Čočky – vše o zdraví

Čočka patří mezi nejoblíbenější luštěniny, již ve starověkém Egyptě byla důležitou součástí jídelníčku. Tato plodina se objevila dokonce i v biblických příbězích a její účinky jsou vskutku božské. Čočka by proto měla mít zastoupení ve stravě každého člověka!

Čočka je oblíbená téměř ve všech zemích světa a není divu. Existuje totiž mnoho typů čočky, které se dají pěstovat ve většině podnebných pásem. Mezi nejznámější druhy patří na příklad červená, zelená nebo žlutá čočka. Každý z nich obsahuje významné procento bílkovin, minerálních látek a stopových prvků, které jsou nezbytně důležité pro náš organismus.

Vláknina

Věděli jste, že pouhý jeden hrnek vařené čočky obsahuje celých 16 gramů vlákniny. Tvoří tak celých 63% doporučené denní dávky této látky.V čočce je obsažena nejen rozpustná, ale také velmi vzácná nerozpustná vláknina. Nerozpustná vláknina podporuje především trávicí systém a může výrazně snížit riziko vzniku  rakoviny tlustého střeva, prsu a rakoviny jícnu.

Železo

Šálek čočky poskytuje 87 % doporučené denní dávky železa, které je potřeba dodat našemu tělu. Lidský organismus z železa vytváří červené krvinky a také ATP. Jedinci, kteří mají nedostatek železa v krvi můžou trpět na anemii, neboli chudokrevnost, či  hyperaktivitou. Hlavně z těchto důvodů byste na čočku neměla zanevřít.

Kyselina listová

Kyselina listová, také známá také pod názvem vitamín B-9, je nesmírně důležitá pro zdraví každého člověka. Podporuje totiž nervovou soustavu, tvorbu červených krvinek a syntézu DNA. Pokud vaše tělo nedostává dostatečný přísun kyseliny listové, může snadno dojít k depresím, onemocněním srdce, nebo zraku. V hrníčku čočky je obsaženo téměř 100% denní dávky této kyseliny!

  • Čočky - Vše o zdraví
  • Čočky - Vše o zdraví
  • Čočky - Vše o zdraví
  • Čočky - Vše o zdraví
  • Čočky - Vše o zdraví
  • Čočky - Vše o zdraví
  • Čočky - Vše o zdraví

Jak vybrat kontaktní čočky

Čočky - Vše o zdraví

Už vás nebaví hledat brýle, když je přitom máte na nose? Nic nevidět pár vteřin po tom, co vejdete do vyhřáté místnosti? Nemoci jen tak skočit do bazénu bez toho, abyste před tím neodložili brýle. Nebo jste právě zjistili, že už nepoznáváte ty, kteří vás zdraví na ulici, a do kina si zásadně kupujete lístky nejblíže k plátnu? Ale pořídit si brýle? To ani náhodou!

Pro ty, kteří mají brýlí už po krk nebo s nimi ani nehodlají začínat, naštěstí existuje skvělá alternativa.

Kontaktní čočky! Vyjdou sice o trochu dráž a chce to cvik a péči, ale nemusíte se bát hrát s nimi volejbal, jen tak se nezamlží a nebudou vám kazit vzhled.

Dnešní moderní čočky už navíc vyhovují skoro každému, v oku čočku prakticky neucítíte, nemusíte se bát žádného pálení a se speciálním čočkami můžete dnes i s klidem usnout.

Nabídka kontaktních čoček je opravdu široká, ať už chcete jen barevné čočky na ozdobu, čočky na dálku nebo potřebujete vyrovnat speciální oční vadu. Vybrat si ty správné nemusí být tak lehké, jak se na první pohled může zdát. Proto jsme pro vás připravily rady, které vám při výběru pomohou.

Musím navštívit odborníka?

Nikdy si kontaktní čočky nekupujte bez předchozí návštěvy očního lékaře nebo optiky. Při koupi čoček nestačí pouze vědět, kolik máte dioptrií, ale i další parametry vašeho oka či případné vady.

Při nošení kontaktních čoček je také dobré chodit na vyšetření pravidelně, aby se dříve odhalili záněty a jiné nemoci, ke kterým jsou oči při nošení kontaktních čoček náchylnější. Zvláště při nedodržování správné péče.

Vyšetření a první aplikaci čoček vám provede specializovaný optometrista nebo váš oční lékař.

Čočky - Vše o zdraví

Dioptrie

Ti, co nosí brýle, znají. Dioptrie uvádí, jak je váš zrak na blízko či do dálky špatný. Je to hodnota, kterou je nutné při koupi čoček znát.

Pokud si koupíte neodpovídající dioptrie, může dojít k rozmazanému vidění, bolestím hlavy i poškození zraku. Proto si vždy nechte dioptrie přeměřit, i v případě, že nosíte brýle.

Dioptrie pro brýle a kontaktní čočky mohou být totiž rozdílné, zvláště při výších dioptriích.

Kontaktní čočky existují pro krátkozrakost, dalekozrakost i pro kombinaci obou vad. Takzvané bifokální čočky mají dvě ohniska, a proto s nimi můžete vidět dobře na blízko při čtení novin i do dálky při koukání na televizi.

Zakřivení

Dioptrie byste možná zvládli odhadnout podle brýlí, ale zakřivení vaší rohovky již nikoliv. Zde je potřeba vyšetření a nejlépe i aplikace čočky přímo u odborníka. Ten jediný dokáže zkontrolovat, zda vám čočka správně sedí.

Hodnota zakřivení se může s výrobci měnit, a proto je vhodné s odborníkem konzultovat i změnu čoček.

Na trhu jsou však dnes už čočky, které jsou díky pokročilejším materiálům oku velice přizpůsobivé a prodávají se tak pouze jen s jednou hodnotou zakřivení pro všechny typy očí.

Průměr

Další hodnota, která napomáhá k výběru kontaktních čoček a bez vyšetření ji nezjistíte, je průměr. Výrobci měkkých čoček však většinou vyrábí kontaktní čočky pouze o jednom univerzálním průměru.

Jak často budu čočky nosit?

Potřebujete čočky jen na sport či páteční večírek? Nebo je naopak nehodláte prakticky „sundat” z oka? Na tom závisí, jaký typ kontaktních čoček zvolíte.

Jednodenní

Ráno vyndat z platíčka, nandat na oko a večer vyndat z oka a hned vyhodit do koše. Jednodenní čočky prakticky nevyžadují žádnou péči, a díky tomu jsou i nejhygieničtější možností. Za pohodlnost si však připlatíte. Proto jsou vhodné spíše na občasné nošení jako doplněk k brýlím nebo k vícedenním čočkám v případech, kdy není možné věnovat čočkám dostatečnou péči.

TIP: Jednodenní čočky jsou nejhygieničtější kontaktní čočky.

Čtrnáctidenní, měsíční, …

Náročnější na péči, avšak ekonomičtější jsou kontaktní čočky vícedenní. Čočky je nutné po každém použití očistit speciálním roztokem a uložit do pouzdra. Samotná procedura však po zacvičení zabere jen pár sekund.

Tyto kontaktní čočky jsou vhodné pro ty, co je hodlají nosit každý den. Nejběžněji na trhu seženete čočky měsíční a čtrnáctidenní. Existují však i čočky na jeden rok. Čočky jsou vždy určeny k použití po danou kalendářní dobu.

I když si vezmete měsíční čočky na sebe jen ob den, musíte je po měsíci vyhodit.

Kontinuální

Nehodláte čočky vytahovat ani na noc? Dříve bylo spaní s čočkami opravdový hřích, dnes už však existují čočky, které můžete nosit bez vyndání i celý měsíc. Zní to jako sen, nejsou však vhodné pro každého. Jejich nošení vždy konzultujte s lékařem.

Většina lidí nesnese v oku kontinuální čočky více než pár dnů.

Jaký tvar vybrat?

Jste pouze krátkozrací či dalekozrací? Nebo trpíte jinými očními vadami jako presbyopie nebo astigmatismus? Od toho se odvíjí výběr tvaru vašich kontaktních čoček.

Sférický tvar

Nejběžnější tvar čoček, který se používá pro korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti.

Asférický tvar

Tvar, který napomáhá ke korekci presbyopie.

Tórický tvar

Také někdy nazývané astigmatické čočky, korigují astigmatismus.

Jaký materiál je nejvhodnější?

Od dob vynálezu hydrogelových čoček Ottou Wichterlem už uplynulo pár let a materiál se vyvinul. Dnes se už ve většině případů prodávají kontaktní čočky ze silikon-hydrogelu.

Ty nejenže mají vysoký obsah vody, který je pro objekt v oku klíčový. Ale i skvěle propouští vzduch, což jejich hydrogelový předchůdce nedokáže.

Zajímavé:  Alzheimer léky - vše o zdraví

Kontaktní čočky ze silikon-hydrogelu jsou také díky silikonu pevnější, netrhají se a mohou tak být výrazně tenčí.

ZAJIMAVOST: První pokusy o kontaktní čočky byly vyrobené ze skla.

Čočky - Vše o zdraví

Jaké značky jsou osvědčené?

Není čočka jako čočka. Při výběru značky je dobré vybírat mezi osvědčenými výrobci, předejdete tak zdravotním komplikacím, které mohou nastat u méně kvalitních čoček. Zvláště pak u čoček kontinuálních, bifokálních či jiných speciálních je dobré sázet na osvědčené firmy popřípadě na doporučení odborníka.

 Mezi nejznámější výrobce kontaktních čoček patří:

  • Bausch & Lomb
  • Alcon
  • CooperVision
  • Johnson & Johnson

Je lepší si připlatit?

Se značkou souvisí i cena kontaktních čoček. Za osvědčené značky si samozřejmě připlatíte ve srovnání s levnějšími asijskými protějšky. Cena se však neodvíjí pouze od značky, ale samozřejmě od typu vady, kterou čočkami řešíme. Pro nejběžnější čočky korigující krátkozrakost a dalekozrakost je pak největší cenový rozdíl mezi čočkami jednodenními a vícedenními.

Cena samotných čoček však není jediný výdaj, s kterým musíte počítat. Při používání vícedenních čoček je potřebný také příslušný roztok a pouzdra. Do výdajů si také započítejte pravidelné preventivní návštěvy u lékaře.

Jak vybrat roztok na kontaktní čočky?

Roztok je nedílnou součástí nošení vícedenních kontaktních čoček. Čočky se v něm uchovávají vždy, když je zrovna nemáte v očích. Stejně jako čoček existuje i roztoků na trhu nepřeberné množství a někdy může být těžké vybrat ten správný. Co by měl tedy splňovat správný roztok?

Kontaktní čočky jsou totiž po celém dni nošení v oku vysušené a potřebují zase vzpružit. Jen správným roztokem docílíte, že budou čočky druhý den zas krásně zvlhčené a nebudou v oku pálit.

Pokud nestrávíte celý den v ochranných brýlích, vaše čočky se pravděpodobně zašpiní. Na kontaktních čočkách se zachytávají prachové částice, smítka, bakterie i jiné mikroorganismy, které je potřeba večer z čoček očistit. Správný roztok tedy účinně desinfikuje,a přesto neohrožuje oči.

Výrobce kontaktních čoček většinou doporučuje, jaký roztok ke konkrétním čočkám používat. Na doporučení se také můžete zeptat vašeho lékaře či optometristy. Ten nejvhodnější pro vás si však bude muset nalézt sami.

RADA: Nešetřete na svém zdraví. Nikdy nepoužívejte k vymývání kontaktních čoček vodu!

Jak vybrat pouzdro na kontaktní čočky?

Pouzdro slouží k uchování kontaktních čoček v době, kdy je nemáme v očích. Výběr pouzdra už je spíše designovou záležitostí. Je však dobré kontrolovat si objem mističek pouzdra, aby nebyli pro vaše čočky příliš malé.

Také je dobré se zaměřit na zavírání pouzdra a zkontrolovat, zda roztok nebude nijak vytékat. Pak už se fantasii meze nekladou. Hodně lidí preferuje popsané mističky: „pravá a levá“ a nebo barevně oddělené, aby nedošlo k záměně čoček pravého a levého oka.

Existují také pouzdra se zrcátkem nebo speciální pouzdra na cestování.

Pouzdra jsou ve většině případů také součástí balení roztoku. Avšak nezapomeňte. Pouzdra na kontaktní čočky by se měli vyměňovat každý měsíc, abychom zamezili vzniku bakterií s plísní.

Čočky - Vše o zdraví

A to je vše?

Ano. Kontaktní čočky, roztok a pouzdro je vše, co k nošení čoček potřebujete. Není však od věci pořídit si i další doplňky, které mohou aplikaci kontaktních čoček usnadnit.

Jedním z jich je speciální pinzeta na kontaktní čočky, díky které se vám budou čočky z pouzdra jednodušeji vyndávat a zamezíte jejich poškození nehtem.

Nikdy také není od věci mít u sebe desinfekční gel či ubrousky, abyste při nandávání i vyndávání měli čisté ruce za jakýchkoliv podmínek.

Tipy na správnou hygienu v oblasti kontaktních čoček

Nosit kontaktní čočky přináší mnohovýhod – je to pohodlné a zdaleka ne tak drahé, jako to bývalo dříve.Nicméně nese to s sebou i určitou míru zodpovědnosti. Aby bylo nošeníčoček bezpečné a zdravé, je potřeba znát a dodržovat několik pravideltýkajících se zacházení s čočkami a jejich správné údržby.Připravili jsme pro vás několik hygienických tipů pro zacházenís čočkami.

Budete-li dodržovat následující pravidla, vyhnete senepohodlí a případným zdravotním komplikacím spojeným s nošenímkontaktních čoček. Chceme, aby byly vaše oči spokojené azdravé.

Co MUSÍTE dělat, nosíte-li kontaktní čočky

Čočky - Vše o zdraví

Každodennírutina

  • Dobře umyté a osušené ruce jsouzáklad.

Než začnete s čočkami manipulovat,umyjte si pečlivě ruce mýdlem a následně je osušte ručníkem. Vyhněte sepoužívání papírových ručníků, které mohou na rukách zanechat zbytkyvláken. Také pozor na dlouhé nehty.

  • Pravidelně apečlivě čistěte čočky čerstvým roztokem.

Používejte zásadně čerstvý roztok zesterilní lahve. Roztok z předešlého dne vylijte z pouzdra, abyste sipři vyndávání čoček bezpečně vzpomněli, že máte pouzdro naplnitroztokem novým. Pokud je láhev s roztokem otevřená déle než třiměsíce, roztok už nepoužívejte, je prošlý.

  • Čistěte taképouzdro na čočky a měňte ho jednou za tři měsíce.

Nezapomeňte se starat ani o pouzdro načočky. Pravidelně ho omývejte roztokem, abyste pouzdro zbavilinebezpečných bakterií a usazenin. Pouzdro byste měli měnit za novéminimálně jednou za tři měsíce.

Rady optika

  • Choďtena pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři.

I když nepociťujete změny vidění, je vhodné jednou do rokanavštívit očního lékaře a nechat si vyšetřit zrak.

Váš lékař můževčas diagnostikovat potenciální zdravotní obtíže ještě dříve, než sijich stačíte všimnout.

Oční lékař nebo optometrista vám může takéodborně aplikovat kontaktní čočky a dát konkrétnídoporučení.

  • Držte se doporučení svéholékaře.

Vždy se řiďte aktuálním předpisemod svého lékaře a následujte i případná další doporučení. Vášlékař je odborník, který podrobně vyšetří vaše oči a na základěvaší anamnézy a životního stylu vám dá konkrétnídoporučení.

  • Noste brýle u sebe “pro strýčkapříhodu”.

Ať už jste na cestách, dovolené,nebo jdete do práce, mějte při ruce i své dioptrické brýle pro případ,že s kontaktními čočkami něco nebude v pořádku, nebo si vaše očibudou potřebovat odpočinout.

Dlouhodobénávyky

  • Noste sluneční nebo jiné ochrannébrýle.

Kontaktní čočky mívají zabudovaný UVfiltr, ale je třeba myslet na to, že čočka nepokrývá celý povrch oka, atedy celé oko nechrání.

Proto i při používání kontaktních čočeks UV filtrem je dobré nezapomínat na kvalitní sluneční brýle. Pokudpracujete v prašném prostředí, používejte ochranné brýle, abystezabránili podráždění očí.

Pokud máte na očích kontaktní čočky,vyhněte se používání aerosolů jako jsou spreje na vlasy, deodoranty aparfémy. Spreje obsahují miniaturní částečky, které mohou vniknout doočí a způsobit nežádoucí komplikace.

  • Připravte se nacesty – sbalte si roztok, pouzdro, zrcátko atd. 

Cestujete s kontaktními čočkami? Buďte připraveni!Nezapomeňte na antibakteriální pouzdro, cestovní balení roztoku, zrcátko apřípadně kleštičky nebo pinzetku, pokud jste zvyklí je používat. Mohloby se vám hodit pouzdrona kontaktní čočky se zrcátkem, ve kterém najdete vše v malémpraktickém balení.

Co NESMÍTE dělat a na co si dát pozor, nosíte-likontaktní čočky

Čočky - Vše o zdraví

Každodenní rutina

  • Čočky a voda – torozhodně není dobrý nápad.

K čištění auchovávání čoček nikdy nepoužívejte vodu, sliny, ani jiné tekutiny,které k těmto účelům nejsou určeny. Voda z kohoutku obsahujemikroorganismy a bakterie, které neškodí lidskému organismu, ale mohouzpůsobit vážné oční infekce.

  • Roztok používejte jenjednou a nepřelévejte ho do jiné láhve.

Vylejteroztok z pouzdra ihned poté, co si nasadíte čočky. Nechte pouzdro vyschnouta při vyndávání čoček do něj nalijte čerstvý roztok. Pokud jste nacestách, vozte s sebou menší cestovní balení roztoku. Rozhodněnepřelévejte roztok do menší lahve (porušili byste sterilní prostředíroztoku).

  • Pozor na promíchání pravé a levéčočky.
Zajímavé:  Zánět Uší U Psa Léčba?

Používejte pouzdro s rozlišenou pravou alevou stranou. Zvykněte si dávat čočky na správné místo, abyste sevyhnuli nedopatření, kdy čočky omylem prohodíte.

Radyoptika

  • Nepřespávejte s kontaktními čočkami, pokud toneschválil váš oční lékař.

Čočkys prodlouženým nebo kontinuálním nošením jsou jistě revolučnímřešením v oblasti korekce zrakových vad. Nicméně přespávánís čočkami se nedoporučuje, pokud ho neschválí oční lékař.

Jednodušeřečeno, zdaleka ne každé oči snesou nepřetržité nošení čoček. Prototuto variantu konzultujte se svým lékařem.

  • Nikdynepoužívejte prošlé čočky nebo prošlý roztok.

Prošlý roztok může být kontaminovaný, u prošlých čočekdochází k degradaci materiálu. Neriskujte podráždění očí, nebo že sevám čočka v oku rozpadne. Kontrolujte datum expirace produktůna obalu.

  • Nepoužívejte podomácku vyrobené roztoky nebopouzdra.

Rozhodně nezkoušejte čistit čočkypodomácku vyrobeným solným roztokem, alkoholem, jedlou sodou nebo octem! Načištění a uchovávání čoček nepoužívejte jiný druh roztoku, než jek tomuto účelu určen. Používání správného roztoku zajistí vašimočím zdraví a pohodlné nošení čoček.

Dlouhodobénávyky

  • Plavání, sprchování a saunovánís kontaktními čočkami není dobrý nápad.

Jakýkoliv kontakt čoček s vodou znamená riziko bakteriálnínákazy nebo infekce. Při plavání doporučujeme používat plavecké brýle apokud nutně potřebujete čočky, pak jsou nejvhodnější jednodenní, kterévyhodíte ihned po skončení aktivity.

Jako lehká prevence proti bakteriímmohou pomoci i oční kapky, které odplaví nežádoucí částečkyz oka.

  • Nejdříve čočky, potom make-up.

Kontaktní čočky si vždy nandavejte dříve, než aplikujetejakoukoli kosmetiku. Stejně tak čočky nejprve vyjměte a teprve potom make-upodstraňujte.

Tyto návyky minimalizují riziko, že se částečky make-upudostanou na čočku nebo přímo do oka.

  • Kontaktní čočky,pouzdra a líčidla s nikým nesdílejte.

Může tobýt pokušení, vyzkoušet si kamarádčiny nové barevné čočky, nebo sipůjčit její řasenku. Ale půjčování těchto produktů může véstk riziku očních infekcí. Je v pořádku být trochu sobecký, když jdeo vlastní zdraví.

Mýty a fakta o nošení kontaktních čoček během nové pandemie koronaviru

25. 3. 2020

Vážení čočkaři,

Víme, že časy jsou nyní velmi znepokojující. Celý svět je ve stavunouze a všichni se obáváme o naše zdraví a zdraví našich blízkých.Připravili jsme pro vás souhrn nejčastějších otázek, na které se násv tomto období ptáte. Nejdůležitější otázka, se kterou se na násaktuálně obracíte: Je bezpečné nosit kontaktní čočky v období koronavirovépandemie?

Na internetu a v médiích bohužel koluje mnoho nejasných či neúplnýchinformací. Náš vedoucí optikje proto tady, aby věci napravil.

Jsou všechny zprávy o kontaktních čočkách a koronavirupravdivé?

Naší nejvyšší prioritou je zdraví a bezpečí našich zákazníků pocelé Evropě. Níže uvádíme seznam skutečností, které vyvracejíněkteré mýty o nošení kontaktních čoček v době infekcekoronavirem.

Mýtus č. 1: Sterilnost kontaktních čoček již nemůže býtzaručena

Špatně. V současné době neexistuje důkaz, že nošení kontaktníchčoček jakýmkoli způsobem způsobuje či podporuje infekci koronavirem(COVID-19).

Výrobci kontaktních čoček vyrábějí své čočky podlenejpřísnějších bezpečnostních opatření, tj. v čistém, bezpečném aautomatizovaném prostředí. Vysoké standardy hygieny v továrnách jsouzajištěny použitím speciálních lékařských plášťů, čepic na vlasy,bot a samozřejmě i obličejových masek. Při výrobě kontaktních čočekna montážní lince není přímo zapojena žádná osoba.

Kromě toho jsou všechny blistry sterilizovány před opuštěním továrny.Proto je šance, že někdo dostane virus z kontaktní čočky, praktickynemožná.

Vaše zdraví a bezpečí a zdraví našich zaměstnanců jsou vždy našínejvyšší prioritou.

Proto jsme i v našich skladech podnikli dalšíopatření, jako jsou mimořádné směny a rozdělení týmu na menšískupiny, pracující odděleně a také jsme zvýšili dezinfekční postupy,abychom se ujistili, že naši zákazníci dostanou čočky v co nejčistšícha nejbezpečnějších podmínkách.To vše proto, abyste si kontaktníčočky mohli objednat z pohodlí vašeho domova.

Mýtus č. 2: Když nosím kontaktní čočky, nakazím se koronavirem

Špatně. Při vložení nebo vyjmutí kontaktních čoček nejsteautomaticky infikováni virem. Uživatelé čoček by se měli vždy říditpokyny pro nošení a péči, které jsou doporučeny při používáníkontaktních čoček za každého období. Chcete-li se však před infekcí conejvíce chránit, měli byste věnovat pozornost následujícím bodům:

  • Nezáleží na tom, zda používáte kontaktní čočky, brýle nebo vůbec žádnou vizuální pomůcku, UMÝVEJTE SI RUCE důkladně a vždy předtím, než se chystáte dotknout svých očí a pomůcek. Časté mytí rukou je nejúčinnějším způsobem, jak se chránit před virem. Postupujte prosím podle těchto rad a co nejvíce minimalizujte riziko pro sebe a ostatní.
  • Pokud trpíte suchýma očima nebo oční alergií, platí to samé: před použitím očních kapek nebo jiných léčivých přípravků si umyjte ruce.
  • Obecně doporučujeme, abyste se vždy, a zejména v těchto dnech a týdnech, nedotýkali svých očí, nosu nebo úst bez předchozího umytí rukou.

Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si vyjádření výrobce kontaktních čočekAlcon. Dále si můžete přečíst lékařskýposudek ke kontaktním čočkám a koronaviru od výrobců čočekJohnson&Johnson a CooperVision.

Mýtus č. 3: Nesmím nosit kontaktní čočky, pokud jsem infikován novýmkoronavirem

Částečně správně. Obecně nedoporučujeme všem nositelům kontaktníchčoček nosit čočky během jakékoli infekce rýmou, chřipkou či přijiných onemocněních, což se nyní vztahuje i na infekci koronavirem.

Pokudse však nechcete vzdát nošení svých kontaktních čoček, doporučujemetěm z vás, kteří nosí 2 týdenní čočky či měsíční čočky přejít na jednodenní kontaktní čočky.

Tytočočky mají výhodu v tom, že je na konci dne po nošení zlikvidujete,tudíž se na nich nemohou opakovaně tvořit bakterie.

Pokud máte další dotazy, neváhejte se zeptat v komentáři podtímto článkem. Kromě toho je náš zákaznický servis k dispozici nabezplatné lince 800 114 118 a e-mailu [email protected]

Přejeme všem pevné zdraví.

Tým VašeČočky

Čočky - Vše o zdraví

Leonie Bauer

Leonie je vedoucí našeho blogu Lentiamo. Zkoumá lékařské texty, řeší složitá témata s našimi optiky a vytváří vzdělávací obsah pro náš blog, slovník pojmů a různé průvodce. Její specialitou je dělat složité záležitosti očního lékařství srozumitelnými pro naše čtenáře.

Jak si vyjmout kontaktní čočky?

Pro ty, kdo si právě pořídili své první kontaktní čočky, může být představa vyjímání čoček z očí nepříliš radostná.

Dokonce i ti uživatelé, kteří začali čočky nosit již dávno, mohou mít s přizpůsobením se novým čočkám potíže. Jak se v takové situaci zachovat?

Jen klid! Vše je snadnější, jakmile máte trochu cviku – a to se týká i vyjímání kontaktních čoček. Pokud vám to zpočátku dělá potíže, netřeba se rozčilovat. Je to úplně normální.

Pomoci by vám mohly níže uvedené tipy na vyjímání kontaktních čoček, díky nimž celý proces zvládnete o něco snadněji (a nebudete ani muset odkládat dobu, kdy půjdete spát).

Než si kontaktní čočky vyjmete

Jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou byste před vyjmutím čoček neměli zapomenout, je vždy si nejdříve umýt ruce mýdlem a vodou. Ruce si pak dosucha otřete; minimalizujete tak množství vody, kterou byste na čočky mohli přenést.

Dalším důležitým doporučením pro vyjímání (i nasazování) kontaktních čoček je začít vždy u stejného oka. Tím snížíte pravděpodobnost náhodné záměny čoček (mějte na paměti, že u kontaktních čoček vždy rozlišujeme pravou a levou – stejně jako u bot).

Jak si kontaktní čočky vyjmout

Jste připraveni? Tak jen do toho!

  1. Postavte se před dobře osvětlené zrcadlo, zvláště tehdy, pokud s čočkami teprve začínáte.
  2. Podívejte se nahoru.
  3. Ukazováčkem nedominantní ruky zvedněte horní oční víčko.
  4. Prostředníčkem dominantní ruky stáhněte dolů víčko dolní.
  5. Bříšky ukazováčku a palce jemně uchopte čočku, stáhněte ji po oku dolů a pak z oka vyjměte. Čočku nepřehýbejte ani ji nesvírejte více, než je nutné.
  6. Vložte čočku do dlaně druhé ruky.
Zajímavé:  Prekolapsový stav - Vše o zdraví

Hotovo! Nebylo to tak složité, že?

Čištění kontaktních čoček

Nesprávná manipulace s čočkami nebo nevhodný postup při čištění bývají hlavními příčinami očních infekcí a dalších zrakových problémů. Pokud nepoužíváte jednorázové kontaktní čočky, jedním z nejlepších opatření na ochranu očí a zraku je zařadit čištění čoček pevně do denního režimu vyjímání čoček.

I čištění kontaktních čoček může být rychlé a jednoduché. Abyste toho dosáhli, je třeba postupovat následovně:

  • Jakmile máte vyjmutou čočku na dlani, kápněte na její povrch trochu roztoku na čištění čoček.
  • Po dobu 30 vteřin otírejte čočku bříšky prstů.
  • Totéž opakujte i na druhé straně čočky.
  • Pak čočku uložte do pouzdra, zalijte ji čerstvým roztokem a pouzdro uzavřete.

Máte potíže s vyjímáním kontaktních čoček?

 Zde je několik postřehů, které vám mohou pomoci:

  • Při vyjímání čočky z oka mohou být velice účinné zvlhčovací kapky nebo oční lubrikanty. Jsou-li oči suché, čočky k nim přilnou o něco více.
  • Pokud s čočkami teprve začínáte nebo pokud přecházíte na jiný druh, může to chvíli trvat, než si na čočky zvyknete. Dopřejte si tedy dostatek času a čočky z očí vyjímejte v klidu a beze spěchu.
  • Pokud máte obavy z nepříjemných pocitů, posuňte čočky na bílou část oka. Snadnějšímu sejmutí čočky z povrchu oka může také napomoci její stažení směrem k dolnímu víčku.
  • Pokud se stane, že se okraje čočky „přilepí“ k sobě, kápněte na ně trochu čerstvého čisticího roztoku a jemně je otírejte, dokud se neoddělí.

Budete-li mít i nadále potíže s vyjímáním čoček z očí, poraďte se s očním lékařem. Ten vám doporučí pomůcky pro vyjímání čoček z očí, které vám celý proces usnadní. Obvykle se jedná o miniaturní sací zařízení nebo pinzetu s měkkými konci, jež napomáhají při oddělování čočky od povrchu oka.

Mějte na paměti, že kontaktní čočky jsou velice citlivé zdravotnické prostředky. Dodržování pokynů očního lékaře, výrobce čoček i výrobce čisticího roztoku je naprosto nezbytné pro ochranu zdraví vašich očí a dobrého zraku. Nezačínejte nosit kontaktní čočky ani nepřecházejte na jiný druh, aniž byste se poradili s očním lékařem.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Jak mohou brýle zlepšit váš pocit pohody a zdraví

Každý ví, že brýle mnohým z nás umožňují dívat se na svět jasně a ostře. Brýle společně s brýlovými čočkami napravují naše zrakové nedostatky.

Věděli jste ale, že tím to nekončí a že brýle toho pro naši duševní i zdravotní pohodu mohou udělat mnohem více? Podívejte se na deset nejdůležitějších prvků podepisujících se na vaší životní pohodě, to vše jasně a stručně:

Někteří lidé po dlouhá léta trpí bolestmi hlavy, aniž by vlastně věděli proč. Příčinu bolehlavů lze často vysledovat u defektního či nenapraveného zraku a následné oční únavě. Proto je důležité nechat si svůj zrak vyšetřit očním lékařem. Brýle někdy dokáží dělat zázraky.  

Spustit kontrolu zraku nyní!

Trávíte-li celé dny před obrazovkou počítače, mohou vás potkat bolesti zad, krku a ramen. Příčinou je nesprávná poloha, ve které se na obrazovku s cílem vidět co nejjasněji díváte. Tímto své oči zatěžujete.

Vše lze napravit pomocí speciální vizuální pomůcky pro práci u počítače, díky níž si vaše oči odpočinou.

Divili byste se, kolik optiků a očních lékařů by vám dokázalo poradit, jak se při práci cítit dobře – stačí se jen zeptat.  

Těžké brýle tlačící na váš nos či oblast za uchem by měly být minulostí. Jedna krátká návštěva u doktora, který vám tyto tlakové body pomůže eliminovat, a je po bolesti. Existuje však další možné řešení: nadešel čas konečně investovat do odlehčených obrub s tenkými čočkami té nejmodernější konstrukce. Volba je na vás.

Mnohé nositele brýlí už nebaví střídat své každodenní brýle se slunečními brýlemi. Nic příjemného to není ani pro vaše brýle, když je bez ladu a skladu házíte do kabelky nebo strkáte do kapsy.

Samozabarvovací čočky jsou samotným ztělesněním pohodlí, a to zvláště pro ty, kteří brýle musí mít neustále na sobě: užijte si perfektní vidění za každého světla.

Tyto čočky se samy zatmaví a zpátky vyjasní dříve, než řeknete švec.  

Pozorování obrazovky vašeho chytrého telefonu je neodmyslitelnou součástí dnešní doby. Jen těžko si uvědomujeme, jak často střídáme pohled na obrazovku přístroje a svět kolem nás. Vaše oči to však nesou o poznání hůře, zejména ve starším věku.

Je to práce navíc a jejím důsledkem může být tzv. syndrom počítačového vidění. Mezi nejčastější příznaky syndromu patří bolesti hlavy, napětí očních svalů a nadměrně unavené oči. Řešení: Digitální brýlové čočky vám uleví.

 

Brýle chrání váš zrak. Když byste si měli představit ochranné oční pomůcky, okamžitě by vás napadly ochranné brýle. Nezapomínejte však na sportovní brýle, které díky svému zaoblenému designu nabízí nepřekonatelnou ochranu (např.

před větrem při vysoké rychlosti), perfektní vidění v měnících se světelných podmínkách a v neposlední řadě působí také jako štít chránící vás před miniaturními kamínky a prachem, když si to ženete dolů po úbočí hory. Zapomenout bychom neměli ani skleněné čočky, pracujete-li např.

v prostředí, kde jste vystaveni velkému množství nečistot a prachu a zároveň potřebujete vidět jako ostříž.  

Možná jste už slyšeli, že modrá barva má uklidňující účinky, že žlutá je příjemná v rozptýleném světle a měla by mít pozitivní vliv na vaši náladu a že naopak růžová napomáhá vidět ostřeji. Odstín čoček je předmětem mnoha diskuzí.

Obecně platí následující pravidlo: to, jakým způsobem zabarvení čočky ovlivňuje nositele se u každého člověka liší. Vyzkoušejte si u svého optika různé odstíny čoček a najděte ten, který vám sedí nejvíce.

Váš optik vám jistě rád poradí.  

Tohle je něco pro nadšence do vodních sportů, řidiče a všechny, které otravuje odrážející se světlo, i když na sobě mají sluneční brýle: čočky s polarizačním filtrem zmírňují odraz slunečního světla, které se láme o vodní hladinu či lesklý povrch, a umožňují tak dívat se na svět pohodlně a bez mžourání. Požádejte svého optika o názornou ukázku.

Často od řidičů slýcháváme, že neradi řídí za šera, protože se za volantem necítí jistě. Mezi lidským viděním s úzkými zornicemi za denního světla a širokými zornicemi za tmy může být veliký rozdíl.

Nepropadejte však panice, díky měřícímu systému i.

Profiler®plus společnosti ZEISS váš oční lékař může zjistit, jak dobře či špatně v noci vidíte, a následně vaše vidění optimalizovat pomocí speciálních čoček vybavených technologií i.Scription®

Tipy pro nákup brýlí: jak najít správné brýle pro vás Při kupování nových brýlí jsou důležitá dvě hlediska: optimální a uvolněné vidění, jakož i skvělý vzhled

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector