Otěhotnět při menstruaci – Vše o zdraví

Může se také stát, že trpíte onemocněním, o němž nevíte, a o kterém se ani příliš nemluví. Jde například o PCOS (syndrom polycystických ovarií) nebo endometriózu. Na webu 1.

neziskové organizace zabývající se neplodností – Indiánky, se můžete dočíst nejen o příčinách neplodnosti, ale také o přírodních cestách, jak se jako žena o své tělo starat a zachovat si hormonální rovnováhu.

Otěhotnět při menstruaci - Vše o zdraví Ovulace

Pečlivě sledujte svou ovulaci a plodné dny. Přibližně 14 dní před menstruací jeden z vaječníků uvolňuje vajíčko, které putuje vejcovodem a čeká na oplodnění spermií. Toto období v rozmezí 3-5 dní nazýváme plodné dny, a právě při nich má žena šanci přijít do jiného stavu.

Menstruační cyklus každé ženy je však dost individuální a žena svou ovulaci a s ní spojené plodné dny nemusí správně odhadnout. Pro spolehlivé ujištění, kdy žena ovuluje, doporučujeme vyzkoušet ovulační testy. Jsou navíc vhodné i v případě, kdy má žena menstruaci, ale neví o tom, že neovuluje.

Otěhotnět při menstruaci - Vše o zdraví Výživa

Doplňky stravy

Nezapomínejte užívat bylinky či doplňky stravy pro přípravu vašeho těla na těhotenství, ideálně pár měsíců předtím, než vůbec otěhotníte.

V tomto případě je jedničkou kyselina listová, která napomáhá správnému vývoji plodu a má další prospěšné účinky. Můžete ji užívat rovněž ve formě Femibionu 1 v kombinaci s dalšími vitaminy.

Minimální denní dávka tvoří 400 mikrogramů kyseliny listové. Více o kyselině listové si můžete přečíst zde.

Bylinky, čaje a tinktury

Pokud raději volíte přírodní cestu, vyzkoušejte bylinkové čaje. A jaké bylinky dopomáhají k otěhotnění? Doporučujeme čaj z kotryhelu nebo maliníkový čaj. Nic nezkazíte ani heřmánkem, šalvějí či pelyňkem.

Bylinky byste však měly střídat, ideálně po několika týdnech anebo je popíjet ve směsích. V neposlední řadě můžete zvolit bylinný přípravek ve formě tinktury.

Více podrobnějších informací, nejen o bylinkách a jejich účincích, se můžete dočíst ve článcích neziskové organizace Indiánky, zaměřené především na obtíže s plodností.

Otěhotnět při menstruaci - Vše o zdraví Zdravý životní styl

Pitný režim a strava

Včasná úprava vašeho jídelníčku a stravovacích návyků je nezbytností před tím, než začnete plánovat rodinu. Zdravá strava je základem pro posílení plodnosti. Důležitý je samozřejmě pitný režim. Množství vypité vody přizpůsobte své hmotnosti, obecně však platí, že čím více vážíte, tím více byste měly vypít.

Kromě vody zařaďte do pitného režimu také bylinné čaje, šťávy a odvary z ovoce či zeleniny. Co se týká stravovacích návyků, jezte vícekrát denně menší porce. Konzumujte co nejvíc klíčků, luštěniny, mořské řasy a léčivé houby (hlívu ústřičnou a žampiony). Tělo musíte především pročistit, aby bylo na zátěž těhotenství připravené.

Pohyb

Mimo zdravé stravovací návyky se také orientujte na častý pohyb na čerstvém vzduchu. Vyrazte do přírody, na procházku do lesa, na pobyt na horách, případně na výlet k moři. Vyzkoušejte cvičení podle Ludmily Mojžíšové pro zlepšení dynamiky celé páteře a k posílení svalstva celého trupu.

Sport v přiměřené míře vám zároveň udrží optimální váhu (k jejímu výpočtu můžete využít kalkulačku BMI). Tu je potřeba si hlídat, protože i tento faktor má vliv na početí. Nadváha snižuje šance na početí stejně jako podváha. Obézní žena má zvýšené množství estrogenů, a tím dochází k poruše cyklu a nepravidelné ovulaci.

Podváha je ještě rizikovější z toho důvodu, že v těle ženy klesá hladina estrogenu a ovulace může postupně mizet.

Otěhotnět při menstruaci - Vše o zdraví Čeho se vyvarovat

Návykové látky

Vliv na početí má i přílišná konzumace alkoholu a kávy nebo kouření. Nejen žena by se jim měla vyhnout. Alkohol a cigarety by měl omezit také váš partner. Pozor si dejte i na pasivní kouření. Při snaze o dítě neprospěje vašemu tělu žádná z návykových látek, přirozeně tyto látky organismu obecně neprospívají.

Stres

Tělo při stresu vyplavuje stresové hormony a dochází přitom k neurochemickým změnám, které při dlouhodobější zátěži mohou ovlivňovat uvolňování hormonů potřebných k dozrávání a uvolňování vajíčka při ovulaci. Vyvarujte se stresu a pročistěte si hlavu.

Relaxace a duševní rovnováha prospějí nejen zdraví, ale i psychice a partnerskému vztahu. Nenechte se uvést do duševní nepohody kvůli všedním starostem, stres je zabijákem vašeho zdraví. Také se nestresujte kvůli plodným dnům, napjatá atmosféra může ovlivnit otěhotnění více, než si myslíte.

Obrňte se trpělivostí a dopřejte si dostatečný odpočinek a nezanedbávejte ani spánek.

Otěhotnět při menstruaci - Vše o zdraví Stále nemůžete otěhotnět?

Důvodů může být spousta, od ne tolik závažných až po ty těžší a komplikovanější. Zde shrnujeme nejčastější z nich.

Přílišná frekvence pohlavních styků

Ne, opravdu není mezi počtem pohlavních styků a pravděpodobností počít přímá úměra, naopak.

Příliš mnoho sexuálních aktivit může snížit počet spermií v ejakulátu vašeho partnera, a následovně může trvat několik dní jejich obnova.

Držte se doporučení dle odborníků: mít sex každý druhý den během svého plodného období a mimo plodné dny s pravidelností třikrát týdně. A už vůbec se nestresujte volbou polohy, na otěhotnění nemá žádný vliv.

Věk

U partnera není věk natolik zásadní, jako je tomu u partnerky. Při snaze otěhotnět má spojitost s plodností právě věk.

U žen se po pětatřicítce snižuje šance na oplodnění, jelikož postupně klesá počet menstruačních cyklů, při nichž dochází k ovulaci. Limitovaný je taktéž přesně daný počet vajíček, s nímž se dívka rodí.

Vajíčka určená k uvolňování během života ženy a jejich množství je samozřejmě individuální. Radíme však, ať s pokusy otěhotnět po pětatřicátém roku neotálíte.

Sperma

Problém spojený s početím může nastat také u partnera, proto vyzkoušejte test plodnosti pro muže. Špatná kvalita spermií je způsobena především nesprávnou životosprávou.

Strava muže by měla být vyvážená a měla by obsahovat dostatečné množství vitamínů. Rovněž pro muže existuje velké množství doplňků stravy pro podporu kvality spermií. Ani stres mužským pohlavním buňkám neprospívá.

V neposlední řadě si pořiďte volnější a prodyšné spodní prádlo, aby se mužské intimní partie nepřehřívaly.

Životní prostředí

Viníkem při vašem snažení o rodinu mohou být také hormonální disruptory, které se nachází kupříkladu v kosmetice, dávejte tedy přednost přírodním přípravkům. Příčinami mohou být také různé civilizační faktory jako špatné prostředí nebo různé choroby a nemoci.

Autor: Aneta Krejčík Plšková

Těhotenské testyTesty plodnosti

Lze otěhotnět během menstruace?

Přesto, že tato otázka byla mnohokrát probírána, stejně panuje ohledně odpovědi zmatek. Některé ženy věří, že otěhotnět během krvácení nelze, jiné zase tvrdí, že právě v těchto dnech počaly dítě. Jak to tedy je?

Důvodů, proč je oplodnění vajíčka během Vašich dnů možné, je hned několik.

Životaschopnost spermií nekončí hned po styku

Spermie jsou v pohlavních cestách schopné přežít několik dní, dokonce se udává, že až pět. Takže i když má žena sex v neplodných dnech, spermie si může na vajíčko „počíhat“ a oplodnit ho, až pro ni nastanou příhodnější podmínky.

Uvádí se, že plodných dní je v jednom cyklu zhruba šest, nebo sedm, z nichž poslední je ten, kdy dochází k ovulaci. Teoreticky tedy i pokud se milujete před tím, než plodné dny začnou, spermie má pořád naději.

Dalším důvodem, proč otěhotnění nemůžete vyloučit, je fakt, že spousta žen má nepravidelný menstruační cyklus.

Potýkají se s tím většinou mladé dívky, čerstvé maminky, ženy, které vysadily hormonální antikoncepci nebo které se nachází v perimenopauze.

Tento výraz označuje období, kdy se organismus připravuje na menopauzu samotnou a krvácení přestává být pravidelné. V obou případech může teoreticky rozkolísanost cyklu zvýšit riziko otěhotnění. A proč?

Pokud jsou měsíčky nepravidelné, je možné, že se s nimi plodné dny začnou překrývat.

Krátká, nebo dlouhá menstruace

Stejný překryv může nastat u žen, jejichž menstruace je buď krátká, nebo naopak dlouhá. Některé ženy mohou, pokud mají dlouhé krvácení, přijít do jiného stavu na jejím konci, jelikož se nachází těsně před ovulací. Nebezpečí hrozí i při krátkém cyklu.

Otěhotnění v době krvácení sice není moc pravděpodobné, ale ani vyloučené. Nevynechávejte ochranu a nespoléhejte na to, že Vás Vaše dny ochrání.

Těhotenské a kojicí polštáře Matýsek

Otěhotnět při menstruaci - Vše o zdraví Těhotenský a kojicí polštář Maxi, vhodný i ke kojení dvojčat.

Více informací

Otěhotnět při menstruaci - Vše o zdraví

Kojící polštář MAXI 205 cm + povlak STARS, 100% bavlna Těhotenský, relaxační a kojící polštář Matýsek, pro těhotné a kojící maminky, který oceníte již od II. trimestru těhotenství. Kojící polštář MAXI je vhodný i pro kojení dvojčat….

Více informací

Otěhotnět při menstruaci - Vše o zdraví

Kojící polštář MAXI 205 cm + povlak KOTVY, 100% bavlna Těhotenský, relaxační a kojící polštář Matýsek, pro těhotné a kojící maminky, který oceníte již od II. trimestru těhotenství. Kojící polštář MAXI je vhodný i pro kojení dvojčat….

Více informací

Otěhotnět při menstruaci - Vše o zdraví Těhotenský a kojicí polštář Maxi, vhodný i ke kojení dvojčat.

Zajímavé:  Léčba Alergie Na Bleší Kousnutí?

Více informací

Otěhotnění při menstruaci – proč je to možné?

Otěhotnět při menstruaci - Vše o zdraví

Snažíte se o miminko, anebo se jeho početí naopak snažíte zabránit? Pak vás možná zajímá, zda je možné otěhotnět při menstruaci. Ačkoli se období krvácení považuje zpravidla za neplodné, existují ženy, které během periody skutečně počaly. Za těhotenstvím v jejich případě stojí zpravidla krátký či nepravidelný cyklus.

Přijít do jiného stavu může žena pouze během plodných dnů, otěhotnět během menstruace tedy nelze. Ačkoli se tímto pravidlem řídí velká spousta párů, které se o miminko snaží, anebo početí naopak chtějí zabránit, rozhodně neplatí pro všechny ženy na světě. Plodné dny jsou skutečně záminkou pro úspěšné početí, ale co když se dostaví v těsné blízkosti menstruace?

Abychom pochopili, proč je během menstruace v některých případech možné otěhotnět, je nejprve nutné znát pár informací týkajících se ovulace a menstruačního cyklu.

Plodné dny a ovulace

V první řadě je nutné si uvědomit, že plodné dny se rozhodně nerovnají ovulaci (ačkoli se s ovulací částečně překrývají). Jedná se o zhruba 5 dní v měsíci, během kterých je žena schopná početí, přičemž toto období zpravidla začíná čtvrtým dnem před začátkem ovulace a končí zhruba 24 hodin po jejím skončení.

Ovulace, během které dochází k uvolnění zralého vajíčka, se oproti tomu dostavuje 14. den cyklu, tedy dva týdny od prvního dne menstruace, a trvá pouhých 24 hodin. Během této doby může dojít k oplození vajíčka. Teoreticky tak může žena otěhotnět vždy jediný den v měsíci. Proč je tedy plodných dnů hned 5?

I když ke splynutí spermie a vajíčka může dojít pouze během ovulace, neznamená to, že je nutné mít pohlavní styk striktně v tento den. Spermie totiž mají schopnost přežít v ženském těle až dlouhých 5 dní. Pokud tedy dojde k nechráněnému pohlavnímu styku během 4 dní před ovulací či jeden den po ní, může žena otěhotnět, protože si spermie na vajíčko několik dní „počkají“.

Menstruace

Menstruace je označení pro období krvácení, ke kterému dochází v rámci menstruačního cyklu. Ten by se v ideálních případech měl opakovat v pravidelně dlouhých intervalech a skládá se celkem ze 4 částí, které na sebe přímo navazují.

Menstruační fáze

První fází je menstruační fáze, tedy již zmíněné krvácení, které představuje začátek celého menstruačního cyklu.

Během této fáze se z těla vyplavuje děložní sliznice, jejíž součástí je i neoplozené vajíčko. K menstruaci tedy dochází jen v případě, kdy k oplození vajíčka nedošlo.

Tato fáze trvá zhruba 4 až 6 dní (v některých případech i déle) a v mnoha případech ji doprovází celá řada nepříjemných příznaků, kam patří třeba:

Folikulární fáze

Po menstruační fázi navazuje fáze folikulární, která začíná společně s menstruací již první den krvácení, ale na rozdíl od periody trvá zhruba 14 dní. V tomto období roste ve vaječníku folikul, ze kterého se později uvolňuje vajíčko. Tento obal produkuje estrogeny, díky nimž se tenká děložní výstelka ztlušťuje, a tím se připravuje na potenciální těhotenství.

Ovulační fáze

Po skončení folikulární fáze následuje fáze ovulační, která se v případě typického osmadvacetidenního cyklu dostavuje zhruba 14. den cyklu a trvá asi 24 hodin. Zralé vajíčko se během ní uvolňuje z prasklého folikulu a vyplavuje se do vejcovodů, kde se setkává se spermií. Oplozené vajíčko pak cestuje do dělohy, kde se hodlá zahnízdit a vyvíjet.

Luteální fáze

Poslední fází je fáze luteální, kdy ze zbytku folikulu vzniká žluté tělísko, jehož úkolem je produkce progesteronu. Ten hraje podstatnou roli v počátku těhotenství.

V případě, že během ovulační fáze dojde k oplození vajíčka, začne se v těle ženy tvořit těhotenský hormon (hCG), který dá signál žlutému tělísku, aby pokračovalo v produkci progesteronu.

Bez hCG, tedy pokud k oplození nedošlo, žluté tělísko zaniká a hladina hormonů postupně klesá, čímž se opět spustí menstruační krvácení a celý cyklus se opakuje.

Otěhotnění při menstruaci

Ptáte se sama sebe: mohu otěhotnět při menstruaci a odpovědí si stále nejste jistá? Přestože z výše popsaného jasně vyplývá, že během menstruace k otěhotnění dojít nemůže, je třeba si uvědomit, že to platí pouze v případě, že má žena pravidelný 28denní cyklus. V případě kratšího cyklu, kdy se ovulace nachází blíže k menstruaci, už takové riziko hrozí. Záleží přitom hned na několika faktorech, a to konkrétně na:

  • délce a pravidelnosti menstruačního cyklu,
  • délce krvácení,
  • kdy během periody došlo k pohlavnímu styku.

V případě kratšího menstruačního cyklu ženy ovulují o několik dní dříve, než ty, kterých se týká průměr 28 dní. Pokud v takovém případě máte pohlavní styk ke konci menstruačního krvácení, které je dlouhé 5-7 dní, může se stát, že otěhotníte 11. den cyklu, protože ve vás spermie 5 dní přežijí.

Dalším důvodem, proč otěhotnění během menstruace nelze vyloučit, je fakt, že má spousta žen nepravidelný cyklus. Potýkají se s tím většinou mladé dívky, čerstvé maminky či ženy, které vysadily hormonální antikoncepci, anebo se nacházejí v perimenopauze, tedy v období, kdy se organismus připravuje na menopauzu a krvácení přestává být pravidelné.

Nebezpečí otěhotnění hrozí i v případě, že se žena potýká s dlouhým cyklem. Pokud perioda trvá déle, než je běžné, hrozí otěhotnění hlavně na jejím konci, jelikož se nachází těsně před ovulací.

V případě krátkého cyklu zas hrozí, že menstruační krvácení a plodné dny na sebe budou přímo navazovat. Pokud žena například menstruuje každých 20 dní, její plodné dny mohou připadat již na 6. den cyklu. Při 6-7 dní dlouhém krvácení je riziko otěhotnění poměrně velké.

V některých situacích může také žena ovulovat podstatně dříve, než je obvyklé, například tehdy, kdy zažívá výrazný stres.

Jindy může být cyklus anovulační, kdy k uvolnění vajíčka vůbec nedojde a žena přesto dostane menstruaci. Zmatek nejednou způsobí i krvácení uprostřed cyklu, přičemž nejde o skutečnou menstruaci, ale o špinění (například kvůli ovulaci) či zdravotní problém, ale žena tento stav považuje za menstruaci. Pokud má žena během takového krvácení pohlavní styk, může snadno otěhotnět.

Otěhotnění po menstruaci

Co naopak bývá zcela běžné, je otěhotnění po menstruaci. Vzhledem k tomu, že se plodné dny dostavují už 10. den cyklu, je v případě nechráněného pohlavního styku riziko početí poměrně velké, a to hlavně v případě dlouhého cyklu. Pokud se těhotenství po menstruaci chcete vyhnout, používejte v tomto období vždy raději ochranu.

Otěhotnění před menstruací

Pravděpodobnost početí v důsledku nechráněného styku několik dní před menstruací je extrémně nízká, dá se říci, že až nulová. Plodné dny končí v průměru 15.

den cyklu, tedy v případě 28denního cyklu krátce za jeho půlkou, a ovulační fázi střídá fáze luteální, během které dochází k poklesu hormonů a zániku žlutého tělíska.

K otěhotnění by tedy už dojít nemělo, zvláště pokud se jedná například o otěhotnění den před menstruací.

Jak poznat ovulaci?

Pokud si nejste jistá, kdy ve vašem případě k ovulaci dochází, pokuste se tuto skutečnost zjistit.

Nejspolehlivějším způsobem, jak plodné dny odhalit, je sledování folikulu, což je útvar, který je tvořený jedním budoucím vajíčkem a vrstvou podpůrných buněk tvořících jeho obal.

Nevýhodou je, že k pozorování procesu dozrávání folikulu je zapotřebí ultrazvuk. To jinými slovy znamená, že blížící se ovulaci takto pozná pouze lékař.

Dobrou zprávou je, že existují také metody, pomocí kterých zachytíte ovulaci i samy doma. Jednu z možností představuje ovulační test, který lze snadno zakoupit ve většině drogérií a lékáren.

Další metodou, je měření bazální teploty. Jinými slovy, ovulaci lze v tomto případě rozpoznat na základě pravidelného zaznamenávání poševní či ústní teploty.

Ideálně by k měření mělo docházet přibližně ve stejnou hodinu, a to ještě před tím, než vstanete z postele.

Ženy, které jsou více vnímavé ke svému tělu, mohou ovulaci zaznamenat na základě fyzických příznaků. Napoví jim například větší pocit vlhka a kluzka u poševního vchodu či změna konzistence cervikálního hlenu. Ten v době ovulace připomíná nevařený vaječný bílek. Děložní čípek je během ovulace na omak měkký, krátký a je v něm hmatatelný otvor. Dále se může objevit:

Zdroj: cz.clearblue.com, polstarnakojeni.cz

Jak rychle otěhotnět

Otěhotnět při menstruaci - Vše o zdraví

Plánování těhotenství je pro každý pár velmi vzrušující, ale někdy také stresující doba. Pokud tomu nehodláte nechat úplně volný průběh, v tomto článku zjistíte, co můžete udělat, abyste oplodnění trochu pomohla.

Správné načasování je alfa a omega zdárného oplodnění. Otěhotnět můžete pouze v době ovulace, tedy ve dnech, kdy jste plodná. Tehdy se vajíčko uvolní z vaječníku a sestupuje do dělohy “naproti” spermiím. Vypočítejte si své plodné dny na ovulační kalkulačce a zjistíte, kdy máte největší šanci na otěhotnění.

Zajímavé:  Condylomata accuminata - vše o zdraví

Ovulace se také projeví vyšší vaginální teplotou a výskytem hustšího hlenu zhruba 6 dní po menstruaci. Při každodenním pozorování tento okamžik celkem snadno poznáte, protože mu předcházejí tzv. suché dny (bez hlenu) po menstruaci. Na tuto metodu ale nelze spoléhat úplně.

Abyste zvýšila šanci na otěhotnění, jezte, jako byste už těhotná byla.

Nahraďte polotovary, cukrovinky, uzeniny a nezdravá jídla s cukrem, konzervanty a umělými barvivy čerstvou zeleninou, ovocem, celozrnnými potravinami, bílkovinami a zdravými omega kyselinami z oříšků a rybího masa.

To samé platí pro nápoje – vyměňte ty s umělými sladidly za 100% BIO šťávy. Celkově dbejte hlavně na dostatečný přísun kyseliny listové, jódu, železa a vitamínu D, které jsou pro těhotenství nezbytné.  

Ženy s velkou nadváhou, nebo naopak příliš nízkou váhou mívají větší problém otěhotnět a i následné těhotenství může být problematické. Z cvičení na podporu otěhotnění, pohodové těhotenství a hladký porod se doporučují hlavně cviky, které uvolní a posílí svaly pánevního dna a bederní páteře. Můžete zkusit třeba jógu nebo metodu Mojžíšové.

Netlačte na pilu a berte snahu otěhotnět s klidem. Dejte svému tělu čas se vyčistit od antikoncepce a správně se naladit. Stresové hormony otěhotnění komplikují. Když se proto budete stresovat, že pořád nejste těhotná, otěhotnění tím spíš oddálíte.

Každá antikoncepce má trochu jiné složení a poměr hormonů a otěhotnění ovlivňuje spousta dalších faktorů.

Obecně lze ale říct, že pokud jste s partnerem zdraví a sledujete ovulaci, mohlo by se zadařit do 4 měsíců od vysazení antikoncepce.

Antikoncepce, ať už v podobě pilulek, náplastí, injekcí nebo tělíska, podle lékařů nijak plodnost nesnižuje, naopak se může snadno stát, že otěhotníte hned v prvním cyklu po jejím vysazení.

Na internetu a od okolí se možná dozvíte spoustu “zaručených” rad, jak mít chlapečka, nebo naopak holčičku – například větší konzumací cukrů či některých minerálů, sexem v určité poloze nebo v daný den ovulace.

Neexistuje ale žádný vědecky podložený důkaz, že by tyto metody skutečně fungovaly.

Pohlaví dítěte určuje spermie, která do vajíčka pronikne jako první a která má buď chromozom X (holčička), nebo Y (chlapeček), a jen stěží vědomě ovlivníte těch asi 50 milionů spermií, které k vajíčku pokaždé plavou.

Pokud máte pravidelnou menstruaci, tak její zpoždění je taková první vlaštovka. Některé ženy ale menstruují i po otěhotnění. Další nápovědou vám může být únava, nevolnost, bolesti hlavy, podráždění, bolavá prsa nebo přibývání na váze.

Těhotenské testy jsou dnes dostupné v lékárnách a drogériích a jsou poměrně přesné. Jejich kvalita se ale liší. Tyto testy fungují tak, že měří hladinu těhotenského hormonu v moči. Ne všechny ženy ale tento hormon v moči mají, aspoň ne hned.

Spermie navíc dokáží přežít až 72 hodin po vypuštění, během kterých mají čas splnit svůj úkol. Odborníci proto doporučují s testem počkat týden po vynechání menstruace a test si případně udělat dvakrát. Pokud je výsledek negativní, ale vy se cítíte těhotná, navštivte lékaře.

Ten to s jistotou zjistí ultrazvukem.

Kdy si začít pokládat otázku: „Jsem neplodná?“

Otěhotnět přirozenou cestou může být záležitostí několika měsíců, i přesto, že jsou oba partneři zcela zdraví. Není proto důvod k obavám. Zeptali jsme se za vás našich odborníků na to, jak dlouho se pokoušet o miminko přirozenou cestou, kdy navštívit lékaře a jak zjistit, že jste neplodná.

Pravděpodobnost je vlastně celkem malá vzhledem k tomu, že na jeden menstruační cyklus připadá 1 vajíčko, které je schopno oplodnění po ovulaci přibližně 24 hodin.

Pokud ale chcete jít lidově řečeno na jistotu, může vám při plánování otěhotnění výrazně pomoci kalkulačka plodnosti.

V rámci jednoho menstruačního cyklu je přibližně 6 dní, které se označují jako plodné dny (3 dny před a 3 dny po ovulaci).

Otěhotnět při menstruaci - Vše o zdravíJak poznat, že jste neplodná?

Menstruační cyklus každé ženy je však velmi specifický, a proto se i tato čísla mohou lišit.

O neplodnosti můžeme mluvit až po jednom roce pravidelného nechráněného styku, a to alespoň 2x týdně. Během této doby také mohou oba partneři výrazně přispět pravděpodobnosti početí, např.

změnou stravovacích návyků, úpravou tělesné hmotnosti a životního stylu. Zjistěte více o prevenci neplodnosti.

Kdy navštívit lékaře?

S otázkou „Jsem neplodná?“ navštivte lékaře až po již zmíněném roce pravidelného nechráněného styku. Výjimku tvoří ženy 35+, které se pokouší otěhotnět již 6 měsíců a ženy 39+ snažící se o miminko minimálně 3 měsíce.

Je to hlavně proto, že s vyšším věkem klesá zásoba vajíček, a proto je důležité řešit neplodnost dříve než za rok.

Návštěvu gynekologa by neměly odkládat ženy, které dlouhodobě trápí bolestivá nebo nepravidelná menstruace, případně přestaly bez zjevné příčiny menstruovat.

Nemožnost otěhotnět přirozenou cestou může být důsledkem vážného zdravotního onemocnění. Pokud neplodnost doprovází i jiné zdravotní obtíže, doporučujeme navštívit lékaře co nejdříve. Konkrétní nemoci, které mohou způsobovat ženskou neplodnost jsme podrobněji rozvedli v tomto článku.

Jak zjistím, že jsem neplodná?

Měření bazální teploty

Plodnost si žena může částečně ověřit hned v začátcích, kdy se pokouší o miminko. Aby mohla otěhotnět přirozenou cestou, musí ovulovat. Pozor na mýtus, že ztráta ovulace se týká jen žen, které nemenstruují. I zcela zdravé menstruující ženy nemusí ovulovat.

Zda žena ovuluje může zjistit denním měřením bazální teploty. Po ovulaci je bazální teplota mírně vyšší, což je znamením toho, že ovulujete. Tato metoda je ale pouze orientační a nedá se na ni 100% spolehnout.

Alternativou měření bazální teploty je ovulační test, který lze koupit v lékárně a provádí se velmi podobně jako těhotenský test.

Změna životního stylu

Není žádným tajemstvím, že dlouhodobý stres a životní styl mohou mít vliv na plodnost. Možná, že právě ve vašem případě bude stačit zavést několik malých, ale současně významných změn.

Odborníci doporučují upravit jídelníček, případně navštívit nutričního poradce, zařadit do svého života více pohybu, dopřát si dostatek spánku a eliminovat stres. Také přílišná snaha o početí a obava ze selhání mohou vést k pravému opaku.

Pakliže ani tyto změny nepomohou, nezbývá než se vypravit ke gynekologovi.

Vyšetření u gynekologa a na klinice

Pokud jste neplodná bez zjevné příčiny a nedaří se vám otěhotnět ani po roce, případně patříte do jedné z rizikových skupin, navštivte svého gynekologa.

Ten vás pravděpodobně rovnou nasměruje do IVF centra. Výběr kliniky je samozřejmě čistě na vás. Můžete dát na doporučení gynekologa nebo osobní referenci od známých.

Je v pořádku, pokud se nesvěříte do péče hned první kliniky, kterou navštívíte.

Každá klinika má trochu jiný přístup a proto je důležité rozhodnout se podle toho, co vám vyhovuje nejvíce. Pro PFC se partneři rozhodnou hned z několika důvodů.

Jedním z nich je vysoká odbornost a inovativnost, ale také to, že si v PFC zakládáme na individuálním přístupu. Páru je po celou dobu k dispozici koordinátorka, která provází partnery léčbou.

Také se snažíme, aby partneři měli vždy jednoho a toho samého lékaře po celou dobu.

V PFC jsou prvními kroky konzultace s lékařem a základní vyšetření obou partnerů. U mužů je to spermiogram, u žen gynekologické vyšetření včetně ultrazvuku vaječníků, vejcovodů a dělohy.

Součástí jsou také odběry krve, který nám odhalí kompletní hormonální profil ženy. Z něj pak poznáme například aktuální zásobu vajíček, poruchy menstruačního cyklu nebo ovulace.

Po absolvování základních vyšetření je možné navrhnout další postup.

Léčba ženské neplodnosti: Metody asistované reprodukce

Intrauterinní inseminace (IUI)

Patří k nejméně invazivním metodám asistované reprodukce. Doporučujeme ji párům, kde má žena alespoň jeden průchodný vejcovod a kde jsou hodnoty partnerova spermiogramu v normě. Principem IUI je zavedení spermií pomocí katetru přímo do dělohy. Oplodnění samotné pak závisí na přirozené schopnosti spermie oplodnit vajíčko.

IVF (in vitro fertilisation)

Pomoci s otěhotněním může párům, kde byla ženě zjištěna neprůchodnost vejcovodů, případně diagnostikována endometrióza, syndrom polycystických ovarií (zastavení ovulace a nepravidelná menstruace) či ovariální selhání.

U muže je důvodem pro IVF nízký počet spermií nebo jejich špatná pohyblivost. Je také ideálním řešením tehdy, kdy není možné zjistit příčinu neplodnosti.

Kombinace hormonální stimulace a mimotělního oplodnění je možné provést s vlastními i darovanými vajíčky či spermiemi.

Kontaktujte nás

Při menstruaci neotěhotníte aneb top mýty o sexuálním zdraví

Mnoho lidí hledá odpovědi na intimní otázky na webových stránkách. Nedávná studie vědců Stanfordské univerzity zaměřená na reproduktivní zdraví adolescentů však odhalila, že webové stránky zaměřené na zdraví a sex jsou často plné mylných informací a zastaralých rad.

Zajímavé:  Lupání v uchu - Vše o zdraví

Není proto vždy jednoduché zjistit pravdu o běžných mýtech, kterým věří nejen mnoho mladistvých, ale také dospělých. Doktorka Sophia Yenová, vedoucí výzkumu a specialistka na adolescentní medicínu v nemocnici v kalifornském Palo Alto přináší rozuzlení těch nejčastějších pověr o sexu a sexuálním zdraví.

Mýtus: Sexuálně přenosnou chorobu můžete chytit ze záchodového prkénka

Sexuálně přenosné nemoci nebo infekce nemohou přežívat mimo tělo příliš dlouho a už vůbec ne na chladném, tvrdém povrchu, jako je záchodové prkénko. Podle doktorky Yenové se nemusíte obávat, že byste se nakazili močí (která je obvykle sterilní), takže riziko přenosu nákazy od někoho, kdo byl před vámi na záchodě, je prakticky nulové.

Obavy byste však měli mít z tělesného kontaktu (kůže nebo ústa). Líbáním se kupříkladu přenáší opar, doktorka Yenová varuje, že při vášnivém hlubokém líbání můžete chytit dokonce orální kapavku nebo chlamydie. Drbáním, škrábáním nebo třením pokožky jeden o druhého můžete chytit nepříjemné genitální bradavice, opary, svrab a muňky.

Mýtus: Při prvním sexu se nedá otěhotnět

Na tento mýtus už doplatilo mnoho mladých párů. Ve skutečnosti je pravděpodobnost otěhotnění při prvním sexuálním styku stejně vysoká jako při jakémkoli jiném.

„Některé statistiky dokonce uvádějí, že 20 procent dívek otěhotní během prvního měsíce, kdy začnou sexuálně žít,“ říká doktorka Yenová.

Mýtus: Během menstruace se nedá otěhotnět

Je to sice nepravděpodobné, ale stále možné – zvláště pokud nepoužíváte kondom nebo jinou ochranu před početím. Některé ženy totiž mají dlouhou menstruaci, která se překrývá se začátkem ovulace, což znamená, že mohou být plodné i v období menstruace.

Řekněme, že má žena krátký cyklus (např. 21 dní) a menstruace trvá týden. Pokud má styk ke konci menstruace, mohla by otěhotnět, jelikož spermie mohou žít v reproduktivním traktu až 72 hodin.

Existuje také nepopulární těhotenství v pozdějším věku, které může nastat během perimenopauzy, když je menstruační cyklus nevyzpytatelný. Podle expertů by ženy měly přestat užívat antikoncepci nebo jinou kontrolu početí až po roce bez menstruace.

Mýtus: Po hormonální antikoncepci se tloustne

Toto je velmi rozšířený mýtus mezi dívkami a ženami všech věkových kategorií, ačkoli klinické testy jeden za druhým neprokázaly vztah mezi orální antikoncepcí a nárůstem váhy.

Vědecký článek publikovaný v roce 2006, který analyzoval 44 předchozích testů, potvrdil, že i když některé účastnice během výzkumů přibraly na váze, neexistuje důkaz, že by za to mohla antikoncepční pilulka.

„Slyšeli jsme od  mnoha pacientek, že se bojí nárůstu váhy, když budou brát antikoncepci,“ říká doktorka Yenová. „A žádná žena samozřejmě nechce přibrat. Raději budu pomáhat zabraňovat otěhotnění, než propagovat mýtus, který není podpořen vědou.“

Jedním typem antikoncepce, který může způsobit nárůst váhy je injekční medroxyprogesteron acetát (DMPA), běžně známý jako antikoncepční injekce. Ve studii publikované v roce 2009 vědci z univerzity v Texasu prokázali souvislost s antikoncepční injekcí a nárůstem váhy (v průměru 5 kilogramů za tři roky).

Mýtus: Nitroděložní tělísko není bezpečné pro mladé dívky

Nitroděložní tělísko (Intrauterine devices – IUD) je malý předmět vložený přes děložní hrdlo a umístěný v děloze, který zabraňuje těhotenství po dobu až dvanácti let. Používání IUD má velkou výhodu v tom, že není potřeba užívat každý den pilulku a zároveň dlouhodobě zabraňuje otěhotnění.

Tvrzení, že IUD může zvýšit riziko pánevního zánětu u žen pod osmnáct let, je už dnes zastaralé a nepravdivé. V roce 2007 American Congress of Obstetricians and Gynecologists uvedl, že IUD je bezpečná a vysoce efektivní metoda bránící otěhotnění u většiny dospělých stejně jako u adolescentů.

Mýtus: Očkování proti HPV ochrání před rakovinou děložního čípku

Gardasil/Silgard a Cervarix jsou vakcíny určené k ochraně před onemocněními způsobenými lidskými papilomaviry (HPV), které jsou jednou z hlavních příčin rakoviny děložního čípku.

Gardasil/Silgard rovněž chrání před dvěma typy HPV, které způsobují většinu genitálních bradavic. Asi 30 % rakoviny děložního čípku však nemůže zabránit ani očkování. Doktorka Yenová proto všem ženám doporučuje, ať už se daly očkovat či nikoli, aby nezanedbávaly pravidelné gynekologické prohlídky.

Mýtus – Výplachy jsou zdravý způsob čištění vaginy

Podle The National Women’s Health Information Center je vagina samočistící a výplachy ve skutečnosti způsobují více škody než užitku. Bakterie, které vagina přirozeně obsahuje, ji pomáhají udržovat čistou a zdravou a výplachy mohou narušit rovnováhu a rozšířit vaginální infekce do vejcovodů, dělohy a vaječníků.

Navíc výplachy nechrání před sexuálně přenosnými chorobami nebo dokonce těhotenstvím, jak si mnozí myslí. Ve skutečnosti výplachy mohou spíše napomoci oplodnění vajíčka, protože voda vytlačí semeno dále do vaginy a děložního hrdla. Pravidelné mytí teplou vodou a jemným neparfemovaným mýdlem udrží vaginu a její okolí v čistotě.

Menstruace a sex při ní: co bys měla vědět

Proč mají některé ženy menstruační bolesti a jak je zmírnit?
Bolestivou menstruací si každý měsíc prochází 30 až 50 % žen v reprodukčním věku. Řadí se tak k nejčastějším ženským problémům.

A proč tě vlastně menstruace může bolet? Během ní se v děloze vytváří chemické látky prostaglandiny. Právě ty způsobují svalové kontrakce dělohy, které mají za následek bolest a snížený průtok krve do dělohy.

Prostaglandiny také přispívají k nepříjemnostem jako jsou nevolnosti a průjem, které tě během těchto dní můžou provázet.

Jestli patříš mezi holky, kterým bolestivá menstruaci brání v běžném fungování, obrať se na svého gynekologa. Doporučí ti pro tebe nejvhodnější řešení, jak bolest zmírnit. Trochu ulevit ti může i zahřívání břicha (pamatuješ si na studentku, která vynalezla “menstruační body”?) nebo pití heřmánkového čaje.
 

Endometrióza – co to znamená?
Bolestivá menstruace může však znamenat i závažnější problémy, např. endometriózu. Tou trpí po celém světě až 10 % žen v reprodukčním věku a u některých z nich může probíhat bez příznaků. Sliznice dutiny děložní (buňky endometria) se během ní nacházejí mimo dutinu děložní.

Tedy ve vejcovodech, na vaječnících či jinde v dutině břišní. Ale právě tyto buňky, které jsou na místech, kde být nemají, reagují na hladiny pohlavních hormonů. To znamená, že i v době menstruace dochází v ložiscích endometriózy ke krvácení a rozvoji chronického zánětu.

A právě to je důvodem, proč endometrióza často vede k neplodnosti.

Pokud máš podezření, že za tvou opakující se bolestí může být něco jiného, zajdi ke svému gynekologovi. Když se endometrióza potvrdí, doporučí ti analgetika, která se používají ke snížení bolesti.

Dále ti může doporučit hormonální antikoncepci. Ta způsobí menší vnímavost ložisek endometriózy k hormonům, a ty pak zaniknou. Pokud běžná léčba nepomůže, může se přistoupit k chirurgickému řešení.

 

Jak na správnou hygienu během menstruace? Jak často měnit menstruační pomůcky?
V současnosti si můžeš vybrat z různých typů hygienických menstruačních pomůcek, např. vložek, tamponů, kalíšků nebo menstruačních kalhotek. Záleží na tom, co ti bude vyhovovat nejvíce.

Na to, jak často měnit menstruační pomůcky jsme se zeptali gynekologa MUDr. Štěpána Budky: „Období menstruace je spojeno s větším rizikem infekcí. Není to však období, které by ženu mělo jakýmkoliv způsobem limitovat v běžném životě nebo v práci. Mnoho žen naopak v tuto dobu dosahuje daleko vyšších výkonů.

Ať už žena používá jakoukoliv menstruační pomůcku je potřeba ji pravidelně měnit. Intenzita menstruace je pro každou ženu různá a tak i frekvence výměn je jiná. V období menstruace bych doporučil používat zejména bavlněné spodní prádlo a hygienické přípravky s nižším rizikem alergie.

” A my potvrzujeme! Ať už si vybereš jakoukoliv pomůcku, nezapomínej na zvýšenou hygienu.
 

Můžu mít během menstruace sex a jak se během ní chránit před otěhotněním?
Ano, během menstruace sex mít můžeš. Záleží tedy na tom, co je tobě a tvému partnerovi/partnerce příjemné. Nebojte se o tom spolu mluvit.

Dávej akorát pozor na to, že menstruace nechrání před nechtěným otěhotněním a pohlavními onemocněními, proto je i při styku během ní třeba používat ochranu.

Zároveň mysli i na vhodnou polohu, aby tě sex nebolel, protože děložní čípek je během periody níže než obvykle a může být velmi citlivý.

Víš také, že během menstruace můžeš mít i vyšší chuť na sex kvůli změnám hladin hormonů? Navíc ti může orgasmus pomoci proti menstruačním křečím.

A na závěr naše tradiční připomenutí: naslouchej svému tělu, pečuj o něj, choď na preventivní prohlídky a když něco není v pořádku, vyhledej svého lékaře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector