Pupalkový olej – Vše o zdraví

Královna noci, pupalka, se dá využít i přes den. Je to léčivka, krásně voní a její květy, kořen i listy se dají využívat v kuchyni. Pupalkový olej je hotovým zázrakem pro ženské potíže, kožní onemocnění a mnoho dalších problémů jako je třeba hyperaktivita dětí.

Jak vypadá pupalka dvouletá

Pupalkový olej - Vše o zdravíPupalek existuje na světě více než 200 různých druhů. Jednoleté, dvouleté i vytrvalé, malé, velké. Zakrslé mají kolem 15 cm, velké i 2 metry.

Pupalka dvouletá je vysoká rostlina (až 1,5 m) s mohutným do hloubky sahajícím kořenem. V prvním roce vyrůstá pouze přízemní růžice řapíkatých listů s načervenalými špičkami listů (viz foto).

Druhý rok se objeví olistěná lodyha, která je dole zdřevnatělá a načervenalá. Stonek je celý pokrytý jemnými chlupy. Na konci lodyhy roste klas s poupaty.

Květ je jasně žlutý, má 4 široké okvětními plátky ve tvaru srdce (když se plně rozevřou), které přes den vidíme povadlé (vi foto níže). Z každého květu viditelně trčí 8 tyčinek s prašníky.

Blizna má čtyři laloky a dělá ve středu květu takový křížek. Květy rozkvétají postupně, každý večer nové, které ráno uvadnou.

Po odkvetení se na místech květů vytvoří zelené tobolky s maličkými olejnatými semeny. Na jedné rostlině vyroste přibližně 100 tobolek a v každé je cca 300 maličkých semínek připomínajících droboučký mák.

Pupalku si u nás nemáte s čím splést. Podobné květy má snad jen divizna, ale to je jinak zcela jiná rostlina, je plstnatá. Takže záměny se nemusíte obávat.

Kde roste

Pupalkový olej - Vše o zdravíRoste úplně všude –  v lomech, na rumištích, u vody, poblíž lidských obydlí. Je velmi nenáročná na půdu. Roste osamoceně nebo v malých skupinách. Velmi snadno se vysemeňuje, zahradníci se jí těžko zbavují. Vysazuje se proto do květináčů. Kromě vysoké pupalky dvouleté můžete pořídit nízkou trvalku pupalku nebo plazivou verzi pupalky (pupalka missurijská).

K nám na zahradu přišla sama a nikde okolo neroste. Je krásná, voní. Ani nás ani nenapadlo se jí zbavovat. Prostě ji obdivujeme a občas jí kus sníme nebo vypijeme.

Noční kráska

Každý večer se během několika minut otevře poupě, které svou vůní láká noční hmyz k opylení (a mě k přičichnutí a uvaření čaje). Druhý den květ uvadá a večer vykvete jiný. Proto se často pupalce říká nocenka, noční svíce, noční hvězda nebo večerní růže – kvete až když se začne šeřit.

My u ní sedáváme a meditujeme – podobá se zázraku, když na vlastní oči vidíte, jak se poupě během pár minut otevře a pomačkané okvětní plátky se narovnají do tvaru srdíčka.

Jaké účinné látky obsahuje pupalka

Pupalka dvouletá (latinsky oenothera biennis) obsahuje třísloviny, slizy, bílkoviny, škroby, minerály,  a esenciální mastné kyseliny, semena jsou bohatá na léčivý olej. Ten obsahuje kyselinulinolovou a gamalinolovou.

Léčivé účinky pupalky dvouleté

Její využití je široké. Je známou bylinou pro ženy, protože pomáhá léčit premenstruační syndrom, bolesti v prsou a křeče.

Zklidňuje také psychiku, pomáhá při léčbě hyperaktivity, ekzémů, lupénky a mnoha dalších potížích. Z těch nejčastějších můžeme uvést:

  • kožní onemocnění (lupénka, ekzémy, atopické ekzémy)Pupalkový olej - Vše o zdraví
  • astma
  • premenstruační syndrom (psychika, bolesti, křeče, citlivost prsou před menstruací)
  • spasmolytické působení (uvolňuje křeče)
  • hyperaktivita dětí
  • využívá se při léčbě roztroušené sklerózy
  • posiluje imunitu
  • prevence proti nadváze
  • prevence srdečního infarktu (snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak)
  • pomáhá při cévních nemocech (zpomaluje srážlivost krve a zvyšuje pružnost cév)
  • pomáhá při revmatických onemocněních
  • posiluje paměť
  • pomáhá při padání vlasů
  • zlepšuje sluch
  • pomáhá při kocovině
  • kořen i semena čistí krev
  • zevně proti kožním zánětům a neuralgiím (nálev z květů)
  • na kašel se používají listy
  • na hemoroidy se dělají z listů obklady

Jak využít kořen a listy pupalky v kuchyni

Pupalkový olej - Vše o zdraví

  • Na vaření se využívá kořen a listy pupalky stejně jako jiná kořenová a listová zelenina. Do polévek, soté apod.
  • Kořen se využívá syrový do salátů a na zeleninovou oblohu talíře.
  • Kořen se také suší a používá jako koření.
  • Kořen chutná jako petržel nebo pastiňák.

Mladé listy sbíráme a kořen vykopáváme jen v prvním roce na podzim nebo druhý rok před začátkem vegetačního období, tedy než vyrostou lodyhy s listy a budoucími květy. Kořen je velký, budeme potřebovat rýč.

Jak využít květy pupalky 

  • Na obklady při kožních potížích jako jsou záněty, ekzémy, lupénka apod. spaříme květy velmi krátce horkou vodou a přiložíme na postižené místo. Po 30 minutách odstraníme. Podle potřeby opakujeme.
  • Na přípravu osvěžujícího nápoje a do směsí čajů např. s citronovými bylinkami
  • Na ozdobu do salátů, do agarových báboviček, na dezerty apod.

Jak využít semena pupalky v kuchyni

Pupalkový olej - Vše o zdraví

  • Semena se používají stejně jako mák – do dezertů.
  • Olej ze semen se využívá do salátů a při vaření, ale vzhledem k jeho ceně je to velmi luxusní záležitost.

Pupalkový olej, to je skutečně léčivý zázrak, jemuž připadá většina výše uvedených účinků a mnohé další, které jsme ani nezmínili. Lisuje se ze semen, což je v domácích podmínkách těžko proveditelné.

Semena jsou maličká a tvrdá. Vyrábí se proto průmyslově a prodává se v tobolkách nebo jako za studena lisovaný olej v lahvičkách. Pokud uvažujete o jeho koupi, nešetřete –  hledejte kvalitní, co nejčistší výrobek.

Jak vyrobit pupalkový olej doma

Jestli vám pupalka roste na zahradě a chcete si vyrobit domácí pupalkový olej, máte dvě možnosti:

  • Jedna možnost je semena nadrtit (třeba v hmoždíři) a užívat po lžičkách vzniklou drť. Podle typu obtíží až 3 malé lžičky denně.
  • Druhá varianta je naložit semena do kvalitního oleje (olivový nebo slunečnicový za studena lisovaný), nechat stát na slunném místě, pravidelně protřepávat. Po 14 dnech slít do tmavé skleněné lahve a skladovat v chladu. Bude slabší než čistý pupalkový olej, ale bude mít i tak léčivé účinky. Můžete ho užívat vnitřně, ale pamatujte, že je to syrový olej. Je ideální k masážím, kde se míchá čistý pupalkový olej s olivovým.

Dávkování si nechte poradit od zkušeného terapeuta, případně se podívejte na doporučení výrobce, pokud kupujete olej v obchodě. Výrobce ví, kolik je v něm oleje – účinné látky.

Při potížích před menstruací se užívají 2 lžičky oleje denně vnitřně do odeznění potíží, prsa se při přecitlivělosti či napětí natírají olejem ráno a večer.

Vedlejší účinky

Pupalka nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Vnitřně se nedoporučuje užívat pupalkový olej při epilepsii, kojení a v těhotenství. Bez omezení však lze užívat zevně.

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Děkujeme, že jste se stavili. Vemte si ještě

VIDEO KURZ ZDARMA

Zlepšete zdraví i postavu a začněte podle Jíme Jinak.
45 minut videí, rady a recepty.

PŘIHLÁSIT ZDARMA

Pupalkový olej - Vše o zdraví

Pupalkový olej | Benefity, vedlejší účinky a dávkování

Pupalkový olej je přírodní, rostlinný suplement, který je již řadu let používán pro léčení řady onemocnění. Nejste si jisti, zda tento přírodní olej vyřeší vaše potřeby? Prozkoumali jsme potenciální benefity pupalkového oleje a vědecké důkazy podpírající zdravotní přínos. Čtěte dále a zjistěte, jaký přínos pro vás může mít tento super rostlinný olej!

Co je pupalkový olej?

Pupalkový olej je přírodní suplement, který pochází z rostliny (Oenothera biennis), která kvete v noci. Rostlina je již staletí používána na řadu obtíží, od modřin a oděrek po bolesti. Aktivní látkou v pupalce je mastná kyselina gama‐linolenová neboli GLA.

Pupalkový olej - Vše o zdraví

Co pupalkový olej dělá?

GLA je nenasycená mastná kyselina, což znamená, že je zdravá pro srdce a má protizánětlivé vlastnosti. GLA je získávána ze semen rostliny pupalky a je typicky prodávaná ve formě kapslí.

Podobně jako široce rozšířený suplement Omega‐3, GLA spadá pod skupinu mastných kyselin Omega‐6. Kvůli protizánětlivým vlastnostem používají lidé GLA proti řadě kožních onemocnění a zánětů od akné po menstruační křeče a revmatoidní artritidu. Prozkoumáme tyto běžné
způsoby užití a důkazy, které by mohly podpořit užívání GLA.

Jaké je použití a benefity pupalkového oleje?

Snížení váhy
GLA, aktivní látka v pupalkovém oleji, ukazuje potenciál v prevenci opětovného nabírání váhy u jedinců, kteří byli v minulosti obézní. Tato studie byla založena na teorii, že různé druhy mastných kyselin mohou ovlivnit způsob, jak vaše tělo ukládá energii jako tuk a že obézní jedinci mají jinou distribuci mastných kyselin než ti, kteří mají normální váhu.

Zajímavé:  Kaposiho sarkom - Vše o zdraví

Na druhou stranu nebyly provedeny žádné další studie, které by podporovaly tvrzení, že by pupalkový olej sám o sobě snižoval váhu nebo fungoval jako prevence nabírání váhy.

Akné, ekzém a lupénka

Akné
Existuje několik typů akné a celá řada jejich původu – pupínky, černé tečky, boláky, hormonální akné a cystické akné. Často se mluví o tom, že důvodem pro tvorbu akné je nedostatek esenciálních mastných kyselin ve stravě, což vede k přesvědčení, že pupalkový olej (a GLA v něm) by mohl mít pozitivní efekt na snižování zánětů, které akné způsobují.

Jedna studie zaznamenala snížení výskytu akné při suplementaci GLA. V současnosti není pupalkový olej doporučen přímo jako léčba, ale může pomoct s cheilitidou (suché, popraskané a bolavé rty), která je způsobena istotreoninem, který se používá jako běžný přípravek na léčbu akné.

  • Ekzém
    Když přijde na ekzém, existuje teorie, že by mohl být způsoben nedostatkem GLA v kůži, což přirozeně vede k domněnce, že olej z pupalky, který je přirozeně bohatý na GLA, by mohl být efektivní léčbou.
  • Byla provedena studie, která ukázala, že suplement s pupalkovým olejem ulevil od svědění, suché kůže a červenání pokožky způsobené ekzémem po 4‐8týdenní léčbě, ale efekty byly ovlivněny použitím steroidů (běžně používaná léčba).
  • K objasnění toho, jaké účinky má pupalkový olej na ekzém sám o sobě, by byl potřeba další výzkum.

Pupalkový olej - Vše o zdraví

Menopauza a předmenstruační syndrom

GLA z pupalkového oleje je přítomna při tvorbě prostaglandinu, který se v těle chová jako hormon. Z toho důvodu existuje domněnka, že pupalkový olej může zmírnit symptomy spojované s hormonálními změnami, jako je předmenstruační syndrom (PMS) nebo menopauza.

V současnosti existují smíšené důkazy o vlivu na symptomy PMS (bolesti prsou nebo křeče), ale existuje studie, která podporuje vliv GLA na návaly horkosti během menopauzy.

Tato studie objevila malé zlepšení v množství návalů horkosti u žen, které užívaly tento suplement po dobu šesti týdnů, v porovnání se skupinou, která pupalkový olej neužívala. Tato studie byla provedena na malé skupině žen, takže je potřeba další výzkum v této oblasti k podpoření pozorovaných výsledků.

Těhotenství

Pupalkový olej je v přírodní medicíně dlouho využíván pro vyvolání porodu během pozdního těhotenství. Neexistují však žádné přesvědčivé studie, které by prokázaly jeho vliv na tenčení děložního hrdla a vyvolání porodu.

Pupalkový olej prokázal efekt na ředění krve a podle National Instutes of Health by se mu měly vyhnout těhotné ženy a také lidé, kteří užívají jiné léky na ředění krve. Z toho důvodu není doporučeno jeho užívání během těhotenství.

Zdraví kloubů

  1. Pupalkový olej je vzhledem ke svým protizánětlivým vlastnostem adeptem na léčbu zánětlivých onecmocnění kloubů jako například revmatické artritidy.
  2. Studie, při které pacienti užívali suplementy s GLA po dobu 6 měsíců, ukázala výrazné a klinicky relevantní snížení symptomů revmatické artritidy a zlepšování pokračovalo, když suplement užívali po dobu dalších 12 měsíců.

  3. Dávky užívané při této studii však byly velmi vysoké, což znamená, že je potřeba dalších důkazů, než bude pupalkový olej doporučen jako potenciální léčivý přípravek.
  4. U dalších dvou zánětlivých onemocnění onemocnění ‐ Raynaudovy nemoci a Sjögrenova syndromu – existuje potenciál ke zlepšení při použití suplementů s GLA, ale dosud to nebylo prokázáno v žádné vědecké studii.

Diabetická neuropatie

Neuropatie, nebo také ztráta citu, je jedním z nejvíce omezujících efektů cukrovky. Je spojována se zánětem, což vedlo k výzkumu o potenciálních benefitech pupalkového oleje pro lidi s cukrovkou.

Studie na zvířatech ukázaly pozitivní výsledky suplementace pupalkového oleje na tok krve a funkčnost nervů. Starší studie ukázala zlepšení v řadě ukazatelů neuropatických symptomů při užívání kyseliny linolenové, což značí, že by pupalkový olej mohl fungovat jako potenciální prevence a mít léčebný efekt na tento problém. V této oblasti jsou však potřeba další novější a hlubší výzkumy.

Vedlejší účinky a dávkování pupalkového oleje

Vedlejší účinky suplementace pupalkového oleje zahrnují bolest hlavy a lehkou žaludeční nevolnost (průjem nebo nevolnost). Bezpečnost dlouhodobého užívání GLA nebyla objasněna, ale může být riskantní během těhotenství nebo pro lidi, kteří užívají léky na ředění krve.

Co se týče dávkování, doporučení většinou závisí navašem zdravotním stavu. Doktor nebo lékárník vám může pomoct stanovit ideální dávkování.

Pokud trpíte zásadními zdravotními obtížemi nebo pravidelně užíváte léky, je nejlepší vše konzultovat s lékařem, než začnete užívat jakékoliv suplementy, na které nepotřebujete předpis.

Co si z článku odnést

Ačkoliv se studie všech potenciálních benefitů pupalkového oleje zdají být omezené, existují náznaky, že může být prospěšný při obtížích jako ekzém, akné, revmatoidní artridita nebo diabetická neuropatie.

Je jasné, že GLA v pupalkovém oleji má protizánětlivé účinky a záněty jsou příčinou řady symptomů a onemocnění.

I když vědecké důkazy jsou omezené, pupalkový olej je používán v homeopatické léčbě již řadu let a na různé problémy. Existují důkazy, které ukazují na jeho efektivitu při léčbě obtíží s kůží, PMS, zánětů kloubů a neuropatie. Mohl by pomoci i jako prevence proti nabírání váhy.

Potenciální vedlejší účinky jsou mírné a jinak zdraví jedinci (kteří nejsou těhotní) mohou díky vysoce kvalitním suplementům s pupalkovým olejem pozorovat zlepšení obtíží způsobených záněty.

Pupalkový olej – na akné, impotenci i stárnutí

Pupalkový olej - Vše o zdraví

Pupalkový olej se vyrábí z pupalky

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) je přitažlivá rostlina se žlutými voňavými květy, které kvetou ve večerních hodinách. Svými květy těší svět pouze během noci, protože nad ránem odkvetou a odumřou. To však nic nemění na tom, že pupalka je léčivá rostlina s výjimečnými vlastnostmi. Pochází z oblasti Severní Ameriky, kde je součástí tradiční medicíny již stovky let.

Zhruba od třicátých let minulého století se začaly intenzivněji využívat produkty z pupalky k léčbě ekzémů a kožních problémů. Aktuálně se pupalkový olej, získaný ze semen pupalky lisováním za studena, stává prostředkem léčení mnoha zdravotních neduhů.

Pupalkový olej a zdraví

Pupalkový olej je především zdrojem omega-6 nenasycených mastných kyselin, konkrétně kyseliny gama-linolenové (GLA).

Denní doporučená dávka pro dospělého jedince představuje asi půl gramu a člověk ji získává výhradně z potravin.

Pokud tato významná esenciální kyselina v organismu chybí, tělo člověka upozorňuje na její nedostatek například kožními problémy, nervovými obtížemi, sníženou kvalitou vlasů a nehtů.

V čem vám může pupalkový olej pomoci?

Je dokázáno, že kyselina gama-linolenová jako reprezentantka omega-6 nenasycených mastných kyselin snižuje vysokou hladinu cholesterolu a krevní tlak, podporuje imunitu, psychickou vyrovnanost, eliminuje příznaky premenstruačního syndromu, migrény atd. Kromě GLA jsou v pupalkový olej zastoupeny vitaminy skupiny B, vápník a hořčík. Pupalkový olej má také schopnost snížit nepříjemné bolesti kloubů i intenzitu otoků.

Pupalkový olej je balzám na pokožku

Mezi první oblasti použití pupalkového oleje patřila schopnost zmírňovat příznaky ekzému – svědění, zarudnutí, olupování, vznik puchýřků a hnisajících prasklin. Nejnověji se tento zázrak doporučuje i při léčbě akné a psoriázy.

Kromě zásluh na zdraví pokožky lze pupalkový olej připsat i další, které jsou spojeny s krásou. Bojuje totiž i proti tmavým kruhům pod očima, stařeckým skvrnám, vráskám a suché pokožce.

TIP: Mrkněte na další čaje a bylinky proti akné

Proti Alzheimerovi i impotenci

Pupalkový olej se uplatňuje i jako bojovník proti zánětům, které způsobuje roztroušená skleróza. Zároveň posiluje přenos nervových impulsů, čímž eliminuje paměťové výpadky při Alzheimerově chorobě. Za tyto vlastnosti odpovídají především nenasycené mastné kyseliny.

Panenský olej z pupalky dvouleté je podpůrným prostředkem krevního oběhu. Z tohoto důvodu je schopen podpořit průtok krve do penisu, a tím odstranit jednu z primárních příčin mužské impotence. Odborníci v tomto případě doporučují užívání pupalkového oleje spolu s vitamínem C a ginko bilobou .

Pupalkový olej pro krásu …

Nesmíme zapomenout ani na výrazné stimulační účinky na metabolismus člověka. Podporou metabolismu člověk spálí více kalorií než obvykle. Pokud užívání pupalkového oleje podpoříte pravidelnou sportovní aktivitou, výsledky vás určitě potěší. Jeho pravidelný příjem by měl prospět také vašim vlasům a nehtům.

Jak pupalkový olej užívat a kolik vás bude stát?

Pupalkový olej jako zástupce panenských olejů není vhodný pro tepelné zpracování. Je stvořen pro dochucení salátů a polévek. Za doporučenou denní dávku se považuje množství jedné čajové lžičky ráno i večer po jídle.

Zajímavé:  Hepatitida C Nová Léčba?

Při kožních potížích malé množství oleje rozmícháme s krémem nebo mastí a naneseme na pleť. Při vážných a chronických onemocněních se doporučuje užívání pupalkového oleje konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Cena kvalitního pupalkového oleje se pohybuje od 200 Kč za 250 ml. Je dostupný i ve formě kapslí s přídavky vitamínů apod.

VIDEO: Jak kvete pupalka

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Pupalkový olej účinky

Žluté květy pupalky dvouleté (Oenothera biennis) svou stavbou poněkud připomínají diviznu, a také za ně bývají obvykle zaměňovány. Rozdíl však tkví v tom, že pupalka rozkvétá až ve večerních hodinách, proto se jí také někdy lidové přezdívá „noční svíce.“ Rozvíjí se většinou od června do září, přičemž životnost květu nepřekračuje 24 hodin.

Původ rostliny najdeme v severní Americe – v americké Virginii, odkud byla zavlečena i do Evropy v roce 1614 a rychle zde zdomácněla. Dnes se vyskytuje běžně na stráních, v křoví a na říčních březích.

V roce 1911 prohlásil botanik Wilhelm, že jedna libra kořene pupalky dodá člověku více síly než 200 liber hovězího masa.

Dlouhou dobu se kořen pupalky považoval za poměrně výživnou zeleninu a často se užíval v kuchyni. I dnes se však občas užívá ve studené kuchyni. Rostlina se těší oblibě i v kosmetickém průmyslu a v oblasti zdraví.

Původní obyvatelé Severní Ameriky používali listy rostliny hlavně proti nejrůznějším kožním afektům. Spolu s kořenem byly předepisovány při léčbě atopických projevů, astmatu atd. Používaly se nálevy, odvary i obklady.

Teprve v posledních letech došlo k rozšíření užívání oleje.

Předmětem zájmu je v současnosti především semeno (Semen oenotherae), které obsahuje především velmi kvalitní olej s výraznými účinky na naše zdraví.

Ve složení oleje nalezneme hlavně kyselinu linolovou, olejovou a gama-linolenovou, s malou příměsí velmi významné kyseliny dihomogama-linolenové. Jde o tzv.

esenciální mastné kyseliny, které lidský organismus neumí syntetizovat, a je tudíž odkázán na zevní příjem.

Přitom ale tyto látky jsou součástí fosfolipidů, což jsou stavební jednotky buněčných membrán, hrají velkou úlohu při transportu a okysličování cholesterolu a jsou výchozími látkami pro tvorbu tzv. prostaglandinů, což jsou důležité látky s hormonálním působením.

Pupálkový olej se dnes označuje jako potravní doplněk, který však může výrazně pomoci v mnoha ohledech.

Účinky

  • Pupalkový olej - Vše o zdravíPodporuje hormonální rovnováhu, a je tudíž často předepisován při tzv. PMS – premenstruačním syndromu, tedy kombinaci tělesných a psychických (emocionálních) příznaků, které se objevují před menstruací. Jedná se o předmenstruační bolesti a křeče, doprovázené depresemi a jinými potížemi. Olej se též doporučuje užívat během klimakteria (menopauzy).

V roce 2013 byl zveřejněn výzkum, kterého se zúčastnilo 56 žen v přechodu (45-59 let). Jedna skupina užívala pupalkový olej po dobu 6 měsíců a druhá placebo. Výsledkem bylo zjištění, že došlo ke zmírnění vedlejších symptomů menopauzy u skupiny žen, která konzumovala právě pupalkový olej.

  • Bylo zaznamenáno zlepšování stavu pacientů, trpících ekzémem a lupénkou. Zároveň se olej často předepisuje při akné a dalších kožních potížích. Podporuje zdraví nehtů. V těchto případech je vhodné jak vnitřní, tak i zevní užívání (zevně nanášíme na postižené místa několikrát denně).

Indická studie publikována v časopise „Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology“ zkoumala účinky pupalkového oleje při atopickém ekzému a zjistila, že tento produkt dokázal zlepšit stav 96 % pacientů po 5 měsíčním vnitřním užívání.

Recept na pleťovou masku: 1 lžičku pupalkového oleje a 1 lžičku bílého jogurtu (lze použít i smetanu ke šlehání) pečlivě promícháme a naneseme na vyčištěnou pokožku obličeje, dekoltu a necháme cca 15 minut působit. Po uplynutí této doby umyjeme teplou vodou.

Recept na nehty: pupalkový olej pečlivě vtíráme do nehtových lůžek po dobu cca 15 minut . Tuto kúru opakujeme pravidelně každý den.

  • Dobrých výsledků je dosahováno při léčbě roztroušené sklerózy, zejména v počátečním stadiu. V každém případě brzdí rozvoj nemoci a oddaluje vznik závažnějších pohybových potíží.
  • Olej podporuje snižování hladiny cholesterolu a hodnot krevního tlaku, při současném zpomalování srážlivosti krve, a je tak výborným prevetivním prostředkem cévních chorob, především angíny pectoris, ischemie myokardu a ischemie končetin, a snižuje nebezpečí vzniku náhlých příhod mozkových.
  • Doporučuje se i při bolestech svalů a kloubů, podporuje zdraví kostí.

Anglická studie měřila účinek pupalkového oleje na 49 pacientech trpících revmatickou artritidou a u 94% zaznamenala výrazné zlepšení a zmírnění symptomů. Ovšem vědci podotkli, že k zlepšení stavu může docházet teprve až po 1-3 měsíčním užívání.

  • Olej zvyšuje přirozenou obranyschopnost organismu a odolnost vůči stresu.
  • Příznivě působí i při vypadávaní vlasů. Zde je ovšem třeba systematické vnitřní užívání. Zároveň se doporučuje i zevní užívání:

Návod: naneste olej přímo do vlasů jako hydratující masku a nechte působit cca 30 min. Následně vlasy umyjte obvyklým způsobem.

  • Při užívání oleje též mizí nepříjemný pocit mravenčení v nohách i rukách, zejména u starších lidí. Dochází také ke zlepšení sluchu, zraku i paměti.
  • A v neposlední řadě zmírňuje nepříjemný zápach potu.
  • V dnešní době se též zkoumá možnost využití pupalkového oleje pro podporu otěhotnění.

Formy

Pupalkové semeno se nedoporučuje míchat do směsí a nejčastěji se vyskytuje právě ve formě pupalkového oleje, kapslí či tobolek. Olej se nedoporučuje tepelně upravovat. Preventivně se většinou doporučuje užívat 1-2 lžičky denně, při potížích lze dávky zvýšit, ale vždy je dobré se přidržovat pravidla „vše s mírou.“

Vedlejší účinky

Bylina je netoxická a má vedle terapeutických účinků i vysokou nutriční hodnotu. Doposud nebyly zaznamenány žádné negativní vedlejší účinky. Pro užívání oleje během těhotenství je vždy nejdříve nutné konzultovat lékaře.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Pupalkový olej

Pupalka dvouletá a její efekt na PMS a ženské zdraví

Pupalka dvouletá roste v různých končinách světa, včetně Evropy. Určitě jste se s ní již setkali aspoň na obrázku a žluté, pouze večer se rozvíjející kvítky, si pamatujete.

 Olejíček, o jehož účincích si řekneme, se extrahuje ze semínek pupalky. Je zkoumaný hlavně pro svůj obsah dvou typů Omega 6 kyselin. Patří sem kyselina linolenová a gama linolenová.

Jsou to esenciální mastné kyseliny, které si tělo neumí samo vytvořit a které pozitivně ovlivňují spoustu pochodů v těle.

Na co vše se účinky oleje zkoumaly?

Za poslední dvě desetiletí probíhalo mnoho studií, které se snažily prokázat, zda má pupalkový olej účinky na některá onemocnění.

Patří sem diabetická neuropatie, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, Sjogrenův syndrom, ledvinové onemocnění, endometrióza, post virové infekce a další.

Jenom u některých chorob se přitom přímo prokázalo, že pupalkový olej má pozitivní účinky. Některé studie účinek nepotvrdily a u některých výzkum stále probíhá. 

Snad nejpočetnější studie se uskutečnily ohledně účinků pupalkového oleje na premenstruální syndrom včetně cyklické bolesti prsou, perimenopauzální a menopauzální symptomy, atopický ekzém a také na zrání a otevírání cervixu před porodem.

Studie na lidech jsou však i zde poměrně limitované a někdy přicházely s rozporuplnými závěry.

Některá data naznačují potenciální benefit u revmatoidní artritidy a roztroušené sklerózy, kdy olej z pupalky mírní skrytý, nebakteriální zánět v těle, ale je zapotřebí více studií, které by účinky potvrdily. Kdy nám tedy může prokazatelně pomoci?

Pupalkový olej - Vše o zdravíPupalkový olej

Premenstruační syndrom

U některých žen nastává před menstruací větší citlivost na hladiny prolaktinu. Omega 6 mastné kyseliny jako je kyselina gama linolenová (GLA) pomáhají účinky prolaktinu blokovat a tím redukují symptomy PMS.

Některé klinické studie potvrzují, že pupalkový olej je efektivní v mírnění premenstruačních symptomů kam patří bolest hlavy, prsou, podrážděnost, depresivní nálada. Už jen 1.5 gramu pupalkového oleje užívaného po 3 měsíce prokázalo signifikantní změny v mírnění závažnosti PMS vůči placebu.

Zkoumaly se i synergistické účinky pupalkového oleje spolu s užívaným vitamínem E a B6. Přesto, že mechanismus účinku zkoumané látky se zdá jasný, logický a víme, jak asi terapeuticky funguje, tak ne všechny studie byly konzistentní a ukázaly stejný závěr.

 Mnoho žen však na účinky pupalky přísahá a to nejenom u mírnění symptomů PMS psychických, ale i fyzických.

Cyklická bolest prsou

Až 70% žen trpí při PMS určitým stupněm bolesti prsů neboli mastalgií. Ta vzniká jako výsledek měnících se hormonálních hladin během menstruačního cyklu. Naproti tomu necyklická bolest se k menstruaci, či lépe řečeno době před ní, nevztahuje.

Zajímavé:  Aneurysma mozku - vše o zdraví

A právě u předmenstruační mastalgie se uplatňuje deficit GLA v těle. Nedostatek této esenciální kyseliny vytváří větší citlivost prsní tkáně k hormonům, které mastalgii způsobují.

Po dodání GLA se v těle reguluje hladina zánětu a potlačuje se působení těch prostaglandinů, které tuto cyklickou bolest prsní tkáně způsobují. 

Pokud na tento typ bolesti trpíte, je výrazná a limituje vaše předmenstruační období na “přežívání”, může vám pupalkový olej pomoci. Některé studie kombinovaly 1-3 gramy pupalkového oleje s vitamínem E a během 6 měsíců došlo k redukci symptomů. Samostatně se většinou pupalkový olej užíval v množství 3-4 gramy denně.

Návaly horka v perimenopauze a menopauze

I u těchto symptomů některé studie pozitivní účinky pupalky potvrdily a jiné neprokázaly. Ty, které ukázaly benefitní účinek, říkají, že ženy, které užívaly 500 mg pupalkového oleje 2x denně po dobu 6 týdnů, pociťovaly návaly horka méně často, s menší intenzitou a byly také kratší. Ženy zde také uváděly zlepšení svých sociálních aktivit a pozitivní vztah na sexuální zdraví. 

Fibroadenomy v prsu

Benigní tumory prsní tkáně, vyskytující se ve věku 15-40 let. Jsou nebolestivé, s pravidelnými okraji, pohyblivé. Většinou nevyžadují žádnou léčbu, pouze sledování ultrazvukem.

Pokud si však ženy chtějí být jisté, že bulka v prsu je skutečně benigní, tak jedinou metodou oveření je biopsie a nebo histologie po odstranění.

Při užívání pupalkového oleje nebylo zjištěno, že by měl vliv na zmenšení fibroadenomů.

Vysoký krevní tlak

Nestejné důkazy ohledně snížení vysokého krevního tlaku podává několik studií.

Je zapotřebí více výzkumu a to i ohledně snížení rizika vzniku vysokého krevního tlaku a preeklampsie při užívání pupalky v době těhotenství a po porodu. Zde si ale pupalkový olej zasluhuje zvláštní pozornost.

Studie týkající se užívání v tomto období pojednávají o účinku na gestační diabetes, zrání a otevírání cervixu. Budu se jim věnovat v jenom z příštích článků. 

Roztroušená skleróza

Užívání pupalkového oleje vykazovalo význačný efekt na zvýšení vitality, kognitivních funkcí a životní spokojenosti. Pozorováno bylo zmírnění bolestí a únavy v porovnání při užívání s placebem, což zlepšilo kvalitu života pacientů. Užívání pupalkového oleje nemělo vliv na progresi nemoci.

Co brát v úvahu

Jisté je, že většina potvrzených účinků byla zaregistrována až po delší době užívání. Od pupalky nečekejte okamžitý efekt.

Nejlépe ji kombinujte s vitamínem E (širokospektrální vitamín E obsahující tokoferoly typu alfa, beta, gamma i delta).

Jako je tomu u jiných suplementů, pupalka nefunguje jako běžná farmakologika, například analgetikum, po kterém bolest hlavy přejde ihned. Pupalkový olej bylo zapotřebí užívat několik týdnů až měsíců, aby prokázala svoje účinky.

Na co si dát pozor

Protože gamma linolenová kyselina, obsažená v pupalce, může zpomalovat srážení krve, neměla by být pupalka užívána v případech, kdy se současně užívají i léky ovlivňující krevní srážlivost (heparin, warfarin…).

Opatrnosti je třeba i při některých druhů léků na epilepsii. Pupalkový olej je pro svoje složení a účinky považovaný za velmi bezpečný.

Opatrnosti je ale třeba také při užívání phenothiazinu u schizofrenie a při užívání protivirových léků, kdy pupalka může zvýšit jejich účinek. 

V některých dalších článcích se budu věnovat účinku pupalkového oleje na ovlivnění atopického ekzému a rosacey, protože i tam má tato látka svoje místo a prokazatelné účinky;).

Pupalka dvouletá, respektive olejíček z ní, se stal doporučovanou látkou u mnoha mých klientek. Zejména u těch, které bojují s atopickým ekzémem, rosaceou, suchou kůží a odvykání lokálním steroidovým mastím/krémům.

Mezi další indikace, kdy ho do doporučení v konzultacích zařazuji, je právě premenstruační syndrom s mnoha svými nepříjemnými a život limitujícími příznaky. Olej z pupalky dvouleté má velmi bezpečný profil a nasazujeme i při snaze o otěhotnění.

Má význam pro správnou kvalitu a tvorbu cervikálního hlenu.

Situace ohledně potravinových doplňků a suplementů na trhu mnohdy není přehledná. Marketingové strategie mají velký vliv i na propagaci výrobků horší kvality. To jsou všechny ty, které obsahují zbytečná plnidla, barviva, aromata, konzervanty a další látky, které jsou pro tělo zatěžující a v suplementech je nechceme. Lékárna bohužel není zárukou prodeje přípravků superiorní kvality.

Ať produkt kupujeme kdekoliv, vždy je třeba znát složení, názvy látek v aktivních (tedy žádoucích) formách, dávkování, které by nemělo být příliš nízké ale ani příliš vysoké. Není s podivem, že běžný zákazník, který sice ví, kterou látku si chce zakoupit, je často v záplavě nabídky ztracen a neví, co před ním vlastně na pultu či v regále stojí.

Potřebujete – li poradit s výběrem, jsem tu pro vás při:

  • identifikování vhodné strategie k vyrovnání hormonálních hladin a ženského zdraví při snaze o otěhotnění, při léčbě IVF, po těhotenské ztrátě, v období těhotenství, kojení, při zvládání premenstruálního syndromu nebo v perimenopauze a menopauze
  • informace ohledně vyvarování se látek v těhotenství nežádoucích (toxiny v prostředí, kosmetice, léky, bylinné preparáty…)
  • doporučení vhodné, individuální suplementace včetně aktivních forem vitamínů a minerálů pro vás i vašeho partnera (plus čeho se v preparátech pro těhotné vyvarovat)
  • doporučení a individuální suplementační plán (ve formě aktivních forem vitamínů a minerálů) při kožních problémech je atopický ekzém, rosacea, akné, citlivá pleť, periorální dermatitida

Nepracuji se žádnou značkou potravinových doplňků či vitamínů. Doporučuji vícero značek, které užívám sama já i moje rodina. Jsou to značky prověřené, čisté a účinné, které mají certifikáty bezpečnosti a testují své zdrojové ingredience na obsah těžkých kovů atd. K zakoupení jsou buď v lékárně nebo na online e-shopech.

Pokud máte další otázky směřující k pupalkovému oleji nebo k suplementaci, kontaktujte mne pro pár rad zde nebo na Instagramu @organicstyle.cz. Těším se na vás:)

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6718646/

https://www.rogelcancercenter.org/files/breast-pain.pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20359269/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19052401/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24665356/

Výše uvedené informace nenahrazují lékařskou péči ani lékařské rady. Při jakýchkoliv zdravotních onemocněních či symptomech se obratťe na vašeho lékaře. Dávkování suplementů konzultujte s lékařem funkční medicíny, či jiným odborníkem znalým problematiky klinické suplementace či orthomolekulární medicíny. Veškeré užívané suplementy uvádějte lékaři stejně jako léky. 

Pupalkový olej

Pupalkový olej se získává ze semen pupalky dvouroční, Oenothera biennis. Tato rostlina pochází ze Severní Ameriky, kde ji původní obyvatelé poznají už po století. Je součástí tamější tradiční medicíny. Pupalkový olej se vyrábí lisováním semen za studena. Tím si zachovává přirozené složení a nedochází ke ztrátě významných látek.

Pupalkový olej obsahuje omega 6 nenasycené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a z minerálních látek vápník a hořčík. Díky složení je pupalkový olej pomocníkem organizmu v udržení optimální hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Má blahodárný vliv na buňky pokožky. Podporuje tělo v dokonalém využívání přijímaných a uložených tuků.

Široké využití:

  • Příznivé účinky pupalkového oleje přivítají hlavně ženy, a to při menstruačních potížích anebo v období klimaktéria, protože optimalizuje hormonální rovnováhu
  • Ulehčuje průběh menopauzálních a premenstruačních syndromů a pomáhají při nemocech ženských pohlavních orgánů.
  • Při redukci váhy působí na metabolismus tuků, zrychluje jejich spalování a zabraňuje ukládání
  • Dobrým pomocníkem je při bolestech hlavy a depresích
  • Vnějším užíváním zlepšíte prokrvení horních i dolních končetin, umírníte tak možný vznik křečových žil
  • Je bohatým zdrojem esenciálních nenasycených mastných kyselin, především kyseliny linolové a kyseliny gama-linolové
  • Pomáhá s problémy s akné
  • hustější a zdravější vlasy

Způsob použití: dospělí a děti od 12 roků 1 – 2 kapsule s hmotností 300 mg (mg) 3-krát denně s jídlem. Průběh přijímání je 30 dní. Další průběh užívání a možnost druhého cyklu dohodnout se svým lékařem. Průběh přijímání se může opakovat 2 – 3-krát do roka.

Kontraindikace:

  • děti mladší jak 12 roků, těhotné a kojící ženy
  • zvýšená individuální citlivost na určité složky léku
  • nepřekračujte doporučenou dávku na denní použití.
  • doporučuje sw dodržovat vyváženou stravu, omezit živočišné tuky, cukr, sůl, sladkosti, alkohol.
  • neměl by se používat jako náhrada za kompletní stravu
  • před použitím se doporučuje konzultovat s lékařem.

Podmínky skladování: při teplotě od + 5 ° C do + 25 ° C a při relativní vlhkosti vzduchu nejvíc 85% v suchu, chraňte před přímým slunečním zářením a mimo dosahu dští.

Složení: na 1 kapsli s hmotností 300 mg (mg): pupalkový olej – 300 mg (mg), želatina

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Příjemný k polknutí, účinky mohu ohodnotit později. Nákup velmi rychle vyřízen. Děkuji

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector