Popraskaná kůže na prstech – Vše o zdraví

Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví

Lidská kůže je tvořena dvěma základními vrstvami a to podkladovou částí tzv. dermis a povrchovou částí – pokožkou – epidermis. Ochrannou bariéru kůže běžně narušují vnější vlivy, nepříznivé účinky počasí, např. změny teplot, vítr, suchý vzduch a zevně působící chemické a fyzikální faktory, příliš časté mytí pokožky, ale také různé genetické dispozice. Důsledkem takového různého poškození a porušení pokožky bývá ztráta vody a průnik škodlivin a alergenů z vnějšího prostředí.

Takovéto faktory mohou vést dále k vyšší reaktivitě kůže a jejímu vysoušení. Vysušená kůže může být až šupinatá a bývá velice náchylná k poškození.

Takováto suchá kůže není pouze kosmetickým problémem, stává se totiž zároveň branou pro některé virové a bakteriální infekce kůže.

Předcházet takovémuto poškození naší pokožky můžeme péčí kvalitními prostředky, ale i úpravou životního stylu a stravy.

Příčiny suché, popraskané a podrážděné kůže

Nejčastějšími příčinami vysušené a reaktivní pokožky bývá špatné prokrvení, nadměrné používání nekvalitních mýdel a kontakt kůže s čisticími prostředky. Dávejte si rovněž pozor na nadměrné slunění a opalovaní bez opalovacích prostředků neriskujte raději vůbec.

Příčinou vysušování kůže může být i ekzém, vyrážka, alergická reakce pokožky, infekce nebo plísně kůže a působení nejrůznějších virů a bakterií. Příčinou může být i dědičnost, větší náchylnost a dispozice k suchosti či naopak nadměrnému maštění kůže.

Suchá, popraskaná pokožka může také poukazovat na některá onemocnění, například lupénku neboli psoriázu. Kůže je nejen suchá, ale objevují se i zarudlá místa s odlupujícími se kožními šupinami, místa silně svědí a při onemocnění dochází rovněž k žloutnutí nehtů a deformacím kloubů.

Suchá kůže se může více začít objevovat u žen v období klimakteria neboli přechodu. Kůže může být nejen suchá, ale i tenká, dochází k vypadávání vlasů, lámání nehtů a ztrátě libida. Klimakterium se manifestuje také bušením srdce, návaly horka, nočním pocením a nespavostí.

Nervozita a podrážděnost ženy bývá v tomto období jejího života rovněž vyšší.

Nejen obezitu, ale především zadržování vody v těle způsobuje snížená funkce štítné žlázy. Dalšími projevy bývá suchá kůže, padání vlasů, celková zpomalenost, spavost a poruchy menstruace.

Zhoršený stav pokožky může být způsoben i užíváním některých léků.

Potraviny pro podporu zdravé kůže

  • Mrkev obsahuje betakaroten, který chrání pokožku tím, že UV záření rozptyluje a zabraňuje jeho průniku hlouběji do kůže.
  • Omega-3 mastné kyseliny – např. ryby nebo lněné semínko – urychlují hojení jizev a působí preventivně proti vzniku vrásek.
  • Slunečnicové semínko obsahuje vitamín E, který zpomaluje stárnutí pokožky a udržuje mladistvou pleť, může také příznivě ovlivnit hojení jizev.
  • Ovesné vločky a obiloviny jsou bohaté na obsah mědi a vitaminu B6. Obě tyto živiny napomáhají tvorbě melaninu – pigmentu, který chrání pokožku před sluncem.
  • Sladké brambory mají vysoký obsah vitaminů E a C. Tyto vitaminy společně chrání tukové a ve vodě rozpustné molekuly buněk kůže před útokem volných radikálů.
  • Olivový olej poskytuje pokožce významnou ochranu před stárnutím a vrásčitostí. Konzumovat více olivového oleje můžete tak, že si jej přidáte jako součást salátových dresinků, anebo si chléb místo namazání máslem namáčejte do olivového oleje.
  • Jablka jsou důležitým zdrojem skupiny antioxidantů – flavonoidů. Už jen několik jablek denně pomůže zvýšit ochranu proti škodám, které způsobují radikály vyvolané UV zářením. Flavonoidy se nacházejí i v čaji, bobulovitém ovoci, červeném víně, hořké čokoládě, obilninách a zelených fazolích.
  • Dále kůži prospějí také ořechy, fazole, meruňky, citrusy, sušené ovoce, např. švestky a samozřejmě dostatečný příjem tekutin.

Další možné kožní defekty a komplikace na pokožce

Kromě suché, popraskané a podrážděné kůže se můžete setkat i s dalšími kožními komplikacemi a defekty, které mají nejen estetický charakter, ale i svoje zdravotní dopady. Jsou jimi např. celulitida. Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdravíCelulitida je nepříjemný, především kosmetický problém. Projevuje se zvrásněním kůže, dolíčky a tzv. pomerančovou kůží. Pohlavní hormony způsobují změnu podkožního vaziva, které poté tvoří drobné kapsy, do kterých se tukové buňky shromaždují. Ty se pak dále plní toxickými látkami, které by jinak měly odváděny lymfatickými cévami, tak vzniká tak hrbolatá a nehezká kůže s dolíčky. I když celulitida není chorobou v pravém slova smyslu, může se stát civilizačním onemocněním.

Velké riziko tvorby celulitidy představuje především změna hormonů v krvi. Objevuje se tedy například v období puberty, v těhotenství, menopauzy či při užívání hormonální antikoncepce.

Dalším zásadním faktorem, který může celulitidu způsobovat, je ochabování vazivové tkáně. Příčinu lze spatřovat v nevyvážené stravě člověka, nedostatku pohybu nebo nedostatečném příjmu tekutin.

Přestože celulitida bývá spojována především s nadváhou a obezitou, čím dál častěji se také objevuje i štíhlých a zdravých lidí.

Společně s celulitidou patří strie k nejčastějším kosmetickým problémům především žen, ale objevují se i u mužů. Strie jsou drobné jizvy objevující se na povrchu pokožky v místech, kde pokožka v krátkém čase změní svoji plochu.

Tyto jizvy jsou červené, modročervené nebo růžové barvy, časem vyblednou na bílo-stříbřité jizvičky, nikdy však již bez speciální terapie z povrchu pokožky sami úplně nevymizí. Strie nevznikají vnějším mechanickým poškozením kůže, ale popraskáním elastických vláken pod kůží.

Nejčastěji jsou postiženy boky, zadek, stehna, břicho a prsa. S rostoucím věkem je kůže méně pružná a vznik strií tedy pravděpodobnější.

Popraskaná kůže na rukou

Pokud se objeví popraskaná kůže na rukou, jedná se o problém poměrně nepříjemný, protože citlivou pokožku na rukou vnímáme vzhledem k běžným denním činnostem stále.

V takovémto případě se doporučuje především omezit kontakt pokožky se saponáty a jinými mycími prostředky, protože ty naši pokožku poměrně hodně vysušují. Popraskaná pokožka na rukou se často také komplikuje třepením nehtů.

Nehty i kůže se poměrně rychle regenerují, pokud našemu tělu dodáme kvalitní látky z potravy a dopřejeme mu dostatečnou a vhodnou péči. Takovým nehtům, které rostou pomalu a třepí se, dodáváme pro zlepšení stavu především dostatečné mastné kyseliny a kolagen.

Do svého jídelníčku tedy zkuste zařadit trochu více ryb, slunečnicových semínek, olivového oleje nebo ořechů.

K tomu, abyste popraskané pokožce předcházeli nebo alespoň její projevy minimalizovali, je vhodné vyzkoušet domácí regenerační zábaly, které pokožku zjemní a dostatečně vyživí. Užitím takového regeneračního zábalu posílí i Vaše nehty a budou odolnější.

Domácí regenerační zábaly na suchou a popraskanou kůži

Mandlovo-medový krém

  • 2 polévkové lžíce mandlového oleje
  • 1 polévkové lžíce medu

Smíchejte včelí med a mandlový olej a jemnou masáží aplikujte na ruce. Ráno si umyjte ruce vlažnou vodou.

Bylinkový krém

  • 2 lžíce pivovarských kvasnic
  • 5 lžic extraktu habru obecného
  • Tinktura benzoinu ¼ polévkové lžíce

Smícháte pivovarnické kvasnice, extrakt z habru obecného a tinkturu benzoinu. Vše smíchejte dohromady a vymíchejte do jemné pasty, nechejte zchladit po dobu 20 minut a poté aplikujte jako svůj domácí zábal na ruce. Asi po 30 minutách vše opláchněte teplou vodou.

Růžový krém na ruce

  • ¼ hrnku růžových lístků
  • polévková lžíce růžových šípků
  • ½ hrnku horké (nikoliv však vroucí) destilované vody
  • 1 polévková lžíce strouhaného včelího vosku
  • 1 polévková lžíce kakaového másla
  • ½ hrnku mandlového oleje
  • 1 polévková lžíce vitaminu E v tekuté formě
  • 6 kapek růžového esenciálního oleje

Růžová voda: V misce rozdrťte lístky růže a šípek. Horkou vodou zalijte a nechte přes noc odstát. Šťávu ze směsi vymačkejte do skleněného hrnku a vytvořte růžový extrakt, známý také jako růžová voda.

Směs na zábal na ruce: Růžovou vodu smíchejte se včelím voskem a kakaovým máslem, za stálého míchání přiveďte ke střední teplotě. Přimíchejte mandlový olej, odstavte jej z ohně a vychlaďte. Smíchejte růžový extrakt, vitamin E a esenciální olej.

Míchejte až do dokonalého promíchání surovin. Výslednou směs vychlaďte a ve skleněné nádobě uzavřete. Používejte jako domácí masku na ruce nebo i domácí zábal na nehty, který napomáhá účinně bojovat proti třepení nehtů a celkově je posiluje.

Popraskaná kůže na nohou

Vznik suché pokožky na nohou může být způsoben nadměrnou fyzickou zátěží nebo sportem, avšak vliv na nezdravou pokožku může mít i špatná obuv nebo prašné prostředí.

O pokožku nohou je nutné rovněž dostatečně pečovat, kůže může být ztvrdlá a hrubá, pokožka ztrácí svoji elasticitu a dochází ke vzniku různých trhlin a prasklin na nohách. Trhliny jsou nejen neatraktivní, ale mohou být i velmi bolestivé.

Pravidelná péče o nohy se vyplácí, nejvhodnější je užití krémů s glycerinem, ty zjemní a hydratují pokožku.

Domácí lázeň pro nohy

Do mísy s horkou vodou přidejte koupelovou sůl, plátky citronu a esenciální olej. Nohy v této lázni máčejte po dobu asi 20 minut. Lufou poté proveďte masážní peeling svých chodidel. Po exfoliačním procesu nohy namažte krémem, nejlépe hydratačním.

Speciální mléčná lázeň pro nohy

Chodidla ponořte do plnotučného mléka a přidejte levanduli. Lázeň musí být teplá. Můžete vložit i sáček s kuličkami a s nimi si v lázni hrát, tím dopřejete svým nohám i masáž a relaxaci. Hýčkejte svoje nožky takto cca po dobu 20 minut a poté proveďte peeling pomocí soli do koupele. Poté opět vysušte a masírujte hydratačním krémem.

Skutečně chcete smazat komentář?

Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se… více o tomto dni Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se… více o tomto dni Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se… více o tomto dni Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se… více o tomto dni Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se… více o tomto dni Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.… více o tomto dni Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.… více o tomto dni

Zajímavé:  Vřed Na Dvanácterníku Priznaky?

Popraskaná kůže na rukou, kolenou i patách

Sportovce často trápí bolavé a namožené svaly, ale život jim dovedou znepříjemnit i takové maličkosti jako jsou oděrky a suchá kůže na rukou, popraskané a ztvrdlé paty nebo odřená a vysušená kolena.

Pokožka v těchto namáhaných partiích si totiž zaslouží speciální péči. Pravidelnou hydrataci, účinnou horkou lázeň, pečlivé odstranění staré pokožky nebo luxusní přírodní zábaly na noc.

Při sportu byste totiž měli myslet na své výkony a ne na popraskané paty nebo bolavé ruce.

Proč se starat o kůži před sportem a po něm

Při sportu posílíte svaly, vyčistíte si hlavu, ale často také napnete a poškodíte svou kůži. Kůže je totiž první na ráně, při sportu bývá zaplavována potem a po něm zase vysušována sprchováním. Při různých sportech je pak nejvíce náchylná kůže na rukou, na kolenou a na patách.

Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví

  • Ruce jsou asi nejvíce zatěžovány při horolezectví a lezení na stěně, ale také při jízdě na kole, tenisu, squashi, boxu, posilování, gymnastice, kajakářství, veslování, pole dance nebo paddleboardu.
  • Kůže se napíná, nasákává všudypřítomným potem, vysušuje se sluníčkem a zároveň podléhá drobným mechanickým poškozením a oděrkám.
  • Podobným způsobem trpí i kůže na kolenou a patách – a to především při běhu, bojových sportech, baletu, parkouru nebo capoieře.

Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví

Ovšem nemusíte být hned baletka, aby vaše paty dostaly zabrat – stačí se vypravit na túru, dlouhou cestu nebo jenom brouzdat celý den po Paříži, vaše paty se i tak pořádně unaví.

S popraskanou, ztvrdlou nebo poničenou kůží se vám ovšem bude těžko vybíhat do dalšího kolečka nebo s lehkostí opírat do pedálů kola, proto byste se měli o svou kůži starat před sportem i po něm.

Vždyť kdo jiný než sportovci by měl vědět, že prevence je mnohonásobně snazší a účinnější než samotná léčba.

Suchá kůže trápí sportovce i manažery

Vysušená pokožka už dávno není jen záležitostí ženských časopisů, ale je spojena s každodenní kancelářskou prací v nezdravém a vysušeném prostředí. Postihuje tedy prakticky všechny, kteří pracují ve větších firmách, v open space nebo v nezdravém kancelářském prostředí. Suchá kůže v oblasti nohou pak vzniká kvůli nadměrné fyzické zátěži a při intenzivním sportu.

Velký vliv na vysoušení kůže má i prašné prostředí a prostředí s nízkou vlhkostí. Dlouhodobě namáhaná a neopečovávaná pokožka ztrácí svou původní elasticitu a krásný vzhled – vznikají naopak nepříjemné praskliny a trhliny. Popraskané paty bolí a způsobují problémy při chůzi, a při sportu se ozvou dvojnásob.

Jak se starat o popraskanou kůži

Je velká škoda vynechat dva týdny tréninku kvůli popraskaným patám, když si je můžete snadno namazat a ušetřit si tak bolest i sportovní výpadek.

Nohy ošetřujte jednou týdně pemzou nebo pilníkem na nohy. Začistěte paty nasucho, zrohovatělou odstraněnou pokožku omyjte a následně pro lepší účinek aplikujte Balzám na popraskanou pokožku.

Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví

Ztvrdlou kůži odstraňujte vždy velmi opatrně a postupně. Kůži lehce přejíždějte a čekejte spíše na mírné změny než velké jednorázové zlepšení. Odstraňovat kůži pomocí kovových seřezávačů by měl spíše odborník nebo velmi zručný člověk, hrozí totiž seříznutí větší vrstvy pokožky, než byste si přáli.

Pokud chcete svým nožkám udělat opravdu dobře, vyzkoušejte speciální peelingy určené na nohy. Po odstranění ztvrdlé kůže je dobré chodidla promasírovat krémem nebo Balzámem na popraskanou pokožku. Ošetřená chodidla zjemní, hydratuje a vyživí.

Balzám můžete po odstraňování pokožky nanést v silnější vrstvě a nohy strčit do igelitových pytlíků, na ně si dát teplé pokožky a zachumlat se do postele. Ráno vás přivítají odpočaté nohy plné síly. Při běžné péči postačí namazaná chodidla překrýt jen ponožkami, i tak budou nožky ráno jako nové.

Zmírněte otoky a zlepšete prokrvení

Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví

Velmi důležitá je pravidelná horká lázeň nohou. Báječně při ní zrelaxujete, zlepšíte celkové prokrvení nohou a pokožku změkčíte. Lázeň nohou také zmírní otoky.

Nechte nohy ponořené v lavoru alespoň 15 minut a poté je pečlivě utřete a jemně namasírujte Balzámem na popraskanou pokožku. Pečlivě promasírujte paty, chodidla i jednotlivé prsty. Pokožka bude po lázni krásně změkčená a Balzám na popraskanou pokožku bude mít daleko vyšší účinek.

Pro dokonalou relaxaci a úlevu od unavených či namožených svalů můžete (nejen) svým nohám dopřát také zklidňující a vyživující masáž Masážním balzámem s propolisem. Jemná masáž účinně uleví kloubům, šlachám i svalům, podpoří prokrvení, uvolní křeče, dodá výživu a napomůže k rychlejší celkové regeneraci.

Hrubá pokožka na kolenou, rukou a nohou vás nemusí trápit při každém došlapu, nejedná se o nevratná poškození, ale naopak o záležitost, kterou můžete snadno a rychle změnit. Hrubá pokožka se může vrátit do hebkého a krásného stavu, díky němuž se vám bude lépe sportovat.

Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví Balzám na popraskanou pokožku

Pro takové účely je velmi vhodný Balzám na popraskanou pokožku. Při jeho výrobě jsme se totiž zaměřili zejména na problémy, které trápí sportovce. Unavené prsty po baletu a po fotbale, namožené paty po tenisu, oděrky způsobené lezením na skály, popraskaná pokožka po posilování a gymnastice. Sportovce totiž nejčastěji trápí oděrky, záděry, hrubé paty a vysušená poškozená kůže.

Balzámem si můžete namazat ruce, kolena i paty před samotným fyzickým výkonem a samozřejmě i po sprchování po sportu. Vaše kůže bude díky pravidelné hloubkové hydrataci zdravá, vláčná a jemná. Při svém výkonu se tak nebudete muset soustředit na nepříjemné svědění nebo bolest a dření suché kůže, ale na váš výkon a zážitek ze sportu samotného.

Noční zábaly pro unavené nohy, kolena i ruce

Chcete-li si opravdu ulevit a svému tělu dopřát, můžete vyzkoušet přírodní a velice účinný přípravek vhodný k nočním zábalům. Jedná se o směs dvou ingrediencí – medu a olivového nebo slunečnicového oleje.

Přiměřené množství obojího smícháte v poměru 1:1 a nanesete na postižená místa. Pečlivě zabalíte do ručníků a necháte přes noc působit.

Podobné přírodní zábaly prospívají i kůži poničené mrazem, větrem nebo naopak vysokou teplotou.

Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví

Pokud se věnujete horolezectví nebo boxu, vaše ruce dostanou pořádně zabrat. Kromě suché pokožky určitě trpíte spoustou oděrek a nejrůznějších poškození kůže. Když k tomu navíc přidáte nejrůznější domácí práce a mytí nádobí bez rukavic, vaše ruce dostanou pořádně zabrat.

Proto byste jim měli dopřát kvalitní péči, pro tyto účely doporučujeme Balzám na popraskanou pokožku, nebo Bambucký balzám s propolisem, který se účinně postará o každou část vašeho těla. Vaše ruce díky němu dostanou královskou péči, problematická místa se rychle zacelí a pokožka znovu napne.

Balzám na popraskanou pokožku je velmi účinný i na další potíže. Dají se jím namazat popraskané rty na horské túře nebo zjemnit obličej při lyžování. Pokud se rádi sklouznete na lyžích či snowboardu ve vyšších polohách, můžete si s sebou na sjezdovku vzít balzám do kapsy. Zbavíte se zarudlé a nepříjemně ošlehané pokožky a ze svahu se vrátíte se svěží pletí.

Při veškeré péči je třeba si uvědomit, že pokud jste se o pokožku v předchozích pěti letech moc nestarali, za pět dnů její stav nezměníte, ovšem za pět týdnů už dosáhnete perfektních výsledků a za pět měsíců péče budete mít pokožku jako v bavlnce. Všechno chce čas a pokožka v tomto ohledu není výjimkou.

Přečtěte si také:

Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví

Venku už je nádherně, cyklostezky se plní a cyklisté dohánějí kilometry, které nenajeli přes zimu. Pořádně zabrat dostávají hlavně kolena – největší klouby v lidském těle. A přitom bolet vůbec nemusejí, stačí jen dodržovat pár zásad a hodně se nám uleví.

Popraskaná kůže na prstech - Vše o zdraví

Kůže na chodidlech bývá náchylnější k prasklinkám než jinde na těle, proto byste se o nohy měli starat po celý rok a v létě péči ještě trošku intenzivnit. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak se o svá chodidla správně starat.

Slunce je blahodárným tvůrcem života, odstraňovačem deprese a nejlepším producentem vitaminu D, který si naše kůže zpracuje jen při běžném pobytu na slunci. S pobytem na slunci byste to však neměli přehánět. Stejně jako u všeho dobrého i u sluníčka platí: všeho s mírou.

Zajímavé:  V čem jsou ženy lepší než muži – a naopak – vše o zdraví

Všechny články z rubriky

Suchá kůže: příčiny, příznaky a léčba

  • Suchá kůže není dostatečně vyživovaná a nemůže tak správně plnit svou funkci bariéry, což může být důvodem vzniku různých kožních problémů.
  • Problém se suchou pokožkou se může vyskytnout prakticky kdekoliv na těle. Nejčastěji je to na rukou a nohou, mezi prsty, na hlavě a na obličeji, na loktech a holeních, ale třeba také za ušima nebo ve vlasech.
  • Suchá kůže představuje konkrétní typ pokožky, který bývá vrozený. K vysychání kůže však přispívá také celá řada dalších faktorů, jako je stárnutí pokožky nebo hormonální vlivy.
  • Narušení přirozené bariérové funkce kůže mohou způsobit také škodlivé vlivy okolí. Problematické je třeba příliš horké či chladné počasí, přílišné vystavení pokožky UV záření, používání agresivních mýdel a čisticích prostředků nebo nadměrné koupání v horké vodě.
  • Suchá pokožka může být jedním z projevů závažnějších onemocnění. Jedná se například o lupénku, atopický ekzém, cukrovku nebo onemocnění ledvin.
  • Suchá kůže bývá na dotek drsná a objevují se na ní drobné olupující se šupinky. Pacienty také často trápí nepříjemné pnutí, svědění, pálení, otoky nebo dokonce praskání pokožky.
  • K léčbě suché kůže se používají speciální hydratační přípravky, které zahrnují různé krémy, masti a tělová mléka. Důležité je také dbát na osobní hygienu a vyhnout se všem škodlivým vlivům.

Ačkoliv suchá kůže bývá obvykle považována především za kosmetický problém, v některých případech může signalizovat také vážnější onemocnění. Mezi typické příznaky patří pocit pnutí, suché fleky na kůži, vznik šupinek, svědění nebo dokonce i praskání pokožky a s tím spojená nepříjemná bolest. Léčba spočívá v hydrataci pokožky pomocí specializovaných přípravků.

Kůže patří mezi nejdůležitější orgány, protože chrání naše tělo proti škodlivým vlivům okolního prostředí, reguluje tělesnou teplotu a zabraňuje snadnému rozšíření infekcí. Pokud ovšem pokožka není dostatečně vyživovaná, nemůže správně plnit svou funkci bariéry, což může být důvodem vzniku různých kožních problémů.

Projevy suché pokožky v současné době trpí mnoho lidí, a to bez ohledu na pohlaví. Někteří pacienti se s tímto problémem již narodí, u jiných se rozvine postupně, a to vlivem působení různých škodlivých faktorů. Je také nutné si uvědomit, že pokožka se mění s věkem člověka – u malých dětí bývá sušší, v dospívání naopak mastnější a s postupným stárnutím se opět vysušuje.

Suchá, nebo dehydratovaná pokožka?

Na první pohled se tyto dva problémy dají těžko rozeznat. Co se týče dehydratované pokožky, ta bývá napnutá, bez jasu nebo dokonce zašedlá, na dotek hrubá a někdy také přecitlivělá.

Na rozdíl od suché kůže se ovšem většinou jedná pouze o přechodný problém, který postihuje také jedince s normální, mastnou či smíšenou pletí.

Pomocí vhodné péče a správné hydratace se ho můžete poměrně snadno zbavit.

Suchá kůže (xeróza) na rozdíl od dehydratované pokožky představuje chronický stav, který bývá často způsoben genetickou dysfunkcí. Jedná se o konkrétní typ pokožky (podobně jako třeba mastná nebo smíšená pleť). Kromě vrozených problémů však mohou suchost pokožky zapříčinit také vnější faktory, různá onemocnění nebo také léky.

Lékaři v dnešní době rozlišují tři různá stádia suché kůže:

  • Suchá pokožka – Hrubnutí pokožky způsobuje snížená schopnost vázat vodu a s tím spojená nižší koncentrace hydratačních látek. Kůže je mírně napjatá a drsnější na dotek.
  • Velmi suchá pokožka – Kůže postupně ztrácí vlhkost a je stále hrubší. Může být také popraskaná a šupinatá, nebo dokonce nepříjemně svědí.
  • Extrémně suchá pokožka – Na pohled i na dotek je pokožka velice hrubá, šupinatá a popraskaná. Může silně svědit a objevují se suché červené fleky na kůži.

Problematické partie

Problém se suchou pokožkou se může vyskytnout prakticky kdekoliv na těle. Obvykle se ovšem jedná o místa, která jsou více než ostatní vystavena působení vnějších faktorů, jako je například chladné nebo horké počasí. Pacienti si nejčastěji stěžují na tyto problémy:

  • Suchá kůže na rukou
  • Suchá kůže na nohou
  • Suchá kůže mezi prsty
  • Suchá kůže na hlavě
  • Suchá kůže na obličeji
  • Suchá kůže kolem očí
  • Suchá kůže na loktech
  • Suchá kůže na holeních

Velice běžná je také suchá kůže na chodidlech, která má za následek popraskané paty. V závaznějších případech se mohou tato místa zanítit, což doprovází nepříjemná bolest. Výjimkou pak nejsou ani problémy jako suchá kůže za ušima, suchá kůže ve vlasech nebo suchá kůže pod vousy.

Příčiny vysychání pokožky

Suchá pokožka může mít celou řadu různých příčin, jelikož na vysychání pokožky má vliv mnoho důležitých vnějších i vnitřních faktorů. Na vině tedy může být genetika nebo vážné onemocnění, ale také životní prostředí, nevhodné kosmetické přípravky nebo třeba užívání některých léků. Vysychání kůže může být také způsobeno nedostatkem některých vitamínů a živin.

Genetika, věk a hormonální vlivy

Mnozí lidé mají k suché pokožce vrozené predispozice. O tom, zda budete mít spíše suchý, mastný, normální nebo smíšený typ pleti, totiž rozhoduje především genetika. Sklony k nadměrnému vysychání pokožky tedy můžete zdědit po rodičích.

Zvýšená suchost pokožky může být u některých jedinců spojena také s přibývajícím věkem.

Postupně totiž dochází ke zpomalování vnitřních kožních procesů, snižuje se produkce lipidů a klesá schopnost pokožky zadržovat vlhkost.

Na vině mohou být také některé hormonální změny, které ovlivňují hladinu hydratace pokožky. To je patrné zejména po menopauze, kdy dochází k poklesu produkce estrogenu a snižuje se pružnost kůže.

Vnější faktory

Narušení přirozené bariérové funkce pokožky mohou způsobit některé okolní vlivy. Ztráta životně důležitých lipidů totiž vede k zadržování vlhkosti v pokožce a dochází ke zvýšenému úbytku její hydratace. Mezi hlavní vnější příčiny vysychání pokožky patří především faktory životního prostředí, ale také nevhodná péče o pokožku.

  • Klimatické podmínky – příliš chladný nebo horký vzduch
  • Sezónní změny – příznaky se zhoršují v zimě nebo v létě
  • Pobyt v místnostech s klimatizací nebo nadměrným topením
  • Přílišné vystavení pokožky UV záření, které urychluje její stárnutí a vysoušení
  • Agresivní mýdla, která smývají přirozený ochranný film pokožky
  • Chlor a čisticí prostředky
  • Kosmetické přípravky s obsahem alkoholu
  • Nadměrné koupání a sprchování (obzvlášť v horké vodě)
  • Nedostatečný příjem tekutin

Suchá pokožka může být také důsledkem užívání některých léků.

Tento vedlejší účinek lékaři zaznamenali například u diuretik, která se používají k regulaci krevního tlaku a urychlují vylučování vody z těla.

Problematické mohou být také perorální léky proti akné nebo antibiotika. Pokud se obáváte, že vysychání kůže má u vás právě tuto příčinu, poraďte se o dalším užívání léků se svým ošetřujícím lékařem.

Strava a nedostatek vitamínů

Stejně jako ostatní orgány také kůže vyžaduje ke svému správnému fungování řadu důležitých živin. Jednou z mnoha příčin vysychání pokožky tedy může být nedostatek látek, které jsou nezbytné pro správnou hydrataci pleti. Patří mezi ně třeba esenciální mastné kyseliny, vitamin A, vitamin C, vitamin E, jód nebo zinek.

Jiná onemocnění

Dále může být suchá pokožka také jedním z projevů závažnějších onemocnění. Kůže bývá v takovém případě na dotek drsná, nepříjemně suchá a někdy také lehce šupinatá. Které choroby mohou zvyšovat riziko vysoušení kůže?

Další možné příčiny

Na vysušování pokožky může mít vliv také celá řada dalších faktorů. Sem patří především nedostatečná péče o pleť nebo třeba kouření.

Cigarety totiž obsahují nikotin a další toxiny, které negativně ovlivňují cirkulaci krve a metabolismus kůže.

Riziko suché pokožky mohou zvyšovat i některá povolání, kde dochází k působení škodlivých vnějších vlivů nebo častému používání mycích přípravků.

Příznaky

Suchá kůže bývá obvykle na dotek drsná, vznikají na ní drobné olupující se šupinky a pacient může pociťovat také nepříjemné pnutí.

Tento problém ale bývá spojený také s celou řadou dalších obtíží, jako jsou všudypřítomné červené suché fleky na kůži, vznik prasklin, olupování pokožky, otoky, pálení a svědění, nebo přímo silná bolest na postižených místech.

V nejhorším případě se mohou objevit také léze nebo se pokožka začne plošně loupat.

Léčba suché kůže

Suchá kůže je nepříjemný problém a pokud se neléčí, může mít pro pacienta závažné zdravotní následky. Proto je nutné tento stav začít co nejrychleji řešit a pokožce věnovat pravidelnou péči, která doplní chybějící hydrataci. K tomu slouží výrobky speciálně vyvinuté pro hrubou a popraskanou kůži, jako jsou různé masti a tělová mléka nebo třeba krém na suchou kůži.

Hydratace suché pokožky

Jelikož velice často bývá pokožka suchá v důsledku narušení kožní bariéry, měli byste věnovat dostatečnou pozornost osobní hygieně. Při mytí, čištění pleti i její hydrataci tedy používejte šetrné prostředky, které zabrání dalšímu vysušování. Vhodné jsou třeba hydratační přípravky s obsahem kyseliny mléčné nebo urey.

Zajímavé:  Léky Na Vysoký Tlak A Erekce?

Nejlepší čas pro hydrataci pokožky je ihned po koupeli nebo sprchování, kdy je pokožka čistá a vlhká.

Mezi vhodné přípravky, které kůži dostatečně zklidní a ochrání před škodlivými vlivy, patří třeba Bepanthen krém, Bi-oil gel na suchou kůži nebo také řada produktů Eucerin.

Pokud budete trávit čas venku, je nutné pokožku chránit před škodlivým působením slunce. Zvolte proto opalovací výrobky pro suchou pokožku, které neobsahují dráždivá barviva.

Jestliže se potíže se suchou kůží neustále vracejí a žádné kosmetické přípravky nepomáhají, je nutné navštívit dermatologa, který vám s tímto problémem poradí. Pokud je příčinou vysychání pokožky některé závažnější onemocnění, jako je lupénka, atopický ekzém nebo cukrovka, tato nemoc vyžaduje odbornou léčbu a používání odpovídajících výrobků.

Další doporučení

  • Vyhněte se suchému vzduchu a omezte pobyt v přetopených prostorách
  • Dlouhé koupele v horké vodě nahraďte rychlejším sprchováním
  • Vyhněte se kontaktu s agresivními mýdly
  • Přestaňte používat kosmetiku s obsahem alkoholu
  • Po umytí pokožku ručníkem nedřete, ale jemně ho na ni přikládejte
  • Při mytí nádobí a úklidu používejte rukavice
  • Používejte prací prostředky bez barviv a parfémů
  • Noste oblečení z přírodních materiálů, které nedráždí kůži
  • Dodržujte dostatečný pitný režim

Suchá kůže u miminka

Pokožka novorozence prochází během prvních několika týdnů výraznými změnami.

Jelikož po příchodu na svět není kůže ještě zcela vyvinutá a funkce mazových žláz společně s termoregulací prozatím nefunguje na sto procent, pokožka miminek může být suchá a někdy se dokonce loupe. Ačkoliv je taková situace naprosto přirozená, neměli byste ji ponechat náhodě. Poraďte se o vhodných opatřeních s lékařem.

Suchá kůže v těhotenství

V důsledku hormonálních změn a zvýšené spotřeby tělesných tekutin se vysychání pokožky může objevit také v průběhu těhotenství. Suchá místa na kůži je proto nutné dostatečně hydratovat.

Suchá kůže u mužů

Ani mužům se problémy se suchou kůží nevyhýbají. Mezi nejčastější problémy, na které si stěžují, patří suchá kůže na penisu, suchá kůže na žaludu nebo suchá kůže na varlatech.

Typické je třeba nepříjemné pnutí, svědění, nebo dokonce i odlupování kůže. O správné péči je dobré poradit se s lékařem. Důležité je pravidelné sprchování, ale vyhnout byste se měli veškerým dráždivým mycím prostředkům.

Pomoci mohou také speciální hydratační krémy.

Příčiny a léčba popraskané kůže na rukou a nohou

U mnoha lidí se popraskaná kůže objevuje hlavně v zimě, kdy pokožka bývá vysušená.

Popraskaná kůže může být také příznakem některých onemocnění. Například lidé s diabetem si mohou všimnout popraskané kůže na chodidlech.

Co je popraskaná kůže?

Podle Americké dermatologické asociace (AAD) se trhlinky a řezy na kůži objevují, když je kůže vysušená nebo podrážděná. Suchá a popraskaná pokožka může:

Někteří lidé mohou po aplikaci různých produktů na popraskanou kůži cítit nepříjemný pocit. Pokožka může být citlivější na horkou vodu a čistící prostředky, které se běžně používají v domácnosti.

Popraskaná kůže se může objevit kdekoliv na těle, ale nejčastěji se vyskytuje na rukou.

Příčiny

Popraskaná kůže může vzniknout vlivem mnoha různých důvodů, jako jsou:

  • Suchá kůže: V zimních měsících může být pokožka podrážděná a vysušená.
  • Ekzém: Lidé s ekzémem nebo atopickou dermatitidou mají suchou, někdy až svědivou, pokožku. Poškrábání často vyrážku ještě zhorší a její ošetření je náročnější.
  • Kontaktní dermatitida: Kontaktní dermatitida je svědivá kožní vyrážka, ke které dochází při kontaktu se specifickou látkou. Může se jednat o alergickou reakci jedince nebo toxickou látku.
  • Psoriáza: Psoriáza je autoimunitní stav, který ovlivňuje kůži. Lidé se psoriázou mají skvrny, které jsou extrémně suché, častou na pokožce hlavy nebo v oblasti trupu.
  • Atletická noha: Atletická noha je onemocnění způsobené infekcí kůže na nohu.
  • Diabetická neuropatie: Lidé s diabetem mohou mít problémy se suchou nebo popraskanou kůží na nohou.

Léčba

Léčba závisí na příčině a oblasti popraskané kůže.

Pro popraskanou kůži, ke které dochází v důsledku chladného počasí nebo častého mytí rukou, doporučuje AAD udržovat pokožku hydratovanou. Ideální je v tomto případě nanést krém na ruce, který je bez parfemace a barviv, ihned po umytí rukou.

Při výběru léčby na popraskanou kůži, se doporučují krémy s obsahem těchto prospěšných látek:

  • Olivový olej
  • Jojobový olej
  • Kyselina mléčná
  • Bambucké máslo
  • Kyselina hyaluronová
  • Glycerol
  • Lanolin
  • Minerální olej

Hydratační krém se doporučuje používat také po použití dezinfekčních prostředků, které mohou obsahovat alkohol a ruce vysušovat.

Tento článek vychází z www.medicalnewstoday.com, kde také naleznete více informací o tomto tématu.

Zdroje:

  • 7 dermatologists’ tips for healing dry, chapped lips. (n.d.).https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/dry/heal-dry-chapped-lips
  • Badri, T., et al. (2020). Plaque psoriasis.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430879/
  • Contact dermatitis. (n.d.).https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a—d/contact-dermatitis
  • Dermatologists’ top tips for relieving dry skin. (n.d.).https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/dry/dermatologists-tips-relieve-dry-skin
  • Dry skin relief from COVID-19 handwashing. (n.d.).https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/dry/coronavirus-handwashing
  • Lim, C. S., & Davies, A. H. (2014). Graduated compression stockings.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4081237/
  • Nemeth, V., & Evans, J. (2020). Eczema.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538209/
  • Nigam, P. K., & Saleh, D. (2020). Tinea pedis.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470421/
  • Oe, M., et al. (2012). Factors associated with deep foot fissures in diabetic patients: A cross-sectional observational study [Abstract].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22341798
  • Song, K., & Chambers, A. R. (2020). Diabetic foot care.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553110/

7 důvodů, proč máte popraskanou kůži na nohou a ztvrdlé paty

  • V zimě je to pohoda. Ztvrdlé paty  schováme do ponožek a do bot a nikdo je nevidí. Jenže s prvním sluníčkem nás to donutí to řešit. Jenže tyto na první pohled kosmetické problémy chodidel mohou mít i vážnější důvody. Co může za ztvrdlou pokožku nohou? 
  • Ano, ačkoliv najít spojitost na první pohled se může zdát nemožné, tak ztvrdlá pokožka a loupání se kůže na nohou můžou být způsobeny plísní. Kromě toho je dalším příznakem také svědění, případně ztvrdlé nehty. Popřemýšlejte, jestli jste náhodou v posledních dnech nechodili bosi ve veřejných prostorách, jako jsou sprchy v bazénu, nebo si třeba v obchodě nezkoušeli boty naboso. Pokud jde o plíseň, poraďte se v lékárně o vhodném přípravku. Jestliže nepomůže, navštivte lékaře. Zdánlivě neškodná plíseň se může dostat i dále do těla, kde vám způsobí vážnější než jen kosmetické problémy.
    Krásné nohy do sandálků? Zbavte se plísní a ztvrdlých nehtů!
  • Kolik času trávíte v posilovně? Nebo na běžecké trati? Stejně dlouhou dobu totiž trávíte v mokrých, zpocených ponožkách, a tedy i ve vlhkém prostředí, které nahrává plísním a infekcím. Snažte se tedy vyvarovat toho, že byste zpocené ponožky na sobě měli dlouhou dobu. Po cvičení si je ihned sundejte, nohy si umyjte a ponožky vyměňte za čisté, které budou prodyšné. Zároveň si na cvičení pořiďte kvalitní sportovní ponožky, které nebudou zadržovat pot, ale budou větrat.
    Gumové boty pro děti? Zapomeňte! Když už, tak jen ty kvalitní!
  • Ekzém člověk většinou očekává na rukou nebo třeba na hlavě, ale stejně tak se toto kožní onemocnění může projevit i na chodidlech v podobě kůže, která se loupe, svědí a je suchá. Ekzém se sice nejčastěji projevuje už v dětském věku, ale není neobvyklé, že se objeví až v dospělosti. A právě třeba těmi suchými a popraskanými chodidly.
    Chyby při sprchování: Čím si škodíte a ani o tom nevíte
  • Nohy je třeba udržiovat krásné
    Jedním z nejčastějších důvodů, proč nás ale trápí popraskaná a ztvrdlá pokožka chodidel, je dehydratace. Kromě toho, že musíte mít dostatečný příjem tekutin, měli byste věnovat hydrataci i své pokožce. Což většinou děláme u obličeje, těla, ale u nohou tak často ne. Pořiďte si tedy hydratační krém na nohy a začněte ho používat. Vaše chodidla pak budou v sandálcích vypadat mnohem lépe.

    Jaké jsou další problémy spojené s dehydratací? Podívejte se na video:

    Pozor na klimatizaci v autě! Způsobuje bolest hlavy a snižuje pozornost řidiče • VIDEO: Tomislav Čečka

  • Musíte mít správnou velikost bot a neměly by vás nikde dřít ani tlačit. Různé otlaky a puchýře totiž nohám neškodí jen jednorázově, ale kůže na chodidlech si tyto malé zrady dlouhodobě pamatuje. Potom vysychá, v důsledku čehož může dojít k popraskání a dalším komplikacím.
    Chcete žít déle? Pak musíte dělat těchto deset věcí!
  • Další příčinou suché kůže na patách může být také nedostatek vitaminu A. Nejvíce se ho nachází v produktech živočišného původu a zelenině. Konkrétně jsou to rybí tuk, játra, mrkev, špenát, meruňky, zelí, vaječný žloutek nebo mléko. Tak si je pravidelně dopřejte na talíři.
    Syndrom neklidných nohou trápí více ženy než muže: Jak se ho zbavit?
  • V neposlední řadě častým a nejprostším důvodem, proč vaše chodidla nejsou jemná jak kůže novorozence, je i fakt, že se o ně prostě nestaráte. Stejně jako se loupe kůže na jiných částech těla a tím se obnovuje, stejně jako vám padají vlasy, tak i tak se obměňuje kůže na chodidlech. Musíte jí ale věnovat péči, pořídit si pemzu a pravidelně ve sprše se staré kůže zbavovat. Pak budou vaše nohy hladké a krásné.
    Krásné nohy do léta? Na plíseň platí voda s octem i chytrá houba

Klíčová slova: zdraví, domácí lékař, ztvrdlé paty, popraskané paty, příčina popraskaných pat, plíseň, plíseň na nohou, ekzém, potraviny, dyhratace, dehydratace

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector