Osteoartritida – Vše o zdraví

Příčinou může být osteoartritida neboli osteoartróza či pouze artróza. S vyšetřením u lékaře neotálejte, pokročilé onemocnění totiž přináší závažné komplikace.

Podobné Témata jako Osteoartritida

Osteoartritida - Vše o zdraví

28. květen 2007 Mezi léky, kterými se léčí osteoartritis (OA) patří léky proti bolesti, kterou OA vyvolává (mezi nejčastěji používaná patří nesteroidní antirevmatika.

Podobné Témata jako Osteoartritida (2. díl)

Příčinou může být osteoartritida neboli osteoartróza či pouze artróza. S vyšetřením u lékaře neotálejte, pokročilé onemocnění totiž přináší závažné komplikace.

Podobné Témata jako Osteoartritida

Osteoartritida - Vše o zdraví

Chondroitin sulfát a osteoartritida kolene. 4.8.2016 00:01. Zdraví. Chondroitin sulfát je v léčbě osteoartritidy kolene stejně účinný jako Celecoxib a lepší než …

Podobné Témata jako Chondroitin sulfát a osteoartritida kolene

Osteoartritida - Vše o zdraví

28. květen 2007 Jen v USA osteoartritida postihuje každého sedmého člověka. Riziko nemoci roste s věkem. Většina lidí starších šedesáti let trpí různým …

Podobné Témata jako Osteoartritida (1. díl)

Osteoartritida - Vše o zdraví

28. květen 2007 Cvičební programy zahrnují tři typy cvičení: posilování, vytrvalost a cvičení pro zvýšení rozsahu pohybů. Tyto druhy cvičení také zlepšují …

Podobné Témata jako Osteoartritida (3. díl)

Chondroitin sulfát a osteoartritida kolene. 4.8.2016 00:01 | Zdraví. Chondroitin sulfát je v léčbě osteoartritidy kolene stejně účinný jako Celecoxib a lepší než …

Podobné Témata jako Chondroitin sulfát a osteoartritida kolene

Osteoartróza, osteoartritida. Komentáře Příčiny/rizikové faktory Průběh Následky Rozpoznání/vyšetření Léčba Prevence Časté dotazy. Artróza je nezánětlivé a …

Podobné Témata jako Artróza

Osteoartritida - Vše o zdraví

28. květen 2007 Články: Osteoartritida (1. díl) · Dietní faktory a riziko rakoviny prsu – studie u žen v jižní Francii. Články: Dietní faktory a riziko rakoviny prsu …

Podobné Témata jako Hydroterapie pomáhá při osteoartritidě

6. prosinec 2002 Není zcela jasné, co vyvolává primární osteoartritidu, ale víme, že sekundární osteoartritida je často způsobena traumatem. Trauma může být …

Podobné Témata jako Kdy fyzický stres ničí chrupavku

Osteoartritida - Vše o zdraví

5. duben 2016 I když je někdy označována jako osteoartritida, zánětlivé ložisko jako takové zde není přítomno. Osteoartritida, artróza a osteoartróza je název …

Podobné Témata jako Artróza kolenního kloubu – příznaky a léčba

Jen v USA osteoartritida… Transplantace dásně v zubařském křesle. Články: Transplantace dásně v zubařském křesle. Existuje několik zákroků.

Podobné Témata jako Mulisky

Osteoartritida - Vše o zdraví

2. leden 2012 Osteoartritida je nejběžnější typ artritidy. Přetížení nebo zranění poškozuje kloubní chrupavky, kosti se o sebe odírají, klouby otékají a tuhnou.

Podobné Témata jako Udržte své klouby zdravé

Osteoartritida - Vše o zdraví

Dnešní chirurgické možnosti u artritidy drobných kloubů ruky. Revmatoidní artritida ale i osteoartritida postihují často zánětlivým procesem drobné klouby ruky.

Podobné Témata jako Artritida

Osteoartritida - Vše o zdraví

4. duben 2016 Postupná destrukce kloubní chrupavky kyčlí, kolen i dalších kloubů označovaná jako osteoartritida nebo osteoartróza se nevyhne téměř …

Podobné Témata jako Klouby: 5 tipů pro pohyb bez bolesti

Osteoartritida - Vše o zdraví

Dnešní chirurgické možnosti u artritidy drobných kloubů ruky. Revmatoidní artritida ale i osteoartritida postihují často zánětlivým procesem drobné klouby ruky.

Podobné Témata jako Juvenilní revmatoidní artritida

Osteoartritida – jak ji poznáme?

Všímáme si dostatečně a včas prvních příznaků kloubních onemocnění? Dokážeme se jim účinně ve svém životě vyhnout účinnou prevencí?

Osteoartritida - Vše o zdraví

Přestože statistika některých onemocnění je alarmující, obvykle k samotné léčbě přistupuje většina nemocných, až ve chvíli, kdy má nesnesitelné bolesti. Osteoartritida je jedním z nemocí, které se dají vhodnou životosprávou a prevencí zcela eliminovat a nebo v případě dědičného onemocnění také oddálit a významně zmírnit.

Osteoartritida - Vše o zdraví

Onemocnění bývá velmi nepříjemné a omezuje člověka při běžném pohybu, ale též při výkonu různých pracovních činností. Postiženo je 8 z 10 jedinců nad 50 let a toto číslo je doslova alarmující, neboť onemocnění se často rozvíjí v řádu let. Kdy tedy začít s prevencí, ačkoli se zatím cítíme dobře? Nejlépe tehdy, kdy nás ještě vůbec nic nebolí.

Je známo, že hodnotné živiny z potravin konzumovaných v současné době je minimální. Na druhou stranu je ovzduší a tudíž i potraviny plné toxinů.

Jak tělo s těmito skutečnostmi pracuje? Pokud potřebuje tělo v některých momentech (při stresu, při krátkodobých onemocněních, během nadměrné fyzické i psychické zátěže) využít vyšší dávky vitamínů a živin, bere si je nejdříve z míst, která nás neohrožují na životě. Klouby jsou právě tímto místem.

Na druhou stranu nadmíru toxické zátěže, kterou již nedokážeme zpracovávat, ukládáme do buněk a na místa, která nás taktéž na životě přímo neohrožují. A opět jsou tu klouby.

Osteoartritida - Vše o zdraví

Kde a kdy se nejdříve objevuje artróza?

Jako první můžeme onemocnění zaznamenat na nosných kloubech. Obvykle začíná tak, že o ní vůbec nevíme. Velmi často i několik let.V průběhu onemocnění dochází k porušování chrupavky kloubů, která se začíná ztenčovat. Na kloubech se vytváří drobné výrůstky, které samy o sobě postupně omezují hybnost kloubu.

Osteoartritida má jednoznačný projev = BOLEST.

Jaké jsou příznaky osteoartritidy?

V počátcích bolestivých projevů tohoto onemocnění lze zaznamenat mírnou bolest kloubů. Bolest můžeme zaznamenat jednorázově, například po zvýšené zátěži, a pak se dlouho nemusí vůbec nic dít.

V případě, kdy zaznamenáme občasné otoky kloubů, bolest po zvýšené zátěži, ztuhlost pohybového aparátu (obvykle po ránu v rozmezí 10-15 minut), je vhodný čas, začít se svým kloubům a pohybovému aparátu pravidelně a systematicky věnovat.

Jak se osteoartritidy vyvarovat a jak ji léčit?

Osteoartritida - Vše o zdraví

Bolest, která nás v běžném životě omezuje, lze tišit léky nebo antirevmatickými mastmi.

V případě, že klouby začínají pobolívat a nebo se bolest ozývá nahodile, častokrát postačí dodat kloubům dostatečnou výživou. Je důležité upravit si jídelníček a zvolit kvalitní doplněk stravy. Na trhu je dostupných mnoho kloubních doplňků stravy, jen některé z nich však přinášejí úlevu.

Stejně jako u potravin, i u doplňků stravy je nutné si prostudovat složení a obsah jednotlivých složek v denní dávce.Velmi příjemně kloubům pomáhá léčba světlem. Nejedná se o klasickou léčbu, nicméně může přinést kloubům úlevu díky zlepšení prokrvení.

Tím dojde k uvolnění svalového napětí a celkové úlevě.

Sportovcům i těm, kteří se snaží žít aktivním způsobem života lze jen doporučit především plavání, které usnadňuje pohyb svalů a kloubů. Jízda na kole a samozřejmě dlouhé procházky jsou další cestou, jak se věnovat svému pohybovému aparátu a kloubům.

Co je osteoartritida koček?

Osteoartritida je termín pro chronické opotřebení kloubů a popisuje nejčastější postižení kloubů koček. Jedná se o nepříjemné a progresivní onemocnění vedoucí ke snížení pohyblivosti. Osteoartritida - Vše o zdraví

Obvyklé příčiny:

Nadváha, která nadváha vede k nadměrnému zatížení kloubů.

Nehody a úrazy: ke vzniku osteroartritidy může vést poškození kloubů v důsledku větších nebo menších úrazů. Problémy s klouby může rovněž způsobovat každodenní opotřebování.

Plemeno: některá plemena jsou náchylná k onemocněním, která vedou ke vzniku osteroartritidy.

Věk: osteroartritidu lze často pozorovat u starších koček.

Trpí vaše kočka problémy s klouby?

Příznaky:

  • ►Má problémy s používáním kočičí toalety
  • ►Méně se pohybuje
  • ►Schovává se nebo se vyhýbá kontaktu
  • ►S obtížemi o sebe pečuje
  • ►Při vyskakování a seskakování je nejistá

Osteoartritida - Vše o zdraví

Jak může pomoci správné krmivo?

Krmivo pro kočky hraje při zmírnění bolesti kloubů kočky významnou roli. Jeho složení by mělo být přizpůsobeno dietním požadavkům koček.

Další vhodnou veličinou musí být účinné množství omega-3 mastných kyselin, včetně vysokého obsahu DHA z rybího tuku pro podporu kloubů a zdravých ledvin, které pomáhá přerušit cyklus zánětů.

 Glutosamin a chondroitin sulfát jsou základní stavební kameny kloubní chrupavky, které by ve správné výživě neměly chybět.

Vysoce kvalitních bílkoviny pomáhají vytvářet svalovou hmotu a podporují pohyblivost. Antioxidantyneutralizují volné radikály a podporují zdravý imunitní systém. V neposlední řadě také chuť rozhodne, jestli zdravou stravu bude kočka tolerovat.

Úleva od osteoartritidy

Osteroartritida je nepříjemné a pomalu se zhoršující onemocnění. Včasná léčba přizpůsobená Vašemu zvířeti, včetně správné klinické výživy, je klíčová a může dlouhodobě vyznamě zlepšit pohodu a pohyblivost Vaší kočky. Účinná regulace hmotnosti, šetrné cvičení a podávání léků podle potřeby jsou rovněž klíčem k zachování pohyblivosti Vaší kočky.

Jaké krmivo vybrat při osteroartritidě?

Prvním krokem při výběru vhodného krmiva jistě bude konzultace s veterinářem. Ten by měl doporučit nejvhodnější krmivo pro vaší kočku s přihlédnutím k dalším požadavkům.

 Klinicky ověřená výživa pro podporu zdravých kloubů, pomůže kočkám s osteroartritidou postavit se zpět na nohy.

U nás můžete toto krmivo hledat v mezi granulemi pro kočky s nadváhou, či přímo veterinární diety pro kočky.

Veterinární diety pro kočky

Granule pro kočky s nadváhou

Osteoartritida – když klouby bolí – příznaky, příčiny a léčba

Osteoartritida - Vše o zdraví

Co je to Osteoartritida?

Osteoartritída neboli degenerativní kloubní nemoc je v pořadí příčin vedoucích k závislosti starých lidí na prvním místě. Udává se, že až 85% z osob nad 65 let má nějaké znaky OA na rentgenovém snímku.

Asi 1/4 až 1/5 z postižených má bolesti, omezenou pohyblivost, ztuhlost kloubů nebo otoky. Poruchu charakterizuje destrukce kloubní chrupavky, změny kostní tkáně pod chrupavkou a tvorba nové kostní tkáně.

Osteoartritída je typická asymetrickými degenerativními změnami s reaktivní novotvorbou kosti, zúžením kloubní štěrbiny, přítomností osteofytů (výrůstků) na okrajích kostí postiženého kloubu, tvorbou cyst pod kloubovou chrupavkou a chondrokalcinózou (tzv. ukládáním solí kalcia do chrupavky).

Osteoartritida je primárně onemocnění chrupavky. Její příčina není sice známá, ale prvotní změny jsou na chrupavce, které brzy rozšiřují dále. Tyto patologické změny se projeví bolestí a omezenou pohyblivostí.

Bolest se zvyšuje při používání postiženého kloubu a časem vede k jeho instabilitě. Kloub je na pohmat útlý a bolestivý a při pohybu jde cítit krepitace (praskání). Nejčastěji jsou postiženy nosné klouby.

Bolest a ztuhlost se během dne stupňují.

Dělení osteoartritidy

Osteoartritida se dělí na primární (OA lokalizovaná na nosné klouby) a sekundární (na bázi úrazu, zánětlivé artritidy, metabolických poruch, vrozené poruchy apod.). OA nejčastěji postihuje klouby prstů, karpální a metakarpální klouby, kolena a kyčelní klouby, krční a lumbální páteř.

Jaké jsou možnosti léčby

Léčba probíhá v několika fázích. Nemocné je třeba především poučit, jak se mají starat o postižené klouby, aby si udrželi maximální funkci co nejdéle.

Ve výchově vydatně pomáhá rehabilitační pracovník, který sestavuje pro nemocného vhodný plán cvičení a jednotlivé cviky s ním procvičuje, i geriatrická sestra, která později na cvičícího pacienta dohlíží, řadí mu a pomáhá.

Na ovlivnění bolesti jsou vhodnými léky analgetika a nesteroidní protizánětlivé látky. Začíná se nízkou dávkou, která se podle účinnosti a snášenlivosti postupně upravuje.

Pocit zvonění v uších je obvykle varujícím signálem toxického působení léku a vyžaduje snížení dávky. Při selhání této léčby se někdy interartikulárně aplikují kortikosteroidy.

Když nemoc postupuje a hrozí imobilizace, přichází v úvahu chirurgická náhrada kloubu (např. kyčelního).

Naše tipy

  • Pokud jste obézní nebo trpíte nadváhou, je dobré snížit hmotnost. Tak snížíte zvýšenou zátěž na své klouby.
  • Je dobré pravidelně cvičit, abyste posílili a udrželi sílu ve svalech kolem kloubů. Odborníci radí, že je dobré plavání, protože usnadňuje pohyb svalů. Dále také běžná chůze a jízda na kole.
  • Projevem OA je bolest kloubů, tuto bolest můžeme tišit léky (nesteroidní antirevmatika ve formě tablet, mastí nebo sprejů), tepelnou léčnou nebo elektroléčbou. Je možné využít například infračervené přístroje na zmírnění bolesti. Horké nebo studené kompresní obklady.
  • Možná je také stimulace světlem – je dobře zdokumentována. Při použití na určitá místa dochází k uvolnění svalového napětí, tím se zlepšuje prokrvení daných tkání a současně dochází k uvolňování endorfinů (tzv. endogenní opiáty), které zmírňují bolest. Tento léčebný postup nevyléčí OA, ale zmírňuje pouze příznaky nemoci.
  • Pomůcky k chůzi: hůl, obuv, kolenní ortézy.
  • Pokud máte těžkou osteoartritidu a ostatní léčebné postupy nezabraly, je možný chirurgický zákrok (proberte se svým lékařem). Artroskopie (odstranění poškozené chrupavky) nebo kloubní náhrada. Bederní a kolenní kloub se v dnešní době dají vyměnit.
  • Vhodnými potravinovými doplňky léčby jsou glukosamin sulfát a chondroitin sulfát, které pomáhají odstranit bolestivost kloubů, hlavně těch kolenních. Tyto látky mohou stimulovat tvorbu nové chrupavky (jsou její běžnou součástí). Je však třeba pamatovat na to, že u diabetiků může glukosamin zvyšovat hladinu cukru v krvi.
Zajímavé:  Nateklá uzlina na krku - Vše o zdraví

Nové možnosti léčby osteoartritídy

Jako nové možnosti léčby se ukazuje intraartikulární (injekcí přímo do kolena) aplikace hyaluronové kyseliny či kmenových buněk. V Kodani před několika lety byů představen nový přípravek RenehaVis®.

Jedná se o injekci, která obsahuje dvě různé koncentrace kyseliny hyaluronové (vysokomolekulární a nízkomolekulární). Obě jsou od sebe navzájem odděleny membránou. Až při aplikaci injekce do kloubu dojde k jejich smíchání.

V naší republice se používá přípravek například Ostenil®. V zahraničí dále Adant®, Orthovisc® atd.

TIP: Podívejte se na stravu vhodnou pro klouby

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Artritida, bolesti kloubů a rozpad chrupavky

Artritida

Zánětlivé onemocnění jednoho či více kloubů, které jsou bolestivé a oteklé, mezi nejčastější formy patří osteoartritida a revmatoidní artritida …

Při autoimunitní revmatoidní artritidě je primárním problémem zánět kloubní výstelky v synovii a rozpad chrupavky.

Další typy artritidy mají svého původce v krystalech kyseliny močové, infekcích či chrobách jako je lupénka či lupus.

Léčba se liší v závislosti na typu onemocnění, nicméně jejím základním stavebním kamenem je snaha o úlevu od nepříjemných symptomů a zlepšení kvality života.

Symptomy

Mezi nejčastější znaky onemocnění patří postižení kloubů:

  • Bolest
  • Tuhnutí
  • Otok
  • Zadudnutí
  • Snížená možnost pohybu

Osteoartritida

Osteoartritida (OA) je nejběžnějším typem artritidy. Dochází při něm k opotřebení chrupavek nadměrným zatěžováním, které zakončují kosti v kloubu.

Dojde-li k velkému opotřebení, mohou se kosti v kloubu začít dokonce dotýkat, což způsobuje sníženou hybnost a bolest. K opotřebení dochází až po mnoha letech, ale proces může urychlit poranění nebo infekce.

Na vzniku této artritidy se podílí věk, genetické dispozice, pohlaví, nadváha a nadměrné zatěžování, zejména u aktivních sportovců.

Příznaky osteoartritidy:

  • Bolest kloubu (od mírné bolesti, až po velké)
  • Bolest po zvýšené zátěži kloubu
  • Ztuhlost především po ránu a delší dobu v klidu (mizí po 15 – 20 minutách)
  • Onemocnění je velice nepříjemné a omezuje člověka nejenom v pohybu, ale také ve vykonávání různých činností.
  • Revmatoidní artritida
  • Zánětlivá onemocnění kloubů můžeme dělit na:
  • K neinfekčním patří dnavá artritidapsoriatická artritidaerozivní artritida u zvýšené funkce příštítných tělísek.

Častým neinfekčním podkladem artritidy je autoimunitní proces jako u (revma) kde neznáme přesnou příčinu vzniku. Liší se od revmatické artritidy, která vzniká jako součást tzv. sterilních následků po bakteriální infekci beta hemolytickým streptokokem skupiny A.

Infekční artritidy jsou bakteriální záněty (vyvolané např. streptokoky, borrelii), virovou infekce (herpesvirus, EB virus, virus hepatitidy B, arbovirus).

Infekce je do kloubu zanesena buď při otevřeném poranění kloubu, léčebným zákrokem, nebo se infekce může zanést krevní cestou z jiného infekčního ložiska v organismu.

Při „revmatu“ napadá imunitní systém kloubní výstelku, tuhou membránu, která obklopuje veškeré části kloubu. Tuto synoviální membránu postihuje zánět a dochází k jejímu otoku. Postupující nemoc může dokonce zcela zničit chrupavku a kost v kloubu (zdroj Medaprex).

Rizikové faktory:

  • Rodiná historie Přítomnost artritidy v rodině zvyšuje riziko jejího vzniku.
  • Věk Riziko rozvoje roste s věkem.
  • Pohlaví Ženy postihuje častěji revmatoidní artritida, muže zase dna.
  • Zranění kloubu U dříve poraněných kloubů je vyšší riziko vzniku artritidy.
  • Obezita

Artróza a artritida – čtyři kroky k bezbolestným kloubům

Miliony lidí trpí některou formou artritidy, což je onemocnění, které může trápit i batolata. Hned na začátku musíme tedy vyvrátit názor, že artritida postihuje pouze starší osoby.

Některé formy artritidy postihují dokonce batolata a tisíce dalších lidí jsou touto chorobou postiženy v nejlepších letech svého života. Artritida je nejčastější chronický stav postihující ženy, zejména mezi 20 – 40 lety.

Artritida (nebo též arthritis; „arth“ znamená kloub a „itis“ znamená zánět) představuje více než 100 různých chorob!

Většina forem artritidy se projevuje jako zánět kloubů nebo svalů, některé (jako např. lupus) postihují i kůži, plíce a ledviny. Hlavními projevy artritidy jsou zánět, otoky a zejména bolest.

Osteoartróza je nejčastější forma artritidy, při které dochází k postupnému opotřebování chrupavky chránící klouby. Chrupavka má zabraňovat kostem, aby se o sebe odíraly. Novější výzkum rovněž ukazuje, že k osteoartróze dochází při zhoršení schopnosti normální regenerace chrupavky. Na rozvoji osteoartrózy se podílejí opakované aktivity a úrazy při sportu spolu se stárnutím.

Revmatoidní artritida (RA) představuje druhou nejčastější formu artritidy. Jedná se o tzv. autoimunitní onemocnění.

Imunitní systém vytváří protilátky, které ničí synoviální membrány kolem tekutiny v kloubech sloužící jako maz. Tento druh onemocnění se může projevovat nárazově a někdy může trvat roky než dojde k její progresi.

Avšak asi u 25 % pacientů začíná náhle a má těžký průběh. Základem léčby RA je úprava nerovnováhy imunitního systému.

Typy artritidy

  • ankylozující spondylitis
  • dna (viz kapitolu Dna)
  • infekční artritida
  • juvenilní chronická artritida
  • osteoartróza (nejčastější typ)
  • polymyalgia rheumatica
  • pseudodna
  • psoritická artritida
  • Raynaudův syndrom
  • Reiterova choroba
  • revmatoidní artritida
  • Sjögrenův syndrom
  • systémový lupus erythematosus

Projevy artritid

Osteoartróza se obvykle objevuje ve věku kolem 40 let a je charakterizovaná bolestí a ztuhlostí kloubů, které zvyšují závažnost choroby na dlouhou dobu života.

Vědci jsou nyní přesvědčeni, že tato forma artritidy může ve skutečnosti vznikat mezi 20. – 30. rokem života a její projevy pozorujeme až kolem 40. roku a později. Klouby mohou být oteklé a snižuje se jejich pohyblivost.

Poté, co je většina chrupavky opotřebována, začínají se v kloubních prostorech tvořit kostní ostruhy.

Revmatoidní artritida – Bolesti a otoky kloubů jsou nejzřetelnější v ranních hodinách a stejně jako u osteoartrózy jsou klouby oteklé. RA se od osteoartrózy liší i tím, že může vznikat náhle a kdykoliv během života včetně dětského věku (juvenilní revmatoidní artritida).

Mezi další projevy choroby patří únava, horečka, deprese, anémie, ubývání na váze a noční pocení. Zanícené klouby mohou mít nafialovělou barvu a při progresi choroby dochází k deformacím rukou a nohou. RA postihuje klouby symetricky obě zápěstí, kotníky nebo kolena.

K potvrzení diagnózy RA musí být splněny nejméně 4 z níže uvedených 7 kritérií: ranní ztuhlost, která trvá déle než jednu hodinu, artritida je symetrická, současně jsou zanícené tři klouby (nejen nadměrný růst kostí), artritida je přítomná na kloubech rukou, tvorba podkožních uzlíků v místech prominence kostí, patologické koncentrace revmatoidního faktoru v krevním séru, narušení nebo odvápnění zjištěné při rentgenovém vyšetření. Pacienti s RA nejvíce potřebují úlevu od bolesti.

Čtyři kroky k bezbolestným kloubům:

Vylučte potraviny, které podporují bolest a zánět

Strava, kterou si zvolíte, buď podporuje bolest a zánět nebo jim zabraňuje. Potraviny obsahující kyselinu arachidonovou jako jsou vajíčka, vnitřnosti (játra, srdce, drůbeží droby), hovězí maso a mléčné výrobky komplikovaným procesem podporují zánět.

Aby tělo mohlo použít tyto potraviny, musí je zpracovat a štěpí tak kyselinu arachidonovou na zánětlivé látky jako jsou hormony, prostaglandiny a leukotrieny, které řídí mechanismy zánětu, stahují cévy a podporují krevní srážlivost. Výsledkem tohoto procesu je bolest.

Rozvařené jídlo nebo jídlo připravované při vysokých teplotách (hranolky, spálené jídlo, maso na rožni, smažené jídlo) podněcují zánět a u některých lidí zvyšují bolest. Doporučujeme přestat jíst tyto potraviny na dobu 2 týdnů. Potom je do stravy vraťte a uvidíte, zda se bolest a zánět zhorší.

Jestliže se tak stane, tyto potraviny z jídelníčku vyřaďte úplně.

Zvyšte příjem potravin, které zastavují bolest nebo zánět

Jezte každý den nejméně 6 porcí zeleniny a 1 porci ovoce. Jsou to potraviny, které představují nejlepší volbu, jak snížit zánět. Běžná strava obsahující velké množství cukrů a malé množství bílkovin narušuje schopnost našeho organismu regulovat přiměřeně hladinu cukru v krvi.

Nutí naše tělo vypumpovat příliš velké množství inzulínu potřebného na snížení abnormálně vysoké hladiny glukózy a buňky našeho těla se pak stávají rezistentnímu na působení inzulínu.

Kromě toho, vysoké hladiny glukózy v krvi zvyšují zánět – ovoce a zelenina zánětlivé procesy zklidňují.

Zaměřte se na glukosamin

Účinek glukosaminu při snižování bolesti způsobenou artrózou byl několikrát potvrzen. Zkoumal se dokonce účinek glukosaminu s běžně používaným lékem proti bolesti ibuprofenem (obchodní názvy Ibalgin, Advil, Motrin, Nuprin aj.).

Ve dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných studiích bylo ověřeno, že glukosamin byl dramaticky lepší než ibuprofen z hlediska kontroly bolesti i zánětu. Bolest a zánět se snížily i poté, co pacienti glukosamin již nepoužívali.

Glukosamin má kromě toho ohromující schopnost napomáhat při přestavbě mezibuněčného pojiva chrupavky, které tvoří naše kloubní tkáně.

Kombinace glukosaminu a látky Univestin (UP446®)

Glukosamin sulfát je vhodné užívat k opravě již vzniklého poškození v chrupavce. Naproti tomu látka Univestin, pomáhá tlumit bolest. Mechanismus účinku této látky spočívá v tom, že směs přesně vybraných látek inhibuje enzymy odpovědné za různé formy zánětů.

Látka Univestin, na rozdíl od často užívaného ibuprofenu, nevykazuje žádné nežádoucí účinky a je velmi dobře snášena i při dlouhodobém užívání. Na našem trhu je obsažena v přípravku ComfortG, který lze zakoupit samostatně nebo jako součást vybraných kloubních preparátů.

Užíváním ComfortG můžete urychlit zmírnění bolesti pohybového aparátu a společně s kvalitním přípravkem dopřejete kloubům optimální péči.

Zdroj: použité materiály LORNA VANDERHAEGHE, White Rock, B.C. V4P 3L7, Kanada

Lupénka může napadat i klouby. Příznaky není radno podceňovat

„Říká se, že je poměrně obtížné psoriatickou artritidu diagnostikovat. O tom něco vím… Bylo mi 25 let, když jsem poprvé začal pociťovat příznaky artritidy, ale trvalo dalších dvacet pět let, než mi byla diagnostikována psoriatická artritida, takže až v padesáti letech jsem se dostal k relevantní léčbě,“ krčí rameny dnes 56letý Martin.

Přečíst článek ›

„Podle lékařů je těžké rovnou tuto nemoc diagnostikovat, protože není tak běžná, a hlavně její příznaky jsou podobné jiným nemocem jako je revmatoidní artritida, osteoartritida nebo dna. Možná to tak je, přesto to u mě nikdo nepoznal, ačkoli jsem měl psoriázu (lupénku) už od dětství.

Zajímavé:  Akné ve vlasech - vše o zdraví

POČTYAž 30 % osob s lupénkou se potýká také s psoriatickou artritidou.Okolo 40 % osob, u kterých propukne psoriatická artritida, má v rodině někoho s psoriázou nebo psoriatickou artritidou.

Může se objevit kdykoliv, ale nejčastěji se tak děje v pubertě a pak mezi 35–50 lety, jak u mužů, tak u žen.

Když jsem ve 25 letech začal mít příznaky artritidy, otekl mi prvně jeden kloub na prstu a zároveň se mi začaly tvořit šupiny i na nehtech na rukou i na nohou. Lékaři si tehdy mysleli, že je to kvůli mojí lupénce a nikdy mě netestovali na psoriatickou artritidu.

Otoky se postupně na té jedné ruce přidávaly. Některé dny jsem měl dokonce problém udržet v ruce tužku, abych se jen podepsal. Postupem času se otoky kloubů začaly objevovat po celém těle.

Nebylo to sice tak znatelné jako na pravé ruce, ale i tak jsem bojoval s otokem lokte a kolena. Nějaký čas otok a bolesti trvaly, pak se vše vrátilo do normálu, a takhle se to pořád opakovalo.

Za ty roky jsem navštívil mnoho lékařů, dostával nejrůznější léky proti bolesti, což samozřejmě nijak zvlášť nepomáhalo.

Během života se moje bolesti zhoršovaly a přiznám se, že vedle předepsaných léků jsem vyzkoušel i hodně bylinek, přírodní a alternativní léčby. Něco dočasně zabíralo, ale nestal se úplný zázrak, aby mi to ulevilo napořád.

Tak jsem se naučil přijímat život a žít se svými bolestmi. Když byla moje lupénka opravdu špatná, mazal jsem se doporučenými mastmi a čekal, až se příznaky zlepší.

Kdykoli se projevila moje artritida, šetřil jsem klouby, pravidelně cvičil, aby neztuhly úplně a snažil se to vydržet pár měsíců, dokud se stav zase nezlepšil. Bylo to jako na horské dráze.

Jednou dole, jednou nahoře,“ vzpomíná na těžké období Martin.

Přečíst článek ›

„Před osmi lety se artritida zhoršila. Špatně jsem chodil, kolikrát jsem ráno bolestí nemohl ani vstát z postele. Do auta a z auta jsem se soukal čtvrt hodiny. Někdy i zvednout při snídaní hrneček mi činilo problém. Čekal jsem, kdy to zase přejde, ale bylo to jen horší.

Shodou okolností jsem se tehdy seznámil s člověkem, který trpěl jak lupénkou, tak psoriatickou artritidou a naše zkušenosti se shodovaly. Poslal mě tedy ke svému revmatologovi, který byl první, kdo mi konečně po dlouhých letech určil diagnózu. Vlastně se mi strašně ulevilo, že nejsem blázen a vím, co mi je.

Posledních pár let mi pomáhá biologická léčba, díky které mám pocit, že zase normálně žiju.“

Názor odborníka

Psoriáza nemusí postihovat jen kůži, umí napadnout i klouby. Zánět postihuje jak klouby na rukou a nohou, tak i šlachy nebo klouby na páteři a ty otékají. Takzvaná psoriatická artritida dokáže být velmi bolestivá.

Podle odborníků nemoc na kloubech a kůži spouští mimo jiné fyzická zátěž, infekce a dlouhodobé vystavování stresu.

Právě psychická pohoda je důležitá i pro ty, kteří již psoriázou a k tomu počínající psoriatickou artritidou trpí, aby nedošlo ke zhoršování stavu.

Přečíst článek ›

„Bolesti, svědění, pálení a s tím spojený nedostatek spánku bohužel negativně ovlivňují pacientovu psychiku. Nemocní se často setkávají s nepochopením okolí a jsou vyloučeni ze sociálního života. Nezřídka se potýkají kromě psoriázy také s depresemi,“ upozorňuje prof. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Informace o nemoci

  • * Psoriatická artritida je chronické zánětlivé onemocnění postihující klouby.
  • * Nejčastěji se vyskytuje u pacientů s těžkou formou lupénky.
  • * Kožní a kloubní příznaky se jen málokdy objevují současně.
  • * Postižení kloubů většinou přichází později, často až po deseti letech problémů s lupénkou.
  • * Dosud není známá přesná příčina vzniku nemoci, určitou roli hraje dědičnost.

* U psoriatické artritidy většinou chybí v krvi nemocného revmatoidního faktoru.

To je protilátka, která se ve zvýšené koncentraci vyskytuje právě u pacientů s revmatickým onemocněním.

Tipy pro zdravíPsoriatická artritida je bolestivé onemocnění, které vede ke ztuhlým a oteklým kloubům. Jedna věc vás před ztuhlostí dovede zachránit – každodenním cvičení. Nejlepší je zaměřit se na sport, při kterém nejsou tolik zatěžovány klouby a nedochází k příliš velkým nárazům. Ideální je plavání, jóga, jízda na kole nebo chůze.

Vyhnout byste se naopak měli běhání, tenisu, případně extrémnímu posilování. Nezapomínejte na protahování, aby se svaly zahřály. Vyberte si takový pohyb, který vás bude bavit a budete se mu věnovat pravidelně.

Výživa a artritida | Prameny zdraví

Léčení artritidy stravou se stalo moderním již ve dvacátých letech tohoto století. Mnohé studie v posledních dvaceti letech ukázaly, že zdravá strava, tedy strava velmi nepodobná běžné stravě průměrného obyvatele naší země, může být pro mnoho lidí velmi účinným prostředkem pro léčení zánětlivé artritidy.

Rubrika: Artritida | Typ článku: Články

Jeden zubař mi napsal: „V dubnu 1994 jsem se s vámi krátce setkal na jednom semináři. Ptal jsem se vás tenkrát na svého čtyřletého syna trpícího juvenilní revmatickou artritidou. Bryan bral denně 35 mg prednisonu (silný steroid) a 1200 mg Advilu. Měl takové bolesti, že proplakal celé dny i noci.

Během jednoho roku ztratil na váze a nevyrostl ani o centimetr. Jeho sedimentace byla přes 40 (hodnota sedimentace udává míru vážnosti zánětu, měla by být pod 5).

Podněty, které jste mi toho dne poskytnul, mne vedly k tomu, že jsem z jeho stravy odstranil veškeré produkty živočišného původu – a také rafinované uhlohydráty.“

„Za šesti měsíců nemusel už Bryan brát žádné léky. Neměl žádné bolesti, nabýval na váze a opět rostl. Jeho poslední sedimentace byla 1. Je to neuvěřitelné!“

Až tak vážné může toto onemocnění být. U miliónů lidí jsou však příznaky artritidy mírnější. Jistý Marvin Burk stěží dokázal vstát ze židle. Pak se belhal napříč místností, než se jeho klouby dostatečně uvolnily, aby mohl chodit.

Ruce měl tak ztuhlé, že nemohl používat to, co potřeboval, a věci mu často padaly z rukou. Řekl si, že v pětašedesáti by člověk neměl být tak nemohoucí, a rozhodl se, že udělá cokoliv, aby se mu vedlo lépe. Před osmi lety změnil svou stravu. Účinek byl okamžitý a dramatický.

Dnes vyskočí ze židle, chodí bez jakékoliv ztuhlosti či bolesti a ruce mu slouží bez potíží.

Nejběžnější onemocněníNemoci svalů a kostí patří mezi nejběžnější onemocnění. Trpí jimi všechny věkové kategorie, jejich výskyt se však zvyšuje s přibývajícím věkem. Výzkumy uvádějí, že např.

v USA trpí artritidou, s příznaky jako jsou otoky, omezený rozsah pohybu a bolesti, asi 33% dospělých. Přibližně polovina všech lidí starších pětašedesáti let uvádí, že trpí artritidou.

Oblastmi těla, které jsou nejčastěji postiženy, jsou oblast šíje, oblast kříže, kyčle a ramena.

Artritida znamená zánět kloubu – nic více, nic méně. Skutečnost, že někdo trpí artritidou, nic neříká o její příčině anebo vhodném léčení. K zánětu kloubů může dojít v důsledku poranění, např. od vymknutého kotníku. Tomu se říká traumatická artritida. Do kloubů se může dostat zánět prostřednictvím baktérií – výsledkem je tzv. hnisavá artritida.

Krystalky kyseliny močové se mohou hromadit v kloubech a způsobovat tak druh artritidy, kterému se říká dna. Příčiny všech těchto tří druhů artritidy jsou známy a jakmile dojde k odstranění příčiny nemoci, klouby se vyléčí. Naneštěstí však většina forem artritidy nemá podle lékařů „žádnou známou příčinu“.

A ať již to tito lékaři uznají nebo ne, ani moderní terapie léky nenabízí žádné vyléčení těchto forem artritidy.

Degenerativní a zánětlivá artritidaArtritidy, u nichž je příčina „neznámá“, můžeme rozdělit do dvou velkých kategorií: na degenerativní a zánětlivou artritidu. Degenerativní artritidu nejčastěji reprezentuje stav zvaný osteoartritida.

To je nejběžnější forma artritidy vyskytující se u lidí žijících na Západě – nachází se na rentgenových snímcích asi 70% lidí starších pětašedesáti let.

Tato nemoc je však poměrně vzácná v afrických a asijských zemích, kde lidé, chtějí-li přežít, musí často vykonávat těžkou tělesnou práci (Br J Rheumatol 24:321,1985).

Jak je to možné? Říká se přece, že osteoartritida je způsobována opotřebením kloubů, proč je tedy méně běžná mezi těžce fyzicky pracujícími obyvateli rozvojových zemí? Ani to nevysvětluje s přibývajícím věkem stále více zkroucené a zdeformované ruce mnohých na Západě žijících žen (vykonávajících celoživotně pouze lehkou práci).

Zánětlivé formy artritidy zahrnují juvenilní revmatickou artritidu, revmatickou artritidu, lupénkovou artritidu, lupus a ankylózní spondylitidu.

Tyto agresivní choroby postihují o něco méně než 5% lidí žijících dnes v USA.

To, že tato zánětlivá onemocnění klasifikujeme pod různými jmény, nepřináší však pacientům žádný prospěch – nevede to totiž k lepšímu pochopení příčiny zánětu ani k úspěšnému léčení nemoci.

Lidé s diagnózou degenerativní artritidy (osteoartritidy) mají – kromě dlouhodobého poškození (degenerace) kloubů – ve svých kloubech zánět. Tento zánět může být změnou stravy zastaven a může tak dojít ke zmenšení otoků, bolesti a ztuhlosti. Co se však u obou forem artritidy nezmění, to je trvalé postižení deformacemi, ztuhlostí a bolestivostí, které je důsledkem mnoha let nemoci.

Abychom mohli porozumět, jak lze pomoci většině lidí trpících artritidou, soustředím se nyní na agresivnější, zánětlivé formy artritidy.

Naděje pro lidi trpící artritidouArtritida není genetickým onemocněním ani není nevyhnutelnou součástí procesu stárnutí.

Tato kloubní postižení mají příčiny, které leží v našem okolí, v našem životním prostředí – a do nejtěsnějšího kontaktu s okolím přicházíme prostřednictvím stravy.

Někteří vědci se domnívají, že revmatická artritida byla před rokem 1800 neznámou nemocí (Arthritis Rheum 34:248,1991).

Je dobře zdokumentováno, že tyto formy artritidy se vyskytovaly jenom vzácně (či se vůbec nevyskytovaly) u zemědělských populací v Asii a Africe (Chung Hua Nei Ko Tsa Chih 34:79,1995; Arthritis Rheum 34:248,1991). Ještě v roce 1957, tedy v době, kdy Afričané jedli stravu založenou hlavně na obilovinách a zelenině, se v Africe nepodařilo objevit ani jeden případ revmatické artritidy.

Tyto kdysi neznáme nemoci kloubů se nyní i zde stávají běžnějšími – jak se lidé stěhují do bohatších zemí anebo do velkých měst ve své domovině a současně se vzdávají i své tradiční stravy založené na obilovinách a zelenině, kterou nahrazují stravou založenou na konzumaci masa, mléka a mléčných výrobků a rafinovaných potravin (J Rheumatol 19:2,1992;Ann Rheum Dis 49:400,1991). I když byla tedy např. lupus v Africe před rokem 1960 neznámou nemocí, dnešní Afro-Američané jsou skupinou mající největší výskyt lupus v USA (J Am Med Women's Assoc 1998;53(1):9-12).

Mechanismy, kterými nezdravá strava působí zánětlivou formu artritidy, jsou složité a poměrně málo jim rozumíme, víme však, že zahrnují náš střevní a imunitní systém.

Zvýšená propustnost střevStřevo tvoří účinnou bariéru, která odděluje obsah střev od vnitřního prostředí těla. Jen tenká vrstva brání jedince před ohromným množstvími antigenů (cizích bílkovin) ze stravy a původu mikrobiálního.

Zajímavé:  Jaké Vitamíny Před Otěhotněním?

Střevní sliznice pohlcuje a tráví živiny, přičemž se větší a složité molekuly mění na molekuly malé a jednoduché.

Za normálního stavu mohou střevní stěnou projít jenom malé molekuly, zatímco velké, které mohou působit jako antigeny a vyvolávat imunitní reakci, mají jen omezenou možnost stěnou projít.

Infekce a toxiny mohou vytvářet v této střevní bariéře určité proluky a umožnit tak velkým molekulám dostat se do krve. Ukázalo se, že pacienti se zánětlivou artritidou mají i zánět střevního traktu, jehož důsledkem je zvýšená střevní propustnost (Baillieres Clin Rheumatol 10:147,1996).

Největší množství lymfatické tkáně v těle je spojeno se střevy. Lymfatická tkáň brání tělo před antigeny, kterým se podaří projít střevní bariérou. Nezdravá strava – s příliš vysokým obsahem tuku, cholesterolu a živočišných bílkovin – však naneštěstí snižuje schopnost lymfatické tkáně ničit invazivní antigeny, které projdou střevní stěnou.

Je známo, že půst snižuje střevní propustnost. To může být jeden z důvodů, proč se ukázalo, že půst může velmi významně prospět pacientům trpícími revmatickou artritidou (Scand J Rheumatol 1982;11(1):33-38).

Když se po skončení postu pacienti vrátí ke stravě obsahující mléčné produkty, střevo se opět stane propustnějším a artritida se vrátí.

Nezdravá strava obsahující mléčné produkty a další produkty živočišného původu způsobuje zánět stěny střev a tak zvyšuje průchod dietních (ze stravy pocházejících) i bakteriálních antigenů (Br J Rheumatol 33:638,1994).

Bylo zjištěno, že veganská strava (tedy strava, která neobsahuje žádné produkty živočišného původů) mění fekální mikrobiální flóru u pacientů s revmatickou artritidou – a tyto změny ve fekální flóře jsou spojovány se zlepšením stavu onemocnění artritidou (Br J Rheumatol 36:64,1997).

Kromě toho, že strava musí být prosta veškerých produktů živočišného původu, měla by – chceme-li dosáhnout maximálního účinku – obsahovat i velmi málo tuku. Tuk ze stravy má toxický účinek na střeva pokusných zvířat, způsobuje poškození, které zvyšuje propustnost střev a do těla tak může vniknout více antigenů (Pediatr Res 33:543,1993).

Když byla mladá zvířata krmena stravou obsahující velká množství cholesterolu, rovněž to zvyšovalo propustnost jejich střev (J Pediatr Gastroenterol Nutr 9:98,1989; Pediatr Res 21:347,1987).

Ty veganské diety, které pacientům s artritidou nedokázaly pomoci, obsahovaly velká množství rostlinných olejů, o kterých je známo, že poškozují střevní integritu.

Nebezpečným paradoxem je ten fakt, že léky běžně užívané při léčení artritidy působí toxicky na střevní bariéru. Všechny běžně používané nesteroidní protizánětlivé léky (jako je Advil, Motrin, Naprosyn atd.

) – kromě aspirinu a nabumetonu (Relafenu) – jsou spojovány se zvyšováním střevní propustnosti u člověka.

Jsou-li tyto léky podávány dlouhodobě, může to po jejich vysazení trvat i měsíce, než se stav střevní bariéry opět zlepší (Baillieres Clin Rheumatol 10:165,1996).

Cizí bílkovina v těleSkrz „propustné“ střevo procházejí cizí bílkoviny dietního a bakteriálního původu do krevního řečiště.

Tyto cizí bílkoviny tělo klasifikuje jako něco, co mu není vlastní, co je škodlivé – stejně tak, jako rozpoznává jako cizí i bílkoviny pocházející z virů, parazitů a baktérií jako cizí. Poté vytváří proti těmto vetřelcům protilátky.

Zvýšené hladiny protilátek na střevní baktérie a na některé potraviny byly nalezeny u různých druhů zánětlivé artritidy (Rheumatol Int 1997;17(1):11-16; Clin Chim Acta 203:153,1991).

Komplexy antigenů a protilátek„Propustné“ střevo může mít za následek tvorbu velkých komplexů tvořených z protilátek a cizích bílkovin (antigenů) v krvi (Curr Opin Rheumatol 10:58,1998; Ann Prog Clin Imunol 4:63,1980). Zdravé tělo disponuje mechanismy, které snadno tyto velké komplexy z krve odstraní.

U některých lidí však tyto komplexy přežívají – protože se tvoří příliš rychle na to, aby je tělo dokázalo zcela odstranit a/nebo proto, že eliminační mechanismy nejsou ve stavu nápor zvládnout. Přetrvávající komplexy jsou poté filtrovány nejmenšími kapilárami v těle (které se nacházejí v kloubech, pokožce a ledvinách).

V těchto kapilárách způsobují tyto komplexy zánětlivou reakci (podobně jako tříska zadřená pod kůží).

Molekulární mimikryDalší charakteristikou cizích bílkovin je, že mohou způsobit tvorbu protilátek, které nejsou pouze specifické proti této bílkovině, ale vcházejí do interakce i s podobnými lidskými bílkovinami.

Tomuto mechanismu se říká molekulární mimikry. Tělo napadá samo sebe – o následných nemocích se hovoří jako o autoimunitních onemocněních.

Revmatická artritida, lupus, lupénková artritida, ankylózní spondylitida a další zánětlivé formy artritidy patří mezi autoimunitní onemocnění.

Molekulární mimikry byly u revmatické artritidy identifikovány s kravským mlékem.

Jedna analýza ukázala, že rezidua aminokyselin 141-157 kravského albuminu byla v podstatě totožná s aminokyselinami nalezenými v lidském kolagenu v kloubech (Clin Chem Acta 203:153,1991).

Protilátky syntetizované k útoku proti cizím bílkovinám kravského mléka tedy nakonec napadly kloubní tkáň – v důsledku sdílené řady aminokyselin mezi chrupavkou a mléčnými bílkovinami (které má protilátka napadnout).

Obranný systémZdravá strava umožňuje, aby obranný systém pracoval na plný výkon – odstraňoval antigeny, které vniknou do systému, a imunitní komplexy z krve. Je známo, že složky naší běžné stravy tyto funkce poškozují.

Rostlinné oleje, včetně mastných kyselin omega-3 a omega-6, velmi silně potlačují reakci imunitního systému.

Této vlastnosti olejů (například rybího tuku nebo pupalkového oleje) se používá k potlačení bolestivosti a zánětu při artritidě, ale – jako u užívání řady jiných léků – nemusí být výsledný efekt pro pacienta právě nejlepší.

Potlačení aktivity imunitního systému brání účinnému odstraňování vetřelců – cizích bílkovin. Při pokusech se zvířaty se ukázalo, že nízkotučné diety u nich zpomalovaly rozvoj autoimunitních onemocnění (Ann Rheum Dis 48:765,1989).

Zdravá strava rovněž dodává antioxidanty a další fytochemikálie, které udržují klouby silné a brání jejich poškození (Am J Clin Nutr 53(1 Suppl):362S,1991).

Studie na zvířatech ukázaly, že běžně konzumované potraviny (které jsou součástí naší bohaté tučné stravy) nedokáží poskytnout dostatek antioxidantů potřebných ke zničení volných radikálů, které se vytvářejí v kloubních tkáních (J Orthop Res 8:731,1990).

Jde o všechno, co jíteDůležitost stravy je tak velká, že důraz na ni kladený nemůže být přehnaný. Správná strava udržuje střevní bariéru silnou a imunitní systém ve stavu pohotovosti. Mezi vhodné potraviny patří celé škroby, zelenina a ovoce.

Vedle toho, že strava musí být prosta produktů živočišného původu, musí obsahovat i málo tuku všeho druhu – jak rostlinných olejů (dokonce i olivového, kukuřičného, světlicového a lněného oleje), tak živočišných tuků.

Když dojdeme k jednotlivým podezřelým potravinám, zdá se, že mléčné výrobky jsou skupinou, která působí největší problémy, nejběžnější a nejvážnější reakce. Mnohé zprávy uvádějí, že obiloviny, např. kukuřice a pšenice, mohou rovněž zhoršovat symptomy nemoci.

Zdá se, že problémy může způsobovat prakticky jakákoliv potravina, málo lidí však reaguje alergicky na zeleninu.

Moje zkušenost a výzkum, který zde uvádím, mne vedly k tomu, že jsem po uplynulých dvaadvacet let předpisoval stravu založenou na škrobech (obilovinách, bramborách) s přídavkem ovoce a zeleniny (tedy nízkotučnou stravu zcela bez produktů živočišného původu).

Nedojde-li během čtrnácti dnů na takovéto stravě k žádnému zlepšení, doporučuji, aby byly ze stravy vyloučeny pšenice a kukuřice. Posledním krokem je sledování eliminační diety, která je založena na potravinách, u nichž je nejnižší pravděpodobnost, že budou způsobovat potíže, jako např.

na rýži natural, s přídavkem necitrusového ovoce a zelené a žluté zeleniny. Veškeré potraviny musí být velmi dobře uvařeny. Jediným nápojem je voda.

Dojde-li ke zlepšení stavu (obvykle během jednoho až dvou týdnů), zařazují se do stravy zpět další potraviny, a to po jedné, přičemž se vyčkává, zda nedojde k záporné reakci.

Užívání nesteroidních protizánětlivých léků by mělo být zcela přerušeno (je-li to nezbytné, mohou být nahrazeny aspirinem nebo nabumetonem – Relafen). Dávky dalších léků jsou postupně snižovány a/nebo vysazovány (jak se stav zlepšuje).

K prospěchu celému těluNení to žádná náhoda, že strava, která prospívá kloubům, udržuje ve zdraví i zbytek těla. Diana z Walnut Creeku mi vloni napsala: „Až do doby před pěti lety jsem žila životem, který se nedal nazvat jinak než mizérie. Všechno se obracelo proti mně.

Na konci roku 1991 byla u mně diagnostikována spinální stenóza a degenerativní artritida. Byla jsem prohlášena za invalidu a musela jsem opustit své zaměstnání novinářky. Moje terapeutka mi dala skvělý dárek – navrhnula, abych zkusila váš program. Nejdříve jsem její návrhy odmítala.

Byla jsem přesvědčená, že stejně jím velmi dobře: jenom mléčné výrobky, nějaké ryby a bílé maso. Jenom! Moje terapeutka mne nijak nepřemlouvala, jen moudře vyčkávala, abych si to mohla nechat rozležet v hlavě. To trvalo asi dva roky. Pak se o vašem programu znovu zmínila. Řekla jsem jí, že nevěřím, že by to fungovalo, ale souhlasila jsem, že na dva měsíce to zkusím.

Po většinu svého života jsem trpěla značnou nadváhou, asi o padesát kilo – a nošení všech těch zbytečných kilogramů znamenalo velké opotřebení mých kloubů. To bylo přede dvěma roky…“

„Samozřejmě došlo k tomu, co jste předvídal: zbavila jsem se svých úporných migrén, klouby mi přestaly otékat, mohla jsem bez problémů spát, přestala jsem mít jakékoliv trávicí problémy a začala jsem ztrácet na váze. Jak asi víte, bylo to mnohem snazší, než jsem si myslela.

Než jsem začala s vaším programem, hubla jsem velmi pomalu. Po zahájení programu byla ztráta na váze značná. Asi po šesti měsících to začali lidé komentovat.

Říkali mi takové věci jako „vypadáte o deset let mladší“ nebo nejčastěji „vypadáte výborně, jak to děláte?“ Už neberu protizánětlivé léky a léky proti bolesti, které jsem užívala, než jsem začala s vaším programem. Kolena a kříž už mne také nebolí.

No, a zjistila jsem, že nikdo nechce věřit, že by to mohlo být tak jednoduché – jenom dbát na správnou stravu a cvičit. Každý by chtěl nějakou magickou pilulku, nějaký zázračný lék!

Z materiálů dr. McDougalla, ředitele střediska zdravého životního stylu při St. Helena Hospital v Kalifornii.

Počet přečtení: 13 291 Datum: 1. 1. 1970

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector