, může na to mít vliv mnoho různých faktorů. Může to být samozřejmě dáno geneticky, vyšší pravděpodobnost pro nízký tlak mívají také vysocí mladí lidé, zpravidla spíše ženy. Je známo, že krevní tlak je ovlivněn také stylem životosprávy, nízkou glykemickou křivkou a podobně.

Někdy však ke snížení tlaku může dojít také na základě nějakého jiného problému, pak se jedná o takzvanou sekundární hypotenzi. Ta může vzniknout v reakci na určité léky, ovlivnit ho může také některé onemocnění, například:

  • cukrovka,
  • Parkinsonova choroba,
  • snížená funkce štítné žlázy.

Tyto příznaky by však měly být léčeny rozhodně dříve než nízký krevní tlak, který je pouze následkem těchto obtíží. Normální tlak krve se pohybuje kolem 120/80 torr. Nízký krevní tlak značí hodnoty, které jsou nižší než 110/70 torr.

Příznaky nízkého krevního tlaku

Mezi symptomy, které signalizují nízký krevní tlak se dá zařadit mnoho věcí, nejčastěji se však jedná o tyto příznaky:

  • slabost a únava,
  • motání hlavy, pocity na omdlení,
  • pocení, nevolnost,
  • nepravidelné srdeční stahy,
  • teplota či pocit chladu.

Nízký tlak mohou způsobovat i některé léčebné způsoby rakoviny, například chemoterapie či biologická léčba. Zároveň s tím se vyskytují také vedlejší příznaky, které mohou krevní tlak snížit a to:

  • chudokrevnost,
  • dehydratace,
  • infekce,
  • problémy s trávicím traktem.

Hypotenze - Vše o zdravíZdroj foto: goffkein.pro / Shutterstock.com

Akutní příznaky

Jestliže na sobě zpozorujete akutní příznaky nízkého krevního tlaku, je na místě neprodleně navštívit lékaře, aby zkontroloval váš zdravotní stav.

Mezi vážné příznaky patří:

  • tlak na hrudi,
  • dýchavičnost,
  • silná bolest hlavy,
  • špatná artikulace,
  • slabost jedné poloviny těla,
  • natékání oblasti krku,
  • vysoká horečka,
  • pocit zimy,
  • bolest v krku,
  • mrákotné stavy,
  • výrazný tlukot srdce,
  • vyrážka,
  • tmavá stolice.

Jak se chovat při hypotenzi?

Jestliže vás trápí nízký tlak, mohou se někdy objevit potíže, které mohou komplikovat každodenní život. Právě z toho důvodu byste měli dbát na pár opatření, která vám uleví a ukážou vám, jak na nízký tlak.

  1. Nedělejte zbrklé pohyby. Obzvláště nepříjemné může být, pokud se prudce zvednete na nohy a v tu chvíli se vám zatmí před očima. Z toho důvodu dbejte na opatrnost pohybů, nechte si vždy krátkou pauzu na to, aby si vaše tělo zvyklo na změnu polohy.
  2. Vyhněte se horku. Nejen v létě byste se neměli vystavovat neustálému horku, toto opatření platí i na koupání. Jestliže si totiž dáte horkou vanu či sprchu, můžete si tím akorát přitížit, horká voda by totiž mohla váš tlak ještě snížit.
  3. Alkohol je jednou z příčin nízkého krevního tlaku, snažte se mu proto vyhnout.
  4. Zaměřte se na to, jaké léky berete. Přečtěte si příbalový leták či to prokonzultujte s lékařem. Některé léky totiž mohou přímo ovlivňovat hodnoty krevního tlaku.
  5. Zůstaňte hydratovaní. Špatný pitný režim přispívá leda tak ke zhoršení vašeho stavu, dostatečné množství vody je tedy základem pro váš dobrý zdravotní stav při nízkém tlaku. Předejdete díky tomu motání hlavy a omdlívání.
  6. Myslete i na rodinnou anamnézu. Někdy se může stát, že důvodem vašeho nízkého tlaku je genetická dědičnost. Jestliže tedy máte potíže napovídající nízkému tlaku, neváhejte konzultovat své problémy s lékařem.

Hypotenze v těhotenství

Mnoho žen se s nízkou hladinou tlaku setká až v těhotenství.

To může být problémem, žena totiž není zvyklá na jiný krevní tlak a pocity nevolnosti až omdlévání ji tak mohou o mnoho více ohrozit.

Dítě, které žena nosí, je totiž jakousi „zátěží“ pro organismus navíc, krev jde tedy primárně do něj, na periferie matčina těla tedy může putovat značně méně krve, čímž se snižuje krevní tlak.

Jestliže vás tedy příznaky nízkého tlaku začnou trápit až v těhotenství, nechte se raději zkontrolovat lékařem. Hlavním řešením je zvýšit opatrnost při pohybu, aby nedošlo ke zranění v návalu nevolnosti.

Hypotenze - Vše o zdravíZdroj foto: Elnur / Shutterstock.com

Jaká je léčba?

Nízký tlak lze jen těžko léčit. Většinou se totiž jedná o běžný jev, kdy nás v životě ovlivňuje občasným zamotáním hlavy či nevolností při zbrklém pohybu.

Někdy ale může docházet i k horším stavům, kdy nízká hladina tlaku způsobuje únavu či pravidelné omdlívání, v tomto případě je pak na místě nasadit odbornou medikaci, která pomůže tlak zvýšit.

Jestliže vás však hypotenze trápí jen občas, zaměřte se na symptomatickou léčbu, která vám uleví od následků.

  • U některých pacientů se ukázalo, že nízký tlak byl způsoben nedostatkem obyčejné kuchyňské soli v potravě. Můžete tedy zkusit přidat do svého jídelníčku sůl, například v podobě osolené zeleniny.
  • Naopak ale přílišné množství soli může mnohonásobně uškodit.

Dle některých studií napomáhá ke zvýšení krevního tlaku také obyčejný vitamin C. Jestliže se rozhodnete pro jeho konzumaci, rozhodně nic nezkazíte, je totiž navíc skvělý také pro stavbu imunitního systému. Nejlepším zdrojem vitaminu C je samozřejmě čerstvé ovoce a zelenina, lze si však pořídit i tablety.

Dalším přírodním lékem, který by mohl pomoct se zvýšením tlaku je ženšen nebo také ostropestřec mariánský. Ten je známý i pro mnoho dalších léčivých účinků.

Jakýmsi superlékem se může stát také lékořice, ta totiž obsahuje látku glycyrrhizin. Ta napomáhá vyplavení hormonu nadledvinek, které mají za úkol zadržovat v těle sůl, respektive sodík a podporují vylučování antagonisty – draslíku. Díky tomu by se měla hodnota vašeho krevního tlaku vrátit k normální hranici.

Vhodné aktivity při nízkém tlaku

Kromě doplnění nezbytných látek můžete svému tělu přilepšit i pomocí dalších aktivit.

  • Vyzkoušejte ve sprše střídat teplou a studenou vodu, to vás rozproudí.
  • Dopřejte si vydatnou snídani bohatou na bílkoviny, kterou zapijete velkou sklenicí vody.
  • Myslete také na dostatečný pohyb, ten vám pomůže se zvednutím krevního tlaku, nejideálnější je alespoň krátká ranní rozcvička.

Pohyb se však počítá v každou denní dobu, pro zvýšení hladiny krevního tlaku byste se měli aktivnímu pohybu věnovat alespoň dvě hodiny za den.

Krátkodobě může pomoci také čaj nebo káva, což ale občas bývá také rizikové, jelikož po chvilkovém nabuzení krevního oběhu může rychle přijít krutý propad. Proti hypotenzi mohou pomoci také kompresní punčochy.

Jestliže však víte, že trpíte na nízký tlak, nejlepší je kromě těchto opatření také prevence. Buďte tedy na sebe opatrní, vstávejte pomalu a šetřete se.

Hypotenze - Vše o zdravíZdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

První pomoc

Jestliže vás často trápí závratě, především při zvedání či prudké změně polohy, řešením této nevolnosti může být krátkodobý přechod do dřepu nebo zkřížení nohou ve stoje a hluboký předklon, ideálně hlavou mezi kolena. Tím totiž ulevíte oběhové soustavě.

Při poklesu krevního tlaku dochází k nedostatečnému okysličení mozku, nejdůležitější proto je se ideálně o něco opřít či chytit, aby nedošlo k pádu a poranění. Nejlepším řešením, jak svému tělu pomoci, je sednout si, či ulehnout na zem a nohy položit do výšky. Jde o to, aby byly výše než hlava a krev se soustředila do hlavy.

Pokud vás přepadne náhlá nevolnost, vzpomeňte si na to, co jste za celý den vypili, nedostatečný příjem tekutin je totiž velmi ovlivňující. Sklenice chladné vody tedy také může pomoci.

Nízký tlak trápí vysoké procento lidí, většinou se jedná pouze o pocity nevolnosti a mžitky před očima. I těm však můžete předejít, myslete proto na správnou životosprávu, která vám uleví od řady neduhů dnešní společnosti.

hypotenzekrevní tlakléčbanízký krevní tlakpříčinypříznakytěhotenství

Dobrý den, jmenuji se Michaela (věk raději uvádět nebudu 🙂 a mým největším koníčkem jsou mí dva synové – rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. A vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí 🙂

Předcházející příspěvek

Zajímavé:  Nové léky se na trh v ČR dostávají se zpožděním – vše o zdraví

Parní čistič – účinný pomocník při úklidu

Následující příspěvek

Motání hlavy je nebezpečné. Je třeba mu předejít

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Nízký tlak – výhra nebo komplikace?

U krevního tlaku je nebezpečnější vysoký tlak neboli hypertenze. I nízký tlak neboli hypotenze nás ale dokáže pořádně potrápit. Přesto mnoho z nás tento nepříjemný problém moc neřeší. Podívejme se, jak si od něj pomoci, není to nijak složité.

Jak nás může nízký krevní tlak ohrozit?

Nízkým tlakem podle výzkumů a studií trpí hlavně ženy do 30 let věku. Nízký tlak se u některých žen projevuje zejména v těhotenství. Někdy může naznačovat na to, že je v našem těle něco v nepořádku. Může jit například o cukrovku. I když tedy nejde o nemoc v tom pravém slova smyslu, nízký tlak nám může ztěžovat každodenní život.

Hypotenze - Vše o zdraví

Příznaky nízkého tlaku

Podívejme se, jaké má nízký tlak příznaky. Pokud se vám po ranním prudkém vstávání z postele nepříjemně zatočí hlava, je to jasné.

Můžete trpět pocity na omdlení, únavou, pobledlými tvářemi a ledovými končetinami díky špatnému prokrvení. Projevují se závratě, poruchy vidění, šum v uších nebo zrychlení tepu.

 Náhlým poklesem krevního tlaku může dokonce dojít až ke kolapsu.

Jak se léčí?

Jako nízký krevní tlak – hypotenze se označují nízké hodnoty. Pak dosahuje nízký krevní tlak hodnoty pod 100/60 mmHg, tedy pod normovou hodnotou přiměřenou věku. Je třeba zasáhnout, pokud kvůli nízkým hodnotám krevního tlaku dochází k potížím.

Obtíže mohou souviset s nedostatečným zásobováním mozku krví a následně i kyslíkem. Objevuje se hlavně u mladých, štíhlých dívek a žen. Může vám pomoci samoléčba, protože léky na nízký tlak se nepředepisují. Na nízký krevní tlak tabulka a přesné údaje není.

Každý má totiž tlak přirozeně jiný a zcela individuální. Uvedená hodnota je ale dobrým vodítkem.

Co pomáhá na nízký tlak

S nízkým tlakem lze úspěšně bojovat změnou životního stylu. Zlepšit svůj stav můžete například cvičením nebo  sprchováním střídavě teplou a studenou vodou.

Pak většinou dojde ke zlepšení obtíží. Pokud si osvojíte preventivní opatření, problémy s nízkým tlakem se podstatně zmírní a možná i zmizí. Vyzkoušet můžete kompresní punčochy, které ulevují od potíží.

Pijte dostatek tekutin

Zaměřte se na pravidelný příjem tekutin. Pitný režim je třeba dodržovat každý den a to celoročně. V létě je to pak obzvlášť důležité. Je dobré si dát přes den vždy jednu sklenici vody.

Tu první si dejte ihned poté, co se ráno vzbudíte a pomalu se postavíte na nohy. Proti nízkému tlaku funguje i ranní šálek slabší kávy, musí však být vždy dostatečně zapitý větším množstvím vody.

Zkusit můžete i zelený nebo černý čaj.

Pomozte si vitaminy a minerály

Pokud se chcete zbavit nízkého tlaku, dopřejte si také dostatečný přísun vitaminu C, který velkou měrou přispívá ke zvýšení krevního tlaku. Do jídelníčku zařaďte čerstvé ovoce a zeleninu.

Bohaté na vitamin C jsou třeba pomeranče, mandarinky, citrony, limetky, grepy, papája, černý rybíz, jahody, kiwi, brusinky, rajčata, petržel, brambory, brokolice, květák i kedlubny.

Výborný je i zinek, který je obsažený v hovězím a vepřovém mase, mořských plodech, vejcích, pšeničných klíčcích a luštěninách.

Jak je to se solí

Možná je to trochu překvapivé, ale lidem s nízkým tlakem prospívá o něco zvýšený příjem sodíku, i když se solení jinak moc nedoporučuje. Můžete si své jídlo mírně přisolit. Ale raději to moc nepřehánějte., jiným orgánům v těle sůl moc dobře nedělá.

Hypotenze - Vše o zdraví

Pravidelná konzumace pokrmů

Jezte pravidelně během dne více menších porcí jídla. Rozdělte si ho do několika malých porcí. Ráno si dejte snídani bohatou na bílkoviny, třeba vejce, sýry, bílé jogurty, tvaroh a celozrnný chléb.

Zkuste bylinky a koření

Vyzkoušejte ostropestřec mariánský, kopřivu, rozmarýn, lékořici, zázvor, ženšen a chilli. Osvědčené je i rozmarýnové víno, které si můžete snadno vyrobit. Smíchejte jeden litr suchého bílého vína a 100 gramů sušených rozmarýnových lístků. Nechte je 5 dní odstát a při potížích si dejte jednu lžíci nebo malou sklenku.

Nízký tlaku pomáhá i aromaterapie. Povzbuzující účinky má rozmarýn, černý pepř, jalovec, skořice, vavřín a zázvor.

Pravidelný pohyb a sport

Najděte si každý den chvilku na pohyb a zkuste vyhledat cvičení či sport, který vás bude bavit. Pokud si pořádně rozproudíte krev, krevní tlak se zvedne.

Vhodný je běh, plavání, jízda na kole i pravidelné svižné procházky. Může to být však i jóga nebo pilates. S pohybem začněte hned ráno protahováním.

Pomůže i pár dřepů u otevřeného okna, rotoped nebo svižná ranní procházka do práce a z práce.

Na co si dát pozor

Dejte si pozor zejména na ranní rychlé vstávání i prudké pohyby přes den.

Během dne se stále snažte o to, aby mělo vaše tělo stálý a dostatečný přísun kyslíku. Pravidelně větrejte a spěte s otevřeným oknem.

Ráno si pak klidně dejte již zmíněnou sprchu střídavě teplou a studenou vodou, která vás dobře nastartuje.

První pomoc při nízkém tlaku

Pokud se vám ráno nebo kdykoliv během dne zatočí hlava, ihned si lehněte a podložte si nohy do vyvýšené polohy.

Když dlouho někde čekáte nebo stojíte ve frontě, rozkročte se do široka a zhluboka dýchejte. Očima sledujte jeden bod.

Můžete se také chytit madla nebo se opřít a střídavě krčit a natahovat nohy.

Krevní tlak | Rodina21

Hypotenze - Vše o zdraví

  • Co je to krevní tlak?
  • Označením krevní tlak vyjadřujeme sílu, kterou krev působí proti cévním stěnám při průtoku tělem.
  • O krevním tlaku

Krevní tlak měříme na pažní tepně, nejlépe levé horní končetiny. Nejvyšší je v systole-tzv. tlak systolický, nejnižší v diastole-tzv. tlak diastolický. (systola-stah srdečních komor, diastola-povolení stahu srdeční svaloviny po předchozím smrštění).

Optimální hodnota krevního tlaku je 110/70-135/85. První, vyšší, číselný údaj je tlak systolický, druhý číselný údaj je tlak diastolický.

Během dne se krevní tlak průběžně mění, záleží na naši fyzické námaze, na manuálních činnostech a našem pracovním nasazení a také na psychickém rozpoložení.

K měření krevního tlaku používáme přístroj, tzv. tonometr a dříve se k tonometru přiřazoval ještě fonendoskop (tzv.“uši“). Z dětství si pamatuji ještě tonometr s rtuťovým sloupcem, v současné době jsou více a více rozšířené digitální typy tonometrů s manžetami na suchý zip,digitální tonometr často měří i tepovou frekvenci.

  1. Vysoký krevní tlak-hypertenze
  2. Hypertenzí, neboli vysokým krevním tlakem bývá označovaný tlak, jehož první hodnota (systolický tlak) je vyšší, než 139 a druhá hodnota (diastolický tlak) vyšší, než 89.
  3. Co způsobuje hypertenzi?

Příčina vysokého krevního tlaku nemusí být zřetelná. Varovnými signály ohrožení hypertenzí bývají rizikové faktory.

  • rodinná anamnéza. Léčí se vaše matka nebo otec s krevním tlakem? Pak může vysoký krevní tlak ohrožovat i vás.
  • čím jsme starší, tím je větší riziko hypertenze
  • nadváha, ach ta váha nadváha… Čím vyšší, tím je rizikovější onemocnění vysokým krevním tlakem
  • stresy, nerváky, deprese, rozčilování. To vše přispívá k hypertenzi
  • malá fyzická aktivita
  • složení potravy, kouření, káva
  • další choroby-např. cukrovka nebo onemocnění ledvin

Jaké jsou příznaky hypertenze?

Často se objevuje hypertenze dlouho bez zaznamenání jakýchkoli příznaků. Nemocný může pociťovat bolesti hlavy, poruchy spánku, problémy se zrakem.

Zvýšení krevního tlaku se často objevuje v přímé souvislosti s návštěvou lékaře-psychicky vyvolaný tzv.“syndrom bílého pláště“.

Jak se bránit hypertenzi?

  • pokud hodně solíte, omezte solení a přestaňte konzumovat potraviny s vysokým obsahem soli! Denní strava by neměla obsahovat VÍCE, NEŽ 1 KÁVOVOU LŽIČKU soli
  • zbavte se stresu
  • hýbejte se, cvičte, choďte ven
  • nekuřte, omezte pití kávy
  • zbavte se nadváhy

Pokud si naměříte vysoký krevní tlak a trpíte opakovanými bolestmi hlavy, krvácením z nosu, poruchami vidění, vyhledejte OKAMŽITĚ LÉKAŘE!!!

  • Rovněž může vysoký krevní tlak v těhotenství znamenat velké riziko poškození plodu nebo může ohrozit budoucí maminku i dítě na životě.
  • Léčba hypertenze: Úpravou životního stylu, medikamenty.
  • Nízký krevní tlak-hypotenze
  • Hypotenzí, neboli nízkým krevním tlakem bývá označovaný tlak, jehož první hodnota (systolický tlak) je nižší, než 100 a druhá hodnota (diastolický tlak)nižší, než 65.
  • Dojde-li k patologickému snížení krevního tlaku, prokrvení mozku je nedostatečné a postiženého mohou překvapit závratě.
  • Co způsobuje hypotenzi?
  • Příčin hypotenze může být celá řada
  • rychlá změna polohy z lehu do stoje
  • onemocnění periferních nervů při cukrovce
  • poruchy endokrinního systému
  • předávkování léky proti hypertenzi
  • šokový stav, alergická reakce

Jaké jsou příznaky hypotenze?

  • únava, spavost, závratě
  • neustálý pocit zimy
  • bolesti hlavy, mžitky před očima
  • omdlívání až bezvědomí

Jak se bránit hypotenzi?

Pokud pociťujete některé z příznaků hypotenze, trpíte závratěmi, snažte se co nejpomaleji vstávat. Z polohy v leže se na chvíli posaďte a teprve po čase se pomalu zvedejte do stoje.

  • pocítíte-li závrať, posaďte se a svěste hlavu dolů, mezi kolena
  • snažte se o více pohybu na čerstvém vzduchu
  • navštěvujte pravidelně lékaře
  1. Léčba hypotenze: Zvýšit příjem sodíku ve stravě (více solit), dodržovat pitný režim, pohybové aktivity, medikamenty.
  2. Pro dnešní rozhovor do článku o zdraví se mi podařilo přemluvit svého manžela, který se léčí pro hypertenzi.
  3. Dane, jak dlouho máš problémy s krevním tlakem?

Vlastně ani nevím, jak dlouho mám krevní tlak zvýšený. Jsou tomu asi dva roky od doby, kdy mi na transfúzní stanici před odběrem krve pro dárcovské účely, zjistili hypertenzi.

Předtím jsi nepociťoval žádné problémy?

Ne pravidelně. Na bolesti hlavy trpím už od mala, tedy jsem vysoký krevní tlak nespojoval s těmito svými obtížemi. Jinak jsem se cítil dobře.

  • Co tvoji rodiče, léčí se s krevním tlakem?
  • Ne, oba moji rodiče jsou zdrávi.
  • Vidím, že nemáš nadváhu a vím o tobě, že rád sportuješ. Přesto se léčíš pro hypertenzi…
  • Ano, přesto, že sportuji, udržuji svou váhu a snažím se žít zdravě, mám vysoký krevní tlak.
  • Jaké informace, či poučení jsi dostal od svého praktického lékaře?
Zajímavé:  Jaké Jsou Příznaky Otravy Krve?

Lékař mi doporučil méně solit, snažit se omezit stres a jisté změny v jídelníčku. Ten by měl obsahovat více ovoce a zeleniny, než solí, smažených jídel a jídel z rychlého občerstvení.

Předepsal ti nějaké léky?

Ano, už dva rok užívám medikamenty. Začínal jsem slabšími prášky, ty mi příliš nezabíraly, postupně jsem dostával silnější. Užívám jeden prášek denně, jednou za tři měsíce chodím na kontroly, kde mi lékař vždy předepíše další tříměsíční balení.

Jaký je tvůj momentální krevní tlak?

Ráno ho mívám samozřejmě nižší. Teď, večer a zároveň po jídle je to vyšší hodnota. Momentálně 138/80. Jsem spokojený, krevní tlak je v normě. Zároveň jsem v psychické pohodě. (smích)

Měříš si tlak každý den?

Neměřím, svůj krevní tlak si doma kontroluji cca jednou či dvakrát za týden.

Děkuji ti za zodpovězení několika otázek do našeho článku. Ty víš, že ti celá rodina přejeme hodně zdraví.

A co vy? Jaký je ten váš krevní tlak?

Hypotenze

Tento článek není dostatečně ozdrojován a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit.Jste-li s popisovaným předmětem seznámeni, pomozte doložit uvedená tvrzení doplněním referencí na věrohodné zdroje. Tento článek potřebuje úpravy.

Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vylepšíte. Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl, Encyklopedický styl a Odkazy.

Pojem arteriální hypotenze označuje nízký tlak krve v tepnách, tedy pokudsystolický tlak klesne pod 100 mmHg a diastolický tlak pod 65 mmHg.

[1]

Akutní hypotenze

Příznaky

Náhlý pokles krevního tlaku způsobuje mžitky před očima, rozostřené vidění (příčinou nedostatečné prokrvení), točení hlavy, mdloby, celkovou nevolnost.

Příčiny

Příčinou poklesu krevního tlaku může být tzv.synkopa (krátkodobá ztráta vědomí). Rozlišujeme několik typů synkop (například kardiovaskulární, neurologické a jiné), mdloba je často vyvolána nedostatkem kyslíku, příliš rychlým pohybem nebo podrážděním periferního bloudivého nervu[1].

Další častou příčinou je šok, při němž organismus zkratově reaguje na náhlé a silné podněty z vnějšího či vnitřního prostředí. Podle aspektu jej vyvolávající rozdělujeme šok na traumatický, anafylaktický, septický a kardiogenní.

Méně obvyklá je porucha mitochonriálních enzymů, kdy dochází ke zvýšené koncentraci oxidu dusnatého aktivaci cytokinů, poté je šokový stav a jej doprovázející hypotenze výsledkem nerovnováhy mezi oxidem dusnatým, superoxidem a jejich metabolity.[2]

Chronická hypotenze

Příznaky

Chronická hypotenze se projevuje konstantně sníženými hodnotami krevného tlaku, celkovou únavou, spavostí, bolestmi hlavy, závratěmi, nedostatečným prokrvením končetin a sníženou funkcí potních žláz.[3]

Příčiny

Mluvíme-li o primární idiopatické hypotenzi, jednou z možných příčin může být poškození neuronu sympatického nervového systému – důsledkem je nedostatečná sekrece katecholaminů, které hrají velkou roli co se týče baroreflexu. Druhotně také útlum osy Renin-Angiotenzin-Aldosteron; pokud se projevuje jenom ortostatickou hypotenzí, mluvíme o idiopatické ortostatické hypotenzi.[2]

Sekundární chronická hypotenze může být způsobena poškozením CNS (např. roztroušenou sklerózou, poškozením mozkového kmene atd. Dále pak může být choroba zapříčiněna poškozením PNS (nejrůznější typy neuropatie, syndom Guillen-Barré apod.), endokrinními vlivy a ‚pharmaky‘ (tzv. poléková hypotenze).[2]

Základní vyšetření u hypotenze: anamnéza, klinické vyšetření, základní laboratorní vyšetření, TK a TF vleže, po posazení, po postavení, holterovské monitorování TK a TF, EKG, HUT-test, odpady katecholaminů v moči, další dle podezření.[3]

Terapie

U sekundární hypotenze odstranění základní příčiny, tedy léčba základního onemocnění a léčba symptomatická.

U primární hypotenze postiženým prospěje pravidelné cvičení (plavání), vyvarovat se náhlých změn polohy, zvýšení příjmu soli na cca 10 a více gramů na den, častější a menší porce, používání elastických punčoch, bandáže dolních končetin + farmakoterapie.[3]

Odkazy

Související články

  • Měření krevního tlaku
  • Srdce

Reference

  1. ↑ a b Novotný, Michal; Hruška, Ivan. Biologie člověka. Praha: Fortuna. 2010 ISBN 978-80-7373-007-9
  2. ↑ a b c Rovenský; Jozef a kolektivRevmatologický výkladový slovník. Praha: Grada Publishing. 2006 ISBN 978-80-247-1614-5
  3. ↑ a b c Webdio, s. r. o., 2011 [cit. 2011-04-02]. Dostupné online. (čeština) 

Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Hypotenze&oldid=16954273“

Hypotenze-nízký krevní tlak – Vše pro zdraví

Hypotenze, tedy snížení krevního tlaku (TK) pod 100/65 Torrů, může být způsobena řadou příčin – od pomalejšího přizpůsobení cévního systému rychlému postavení, přes nadužívání léků proti vysokému krevnímu tlaku až po velmi závažné stavy ohrožující život.

Při poklesu TK je sníženo prokrvení mozku, proto se objevují závratě, mžitky před očima až poruchy vědomí. Pokud je snížení krevního tlaku závažné a trvá delší dobu, může dojít i k poruše funkce některých orgánů (ledvin, srdce atd.), dokonce i ke smrti.

Jaká je příčina

Příčin poklesu krevního tlaku je celá řada. Hypotenze může být, speciálně u mladých dívek, nezávažná – habituální. K poklesu krevního tlaku někdy dochází jen při zaujetí vzpřímené polohy – ortostatická hypotenze.

Chronicky snížený krevní tlak je důsledkem poruchy regulačních mechanismů řídících krevní tlak.

Jsou to onemocnění periferních nervů – jejich poškození při cukrovce, vlivem nedostatku vitaminů nebo u alkoholiků, ale i onemocnění mozku a míchy jako např. roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, nádory mozku apod.

K chronické hypotenzi vedou i některé poruchy endokrinního systému, při kterých nejsou dostatečně vytvářeny hormony, které zvyšují TK (např. Addisonova choroba, hypoaldosteronismus).

Pokles TK způsobují léky užívané na hypertenzi. Při jejich akutním předávkování (náhodou nebo v sebevražedném úmyslu) dochází k různě závažné hypotenzi. Při nesprávném nastavení jejich dávkování je TK snížen chronicky.

K poklesu TK vede i řada závažných akutních situacích a to je pak ohrožen život! Jedná se o všechny šokové stavy: například po rozsáhlé ztrátě krve, při popáleninách, při těžké dehydrataci (hypovolemický šok), při infarktu myokardu (kardiogenní šok), při prudké alergické reakci (anafylaktický šok) nebo prudce probíhající infekci (septický šok).

Jaké jsou příznaky

Při lehkém poklesu TK můžete pozorovat únavnost, spavost, zimomřivost, bolesti hlavy, při postavení pak závratě a mžitky před očima. Při rychlém postavení může u citlivých osob dojít k omdlení (synkopa). Po uložení do vodorovné polohy příznaky rychle mizí.

Při závažném poklesu TK se nemocný vůbec není schopen postavit, protože se ihned objevují pocity na omdlení. Při těžké hypotenzi mozek nedostává dostatečné množství kyslíku a dochází k bezvědomí. Pokud není úspěšně odstraněna příčina (zastaveno krvácení, zprůchodnění ucpané srdeční tepny atd.

), tak hypotenze vede ke smrti.

První pomoc

Pokud se rychle postavíte a máte dojem, že omdlíte, tak si rychle sedněte a dejte hlavu dolů – mezi kolena nebo si lehněte a zvedněte nohy do výše, třeba si je o něco opřete. Až pak budete vstávat tak opatrně a pomalu!

Léčba

Léčba je dosti problematická. Na prvním místě je samozřejmě úprava dávek léků proti hypertenzi, pokud nějaké užíváte.

Pokud ne, tak u lehčích forem doporučujeme zvýšit příjem sodíku v potravě (více solit). Nezbytný je dostatečný přísun tekutin.

Důležité je také zlepšení fyzické kondice pravidelným aerobním cvičením – plavání, rychlejší chůze nebo běh, aerobik, cyklistika. U těžkých případů se mohou užívat i některé léky.

Při akutně vzniklé hypotenzi při šokovém stavu je nutné pokles TK a jeho příčinu řešit velmi rychle, protože jde o život. Proto jsou anamnéza a fyzikální vyšetření provedeny velmi rychle, nemocný musí být co nejdříve umístěn na jednotku intenzivní péče (JIP).

Zde je sledována srdeční činnost na monitoru a tlak se v pravidelných intervalech měří manžetou, která zůstává omotána okolo paže.

Ve velmi vážných situacích se zavede do tepny na předloktí kanyla, která je propojena s monitorem a měří okamžitý krevní tlak (přímé měření krevního tlaku).

Léčba této akutní hypotenze závisí na příčině. Při ztrátách tekutin musí být dodávány do cévního systému infúzní roztoky resp. krev.

Při těžké infekci musí být co nejdříve nasazena vysoce účinná antibiotika, při alergické reakci s poklesem tlaku léčíme antialergiky. Při akutním infarktu myokardu je nutné provést koronarografii a pokusit se ucpanou věnčitou tepnu zprůchodnit.

Než uvedená opatřena zapůsobí, tak se podávají do žíly léky, které krevní tlak velmi účinně zvyšují (dopamin, dobutamin, noradrenalin).

Co neovlivníte

Onemocnění, která způsobují hypotenzi ovlivnit nemůžete. Pokud máte dispozici k nízkému krevnímu tlaku, tak se s tím také nedá téměř nic dělat.

Co můžete sami

Při poklesu tlaku při vstávání z lehu je potřeba se na chvíli posadit, třeba i několik minut vyčkat než se vám přestane točit hlava a pak se teprve opatrně postavit.

Pokud se rychle postavíte a máte dojem, že omdlíte, tak si rychle sedněte a dejte hlavu dolů, mezi kolena, nebo si lehněte a zvedněte nohy do výše, třeba si je o něco opřete. Až pak budete vstávat tak opatrně a pomalu!Pomáhá také zvýšit příjem sodíku v dietě – více solit.

Případně si po ránu dát malou dávku alkoholu. Vhodné je jistě postupně zlepšovat fyzickou kondici pravidelným cvičením.

Zajímavé:  MfD: L. Heger prosazuje úplný zákaz kouření v restauracích – vše o zdraví

 

Život neohrozí, zato ho znepříjemní: Jak poznat nízký tlak?

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Závratě, únava a mžitky před očima. To jsou hlavní projevy hypotenze neboli nízkého tlaku. Ten sice na rozdíl od toho vysokého život neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Pokud vás omezuje do takové míry, že omdléváte na ulici, měli byste ho řešit. Pomáhá dostatek tekutin i pohyb.

Motání hlavy, hučení v uších, omdlévání nebo zimomřivost jsou nejčastější projevy nízkého tlaku. Tyto stavy mají zásadní vliv na kvalitu života. Nízký tlak sice není tak nebezpečný jako ten vysoký, ale když v důsledku hypotenze někde upadnete, můžete si způsobit i vážné zranění. Jak ho poznat a co pomáhá?

Tlak u zdravého člověka by se měl pohybovat mezi 120/80 až 140/90. Horní hodnota udává systolický tlak a zaznamenává nejvyšší tlak, kdy krev proudí ze srdce do tepen, spodní číslo uvádí diastolický tlak, při kterém se srdce uvolňuje a naplňují se srdeční komory krví. Hodnoty u dětí jsou o trochu nižší, kolem 110/70.

Nízký tlak lékař diagnostikuje ve chvíli, kdy naměří opakovaně tlak pod hodnoty 105/65. Hypotenze vzniká kvůli nedostatečnému prokrvení, a tedy okysličení mozku.Zjednodušeně řečeno -srdce v tu chvíli nepumpuje z nějakého důvodudostatečné množství krve do tepen anebo cévy nejsou dostatečně pružné, aby dokázaly správně regulovat odpor krve. Za tímto stavem může být celá řada příčin.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Pokud se vám při rychlejších pohybech zatočí hlava, nechte si přeměřit tlak

Příčin nízkého tlaku je celá řada. Jde o poměrně běžný jev třeba u dospívajících, zejména u dívek. Hubené a vysoké děti v období puberty ho mají relativně často, ale obvykle se postupem času zvýší a ustálí. S věkem totiž tlak přirozeně stoupá.

Dalším důvodem může být podvýživa  nebo nedostatečný pitný režim. Nízký tlak může být ale i průvodním jevem některých nemocí, například kardiovaskulárních chorob, problémů se štítnou žlázou či nádorových onemocnění.

Samostatnou kapitolou jsou pak vedlejší účinky některých léků. Snížení krevního tlaku můžou navodit některé léky na bolest, například ty s aktivními látkami metamizol či tramadol, nebo léky na prostatu.

Foto: wavebreakmedia, Shutterstock.com

I u nízkého tlaku platí dodržovat pitný režim. Pijte nejlépe 1,5 až 2 litry vody denně

Hypotenze se objevuje často také v těhotenství. Pokud by těhotná žena následkem extrémně nízkého tlaku upadla, může ublížit nejen sobě, ale i vážně poškodit plod.

Na nízký tlak se na rozdíl od toho vysokého žádné léky obvykle nepředepisují. Pokud užíváte dlouhodobě léky na nějakou nemoc, může být někdy dostačující změnit medikaci. Proto vždy lékaře informujte o veškerých lécích, které užíváte.

Zásadní je také životní styl. Lidé se sklony k nižšímu tlaku musí pít hodně tekutin, jíst stravu bohatou na vitaminy a měli by se dostatečně věnovat aktivnímu pohybu. Lepším prokrvením těla se může tlak významně navýšit a potíže zmírnit, nebo dokonce ustálit.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Nízký krevní tlak (hypotenze)

O nízkém tlaku můžeme hovořit v případě, že jeho hodnoty jsou v klidovém stavu pod 115/75 mm Hg, a když vstanete, klesne tlak ještě níže. Právě tento úkaz je typickou známkou nízkého krevního tlaku – tzv. hypotenze.

Závratě, vrávorání, studené nohy, nepotlačitelné zívání, slabá koncentrace, únava, potíže při náhlých změnách pozice (např. ráno při vstávání z postele, nebo přechod ze sedu do stoje).Mírná hypotenze nemusí být důvodem k znepokojení. Samozřejmě jsou ale případy na pováženou.

Například když se nízký tlak střídá s tachykardií a fázemi velmi vysokého tlaku, či když po vztyku ze sedu klesne tlak výrazně (o více než 30 mm Hg), provázen poruchami srdečního rytmu a enormním zpomalením srdeční frekvence. V takovém případě může dojít k velmi těžkému organickému poškození, a proto musí tento stav bezpodmínečně vyšetřit kardiolog.Příčiny jsou nejasné.

Samozřejmě i k nízkému tlaku máme vrozené dispozice, a častěji jsou jím postiženy ženy. V některých případech je vyvolán určitými léky – nebo také těžkými onemocněními, jako jsou cukrovka, Parkinsonova nemoc, nebo sníženou funkcí štítné žlázy, které se ovšem musejí léčit dříve než nízký tlak.Hypotonici trpí často závratěmi, zejména při změnách z nižších pozic (sed nebo leh) do stoje.

Zde pomůže přejít na chvíli do dřepu, nebo ve stoji zkřížit nohy. Toto samotné zkřížení zvýší krevní tlak o 10 až 15 mm Hg.

Kuchyňská sůlSodík, součást soli, hraje v lidském hospodaření s vodou důležitou roli, a má vliv na krevní tlak. Asi 30 % lidí je ‚citlivých na sůl‘. To znamená, že krevní tlak reaguje nadprůměrně citlivě na kuchyňskou sůl.

Hypotonik by mohl zkusit zvýšit podíl soli v potravě. V žádném případě to ale neznamená, že by měl přejít na slané hotové pokrmy a konzervovanépotraviny, bramborové lupínky apod.

Měl by jíst daleko více zeleniny – jedno zda čerstvé nebo vařené – a dostatečně osolené.

Vitamin C

Výzkumy v 50. letech minulého století prokázaly, že vitamin posiluje působení adrenalinu na vzestup krevního tlaku. Je to hormon, který se tvoří v nadledvinkách a v části vegetativního nervového systému. Velké množství vitaminu C je v kiwi, ale také v čerstvé zelenině jako v rajčatech, paprikových luscích, petrželi, česneku. Šumivé tablety naproti tomu dodají vitaminu málo, protože vitamin ztrácí rozpuštěním ve vodě na účinnosti.

LékořiceAromatické sladkosti obsahující lékořici (např. na našem trhu k dostání tzv. ‚pendreky‘) obsahují lékořicový kořen s aromatickou látkou glycyrrhizin.

Jeho působnost spočívá v první řadě v tom, že podporuje vyplavení hormonů nadledvinek, které zadržují v těle v těle sůl (resp. Na+) a podporují vylučování jejího protihráče draslíku (K+).

Následkem toho se změní hospodaření s vodou a stoupne krevní tlak. Zvyšuje se však nebezpečí otoků.

Hodně pijte!Hypotonici by měli hodně pít, aby se objem jejich krve udržel na vysoké úrovni. Nejvhodnější je minerální voda. První sklenici byste měli vypít ráno, krátce po vstávání (asi 200 ml). To vede ke spontánnímu vzestupu krevního tlaku, který vydrží asi tak 2 hodiny.

  • Rozmarýnové víno
  • Příprava:
  • 1 litr bílého vína smíchejte s 20 gramy suchých rozmarýnových lístků a nechejte 5 dní v zavřené láhvi stát, potom přecedte.
  • Opatrně se snídaní
  • Černý čaj nechejte jen klrátce luhovat
  • Zajímavosti:

Farář Kneipp vsadil na rozmarýnové víno, aby z pacientů s nízkým tlakem udělal zase ‚siláky‘. Užívejte 2 skleničky denně, nejlépe k jídlu.I z pohledu odborníků je možné rozmarýn použít. Studie prokázaly, že posiluje nervový systém.Jíte k snídani rádi músli s ovocem? A divíte se, že jste potom podráždění a cítíte se ochable, ačkoliv jste vlastně zdravě snídali? Tento problém se dá vysvětlit tím, že pro člověka vyčerpaného a potřebujícího zotavení, ale také pro hypotonika, je snídaně s vysokým obsahem draslíku a uhlovodanů vysloveně kontraproduktivní. Zvláště tehdy, pokud se krátce po snídani dostanete do každodenního stresu. Ve stresu dochází zase ke zvýšenému vylučování kortizonu z nadledvinek, čímž dojde k horšímu zhodnocení uhlovodanů. Kromě toho stoupá obsah draslíku v krvi. Pokud tedy stravou ještě zvýšíme přísun draslíku, může jeho hladina rychle dosáhnout takové úrovně, že může způsobovat potíže, jako je nervozita, křeče a podrážděnost. Máte-li problémy s ranním vstáváním a dlouho se nemůžete probrat, měli byste jíst ke snídani raději chléb se sýrem a vejcem, tedy snídani bohatou na bílkoviny s dostatečným množstvím vitaminu B a obsahem soli.Černý čaj nechejte louhovat jen krátce (asi jen 2 minuty), pak efektivněji mobilizuje krevní tlak. Dochází k aktivaci teofylinu, účinné látky v čaji. Tento alkaloid blokuje receptory na cévních stěnách, které už nemohou reagovat na adenosin, vlastní tělesný snižovač tlaku. Kromě toho, když necháme čaj luhovat jen krátkou chvíli, uvolní se z něj více aktivního kofeinu.

Lidé s nízkým tlakem by se vlastně mohli radovat, protože mírně nižší krevní tlak předurčuje dlouhý život. Vědci z univerzity v Oxfordu přišli na to, že lidé s hodnotami 115/75 mm Hg mají nejmenší riziko infarktu a mozkových příhod.

Pročež se v Anglii upouští od léčení nízkého tlaku, pokud jeho hodnota neklesla pod 100 mm Hg.Lehká strava ulehčuje také práci systému srdce-krevní oběh, a stabilizuje krevní oběh.

Pozor! Káva a příležitostné pití vína může přinést hýpotonikům úlevu, ale podle dispozic a individuální reakce na kofein a alkohol, mohou vyvolat i opačné reakce. Jsou i takové případy, že jedna sklenice sektu působí jako uspávači prostředek.

Jedna studie sportovního lékařství, provedená se 128 ženami uvedla, že dvě hodiny sportu týdně pomohou nižšímu tlaku nahoru. Nejvhodnější je kombinace sportovních činností, která se skládá z posilování a vytrvalostního tréninku. Jízda na kole, gymnastika a aerobik.

Také plavání zvyšuje krevní tlak především tehdy, plavete-li ve studené vodě.Během spánku doporučujeme lehké zvýšení podhlavníku. Mnoho hypotoniků má paradoxně právě v noci zvýšený krevní tlak, který vede k většímu vylučování soli, což ústí ráno silným poklesem tlaku. Když na noc mírně podložíte svou horní polovinu těla a hlavu, tento ranní úkaz bude mít lehčí projevy.

Zdroj: Jorg Zittlau – Jak se léčit vhodnou stravou, nakladatelství Computer press

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál! Přidat komentář

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector