Anální fisura – vše o zdraví

Anální fisura - Vše o zdraví

Anální fisura neboli řitní trhlina je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění trávicího traktu. Jedná se o poranění řitní sliznice, pokud jsou trhlinky malé, říká se jim ragády, pokud je postižení hlubší, jedná se o fisuru. Nemoc se projeví bolestí při a po defekaci, tato bolest přetrvává i několik hodin a je doprovázena krvácením. Krev je jasně červené barvy, nejedná se tudíž o krev z vyšších částí trávicího traktu. V tomto článku se dozvíte vše o příznacích, příčinách, diagnostice, léčbě a prevenci řitní trhliny.

Mezi nejčastější příznaky řitní trhliny patří (1, 2):

 • Ostrá bolest při vyprazdňování stolice, která je často následovaná hlubokou palčivou bolestí trvající až několik hodin
 • Krvácení při vyprazdňování stolice – ve stolici či na toaletním papíře se může objevit malé množství krve (krev jasně červené barvy, bývá viditelná na povrchu stolice)

Kdy navštívit lékaře?

Při podezření na přítomnost anální trhliny je vhodné navštívit praktického lékaře.

Nenechte se odradit rozpaky či studem a vyhledejte lékařskou pomoc. Řitní trhlina je poměrně častý problém, který je v časných fázích poměrně dobře léčitelný.

Anální fisura - Vše o zdraví

Velké množství případů řitních trhlin bývá ponecháno bez léčby, praktický lékař však provede vyšetření k vyloučení jiných onemocnění, která mívají podobné příznaky (např. hemoroidy- žilní městky v oblasti konečníku, které se mohou projevovat otoky v oblasti řitního otvoru a konečníku, bolestí a krvácením).

Lékař Vás také seznámí s možnostmi léčby či postupy, které mohou příznaky zmírnit a vedou ke snížení rizika opakovaného vzniku řitních trhlin.

Diagnostika

Na začátku vyšetřovacího procesu se lékař soustředí na zjištění pacientovy podrobné anamnézy. Budete tázáni na okolnosti Vašeho problému, příznaky, které se u Vás objevily, charakter a typ bolesti, toaletní návyky atd.

Po odebrání anamnézy následuje fyzikální vyšetření, během kterého lékař zkontroluje postiženou oblast. Po jemném roztažení hýždí bývá v oblasti řitního otvoru viditelná drobná trhlinka.

Při diagnostice řitní trhliny většinou není prováděno vyšetření konečníku, tzv.

digitální vyšetření per rectum (při kterém lékař vyšetří konečník pomocí prstu v rukavici, potřené lubrikačním prostředkem, během vyšetření posoudí abnormality sliznice uvnitř konečníku a zhodnotí charakter stolice), neboť se předpokládá, že vyšetření při přítomnosti trhliny bude bolestivé. Vyšetření per rectum je však obecně velice cenným vyšetřením, které by nemělo být zanedbáváno.

V případě pochybností Vás praktický lékař odešle k lékaři specialistovi (při podezření na vážnější příčinu Vašich obtíží). Lékař se specializací proktologie provede důkladnější vyšetření oblasti řitního otvoru a konečníku, s použitím lokální anestezie k zabránění vzniku bolesti během vyšetření.

Někdy je využíván další typ vyšetření – tzv. rektální manometrie (během které je měřen tlak řitních svěračů- svalů, které jsou lokalizovány kruhovitě kolem řitního otvoru a uplatňují se při vyprazdňování stolice) (2).

Příčiny vzniku řitní trhliny

Anální fisury obvykle vznikají v oblasti sliznice řitního otvoru, která je nějakým způsobem poškozena a oslabena. Často vznikají u pacientů trpících chronickou (dlouhodobou ) zácpou, kdy bývá sliznice poškozena tvrdou stolicí či příliš velkým objemem stolice,který je vyprazdňován řitním otvorem.

Mezi další možné příčiny řadíme (3, 4):

 • Dlouhotrvající průjem
 • Nespecifické střevní záněty (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida)
 • Těhotenství a porod
 • Pohlavně přenosné choroby (syfilis, herpes genitalis), během kterých může dojít k poškození sliznice a vzniku trhliny
 • Ztuhlé anální svěrače, kdy je zvýšeno napětí svalů a vzniká vyšší náchylnost k tvorbě trhliny

V mnoha případech nebývá příčina vzniku řitní trhliny zjištěna vůbec.

Které osoby bývají postiženy?

Řitní trhliny patří mezi běžné problémy, odhadem postihují v jakékoli fázi života jednu z deseti osob.

Problém se vyskytuje bez rozdílu u mužů i u žen a postihuje osoby všech věkových kategorií (včetně velmi malých dětí). Většinou se vyskytuje u dětí a mladých dospělých ve věku mezi 10 a 30 lety.

Léčba

Řitní trhlina se obvykle samovolně zhojí v průběhu několika týdnů (stejně jako jiné drobné trhlinky či praskliny na kůži).

Praktický lékař poradí a doporučí vhodný postup k podpoře rychlejšího hojení trhliny, popř. doporučí léky ke zmírnění obtíží.

Většina řitních trhlin se zhojí pomocí léčebných prostředků, přestože je velká pravděpodobnost opětovného vzniku, obzvláště pokud pacienti nedodržují doporučení uvedená níže.

Svépomocné postupy k podpoře efektivnějšího hojení

 • K úlevě od nepříjemných obtíží spojených s řitní trhlinou Vám praktický lékař doporučí několik postupů, které uleví od zácpy a zmírňují bolest.
 • Pokud se podaří zmírnit zácpu, jsou vytvořeny vhodné podmínky k hojení trhliny a sníží se riziko jejího opětovného vzniku.
 • Mezi svépomocné metody řadíme:
 • Navýšení denního příjmu vlákniny (zvýšit množství potravin s vysokým obsahem vlákniny, např. ovoce, zelenina, celozrnné výrobky)
 • Vyvarovat se vzniku dehydratace (pít dodstatečné množství tekutin, vhodné jsou neslazené čaje, či voda)
 • Cvičení (pokusit se zařadit do denního režimu pohyb, např. každodenní procházku, či běh)
 • V průběhu dne vyčlenit dobu a prostor k vyprázdňování stolice (navyknout si na pravidelné vyprazdňování, každý den přibližně ve stejnou dobu, v klidném prostředí, beze spěchu)
 • Při pocitu nucení na stolici neodkládat návštěvu toalety
 • Při používání vlhčených ubrousků se vyvarovat používání výrobků s obsahem vůní či alkoholu, které mohou vést k pocitům diskomfortu a svědění v oblasti řitního otvoru. Co se toaletního papíru týče, vhodné je používat měkký papír a v průběhu používání dbát na jemné utírání, aby nedošlo ke vzniku podráždění sliznice či kůže
 • Po vyprázdnění stolice je vhodné provádět sedací koupele v teplé lázni (např. s přídavkem heřmánku či řepíku lékařského), které usnadňují hojení poškozené sliznice a uvolní svaly v oblasti řitního otvoru.

Další preventivní opatření jsou uvedena v odstavci o prevenci anální trhliny.

Medikamentózní léčba anální fisury

Ke zmírnění obtíží a léčbě je možné využít řadu léčivých přípravků, které Vám doporučí praktický lékař.

Laxativa

Jedná se o léky změkčující konzistenci stolice, čímž dochází k snadnějšímu průchodu stolice během vyprazdňování.

U pacientů s řitní trhlinou jsou obvykle předepisována objemová laxativa ve formě tablet či granulí. Laxativa pomáhají udržovat vodu ve stolici, která se tak stává měkčí a lépe vyprázdnitelná.

U dětí bývají používána osmotická laxativa ve formě orálních roztoků. Tyto látky zadržují vodu ve střevě, dochází k roztažení (distenzi) střeva a zvýšení motility (urychlení střevní činnosti).

Léčba bývá zahájena nižší dávkou, která se postupně zvyšuje, dokud pacient nevyprazdňuje měkké stolice s frekvencí přibližně 1-2 dny.

Léky proti bolesti

Jestliže při vyprazdňování stolice přetrvávají bolesti v oblasti řitního otvoru, je možné užívat léky tlumící bolest (např. paracetamol, či ibuprofen, které jsou dostupné bez lékařského předpisu).

Před zahájením užívání těchto léčiv si však pečlivě přečtěte příbalovou informaci léku a řiďte se pokyny dávkování zde uvedenými.

Glycerol trinitrát (GTN)

Pokud nedojde v průběhu jednoho až dvou týdnů ke zlepšení příznaků, může Vám praktický lékař předepsat lék s účinnou látkou glycerol trinitrát (GTN), který se aplikuje obvykle dvakrát denně ve formě masti přímo do anální oblasti.

Tato látka způsobí vasodilataci cév (rozšíření) v okolí řitního otvoru, což napomáhá k lepšímu prokrvení celé oblasti. To umožní snadnější hojení řitní trhliny.

Látka také pomáhá ke snížení tlaku v oblasti řitního kanálu, což vede ke zmírnění bolesti. Léčba glycerol trinitrátem se užívá u velké většiny případů řitní trhliny (které se vytvořily za dobu kratší než 6 týdnů) a přibližně u sedmi z deseti pacientů trpících chronickými řitními trhlinami.

Velmi častým vedlejším účinkem používání GTN mastí jsou bolesti hlavy, které se vyskytují až u poloviny pacientů využívajících uvedený typ léčby. U některých pacientů dojde ke vzniku závratí, či „motání“ hlavy. Glycerol trinitrát není určen k léčbě dětí, opatrnost v užívání je nutná u těhotných a kojících žen.

Pokud jsou bolesti hlavy výrazné intenzity, je nutné snížit dávku masti po dobu několika dní. Používejte raději malou dávku (velikosti kuličky hrášku) 5-6x denně, což často bývá lepší, než větší množství masti 2x denně. Také se ujistěte, že mast aplikujete skutečně pouze na kůži kolem řitního otvoru, ne hlouběji do oblasti análního kanálu.

Léčba mastí s glycerol trinitrátem obvykle trvá 8 týdnů, či do úplného zhojení trhliny.

Místní (lokální) anestetika

Pokud jsou bolesti neustupující a výrazně zhoršují kvalitu života, praktický lékař předepíše místní anestetikum, které znecitliví oblast konečníku a zajistí tak bezbolestné vyprázdnění stolice. Místní anestetikum se aplikuje přímo do postižené oblasti.

Tyto látky pouze zmírňují bolest, nepřispívají k hojení trhliny.

Nejběžnějším lokálním anestetikem je lidokain, který je používán buď ve formě gelu, či masti a obvykle je používán po dobu jednoho až dvou týdnů, protože většinou již během této doby dojde ke zhojení trhliny.

Blokátory kalciových kanálů

Tato skupina léků je obvykle využívána k léčbě vysokého arteriálního tlaku (hypertenze), jako zástupce můžeme uvést např. diltiazem. Tyto látky, které jsou aplikovány přímo do konečníku, však také působí příznivě k hojení řitní trhliny a u některých pacientů se za tímto účelem využívají.

Mechanismus účinku těchto látek spočívá v uvolnění svěračů a zvýšení prokrvení v oblasti řitní trhliny.

Jejich aplikace může být spojena s výskytem nežádoucích účinků (bolesti hlavy, závratě, svědění, pálení v místě aplikace). Tyto vedlejší účinky však odezní během několika dní od začátku užívání.

Blokátory kalciových kanálů aplikované do postižené oblasti bývají stejně účinné jako přípravky s glycerol trinitrátem a bývají používány, pokud neúčinkovaly léky uvedené výše.

Aplikace do postižené oblasti se provádí po dobu 8 týdnů či do úplného zhojení trhliny.

Zajímavé:  Klíšťová Encefalitida U Psa Příznaky?

Botulotoxinové injekce

Jedná se o relativně nový způsob léčby řitní trhliny, která se používá, jestliže způsoby léčby uvedené výše nebyly účinné.

Botulotoxin je silný jed, který je pro použití bezpečný pouze v malých dávkách. V případě řitní trhliny jsou injekce botulotoxinu používány k paralyzování análních svěračů. To zabrání vzniku kontrakcí (napínání) svalů, pomáhá snižovat bolest a následně usnadňuje hojení trhliny.

Není přesně známo, do jaké míry přispívají injekce botulotoxinu k hojení řitních trhlin, ukazuje se však, že jejich užívání je prospěšné u více než poloviny pacientů, kteří tento typ léčby využívají. Efekt léčby je podobný jako u GTN mastí a blokátorů kalciových kanálů.

Účinky injekce trvají přibližně dva až tři měsíce, což představuje dostatečně dlouhou dobu k zahojení trhliny.

Další možnosti léčby

Za několik týdnů budete pozváni na kontrolu, během které lékař zhodnotí efekt léčby (zda došlo k zahojení trhliny, či došlo alespoň k částečnému zlepšení).

Pokud došlo k úplnému zhojení trhliny, praktický lékař doporučí další kontrolu o několik týdnů později.

Jestliže nedošlo k výraznému zlepšení a řitní trhlina nereaguje na léčbu po dobu osmi týdnů, praktický lékař Vás pravděpodobně odkáže na lékaře specializovaného v oboru gastroenterologie či proktologie, který provede další doplňující vyšetření. Dle výsledků je poté naplánován další postup (v úvahu přichází i operační řešení).

Chirurgická léčba

Jestliže jsou léčebná doporučení uvedená výše neúčinná, je doporučeno chirurgické vyšetření, popř. chirurgický zákrok. Chirurgická léčba se obecně řadí mezi nejúčinnější možnosti léčby řitní trhliny, u více než 90% pacientů představuje tato terapie dobrý dlouhodobý efekt. Nicméně, s tímto způsobem léčby je spojeno i malé procento komplikací.

Anální fisura - Vše o zdraví

K léčbě řitní trhliny může být využita celá řada chirurgických technik, nejčastěji využívané uvádíme níže.

Laterální sfinkterotomie

V průběhu této metody je proveden malý řez v oblasti svěrače (svalový kruh kolem řitního otvoru), což sníží napětí análních svěračů. To přispívá k lepšímu hojení trhliny a snížení rizika vzniku další trhliny. Jedná se o krátký, relativně jednoduchý zákrok, který je obvykle prováděn v celkové anestezii, přičemž hospitalizace není nutná.

Zákrok je jedním z nejúčinnějších způsobu léčby řitní trhliny, s dlouhodobě dobrými výsledky. U většiny pacientů dojde k úplnému zhojení trhliny za dva až čtyři týdny po zákroku.

Přibližně u jednoho z dvaceti pacientů může být následkem tohoto typu zákroku vznik určité ztráty ovládání svěrače ( fekální inkontinence) v důsledku poškození análních svěračů. Obvykle se však jedná pouze o mírný typ postižení.

Inkontinence se obvykle zlepší, ačkoli existuje i malá pravděpodobnost trvalého poškození.

Použití zdravé tkáně z jiné části těla

Zdravá tkáň z jiné části těla je využita ke korektuře trhliny, přičemž dojde také ke zlepšení prokrvení v oblasti trhliny.

Tento postup je doporučován u pacientů s chronickou (dlouhodobou) anální trhlinou, která vznikla v souvislosti s těhotenstvím či poraněním análního kanálu.

Prevence vzniku řitní trhliny

V prevenci vzniku řitní trhliny je velice důležité předcházet vzniku zácpy.

Nejúčinnější způsoby zabraňující vzniku zácpy jsou uvedeny níže.

Vláknina

Důležitý je dostatek vlákniny přijímaný stravou. Doporučená denní dávka vlákniny pro dospělé se pohybuje kolem 18 g.

Příjem vlákniny je možné zvýšit konzumací těchto potravin:

 • Ovoce
 • Zelenina
 • Celozrnná rýže
 • Celozrnné těstoviny
 • Celozrnný chléb
 • Různé druhy semínek
 • Ořechy

Pro vytvoření představy o obsahu vlákniny v daném výrobku je nutné důsledně číst informace o nutričním složení uvedené na obalu výrobku.

Pokud je konzumováno dostatečné množství vlákniny, stolice budou pravidelné, neboť vláknina přispívá ke snadnějšímu průchodu potravy zažívacím traktem. Po konzumaci potravin s vyšším obsahem vlákniny budete mít také déletrvající pocit sytosti.

Obsah vlákniny ve stravě je vhodné zvyšovat postupně, neboť náhlé zvýšení může vyvolat nepříjemný pocit „nafouknutí“. Také může dojít ke zvýšení plynatosti a křečovitých bolestí v oblasti žaludku.

Pro úplnost stručně uvádíme další zásady zdravého životního stylu.

Dostatečné množství tekutin

Pijte dostatečné množství tekutin a v případě cvičení či pobytu v prostředí s vyšší teplotou vzduchu příjem tekutin ještě více navyšte.

Pokuste se omezit konzumaci nápojů s obsahem kofeinu, alkoholových a šumivých nápojů.

Vyprazdňovací návyky

Při pocitu nutkání na stolici neodkládejte návštěvu toalety, tím předejdete vyschnutí stolice a následně ztíženému vyprázdnění.

Pobyt na toaletě by měl probíhat v klidu, s dostatkem času a soukromí.

Cvičení

 1. Pravděpodobnost vzniku zácpy se také snižuje, pokud zařadíte do denního režimu dostatečné množství pohybu.
 2. Fyzická aktivita by měla být vykonávána v rozsahu alespoň 150 minut týdně.
 3. Při pravidelném cvičení se navíc budete cítit zdravěji, neboť fyzická aktivita zlepšuje náladu, zvyšuje energii a fyzickou kondici.

Источник: https://cs.medlicker.com/167-ritni-trhlina-analni-fisura-priciny-priznaky-diagnostika-a-lecba

Efektivní přírodní pomoc při análních trhlinách

Pokud na anální trhlinky trpíte, můžete vyzkoušet osvědčené přírodní prostředky a postupy.    Olivový olejOlivový olej obsahuje zdravé mononenasycené tuky, které poskytují  lubrikaci vašemu střevnímu systému, čímž umožňují stolici bez problémů projít.

Kromě toho je také známo, že mají protizánětlivé vlastnosti, které ulevují od bolesti způsobené análními prasklinami. Podle studie zveřejněné ve Scientific World Journal u pacientů s análními trhliny došlo ke snížení bolesti, krvácení a svědění po použití přírodního prostředku připraveného smícháním olivového oleje, medu a včelího vosku.

Pokud trpíte análními prasklinami, můžete tento prostředek snadno připravit doma. Vše, co musíte udělat, je smísit stejné množství olivového oleje, medu a včelího vosku v misce. Poté umístit misku do mikrovlnné trouby, dokud se použitý včelí vosk ve směsi nerozplyne. Nechte směs vychladnout a poté ji aplikujte na postiženou oblast.

Je to účinnější, pokud se směs používá několikrát za den. Vyzkoušejte po dobu několika týdnů.

Aloe VeraVšichni z nás vědí o léčebných a protibolestivých vlastnostech aloe vera, ale věděli jste, že mohou být také použity k hojení análních trhlin a napomáhají opravit poškozené kožní tkáně? Nebuďte tak překvapeni, protože studie zveřejněná v European Review for Medical and Pharmacological Sciences podporuje toto tvrzení. Podle studie může lokální aplikace gelu obsahující šťávu z aloe vera účinně léčit chronické anální fisury.

Kokosový olejDalší přírodní léčba pro anální trhliny zahrnuje použití kokosového oleje, bohatého na triglyceridy středního řetězce, které mohou snadno procházet pokožkou a tím udržet postiženou oblast lubrikovanou.

To vede k procesu hojení. Aplikace kokosového oleje na svěrač konečníku párkrát za den je údajně dobrá pro hojení análních trhlin.

Nicméně, pokud máte chronické anální trhliny, budete kokosový olej muset použít několikrát denně, abyste získali požadované výsledky.

Jablečný ocetNemůže být nic horšího než mít zácpu, pokud trpíte na anální trhliny.

Ale nedělejte si starosti, můžete se pokusit odstranit zácpu pomocí jablečného octa, jelikož je známo, že obsahuje ve vodě rozpustnou vlákninu zvanou pektin, která nejen zlepšuje trávení, ale také podporuje pohyby střev.

Vše, co musíte udělat, je smíchat 1-2 polévkové lžíce syrového, nefiltrovaného jablečného octa a lžíci medu ve sklenici vody a pít dvakrát denně. Nakonec můžete být zbaveni i anální trhliny.

Lněná semínkaLněné semínka jsou bohatá na vlákninu a omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají odstranit zácpu vedoucí k podráždění análních trhlin. Lžíci na prášek rozdrcených lněných semínek promíchejte ve sklenici vody. Pijte tento roztok pravidelně před spaním, abyste regulovali pohyby střev.

VlákninaVláknina podporuje pravidelné pohyby střev, pomáhá zmírnit příznaky análních trhlin.

Příjem vlákniny pravidelně podporuje změkčení stolice, takže během pohybu střevem není vyžadován velký tlak. To snižuje riziko poškození análních sliznice.

Zahrnujte do své stravy potraviny bohaté na vlákninu jako např. quinou, ovesné vločky, švestky, luštěniny, špenát, dýňová semínka, sezamová a slunečnicová semínka.

Hygiena hraje zásadní roli

Je nutné dodržovat správnou hygienu na podporu hojení análních trhlin. Pokud chcete rychlé zotavení z análních trhlin, musíte zachovávat postiženou oblast čistou a suchou, protože vlhkost může zvýšit riziko bakteriálních infekcí, což by mohlo zhoršit stav vaší anální trhliny.

Pokud se přírodní terapie nezdaří, existuje více možností léčby řitní trhliny:– autodilatační léčba pomocí kryotermálních dilatátorů- infiltrace okolí trhliny botulotoxinem- ošetření infračervenou koagulací či laserem

– operační léčba plastikou fisury v celkové anestezii

Источник: https://zdravi.doktorka.cz/efektivni-prirodni-pomoc-pri-analnich-trhlinach

Anální vřed

Anální vřed (anální fisura, řitní trhlina) je stav porušení výstelky řitního kanálu obklopeného vnitřním řitním svěračem. Jde o bolestivé onemocnění, jehož anatomickým obrazem je buď akutní trhlina řitní výstelky podélného směru nebo chronický vřed oválného tvaru.

Trhlina vyvolává křečové stahy (spazmy) vnitřního svěrače, což je pravděpodobně příčinou dalšího trvání onemocnění. U dětí se mohou vyvinout akutní trhliny. Řitní trhliny jsou obvykle jednotlivé a vyskytují se v zadní střední čáře nebo méně často ve střední čáře vpředu.

Na začátku jsou obvykle v dolní části řitního kanálu, při delším trvání nemoci zasahují obvykle celý řitní kanál. Chronický zánět v okolí vyvolá zbytnění sliznice při horním pólu trhliny (tzv. hypertrofická papila) a zbytnění kůže při dolním okraji trhliny (tzv.

Zajímavé:  Jak Masírovat Bederní Páteř?

strážní výčnělek).

Na vzniku řitních trhlin se může uplatnit více faktorů; nejčastěji vznikají poraněním při tuhé stolici, někdy drážděním průjmovitou stolicí.

Rizikovými faktory jsou psychické vlivy, chronické užívání projímadel, porodní poranění, natržení výstelky ostrými předměty, případně při vyšetření konečníku.

 Řitní trhliny mohou být spojeny se svěděním kolem konečníku a mohou způsobovat ekzém kolem konečníku.

 • Příznaky, objektivní nález
 • Léčba
 • Komentáře

Trhliny se projevují bolestí a při vyprazdňování stolice krvácejí jasně červenou krví. Obvykle se bolest objeví krátce po vyprázdnění, trvá několik hodin, a pak ustoupí až do příští stolice.

Při vyšetření konečníku prstem nacházíme zvýšené napětí svěrače, je hmatná trhlina. Diagnózu potvrdíme endoskopickým vyšetřením (tj. vyšetřením průsvitu řitního kanálu optickým přístrojem)- tzv. anoskopií.

Léčení akutní trhliny vyžaduje klid, léky proti bolesti (Spasmoveralgin), a látky změkčující stolici, minimalizující poranění řitě při vyprazdňování. Trhlina se často vyhojí při místně působících čípcích (např.

glycerinových), Při neúspěchu zmíněné léčby je nutná chirurgická léčba. Spočívá ve výkonech snižujících napětí řitního svěrače: (1) nejčastěji se provádí tzv.

divulze svěrače (mechanické roztažení vláken svěrače, (2) ve výjimečně těžkých případech se provádí částeční přetětí vláken svěrače (tzv. sfinkterotomie).

Dále pokračujte na Anální fisury.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti. Komentujte, hodnoťte, ptejte se!

Источник: https://www.anamneza.cz/nemoc/Analni-vred-analni-fisura-ritni-trhlina-224

Řitní trhliny

Vaše osobní údaje jsou zpracovávány v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb. Správcem osobních údajů je CHIMARE clinic s.r.o., Senovážné náměstí 22, 110 00 Praha 1, IČO: 28935071 („Správce“).

Účelem zpracovávání osobních údajů je primárně poskytování zdravotních služeb (zpracování je nezbytné pro splnění právní povinnosti Správce) a to v rozsahu jméno; příjmení; adresa; datum narození; pohlaví; rodné číslo; číslo pojištěnce; informace o svéprávnosti; profese; informace o zdravotním stavu a o postupu, průběhu a výsledcích poskytnutých zdravotních služeb, rodinná, osobní, pracovní příp. sociální anamnéza. Zpracování Vašich údajů za tímto účelem bude probíhat po dobu nezbytně nutnou, a to dle lhůt stanovených přílohou č. 3 vyhlášky č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci). V případě nahlížení do zdravotnické dokumentace může být za účelem ověření Vaší totožnosti zpracováváno též číslo Vašeho dokladu totožnosti a Váš podpis. Dovolujeme si Vás také informovat, že bez poskytnutí výše uvedených osobních údajů Vám nebude moci zdravotní služba být poskytnuta.

V souvislosti s poskytováním zdravotních služeb jsou v užším rozsahu zpracovávány osobní údaje i mimo zdravotnickou dokumentaci, např.

v objednávacích systémech pro účely plánování Vašich návštěv (jméno a příjmení, kontaktní údaje – telefon, e-mail, doručovací adresa, typ zdravotní služby) nebo v dokladech zasílaných zdravotním pojišťovnám (číslo pojištěnce a poskytnutá zdravotní služba) a jiných účetních podkladech, v případě, že služby nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění (jméno, příjmení, adresa a poskytnutá zdravotní služba). I tyto údaje jsou zpracovávány z důvodu právní povinnosti, případně oprávněného zájmu Správce, který spočívá v plánování práce či prokázání plnění právních povinností, pouze po dobu nezbytně nutnou, v případě objednávacích systémů po dobu jednoho roku, v případě podkladů pro zdravotní pojišťovny po dobu určenou na základě smlouvy s příslušnou zdravotní pojišťovnou a v případě jiných účetních podkladů po dobu stanovenou předpisy upravujícími vedení daňové evidence a účetnictví.

Osobní údaje v rozsahu výše uvedeném jsou zpracovávány na základě právem stanovených titulů, a tedy bez nutnosti Vašeho souhlasuSprávce se při zpracování osobních údajů bude řídit ustanoveními nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES („GDPR“).

Osobní údaje budou předávány třetím osobám, a to dalším poskytovatelům zdravotních služeb; zdravotním pojišťovnám; zpracovatelům Správce a příslušným orgánům veřejné správy dle příslušných právních předpisů. Osobní údaje nebudou předávány do jiných zemí. Po dobu zpracování osobních údajů máte právo:

 • a) požádat Správce o informaci, zda jsou Vaše údaje zpracovávány, za jakým účelem, které osobní údaje jsou zpracovávány, o zdrojích těchto údajů, plánované době, po kterou budou údaje zpracovávány a o příjemcích osobních údajů. Požádáte-li o informace týkající se zpracování Vašich osobních údajů, Správce Vám bez zbytečného odkladu a bezplatně poskytne kopii zpracovávaných údajů (za každou další kopii může Správce účtovat přiměřený poplatek);
 • b) na opravu nepřesných nebo doplnění neúplných osobních údajů, které se Vás týkají;

c) podat stížnost u Úřadu pro ochranu osobních údajů se sídlem Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7 ([email protected]);

d) žádat výmaz osobních údajů a právo vznést námitku proti zpracování; tato práva se však netýkají osobních údajů, které je Správce povinen zpracovávat pro splnění právní povinnosti, tzn. např. v souvislosti s vedením zdravotnické dokumentace.

V případě jakýchkoli dotazů či žádostí týkajících se zpracování Vašich osobních údajů se obracejte na Správce: [email protected].

Источник: http://www.chimare.cz/co-lecime/ritni-trhliny/

Řitní trhlina aneb jak si pomoct?

Okej, v první řadě, pokud jste na tento článek narazili náhodou a problém s řitní trhlinou nemáte, raději dál nečtěte a děkujte bohu, že se vás tento problém netýká. Jedná se o docela delikátní téma a pokud jste se s tímto problémem osobně nemuseli potýkat, pak vám tento článek může přijít spíše nechutný a můžete si klepat na čelo, proč sem takové věci vůbec píšu.

Podělit se o svoje zkušenosti s řitní trhlinou jsem se rozhodla proto, že sama jsem v posledních  letech progooglila tohle téma skrz naskrz ve snaze si pomoct.

Z toho, co jsem se dočetla, se s anální fisurou často potýkají těhotné ženy nebo ženy po porodu.

Nicméně v mém případě se tento problém spustil během chemoterapie a obávám se, že už se s ním budu potýkat celý život.

Jak jsem k řitní trhlině přišla?

Jak jsem již naznačila výše, první trhlinka se mi objevila během chemoterapie.

Důvodem je to, že chemo drogy způsobují zácpu a tvrdší stolici a pokud delší dobu kakáte tvrdou stolici, střevu to dává zabrat a pokud nebudete brát laxativa, pak je pravděpodobné, že se fisura vytvoří. To byl bohužel i můj případ.

Ze začátku menší trhlinka není až takový problém, docela rychle se zahojí, nicméně pokud se nevyřeší příčina tvrdé stolice a vše se opakuje, pak se po čase anální fisura stane chronickou a těžko se už hojí na 100%.

Do chronické fáze jsem se dostala už také, víceméně se mi střídají týdny, kdy je trhlinka (resp. trhlinky, myslím, že už jich je tam víc) snesitelná a zahojí se ze dne na den a třeba týden nebo dva mám pak klid, s fází kdy se najednou objeví tvrdší stolice a doslova mě roztrhne tak, že další den nemůžu ani pořádně sedět a děsím se toho jít znova na velkou.

Zjistěte, co vám způsobuje řitní trhlinu a příště tomu přejděte

Prvotní výskyt trhlinky má u každého jiný důvod, jak jsem psala výše, u mě to bylo chemo, u jiných je to porod či těhotenství nebo spouštěč může být čistě mechanický (něco ostrého ve stolici).

Nicméně, pokud už se dostanete do chronické fáze, je dobré vysledovat, kdy se vám daří kakat bez natržení a co vám naopak trhlinky způsobuje.

Pokud jste četli některé mé předchozí články, asi víte, že jsem dost analytický typ a ráda se snažím najít příčinu problému a následně její řešení.

V tomhle případě jsem udělala to samé a snažila u sebe vysledovat, co přesně mi způsobuje opakované natržení zadečku ????

Spouštěč: Spěch

Jak spouštěč funguje a jak mu předejít: Pokud nemám dost času na to, se v klidu vykakat, zjistila jsem, že se mi to pak vymstí v podobě nového natržení. Podle mě je důvodem to, že buď se mi nezadaří úplně vše dostat ven a něco tam na konci střeva zůstane, to pak jaksi ztvrdne a při další návštěvě záchoda to způsobí natržení.

Velká návštěva záchoda se pro mě stala prioritou číslo 1. Pokud bych kvůli dlouhému sezení na záchodě měla přijít pozdě do práce, na schůzku, nebo promeškat jakoukoliv jinou událost, je mi to jedno. Pravděpodobně nic z toho nebude tak důležité jako zachování mého zdraví a funkčního zadečku. Takže vám doporučuju nasadit stejný mindset a dopřát si dostatek času na trůně!

Spouštěč: Chce se mi, ale nemám kde

Jak spouštěč funguje a jak mu předejít: Tohle je hodně blbý, nazvala bych to dovolenkovým syndromem. Někdy, když to na mě přijde, tak se stane, že jsem prostě někde venku nebo v cizí zemi a v okolí žádný záchod.

V takovém případě to prostě musím zadržet a počkat, než bude příležitost. To může trvat klidně několik hodin.

Problém však je, že pak když konečně vletím na záchod, jde to všechno nekontrolovatelně rychle ven a ta rychlost mi způsobí natržení.

Radu, jak tomuhle předejít bohužel nemám. Dalo by se poradit, ať se takovým situacím vyhýbáte, jenže to byste se pak nikdy nehnuli z domu nebo z komfortní zóny a to by ten život zas byl docela nudnej ne?

Zajímavé:  Černý jazyk - vše o zdraví

Spouštěč: Životní styl

Jak spouštěč funguje a jak mu předejít: Dlouhodobé sezení v kanclu, málo pohybu a processed food. Pokud trpíte chronickou fisurou, tento životní styl vám moc nepomůže. K rychlejšímu zahojení trhlinky pomáhá dobré prokrvení konečníku. Je tedy potřeba pravidelně cvičit, dlouhé sezení přerušovat častými procházkami a nejíst sračky.

Zajděte si během dne udělat čaj, nebo si kupte malou skleničku a choďte si často pro vodu. Když jdete na záchod, rovnou si tam trochu zacvičte a protáhněte se. Zkuste ráno věnovat 10-20 minut józe a večer dejte delší procházku nebo si zacvičte.

Začleňte do jídelníčku hodně zeleniny a ovoce, ideálně smoothies nebo čerstvé šťávy. Vynechte salámy typu vysočina, bílé pečivo a nezdravé sladkosti, vaše střeva vám poděkují. Zjistěte, jestli vaše zažívání není lepší bez mléčných výrobků (kravské mléko).

Tohle všechno ovlivňuje vaše střeva a prokrvení zadečku, můžete to ovlivnit!

Jak se bezbolestně vykakat s čerstvou trhlinkou? Jak trhlinku rychle zahojit?

Tohle je otázka za všechny prachy, rovnou říkám, že nemám návod na 100% zahojení bez budoucího opakování, ale mám několik tipů, které jsem za poslední 2 roky trápení posbírala z osobních zkušeností a díky kterým mám vždycky na chvilku klid.

 1. Na záchodě trůněte s nohami na stoličce. Dejte si pod nohy stoličku, která způsobí, že budete v přirozenější pozici pro kakání, jakoby v dřepu. Postačí víceméně cokoliv, na co si můžete položit nohy a je to cca 50cm vysoký a stabilní.
 2. Netlačte to. Pokud to nejde samo, radši chvíli počkejte a pak to zkuste znovu.
 3. Nebuďte z toho, že máte trhlinku a musíte znova na záchod, ve stresu. Pokud budete na záchodě sedět vystresovaní a myslet na to, jak vás to zas natrhne, pak se to opravdu stane, protože váš zadeček ví, že se bojíte a je tím pádem staženej, zúženej a nic jím neprojde bez bolesti. Checkněte další bod jak na to!
 4. Takže, ráno se mi udělala trhlina tak, že jsem málem brečela. Ale odpoledne se mi chce znova, panebože co teď!? V prvé řadě to chce klid, sedněte, hoďte stoličku pod nohy a začněte zhluboka dýchat, asi tak jak to bývá v televizi, když někdo rodí ???? V hlavě si říkejte, že to bude dobrý, že na tohle se neumírá, uvolněte se a zasmějte se sami sobě a té situaci ve které jste. Tohle fakt pomáhá! To že se zasmějete, vám přirozeně stlačí břicho, věci se ve střevě posunou směrem ven a zároveň se smíchem přirozeně uvolní svěrač. Mě ještě pomáhá se u toho na sedátku mírně kývat ze strany na stranu, ono to pak jde jaksi líp, pomaleji a kontrolovaně ven bez dalšího natržení. Pokud se teď smějete při čtení mých rad, čekněte, jestli se vám náhodou nechce na wc a poděkujte mi později.
 5. Mazat, mazat mazat! Já mažu hemagelem, ideálně po každé velké návštěvě záchoda. Opláchnout vodou a opatrně namazat trhlinky. Nevím ani jaký je doporučené dávkování, u mě tak 3 denně (2x během dne a pak večer na noc po sprše). Hemagel mi většinou, v kombinaci s předchozími body, pomůže tak do tří dnů vše zahojit.
 6. K rychlejšímu zahojení fisury taky pomůže měkčí stolice. Do projímadel se mi moc nechce, takže já to většinou řeším větším přísunem zelených džusů a smoothies. Smoothies obsahují vlákninu, která pomáhá stolici změkčit, nicméně je potřeba k tomu také vypít dostatek vody, takže ty 2 litry aspon denně zkuste vypít.

Источник: http://newme.cz/ritni-trhlina-aneb-jak-si-pomoct/

Diskuze Anální fisura

Maminy, máte někdo zkušenosti s anální fisurou u dospělého? Jedenvečer mi tekla krev z konečníku(nic mě nebolelo) dr.

pak říkal, že mámprávě fisuru, předepsal tabletky, čípky a mastičku Faktu a teď po3 týdnech co bylo vše ok, mě to občas bolí, že se mi pak špatně chodínebo sedí… Měl jste to někdo? Uvítám nějaké přípravky navíc, nebobabské rady, co vám pomohlo, nebo jestli je vůbec normální že to občasbolí Ráda bych se toho zbavila a dosud jsem nemělatu smůlu se s fisurou setkat, takže trošku tápu… 

Velikost písma:

Příspěvek upraven12.08.16 v 13:48

Fizura je prakticky prasklina… Je treba ji promazavat, aby se zahojila aupravit stravu, jinak ti při stolici opět praskne. Fizury jsou častorezistentní, tj. vrací se nebo muzou byt chronické. Pokud mas bolesti, muzeto byt i uskrinuty hemeroid

@Fima – chudák malej, takto ho opravdu lituju, mít takové problémy už od mala Moc díky za typy, snažím se po stolici vždyosprchnout, mastičku používám i s aplikátorem, tak snad… Já jsem sinebyla jistá, zda to právě je normální, když to i pobolívá… A jádost často jezdím na koni, takže to pak je docela problém Moc díky, o dubové kůře jsem něco četla,tak můžu zkusit..:)

@pannda – mažu, mažu asnažím se hodně pít… jíst ovoce, zeleninu.. Co je pak ještě dobrézahrnout do stravy? Hemeroidy mě napadly taky, jeden doktor měchtěl poslat na rektoskopii a obvodák dnes, že by na to zatím netlačil..Jenže ten se na mě ani nepodíval, tak těžko říct 

Dobra vec jít na rektoskopii, budete chytřejší ty i lékař. Ono časemse vse bude zhoršovat, hemeroidy ma dnes skoro každy, ale v jiném stadiu.přidej vice vlákniny…

@pannda – Noo, upřímněse na rektoskopii nehrnu, dokud to nebude nutný.. Asi to není nicpříjmenýho.. Ale pravda, že nevím, zda tam ty hemeroidy jsou taky, nebone.. Přikládám problémy té fisuře.. Zkusím něco nastudovat a nějakzměnit jídelníček, snad to zabere..

Mám s tím zkušenosti. Žádné mastičky to od fisury nepomůžou, jsoujen na momentální zklidnění, ale prasklina zůstává. Občas byl klid, alestále se to vracelo, bolest byla čím dál větší, až jsem to nemohlavydržet. Na gastroenterologii se doktorka divila, jak jsem to mohla takhledlouho vydržet. Pomohl až chirurgický zákrok v nemocnici.

@Jane.Jay píše:Ajaj… tak to jste mě.. moc nepotěšila… takže šance, že se to zahojí samo jetéměř nulová…?

Ano, ten konečník se při stolici roztáhne a praská, po stolici se opětstáhne a ta prasklinka se nemůže zahojit, protože je jakoby schovanáv záhybech toho konečníku (snad jsem to vysvětlila nějak srozumitelně).Nejprve jsem absolvovala ambulantní ošetření, kde mi to podpíchli, aby sekůže pod prasklinkou vyboulila a ona se mohla zahojit.

To ale nepomohlo, takjsem šla na zákrok.Absolvovala jsem podobný zákrok celkem 2× – jednou s fisurou a podruhé miodstraňovali všechny hemoroidy, co jsem měla vevnitř. Musím si hlídatstravu, mít pohyb. Zkrátka na to víc trpím.

Pointa mého příspěvku je v tom, že fisura se sama nezahojí, bude topravděpodobně naopak stále stejné nebo možná stále horší.

Jo a ještě něco, tu druhou operaci jsem měla před těhotenstvím. Běhemtěhu a ani při nebo po porodu žádnej problém s konečníkem.

Nemáš hemeroidy? ty bolí hrozně moc.

Nemáš hemeroidy? ty bolí hrozně moc.

Občas se mě to stane – jsem atopik, takže mám celkově kůži takovoukřehkou. Může to být spojeno s exémem. Jestli to tak je, mohlo by pomocipromazávání – mě se osvědčilo sádlo. Nemůže to být kvasinkovouinfekcí?

Děkuju za rady, určitě vyzkouším, sprcha je samozřejmostí Pořád jsem optimista a doufám, že se tozahojí:)

@Jeanasa – fistura prýprávě bolí taky (ale to jen z toho, co jsem se dočetla). Hemeroidyvyloučeny nejsou, to bych musela jít na vyšetření, abych měla jistotu, aletu prasklinu tam mám – to mi říkal jak doktor, tak jsem si ji v pondělínašla sama.. Tak to přikládám spíš tomu.. Jako pobolívá to, ale můžunormálně fungovat (zatím) 

Anonym – jakože se fisura udělá na základě kvasinkové infekce? Kvasinkyobčas mívám, ale ty jsem měla naposledy někdy na začátku roku…

@Jane.Jay ahoj, já jsemani né týden po operaci fisury. Bojovala jsem s ní přes rok až ty bolestinešly vydržet. Pokud to máš v začátku, určitě to nepodceňuj a najdi sivyhlášeného proktologa, který ti pomůže. Masti typu faktu jsou opravduk ničemu co se týče fisury.

Jediná mast kterou mi doporučil i proktologje proktis- M, je přímo na fisury. Stojí kolem 300,– ale je asi nejlepšína trhu.

V začátku, to jen štípe a pobolívá, ale čím častěj to budešmít tak se víc stahuje konečník až se časem dostane do jakési křeče,kterou nejde silou vůle povolit a při každé stolici se trhá dokola.

Předrokem jsem říkala, že na operaci nikdy nepůjdu a před 14 dny jsem doktoraprosila, ať mně operuje co nejdřív Výborná věc na hojení je sada dilatan,vypadá to hrůzostrašně ale spoustu lidí, co to měli v začátku to můžezachránit. mrkni na to.

Источник: https://www.emimino.cz/diskuse/analni-fisura-262814/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector