Monokl – Vše o zdraví

Pokud se váš přítel minulou noc zachoval jako hrdina a popral se kvůli vaší cti, je to od něj nesmírně šlechetné, ale pravděpodobně si nese následky. Asi nejnepříjemnější důsledek večerní rvačky bývá monokl. Oteklé a dočervena zbarvené oko není nic hezkého a může to mít vážné důsledky třeba v zaměstnání. Proto vám poradíme, jak se ho účinně a rychle zbavit!

Včasný zásah

Pokud dojde ke rvačce nebo k pádu a je zasaženo oko, je nutný co nejrychlejší zásah. V oblasti okolo oka se totiž velmi snadno a rychle vytváří podlitiny.

Proto co nejrychleji sežeňte led, který zabalte do kusu látky, například kapesníku, šátku nebo utěrky. Jestliže neseženete led, postačí vám i studená voda.

 Obklad byste měli přikládat každou hodinu na deset minut po dobu dvaceti čtyř hodin.

Modročerné zbarvení okolo oka je způsobeno vnitřním krvácením. Studený obklad tak zmírní otok okolo oka a stáhne cévy, které byly v důsledku nárazu porušeny.

Neotevírejte oko

Oko zasažené monoklem bývá většinou v důsledku poranění zavřené. Za žádných okolností se ale nesnažte oko násilím otevřít. Mohla byste tak způsobit ještě větší zranění, než je nyní! Také pokud možno příliš nesmrkejte, aby nedošlo k prasknutí dalších cév, kvůli kterým by se zbarvení rozšířilo.

Dávka kofeinu

Dopřejte vašemu oku velkou dávku kofeinu a udělejte si obklad ze silného odvaru černého čaje. Vyvařte tedy několik pytlíků černého čaje a nechte je minimálně 15 minut louhovat. Poté odvar zchlaďte a přikládejte jako obklad, nebo si s odvarem oplachujte postižené místo.

Gel na vstřebávání modřin

Pokud se vám nepovedlo sehnat obklad, nebo jste začali monokl řešit až ráno, nic moc už nezmůžete. Pořiďte si ale gel na urychlení vstřebávání modřin. Je to vaše jediná naděje, jak mírně urychlit vstřebávání otoku a také tak zamezíte rozšíření podlitin! Poraďte se tedy v lékárně, který přípravek bude ten nejlepší právě pro vás.

Make-up, jako dočasné řešení

Jako poslední řešení můžete sáhnout po make-upu. Snažte se otok mírně zakrýt, ne jej pokrýt obrovskou vrstvou líčidla. Spíše využijte vícebarevné korektory a krycí krém. Samozřejmě ale nečekejte zázraky!

  • Monokl - Vše o zdraví
  • Monokl - Vše o zdraví
  • Monokl - Vše o zdraví
  • Monokl - Vše o zdraví
  • Monokl - Vše o zdraví
  • Monokl - Vše o zdraví
  • Monokl - Vše o zdraví
  • Monokl - Vše o zdraví

Kontuze: co to je plus příčiny, příznaky a vhodná léčba?

Monokl - Vše o zdraví

Kontuze je lékařský termín pro modřinu nebo zhmožděninu. Při poranění kostí, svalů nebo podkožních tkání může dojít k pohmoždění tkáně a vzniku modřiny. S kontuzí se ale můžeme setkat i v okolí očí a úst či na vnitřních orgánech jako jsou plíce, játra, ledviny, slezina, srdce nebo mozek.

Termínem modřina (hematom) označujeme krvácení, a to nejen pod kůži, ale třeba i do mozku (subdurální hematom). Hematomy vznikají v důsledku porušení drobných cév (kapilár) a/nebo žil (hlavně při hematomech v mozku), což vede k vylití menšího nebo většího množství krve do poraněného místa.

Pokud dojde ke krvácení pod kůži, vzniká modřina červené až modré barvy, která se postupně odbarví do žluta a časem se ztratí (vstřebá). Často je kontuze spojena také s otokem postižené tkáně.

Mezi nejčastější druhy kontuzí (pohmožděnin), mimo jiné, patří:

Kontuze (pohmoždění) kůže a podkoží

Při tomto typu pohmoždění vzniká v místě poranění modřina. S tímto typem kontuze se během života setká většina lidí, stačí když se například při pádu udeříte do kolene nebo jiných částí těla.

  • Většinou při malém pádu dojde jen k poranění drobných kapilár a vznikne pouze malá modřina, která se během několika dnů až týdnů vstřebá a zmizí.
  • Při závažnější kontuzi, například následkem dopravní nehody nebo pádu z vysoké výšky může dojít k masivnímu žilnímu nebo tepennému krvácení, které může být bez léčby život ohrožující.
  • Větší riziko vzniku modřin mají osoby, které užívají léky na ředění krve nebo trpí chorobami, které ovlivňují krvetvorbu a srážlivost krve (hematologická onemocnění a další choroby).

Kontuze svalů

Svaly obsahují velké množství cév a při jejich zhmoždění v nich může vzniknout modřina. Protože se svaly nachází hlouběji než kůže a jsou kryty pevnou fascií, výron krve do svalů bývá velice bolestivý a připomíná bolest při zlomeninách nebo naraženinách.

V případě menšího poranění není u kontuze svalů většinou nutná žádná léčba. Pokud se ale ve svalu následkem jeho zhmoždění nahromadí větší množství krve, může vzniknout bolestivý otok a hematom. V takovém případě se lékaři mohou pokusit hematom vypustit, uvolnit tlak na okolní tkáně a urychlit zahojení pohmožděniny.

Kontuze kostí

Při zhmoždění kosti může mít pacient pocit, jako by si kost zlomil a často má potíže s hybností postižené kosti. Například při kontuzi žeber má pacient potíže s dýcháním, které je velice bolestivé a namáhavé, protože naražená žebra bolí a nemohou se rozpínat.

Uvnitř dlouhých kostí se nachází kostní dřeň, která produkuje krevní buňky a při zhmoždění kosti může dojít k jejímu poranění, což bývá velmi bolestivé. Stejně tak při kontuzi samotné kosti často dochází ke vzniku drobných trhlinek nebo prasklinek v kosti.

Kontuze kostí jsou spojeny s celou řadou komplikací, jako je například onemocnění zvané disekující osteochondritida (osteochondritis dissecans).

Při tomto onemocnění, které často postihujezejména kolenní a hlezenní kloub (kotník), dochází v důsledku kontuze k poškození kosti v místě těsně pod chrupavkou (subchondrálně), což vede k řadě problémů, jako je odlomení drobného kostního fragmentu a jeho uvolnění do kloubní dutiny (takzvaná kloubní myška).

Hlavním příznakem je bolest, která se zvyšuje zejména při námaze. Někdy potíže odezní bez léčby, ale někdy je nutné kloubní myšky operativně odstranit (většinou metodou zvanou artroskopie).

Kontuze chrupavky

Chrupavka je pružná tkáň, která je tvrdší než sval, ale měkčí než kost. Můžete jí například nahmatat na špičce nosu nebo na ušních boltcích a pokrývá také povrch kloubních ploch kostí.

Ke kontuzi chrupavky dochází při prudkém nárazu nebo poranění ostrým předmětem.

Většina poranění chrupavek není nebezpečná a potíže odezní bez jakékoli léčby, ale pozor je potřeba dávat u dětí, kde může dojít k poškození růstové chrupavky (ploténky) kostí a vzniku druhu „zlomeniny“, kterému se říká epifyzeolýza. Ta vyžaduje vždy léčbu u odborného lékaře, ideálně ortopeda nebo traumatologa (lékař specializující se na ošetřování úrazů).

Kontuze vnitřních orgánů

Při pádech, autonehodách nebo jiných závažných poraněních může dojít ke kontuzi (pohmoždění) vnitřních orgánů, jako jsou mozek, ledviny, srdce, plíce nebo slezina.

Pohmoždění vnitřních orgánů může být život ohrožující, protože může způsobit vnitřní krvácení. To platí zejména pro slezinu, mozek a játra, ale nebezpečná může být i kontuze plic či srdce, které znemožňují dýchání a mohou způsobit srdeční zástavu a smrt.

Při podezření na kontuzi vnitřních orgánů nebo mozku je vždy důležité důkladné vyšetření v nemocnici (CT, magnetická rezonance, rentgen, ultrazvuk) a v případě zjištění problému je nutná hospitalizace a někdy i neodkladná operace.

Při kontuzi (zhmoždění) plic je někdy nutné pacienta připojit na umělou plicní ventilaci (dýchací přístroj, který za pacienta dýchá v době kdy on toho není z nějakého důvodu schopen).

Kontuze oka

Při pohmoždění oka vzniká v jeho okolí modřina, kterou hezky česky nazýváme „monokl“.

Kontuze oka může být nebezpečná hlavně z důvodu rizika poranění a poškození očních struktur, protože oko je uloženo v kostěné schránce lebky zvané orbita a při otoku okolních tkání se nemá kam rozpínat, což vede k útlaku a trvalému poškození očních struktur. Naštěstí je tento stav ale poměrně vzácný a většinou se monokl po čase vstřebá bez jakýchkoli trvalých následků.

Pokud při kontuzi oka dojde k poranění rohovky (tkáň na povrchu oka), je nutné vyhledat lékařskou pomoc, aby se vyloučilo poranění hlubších struktur oka (sklivec, sítnice, apod.).

Příznaky kontuze

  1. Nejčastějším příznakem kontuze je bolest.
  2. Větší kontuze, které postihují hlouběji uložené tkáně, jako jsou například svaly nebo kosti, většinou bolí mnohem více.
  3. Pokud jste nedávno spadli a bolí vás svaly nebo klouby, možná jste si bolavou část těla pohmoždili.

  4. Mezi další časté příznaky kontuze kůže, podkoží, svalů nebo kostí, mimo jiné, patří:
  • otok a modřina červené, modré až černé barvy v místě pohmoždění
  • bolest nebo cukání v místě pohmoždění
  • omezení hybnosti postižené oblasti
  • Kontuze vnitřních orgánů mají závažnější důsledky, protože mohou ovlivnit jejich fungování a jejich následky se často projeví až za několik hodin či dní po poranění.
  • Proto je důležité vždy po pádech nebo silnějších úderech do břicha, hrudníku, zad nebo do hlavy, neprodleně vyhledat lékařskou pomoc a nechat se vyšetřit, aby se vyloučilo závažnější poranění.
  • To platí zejména v případě, kdy se po pohmoždění objeví příznaky, jako je bolest, otoky, slabost, dýchací potíže, bušení srdce (palpitace), závrať, pocení nebo ztráta vědomí.
  • Zejména příznaky jako je bolest na hrudi, dušnost nebo změny srdečního rytmu, mohou být známkou kontuze srdce, která vyžaduje okamžitou léčbu.
Zajímavé:  Premenstruační syndrom - Vše o zdraví

Léčba

Většina kontuzí kůže, podkoží, chrupavek, svalů a kostí nevyžaduje okamžitou léčbu lékařem s výjimkou bolestivých případů, větších modřin nebo dalších příznaků, jako je například nemožnost pohybu (chůze).

Bezprostředně po kontuzi můžete vyzkoušet následující tipy, které přináší úlevu od bolesti, otoků a dalších příznaků pohmoždění:

  • Dopřejte pohmožděné části těla klid: pokud vám lékař nedoporučí jinak, vyhněte se sportování, cvičení a protahování pohmožděné části těla. Někdy vám lékaři doporučí imobilizovat pohmožděnou končetinu nebo část těla ortézou nebo speciálním obvazem. Pokud je vaše zranění velmi bolestivé, měli byste si také vzít volno v práci nebo ve škole, dokud se váš stav nezlepší.
  • Led pomáhá ulevit od otoků a bolesti: Na pohmožděné místo přiložte ledový obklad, a to maximálně na dobu 20 minut. Následně si dejte minimálně 20. minutovou pauzu a poté můžete ledový obklad znovu přiložit. Ideální je koupit si v lékárně gelové obklady, které dáte vychladit do mrazáku. Namísto gelového obkladu můžete použít také pytlík zmražené zeleniny. Důležité je nikdy nepřikládat ledový obklad přímo na holou kůži, ale vždy přes nějakou tkaninu (například můžete gelový polštářek nebo pytlík s mraženou zeleninou zabalit do utěrky nebo ručníku a ten přiložit na poraněné místo).
  • Lehce stlačte pohmožděné místo pro zmírnění otoků a bolesti: K tomuto účelu se nejlépe hodí obinadlo s jehož pomocí pohmožděné místo lehce stáhněte. Nestahujte velkou silou, nesmíte cítit bolest, mravenčení či brnění. Stejně tak nesmí obinadlo zanechávat hluboké otisky v pokožce.
  • Zvedněte pohmožděnou končetinu nad úroveň srdce (vleže): Můžete si například podložit nohu nebo ruku polštářem nebo složenými ručníky, apod. Zvednutí končetiny nad úroveň srdce pomáhá zmírnit otoky a bolest.

V případě zhmoždění vnitřních orgánů je často nutná intenzivní léčba, včetně hospitalizace v nemocnici. Někdy musí lékaři pacienta operovat, aby mohli zastavit krvácení nebo opravit poškozené cévy. Při kontuzi mozku, srdce, plic nebo ledvin je také velmi důležité nepřetržitě monitorovat životní funkce pacienta (uložením na monitorované lůžko na jednotce intenzivní péče).

Lékaře byste měli vyhledat vždy po autonehodě, rvačce nebo po pádu z velké výšky. To je zvlášť důležité v případě, kdy jsou kontuze spojeny se silnou bolestí, která do několika málo dnů neustupuje nebo v případě, kdy jsou s bolestí spojeny další příznaky, jako je dušnost, bolest na hrudi, motání hlavy, pocení, horečka, apod.

Osoby s poruchami krvetvorby a dalšími onemocněními, která jsou spojená s krvácením, jako je například hemofilie, trombocytopenie (nedostatek krevních destiček) a/nebo osoby s chorobami postihujícími imunitní systém, jako je například AIDS nebo rakovina, by měly lékaře vyhledat vždy po každém zranění, při kterém došlo byť k malému krvácení.

Co si z článku odnést?

  1. Kontuze (pohmoždění) je druh poranění, který způsobuje krvácení a poškození v podkoží nebo uvnitř těla, obvykle bez porušení kožního krytu.
  2. Kontuzi může také vyvolávat dlouho trvající tlak na konkrétní místo.

  3. Nejčastějšími příčinami kontuzí jsou pády, poranění při rvačkách, autonehodách nebo po pádech.
  4. Kontuze mohou být velmi bolestivé, a to i v případě, kdy nejsou závažné.
  5. Bolest je signálem, že tělo potřebuje odpočinek a péči.

  6. Vhodnými způsoby jak si doma ošetřit pohmožděniny podkoží, chrupavek, kostí nebo svalů je klid a ledový obklad.

Po autonehodách, pádech z velké výšky nebo po rvačkách může dojít ke zhmoždění vnitřních orgánů.

Zvlášť nebezpečné jsou kontuze mozku, srdce, plic, ledvin, jater nebo sleziny. Léčba těchto kontuzí obvykle trvá několik týdnů a vyžaduje například pobyt na monitorovaném lůžku v nemocnici nebo operace.

Proto je v případě podezření na poranění vnitřních orgánů vždy důležité vyhledat co nejrychleji lékařskou pomoc.   

Pět věcí, které byste měli vědět o monoklu

http://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/5-things-to-know-about-black-eye(převzato ze stránek AAO, autor: Kierstan Boyd)

Podlitina u oka, obvykle nazývaná monokl nebo lidově modrák, je stejně nepříjemná jako vypadá. Rána do oka nebo do hlavy může způsobit, že kůže kolem oka se zbarví do fialova, modra až černa. To se stává, protože pokožka v okolí oka je uvolněná a tak se může pod kůží nahromadit tekutina, v jejímž důsledku se vytvoří otok a modřina.

Rána do oka může také zlomit papírově tenké kůstky, které obklopují oko. Mluvíme pak o orbitální zlomenině. Vyhledejte lékaře, pokud u sebe pozorujete symptomy typické pro orbitální zlomeninu, jako jsou dvojité vidění, bolest při pohybu očima nebo pokud máte necitlivou tvář nebo zuby.

Monokl se obvykle zahojí bez léčby

Až na případy, kdy dojde k poranění vlastního oka, se monokl zhojí sám během několika týdnů. Je-li však poraněné samotné oko, určité projevy poukazují na nutnost návštěvy u očního lékaře. Pokud dochází ke krvácení do oka nebo zranění zvětšuje tlak na oko, komplikace jsou nasnadě.

Pro jistotu navštivte v co nejkratší době očního lékaře tehdy, je-li monokl doprovázen jakýmikoliv změnami ve vidění, motáním hlavy, ztrátou vědomí, zvracením nebo výraznou bolestí.

Také byste měli navštívit lékaře, když bělmo oka zčervená nebo pokud tvar nebo velikost zornice jsou odlišné od zdravého oka.

Zubařský zákrok jako příčina vzniku monoklu

Monokl se může objevit několik dnů po vytržení zubu moudrosti nebo po implantaci zubní náhrady formou operace. Stává se to v důsledku rozšíření krve a tekutiny po operaci pod tkáně na obličeji, včetně volnější tkáně pod očima. Dentista, který operaci provádí, by Vám měl poskytnout informace, jak o oteklé oko po operaci pečovat.

„Mývalí oči“ mohou znamenat skrytou lebeční zlomeninu

V některých případech se stane, že člověk utrpí lebeční zlomeninu a neví o ní až do chvíle, kdy se mu na obličeji o několik dnů později objeví dva monokly (tzv. mývalí oči; pozn. překl. podle zbarvení srsti mývalů).

Je to následek prosáknutí krve po poranění hlavy do měkkých tkání kolem očí.

Jestliže utrpíte úraz hlavy, který vůbec nevypadá závažně, a pak o den nebo dva dny později se Vám okolí obou očí zbarví do černa, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Vyhněte se steaku!

Možná jste to zahlédli ve filmu nebo v televizi: někdo si dával na monokl syrový steak. Neexistuje žádný vědecký podklad pro takové ošetření monoklu, navíc můžete ještě víc onemocnět. S bakteriemi obsaženými v syrovém masu je spojeno vysoké riziko infekce.

Použijte led. Nebo zmraženou zeleninu.

Ke snížení otoku a zmírnění bolesti vyvolané monoklem si můžete na oko přikládat pytlík s ledem, vždy na 15 až 20 minut a opakovat každou hodinu, je-li třeba.

Pytlík mražené zeleniny (jako je například hrášek, fazole nebo kukuřice) fungují jako studený obklad skvěle, protože se dobře přizpůsobí tvaru obličeje. Jen si dávejte pozor, abyste si nenechali omrznout kůži.

Podle potřeby obalte pytlík s ledem nějakou látkou.

Modřiny: Jak se jich zbavíte co nejrychleji?

Co je modřina?Modřina je podkožní krevní výron. Vznikne, když se při silném nárazu poškodí céva, krev se vylije pod kůži a prosvítá přes ni. Jak se postupně vstřebává, mění barvu z modré, modročervená až černé přes všechny odstíny a kombinace hnědé, zelené, žluté. Čím tmavší byla modřina, tím déle se bude vstřebávat.

Obvykle se při modřinách do podkoží dostane jen pár kapek krve, ale v těžších případech to může být i několik decilitrů nebo litrů. Tyto případy se však nestávají běžně, vznikají při závažnějších úrazech vrcholových sportovců nebo při nehodách. Starším lidem se tvoří modřiny rychle a vypadají opravdu nepěkně a bolestivě.

Je to proto, že jejich cévy jsou křehké a kůže velmi tenká.

Časté tvoření modřinTvorbu modřin výrazně ovlivňuje to, v jaké kondici jsou vaše cévy a jaký je váš celkový zdravotní stav.

Mohou upozorňovat na nedostatek vitaminu B, D, C, K, ale také na poruchu krvetvorby, onemocnění jater, leukémii nebo hemofilii. Za vznikem modřin mohou být i dlouhodobě užívané léky.

Pokud se vám tvoří modřiny bez zjevné příčiny, zajděte raději k doktorovi.

Jak rychle zmizí modřina?Rychlost, s jakou se modřiny zbavíte, závisí na několika faktorech. Modřina na svalu se vstřebá rychleji než na šlaše nebo kosti, také se rychleji vstřebávají z horní části těla a odhalených končetin. Je logické, že malé modřiny se vstřebají rychleji než velké a stejně tak, čím je modřina světlejší na začátku, tím rychleji vybledne.

Zajímavé:  Lékař Práce Z Domova?

Jak urychlit hojení modřin?Zázračný zmizík na modřiny neexistuje, každý výron se vstřebává vlastním tempem. Celému procesu však můžete trochu pomoci.

– Co nejdříve po úderu přiložte na místo studený obklad nebo studený předmět. Pozor! Pokud použijete mraženou zeleninu nebo led, zabalte je do utěrky, aby nedošlo k poškození kůže chladem.

– Zvedněte končetinu nad úroveň srdce.

– Starší modřiny mají rády teplo. Použijte teplý obklad, rozklad modřiny urychlí i sluneční paprsky. Jen to s nimi nepřehánějte, abyste namísto modřiny neměli spáleninu.

– Hojení modřiny podpoří i jemná masáž.

Zdravý tip: Posilujte cévy jídly z pohanky, obsahuje rutin, který zpevňuje cévní stěnu. Podobně působí i hroznový olej a vitamin B12 a C.

Babské recepty na hojení modřinMastičky na hojení modřin jsou volně dostupné, dostanete je v každé lékárně. Zbavit se modřiny můžete také pomocí osvědčených receptů babiček. Ani ty ale nejsou zázračné, hojení modřiny pouze podpoří. Aplikujte je jen na nepoškozenou pokožku.

– Octový obklad – ocet zřeďte vodou v poměru 1:1. Použijte chladný nebo teplý.

– Petrželová nať – nadrobno nasekejte nebo rozmixujte petrželku, zabalte do gázy, přiložte na ránu a omotejte. Měňte 2 – 3krát za den.

– Podobně jako octový obklad můžete použít obklady z jírovce maďalu, mateřídoušky, jitrocele, slézu i šťávu z kořene čekanky.

– Vstřebávání modřin podpoří i med. Pokud na něj nemáte alergii, potírejte modřinu tenkou vrstvou několik dní za sebou.

Věděli jste, že …?Modřiny umí „chodit“. Může se vám stát, že se praštíte na stehně a modřina se vám udělá na lýtku. Způsobuje to gravitace, kdy krevní výron steče do nižší polohy.

Zdroje: Wikipedie.cz, hojeni-ran.cz, stefajir.cz, hemofilie.cz

Diagnost.soup.ABO set monokl.na 30 vyšetření

Tyto Všeobecné obchodní podmínky (dále jen „VOP”) upravují vztahy mezi kupujícím a prodávajícím v oblasti prodeje zboží.

    • Lékárna AVE s.r.o. se sídlem na nám. 14.října 1307/2,  150 00 Praha – Smíchov, zapsaná v Obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Praze oddíl C, vložka 139727. 
    • Koncový uživatel – při zahájení obchodních vztahů předává prodávajícímu pouze své kontaktní údaje nutné pro bezproblémové vyřízení objednávky, popřípadě údaje, které chce mít uvedeny na nákupních dokladech.
    • Právní vztahy prodávajícího s koncovým uživatelem, výslovně neupravené těmito VOP se řídí příslušnými ustanoveními Zákona č.40/1964 Sb., Občanským zákoníkem, jakož i předpisy souvisejícími.
    • Právní vztahy prodávajícího výslovně neupravené těmito VOP ani smlouvou mezi prodávajícím a kupujícím se řídí příslušnými ustanoveními Zákona č.513/1991 Sb., Obchodním zákoníkem v platném znění, jakož i předpisy souvisejícími. Individuální smlouva s kupujícím je nadřazena Obchodním podmínkám.
    • Kupující si je vědom, že mu koupí produktů, jež jsou v obchodní nabídce prodávajícího, nevznikají žádná práva na používání registrovaných značek, obchodních názvů, firemních log či patentů prodávajícího nebo dalších firem, není-li v konkrétním případě zvláštní smlouvou sjednáno jinak.

II. Bezpečnost a ochrana osobních údajů

Prodávající prohlašuje, že veškeré osobní údaje jsou důvěrné, budou použity pouze k uskutečnění plnění smlouvy s kupujícím a nebudou jinak zveřejněny, poskytnuty třetí osobě apod. s výjimkou situace související s distribucí či platebním stykem týkajícího se objednaného zboží (sdělení jména a adresy dodání).

Znáte nové Nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů GDPR, které brzy vstoupí v účinnost? Určitě jste o něm slyšeli, ale pro jistotu nás nechte udělat menší souhrn toho, co pro vás jako zákazníky lékárny AVE toto Nařízení znamená.

Naše transparentnost v oblasti ochrany soukromí

V lékárně AVE každý den pracujeme na tom, abychom vám zajistili ten nejlepší servis. Velmi důležitým prvkem této práce je i péče o osobní údaje, které nám poskytujete. Bereme ochranu osobních údajů velmi vážně a zavázali jsme se k respektování vašich práv, neboť zájmy našich zákazníků jsou ve středu naší pozornosti u všeho, co děláme. Chceme, abyste si byli jisti, že vaše osobní údaje jsou u nás v naprostém bezpečí. Naším cílem je transparentnost vůči zákazníkům a jistota, že vědí, jakým způsobem užíváme jejich osobní údaje za účelem poskytnutí ještě lepšího a osobnějšího zážitku z nakupování. Z tohoto důvodu vás brzy budeme ještě kontaktovat, abychom vás informovali o nových zásadách ochrany soukromí a souborech cookies a dále o změnách, které jsme udělali v obchodních podmínkách a pravidlech používání spojených s klíčovými službami, které zákazníkům nabízíme. To nám zajistí, že s vámi budeme moci zůstat v kontaktu i po 25. květnu 2018.

1. Čeho se toto Nařízení týká?

Nové Nařízení Evropské unie „Obecné nařízení o ochraně osobních údajů“ (GDPR) vstoupí v účinnost 25. května 2018.

Vzniklo proto, aby vám dalo větší kontrolu nad tím, jak vaše osobní údaje společnosti shromažďují a nakládají s nimi. Jde o Nařízení EU, tedy platí pro všechny společnosti či organizace působící v rámci EU (jako např.

lékárna AVE) a také pro ty nadnárodní společnosti či organizace, které zpracovávají osobní údaje občanů EU.

Transparentnost je klíčovou součástí a výsledkem této změny, protože byste měli vědět, jak se využívají osobní údaje, které se vás týkají, například když chcete využívat naše služby, jako je věrnostní program, nakupování na e-shopu nebo elektronický přímý marketing (tj. dostávání newsletterů).

GDPR přináší nová práva subjektům údajů, jako je právo na přenositelnost osobních údajů a právo na jejich výmaz. Přenositelnost osobních údajů je nové právo, díky němuž bude moci kdokoliv v EU převést své osobní údaje mezi společnostmi či organizacemi. Tato služba je bez poplatku a umožňuje zákazníkům změnit poskytovatele služeb. Funguje to tak, že dojde k elektronickému převedení a doručení dat ve strukturovaném, běžně užívaném a strojově čitelném formátu.Právo na výmaz (také známé jako „právo na to být zapomenut“) dá jednotlivcům možnost v některých případech zažádat o vymazání svých osobních údajů. Toto právo ovšem není absolutní a platí pouze za určitých okolností; například pokud osobní údaje nejsou už nezbytně nutné pro původní účel, pro který byly shromážděny a zpracovány, nebo když zpracování bylo založeno na souhlasu, který byl jednotlivcem odvolán, a neexistuje žádný jiný právní titul pro zpracování.

Práva, která už v tuto chvíli máte na základě zákona o ochraně osobních údajů, jako například právo na přístup k vašim osobním údajům a jejich opravu, právo požadovat vysvětlení, zejména jsou-li osobní údaje nepřesné, vám zůstávají, a tedy je budete moci uplatnit i po 25. květnu 2018.

2. Jak lékárna AVE zajistí, aby bylo transparentní?

Dodržování soukromí u služeb, které poskytujeme našim zákazníkům, bylo dosud obsaženo v několika různých zásadách o ochraně soukromí a souborech cookies.

V některých případech byly zásady o ochraně soukromí a souborech cookies zahrnuty v obchodních podmínkách a pravidlech používání našich služeb (marketingové novinky, věrnostní program).

Pro větší přehlednost a zjednodušení jsme pro vás vytvořili nové a jednotné Zásady o ochraně soukromí a souborech cookies, v nichž už naleznete všechny potřebné informace o tom, jakým způsobem je zajištěna ochrana vašeho soukromí a jak je nakládáno s vašimi osobními údaji, které nám poskytujete při komunikaci s námi nebo při užívání kterékoliv z našich služeb. Nezávisle na tom, zda jste členy a využíváte benefitů věrnostního programu, nebo využíváte služeb k nákupu náš e-shop, nebo odebíráte novinky, nebo jste prostě jen našimi zákazníky, najdete všechny užitečné informace týkající se ochrany soukromí a osobních údajů sloučené v jedněch zásadách o ochraně soukromí a souborech cookies, v nichž nebude chybět ani jednoduchý návod na to, jakým způsobem můžete uplatnit svá práva týkající se osobních údajů. Především si chceme být jisti, že chápete, jakým způsobem vaše osobní údaje shromažďujeme a používáme za účelem poskytnutí ještě lepšího a osobnějšího zážitku z nakupování v lékárnách AVE.

K dosažení těchto cílů jsme vytvořili nové znění Zásad o ochraně soukromí a souborech cookies, které vám ozřejmí:

    • jak kombinujeme osobní data, která od vás nasbíráme, když u nás nakupujete online nebo v kamenném obchodě, k tomu, abychom vám mohli poskytnout takové služby a marketingovou komunikaci včetně online reklamy, o kterých si myslíme, že nejvíce odpovídají vašim zájmům,
    • jak sdílíme vaše osobní údaje s ostatními pobočkami,
    • jaká práva máte ve spojitosti s uchováváním vašich osobních údajů.

3. Jak změna ovlivní marketingovou komunikaci pomocí e-mailu?

Pokud jste doteď odebírali naši marketingovou komunikaci přes elektronické prostředky (jako jsou textové zprávy nebo e-maily), budete ji dostávat i nadále, pokud si nebudete sami přát ukončit její odběr.

Zajímavé:  Akné - vše o zdraví

Budeme naprosto respektovat, když v budoucnu změníte názor a rozhodnete se přestat naši marketingovou komunikaci nadále odebírat.

V nadcházející zprávě, kterou vám brzy pošleme, najdete speciální odkaz, přes nějž se případně budete moci odhlásit z odběru této komunikace.

Pokud se rozhodnete zůstat s námi nadále v kontaktu i po 25. květnu 2018, pamatujte, že kdykoliv budete v budoucnu chtít, můžete se pomocí odkazu umístěného v každé naší komunikaci odhlásit z tohoto odběru.

III. Prodejní cena, platnost cen

Prodávající si vyhrazuje právo změny cen i v průběhu dne bez předchozího upozornění. V on-line e-shopu jsou vždy aktuální a platné ceny.

Ceny jsou uvedeny v Kč. U zboží, které je označeno symbolem AKCE je garantována CENA pouze do vyprodání zásob a prodávající si v tomto případě vyhrazuje právo na změnu ceny.

V případě, že se změní cena u zboží nebo dojde k vyprodání, má e-shop právo objednávku stornovat.

Prodávající si vyhrazuje právo změny cen zboží bez předchozího upozornění. Speciální akce platí jen do vyprodání zásob, není-li u popisu zboží uvedeno jinak.

Případné slevy z ceny zboží poskytnuté prodávajícím kupujícímu nelze vzájemně kombinovat.

IV. Objednávání

Pro objednání zboží kupující vyplní objednávkový formulář umístěný na webovách stránkách www.lekarnaave.cz, ujistí se, že zadal správné údaje a odešle jej pomocí tlačítka „odeslat objednávku“ . Prodávající následně posílá tzv.

rekaputulaci objednávky, zaslání rekapitulace objednávky ještě není ze strany prodávající považována za uzavření kupní smlouvy.

K uzavření kupní smlouvy mezi prodávajícím a kupujícím dochází v momentě, kdy prodávající zašle elektronickou poštou na adresu kupujícího informaci ve znění – Potvrzení objednávky – objednávka č. …… je právě vyřizována.

Klient může zboží objednávat prostřednictvím internetového obchodu na adrese www.lekarnaave.cz 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

V. Způsob dodání a platební podmínky

 Za objednané zboží v hodnotě přesahující 1 199 Kč v rámci ČR neúčtujeme poštovné a balné.

Způsob dodání:

  • Zboží je zasíláno zásilkovou službou Česká pošta, PPL či Zásilkovnou
  • Poštovné a balné se neúčtuje při objednávce nad 1 199,- Kč
  • Cena poštovného a balného v ČR je od 35,-
  • Na dobírku při doručení zboží(hotovost přebírá od zákazníka přepravce)Zboží zůstává do úplného zaplacení majetkem prodávajícího. Vlastnictví k prodávaným věcem přechází na kupujícího zaplacením zboží a připsáním kupní ceny na účet.

Platební podmínky:

 Cenu zboží a případné poštovné dle kupní smlouvy může kupující uhradit prodávajícímu následujícími způsoby:

  • v hotovosti, platební kartou či poukázkami na pobočkách prodávajícího při osobním odběru zboží;
  • v hotovosti, či platební kartou na dobírku v místě určeném kupujícím v objednávce (Zásilkovna)
  • převodem na účet vedený u Creditas 0000000035/2250 
  • dobírkou při dopravení a převzetí dopravcem
  • platební bránou ComGate Při použití platební brány ComGate zadáváte do systému údaje, které jsou chráněny platebními branami bank a nedostávají se do prostředí třetích stran. Zpracovatelé plateb vidí pouze informace o transakci (proběhla/neproběhla), které jim banka s odeslanou transakcí sdělí.

 

VI. Dodací podmínky

Zboží je kupujícímu zasíláno přepravní službou Česká pošta, PPL a Zásilkovnou. Objednávky odesíláme zpravidla do dvou pracovních dnů. Není-li zboží na skladě, objednávku zasíláme v den doručení dodavatelem.

Přepravce garantuje doručení zásilky kamkoliv do ČR do 48 hodin. Zboží objednané v sobotu, neděli nebo ve svátek zasíláme následující pracovní den.

Doba dodání se počítá ode dne expedice, o které budete informováni e-mailem v okamžiku vyskladnění zásilky a předání balíku dopravci.

Léčivé přípravky registrované podle § 25 odst.

1 zákona o léčivech, jejichž výdej podle rozhodnutí o registraci není vázán na lékařský předpis, budou odeslány kupujícímu nejdéle ve lhůtě čtyřiceti osmi (48) pracovních hodin od přijetí objednávky tak, aby bylo zajištěno jejich dodání kupujícímu nejdéle ve lhůtě tří (3) pracovních dnů od přijetí objednávky, nebo bude kupujícímu nejdéle ve lhůtě tří (3) pracovních dnů od přijetí objednávky oznámeno, že v této lhůtě nelze objednané zboží dodat.

Kupující je povinen bezprostředně při dodání překontrolovat spolu s dopravcem stav zásilky (počet balíků, neporušenost pásky s firemním logem, poškození krabice ) podle přiloženého přepravního listu a odmítnout převzetí neúplné nebo poškozené zásilky.

Neúplnou nebo poškozenou zásilku je nutno neprodleně oznámit emailem na adresu [email protected] , sepsat s dopravcem škodní protokol a ten do 24 hodin zaslat faxem nebo emailem prodávajícímu. Pokud je kupujícím převzetí zásilky stvrzeno podpisem v dokladech dopravce, na dodatečné neúplnosti nebo poškození dodávky není žádný nárok.

V případě oprávněné reklamace léčivých přípravků je lékárna zajišťující zásilkový výdej povinna nahradit kupujícímu náklady na zaslání léčivých přípravků k reklamaci. K reklamaci je nutné předložit kopii faktury a doklad o dodání a zaplacení zboží, jehož vady jsou reklamovány.

Za objednané zboží v hodnotě přesahující 1 199,- Kč v rámci ČR neúčtujeme poštovné a balné.

VII. Odstoupení od smlouvy

V souladu se Zákonem č. 367/2000 Sb. § 53 má kupující právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží.

 Reklamační řád:

    • Kupující má možnost vrátit celou zásilku, která je úplná a nepoškozená. Může tak učinit bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zboží. Kupující vrátí zboží i s fakturou, která bude stornována.
    • Část zásilky, kterou kupující objednal omylem, má možnost vrátit taktéž do 14 dnů na adresu odesílatele. Kupující zaplatí celou fakturovanou částku a peníze za vrácené zboží mu budou poslány obratem po vyřízení reklamace, nejpozději však do 14 dnů, převodem na účet. Hotovost či úhradu složenkou poskytnout nelze.
    • Pokud kupující u dodaného výrobku poruší originální obal, není možné takové zboží prodávajícímu vrátit – prodávající z hygienických a bezpečnostních důvodů na zboží s porušeným originálním obalem pohlíží jako na zboží dále nepoužitelné.
    • Všechny zásilky jsou pojištěny a dopravce za zboží ručí. Při dodání zásilku překontrolujte před dopravcem a v případě poškození obalu zásilky ihned s dopravcem sepište protokol o poškození a zásilku nepřebírejte.

V případě vzniku sporu mezi uživatelem, který je spotřebitelem ve smyslu § 419 občanského zákoníku, a Provozovatelem, vyplývajícího z užívání Portálu, je Uživatel oprávněn podat návrh na mimosoudní řešení sporu k České obchodní inspekci za účelem uzavření dohody s Provozovatelem, prostřednictvím kontaktních údajů dostupných na internetových stránkách www.coi.cz. Podání návrhu i následná účast při mimosoudním řešení sporu je pro Uživatele zdarma, přičemž veškeré případné náklady vzniklé v souvislosti s mimosoudním řešením sporu nese každá strana samostatně. Pro Uživatele je volba mimosoudního řešení sporu dobrovolná.

Mimosoudní řešení sporu se řídí § 20d a násl. zák. č. 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele. Návrh na zahájení mimosoudního řízení musí obsahovat náležitosti dle § 20n zák. o ochraně spotřebitele. Návrh na mimosoudní řešení sporu lze podat nejpozději do 1 roku ode dne, kdy Uživatel poprvé u Provozovatele uplatnil nárok, který je předmětem sporu.

Uživatelé, kteří mají bydliště v jiném členském státě EU, v Norsku nebo na Islandu, jsou oprávněni podat návrh k mimosoudnímu řešení svého sporu s Provozovatelem prostřednictvím Evropského spotřebitelského centra v zemi jejich bydliště; seznam příslušných spotřebitelských center je dostupný na stránkách Evropské Komise pod http://ec.europa.eu/consumers/solving_consumer_disputes/non-judicial_redress/eccnet/

Možnost podání návrhu na mimosoudní řešení sporu s Provozovatelem se vztahuje výhradně na spory týkající se služeb Portálu, poskytovaných Provozovatelem, tedy nikoliv na vzájemné spory mezi Uživateli a Obchodníky vyplývající z Kupních smluv uzavřených prostřednictvím Portálu; i takový spor může být ve smyslu čl. 5.5. řešen mimosoudně před Českou obchodní inspekcí, pokud je Uživatel vůči Obchodníkovi v postavení spotřebitele, avšak bez účasti provozovatele.

Se stížnostmi na nakládání s osobními údaji nebo zasílání obchodních sdělení (viz. Zvláštní podmínky „Ochrana soukromí na portálu Heureka.cz“) se může Uživatel obracet na Úřad pro ochranu osobních údajů: http://www.uoou.cz

Vztah mezi provozovatelem a uživatelem nebo Obchodníkem se řídí těmito podmínkami a právními předpisy České republiky, zejména zákonem č. 90/2012 Sb., občanským zákoníkem. V případě, že by některé ustanovení těchto Podmínek bylo z jakýchkoliv důvodů neplatné, nezpůsobuje tato skutečnost neplatnost nebo neúčinnost ostatních částí podmínek.

Pro účely jakékoli komunikace s provozovatelem je uživatel povinen použít kontaktní údaje, uvedené na stránce http://www.lekarnaave.cz/kontakt Tyto podmínky jsou uživatelům i Obchodníkům poskytnuty v textové podobě ve smyslu § 1819 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku

IX. Závěrečná ustanovení

Tyto všeobecné obchodní podmínky jsou platné a účinné dnem 1.2.2016. a ruší veškeré předchozí ustanovení a zvyklosti. Prodávající si vyhrazuje právo změnit tyto Všeobecné obchodní podmínky bez předchozího upozornění.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector