Bolest zápěstí – vše o zdraví

Bolest zápěstí je velmi složitou záležitostí. Stavba tohoto kloubu patří k těm nejsložitějším v lidském těle a možná to všichni znáte – bolest zápěstí může být vleklou obtíží, které se jen velmi těžko zbavuje.Své by k tomuto tématu mohl říct například světový tenista Juan Martin Del Potro z Argentiny, kterého dlouhodobě po celou kariéru provází především potíže se zápěstím.

Celý mechanismus kloubu je složen ze sedmi kostí uspořádaných do dvou řad. Mezi kostmi každého uspořádání se nachází drobné vazy, jež mohou být velmi lehce zranitelné.

Vlivem poranění těchto vazů může vzniknout nestabilita zápěstí způsobující bolest. Neobvyklé nejsou ani neurologické příčiny.

Mezi příčiny bolestí zápěstí můžeme s přehledem zařadit syndrom karpálního tunelu.

Syndrom karpálního tunelu

Bolest zápěstí - Vše o zdraví

Jedná se o nemoc postihující zápěstí zánětem šlach, jejich pouzder či svalových úponů. Trpíte tímto syndromem? Mezi jeho příznaky patří mravenčení, ztuhlost, trnutí prstu, popřípadě hřbetu či bolest zápěstí a předloktí.

Příčin syndromu může být mnoho. Řadíme mezi ně zvedání a nošení těžkých tašek, otvírání sklenic se šroubovacím víčkem či krájení tvrdých potravin. U těchto činností dochází k úbytku síly vlivem této nemoci.

V pozdější fázi může přijít otok, necitlivost, zvýšená citlivost na bolest, vlhkost a chlad.U zanícených šlach ohybačů palce a prstů se zvětšuje jejich objem. Šlachy jsou uloženy na spodní straně zápěstí pod pevnou vazivovou blánou a vazem zápěstí, které jsou tvořeny „tunelem“ jimž probíhají nervy a cévy. Dlouhodobým otokem šlach dochází ke zúžení tunelu a vytváří se stálý tlak na nervy. Bolesti zápěstí následně přecházejí v brnění a necitlivost prstů i celé ruky. Postupem času přijde neschopnost vykonávat některé činnosti či koníčky (jízda na kole, hra na kytaru).

Problémem jsou i každodenní úkony – psaní a používání lžíce.

Syndrom karpálního tunelu či bolesti zápěstí vznikají také úrazem zápěstí, chronickým přetížením zápěstí (kancelářská práce, psaní na počítači a práce s myší). Za bolest zápěstí ale mohou například u diabetiků i metabolické změny, u lidí s nedostatečnou funkcí štítné žlázy je to vlivem hormonálních změn.

Mezi příčiny bolesti zápěstí patří artritida.

Osteoartróza zápěstí je méně častá, obvykle se vyskytuje u osob, které měly v minulosti poraněné zápěstí. Naopak revmatoidní artritida je častější. Jedná se o poruchu, kdy imunitní systém těla útočí na vlastní tkáně. Často se vyskytuje právě u zápěstí a pokud je postiženo jedno, nejspíše dojde k postižení i druhého zápěstí.

Diagnózu lze odhalit na rentgenovém snímku a také klinickým vyšetřením.

Diagnóza je velmi důležitá, jelikož pokud neznáme přesnou příčinu bolesti zápěstí, nejde nasadit vhodná léčba, jež by byla pro pacienta úspěšná.

Jak se dá proti bolesti zápěstí bojovat?

Bolest zápěstí - Vše o zdraví

Pomoci vám může protřepání ruky nebo její svěšení, přikládání ledových obkladů, mastí, šetření ruky a nošení ortézy.

Pomoci může i pokud omezíte činnosti, které bolest způsobily. Nejde tato činnost omezit, jelikož vás živí? Nevadí, hledejte možnosti, jak pracovat a vykonávat danou činnost jednodušeji a šetrněji ke svému zdraví.

Využívat můžete i protizánětlivé léky a zvýšit příjem vitamínů B ve vašem jídelníčku.

Pokud se nemoc dostane do závažnější fáze, nastupuje fyzioterapie. V nejzazších fázích je zapotřebí i operace, kdy lékaři otevřou operativně karpální tunel a uvolní tak tlak na nervy.

Nesporně nejlepším druhem léčby je prevence.

Prevence – dobré rady, co dělat v kanceláři jinak

Bolest zápěstí - Vše o zdraví

Nezapomínejte na správné uspořádání pracoviště a správnou pracovní polohu. Paže by měly viset z ramen volně, v loktech byste měli svírat pravý úhel s předloktím, které musí být zespodu podepřeno.Důležitá je výška stolu. Stůl by neměl být vůči tělu ani nízko ani příliš vysoko.Leží vám klávesnice na desce stolu? Klávesnice by měla být dostatečně daleko od okraje. Předloktí nesmí při práci viset ve vzduchu a nesmí se opírat o hranu stolu. Pomoci vám může gelová podložka před klávesnici a myš. Polohu klávesnice volte do vodorovné pozice, vyvarujte se klávesnicím sklopeným směrem k vám.

Není vůbec špatné naučit se psát všemi deseti a pracovat čas od času s myší ve druhé ruce. Velmi dobře snížíte zátěž nejpoužívanějších prstů.

Dobrým tipem může být i využívání klávesových zkratek místo využívání myši. Pozor si dejte na studený průvan v místnosti.

Závěr:

Bolest zápěstí je jeden z druhů bolesti, který určitě nechcete zažít. Léčba bolesti zápěstí je většinou dlouhodobá záležitost.Můžeme doporučit držet se pokynů a rad, pokud pracujete v kanceláři. Každodenní práce u počítače je pro naše zápěstí velký zápřah a často pokračujete ještě i doma.

Nezapomínejte bolest zápěstí včas řešit a léčit. Je potřeba zjistit z jakého důvodu vás bolí a aplikovat vhodnou léčbu. Pomoci vám může lékař.

Klouby a vazy Jídlo a klouby Kloubní výživa Onemocnění kloubů Zdraví

Bolest zápěstí - Vše o zdraví 12. 09. 2019 Autor článku David Buchta

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

Bolest zápěstí: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Bolest zápěstí - Vše o zdraví

Bolest zápěstí je často způsobena úrazem či náhlým poraněním, při kterých dochází k vymknutí či frakturám zápěstních kloubů. Mezi další časté příčiny bolesti zápěstí patří také opakované namáhání ruky a zápěstí, artróza nebo syndrom karpálního tunelu.

Vzhledem k tomu, že příčin bolesti zápěstí je velmi mnoho a mohou se projevit různými příznaky, jako jsou například bolest celého zápěstí, bolest zápěstí na malíkové (ulnární) či palcové (radiální) straně, brnění rukou či prstů, je i diagnostika příčiny často velice obtížná.

Nicméně přesto je přesná diagnostika příčiny pacientových obtíží zásadní pro léčbu a rekonvalescenci pacientů.

Příznaky

Jak již název onemocnění napovídá je nejčastějším příznakem bolesti zápěstí prostě bolest. Nicméně charakter této bolesti závisí na vyvolávající příčině.

Například bolest zápěstí při artróze pacienti popisují jak tupou bolest, zatímco syndrom karpálního tunelu se nejčastěji projevuje jako pocit mravenčení nebo brnění ruky či prstů, a to zejména v noci.

Zjistit příčinu bolesti zápěstí lze někdy také jen podle místa bolesti.

Kdy vyhledat lékaře?

Ne vždy je při bolestech zápěstí nutné hned běžet k lékaři. Menší poranění, jako je namožené zápěstí nebo natažení svalů, obvykle dobře reagují na ledové obklady, odpočinek a volně prodejné léky proti bolesti.

Jestliže výše uvedené postupy nefungují a bolesti zápěstí přetrvávají déle než několik dní a/nebo se stále zhoršují, je nutné co nejrychleji vyhledat lékaře.

Pozdní zahájení léčby podstatně prodlužuje dobu rekonvalescence a může vést k omezení pohyblivosti zápěstí či trvalým následkům.

Příčiny

Bolesti či zhoršená pohyblivost zápěstí a ruky se mohou objevit při poškození kterékoli části zápěstí.

Mezi nejčastější příčiny bolestí zápěstí, mimo jiné, patří:

Úrazy

Jednou z nejčastějších příčin bolestí zápěstí jsou úrazová poranění, která nejčastěji vznikají nejen při pádech, ale také při dlouhodobém přetěžování zápěstí a ruky.

  • Pády: k poranění zápěstí nejčastěji dochází při pádech dopředu na nataženou ruku. Tyto pády mohou způsobit naražení nebo zlomeniny kostí, zejména pak zlomeniny kosti vřetenní (radius), kosti loketní (ulna) a/nebo zlomeniny zápěstních kůstek (nejčastěji se láme os scaphoideum, os triquetrum a os lunatum). Fraktura os scaphoideum (zápěstní kůstka, která se nachází na palcové straně zápěstí) někdy nebývá na poúrazovém rentgenu vidět a je proto nutné v případě přetrvávajících bolestí znovu vyhledat lékaře. Neléčená fraktura os scaphoideum může vést k trvalým následkům v podobě přetrvávající bolesti zápěstí a zhoršení pohyblivosti zápěstí.
  • Dlouhodobá jednostranná zátěž (přetěžování): všechny činnosti, při kterých dochází k opakovaným, jednostranným pohybům zápěstí (například tenis, běžecké lyžování, práce u pásu, omítání stěn, práce na počítači, apod.) mohou časem vyvolat zánět měkkých tkání kolem kloubů a v nejzávažnějších případech způsobit i stresové zlomeniny. Ty nejčastěji vznikají v případě, kdy nejste trénovaní a provádíte jednostranné pohyby přetěžující zápěstíopakovaně po dobu několika hodin (například jste 10 let neměli raketu v ruce a jdete si zahrát tenisový turnaj nebo dlouhý zápas, apod.). Jedním z příkladů stresové zlomeniny, která vyvolává bolest palce u ruky, je onemocnění zvané De Quervainova nemoc. Při tomto onemocnění dochází k chronickému zánětu a otokům měkkých tkání, což způsobuje dráždění šlach dlouhého přitahovače (musculus abductor pollicis longus) a krátkého natahovače palce (musculus extensor pollicis brevis), které se upínají konec vřetenní kosti a probíhají kostně-vazivovým kanálkem kolem bodcovitého výběžku kosti vřetenní (processus styloideus radii).

Degenerativní změny (artróza)

Artróza je degenerativní onemocnění chrupavek, které pokrývají kloubní plochy kostí. To časem vede ke snížení kloubních štěrbin, tvorbě okrajových kostních výrůstku a dalším změnám v kloubech, což se projevuje silnými bolestmi a omezenou pohyblivostí kloubů.

Artróza karpálních (zápěstních) kůstek je poměrně vzácná a nejčastěji vzniká po úrazech zápěstí (zlomeniny zápěstních kůstek, apod.).

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, při kterém náš vlastní imunitní systém napadne naše vlastní tkáně. Toto onemocnění velmi často postihuje právě zápěstí, a to obvykle oboustranně. Proto je revmatoidní artritida jednou z častých příčin bolesti zápěstí.

Útlakové syndromy (například syndrom karpálního tunelu a syndrom Guyonova kanálu)

Syndrom karpálního tunelu  vzniká pří zvýšeném tlaku na nervus medianus v karpálním tunelu (canalis carpi) na zápěstí, kudy tento nerv prochází do dlaně.

Útlak je nejčastěji způsoben okolními strukturami (měkké tkáně a vazivo), které při dlouhodobém opakovaném namáhání zbytní a tlačí na nervus medianus, což se projevuje bolestí zápěstí a nepříjemnými pocity brnění či mravenčení prstů, a to zejména v noci.

Někdy mohou na nervus medianus tlačit také nádory (například lipomy), volná tekutina a/nebo další struktury (například cysty – viz. dále).

V případě, že pacient udává bolesti a brnění na malíkové straně ruky, může být příčinou potíží takzvaný syndrom Guyonova kanálu, který se nachází na malíkové straně ruky, těsně vedle karpálního tunelu a prochází v něm ulnární nerv (nervus ulnaris). Pokud dojde k jeho útlaku (ze stejných příčin jako u syndromu karpálního tunelu), může se to projevit, mimo jiné, bolestmi zápěstí.

Zajímavé:  Orgametril - Vše o zdraví

Ganglion

Ganglion je odborný lékařský termín, kterým, mimo jiné, označujeme cystu nejasného původu. Nejčastěji vzniká na hřbetní straně zápěstí (může ale vzniknout i kdekoli jinde na těle) a může být velmi bolestivá, přičemž někdy se bolest při pohybu zhoršuje a někdy se naopak může zlepšit.

Kienböckova choroba

Toto onemocnění nejčastěji postihuje mladší, fyzicky aktivní dospělé pacienty a projevuje se narušením cévního zásobení poloměsíčité kůstky (os lunatum) v zápěstí, což vede k její nekróze (intravitální odúmrti) a kolapsu. Hlavními příznaky Kienböckovy choroby jsou bolest a zhoršení pohyblivosti zápěstí.

Rizikové faktory

Bolest zápěstí může postihnout každého, bez ohledu na to, zda máte sedavé zaměstnání nebo dostatek pohybu.

Riziko bolesti zápěstí zvyšují následující věci:

  • Sportování: úrazy zápěstí velmi často vznikají při sportování. Rizikové jsou všechny sporty, které opakovaně zatěžují zápěstí, jako jsou například kopaná, tenis, bowling, golf, gymnastika nebo jízda na snowboardu.
  • Jednostranné přetěžování zápěstí: bolest zápěstí se může objevit také při chronickém (dlouhodobém) přetěžování zápěstí a/nebo špatné technice provádění pohybů. Prakticky každá činnost, která jednostranně zatěžuje zápěstí, může vyvolat bolesti a další problémy.
  • Některá onemocnění a stavy: riziko syndromu karpálního tunelu a s ním spojených bolestí zápěstí zvyšují také některá onemocnění, jako jsou diabetes, obezita, revmatoidní artritida nebo dna. Vyšší riziko syndromu karpálního tunelu a bolestí zápěstí mají také těhotné ženy.

Prevence

Nepředvídatelným událostem, které způsobí úrazy zápěstí a s nimi související bolesti, někdy nelze zabránit, nicméně dodržováním následujících tipů snížíte riziko bolestí zápěstí na minimum:

  • Posilujte kosti: asi jediná věc, kterou můžeme pro prevenci fraktur (zlomenin kostí) udělat, je dbát na zdraví kostí. To především znamená dostatečný přísun vápníku (doporučuje se 1000 mg vápníku denně pro dospělé osoby a 1200 mg vápníku denně pro ženy nad 50 let). Potravin, které jsou bohatým zdrojem vápníku, je celá řada a v případě potřeby vám lékař může předepsat i vhodné doplňky stravy.
  • Vyhněte se pádům: nejčastější příčinou úrazů zápěstí je pád na nataženou dlaň. Při těchto pádech dochází ke zlomeninám zápěstí (hlavně k takzvané Collesově fraktuře), což je samozřejmě spojeno s bolestmi zápěstí. Měli bychom proto dbát na prevenci pádů. Důležité je hlavně nosit vhodnou obuv a dbát na bezpečnost a ochranu zdraví doma i v práci (například zajistit dostatečné osvětlení, instalace zábradlí na schodech, instalace vhodných úchopových prvků v koupelně, apod.).
  • Při sportování používejte ochranné prostředky: při jízdě na kole, kopané, jízdě na kolečkových bruslích nebo snowboardu a také při dalších rizikových sportech, je vhodné používat chrániče zápěstí.
  • Dbejte na ergonomii: používání počítačové myši je jednou z nejčastějších příčin syndromu karpálního tunelu. Proto, pokud pracujete na počítači, dbejte na to, abyste měli zápěstí neustále v uvolněné, neutrální poloze. Existují speciální ergonomické klávesnice nebo gelové či pěnové polštářky, které pomáhají zmírnit namáhání zápěstí a snižují tak riziko syndromu karpálního tunelu a bolestí zápěstí.

Diagnostika

Součástí diagnostiky bolestí zápěstí je fyzikální vyšetření a zobrazovací metody. někdy lze s výhodou využít i artroskopii a/nebo stimulační vyšetření vodivosti periferních nervů (EMG – elektromyografie).

Fyzikální vyšetření

Při fyzikálním vyšetření lékař:

  • zkontroluje stav vašeho zápěstí (napětí, otoky, viditelné deformity)
  • ověří pohyblivost zápěstí (požádá pacienta o provádění různých pohybů, kterými ověří, zda nedošlo ke zhoršení rozsahu pohybů)
  • ověří sílu úchopu a předloktí (například vás chytne za ruce a požádá vás o maximální stisk – sleduje se tím, zda je stisk stejně silný na obou rukou).

Zobrazovací metody

Ve většině případů je pro zjištění příčiny bolesti zápěstí doplnit vyšetření následujícími zobrazovacími metodami:

  • Rentgen: toto vyšetření se u bolestí zápěstí používá nejčastěji a dokáže odhalit fraktury, degenerativní změny (artrózu) a také osteolytické změny (porušení struktury kostí infekcí nebo nádory).
  • CT (počítačová tomografie): počítačová tomografie je podrobnější než rentgen a používá se k odhalení fraktur a strukturálních změn, které nejsou na rentgenu vidět.
  • Magnetická rezonance (MRI): toto vyšetření využívá silné magnetické pole k detailnímu zobrazení kostí a měkkých tkání.
  • Ultrasonografie: ultrazvukové vyšetření je vyšetření neinvazivní a nezatěžuje pacienta rentgenovým zářením ani magnetickým polem. Nicméně využití ultrazvuku v diagnostice příčin bolesti zápěstí je limitováno. S pomocí ultrazvuku nelze diagnostikovat fraktury ani další strukturální změny na kostech, ale někdy toto vyšetření může pomoci v diagnostice ruptur šlach a svalů a/nebo ve zjišťování přítomnosti cyst (například ganglionů), volné tekutiny (krev) nebo hluboké žilní trombózy.

Artroskopie

Pokud se nepodaří příčinu bolesti zápěstí zjistit ani ze zobrazovacích metod, může lékař doporučit artroskopické vyšetření, což je invazivní vyšetření prováděné přístrojem zvaným artroskop.

Artroskop je dutá trubička velikosti větší tužky, kterou lékař zasune do zápěstí přes malý řez v kůži. Tato trubička obsahuje světlo a malou kameru, jejíž obraz se přenáší na velký televizní monitor.

Artroskopie je dosud považována za zlatý standard v diagnostice dlouhotrvajících bolestí zápěstí.

V některých případech lze artroskopii využít i léčebně (například k odstranění kloubních myšek či „vyčištění“ bolavého místa od fragmentů, krve a patologické tekutiny).

Vyšetření vodivosti periferních nervů (EMG – elektromyogram) se hojně využívá zejména v případě podezření na syndrom karpálního tunelu. Toto vyšetření měří elektrické výboje, které vznikají ve svalech. Do svalu se zavede tenká elektroda, která zaznamenává elektrickou aktivitu svalu v klidu a při pohybu a sleduje se, zda v karpálním tunelu nedochází ke zpomalení vodivosti nervů.

Léčba

Léčba bolesti zápěstí závisí na vyvolávající příčině, závažnosti problému, věku a také celkovém zdravotním stavu pacienta.

Mezi způsoby léčby bolesti zápěstí patří léky, rehabilitace (fyzioterapie), konzervativní léčba zlomenin a chirurgické metody (operace).

Léky a injekce

V léčbě bolesti zápěstí se užívají analgetika, jako jsou například ibuprofen, nimesulid nebo paracetamol. Slabší léky proti bolesti si můžete zakoupit v lékárně jako volně prodejné léky, silnější léky proti bolesti vám pak může předepsat lékař.

Hlavním problémem léků proti bolesti je skutečnost, že neřeší příčinu potíží, ale přináší jen úlevu od problému (bolesti).

V některých případech mohou od bolestí zápěstí pomoci speciální injekce, které obsahují anestetikum (lék proti bolesti) a kortikoidy (léky na zmírnění zánětu a otoků).

Rehabilitace

  • Fyzioterapie (rehabilitační léčba) nabízí celou řadou možností jak zmírnit bolesti zápěstí způsobené úrazy nebo problémy se svaly či šlachami.
  • Kromě klasických rehabilitačních metod založených na mobilizaci poraněných končetin a tkání, se v rehabilitační léčbě bolesti zápěstí setkáváme také s moderními postupy, jako je například rázová vlna, která rozruší poraněnou tkáň a nastartuje proces hojení.
  • Rehabilitace má také nezastupitelnou úlohu v pooperační léčbě.
  • Součástí rehabilitace také může být posouzení pracovního prostředí z hlediska ergonomie (a odstranění věcí či návyků, které bolesti zápěstí způsobují).

Konzervativní léčba zlomenin a poranění měkkých tkání (repozice, sádra, ortéza)

U všech zlomenin (zápěstí nevyjímaje) je nutné zlomené kosti správně srovnat tak, aby se fraktura dobře zahojila a co nejméně ovlivňovala hybnost postižených kloubů.

Srovnání kostních fragmentů po zlomenině se odborně označuje jako repozice a obvykle je spojena se znehybněním postižené kosti, aby se zlomenina mohla zhojit. Ke znehybnění se používá sádra a dlahy (například náplasťové dlahy pro fraktury článků prstů).

V případě poranění měkkých tkání lékaři někdy pacientům doporučí nošení ortézy, která rovněž pomáhá znehybnit klouby a poskytne tak měkkým tkáním, jako jsou šlachy, vazy a svaly čas na zhojení. Ortézy se také často používají u bolestí zápěstí způsobených přetěžováním opakovanými pohyby.

Operační léčba

V některých případech je v léčbě bolesti zápěstí nutné přistoupit k operaci.

Operace, se používají zejména v léčbě následujících problémů:

  • Komplikované fraktury: pokud není možné zajistit dostatečně kvalitní repozici kostních fragmentů konzervativně (tedy s pomocí sádrové či jiné dlahy), používá se k léčbě fraktur operační léčba. Odborně označujeme operační léčbu zlomenin slovem osteosyntéza a tato metoda spočívá v užívání různých druhů způsobů fixace (například nitrodřeňové nebo zevní dlahy, zevní fixátory, tahové šrouby nebo Kirschnerovy dráty). V závažných případech je někdy nutné provést operační náhradu celého kloubu (totální endoprotéza). Na horní končetině se nejčastěji setkáváme s endoprotézami ramenních kloubů a osteosyntézou distálních částí předloketních kostí.
  • Syndrom karpálního tunelu: operační léčba syndromu karpálního tunelu spočívá v přerušení vazivového pruhu, který překrývá karpální tunel (canalis carpi) a v odstranění zbytnělých měkkých tkání v karpálním tunelu. Někdy se nastřihává i vazivový obal nervus medianus. Smyslem je uvolnit tlak na tento nerv a zbavit tak pacienta nepříjemných pocitů brnění a mravenčení prstů a bolestí zápěstí.
  • Sutura (sešití) šlach, svalů nebo vazů: v případě, že za bolestmi zápěstí stojí přetržená nebo natržená šlacha, sval či vaz, provádí lékaři jejich suturu (sešití).
Zajímavé:  Onemocnění štítné žlázy - Vše o zdraví

Co si z článku odnést?

Bolest zápěstí je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy ortopedů, neurologů a praktických lékařů. Příčin těchto potíží je celá řada, včetně úrazů zápěstí, chronického přetěžování zápěstí (například při sportu nebo v práci) nebo útlakové syndromy (nejčastěji syndrom karpálního tunelu nebo syndromu Guyonova kanálu).

Kromě bolesti se problémy se zápěstím projevují také dalšími nepříjemnými příznaky, jako jsou brnění prstů, otoky nebo zhoršení pohyblivosti.

Léčba spočívá v užívání léků, rehabilitaci a operačních postupech.

Jak poznat zánět šlach? Příznaky a léčba

  • Zánět šlach je velmi často spojen s prací na počítači, kdy ruce vykonávají konstantní činnost.
  • Zánět může postihnout i Achillovu šlachu.
  • Nemoc se zpočátku ozývá velmi nenápadně. Místo je citlivé a může svědit.
  • Poté, co zánět odezní, se pacientům doporučují pravidelné rehabilitace.
  • Léčba zánětu šlach spočívá v imobilizaci postižené části těla.
  • Pokud je zánět větší, je zapotřebí postiženou končetinu zafixovat sádrou.

Zánět šlach vzniká nejčastěji v důsledku přetěžování některých částí těla. Velmi často se jedná o ruce, kterými lidé opakovaně vykonávají jednu a tu samou činnost. Počínající nemoc si člověk většinou vůbec neuvědomí, rozvíjí se totiž velmi pozvolně.

Její léčba spočívá v klidovém režimu a imobilizaci končetiny. Někdy je potřeba přistoupit i k operativnímu zákroku.

Šlacha je tkáň, která zajišťuje vazivové připojení svalu ke kosti. Její hlavní úlohou je přenos svalové síly a tedy i uvedení těla do pohybu. Šlacha je složena z kolagenních vláken, která jsou kryta vazivy. A právě ta bývají postižena nejčastěji.

Ačkoli se zánět šlach (tenditida) rozvíjí pomalu, pokud už se u člověka objeví, většinou probíhá velmi bolestivě. Za nemocí zpravidla stojí dlouhodobé zatěžování některé části těla (nejčastěji jedné z končetiny) rutinní činností. Tou nutně nemusí být jen sport, ale také třeba manuální práce či práce na počítači.

Pacienty trápí:

  • Zánět šlach na ruce (zánět šlach v předloktí)
  • Zánět šlach v zápěstí
  • Zánět šlach na noze
  • Zánět Achillovy šlachy
  • Zánět šlach na nártu

Proč k zánětu šlach dochází?

Jak už zaznělo výše, hlavním rizikem je v tomto ohledu nadměrné zatěžování. Pokud nemají dlouhodobě přetěžované šlachy dostatek času na regeneraci, vzniká v místě zánět. Na vině však může být i bakteriální infekce nebo jiná nemoc.

Rozlišujeme celkem čtyři typy zánětů:

Hnisavý zánět šlach

Hnisavý zánět bývá důsledkem bakteriální infekce, která se z původního místa zánětu rozšířila na šlachy. Pokud se pacientovi nedostane potřebné péče, mohou pyrogenní bakterie způsobit i odumření postižené šlachy.

Revmatický zánět šlach

Jak už název napovídá, revmatický zánět šlach se velice podobá revmatoidní artritidě, což je zánětlivé onemocnění postihující převážně velké klouby. Na rozdíl od artritidy není tento zánět šlach způsoben imunitní reakcí organismu, ale nákazou streptokokem. Postižená místa jsou bolestivá a mají omezenou hybnost.

Tenisový loket

Zánět, pro který se vžilo označení tenisový loket, se obvykle nachází na přední straně předloktí a způsobuje ho nadměrné zatížení svalů. To nemusí být zapříčiněno jen důsledkem sportu, ale také například manuální prací nebo prací s počítačem, kdy ruce dlouhodobě vykonávají jeden stejný pohyb bez možnosti odpočinku.

Lupavý prst

Lupavý prst postihuje nejčastěji palce ruky a má viditelný vliv na jeho pohyb. Ten je kvůli zánětu typický trhavý až skákavý.

S jakým druhem zánětu šlach máte zkušenosti?

Příznaky

Jak poznat zánět šlach? Složitě. Patří totiž mezi onemocnění, která se rozvíjí velmi nenápadně. Postižené místo zpočátku svědí a je citlivější.

Běžně aktivní člověk si tak zánětu často všimne až v okamžiku, kdy mu pohyb postiženou částí těla působí nepříjemnou bolest.

Ta se v pokročilejších fázích může promítat i do blízkého kloubu. Místo zánětu bývá zpravidla:

  • Zarudlé
  • Teplé
  • Bolestivé
  • Oteklé

Léčba zánětu šlach

Nejúčinnější léčbou je v tomto případě omezení pohybu postižené šlachy pomocí obvazu, ortézy nebo sádry. Jakmile je tato část těla v klidu, zánětlivá reakce postupně ustupuje a tkáň se začíná regenerovat.

Pocit úlevy přináší také chladivé gely a studené obklady. V tomto případě je však důležité, aby měl pacient diagnózu potvrzenou od lékaře.

V případě ruky může totiž bolest při pohybu značit také syndrom karpálního tunelu nebo artrózu, které studené obklady škodí.

Kromě imobilizace postiženého místa, bez které zánět nelze vyléčit, předepisují lékaři také protizánětlivé léky, a to jak ve formě léků, tak v podobě mastí.

Léčba může být podpořena také fototerapií. Pokud příznaky neustoupí, může se přistoupit k chirurgickému zákroku, kdy je část postižené šlachy odstraněna.

Po odeznění zánětu však léčba nekončí. Měla by následovat ještě rehabilitace.

Jak dlouho se léčí zánět šlach? Záleží vždy na konkrétním případu, kromě rozsahu postižení má na délku léčby vliv také včasná návštěva odborníka. Pokud s ní postižený váhá příliš dlouho, může od lékaře odejít i se sádrou a léčit se po dobu několika týdnů.

Předepsanou léčbu však můžete doplnit o babské rady. A jelikož je jejím cílem regenerace postižené tkáně, doporučuje se konzumovat více:

  • Bílkovin
  • Hořčíku
  • Draslíku
  • Vápníku

Komplikace

V některých případech může dojít k rozšíření zánětu do okolních šlach, popřípadě do kolagenních vláken uvnitř ní. V nejhorším případě až k jejímu odumření.

Prevence

Zánětu šlach lze poměrně jednoduše předejít. Stačí namáhané části těla během fyzické činnosti poskytnout dostatečný odpočinek.

Manuálně pracujícím lidem se doporučuje čas od času svaly protáhnout. To samé platí i pro zaměstnance, kteří často používají počítačovou myš nebo píší na klávesnici.

Nepříjemnostem rovněž pomůže předejít pravidelný pohyb.

Záněty kloubů ruky a zápěstí – příznaky a doporučená léčba

Editor: MUDr. Peter Bednarčík, CSc. | 10 května 2019

Trpíte silnými bolestmi v kloubech ruky nebo zápěstí? Objevuje se otok, ztuhlost a zčervenání? Může se jednat o onemocnění kloubů zánětlivého charakteru, které po nějakém čase může vést ke zhoršení hybnosti a vzniku deformit. Například k pokřivení prstů či rukou.

Záněty kloubů ruky a zápěstí mohou být infekční a neinfekční. Nejčastější příčinou neinfekčního  postižení drobných kloubů rukou a zápěstí je revmatoidní artritida. Prvními příznaky je větší únava, slabost, nechutenství a zvýšená teplota.

Zánět uvnitř kloubu způsobí otok, bolest a zatuhnutí. Kůže nad kloubem bývá teplejší, a pokud trvá zánět kloubu a zápěstí delší dobu, vede k poškození chrupavky a kosti, takže v kosti vznikají destrukce.

V nejtěžších případech zánětu kloubů mizí části kostí tvořící kloubní plochy. To vede k deformitám v kloubech. Například ke stočení prstů rukou na malíkovou stranu. Mohou se tvořit výrůstky na kloubech prstů ruky.

Příčinou revmatoidní artritidy je porucha imunitního systému. Nemoc omezuje život pacienta, brání ve vykonávání běžné každodenní činnosti a může vést až k trvalé invaliditě.

Rizikovými faktory v rozvoji revmatoidní artritidy jsou:

  • nadváha a obezita,
  • zranění,
  • namáhání kloubů nevhodnými opakovanými pohyby.

Léčba zánětu kloubů ruky, zápěstí – zbavte se bolesti

Léčba infekčního zánětu kloubu ruky nebo zápěstí probíhá podáním léčiv za účelem eliminace konkrétního odhaleného původce onemocnění.

Léčba revmatoidní artritidy je založena na mírnění bolesti a zpomalování rozvoje onemocnění. Používají se takzvané chorobu modifikující léky (DMARDs Disease Modifyng Antirheumatic Drugs), nesteroidní antirevmatika a kortikosteroidy.

Podpůrná léčba ke snížení bolesti může zahrnovat 3D pulzní terapii a ultrazvuk, laser, polarizované světlo, galvanizaci či termoterapii.

Terapeuticky je důležitá úprava životního prostředí a životosprávy. Prevence spočívá v komplexní péči o imunitní systém.

3D pulzní terapie Biomag pomáhá řešit záněty kloubů ruky a zápěstí.

Vysvětlení vybraných pojmů:

  • Disease Modifyng Antirheumatic Drugs (DMARDs) – chorobu modifikující léky.
  • Nesteroidní antirevmatikum – nesteroidní léčivo působící proti bolesti, projevům zánětu a horečce.
  • Analgetický účinek – účinek proti bolesti.

Základním principem působení 3D pulzní terapie Biomag je generování elektromagnetických pulzů. Tyto pulzy přes oděv i přes celou hloubku tkáně pronikají až do místa cílené aplikace. Pulzy mají speciálně vyvinuté biotropní parametry (například frekvenci, tvar, intenzitu) tak, aby co nejlépe ovlivňovali různé zdravotní potíže.

Pro tuto léčbu na principu elektromagnetických pulzů se obecně používá pojem pulzní magnetoterapie (v angličtině se obvykle používá zkratka PEMF).

Patentovaná 3D technologie Biomag navíc zajišťuje přesnější a nerušený tvar pulzů, zvyšuje výkon a pulzy díky ní mohou působit z různých stran. Jedná se tak o zcela novou a unikátní medicínskou technologii na trhu.

Jaké jsou výhody terapie v případě zánětu kloubů ruky a zápěstí? 

  • Pomáhá tlumit bolesti.
  • Působí proti zánětům a otokům.
  • Pomáhá zlepšovat hybnost a zpomalovat další poškozování kloubů.
  • Díky jednoduchému ovládání lze aplikovat i v domácí péči.
  • Jedná se o řešení bez dalších léků.
  • Jde o neinvazivní metodu.

3D terapie Biomag a její účinky – vysvětluje MUDr. Peter Bednarčík, CSc

Účinky pulzní terapie – vědecké studie

Efekty pulzní terapie (PEMF) na léčbu artritidy jsou podloženy mnoha studiemi. Například klinická studie provedená vědeckým týmem R.

Selvama (2007) a jejíž výsledky byly publikovány ve vědeckém časopise Life Sciences prokazuje, že pulzní terapie (PEMF) svým protizánětlivým efektem napravuje škody, kterou artritida v organizmu způsobuje.

Z uvedeného vyplývá, že 3D pulzní terapie Biomag může pomoci při léčbě revmatoidní artritidy. Více o vědecké studii.

Pozitivní efekty aplikací pulzního magnetického pole (PEMF) dokládají klinické studie od významných autorit a renomovaných institucí.  Nejnovější seznam těchto klinických studií naleznete na této stránce. Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme snadno se orientovat v těchto odborných datech.

Na našem oddělení je aplikace magnetického pulzního pole velmi dobře využívána. Oceňujeme možnost aplikace nejen dle čísel programu, ale i možnost vytváření vlastních programů. Přístroj je malý, dobře se ovládá, ovládání je jednoduché, při velmi dobrém výkonu.

Zajímavé:  Naraženina - Vše o zdraví

Fakultní nemocnice Na Bulovce Praha – Oddělení léčebné rehabilitace

Léčení pulzním magnetickým polem v našich lázních používáme více než 10 let. Přístroje Biomag používáme jak v rámci rehabilitační, tak lázeňské léčby. Kombinace magnetoterapie s jinými rehabilitačními metodami je velice výhodná, neboť dochází ke sčítání účinků magnetoterapie s jinými metodami (účinku proti bolesti, proti otoku, regeneračního účinku a myorelaxačního).

Anenské slatinné lázně – Lázně Bělohrad

S přístrojem jsme spokojeni, dobrá je i manipulace s aplikátory a léčebné výsledky. Odezva od pacientů je kladná. Frekvence využití je zhruba 50 aplikací týdně.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Přístroj jsme si zakoupili v době, kdy jsme byli ještě v plném pracovním vytížení. Manžel potřeboval pomoc při léčbě astmatu, naraženého ramene, bolestech zad, bolestech kolen a zápěstí.

Marie Homolková, Čechtice

Biomag přístrojem útočíme na páteř, artrózu kloubů, otoky nártů a kotníků, na uvolňování křečí nohou a prstů na rukou i na patní ostruhu.

Ladislav a Marie Kubovi, Praha

Přibližně před rokem jsme si koupili váš přístroj a mohu prohlásit, že mně i manželce pomáhá při našich zdravotních problémech. Jedná se hlavně o bolest zad a křečové žíly, které jsou trvalého rázu, a dočasného jako bolest zápěstí, hlavy.

Karel Kratochvíl, Humpolec

*Informační dodatek: Výsledky terapie mohou být individuální a nemusí tak vždy odpovídat zde zveřejněným zkušenostem.

Lékaři a naši další klienti využívají pulzní terapii Biomag také na tyto onemocněnía potíže:

  • Diabetes
  • Bolesti páteře
  • Bércové vředy
  • Vysoký tlak
  • Karpální tunel
  • Artrózy kloubů
  • Další potíže

Rezervujte si vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag – Nyní za akční cenu

Společnost Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostřednictvím certifikovaných partnerů možnost vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag po celé České Republice.

Cílem je, aby se každý mohl s přístroji a terapií seznámit a osobně ji otestovat. Cena této služby se pohybuje obvykle okolo 1 800,- Kč, podle vzdálenosti od nejbližšího partnera Biomag.

Využijte tuto možnost a vyzkoušejte patentovanou 3D pulzní terapii u vás nebo u nejbližšího partnera Biomag. Nyní zcela bezplatně!

Náš příběh

V dnešní přetechnizované době zjišťujeme, že máme čím dál víc problémů. Civilizační nemoci jsou bohužel na denním pořádku. Když dnes řešíte problém třeba s bolavou rukou, jdete k lékaři, ať vám ruku prohlédne a ať nejlépe okamžitě “vypne” tu bolest ruky.

Málokoho zajímá, proč ten problém vlastně přišel. Měli bychom si uvědomit, že všechny naše orgány a části těla jsou navzájem propojeny mezi sebou; i sebemenší problém na jedné straně těla může způsobit problém, který se projeví na druhé straně těla.

To, že vás bolí ruka, ještě neznamená, že máte jenom něco s rukou. Věřte, že máte spoustu miniaturních problémů i jinde v těle, které mají v součtu za následek bolest ruky – já těmto jednotlivým příčinám říkám položky na účtu. Představte si účet v restauraci.

Každá položka na účtu má nějaký vliv na konečnou sumu. V mém případě bylo výsledkem: “bolí mě ruce”.

Povím Vám svůj příběh. Jmenuji se Miroslav Otmar a u počítače pracuji od roku 2000. Trávím u něj celou pracovní dobu. V průběhu let jsem úspěšně ignoroval občasné drobné bolesti zápěstí, brnění rukou, zatuhlé prsty, otlačené lokty atd. Sváděl jsem to pouze na únavu nebo na špatný den nebo jsem tomu prostě nevěnoval pozornost.

“Probuzení” proběhlo v roce 2009, kdy mou práci na PC zastavila nesnesitelná bolest zápěstí. Rukou psaný dlouhý test na kurzu angličtiny tenkrát odstartoval zánět šlach v zápěstí. Doktor mi nasadil dlahu. Stav nemocné ruky se zlepšoval, nicméně asi po týdnu mě začala bolet druhá ruka, protože jsem s ní chtěl zvládnout práci za obě.

Abych ruce alespoň nějak doléčil, musel jsem omezit veškeré činnosti. Po 3 týdnech doma v klidu nastalo skutečně zlepšení.

Vrátil jsem se zpět do práce a obě ruce pěkně znovu zapřáhl. Po dvou měsících ale jedna ruka opět začala “zlobit”, a já znovu navštívil lékaře. Tentokrát jsem byl odeslán na detailní vyšetření na neurologii a na rentgen.

Po vyšetření jsem skončil s diagnózou: artróza v zápěstí společně se zúžením karpálního tunelu. Paní doktorka pouze konstatovala: “No tak to tu máme nový rekord – tuto nemoc v 26 letech.

No co se dá tedy dělat, dostanete na předpis léky a do konce života je musíte užívat, pokud chcete v noci bez bolesti spát. A ruku musíte co nejméně zatěžovat.”

Práce na počítači pro mě byla dost obtížná a bolestivá, dokonce jsem přemýšlel o změně zaměstnání. Začal jsem se zajímat o to, jak ruka a zápěstí funguje, a uvědomil jsem si, že moje zápěstí není při práci na počítači v rovině, ale je nepřirozeně ohnuté.

Začal jsem tedy vymýšlet podložku, která by mi zajistila správný úhel v zápěstí a celkově mým bolavým rukám ulevila. Díky podložce byla bolest rukou o dost snesitelnější, přesto ale stále negativně ovlivňovala můj život.

Během následujícího půl roku jsem postupně vyzkoušel rady typu: zápěstí musíš chladit, zápěstí musíš mít v teple, včetně mazání všemi dostupnými gely a mastmi proti bolesti. Gely skutečně fungují, ale pouze na 1-2 hodiny.

Pak musí přijít další namazání, takže se z vás stane klasický závislák. A jak už to u většiny závislostí bývá, musíte postupně mazat častěji a častěji.

Postupem času jsem se s mýma bolavýma rukama naučil přežívat. Činnosti, po kterých mě ruce bolely, jsem omezoval.

V praxi to vypadalo tak, že jsem trávil volný čas u televize, ruce nehybně položené, protože v podstatě jakákoli činnost pro mě znamenala bolest. V případě větší bolesti jsem dával na noc dlahu.

Nejlepší pro mě bylo mít obě zápěstí v teple. Sečteno a podtrženo: můj život nestál za nic!

Průlom přišel, když jsem se svou přítelkyní Ivou navštívil pana a paní Patakyovi, kteří se zabývají reflexní terapií. Po “diagnostice” mých orgánů, která probíhala mačkáním bodů na chodidlech, jsem dostal první odpovědi, proč mě bolí ruce. Hlavní příčina: kompletně zatuhlá záda.

Když máte zatuhlá záda, krk, ramena, tak Vám nemůže proudit v dostatečné míře krev do rukou, ani se nemůžou z rukou odplavovat nežádoucí látky.

Dále, jelikož jsem nikdy v životě neměl problém s nadváhou a velice rád jsem poslouchal slova “jsi hubenej, ty můžeš jíst, cokoliv chceš”, můj jídelníček zahrnoval velké množství čokolády, sladkostí a dalších neřestí. Proto další příčina – špatná strava – nebyla až tak šokující.

Konečně mi začalo docházet, že bolest mých rukou byla způsobena celou řadou jednotlivých položek, které se projevily ve finálním výsledku.

Po návštěvě u Patakyových, kde mi zatuhlá záda také řádně rozmasírovali, jsem se svou přítelkyní odjel na dovolenou na Slapy, kde jsme každý den pádlovali na člunu – do té doby pro mě nepředstavitelná věc, že po více jak roce můžu dělat tak náročnou činnost a nebolí mě ruce.

Spadl mi ze srdce velký balvan. Přeci jenom mě nemusí čekat smutný život naplánovaný paní doktorkou: trvalé bolesti rukou a doživotní konzumace prášků proti bolesti.

Nejdůležitější a nejradostnější poznání pro mě však bylo to, že mohu pro zlepšení svého zdraví udělat daleko víc, než jen polykat léky, mazat mastičky a modlit se, aby se to příliš nezhoršovalo. To pro mě znamenalo v podstatě něco jako znovuzrození. Vědomí, že mám vše ve svých RUKOU! Krásná souvislost, že?:-)

  • Tím začalo mé velké dobrodružství – hledání dalších položek mého “účtu”. Zatím vypadá takto:
  • oslabený cévní systém
  • zatuhlá záda
  • špatný jídelníček
  • málo sportu
  • nesprávné sezení u PC
  • nesprávné držení rukou při práci na PC
  • —————————————————-
  • Výsledek: bolest zápěstí, syndrom karpálního tunelu, artróza, život naprd

Musíme si uvědomit, že všichni jsme jedineční. Každý z nás má jiné předpoklady a ani finální “součet” není vždy stejný, i když je v řadě případů hodně podobný. Proto, pokud se chcete zbavit jednou provždy bolesti rukou (i čehokoli jiného), tak hledejte, zjišťujte všemi možnými prostředky svoje jednotlivé “položky” na seznamu.

Když jsem začínal řešit jednotlivé položky svého “účtu”, tak jsem byl oproti Vám v nevýhodě – trh nenabízel téměř žádné řešení pro “nesprávné držení rukou při práci na PC”.

Různé gelové podložky fungují pouze jako opěrky, které Vám ale nezajistí správné držení zápěstí a ruky.

Tak jsem svoji první podložku v průběhu dvou let neustále vylepšoval a teď, když plní přesně svůj účel, rozhodl jsem se o ni podělit i s ostatními.

Nezapomeňte, že zakoupením podložky Podruce Vaše hledání teprve začíná. Přesto znamená důležitý krok na Vaší cestě za zdravým a spokojeným životem. Úspěšné objevování všech Vašich “položek na účtu” přeje

Miroslav Otmar

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector