Bolest v lýtkách – vše o zdraví

Jeden z nejčastějších zdravotních problémů, se kterým se lidé potýkají, je bolest nohou. S bolestí se potýkají malé i větší děti2, těhotné ženy24, dospělí lidé a samozřejmě také lidé trpící různými onemocněními a lidé staří. Bolest se může objevit náhle s různou intenzitou, ale může také přetrvávat dlouhodobě a znepříjemňovat tak kvalitu života.

Video: Jak zmírnit bolesti, které trápí ženy v těhotenství

Rozhovor s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT

V rozhovoru s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT se dozvíte odpovědi na tyto otázky:

  • 00:00 Úvod.
  • 00:40 Je bolest v těhotenství vždy stejná?
  • 01:18 Nejefektivnější úlevové polohy.
  • 03:53 Úleva od bolesti pomocí šátku.
  • 06:30 Základní cviky na posílení pánevního dna.
  • 13:43 Cviky na uvolnění páteře a medizlopatkových svalů.
  • 16:13 SM systém v těhotenství – ne jen úleva od bolesti.
  • 17:10 Jak začít s cvičením v těhotenství? Na co nezapomenout?
  • 17:52 Doporučení na závěr.
  • Bolest v lýtkách - Vše o zdraví
  • Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanály Modrého koníka týkající se těhotenství:
  • ????️ Jak pomáhá Aniball a Epinal?
  • ????️ Příznaky porodu.
  • ????️ Porodní bolesti a jejich tišení.
  • ????️ Porodní plán.
  • Bolest v lýtkách - Vše o zdraví

Příčin bolestí nohou je nespočet, a tak je všeobecně doporučováno podstoupit lékařské vyšetření, které příčinu odhalí a bolest tak může být následně léčena. Bolesti nohou se léčí odpočinkem, protahovacími cviky, léky2 proti bolesti nebo také změnou obuvi či vlatních návyků.

Nejčastější příčiny bolesti nohou

Bolest v lýtkách - Vše o zdraví

  • Bolest nohou z jednostranného namáhání – taková bolest je nejpřirozenější a také i ‚nejpříjemnější‘, protože většinou odeznívá velmi rychle. Vzniká nejčastěji po větším sportovním výkonu, tůře, vycházce, lyžování, bruslení a pod.. Zvláště pokud je jedinec netrénovaný a nebo byla zátěž vyšší než je obvyklé. Tato bolest nohou většinou během dvou až tří dnů mizí.
  • Úrazové a poúrazové stavy – v tomto případě bolest způsobují poškozené šlachy, svaly nebo kosti.
  • Bolest nohou – může být i jedním z prvních projevů nepříjemného onemocnění zvané lidově ‚cukrovka’2.
  • Onemocnění cévního systému – bércové vředy, křečové žíly a pod.
  • Chronická onemocnění kloubů – artrózy.
  • Bolest nohou způsobená nemocí Dna (Podagra) – u tohoto onemocnění se pak jedná zejména o bolest prstů na nohou, povětšinou palců.

Nejčastější příčiny bolesti nohou v těhotenství

Bolesti, brnění a křeče v nohou

Velmi často si budoucí maminky stěžují na bolesti a nepříjemné křeče v nohou. Mezi nejčastější příčiny těchto bolestí patří nedostatek hořčíku, tedy magnesia6 obsaženého ve svalové tkáni.

Takovéto bolesti je možné zmírnit větším přísunem minerálních látek ve stravě nebo popíjením minerálních vod, které obsahují vyšší obsah magnesia.

Pokud ani toto ke zmírnění bolestí nohou nepomáhá, je vhodné tento problém konzultovat s lékařem, který nastávající mamince předepíše magnesium v tabletkách.

Křečové žíly – varixy

Velmi častou příčinou bolesti nohou v těhotenství jsou i křečové žíly. Pokud nastávající maminka křečové žíly má nebo se jí začínají tvořit, je důležitá snaha nohám co nejvíce odlehčit.

Několikrát v průběhu dne je vhodné nechat nohy odkrvit, což lze provést velice jednoduše. Těhotná žena se pohodlně posadí či položí a nohy si opře o zeď či položí na stůl nebo židli.

Pomoci od bolesti také mohou speciální zdravotní elastické punčochy nebo gely určené k léčbě křečových žil.

Bolest nártu nebo plosky nohy

Tato bolest se objevuje zejména po dlouhodobějším stání a může za ni především váhový přírůstek15 nastávající maminky. V tomto případě dokáže obtíže zmírnit správný výběr ortopedické obuvi, která nohu zafixuje tak, aby nedocházelo k nechtěnému propadání nožní klenby.

Otoky nohou

Otoky nohou9 jsou poměrně častým průvodním jevem těhotenství, zvláště pak v posledních týdnech před porodem28. Příčinou může být nadměrné množství vody v organismu, zhoršený odtok tkáňového moku nebo také projev lokálního zánětu. Zpravidla však za původem otoků stojí váhový přírůstek nastávající maminky nebo také křečové žíly.

Zmírnit tyto obtíže může pomoci vyvážená strava, dodržování pitného režimu7, nesetrvávat delší dobu v jedné poloze, tzn. vyhýbat se dlouhodobému stání či sezení, výborně může být nápomocné těhotenské cvičení9, masáže chodidel, studené obklady a neméně důležitá je také vhodná a prostorná obuv.

Bolesti kyčlí v těhotenství

Zvláště ke konci těhotenství se mohou objevit u těhotné ženy nepříjemné bolesti kyčlí4. Tyto bolesti jsou způsobeny zejména hormony, které uvolňují pánevní vazy a vazy stydké spony, čímž se tělo připravuje na blížící se porod. Svou roli hraje také velká děloha3 nebo naléhání hlavičky miminka na dno pánevní. Úlevu přináší častý odpočinek.

Bolest nohou u dětí

Začne-li si děťátko stěžovat na bolest nožiček, je vhodnější návštěva lékaře. Ačkoliv může jít např.

o růstové bolesti, bolení nožiček může mít také další daleko vážnější příčiny – záněty kostí, infekce, hematologické potíže, metabolické poruchy nebo nádory a jiné.

Proto je zapotřebí obtíže konzultovat s lékařem, který provede dostupná vyšetření ke zjištění pravé příčiny bolení nožiček u dítěte.Bolest v lýtkách - Vše o zdraví

Nejčastější příčiny bolesti nohou u dětí

Pády, naraženiny

Děti toho v průběhu celého dne hodně naběhají a naskáčou a leckdy se tyto aktivity neobejdou bez pádů a různých kolizí. V takovém případě jsou většinou následky jen v podobě modřin a podlitin, které se během pár dnů vstřebají samy. I bolest je v takovém případě přechodná, ačkoliv naraženina může pozlobit i několik dnů.

Plochá noha

Ačkoliv se většina miminek rodí se zdravými nožičkami, velmi častým jevem u dnešních malých dětí je plochá noha. Onemocnění ploché nohy patří mezi tzv. funkční poruchy a vzniká tehdy, pokud se nesprávně vyvíjí příčná a podélná klenba nožičky.

Nejlepší prevencí je vhodný výběr kvalitních botiček13 s dostatečným nadměrkem již od prvních krůčků děťátka, chůze co nejvíce na boso (venku i doma), cvičení pro zdravé nožičky (senzorické koberečky, uchopování předmětů nožičkama, svlékání ponožky z jedné nohy druhou nohou, aj.).

V případě, že si dítko stěžuje na bolest nožiček, je vhodná návštěva lékaře – ortopeda, který navrhne vhodné cviky a doporučí také vhodné obutí.

Video: Cviky na ploché nohy

Růstové bolesti

Růstové bolesti u dětí se nejčastěji projevují mezi 3. – 12. rokem věku. Největší růstové tempo je u dítěte do druhého roku věku, následně mírně klesá. Během třetího roku života děťátko vyroste v průměru o 5 cm za rok.

V následujících letech je průměrný výškový nárůst až do puberty cca 5 cm ročně.

Mezi třetím rokem života až do období puberty probíhá několik rychlejších a pomalejších fází růstu a právě v období rychlejšího růstu se mohou objevit růstové bolesti.

Bolesti se objevují převážně v noci a mnohdy jsou tak silné, že dítko vzbudí. Růstové bolesti se projevují jako hluboká vnitřní svalová bolest, povětšinou přední strany bérce, lýtka, stehen nebo podkolenní jamky. Nejedná se však o bolest kostí, nýbrž okolních měkkých tkání, které svým napínáním dráždí nervová zakončení. Růstové bolesti se netýkají kloubů.

Dítěti může pomoci jemná masáž nožiček, při které je možno aplikovat chladivé gely nebo analgetické masti. Vhodné jsou také teplé zábaly nohou. V případě, že masáž či zábaly nepomáhají, je možno dítěti podat slabá analgetika.

Více se o růstových bolestech u dětí dočtete v hlavním článku na téma: Růstové bolesti2

Bolesti lýtek

Bolesti lýtek se nejčastěji objevují v souvislosti s onemocněním svalového, nervového, cévního nebo kostního původu.

  • Bolesti lýtek cévního původu – příčinou těchto bolestí může být ischemická choroba dolních končetin nebo-li arteroskleróza tepen, způsobená ucpáváním tepen tzv. tukovými pláty. Dále pak tyto bolesti může způsobovat zánět žil, křečové žíly, blokáda mízního řečiště nebo žilní trombóza. Za velmi prudkými bolestmi může také stát embolizace do končetinových tepen.
  • Bolesti lýtek původu nervového – tyto bolesti vznikají zejména při diabetu (cukrovce) a jedná se o diabetickou neuropatii. Diabetická neuropatie je nejčastější zdravotní komplikace pacientů s cukrovkou. Jedná se o postižení nervů, projevující se bolestí a sníženou citlivostí, nejčastěji dolních končetin, které může přerůst do potíží nejen s močovým a trávicím ústrojím, ale také do problémů se srdcem a cévami. Postihuje téměř 50% nemocných s prvním i druhým typem diabetu. Bolest lýtek nervového původu může být také způsobena drážděním nervových kořenů, příkladně při vyhřeznutí plotýnky.
  • Bolesti lýtek svalového původu – se často vyskytují po větší svalové zátěži nebo při akutních infektech. Bolesti v lýtkách mohou také způsobovat patologické procesy v kostech (nádory).

Video: Houpačka – cvik na bolest nohou

Více o bolestech nohou na modrykonik.cz

Použité zdroje

Bolesti lýtek: proč je to problém nejen začínajících běžců

Častým problémem běžců jsou křeče. Jde o bolestivý stav, který zcela znemožní pokračovat v běhu. Pokud se vyskytnou jen malé záškuby, stačí z běhu přejít do chůze a stav by se měl během chvíle upravit zpět do normálu.

Pokud je ale křeč velká, zcela znemožní běh a někdy i chůzi. Běžce tak může ze sportovního života vyřadit i na několik dní. Příčin vzniku křečí je mnoho.

Mezi nejčastější patří dehydratace, nedostatek minerálů v těle (především magnezia), přetrénování či špatné zatížení plosek nohou při běhu.

První pomocí je zastavení běhu už ve chvíli, kdy cítíte, že by křeč mohla nastat. Poté pomalu a plynule protáhněte sval do celé jeho délky. Po odeznění bolestivé ataky je vhodný pomalý rozběh, který zabrání opětovnému návratu křečí. Pokud křeč ani po protažení neodezní, je variantou jemná masáž lýtka a pomalá chůze.

Zajímavé:  Enterokok - vše o zdraví

Bolesti v lýtku

Bolestivost v lýtkách je často způsobená přetížením, opakovaným špatným pohybovým stereotypem nebo nevhodně zvolenou obuví. Jde o potíže, které lze při správném zjištění problému vyřešit, a vrátit se zpět do běžeckých tréninků.

Při výběhu vás nic nebolí, ale postupně s ubíhajícími kilometry je bolest větší a větší, až vám zamezí pokračovat v tréninku. Důvod bývá často v nedostatečném protažení, kdy jste místo lehkého rozklusu a běžecké abecedy hbitě vystřelili vpřed. Při příštím tréninku zkuste tyto prvky zařadit na začátek výběhu.

Pro již tradiční běžecký závod jsme nachystali novou, ještě krásnější trať vedoucí zoo, loukami s výhledy i lesem. Osm kilometrů se na vás těší 15. září 2018.Bolest v lýtkách - Vše o zdraví

Začínáte běhat? Chce to trénink…

Pokud začínáte běhat a myslíte si, že na běhu nic není, a říkáte si, že každý přece umí doběhnout na autobus, musím vás zklamat. Běh je v dnešní době vnímán jako složitější koordinační sport, při kterém může podcenění techniky mít za následek bolesti v lýtkách a v dlouhodobém horizontu i riziko zranění.

Pokud si nejste jisti, zda váš běh je po přečtení odborných článků a knih dobrý, zkuste vyrazit do některé z tréninkových skupin, které fungují ve městech po celé republice. Vedou je profesionální běžci, kteří vám jistě rádi poradí.

Navíc se seznámíte s dalšími běžeckými nadšenci a můžete si předat zkušenosti

Obuv je důležitá

Špatně zvolená obuv dokáže zcela rozhodit běžcův krok, proto je vhodné se při výběru bot poradit s odborníkem. Nejlepší je nechat se otestovat na diagnostickém přístroji a podle výsledků hledat správné obutí.

Běh a křečové žíly

Méně častým problémem bývají křečové žíly, kdy se bolest vyskytuje jak při pohybu, tak i v klidu. Objevují se u starších běžců, častěji u žen. U žen statistiky uvádějí dvakrát větší výskyt než u mužů.

Souvisejícími příznaky je pocit těžkých nohou po větší námaze nebo delším stání. Otoky nohou, bolestivost a větší svalová slabost.

Pokud tyto problémy máte i po jiné námaze, než je běh, doporučujeme vyšetření na specializovaném pracovišti.

Zánět Achillovy šlachy

Zánět, ať je jakýkoliv, dokáže člověka výrazně potrápit. Bolest v lýtku může být epizodní věcí po jednom tréninku, při opakovaném výskytu je vhodné hledat příčinu dřív, než dojde k chronickému problému.

Příčin je celá řada nejčastěji, stejně jako v předchozích případech, špatná technika běhu, nevhodně zvolená obuv, nedostatečné zahřátí, nebo naopak prochladnutí v zimních měsících. První pomocí je klid s vyřazením jakékoliv sportovní aktivity, která by provokovala bolest.

V akutní fázi je vhodný klid, při výrazném zánětu a zduření je dobré chladit teplé místo a vydat se na návštěvu k fyzioterapeutovi.

Trénink na posílení lýtek a zlepšení koordinace

Postavte se na okraj schodu a prsty nohou si položte na něj. Zbytek plosky nechte ve vzduchu a pomalu jděte celým tělem pod úroveň shodu. Chvíli vydržte a jděte zpět nahoru. V průběhu cvičení můžete cítit tah v oblasti achilovky nebo slabé pnutí, ale nesmíte pociťovat ostrou bolest. Sérii opakujte 3 x 10 cviků za sebou.

Článek vznikl ve spolupráci www.lepsipece.cz.

Uznávaná akvalifikovaná fyzioterapeutka se specializací na sportovní a poúrazovoufyzioterapii a terapii inkontinence. Vystudovala obor fyzioterapie na Fakultě tělesnékultury Univerzity Palackého v Olomouci. Během své profesní kariéry pracovalana Psychiatrické klinice ve Šternberku a na Poliklinice Modřany CODUMs.r.o. Spolupracuje s organizací VŠTJ Medicina Praha.Bolest v lýtkách - Vše o zdraví

Mgr. Sylva Janečková

Trombóza dolních končetin – příznaky a léčba

Bolest v lýtkách - Vše o zdraví

Máte sedavé zaměstnání nebo cestujete převážně autem? Pak vám hrozí trombóza, zánětlivé žilní onemocnění postihující převážně dolní končetiny. Její příznaky bývají nenápadné, a tak je lidé často přehlížejí. S léčbou by pacienti přitom zahálet neměli, neléčená forma může končit smrtí.

Trombóza, mezi laiky známá také jako zánět žil, postihuje převážně lidi v předdůchodovém i důchodovém věku, častěji pak ženy. A přestože je typická hlavně pro dolní končetiny, postihuje také cévy v pažích, hrudníku či krku.

Příznaky trombózy

Příznaky pacienti často přehlížejí. Bývají totiž velmi nenápadné, v ojedinělých případech se nedostaví vůbec. Obecně se ale jedná o:

  • Otok končetiny
  • Bolest po došlápnutí
  • Bolest při pohybu špičkou nahoru a dolů
  • Pocit pnutí v lýtku
  • Zarudlou, bledou nebo namodralou končetinu

Hluboká trombóza bývá zrádná, často přichází znenadání a bez výraznějších obtíží. Často se projeví až embolií, tedy ucpáním tepny vyživující některou z částí těla, často plíce nebo srdce. Tento stav se projevuje dušností, bolestí na hrudi a náhlou ztrátou vědomí. Trombóza i plicní embolie představují závažná onemocnění, která si žádají okamžitou návštěvu lékaře.

Trombóza dolních končetin

Více než u horních končetin, se nemoc rozvíjí v oblasti lýtek a stehen a většinou postihuje jen jednu z dolních končetin.

Často bývá důsledkem takzvaného syndromu turistické třídy, tedy dlouhého cestování dopravními prostředky.

Syndrom bývá spojován s několikahodinovými lety, vyskytuje se ale i na krátkých trasách, hlavně u cestujících sedících u okénka, kteří nemají možnost protáhnout si nohy

Tromboembolický stav

Během dlouhého sezení, sádrové fixaci končetiny či hospitalizace, kdy je člověk dlouho bez možnosti pohybu se v cévách utvoří sraženina. Ta se v některých případech sama rozpustí, jindy ale narušuje průtok krve a zabraňuje prokrvení určitých částí těla.

Obzvlášť nebezpečnou se stává, když se oddělí od cévní stěny a je spolu s krví vedena směrem do pravé části srdce, odkud je „vystřelena“ do tepen vyživujících plíce. Cévy následně ucpává. Důsledkem bývá akutní dušnost, vykašlávání krve, selhání srdce či okamžitá smrt.

Rizikové faktory trombózy

Zánětlivé onemocnění bývá podmíněno nejen genetikou, ale i životním stylem. Často vzniká ve spojitosti se:

  • Sedavým zaměstnáním
  • Obezitu
  • Nedostatkem pohybu
  • Kouřením
  • Dlouhým cestováním autem či letadlem
  • Dlouhodobým užíváním hormonální antikoncepce
  • Těhotenstvím
  • Stresem
  • Chronickým onemocněním střev
  • Trombofilní mutací (zvýšená tendence vytvářet krevních sraženin)

Léčba trombózy

U žilních trombóz je potřeba klást velký důraz na prevenci. U již rozvinutých onemocněních se sahá po lécích na ředění krve. V případě rozvinuté sraženiny je cílem léčby její rozpuštění. V tomto případě užívají pacienti takzvaná trombolytika. Lidé, kteří trombózami trpí opakovaně, užívají vhodné léky po celý život.

Léčba může být i preventivní, a to zejména v případě, kdy je jedinec vystaven více rizikovým faktorům najednou. Příkladem je například těhotná žena s vrozenou trombofilní mutací. V takovýchto případech se k léčbě přistupuje již před vytvořením sraženiny.

Prevence

Základem prevence je zdravý životní styl, to znamená: vyvarovat se kouření, dostatečně se hýbat, nestresovat se a jíst vyváženou stravu.

V případě, že se chystáte na dlouhou cestu autem či letadlem, je vhodné si přibalit elastické kompresní punčochy, které podporují cirkulaci krve. Pokud jste dlouhodobě hospitalizovaní na lůžku a trpíte některým z rizikových faktorů, informujte o něm svého lékaře.

Důležité je také vědět, zda tímto onemocněním netrpěl někdo ve vaší rodině. Pokud ano, je dobré se nechat otestovat a případně nasadit preventivní léčbu.

Věnujete se pravidelně sportu či jiným pohybovým aktivitám?

Posttrombotický syndrom

Zhruba u 20 až 40 procent pacientů se po prodělané trombóze vyskytne takzvaný posttrombotický syndrom, který vzniká jako reakce na poškození cévní tkáně.

Tato komplikace obvykle postihuje oblast lýtka a projevuje se jeho bolestí, otokem, vyrážkou a v závažnějších případech také bércovým vředem.

Riziko vzniku posttrombotického syndromu se zvyšuje v případě, že krevní sraženina v končetině blokuje více než jednu cévu. Negativní vliv má i obezita.

Bolest lýtek je první varování: S přibývajícím věkem hrozí riziko vážné choroby

Byl jsem opravdu aktivní, chodil na ryby, patřil jsem k myslivcům, takže jsem často chodil na hony.

První věc, kterou jsem zaznamenal a kvůli které jsem si začal říkat, že možná není vše v pořádku, byla bolest svalů na nohou, když jsem šel po ulici.

Musel jsem se zastavit a odpočívat každých pár desítek metrů. To se postupně horšilo, pak už to bylo kolikrát i po pár krocích. Nevěděl jsem, co se děje.

Přečíst článek ›

Jednoho dne, kdy jsem šel na ryby, jsem musel dolů k řece sejít hodně schodů. Když jsem se po těch schodech vracel zpět, vyšel jsem pět schodů – a konec. Nohy přestaly fungovat. Musel jsem si odpočinout, a až pak jsem udělal další kroky. Nejspíš už svaly v té chvíli neměly dostatek krve, ale to jsem v té době ještě netušil.

  • POČTY *Nemocí je postiženo 13 % populace ve věku mezi 55 a 75 lety*Nemocných bez příznaků je ale mnohem více
  • *Výskyt ischemické choroby dolních končetin se zvyšuje s věkem

Nejsem typ člověka, který jenom fňuká nebo hned s každým škrábnutím běží k lékaři, ale tohle mě docela trápilo. Bál jsem se, že se děje něco špatného, a proto jsem šel na vyšetření. Dostal jsem se na intravaskulární ultrazvuk obou nohou, díky čemuž mohl lékař prozkoumat tepny.

Zajímavé:  Ekg holter - vše o zdraví

Nebylo to nijak bolestivé, ale ultrazvuk bohužel prokázal, že jsou tepny ucpané a levá noha je na tom hůře než pravá. Lékař mi řekl, že bude potřeba cévy vyčistit chirurgickým způsobem, tedy endarterektomií, při níž se zprůchodní tepny postižené aterosklerózou.

Ta způsobila kornatění tepen.

Přečíst článek ›

Byl jsem z toho nervózní, ale lékař mě ujistil, že to bude bezpečné a pomůže mi to. Měl pravdu. Od té chvíle moje nohy každým dnem sílily. Pokud by měl někdo podobné příznaky, rozhodně bych mu řekl, ať neodkládá návštěvu lékaře.

Pořád jsem si myslel, že se to zlepší, ale jen se to zhoršovalo. Lékař říkal, že poté následuje fáze, kdy nohy bolí i v klidu, hlavně v noci, a může to skončit ztrátou končetiny. Teď už se ale cítím mnohem lépe, tak snad to vydrží.

Jak se nemoc léčí?Cílem je zlepšení průtoku tepnami a zachování končetiny. Léčba je zaměřena na odstranění nebo alespoň zmírnění rizikových faktorů a zlepšení prokrvení končetiny. V závislosti na stupni postižení je terapie konzervativní nebo intervenční.

Konzervativní léčba zahrnuje intervalový trénink, medikamentozní léčbu, vasodilatační infuze. Typ intervenční revaskularizační terapie závisí na typu a rozsahu postižení tepen.

Jsou používány intervenční radiologické metody, jako je balonková angioplastika prostá nebo se stentem či s použitím rotablátoru. Chirurgické revaskularizace zahrnují rekonstrukce tepen, endarterektomie či by-passy. Při selhání terapie dochází bohužel ke ztrátě končetiny.

Navzdory současné péči podstoupí u nás ročně netraumatickou amputaci asi 3000 nemocných. U diabetiků je riziko 10–20x vyšší než u nediabetiků.

(Zdroj: Nemocnice Na Homolce)

Informace o nemoci

*Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) je společné označení pro zhoršené prokrvení tkání dolních končetin. *Nejčastější příčinou nemoci je ateroskleróza (kornatění tepen). Je zodpovědná přibližně za 90 % případů chronické ICHDK.

*Při nemoci se mění cévní stěny a tvoří se tukové pláty na vnitřních stěnách tepen. Jejich zvětšováním se postupně uzavírá tepna a zmenšuje průtok okysličené krve.

 Vnitřní povrch tepny přestává být hladký a ztrácí svou nesmáčivost, což vede k usazování krevních destiček a možnosti tvorby krevních sraženin, které mohou tepnu náhle uzavřít.

*Mezi rizikové faktory patří kouření, cukrovka, vysoká hladina tuků a cholesterolu v krevním řečišti a vysoký krevní tlak. 

Přečíst článek ›

*Problémy s tepnami nohou se zpočátku projevují pouze pocitem chladných nohou, poté se přidá občasné kulhání. Při chůzi se dostaví svalová až křečovitá bolest v lýtku, občas i ve stehně. Když se člověk zastaví, bolest zmizí.

*Okysličená krev se nedokáže dostat k pracujícím svalům a nestačí krýt jejich zvýšenou potřebu kyslíku, a proto svaly bolí. Jakmile přestane sval pracovat, zmenší se jeho metabolismus a bolest ustoupí.

Je to podobné jako bolest na hrudi při ischemické chorobě srdce (angina pectoris). V další fázi bolí nohy i v klidu.

*V poslední fázi je stav prokrvení postižené končetiny už kritický, objevují se svalové záškuby a křeče. Nemocný je ohrožen odumřením tkání. V této fázi může dojít až k amputaci.

Přečíst článek ›

Recept pro zdraví

Kuřecí filety s hráškem a brokolicí

Ingredience:

  • 600 g kuřecích vnitřních filetů
  • šťáva z 2 limetek
  • 2 lžíce tekutého medu
  • 3 lžíce oleje
  • 500 g brokolice
  • 250 g fenyklu
  • 300 g mraženého hrášku
  • sůl
  • pepř
  • kari

Postup:

Kuře omyjte, osušte a nakrájejte na nudličky. Smíchejte šťávu z jedné limetky, med a olej. Nakrájené nudličky v této směsi 30 minut marinujte. Očistěte zeleninu a brokolici rozlámejte na růžičky. Fenykl nakrájejte na úzké nudličky. Do napařovacího sítka dejte brokolici, fenykl a hrášek. Vložte do vhodného hrnce nad mírně vroucí osolenou vodu a zakryté vařte 3–5 minut do poloměkka.

Během toho opékejte filety na pánvi 4–5 minut a pravidelně obracete. Filety osolte, opepřete a dochuťte mletým kari. Zeleninu vyjměte z hrnce, osolte ji a případně pokapejte limetkovou šťávou. Zeleninu naservírujte na talíř, pokapejte šťávou a přidejte osmahnuté filety.

Přečíst článek ›

Vitamin D může chránit cévy

Pacienti trpící cukrovkou mají často problém s ucpáváním tepen, což může vést k vážným srdečním onemocněním včetně ischemické choroby dolních končetin. Podle vědců by s tímto problémem mohl pomoct vitamin D.

Pacienti s cukrovkou a nízkou hladinou vitaminu D mají vyšší sklon k uzavírání tepen než diabetici, kteří mají tohoto vitaminu v organismu dostatek. Vitamin D hraje velmi důležitou roli v přilnavosti bílých krvinek k cévní stěně, tedy rozvoji aterosklerózy neboli kornatění tepen.

Při dostatečném množství tohoto vitaminu se na membráně bílých krvinek vyskytuje menší množství molekul, díky kterým nepřilnou buňky k cévám tak lehce. „Déčko“ by tak mohlo být využíváno v prevenci rozvoje kornatění tepen a snížit výskyt kardiovaskulárních onemocnění u diabetiků.

Hlavním zdrojem vitaminu D jsou sluneční paprsky, a tak využijte občasné slunce i na podzim a načerpejte dostatek vitaminu na zimu. Najdete ho i v sardinkách, lososu nebo vejcích.

Varovné zdravotní signály, které není radno přehlížet

Dlouhodobější bolest nohou spojená s otoky může značit nebezpečí žilní trombózy. Foto: Profimedia.cz

Bolestivé projevy nejsou zrovna tím, co by nám zlepšilo náladu, kolikrát se ale nejedná o nic závažného. V řadě případů tak pomůže nějaký prášek na úlevu od bolesti, nebo si jen prostě chvíli lehnout a být v klidu. Bolavé nohy tak nemusejí být hned náznakem vážnější zdravotní komplikace, možná je to jen reakce na celodenní chození. Stejně tak bolest hlavy, která může být třeba jen reakcí na změnu tlaku.

Pak jsou ale situace, které už na první pohled naznačují, že se může jednat o projev něčeho vážnějšího. Na místě je tak rozhodně zvýšená ostražitost, v řadě případů je doporučována včasná návštěva lékaře. Podívejte se na některé rizikové projevy, jak je zveřejnil server Women´s Health.

Náhlá bolest nohou může být jen výsledkem celodenního chození. Pokud se ale jedná o bolest, kdy jsou vaše lýtka velmi bolavá na jednom místě, které je velmi citlivé a navíc ještě na dotek velmi teplé a oteklé, je třeba zpozornět. Může jít o skrytý projev hluboké žilní trombózy.

K takovému stavu může dojít docela lehko. Na vině mohou být opakované dálkové lety nebo jednodušeji jen dlouhodobé sezení na židli v práci. V takovém případě se totiž krev hromadí v dolní části těla a může se tak snáze vytvořit sraženina. Riziko častějších krevních sraženin hrozí u kuřáků a žen užívajících antikoncepci.

Pokud už se taková situace objeví, rozhodně dané místo nemasírujte nebo se nepokoušejte bolest rozchodit. Mohli byste akorát docílit toho, že by sraženina mohla začít putovat po těle a napáchala by tak ještě mnohem větší škodu.

Raději navštivte lékaře, který pomocí CT vyšetření či ultrazvuku pozná přesnou příčinu.

Jedná-li se opravdu o sraženinu, budou řešením léky na ředění krve, uvedla doktorka Suzanne Steinbaumová, ředitelka Institutu srdečních a cévních chorob při nemocnici v Lenox Hillu v New Yorku.

Ostré píchání v boku nemusí být ničím výjimečným, zvláště pokud přeceníte své síly, například při běhání. V tomto případě je ale takový stav krátkodobý, stačí, když si chvíli odpočinete. Jedná-li se ale o ostrou bodavou bolest, která přetrvává hodiny nebo dokonce i dny, objevuje se na pravé straně a je provázená žaludeční nevolností a horečkou, může se jednat o zánět slepého střeva.

Dalším možným vysvětlením může být u žen ovariální cysta. Za běžné situace jsou takové cysty (bulky naplněné tekutinou) neškodné, jejich poškození ale může být provázeno velkými bolestmi.

V obou případech je nutný lékařský zákrok. Pokud se zanícený apendix včas neodstraní, může dojít k jeho prasknutí a k přímému ohrožení života pacienta, uvedl gastroenterolog Lin Chang.

Porušená cysta se také musí co nejdříve odstranit, jinak může během několika hodin dojít k omezení průtoku krve do vaječníku, který by tak musel být celý odstraněn.

Příčin bolestí hlavy může být hned několik. Pokud se nejedná o migrénu, může to být také třeba následek prohýřené noci a velkého množství vypitého alkoholu. V takovém případě sice chvíli trvá, než bolest odezní, ale v zásadě se nejedná o žádný problém. Pokud se ale bolest objevuje náhle a je převážně ostrá, může se jednat  o nebezpečné mozkové aneurysma.

Tato mozková výduť trápí zhruba pět procent lidí, mnozí o ní ani nemusí vědět. Výduť vzniká na zúženém místě cévy, a pokud dojde k jejímu prasknutí, začne se krev rozlévat kolem mozku. Zvýšené riziko výskytu hrozí kuřákům a lidem, u nichž je tato anamnéza evidována u někoho v rodině.

Prasklé aneurysma dokáže poškodit mozek během několika minut, v případě podezření či silných bolestí hlavy je třeba okamžitá návštěva lékaře, uvádí kardioložka Elsa-Grace Giardinaová, ředitelka zdravotního centra při Presbyteriánské nemocnici v New Yorku. Při prokázání krvácení je nutný okamžitý chirurgický zákrok a oprava cévy.

Občasná plynatost nebo nadýmání může být v řadě případů pouze důsledkem ostrého jídla, nebo jen něčeho, co vám prostě nesedlo. Pokud se ale takové stavy objevují během krátké doby vícekrát, a nesouvisí přímo s výše uvedenými potížemi, může se v mnohem horším případě jednat například o rakovinu vaječníku.

Podle jednoho z průzkumů totiž patří mezi nejčastější projevy tohoto druhu rakoviny právě nadýmání, potíže s jídlem, nebo pánevní či břišní bolesti. Pokud se tedy některý z těchto stavů objevuje často a po dobu delší než tři týdny, je třeba nutná návštěva lékaře.

Bolest hrudníku není rozhodně věc, která by se měla nějak podceňovat. Pokud vás častěji trápí pocity, jako by vám na prsou ležel velký balvan, je třeba kontaktovat lékaře, o to spíše, pokud máte v rodině diagnózu nějaké srdeční choroby.

Zajímavé:  Anxiolytika - vše o zdraví

Každý rok je infarkt diagnostikován zhruba u 10 tisíc žen ve věku pod 45 let. U mnohých se infarkt nejčastěji projevuje po zátěži spojené s vysokou potivostí. U žen bývají také případné náznaky mnohem méně závažné, než u mužů. Mohou tak pociťovat pouze tlak spojený s únavou, nebo bolest v krku či dušnost, uvádí kardioložka Giardinaová.

Při případném podezření, že se nejedná o obyčejné vyčerpání, je tak lepší volat lékaře, který podle EKG zjistí závažnost celé situace a nastaví nejvhodnější léčbu.

Bolavá záda nejsou nic příjemného, nicméně se tento stav může objevit kdykoli, když přeceníte své síly (například při nošení těžkých věcí) či nerovnoměrně zatěžujete páteř. Pokud jste ale nic takového neabsolvovali a k bodavé bolesti zad se přidává i brnění prstů na nohou či prudké bolesti nohy, rozhodně zpozorněte.

‚Může se jednat o vyhřezlou ploténku, která utiskuje míšní nerv,‘ říká ortopedka Letha Griffinová z Atlanty. ‚Pokud se dané projevy delší dobu přecházejí, riskuje člověk i trvalé poškození nervů a ochrnutí,‘ dodává.

Pokud se s problémem dostaví pacient brzo, je možnou formou léčby fyzioterapie, případně hloubkové obstřiky či léky na uvolnění kosterního svalstva. V případě pozdního zahájení léčby je většinou nutný chirurgický zákrok.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Bolest končetin – Mojezdraví.cz

Nejčastější příčinou bolestí horních nebo dolních končetin je útlak nervů. Projevuje se nejprve brněním.

Velmi často tento útlak nervů pozorujeme na dolních končetinách během dlouhodobého sezení (kdy se stlačí sedací nerv), u horních končetin často při spánku.

Nervy bývají utlačeny v anatomicky daných prostorech, kde jsou těsně pod kůží, v blízkém kontaktu s kostí. V mnoha případech dojde rychle k návratu do původního stavu – stačí jen končetinu rozhýbat a prokrvit. 

Vážnějším stavem je syndrom karpálního tunelu, kdy dochází k opakovanému stlačení nervu v zápěstí. (Tento stav je žádoucí řešit s odborníkem; úlevu poskytne miniinvazivní zákrok v místním znecitlivění.

) K útlaku nervů, který se projevuje bolestí v oblasti končetin, může docházet také při onemocněních páteře: Nejčastější příčinou je výhřez meziobratlové ploténky.

Tyto obtíže se řeší rehabilitací nebo ortopedickými metodami.

K poškození nervů, které se mimo jiné projevuje bolestmi v oblasti především dolních končetin, dochází při dlouhotrvající a často nekompenzované cukrovce 1. i 2. typu.

Vysoká hladina cukru v krvi je příčinou postupného odumírání drobných nervů v periferních oblastech a jejich poškozování.

Typickým projevem diabetické neuropatie je brnění v nohou přecházející v bolest nebo naopak v necitlivost.

Bolestmi končetin způsobenými poškozenými nervy trpí rovněž alkoholici. Porucha se projevuje podobně jako u diabetické neuropatie – brněním končetin, jejich bolestí a poruchami čití.

K bolestem končetin dochází rovněž u pacientů s nádorovým onemocněním, kdy nádor nebo metastázy tlačí na nervy vedoucí ke koncovým částem těla. Potíže může působit rovněž imunitní systém reagující na nádorový proces komplexními obrannými reakcemi.

Ateroskleróza, která není včas podchycená a léčená, vede k postupnému uzavírání cév v končetinách (ischemii) a kromě brnění se rovněž může projevit bolestí v končetinách.

Tyto bolesti se nazývají klaudikace a často se objevují v lýtkách, méně často v hýždích nebo stehnech. Začínají při námaze a odeznívají do pěti minut po jejím skončení.

Bolest pacienti vyjadřují jako svíravou až křečovitou.

Další příčinou bolesti končetin mohou být metabolická a hormonální onemocnění – k brnění dochází při hromadění zplodin v těle při selhávání jater a ledvin.

Brnění až bolest končetin pociťují často také pacienti s roztroušenou sklerózou, nemocí, jež postihuje nervová vlákna v centrálním nervovém systému.

Ke slabosti, ubývání svalové hmoty a postupné ztrátě citlivosti může dojít při nedostatku vitaminu skupiny B. Porucha se nejprve projevuje na Achillově patě, nemocný má potíže při chůzi po patách a špičkách.

Méně častou příčinou bolesti končetin je hyperventilace (mělké dýchání při hysterickém záchvatu, stavu paniky nebo při velkém stresu).

Při hyperventilaci poklesne v krvi obsah oxidu uhličitého, čímž se sníží koncentrace volného vápníku v krvi. Vápník je společně s hořčíkem velmi důležitý pro správnou funkci svalů.

Jakmile jeho hladina klesne a dojde k hypokalcémii, dochází k brnění končetin a bolestivým křečím.

Jak se zbavit bolesti končetin?

Pokud jde pouze o brnění či bolest v končetinách způsobené útlakem (dlouhým sezením či přeležením končetiny), stav lze rychle zvrátit. Jiná situace nastává v případě počínajícího karpálního tunelu, výhřezu meziobratlové ploténky, nekompenzované cukrovky a dalších výše popsaných stavů. Tehdy je zapotřebí stav konzultovat s lékařem pokud možno co nejdříve.

Křeč je bolest, které se opravdu chceme vyhnout. Pomohou i jednoduché detaily

Křeče vznikají z nejrůznějších příčin a odstranit všechny se asi nikdy tak docela nepodaří. Za vznikem křečového stavu může stát například dlouhodobá nebo i kratší, ale velmi intenzivní zátěž. Jistě to znají sportovci, kteří přecení svoje síly třeba při tréninku.

Stejně tak ale ke vzniku křečí může vést zcela opačný stav, tedy dlouhodobé sezení v nesprávné pozici. Nepomůže ani nevhodná obuv, která může buď po delší době sama k projevu křeče přispět, nebo se odrazí na stavu páteře – a tam je také jedna z možných příčin velmi bolestivých stavů, kterých bychom se chtěli vyvarovat.

Křeč pak může přijít třeba i v noci, zkrátka kdykoliv.

První pomoc

Bolest je to někdy opravdu urputná, ale jak si od ní co nejrychleji a nejefektivněji pomoci? Lékaři radí hlavně zachovat klid. To se sice velmi dobře radí, ale pokud máte pocit, že vám nohu trhá vzteklý pes, není to tak jednoduché.

Nicméně právě klid může dokonce zachránit život třeba v případě, že se křeč dostaví při plaveckém tréninku. Další radou lékařů je natažení postiženého svalu, což je opět trochu složitější a po určitou chvíli snad i bolestivější.

Na druhou stranu tato taktika ale skutečně pomáhá.

Kde najdeme minerály? Přírodní zdroje hořčíku: slunečnicová semínka, mandle, kešu oříšky, celozrnné výrobky, fazole a špenát. Draslík: sušené meruňky a fíky, mrkev, brambory, fazole, špenát. Vápník: mléko a mléčné výrobky, mořské ryby, fíky, mandle, fazole.

Pokud vás postihne křeč v lýtku, je dobré, jak bylo uvedeno, sval natáhnout. Ten lýtkový se nejlépe protáhne tím, že uchopíte rukou prsty u postižené nohy a snažíte se je s celým chodidlem co nejvíce napnout směrem nahoru (tedy k hlavě).

Křeč ve stehně

Bohužel se někdy může stát, že se do křeče dostane i stehenní sval. Ani to samozřejmě není vůbec nic příjemného a rádi bychom si od bolesti ulevili co nejdříve. V tomto případě je dobré, pokud je to možné, lehnout si na podložku a pokusit se nohu co nejvíc protahovat.

Když bolest přetrvává

Jestliže se nepodaří se bolestivosti svalu úplně zbavit,  mohou pomoci opatrné masáže nebo i koupel v teplé vodě. Každopádně bychom se i po odeznění takového stavu měli ještě nějakou dobu vyvarovat pohybu, který křeč způsobil. Mohla by se totiž poměrně rychle zase vrátit.

Důležitý je také vitamín D, díky němuž se správně vstřebává vápník. Najdeme ho v tučných rybách (rybí olej), másle či mléce. Pro jeho tvorbu je nutné i sluneční záření. V zimním období se proto doporučuje podávat vitamín D synteticky.

Všechno má svoji příčinu a křeče samozřejmě nejsou výjimkou. Jedním z možných důvodů, proč se svaly nepřirozeně stáhnou, je nedostatek hořčíku v těle. Neměli bychom proto zapomínat na pravidelný přísun minerálů ve správném poměru.

Řeč je zejména o draslíku, vápníku a již zmiňovaném hořčíku. Pro dobré vstřebávání vápníku je potom velmi důležité zásobení těla také vitamínem D. Důvodem vzniku křečí může být i dehydratace organismu, tedy nedostatečné zásobení těla vodou.

Proto nezapomínejme na pitný režim!

Pozor na zdravotní rizika

Křeče mohou ale vznikat i z jiných příčin, které jsou daleko vážnější a mohou znamenat ohrožení zdraví nebo dokonce v některých případech i života. Může se například jednat i o sníženou hladinu cukru v krvi – tak zvanou hypoglykémii – a to už je stav, s nímž si opravdu nesmíme zahrávat.

Křečí se projevuje také epileptický záchvat, ať již jde o onemocnění vrozené nebo získané například po úrazu hlavy. Ke křečím mohou vést i nádorová onemocnění, křečové žíly nebo u dětí stavy při vysokých horečkách – tak zvané febrilní křeče – případně otravy jídlem nebo i návykovými látkami.

V každém případě, kdy máme jakoukoliv pochybnost, je tak třeba navštívit lékaře a žádat komplexnější vyšetření.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector