Reakce na očkování proti klíšťové encefalitidě – Vše o zdraví

Je to český paradox. Zájem o očkování je u nás dlouhodobě mnohem nižší než v jiných evropských státech.

Přitom jsme národ houbařů a výletníků – i když jedním z dávno zbořených mýtů je, že se klíšťata vyskytují především v jihočeských lesích. Naše území je dokonce pro hrozbu klíšťové encefalitidy endemické.

„To znamená, že máme nejvyšší výskyt v Evropě,“ upozorňuje Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze.

„Klíšťata mají v oblibě vlhké prostředí smíšených lesů, trav apod. Mohou se však vyskytovat i na okrajích měst nebo i v městské zástavbě, kde jsou parky a zeleň obecně,“ pokračuje MUDr. Roháčová.

Galerie: Co potřebujete k vyndání klíštěte?

Kdy, když ne teď

Pokud jste se rozhodli, že se necháte očkovat proti klíšťové encefalitidě, je právě teď ten nejvyšší čas. Klíšťata totiž záhy začnou být aktivní, stačí jim k tomu teploty nad pět stupňů Celsia a trpělivost.

„Vysokou míru imunity navozuje až druhá dávka vakcíny, která se standardně aplikuje ne dříve než za čtrnáct dní po první,“ říká Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. „Přičemž je vhodné, aby v bezprostředním období předtím očkovaná osoba neměla přisáté klíště.“

Pro vás to znamená jednat rychle, a pokud jste majitel pejska, nebo se vydáváte na procházky do přírody, pečlivě se hlídejte i před očkováním. I proto je podle docenta Maďara vhodné nechat se očkovat ještě teď, dokud je chladněji. Možnost máte ale samozřejmě celý rok.

Kde, u praktika, nebo v centru?

Možností, kde se očkovat, máte více. Zeptejte se svého praktického lékaře, u nich se totiž postupy mohou lišit. Někteří mají vakcíny po větší část roku u sebe, a stačí si tak domluvit termín.

„Ostatní praktičtí lékaři je objednávají u distributora až podle předem nahlášeného zájmu pacientů o tuto vakcinaci,“ dodává Rastislav Maďar. Pro vás by to tak mohlo znamenat, že třeba očkovací látka nebude k dispozici hned. Ale pozor na další možný postup, před kterým odborníci varují:

„Někteří praktici své pacienty posílají s receptem do lékárny, aby si tam vakcínu zaplatili a do ordinace ji přinesli sami,“ popisuje lékař.

„To je však postup, který specialisté na očkování neakceptují a přinesené vakcíny neaplikují. Očkovací látky by totiž měly být skladovány po celou dobu v lednici při teplotě mezi dvěma až osmi stupni Celsia.

“ Nevhodnými podmínkami mezi vyzvednutím vakcíny v lékárně a předáním lékaři tak můžete ohrozit účinnost vakcíny.

Reakce na očkování proti klíšťové encefalitidě - Vše o zdraví
Autor: Depositphotos.com

„Vysokou míru imunity navozuje až druhá dávka vakcíny, která se standardně aplikuje ne dříve než za čtrnáct dní po první,“ říká Rastislav Maďar

Vybrat si také můžete očkovací centrum v blízkosti bydliště, kde vám rovněž poskytnou profesionální služby a rady. Jejich seznam je k nalezení na webu pozorkliste.cz.

Zdravotní stav? Dobrý

Pokud máte malé děti, budete tahle pravidla znát, nebo si na ně vzpomenete. Jakékoliv očkování vyžaduje aktuálně dobrý zdravotní stav, aby ho vaše tělo zvládlo pokud možno bez problémů. Lékař vám vakcínu pochopitelně nebude aplikovat v době, kdy máte horečku, kašel, průjem nebo třeba bolesti v krku. Také byste neměli být třeba jen pár dní po dobrání antibiotik.

„Lékař se rovněž informuje, jestli pacient nebyl v nedávném období v kontaktu s nemocným člověkem, protože v době očkování by již mohl být v inkubační době. A v neposlední řadě se kontroluje, jaké léky daný pacient užívá, jestli má nějaké chronické nemoci a zda nebyl očkovaný v období minulých dvou týdnů,“ přidává důležitá fakta Rastislav Maďar.

Aplikace a reakce

Injekci v ordinaci dostanete do ramene (pouze nejmenší nechodící děti do stehna). A počítejte předem s doporučeným klidovým režimem.

Máte se obávat nežádoucích účinků? Podle odborníka ne, u drtivé většiny očkovaných se žádné vedlejší účinky neobjevují, a pokud ano, jsou pouze lokální v místě vpichu.

„Za poslední roky jsme očkovali desítky tisíc dávek vakcín proti klíšťové encefalitidě a jedinou větší reakci, kterou pamatuji, bylo omezení pohybu horní končetiny v rameni na pár dnů,“ uklidňuje předčasné obavy lékař.

„I když jsem členem Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu, nevím o tom, že by měl kdokoliv u nás či v zahraničí vážnou reakci v příčinné souvislosti s očkováním proti klíšťové encefalitidě s trvalými následky.“

Průběh očkování krok za krokem:

  • základní očkování proti klíšťové encefalitidě se skládá ze 3 injekcí, aplikují se do svalu ramene, a to ve dny 0, za 1–3 měsíce po první dávce a za 5–12 měsíců po druhé dávce,
  • v teplém období roku je vhodné přistoupit ke zrychlenému schématu, kdy se druhá dávka podá již za 14 dní po dávce první,
  • ochrana proti onemocnění nastupuje asi za 14 dní po druhé dávce,
  • po třetí dávce přetrvává ochrana 3 roky,
  • pro zachování obranyschopnosti je důležité, aby docházelo k pravidelnému přeočkování jednou dávkou po 3–5 letech (tzv. booster imunizace, z angl. boost – posila, podpora).

Zmiňovaný klidový režim byste ale po očkování dodržet měli. Třeba nepodstupovat v den očkování větší fyzickou zátěž. Také nepijte alkohol, neplánujte saunu, návštěvu solária nebo lymfodrenáž. Lékaři nedoporučují ani slunění, což je další rozumný důvod, proč se pro očkování rozhodnout právě teď, dříve, než vypuknou teplé dny. Podle docenta Maďara byste měli klidovější režim dodržovat raději i další dva dny.

Bez obav do lesa?

Ochrana po očkování proti klíšťové encefalitidě je velmi vysoká, patří k nejvyšším ze všech očkovacích látek. Přesto se po první injekci nevrhejte do přírody bez repelentu a buďte stále obezřetní. Až po druhé dávce vakcíny, tedy za jeden až tři měsíce (v případě zrychleného schématu za dva týdny) se riziko nákazy snižuje na minimum.

„Po dvou dávkách je protekce 95 % a po třetí až 99 %, což znamená, že chráněný je téměř každý, až na osoby s těžkou poruchou imunity,“ dodává přesná čísla z výzkumů Rastislav Maďar. „I u nich má však očkování smysl a potenciál zmírnit průběh nemoci a zabránit trvalým následkům, či dokonce úmrtí.“

Další dávky? Nezanedbat

Už z toho prostého důvodu, že za očkování platíte (i když na něj přispívají zdravotní pojišťovny) a chcete, aby fungovalo. Tím si můžete být jistí až po dvou, respektive třech dávkách. „Velká očkovací centra vlastní speciální software upozorňující na konec platnosti ochranného účinku očkování formou e-mailů,“ říká lékař.

„Očkovací schéma je vhodné dodržovat co nejpřesněji, je však poměrné flexibilní. Záleží i na věku a stavu imunity očkovaného, počtu v minulosti aplikovaných dávek a samozřejmě i na délce přesahu doporučeného intervalu. Nemálo očkovaných dokážeme vrátit zpět do standardního schématu bez toho, aby museli začínat znovu od první dávky.

Možnost hlídání termínů přeočkování pak nabízejí i samostatné webové stránky www.ockovaci-kalendar.cz. Jednoduchá aplikace vám tak pomůže nepromeškat důležité termíny.

Odborná spolupráce:

Reakce na očkování proti klíšťové encefalitidě - Vše o zdraví

MUDr. Hana Roháčová, Ph.D.

primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze

Reakce na očkování proti klíšťové encefalitidě - Vše o zdraví

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.

vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity

Možné vedlejší účinky očkování

Očkovací látky proti klíšťové encefalitidě jsou vysoce bezpečné a obvykle po jejich podání nedochází k projevům vedlejších účinků. Pokud se už nějaké komplikace objeví, jedná se většinou pouze o nezávažné projevy, které za krátkou dobu odezní.

Očkování se provádí vakcínou obsahující oslabené viry, které již nemají schopnost se v organismu množit. Dále obsahuje doprovodné látky (například hydroxid hlinitý, formaldehyd, sacharózu, chlorid sodný apod.), které jsou obvykle organismem dobře snášeny. Pokud tedy netrpíte alergií na některou z těchto látek (což bývá velmi ojedinělé), mělo by vše proběhnout bez problémů.

I přesto se čas od času po očkování mohou objevit nežádoucí účinky jako zarudnutí, mírná bolest nebo otok v místě vpichu. Někdy se vyskytne otok přilehlých lymfatických uzlin. Tyto příznaky jsou vlastně projevem toho, že organismus na očkování reaguje. Probíhající zánětlivá reakce zakládá budoucí imunitu a je v podstatě potřebná.

Zejména po první dávce se u některých osob mohou projevit celkové příznaky podobné chřipce. Nejčastěji se objevuje teplota kolem 38 °C doprovázená bolestmi hlavy. Občas se mohou připojit i pocity svědivosti nebo necitlivosti, zřídka také dávivé pocity nebo zvracení. Tyto příznaky obvykle zmizí do 72 hodin. V některých případech se mohou vyskytovat i u dalších dávek očkování.

Rovněž se mohou objevit celkové příznaky jako oběhové reakce, návaly pocení, zimnice, únava, bolesti svalů a kloubů. Alergické reakce nebo průjem se vyskytují ojediněle. Stejně vzácné jsou i bolesti kloubů a svalů v krční oblasti, které odezní v průběhu několika dnů.

Statisticky bylo dokázáno, že očkování ani dočasně nesnižuje obranyschopnost organismu a podle současných vědeckých poznatků vakcinace nemůže způsobit vznik autoimunních onemocnění.

Jak bylo řečeno již v úvodu, výše uvedené vedlejší účinky nebývají příliš časté. Ve studiích, které zkoumaly účinnost a bezpečnost očkování, se vždy objevovaly jen ve velmi malém množství. Celkově je tedy očkování proti klíšťové encefalitidě bezpečné a dobře snášené.

(kros)

Objednejte se na očkování právě teď

Klíšťová encefalitida

Jaro je tu a s ním se probouzí celá příroda, a to znamená i probuzení parazitů a roztočů. Bohužel s oteplením přichází také riziko nákazy klíšťovou encefalitidou. Jedná se o virové infekční onemocnění, které přenáší infikované klíště na člověka. Jaké jsou základní projevy klíšťové encefalitidy, proč je důležité očkování proti klíšťové encefalitidě a na jakou prevenci byste neměli zapomínat?

Základní informace

Toto virové onemocnění je přenášeno na člověka infikovaným klíštětem a způsobuje zánět mozku či mozkových blan.  Mezi méně časté způsoby přenosu klíšťové encefalitidy patří konzumace syrového mléka či nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat či poraněním při odstraňování infikovaného klíštěte psovi či kočce.

Přenos nákazy je poměrně rychlý, dochází k němu už dvě hodiny po přisátí klíštěte. Zajímavé je, že ačkoliv je běžná inkubační doba (období mezi vstupem nákazy a vypuknutím nemoci) 7-14 dní, může se ovšem prodloužit až na jeden měsíc. Po setkání s virem encefalitidy získává člověk se zdravým imunitním systémem proti viru imunitu.

Tato imunita však není trvalá, s postupem času slábne.

Jaké jsou příznaky klíšťové encefalitidy?

Už během inkubační doby se mohou začít projevovat její příznaky. Toto onemocnění má většinou dvě fáze, i když může u někoho proběhnout pouze jedna fáze či může být onemocnění dokonce bezpříznakové. V první fázi, která trvá obvykle 3-5 dní, se projevují příznaky velmi podobné chřipce.

Doprovází ji bolest svalů a kloubů, bolesti hlavy, zvýšená teplota a únava. Po této fázi může nastat krátkodobé zlepšení, ale následně se může objevit fáze druhá, se kterou se pojí vysoká horečka, silné bolesti hlavy či zvracení.

Centrální nervový systém je napaden a mohou se dostavit stavy podobné nervové obrně, jako je třes, poruchy paměti, ztuhlost svalů či dezorientace. Tato druhá fáze může na nemocném zanechat i trvalé následky, například poruchy spánku, rovnováhy, obrnu svalů v obličeji či obrnu končetin.

Rozhodně není dobré toto onemocnění podceňovat. Trvalými následky trpí přibližně jedna třetina onemocněných klíšťovou encefalitidou.

Zajímavé:  Účinné Léky Na Prostatu?

Něco málo o klíštěti

Klíště obecné je roztoč, který se živí sáním krve ze savců, plazů či ptáků. Je přenašečem řady infekčních chorob. Zajímavé je, že klíšťata mají tzv. Hallerův orgán, který je jejich smyslovým orgánem.

Je to jamka, která se nachází v článcích předního páru končetin klíštěte. V této jamce se nachází receptory čichu, vlhkosti, CO2 a tepla.

Příroda to má vymyšlené chytře, díky tomuto orgánu mohou klíšťata najít velmi snadno svého budoucího hostitele, pokud je v jejich dosahu.  

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Účinnou prevencí a ochranou před klíšťovou encefalitidou je očkování. Očkování proti klíšťové encefalitidě je účinné a možnost nákazy očkovaného člověka je jen minimální.

Očkováním by se měly chránit především osoby, které se často pohybují v přírodě, sportují či chodí na pravidelné procházky do parku či lesa. Očkováním se mohou chránit děti již od 1 roku života, ale je vhodné pro všechny generace.

V České republice se používají inaktivované vakcíny. Pro dospělé jsou k dispozici očkovací vakcíny FSME-IMMUN 0,5 ml či Encepur. Pro děti se používají přípravky FSME-IMMUN 0,25 ml. Očkovací látky většinou nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Informujte se ale na možnost příspěvku na vakcíny od své pojišťovny v rámci nadstandardních programů. Cena jedné dávky běžné vakcíny se pohybuje kolem 800 Kč.

Očkovací schéma

Standardně se očkovací schéma skládá ze tří očkovacích dávek. Nejdříve vám lékař aplikuje první dávku, po 1 až 3 měsících je aplikována druhá dávka a třetí dávka vás čeká 5 až 12 měsíců po druhé dávce. Po uplynutí tří let od třetí dávky dochází k prvnímu přeočkování.

Následně už budete přeočkováni po 3 až 5 letech v pravidelných intervalech po prvním přeočkování. Po třech letech jsou očkováni starší osoby 60 let. Ideální je samozřejmě projít očkovacím procesem v chladném období. Pokud však očkování nestihnete, je i možnost tzv.

zrychleného očkování pro letní měsíce.

Propásli jste čas přeočkování proti klíšťové encefalitidě? Uplynulo od posledního očkování více než pět let? V tom případě se vám bude hodit test: Potřebuji přeočkovat proti klíšťové encefalitidě?, který určí, zda vám bude stačit přeočkování jednou dávkou vakcíny či zda je nutné očkovat znovu třemi dávkami.

Nežádoucí účinky po očkování

Po očkování proti klíšťové encefalitidě se vedlejší účinky vakcíny objevují jen zřídka kdy.

Docházet však může k zarudnutí, mírné bolesti či otoku v místě vpichu, objevit se může i otok přilehlých lymfatických uzlin.

Po první dávce vakcíny se u očkovaných osob mohou nejčastěji projevit příznaky podobné chřipce, tedy bolesti hlavy a zvýšená teplota. Tyto příznaky ale většinou do tří dnů odezní.

Nedejte klíštěti šanci, aby vás nakazilo

Při pobytu v přírodě, ale i na běžné venkovní procházce myslete na dostatečnou prevenci. Volte vhodné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, pevnou obuv a vyšší ponožky. Nezapomeňte také na používání repelentu, který se aplikuje na oděv i kůži.

Zvolit můžete ochranný sprej, gel či náramek. Po každé procházce či pobytu v přírodě si prohlédněte celé tělo. Klíště se může přisát kdekoliv. Nejraději má však místa, kde se drží vlhkost (podkolení či podpažní jamka).

Pokud prohlídku zanedbáte, můžete si klíště všimnout ve chvíli, kdy už bude pozdě. 

Klíšťová encefalitída

Onemocnění se vždy vyskytovalo v přírodních ohniscích. Poprvé byla zmínka o klíšťovém původu ve 20. letech minulého století. K výraznému rozšíření klíšťové meningoencefalitidy s mnoha stovkami onemocnění došlo po druhé světové válce. Postiženo bylo Rakousko, bývalé Československo a Německo. Postupně se klíšťová encefalitida rozšířila po celé Evropě.

Původce nákazy klíšťové encefalitidy

Původcem nákazy klíšťové encefalitidy je virus. Přenašečem je klíště, které se infikuje většinou na drobných i větších lesních zvířatech (hlodavci, ptáci, plazi, vysoká zvěř). Virus klíšťové encefalitidy lze nalézt i v mléce infikovaných koz a ovcí.

V České republice se každým rokem nakazí kolem 600 osob. Největší výskyt nakažených klíšťat je v povodí řek a vodních nádrží. Hlavní oblasti jsou v jižních, západních a středních Čechách, na jižní Moravě a ve Slezsku.

Nejvyšší aktivita klíšťat je od dubna do konce října.

Průběh klíšťové encefalitidy

Onemocnění má dvoufázový průběh. Po inkubační době (doba od přisátí klíštěte po začátek onemocnění), která trvá 10 – 14 dní (někdy až 28 dní) dojde k chřipkovitým příznakům projevujícími se bolestmi hlavy, horečkou a únavností. Po 2 – 3 dnech dojde k úlevě, která trvá 1 – 2 dny. Pak nastupují typické nervové příznaky.

Horečka, bolesti hlavy, zvracení, nesoustředěnost, zpomalené mluvení, poruchy vědomí, obrny některých nervů. Nejzávažnější případy mohou skončit i smrtí. Pokud dojde k ochrnutí, je úprava zdravotního stavu velmi dlouhodobá a následky po onemocnění mohou přetrvávat.

U dětí je průběh onemocnění většinou lehčí, u starších lidí závažnější.

Prevence před onemocněním klíšťovou encefalitidou

Spočívá v ochraně před klíšťaty a vyvarování se konzumace nepasterizovaného mléka. Při pobytu v oblasti zamořené klíšťaty se doporučuje světlý oděv (klíště je lépe vidět), dlouhé nohavice a rukávy, vysoké boty. Kůže se ošetří repelentním prostředkem, na oděv je možné nastříkat insekticidní prostředek. Po návratu domů je nutné prohlédnout celé tělo.

Léčba klíšťové encefalitidy

Probíhá v nemocnici většinou na infekčních odděleních. Podávají se analgetika, antipyretika, léky proti zvracení, vysoké dávky vitamín B a při příznacích otoku mozku probíhá tzv. antiedematózní léčba. Někdy musí být pacient umístěn na jednotce intenzivní péče, kde je nutné zavést umělou plicní ventilaci.

Celá léčba trvá asi 1 měsíc. Po odeznění onemocnění probíhá rehabilitace, doporučuje se lázeňská léčba, rekonvalescence trvá několik měsíců. Imunita po prožitém onemocnění je dlouhodobá, ale nemusí být celoživotní.

Proto je vhodné po několika letech vyšetřit u pacienta protilátky a v případě jejich negativity pacienta přeočkovat.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Proti klíšťové meningoencefalitidě je možné se chránit očkováním. V ČR jsou na trhu 2 očkovací látky – FSME a Encepur. Základní očkování se skládá ze tří injekcí, které se aplikují do svalu ramene a to ve dny 0, za 1 – 3 měsíce a za 9 – 12 měsíců po druhé dávce.

V teplém období roku je nutné přistoupit ke zrychlenému schématu. U vakcíny FSME se druhá dávka podá již za 14 dní, u očkovací látky Encepur je schéma 0 – 7 – 21 dnů. Ochrana proti onemocnění nastupuje asi za 14 dní po druhé dávce. Po třetí dávce přetrvává ochrana 3 roky.

Očkování by se nemělo provádět u osob s horečkou anebo alergických na kteroukoliv složku vakcíny. Po očkování se mohou objevit nežádoucí účinky: bolest v místě vpichu, otok zarudnutí, vzácněji horečka, bolest hlavy, malátnost, únava.

Tyto příznaky jsou krátkodobé, odeznívají během několika hodin nebo dnů. Význam očkování proti klíšťové encefalitidě potvrzují výsledky z Rakouska. Do roku 1992 tam bylo hlášeno kolem 700 případů onemocnění ročně.

Díky vysoké proočkovanosti, v některých oblastech dosahující až 87% (Korutany, Štýrsko) klesl od roku 1997 počet hlášení onemocnění pod 100 případů ročně.

Chat: Rastislav Maďar — Dobré ráno — Česká televize

Petra: „Dobré ráno, zajímalo by mne, jaká další nepovinná očkování krom encefalitidy byste doporučil absolvovat?? Mám dvě děti (6 měsíců a 3 roky) a mají očkování jen proti pneumokokům, zvažuji ještě proti meningokoku…S ostatním pořád nevím, protože možné vedlejší účinky jsou pro mne velkým strašákem…Je vůbec dobré, podstoupit tolik očkování navíc? Říkám si, co to pak v tom tělíčku udělá. Děkuji za odpověď. Hezký den!“

Rastislav Maďar: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Hlavní imunitní odezva po očkování probíhá ve spádové mízní uzlině, např. po očkování do ramena v podpaží. Zátěže organizmu se bát nemusíte. Navíc nežádoucí účinky po očkování se objevují jen vzácně a když už, jsou jen místního charakteru. U staršího dítěte doporučuji vakcinaci proti žloutence A a meningokokům.

Jsou to neživé vakcíny s dobrou tolerancí. A pokud se zdržujete v přírodě i proti klíšťové encefalitidě. Ty se očkují od 1 roku věku. U menšího dítěte je prioritou pravidelné očkování u pediatra a pneumokoky. Vakcinace je bezproblémový výkon, vakcíny u nás registrované jsou bezpečné.

Jediným problémem je, že kvůli vysokým nárokům na bezpečnost a účinnost, které musí vyvíjené vakcíny splnit, je jich poměrně málo.“

Marcela: „Dobré ráno, nesleduji od úplného začátku, tak se omlouvám, jestli už bylo řečeno. Existují nějaké vedlejší účinky nebo reakce na tento typ oičkování? Děkuji“

Rastislav Maďar: „Dobrý den, u nás je proočkovanost na úrovni 20 % populace, což není úplně málo ale bohužel vzhledem k rozšíření nemoci to není dostatečné, nicméně z toho vidíme, že tolerance očkování je u dětí i dospělých výborná.

V Rakousku se očkuje skoro 90 % populace, v Lotyšsku 40 %, očkuje se i v dalších zemích. To jsou milióny aplikovaných dávek po několik desítek let. Maximálně se občas objeví malá bolest v místě vpichu, která za krátkou dobu odezní i bez léčby.

Málo bolestivá je i samotná aplikace vakcíny.“

Alena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat – mám 17ti měsíčního chlapečka a chtěla jsem ho nechat očkovat proti klíšťatům. Paní doktorka mi sdělila, že to lze, ale že by mi to doporučila až od dvou let – tudíž až příští rok…mám poslechnout nebo ho nechat naočkovat nyní 🙂 děkuji za odpověď a přeji krásné dobré ráno.“

Rastislav Maďar: „Dobrý den, pokud se vyskytujete v přírodě, očkování je možné od 1 roku věku. I u dětí mohou vznikat po prodělané nemoci dlouhodobé neurologické následky, často psychického původu.

Očkování všech věkových skupin u nás doporučuje jako v oblasti s vysokým výskytem nemoci i Světová zdravotnická organizace. Pediatr zná Vaše dítě a jeho zdravotní stav, pokud je zdravé dítě bez těžkého postižení, není problém očkovat už teď.

Stačí odstup 1 měsíce od živé vakcíny (apalničková) nebo 2 týdny od neživých (ostatní) vakcín.“

Iva: „Dobrý den, očkovat proti encefalitidě i když žijeme ve městě a např.do lesa na houby vyrážíme jen párkrát za sezónu?“

Rastislav Maďar: „Dobrý den, to záleží od Vašeho věku, zdravotního stavu a místa, kam na houby chodíte.

Čím víc budete navštěvovat rizikové oblasti bez vakcinace, tím větší je riziko, že se potkáte s původcem nemoci, což může skončit trvalýmí následky. Je to trochu taková ruská ruleta.

Nikdo Vás nutit nebude, ale já bych to doporučil. Na tomto očkování je úžasné to, že je to prakticky jediná jistota proti zákeřné nemoci, na kterou není specifický lék.“

Petra: „Dobrý den, promiňte, pokud jste říkal, nesleduji soustavně. Prosím, který měsíc je nejvhodnější pro očkování?“

Rastislav Maďar: „Dobrý den, očkování může začít kdykoli po celý rok, nejlíp však teď, kdy je období před začátkem aktivity klíšťat.“

Zajímavé:  Paracetamol - Vše o zdraví

Kača: „Dobrý den, chodila jsem pravidelně na přeočkování, ale na poslední jsem zapomněla a je to již rok po termínu přeočkování. Jak mám dál postupovat? Děkuji“

Rastislav Maďar: „DObrý den, záleží na pořadí dávky, o kterou se jedná. Možnosti jsou v zásadě dvě, odběr protilátek na zjistění aktuální hladiny protilátek nebo začít očkovat znovu. Pokud se jedná ve Vašem případě o přeočkování nad rámec základních 3 dávek, doporučil bych první postup. Možná ještě protilátky máte. Jen navrhuji to moc neodkládat.“

MUDr. Izsófová: „Dobrý den, pane docente, jste si vědom i nežádoucích účinků očkování?Přídatných látek ve vakcínách?A znáte hladiny protilátek, které se vytvoří po očkování? Děkuji.“

Rastislav Maďar: „Dobrý den, paní doktorko, nejenže znám, protože se této problematice věkuji 16 let prakticky denně, ale i očkuji. Navíc naše síť ambulancí očkování a cestovní medicíny má více než 60 tisíc pacientů ročně, což nemá u nás nikdo jiný a ve světě je to rovněž vzácné.

Bohužel do této oblasti mluví hodně lidí i některých lékařů, kteří loví informace na internetu z ne objektivních vědeckých zdrojů. To je na dlouhou odpověď, na kterou tady není čas. Navíc vyšetřujeme i postvakcinační serologii na protilátky, takže i v této oblasti máme osobní zkušenost.

Jen člověk s nekritickým úsudkem by si mohl myslet, že by výrobci vakcín přidávali do vakcín neoetstované chemické látky s neznámým účinkem. Jednak by nezískali registraci a jednak by praxe brzy odhalila problém a výrobce by to stálo existenci.

Proto i oni spolupracují s vědeckou špičkou naší planety a všechyn nežádoucí účinyk se pečlivě sledují a vyhodnocují. Vakcinace ročně ve světě zachrání 3 milóny životů a desítkám miliónů dalším pomůže předejít trvalým násleedkům.“

Radka: „Dobrý den, mohu se nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě i když kojím a před dvěma roky jsem prodělala boreliózu? Děkuji“

Rastislav Maďar: „Dobrý den, ano, vakcína je neživá a v rámci kojení je možné očkovat. Prodělaná borelióza není kontraindikací očkování.“

Veronika R.: „Dobrý den pane docente, velice ráda vzpomínám na vaše hodiny hygieny a epidemiologie na Ostravské univerzitě. Chtěla bych se zeptat na nepovinná očkování u kojenců. Každým dnem by se mi měl narodit syn a zajímalo by mě, jaká očkování je vhodné synovi nechat naočkovat kromě těch povinných u pediatra. Děkuji za odpověď a přeji vám spoustu úspěchů ve vaší práci. Veronika R.“

Rastislav Maďar: „Dobrý den Veroniko, děkuji za Váš dotaz i za milé slova.

Prioritou pro novorozence je pravidelné očkování, k tomu bych doporučoval využít možnost očkovat pneumokokovou vakcínou chránící proti 13 sérotypům a do pár týdnů po narození ústní vakcínou proti rotavirům. Dává se do pusinky a dětem chutná.

Další očkování až později, samozřejmě vzhledem k okolnostem, např. jedním z významných faktorů je pobyt v kolektivních zařízeních. Přeji Vám hladký průběh porodu. Hodně zdraví a štěstí Vám i miminku.“

Nada Bodisova: „Dobrý den,chtela jsem se zeptat na vedlejsi učinky očkování konkretně Hexavakcíny,pred casem jsem videla pořed kde odborník na vakcíny přiznal že se zvišil počet dětí s cukrovkou a že je to následek očkování.Proč musí byt kombinovane vakciny?Není to velká zátěž pro dítě?Děkuji“

Rastislav Maďar: „Dobrý den, počet dětí s cukrovkou se zvyšuje z jiných důvodů než očkování. Který odborník na očkování to byl a myslel vůbec souvislost s vakcinací? Chápat hexavakcínu jako větší zátěž není odborně správné.

Generace očkovaná před 50 lety jen monovalentní vakcínou proti jedné nemoci dostala mnohonásobně větší antigenní zátěž, než představuje dnes v období moderní medicíny hexavakcína.

Svého syna jsem hexavakxínou očkovat bez váhání nechal.“

AndreaD: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od kolika let věku dítěte je vhodné očkovat, mám chlapečka 9 měs., děkuji za odpověď“

Rastislav Maďar: „Dobrý den, očkovat lze od 1 roku věku za podmínky, že dítě se pohybuje v přírodě v místech s možným výskytem klíšťat. Pokud pobyt v přírodě není úplně běžný, očkovat lze od 12 měsíců věku přednostně např.

před meningokoky (zánět mozkových blan) nebo žloutence A. Nezapomeňte však na očkování dospělých proti klíšťové encefalitidě, když má rodič anebo prarodič trvalé následky, moc s výchovou dětí nepomůže.

A riziko postižení stoupá s věkem.“

petruska: „dobre rano, slysela jsem,ze je lepsi ockovat na podzim nez na jare? je to zas nejakafama? rady bych naockovala 3leteho synka, bydlime u hostivarske prehrady v praze, kde je velke mnozstvi klistat?dekuji petra m“

Rastislav Maďar: „V tomto případě je to jedno, podzim je vhodný stejně jako jaro. Pro zatím neočkované je nejlepší toto období, lze ale očkovat po celý rok bez rizika. Imunita však nastupuje až po druhé dávce, která se aplikuje za 2 týdny až 3 měsíce.“

IGR: „Která očkování nejsou až tak nutná?“

Rastislav Maďar: „To záleží na riziku expozice danné infekční nemoci.

Nejsem v žádném případě zástancem jen klasické konzervativní medicíny, ale z mého pohledu je vakcín příliš málo, abych to v relevantních situacích nevyužil pro sebe nebo pro svou rodinu. A samozřejmě pokud možno i pro své pacienty.

Existuje 1500 infekčních agens, které jsou schopné ublížit člověku. Vakcín je skutečně jen pár. Ale Ty co jsou – jsou jako pojistka proti dané nemoci a zejména závažnému průběhu s následky.“

IGR: „Která očkování jsou hrazena zdrav. pojišťovnami?“

Rastislav Maďar: „Některé pojišťovny mají balíček pro každý rok bez ohledu na druh očkování, jiné to omezují jen na některé nemoci a pár jich nemá pro očkování preventivní balíček vůbec.

Nemůžeme ani nechceme tady nikomu dělat reklamu, proto bude nejlepší zeptat se přímo na nejbližší pobočce své zdravotní pojisťovny. I tak však očkování stojí za investici.

Nebo když Vám to někdo dá k nějakému svátku, je to krásný výraz toho, že mu/jí na Vás záleží.“

Vladimír: „U6 loni jsem se chtěl nechat naočkovat proti klíšťové encefalitidě. Můj obvodní lékař mne ale nechtěl a ani letos nechce očkovat. Jak mám postupovat? Moc děkuji za odpověď. Vladimír“

Rastislav Maďar: „Dobrý den, využijte specializovaná centra, např. se můžete podívat na www.ockovacicentrum.cz. Jsou prakticky po celé republice.“

Zdenka: „Dobrý den, patříme mezi země s poměrně vysokým výskytem klíšťat a klíšťové encefalitidy. Které jiné země mají také vysoký výskyt klíšťové encefalitidy?“

Rastislav Maďar: „Např. Slovinsko, Pobaltí, Rusko – ale rizikové oblasti přibývají i ve Skandinávii, na Slovensku, v Německu, či Švýcarsku. Z celé EU je u nás případů daleko nejvíce.“

lída: „Dobré ráno, jaké jsou dávky pro střední věk a jaká je cena?“

Rastislav Maďar: „Tři základní dávky, následně první přeočkování po 3 letech a potom jedná dávka co 5 let. Od 60 let věku 1 dávka co 3 roky.“

František: „Praktický lékař mi vždy na očkování vypisuje recept a musím do lékárny a znovu čekat v čekárně. Slyšel jsem, že to není nutné a může si sám vakcíny objednat, můžete mi to prosím vysvětlit?“

Rastislav Maďar: „Vakícna by měla být až do momentu aplikace v lednici, je proto lepší a nejen z tohoto důvodu, když si lékaž vakcínu objedná do své ordinace a přímo u první Vaší návštěvy Vám vakcínu aplikuje. Tak to dělají i specializovaná očkovací centra.“

Simča24 z Brna: „Dobrý den přeji, chci se zeptat, chci dělat sanitářský kurz a musím být očkovaná proti žloutence. Chci se zeptat, kolik takové očkování stojí, nežádoucí účinky, kolik je dávek ( jak se chodí ) a jestli je to opravdu účinné, že ji nechytnu? S24“

Rastislav Maďar: „Dobrý den, očkování je účinné a navíc pro exponované povinné. Pro rizikové skupiny je vakcína zdarma. Jen potřebujete doložit potvrzení o účasti v kurzu. Zkuste praktického lékaře nebo očkovací centra.“

lída: „K dotazu Vladimíra. Jak je možné, že lékař odmítne očkovat? Proč?“

Rastislav Maďar: „To jsou předpokládám vakcíny na žádost, praktický lékař je zavalený jinou prací, např. v období epidemie nebo si nechce přidělávat ještě další administrativu. V těch případech někteří odkazují své pacienty na specialisty v centrech očkování nebo cestovní medicíny.“

David: „Dobrý den. Před dvěma roky jsem prodělal klíšťovoz encefalitidu. Zajímalo by mě. Když jsem prodělal nemoc, chrání mně to na celý zbytek života? Děkuji. David“

Rastislav Maďar: „Dlouhodobé až doživotně. Prodělal-li jste nákazu v mladém nebo středním věku, je dobré nechat si jednou za cca 7-10 let ověřit dynamiku vývoje hladiny protilátek.“

Daniela: „Dobré ráno, mám trochu neobvyklý dotaz. Chtěli bychom se „rodinně“ nechat očkovat proti KE, ale pracujeme na dítěti. První dávku bych dejme tomu stihla, ale co když se podaří mimčo, co pak? Očkování v těhotenství asi není možné. Doporučil byste využít k očkování Očkovací kamion? Děkuji za odpověď Daniela“

Rastislav Maďar: „V těhotenství se neočkuje, v kojení však ano. Po dvou dávkách máte imunitu na 1 rok, možná i déle, pokud by všechny dobře zapadlo, třetí dávku stihnete už do kojení, ale mnoha očkovaným drží protilátky i několik měsíců nad doporučený interval přeočkování. Ověřit je to možné z odběru krve.“

Jiří: „Dobrý den, zajímalo by mě, zda může klíšťovou encefalitidu přenést i jiný bodavý hmyz. Jako například komár? A pokud ano – je možné bránit se proti klíšťatům třeba repelenten? Děkuji. Jiří“

Rastislav Maďar: „Komár ne, zatím se to nepotvrdilo. Ale infekci může přenést malá nymfa klíštěte, která má jen 1-2mm a často uniká pozornosti. Poměrně velká část trvale postižených po klíšťové encefalitidě tvrdí, že klíšťe nikdy neměli. Může za to zřejmě právě toto nenápadné nižší stádium nedospělého klíštěte.“

Klára Šlosarová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s očkováním proti klíšťové encefalitidě v těhotenství. Mám za sebou aplikaci 2 vakcín, chybí mi poslední dávka a jsem v pátém měsíci těhotenství. Je pro mě vakcinace bezpečná? Děkuji“

Rastislav Maďar: „Dobrý den, počká se do porodu a potom se z krve ověří hladina protilátek. Následně se rozhodne o dalším postupu. Dvě dávky Vás už chrání a to je pro Vás i miminko důležitá. Případná infekce by nemusela dobře dopadnout.“

Zajímavé:  Test Hiv Obvodní Lékař?

Zima je v plném proudu, ideální čas na očkování proti klíšťovce!

Ačkoli chladné počasí zdaleka nekončí, myslet na jaro se vyplatí. Alespoň co se očkování proti klíšťové encefalitidě týká. Mnoha lidem může rozhodnutí podstoupit tuto vakcinaci zachránit nejen zdraví, ale i život.

Česká republika leží v oblasti s nejvyšší četností nákazy klíšťovou encefalitidou. Očkování proti ní dosud není zařazeno do očkovacího kalendáře, a možná i proto je proočkovanost u nás velmi nízká.

 Následky tohoto faktu se dostavují se železnou pravidelností: v Evropě nemáme ve výskytu klíšťové encefalitidy konkurenci. Někteří lidé jako by si stále neuvědomovali, jak velkému nebezpečí se vystavují.

Stává se, že rodiče nechají očkovat svoje děti, ale sami zůstanou nechráněni, přestože jejich rizika jsou ještě vyšší.

Vhodné pro každého

Očkováním lze chránit už děti od jednoho roku a všechny zdravé dospělé. O vakcinaci by měli přemýšlet především senioři, kteří jsou proočkováni nejméně.

Výskyt choroby je právě v jejich věkové skupině nejčastější a nemoc má nejtěžší průběh a nejvážnější následky, leckdy i fatální.

Další rizikovou skupinou jsou obyvatelé nejsilněji promořených oblastí, jako jsou jižní Čechy a jižní Morava. Očkování je ale doporučováno všem.

Na pár let klid

Vakcína proti klíšťové encefalitidě je velmi spolehlivá, ale nikdy nic nezabírá na 100 %. Jednotlivé případy selhání byly pozorovány u obou komerčních vakcín. Ochrana nastupuje asi 14 dnů po očkování.

Na jaře, hned po prvním oteplení, velmi silně vzrůstá riziko napadení klíštětem. Je proto velmi praktické nechat se očkovat už v zimě. Ale tuto prevenci lze samozřejmě provést kdykoli.

Ochrana po dokončení základního schématu trvá minimálně 3 roky, u 70–80 % kompletně očkovaných osob je to ale spíše 8–10 let.

Jak se očkuje?

Základní schéma se skládá ze tří dávek. Mezi první a druhou dávkou je interval 1–3 měsíce, mezi druhou a třetí je to 5–12 nebo 9–12 měsíců, podle konkrétní vakcíny.

Pokud si tedy necháte dát první dávku například v lednu 2017, na druhou můžete jít v období mezi únorem a dubnem 2017.

Pokud zvolíte únor, třetí dávku můžete dostat podle typu vakcíny mezi červencem 2017 a únorem 2018 nebo mezi listopadem 2017 a únorem 2018. Přeočkovává se jednou dávkou každých 5 let.

Pečujte o své zdraví a informujte se na možnost prevence proti klíšťové encefalitidě u svého lékaře nebo v očkovacím centru.

(pez)

Zdroj: https://www.vakciny.net

http://www.klistova-encefalitida.cz

  • Hodnocení článku Líbí se vám článek?
  • Počet hodnocení: 0
  • Díky za váš hlas!

Čtěte dále

Je jednoznačně prokázáno, že očkování je vysoce bezpečné a účinné. Zachránilo už stovky milionů životů, o tom není sporu. Zaměřme se ale dnes na jinou důležitou otázku: Je to opravdu takový byznys, jak často slýcháme? Jde výrobcům vakcín jen o peníze, nebo především o zdraví?

Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.

Myslíte si, že očkování nebo neočkování je jen čistě vaše věc? Bohužel není. Neočkování zdravých dětí podrývá kolektivní imunitu a tím zabíjí ty, kteří očkováni být nemohou. Tak končí i příběh Maximiliana Schoenbohma.

Klíšťová encefalitida – očkování, zkušenosti, reakce – vedlejší účinky, rizika

Jsem všeobecným lékařem již 40 let. V prvních letech mé činnosti jsem vykonával očkování jako každý jiný kolega. Jednou se ze dne na den objevilo nové očkování proti klíšťové encefalitidě.Tuto nemoc, velmi vzácný jev, jsem znal ze studií z dob mého působení na fakultní neurologické klinice.

Ve srovnání s mnoha jinými těžkými onemocněními mozku a mozkových blan nehraje žádnou velkou roli.Ale začala obrovská reklamní kampaň. Pravidelně na jaře vídáme již desítky let na reklamních plochách odporné klíště, číhající v křoví na mírumilovně si hrající děti. Reklamní tažení zaznamenalo gigantický úspěch.

Více než 90 % vystrašených občanů stálo v řadách v nemocnicích a ordinacích, aby se dali ochránit před nemocí, kterou do té doby sotva někdo znal.

Krátce po zavedení očkování jsem zpozoroval škody na zdraví, které se po něm vyskytly, a v následujících letech jsem zaregistroval nejen další poškození, jako roztroušenou sklerózu, cukrovku, artritidu a jiné, ale také neúspěchy tohoto očkování, tedy že lidé, očkováni proti klíšťové encefalitidě, na ni stejně onemocněli.

To bylo pro mě důvodem, abych si téma očkování nově nastudoval. Encefalitida po očkování Skupina mladých sportovců, orientačních běžců, mě v létě 1980 požádala o to nové očkování proti klíšťové encefalitidě. Jelikož při tomto sportu se často zdržovali v lese, nechtěli podstoupit žádné riziko.

Tehdy bylo podle propagandy možné setkat se s klíštětem převážně v lese. Několik hodin po tom, co jsem podal vakcínu, mi zavolala manželka jednoho ze sportovců, že její muž dostal vysokou horečku, má silné bolesti hlavy a nemůže pohnout hlavou. Návštěva lékaře byla nevyhnutelná.

Když jsem nahlédl do tašky, jestli mám léky pro případný zánět mozkových blan, ozvalo se ve mně špatné svědomí. Bylo možné, že mladý, zdravý muž onemocněl v důsledku mého lékařského zásahu? Na cestě k pacientovi jsem se uklidnil myšlenkou, že vakcína byla jistě testována ministerstvem zdravotnictví. Diagnostikoval jsem akutní zánět mozkových blan v počátečním stadiu. Naštěstí jsem byl již dobře obeznámen s léčením pomocí homeopatie a zvolil

jsem domácí ošetření, protože pacient bydlel v mé blízkosti. V průběhu několika dní byl vyléčen a mohl jít znovu do práce. Tehdy jsem poprvé v životě dostal respekt před očkováním.

Těžká cukrovka

O několik let později mě vyhledala matka dvanáctiletého děvčete. Ve škole se očkovalo proti klíšťové encefalitidě a dívka přišla ze školy s hroznými bolestmi hlavy a vysokou horečkou. Přivolaný lékař ji musel poslat do nemocnice, kde se dostala na jednotku intenzivní péče. Onemocněla těžkým zánětem mozku a mozkových blan. Po šesti týdnech si matka mohla pro dívku přijít.

Dříve byla její dcera veselá a štíhlá, nyní tlustá a unavená. V důsledku očkování dostala těžkou cukrovku a podle posledních informací je již bohužel i slepá. Když matka řekla jednomu z lékařů, že tuto těžkou chorobu způsobilo její dceři očkování proti klíšťové encefalitidě, odpověděl jí, že to nemá nic společného, že jde jen o náhodu a vědecky by se nedalo ani nic dokázat.

Chování dětských lékařů v této nemocnici bylo pro mě podnětem ke studiu historie očkování a brzy jsem začal proti očkování i přednášet. Otázky namísto slepé víry Co všechno chrání před klíšťovou encefalitidou? V reklamě se říká, že jen očkování.

Proč se tedy každému pacientovi se zánětem mozkových blan přísně přikazuje, aby se vyhýbal slunci, když jedinou příčinou těchto obtíží má být jen virus? Na to, aby člověk onemocněl klíšťovou encefalitidu, je zapotřebí více faktorů: osobní náchylnost, přílišná tělesná námaha, pobyt na slunci a jiné. O těchto věcech se ale v reklamě nic neříká, jako příčina se uvádí pouze klíště.

Proč se nemluví o tom, že především oslabení starší lidé nebo těžce pracující v zemědělstvínebo lesnictví a jsou obzvláště vystaveni slunci, onemocní encefalitidou častěji, a mají těžší průběh? Od roku 1950 se tvrdilo, že klíšťata přenášejí virus, což však mohla být pouze domněnka, neboť až v roce 1970 izoloval jistý vídeňský virolog virus klíšťové encefalitidy.

I tento objev je však třeba posuzovat opatrně, protože spolupracovníci téhož virologického institutu vyvinuli později vakcínu a související virologické testy.

Kdo stanovuje diagnózu?

Diagnóza klíšťová encefalitida znamená, že jde o zánět mozkových blan a mozku, vyskytující se na jaře a v létě. Jen podle příznaků, jako jsou bolesti hlavy, ztuhnutí šíje a horečka a na základě vyšetření mozkomíšního moku ji nedokáže žádný lékař rozlišit od jiných forem zánětu mozkových blan.

Výsledek virologických testů neříká nic o závažnosti nebo prognóze onemocnění. Zjišťují se jimi případy klíšťové encefalitidy i tehdy, když jsou pacienti přesvědčeni, že nikdy žádné kousnutí klíštětem nepozorovali.

Naopak, jsou lidé, jež pravidelně napadne klíště a přesto nikdy nedostanou ani nejmenší náznak klíšťové encefalitidy. Tvrzení, že zánět mozkových blan je způsobený kousnutím klíštětem, je jen hypotézou. Každopádně se propagandě podařilo vzbudit v mnoha lidech z klíštěte pocity strachu.

Nezpochybňuji fakt, že bodnutí hmyzem může způsobit narušení zdraví,ale kladu si otázku, zda ti, kteří výlep plakáty s klíšťaty v nadživotní velikosti, tuší, jakou zbytečnou nejistotu a paniku tím vyvolávají. Od začátku provádění očkování se tvrdí, že prý díky němu nemoci ustoupily.

Vědecký důkaz pro tento názor však dodnes nemáme. Ze statistik nelze vyvodit žádný vliv očkování na počet případů klíšťové encefalitidy.

Co dělat při uštknutí klíštětem?

Pravdou je, že v létě se vyskytuje více případů zánětu mozkových blan. Proto citlivým pacientům radím nevystavovat se slunci a při narušeném zdravotním stavu se vyhýbat zvýšené tělesné námaze. Jsem přesvědčen, žetzv. klíšťová encefalitida vzniká následkem  působení slunečního záření u citlivých a oslabených osob.

Jde tedy o to, co medicína vždy označovala jako sluneční úpal. Jen vakcinační průmysl vynalezl pro tuto nemoc nové jméno. Pokud se klíště přisálo, je potřeba je odstranit. Pokud se to podaří jen částečně, je třeba použít na místo kousnutí mast na hnisavé rány a několik dní být trpělivý a šetřit se před tělesnou námahou.

Bolesti hlavy v létě mají mnohem častěji jiné příčiny: příliš dlouhý pobyt na slunci, promoknutí, průvan, klimatizace, zkažený žaludek atd. Pouze těžké formy slunečního úpalu vedou k rozeznatelnému zánětu mozkových blan a mozku.

V posledních letech jsem pozoroval, že pacienti hospitalizováni s encefalitidou předtím několik dní užívali tabletky proti bolesti. Je známo, že při horečce mohou prostředky proti bolesti oslabit imunitní systém a potlačením akutních příznaků nemoci může dojít k onemocnění mozku.

Proto lehkovážné nasazení léků proti bolesti hlavy a horečce v letních měsících zvyšuje riziko onemocnění zánětem mozkových blan. Nejúčinnější prevencí je nevystavovat se  nepřiměřeně dlouho slunci.

  • Z knihy MUDr. Johanna Loibnera
  • „Očkování – obchod s nevědomostí“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector